AKTUALITETE 2008
www.ereniku.net

Vistėr lajmesh-marrė nga agjencitė e ndryshme informative shqiptare dhe botėrore.

LAJMET
E enjte 31 janar, 2008

Shėnohet 11 vjetori i rėnies sė Zahir Pajazitit, Edmond Hoxhės dhe Hakif Zejnullahut
Qeveria premton liri lėvizje nė tėrė Kosovėn, pėr tė gjithė qytetarėt
Kuvendi miraton kėrkesėn e AAK-sė pėr t'u pėrfaqėsuar nė Kryesi
Tadic viziton Cėrnicėn e Gjilanit dhe premton mbėshtetjen e Serbisė pėr serbėt kosovarė
Kallėzim penal pėr dy policė qė dyshohet tė kenė keqpėrdorur detyrėn zyrtare
Policia mohoi se ka plane pėr orė policore nė Mitrovicė
Osaj: Analizat e cilėsisė sė pllakave tė mermerit do tė bėhen nė laboratorėt e specializuar tė BE-sė
Policė ndėrkombėtarė shkojnė nė stacionet e veriut si pėrforcim pėr SHPK-nė
dėshton takimi i ekspertėve; Shkupi fillon nesėr aplikimin e regjimit tė ri tė vizave pėr shtetasit e Shqipėrisė

..pak mė hapur:

Sarkozi pėrgėzon kryetarin Fatmir Sejdiu Presidenti i Francės, Nikolas Sarkozi, pėrmes shefes sė Zyrės franceze nė Prishtinė, Delphine Borione, i ka dėrguar tė enjten Fatmir Sejdiut njė telegram urimi, nė tė cilin e pėrgėzon me rastin e rizgjedhjes nė postin e tė parit tė vendit.

Kuvendi miraton propozimin e AAK pėr ndryshimin e Kornizės Kushtetuese Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės me 89 vota pėr, tė enjten kanė miratuar propozimin e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) pėr ndryshimin e Kornizės Kushtetuese qė i mundėson kėsaj partie qė tė ketė anėtarin e saj nė radhėt e Kryesisė sė Kuvendit.

Thaēi: Institucionet janė duke pėrmbyllur amanetin e dėshmorėveNė 11 vjetorin e rėnies, nderohen Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu Qytetarė, familjarė, bashkėluftėtarė si dhe zyrtarė tė institucioneve tė vendit, janė mbledhur tė enjten nė sheshin “Nėna Terezė”, te shtatorja e Zahir Pajazitit, pėr tė nderuar jetėn dhe veprėn e tij, nė njėmbėdhjetė vjetorin e rėnies bashkė me Edmond Hoxhėn e Hakif Zejnullahun.

Thaēi: Institucionet janė duke pėrmbyllur amanetin e dėshmorėve Ēlirimi i shtetit tė Kosovės e ka vulėn e gjakut tė dėshmorėve tė lirisė, tė vullnetit tė qytetarėve dhe sakrificės sė tyre, andaj sot institucionet e Kosovės janė duke pėrmbyllur amanetin dhe vizionin e dėshmorėve tė lirisė dhe vizionin e UĒK-sė, tha tė enjten kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi.

Thaēi: Tadiq pretendon pėr herė tė fundit tė pėrfitojė vota nė Kosovė Kryeministri Hashim Thaēi tė enjten edhe njė herė ka rikonfirmuar se zhvillimet nė Serbi nuk ndikojnė nė procesin e statusit politik tė vendit dhe sipas tij vizita e sotme e presidentit serb Boris Tadiq nė Kosovė shėnon fundin e pretendimit tė tij pėr pėrfitim votash.

Tadic u thotė serbėve tė Cėrnicės se Serbia do ta pengojė pavarėsimin e Kosovės Presidenti i Serbisė, Boris Tadic, paraditen e sė enjtes vizitoi fshatin shumetnik Cėrnicė tė Gjilanit, i banuar me shumicė shqiptare, ku jeton njė pjesė e komunitetit serb tė komunės sė Gjilanit, tė cilėve u tha se Serbia do ta pengojė me rrugė diplomatike pavarėsimin e Kosovės.

Kushtetuta e re qartėson shtetėsinė e vendit Anėtarė tė Komisionit pėr hartimin e Kushtetutės sė Kosovės, nė debatin e mbajtur nė qytetin e Gjakovės, pohuan se akti mė lartė juridik i vendit ėshtė ndėrtuar mbi elementet mė pozitive tė kushtetutave evropiane dhe asaj amerikane...

Durmishi emėrohet koordinator i legjislacionit pėr pakon e Ahtisarit Nė mbėshtetje tė nenit 1.3, pika d, tė Rregullores sė UNMIK-ut nr. 2001/19 pėr Degėn e Ekzekutivit tė IPVQ-ve, kryeministri Hashim Thaēi ka nxjerrė njė vendim mė anė tė tė cilit kėshilltari politik i zėvendėskryeministrit, Ramė Manaj, Skėnder Durmishi, emėrohet koordinator i legjislacionit pėr pakon e Marti Ahtisari.

Ryker zotohet pėr bashkėpunim me Ombudspersonin Shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker, tha tė enjten se misioni tė cilin e udhėheq nė Kosovė, do tė bashkėpunojė plotėsisht me Institucionin e Ombudspersonit lidhur me ēėshtjet qė drejtohen nga Institucioni kundėr anėtarėve tė UNMIK-ut, e tė cilat deri mė tash nuk kanė pasur destinacion tė qartė.

Ligjvėnėsit miratojnė ndryshimin e Kornizės nė favor tė AAK-sė Ligjvėnėsit kosovarė, me dy tė tretat e votave (89), miratuan tė enjten nė seancėn e rregullt plenare, kėrkesėn e Grupit Parlamentar tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), qė edhe kjo parti tė ketė njė anėtar nė Kryesinė e Kuvendit, si dhe me shumicė votash, miratuan strukturėn e komisioneve parlamentare.

Komuna po shikon mundėsitė e penalizmit tė punėkryesit nė sheshin e kryeqytetit Kuvendi Komunal (KK) i Prishtinės deri mė tani ka paguar 70 pėr qind tė projektit pėr rregullimin e sheshit “Nėnė Tereza”, ndėrkohė qė janė duke u shikuar mundėsitė pėr penalizmin e punėkryesit, kompaninė “Paradiso” pėr shkak tė kualitetit tė dobėt tė granitit, i cili nuk i ka qėndruar acarit as pėr njė muaj, ndėrkohė qė ėshtė dhėnė garanci pėr 10 vite.

U mbajt takimi i radhės i grupit punues pėr standardet III dhe IV Qeveria e Kosovės i jep garanci tė fuqishme tė gjitha komuniteteve, pra edhe atij serb, se statusi pėr pavarėsinė e Kosovės ėshtė njė qėllim i lartė dhe ka tė bėjė me tė gjithė qytetarėt e Kosovės, tha ministri i Pushtetit Lokal...

Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Drenas viziton familjet e dėshmorėve Nė 18-vjetorin e rėnies sė dėshmorėve Enver Morina, Sahit Shala dhe Shani Morina, kryesia e Degės sė LDK-sė nė Drenas vendosi kurora lulesh nė vendin e rėnies sė dėshmorėve dhe vizituan familjet e dėshmorėve.

SHPK mohon zėrat se nė Mitrovicė do tė aplikohet orė policore Shėrbimi Policor i Kosovės (SHPK) nė Mitrovicė tė enjten i ka mohuar zėrat se nga 1 shkurti nė pjesėn jugore tė qytetit do tė aplikohet ora policore, duke i quajtur kėto pohime si dezinformata, burimi i tė cilave nuk dihet.

Anulohet takimi i ekspertėve shqiptarė dhe maqedonas pėr vizat Takimi midis ekspertėve shqiptarė dhe maqedonas pėr tejkalimin e problemit tė vizave, i paraparė tė mbahet mė 1 shkurt nė Shkup...anulohet.

Limaj-Janakieski dakordohen pėr thellimin e bashkėpunimit Kosovė- Maqedoni
Shkup, 31 janar 2008
Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit Fatmir Limaj dhe ministri i Transportit dhe Lidhjeve tė Maqedonisė, Mile Janakieski, janė dakorduar tė enjten nė Shkup pėr fillimin e punėve ndėrmjet grupeve punuese rreth koordinimit tė aktiviteteve...

U promovua libri “Enea 06” Qendra Multimedia tė enjten nė Teatrin “Dodona” bėri promovimin e librit nė shqip dhe anglisht “Enea 06”, i cili pėrmban dy drama “Enea i plagosur” nga Jeton Neziraj dhe “Enea fantazmė” nga Michael Devine.

...info...hapur:

nicolas sarkozySarkozy: Kosova ėshtė problem evropian qė duhet tė zgjidhet nga vetė evropianėt Presidenti francez Nicolas Sarkozy nė njė konferencė tė organizuar nga Partia qendrore e djathtė nė Paris pėrveq ēėshtjeve tė migrimit dhe sigurisė ndėr tė tjera ka folur edhe pėr ēėshtjen e Kosovės. “Kosova ėshtė problem evropian qė duhet tė zgjidhet nga vetė evropianėt dhe ėshtė nė duart tona qė tė demonstrojmė se ne kemi fuqi politike, diplomatike dhe ushtarake pėr tu pėrballur me kėtė krizė nė Ballkan”, ka theksuar kreu i shtetit francez Nicolas Sarkozy”. E pranishme nė kėtė takim ka qenė edhe kancelarja gjermane Angela Merkel e cila fjalimin pėr Kosovėn duket t’ia ketė lėnė Sarkozit ndėrkohė qė ajo ėshtė pėrqėndruar mė shumė gjatė fjalimit pėr probleme tė tjera me tė cilat pėrballet Evropa.
Mė tej Sarkozy ka shtuar se Evropa nuk mund tė ketė fuqi politike nėse nuk ka politika tė mbrojtjes si dhe ka theksuar se Evropa duhet tė kujdeset pėr sigurinė e saj. Pesė muaj para se Franca tė marrė udhėheqjen e Bashkimit Evropian ai ka mbrojtur bashkėpunimin me Berlinin dhe ka thėnė se Evropės i duhet njė bashkėpunim i tillė.

Solana dhe Berisha diskutuan pėr Kosovėn Ēėshtja e Kosovės ishte njė nga pikat ku u fokusua takimi i sotėm nė Bruksel, mes pėrfaqėsuesit tė lartė tė BE-sė, Havier Solana me kryeministrin shqiptar, Sali Berisha. Kreu i Qeverisė sė Shqipėrisė e siguroi Solanėn se nuk do tė ketė krijim tė Shqipėrisė sė madhe. Sipas Zyrės sė informimit tė diplomacisė evropiane, Tirana ka njė plan pėr tė ndihmuar Kosovėn, nė rast tė vendosjes sė bllokadės ekonomike nga Serbia.Nė takim Berisha e njohu Solanėn me ecurinė e reformave dhe progresit tė Shqipėrisė, ku pėrmendi rritjen ekonomike me 6 pėrqind. Solana ka shprehur mbėshtetjen e tij pėr Shqipėrinė dhe qytetarėt e saj, duke thėnė se Tirana zyrtare duhet tė vazhdojė rrugėn e reformave tė nisura.

Merkel dhe Zapatero diskutojnė pėr Kosovėn Situata rreth pėrcaktimit tė statusit tė ardhshėm tė Kosovės do tė jetė njė ndėr temat e takimit tė kancelares gjermane Angela Merkel dhe kryeministrit spanjoll, Hose Luis Zapatero nė Palma de Majorka. Takimi zhvillohet nė kuadėr tė konsultave tė rregullta midis dy vendeve. Mediat gjermane njoftuan se pėrveē Kosovės, Merkel dhe Zapatero do tė bisedojnė pėr ēėshtjet e klimės, politikėn e imigracionit dhe luftėn kundėr terrorizmit.

Kroacia do tė njohė pavarėsinė e Kosovės menjeherė pas SHBA-ve dhe vendeve kryesore tė BE-sė Kroacia do tė njohė pavarėsinė e Kosovės menjeherė kur kėtė ta bėjnė SHBA-tė dhe vendet kryesore tė BE-sė. Kėtė qėndrim tė njohur tė politikės zyrtare kroate e mbėshtet edhe shumica e analistėve dhe e opinionit kroat, pohon Radioja Evropa e Lirė nga Zagrebi. Kroacia nuk ka kurrfarė arsye tė ndahet dhe tė presė me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, thekson ministri i jashtėm shumėvjeēar nė kohėn e Tugjmanit, kurse sot analist i pavarur politik, Dr. Mate Graniq. "Ėshtė skenari qė kėtė ta bėjnė tė parėt me gjasė SHBA-tė, e pastaj shtetet kryesore evropiane dhe unė mendoj qė kėtė do ta bėjė edhe Kroacia, me siguri njė ditė ose dy pas grupit tė parė tė vendeve tė Bashkimit Evropian", tha Graniq pėr REL. Me vlerėsimin e Graniqit pajtohen shumica e opinionit dhe e analistėve, por ėshtė edhe qėndrimi zyrtar i paraqitur publikisht qė sa i pėrket ēėshtjes sė Kosovės, Kroacia do tė ndjekė vendimet e Bashkimit Ecropian.

Maqedonia dhe Kosova do tė lidhen edhe me njė autostradė dhe dy vendkalime tė reja kufitare Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikcionit tė Kosovės, Fatmir Limaj, deklaroi sot nė Shkup se nė njė tė ardhme tė afėrt Maqedonia dhe Kosova do tė lidhen edhe me njė autostradė dhe dy vendkalime tė reja kufitare. Kėto komente, Limaj i bėri pas njė takimi qė pati me homologun e tij maqedonas, Mile Janakieski dhe me zėvendėsin e tij, Skender Palloshi, nga tė cilėt ka marrė edhe premtimin se nė rast tė embargos serbe, Maqedonia nuk do ta dėmtojė tregun kosovar.Shkupi dhe Prishtina do tė lidhen edhe pėrmes njė autostrade, oferta pėr projektin e sė cilės do tė shpallet javėn e ardhshme. Ndėrsa, me zgjidhjen e statusit tė Kosovės, Maqedonia dhe Kosova do tė hapin edhe dy vendkalime tė reja kufitare , qė do tė lidhin Gjilanin me Kumanovėn dhe Restelicėn me Gostivarin, deklaroi sot nė Shkup, Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit tė Kosovės, Fatmir Limaj, pas njė takimi qė pati me homologun e tij maqedonas Mile Janakieski dhe me zėvendėsin e tij Skender Palloshi.
Nga ana tjetėr, zėvendėsministri i Transportit dhe Lidhjeve tė Maqedonisė, Skender Palloshi tha se me zgjidhjen e statusit tė Kosovės , do tė ketė investime mė tė mėdha nė ndėrtimin e infrastrukturės rrugore .
Nė rast tė vendosjes eventuale tė ndonjė embargoje nga Serbia, pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, ministri Limaj ka marr sot premtimin se Maqedonia nuk do ta dėmtojė tregun kosovar.
Vizita e sotme e Limajt ishte e para nė Maqedoni prej se ai ėshtė zgjedhur ne krye tė Ministrisė sė Transportit dhe Postė-telekomunikacionit tė Kosovės.

Kuvendi miraton propozimin e AAK-sė pėr ndryshimin e Kornizės Kushtetuese Deputetėt e Kosovės me dy tė tretat e votave miratuan kėrkesėn e Grupit Parlamentar tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, qė edhe kjo parti tė ketė njė anėtar nė Kryesinė e Kuvendit, si dhe me shumicė votash, miratuan strukturėn e komisioneve parlamentare. Shtimi i numrit tė anėtareve tė Kryesisė edhe pėr njė anėtar u konsiderua nevojė imediate nė kėtė periudhė tė rėndėsishme qė po kalon vendi. Kryeministri Hashim Thaēi u bėri thirrje tė gjithė deputetėve qė tė mbėshtesin Grupin Parlamentar tė AAK-sė, pėr siē tha, unifikimin politik dhe institucional nė periudhėn e pavarėsimit tė vendit. Edhe shefat e tjerė tė grupeve parlamentare, Eqrem Kryeziu- LDK, Ibrahim Makolli- AKR, Lulzim Zeneli- LDD, Xhezair Murati-Grupi 7+, pėrkrahėn kėrkesėn e AAK-sė pėr ndryshimin e Kornizės Kushtetuese. Korniza Kushtetuese si dokumenti mė i lartė juridik i vendit mund tė ndryshohet me 2/3 e votave nė Kuvendin e Kosovės, por para se tė hyjė nė fuqi ky vendim, nevojitet pėlqimi i shefit tė UNMIK-ut.

...speciale:
Zėri Amerikės: Berisha: Shqipėria do ta ndihmojė Kosovėn nė rast bllokade nga Serbia
31-01-2008 Shqipėria ka nė plan qė tė ndihmojė Kosovėn pėr t’i bėrė ballė ēdo bllokade qė mund tė vendosė Serbia, si reagim ndaj shpalljes sė pavarėsisė. Kėtė qėndrim e shprehu kryeministri Sali Berisha dje nė Bruksel, ku ndodhej pėr bisedime me zyrtarė tė BE-sė dhe NATO-s.    

Kryeministri Berisha tha dje nė njė intervistė pėr televizionin APTN se Shqipėria ka ndėr mend ta ndihmojė Kosovėn, nė rast se Serbia vendos ndonjė bllokadė, ose embargo.

“Po, ne do t’i ndihmonim duke u dhėnė mundėsi tė pėrdornin portet, apo rrugėn qė lidh Durrėsin me Kosovėn. Nuk ėshtė nė njė gjendje shumė tė mirė, por funksionon. Do t’u krijonim lehtėsira nė aeroportet tona. Ne i kemi planet pėr tė reaguar nė rast tė njė bllokade nga ana e Serbisė, nė mėnyrė qė tė zbuteshin pasojat qė mund tė kishte mbi Kosovėn”, tha ai.

Zoti Berisha tha se zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės ishte thelbėsore pėr stabilitetin nė rajon, por u bėri thirrje shqiptarėve tė Kosovės qė tė mos tregoheshin armiqėsorė ndaj Serbisė, apo pakicės serbe nė Kosovė.      

“Shqiptarėt duhet tė jenė shumė tė matur, tė vetėpėrmbajtur, jo me qėndrime triumfaliste, sepse ėshtė shumė e rėndėsishme qė Kosova tė mbetet njė shoqėri shumėetnike”.

Berisha i hodhi poshtė shqetėsimet e disa faktorėve nė rajon se shkėputja e Kosovės do t’i hapte rrugėn Shqipėrisė sė Madhe. Ai theksoi se ėshtė plotėsisht i bindur se shqiptarėt e Kosovės janė tė angazhuar shumė seriozisht pėr projektin e pavarėsisė. Zoti Berisha tha se pėrparėsia e Kosovės ishte hyrja nė Bashkimin Evropian, jo bashkimi me Shqipėrinė.

Ai shtoi se Shqipėria do tė punonte pėr vendosjen e lidhjeve tė ngushta ekonomike me Kosovėn, por edhe me fqinjė tė tjerė si Malin e Zi dhe Maqedoninė.

Presidenti serb dhe rivali i tij nė zgjedhje debatojnė pėr tė ardhmen e vendit
31-01-2008 Presidenti serb Boris Tadic dhe rivali i tij pėr raundin e dytė tė zgjedhjeve presidenciale tė dielėn, diskutuan pėr tė ardhmen e Serbisė nė njė debat televiziv.

Zoti Tadic tha se popullit serb i duhet tė zgjedhė mes Bashkimit Evropian dhe izolimit.

Rivali i tij ultranacionalist Tomislav Nikolic tha se Serbia mund tė ndjekė mė shumė se njė rrugė. Ai tha se pėrpara shtrihet rruga e hapur pėr marrėdhėnie mė tė ngushta me Rusinė dhe njė tjetėr plot me pengesa drejt Bashkimit Evropian.

Tė dy kandidatėt thanė se nuk do ta njihnin kurrė pavarėsinė e Kosovės.

Anketat e publikuara dje, tregojnė se Presidenti Tadic, udhėheqės i Partisė Demokratike gėzon njė avantazh tė lehtė ndaj zotit Nikolic, kandidat i Partisė Radikale Serbe. Nė raundin e parė tė zgjedhjeve presidenciale, zoti Nikolic kishte njė avantazh tė lehtė. //voa//

...shkėputje nga dje: Koshtunica: Nuk do tė mbėshtes presidentin Tadiē nė raundin e dytė
30-01-2008 Kryeministri serb Vojisllav Koshtunica deklaroi se nuk do tė mbėshtesė Presidentin reformist Boris Tadiē nė raundin e dytė tė zgjedhjeve presidenciale kėtė tė dielė.

Zoti Tadiē ėshtė nė njė garė tė fortė me ultranacionalistin Tomisllav Nikoliē. Kryeministri tha se ēdo qytetar duhet tė vendosė vetė se pėr cilin kandidat do ta hedhė votėn.

Njoftimi i zotit Koshtunica pason kundėrshtimin nga ana e zotit Tadiē tė kėrkesave tė kryeministrit qė Presidenti tė zotohej se do tė hidhte poshtė ēdo marrėveshje pėr pėrmirėsimin e lidhjeve me Bashkimin Evropian nėse BE-ja dėrgonte njė mision policor dhe sigurie nė Kosovė.

Udhėheqėsit e BE-sė ranė dakord muajin e kaluar tė dėrgonin njė mision pėr tė zėvendėsuar administratėn e OKB-sė nė Kosovė, ndėrkohė qė shumica shqiptare pėrgatitet tė shpallė pavarėsinė. Zoti Koshtunica ka kėmbėngulur se dėrgimi i ēdo misioni kėrkon miratimin e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė. //voa//


LAJMET
E mėrkurė 30 janar, 2008

Gjeneral Selimi: Kapaciteti i TMK-sė do tė jetė nė shėrbim tė qytetarėve
Prishtinė, 30 janar 2008
Komandanti i TMK-sė, gjenerallejtėnant Sylejman Selimi tha tė mėrkurėn se i gjithė kapaciteti i institucionit qė ai drejton do tė jetė nė shėrbim tė qytetarėve dhe tė institucioneve nė aspektin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.

UNMIK: Nuk ėshtė e vėrtetė qė stafi ndėrkombėtar po largon familjet nga Kosova Zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Aleksander Ivanko tė mėrkurėn i ka quajtur tė pavėrteta artikujt e disa mediave se zyrtarė tė administratės ndėrkombėtare me afrimin e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės, kanė filluar tė bėjnė rezervimin e hoteleve pėr familjarėt e tyre nė Maqedoni.

OSBE arsyeton deklaratat e shefit tė misionit pėr rrezikun qė paraqet pavarėsia Njė deklaratė e shefit tė Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, Tim Guldimann, dhėnė mediave zvicerane, ku ai citohet tė ketė thėnė se pavarėsia e Kosovės krijon precedent edhe pėr krizat tjera nė botė dhe paraqet rrezik pėr Shqipėrinė e Madhe...

Bujukanit: Problemi mė i rėndėsishėm nė Ballkan ėshtė Kosova Shefi i Shtatmadhėrisė sė ushtrisė turke, gjenerali Jashar Bujukanit, tha tė mėrkurėn se problemi mė i rėndėsishėm nė aspektin e sigurisė nė rajonin e Ballkanit ėshtė Kosova.

Kurtit i zgjatet paraburgimi pėr njė muaj Gjykata e Qarkut nė Prishtinė i ka zgjatur tė mėrkurėn liderit tė Lėvizjes “Vetėvendosje” , Albin Kurti paraburgimin edhe pėr njė muaj, si dhe ka vendosur qė tė ndėrrohet avokati mbrojtės, ku nė vend tė Fazli Balaj ėshtė caktuar tė jetė Ferki Xhaferi.

Reeve: Pėr misionin e BE-sė nė Kosovė vendos Kėshilli Evropian Shefi i ekipit planifikues tė Bashkimit Evropian (BE) nė Kosovė, Roy Reeve, tha tė mėrkurėn nė Prishtinė se misioni planifikues i BE-sė ėshtė i gatshėm tė vijė nė Kosovė, mirėpo nevojitet vendimi i Kėshillit Evropian (KE), qė sipas tij, ėshtė ēėshtje politike.

Misioni i BE-sė nė Kosovė do tė shpenzojė 130 milionė euro nė vit Misioni i ri i BE-sė dhe Zyra evropiane pėr siguri dhe mbrojtje do tė vendoset nė Kosovė nė muajt nė vijim, tha shefi i Ekipit Planifikues tė Bashkimit Evropian (BE), Roj Riv... Misioni i BE-sė nė Kosovė do tė shpenzojė 130 milionė euro nė vit

“FT”: Data e shpalljes sė pavarėsisė varet nga zgjedhjet nė Serbi
Londėr, 30 janar 2008
Kosova do tė mund tė shpallė pavarėsinė javėn e ardhshme nė koordinim me SHBA-tė dhe vendet kryesore tė BE-sė, por kjo do tė varet nga ecuria e rrethit tė dytė tė zgjedhjeve presidenciale nė Serbi, vlerėson nė numrin e sotėm gazeta londineze “Financial times”. Nė grupin e parė tė vendeve qė do tė njohin pavarėsinė e Kosovės janė Franca, Gjermania, Britania e Madhe, nė tė dytin Spanja dhe Italia, nė tė tretin Greqia, Rumania dhe Sllovakia. Qipro, sipas “FT”, do tė jetė vendi i vetėm anėtar i BE-sė qė nuk do tė pranojė pavarėsinė e Kosovės.

Qeveria: S'ka mė politikanė nė bordet e ndėrmarrjeve publike Qeveria e Kosovės miratoi tė mėrkurėn kėrkesėn e kryeministrit Hashim Thaēi, qė asnjė zyrtar nga stafi politik i qeverisė tė mos jetė edhe anėtar i bordeve tė ndėrmarrjeve publike, ndėrkohė qė ėshtė kėrkuar qė nė tė gjitha institucionet e Kosovės tė behėt autidimi i jashtėm.

Sejdiu shpreh mbėshtetjen e pa rezervė pėr UP-nė Jemi nė kohėt e fundit tė pritjes sė madhe tė popullit tė Kosovės dhe shumė shpejt vendi ynė do ta ketė edhe bekimin ndėrkombėtar dhe do tė krijohen mundėsi pėr bashkėpunim mė tė mirė nė tė gjitha sferat, nė veēanti nė fushėn e arsimit, tha tė mėrkurėn kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu.

Thaēi: Asnjė ministėr tė mos jetė anėtar i bordeve tė ndėrmarrjeve publike Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e sė mėrkurės ka vendosur qė tė fillojė puna pėr ndėrtimin e 14 objekteve shkollore nė ato vende ku mėsimi ėshtė zhvilluar nė kontejnerė. Kryeministri Thaēi po ashtu ka marrė vendim qė asnjė ministėr tė mos jetė anėtar i bordeve tė ndėrmarrjeve publike.

Rashiq-Funderic zotohen pėr vazhdimin e bashkėpunimit MPMS-UNICEF Ministri i Punės dhe Mirėqenies Sociale, Nenad Rashiq, gjatė njė takimi tė mėrkurėn ka njohur Robert Funderic, udhėheqės i Zyrės sė UNICEF-it nė Prishtinė, mbi angazhimet e kėsaj ministrie si dhe ka falėnderuar UNICEF-in pėr ndihmėn dhe pėrkrahjen e ofruar pėr Kosovėn.

Marmullaki: Dyshohet qė prejardhja e armėve tė konfiskuara tė jetė nga Turqia Kryesuesi i Departamentit tė Krimit nė kuadėr tė SHPK-sė, kolonel Rifat Marmullaki, gjatė paraqitjes para medieve tė armėve tė konfiskuara dhe makinės me tė cilėn ėshtė bėrė modifikimi i tyre, tha tė mėrkurėn se dyshohet qė prejardhja e tyre tė jetė nga Turqia.

Kapet njė sasi e armatimit dhe arrestohen disa persona Njėsia e Hetimeve Transkufitare e SHPK-sė, gjatė njė aksioni tė zhvilluar nė Ferizaj ka kapur njė sasi tė konsiderueshme tė armatimit si dhe ka arrestuar disa persona.

Arrestohet personi qė tentoi tė fusė drogė nė burgun e Gjilanit Njė person ėshtė arrestuar, pasi gjatė njė vizite qė u kishte bėrė dy tė paraburgosurve, kishte tentuar tė fusė substancė narkotike e dyshuar tė jetė e llojit heroinė, thanė tė mėrkurėn autoritetet policore tė Gjilanit.

Vlerėsohet lartė krijimtaria e Jusuf Gėrvallės
Prizren, 30 janar 2008
Arti ishte pjesė e jetės sė Jusufit, ai shkruante, ai pikturonte ai bėnte muzikė, tha bashkėshortja e Jusufit, Suzana Gėrvalla, nė manifestimin “Flaka e Janarit”...

Pėrkujtohen dėshmorėt Pajaziti, Hoxha dhe Zejnullahu Nė 11-vjetorin e rėnies sė dėshmorėve Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu, Zona e Pestė e TMK-sė tė enjten organizon akademi pėrkujtimore dhe homazhe te varrezat e dėshmorėve.

Pėrzgjidhen krijuesit letrarė pėr Orėn e Madhe Letrare
Gjilan, 30 janar 2008
Pėr mė se tre javė rresht gjilanasit kanė pasur mundėsi t’i pėrcjellin aktivitetet e ndryshme kulturore tė organizuara nė kuadėr tė manifestimit “Flaka e janarit 2008”, pėr t’iu ofruar fundit tė kėtij manifestimi i cili do tė pėrmbyllet me Orėn e Madhe Letrare dhe me njė koncert tė muzikės popullore.

“Im atė donte Adolfin”, shfaqja mė e mirė e Festivalit tė dramės shqipe nė Gjilan Shfaqjes “Im atė donte Adolfin “ e Tetarit Profesionist tė Prizrenit, i takoi epiteti i shfaqjes mė tė mirė nė Festivalin e dramės shqipe, “Talia e Flakės”, i cili u mbajt nė Gjilan, nė kuadėr tė “Flakės sė Janarit 2008”, e qė u mbyll mbrėmė me shfaqjen ‘Nirvana”, tė Teatrit Kombėtar tė Prishtinės.

...hapur:

Thaēi dhe Selimi diskutuan pėr transformimin e TMK-sė Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, tha se Trupat Mbrojtėse tė Kosovės kanė bėrė dhe po bėjnė njė punė tė shkėlqyeshme, nė veēanti tash ku rritet edhe mė shumė pėrgjegjėsia TMK-sė nė prag tė zyrtarizmit tė pavarėsisė sė Kosovė. Kėto komente kreu i qeverisė i bėri pas takimit me komandantin e TMK-sė, gjeneral Sylejman Selimi, me tė cilin kanė diskutuar pėr transformimin e TMK-sė nė forcė tė re tė sigurisė, nė bazė tė standardeve bashkėkohore tė NATO-s.
“Trupat Mbrojtėse tė Kosovės kanė bėrė dhe po bėjnė njė punė tė shkėlqyeshme, nė veēanti tash ku rritet edhe pėrgjegjėsia e TMK-sė nė prag tė zyrtarizmit tė pavarėsisė sė Kosovės”, tha kryeministri Thaēi.
Sipas tij, nė ditėt e ardhshme dhe nė kėto momente vendimtare tė nxjerrjes sė vendimit pėr pavarėsinė e Kosovės, TMK-ja do tė jetė nė koordinim tė plotė me Qeverinė e Kosovės dhe me autoritet ndėrkombėtare, nė mėnyrė qė tė dėrgohet mesazhi mė i mirė i mundshėm pėr paqe dhe stabilitet. Ndėrsa, gjeneral Selimi ka njoftuar kryeministrin rreth punės qė po bėhet nė TMK, duke shtuar se ditėt dhe javėt qė po vijnė janė tė rėndėsishme pėr Kosovėn dhe TMK-nė.

Tė gjitha pėrgatitjet pėr vendosjen e misionit civil evropian nė Kosovė janė kryer
 Shpenzimet vjetore tė misionit civil evropian nė Kosovė pritet tė jenė 130 milionė euro, bėri tė ditur shefi i Ekipit Planifikues tė Bashkimit Evropian (BE), Roj Riv pas takimit me ministrin e Punėve tė Brendshme, Zenun Pajaziti. Riv tha misioni civil i BE-sė nė Kosovės, do tė jetė i pėrbėrė prej 1900 ndėrkombėtarėve dhe mbi 1000 personave vendorė. Mirėpo ai tha se janė duke e pritur vetėm sinjalin e Kėshillit tė Evropės pėr vendosjen e kėtij mision nė Kosovė dhe atėherė do tė kontribuohet nė pėrgjithėsi.
“Sė pari vjen deklarimi i pavarėsisė. Neve na duhet njė vendim nga Kėshilli Evropian pėr tė nisė misionin. Tė gjitha pėrgatitjet janė kryer dhe ne jemi duke pritur derisa tė tėrhiqet kėmbėza nga Kėshilli i Evropės dhe misioni do tė vendoset”, tha Riv.
Ai bėri tė ditur se tashmė nė Kosovė janė tė pranishėm disa nga zyrtarėt e lartė tė misionit evropian.
“Unė do tė jem zėvendėsshefi i kėtij misioni, kur ky mision tė arrijė nė Kosovė. Pra, unė tashmė jam kėtu, duke vendosur lidhjet me autoritetet lokale. Ky proces do tė fillojė tė rritet, duke arritur zyrtarė tė lartė”, u shpreh Riv.
Kurse ministri i Punėve tė Brendshme, Zenun Pajaziti ka falėnderuar Riv pėr pėrgatitjet qė po i bėjnė nė bashkėpunim me institucionet vendore pėr periudhat transitore rreth ardhjes sė misionit tė ri tė Bashkimit Evropian nė Kosovė. Ai tha se e ka njoftuar atė pėr angazhimet pėrbrenda e kėsaj ministrie, me atė qė po bėjnė departamente tė ndryshme pėr periudhėn pėrgatitore tė pas statusit dhe ardhjen e misionit tė ri tė BE-sė nė Kosovė.

Uashington: Basha dhe Rice biseduan pėr statusin e Kosovės
 Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Lulzim Basha, pati dje nė Washington njė takim me Sekretaren Amerikane tė Shtetit, Condoleezza Rice, tė cilin ai e konsideroi tė njė rėndėsie tė veēantė, pėr Shqipėrinė, Kosovėn dhe rajonin. Ai tha se takimi ka dhėnė shpresa tė reja pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO dhe pėr njė zgjidhje mė tė shpejt tė statusit tė Kosovės. "Ne vazhdojmė tė jemi tė sinkronizuar me Washingtonin", tha Basha duke folur pėr statusin e Kosovės. "Ka ardhur koha qė procesi tė finalizohet dhe pavarėsia e Kosovės do t'i hapė perspektiva Kosovės dhe Serbisė qė tė integrohen nė Bashkimin Evropian", tha ministri i jashtėm shqiptar. Takimi i ministrit Basha me shefen e diplomacisė amerikane erdhi vetėm pakė ditė ose javė para vendimeve tė rėndėsishme pėr statusin e Kosovės dhe, siē na tha njė burim nė Washington, bisedimet amerikano-shqiptare synojnė koordinimin e veprimeve tė dy vendeve pėr kėtė ēėshtje. Nga ana e saj Sekretarja Amerikane e Shtetit, Condoleezza Rice, nuk dha ndonjė deklaratė ndėrkaq duke folur pėr statusin e Kosovės javėn e kaluar ka thėnė se 'po vjen koha kur duhet tė marrim vendime tė vėshtira dhe shtyrja e mėtejme nuk i bėn mė tė lehta kėto vendime'.Deklarata mė shpesh e pėrsėritur e shefes sė diplomacisė amerikane vitin qė shkoi ka qenė se "Kosova dhe Serbia kurrė nuk do tė jenė bashkė njė dhe ky ėshtė realiteti tė cilin duhet ta pranojmė".Burimi nė Washington tha mė tej pėr RTK-nė se zyrtarėt amerikanė kėmbnėgulin nė zgjidhjen mė tė shpejt tė statusit tė Kosovės nė pėrputhje me planin Ahtisaari i cili pėrfshinė edhe pavarėsinė e mbikėqyrur pėr Kosovėn. /S.gashi/  

Pavarėsia deri mė 17 shkurt ?
 Kuvendi i Kosovės do tė shpall pavarėsinė mė sė largu deri me 17 shkurt. Zyrtarė kosovarė thonė se kanė mbėshtetjen e Uashingtonit dhe Brukselit pėr tė shpallur pavarėsinė, menjėherė pas pėrfundimit tė zgjedhjeve presidenciale nė Serbi. Ndėrkaq pėr shkaqe tė koordinimit ndėrkombėtar, si data mė e mundshme pėrmendet 17 shkurti, qė i bie ditė e diel. Datat e mundshme pėr shpalljen sė pavarėsisė sė Kosovės janė tė qarta pėr lidershipin kosovar, por ato vazhdojnė tė mbahen sekret pėr shkak tė zgjedhjeve presidenciale nė Serbi qė mbahen tė dielėn me 3 shkurt.
Por, nga zyrtarė tė lartė kosovarė, RTK ka mėsuar se e diela e 17 shkurtit ėshtė data mė e mundshme kur Kuvendi i Kosovės do tė shpallė pavarėsinė. Kėta zyrtarė pėr Televizion publik tė Kosovės, kanė bėrė tė ditur se tashmė procesi ka hyrė nė fazėn finale dhe se kanė sinjale tė qarta nga Uashingtoni dhe Brukseli pėr tė proceduar me kėtė akt. Ata thonė se pavarėsia mund tė shpallet edhe pas 11 ditėsh, varėsisht se si do tė koordinohen aktivitetet diplomatike ndėrkombėtare, por 17 shkurti ėshtė data e fundit.
Kjo datė duket e favorshme pėr dy arsye kryesore: e para ka tė bėj me atė se, ėshtė ditė e diel dhe se menjėherė pas shpalljes sė pavarėsisė, do tė fillojnė njohjet e para, me nė krye Slloveninė. Njė ditė mė pas Kėshilli i Ministrave tė BE, do tė mund tė miratoj dėrgimin e misionit nė Kosovė, pasi me rastin e shpalljes, kosovarėt do tė ftojnė kėtė mision. Njė gjė e tillė do tė ndodhė para takimit eventual tė KS, qė sipas tė gjitha gjasave do tė mbaj mbledhje urgjente me kėrkesė tė Rusisė. Por ,takimi i KS, njė ditė pas shpalljes sė pavarėsisė, nuk do tė ketė efekt madhor, pasi nė atė ditė, Kosova do tė ketė njohjen e disa shteteve.
Ndėrkohė agjencia e lajmeve Rojters duke u thirrur nė burime tė saj, thekson se data shpalljes sė pavarėsisė varet nga ajo se kush do tė fitoj zgjedhjet nė Serbi. Sipas burimeve tė kėsaj agjencie, nė rast tė fitores sė radikalit Tomislav Nikoliq, pavarėsia mund tė shpallet me 9 ose 10 shkurt, ndėrkaq nėse fiton Boris Tadiq kosovarėt do ta shpallin pavarėsinė, njė javė mė vonė.
Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, thotė se fitorja e cilit do kandidat nė Serbi, nuk do tė ndikoj nė kohėn e shpalljes sė pavarėsisė.
Tashmė kur ka filluar numėrimi i ditėve pėr shpalljen e koordinuar tė pavarėsisė sė Kosovės, ende s'ėshtė e qartė se si do tė veproj sekretari i pėrgjitshėm i OKB-sė, kur dihet se KS, nuk do tė mund tė vendos asgjė kundėr, pasi 3 nga 5 anėtarėt e pėrhershėm do ta njohin pavarėsinė e Kosovės.
Shefi i misionit tė UNMIK-ut Ryker, ka deklaruar se do tė veproj nė bazė tė udhėzimeve nga lart, por pritet qė sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Ban Ki Mun, tė autorizoj vendosjen e misionit tė BE-sė.
Poashtu nuk ėshtė e qartė nėse udhėheqėsi i OKB-sė do tė ftoj shtetet veq e veq qė tė njohin pavarėsinė e Kosovės.

