9.11
www.ereniku.net

Photo

 

 

 

 

11 shtatori, dita me e zeze ne historine amerikane

BEQIR SINA, Nju Jork
shtatori perkujtimor 2007

 Lufta kundra terrorisimit, vjen direkt pas luftes se I, II dhe Luftes se Ftohte, ku edhe ra perdja e eger komuniste. Ne kete lufte moren e marrin pjese edhe shqiptaret. Merr pjesee gjithe Shqiperia dhe Kosova.

 

 

 

 

Photo

           Deda Dedvukaj : Djali i xhaxhait te Simon Dedvukaj njera prej tre viktimave shqiptare qe humben jeten me 11 shtator, shkruan me rastin e 9-11

U mbushen 6- pa ty Simon Marash Dedvukaj. Nuk mund t'ju largojme nga mendja e zemra deri sa te jetojme ne kete bote. Familja vazhdon jeten me bashkime, festa e martesa, por, ty nuk shofim me ne mesin tone. Te kujtojme ne dasma e festa, ne veēanti tani qe u martua Michael me Jacklyn Gjelajn. T'i kishe vendin aty, si dasmor i nuses, por nuk te pame fizikisht ne mesin tone.Kishin ardhur miq, kumbare e shume dashamire dhe gjithe familja, nipa e mbesa. Te gjithe e ndejne mungesen tende, por nuk goxonim t'a japim veten, megjithese ndonjehere e leshonim ndonje pike loti pa dashje, e ne veēanti Nena Vitore.

 

 

Simon, per hirin tend nuk u vesh me kostume kombetare as Misheal as nusja e tij ai qe kishe keto rroba kur u martove. Ne te ruajme ne kujtese qe nga ajo dite e 8- tetorit 2000-es, ne Easteood Manor. Per festen e Shen Gjonit u bashkua e gjithe familja, miq e kumbare e dashamire te shumte. Here pas here te shikonim ne fotografi, por ti me ne nuk fole. Vazhdonte kenga e dyzeni deri ne oret e mengjesit, shume here edhe zor vetem per te mos merzitur Bacen e Vitoren.

 

O Simon i dashur.....!

 

Jeta kalon me gezime e hidherime, por ty Simon do te kujtojme ēdo here ne veēanti ne pervjetorin e 11 shtatorit, do te kujtojme ne si familje, por edhe i gjithe komuniteti shqiptar do te perkujtoje ty Simon Dedvukaj, Mon Gjonbalajn dhe Rrok Camajn. I perjeteshem qofte kujtimi juaj, bekuar qofte toka u pushojne eshtrat, Mon, Rrok e Simon. Simon i dashur, te kujtojne, Baci Marash, nena Vitore, vellezerit dhe motrat, axhat e kusherinjet e Malcise dhe mbare populli shqiptare. Pushofshi ne Paqe.

 

 

Photo

 

 

 

 

Ne Bruklin nje grup femijesh dhe prinder shqiptare iu bashkengjiten marshit perkujtimore .

Qyetare nga nje mini lagje e Bruklinit ne Nju Jork, zhvilluan dje ne perkujtim te gjashte vjetorit te sulmeve terroriste te 11 shtatorit, nje marsh neper rruget e Bruklinit. Marshi ishte i gjate rreth 5 kilometra, dhe u mbyll ne nje prememorje te ngritur ne fasaden e nje stadiumi.

 

 

 

Lėvizja:"Atdheu na Bashkon " organizoi tubim pėrkujtimor:

* * *

6 vjet pas 11 shtatorit, zyrtarėt amerikanė besojnė se Al Kaida pėrbėn kėrcėnim

9-11 Anniversary
        11 shtator 2001

 
11-09-2007 Amerika sot pėrkujton 6-vjetorin e sulmeve terroriste tė 11 shtatorit tė vitit 2001, me ceremoni qė do tė zhvillohen nė Nju Jork dhe Uashington.

Presidenti Bush, Zėvendės Presidenti Ēejni dhe Sekretarja e Shtetit Kondoliza Rajs, do tė mbajnė njė minutė heshtje nė oborrin e Shtėpisė sė Bardhė. Nė Nju Jork, punėtorėt e shpėtimit dhe familjarė tė viktimave do tė lexojnė emrat e 2 750 viktimave tė vrarė nė Nju Jork.