F.Times: Nėse fiton Nikoliq, Kosova do ta shpallė pavarėsinė vikendin e ardhshėm
Kosova mund tė shpallė pavarėsinė nga Serbia qė nė javėn e ardhshme, me njė veprim tė koordinuar me SHBA-tė dhe vendet kryesore tė BE-sė, shkruan "Fajnenshėll tajms". Por, sipas gazetės se a do tė ndodhė kjo, do tė varet nga rezultati i raundit tė dytė tė zgjedhjeve presidenciale nė Serbi. Amerika dhe BE, sipas tė gjitha gjasave do tė mbėshtesin shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės nėse tė dielėn fiton Tomisllav Nikoliq. Njė diplomat i njohur i paidentifikuar perėndimor ka deklaruar se nė atė rast askush nė Evropė nuk do tė konsiderojė se ekziston ēfarėdo arsye qė kjo ēėshtje tė shtyhet edhe mė tej. Siē ka theksuar ai, nė mesin e vendeve perėndimore mbizotėron qėndrimi qė raporti i Serbisė ndaj pavarėsisė sė Kosovės edhe ashtu do tė jetė i pandryshuar, andaj nuk duhet humbur mė kohė. Vendimi pėr shpalljen do tė pasojė nė afat prej dhjetė ditėsh nga kjo fundjavė, ėshtė qėndrim i kėtij diplomati. Mirėpo nė rast se Boris Tadiq mban pushtetin, diplomatėt vlerėsojnė se BE do tė marrė qėndrimin se ka kuptim qė pavarėsia e Kosovės tė shtyhet pėr disa javė, dhe qė nė atė periudhė tė bėhen pėrpjekje tė arrihet marrėveshja pėr marrėdhėnie tė afėrta midis Serbisė dhe BE-sė. Ēėshtja kryesore nė atė rast do tė jetė se si tė shpallet pavarėsia e Kosovės por qė kjo t'i bėjė sa mė pak dėm presidentit tė Serbisė, ka theksuar ky bashkėbisedues i paidentifikuar i "Fajnenshėll tajmsit", duke shtuar se pavarėsia e Kosovės mund tė shtyhet deri nė gjysmėn e shkurtit, madje, siē sugjerojnė disa anėtarė tė BE-sė, edhe deri nė gjysmėn e marsit.

Albin Kurti sėrish nė paraburgim  Nė seancėn e katėrt gjyqėsore kundėr Albin Kurtit tė mbajtur sot nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, Kurtit i ėshtė caktuar masa e paraburgimit deri nė pėrfundim tė gjykimit ose minimum 30 ditė. Seanca gjyqėsore duhej tė fillonte nė ora 10:0O, mirėpo pasi Kurti nuk ėshtė paraqitur vullnetarisht para panelit tė gjykatėsve ndėrkombėtar, i ėshtė lėshuar fletarrest, tė cilin e ka zbatuar policia.

Berisha nė vizitė zyrtare nė Bruksel Kryeministri shqiptar Sali Berisha ndodhet pėr njė vizitė zyrtare nė Bruksel, ku do tė marrė pjesė nė takimin me Kėshillin e Ambasadorėve tė NATO s i cili do tė zhvillohet nė Selinė e NATO-s.Kryeministri Berisha do tė zhvillojė disa takime tė rėndėsishme, ndėrmjet tė cilave me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO s, Jaap de Hop Skefer, me pėrfaqėsuesin e lartė tė BE sė pėr politikė tė jashtme dhe siguri, Havier Solana, pėrfaqėsuesen e pėrhershme tė SHBA sė nė NATO ambasadoren Viktoria Nuland, si dhe personalitete tė tjera. Gjithashtu, Kryeministri Berisha do tė referojė nė Konferencėn me temė "Shqipėria me hapa tė shpejta drejt Integrimit nė NATO".

Nikoliē viziton Rusinė nė prag tė raundit tė dytė tė zgjedhjeve serbe Kandidati ultranacionalist serb pėr president Tomislav Nikoliq po viziton Rusinė vetėm pak ditė para zgjedhjeve tė sė dielės. Nikoliq pėrballet me presidentin e tanishėm properėndimor Boris Tadiq nė raundin e dytė tė zgjedhjeve qė mbahet mė 3 shkurt. Udhėheqėsi i Partisė Radikale ėshtė pėr marrėdhėnie mė tė ngushta me Rusinė. Nikoliq deklaroi se nuk do tė ishte kundėr ngritjes sė njė baze ushtarake ruse nė tokėn serbe. Sipas agjencive ruse tė lajmeve, Nikoliq e pėrgėzoi Rusinė pėr qėndrimin e saj tė vendosur kundėr njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės.


LAJMET
E marte 29 janar, 2008

Naimark: Kosova nė harmoni me pesėshen do ta shpallė pavarėsinė
Pragė, 29 janar 2008
Kosova ėshtė dashur tė jetė tashmė e pavarur dhe nė parim, koha pėr pavarėsinė ka kaluar qė moti. Nė praktikė, duhet kuptuar se Qeveria e Kosovės duhet tė punojė bashkėrisht me BE-nė dhe SHBA-tė, andaj shpresoj se kur ata thonė se ėshtė ēėshtje ditėsh, atėherė kjo nėnkupton se ata i kanė bėrė detyrat e shtėpisė dhe tė gjithė janė gati pėr deklaratėn e koordinuar, tha tė martėn nė njė intervistė pėr radio Evropa e lirė, Norman Naimark nga Instituti Hoover.

Drobniq jep dorėheqje, Shinkovec drejtor i ri politik i MPJ tė Sllovenisė
Lubjanė, 29 janar 2008
Drejtori Politik i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Sllovenisė, Mitja Drobniq ka dhėnė dorėheqje nga funksioni i tij pas daljes nė opinion tė shėnimeve diplomatike nga bisedimet sllovene-amerikane nė Uashington, ku ka dominuar ēėshtja e Kosovės.

Guldiman shpreson qė edhe pas pavarėsisė, OSBE do tė vazhdojė misionin nė Kosovė
Prishtinė, 29 janar 2008
Shpresoj qė misioni i OSBE-sė do tė vazhdojė qė edhe nė tė ardhmen tė jetė prezent nė Kosovė, pėrmes arritjes sė njė konsensusi tė ri, tha tė martėn ambasadori i OSBE-sė...

BE do tė dėrgojė misionin nė Kosovė pas zgjedhjeve nė Serbi, thotė Solana
Bruksel, 29 janar 2008
Shefi i diplomacisė sė BE-sė, Havier Solana tha tė martėn se Bashkimi Evropian (BE) do tė presė pėr dėrgimin e misionit tė saj civil nė Kosovė deri pas mbajtjes sė rrethit tė dytė tė zgjedhjeve presidenciale nė Serbi.

Analistėt thonė se institucionet e Kosovės duhet ta bėjnė ftesėn pėr ardhjen e misionit tė BE-sėDerisa krerėt e institucioneve tė Kosovės thonė se mirėpresin ardhjen e misionit tė BE-sė, duke mos pėrmendur nėse kjo duhet tė ndodhė para ose pas shpalljes sė pavarėsisė, analistėt e ēėshtjeve politike vlerėsuan pėr Kosovapress qė sė paku Kosova duhet tė bėjė ftesėn pėr ardhjen e misionit nė fjalė.

Rusia kundėrshton planet e BE-sė pėr dėrgimin e misionit nė Kosovė
Moskė, 29 janar 2008
Zėdhėnėsi i Ministrisė sė jashtme Ruse, Mihal Kaminjin, ka kundėrshtuar tė martėn planet e BE-sė pėr dėrgimin e misionit tė saj civil nė Kosovė, duke thėnė se ky hap kėrkon miratimin specifik nga Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara.

Sejdiu: Kosova e pavarur do tė jetė vend i tė gjithė qytetarėve tė saj tė lirėKosova e pavarur do tė jetė vend i tė gjithė qytetarėve tė saj tė lirė, tha presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, tė martėn gjatė takimit qė pati me Nils Ragnar Kamsavag, zėvendėsdrejtor...

OSBE ndihmoi avancimin e shėrbimeve nė BKUK Organizata pėr Siguri dhe Bashkėpunim Evropian (OSBE) promovoi tė martėn nė Prishtinė projektin i cili kishte pėr qėllim ngritjen e kapaciteteve teknike dhe resurseve humane nė Bibliotekėn Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės (BKUK).

Shefi i Zyrės greke nė Prishtinė premton pėrkrahje pėr zhvillimin e kryeqytetitShefi i Zyrės greke nė Prishtinė, Nicolas Kanellos, tė martėn nė takimin qė pati me kreun e Prishtinės, Isa Mustafa premtoi pėrkrahje pėr projektet qė janė nė dobi tė kryeqytetasve dhe nė dobi tė zhvillimit tė qytetit.

KFOR-i dhe policia po stėrvisin pėrballimin e sfidave tė mundshmeKomandanti i trupave shumėkombėshe nė sektorin e lindjes tė KFOR-it, gjeneralbrigade John Davoren, deklaroi tė martėn se dėrgata e komanduar prej tij, sė bashku me Shėrbimin Policor tė Kosovės dhe policinė e UNMIK-ut kanė zhvilluar e po zhvillojnė edhe mė tej stėrvitje tė pėrbashkėta, pėr tė sinkronizuar njė plan tė hollėsishėm veprimi drejt pėrballimit tė sfidave eventuale qė lidhen sigurinė gjatė pėrcaktimit tė statusit politik tė Kosovės.

Arrestohet 60 vjeēari i dyshuar pėr vrasjen e njė moshatari tė vetNjė person 60 vjeēar, identiteti i tė cilit nuk bėhet publik, ėshtė arrestuar si i dyshuar qė para katėr ditėve e ka vrarė 65 vjeēarin Xhafer Syla nga fshati Grabanicė e komunės sė Klinės.

Persona tė maskuar plaēkisin tre qytetarė nė Padalishtė tė IstogutDy persona tė maskuar kanė plaēkitur tre qytetarė nė fshatin Padalishtė tė Istogut, bėri tė ditur tė martėn policia rajonale e Pejės.

“AA” dhe “Belle Air” shprehin interesim pėr programin stimulues e ANP-sė Bordi i Drejtorėve tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės kohė mė parė ka aprovuar vendimin e menaxhmentit pėr uljen e tarifave tė shėrbimeve tė ANP-sė, pėr tė gjitha ato kompani ajrore qė do tė ulin ēmimet e biletave...

Pajaziti: Kosova garanton tė drejtat e qytetarėve pa dallim etnie
Ēagllavicė, 29 janar 2008
Ministri i Punėve tė Brendshme, Zenun Pajaziti, tha tė martėn se Kosova ėshtė shtet ku garantohen tė drejtat e tė gjithė qytetarėve pa dallim etnie dhe ministria qė ai drejton..

Shuster:Akademia e Shkencave e Austrisė do tė thellojė bashkėpunimin me ASHAKKosova i ėshtė mirėnjohėse Austrisė pėr angazhimin e pėrhershėm pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės, tha tė martėn kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu gjatė takimit me njė delegacion tė Akademisė sė Shkencave tė Austrisė, i kryesuar nga Peter Shuster, kryetar i saj dhe kryesues i Seksionit tė Matematikės dhe tė Shkencave tė Natyrės.

Universiteti i Bolonjės ndihmon me libra Universitetin e PrishtinėsTė martėn nė Qendrėn pėr tė drejtat e njeriut tė Universitetit tė Prishtinės u bė pranimi i njė donacioni qė pėrmban njė sasi tė konsiderueshme tė librave pėr UP, tė cilin e dhuroi Universiteti i Bolonjės nėpėrmjet KFOR-it italian dhe Zyrės italiane nė Prishtinė.

Krimet e kryera nė Kosovė gjatė viteve tė ‘90 duhet tė ndėshkohen, vlerėson AI
Londėr, 29 janar 2008
Organizata “Amnesty International” ka tėrhequr vėrejtjen tė martėn se krimet e bėra nė Kosovė gjatė viteve 1990 nuk guxojnė tė kalojnė pa u dėnuar dhe ka ftuar pushtetin nė Kosovė tė publikojė se ēfarė drejtėsia ka bėrė pėr hetimin e krimeve me motive tė luftės dhe etnike.

ESK: Nė Kosovė janė 73 persona mbi moshėn 100-vjeēEnti i Statistikės sė Kosovės, tė martėn promovoi broshurėn “Tė moshuarit nė Kosovės 100 e mė shume vjeē”, e cila paraqet disa karakteristika tė kėsaj kategorie, si jetėgjatėsinė, mėnyrėn e jetesės, pėrdorimin e ushqimit, tė dhėnat demografiko-shėndetėsore, shtrirja territoriale, hapėsinore dhe disa karakteristika tjera.

Nga repertuari i filmave nė kinemanė ABC dhe ABC-1 Tė mėrkurėn nė kinemanė ABC1 shfaqet filmi "Good luck chuck", i zhanrit komedi, kohėzgjatja 1 orė e 36 min. Rolet: Jessica Alba, Dane Cook, Dan Fogler, Michelle Harrison, Ellia English.

...info...hapur:

Sejdiu: Kosova e pavarur do tė jetė vend i tė gjithė qytetarėve tė saj
"Kosova e pavarur do tė jetė vend i tė gjithė qytetarėve tė saj tė lirė", tha Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu gjatė njė takimi me Nils Ragnar Kamsavag, zėvėndėsdrejtor i pėrgjithshėm dhe udhėheqės i Seksionit pėr Ballkanin Perėndimor nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Norvegjisė. "Ne e kemi pranuar planin e Presidentit Ahtisari, meqė besojmė se ai paraqet zgjidhjen mė tė mirė pėr qytetarėt e Kosovės dhe pėr tė ardhmen e tyre", vijoi Presidenti Sejdiu, duke ripėrsėritur zotimin e institucioneve tė Kosovės pėr zbatimin e plotė tė atij plani qė parasheh tė drejta tė garantuara pėr pakicat kombėtare dhe respektim tė plotė tė trashėgimisė sė tyre shpirtėrore e kulturore, thuhet nė njė komunikatė. Sa i pėrket ēėshtjes sė shpalljes sė pavarėsisė, Presidenti ripohoi se institucionet e Kosovės janė nė koordinim tė plotė me vendet e Bashkimit Evropian, me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe me vendet e tjera demokratike qė e pėrkrahin pavarėsinė e vendit tonė dhe do tė vendosin shumė shpejt se kur do tė jetė momenti mė i mirė pėr ta rideklaruar nė Kuvend vullnetin politik tė popullit tė Kosovės. Po ashtu, Presidenti Sejdiu veēoi marrėdhėniet shumė tė mirė qė ka Kosova me vendet e rajonit, me Shqipėrinė, me Maqedoninė dhe me Malin e Zi. "Ne shpresojmė qė edhe Serbia nė njė tė ardhme tė afėrt tė ndryshojė qasjen e saj, nė mėnyrė qė tė krijohen mundėsitė pėr bashkėpunim tė mirė fqinjėsor nė mes dy vendeve tona, sepse kjo do tė ishte nė interes tė tė gjithėve", tha Presidenti Sejdiu. Ndėrsa, Nils Ragnar Kamsavag, theksoi se vendi i tij ndjek me interesim tė gjitha proceset nė Kosovė dhe se do tė jetė e angazhuar shumė edhe nė tė ardhmen pėr ta ndihmuar Kosovėn nė konsolidimin e jetės demokratike institucionale. Ai premtoi edhe mbėshtetje pėr thellimin e bashkėpunimit nė fusha tė tjera, me theks tė veēantė nė atė ekonomik.

Kosova e gatshme tė shpallė pavarėsinė, thotė zv.kryeministri Kuēi "Kosova ėshtė gati nė ēdo aspekt pėr ta shpallur pavarėsinė. Kėto janė ditėt pėrfundimtare", ka thėnė zv.kryeministri Hajredin Kuēi. Ai bėri me dije se ėshtė pėrmbyllur koordinimi me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe shumė shpejt do tė caktohet data e pavarėsisė. Deklarata qė e shpall Kosovėn – shtet sovran dhe tė pavarur sipas Kuēit nuk ėshtė me rėndėsi se prej kujt hartohet, por e rėndėsishme ėshtė se ajo do ta shpall pavarėsinė e Kosovės. Jo zyrtarisht thuhet se deklarata tashmė ėshtė e kryer dhe kanė mbetur vetėm disa detaje teknike.

Bruksel: Pavarėsia e Kosovė mund tė shpallet nė gjysmėn e parė tė shkurtit ? Burimet brenda BE sė kanė bėrė tė ditur kalendarin e zhvillimeve pėr Kosovėn. Mė 3 shkurt kosovarėt do tė presin raundin e dytė tė zgjedhjeve presidenciale nė Serbi. Kėto burime tė BE sė theksojnė se mė 6 shkurt Kuvendi i Kosovės do tė mbajė seancėn. Disa diplomatė evropian thonė se nėse nė Serbi fiton ultranacionalisti Nikoliq pavarėsia e Kosovės do tė shpallet me kėtė datė, ose nė kėtė datė nė Kuvendin e Kosovės mund tė bėhet e ditur intenca qė pėr sė shpejti tė shpallet pavarėsia. Prej 6 deri mė 18 shkurt Bashkimi Evropian do tė japė dritėn e gjelbėr dėrgimit tė Misionit tė vet qė do tė pėrbėhet nga 1800 policė dhe gjykatės. Mė 18 shkurt ministrat e jashtėm tė BE sė takohen nė Bruksel. Pavarėsia e Kosovė mund tė shpallet mė 15 shkurt nė mėnyrė qė nė kėtė takim ministrat e jashtėm tė tregojnė nėse e njohin pavarėsinė e Kosovės. BE ja beson se shpallja e pavarėsisė do tė ndodhė nga fundi i shkurtit apo fillimi i marsit, qė 27 vende ta pranojnė atė dhe periudha e pavarėsisė sė mbikėqyrur do tė mund tė zgjasė 5 deri nė 10 vjet. Kalendari i zhvillimit tė ngjarjeve ėshtė publikuar nė web faqe EU biznes qė raporton pėr Bashkimin Evropian.

Rusia paralajmėron BE -nė ndaj vendimeve tė njėanshme pėr KosovėnRusia ka paralajmėruar sot Bashkimi Evropian ndaj ēdo vendimi tė njėanshėm pėr Kosovėn. Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme Ruse, Mihail Kaminin ka thėnė se zėvendėsimi i Misionit tė OKB-sė nė Kosovė, do tė kėrkonte aprovimin e Kėshillit tė Sigurimit. Ai tha se veprimet e njėanshme do ishin shpėrfillje e ligjeve ndėrkombėtare.

Ministri Pajaziti nė takim me komunitetin serbė nė Ēagllavicė "Kosova ėshtė shtet ku garantohen tė drejtat e tė gjithė qytetarėve pa dallim etnie dhe ministria qė unė drejtoj do tė ketė kėtė qasje", tha ministri i Ministrisė sė Punėve tė brendshme Zenun Pajaziti. Kjo deklaratė u bė nė njė takim tė ministrit Pajaziti me komunitetin serbė nė qendrėn e mediave nė Ēagllavicė . Qėllimi i kėsaj vizite ishte njohja mė e afėrt e problemeve tė fushės sė sigurisė dhe thirrja e kėtij komuniteti pėr bashkėpunim me institucionet e Kosovės pėr ndėrtimin e njė tė ardhme evropiane. Nė kėtė takim ėshtė sqaruar edhe plani i SHPK-sė i quajtur "Statusi" i cili sipas pėrgjegjėsve ka qėllim tė mos lejojė manipulimin e procesit tė shpalljes sė pavarėsisė sė kordinuar tė Kosovės qė ėshtė interesim edhe i gjithė komunitetit ndėrkombėtar.
Nė Shėrbimin Policor tė Kosovės sot rreth 10 pėrqind tė pjesėtarėve tė saj janė nga komuniteti pakicė serbė dhe ata trajtohen si policė tė Kosovės e jo si pjesėtarė tė kėsaj apo asaj etnie. Zėdhėnėsi Veton Elshani i cili ishte i pranishėm nė takim tha se SHPK ėshtė duke u reformuar cdo ditė e mė tepėr nė drejtim tė kritereve evropiane e bashkė me kėtė edhe besimi i qytetarėve po shtohet karshi kėti shėrbimi.

Basha takon sot sekretaren Rajs Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Lulzim Basha, takohet sot me Sekretaren e Shtetit Kondolisa Rajs. Pritet qė anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO dhe statusi i Kosovės tė jenė temat kryesore tė diskutimit mes tyre. Ministri Basha nė njė diskutim nė Qendrėn pėr Studime Strategjike dhe Ndėrkombėtare nė Uashington theksoi se komuniteti ndėrkombėtar po pėrpiqet tė zgjidhė njė nga problemet e mbetura pezull, atė tė statusit tė Kosovės. "Dita e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė tashmė ēėshtje ditėsh ose tė shumtėn disa javėsh. Udhėheqja e Kosovės ka treguar se ėshtė e aftė tė drejtojė njė shtet tė pavarur dhe sovran, qė edhe ai aspiron tė integrohet nė NATO dhe Bashkimin Evropian". Shqipėria, tha Basha, po konsultohet dhe po bashkėpunon ngushtėsisht me Prishtinėn, Uashingtonin dhe Brukselin, jo vetėm pėr njohjen e Kosovės si shtet i pavarur dhe sovran, por edhe pėr periudhėn pas pavarėsisė, pėr konsolidimin e institucioneve tė saj demokratike dhe rritjen ekonomike. Kosova, tha ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Lulzim Basha, po vepron de fakto si element konstruktiv i strukturave euro atlantike.

Kanellos premton pėrkrahje pėr zhvillimin e Prishtinės Kryetari Prishtinės, Isa Mustafa dhe shefi i Zyrės greke nė Prishtinė, Nicolas Kanellos, gjatė njė takimi tė pėrbashkėt, u pajtuan qė bashkėpunimi i mirė, qė tashmė ekziston, nė mes tė Kuvendin Komunal tė Prishtinės dhe Zyrės se Greqisė nė Prishtinė, tė thellohet edhe me shumė nė tė ardhmen. Kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa e falėnderoi ambasadorin Kanellos pėr pėrkrahjen dhe e siguroi atė pėr thellimin e mėtutjeshėm tė bashkėpunimit nė mes tė Kuvendit Komunal dhe Zyrės se Greqisė.
“Ne kemi nevojė pėr thellimin e mėtejme tė bashkėpunimit me tė gjitha Zyrat Diplomatike tė vendeve evropiane, e nė veēanti me Zyrėn e Greqisė, nė mėnyrė qė tė shfrytėzojmė ndihmėn e tyre, qoftė ajo financiar apo edhe teknike”, tha kryetari Mustafa
Duke e pėrgėzuar pėr postin, ambasadori grek nė Prishtinė tha se kryetari Mustafa ėshtė njė shpresė e madhe pėr zhvillimin e kryeqytetit kosovar.
“Ju jeni shpresa e shumė qytetarėve tė Prishtinės, prandaj ne nuk do tė hezitojmė qė tė ju pėrkrahim nė realizimin e projekteve qė janė nė tė mirė tė tė gjithė qytetarėve tė kėtij qyteti”, tha ambasadori Kanellos.
Ambasadori Kanellos tha se do tė angazhohet edhe personalisht dhe do tė bėjė gjithēka qė ėshtė e mundur qė tė pėrkrah zhvillimin e Prishtinės.

Nesėr nė Prishtinė fillon aksioni pėr eliminimin e qenve endacakė Nesėr do tė fillojė aksioni pėr eliminimin e qenve endacakė nė qytetin e Prishtinės. Aksionin pėr eliminimin e qenve endacakė do ta mbikėqyrin zyrtarėt komunal tė Prishtinės dhe Shėrbimi Policor i Kosovės ndėrkaq, mbytjen, grumbullimin dhe varrosjen e tyre do ta bėjė N.P.K.“Hortikultura”. Komuna e Prishtinės u bėnė thirrje qytetarėve qė tė mos shqetėsohen nga krismat e armėve, tė cilat do tė pasojnė nė kuadėr tė kėtij aksioni, por njėkohėsisht kėrkohet nga qytetarėt, qė t’i zvogėlojnė lėvizjet.
Po ashtu nga pronarėt e qenve shtėpiak kėrkohet qė tė jenė tė kujdesshėm dhe tė mos i lėshojnė qentė e tyre nga shtėpitė gjatė kėsaj kohe.
Eliminimi i qenve endacak do tė bėhet tė hėnave, tė mėrkurave dhe tė premte, prej orės 00:00 tė mesnatės deri 06:00 tė mėngjesit.

BE i ofron Serbisė marrėveshje tė pėrkohshme politike Bashkimi Evropian dje e ka ftuar Serbinė tė nėnshkruaj njė marrėveshje tė pėrkohshme politike me 7 shkurt pas raundit tė dytė tė zgjedhjeve presidenciale. Mė herėt, ministrat e jashtėm tė 27 vendeve anėtare nuk arritėn tė nėnshkruajnė marrėveshje tė plotė tė Stabilizim Asociimit me Beogradin pėr shkak se Holanda insistoi se Serbia duhet sė pari plotėsisht tė bashkėpunojė me Tribunalin e Kombeve tė Bashkuara pėr krime lufte nė ish Jugosllavi.
Nė vend tė kėsaj, presidenca sllovene e BE-sė tha se ministrat e jashtėm u dakorduan tė nėnshkruajnė marrėveshje tė pėrkohshme qė mbulon bashkėpunimin ne fushėn e tregtisė dhe vizat.
Ministri i Jashtėm serb Vuk Jeremiq ofertėn e BE-sė e ka cilėsuar historike dhe tha se rrethi i dytė i zgjedhjeve presidenciale nė Serbi do tė jetė referendum ku qytetarėt e Serbisė do tė vendosin nėse do tė ecin drejt rrugėve tė hapura tė Evropės apo nė drejtim tė kundėrt.

Kroacia pret ftesėn pėr t'iu bashkangjitur NATO-s nė prill Kroacia pret tė implementojė reformat e fundit tė nevojshme pėr tė pėrmbushur standardet e NATO-s dhe tė fitojė ftesėn pėr t'iu bashkangjitur alenacės nė muajin prill. "Shpresojmė se pėrmes veprimeve gjatė dy muajve tė ardhshėm, ne do tė bėjmė ēfarė ėshtė e nevojshme qė tė marrim ftesėn", tha kryeministri kroat Ivo Sanader pas takimit me presidentin Stjepan Mesiq, komandant suprem i forcave tė armatosura.
Kroacia, Maqedonia dhe Shqipėria janė vendet qė shpresojnė tė antarėsohen nė NATO.

Fadil Vokrri zyrtarizoi kandidaturėn pėr kryetar tė FFK-sė Legjenda e futbollit kosovarė, Fadil Vokrri ka zyrtarizuar kandidaturėn e tij pėr kryetar tė FFK-sė. Kandidaturėn e Vokrrit sė bashku me 48 nėnshkrime tė delegatėve dhe planprogramin e tij, e kanė dorėzuar sot nė FFK, Bekim Haxhiu dhe Adil Vokrri. Nė kėtė mėnyrė shihet se Vokrri gėzon pėrkrahje tė gjerė dhe tashmė numri maksimal i kandidatėve pėr kryetar tė FFK-sė mund tė jetė vetėm tre, pasi kushti i 15 nėnshkrimeve tė delegatėve ia mundėson vetėm edhe njė kandidati tjetėr paraqitjen e kandidaturės, kurse siē dihet njė kandidat mund ta paraqes Komiteti Ekzekutiv, pa pasur nevojėn e mbledhjes sė 15 nėnshkrimeve. Afati i fundit pėr paraqitje tė kandidaturės ėshtė 7 shkurti, kurse Kuvendi zgjedhor i FFK-sė do tė mbahet mė 16 shkurt. Njė kandidat tjetėr i mundshėm pėr kryetar tė FFK-sė nga shtypi ėshtė pėrmendur edhe kryetari aktual i KF “Prishtina”, Remzi Ejupi.

...speciale nga Zėri Amerikės(V0A):

Basha nė SHBA - flet pėr aspiratat e Shqipėrisė dhe pėr Kosovėn
Uashington
29-01-2008 Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Lulzim Basha, takohet sot me Sekretaren e Shtetit Kondolisa Rajs dhe pritet qė anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO dhe statusi i Kosovės tė jenė temat kryesore tė diskutimit mes tyre. Ministri Basha ishte i ftuar dje nga Qendra pėr Studime Strategjike dhe Ndėrkombėtare nė Uashington nė diskutimin me temė “Rruga e Shqipėrisė drejt anėtarėsimit nė NATO dhe statusi i Kosovės”. Zoti Basha u bėri njė ekspoze elokuente aspiratave tė Shqipėrisė pėr tė hyrė nė strukturat euro-atlantike, si dhe pėrgatitjeve tė Kosovės pėr pavarėsi.

Shqipėria, tha ministri i Jashtėm Basha, ka dy objekiva kryesore nė rrugėn e saj tė reformave,  anėtarėsimin nė aleancėn e NATO-s dhe nė Bashkimin Evropian.  Kėto dy synime themelore, tha ai, gėzojnė edhe mbėshtetjen e shumicės dėrmuese tė popullatės, rreth 96 pėrqind tė saj.  Qeveria shqiptare theksoi zoti Basha, ėshtė e vetėdijshme se integrimi i vendit nė tė dy kėto struktura kėrkon reforma tė thella dhe rezultative nė njė sėrė fushash, ndėr tė cilat reforma nė sistemin juridik dhe atė zgjedhor, si dhe luftė kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar.  Zoti Basha tha se nė takimin e Bukureshit, Shqipėria shpreson tė marrė ftesėn pėr t’u anėtarėsuar nė NATO. “Pėr t’ia arritur kėtij qėllimi, menjėherė pasi bėri betimin nė vitin 2005, qeveria e tanishme shqiptare i pėrqendroi pėrpjekjet e veta nė luftėn kundėr korrupsionit, krimit tė organizuar dhe rritjes ekonomike tė vendit”.

Zoti Basha shpjegoi hollėsisht masat e mara nga qeveria e tij dhe rezultatet e arritura nė kėto fusha.  Ai vuri gjithashtu nė dukje rolin konstruktiv tė Shqipėrisė nė arenėn ndėrkombėtare, konkretisht kontributin e saj nė Irak dhe Afganistan, si dhe nė luftėn globale kundėr terrorizmit.  Nė fakt, komuniteti ndėrkombėtar ka vėnė herė pas here nė dukje se reformimi i ushtrisė shqiptare ka qėnė shembullor.

Ministri Basha theksoi veēanėrisht rolin e Shqipėrisė si faktor stabiliteti nė Ballkan, ku komuniteti ndėrkombėtar po pėrpiqet tė zgjidhė njė nga problemet e mbetura pezull, atė tė statusit tė Kosovės. "Dita e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė tashmė ēėshtje ditėsh ose tė shumtėn disa javėsh.  Udhėheqja e Kosovės ka treguar se ėshtė e aftė tė drejtojė njė shtet tė pavarur dhe sovran, qė edhe ai aspiron tė integrohet nė NATO dhe Bashkimin Evropian”.

Shqipėria, tha zoti Basha, po konsultohet dhe po bashkėpunon ngushtėsisht me Prishtinėn, Uashingtonin dhe Brukselin, jo vetėm pėr njohjen e Kosovės si shtet i pavarur dhe sovran, por edhe pėr periudhėn pas pavarėsisė, pėr konsolidimin e institucioneve tė saj demokratike dhe rritjen ekonomike.  Kosova, tha ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Lulzim Basha, po vepron de-fakto si element konstuktiv i strukturave euro-atlantike. //voa//

Berisha: Gati masat pėr tė ndihmuar Kosovėn nė rast bllokade
29-01-2008 Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, tha se qeveria e tij ka gati masat pėr tė ndihmuar Kosovėn nė rast tė ndonjė bllokade nga ana e Serbisė, sikundėr ėshtė parlajmėruar nga qarqe tė ndryshme nė Beograd. Deklarata e Kryemnistrit u bė mbrėmė gjatė diskutimeve nė parlament ku u trajtua edhe ēėshtja e Kosovės. “Shqipėria ėshtė e pėrgatitur t’i japė gjithė ndihmesėn e vet, shtetit tė lirė e tė pavarur tė Kosovės, sikundėr ftoj Beogradin, qeverinė e Serbisė, tė mos ndėrmarrin masa atavike dhe arkaike qė nuk i shėrbejnė klimės sė bashkėpunimit nė rajon. Shqipėria ėshtė e pėrgatitur me njė seri masash pėr tė kundėrbalancuar ēdo lloj embargoje apo bllokade qė mund tė imagjinohet nga mendje tė nxituara nė Beograd. Por natyrisht do tė ishte njė dėmtim i pėrpjekjeve tė mėdha e tė pėrbashkėta tė vendeve tė rajonit pėr bashkėpunim rajonal dhe mė gjerė”.
Kryeministri Berisha, duke e cilėsuar pavarėsinė si aktin mė madhor, u shpreh se Kosova, nė ushtrim tė pavarėsisė, do tė pėrballojė me sukses vėshtirėsitė kalimtare. //voa//

Kosova nė prag tė pavarėsisė – ende mbetet shqetėsimi pėr Mitrovicėn
Barry Wood Prishtinė
29-01-2008 Gjashtė javėt e ardhėshme duket se do tė jenė njė periudhė kritike pėr Kosovėn ndėrkohė qė ajo pėrgatitet tė shpallė pavarėsinė nga Serbia. Korrespondenti ynė Barry Wood ndodhet nė Prishtinė dhe na njeh me hapat diplomatike si dhe me zhvillimet e tjera nė arenėn ndėrkombėtare qė po i japin formė sė ardhmes sė Kosovės.

Ėshtė periudhė tranzicioni nė Kosovė, kur administrata e OKB-sė, UNMIK, pėrgatitet t’ja dorėzojė pėrfundimisht pushtetin qeverisė sė Kosovės dhe njė autoriteti mbikqyrės tė Bashkimit Europian.

Shqetėsimi kryesor pėr dy milion shqiptarėt e Kosovės, qė pėrbėjnė rreth 95% tė popullatės, ėshtė koha se kur do tė bėhet deklarata e pavarėsisė, e cila pritet tė mbėshtetet nga Shtetet e Bashkuara si dhe nga pothuajse tė 27 vendet anėtare tė Bashkimit Europian. Pritet qė kjo tė ndodhė pėrpara fundit tė marsit.

Pėrpjekjet pėr tė pėrcaktuar statsin e Kosovės janė zvarritur qė nga viti 1999, kur trupat e NATO-s ndėrhynė pėr tė ndalur teprimet e forcave serbe nė frenimin e kryengritjes shqiptare. Fushata 78-ditėshe e bombardimeve tė NATO-s i dėboi trupat serbe nga Kosova dhe ato u zėvendėsuan me njė administratė tė OKB-sė si dhe me njė forcė sigurie tė drejtuar nga NATO-ja e cila sot numėron rreth 15 mijė vetė.

Megjithėse Sllobodan Milloseviēi u pėrmbys nė vitin 2000 me njė revoltė popullore nė Serbi, pasuesit e tij tė zgjedhur me mjete demokratike vazhdojnė ta kundėrshtojnė pavarėsinė e Kosovės, qė ėshtė edhe kėrkesa kryesore e shqiptarėve.

Vitet e fundit, Rusia  e ka radhitur veten me Serbinė dhe ka bllokuar nė Kėshillin e Sigurimit planin Ahtisari pėr pavarėsinė e kushtėzuar. Tė bindur se siguria nė Ballkan kėrkon pavarėsinė e Kosovės, amerikanėt dhe europianėt kanė rėnė dakord ta anashkalojnė OKB-nė dhe tė mbėshtesin shpalljen e pavarėsisė nga Kosova.

Qeveria e Kosovės e ka shtyrė deklaratėn e pavarėsisė pas raundit tė dytė tė zgjedhjeve presidenciale tė Serbisė. Kandidati pro-perėndimor, Boris Tadiē, thotė se nuk do tė dėrgojė ushtrinė serbe pėr t’ju kundėrvėnė pavarėsisė por qendrimi i rivalit tė tij ultranacionalist ėshtė ende i paqartė. Kontrolli i ushtrisė ėshtė forca kryesore e presidentit tė Serbisė.

Bajram Rexhepi, zyrtar i lartė i Partisė Demokrattike tė Kosovės, ėshtė njėkohėsisht kryebashkiak i qytetit tė ndarė tė Mitrovicės, e cila ka qenė pikė e nxehtė e dhunės etnike. Pjesa e saj veriore banohet nga mbi 20 mijė serbė dhe ka shqetėsime se veriu nuk do ta pranojė pavarėsinė. Dr. Rexhepi ėshtė veēanėrisht i shqetėsuar rreth qendrimit qė do tė mbajnė pas shpalljes sė pavarėsisė disa qindra policėt e Mitrovicės veriore  tė cilėt janė pjesė e Shėrbimit Mbrojtės tė Kosovės. "Jam i shqetėsuar se ata do t’i hedhin uniformat e tyre dhe do tė veshin rroba civile. Ndryshimi i uniformave dhe veshja e uniformave tė policisė serbe do tė ishte i pamundur me sa di unė pėr shkak tė angazhimeve tė  KFOR-it dhe tė policisė sė UNIMK-ut, tė cilėt nuk do tė lejonin uniforma tė tjera,"  tha zoti Rexhepi.

Zona nė veri tė lumit Ibėr, qė ndan Mitrovicėn ėshtė jashtė kontrollit tė qeverisė sė Kosovės. Ky rajon verior qė ndodhet nė kufi me Serbinė, patrullohet nga trupa paqeruajtėse tė komanduara nga njė francez. Dr. Rexhepi u ka bėrė thirrje serbėve nė Mitrovicėn veriore qė tė ruajnė qetėsinė dhe tė bashkėpunojnė me shqiptarėt pėr tė pėrmirėsuar standardin e jetesės nė tė dyja anėt e qytetit tė ndarė. //voa//

Rupel: BE-ja e mbėshtet forcimin e marrėdhėnieve me Serbinė
29-01-2008Ministri i jashtėm i Sllovenisė Dimitrij Rupel thotė se tė gjithė vendet anėtare tė Bashkimit Europian e mbėshtesin forcimin e marrėdhėnieve tė Serbisė me Europėn.

Zoti Rupel, vendi i tė cilit ka kryesinė e radhės tė Bashkimit Europian, tha mbrėmė se ka rėndėsi qė ky sinjal t’i dėrgohet popullit serb nė prag tė raundit tė dytė tė zgjedhjeve presidenciale qė do tė zhvillohen tė dielėn.

Zoti Rupel i bėri komentet pėr gazetarėt pas njė takim tė ministrave tė jashtėm tė BE-sė nė Bruksel pėr ēėshtjen e marrėdhėnieve me Serbinė. Ministrat ranė dakord t’i ofrojnė Beogradit njė marrėveshje pėr bashkėpunimin politik dhe ekonomik, duke pėrfshirė zbutjen e kufizimeve pėr vizat.

Megjithatė, ata nuk arritėn dot njė konsensus rreth nėnshkrimit tė njė marrėveshjeje tė rėndėsishme pėr ndihmat dhe tregtinė, e cila do ta lehtėsonte kandidaturėn e Serbisė pėr anėtarėsim nė Bashkimin Europian.

Ministri i Jashtėm i Serbisė, Vuk Jeremiē e vlerėsoi ofertėn, e cila ėshtė planifikuar pėr t’u nėnshkruar mė 7 shkurt. Por ai tha se do tė jenė votuesit tė cilėt do tė vendosin tė dielėn nėse kjo ėshtė ėshtė rruga qė ata dėshirojnė pėr Serbinė.

Shumica e ministrave europianė e mbėshtetėn nėnshkrimin e marrėveshjes pėr Stabilizim-Asocimin me Serbinė me shpresėn pėr tė shtuar shanset e rizgjedhjes sė presidentit reformist Boris Tadiē nė garėn kundėr ultranacionalistit Tomislav Nikoliē.

Komisioneri i Bashkimit Europian pėr Zgjerimin Olli Rehn tha se ishte i gėzuar qė BE-ja po e mban derėn tė hapur pėr Serbinė.

“Tani i takon popullit serb tė vendosė pa ngurrim pėr tė kaluar nėpėr kėtė derė drejt Bashkimit Europian,” tha zoti Rehn.

Por ministri i jashtėm holandez Maksim Verhagen nguli kėmbė se  Serbia duhet qė fillimisht tė japė prova se po bashkėpunon me Gjykatėn e Hagės duke dorėzuar personat kryesorė tė akuzuar pėr krime, ish udhėheqėsin e serbėve tė Bosnjes, Radovan Karadziē dhe komandantin e tij tė ushtrisė, Ratko Mladiē.

Ministrat europianė ranė dakord gjithashtu tė formojnė njė grup pune pėr ta ndihmuar Serbinė tė ndėrmarrė hapat e nevojshėm drejt nėnshkrimit tė marrėveshjes sė Stabilizim – Asocimit. //voa//

bbc: Shkupi pro regjimit tė ri tė vizave
Maqedonia nuk do tė kthejė regjimin e vjetėr tė vizave me Shqipėrinė si dhe nuk pritet qė tė diskutojė pėr heqjen e vizave mes dy shteteve fqije.