Sipas njoftimete, hartuesi i sulmeve, udhėheqėsi i al-Kaidės Osama bin Laden, do tė publikojė njė vidio-kasetė tė re me rastin e kėtij pėrvjetori. Njė faqen kompjuterike islamike thuhej se bin Ladeni do tė bėjė tė njohur dėshirėn e fundit tė njėrit prej vetėvrasėsve mė 11 shtator.

Gjashtė vjet pas sulmeve terroriste tė 11 shtatorit nė Shtetet e Bashkuara, zyrtarė tė administratės sė Presidentit Bush thanė se grupet ekstremiste islamike, dhe veēanėrisht al-Kaida, vazhdojnė tė jenė kėrcėnim pėr Shtetet e Bashkuara. Korrespondentja e Zėrit tė Amerikės, raporton nga Kongresi ku zyrtarėt dėshmuan pėrpara njė komisioni tė Senatit.

Drejtori pėr Sigurimin Kombėtar, Majkėll Ēertoff, nė njė paraqitje pėrpara Komisioneve tė Senatit pėr Sigurimin Kombėtar dhe tė Marrėdhėnieve Qeveritare, dha njė vlerėsim tė fundit mbi kėrcėnimet qė paraqesin grupet radikale islamike.

“Ata ende pėrpiqen tė ndėrmarrin sulme mbi Shtetet e Bashkuara, mundėsisht nė territorin e saj, dhe nė qoftė se jo, kundėr pikave strategjitke amerikane gjetkė. Unė mendoj se ata janė duke parė dy mundėsi, tė pėrgatisin operativė tė cilėt tė mund tė ndėrmarrin sulme nga vende tė tjera tė botės, dhe gjithashtu, ata janė duke shpresuar t’i radikalizojnė ata brenda kėtij vendi”.

Drejtori i Zbulimit Kombėtar, Majkėll Mekonell tha se al-Kaida ėshtė fuqizuar, pavarėsisht pėrpjekjeve tė Shtetet e Bashkuara pėr tė shkatėrruar kėtė rrjet terrorist.

“Fakti se ata janė strehuar nė zonat fisnore midis Afganistanit dhe Pakistanit, i ka dhėnė mundėsi tė ambientohen dhe tė pėrfitojnė me strehim, dhe me udhėheqėsit e pėrkushtuar, ata kanė rikrijuar lidhjet ndėrmjetėse. Por ata nuk kane nje numer te madh rekrutėsh pėr tė ndėrmarrė akte qė ata do tė donin tė kryenin”.

Dėshima u bė vetėm pak ditė mbasi udhėheqėsi i al-Kaidės u paraqit nė njė video-kasetė nė prag tė 6-vjetorit tė sulmeve terroriste mbi Qendrėn Botėrore tė Tregėtisė dhe ne Pentagon.

Drejtori i Zbulimit Kombėtar, Mekonell tha se video-kaseta u analizua, por ai nuk beson se Bin Ladeni ishte duke thėnė ndonjė mesazh specifik pėr pasuesit e tij.

“Deri tani, ne nuk mendojmė se ky ėshtė njė sinjal. Ai e ka bėrė kėtė vazhdimisht”.,- tha ai.

Zoti Mekonell tha se kėrkimet pėr Osama bin Ladenin dhe pėr zėvendėsin e tij, Ajman al-Zavahiri vazhdojnė tė jenė pėrparėsi pėr Shtetet e Bashkuara dhe burime tė konsiderueshme janė vėnė nė dispozicion tė kėrkimit.

Drejtori i FBI-sė, Robert Muller i tha Komisionit tė Senatit se agjencia e tij ėshtė duke punuar kundėr pėrpjekjeve tė grupeve radikale pėr tė rekrutuar pėrkrahės nė Shtetet e Bashkuara.

“Ne kemi individė nė Shtetet e Bashkuara, tė cilėt janė besnikė tė kėsaj ideologjie, tė ideologjisė ekstremiste dhe ne punojmė me homologėt tanė, qė tė kemi mundėsinė t’i identifikojmė dhe pas identifikimit, ne pėrcaktojmė se a ka pjesėmarrės tė tjerė kėtu, apo nė vende tė tjera tė botės; ne punojmė t’i shkatėrrojmė kėto komplote”.