Njė zyrtar i lartė nė Ministrinė e Jashtme tė Maqedonisė, qė dėshiroi tė mbetet anonim, i tha BBC-sė se ajo qė do tė sygjerojė pala maqedonase do tė jetė lehtėsim i regjimit tė vizave, brenda regullave tė reja qė hynė nė fuqi nga njė janari tė cilat janė sipas sistemit Shengen.

Lehtėsimet qė do tė propozohen pėrfshijnė hapjen e njė zyre konsullore nė ndonjė qytet kufitar, lehtėsime vizash pėr kategori tė ndryshme qytetarėsh, si dhe lehtėsime pėr zonat kufitare.

Qytetarėt e tjerė do tė duhet tė marrin vizat nė Ambasadėn e Maqedonisė nė Tiranė.

Kėto masa tė reja janė nė pėrputhje me njė ligj tė Maqedonisė pėr shtetasit e huaj. Ligji ėshtė i pėrgjithshėm, pa pėrcaktuar shtete specifike.

Ai nuk vlen pėr shtetet me tė cilat Maqedonia ka marrėveshje dy palėshe tė clat parashikojnė mosekzistimin e regjimit tė vizave.

Para disa javėsh kur ligji i ri u prezantua, pati reagime tė mėdha si nė Shqipėri ashtu dhe nė Maqedoni.

Nė pėrpjekje pėr qartėsimin e pėshtjes tė enjten nė Shkup do tė zhvillohet njė takim i ekspertėve tė ministrive tė Jashtme tė dy vendeve.

Pala maqedonase do tė synojė qė marrėveshja me propozimet e saj tė pranohet dhe nga pala shqiptare e mė pas tė nėnshkruhet gjatė takimit nė Tiranė, muajin e ardshėm, mes kryeministrit shqiptar Sali Berisha dhe homologut tė tij maqedonas, Gruevski.//bbc//

...shkėputje nga informacionet e djeshme:

Arshi Pipa nderohet me titullin "Qytetar nderi" i Shkodrės
Pėllumb Sulo, Shkodėr
Zėri i Amerikės
28-01-2008Kėshilli Bashkiak i Shkodres nderoi sot me titullin "Qytetar nderiI" profesor Arshi Pipėn, duke vleresuar qėndresėn e tij antikomuniste dhe kontributin nė fushėn e letėrsisė, gjuhėsise, filozofisė dhe publicistikės.

Profesor Pipa lindi nė Shkodėr nė vitin 1920. Nė 1946 ai u burgos nga regjimi komunist. Pas burgut ai u largua nga Shqipėria, pėr t'u vendosuir ne vitin 1958 SHBA , ku dha leksione nė disa universiteti amerikane, si dhe vazhdoi veprimtarinė krijuese, atdhetare dhe antikomuniste. Ai vdiq nė vitin 1997 nė Uashington.

Para vdekjes, Profesor Pipa ia dhuroi biblioteken e familjes Muzeut Historik tė Shkodrės, njė bibliotekė kjo me 2500 objekte dhe shumė dorėshkrime. Gjithashtu, Arshi Pipa la amanet, qė hiri i trupit tė tij tė sillej nė atdhe dhe tė shpėrndahej nė ujėrat e detit Adriatik.//lk


LAJMET
E hėnė 28 janar, 2008

Thaēi dhe Sejdiu po planifikojnė kremtimet pas shpalljes sė pavarėsisė

Kosova mirėpret misionin e BE-sė, thotė Thaēi Kreu i Qeverisė sė vendit Hashim Thaēi tė hėnėn ėshtė shprehur se Kosova e ka mirėpritur dokumentin e presidentit Ahtisari...

Steinmeier: Vendet e BE-sė po pėrgatiten pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

 

Steinmeier: Vendet e BE-sė po pėrgatiten pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės
Shumica e vendeve tė Bashkimit Evropian po pėrgatiten pėr njohjen e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, dhe Gjermania do tė ndjekė kėtė pozicion, tha ministri i Jashtėm gjerman, Frank Valter Steinmeier.

Ēekia do tė jetė pjesė e vendimit evropian pėr tė ardhmen e Kosovės Shefja e Zyrės sė Ēekisė nė Prishtinė, Janina Hrbickova, tha se vendi i saj do tė jetė pjesė e vendimit tė komunitetit evropian pėr tė ardhmen e Kosovės, ndėrsa vlerėsoi se nė bazė tė rezultateve qė do tė dalin pas takimit tė ministrave tė jashtėm tė BE-sė, do tė qartėsohet edhe mė tepėr rruga nė tė ardhmen.

Mali i Zi do ta njoh pavarėsinė e Kosovės, thotė Gjukanoviq Lideri i Partisė Socialdemokrate tė Malit tė Zi, Milo Gjukavoviq ka njoftuar se Mali i Zi do ta njoh pavarėsinė e Kosovės.

Gasparoviq: S’do tė ketė zgjidhje pėr Kosovėn qė do t’i kėnaqė tė dyja palėt Presidenti i Sllovakisė, Ivan Gasparoviq tha tė hėnėn se nuk do tė ketė zgjidhje pėr statusin e Kosovės, e cila do t’i kėnaqte tė dyja palėt.

Hrebickova: Ēekia shpreson se Kosova sė shpejti do ta gjejė veten si shtetKryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, tė hėnėn ka marrė garancinė se edhe Republika Ēeke do tė jetė pjesė e vendimit tė komunitetit evropian pėr tė ardhmen e Kosovės, vend ky i cili shpreson se shumė shpejt, procesi drejt zgjidhjes sė statusit do tė pėrmbyllet dhe se Kosova do ta gjejė veten si shtet.

De Marnhac: Ushtria e Serbisė i di kufijtė e saj Komandanti i KFOR-it, gjenerali Xavier De Marnhac, deklaroi tė hėnėn nė Pejė, se forcat ushtarake tė Serbisė i kanė tė qartė kufijtė e saj dhe se pėrgjegjės pėr sigurinė nė Kosovė ėshtė vetėm e KFOR-it dhe e askujt tjetėr.

Serbėt nė Kosovė do tė jenė tė mbrojtur, thotė Ryker Shefi i UNMIK-ut, Jakim Ryker, gjatė njė takimi qė ka pasur tė hėnėn me zyrtarė tė Partisė sė Pavarur Liberale serbe (SLS), i ka siguruar se serbėt nė Kosovė do tė jenė tė mbrojtur, si dhe ka mbėshtetur punėn e ministrave serbė nė Qeverinė e Kosovės, Boban Stankoviq dhe Nenad Rashiq.

Ivanoviq: Serbia do tė kthehet dhjetė vjet mbrapa
Novi Sad, 28 janar 2008
Kreu i Listės Serbe pėr Kosovė, Oliver Ivanoviq, ka akuzuar tė hėnėn kryeministrin serb Voisllav Koshtunica dhe ministrin serb pėr Kosovėn, Sllobodan Samaraxhiq se me veprimet e veta do tė bėjnė qė Serbia ta humbė edhe Kosovėn, edhe tė ardhmen e saj nė BE.

Lansohet debati pėr Kushtetutėn dhe simbolet Institucionet e Kosovės lansuan tė hėnėn debatin publik lidhur me draftin e Kushtetutės sė re tė vendit dhe simbolet shtetėrore, veprime kėto tė cilat vlerėsohet se do t'i paraprijnė shpalljes sė pavarėsisė nga Kuvendi.

Kushtetuta e re; Kosova republikė parlamentare e bazuar nė konceptin qytetar Pėr rreth dy javė, qytetarėt e Kosovės, pėrmes debateve publike, qė pritet tė organizohen nė disa komuna, do tė mund tė njoftohen me tekstin e kushtetutės sė vendit, e sanksionon Kosovėn si republikė parlamentare.

Kuvendi vendos nėse edhe AAK do tė ketė anėtar tė Kryesisė, thotė Krasniqi Kryesia e Kuvendit tė Kosovės, ia la nėn pėrgjegjėsi ligjvėnėsve kosovarė qė tė vendosin, nėse do tė pranojnė qė edhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) qė ka fituar dhjetė ulėse nė Kuvend, tė ketė njė anėtar tė Kryesisė sė Kuvendit, apo jo.

Mustafa thotė se problemet e lagjes “Kodra e Trimave” do tė zgjidhen shpejt Kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa u tha tė hėnėn pėrfaqėsuesve tė lagjes “Kodra e Trimave”, se shqetėsimet qė u janė shkaktuar atyre nga punimet qė po zhvillohen nė aksin rrugor Prishtinė-Podujevė do tė zgjidhen brenda tre muajve.

Disa nga ministrat thonė se janė pėr pagėn e ministrit, por pa lėnė anash postin e deputetit Pas vendimit tė kryeministrit Hashim Thaēi qė ministrat tė marrin vetėm njė pagė nga buxheti i konsoliduar i Kosovės, njė pjesė e ministrave tė Qeverisė sė Kosovės kanė thėnė pėr Kosovapress se kanė vendosur qė tė marrin pagėn e ministrit, por duke mos lėnė anash edhe punėn si deputet.

Sindikata apelon tė konsumatorėt qė t’i mirėkuptojnė punėtorėt e KEK-ut Sindikata e Pavarur e Energjetikės sė Kosovės (SPEK) u bėn apel konsumatorėve pėr mirėkuptim ndaj punėtorėve tė KEK-ut, tė cilėt bėjnė kontrollimin e njehsorėve, shpėrndarjen e faturave, apo edhe shkyējen nga rrjeti elektrik...

Persona tė maskuar plaēkitin marketin “Beni” Dy persona tė armatosur dhe tė maskuar, kanė plaēkitur marketin “Beni”.

Tė burgosurit politikė vlerėsojnė se janė lėnė pas dore Caritasi italian, Ministria e Punėve tė Jashtme tė Italisė dhe Qendra Kosovare pėr Vetėpėrkrahje, organizuan nė Skenderaj, trajnim...

Tre persona ia vjedhin pushkėn automatike KFOR-it turk nė Prizren Policia rajonale nė Prizren, konfirmoi tė hėnėn se tre persona tė dyshimtė nė parkingun e qendrės tregtare “ETC” nė Prizren...ia vjedhin pushkėn automatike KFOR-it turk nė Prizren.

Nė veri tė Mitrovicės sulmohet njė taksist Zyra rajonale pėr informim e policisė nė Mitrovicė, njoftoi tė hėnėn se nė veri tė qytetit, persona deri mė tani tė paidentifikuar...kanė sulmuar njė taksist.

Paraqiten rastet e para tė pickimit nga rriqrat Gjatė javės qė lamė pas, nė Qendrėn Kryesore tė Mjekėsisė Familjare (QKMF) nė Malishevė, janė paraqitur dy rastet e para tė pickimit nga rriqrat gjatė kėtij viti, duke shėnuar kėshtu edhe rastet mė tė hershme tė regjistruara nga kafshimi i rriqrave.

Bashota: Mospėrdorimi i librit ėshtė hendikep pėr lexuesin Derisa leximi i librit ka filluar tė mbetet anash, zyrtarė tė kėtij lėmi vlerėsojnė se fajtor pėr mos leximin e librit ėshtė bota e teknologjisė, por megjithatė ata konsiderojnė se lexueshmėria e librit duhet tė kthehet.

Tirana me Ēajupin nė Gjilan Duke i dramatizuar fragmentet nga dy veprat e Ēajupit, “Pas vdekjes” dhe “14 vjeē dhėndėr”, Tirana paraqitet  para publikut gjilanas pėrmes shfaqjes “Kujtime nga Ēajupi”...

...informacione tė hapura:

Kosova mirėpret misionin e BE-sė, thotė Thaēi  Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, ka deklaruar se nė takimin e sotėm me kryetarin Fatmir Sejdiu dhe kryeparlamentarin Jakup Krasniqi, ėshtė diskutuar pėr pėrfundimin sa mė tė shpejtė tė procedurave dhe pėrgatitjeve pėr shpalljen e pavarėsisė se Kosovės si dhe pėr agjendėn festive. Thaēi tha se takimi i treshesh kosovare ka qenė nė kuadėr tė takimeve tė rregullta dhe ata kanė biseduar pėr tė gjitha zhvillimet qė ėshtė duke i kaluar Kosova. Se a do tė pėrmbajė Deklarata e pavarėsisė ftesėn pėr misionin e BE-sė nė Kosovė, Thaēi tha se Kosova e ka mirėpritur dokumentin e presidentit Ahtisari dhe ka marrė zotimin pėr implementimin e kėtij dokumenti qė ka tė bėjė edhe mė mbėshtetjen civile ndėrkombėtare dhe me prezencėn e NATO-s.“Kosova ēdo herė ka dėrguar mesazhin qė misioni i ri ndėrkombėtar dhe amerikan ėshtė i mirėpritur pėr rolin mbėshtetės pėr institucionet e vendit”, ėshtė shprehur Thaēi, pas takimit mė shefen e Zyrės ēeke nė Prishtinė, Janina Hrebickova.

Kuvendi i Kosovės mbanė seancėn e radhės me 31 janar Seanca e radhės e Kuvendit tė Kosovės do tė mbahet me 31 janar. Nė rend dite do tė jetė shqyrtimi i kėrkesave tė grupeve parlamentare pėr pėrbėrjen e disa komisioneve tė Kuvendit si dhe caktimi i kryetarėve tė tyre. Nė rend tė ditės do tė jetė edhe kėrkesa e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės qė tė kenė njė pėrfaqėsues nė kryesinė e Kuvendit. “Pėr kėtė kėrkesė duhet tė vendos Kuvendit me dy tė tretat e votave” tha kryeparlamentari Jakup Krasniqi, pas mbledhjes sė sotme tė kryesisė sė Kuvendit.

SHBA premton ndihmė pėr realizimin e projekteve nė Prishtinė Qeveria Amerikane do ta ndihmojė Prishtinėn nė realizimin e projekteve madhore dhe nė krijimin e kushteve sa mė tė mira pėr jetė pėr tė gjithė qytetarėt e saj. Kėshtu ėshtė shprehur sot, shefja e Zyrės Amerikane nė Prishtinė, Tina Kajdanov, gjatė njė vizite qė i bėri kreut tė komunės sė Prishtinės, Isa Mustafa. Kryetari Mustafa theksoi se ėshtė ende nė procesin e konsolidimit tė Kuvendit Komunal duke shtuar se prioritet i komunės ėshtė infrastruktura, ndėrtimi urban si dhe krijimi i hapėsirės sė kėndshme dhe tė pėrshtatshme pėr tė gjithė qytetarėt qė jetojnė nė tė.
Kryetari Komunės sė Prishtinės, Isa Mustafa, tha se e ka njoftuar shefen e Zyrės Amerikane nė Prishtinė, Tina Kajdanov, lidhur me aktivitetet e para qė po i marrin zyrtarėt komunalė pėr konsolidimin e saj. Ai tha se ėshtė diskutuar edhe pėr ēėshtjet tė cilat do ta ndihmonin Komunėn e Prishtinės qė nė mėnyrė racionale dhe operative tė vihet nė funksion mekanizmi pėr zgjidhjen e problemeve prioritare. Mustafa shtoi se prioritet kryesor i tij ėshtė infrastruktura, ndėrtimi urban si dhe krijimi i njė hapėsire mė tė kėndshme dhe tė pėrshtatshme pėr tė gjithė qytetarėt lidhur me zhvillimin mė harmonik tė komunės, duke mos pėrjashtuar as komunitetet.
“Kėrkova edhe njė pėrkrahje qė ne tė kemi bashkėpunim edhe me institucionet evropiane dhe me institucionet e tjera nė mėnyrė qė tė shfrytėzojmė fondet e mundshme pėr ndėrtimet infrastrukturave.
Shefja e Zyrės Amerikane nė Prishtinė, Tina Kajdanov, ripėrsėriti gatishmėrinė e Qeverisė Amerikanė nė mbėshtetje jo vetėm tė Komunės sė Prishtinės por edhe tė gjithė Kosovės nė pėrgjithėsi”, tha Mustafa.
Tė dy bashkėbiseduesit u pajtuan qė tė vazhdojnė bashkėpunimin nė tė gjitha fushat dhe aspektet mė rėndėsi jetike pėr qytetarėt e Komunės sė Prishtinės.

Ēekia do tė jetė pjesė e vendimit evropian pėr tė ardhmen e Kosovės Republika e Ēekisė do tė jetė pjesė e pėrkushtimeve evropiane pėr paqen dhe stabilitetin nė Kosovė. Kėshtu deklaroi kryeministri Hashim Thaēi pas takimit me shefen e Zyrės Ēeke nė Prishtinė, Janina Hrbiēkova. Nė takim u bisedua edhe pėr bashkėpunimin politik dhe ekonomik midis Kosovės dhe Ēekisė. Thaēi deklaroi se edhe Ēekia do tė jetė pjesė e vendimit evropian pėr Kosovėn. Ai tha se shefja e Zyrės sė Ēekisė ka konfirmuar mbėshtetjen e vendit tė saj pėr paqen dhe stabilitetin nė rajon.
“E informova gjithashtu pėr tė gjitha zhvillimet qė po ndodhin nė Kosovė pėr pėrgatitjet pėrfundimtare qė po bėjnė institucionet e Kosovės, pėr shpalljen e pavarėsisė. Pas shpalljes sė pavarėsisė Kosova do tė jetė vend i mundėsive tė barabarta pėr tė gjithė qytetarėt, vend i respektimit tė tė drejtave tė minoritarėve, tė drejtave tė njeriut, vend i paqes dhe stabilitetit nė rajon dhe integrimit dhe vizionit nė tė ardhmen nė NATO”, tha Thaēi.
Kryeministri Thaēi dhe diplomatja ēeke Janina Hrbiēkova kanė diskutuar edhe pėr bashkėpunimin politik dhe ekonomik tė Kosovės me Republikėn Ēeke. Thaēi tha se kėmbimi i pėrvojave pozitive tė tranzicionit tė Ēekisė janė mė se tė nevojshme pėr fazėn nėpėr tė cilėn po kalon Kosova. Ndėrkaq sa i pėrket statusit tė Kosovės shefja e Zyrės Ēeke tha se duhet pritur takimin e sotėm tė ministrave tė jashtėm tė Bashkimit Evropian pėr tė parė se si do tė shkohet pėrpara me procesin.

Gasparoviq: Nuk ka zgjidhje qė do tė jetė e drejtė pėr dy palėt Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Moon ka filluar njė vizitė dy ditore nė Sllovaki. Ban Ki Moon ka zhvilluar njė takim jozyrtar mė ministrin e jashtėm sllovak, Jan Kubish nė tė cilin ėshtė diskutuar dhe pėr Kosovėn. Presidenti i Sllovakisė, Ivan Gasparoviq ndėrkaq pas takimit me Kreun e OKB-sė, ka deklaruar se nuk ka zgjidhje pėr ēėshtjen e Kosovės qė do tė ishte e drejtė pėr tė dy palėt. Ai ka thėnė se veprimet e Evropės nė kėtė periudhė janė tė rėndėsishme. Sllovakia ėshtė njė nga vendet evropiane qė ka rezerva pėr pavarėsinė e Kosovės. Kreu i OKB-sė vizitoi Slloveninė gjatė fundjavės ku tha se nuk mund tė jepte miratimin pėr misionin evropian nė Kosovė pėr shkak tė mosmarrėveshjeve ndėrkombėtare rreth kėsaj ēėshtje.

Erėrat e forta dėmtojnė rrjetin distributiv tė KEK-ut Erėrat e forta gjatė natės sė kaluar kanė shkaktuar dėme tė mėdha materiale nė vend. Shefi i Qendrės Operative tė Emergjencave, Mahir Hasani, tha se era ka dėmtuar njė shtėpi nė Fushė Kosovė, afėr Shkollės Fillore “Mihail Grameno”. Pėrderisa mu pėr shkak tė erėrave tė forta ka pasur probleme tė mėdha edhe nė rrjetin shpėrndarės energjetik tė vendit. Nezir Sinani, zyrtar pėr Informim nė Korporatėn Energjetike tė Kosovės, thotė se deri mė tani janė raportuar 80 prishje serioze, duke bėrė qė furnizimi me rrymė tė bėhet pa orar.

Mustafa premton se problemet e lagjes “Kodra e Trimave” do tė zgjidhen shpejt Kryetari Mustafa u takua sot me pėrfaqėsues tė lagjes “Kodra e Trimave”, tė cilėve u tha se shqetėsimet qė u janė shkaktuar atyre nga punimet qė po zhvillohen nė aksin rrugor Prishtinė-Podujevė do tė zgjidhen brenda tre muajve. Ata kėrkuan nga kryetari Mustafa qė tė ushtrojė mė shumė kontroll ndaj kompanive qė po kryejnė punimet nė aksin rrugor Prishtinė-Podujevė, pasi sipas tyre kėto kompani nuk janė duke i kryer punėt ashtu siē duhet.

Zėri Amerikės: Ministrat e Bashkimit Evropian do tė diskutojnė lidhjet me Serbinė
28-01-2008
Ministrat e jashtėm tė Bashkimit Europian do tė takohen sot nė pėrpjekje pėr tė vendosur nėse do ta nėnshkruajnė  marrėveshjen e stabilizim asociimit me Serbinė.

Mjaft vende tė BE-sė janė nė favor tė nėnshkrimit tė shpejtė tė marrėveshjes pėr t’u dhėnė shtysė lidhjeve tė Serbisė me perėndimin.

Por Hollanda dhe Belgjika nuk po bien dakord, duke thėnė se Serbia nuk ka pėrmbushur njė nga detyrimet kryesore, atė tė dorėzimit tė dy tė dyshuarve kryesorė pėr krimet e luftės.

Ministri i jashtėm i Sllovenisė Dimitriji Ruppel do tė drejtojė takimin e ministrave tė Bashkimit Europian sot nė Bruksel. Ai tha se Bashkimi Europian nuk mund tė nėnshkruajė Marrėveshjen e Stabilizim Asocimit me Serbinė nėse tė gjithė anėtarėt tė bien dakort. //voa//

Albert Rohan flet pėr BBC-nė
Zėvendėsndėrmjetėsi i OKB-sė pėr statusin e Kosovės, Albert Rohan, i ka thėnė BBC-sė se beson se autoritetet e Prishtinės do ta shpallin shpejt pavarėsinė e Kosovės e cila do tė njihet mė pastaj nga shtetet e tjera.

Albert RohanSipas tij shpallja e pavarėsisė sė Kosovės do tė duhej tė bėhej mbi bazėn e propozimeve tė Ahtisaarit, me tė cilat Kosova do tė duhej tė respektonte propozimet e planit, shumica prej tė cilave kanė tė bėjnė me mbrojtjen e komunitetit serb. Por zoti Rohan ka thėnė se nuk beson qė ky plan tė votohet nė KS tė OKB-sė pėr shkak tė bllokadės ruse.

Albert Rohan ka thėnė se pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės tensionet mes Prishtinės dhe Beogradit do tė rriten, meqė qeveria serbe nuk do ta njoh deklaratėn.

Sipas tij veriu i Kosovės do tė mund tė pėrgjigjej me shpalljen se vazhdon tė jetė pjesė e Serbisė. Rohan ka deklaruar se Kosova ėshtė rast i vecantė dhe shembulli i saj nuk mund tė zbatohet nė asnjė rast tjetėr.

Arbėr Vllahiu zhvilloi njė bisedė me zotin Rohan.

BBC: Duket se plani Ahtisaari do tė jetė plani kryesor pėr Kosovėn. A do tė thotė kjo se ky plan ėshtė i vetmi i zbatueshėm tash pėr tash?

Rohan: Nuk ka ndonjė plan tjetėr dhe plani Ahtisaari nė fakt ka qenė gjithnjė nė tavolinė. Kishte njė mbėshtetje tė fuqishme nė KS tė OKB-sė, pranverėn e kaluar, dhe siē e dini pėr shkak tė vetos ruse, ai nuk u votua.

Pastaj erdhi periudha shtesė e angazhimeve qė nuk solli asnjė rezultat. Prandaj ky ėshtė plani i vetėm qė ndodhet nė tavolinė dhe i vetmi plan realist.

Nėse duhet tė gjejmė zgjidhje atėherė duhet ta zbatojmė atė.

BBC: Pra ėshtė i vetmi plan i zbatueshėm. Ju po thoni se KS e ka pranuar planin…

Rohan: Jo, jo unė se thash atė. Thash se kishte njė mbėshtetje tė fuqishme nė KS, por ai nuk u votua, sepse Rusia tha se do ta vendoste veton mbi tė, prandaj edhe anėtarėt e KS vendosėn tė mos votojnė pėr tė.

Ai nuk u votua asnjėherė, por nė qershor tė vitit tė kaluar ai u pėrkrah fuqishėm nga anėtarėt e KS.

BBC: Pra kjo do tė thotė se ky plan nuk do tė votohet nė KS nė tė ardhmen?

Rohan: Nėse Rusia mban qėndrimin e saj, dhe bėhet se ajo do ta mbaj kėtė qėndrim, atėherė nuk do tė ketė votim nė KS.

BBC: Zoti Rohan, ju keni thėnė me njė rast se ēereku i parė i kėtij viti do tė jetė vendimtar pėr statusin e Kosovės. A keni parė njė BE tė bashkuar nė kėtė drejtim?

Rohan: Unė e kam thėnė nė ēerkun e parė, qė nėnkupton tre muajt e parė tė kėtij viti. Duket se BE-ja do tė vendos pėr dėrgimin e misionit nė Kosovė dhe se Kosova do ta shpall pavarėsinė e saj, si dhe do tė pranohet nga njė numėr shtetesh.

Them se duket kėshtu, sepse nuk kam garanci se kjo do tė ndodh. Por kjo duket tė jetė skenari mė i mundshėm.

BBC: Dhe kjo do tė thotė se Kosova sė shpejti do ta shpall pavarėsinė e saj nė Kuvend?

Rohan: Kjo ėshtė ajo qė unė pres.

BBC: Dhe pastaj cka? Cili ėshtė hapi i ardhshėm?

Rohan: Atėherė vendet qė duan ta njohin Kosovėn do ta bėjnė kėtė dhe BE-ja do tė dėrgojė misionin e saj tė rendit dhe tė ligjit nė Kosovė.

Unė mendoj se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės do tė bėhet mbi bazėn e propozimeve tė Ahtisaarit qė nėnkupton se Kosova do tė duhej tė respektojė tė gjitha propozimet qė janė nė kėtė plan, e qė shumica prej tyre kanė tė bėjnė me mbrojtjen e grupit etnik serb nė Kosovė.

BBC: Por zoti Rohan, pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės si e shihni ju reagimin e Beogradit zyrtar nė rrethanat e reja tė krijuara?

Rohan: Beogradi ka thėnė se do tė kundėrshtojė shpalljen e pavarėsisė dhe me sa e kuptoj qeveria e atjeshme ka miratuar njė plan tė masave qė do tė ndėrmarrė nėse njė zhvillim i tillė do tė ndodh.

Ky plan ende nuk ėshtė publikuar dhe nuk e dimė saktėsisht se cfarė nėnkupton ai.

BBC: Pra ju parashihni tensione nė marrėdhėniet mes Kosovės dhe Serbisė pas shpalljes sė pavarėsisė?

Rohan: Me siguri, nėse Serbia nuk pranon pavarėsinė e Kosovės, atėherė nė fillim do tė ketė tensione, megjithėse ka tensione edhe tash.

Nuk do tė ndryshojė shumė gjė mė vonė. Nuk do tė ketė qėndrueshmėri menjėherė dhe do tė ketė nevojė pėr njė kohė.

BBC: Dhe ēka me veriun e Kosovės?

Rohan: Sipas planit tonė ai ėshtė pjesė e Kosovės dhe do tė jetė pjesė e sistemit tė decentralizuar tė administrimit qė nėnkupton se komunat nė veri do tė mund tė udhėheqin vetė punėt e tyre.

Ne nuk e dimė se cili do tė jetė bashkėpunimi i kėtyre komunave me bashkėinė ndėrkombėtare, apo ndoshta mungesė tė bashkėpunimit dhe kjo pritet tė shihet.

BBC: Dhe a mund tė shohim ndonjė ndarje ose shpallje tė pavarėsisė sė pjesės veriore nga pjesa tjetėr e Kosovės?

Rohan: Nuk e besoj se pavarėsia ėshtė ajo qė veriu e do. Veriu do tė shpall se vazhdon tė jetė pjesė e Serbisė.

Por sipas Beogradit e gjithė Kosova duhet tė jetė pjesė e Serbisė dhe unė nuk shoh ndonjė shpallje tė pavarėsisė tė veriut dhe as ndarje sepse ndarja ėshtė kundėrshtuar nga bashkėsia ndėrkombėtare.

BBC: Por nėse Kosova shpall pavarėsinė e saj atėherė a mund tė shohim njė efekt domino nė pjesėt e tjera tė Ballkanit dhe pse jo edhe nė vende tė tjera nė pėrgjithėsi?

Rohan: Bashkėsia ndėrkombėtare dhe BE-ja e kanė bėrė tė qartė se Kosova ėshtė njė rast i posacėm, dhe se nuk ka ngjashmėri me asnjė cėshtje tjetėr nė Ballkan ose diku tjetėr dhe se nuk mund tė merret si precedent.

Edhe nėse ndonjė entitet do tė pėrdorte shembullin e Kosovės ai nuk do tė pranohej nga bashkėsia ndėrkombėtare. Prandaj nuk mendoj se do tė ketė njė efekt domino.//bbc//

Kosovė: Policia pėrgatit plan veprimi pėr tė garantuar sigurinė
Policia e Kosovės ka pėrgatitur njė plan veprimi pėr tė garantuar sigurinė ndėrkohė qė Kosova ecėn drejt pavarėsisė. Plani, i quajtur  Operacioni Status, synon ruajtjen e qetėsisė nė rastin e ndonjė shtimi tė tensioneve, si dhe parandalimin e kėrcėnimeve nda sigurisė.

Mbrojtja e jetės sė qytetarėve, e pronės dhe e trashėgimisė kulturore janė vetėm disa nga aspektet kryesore tė planit.

Operacioni bashkon policėt shqiptarė dhe serbė tė Kosovės nė pėrpjekjet pėr tė goditur krimin.

Njė prej ēėshtjeve kryesore ėshtė gjendja nė zonat me popullatė serbe dhe tė pėrzier ku tensionet mund tė rriten pasi pakica serbe ėshtė kundėr pavarėsisė sė Kosovės.

"Ne do tė kemi forca policore ruajtjeje nė ato zona qė konsiderohen si tė nxehta,” thotė zėdhėnėsi i policisė sė Kosovės, Veton Elshani. "Kėto pika tė nxehta mendohet se janė mė tepėr nė zonat me popullatė serbe dhe policia do tė jetė mė vigjilente atje sepse detyra jonė ėshtė tė ruajmė rendin publik, tė mbrojmė jetėn dhe pronėn e qytetarėve tė Kosovės kudo qė janė,” tha ai.

Prania e policisė mund tė shihet lehtė nė Lipjan. Policėt aty patrullojnė, inspektojnė makinat dhe njerėzit brenda tyre si dhe flasin me banorėt vendas.

"Tani jemi nė njė periudhė tė brishtė por shpresoj se serbėt nuk do tė vendosin tė largohen kur tė merret vendimi. Nėse serbėt largohen, edhe unė do tė iki, por tani do tė punoj dhe do tė jem pjesė e asaj pėr tė cilėn kemi nėnshkruar." thote Tatjana Milicevic.  

"Patrullat e pėrziera funksionojnė shumė mirė dhe kanė sukses. Ne flasim nė tė dyja gjuhėt dhe njerėzit na besojnė mė shumė, sidomos nė zonat ku shqiptarėt dhe serbėt jetojnė sė bashku”, thotė  Valdet Morina.

Ndėrkohė, pritet qė KFOR-i, forca paqeruajtėse nėn drejtimin e NATO-s, tė pėrforcohet nė javėt e ardhėshme pėr t’u pėrballur me tensionin nė rritje ndėrkohė qė Kosova shkon drejt pavarėsisė.

NATO-ja ka njoftuar se 560 paqeruajtės italianė do tė arrijnė nė Kosovė nė fillim tė shkurtit. Sipas planeve, kontingjenti italian do tė qendrojė 1 muaj duke filluar nga 4 shkurti. Trupat e tjera do tė vendosen nė pjesėt qendrore dhe veriore tė Kosovės. Nė Kosovė ka 16 mijė forca tė NATO-s si dhe njė forcė policore prej 7 mijė vetėsh. //voa//

Shqipėri: KLSh konstaton shkelje pėr rrugėn Rrėshen-Kalimash
Nė Shqipėri Kontrolli i Lartė i Shtetit ka konstatuar njė seri shkeljesh dhe parregullsi nė procedurat e ndjekura pėr segmentin Rrėshen-Kalimash, pjesė e rrugės Durrės-Kukės-Morinė. Raporti i kontrollit i ėshtė derguar Prokurorisė dhe nuk ėshtė bėrė publik. Nė tė cilėsohet me shkelje kontrata e lidhur me kompaninė Bechtel-Enka, e cila, thuhet aty, ka sjellė pasoja ekonomike sidomos nė ēmimet dhe volumet e punės tė pėrllogaritura nga kompania e qė shkojnė sipas Kontrollit nė 52 milion euro. Ndėrsa 49 milion tė tjera janė taksa qė autoritetet shqiptare kanė marrė pėrsipėr t’i paguajnė pėr llogari tė kompanisė ndėrtuese. Kontrolli i Shtetit ngarkon me pergjegjėsi Ministrinė e Transporteve dhe Drejtorinė e Rrugėve

Njė tjetėr zė, kėtė herė i specializuar, u shtohet dyshimeve mbi shkeljet dhe abuzimet me ndėrtimin e segmentit Rrėshėn Kalimash, pjesė e rrugės mė tė rėndėsishme dhe projektit mė tė madh infrastrukturor tė ndėrmarrė ndonjėherė nga Shqipėria.

Raporti i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit, i cili nuk ėshtė bėrė publik por i ėshtė dėrguar Prokurorisė, nxjerr ne pah njė seri momentesh qė sipas kėtij institucioni, pėrbėjnė shkelje. Kontrolli ka nisur nė prill dhe ka pėrfunduar nė nėnotr tė vitit tė shkuar.

Sipas raportit, njė kopje tė tė cilit Zėri i Amerikės ka mundur ta sigurojė, problemet kanė shoqėruar tė gjithė procesin, qė nga nisja e tij me procedurat e ndjekura deri te zbatimi dhe vonesat e ndryshme me njė kosto paraprake pėr shtetin shqiptar deri nė 100 milion euro.

Njė pjesė e mirė e shkeljeve tė konstatuara nga Kontrolli i lartė i shtetit, janė ato tė vėrejtura dhe nga Prokuoria por qė nga pėrfaqėsuesit e shumicės dhe ministri Lulėzim Basha i cili nė 2006 mbulonte transportet, ato u quajtėn tė pavėrteta si akuza me njė synim politik.    

Sipas njė renditjeje kronologjike problemet nisin qė nė fillim. Ndėrsa po zhvillohej gara pėr firmėn projektuese, nė korrik 2006 nisin procedurat pėr firmėn konsulente pėr pėrgatitjen e termave tė prokuorimit, konkurrimit, pėrzgjedhjen dhe negocimin e kontratės sė ndėrtimit, e cila iu dha direkt shoqėrisė hollandeze “Ecorys Group”. Realizimi i tenderit pa projektin e zbatimit konsiderohet si shkelje me aktet ligjore shqiptare.

Por ende pa u nėnshkruar kontrata me kėtė shoqėri qė duhet tė pėrgatiste tenderin pėr ndėrtimin, qeveria e shpall tė hapur kėtė garė e cila fitohet nga konsorciumi amerikano-turk  Bechtel & Enka.

Kontrata me njė vlerė prej 420 milion euro nėnshkruhet sipas njė modeli ndėrkombėtar. Ajo ėshtė me ēmim pėr njėsi pune dhe me modelin projekto-ndėrto. Negocimi i ēmimeve ėshtė bėrė nga Ecorys Grup, por kontrolli i shtetit thekson se nuk ka gjetur asnjė document mbi fillimin e negociatave apo mbledhjet dhe takimet mes palėve. Kėto negociata gjithashtu nuk i janė nėnshtruiar vlerėsimit tė njė pale tė tretė.

Drejtoria e Pėrgjithshme e Rrugėve pretendon se kjo ka ndodhur dhe se ka qenė njė kompani sllovene por kontrolli i shtetit thekson se atij nuk i ėshtė vėnė nė dispozicion asnjė dokument qė ta vėrtetojė.

Nga ana tjetėr sipas raportit “Modeli ndėrkombėtar i Kontratės FiDiC nuk ėshtė parashikuar nė ligjin shqiptar “Pėr Prokurimin publik”. “Vetė kėto lloj kontratash nuk  mund tė zbatohen nė kushtet e mungesės sė projektit tė zbatimit dhe tė volumeve tė punės,” thuhet nė raport.

Po ashtu, sipėrmarrja do tė kryhet sipas legjislacionit shqiptar, por kushtet e kontratės do tė interpretohen sipas ligjit anglez.

Raporti vlerėson se njė kontratė e tillė ka sjellė pasoja ekonomike, kryesisht me ēmimet pėr njėsi qė vlerėsohen mė tė lartė se ēmimet e tregut shqiptar apo ēmime jashtė strukturės sė legjislacionit shqiptar pėr kontratat e ndėrtimit

Nga krahasimi i 22 zėrave  tė punimeve,  qė kanė ngjashmėri tė plotė me zėrat e aplikuar nga Drejtoria e Rrugėve nė segmentin pasues Kalimash-Kukės-Morinė nė vitin 2006, “ēmimet e ofruara nga kontraktori  janė mė tė larta se ato tė miratuara nga DPRR pėr vitin 2006 dhe variojnė nga 18.9 pėrqind deri nė 778 pėrqind mė tė larta. Disa volume pune, nė kontratė janė pėrcaktuar apriori e disa prej tyre tė fryra, si pasojė e mungesės sė projektit tė zbatimit… Pėr pasojė rezulton njė rritje fiktive e kontratės nė vlerėn rreth 52 milion euro,” thuhet nė raport.

KLSH ka kundėrshtuar gjithashtu dhėnien e 80 milion eurosh nė formė paradhėnie, ose 19 pėrqind tė vlerės sė kontratės kur ligji shqiptar parashikon vetėm 10 pėrqind.

Po ashtu 13 milion tė tjera tė parashikuara si Kosto e Tėrthortė e Kapitalit sipas KLSH nuk parashikohet nga legjislacioni shqiptar. I njėjti vlerėsim edhe pėr 1.650.000 euro pėr tarifėn e menaxhimit.

Shkelje cilėsohet nga Kontrolli i Lartė i Shtetit edhe vendimi pėr tė shmangur nga detyrimet e TVSh dhe Tatimin nė burim firmėn ndėrtuese tė cilat kapin njė total prej 49 milion eurosh.

Sipas KLSh edhe firmat e ngarkuara pėr projektin janė favorizuar nga DPRR e cila ka marrė pėrsipėr pagesėn e 10 pėrqind tė Tatimit nė burim gjė e cila llogaritet si njė dėm prej 378 mijė eurosh.

Por ndėrsa mungesa e projektit ka sjellė njė seri pasojash, autoritetet shqiptare nuk e kanė miratuar atė ndonėse firmat e ngarkuara,  kanė dorėzuar, sipas raportit, draftet e projekteve qė nė mesin e vitit tė shkuar.

Pėr njėrin segment ai ėshtė kthyer pas. Probleme ka dhe me kėto drafte ku nga oponenca e institucioneve shqiptare del njė diferencė prej 4 kilometrash nė gjatėsinė e rrugės. Vonesat nė projekt sipas raportit mund tė sjellin rritjen e kostos pasi ndėrtuesi mund tė kėrkojė penalitete. Ndėrkohė qė vetė kompania sipas raportit ka vonesa nė realizimin e punimeve dhe deri nė gushtin e vitit tė shkuar kishte realizuar vetėm 10 pėrqind. E megjithatė, pėr shkak tė hapėsirave tė kontratės, janė kėrkuar edhe afėr 142 milion euro shtesė, gjė qė do ta ēonte vlerėn paraprake tė rrugės nė 560 milion euro.