Drejtori i FBI-sė, Muller tha se agjencia e tij ėshtė duke punuar me komunitetin mysliman amerikan, pėr tė gjetur mėnyra pėr tė bėrė tė njohur problemin e radikalizmit.//lk


E hënë 11 shtator 2006 New York
Qazim Doda
11 Shtatori 2001 solli dhembje tė madhe edhe pėr shqiptarėt.
Sulmet terroriste tė 11 Shtatorit 2001 prekėn tėrė popujt e botės e ndėr ta nuk shpėtuan as shqiptarėt. Mon Gjonbalaj, Rrok Camaj dhe Simon Dedvukaj ishin ata qė humbėn jetėn atė ditė tė kobshme. Mėngjesi i asaj dite i gjeti tė tre duke punuar nė WTC ku njė aeroplan i drejtuar nga terroristėt ra ndėrmjet tyre dhe tokės, ata ishin duke punuar mė lartė se katet e 90-ta tė ndėrtesės veriore.

Pasi DNA-ja kishte konstatuar eshtrat e Mon Gjonbalajt, familja e tij e kishte pėrcjellur pėr ta varrosur nė vendlindje, kurse eshtrat e Rrok Camajt akoma nuk janė gjetur e qė konsiderohen si tė humbur..

Pėr Simon Dedvukajn janė gjetur eshtrat dhe ėshtė bėrė varrimi nė Vallhalla tė New Yorkut. Babai i tij Marash Kolė Miri bashkė me familje flet pėr jetėn e djalit tė tij Simonit dhe pėrjetimet qė i pati familja e tij pas 11 Shtatorit 2001. .

Simoni u lind mė 1975 nė Bronx tė New York-ut, ishte djali i parė i Marashit dhe Viktores, atje jetoi deri nė moshėn tetė vjeēare derisa familja e tij u vendos nė Yonkers tė New York-ut. Atje mbaroi shkollėn e mesme nė njė shkollė katolike tė quajtur St.Eugene. Prindėrit e tij kursyen vite me radhe qė tė vendoseshin nė njė vend tė sigurt pėr familjen e tyre, gjyshi i tij Kolė Miri ua kishte lėnė porosi qė emrat dhe gjuhėn ta ruajnė pėr sa tė jenė gjallė sepse kėto janė dy gjėra qė e ruajnė identitetin..I frymėzuar nga gjyshi i tij, Simoni kishte treguar interesim tė veēantė nė traditėn shqiptare. Ai kishte filluar qė herėt tė lexonte libra historike pėr kryengritjen e shqiptarėve tė Malėsisė dhe kanunin e Lekė Dukagjinit tė cilin Shqiptarėt e Malėsisė akoma e mbajnė gjallė. Babai i tij Marashi nuk flet shumė pėr historinė e familjes sė vet, ai ėshtė njė njeri shumė i thjeshtė dhe komunikues por nuk dėshiron tė flasė pėr familjen e vet duke e arsyetuar se kjo mund tė quhet lėvdatė pėr tė..

Pėr Simonin shumėherė ėshtė shkruar se ėshtė njė djalė i traditės shqiptare qė na len tė kuptojmė se ai vėrtetė kishte respektuar fjalėt e gjyshit tė tij. Derisa babai i tij fliste pėr Simonin, nėnės Viktore nuk i pushonin lotėt, nė fillim ajo nuk donte tė fliste gjė. Kur i pyeta pėr martesėn e Simonit, motra e vet Dranja ndėrhyri pėr tė mė treguar se si kishte ndėrmjetėsuar sė bashku me burrin e saj qė tė krijonte lidhjet ndėrmjet Simonit dhe Betės nė Malėsinė e Shkodrės.” Simoni shkoi bashkė me babain nė Vermosh tė Shkodrės pėr t’u takuar me Betėn dhe pasi u pėlqyen me njėri tjetrin ata vendosėn tė martoheshin. Ai kishte shkuar atje me kostum kombėtar pėr ta respektuar porosinė e gjyshit” thotė Dranja..

Kjo vdekje ėshtė e rėndė thotė Marashi, neve na dhemb zemra njėsoj si pėr Simonin ashtu edhe pėr Mon Gjonbalajn dhe Rrok Camajn. Ne nuk po e akuzojmė askėnd se kėto janė punėt e shtetit, sa u pėrket shqiptarėve ne i falėnderojmė shumė sepse na kanė ardhur nė vizitė e na kanė telefonuar nga tė katėr anėt e botės. Kur vinin shqiptarėt na bėnin tė ndjeheshim tė fortė, secili prej tyre ndante dhembjen me ne. Ndėrsa mediat shqiptare i falėnderojmė shumė sepse ata kanė folur e shkruar mjaftė pėr Simonin, Monin a Rrokun..

Pasi kishte kryer shkollėn e mesme, Simoni filloi punėn nė ABM tė Manhatanit, nė tė njėjtėn kompani punonin edhe Moni dhe Rroku, ata punonin nė katet 93 deri 95. Nė tė njėjtėn kompani punon edhe Marashi pėr mė shumė se 20 vite..

Pas njė heshtje disa pėr disa orė, Viktorja-nėna e Simonit filloi tė flasė pėr tė:” Ēdo ditė shkoj te ato kulla, sa herė eci pran atij vendi mendoj se po shkeli nė hirin e tij, mbledh gurė dhe i sjell nė shtėpi se mendoj qė kėta gurė janė tė pėrgjakur prej tij. “ Ajo nxjerr dy kuti tė vogla tė cilat i kishte mbushur me gurė, nė njėrėn nga ato kuti kishte shkruar emrin e Simonit dhe e mbante pranė vetes..

Kola, vėllai i Simonit nuk flet asnjėherė pėr tragjedinė qė e kishte parė. Ai kishte qenė dėshmitarė i rrėzimit tė Kullės ku gjendej Simoni dhe fatmirėsisht policia e kishte penguar tė hynte brenda nė kullė derisa ajo po digjej. Atė ditė e kishin lėnė qė tė drekonin bashkė nė restorantin e kullės por dreka e tij ishte kthyer nė humnerė. Nė njė letėr tė shkruar pėr tė ai thoshte ndėr tė tjera se kurrė nuk mundem ta shpjegoj se ēka ka ndodhur atė ditė nė WTC. .

Nė tetor tė vitit 2001, pas konfirmimit tė vdekjes sė Simonit, Kisha Shqiptare “Zoja e Shkodres” i bėri njė meshė madhėshtore ku morėn pjesė me mijėra bashkatdhetarė dhe nė shator tė vitit 2001 bėhet varrimi i eshtrave tė tij. Familja e tij nuk kishte pushuar sė kėrkuari qė ēdo pjesė e eshtrave tė tij tė merrej dhe mė nė fund i gjetėn edhe disa eshtra tė tjerė qė i pėrkisnin Simonit, me atė rast u bė rivarrimi nė qershor tė vitit 2005, dhe njėherit u zbulua edhe pllaka pėrkujtimore e tij..

Simoni kishte mė pak se njė vit jetė martesore, gruaja e tij Beta(Elizabeta) e kishte pritur derisa ishte bėrė varrimi i tij gjithnjė me shpresėn se akoma ėshtė i gjallė, pas varrimit nė bazė tė kanunit duhej tė ndahej nga familja e burrit pasi qė nuk kishte trashėgimtar tė vetin. “ Atė ditė na u mbyll shtėpia, na humbi njė familje qė ne e prisnin tė lulėzojė” thotė Marashi duke qarė pėr humbjen e dyfishtė tė familjes sė tij. Nė bazė tė kanunit, nuses i vishet shamia e bardhe dhe i hiqet shamia e zezė qė simbolizon zinė e familjes, prej atij momenti qė del nga pragu i shtėpisė ajo duhet tė mendoj pėr njė jetė tė re..

Motra e tij e vogėl e cila kishte qenė rreth 13 vjeēare kur kishte ndodhur tragjedia, nė njė letėr pėr Simonin kishte shkruar: “ Simon, ti je inspirimi im, megjithėse kanė kaluar 5 vite, dhembja pėr ty nuk ėshtė larguar, ne tė duam shumė dhe na ka marrė malli pėr ty!” pėrfundon letrėn e saj Gjina..

“Kur tė lindin djalė nė familjen tonė, emrin e Simonit do ta trashėgojmė,” pėrfunduan Marashi dhe Viktorja. Dhembja pėr djalin e tyre ėshtė e pashmangshme por edhe krenaria pėr tė i mbanė tė fortė. “Qofshin faqebardhė tė gjithė ata qė janė munduar tė ndajnė mėrzinė me ne!” pėrfunduan ata..