Raporti ngarkon me pėrgjegjėsi Ministrinė e Transporteve dhe drejtuesit e Drejtorisė sė Rrugėve pėr shkeljet e konstatuara, por fjala e fundit i mbetet megjithatė drejtėsisė. Prokuoria e Pėrgjithshme, e cila ka nė dorė edhe kėtė raport, po heton mbi kėtė ēėshtje, pėr tė cilėn parlamenti shqiptar nė fund tė vitit tė shkuar miratoi edhe heqjen e imunitetit tė ministrit Lulėzim Basha. //voa//

...edhe bbc: pėr rrugėn Rrėshen-Kalimash
Njė raport i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit, KLSH, konstaton njė dėm 100 milionė euro nė njė pjesė tė rrugės Rrėshen-Kalimash.

Sipas raportit dėmi ėshtė shkaktuar nga shkelja e proēedurave dhe shmangia nga taksat nė njė segment tė rrugės qė do tė lidhė Durrėsin me Prishtinėn.

Kohė mė parė pėr kėtė segment rrugor ka nisur hetimet edhe Prokuroria e Pėrgjithshme.

Lidhur me kėtė ēėshtje Kuvendi i Shqipėrisė votoi pro heqjes sė imunitetit parlamentar tė ish-ministrit tė transportit, Lulzim Basha, aktualisht ministėr i jashtėm.

Opozita kėrkoi mė ngulm heqjen e imunitetit tė tij duke e akuzuar pėr korrupsion.

Z.Basha pranoi heqjen e imunitetit tė tij ndėrsa tha se akuzat ishin politike.

Shtypi nė Tiranė mėngjesin e sė hėnės citon pjesė tė raportit ku thuhet se disa volume pune nė kontrata janė pėrcaktuar apriori dhe disa prej tyre janė tė fryra, si pasojė e mungesės sė projektit tė zbatimit.

Pėr pasojė, sipas raportit tė KLSH-sė, ka njė rritje fiktive nė vlerė qė shkon nė 52 milionė euro.

Po sipas kėtij raporti, shteti shqiptar humb 49 milionė dollarė nga shmangia qė ėshtė bėrė nga taksat dhe mosrespektimi i ligjeve nė fuqi. //bbc//


LAJMET
E shtunė 26 janar, 2008

Ambasada amerikane nė Lubjanė nuk komenton shkrimet e gazetės “Dnevnik”
Lubjanė, 26 janar 2008
Ambasada amerikane nė Lubjanė nuk ka dashur tė komentojė autentitetin e dokumentit intern tė Ministrisė sė Jashtme tė Sllovenisė, sipas tė cilit, ashtu siē ka shkruar gazeta lubjanase “Dnevnik” dhe “Politika” e Beogradit, funksionarėt amerikanė dhe ata sllovenė nė dhjetor kanė punuar nė planin pėr koordinimin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.

ANSA: Misioni i BE-sė, pas pavarėsisė Misioni i BE-sė nuk do tė dėrgohet para shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, shkruan agjencia italiane e lajmeve ANSA, duke iu referuar burimeve diplomatike brenda BE-sė, tė cilėt theksuan se shpallja e pavarėsisė do tė ndodhė nė gjysmėn e dytė tė muajit shkurt ose nė fillim tė marsit.

Ban Ki-Mun: Ndarja e KS rreth Kosovės mund tė jetė e rrezikshme Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Mun, ka thėnė nė Brdo tė Kranjit, se ėshtė i shqetėsuar pėr shkak se Kėshilli i Sigurimit ėshtė ende thellėsisht i ndarė rreth statusit tė Kosovės, duke thėnė se njė situatė e tillė mund tė jetė shumė e rrezikshme.

Presidenti Topi nderohet me titullin “Doctor Honoris Causa”Presidenti Topi takohet me kryeministrin Thaēi Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, nė ditėn e dytė tė qėndrimit nė Kosovė, do tė takohet tė shtunėn me kryeministrin Hashim Thaēi, si dhe do tė bėjė homazhe te varrezat e familjes Jashari nė Prekaz. Kreu i shtetit shqiptar po sot nga komuna e Prishtinės do tė shpallet qytetar nderi.

Presidenti Topi nderohet me titullin “Doctor Honoris Causa” Senati i Universitetit tė Prishtinės, tė premten nė njė ceremoni solemne i ka ndarė presidentit tė Shqipėrisė, Bamir Topit, titullin “Doctor Honoris Causa”, pėr merita dhe kontributin e jashtėzakonshėm nė afirmimin permanent tė ēėshtjes sė Kosovės dhe zgjidhjes sė statusit tė saj.

Presidenti Topi kėrkon nga serbėt tė ndihen tė sigurt nė Kosovėn demokratike Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė Bamir Topi ėshtė shprehur se ėshtė e domosdoshme qė edhe serbėt dhe pakicat tjera tė ndihen tė barabartė nė shoqėrinė kosovare...

Vizitėn e Topit opozita kosovare e vlerėson si historike Krerėt e partive opozitare vizitėn e presidentit shqiptar Bamir Topi nė Kosovė e konsideruan historike, sidomos pėr kohėn kur edhe pritet tė shpallet pavarėsia e vendit.

Monk: Elementi kryesor i sigurisė ėshtė bashkėpunimi nė mes komunitetit civil dhe policisė Nė bashkėpunim me Asociacionin e Komunave dhe policisė, tė premten nė “Hotel Palace” nė Mitrovicė u mbajt takimi mes kryetarėve tė komunave tė Kosovės dhe drejtuesve tė lartė tė policisė, ku u diskutua pėr gjendjen aktuale tė sigurisė nė vend, rreth zhvillimeve nė SHPK, si dhe vazhdimin e bashkėpunimit ndėrmjet policisė dhe pushteti lokal.

30 familje bėjnė jetė tė vėshtirė nė Jetimoren e Mitrovicės Familja treanėtarėshe e Asllan Zukės, nga pjesa veriore e Mitrovicės, tash e tetė vjet jeton nė objektet e Jetimores sė qytetit, nė kushte tė vėshtira. I vetmi burim i mbijetesės ėshtė pensioni i parakohshėm i kryefamiljarit- Asllanit, prej 50 eurove, si ish-minator i ndėrmarrjes “Trepēa”.


LAJMET
E premte 25 janar, 2008
Sejdiu-Topi: Pavarėsia e Kosovės ėshtė ēėshtje orėsh

Presidenti Topi filloi vizitėn treditėshe nė Kosovė Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi, mbėrriti tė premten nė mėngjes nė aeroportin e Prishtinės, duke filluar kėshtu vizitėn e tij tė parė nė Kosovė nė cilėsinė e kreut tė shtetit shqiptar, siē ka deklaruar, nė njė kohė vendimtare dhe historike pėr Kosovėn dhe shqiptarėt.

Topi: Kosova dhe Shqipėria bėhen bashkė nė familjen evropiane Pavarėsia e Kosovės ėshtė premisė pėr stabilitetin e rajonit dhe dy vendet tona, tė ardhmen e pėrbashkėt e kanė nė familjen e vendeve evropiane, tha tė premten nė Prishtinė, Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, duke u shprehur i bindur se me shpalljen e pavarėsisė nuk do destabilizohet vendi, sepse populli i Kosovės, sipas tij, ėshtė i matur.

Topi e Sejdiu thonė se Kosova do tė jetė vend integral me kufijtė aktual Presidenti i Shqipėrisė Bamir Topi deklaroi tė premten nė Prishtinė se Kosova ėshtė nė prag tė shpalljes sė pavarėsisė sė saj dhe garantoi se sė bashku do t’i harmonizojnė qėndrimet qė Kosova tė jetė njė vend integral brenda kufijve tė saj me tė gjitha standardet e kėrkuara euroatlantike.

Sejdiu-Topi: Pavarėsia e Kosovės ėshtė ēėshtje orėsh Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, ka siguruar se vendi i tij dhe institucionet e saja do tė jenė me zemėr, njė mbėshtetje e fuqishme qė Kosova ta arrijė atė moment i cili tanimė ėshtė ēėshtje orėsh.

Topi: Kosova ėshtė para momentit historik tė shpalljes sė pavarėsisėTopi: Kosova ėshtė para momentit historik tė shpalljes sė pavarėsisė Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi tha tė premten nė Prishtinė se Kosova gjendet para njė momenti historik dhe se institucionet vendore do tė shpallin pavarėsinė nė harmoni me faktorin ndėrkombėtar dhe nė kohėn kur ato konsiderojnė se ėshtė e arsyeshme. Ai me kėtė rast pohoi se Shqipėria do tė jetė ndėr vendet e para qė do tė njoh pavarėsinė e Kosovės.

Bashkėpunimi mes universiteteve shqiptare nė tė ardhmen do tė jetė edhe mė i fuqishėm

Bashkėpunimi mes universiteteve shqiptare nė tė ardhmen do tė jetė edhe mė i fuqishėm Rektori i Universitetit tė Tiranės, Dhori Kule shfaqi bindjen tė premten nė Prishtinė se shumė shpejt me institucionalizimin dhe definimin e statusit tė Kosovės, komunikimi mes universiteteve tė Shqipėrisė dhe Kosovės do tė jetė mė i fuqishėm dhe me mundėsi tė realizimit tė misioneve arsimore.

Pango dhe Hyseni zotohen pėr zhvillimin e kulturės nė Kosovė dhe Shqipėri Ministri i Turizmit, Kulturės, Rinisė, Sporteve tė Shqipėrisė, Ylli Pango dhe ministri i Kulturės, Rinisė, Sportit dhe Ēėshtjeve Jorezidente (MKRSĒJ), Skender Hyseni, u zotuan tė premten se do ta vazhdojnė bashkėpunimin, e filluar vite mė parė, dhe theksuan se pas pavarėsimit tė Kosovės, kultura shqiptare do tė njėjtėsohet.

Di Karlo: Statusi duhet tė zgjidhet sa mė shpejtė tė jetė e mundurDi Karlo: Statusi duhet tė zgjidhet sa mė shpejtė tė jetė e mundur Mė vjen shumė mirė tė shoh se Qeveria e re e Kosovės, liderėt e saj tashmė i janė ofruar komuniteteve joshqiptare, i kanė pėrfshirė ata nė Qeveri. Posaēėrisht jam e lumtur se liderėt kanė ritheksuar pėrkushtimin e tyre pėr zbatimin e planit tė Ahtisarit dhe dispozitave tė kėtij plani, ka thėnė zėvendės ndihmės sekretarja amerikane e Shtetit, Rosmari Di Karlo, pas takimit qė zhvilloi me presidentin e vendit, Fatmir Sejdiu. /kosovapress/

Di Carlo: SHBA kėrkon zgjidhjen sa mė tė shpejtė tė statusit tė KosovėsDi Carlo: SHBA kėrkon zgjidhjen sa mė tė shpejtė tė statusit tė Kosovės
Zėvendės-ndihmėsja e Sekretares Amerikane tė Shtetit, Rosemary Di Carlo, ritheksoi tė premten nė Prishtinė, mbėshtetjen e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (SHBA) pėr pavarėsinė e Kosovės dhe kėrkoi nga lidershipi kosovar qė statusi i Kosovės tė zgjidhet sa mė shpejtė qė ėshtė e mundur./kosovalive/

FT: BE-ja tė hėnėn do tė aprovojė mision pėr Kosovėn Bashkimi Evropian tė hėnėn do tė aprovojė dėrgimin e misionit prej rreth 1.800 policėve, gjykatėsve, prokurorėve dhe doganierėve nė Kosovė, shkruan nė numrin e sotėm gazeta londineze “Financial times”.

MKK-ja ndėrron strategjinė pėr kthimin e tė zhvendosurve nga Kosova Ministri i ri pėr Komunitete dhe Kthim (MKK), Boban Stankovic, ka filluar punėn pėr ndėrrimin e strategjisė sė kaluar pėr kthimin e tė zhvendosurve, e cila sipas zyrtarėve tė kėsaj ministrie nuk ka dhėnė rezultate, duke u shprehur optimistė qė strategjia e re do tė ndikojė nė mirėqenien mė tė mirė tė tė zhvendosurve.

Se shpejti Mitrovica bėhet me qendėr alarmimi Brenda dy muajve tė ardhshme, me ndihmėn e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme pritet tė pėrfundojė projekti pėr ngritjen e qendrės sė alarmimit.

I vetmi problem pėr doganierėt ėshtė kontrolli i kufirit nė veri Zyrtarė tė Shėrbimit Doganor tė UNMIK-ut, pėrkundur problemeve pėr kontrollin e kontrabandės sė mallrave nė kufirin nė veri tė vendit, vlerėsuan se viti 2007 shėnohet si viti mė i suksesshėm i doganave, duke shėnuar shifrat mė tė larta tė tė hyrave nga pikat doganore, gjithsejtė 526.9 milionė euro dhe rritje tė dukshme tė eksportit tė mallrave nė 97milionė euro.

Infrastruktura e dobėt po i pengon shkėmbimet tregtare me Shqipėrinė Pėrfaqėsues tė komunitetit tė biznesit tė Kosovės dhe Shqipėrisė, tė premten nė Prishtinė, vlerėsuan se shkėmbimi tregtar mes dy vendeve nuk ėshtė as pėr sė afėrmi nė masėn qė duhet tė jetė dhe kjo ėshtė si pasojė e mungesės sė infrastrukturės.

MASHT-i dhe komunat koordinohen pėr zgjerimin e hapėsirave shkollore Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT), Enver Hoxhaj, tė premten, nė njė takim me kryetarėt e komunave tė Kosovės, u pajtua me kėta tė fundit, pėr bashkėpunim nė zgjerimin e hapėsirave shkollore nė vend.

Pesė qytetarė lėndohen nė njė aksident ku u pėrfshinė tri vetura Pesė qytetarė janė lėnduar nė njė aksident trafiku, qė ka ndodhur nė afėrsi tė fshatit Ranilluk, nė magjistralen Dardanė–Gjilan...

Armata maqedonase rrit gatishmėrinė nė prag tė pavarėsisė sė Kosovės Presidenti i Maqedonisė, Branko Crvenkovski, tha tė premten nė Shkup se Armata e Republikės sė Maqedonisė (ARM)rrit gatishmėrinė nė prag tė pavarėsisė sė Kosovės...

...info...hapur:

OKB dhe BE nė konsultime pėr Kosovėn
 Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara Ban Ki Mun, sot pasdite mbėrrin pėr vizitė zyrtare nė Slloveni, vendin kryesues tė Bashkimit Evropian. Temė kryesore e bisedimeve do tė jenė paralajmėrimet pėr shpallje tė pavarėsisė sė Kosovės dhe dėrgimi i misionit civil evropian atje, shkruan gazeta “Dnevnik” e Lubjanės. Njeriu i parė i organizatės botėrore do tė takohet me kryeministrin slloven Janez Jansha, me kryetarin Danillo Tyrk dhe me pėrfaqėsues tjerė shtetėrorė.

Plani i Ahtisarit eviton jostabilitetin nė rajon, thotė Casey
Mbėshtetja pėr planin e Ahtisarit ėshtė rruga pėr tė evituar jostabilitetin dhe shpėrthimin e dhunės nė rajon, ka deklaruar mbrėmė zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit Tom Casey. I pyetur nga gazetarėt pėr tė komentuar nėnshkrimin e marrėveshjes pėr energjinė ndėrmjet Rusisė dhe Serbisė, Casey ka thėnė se nuk ėshtė i informuar pėr hollėsitė e kėsaj marrėveshje, por se tė dy vendet janė tė lira tė nėnshkruajnė njė marrėveshje tė tillė.

Putin kategorik kundėr pavarėsisė sė Kosovės
 Presidenti i Rusisė Vladimir Putin nė mėnyrė kategorike kundėrshton pavarėsinė e Kosovės. Deklarata u bė pas takimit mes shefit tė Kremlinit dhe presidentit e kryeministrit tė Serbisė, Boris Tadiq e Voislav Koshtunica. Para takimit Tadiqi e kishte falenderuar Rusinė pėr mbėshtetjen qė i ka dhėnė Beogradit lidhur me Kosovėn.
Putin dhe Tadiq morėn pjesė nė nėnshkrimin e marrėveshjes dypalėshe nė fushėn energjetike. Marrėveshja ka njė vlerė prej miliarda dollarėsh dhe parasheh kalimin nga Serbia tė gazsjellėsit dhe shitjen kompanisė shtetėrore energjetike serbe.
E pėrditshmja ruse "Komersant" shkruan se Beogradi ka siguruar mbėshtetjen e Moskės pėr Kosovėn duke u pajtuar me ujdinė qė Rusisė i ofron kontroll nė asetet energjetike tė Serbisė me kushte shumė tė volitshme.
Me titullin "Gazi nė kėmbim pėr Kosovėn" gazeta pohon se liderėt serbė gjatė qėndrimit nė Moskė do tė japin pėlqimin e marrėveshjes pėr gazin, por njėkohėsisht do tė pajtohen pėr aksionet nė rast tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.
"Parimisht Rusia ėshtė e gatshme tė mbėshtetė Beogradin, duke pėrfshirė edhe kundėrmasa si pėrgjigje pėr veprimet e njėanshme tė udhėheqjes sė Kosovės", konkludon "Komersant".

Di Carlo: SHBA kėrkon zgjidhje sa mė tė shpejt tė statusit tė Kosovės
Zėvendėsndihmėssekretarja amerikane e shtetit Rozmari DiKarlo tha sot nė Prishtinė se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė tė pėrkushtuara pėr njė zgjidhje tė shpejtė pėr Kosovėn. Pas njė takimi me Presidentin e Kosovės, Fatmir Sejdiu, Di Karlo tha se plani i Ahtisaarit ėshtė rruga mė e mirė, ndėrsa ka nėnvizuar se sekretarja Rajs po diskuton ēėshtjen e Kosovės me aleatėt evropianė, nė mėnyrė qė statusi tė zgjidhet sa mė shpejt qė tė jetė e mundur. Zėvendėsja e ndihmės sekretarit tė shtetit Rozmari Di Karlo ka shprehur pėrkushtimin e Shteteve te Bashkuara pėr njė zgjidhje tė shpejtė pėr statusin e Kosovės. "Dua ta qartėsoj pozicionin e SHBA sė pėr kėtė ēėshtje. Ne kemi thėnė vazhdimisht se nėse nuk arrihet ndonjė marrėveshje mes dy palėve atėherė plani i Ahtisaarit ėshtė rruga mė e mire pėrpara dhe statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet sa mė shpejtė, qė tė jetė e mundur. Sekretarja Rajs e ka bėrė tė qartė nė Berlin nė fillim tė kėsaj jave se ajo vazhdon tė diskutojė kėtė ēėshtje me aleatėt tonė evropianė dhe ne besojmė se kjo ēėshtje duhet tė zgjidhet nė atė mėnyrė qė promovon stabilitet afatgjatė nė rajon", tha zonja Di Karlo, e cila ėshtė duke qėndruar pėr njė vizitė nė kohėn kur liderėt e Kosovės janė duke thėnė se "shpallja e pavarėsisė tashmė ėshtė ēėshtje ditėsh". E pyetur nėse ka pengesa tjera pėr shpalljen e pavarėsisė pėrveē zgjedhjeve serbe, diplomatja amerikane ka pėrsėritur se ēėshtja e statusit ėshtė duke u diskutuar me evropianėt. "Do tė them atė qė sapo thashė se sekretarja Rajs ėshtė duke vazhduar, qė tė diskutojė kėtė ēėshtje me aleatėt evropianė, me liderėt kosovarė. Ne nė tė vėrtetė, besojmė se ēėshtja e statusit tė Kosovės duhet tė zgjidhet dhe ne duam ta zgjidhim nė atė mėnyrė qė promovon stabilitet nė rajon", tha zonja Di Karlo. Nė anėn tjetėr, Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu ka falėnderuar shtetin amerikan pėr mbėshtetjen, qė po i jep pavarėsimit tė vendit. Presidenti Sejdiu ėshtė zotuar se Kosova do tė vazhdojė t'i pėrmbahet premtimeve pėr krijimin e njė shteti pėr tė gjithė qytetarėt. "Kemi njė pėrkushtim tė veēantė nė zotimin tonė se mbesim besnikė asaj qė i kemi thėnė edhe pėr projektin Ahtisaari edhe pėr tė gjitha qasjet tona qė kanė tė bėjnė me komunitete nė Kosovė, Kosova do tė jetė shtet demokratik i ėt gjithė qytetarėve, qė do tė gravitojė shumė shpjet ne integrimet euroatlantike, njė vizo i yni i qartė pėr zhvillimet e mėtejme dhe njė Kosovė qė do tė jetė faktor i rėndėsishėm i prodhimit tė stabiliteti bashkė me vendet tjera tė rajonit", tha Sejdiu. Diplomatja e lartė amerikane ka pėrgėzuar institucionet pėr zgjedhjet e fundit, sikurse edhe pėr pėrfshirjen e komuniteteve pakicė nė qeverisje. "Jam e kėnaqur tė shoh se qeveria e re, liderėt e Kosovės kanė arritur, qė t'i pėrfshijnė nė qeveri komunitet joshqiptare tė Kosovės , jam e kėnaqur qė liderėt kanė ripėrsėritur pėrkushtimin e tyre pėr planin e Ahtisaarit dhe zbatimit tė dispozitave tė tij", tha zonja Di Karllo. Gjatė ditės, Di Karlo ka takuar edhe kryetarin e Kuvendit tė Kosovės Jakup Krasniqin.

Kryeministri Thaēi viziton sot selinė e NATO-s  Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, sot viziton selinė e NATO-s ku do takohet me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Aleancės Jaap De Hoop Scheffer. Gjendja nė Kosovė dhe angazhimi aktual dhe nė tė ardhmen i NATO-s do jenė nė qendėr tė takimit. Dje kryeministri i Kosovės u takua me zyrtarėt e lartė evropianė, Javier Solana dhe Oli Rehn.
Pas takimeve zyrtarėt evropianė nuk kanė pranuar tė flasin as pėr data dhe as pėr afate pėr shpalljen e pavarėsisė. Ndėrkaq Thaēi theksoi se shpallja e pavarėsisė do tė ndodhė shumė shpejt dhe priten vetėm disa aspekte procedurale.

Topi: Kosova para momentit historik tė shpalljes sė pavarėsisė
 Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi deklaroi nė Prishtinė se Kosova gjendet para njė momenti historik dhe se institucionet vendore do tė shpallin pavarėsinė nė harmoni me faktorin ndėrkombėtar dhe nė kohėn kur ato konsiderojnė se ėshtė e arsyeshme. Ai pohoi se Shqipėria do tė jetė ndėr vendet e para qė do tė njohė pavarėsinė e Kosovės. Topi tha se Kosova duhet tė jetė bashkėsi e tė gjithė qytetarėve tė saj. Ai shfaqi shpresėn se edhe Serbia do tė ecė rrugės qė ēon nė familjen e vendeve evropiane dhe se ajo nuk do tė mbetet peng i skenarėve ultranacionalistė. Presidenti shqiptar ėshtė takuar me Presidentin e vendit, Fatmir Sejdiu,i cili ka falėnderuar Presidentin Topi, pėr angazhimet e Shqipėrisė lidhur mė cėshtjen e Kosovės. Presidneti Topi ėshtė takuar edhe me shefin e UNMIK_ut, Joakim Ryker, ndėrkaq, duke iu drejtuar deputetėve nė njė seancė solemne nė Kuvendin e Kosovės, ka thėnė se vetėm njė Kosovė e pavarur dhe brenda kufijve tė saj tė pranueshėm ėshtė parakusht pėr t’u shkėputur nga e kaluara e rajonit. /rtk/

Bamir Topibbc:Topi: Kosova e pavarur, stabilitet pėr Ballkanin
Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, tha nė Prishtinė se pavarėsia e Kosovės do tė jetė njė premisė e rėndėsishme pėr stabilitetin definitiv tė Ballkanit.
Pavarėsia e Kosovės do t'a lirojė Serbinė nga e kaluara

Ai tha se Kosova ndodhet nė njė moment historik kur institucionet vendore do tė shpallin pavarėsinė.
Pas takimit me shefin e UNMIK-ut, Joachim Reucker, presidenti shqiptar tha se Tirana zyrtare do tė kontribuojė me mesazhe paqe nė zgjidhjen e statusit tė Kosovės dhe vuri theksin nė nevojėn pėr mbrojtjen e pakicave.
Zoti Topi, nė vizitėn e tij tė parė zyrtare nė Prishtinė nė cilėsinė e presidentit, tha se pavarėsia e Kosovės do t'a lirojė Serbinė nga e kaluara dhe do t'a orientojė drejt perspektivės evropiane.
"Unė besoj qė dalja dhe largimi nė mėnyrė definitive nga skenarėt e luftės do tė bėjė qė edhe vet Serbia tė futet nė rrugėn e modernizimit tė mendimit nė radhė tė parė qė tė ardhmėn e saj ta shikojė nė familjen evropiane dhe tė mos mbesė peng i skenareve ultranacionaliste qė i kanė krijuar shumė dėm shoqėrive tė Ballkanit", tha presidenti Topi.
Presidenti shqiptar theksoi se, megjithė dėshirėn e madhe qė ka, Shqipėria nuk do tė jetė vendi i parė qė do tė njohė pavarėsinė e Kosovės.
Kjo nė funksion tė ruajtjes sė marrėdhėnieve tė mira me faktorin ndėrkombėtar dhe qetėsisė rajonale.
"Ne edhe pėr shkak tė asaj delikatese qė mund tė merret nė konsideratė si pozicion i Shqipėrisė ndaj Kosovės, ne do tė jemi nga tė parėt, por jo tė parėt, por me zemėr e shpirt sigurisht qė ne jemi tė parėt (qė do ta njohim pavarėsinė e Kosovės)", u shpreh nė Prishtinė, presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi.
Bashkė me tė nė Kosovė po qėndron edhe njė delegacion 100 anėtarėsh nga Tiranė.
Delegacioni qė po shoqėron presidentin Topi, pėrbėhet nga anėtarė tė kabinetit qeveritar, parlamenti, anėtarė tė opozitės, pėrfaqėsues tė pushtetit lokal, tė shkencės, akademisė, biznesit, kulturės e medias.
Nė ditėn e parė tė vizitės presidenti shqiptar Bamir Topi, do tė shpallet qytetar nderi i Prishtinės dhe do tė dekorohet me ēmimin "Doctor Honoris Causa".
Ky ēmim jepet nga Universiteti i Prishtinės pėr personalitetet qė kanė dhėnė kontribut nė ruajtjen e paqes dhe tė sigurisė dhe kanė merita tė veēanta nė avancim tė dijes.
Pėr nder tė tij Kuvendi i Kosovės ka organizuar seancė solemne, ku presidenti Topi iu ėshtė drejtuar qytetarėve.
Vizita e zotit Topi nė Kosovė bėhet me ftesė tė shefit tė UNMIK-ut, Joachim Reucker, dhe presidentit Fatmir Sejdiu.
Moment historik
Ajo realizohet nė njė moment historik pėr tė ardhmen e Kosovės, nė prag tė shpalljes sė pavarėsisė.
Diplomatė nga Tirana dhe Prishtinė thonė se vizita e presidentit Topi nė Kosovė flet pėr njė realitet tė ri tė marrėdhėnieve midis Shqipėrisė dhe Kosovės si dy shtete shumė tė rėndėsishme nė rajonin e Ballkanit.
Analistėt ndėrkaq vlerėsojnė se Shqipėria ka luajtur njė rol shumė tė rėndėsishėm nė procesin e pavarėsimit tė Kosovės./bbc/

Al Kaida kėrcėnon me vrasje Braunin dhe Blerin
Rrjeti terrorist i Al Kaidas ka kėrcėnuar me sulme vetėvrasėse kryeministrin britanik, Gordon Broun dhe paraardhėsin e tij, Toni Bler, nėse Londra nuk tėrheq trupat nga Afganistani. Lajmi u bė i ditur nga njė agjenci private qė merret me ēėshtjet e sigurisė.

...shkėputje nga informacionet e djeshme:
Zeri Amerikės: BE-ja shpreson tė nėnshkruajė njė marrėveshje me Serbinė
Sllovenia, qė mban presidencėn e radhės sė Bashkimit Evropian thotė se shpreson tė nėnshkruajė brenda disa ditėsh njė marrėveshje pėr lidhje mė tė ngushta me Serbinė. Ministri i Jashtėm i Sllovenisė, Dmitrij Rupel, tha se Evropa duhet ta ndihmojė Serbinė sa mė shumė qė tė jetė e mundur, ndėrkohė qė ajo pėrpiqet pėr t’u anėtarėsuar nė Bashkimin Evropian. Zoti Rupel foli sot pėr kėtė ēėshtje nė Vienė nė njė takim tė OSBE-sė.Zoti Rupel i bėri kėto komente ndėrkohė qė Evropa po pėrpiqet tė zbutė tesionin diplomatik me Serbinė lidhur me ēėshtjen e Kosovės.Nė Bruksel, Kryeministri, Hashim Thaēi tha se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė ēėshtje ditėsh. Ai tha se tani mbeten pėr t’i pėrfunduar procedurat pėrkatėse.Diplomatėt perėndimorė shpresojnė qė pėrfitimet nga anėtarėsimi i Serbisė nė Bashkimin Evropian do ta bėjnė atė tė heqė dorė nga kundėrshtimi pėr pavarėsinė e Kosovės.


Topi: Kosova nuk mund tė mbetet peng i statusit tė papėrcaktuar
LAJMET
E enjte 24 janar, 2008

Peja pastrohet nga mbeturinat para vizitės sė presidentit shqiptar
Vizita e presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi, qė do t’i bėjė Pejės tė shtunėn, ka ngritur nė kėmbė zyrtarėt e komunės, nxėnėsit, OJQ-tė, pjesėtarėt e Trupave Mbrojtėse tė Kosovės (TMK) dhe Shėrbimit Policor tė Kosovės (SHPK), pėr ta pastruar qytetin nga mbeturinat dhe deponitė ilegale.


Sejdiu: Kėrkesa pėr njohje tė pavarėsisė do t’i dėrgohet edhe Serbisė Kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu, deklaroi tė enjten nė Lipjan se Kuvendi dhe institucionet e Kosovės, shumė shpejt do tė marrin vendimin pėr shpalljen e pavarėsisė sė vendit, duke shtuar se kėrkesa pėr njohjen e pavarėsisė do t’i dorėzohet edhe Serbisė./kosovalive/

Sejdiu: Pas shpalljes sė pavarėsisė mund tė priten provokime Kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu, gjatė njė vizite qė i bėri tė enjten Lipjanit, tha se pėrgatitjet pėr tė shpallur pavarėsinė janė tė mira, duke mos dashur tė saktėsojė nėse pavarėsia do tė shpallet nė muajin shkurt./kosovapress/

Thaēi: Jemi gati pėr status Kryeministri Hashim Thaēi tha tė enjten nė Bruksel se Kosova do tė shpallė sė shpejti pavarėsinė dhe atė nė koordinim me bashkėsinė ndėrkombėtare.

Solana: Nuk kemi biseduar pėr data Shefi i diplomacisė sė BE-sė, Havier Solana, tha tė enjten se me kryeministrin e Kosovės Hashim Thaēi nuk ėshtė biseduar pėr datat e shpalljes sė pavarėsisė.

Greqia pjesėmarrėse e misionit tė BE-sė nė Kosovė, thotė Kanellos Shefi i Zyrės greke nė Prishtinė Nikolaos Kanellos ėshtė shprehur tė enjten se qeveria e tij e dėshiron njė vendim tė fuqishėm pėr Kosovėn nė Bashkimin Evropian, si dhe ka konfirmuar pjesėmarrjen e Greqisė nė misionin e BE-sė pėr Kosovėn.

Kosova nuk do tė ketė problem me furnizim tė grurit dhe miellit Nė rast tė bllokadės ekonomike nga Serbia, Kosova nuk do tė ketė probleme me furnizim tė grurit dhe miellit, edhe pse mund tė ballafaqohet me kriza afatshkurtra, mirėpo nuk duhet krijuar alarm, thanė tė enjten zyrtarė tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė (MTI).

Rossin e Daci pajtohen se Kosovėn e presin sfida tė mėdha Zėvendėsshefi i UNMIK-ut, Larry Rossin dhe lideri i Lidhjes Demokratike e Dardanisė (LDD), Nexhat Daci, thanė tė enjten se Kosova pas definimit tė statusit tė saj, do tė pėrballet me sfida tė mėdha si nė ekonomi, energjetikė dhe shėndetėsi dhe tejkalimi i kėtyre sfidave do tė varet kryesisht nga kosovarėt.

Deputetėve u duhet pėrkushtim dhe pėrgatitje pėr realizmin e detyraveNė kėto momente kthesė pėr Kosovėn, pėr deputetėt e Kuvendit tė Kosovės dalin shumė pėrgjegjėsi, prandaj nevojitet pėrkushtim dhe pėrgatitje pėr realizimin e detyrave qė dalin para tyre, u tha tė enjten nė programin hyrės pesė ditor pėr deputetėt e rinj tė zgjedhur.

Brenda javės pritet tė zyrtarizohet koalicioni LDK-PDK pėr PrishtinėnKoalicioni qeverisės i dy partive mė tė mėdha tė dala nga zgjedhjet e 17 nėntorit, Partia Demokratike e Kosovės (PDK) dhe Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK), pritet tė shtrihet edhe nė nivel lokal qeverisės dhe kjo brenda javės, bėri tė ditur pėr KosovaLive, Ramadan Avdiu, kryetar i PDK-sė dega Prishtinė, i caktuar nga PDK-ja pėr tė negociuar me LDK-nė.

KK i Mitrovicės u bėnė thirrje romėve tė kthehen nė pronat e tyre Zėvendėskryesuesi i Kuvendit Komunal tė Mitrovicės, Ahmet Tmava i ka ftuar romėt e zhvendosur nė Serbi qė tė kthehen nė lagjen e tyre tė rindėrtuar nė jug tė qytetit.

Festivali i Dramės Shqipe nisi me shfaqjen “Darka Publike”Manifestimi kulturor tradicional, “Flaka e Janarit 2008”, i cili nisi mė 11 janar, tashmė ka hyrė nė pjesėn e dramės, pėrkatėsisht Festivalin e Dramės Shqipe “Talia e Flakės”, tė cilin mbrėmė e hapi Teatri Kombėtar i Gjilanit, me shfaqjen “Darka Publike”, sipas tekstit tė Teki Dervishit e nė regji tė Agim Selimit.
   Shtatė teatro nga Kosova, Maqedonia e Shqipėria, do tė jenė pjesė e “Flakės sė Janarit 2008”, gjegjėsisht e pjesės dramatike, “Talia e Flakės”, premtojnė anėtarėt e Bordit Organizativ tė kėtij manifestimi shumėkulturor gjithėkombėtar, i cili nisi mė 11 janar, me shėnimin e ditės sė kazermės “Rexhep Mala e Nuhi Berisha”.

Pėrkujtohen dėshmorėt Jusuf e Bardhosh Gėrvalla dhe Kadri Zeka Nė Shtutgart tė Gjermanisė, nė organizim tė Unionit Artistik tė kombit shqiptar pėr diasporė, u mbajt akademia pėrkujtimore kushtuar 26-vjetorit tė rėnies sė dėshmorėve tė kombit Jusuf e Bardhosh Gėrvallės dhe Kadri Zekės.

Medenica kėrkon pėrfundimin e hetimeve pėr krimet e luftės nė Mal tė ZiKryetarja e Gjykatės Supreme tė Malit tė Zi, Vesna Medenica, ka urdhėruar gjyqtarėt tė pėrfundojnė hetimet pėr krimet e luftės deri mė 1 maj tė vitit 2008.

...informacione tė hapura:

Shpallja e pavarėsisė ėshtė vetėm ēėshtje ditėsh, thotė Sejdiu  Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, thotė pėr BBC-nė se shpallja e pavarėsisė ėshtė vetėm ēėshtje ditėsh. Zoti Sejdiu tha se ėshtė pėrgatitur ēdo gjė pėr shpalljen e pavarėsisė nė koordinim me faktorin ndėrkombėtar. “Mund tė them qė ka kohė qė jemi nė koordinim dhe kjo ėshtė kohė e gjatė. Them edhe pėr proceset e rėndėsishme qė kemi filluar, por edhe rreth ēėshtjes sė pėrfundimit tė procesit tė statusit politik tė Kosovės.

Thaēi takon sot zyrtarėt e lartė tė BE-sė, Havier Solana dhe Oli Rehn
 Kryeministri Hashim Thaēi, do tė takohet sot nė Bruksel me shefin e diplomacisė sė Bashkimit Evropian, Havier Solana dhe komisionerin pėr Zgjerim, Oli Ren. Ren ka deklaruar nė Bruksel se me kryeministrin Thaēi do tė bisedojė pėr “zgjidhjen e koordinuar” tė statusit tė Kosovės, me ē’rast ai, do t’ia paraqes Thaēit propozimin e tij pėr kėtė proces. Po ashtu, Ren ka thėnė se “BE-ja ėshtė e angazhuar pėr njė proces tė harmonizuar tė pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės sepse, sipas tij, kjo ėshtė, para sė gjithash, ēėshtje evropiane.

Kuchner: Nė shkurt ose nė mars Evropa do tė flasė me njė zė pėr Kosovėn
 Shefi i diplomacisė franceze Bernar Kushner ka deklaruar se "Franca dhe Gjermania rreth Kosovės janė tė njė mendimi". "Ėshtė me rėndėsi qė nė ēėshtjen e Kosovės jemi unikė. Tė presim e tė shohim se kush do tė fitojė nė raundin e dytė tė zgjedhjeve presidenciale nė Serbi. Njė gjė ėshtė e sigurt: nė shkurt ose nė mars Evropa do tė flasė me njė zė", ka thėnė Kushner nė njė intervistė dhėnė gazetės gjermane "Zydojēe cajtung". I pyetur se a do tė thotė kjo qė nė shkurt ose nė mars Kosova do tė njihet si shtet i pavarur, Kushner nuk ėshtė pėrgjigjur nė mėnyrė direkte. Nė pyetjen tjetėr nėse pavarėsia e Kosovės po vjen tepėr vonė, Kushner ka thėnė se pėr kėtė nuk dėshiron tė flasė, por ka shtuar se do tė presė tė kryhen zgjedhjet presidenciale nė Serbi dhe atėherė do tė shihet.