Nė Westchester County ku kishte jetuar Simoni, janė ndėrtuar pllaka pėrkujtimore nė shenjė respekti pėr tė rėnėt nga sulmet terroriste tė 11 Shtatorit 2001, siē janė nė Shrub Oak dhe Vallhalla, poashtu edhe nė Putnam Valley qė kufizohet me Westchester.
Nė ceremoninė e vendosjes sė memorialit nė Vallhalla, ndėr pjesėmarrėsit e shumtė ishin edhe Senatorėt hillary Clinton dhe Chuck Schumaher e shumė tė tjerė.

E hënë 11 shtator 2006

E hënë 11 shtator 2006 - Ngjarjet e 11 shtatorit do të kujtohen gjatë në historinë e njerëzimit Me rastin e pesëvjetorit të sulmeve terroriste mbi SHBA-të, ku humbën jetën rreth 3 mijë njerëz të pafajshëm nga 90 vende të botës, përfaqësuesit e institucioneve dhe subjekteve politike në Kosovë, kujtojnë atë tragjedi që i ndodhi popullit amerikan si një ngjarje e cila i parapriu luftës së fuqishme kundër terrorizmit global.

Kosova i bashkohet përkujtimit të tragjedisë së 11 shtatorit 2001 në SHBA
Kosova përkujton viktimat e 11 shtatorit në SHBA
11.09.2006 12:42 ET Prishtinë - Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës, theksuan të hënën se edhe pesë vjet pas sulmeve terroriste, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), vazhdojnë të jenë promotorë dhe mbrojtës të paqes dhe demokracisë në tërë botën.

...informacion mė i gjėrė:

Pėrkujtohet 5-vjetori i sulmeve tė 11 shtatorit Sot, nė pėrvjetorin e 5-tė tė sulmeve terroriste tė 11 shtatorit kundėr SHBA-ve, objektet e kultit do t'u bien kėmbanave nė orėn 8.46 tė mėngjesit. Nė qytet do tė mbajė njė minutė heshtje pėr tė pėrkujtuar ēastin kur u godit kulla e parė. Nė vendin ku dikur ngriheshin kullat binjake, tė afėrmit e 2,973 viktimave qė humbėn jetėn gjatė sulmeve, do tė lexojnė pastaj emrat e tyre. Ata do tė ndalen vetėm nė momentin kur avioni i dytė goditi kullėn jugore dhe momentin e shembjes sė dy kullave.Presidenti Bush po merr pjesė nė njė seri ceremonishė pėr tė pėrkujtuar viktimat. Dje, presidenti dhe zonja e parė, Laura Bush, vendosėn kurora nė Kuotėn Zero, siē quhet vendi ku dikur ngriheshin kullat e Qendrės Botėrore tė Tregėtisė. Ndėrtesat 110 katėshe u shembėn kur terroristėt e Al-Kaidės pėrplasėn nė to dy nga avionėt e rrėmbyer prej tyre mė 11 shtator 2001. Bush do tė vizitojė edhe Pentagonin, qė u godit nga njė avion i tretė nė 11 shtator dhe vendin ku ra avioni i katėrt i rrėmbyer, nė Pensilvani. Sot, Presidenti Bush do tė takohet nė Nju Jork me zjarrfikės dhe me policė. Sė bashku me personelin e ndėrhyrjeve tė emergjencės, ai do tė mbajė njė minutė heshtje pikėrisht nė momentet kur 5 vjet mė parė avionėt e rrėmbyer goditėn kullat binjake. Pastaj, Presidenti do tė vizitojė objektet ku u pėrplasėn dy avionėt e tjerė – Pentagonin pranė kryeqytetit Uashington dhe njė fushė nė Shanksville tė Pensilvanisė. Nė mbrėmje, Presidenti do tė mbajė njė fjalim drejtuar vendit nga Shtėpia e Bardhė.VOA

Nė Prishtinė pėrkujtohen viktimat e 11 shtatorit Ne duke pėrkujtuar viktimat e asaj dite tė tmerrshme, lutemi qė shpirti i atyre viktimave tė bėhet dritė dhe shpresė pėr lirinė dhe demokracinė e popujve tė vuajtur dhe tė robėruar sot nė botė, theksoi ministri Astrit Haraqia, me rastin e pėrkujtimit tė viktimave tė 11 shtatorit.

Fjalimi javor i kryeministrit Ēeku i kushtohet solidaritetit tė Kosovės me popullin amerikan Nė pesė vjetorin e sulmeve terroriste nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, kryeministri Agim Ēeku ka shprehur solidaritetin e Kosovės me popullin amerikan. Gjatė fjalimit javor nė Radio Kosovė, Ēeku deklaroi se pėr ēdo 11 shtator ne ndjehemi amerikanė, kur bota e qyteruar rikonfirmon vullnetin pėr mbrojtjen e vlerave tė lirisė, demokracisė, tolerancės dhe shtetit ligjor.Kryeministri, Agim Ēeku, fjalimin e pėrjavshėm nė Radio Kosovė ia kushtoi 11 Shtatorit, duke theksuar se nė kėtė ditė e tėrė Kosova ėshtė pranė popullit amerikanė. Ai e ka quajtur moment tė rėndė pėrjetimin e sulmit makabėr, por e ka vlerėsuar vendosmėrinė e SHBA-vė pėrballė kėsaj tragjedie.”Ajo qė pasoi pas sulmit makabėr, vendosmėria dhe vetėpėrmbajtja me tė cilėn SHBA-tė reaguan, ishte njė demonstrim i shkėlqyer i madhėshtisė sė popullit dhe qeverisė amerikane. Njė nga mėsimet qė kemi kuptuar gjatė kėtyre viteve ėshtė se terrorizmi nis tek mendimi dhe pėrfundon tek akti. Mendimi terrorist ėshtė kėrcėnues…”, u shpreh ai Duke folur mė tej pėr terrorizmin I cili afirmon kultin e dhunės, kreu I qeverisė, pėrmendi pėrpjekjet qė bėhen nė parandalimin e shkatėrrimit tė shoqėrive demokratike, marrėdhėnieve ndėrkombėtare e diplomacisė. Me kėtė rast ka rikonfirmuar edhe angazhimin e Kosovės nė kėtė drejtim. ”Pėr ēdo 11 shtator, bota e qytetruar rikonfirmon vullnetin pėr tė mbrojtur vlerat e lirisė, demokracisė. Tolerancės dhe shtetit ligjor. Edhe Kosova rikonfirmon kėtė duke dėshmuar se ėshtė pjesė e botės sė qytetėruar dhe pjesė e koalicionit tė gjerė kundėr terrorizmit. Ne jemi tė vendosur tė luftojmė tė gjitha fenomenet qė kėrcėnojnė demokracinė, si krimi i organizuar dhe terrorizmi” tha ai. Nė emėr tė qeverisė kosovare, Ēeku ka pėrshėndetur edhe angazhimin e qeverisė sė Shqipėrisė nė luftimi e krimit pėrmes angazhimit tė ekspertit amerikan Tom Ridge, ish-sekretar amerikan pėr sigurinė e vendit. Nė shenjė solidariteti me popullin amerikan dhe qeverisė amerikanė edhe vendi ynė ka organizuar njė sėrė aktivitetesh.Berisha: Edhe nė kėtė pėrvjetor shprehim solidaritetin pėr udhėheqjen e SHBA-sė “Kosova e ka pėrjetuar thellė nė shpirt ngjarjen e 11 shtatorit 2001-edhe si dhembje pėr viktimat e pafajshme, por edhe si sulm terrorist kundėr lirisė njerėzore dhe vlerave civilizuese", tha kryeparlamentari Kolė Berisha. "Edhe nė kėtė pėrvjetor shprehim solidaritetin e thellė tė institucioneve dhe tė popullit tė Kosovės pėr udhėheqjen e SHBA-sė dhe gatishmėrinė pėr tė bėrė cdo veprim qė pengon veprimtarinė terroriste nė botė”, thuhet, nė njė komunikatė nga kryeparlamentari Kolė Berisha, me rastin e pėrvjetorit tė sulmeve tė 11 shtatorit 2001 nė SHBA.


Njė muze i vogėl ėshtė homazh pėr 11 shtatorin
11 shtator, 2005 - Pak ditė para se tė bėhen katėr vjet qė nga 11 shtatori 2001, u hap njė muze i vogėl nė New York, me fotografi, video dhe relike nga vendi ku u rrėzuan kullat e Qendrės Botėrore tė Tregėtisė.  Fotografi qė ngriti muzeun, u frymėzua nga njė vizitė nė njė tjetėr muze historik nė Amsterdam. Koleksioni i objekteve tė ekspozuara mbush njė zbrazėtirė, pasi mund tė duhen tė paktėn pesė vjet tė tjerė qė tė ndėrtohet njė muze tjetėr i madh kushtuar 11 shtatorit.  