SHBA: Ėshtė koha tė ecim… me pavarėsinė e mbikėqyrur
 Politika e SHBA ėshtė e qartė lidhur me statusin e Kosovės, njė qėndrim ky i pėrsėritur nga podiumi i politikės sė jashtme amerikane pothuajse ēdo javė nė vitin e fundit, qėndrim qė tani sa vjen e dinamizohet duke kėrkuar ecjen pėrpara me fillimin e jetėsimit tė pavarėsisė sė mbikėqyrur tė Kosovės. Washingtoni bashkė me shumė vende tė bashkėsisė ndėrkombėtare besojnė se, pas bisedimeve tė shteruara tė udhėhequra nga i dėrguari i posacėm i OKB, z. Ahtisaari, si dhe ato disamuajshe tė udhėhequra nga treshja ndėrkombėtare, tani ėshtė koha pėr zgjidhjen e statusit."Meqenėse palėt qe e pamundur tė arrinin njė marrėveshje, ne besojmė se ėshtė e pėrshtatshme dhe ėshtė koha tė ecim pėrpara me zbatimin e planit Ahtisaari, pėrfshirė pavarėsinė e mbikėqyrur tė Kosovės", tha dje nė Washington zėdhėnėsi i Departmentit Amerikan tė Shtetit, Tom Casey. Ai po ashtu ka theksuar se nė SHBA po zhvillojmė bisedime tė vazhdueshme me tė gjitha palėt, si nė OKB ashtu edhe me tė tjerėt, pėr tė gjetur mėnyrėn mė tė mirė pėr jetėsimin e planit Ahtisaari. Zėdhėnėsi Casey mė tej ka nėnvizuar se ishte njė kėnaqėsi qė si qeveria serbe ashtu edhe zyrtarėt e Kosovės kanė deklaruar se refuzojnė dhe do tė pėrmbahen nga ēfarėdo lloj dhune, nė kėtė fazė tė ndjeshme, vendosėse pėr statusin. /s.gashi/rtk/

bbc:Pavarėsia ėshtė ēėshtje ditėsh'
Oana Lungescu

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi tha tė enjten nė Bruksel se deklarata pėr pavarėsinė e Kosovės ishte ēėshtje ditėsh.
Duke folur pas bisedimeve me shefin e Be-sė pėr Politikė tė Jashtme, Javier Solana, z. Thaēi pėrsėriti se vendimi do tė koordinohej me SHBA-nė dhe BE.
Por BE kėrkon qė shqiptarėt e Kosovės ta shtyjnė shpalljen e pavarėsisė tė paktėn deri nė mes tė shkurtit.
Z.Thaēi tha se Kosova duhet tė respektontė disa procedura dhe konsultime, por e bėri tė qartė se shqiptarėt etnikė nuk ishin tė pėrgatitur tė prisnin mė.
"Kosova ėshtė e gatshme me gjithshka pėr tė shpallur pavarėsinė dhe kjo ėshtė ēėshtje ditėsh," tha z. Thaēi.
'Frustrim'
Pas orėve me bisedime, shefi i BE-sė pėr Politikė tė Jashtme, Javier Solana tha se nuk kishte diskutuar data specifike me z. Thaēi, por shtoi se koordinimi mes tyre ishte shumė i mirė dhe i pėrditshėm.
Kryeministri i Kosovės tha se priste qė pavarėsisa tė njihej masivisht nga SHBA, BE dhe vendet e Ballkanit.
BE-ja megjithatė, do qė ai tė presė deri tė paktėn pas raundit tė dytė tė zgjedhjeve presidencaile nė Serbi nė 3 shkurt.
Disa vende si Qipro dhe Spanja, ku ēėshtja e separatizmit etnik ėshtė e ndjeshme, madje kėrkojnė njė shtyrje edhe mė tė gjatė me njė muaj a ca.
Por SHBA po tregon shenja pezmatimi.
Presidentit George Bush I duhet tė paktėn njė sukses nė fushėn e politikės sė ajshtme nė kėtė vit zgjedhjeshm para se tė marrė pjesė nė samitin e tij tė fundit tė NATO-s, nė kryeqytetin e Rumanisė Bukuresht nė 2 prill./bbc/

Nuk ka kurrfarė aktivitetesh rreth misionit tė BE-sė nė Kosovė, thotė Rupel
Shefi i diplomacisė sllovene Dimitrij Rupel ka deklaruar sot nė Vjenė se aktualisht nuk ka kurrfarė aktivitetesh rreth misionit tė Bashkimit Evropian nė Kosovė. Pasi iu adresua Kėshillit tė Pėrhershėm tė OSBE-sė, Rupel u tha gazetarėve se nuk dėshiron qė tė spekulojė rreth datės sė vendosjes sė misionit tė BE-sė nė Kosovė. "Kjo ėshtė ēėshtje e marrjes komplekse tė vendimeve. Kėshilli i BE-sė ka marrė vendimin pėr vendosjen e misionit nė Kosovė. Asgjė lidhur me kėtė ēėshtje nuk po ndodh fizikisht, por as praktikisht", sqaroi kryesuesi i BE-sė, duke shtuar se duhet pritur. Rupel, ka theksuar rėndėsinė e vazhdimit tė misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, "pavarėsisht rezultatit tė negociatave apo zhvillimit tė mėtejshėm lidhur me statusin e ardhshėm tė Kosovės".

Marnak dhe Ponosh diskutojnė sigurinė nė Kosovė
Komandanti i KFORit, gjeneral-koloneli, Gzavije de Marnak, dhe kryeshefi i Shtatmadhorisė sė Ushtrisė sė Serbisė (VS) gjeneral-nėnkoloneli, Zdravko Ponosh, janė pajtuar sot, nė takimin nė qytetin e Nishit nė jug tė Serbisė, se gjendja nė Kosovė ėshtė e qetė dhe stabile."Jemi pajtuar se situata anembanė Kosovės ėshtė e sigurt, e qetė e stabile. Nuk ka tensione tė shtuara dhe nuk ka pasur incidente tė konsiderueshme ndėretnike", ka thėnė de Marnak, pas takimit me Ponosh.
Ai ka vu nė dukje se KFOR dhe Ushtria e Serbisė do tė bėjnė krejt qė ėshtė e mundur nė mėnyrė qė situata gjatė vitit 2008 tė mbetet e qetė dhe stabile.
Gjenerali Ponosh ka vu nė dukje se ushtria po i pėrcjellė "indikatorėt dhe reagon nė harmoni me planet qė ka. Pėr momentin nuk ka sinjale qė kėrkojnė angazhimin e shtuar sė Ushtrisė sė Serbisė apo KFORit, por nėse do tė ketė nevojė, reagimi do tė jetė i prerė nga tė dy palėt me qėllim tė sigurimit tė paqes e tė sigurisė pėr popullatėn nė tė dy anėt e linjės administrative", ka theksuar Ponosh.
Duke iu pėrgjigjur pyetjes se si si do tė reagojnė forcat ndėrkombėtare nė Kosovė nė rast tė shpalljes sė pavarėsisė sė saj, komandanti i KFOR-it, ka thėnė se si ushtar nuk pėrzihet nė vendimet politike, por "detyra e KFORit ėshtė qė tė sigurojė ambient tė sigurt pėr tė gjithė qytetarėt.
Llogaris nė detyrėn dhe pėrgjegjėsinė e tė gjithė udhėheqėsve nė Kosovė qė ta marrin iniciativėn dhe tė na ndihmojnė tė sigurojmė stabilitet pėr tė gjithė qytetarėt nė Kosovė",ka thėnė de Marnak.
Ndėrkaq, gjenerali Ponosh ka cekur se Ushtria e Serbisė i pėrcjellė ngjarjet nė teren dhe ka plane qė nuk janė tė lidhura me vendimet politike, por me pasojat qė mund tė prodhojnė vendimet e tilla.
"Kėsaj radhe nėse ndodh diēka, e ka lidhje me sigurinė e njerėzve e tė pronės, ekziston gatishmėria dhe aftėsia qė tė reagohet adekuat ndaj kėsaj, dhe kjo nuk duhet ndėrlidhur pėr ēfarėdo date", ka nėnvizuar
Ponosh. /f.m./rtk/

Shenja pėrmirėsimi nė tregun botėror tė aksioneve Pas humbjeve masive tė kursit nė bursė tregu i aksioneve tė Nju Jorkut ėshtė mbyllur me njė plus prej 2,5 pėr qind. Pas uljes sė ndjeshme tė pėrqindjeve tė normave tė interesit prej Bankės Amerikane tė Emetimit tė Monedhave, edhe tregjet e bursės nė Azi arritėn ta marrin veten prej humbjeve tė rėnda tė njė dite mė parė. Pėr dallim indeksi gjerman i aksioneve Dax doli dje me njė minus prej 5 pėr qind. Pėr t'iu kundėrvėnė recesionit, banka qendrore amerikane e uli me 3,5 pėr qind normėn bazė tė interesit. Ky ishte veprimi i parė i njė niveli tė tillė qė prej 16 vjetėsh.


LAJMET
E mėrkurė 23 janar, 2008

Topi: Kosova nuk mund tė mbetet peng i statusit tė papėrcaktuar

 

Topi: Kosova nuk mund tė mbetet peng i statusit tė papėrcaktuar
Strasburg,
23 janar 2008
Kosova mbetet ēėshtja e fundit e pazgjidhur e shpėrbėrjes sė njė shteti tė ndėrtuar artificialisht, tė ish-Jugosllavisė, prandaj ėshtė njė proces politik shpėrbėrės i natyrshėm, ka thėnė tė mėrkurėn presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi nė fjalimin e tij nė Asamblenė Parlamentare.

Nė Kosovė do tė arrijnė 560 ushtarė paqeruajtės italianė Nė Kosovė nė fillim tė shkurtit do tė arrijnė 560 ushtarė paqeruajtės italianė, tė cilėt do tė vendosen nė pjesėn qendrore dhe veriore, tha tė mėrkurėn zėdhėnėsi i KFOR-it, Bertran Bono.

KFOR-i dhe SHPK-ja garantojnė menaxhim tė situatės Zyrtarė tė KFOR-it dhe ata tė Shėrbimit Policorė tė Kosovės (SHPK), deklaruan tė mėrkurėn nė Prishtinė se do tė ndėrhyjnė aty ku rrezikohet rendi dhe qetėsia publike nga kushdo-qoftė, ndėrsa theksuan se besojnė qė me zgjidhjen e statusit tė vendit, pjesėtarėt e komunitetit serb qė veprojnė nė veriun e Mitrovicės nuk do t'i zhveshin uniformat e SHPK-sė.

De Marnhac nė Zveēan tregon pėrkushtimin e KFOR-it pėr tė reaguar ndaj dhunės Komandanti i KFOR-it, gjenerali francez Xavier de Marnhac, deklaroi tė mėrkurėn nė Komunėn e Zveēanit, e banuar me shumicė serbe, se paqeruajtėsit ndėrkombėtarė tė KFOR-it janė tė pėrgatitur pėr t’u pėrballur me ēfarėdo situate qė mund tė vij pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.

Gjenerali Davoren beson se ngjarjet nė Kosovė do tė zhvillohen qetėsisht Komandanti i Brigadės Shumėkombėshe tė Lindjes (BSHL), gjenerali amerikan, John Davoren, tha tė mėrkurėn nė Gjilan, se beson se ngjarjet nė Kosovė do tė zhvillohen qetė.

Presidenti Sejdiu emėroi dy kėshilltarė tė rinjPresidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, tė mėrkurėn emėroi dy kėshilltarė tė rinj, dr. Ibrahim Berisha u emėrua kėshilltar i lartė politik pėr Arsim, Shkencė dhe Kulturė, kurse mr. sc. Shqipe Mjekiqi, kėshilltare politike pėr Integrime Evropiane.

Pajaziti: Qytetarėt e Kosovės do tė jenė tė sigurt nė ditėn e shpalljes sė pavarėsisė Ministri i Punėve tė Brendshme, Zenun Pajaziti, siguroi tė gjithė qytetarėt e Kosovės, pa dallim etnie, sidomos qytetarėt serbė, se do tė jenė tė sigurt nė ditėn dhe pas shpalljes sė pavarėsisė sė vendit.

USAID-i premton se do tė pėrkrahė Ministrinė e KulturėsShefi i USAID-it, Majkėll Farbman, i ka premtuar tė mėrkurėn ministrit tė ri tė Kulturės, Skėnder Hyseni, se misioni qė ai drejton do tė vazhdojė tė ndihmojė kėtė ministri pėrmes projekteve tė ndryshme.

Guldiman: OSBE do tė vazhdojė aktivitetet nė KosovėNe dėshirojmė qė misioni i OSBE-sė tė vazhdojė praninė nė Kosovė edhe pas definimit tė statusit, tha tė mėrkurėn ministri i Punėve tė Brendshme Zenun Pajaziti pas takimit me shefin e OSBE-sė, ambasadorin Tim Guldiman.

Rexhepi: Mitrovica kėrkon vėmendjen e tė gjithėve Gjendja politike dhe e sigurisė nė qytetin e Mitrovicės ėshtė aktualisht e qetė, por ajo kėrkon vėmendjen e shtuar tė tė gjithė faktorėve, sidomos nė kohėn e pėrcaktimit tė statusit politik tė Kosovės.

Veteranėt e luftės premtojnė mbėshtetje pėr ruajtjen e gjakftohtėsisė tek popullataVeteranėt e luftės sė ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), i garantuan tė mėrkurėn kryetarit tė Mitrovicės, Bajram Rexhepi, se do tė mbėshtesin ruajtjen e gjakftohtėsisė tek popullata

Sektori privat konsiderohet gjenerator i zhvillimit ekonomik nė Kosovė Sektori privat do tė jetė gjeneratori kryesor i rritjes ekonomike dhe punėsimit nė Kosovė, u tha tė mėrkurėn, nė seminarin dy ditorė pėr zhvillimin dhe pėrpunimin e strategjisė sė zhvillimit tė sektorit privat nė Kosovė.

Mustafa: Secili ka tė drejtėn e kthimit nė vendin e tij Kryetari i komunės sė Gjilanit, Qemajl Mustafa tha tė mėrkurėn se kontribut tė rėndėsishėm nė procesin e kthimit kanė dhėnė dhe po japin UNHCR-i, KFOR-i, OSBE-ja, SHPK, Mercy Corps, e organizata tė tjera.

Ndėrmarrja “Toka Bujqėsore” shitet pėr mbi 12 mil. €Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM), tė mėrkurėn bėri hapjen e ofertave tė rrethit tė 30 tė privatizimit, me ē’rast u bė privatizimi i 8 ndėrmarrjeve, ndėrsa ofertuesi P25 ofroi ēmimin mė tė lartė prej 12.345.000 euro pėr ndėrmarrjen “Toka bujqėsore”, nė Shkabaj.

Rektori Hasani merr mbėshtetje nga pėrfaqėsuesit e lartė tė vendit Kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu, kryeparlamentari Jakup Krasniqi dhe kryetari i komunės sė Prishtinės, Isa Mustafa tė mėrkurėn i premtuan rektorit....mbėshtetje.

Komuna e Gjakovės ndihmon familjet qė pėsuan tragjikisht nga zjarret Komuna e Gjakovės, ndihmoi me 500 euro familjen Smaqi, njė anėtar i sė cilės humbi jetėn si pasojė e djegies sė shtėpisė si dhe me 700 euro familjen Gutaj...

Fillon aksioni pėr lirimin e trotuareve nė Gjakovė Eliminimi i tė gjitha pengesave nė trotuare qė pengojnė lėvizjen e lirė tė qytetarėve ka filluar tė mėrkurėn...

Ende i paqartė fati i pushimores kosovare nė Plazhin e Madh Ēėshtja e pushimores sė punėtorisė kosovare, e ndėrtuar nė fillim tė vitit 1980 nė Plazh tė Madh tė Ulqinit, ka mbetur pezull.

Policia maqedonase vrau Naser Nebiun Policia maqedonase, tė martėn nė Haraēinė ka vrarė Naser Nebiun (31)...

Gjendet i vdekur aktori Hith Llexher
    Ėshtė gjetur i vdekur nė apartamentin e tij nė Nju Jork, aktori australian, Hith Llexher.
Personiu i parė qė e vėrejti tė vdekur ishte mirėmbajtesja e  banesės sė tij. Ende pritet qė pas autopsisė mjeksore te gjenden shkaktaret e vdekje se tij.
Mendohet se doza e terpėrt e tabletave tė gjumit ka shkaktuar vdekjen e aktorit 28 vjeēar.
Nevojiten sė paku 10 ditė hulumtime pėr plotesimine ekzaminimeve medicinale.

Adhuruesit e tij kan ndezur qirinj dhe kan vėnė lule tė freskėta tė mėrkurėn para nderteses sė apartamentit tė nė lagjen SoHo tė Manhattan-it .
Nė diten e vdekjes se tij gruaja e tij me te bijen 2 vjeēare gjendej ne Suedi nė xhirim te njė filmi. Me te marrur lajmin e vdkjes pėrbashkshortin e saj nderpret xhirimin pa folur me asnjeren nga koleget dhe kolege e saj dhe menjiherė niset pėr nė SHBA.
    Mel Gibson tha se kam patur shpresa te mdhaja nė talentin dhe punen e tij ėshtė tragjike vdekja e tij ne moshen e re. Llexher la pas vetes njė numer filmash nė tė cilė realizoi role te karaktereve te ndryshme .Mbahet mend me lojen e tij tė shkelqyer krahas vendasit tė tij tė famshem Mel Gibson nė  filmin "Patriot" , ndersa pėr aktrimine kauboit hom,oseksual nė "Brokeback Mountain." fitoi shperblimin aktori mė i mirė./ereniku/


LAJMET
E marte 22 janar, 2008
Thaēi shkon nė Bruksel pėr tė treguar gatishmėrinė pėr pavarėsi Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, tha tė martėn se po shkon nė Bruksel pėr tė treguar se Kosova ėshtė gati dhe e pėrgatitur pėr shtet tė pavarur dhe sovran, ndėrsa shtoi se data e shpalljes sė pavarėsisė do tė jetė njė surprizė qė do tė ndodhė shumė shpejt.
 Kosova ėshtė gati pėr tė shpallur pavarėsinėĒdo gjė rreth afateve kohore pėr shpalljen e pavarėsisė do tė qartėsohet pas vizitės sė kėsaj jave nė Bruksel. Besoj se shpejt do tė bėjmė publike datėn, por gjithēka nė bashkėrendim me Uashingtonin dhe Bashkimin Evropian, ka thėnė tė martėn kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi.

Rajs: Anashkalimi i vendimeve tė vėshtira nuk i bėnė ato mė tė lehta Sekretarja amerikane e shtetit, Kondoliza Rajs, tė martėn theksoi urgjencėn e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės, duke argumentuar se shmangja nga marrja e vendimeve tė vėshtira nuk i bėnė ato mė tė lehta.

Ruecker: Kosova shumė shpejtė do tė arrijė nė cak Kosova ndodhet nė fazėn pėrfundimtare tė statusit dhe sė shpejti do tė arrijė cakun e dėshiruar, ndėrsa krejt ajo ēka duhet tė bėjnė kosovarėt gjatė javėve tė ardhshme ėshtė ruajtja e maturisė dhe bashkėpunimi me komunitetet tjera, pėr t’i bindur ata se janė pjesė e Kosovės, tha tė martėn nė Skenderaj, shefi i UNMIK-ut Joachim Ruecker.

Daviddi thotė se perspektiva e Kosovės ėshtė nė integrimet evropiane Drejtuesi i Zyrės sė Komisionit Evropian (KE) nė Prishtinė, Renzo Daviddi, tha tė martėn nė Prishtinė se statusi pėrfundimtar i Kosovės do tė zgjidhet shumė shpejtė, mirėpo nuk pėrmendi datė tė saktė, duke vlerėsuar se perspektiva e Kosovės ėshtė nė integrimet evropiane.

Finlanda dhe Suedia presin BE-nė rreth statusit tė Kosovės Shtetet skandinave, Finlanda dhe Suedia, presin dritėn e gjelbėr nga Bashkimi Evropian (BE), pėr tė pėrkrahur pavarėsinė e Kosovės, ndėrkohė qė ende nuk kanė marr njė vendim definitiv nėse kėto dy shtete do ta njohin pavarėsinė menjėherė pas shpalljes nga Parlamenti i Kosovės.

Thaēi ua shkurton privilegjet zyrtarėve tė institucioneve Kryeministri Hashim Thaēi, i mbėshtetur edhe nga kabineti qeveritar, vendosi tė martėn qė ministrat e qeverisė sė tij tė marrin vetėm njė pagė nga buxheti i Kosovės, edhe atė ose pagėn e ministrit ose tė deputetit si dhe shkurtoi “rrjetin” e shfrytėzuesve tė telefonave mobilė pėr zyrtarėt e institucioneve-limitimin e shpenzimeve pėr derivate dhe telefona.

Deputetėt vlerėsojnė se Kuvendi duhet ta mbikėqyrė punėn e qeverisė Deputetė tė shumtė, vendorė e ndėrkombėtarė dhe shoqėria civile, theksuan tė martėn se transparenca dhe llogaridhėnia e parlamentit ndaj qytetarėve janė standardet bazė pėr funksionimin e demokracisė, ndėrsa u vlerėsua se nė Kosovė, edhe pėrkundėr tė arriturave tė konsiderueshme, mbetet ende pėr t’u bėrė nė kėtė drejtim.

Krasniqi: E drejta e informimit ėshtė e drejtė kushtetuese e garantuar me ligj Transparenca dhe llogaridhėnia e parlamentit ndaj qytetarėve janė ndėr standardet kryesore tė demokracisė parlamentare, vlera tė cilat institucionet e Kosovės janė zotuar se do t’i promovojnė, ka thėnė tė martėn kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi.

Krasniqi: Lufta e filluar nė Prekaz u bė gurthemel i pavarėsisė sė Kosovės

 

Krasniqi: Lufta e filluar nė Prekaz u bė gurthemel i pavarėsisė sė KosovėsNė dhjetėvjetorin e sulmit tė dytė tė forcave serbe mbi familjen Jashari nė Prekaz tė Skenderajt, tė martėn kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi vizitoi familjen Jashari dhe bėri homazhe te varri i komandantit Adem Jashari dhe varret e Jasharajve tė tjerė tė rėnė pėr lirinė e Kosovės.

 

UP nderon Blair, Topin dhe Berishėn me ēmimin “Doktor Honoris Causa” Ish-kryeministri i Britanisė, Tony Blair, presidenti dhe kryeministri i Shqipėrisė, Bamir Topi edhe Sali Berisha do tė nderohen nga Universiteti i Prishtinės me titullin “Doktor Honoris Causa” pėr kontributin e tyre ndaj ēėshtjes sė Kosovės por edhe pėr tė arriturat e tyre nė ndėrtimin e paqes dhe prosperitetit.

Njė banor i Suhadollit vari veten me litar V.Miljekovic 62 vjeē, ėshtė gjetur i varur nė litar nė njė objekt ndihmės tė shtėpisė sė tij nė fshatin Suhadoll tė Mitrovicės...

Opozita e Ulqinit kėrkon dorėheqjen e ministrit Fuad Nimani Lideri i opozitės sė Ulqinit, Nazif Cungu, kryetar i Forcės sė re Demokratike, qė ėshtė edhe partia mė e madhe nacionale e shqiptarėve nė Mal tė Zi...kėrkon dorėheqjen e ministrit Fuad Nimani.

Mbrojtja kėrkon qė Haradinaj tė shpallet i pafajshėm Avokati mbrojtės i ish-kryeministrit Ramush Haradinaj, Ben Emerson, tė martėn ka hedhur poshtė tė gjitha pikat e akuzės dhe argumentet e prokurorit Dejvid Rej pėr tė ashtuquajturėn ndėrmarrje e pėrbashkėt kriminale, duke thėnė se prokuroria ka paraqitur sajime tė gabuara, andaj ka kėrkuar qė Haradinaj tė shpallet i pafajshėm.

Vazhdojnė bisedimet pėr ēėshtjen e emrit tė Maqedonisė Nė Shkup po vazhdojnė bisedimet pėr ēėshtjen e emrit tė Maqedonisė ku ndėrmjetėsi i Kombeve tė Bashkuara, Metju Nimic, do tė takohet sot me autoritetet mė tė larta tė vendit. Meqė nė takimin e djeshėm negociatorėt nuk arritėn ndonjė marrėveshje rreth emrit tė Maqedonisė, Nimic tha se “tė dy palėt janė ende tė gatshme pėr tė gjetur njė zgjidhje”.

Vazhdon rėnia e bursave nė botė nga frika e njė krize financiare Ēmimet e aksioneve nė Azi dhe Australi ranė sot ndjeshėm, pas humbjeve tė mėdha qė pėsuan dje bursat kudo nė botė pėr shkak tė frikės sė njė recesioni nė ekonominė amerikane. Tė gjitha indekset e ēmimeve nė bursat aziatike u hapėn me humbje, nga 4 deri nė 6 pėrqind. Kreu i Fondit Monetar Ndėrkombėtar, Dominik Shtraus Kan, e quajti gjendjen serioze dhe tha se tė gjitha vendet e zhvilluara po vuajnė si pasojė e ngadalėsimit tė ekonomisė amerikane.

...informacione tė hapura:

Rice: Evropianėt tė mos shtyjnė vendimet e vėshtira pėr statusin e Kosovės
 Sekretarja amerikane e Shtetit, Condoleezza Rice ka kėrkuar nga aleatėt evropianė tė mos tėrhiqen nga vendimet e vėshtira rreth planeve pėr pavarėsinė e Kosovės. Rice i tha gazetarėve se nevojitet "njė mirėkuptim i qartė" dhe njė qėndrim i pėrbashkėt rreth kohės pėr pėrcaktimin e statusit tė Kosovės. Kjo ēėshtje, tha Rice do diskutohet dhe nė takimin e pesė vendeve anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit plus Gjermaninė qė janė mbledhur nė Berlin.
"Ka rreziqe nėse vazhdojmė tė presim pėr tė bėrė atė qė ėshtė e nevojshme, zgjidhjen e statusit tė Kosovės", tha Rice pėr gazetarėt.
"Mendoj se ėshtė mirė tė presim rezultatin zgjedhjeve nė Serbi. Por kemi arritur nė njė pikė qė duhet tė marrim vendime tė vėshtira, derisa shtyrja nuk i bėn mė tė lehta kėto vendime", shtoi Rice.
Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe njė numėr vendesh i druhen rrezikut nga vakumi qė mund tė krijohet nėse Bashkimi Evropian nuk vepron shpejt nė njohjen e Kosovės pas shpalljes sė pavarėsisė. Njė numėr shtetesh evropiane si Greqia dhe Qiproja e kanė bėrė tė qartė kundėrshtimin e tyre.
Rice gjatė qėndrimit nė Berlin do diskutojė pėr Kosovėn dhe me homologun e saj rus Lavrov.

Kėshilli i Evropės diskutoi rezolutėn pėr Kosovėn 
Sot, nė ditėn e dytė tė sesionit dimėror tė Asmablesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės, nė rend dite ishte rezoluta pėr Kosovėn e propozuar nga lordi Rasel Xhonston. Nė raportin e tij, Xhonston ka theksuar se zgjidhja e statusit tė Kosovės ėshtė njė element fundamental pėr tė siguruar paqe dhe stabilitet afatgjatė nė Evropė. Lordi Johnston, delegat britanik , pjesė e Grupit tė Aleancės sė Liberal -Demokratėve ka shtuar se megjithė pajtimin e mėparshėm se duhet tė kėrkohet njė zgjidhje e pranueshme pėr tė dyja palėt, mosdefinimi i statusit po sjell paqartėsi nė tė ardhmen e kėtij vendi dhe tė tėrė rajonit, duke pėrfshirė kėtu edhe perspektivėn e integrimit evropian, pėrmirėsimin e ekonomisė, etj.
Duke e ditur se ka pasur mė shumė se dy vjet negociata tė pafrytshme, raporti konkludon se mundėsia pėr gjetjen e njė zgjidhje kompromisi ėshtė hargjuar dhe se Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara pėr kėtė arsye duhet qė tė imponojė njė zgjidhje duke tejkaluar vėshtirėsitė. Nėse KS nuk arrin deri te njė vendim unanim, atėherė nuk duhet qė tė pėrjashtohet edhe mundėsia e shpalljes sė pavarėsisė njėnashme nga ana e Parlamentit tė Kosovės.
Pas leximit tė raportit, fillimisht sipas rregullit duhej qė nga njė pėrfaqėsues i tė pesė grupeve parlamentare tė deklarohej rreth raportit. Pėrfaqėsueis i grupit mė tė madh, atij tė Partive Popullore Evropiane qė ka 187 delegatė me tė drejtė vote ėshtė pajtuar nė pėrgjithėsi me raportin, por duke tėrhequr vėrejtjen se jo tė gjithė e shohin Kosovėn si rast sui generis, por ka edhe tė atillė qė e shohin zgjidhjen e ēėshjtes sė Kosovės njejtė me raste tė tjera.
Grupi i dytė parlamentar, ai socialist me 183 vota nuk ėshtė paraqitur qartė, sidoqoftė duke thėnė se mund tė ketė ende mundėsi pėr zhvillimin e bisedimeve brenda KS tė OKB-sė. Nė anėn tjetėr, grupi parlamentar ku bėnė pjesė edhe vet Lordi Rusell Johnston pikėrisht ai i Liberal Demokratėve me 98 vota ka pėrkahur tėrėsisht raportin duke thėnė se ēfarė ėshtė Kuebeku pėr Kanadanė, Kosova nuk mund tė jetė pėr Ballkanin apo kėdo tjetėr.
Nė emėr tė Grupit parlamentar tė Demokratėve Evropian, EDG me 92 vota, ka folur kryetari i Komitetit pėr marrėdhėnie me jashtė tė Dumės ruse, Konstatin Kosachov i cili pėrpos qė ka hedhur poshtė vlerėsimin e Lordit britanik, se janė shterrur tė gjitha mundėsitė pėr dialog ka akuzuar disa vende evropiane qė sipas tij “ ende pa filluar negociatat kanė dėrguar sinjal Prishtinės se pavarėsia dosido do tė njihet”. Nė kėtė mėnyrė sipas Kosachovit janė shkatėrruar negociatat ende pa filluar.
Edhe Grupi parlamentar i tė majtės Evropanie, UEL me 37 vota ėshtė shprehur kundėr kėsaj rezolute dhe kundėr ēfarėdo pavarėsie.

Presidenti Sejdiu priti kryetarin e Akademisė sė Kosovės
Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, priti sot Kryetarin e Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės, akademik Rexhep Ismailin, i cili e pėrgėzoi Presidentin Sejdiu pėr rizgjedhjen e tij President i Kosovės.Me kėtė rast, akademik Rexhep Ismaili i dorėzoi Presidentit Sejdiu disa nga botimet mė tė reja tė Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės nga
fushat e ndryshme tė dijes. Presidenti Sejdiu shprehu gatishmėrinė pėr thellimin e mėtejmė tė bashkėpunimit, si dhe e siguroi atė pėr mbėshtetjen qė institucionet e Kosovės do t’i japin Akademisė sė Shkencave dhe Arteve, po edhe institucioneve tė tjera tė larta tė dijes.

Thaēi kėrkoi nga ministrat zvogėlimin e shpenzimeve buxhetore
 Qeveria e Kosovės miratoi sot disa vendime qė kanė tė bėjnė me shpenzimet dhe shfrytėzimin racional tė buxhetit nga ana e zyrtarėve qeveritarė. Kryeministri Hashim Thaēi kėrkoi nga ministrat qė tė mbikėqyrin shpenzimet buxhetore nė resorėt e tyre dhe tė raportojnė pėr ēdo muaj. Shkurtime buxhetore janė caktuar pėr shfrytėzimin e veturave dhe telefonave zyrtarė. Po ashtu qeveria mori vendim qė ministrat apo zyrtarėt tjerė tė qeverisė nuk do tė marrin paga tė dyfishta nga buxheti i Kosovės. Kryeministri Hashim Thaēi ka ndėrmarrė masa tė ashpra pėr kabinetin e tij qeveritar duke kėrkuar nga ministrat dhe zyrtarė tė tjerė tė qeverisė tė zvogėlojnė nė maksimum shpenzimet buxhetore. Nė mbledhjen e sotme tė qeverisė u miratuan disa vendime: vendimi pėr shfrytėzimin e veturave dhe telefonave zyrtarė, vendimi pėr pagat e ministrave-deputetė, vendimi pėr reprezentacionin e stafit politik, vendimi pėr uniformitetin e pushtetit lokal etj.
Kryeministri Thaēi tha se vendimet pėr shfrytėzimin racional tė buxhetit vlejnė pėr tė gjitha organizatat buxhetore.
Sa i pėrket shfrytėzimit tė telefonave zyrtarė, kryeministri do tė ketė tė drejtė tė pėrdorė telefonin mobil pa kufizime, ndėrsa zėvendėskryministrat dhe ministrat do tė shfrytėzojnė telefon roming nė vlerė deri nė 250 euro, ndėrsa zėvendėsministrat dhe sekretarėt e pėrhershėm tė ministrive do tė kenė tė drejtė tė shfrytėzojnė deri 150 euro telefon.
“Do tė kėrkoj qė maksimalisht tė kursehet por gjithmonė tė ketė sukses nė punė dhe do tė caktohet shuma pėr tė gjithė. Kėrkoj qė tė shikohet gjendja momentale dhe tė shkyēen menjėherė tė gjithė telefonat roming qė janė nė pėrdorim jashtė kėtij vendimi. Tė sillet raporti pėr shpenzimet telefonike pėr ēdo muaj pėr tė gjithė dhe do tė raportohet nė mbledhje tė rregullt tė qeverisė dhe para opinionit publik”, tha Thaēi.
Kryeministri Thaēi tha se qeveria e tij synon tė jetė shembull pėr gjeneratat e ardhshme dhe kėrkoi nga anėtarėt e qeverisė tė angazhohen maksimalisht pėr pėrmbushjen e obligimeve .
Po ashtu nė mbledhjen e sotme qeveria ka marrė vendim qė askush nga ministrat apo zyrtarėt tjerė tė mos marrin paga tė dyfishta nga Buxheti i Kosovės, por ata duhet tė pėrcaktohen vetėm pėr njė pagė.
Qeveria miratoi edhe vendimin pėr shpenzimet e reprezentacionit tė stafit politik, pėr uniformitetin e pushtetit lokal. Qeveria ka kėrkuar gjithashtu qė rishqyrtohen tė gjitha vendimet e qeverisė, tė marra pas 17 nėntorit 2007. Kryeministri Hashim Thaēi kėrkoi nga tė gjithė ministrat qė deri nė fund tė kėtij muaji tė finalizojnė pjesėn e tyre tė punės rreth dokumenteve qė parasheh pakoja e Ahtisarit, si dhe qė projekt -buxheti pėr vitin 2008 tė jetė i gatshėm deri mė 7 shkurt.

UP nderon Blair, Topin dhe Berishėn me ēmimin “Doktor Honoris Causa”
Senati i Universitetit tė Prishtinės, vendosi njėzėri qė t’u jepet titulli “Doktor Honoris Causa”, kryetarit tė Shqipėrisė Bamir Topi, kryeministrit Sali Berisha si dhe ish kryeministrit britanik Toni Blair. Rektori i kėtij universiteti, Enver Hasani, tha se kėta njerėz kanė merita tė veēanta pėr avancimin e paqes dhe tė sigurisė. Titulli “Doktor Honoris Causa” presidentit tė Shqipėrisė, Bamir Topi do t’i jepet tė premten nė Prishtinė. Ndėrkaq, kryeministrit Sali Berisha dhe ish kryeministrit britanik Toni Bler, do t’u jepet nė kohėn kur ata tė kenė mundėsi tė vijnė nė Kosovė apo nė rrugė diplomatike.Rektori i Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani, tha se kėto personalitete i plotėsojnė kushtet pėr marrjen e kėtij ēmimi. “Secili prej tyre ka kontribut tė veēantė pėr paqen dhe sigurinė nė rajon, pėr mbėshtetjen e statusit tė Kosovės, kur ėshtė fjala pėr dy liderėt institucional shqiptarė, kurse pėr ish kryeministrin britanik pėrveē qė ka merita tė jashtėzakonshme…ai ėshtė ndėrmjetėsuesi kryesor pėr paqen nė Lindjen e Mesme”. Rektrori Hasani, shtoi se presidenti shqiptar dhe kryeministri, qė vijnė nga politika, janė njerėz tė dijes, kanė tituj shkencorė dhe janė akademikė nė Universitetin e Tiranės. Nė bazė tė memorandumit tė bashkėpunimit tė nėnshkruar ndėrmjet Fondacionit tė Kosovės pėr Shoqėri tė Hapur dhe Universitetit tė Prishtinės, senati miratoi sot, edhe inkuadrimin e dy kurseve nė planprogramet e rregullta akademike si lėndė zgjedhore, “Hyrje nė Integrimet Evropiane”, qė do t’u ligjėrohen paralelisht dy grupeve tė studentėve tė UP-sė, gjatė semestrit akademik pranveror 2008. Njėri kurs do t’u ofrohet studentėve tė Fakultetit Juridik dhe Ekonomik, ndėrsa tjetri studentėve tė Fakultetit Filozofik, Sociologjik dhe Shkencave Politike.

AER me projekt tė ri pėr mbėshtetjen e sistemit tė drejtėsisė nė Kosovė
Drejtėsia kosovare bashkė me policinė, nuk do tė menaxhohen nga autoritetet vendore edhe pas zgjidhjes sė statusit. Kėshtu tha sot ministrja e Drejtėsisė Nekibe Kelmendi gjatė njė konference pėr shtyp, me rastin e pėrfundimit tė projektit 20 mujor tė Agjencisė Evropiane pėr Rindėrtim, qė kishte pėr qėllim tė pėrkrahė drejtėsinė kosovare. Qėllim kryesor i projektit tė Agjencisė Evropiane pėr Rindėrtim, “mbėshtetje pėr drejtėsinė”, me vlerė prej 2 milionė eurosh, ka qenė zhvillimi dhe pėrforcimi i strukturave efektive tė drejtėsisė dhe tė politikave nė kėtė fushė. Synim tjetėr ka qenė tė garantohen tė drejtat, liritė , siguria dhe funksionimi i drejtėsisė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, nė pajtim me standardet evropiane. Odran Hayes, ushtrues detyre i drejtorit tė AER-it, tha se sfidė kryesore e projektit ka qenė nxjerrja e rekomandimeve pėr Ministrinė e Drejtėsisė. “Pėrkrahja nė ristrukturim dhe funksionimi e kapaciteteve tė Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės pas transferimit tė kompetencave nga UNMIK-u. Pastaj, sfida tjera gjatė projektit kanė qenė edhe mbėshtetja nė sistemin pėr ndihmė legale si dhe zgjerimi i trajnimeve pėr stafin. Me njė fjalė, nė kuadėr tė projektit janė zhvilluar 35 aktivitete”, tha Hayes. Ky projekt sipas ministres sė Drejtėsisė Nekibe Kelmendi i ka ndihmuar dukshėm drejtėsisė kosovare sidomos nė fushėn e sundimit tė ligjit i cili njėherėsh ka qenė edhe synim kryesor i projektit.
“Morėm premtime se ky nuk do tė jetė projekt i vetėm dhe se ky projekt do tė vazhdojė edhe mė tutje dhe duhet tė vazhdojė duke pas parasysh edhe faktin e pakontestueshėm se edhe pas zgjidhjes sė statusit tė Kosovės, drejtėsia bashkė me policinė do tė jenė tė menaxhuara nga misioni civil evropian qė do tė vendoset nė Kosovė”, tha Kelmendi. Njė ndėr rekomandimet e kėtij projekti ėshtė edhe ndryshimi i pėrgjithshėm nė pėrgjegjėsitė dhe kompetencat brenda kabinetit tė Ministrisė sė Drejtėsisė. Ndėrkohė, ministrja Kelmendi tha se nuk shpreson nė ndryshime sa i pėrket kompetencave, tė paktėn deri nė miratimin e Kushtetutės sė re tė Kosovės.

Njė banor i Suhadollit vari veten me litar
V.Miljekovic 62 vjeē, ėshtė gjetur i varur nė litar nė njė objekt ndihmės tė shtėpisė sė tij nė fshatin Suhadoll tė Mitrovicės.Kėshtu ka bėrė tė ditur pėrmes njė komunikate zėdhėnėsi i policisė rajonale tė SHPK-ės, Besim Hoti. Nė komunikatė thuhet se njėsitė e para reaguese tė SHPK-ės, nė vend tė ngjarjes kanė gjetur trupin e pajetė tė V.Miljkoviq, 62 vjeēar, me litarė rreth fytit nė pozicion tė varur. Mjeku kujdestar i shtėpisė sė shėndetit i cili ka dalė nė vend tė ngjarjes ka konstatuar vdekjen e viktimės.
Nė vend tė ngjarjes janė ftuar dhe janė pėrgjigjur edhe hetuesit regjionalė tė SHPK-ės, sė bashku me teknikėt e kriminalistikės dhe prokurorin publik tė prokurorisė sė qarkut nė Mitrovicė. Bazuar nė raportet e hetuesve policorė tė udhėhequr nga prokurori publik nė vend tė ngjarjes, mėsohet se rasti ėshtė kualifikuar si vetėvrasje me varje, pasi qė nuk janė identifikuar gjurmė tė pėrdorimit tė dhunės apo elemente tjera qė do tė shpinin nė rikualifikim tė rastit si veprės penale. Trupi i pajetė i personit 62 vjeēar, i ėshtė dorėzuar familjarėve tė tij pėr procedurė mortore.

Gjashtė tė lėnduar nė njė aksident trafiku nė Perplepnicė
Gjashtė qytetarė janė lėnduar sot nė mes fshatit Perplepnice dhe Gjilan, pėr sa kohe qe autobusi qė po qarkullonte nga fshati Pėrlepnicė nė drejtim tė Gjilanit ka dalė jashtė rrugės duke u rrokullisur. Zėdhėnėsi rajonal i ShPK-sė nė Gjilan, togeri Ismet Hashani, tha se “aksidenti ka ndodhur sot nė ora 06:30 tė mėngjesit, nė hyrje tė fshatit Pėrlepnicė.Kjo ėshtė linja e parė ditore, kur ky autobus nga fshati Pėrlepnicė dėrgon punėtorėt dhe nxėnėsit nė qytet”. Sipas toger Hashanit mbėshtetur nė hetimet e njėsisė sė trafikut rajonal, dyshohet se deri te aksidenti kishte ardhur nga pakujdesia, mospėrshtatja shpejtėsisė sė drejtuesit 40-vjeēar tė autobusit dhe kushteve tė rrugės, ngrica dhe mjegulla. Tė gjashtė udhėtarėt janė lėnduar dhe mė pas janė dėrguar nė Spitalin Rajonal tė Gjilanit. Rasti ėshtė duke u hetuar nga njėsiti rajonal i trafikut. 