Ėshtė njė muze i vogėl, privat nė njė nga lagjet e New Yorkut, i hapur nga fotografi Gary Suson. Zoti Suson shėrbeu si vullnetar pėr nėntė muaj nė vendin ku ranė kullat, duke fotografuar zjarrfikėsit, policėt dhe punėtorė tė tjerė, ndėrsa ata gėrrmonin nė rrėnoja pėr tė nxjerrė trupat e afro 3 mijė viktimave. Pas botimit tė njė libri me kėto imazhe nė vitin 2002, zoti Suson iu rikthye karrierės sė tij si aktor dhe skenarist. Gjatė njė vizite nė Amsterdam, ai pa shtėpinė e viktimės sė Holokaustit, Ana Frankut.

“U preka shumė nga ekspozita dhe mendova se duhej tė bėja diēka, pėr tė kujtuar tė rėnėt dhe pėr t’u bėrė homazh punonjėsve tė shpėtimit qė punuan aq shumė pėr tė gjetur viktimat”.

Kėshtu, ai ngriti Muzeun e vogėl, pėr tė ekspozuar fotografitė e tij, videot e xhiruara nga tė tjerėt dhe objektet nga vendi ku ranė kullat. Disa nga fotografitė e tij janė tė prera sipas objektit tė fotografuar, pėr tė krijuar mė shumė efekt.  Ato janė ngjitur mbi gurė tė marra nga pjesa e jashtme, ku nuk u gjetėn trupa njerėzish, pranė paisjeve tė pėrdorura nga zjarrfikėsit. Dhe e gjithė salla ėshtė mbushur me objekte nga ajo zonė, plehra, pllaka, sende tė shkatėrruara, copėra qelqi dhe mermeri.      

“Doja tė ishte sa mė realiste qė tė ishte e mundur. Doja qė njerėzve t’u dukej sikur ishin aty ku u rrėzuan kullat. Mendoj se kjo i bėn njerėzit tė krijojnė njė lidhje, tė ngjashme me atė qė krijova unė me shtėpinė e Ana Frankut nė Amsterdam. Unė doja qė njerėzit tė ndjeheshin, siē u ndjeva unė atje”.

I pyetur se ēfarė kishte ndjerė atje, zoti Suson thotė se ishte prekur dhe trishtuar jashtė mase dhe e kishte kuptuar plotėsisht se ēfarė ėshtė e keqja.

Fotografitė e zotit Suson janė krahasuar me ato tė fotografit tė Luftės Civile Matthew Brady. Fotografitė e tij dokumentojnė dhimbjen dhe rraskapitjen e ekipeve tė shpėtimit, vendosmėrinė e tyre. Shumė vetė humbėn vėllezėr, apo baballarė zjarrfikės, kur ranė kullat dhe disa madje nxorrėn edhe trupat e tė afėrmve tė tyre. Por muzeu i ri po tėrheq mė shumė vėmendjen pėr arturinat, sesa pėr pamjet.

Disa kritikė, mes sė cilėve edhe kryetari i Bashkisė Michael Bloomberg e kanė vėnė nė pikėpyetje mėnyrėn sesi i ka marrė zoti Suson objektet nga vendi i tragjedisė. Zoti Suson thotė se asnjė prej kėtyre objekteve nuk u identifikua si pasuri personale e viktimave dhe disa i ishin dhėnė nga zjarrfikėsit, ndėrsa tė tjera ishin gjetur nė plehra. Gary Suson thotė se paratė e siguruara nga biletat do t’u jepen gjashtė shoqatave bamirėse, pėrfshirė shoqatėn e familjeve tė 11 shtatorit.