Serbia bėn marrėveshje energjetike me Rusinė
Qeveria e Serbisė e ka miratuar sot tekstin e Marrėveshjes me Qeverinė e Federatės Ruse mbi bashkėpunimin nė fushėn e ekonomisė sė naftės e tė gazit, dhe e ka autorizuar ministrin pėr Infrastruturė, Velimir Iliq, qė mė 25 janar, ta nėnshkruaj marrėveshjen nė Moskė.Nė bazė tė marrėveshjes do tė fillojnė bisedimet pėr lidhjen e traktatit midis Ndėrmarrejs publike serbe "Srbijagas" dhe asaj "Gazprom eksporta" tė Rusisė pėr ndėrtimin e gazėsjellėsit dhe depos nėntokėsore tė gazit nė lokalitetin Banatski Dvori, tė Vojvodinės dhe tė konrtatės midis Qeverisė sė Serbisė e "Gazprom njefta", pėr shitjen dhe zhvillimin e kompanisė "Industria e Naftės sė Serbisė" nga Novi Sadi./f.m./rtk/

...informacion i shkeputur nga dita e djeshme:  

Protestojnė banorėt e fshatit Hade tė Kastriotit- kėrkojnė pėrmbushjen e premtimeve nga ana e KEK-ut Pėr herėn e dytė sivjet banorėt e fshatit Hade tė Kastriotit bllokuan pėr njė orė e gjysmė rrugė ndėrmjet Bardhit tė Madh dhe Kastriotit, duke bllokuar njėherit edhe shiritat e bartjes sė thėngjillit pėr nė termocentrale. Nė kėtė mėnyrė ata shprehen pakėnaqėsinė e mosrealizimit tė premtimeve nga ana e KEK-ut qė deri nė fund tė vitit tė shkuar, t’i pranojė nė punė 40 kryefamiljarė tė Hades. Banorėt e fshatit Hade tė Kastriotit kanė protestuar sot pėr tė dytėn herė radhazi gjatė kėtij viti, nė kėrkim tė pėrmbushjes sė premtimit tė KEK-ut pėr punėsimin e numrit tė caktuar tė kryefamiljarėve nga ky fshat, ndėrkohė qė pėr t’i shpėrndarė protestuesit pjesėtarėt e Shėrbimit Policor tė Kosovės kanė pėrdorur edhe lėng lotsjellės.
Janė shpenzuar tė gjitha format institucionale pėr t’u pėrmirėsuar kushtet e jetesės sė banorėve tė Hades, pėr tė pėrfunduar si duhet procesin e zhvendosjes sė tyre nė njė lokacion tjetėr. Banorėt e kėtushėm ishin mė tepėr tė revoltuar pėr mospėrmbushjen e premtimeve tė KEK-ut pėr t’i punėsuar 40 kryefamiljarė tė atyshėm.
Ata sot bllokuan rrugėn ndėrmjet Bardhit tė Madh dhe Kastriotit dhe pėr njė orė e gjysmė ndalen shiritat transportues tė thėngjillit.
Nė krye tė kėsaj proteste ishte pėrfaqėsuesi i fshatit Hade, Ragip Grajēevci:
“Na kanė premtuar se nga ēdo shtėpi tė eksproprijuar nga ky fshat do tė punėsojnė nga njė anėtar i familjes, kryefamiljar. Ne kemi kryefamiljar qė pret edhe 30 vjet pa punė”, ka thėnė Grajēevci.
Nė anėn tjetėr, KEK-u vitin e shkuar, nė bazė tė kėtij projekti, pranoi madje 44 punėtor, nga tė cilėt asnjėri nuk ishte nga Hadja. Ragip Grajēevci ėshtė ankuar edhe nė kushte tė skajshme tė jetesės, tė shkaktuara nga KEK-u.
“Ne jetojmė mbi qymyr, e rrymė nuk kemi, rrugė nuk kemi; e hamė pluhurin, e thithim ajrin, kurse ai jarani, asnjė menaxher i KEK-ut nuk e ka shtėpinė, apo banesėn nė Obiliq”, thotė Grajēevci.
Nėse nuk plotėsohen kėrkesat e banorėve tė Hades, Grajēevci paralajmėroi edhe radikalizimin e protestave.
“Ne pas 15 ditėsh, nėse nuk realizohen kėrkesat tona, do tė shkojmė nė zyra tė menaxherėve, edhe nė komunė; nėse ėshtė nevoja edhe me gra e fėmijė, derisa tė realizohen kėrkesat tona, premtimet e tyre, mosrealizimet”, shton Grajēevci.
Banorėve protestues tė Hades, sot nuk i ėshtė drejtuar asnjė zyrtar i KEK-ut, e as i kuvendit tė komunės. Ata i shoqėruan vetėm pjesėtarė tė SHPK-sė, duke i spėrkatur me lėng lotsjellės.

...speciale:

Auditorium i BBC-sė vjen nė Durrės
DurresAuditoriumi i BBC-sė vjen pranė jush nga qyteti i Durrėsit me 25 janar, nė sallėn e teatrit Aleksandėr Moisiu.
Nė panel janė tė ftuar Bujar Nishani, Ministėr i Punėve tė Brendshme, Fatmir Xhafa, deputet i PS, ish-ministėr i Drejtėsisė, Erion Veliaj, themelues i lėvizjes MJAFT!, Henri Ēili, gazetar, Armela Bejko, kryetare e parlamentit rinor, Durrės.
Ē'ėshtė Auditoriumi
Nė ēdo debat marrin pjesė figura tė shquara tė politikės, medias, shoqėrisė civile, biznesit.
Por nė qendėr tė Auditoriumit jeni ju - audienca - nė studio dhe nė shtėpi, pėrmes radios dhe televizionit.
Kur dhe ku
Auditoriumi realizohet nė bashkėpunim me TopChannel TV nė Shqipėri dhe RTK nė Kosovė.
Debatet transmetohen nė valėt e BBC-sė nė Shqip si dhe nga radiostacionet e saj partnere nė rajon – mė shumė se 30 nė Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni.
Auditoriumi transmetohet edhe nė televizion nė kanalet TopChannel TV, RTK. Ai gjithashtu ri-transmetohet edhe nga disa TV lokale.
Njė pėrmbledhje tė pyetjeve tuaja, pėrgjigjeve dhe komenteve do ta gjeni edhe nė faqen e BBC-sė nė shqip.
EJANI NĖ AUDITORIUM
BBC nė Shqip dėshiron tė dėgjojė nga ju:
Cilat janė ēėshtjet qė dėshironi tė diskutohen nė Auditorium?
Cilat janė komentet tuaja?
Cilėt janė personazhet qė dėshironi tė ftoni nė panel?
Na dėrgoni ide pėr diskutime.
Nėse dėshironi tė jeni nė studio, nė Auditorium, plotėsoni formularin nė tė djathtė.
Pėrgjigjet tuaja do tė jenė konfidenciale.
Ne do tė kontaktojmė para programit sa mė shumė tė interesuar, por pėr shkak tė numrit tė madh tė kėrkesave, ju kėrkojmė falje nėse nuk do tė mund t'ju ftojmė tė gjithėve.
Konfirmoni, ju lutemi, nėse jeni tė gatshėm tė merrni pjesė aktive nė debat.
Auditorium-i do tė jetė interesant nėse ju e bėni tė tillė.
LAJMET
E hėnė 21 janar, 2008

Prishtina pret takimet “me miqtė” pėr ta saktėsuar datėn e shpalljes sė pavarėsisė Pas disa takimeve qė do tė kemi me miqtė e Kosovės, do tė japim orientimin themelor se si dhe kur Kuvendi i Kosovės do ta marrė vendimin e vet pėr shpalljen e pavarėsisė sė vendit, u shprehen tė hėnėn, kryetari i Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi.

Shumė shpejt pritet vendimi pėr pavarėsi, thotė Sejdiu
Kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu, tha tė hėnėn pas takimit me kryeministrin Hashim Thaēi, se pavarėsia e Kosovės do tė shpallet shumė shpejt, por nuk ka saktėsuar nėse kjo do tė ndodhė para ardhjes sė misionit civil tė BE-sė apo pas ardhjes sė tij.

Integrimi evropian duhet tė jetė angazhim nacional Integrimi evropian vlerėsohet tė jetė politikė nacionale dhe proces i vazhdueshėm, i cili kėrkon qasje dhe angazhime konstante tė tė gjithė spektrit politik nė Kosovė, e jo vetėm pėrafrimin e ligjeve me standardet evropiane apo hapjen e zyrave pėr integrime.

Homazhe te varri nė 2 vjetorin e vdekjes sė ish-kryetarit RugovaSejdiu: Rugova dhe pavarėsia, dy anė tė medaljes sė shtetit tė Kosovės
Me veprėn e tij politike e kulturėn demokratike, me devocionin e pashembullt, pothuajse religjioz, me tė cilin ka punuar pėr pavarėsinė e Kosovės, Ibrahim Rugova, i zgjedhur kryetar i Kosovės nė katėr palė zgjedhje, ka qenė dhe mbetet Zoti i kėsaj Shtėpie. Trashėgimtarė tė kėsaj shtėpie jemi tė gjithė ne, mbi dy milionė qytetarėt e Kosovės, shtetasit e saj. Do tė vinė pas nesh tė tjerė trashėgimtarė, ndėrsa Rugova, nė kuptimin politik tė fjalės Ati i Kombit tonė, do tė mbetet fryma e kėtij vendi, ka thėnė tė hėnėn kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu nė njė akademi pėrkujtimore nė dyvjetorin e ndarjes nga jeta tė kryetarit Ibrahim Rugova /kosovapress/

Bėhen homazhe te varri i kryetarit Ibrahim RugovaBėhen homazhe te varri i kryetarit Ibrahim Rugova
Pėrfaqėsues institucional tė vendit dhe qytetarė tė shumtė tė hėnėn kanė bėrė homazhe te varri i kryetarit Ibrahim Rugova nė lagjen “Velania”, nė dyvjetorin e ndarjes nga jeta./kosovapress/
Homazhe te varri nė 2 vjetorin e vdekjes sė ish-kryetarit Rugova Kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu e kryeministri Hashim Thaēi si dhe kryetari i Lidhjes Demokratike tė Dardanisė (LDD), Nexhat Daci, me rastin e dyvjetorit tė vdekjes sė ish-kryetarit tė Kosovės, Ibrahim Rugova bėn homazhe pranė varrit tė tij, duke e cilėsuar atė si themeltar tė shtetit ta pavarur tė Kosovės./kosovalive/
Edhe Udhėheqja e Prishtinės bėri homazhe te varrit i presidentit tė ndjerė Dr. Ibrahim Rugova Udhėheqja e Komunės sė Prishtinės, e prirė nga kryetari Isa Mustafa, sot me rastin e dyvjetorit tė vdekjes sė Presidentit historik tė Kosovės dhe themeluesit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK-sė), Dr. Ibrahim Rugova, nė shenjė pėrkujtimi dhe respekti pėr jetėn dhe veprėn e tij, bėri homazhe dhe vendosi kurora lulesh pran varrit tė tij, thuhet nė njė komunikatė pėr opinion tė lėshuar nga Zyra pėr marrėdhėnie me publikun pranė KK Prishtinė. Po sot Presidentin e ndjerė tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, me aktivitete tė ndryshme e kanė pėrkujtuar edhe Lidhja Demokratike e Kosovės /LDK/ dhe Lidhja Demokratike e Dardanisė /LDD/./ rtk /

Presidenti Topi mbanė fjalim para ligjvėnėsve kosovarė
21.01.2008 Prishtinė Kuvendi i Kosovės do tė mblidhet tė premten
nė njė seancė solemne pėr tė pritur presidentin e Shqipėrisė, Bamir Topi...

Hoxhaj: Licencimi i arsimtarėve, ndėr prioritet kryesore tė MASHT-it Procesi i licencimit tė mėsimdhėnėsve duhet tė fillojė sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, andaj do tė shikojmė mundėsitė buxhetore dhe nėse ato do tė jenė tė pamjaftueshme do tė rishikojmė mundėsitė e pėrkrahjes nga ana e donatorėve, ka thėnė ministri i Arsimit Enver Hoxhaj, i cili kėto ditė ka filluar takimet me “Kėshillin pėr licencim tė mėsimdhėnėsve”.

Arrestohen disa policė si tė dyshuar pėr pėrfshirje nė shpėrthimin nė lagjen “Dardania” Shėrbimi Policor i Kosovės (SHPK), konfirmoi tė hėnėn se ka arrestuar disa persona qė dyshohet tė kenė lidhje me rastin e shpėrthimit nė lagjen “Dardania” nė Prishtinė, qė ka ndodhur nė shtator tė vitit tė kaluar, me ē’rast kanė humbur jetėn dy persona dhe disa tė tjerė janė plagosur.

KK i Mitrovicės merr nė shfrytėzim pėr 15 vjet hapėsirėn e ish-kazermės ushtarake Kryetari i Mitrovicės, Bajram Rexhepi ka nėnshkruar njė kontratė me drejtuesit e UNMIK-ut, pėr shfrytėzimin e hapėsirės sė ish-kazermės ushtarake...

Prokuroria paraqet argumentet lidhur me procesin Haradinaj dhe tė tjerėt
Prokuroria e Tribunalit tė Hagės, tė hėnėn nė Hagė, nė fjalėn pėrfundimtare tė procesit gjyqėsor kundėr Ramush Haradinajt dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj, ka kėrkuar qė rastet e paraqitura prej fillimit tė kėtij procesi tė mos shqyrtohen veē e veē sikur ka kėrkuar pala mbrojtėse.

Shqiptarėt s’kanė qėndrim unik kė mbėshtesin pėr president tė Malit tė Zi
21.01.2008 Ulqin
Megjithėse disa nga udhėheqėsit e partive politike tė shqiptarėve nė Mal tė Zi, shprehin haptas mbėshtetjen ndaj kandidaturės sė kryetarit aktual Filip Vujanovic, shqiptarėt

...nga diaspora jonė:

Dega e LDD-sė nė Nju Jork pėrkujton kryetarin e ndjerė Ibrahim Rugova
Nju Jork, 21 janar 2008
Rugova ishte burrėshtetasi i madh, njeriu dhe heroi i paqes, simboli i pavarėsisė sė Kosovės, i cili me vizionin e atdhetarit tė pashoq, nuk u ndal nė pėrpjekjet pėr realizimin e pavarėsisė, tė demokracisė e tė sovranitetit tė Kosovės, ėshtė thėnė tė hėnėn nė njė tubim pėrkujtimor, organizuar nga Dega e LDD-sė nė Nju Jork, nė dyvjetorin e ndarjes nga jeta tė kryetarit Ibrahim Rugova.

...informacione tė hapura:

Zyrtarėt e Kėshillit tė Evropės janė tė paqartė rreth statusit tė Kosovės
Sot ka filluar sesioni dimėror i Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės ku vend tė veēantė po zė edhe Kosova. Pėr nesėr ėshtė caktuar diskutimi pėr Kosovėn kur edhe pritet prezantimi i raportit tė Lordit Rusell Johnston nė pėrkrahje tė pavarėsisė sė Kosovės. Sidoqoftė, sot gjatė tėrė ditės, Kosova ka qenė nė fjalorin e pothuajse ēdo zyrtari por pa thėnė qartėsisht se ēka duhet tė ndodhė me definimin e statusit tė vendit tonė. Askush nuk ka dėshirė tė thotė diēka tė qartė pėr Kosovėn nė Kėshillin e Evropės. Tė gjithė i ikin deklarimit tė drejtpėrdrejtė rreth asaj se ēka duhet tė ndodhė me vendin tonė. Si ish kryetari i Asamblesė Parlamentare, Rene Van Der Linden, po ashtu edhe kryetari i ri, Luiz Maria De Puig, nuk e kanė pėrmendur fare Kosovėn deri sa janė pyetur pėr kėtė nga gazetarėt.
“Unė nuk jam nė pozicion qė t’ju them se ēfarė do tė ndodhė. Ne do ta diskutojmė kėtė gjerė e gjatė. A do tė jetė precedent…, unė nuk i shikoj gjėrat ashtu…, por nuk mendoj se ajo qė do tė ndodhė nė Kosovė tė ketė lidhje me ndonjė vend tjetėr, e as me Kataloninė prej nga vij edhe unė”, ka thėnė Luiz Maria De Puig, kryetar i Asamblesė Parlamentare tė KE.
Edhe kryeministri sllovak, Robert Fico, nuk ka qartėsuar mė shumė pozicionin e shtetit tė tij nė lidhje me Kosovėn. Ai ka deklaruar pėr gazetarėt sllovakė e kosovarė se vendi i tij do gjendet nė pozitė tejet tė vėshtirė nėse liderėt kosovarė e shpallin pavarėsinė pa u koordinuar me komunitetin ndėrkombėtarė. Fico, megjithatė nuk pranoi tė thotė se si do veprojė vendi i tij nė rast se shpallja e njėanshme e pavarėsisė do pranohej nga vendet kryesore tė BE-sė.
“Do tė ishte shumė e vėshtirė pėr qeverinė sllovake ta njohė Kosovėn nėse e shpallė pavarėsinė, pa vendim tė organizatave relevante ndėrkombėtare. Ky do ishte njė vendim njėanshėm qė do thotė vendim i popullit tė Kosovės, dhe, kjo pėr ne nuk ėshtė e mjaftueshme. Kosova nuk ėshtė problem i brendshėm i Serbisė por ēėshtje ndėrkombėtare dhe janė organizatat ndėrkombėtare ato qė duhet ta zgjidhin kėtė ēėshtje, pėrndryshe do kemi shumė probleme”, ka thėnė Robert Fico – Kryeministėr i Sllovakisė.
Tė vetmit, si zakonisht, tė cilėt janė shprehur hapur pėr Kosovėn dhe atė sėrish kundėr shpalljes sė ēfarėdoshme tė pavarėsisė janė rusėt.
“Pėr ne ėshtė ēėshtje parimore qė secili vendim final duhet tė jetė i pranueshėm edhe pėr Beogradin edhe pėr Prishtinėn” ka thėnė konstantin Kosachov, kryesues i komitetit pėr marrėdhėnie me jashtė tė Dumės ruse. Kosachov ka bėrė kėtė deklaratė pėr gazetarėt rusė nė Strasbourg, pėrderisa njė nga delegatėt e Shqipėrisė, Paskal Milo, ka thėnė se delegacioni shqiptarė ka ardhur i pėrgatitur mirė pėr debatin e nesėrm.
Pėrndryshe, nesėr LORDI Rusell Johnston do ta lexojė raportin e tij pėr Kosovėn, ndėrkaq gjatė seancės sė pasdites do tė mund tė debatojnė delegatėt e Asamblesė Parlamentare dhe mė pas edhe do tė votohet. /a.haraēia/rtk/

Jeremiq: Serbia dėshiron rezolutė tė re tė KS-sė pėr misionin e BE-sė nė Kosovė
Serbia dėshiron rezolutė tė re tė Kėshillit tė Sigurimit pėr pėrcaktimin e statusit tė ēfarėdo misioni evropian nė Kosovė, tha ministri i Jashtėm serb Vuk Jeremiq. "Serbia mirėpret angazhimin e thellė tė Bashkimit Evropian nė Serbi, por ne duhet tė jemi shumė tė kujdesshėm se si do ta pėrcaktojmė kuadrin ligjor", tha Jeremiq gjatė vizitės sė tij nė Athinė. "Rezoluta 1244 ėshtė mjet shumė i rėndėsishėm, qė pėrcakton praninė e tanishme ndėrkombėtare nė Kosovė". Nėse nė do tė ndryshojmė mandatin, pėrbėrjen, shtrirjen ndėrkombėtare nė Kosovė, atėherė kjo duhet tė bėhet pėrmes njė vendimi tė ri nė Kėshillin e Sigurimit", tha Jeremiq.

Lavrov dhe Rupel kanė shqyrtuar ēėshtjen e Kosovės
Ministrat e Jashtėm tė Rusisė dhe Sllovenisė Sergej Lavrov dhe Dimitrij Rupel kanė shqyrtuar sot ēėshtjen e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės, njoftoi ministria e Jashtme nė Moskė. "Ėshtė shprehur interesim i dyanshėm pėr bashkėpunim tė ngushtė nė kontekst tė kryesimit tė Sllovenisė me Bashkimin Evropian, dhe janė shqyrtuar ēėshtjet aktuale nė mes Rusisė dhe BE-sė", thuhet nė komunikatė.

Nė Prishtinė sot u shėnua 2 vjetori i vdekjes sė ish presidentit Rugova
Nė Prishtinė sot u shėnua 2 vjetori i vdekjes sė ish presidentit Ibrahim Rugova. Nė akademinė pėrkujtimore presidenti Fatmir Sejdiu e vlerėsoi lartė punėn dhe veprėn e Rugovės, duke e cilėsuar atė si burrė tė madh dhe themeltar tė shtetit tė Kosovės. Nė akademinė pėrkujtimore morėn pjesė kryeministri Hashim Thaēi me kabinetin qeveritar, shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker, shefat e zyrave diplomatike nė Prishtinė, zyrtarė tė lartė tė LDK-sė, bashkėpunėtorė e familjarė tė shumtė tė ish presidentit tė ndjerė, Ibrahim Rugova.
Sot u bėnė dy vjet nga vdekja e presidentit tė parė tė Kosovės, Ibrahim Rugova. Pėrfaqėsues tė institucioneve vendore e ndėrkombėtare, pėrfaqėsues tė zyrave diplomatike nė Prishtinė, tė partive politike, dhe bashkėpunėtorė tė ish presidentit Rugova ishin mbledhur nė njė akademi pėrkujtimore pėr tė pėrkujtuar punėn dhe veprėn e tij. Pasardhėsi i tij, Fatmir Sejdiu pėrmblodhi punėn dhe angazhimin shumėvjeēar tė Ibrahim Rugovės pėr pavarėsinė dhe shtetin e Kosovės.
“Me veprėn e tij politike dhe kulturėn demokratike dhe me shembullin e ..me tė cilin ka punuar pėr pavarėsinė e Kosovės, me tė cilin ka punuar pėr pavarėsinė e Kosovės, Ibrahim Rugova, i zgjedhur kryetar i parė i Kosovės nė katėr palė zgjedhje ka qenė dhe mbetet zot i kėsaj shtėpie”, tha Sejdiu.
Veprėn dhe frymėn paqėsore tė Rugovės do ta pėrkujtojnė edhe shumė breza tė tjerė, vlerėsoi Sejdiu. Duke u ndalur mė shumė nė rezistencėn paqėsore pėr shumė vjet, Sejdiu theksoi se Rugova kishte udhėhequr Kosovėn nė kohėt mė tė vėshtirė tė regjimit tė ashpėr tė Serbisė. Ai kishte ndėrtuar kulturėn shtet formuese tė Kosovės dhe kishte pėrkrahur edhe rezistencėn e armatosur tė UĒK-sė, si zgjidhja e fundit dhe e vetme pėr t’i rezistuar represionit serb mbi Kosovėn.
“Lufta nė shėrbim tė paqes ėshtė e pranueshme thoshte Rugova kur pėrpiqeshin t’i atribuonin pacifizėm tė pėrkthyer nė njė soj ideologjie tė dalė boje. Ai nuk u dorėzua kurrė, para asnjė sprove, veē vdekjes e cila e mori shumė herėt pėr tė na lėnė keq nė momentet historike pėr fatet e vendit tonė”, tha Sejdiu.
Sejdiu e cilėsoi Ibrahim Rugovėn si lider sui generis nė Evropė.
“Ibrahim Rugova, po tė flasim me fjalorin politik tė ditės, ėshtė udhėheqėsi sui generis nė Evropė, njeri qė u vu nė krye tė ndėrmarrjes mė tė madhe tė njė populli, tė ndėrmarrjes pėr ndėrtimin e shtetit, mbi bazė tė njė filozofie krejt tė veēantė politike pėr kėtė pjesė tė kontinentit tonė”.
Ai shfaqi besimin se sė shpejti do tė realizohet projekti jetėsor i Rugovės -Pavarėsia e Kosovės.
“Ibrahim Rugova dhe pavarėsia e Kosovės janė dy anėt e medaljes me njė emėr tė thjeshtė shteti i Kosovės. Lėvizja pėr emancipim politik tė popullit tė Kosovės ėshtė e lidhur me projektin jetėsor tė Rugovės. Ai i mbylli sytė dy vjet para se tė realizohej plotėsisht ky projekt qė u bė popullor tek sa e mbante emrin e Rugovės. Kosova do tė gjendet sė shpejti nė hartėn politike tė botės nė gjirin e kombeve tė lira. Synimi madhor i prijėsit tonė historik dhe i popullit tė Kosovės do tė jetė realizuar”, tha Sejdiu.
Ish presidenti Ibrahim Rugova pėr shumė vjet kishte udhėhequr politikėn paqėsore pėr pavarėsinė e Kosovės. Pas luftės ishte rizgjedhur presidenti i Kosovės, ndėrsa pak muaj para vdekjes ai kishte themeluar dhe kishte udhėhequr Ekipin Negociator tė Kosovės, qė do tė bartet mė vonė barrėn kryesore tė procesit tė bisedimeve me Serbinė. Misioni i kėtij ekipi duket tė ketė pėrfunduar pikėrisht dy vjet pas themelimit tė tij, nė vjeshtė tė vitit 2005.

Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, do t’iu drejtohet ligjvėnėsve tė Kosovės me 25 janar
 Kryesia e Kuvendit tė Kosovės ka njoftuar sot pėrmes njė komunikate pėr opinion se mė 25 janar do tė mbahet seanca solemne e Kuvendit me ē’rast deputetėve do t’u drejtohet me njė fjalė pėrshėndetėse presidenti i Shqipėrisė Bamir Topi. Po ashtu sot Kryesia ka vendosur pėrfundimisht pėr kryesimin e komisioneve nga grupet parlamentare dhe pėr numrin e anėtarėve tė tyre nė ēdo komision Kryesia e Kuvendit tė Kosovės, nė mbledhjen e drejtuar nga Jakup Krasniqi, kryetar i Kuvendit, ka vendosur qė tė premten, mė 25 janar tė kėtij viti Kuvendi i Kosovės tė mbajė seancė solemne pėr nder tė vizitės sė Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė nė Kosovė, z. Bamir Topi. Vizita bėhet nė momentin e duhur, nė vigjilje tė pavarėsisė sė Kosovės dhe shėnon thellimin e marrėdhėnieve ndėrmjet tė institucioneve tė dy vendeve tona, qė na nderon reciprokisht, kanė konkludua tė gjithė anėtarėt e Kryesisė, tė pranishėm nė kėtė takim.
Deputetėve atė ditė do t’u drejtohet me njė fjalė pėrshėndetėse presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi.
Po nė kėtė mbledhje Kryesia ka vazhduar me ndarjen e kryesimit tė komisioneve parlamentare, dhe me numrin e anėtarėve tė ēdo grupi parlamentar nėpėr komisioneve parlamentare.
Pas interpretimit tė Zyrės Ligjore tė UNMIK-ut, pėr kontestin ndėrmjet LDD-sė dhe AAK-sė, pėr numrin e komisioneve qė duhet tė drejtojnė, tė nėnshkruar nga Alexander Borg Oliver, Grupi Parlamentar i PDK-sė dhe ai i LDK-sė do tė kryesojnė nga tri komisione, nga dy komisione do tė kryesojnė Grupi Parlamentar i AKR-sė dhe ai i AAK-sė, kurse Grupi Parlamentar i LDD-sė, ai 7+ dhe ai i SLS-sė do tė kryesojnė nga njė komision.
Nė secilin nga njėmbėdhjetė komisionet, tė cilat do t’i kenė nga 11 anėtarė, do tė marrin pjesė nga tre deputetė tė PDK-sė dhe tė LDK-sė, si dhe nga njė deputet tė grupeve tė tjera parlamentare.
Kryesia ka vendosur qė tė hėnėn e ardhshme ta mbajė njė takim tė pėrbashkėt me shefat e grupeve parlamentare, nė tė cilin do tė hidhej shorti pėr kryesimin e komisioneve parlamentare, thuhet nė kumtesėn pėr opinion tė lėshuar nga Zyra pėr marrėdhėnie me media dhe publikime e Kuvendit tė Kosovės.

KK i Mitrovicės nėnshkruan kontratė me UNMIK-un pėr shfrytėzimin e hapėsirės sė ish-kazermės nė Bair
Nė takimin e bordit tė drejtorėve tė komunės nė javėn qė shkoj u bė e ditur se ėshtė zgjatur kontrata pėr shfrytėzimin e hapėsirės sė ish-kazermės sė armatės jugosllave nė Bair nga ana e Kuvendit tė Komunės. Kryetari i Kuvendit tė Komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi, tha se ka nėnshkruar njė kontratė me drejtuesit e UNMIK-ut nė kėtė komunė pėr shfrytėzimin e kėsaj hapėsire pėr 15 vitet e ardhshme. Pasi i informoi pėr nėnshkrimin e kėsaj kontrate tė rėndėsishme pėr komunėn dhe qytetarėt e saj, kryetari Rexhepi kėrkoi prej drejtorėve tė sektorėve pėrkatės, qė tė marrin masa pėr ruajtjen e objekteve qė janė brenda hapėsirės nė fjalė. Sipas tij, nė atė vend duhet bėrė pėrpjekje qė tė sigurohet njė roje e pėrhershme qė tė mos shkatėrrohen dhe plaēkiten objektet brenda rrethojės.
Rexhepi tha se pas nėnshkrimit tė kėsaj kontrate ėshtė hapur rruga pėr investime nė kėtė vend, qė ėshtė shumė i pėrshtatshėm pėr lėmenj tė ndryshėm. Megjithatė pėr mėnyrėn e shfrytėzimit tė asaj hapėsire dhe pėr investimet e mundshme aty, i pari i Mitrovicės, la tė kuptohet se do tė bėhet paraprakisht njė analizė dhe studim i mirėfilltė.
Ndryshe Komuna e Mitrovicės e kishte marrė nė shfrytėzim kėtė hapėsirė nė vitin e kaluar dhe kishte kontratė pėr shfrytėzimin e saj pėr njė periudhė tre vjeēare. Nė objektet qė gjenden aty ėshtė vendosur kolektivi i shkollės sė mesme teknike “Arkitet Sinani”, kurse njė pjesė tjetėr shfrytėzohet pėr nevoja tė SHPK-sė.
Kjo hapėsirė ka krijuar kushte tė mira pėr lehtėsimin e gjendjes sė krijuar nė arsim pėr mungesė tė lokaleve tė mjaftueshme nė jug tė qytetit si dhe pėr shėndetėsinė, qė po ashtu ka tė njėjtat probleme, thuhet nė komunikatėn pėr opinion tė lėshuar nga Zyra pėr informim pranė KK Mitrovicė.

Prokuroria paraqet argumentet pėrfundimtare nė procesin kundėr Haradinajt, Balajt e Brahimajt
 Procesi gjyqėsor ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinajt dhe dy ish-bashkėluftėtarėve tė tij Idriz Balajt e Lahi Brahimajt ka hyrė nė fazėn pėrfundimtare. Sot nė Gjykatėn e Hagės, ka filluar seanca e kėtij procesi gjyqėsor, nė tė cilėn argumentet pėrfundimtare ka filluar ti paraqesė prokuroria, duke u mbėshtetur nė dėshmitarė serbė, njė pjesė e cilėve ishin shefa tė shėrbimeve tė sigurimit tė MUP-it tė Serbisė - nė Kosovė e Beograd. Nė emėr tė prokurorisė, prokurori Dejvid Rej (David Re), u pėrpoq qė t’i paraqesė vlerėsimet dhe argumentet lidhur me dėshmitė e paraqitura nė kėtė proces.
Sipas tij, Ramush Haradinaj, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj janė fajtorė, si e quajti ai, pėr ndėrmarrje tė pėrbashkėt kriminale, krime kundėr njerėzimit mbi civilėt serbė dhe bashkėpunėtorėt e regjimit serb.
Sipas prokurorit Rej, ata kanė shkelur ligjet dhe zakonet e luftės dhe se dėshmitarėt kanė paraqitur argumentet pėr tė gjitha pikat e aktakuzės.
Prokurori Rej u mundua ta argumentojė aktakuzėn dhe dėshmitė pėr ndalimin, keqtrajtimin, pėrdhunimin dhe vrasjen e 40 civilėve nė Zonėn e Rrafshit tė Dukagjinit. Ai tha se 31 kufoma janė gjetur nė Liqenin e Radoniqit, kurse kufomat e tjera nė vende tjera.
Sipas tij Ramush Haradinaj, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj mbajnė pėrgjegjėsi pėr vepra tė tilla.
Rej duke argumentuar fjalėn e tij pėrfundimtare, akuzat ndaj Haradinajt, Balajt e Brahimajt i mbėshteti nė dėshmitė e dėshmitarėve serbė, njė pjesė e cilėve ishin shefa tė shėrbimeve tė sigurimit dhe tė analizave tė MUP-it tė Serbisė - nė Kosovė e Beograd.
Ai pėrmendi nė mėnyrė tė veēantė dėshmitarin Zoran Stijoviq, ish-shef i Analizės sė Shėrbimit Sekret serb, ish gjeneralit serb Dragan Zhivanoviq, pastaj tė dėshmitarit Dragosllav Stojanoviq dhe tė disa serbėve tė tjerė.
Madje, prokurori Rej kėtu paraqiti njė raport tė MUP-it serb, sipas tė cilit ishin serbėt e Kosovės ata qė u rrezikuan nga shqiptarėt, nga UĒK-ja, qė nga vitit 1992 e deri nė vitin 1998. Pra, Prokuroria po pėrpiqet tė paraqesė viktimė serbėt. Ndėrkaq, dihet se kush ka ushtruar dhunė e terror sistematik nė Kosovė – regjimi serb.
Sipas prokurorit Rej, Ramush Haradinaj, qė ishte komandant i Zonės Operative tė Dukagjinit kishte kontroll mbi tė gjitha zhvillimet, mbi tė gjitha operacionet dhe veprimet nė kėtė zonė dhe qėllimisht nuk paska penguar qė pjesėtarėt e Njėsitit „Shqiponjat e zeza“ tė kryenin „vepra kriminale“ ndaj serbėve. Rei pėrmendi se nė Jabllanicė paska qenė njė qendėr paraburgimi, ku civilėt serbė dhe bashkėpunėtorėt e regjimit qenkan keqtrajtuar nga UĒK-ja.
Nė argumentet pėrfundimtare Rej ka pėrmendur edhe raportet jo tė mira midis FARK-ut dhe UĒK-sė nė Dukagjin dhe pėr kėtė u mbėshtet nė disa dėshmi tė dėshmitarėve tė prokurorisė nga radhėt e FARK-ut, konkretisht tė Dėshmitarit me shifrėn 17, pastaj tė Avni Krasniqit dhe tė dėshmitarėve tė tjerė.
Gjykimi po vazhdon.
Fjalėt pėrfundimtare tė palėve tė kėtij procesi do tė paraqiten zyrtarisht nė seancat publike qė janė paraparė edhe nesėr dhe pasnesėr.
Ndėrkaq, verdiktin - aktgjykimin pritet ta shpallė Trupi gjykues nė krye me gjykatėsin holandez, Alfons Orie, gjatė muajit mars./ n.bytyēi / rtk /

Nė Luginė tė Preshevės vetėm 1 % e shqiptarėve dolėn nė zgjedhjet presidenciale tė Serbisė Shqiptarėt e luginės sė Preshevės pothuaj krejtėsisht i kanė bojkotuar zgjedhjet e djeshme presidenciale pėr Kryetar tė Serbisė. Vetėm 1 pėr qind e shqiptarėve iu pėrgjigjėn ftesės pėr zgjedhje duke votuar pėr kryetar shteti pėrfaqėsuesin e hungarezėve tė Vojvodinės. Komisioni zgjedhor komunal nė Preshevė ka publikuar rezultatet e djeshme tė zgjedhjeve presidenciale pėr kryetar tė Serbisė .Behlul Selimi, koordinator pėr pėrcjelljen e zgjedhjeve nė komunėn e Preshevės, ka deklaruar pėr RTK-nė se ftesės pėr zgjedhje iu kanė pėrgjigjur 2 mijė e 400 votues, apo 7 pėr qind e numrit tė pėrgjithshėm nga 31 mijė e votues, sa kanė qenė tė regjistruar.
Ndėrkaq, nė anėn tjetėr koordinatori pėr pėrcjelljen e zgjedhjeve tė lira dhe demokratike, Zejnulla Dauti, meqė dispononte me tė gjitha tė dhėnat sipas strukturės sė pėrkatėsisė nacionale, nė bisedė pėr RTK-nė tha se nė komunėn e Preshevės ftesės pėr zgjedhje iu kanė pėrgjigjur 1 pėr qind e shqiptarėve, duke sqaruar se kėta ata kanė votuar kandidatin e hungarezėve tė Vojvodinės.
Sido qė tė jetė, shqiptarėt e Luginės sė Preshevės i bojkotuan edhe kėto zgjedhje tė nivelit mė tė lartė shtetėror, nė shenjė pakėnaqėsie me pozitėn e tyre tė pavolitshme nė kėtė shtet.
Para mbajtjes sė zgjedhjeve i gjithė spektri politik shqiptar i Luginės kishte ftuar qė kėto zgjedhje tė bojkotohen, me pėrjashtim tė PVD-sė dhe BDL-sė, tė cilat kishin deklaruar se qytetarėt duhej tė vendosnin pėr ta shfrytėzuar, apo jo, tė drejtėn e tyre demokratike pėr tė dalė nė zgjedhje.

Ende nuk dihen arsyet e dorėheqjes sė ofruar tė funksionarėve tė PDSH-sė
Kryeministri i Maqedonisė ,Nikolla Gruevski, duke i komentuar dorėheqjet e ofruara tė funksionarėve tė Partisė Demokratike Shqiptare, tha se paraprakisht ka biseduar me partnerin e koalicionit, Menduh Thaēi, tė cilit dhe i ka dhėnė pėr vėrejtje pėr ministra tė caktuar. “ Pas kėsaj bisede, Thaēi ndėrmori hapa tė caktuara nė parti, qė ėshtė edhe shumė normale, sepse ajo ėshtė partia e tyre. Nuk dėshiroj publikisht t'i them vėrejtjet e mia pėr ministra tė caktuar, gjithēka ēka kisha, ia thashė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė Thaēit", deklaroi kryeministri Nikolla Gruevski
Ndėrkohė, Partia Liberal Demokrate nė opozitė ka thėnė se dorėheqjet e paralajmėruara tė funksionarėve tė PDSH-sė paraqesin hyrje nė koalicionin e ri qeverisės tė VMRO-DPMNE-sė dhe Bashkimit Demokratik pėr Integrim.
Ndėrkohė, Xhevat Ademi nga BDI-ja ka thėnė se askush nuk i kupton seriozisht dorėheqjet nė PDSH.
Nga ana tjetėr, Partia Demokratike Shqiptare edhe gjatė ditės sė sotme nuk doli me qėndrim zyrtar, lidhur me dorėheqjet e ofruara te ministrave dhe funksionarėve te tjerė qeveritarė tė kėsaj partie .

...informacionet e paradites sė 21 janarit 2008:

Qėndrimet e SHBA-ve lidhur me statusin e Kosovės janė shpaluar disa herė nga DiKarlo
Qėndrimet e SHBA-ve lidhur me statusin e Kosovės janė shpaluar tanimė disa herė nga vete zonja Di Karlo, si dhe pėrfaqėsuesit tjerė tė politikės nė SHBA, prandaj deklaratat e huaja nuk duhet tė konsiderohen si reflektim i politikės sė SHBA-ve, thuhet nė njė deklaratė tė lėshuar nga Zyra amerikane nė Prishtinė.

Nė dy vjetorin e vdekjes pėrkujtohet presidenti Rugova
Prishtinė, 21 janar 2008
Nėn patronatin e presidentit tė Kosovės, Fatmir Sejdiu, sot mbahet “Dita pėrkujtimore pėr Presidentin Rugova”, e cila organizohet me rastin e dyvjetorit tė vdekjes sė presidentit Ibrahim Rugova.

Sot nė Strazburg KE mund tė miratojė rezolutėn pėr statusin e Kosovės
 Nė Strasburg nesėr fillon seanca e rregullt dimėrore e Asamblesė parlamentare tė Kėshillit tė Evropės nė tė cilėn njėra nga temat kryesore do tė jetė rezoluta pėr zhvillimin e procesit tė zgjidhjes sė statusit tė ardhshėm tė Kosovės. Projekti i rezolutės pėr zhvillim nė procesin e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės tė cilėn e ka paraqit raportuesi lordi Rasel-Xhonson para deputetėve do tė jetė tė martėn, mė 22 janar. Asamblesė do ti drejtohet edhe presidenti shqiptar, Bamir Topi. Nė projekt tė rezolutės vlerėsohet se Kėshilli i Sigurimit tė KB duhet tė tejkalojė dallimet dhe tė imponojė zgjidhje pėr Kosovė, meqė mundėsitė pėr kompromis janė shtjerė, ndėrsa statusi i pazgjidhur kontribuon jostabilitetit tė mbarė regjionit.

Jozyrtarisht mėsohet se diplomatėt evropianė janė pajtuar pėr vendosjen sa mė tė shpejtė tė misionit nė Kosovė
 Nė Bėrdo tė Kranjit -Slloveni- mbrėmė ministrat e jashtėm tė shteteve evropiane, anėtare tė GK-sė, dhe Havier Solana e Oli Ren, nėn kryesimin e ministrit tė Jashtėm slloven Rupel, kanė diskutuar pėr vendosjen e misionit tė BE-sė nė Kosovė dhe integrimin e Serbisė. Takimi ka qenė i mbyllur pėr media dhe nuk ka pasur asnjė informacion rreth vendimeve eventuale. Jo zyrtarisht mėsohet se diplomatėt evropianė janė pajtuar pėr vendosjen sa mė tė shpejtė tė misionit nė Kosovė, ndėrkaq kanė diskutuar edhe pėr kohėn kur kosovarėt duhet tė shpallin pavarėsinė. Por pėr shkak tė natyrės sė takimit, asgjė nuk ėshtė bėrė publike.
Mirėpo, burimet e afėrta me kėtė takim kanė njoftuar se Sllovenia do tė kėrkojė qė pavarėsia e Kosovės tė shpallet pas vendosjes sė kėtij misioni nė Kosovė, ndėrkohė qė vendimi definitiv lidhur me kėtė ēėshtje pritet tė merret gjatė muajit shkurt dhe jo me 28 janar, siē qe paralajmėruar mė parė.
Mediat kanė njoftuar se Sllovenia insiston qė gjatė shkurtit tė shqyrtohen tė gjitha detajet teknike tė kėtij misioni, ndėrsa vendimi pėr dėrgimin e tij nė Kosovė nuk do tė merret para muajit maj tė kėtij viti.
Po ashtu nga tė njėjtat burime mėsohet se nė kėtė takim ėshtė diskutuar edhe pėr lehtėsimin e rrugės sė Serbisė drejt BE-sė, hap ky qė vlerėsohet si pėrpjekje pėr tė zbutur qėndrimin e saj pėr pavarėsinė e Kosovės.

Shqipėria me qėndrim tė palėkundur pėr pavarėsinė e Kosovės takimin e Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės Shqipėria do tė pėrsėrisė qėndrimin e saj tė palėkundur pėr pavarėsinė e Kosovės, si pjesė tė praktikave tė vazhdueshme pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar. Angazhimi i pareshtur nė veprimtarinė diplomatike pėr ēdo rast, pėrfshi takimin e javės sė ardhshme, duke filluar nga dita e sotme, tė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės. Pritet qė Asamblesė do t’i drejtohet edhe presidenti shqiptar, Bamir topi. Deputetja republikane Lajla Pėrnaska ėshtė anėtare e pėrhershme e delegacionit parlamentar nė Kėshillin e Evropės.
“Ėshtė njė debat i parashikuar pėr ditėn e dytė tė Asamblesė me raportin qė do ta paraqesė Lordi Rasell Johnson, i cili ka bėrė njė projekt tė ri monitorimi. Raporti i Lordit Xhonson ėshtė mjaft pozitiv dhe gjithmonė nė favor tė zgjidhjes sė statusit tė pavarėsisė nė mbėshtetje tė planit tė presidentit Martti Ahtisaari”, ka thėnė zonja Lejla Pėrnaska.
Kryetar i delegacionit tė pėrhershėm tė Kuvendit tė Shqipėrisė nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės, ėshtė deputeti i Partisė Demokratike, Aleksandėr Biberaj. Nė delegacion pėrveē tij janė edhe zonja Pėrnaska, deputeti socialist Kastriot Islami dhe ai i Partisė Demokracia Sociale, Paskal Milo, qė tė dy kėta ish-ministra tė Jashtėm tė Shqipėrisė. /d.ndrenika/rtk/

Presidenti Topi, “Qytetar Nderi” i Prishtinės
Presidenti i Republikės, Bamir Topi, ėshtė shpallur “Qytetar Nderi” nė kryeqytetin e Kosovės, Prishtinė. Vendimi ėshtė marrė nga Kuvendi Komunal i Prishtinės, i cili me unanimitet ka vendosur tė nderojė numrin 1 tė Republikės sė Shqipėrisė me titullin qytetar nderi, si dhe me medaljen e artė “Hyjnesha nė Fron”. Lajmi ėshtė pohuar nga kryetari i Kuvendit, Isa Mustafa, i cili tha se vendimi pėr shpalljen e Topit “Qytetar Nderi” i Prishtinės ishte miratuar me votat e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit Komunal tė kryeqytetit tė Kosovės. Nderimi me kėtė ēmim pėr Presidentin e Republikės sė Shqipėrisė i paraprin vizitės sė tij zyrtare tė planifikuar nė datat 25-27 janar. Pėrveē takimeve me autoritetet mė tė larta tė qeverisė kosovare, Presidenti Topi do tė takohet edhe me kryetarin e Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Isa Mustafa, nė njė takim ku do tė kryhet edhe ceremonia e dekorimit dhe shpalljes “Qytetar Nderi” tė tij.
Supervizita e Topit nė Kosovė
Presidenti i Republikės, Bamir Topi, i shoqėruar nga zonja e parė, do tė zhvillojė njė vizitė zyrtare nė Kosovė nė datat 25 deri mė 27 janar 2007, me ftesė tė kryeadministratorit tė Kosovės Joakim Ryker dhe tė presidentit Fatmir Sejdiu. Nė kėtė vizitė tė parė nė Kosovė, presidenti Topi do tė jetė nė krye tė njė delegacioni prej rreth 100 vetash. Delegacioni qė shoqėron presidentin Topi ka nė pėrbėrje deputetė tė Kuvendit tė Shqipėrisė nga shumica e opozita, anėtarė tė kabinetit qeveritar, drejtues tė pushtetit vendor tė shumicės e opozitės nga Bashkitė mė tė mėdha nė vend, personalitete tė njohura tė jetės akademike, artit, medias e tė biznesit. Nė tri ditėt e vizitės, kryetari i shtetit do tė takohet me personalitetet mė tė larta drejtuese tė Kosovės: kryeadministratorin Ryker, presidentin Sejdiu, kryeministrin Thaēi, drejtues tė partive politike parlamentare, pėrfaqėsues tė minoriteteve e pushtetarė vendorė, akademikė e studentė tė Kosovės./nga e perditėshmja "Albania"/

ImagePark City UtahEliza Dushku nė Festivaline Filmit Sundance
Aktorja me prejardhje shqiptare promovon filmin e saj mė tė ri “Bottle Shock” .
Ky film ėshtė dhėnė premierė tė premten,
mė 18 janar, nė ditėn e dytė tė festivali tė filmit “Sundance”
qė po mbahet nė qytetin Park City tė shtetit Utah tė SHBA-sė.


LAJMET
E dielė 20 janar, 2008
Pas vizitės nė Bruksel situata mė e qartė rreth pavarėsisė, thotė Thaēi Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi tha tė shtunėn se Kosovė nė njė tė ardhme shumė tė afėrt do ta bėjė publike datėn e shpalljes sė pavarėsisė, ndėrsa qė nė praninė e tij ministri serb nė Qeverinė e Kosovės, Nenad Rasic deklaroi se do tė votojė pėr presidentin e Serbisė.

Pėr pavarėsi s’ka pozitė e opozitė, thonė Thaēi e Daci Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi dhe pėrfaqėsuesi i opozitės kosovare, Nexhat Daci u dakorduan tė shtunėn qė tė bashkėpunojnė ngushtė pėr tė ndėrtuar parakushtet pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės dhe pėr tė nė jetėsimin e shtetit tė Kosovės nė praktikė.

Kėrkohet shmangie e provokimeve gjatė zgjedhjeve serbe Lidershipi kosovar, u bėri tė shtunėn thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė mos bien pre e provokimeve tė mundshme, gjatė mbajtjes sė zgjedhjeve presidenciale tė Serbisė, tė cilat tė dielėn do tė organizohen edhe nė disa lokacione tė Kosovės, tė banuara me serbė lokal.

Akademi pėrkujtimore pėr luftėtarin e Brigadės 121, Ali Bytyqi
Prishtinė, 20 janar 2008
Me rastin e njėvjetorit tė vdekjes tragjike tė luftėtarit tė lirisė sė Brigadės 121, Ismet Jashari-Kumanova, Ali Bytyqi, tė dielėn nė Shtėpinė e Kulturės nė Lipjan do tė mbahet njė akademi pėrkujtimore.

...informacione tė hapura:

Slloveni: Zyrtarėt e BE-sė diskutojnė me dyer tė mbyllura pėr Kosovėn
Zėri Amerikės
20-01-2008 Ministrat e Jashtėm tė Britanisė, Gjermanisė, Francės dhe Italisė u takuan nė Slloveni pėr tė diskutuar mbi daljen me njė qėndrim tė pėrbashkėt pėr tė ardhmen e Kosovės.

Ministri i Jashtėm i Sllovenisė Dimitrij Rupel drejtoi debatin me dyer tė mbyllura dje nė njė vend turistik pranė kryeqytetit Ljubljanė. Nė takim morėn pjesė gjithashtu Komisioneri i Bashkimit Evropian pėr Zgjerimin Olli Rehn dhe Shefi i Politikės sė Jashtme tė BE-sė Javier Solana.

Takimi nuk ishte i hapur pėr gazetarėt dhe pjesėmarrėsit nuk bėnė ndonjė deklaratė nė mbyllje tė tij. Burime nga media e rajonit njoftojnė se zyrtarėt e Bashkimit Evropian diskutuan mbi qėndrimet e mundshme ndaj lėvizjeve tė Kosovės pėr pavarėsi, pėrfshirė dėrgimin e njė misioni tė BE-sė prej 1 mijė e 800 vetėsh.

Udhėheqėsit e Kosovės thonė se do ta shpallin pavarėsinė nga Serbia brenda disa javėsh. Udhėheqėsit serbė thonė se njohja e pavarėsisė sė Kosovės do tė shkelte ligjet ndėrkombėtare. Ata kanė ofruar autonomi tė gjerė. //voa// 

Serbi: Sot raundi i parė i zgjedhjeve presidenciale

20-01-2008Sot nė Serbi mbahen zgjedhjet presidenciale, ku votuesit do tė zgjedhin mes nėntė kandidatėve nė garė njeriun qė do tė jetė nė krye tė shtetit gjatė pesė viteve tė ardhshme. Duke pasur parasysh qė asnjėri nuk parashikohet tė fitojė shumicėn, njė raund i dytė pritet mes dy kandidatėve me mė shumė vota mė 3 shkurt:

Analistėt parashikojnė qė presidenti aktual Boris Tadic dhe udhėheqėsi i partisė radikale Tomislav Nikolic do tė fitojnė numrin mė tė madh tė votave. Sipas sondazheve, zoti Nikolic gėzon njė mbėshtetje prej 21 pėr qind dhe zoti Tadic 19 pėr qind.

Banorėt qė pritet tė votojnė sot shprehėn dje pranė njė super-marketi nė Beograd, pikėpamje tė ndryshme.

“Unė nuk do tė votoj pėr Presidentin Tadic, por e di qė ai do tė fitojė nė raundin e dytė”.

“Do tė isha i lumtur sikur tė fitonte dikush me prirje pro-evropiane, por mė duket se kjo nuk ėshtė e mundur. Tadic do tė fitojė por mua nuk mė pėlqen kjo”.        

“Nikolic, ndoshta. Nuk e di. Presidenti im ėshtė Boris Tadic”.

“Mendoj se nė raundin e parė, do tė fitojė Nikolic, por tek i dyti. Tadic ka mė shumė mbėshtetje nga serbėt qė jetojnė jashtė Serbisė”.

Serbėt qė jetojnė jashtė vendit, kryesisht nė Britani, Gjermani dhe Amerikė, kanė tė drejtėn tė votojnė pėr zgjedhjet presidenciale.

Kėto votime konsiderohen si njė zgjedhje mes nacionalizmit radikal, pėrfaqėsues i sė cilit ėshtė zoti Nikolic dhe njė orientimi mė tė moderuar pro-evropian, tė mbėshtetur nga zoti Tadic. Kandidatėt kryesorė e koundėrshtojnė pavarėsinė e Kosovės, ndėrsa shumica shqiptare pritet tė shpallė pavarėsinė javėt e ardhshme.

Pjesėmarrja nė raundin e parė tė zgjedhjeve nuk pritet tė jetė mė shumė se 50 pėr qind. Kėto janė zgjedhjet e para qė mbahen pas miratimit tė Kushtetutės sė re serbe, qė hyri nė fuqi pasi Mali i Zi u shkėput nga Serbia nė vitin 2006.//voa//

 bbc: Serbėt votojnė pėr presidentin

Nė Serbi zhvillohen zgjedhjet presidenciale qė shihen si shumė tė rėndėsishme pėr tė ardhmen e vendit, nė kohėn kur shtohet tensioni nė lidhje me statusin e Kosovės.

Kosova pritet tė shpallė pavarėsinė nga Beogradi gjatė javėve apo muajve tė ardhshėm, gjė qė kundėrshtohet fuqishėm nga tė dy kandidatėt kryesorė nė zgjedhjet presidenciale tė Serbisė. Pėr postin e presidentit konkurojnė nėntė kandidatė.

Dy kandidatet kryesorė nė garė janė presidenti aktual properėndimor, Boris Tadiq dhe lideri i partisė mė tė madhe politike tė Serbisė, Tomislav Nikoliq. Ai drejton partinė Radikale Serbe tė nacionalistėve tė vijės sė ashpėr dhe pro-ruse.

Kėto janė zgjedhjet e para presidenciale qė prej kohės kur Serbia ėshtė bėrė shtet i pavarur, pas largimit tė Malit tė Zi nga bashkėsia shtetėrore.

Nė listat e votuesve janė regjistruar mbi 6 milion e 700 mijė qytetarė me tė drejtė vote, duke pėrfshirė edhe mbi 110 mijė qytetarė nė Kosovė.

Pritet tė hapen 8481 vendvotime, nga tė cilat 277 nė Kosovė.

Sipas tė gjitha analizave dhe sondazheve tė opinionit pritet njė pjesėmarrje jo e madhe e qytetarėve nė zgjedhje, rreth 40 pėrqind.

Gjasat pėr tė fituar qė nė raundin e parė duket se nuk i ka asnjė kandidat.

Zgjedhjet do t'i pėrcjellin vėzhguesit e vendit dhe 23 tė OSBE-sė, tre nga Asambleja Parlamentare e Bashkėsisė sė Shteteve tė Pavarura, tetė nga Duma Ruse dhe pėrfaqėsues tė ambasadės sė Sllovakisė nė Beograd.

Komisioni Zgjedhor Republikan edhe pėrkundėr vendimit tė Gjykatės sė Lartė tė Serbisė e ka refuzuar kėrkesėn e ambasadave tė SHBA-sė dhe Britanisė sė Madhe pėr vėzhgimin e zgjedhjeve me pėrfaqėsues tė tyre. //bbc//

Zyrtarėt shėndetėsorė parapėrgatiten pėr shmangien e epidemisė sė meningjitit Edhe pse nė Shqipėri raportohet se numri i tė sėmurėve nga meningjiti ėshtė nė shifra alarmante, madje ka shėnuar edhe viktimėn e parė, nė vendin tonė njė gjė e tillė nuk ėshtė shumė e theksuar, ka vetėm disa raste tė cilat janė nėn kontroll tė stafit mjekėsor tė Qendrės Klinike Universitare tė Kosovės (QKUK.)


LAJMET
E shtunė 19 janar, 2008

Thaēi: Zgjedhjet nė Serbi nuk do tė reflektojnė nė statusin e KosovėsKryeministri Hashim Thaēi ka vlerėsuar tė shtunėn se mbajtja e zgjedhjeve presidenciale nė Serbi nuk do tė reflektojė nė zgjidhjen e statusit tė Kosovės, sepse, siē tha ai, Kosova ka rrugėn e vet tė pėrcaktuar.

Di Karlo: SHBA do ta pranojė pavarėsinė e Kosovės pas zgjedhjeve presidenciale nė Serbi
Uashington, 19 janar 2008
Zv. ndihmės-sekretarja e Shtetit, Rozmari Di Karlo, nė njė takim me pėrfaqėsues tė Kėshillit Kombėtar Shqiptaro-Amerikan, ka thėnė se SHBA-tė do tė pranojnė pavarėsinė e Kosovės menjėherė pas shpalljes sė saj nga institucionet e Kosovės, dhe beson se kjo do tė ndodhė pas rrethit tė dytė tė zgjedhjeve presidenciale nė Serbi.

Thaēi: Pavarėsia e Kosovės, meritė e gjithė spektrit politik kosovar dhe qytetarėve
Prishtinė, 19 janar 2008
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka thėnė tė shtunėn pas takimit qė ka zhvilluar me kreun e Aleancės Kosova e Re (AKR), Behxhet Pacollit, se do tė punojmė bashkėrisht pėr procesin e finalizimit dhe shpalljes sė pavarėsisė sė vendit.

Thaēi: Nė ditėt e ardhshme do tė prezantoj ekipin qė do tė punojė me mua
Prishtinė, 19 janar 2008
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, tha tė shtunėn se nė ditėt e ardhshme do tė prezantojė publikisht ekipin e kėshilltarėve. Ndėrkaq, zv.kryeministri Hajredin Kuqi tha pėr Kosovapress se nė disa ministri tash ka filluar puna pėr kompletimin e stafit tė tyre.

Keqa:Bllokada eventuale do t’i kthehet Serbisė bumerang
Prishtinė, 19 janar 2008
Kosova nuk do tė ketė probleme nė furnizimin e tregut tė saj nėse eventualisht ndodh bllokada ekonomike nga ana e Serbisė, sepse i ka rrugėt tjera tė hapura pėr tregtim dhe do tė triumfojė tregtia, ndėrsa humbje do tė pėsojė Serbia, vlerėsojnė ekspertė tė ekonomisė dhe zyrtarė tė institucioneve vendore dhe ndėrkombėtare nė Kosovė.

Thaēi: Patriotizmi mė i lartė i shqiptarėve ėshtė garantimi i tė drejtave tė minoriteteve
Ēagllavicė, 19 janar 2008
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi gjatė njė debati tė mbajtur tė shtunėn nė Qendrėn Mediale nė Ēagllavicė, tha se pėrkushtimi i Qeverisė sė tij do tė jetė garantimi i tė drejtave tė minoriteteve sipas pakos sė presidentit Marti Ahtisari.

Petkoviq: Nuk do tė marrė pjesė nė zgjedhjet pėr kryetar tė Serbisė
Prishtinė, 19 janar 2008
Derisa ministri aktual i Qeverisė sė Kosovės nga radhėt e komunitetit serb, Nenad Rashiq gjatė ditės ka pohuar se do tė dalė tė votojė nesėr nė zgjedhjet pėr kryetar tė Serbisė, ish-ministri pėr Kthim dhe Komunitete, Sllavisha Petkoviq ka thėnė tė shtunėn pėr Kosovapress se nuk do tė dalė nė zgjedhje. “Unė nuk do tė dal pėr tė votuar, sepse nuk kemi kandidat dhe nuk na intereson kjo punė”, tha ai. Ndėrkaq, njė tjetėr ish-ministėr i Kthimit dhe Komuniteteve, Bransillav Gėrbiq, i kontaktuar nga Kosovapress lidhur me kėtė ēėshtje, ai nuk ka pasur qasje nė telefon.

Ministri Rashiq thotė se do dalė tė votojė nė zgjedhjet pėr kryetar tė Serbisė
Ēagllavicė, 19 janar 2008
Ministri i Punės dhe Mirėqenies Sociale (MPMS), Nenad Rashiq, ka thėnė tė shtunėn nė njė konferencė pėr media, ku mori pjesė edhe kryeministri Hashim Thaēi, se do tė dalė tė votojė nesėr nė zgjedhjet pėr kryetar tė Serbisė. “Natyrisht qė do tė dal. Sa herė qė do tė ketė zgjedhje, miqtė e mi, familja ime dhe tė gjithė njerėzit qė i njoh, kurdoherė dhe kudo do tė votojnė”, ėshtė shprehur Rashiq para gazetarėve.

Serbėt hezitojnė tė kthehen nė pjesėn jugore tė Mitrovicės Pėr kthimin e tė zhvendosurve nė pjesėn jugore tė Mitrovicės ėshtė duke u punuar me intensitet tė lartė, por qė ky proces tė jetė mė i suksesshėm nevojitet njė angazhim i tė gjithė bartėsve tė kėtij procesi, si i organeve vendore ashtu edhe atyre ndėrkombėtare, por edhe bashkėpunim i personave tė zhvendosur, thanė pėr Kosovapress zyrtarė komunal pėr kthim.

Elshani: Bie numri i trafikimit me qenie njerėzore
Prishtinė, 19 janar 2008
Zyrtarė tė Shėrbimit Policor tė Kosovės (SHPK) kanė thėnė pėr Kosovapress se sipas raporteve qė posedojnė nė Kosovė ka rėnė numri i trafikimit me qenie njerėzore.

Pėrurohet libri “Pranverė e vonuar” i Milazim Arifit
Gjilan, 19 janar 2008
Tė shtunėn nė ambientet e Fakultetit tė Edukimit nė Gjilan, ėshtė pėruruar libri me poezi “Pranverė e vonuar” i autorit Milazim Arifit.

Promovohet libri “Gjilani – retrospektivė kulturore”
Gjilan, 19 janar 2008
Nė kuadėr tė manifestimit shumėkulturor “Flaka e Janarit 2008”, nė Bibliotekėn Ndėrkomunale “Fan S. Noli” tė Gjilanit, ėshtė promovuar libri i autorit Reshat Ramadani “Gjilani – retrospektivė kulturore”, i cili ngėrthen njė monografi dokumentare pėr dy ansamblet e hershme kulturore tė kėsaj ane, ansamblin “Drita” dhe atė “Zenel Hajdini”.

Orė pėrkujtimore nė 9 vjetorin e rėnies sė komandantit Ahmet Kaēiku
Ferizaj, 19 janar 2008
Pėrkujtimi i pėrvitshėm i dy nga figurave tė shquara tė luftės sė UĒK-sė, komandantit Ahmet Kaēiku dhe luftėtarit sypatrembur, Vezir Jashari ka filluar me homazhet nė varrezat e dėshmorėve tė UĒK-sė nė Ferizaj, ndėrsa nė Kazermėn 'Epopeja e Jezercit' ėshtė mbajtur njė orė pėrkujtimore, nė nderim tė sakrificės sublime tė tyre.

Emigrantėt shqiptarė tubim nė mbėshtetje tė pavarėsisė sė Kosovės
Athinė, 19 janar 2008
Lidhja e shoqatave tė emigrantėve shqiptarė nė Greqi do tė zhvillojė nesėr njė tubim paqėsor nė pėrkrahje tė pavarėsisė sė Kosovės. Tubimi do tė zhvillohet nė orėn 11:00 nė sheshin “Omonia” nė qendėr tė Athinės.

Rusia mund tė pėrdorė armė bėrthamore pėr tė parandaluar sulmet
Zėri Amerikės
19-01-2008
Shefi i shtabit tė ushtrisė ruse tha sot se Rusia mund tė pėrdorė armėt bėrthamore pėr tė parandaluar ndonjė sulm.

Gjenerali Juri Balujevski tha se Rusia nuk ka plane pėr tė sulmuar ndonjė vend. Por, tha ai, bota duhet ta kuptojė se forcat ushtarake, duke pėrfshirė armėt bėrthamore do tė pėrdoren pėr tė mbrojtur Rusinė nėse ajo pėrballet me njė kėrcėnim madhor.

Komentet e gjeneralit Balujevski bėhen nė njė kohė tensionesh nė rritje mes Rusisė dhe Perėndimit. Marrėdhėniet janė tensionuar pėr disa ēėshtje, si planet pėr instalimet amerikane kundėr raketave nė disa vende ish sovjetike, Kosova dhe vrasja e ish agjentit tė KGB-sė ruse Alexander Litvinenko me njė helm tė rrallė radioaktiv nė Londėr nė vitin 2006. //voa//

Nė ē'drejtim po shkon Serbia?
Zėri Amerikės
19-01-2008
Njė aleat i ish presidentit autokrat Sllobodan Milloseviē dhe njė politika i moderuar pro-perėndimor janė pretendentėt kryesorė nė garėn pėr president tė Serbisė. Nė varėsi se kush do tė zgjidhet, votimet qė do tė zhvillohen nesėr ose do ta shtyjnė Beogradin mė parnė Bashkimit Europian ose do ta zhysin atė pėrsėri nė izolim.

Serbia ndodhet nė njė moment kritik pėr tė ardhmen e saj: asaj i kėrkohet me ngulm nga Perėndimi tė arrestojė personat e akuzuar pėr krime lufte ndėrkohė qė votimet e nesėrme pritet tė pasohen nga njė deklaratė pavarėsie e Kosovės. Prandaj duket se zgjedhjet presidenciale do tė pėrcaktojnė kursin qė do tė ndjekė vendi nė tė ardhmen.

Nė krye tė anketave por shumė pranė rivalit, ėshtė Tomislav Nikoliē i partisė Radikale Serbe ultranacionaliste, e cila mbėshteti Millosheviēin gjatė luftrave tė tij tė viteve 90, deri sa u rrėzua nga kryengritja popullore.

Duke folur tė mėrkurėn nė njė miting nė pallatin e sporteve Arena tė Beogradit, zoti Nikoliē tha : "Kėto janė zgjedhje pėr presidentin e Serbisė dhe jo pėr presidentin e Rusisė, tė BE-sė apo tė Amerikės. Kėto janė punėt tona dhe askush nuk duhet tė na ndėrhyjė."

Homologėt perėndimorė ka tė ngjarė t’i kthejnė shpinėn zotit Nikoliē nėse ai zgjidhet pasi ai ka kėrcėnuar tė ndėrpresė marrėdhėniet me cilindo vend qė njeh pavarėsinė e Kosovės. Emrin e partisė sė tij jashtė vendit e errėson akoma mė shumė fakti qė shefi i tij si udhėheqės i Partisė Radikale Vojislav Sheshel po gjykohet nė Hagė.

Analistėt serbė thonė se mbėshtetja perėndimore pėr pavarėsinė e Kosovės i ka sjellė njė avantazh Nikoliēit dhe nacionalistėve tė tjerė pėrpara zgjedhjeve. Pėr shkak tė mbėshtetjes sė Rusisė kundėr pavarėsisė sė Kosovės, zoti Nikoliē, ka deklaruar se “Serbia mė mirė tė bėhet provincė e Rusisė se sa koloni e BE-sė” dhe ka thėnė se ka besim te fitorja megjithė pikpamjet e udhėheqėsve nė kryeqytetet e tjera.

Rivali i tij kryesor ėshtė Presidenti i tanishėm Boris Tadic, udhėheqėsi telegjenik i Partisė Demokratike properėndimore. "Objektivi ynė qendror ėshtė: drejt Europės me identitet kombėtar, drejt Europės me Kosovėn. Ne nuk do tė heqim dorė kurrė nga objektivi europian dhe nga objektivi pėr Kosovėn, nga e ardhmja europiane, nga identiteti ynė." Ashtu si rivali i tij, zoti Tadiē ėshtė kundėr shkėputjes sė Kosovės por me njė ndryshim thelbėsor: ai thotė se do tė vazhdojė tė kėrkojė lidhje mė tė ngushta me Bashkimin Europian edhe nėse Kosova bėhet e pavarur me bekimin e BE-sė.

Politikanėt nė Serbi dhe jashtė saj kanė paralajmėruar se njė fitore e Nikoliēit do t’i zhgėnjente shpresat e Beogradit pėr anėtarėsim nė BE dhe do ta zhyste Serbinė pėrsėri nė izolim ndėrkombėtar si nė kohėn e Millosheviēit. Komente tė tilla po krijojnė shqetėsim nė Serbi se kjo mund tė ēonte nė pakėsimin e deri nė ngrirjen e mbėshetjes finjanciare dhe politike nga Bashkimi Europian, Shtetet e Bashkuara ose organizatat ndėrkombėtare. //voa//


LAJMET
E premte 18 janar, 2008
Krasniqi: Brenda pak javėsh Kuvendi do ta shpallė Deklaratėn e Pavarėsisė
Prishtinė, 18 janar 2008 Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, tha tė premten se brenda pak javėsh Kuvendi do ta shpallė Deklaratėn e Pavarėsisė sė Kosovės, dhe menjėherė pas kėsaj pritet njohja e pavarėsisė nga BE, SHBA dhe vendet tjera anėtare tė KB-sė.

BE kėrkon nga vendet e saja anėtare unitet rreth Kosovės Ministrat e Jashtėm tė Bashkimit Evropian u bėnė thirrje tė premten 27 vendeve anėtare tė BE-sė tė kenė qėndrim tė unifikuar rreth ēėshtjes sė pavarėsimit tė Kosovės.

Putin kėrkon vazhdimin e negociatave pėr statusin e Kosovės
Sofje, 18 janar 2008 Presidenti i Rusisė, Vlladimir Putin, tha tė premten nė Sofje se vendi i tij nuk do tė mbėshtesė vendimin pėr pavarėsinė e njėanshme tė Kosovės, sepse sipas tij, kjo do tė ishte jo legjitime dhe jo morale.

Vendimi pėr Kosovėn do tė jetė shumė shpejt, thotė Krasniqi Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, tha tė premten se shpallja e pavarėsisė do tė ndodhė shumė shpejt dhe ajo do tė bėhet nė koordinim tė plotė me SHBA-tė dhe vendet e Bashkimit Evropian (BE).

Nikolas Bėrns dha dorėheqje Nėnsekretari amerikan i Shtetit pėr ēėshtje politike, Nikolas Bėrns, ka dhėnė tė premten dorėheqje nga posti i tij, pėr arsye siē ka thėnė familjare. Sekretarja e amerikane e Shtetit, Kondoliza Rajs tha se Bėrns do tė vazhdojė ta mbajė pozitėn deri nė fund tė muajit mars. Presidenti Xhorxh Bush pritet tė nominojė nė kėtė post ambasadorin amerikan nė Rusi, Uilliam Bėrns.

Udhėheqėsit kosovarė do ta shpallin pavarėsinė e Kosovės, thotė Petersen Ish shefi i UNMIK-ut, Soren Jessen-Petersen ka deklaruar se brenda njė periudhe tė shkurtėr kohore, udhėheqėsit kosovarė do ta shpallin pavarėsinė e Kosovės, e cila do tė njihet shpejt nga njė numėr vendesh tė BE-sė dhe SHBA-ja.

Presidenti Bamir Topi do tė nderohet me titullin “Qytetar nderi” i Prishtinės Kuvendi Komunal i Prishtinės tė premten nė mbledhjen e rregullt, unanimisht ka marrė vendim qė presidenti i Republikės se Shqipėrisė, Bamir Topi tė shpallet "Qytetar Nderi" i kryeqytetit tė Kosovės dhe njėkohėsisht e dekoroi atė me medaljen e artė "Hyjnesha nė Fron".

UNDP premton realizimin e projekteve prioritare nė rajonin e Mitrovicės Pėrfaqėsuesi i UNDP-sė, Frod Mauring dhe shefi i Zyrės norvegjeze nė Prishtinė, Svere Kvale, gjatė njė takimi tė premten me kryetarin e KK tė Mitrovicės, Bajram Rexhepi, janė shprehur tė gatshėm qė tė ndihmojnė nė realizimin e projekteve me prioritet...

Iniciativa Evropiane nėnshkroi marrėveshje bashkėpunimi me UP-nė Universiteti i Prishtinės dhe OJQ Iniciativa Evropiane nė Kosovė tė premten nėnshkruan memorandumin e bashkėpunimit, i cili synon ofrimin e literaturės pėrkatėse pėr studentėt dhe profesorėt e UP-sė, sidomos nė fushėn e integrimeve evropiane dhe nė fusha tė tjera.

Nga Baja e Skenderajt de Marnhac premton siguri pėr tė gjitha pakicat Gjatė njė vizite nė fshatin Bajė tė Skenderajt, i banuar me shumicė serbe, komandanti i KFOR-it, gjenerali Xavier De Marnhac, i ka garantuar tė premten pėrfaqėsuesit e tė gjitha komuniteteve nė vend, se paqeruajtėsit ndėrkombėtarė, pavarėsisht epilogut tė statusit, do tė garantojnė siguri nė ēdo cep tė Kosovės.

Gjermania mendon se Kosova duhet tė marr nė duart e veta fatin e saj Shefi i Zyrės se Gjermanisė nė Prishtinė, Karl Vokalek, deklaroi tė premten, pas njė takimi qė zhvilloi me kryetarin e Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, se Kosova duhet tė vendos vetė se si do tė duket e ardhmja e saj pas dhjetė apo pesėmbėdhjetė viteve.

Kallėzimi penal pėr rastin e Gorazhdevcit kalon nė Prokurorinė e Qarkut Prokuroria e Qarkut nė Pejė, konfirmoi tė premten pėr KosovaLive se kallėzimi penal ndaj 4 serbėve tė fshatit Gorazhdevc tė Pejės, qė akuzohen pėr rrezikim tė personelit tė misionit tė Kombeve tė Bashkuara dhe personelit nė marrėdhėnie me ata, ėshtė rikualifikuar dhe ka kaluar nga Prokuroria Komunale nė atė tė Qarkut.

Vazhdon aksioni i rrėnimit tė ndėrtimeve tė egra nė Prishtinė
18.01.2008  Prishtinė Zyrtarė tė Kuvendit Komunal tė Prishtinės (KK), thanė pėr KosovaLive se aksioni i KK tė Prishtinės pėr rrėnimin e ndėrtimeve pa leje ka vazhduar edhe tė premten me rrėnimin e ndėrtimeve nė rrugėn "Rexhep Mala", lagja "Kodra e Diellit", ku do tė rrėnohen dy kate tė njė ndėrtimi pa leje. Aksioni i komunės sė Prishtinės pėr rrėnimin e objekteve pa leje do tė vazhdojė deri javėn e ardhshme dhe janė planifikuar qė tė rrėnohen pesė objekte, ndėrtimi i tė cilave ka nisur nė muajin nėntor tė vitit tė kaluar dhe pėr tė cilat nuk ekziston leja pėrkatėse, thanė tė premten zyrtarė tė KK tė Prishtinės.

Vdes 18 vjeēari qė kishte goditur veten me revole nė kokė Shpend Radoniqi nga Peja, ka vdekur tė premten pasdite nė Qendrėn Klinike Universitare nė Prishtinė, si pasojė e plagės qė ia kishte shkaktuar vetes me revole...

Dy persona marrin plagė tė rėnda si pasojė e therjes me thika Dy persona kanė marrė plagė serioze si pasojė e therjes me thika, pas njė pėrleshje qė ka ndodhur...nė Skenderaj.

Ndėrroi jetė Bobi Fisher Ish-kampioni botėror nė shah Bobi Fisher ka ndėrruar jetė, ka njoftuar tė premten Radioja kombėtare e Islandės.

...informacione tė hapura:

Basha: Prishtina nė prag tė shpalljes sė pavarėsisė
Shefi i diplomacisė shqiptare, Lulzim Basha, ka deklaruar se Prishtina ndodhet para shpalljes sė pavarėsisė dhe se Tirana zyrtare do ta pranojė pavarėsinė e Kosovės nė momentin kur asaj do t’i konvenojė kjo. Nė njė intervistė pėr agjencinė austriake tė lajmeve APA, ai ka thėnė se bėhet fjalė “pėr disa javė deri tė njohja e Kosovės si shtet i pavarur dhe sovran”.

Petersen: BE do tė bashkėjetojė me praninė e zvogėluar tė OKB sė nė Kosovė
 Ish-shefi i UNMIK-ut Soren Jessen Petersen konsideron se brenda njė periudhe tė shkurtėr, udhėheqėsit kosovarė do ta shpallin pavarėsinė e Kosovės, e cila do tė njihet shpejt nga njė numėr vendesh. "Nė njė moment tė duhur do tė ketė njė shpallje tė pavarėsisė nga udhėheqja e Kosovės e cila do tė njihet, fillimisht, nga shtetet kryesore evropiane, nga SHBA ja dhe jam i sigurt edhe nga tė tjerėt dhe pastaj edhe vendet e tjera do tė pėrcjellin kėtė hap. Unė mendoj se kėtė do ta shohim brenda pak muajsh", tha Petersen pėr BBC-nė. Por sipas tij, ky zhvillim mund tė ēojė nė njė periudhė tė vėshtirė e tė tensionuar tė marrėdhėnieve mes BE sė dhe Rusisė. Petersen thotė se udhėheqja e Kosovės me deklaratėn pėr pavarėsinė do ta marrė pėrkushtimin pėr ta zbatuar planin e Martti Ahtisaarit. Ndėrkaq, duke komentuar mbledhjen e fundit tė Kėshillit tė Sigurimit Petersen, tha se ishte e qartė qė nga takimi i 19 dhjetorit se KS nuk do tė mund tė marrė njė vendim rreth Kosovės, andaj ai konsideron se duhet ecur pėrpara jashtė KS tė OKB sė. "Nga ajo qė shoh dhe dėgjoj, unė besoj se skenari tani ėshtė vendosur", theksoi Petersen. Nė lidhje me praninė e mėtejshme ndėrkombėtare nė Kosovė, Petersen thotė se BE ja ėshtė nė Kosovė, porse tani ėshtė ēėshtje qė ajo tė marrė njė rol tė ri. Ai shtoi se "nuk ėshtė ēėshtja e zėvendėsimit tė UNMIK ut me misionin e BE sė", por qė BE tė bashkėjetojė me praninė e zvogėluar tė OKB sė. "Unė besoj se tė dyja organizatat do tė bashkėjetojnė", tha Petersen.

Vendet e Mesdheut, konferencė pėr Kosovėn
Zyrtarėt e lartė tė 10 vendeve tė Mesdheut, qė janė anėtare tė Bashkimit Evropian, janė tubuar sot nė njė konferencė dyditėshe pėr tė diskutuar pėr statusin e Kosovės, pėr Lindjen e Mesme dhe pėr imigrimin ilegal. Agjencia Associated Press raporton se Qiproja e kundėrshton shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės, duke u frikėsuar se kjo do tė legjitimonte shtetin e turqve tė Qipros nė veri. Por, ministri i jashtėm bullgar, Ivailo Kalfin i hodhi poshtė kėto pretendime. "Ne nuk shohim asnjė logjikė, e cila do ta lidhte statusin e Kosovės" me Qipron veriore, tha Kalfin. Ministri i Jashtėm i Rumanisė, Andrian Ēoroanu tha se Kosova nuk paraqet precedent "pėr asnjė konflikt tjetėr" dhe se kėto ēėshtje "janė krejtėsisht tė ndryshme".

Nikolas Bėrns jep dorėheqje
Diplomati i tretė amerikan me funksion,Nikolas Bėrns, ka vendosur tė jep dorėheqje pėr shkaqe personale. Kėtė e ka bėrė tė ditur skeretarja amerikane e shtetit Kondoliza Rajs. Zyrtarja e lartė amerikane do ta rekomandojė ambasadorin amerikan nė Rusi, Uilliam Bėrns ta zėvendėsojė atė nė postin e nėnsekretarit amerikan pėr ēėstje politike. Nikolas Bėrns, ish ambasador amerikan nė NATO dhe zėdhėnės i departamentit amerikan tė shtetit ka luajtur rol kryesor gjatė negociatave tė Kėshillit tė Sigurimit pėr vendosjen e sanksioneve kundėr Iranit pėr shkak tė programit tė tij nuklear.
Sipas burimeve zyrtare amerikane Bėrns nuk do tė largohet deri nė mars dhe se dorėheqjen e tij duhet ta miratojė kongresi amerikan.