Bota kujton 11 shtatorin 2001
Nju Jork, 11 shtator, 2004 - Pėrvjetori i tretė i sulmeve terroriste tė 11 shtatorit po shėnohet nė Shtetet e Bashkuara dhe vende tė tjera tė botės me manifestime tė heshtura, shėrbesa fetare dhe ceremoni tė tjera.
Presidenti amerikan Xhorxh Bush Bush deklaroi tė premten, tė shtunėn dhe tė dielen njė periudhė lutjesh dhe pėrkujtimi.
Sot nė mėngjes, prindėr dhe gjyshėr tė viktimave do tė lexojnė emrat e atyre qė humbėn jetėn tek Qendra Botėrore e Tregtisė. Qyteti i Nju Jorkut do t'u japė fund veprimtarive tė ditės me tė ashtuquajturin Homazh nė Dritė, duke lėshuar nė perėndim tė diellit dy rreze drita qė pėrfaqėsojnė kullat binjake.
Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Ramsfeld, do tė kryesojė ceremoninė e vendosjes sė kurorave me lule tek Varreza Kombėtare nė Arlington, pranė Uashingtonit, pėr tė nderuar viktimat e sulmit kundėr Pentagonit.
Dhe njė tubim tjetėr do tė organizohet nė Shenksvill tė Pansilvanisė, ku u rrėzua njėri prej katėr avionėve tė rrėmbyer.


Tri vjet nga sulmi 11 shtatorit 2001

Nju Jork , 11 shtator - Kanė kaluar tre vjet qė kur rrėmbyesit e katėr avionėve i pėrplasėn ata nė Qėndrėn Botėrore tė Tregėtisė dhe nė Pentagon. Aeroplani i katėrt nuk arriti ta kryente goditjen dhe u rrėzua nė njė fushė tė Pensilvanisė. Nė Nju Jork dhe Uashington 3 mijė vetė humbėn jetėn. Pėrgjigja pėr sulmet e 11 shtatorit ishte lufta globale kundėr terrorizmit e udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara. Por debati nėse ndonjė vend po e fiton kėtė luftė mbetet i hapur.
Shtetet e Bashkuara e filluan luftėn kundėr al Kaidės, organizatores sė sulmeve tė 11 shtatorit, nė Afganistan duke pėrmbysur regjimin taleban qė strehonte rrjetin terrorist. Megjithėse Osama bin Ladeni nuk ėshtė kapur, shumė nga ndihmėsit e tij janė vrarė ose kapur. Por kjo nuk parandaloi sulme tė tjera tė rėnda terroriste nė Bali, nė Rijad dhe Madrid, tė ndėrmara nga grupe tė lidhura me al-Kaidėn.
Ish guvernatori i Nju Xhersit, Thomas Kin drejtoi komisionin hetimor tė caktuar nga Kongresi pėr tė dhėnė shpjegime tė plota rreth sulmeve tė 11 shtatorit. Komisioni arriti nė pėrfundimin se megjithėse al Kaida nuk drejton drejtėpėrsėdrejti operacionet, ajo ėshtė nismėtare dhe frymėzuese e tyre.

Shėnohet komemorativisht sulmi i 11 shtatorit - Amerika po shėnon pėrvjetorin e tretė tė 11 Shtatorit me leximin publik tė emrave tė viktimave nė Nju Jork dhe me ceremoni tjera nė mbarė vendin. Tė afėrmit e 2,749 njerėzve tė vrarė nė sulmet e Nju Jorkut do tė tubohen nė Tokėn 0, sė bashku me shumė tė tjerė. Emrat e viktimave kėtė vit do tė lexohen nga prindėrit dhe gjyshėrit e viktimave. Vitin e kaluar emrat e viktimave i lexuan fėmijėt. Momentet e goditjes sė kullave nga aeroplanėt e rrėmbyer dhe tė shembjes sė tyre, do tė shėnohen me heshtje. Njė kurorė lulesh do tė vendoset nė Pentagon, ndėrsa nė Pensillvani do tė dėgjohen kėmbanat, si mėnyra e shėnimit tė sulmeve. “Ēdo ditė ėshtė e vėshtirė, por kjo pak mė e vėshtirė”, ka thėnė pėr Asoshiejtid Pres, Nensi Brandemarti, tė cilės iu vra djali 21 vjeēar. Tubimet komemorative do tė fillojnė nė orėn 8.46 sipas kohės lokale, pikėrisht nė momentin e pėrplasjes sė aeroplanit tė parė nė ndėrtesėn e Qendrės Botėrore Tregtare. Gjatė tėrė ditės, do tė qėndrojnė tė ndezura dritat tė cilat do tė paraqesin kullat binjake.