Gjermania premton vazhdimin e ndihmės nė zhvillimin e Kosovės
Shefi i Zyrės gjermane nė Prishtinė Karl Vokalek tha sot se Kosova tani duhet tė vendos vetė si do tė duket e ardhmja e saj. Pas takimit njohės me kryeparlamentarin Jakup Krasniqi ai premtoi vazhdimin e ndihmės sė Gjermanisė pėr zhvillimin e Kosovės. Gjermania, si njėra ndėr vendet kryesore tė Bashkimit Evropian, do tė vazhdojė tė pėrkrah procesin politik pėr Kosovėn. Sipas shefit tė Zyrės gjermane nė Prishtinė, Karl Vokalek, Berlini vlerėson se Kosova tani mė duhet tė marrė fatin e saj nė duart e veta. Ai tha se Gjermania ashtu si edhe Bashkimi Evropian do tė vazhdojė tė jetė i pranishėm nė Kosovė, pėr tė ndihmuar procesin politik dhe zhvillimin ekonomik. Ndėrkaq kryeparlamentari Jakup Krasniqi pėrsėriti angazhimin e institucioneve vendore qė shpalljen e pavarėsisė sė vendit ta bėjnė nė koordinim me faktorėt perėndimor.
Shefi i zyrės gjermane nė Kosovė potencoi lidhjet e veēanta tė Gjermanisė me Kosovėn, pėrveē tjerash edhe pėr faktin se nė kėtė vend jetojnė mbi 300 mijė shqiptarė.

Sanksionet e mundėshme tė Serbisė ndaj Kosovės, janė spekulime tė tregtarėve, thotė Gėrxhaliu
Analistė vendor tė ekonomisė nuk besojnė qė Serbia do tė vendosė sanksione ekonomike ndaj Kosovės, nėse Prishtina shpall pavarėsinė. Me njė embargo tė tillė, sipas tyre nė rradhė tė parė humbė vet Serbia andaj gjasat pėr hapa tė tillė janė minimale. Kėrcnimet pėr sanksione mė tepėr gjasojnė nė spekulime tė tregėtarėve kosovarė, thonė analistėt. Megjithatė, edhe nė rast se ndodhė, nga njė embargo e tillė do tė pėrfitojė produkti kosovarė, sepse mė nė fund qytetarėt, nė masė mė tė madhe do tė fillojnė konsumimin e produkteve vendore. Safet Gėrxhaliu, drejtor pėr marrėdhėnie me jashtė nė Odėn Ekonomike tė Kosovės, mendon se sanksionet e mundshme tė Serbisė ndaj Kosovės, mė shumė janė spekulime tė tregtarėve kosovarė se sa hapa tė mundshėm tė autoriteteve nė Beograd.
Gėrxhaliu thekson se pėr Serbinė nuk ėshtė hap i lehtė, vėnia e sanksioneve ekonomike ndaj Kosovės , pasi nuk ėshtė e interesuar nė rradhė tė parė ta humb apo ta bllokojė njė treg ēfarė ėshtė Kosova. Edhe analizat e fundit tė Institutit pėr Studime tė Avancuara GAP, tregojnė se humbėsi mė i madh si pasojė e sanksioneve, do tė ishte vet Serbia, thotė drejtori i kėtij instituti Shpend Ahmeti. Megjithatė, njė embargo e mundshme do tė mund tė ndikonte nė ngritjen e ēmimeve nė treg, por qė do tė ishin afatshkurtėr thotė Safet Gėrxhaliu.
Edhe Shpend Ahmeti, thotė se nuk duhet tė ketė fare hapėsirė pėr panik nė rast tė vėnies sė sanksioneve.
Mirėpo, edhe nė rast se Beogradi i vė sanksione ekonomike Kosovės, kjo gjė do ta ketė njė efekt mjaft pozitiv pėr vendin tonė, thotė Safet Gėrxhaliu nga Oda Ekonomike e Kosovės.
“Nga njė embargo e tillė do tė pėrfitoj produkti kosovarė sepse deshti apo jo do t’i qaset apo do tė jetė sfidė me tė cilėn duhet tė ballafaqohen me qėllim qė tė fillojnė mė nė fund konsumimin e produkteve vendore”, tha Gėrxhaliu.
Paul Acda, shefi i Shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut, duke komentuar rreth sanksioneve tė mundshme ekonomike, ka thėnė se bllokada tė tilla ka pasur edhe mė herėt nga Beogradi por qė janė tregėtarėt ata qė gjithmonė i kanė thyer kufijtė e politikės.

Regjimi i ri i vizave tė Shkupit pėr shtetasit e Shqipėrisė nuk ėshtė rekomandim i BE sė
Bashkimi Evropian vlerėson se regjimi i ri i vizave pėr shtetasit e Shqipėrisė nga ana e Maqedonisė nuk ėshtė pjesė e rekomandimit tė BE sė. Kėshtu, ka deklaruar ambasadori i Bashkimit Evropian nė Maqedoni, Ervan Fuere sipas tė cilit Maqedonia duhet tė lehtėsojė dhe jo tė pengojė, ose tė vėshtirėsojė lėvizjen e lirė tė qyetarėve tė dy vendeve fqinje. Fuere tha se vendimi i Ministrisė sė Jashtme tė Maqedonisė aspak nuk ka tė bėjė me procesin e integrimit tė vendit nė Bashkimin Evropian.


Nėnshkruhet marrėveshja Rusi-Bullgari pėr tubacionin e gazit drejt Ballkanit

18-01-2008Bullgaria dhe Rusia nėnshkruan njė marrėveshje tė rėndėsishme pėr ndėrtimin e njė tubacioni qė do ta ēonte gazin natyror nga Deti i Zi, pėr nė Ballkan.

Presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti bullgar Georgy Parvanov morėn pjesė nė ceremonisė e nėnshkrimit nė Sofje, nė ditėn e dytė tė vizitės sė udhėheqėsit rus nė Bullgari. Projekti 15 miliardė dollarėsh, i njohur si Tubacioni Jugor, do t’u ēojė 30 miliardė metra kub gaz nė vit tregjeve evropiane, pėrmes Bullgarisė. Rusia dhe Bullgaria do ta ndajnė pėrgjysėm pronėsinė e kompanisė, dhe do ta ndėrtojnė dhe drejtojnė bashkarisht tubacionin.

Presidenti Putin, i cili po viziton Bullgarinė me njė delegacion tė nivelit tė lartė, ku pėrfshihen edhe Kryetari i Bashkisė sė Moskės, Juri Luzhkov dhe Drejtori i Gazpromit Dmitri Medvedev, tė cilin zotin Putin e ka piketuar si pasues tė tij, presidentin e ardhshėm tė Rusisė. Vizita e zotit Putin shkaktoi protesta; disa qindra demonstrues thėrrisnin parrulla kundėr Putinit.//voa//


LAJMET
E enjte 17 janar, 2008

Kosova po shkon drejt pavarėsisė, thotė Sejdiu Kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu tė enjten ka vlerėsuar se pas mbledhjes sė djeshme tė Kėshillit tė Sigurimit, ku ėshtė raportuar pėr zhvillimet pozitive nė vend, Kosova po shkon drejt pavarėsisė...

Rusia bllokon Kėshillin e Sigurimit, perėndimi paralajmėron hapa drejt pavarėsisė Ambasadori i SHBA-sė nė OKB, Zalmay Khalilzad, ka akuzuar Rusinė pėr bllokimin e Kėshillit tė Sigurimit lidhur me zgjidhjen e statusit tė Kosovės dhe ka paralajmėruar hapa konkret drejt pavarėsisė sė propozuar nga Ahtissari, ndėrkohė Moska zyrtare ka kėrcėnuar nė takimin e mbrėmshėm tė Kėshillit tė Sigurimit se Rusia nuk do tė lejojė kurrė qė njė Kosovė e pavarur tė bėhet pjesė e OKB-sė dhe mekanizmave tjerė ndėrkombėtarė Harēenko: Rusia nuk po e bllokon zgjidhjen e statusit tė KosovėsThirrja e Rusisė pėr vazhdimin e negociatave pėr statusin e Kosovės ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit nė bazė tė kompromisit, po merr gjithnjė e mė shumė mbėshtetje tė vendeve tė reja jo tė pėrhershme tė Kėshillit tė Sigurimit, tha tė enjten pėrfaqėsuesi i Ministrisė sė jashtme ruse, Aleksandar Bocan-Harēenko.

Holanda paralajmėron Serbinė: S’ka nėnshkrim tė MSA pa Mlladiqin nė Hagė Holanda nuk do tė lejojė qė Serbia ta nėnshkruajė Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit (MSA) me Bashkimin Evropian para se Ratko Mlladiq tė ndodhet nė Hagė, tha tė enjten ministri holandez pėr Evropė, Frans Timermans nė njė intervistė pėr gazetėn belge “Soar”.

Luciani: Kėshilli i Evropės do tė vazhdojė praninė nė Kosovė Kosova ėshtė para vendimeve tė rėndėsishme dhe Kuvendi i Kosovės shumė shpejt do ta rideklarojė vullnetin tonė tė pėrgjithshėm pėr pavarėsi, e cila besoj se do tė marrė menjėherė mbėshtetjen ndėrkombėtare, tha tė enjten kryetari Fatmir Sejdiu.

UNMIK-u nuk i frikėsohet embargos nga SerbiaKreu i Shtyllės IV tė UNMIK-u, Paul Acda, deklaroi tė enjten nė Prishtinė se nė rast tė ndonjė bllokade eventuale ekonomike nga Serbia, atėherė tregtia do tė gjejė rrugėt tė tjera alternative, siē janė Maqedonia dhe shtetet tjera pėrreth.

Akda: Nė rast tė ndonjė bllokade nga Serbia, tregtia do tė triumfojė Shefi i shtyllės sė IV-tė tė UNMIK-ut, Paul Akda, tha tė enjten nė Prishtinė se me shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės nėse bėhet ndonjė bllokade eventuale e mallrave tė cilat hyjnė nga Serbia, nuk do tė ketė ndonjė problem tė madh, sepse atėherė tregtia...

Institucionet kosovare zotohen t’i bėjnė me kohė ligjet e shtetit Qeveria e Kosovės, nė mbledhjen e tė enjtes ėshtė pajtuar qė tė gjitha ligjet e mbetura nga qeveria e kaluar t’i shqyrtojė edhe njė herė, ndėrsa ligjet qė kanė tė bėjnė me statusin e Kosovės, qė dalin si pėrgjegjėsi nga Pakoja e Ahtisaari-t, ka vendosur t’i dėrgojė nė Kuvend nė njė seancė tė veēantė plenare.

Qeveria pajtohet qė ligjet e pa miratuara tė procedohen edhe njėherė Qeveria e Kosovės, tė enjten nė mbledhjen e dytė tė radhės, ėshtė pajtuar nė parim qė ligjet e pa miratuara nga qeveria e kaluar tė riprocedohen edhe njėherė, ndėrkaq ligjet qė dalin nga pakoja e Ahtisarit dhe qė kanė tė bėjnė me statusin politik tė vendit tė kenė njė procedim tė veēantė nė Kuvend.

Monitoruesit thonė se Kuvendi nuk interesohet pėr zbatimin e ligjeve Derisa nė njė raport tė publikuar nga Instituti Demokratik i Kosovės (KDI), mbi monitorimin e Kuvendit tė Kosovės (KK) pėr periudhėn 2004-2007, thuhet se funksionimi i tij pėrkufizohet nė nxjerrjen e ligjeve, deputetė dhe pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile theksojnė se puna e legjislativit kosovar nuk ka qenė nė nivelin e duhur.

Limaj dhe Blant premtojnė bashkėpunim tė metejshėm Ministri i Trasportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, nė takim me shefin e Zyrės britanike, Dejvid Blant, tha tė enjten se do tė kenė bashkėpunim tė ngushtė...

Oda Ekonomike e Kosovės mbajti Kuvendin e Pestė Oda Ekonomike e Kosovės ka mbajtur Kuvendin e Pestė, nė tė cilin ka shqyrtuar raportin vjetor pėr vitin 2007 dhe ka miratuar planin pėr vitin 2008...

Komuna e Prishtinės fillon aksionin pėr rrėnimin e objekteve pa leje Zyrtarėt tė Kuvendit Komunal (KK) tė Prishtinės, konfirmuan tė enjten se Drejtoria e inspekcionit ėshtė duke bėrė rrėnimin e disa objekteve pa leje nė lagjet e kryeqytetit, ndėrkohė sipas tyre, ky aksion pritet tė vazhdojė edhe gjatė ditėve nė vijim.

Mustafa premton zgjidhje afatgjate pėr lokacionin e Shoqatės “Nėnė Tereza” Kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa gjatė njė takimi qė pati tė enjten me kryetarin e Shoqatės bamirėse “Nėnė Tereza”, don Lush Gjergji tha se do tė angazhohet qė sė bashku edhe me institucionet relevante nė Prishtinė, tė gjejė njė lokacion pėr vendosjen e kėsaj shoqate.

Afėr “Tre rrokaqiejve” gjendet njė minė anti-tank nga Lufta II botėrore Njė minė anti-tank e prodhimit gjerman, qė dyshohet se ishte ende aktive, ėshtė zbuluar tė mėrkurėn nė orėt e mbrėmjes nė afėrsi tė “Tre rrokaqiejve”, nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.

Njė 17 vjeēare, lind njė fėmijė dhe e hedh prapa shtėpisė Policia e Ferizajt ėshtė duke e hetuar njė nėnė rreth moshės 17 vjeēare, meqė dyshohet ta ketė mbytur...foshnjen e saj duke e hedhur prapa shtėpisė.

Memorandum pėr shėrbime shėndetėsore tė burgosurve nė Kosovė Ministria e Shėndetėsisė (MSH) dhe Ministria e Drejtėsisė (MD), tė enjten nėnshkruan njė memorandum mirėkuptimi, i cili ka pėr qėllim krijimin e shėrbimeve mė tė mira shėndetėsore pėr tė burgosurit nė burgjet e Kosovės.

...info hapur:

Thaēi nė KS: Kosova e gatshme pėr pavarėsi  Takimi i mbrėmshėm i Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara nė New York, nuk solli ndonjė gjė tė re, apo thėnė mė mirė vetėm se brumosi tashmė bindjen ekzistuese se ēėshtja e Kosovės, ashtu siē ėshtė parashikuar, nuk do tė mundet tė zgjidhet nė organin mė tė lartė ekzekutiv botėror.Kėtė e tha edhe ambasadori amerikan nė Kombet e Bashkuara, Zalmay. Khalilzad i cili derisa seanca ende po vazhdonte, doli para gazetarėve dhe tha se Kėshilli i Sigurimit ishe i bllokuar rreth Kosovės dhe se nuk kishte asnjė indikacion se do tė mund tė zgjidhej aty statusi i
saj.

Perėndimi e di nė c'drejtim do tė zhvillohen gjėrat
"Sot nuk ishte njė ditė e debatit lidhur me statusin e Kosovės,sepse njė debat i tillė u bllokua nė dhjetor", tha Khalilzad dhe shtoi se 'vendet perėndimore tani e dinė se nė c'drejtim do tė zhvillohen gjėrat'.Njė konstatimi tė tillė tė ambasadorit amerikan ju kundėrvu mė vonė
ai i Rusisė, Vitalij Churkin, duke thėnė se zgjidhjen pėr Kosovėn duhej kėrkuar vetėm nė Kėshillin e Sigurimit. Ai tha se nuk ishte Rusia qė bllokonte zgjidhjen nė Kėshillin e Sigurimit, por vendimet nė kryeqendrat e tjera botėrore qė duan tė gjejnė zgjidhjen jashtė Kėshillit."Ēdo deklarim i njėanshėm i pavarėsisė nga Prishtina duhet tė
deklarohet i pavlefshėm nga UNMIK-u," tha Churkin nė pėrgjigjn e tij se si do tė reagonte Rusia ndaj shpalljes sė pavarėsisė.

Rücker: Kosova e gatshme pėr hapin e ardhshėm
Nė fakt seanca mbi Kosovėn e ndarė nė dy pjesė dhe qė filloi pasdite nė orėn 15:00 dhe pėrfundoi rreth 18:20 tė mbrėmjes, nuk kishte nė rend tė ditės cėshtjen e statusit tė Kosovės, por raportin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm Ban Ki Moon, si dhe dėgjoi edhe raportimin e kryeadministratorit Joachim Rücker. UNMIK-u ka arritur atė qė mund tė arrihej nė zbatimin e standardeve tha shefi i UNMIK-ut Rücker, duke folur pėr zhvillimet positive nė zgjedhjet e nėntorit dhe formimin e
institucioneve mbi bazėq tė kėtyre zgjedhjeve demokratike dhe pjesėmarrėse. I pyetur se 'a ėshtė Kosova e gatshme pėr pavarėsinė', Rücker si diplomat qė ėshtė tha se 'Kosova ishte e gatshme pėr hapin e
ardhshėm'.

Rusia dhe Serbia pėr vazhdimin e status quos
Nuk pati dhe as qė pritej ndonjė vendim pėr Kosovėn mbrėmė, sepse nė njė mėnyrė ky ėshtė njė takim pėr tė cilin pjesėmarrėsit donin tė kryhej para se tė fillonte. Sepse nuk kishte mė cka tė thuhej; qėndrimet e vendeve anėtare nė Kėshillin e Sigurimit lidhur me
statusin e Kosovės tashmė dihen, dihen qėndrimet e fuqive botėrore, dihen dhe janė dy pole tė kundėrta, qė hėpėrhė nuk bashkohen, Perėndimi i vendosur dhe nė mbėshtetje tė njė zgjidhje qė konsiderohet
mė e mirė e mundshme, plani i Ahtisaarit me propozimin pėr pavarėsit tė mbikėqyrur dhe me garancione ndėrkombėtare, dhe Rusia e Serbia me
shumė pak vende bashkėmendimtare tė tyre pėr vazhdimin e status quos, zhagitjes, dhe mbajtjes peng dhe nė vendnumrim jo vetėm tė Kosovės por
edhe gjithė rajonit.Pas dėshtimit edhe tė negociatave katėrmuajshe shtesė mbi statusin eKosovės, tashmė ėshtė krijuar bindja se tė gjitha mundėsitė dhe e gjithė hapėsira pėr njė pajtushmėri midis palėve pėr statusin ėshtė shteruar dhe se vazhdimi i negociotave do tė ēonte nė pozicionim mė tė ashpėr tė qėndrimeve tė kundėrshtuara tė palės shqiptare dhe serbe,
mbase edhe njė ashpėrsim rajonal dhe mė gjerė.

Shpallja-nė koordinim me Washingtonin dhe Brukselin
Pjesa mė e rėndėsishme e takimit jo vetėm simbolike ishte fjala e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, para anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit, ku ai argumentoi arsyeshmėrinė e statusit tė pavarur tė
Kosovės duke e quajtur si ēėshtjen tė fundit ende tė hapur nė procesin e shpėrbėrjes sė ish Jugosllavisė."E kam tė qartė se nė Kėshillin e Sigurimit nuk ka njė konsensus …mirėpo zbatimi i planit Ahtisaari nėn mbikėqyrjen e BE-sė dhe NATO-sė ėshtė rruga mė e mirė pėrpara dhe unė garantoj zbatimin e plotė tė kėtij plani", tha kryeministri Thaēi."Ne jemi tė gatshėm pėr pavarėsi, tha mė vonė kryeministri i Kosovės pas daljes nga seanca kur ju drejtue gazetarėve para sallės sė Kėshillit tė Sigurimit duke theksuar se Kosova e pavarur do tė jetė
njė vend i mundėsive tė barabarta pėr tė gjithė dhe do tė sjellė paqe pėr tėrė rajonin. I pyetur pėr shpalljen e pavarėsisė, Thaci as nė New York nuk dha ndonjė datė pėrvecėse ritheksoi matjen kohore me ndajfoljen 'shpejt', duke shtuar se ēdo vendim qė do tė marrė
Prishtina do tė jetė 'nė bashkėpunim dhe koordinim tė afėrt me Washingtonin dhe Brukselin.'

Serbia e gatshme pėr vazhdimin e menjėhershėm tė bisedimeve
Presidenti i Serbisė, Boris Tadiq, i cili foli nė pjesėn e parė tė hapur tė seancės, sėrish theksoi nevojėn e njė kompomisi rreth statusit duke shfaqur gatishmėrinė e menjėhershme tė vendit tė tij pėr vazhdimin e bisedimeve. Ai edhe kėrkoi qė njė vendim tė tillė ta
merrte Kėshilli, njė kėrkesė kjo qė megjithatė pėrveē tek pėrfaqėsuesi i Rusisė, nuk gjeti ndonjė mirėkupotim tek tė tjerėt. Tadiqi poashtu tha se pranim i njėanshėm i pavarėsisė do tė ishte njė presedan dhe se
askush nuk kishte tė drejt tė destabilizonte Serbinė dhe Ballkanin me vendime tė tilla tė pamenduara dhe tė njėanshme. Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Moon raporti i tė cilit u shqyrtua mbrėmė, nuk ishte I pranishėm nė takim, sepse ai
po kthehej nga vizita nė Evropė. Megjithatė ai nė raport ka tėrhequr vėrejtjen se nėse nuk do tė gjendet mė shpejt zgjidhja politike pėr Kosovėn, ngjarjet nė terren mund tė rrezikojnė punėn disa vjeēare dhe
tė arriturat e Kombeve tė Bashkuara atje.
Sulejman Gashi, New York/rtk/

Ligjet e pakos sė Ahtisarit do tė jenė tė gatshme nė momentin e duhur Institucionet vendore premtuan sot angazhim tė shtuar dhe koordinim tė plotė me mekanizmat ndėrkombėtar pėr pėrgatitjen e ligjeve qė dalin nga pakoja e kryendėrmjetėsit Marti Ahtisari. Presidenti Fatmir Sejdiu tha se ekziston gatishmėri e plotė e tė gjitha ministrive pėr pėrgatitjen e kėtyre ligjeve. Kėto angazhime dolėn nga takimi i sotėm ndėrmjet udhėheqėsve vendorė dhe pėrfaqėsuesve ndėrkombėtar. Kėrkesat e pakos sė kryendėrmjetėsit Marti Ahtisari do tė paraqesin prioritet pėr institucionet e reja tė Kosovės. Qeveria u zotua sot se nė momentin e duhur tė gjitha ligjet e parapara me pako do tė jenė tė gatshme. Zėvendėskryeministri Hajredin Kuci tha se pėr to do tė ketė mėnyrė tė veēantė procedimi nė Kuvend si dhe harmonizim tė plotė nė disa nivele rreth pėrgatitjes sė tyre.
Pikėrisht pėr kėtė, pas mbledhjes sė qeverisė u zhvillua edhe njė takim tjetėr i nivelit tė lartė. Presidenti Fatmir Sejdiu, kryeparlamentari Jakup Krasniqi dhe kabineti qeveritar diskutuan rreth agjendės dhe mėnyrės sė bashkėpunimit nė tė ardhmen me pėrfaqėsuesit e lartė ndėrkombėtarė, pėrveē tjerėve: shefen e zyrės amerikane Tina Kajdanou, pėrfaqėsues tė Bashkimit Evropian nė Kosovė etj. Presidenti Fatmir Sejdiu tha se ligjet e pakmos sė Ahtisarit do tė jenė tė gatshėm nė momentin e duhur. Zėvendėskryeministri Kuēi ndėrkaq, tha se pėr kėtė ēėshtje do tė ketė bashkėpunim tė ngushtė me tė gjitha palėt. Ndryshe, bėhet fjalė pėr rreth 30 ligje, por siē tha Kuēi mund tė ketė edhe tė tjera qė nga qeveria do tė vlerėsohen tė rėndėsishme. Nga kryeparlamentari Jakup Krasniqi mė herėt ėshtė thėnė se Kuvendi do tė procedojė me to pasi tė ketė pėrfunduar pėrgatitja. Nuk ėshtė dhėnė sot ndonjė pėrgjigje e saktė nėse miratimi do tė bėhet para pas shpalljes sė pavarėsisė.

Bisogniero: NATO e gatshme tė kujdeset pėr sigurinė nė Kosovė Zėvendės sekretari i NATO-s gjenerali Claudio Bisogniero tha se forcat e NATO-s janė tė gatshme tė kujdesen pėr sigurinė nė Kosovė. "Situata nė Kosovė ėshtė stabile, por natyrisht ende ka tensione. Megjithatė une mund t'iu siguroj se nė javėt dhe muajt e ardhshėm KFOR-i do tė jetė i gatshėm tė ofrojė siguri nė Kosovė", i tha Bisognerio reporterėve nė konferencėn ndėrkombėtare pėr bashkėpunimin ushtarak nė kryeqytetin sllovak.

Serbia ėshtė nė udhėkryq, thotė Plasnik Zgjedhjet presidenciale nė Serbi do tė pėrcaktojnė nėse Beogradi do t'i ndėrprejė raportet ose do tė bashkėpunojė me Bashkimin Evropian, tha ministrja e jashtme e Austrisė Ursula Plashnik. "Serbia ėshtė nė udhėkryq", tha Plashnik, nėpėrmjet njė njoftimi, pas takimit me kolegun e saj gjerman Frank Walter Steinmeier. "Nė zgjedhjet e sė dielės populli i Serbisė ka pėr tė zgjedhur: tė vazhdoj rrugėn e integrimit evropian apo tė shkėputet nga pjesa tjetėr e Evropės", tha Ursula Plashnik.

Presidenti Sejdiu takoi shefen e Zyrės finlandeze nė Prishtinė  Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, takoi sot shefen e Zyrės sė Finlandės nė Prishtinė, Kristina Haikio. Haikio uroi Presidentin nė emėr tė shtetit qė pėrfaqėson pėr rizgjedhjen nė postin e tij dhe i uroi suksese nė punė institucioneve tė reja. Duke folur pėr procesin e statusit tė Kosovės, Presidenti Sejdiu tha se tashmė ka pėrfunduar procesi i negociatave, i cili, ashtu siē ėshtė pritur, nuk solli ndonjė rezultat, dhe kanė mbetur shumė pak ditė deri nė marrjen e vendimit pėr statusin e Kosovės nga ana e Kuvendit. "Ne do tė koordinojmė hapat tonė dhe tė gjitha vendimet me miqtė tanė, pra me shtetet qė e mbėshtesin Kosovėn dhe pavarėsinė e saj, dhe ndėr ta do tė jetė edhe Finlanda si shtet qė e ka ndihmuar Kosovėn tani njė kohė tė gjatė", theksoi Presidenti. Ai pėrsėriti qėndrimin se pavarėsia e Kosovės ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe theksoi se Kosova synon tė jetė faktor stabiliteti, si brenda vendit ashtu edhe jashtė. "Rruga qė kemi zgjedhur ėshtė ajo drejt Evropės", pohoi ai, duke shtuar se Kosova i ka shumė tė qarta objektivat e saj pėr integrime nė komunitetin euro atlantik si shtet i pavarur dhe sovran, dhe nuk do tė pranojė tė mbetet peng i atyre qė dėshirojnė ta bllokojnė kėtė proces.

Basha: Plani Ahtisari i kontribuon paqes nė Kosovė dhe rajon Anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO dhe Kosova janė nė plan tė parė tė diplomacisė sė Shqipėrisė. Nė dy veprimtari tė ndryshme, ministri i Jashtėm, Lulzim Basha ka theksuar rėndėsinė pėr reforma qė e afrojnė ftesėn ndaj Shqipėrisė pėr anėtarėsim si dhe pėr pavarėsinė e Kosovės. Ministri priti sot pesė ambasadorė nė NATO tė Britanisė, Holandės, Gjermanisė, Danimarkės dhe Francės, ndėrsa ministria e Jashtme paraqiti edhe rezultatet e vizitės sė zotit Basha nė Madrid. Ministri Lulzim Basha rishprehu nė Madrid qėndrimin pėr mbėshtetjen e pavarėsisė sė Kosovės duke thėnė se ėshtė e domosdoshme qė nė kėtė pėrmbyllėse tė statusit, tė fillojė zbatimi pa vonesė i planit tė presidentit Marti Ahtisari. Zoti Basha mori pjesė nė punimet e Forumit tė Parė tė Aleancės sė Qytetėrimeve. Sipas ministrit Basha, plani Ahtisari qė e shpie Kosovėn drejt pavarėsisė, i kontribuon paqes e qėndrueshmėrisė nė Kosovė, nė Serbi dhe nė rajon si dhe afron tė ardhmen euroatlantike tė tė gjithė Ballkanit Perėndimor. "E rėndėsishme ėshtė qė forcat moderatore nė Sebi tė kujtojnė se pavarėsia e Kosovės ėshtė njė shans nė radhė tė parė pėr vetė Serbinė, pėr t'iu bashkangjitur trajektores sė integrimit euroatlantik, nė tė cilėn ndodhen tė gjitha vendet e rajonit dhe se ky shans nuk duhet humbur. Nė tė njejtėn kohė, roli i Shqipėrisė si njė faktor stabiliteti nė rajon dhe mė gjerė ėshtė vlerėsuar me nota maksimale".Ndėrkaq, sot, ministri u takua me ambasadorėt nė NATO tė pesė vendeve anėtare tė Aleancės Veriatlantike, pėrkatėsisht tė Britanisė sė Madhe, Stewart Eldon, tė Danimarkės, Per Poulsen-Hansen, tė Francės, Richard Duque, tė Gjermanisė, Ulrich Brandenburg dhe tė Holandės, Herman Schaper. Ministri Basha i kushtoi vend tė veēantė statusit pėrfundimtar tė Kosovės dhe nevojės pėr zbatimin e planit Ahtisari. Mandej, zoti Basha u tha ambasadorėve se qeveria ėshtė e angazhuar dhe e pėrkushtuar pėr tė kryer reformat me qėllim marrjen e ftesės pėr anėtarėsim nė NATO nė Samitin e Bukureshtit nė muajin prill. Ministri kujtoi pėrparimin nė lėminė e reformave tėrėsore nė vend dhe diskutoi me ambasadorėt ecurinė e procesit tė anėtarėsimit tė Shqipėrisė si dhe hapat deri nė Samitin e Bukureshtit. Qeveria, sipas ministrit tė Jashtėm, shėnoi pėrparime tė mėdha nė luftėn kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar si dhe reformat nė ekonomi. Po ashtu nė udhė tė mbarė, gjithnjė sipas ministrit tė Jashtėm, janė hapat konkretė qė po bėn Shqipėria nė reformimin e sistemit tė drejtėsisė si dhe nė reformėn zgjedhore. Ambasadorėt e pesė vendeve tė NATO-s dhe ministri i Jashtėm, trajtuan gjerėsisht ēėshtjet e sigurisė nė rajon, sipas kėndvėshtrimit tė Aleancės Veriatlantike si dhe pėr tė ardhmen ezgjerimit tė saj. Nė vizitėn dyditore nė Tiranė,ambasadorėt u takuan me ministrin e Mbrojtjes, FatmirMediu dhe me kryetarin Bamir Topi.

Nė Klinė u mbajt akademi pėrkujtimore kushtuar vėllezėrve Gervalla dhe Kadri Zekės‏ Sot nė shtėpinė e Kulturės”Jehona e Dukagjinit”, nė Klinė, nė kuadėr tė Flakės se Janarit 2008, u mbajt akademia pėrkujtimore kushtuar dėshmoreve Jusuf e Bardhosh Gervallės, dhe Kadri Zekės. Me rastin e 26 vjetorit tė rėnies sė tė tre dėshmorėve, u hap ekspozita e nxėnėseve “ Odhise Paskali” nga Peja si dhe ekspozita e tė riut klinas Kreshnik Berisha. Piktori akademik, Idriz Berisha, tha se motivi kryesor pėr ta shėnuar ketė aktivitet, lidhet me faktin se Isuf Gėrvalla, pėrveē se ishte intelektual, ai ishte edhe piktor, prandaj ne jemi munduar qė pėrmes kėsaj ekspozite tė paraqesim art tė mirėfilltė para vizitoreve klinas tha Brisha. Ndėrkaq monodrama “ Obelisku Pa Adresė” me tekst tė autorit Sejdi Berisha, dhe nė interpretim te aktorit klinas, Ismet Krasniqi, me njė metaforė tė fuqishme e cila ngre zėrin kundėr eshtrave tė cilėt kanė gjetur prehjen por jo edhe rehatinė nė tė gjitha vendet e botės. Sipas aktorit klinas, Ismet Krasnqi nė mungesė tė njė teatri profesional nė Klinė, kjo minidramė do tė shfaqėt nė Pejė.

Nė Prishtinė fillon aksioni pėr rrėnimin e disa ndėrtimeve pa leje Drejtorati i Inspekcionit i Komunės sė Prishtinės sot ka filluar aksionin pėr rrėnimin e disa ndėrtimeve pa leje nė disa lagje tė Prishtinės tė cilat janė ndėrtuar gjatės kohės sė fushatės parazgjedhorė. Gjatė ditės sė sotme ėshtė rrėnuar njė objekt nė lagjen Dardania dhe nė lagjen Kodra e Diellit. Zėdhėnėsi i komunės sė Prishtinės, Muhamet Gashi tha se zotimi i kryetarit, Isa Mustafa ėshtė qė tė ndalohen tė gjitha ndėrtimet pa leje dhe tė zbatohet ligji.


LAJMET
E mėrkurė 16 janar, 2008
Peja po pėrgatitet pėr vizitėn e presidentit shqiptar Bamir Topi Qyteti i Pejės ka filluar pėrgatitjet pėr ta pritur tė shtunėn presidentin e Republikės sė Shqipėrisė, Bami Topi, i cili gjatė vizitės sė tij qė do t’ia bėjė Kosovės, kėtė fundjavė, do tė vizitojė Pejėn dhe do tė takohet me krerėt e pushtetit tė ri lokal dhe qytetarėt e kėsaj komune dukagjinase.

Kryeministri Thaēi sot i drejtohet Kėshillit tė Sigurimit Nė Kėshillin e Sigurimit, PSSP-ja Joakim Ryker sot do tė paraqes raportin tremujor pėr Kosovėn, ndėrsa nė sencė tė mbyllur do tė flet edhe kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi.

Qeveria thotė se Kosova s’do tė mund tė pėrdoret si vend transit pėr klandestinėt Zyrtarė tė Qeverisė sė re tė Kosovės, deklaruan pėr KosovaLive se gjatė mandatit tė tyre katėrvjeēar, do ta avancojnė bashkėpunim rajonal pėr ruajtjen e kufijve dhe parandalimin e pėrdorimit tė territorit tė Kosovės si vend trampolinė pėr klandestinėt.

Krasniqi: Do t’i kryejmė tė gjitha detyrat qė kemi pėr qytetarėt e vendit Komandanti i KFOR-it, gjenerallejtėnant Ksavier But de Marnak ka shfaqur tė mėrkurėn gatishmėrinė e misionit qė ai drejton qė edhe nė tė ardhmen tė ruajė paqen dhe sigurinė pėr tė gjithė qytetarėt e vendit.

Funksionimit serb nė Kosovė po i vjen fundi, thotė Krasniqi Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi deklaroi tė mėrkurėn se fushata elektorale e zgjedhjeve presidenciale tė Serbisė nė Mitrovicė ėshtė ilegale, sikur qė janė ilegale edhe institucionet e saj nė veri tė vendit, dhe se sipas tij, shumė shpejt funksionimit serb nė Kosovė do t’i vije fundi.

Tubim paqėsor me kėrkesė pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

 

 

Tubim paqėsor me kėrkesė pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės
Grupi iniciues i pėrbėrė nga pėrfaqėsues mbarėkombėtar shqiptarė tė mėrkurėn nė Prishtinė mbajti njė tubim paqėsor ku nė emėr tė popullit ‘shpalli’ pavarėsinė e Kosovės dhe kėrkoi zyrtarizimin e saj nga institucionet e Kosovės. Marshuesit kėrkuan njohjen e pavarėsisė sė Kosovės dhe anėtarėsimin e shtetit tė Kosovės nė OKB.

 

Mitrovica ka paguar ēmimin politik, tash duhet t’i kthehet perspektiva Kryetari i Kuvendit Komunal tė Mitrovicės, Bajram Rexhepi, nė njė intervistė dhėnė Kosovapress-it tha sė nė kėtė kohė kur pritet definimi i statusit final tė Kosovės, nė Mitrovicė gjegjėsisht nė veri tė vendit pritet tė ketė tensionim tė situatės, mirėpo sipas tij mė rendėsi ėshtė qė Kosova sė shpejti do tė pavarėsohet nė tėrė territorin e vet. Ai apelon te qytetarėt qė mos tė bien pre e provokimeve nga njerėz dhe grupe tė caktuara, qė nuk munden tė paramendojnė veten pjesė e Kosovės sė pavarur.

Ferati: MAPL do tė ketė edhe zėvendėsministrin serb Ministria e Pushtetit Lokal do tė ketė komunikim tė vazhdueshėm me komunat e Kosovės pėr t’i evidentuar nevojat e mėtejme tė pushtetit lokal dhe shqetėsimet e ndryshme, tha tė mėrkurėn ministri Sadri Ferati gjatė njė takimi qė pati me shefen e Zyrės amerikane nė Prishtinė, Tina Kaidanou.

Gjen. Selimi kėrkon miratimin e tri ligjeve pėrpara krijimit tė ushtrisė Pa miratimin e Ligjit pėr Pensionim tė parakohshėm tė pjesėtarėve tė Trupave tė Mbrojtjes sė Kosovės (TMK), Ligjit pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės (FSK) dhe Ligjit pėr Ministrinė e Mbrojtjes, nuk do tė ketė ushtri tė re tė Kosovės, tėrheq vėrejtjen komandanti i TMK-sė, gjenerallejtėnant Sylejman Selimi.

KEK: Humbjet nė rrjet 16% kurse 31% e rrymės janė humbje komerciale Korporata Energjetike e Kosovės (KEK), gjatė vitit tė kaluar ka inkasuar vetėm 41.3% tė tėrė energjisė qė ka prodhuar, importuar ose energjisė qė ka shkėmbyer me vendet e rajonit, ndėrkohė qė sindikalistėt e korporatės thonė se ky nivel kaq i ulėt i inkasimit ėshtė pasojė e mungesės sė besimit tė qytetarėve ndaj KEK-ut.

Gashi: S’jam bėrė ministėr pėr t’u pėrshtatur me gjendjen, por pėr ta ndryshuar atė Ministri i ri i shėndetėsisė, Alush Gashi, tha tė mėrkurėn nė njė intervistė pėr KosovaLive se nuk ka shkuar nė kėtė ministri pėr t’u pėrshtatur me gjendjen, por ka synim ta ndryshojė atė, duke u shprehur optimist se do tė shtohet buxheti pėr kėtė sektor dhe qytetarėve do tė mund t’u ofrohen shėrbime cilėsore.

Petroviq, anėtar i Kryesisė sė Kuvendit nga GP SLS Grupi parlamentar i Partisė sė Pavarur Liberale (SLS) e ka zgjedhur Sllobodan Petroviqin pėr anėtar tė Kryesisė sė Kuvendit, kurse shef tė grupit, Boban Stojanoviq.

Radikalėt serbė mbajnė tubim parazgjedhor nė veri tė Mitrovicės Tė mėrkurėn nė veri tė Mitrovicės, lideri i Partisė Radikale Serbe, Tomisllav Nikoliq, ka mbajtur njė tubim parazgjedhor nė kuadėr tė zgjedhjeve presidenciale nė Serbi, nė tė cilin kanė marrė rreth tre mijė serbė, tė cilėve ai u tha se “Kosova do tė jetė serbe derisa Serbia tė mos pajtohet dhe ta pranojė pavarėsinė e saj”.

Njė 18 vjeēar godet veten me plumb nė kokė Njė i ri nga Peja ka tentuar ta vrasė veten me revole, tė mėrkurėn nė mėngjes, duke e shkrepur njė plumb nė kokė.

Djukanovic: Zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės nė funksion tė qėndrueshmėrisė sė rajonit Lideri i Partisė Demokratike tė Socialistėve (PDS) nė pushtet nė Mal tė Zi, Milo Djukanovic, nė njė sesion tė rregullt me shefat e misioneve diplomatike nė Mal tė Zi, duke folur mbi ēėshtjen e Kosovės ka vlerėsuar...Zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės nė funksion tė qėndrueshmėrisė sė rajonit.

Klubi i Gazetarėve “Beqir Musliu” shėnoi 7-vjetorin e themelimit Me njė ekspozitė fotografish nė tė cilėn prezantohej puna e Klubit tė Gazetarėve “Beqir Musliu”, pėrgjatė viteve tė kaluara, tė mėrkurėn nė Gjilan ky organizėm ka shėnuar 7-vjetorin e themelimit.

Shtatė teatro do tė jenė pjesė e “Flakės sė Janarit” Shtatė teatro nga Kosova, Maqedonia e Shqipėria, do tė jenė pjesė e “Flakės sė Janarit 2008”, gjegjėsisht e pjesės dramatike, “Talia e Flakės”, thanė tė mėrkurėn anėtarė tė Bordit Organizativ tė kėtij manifestimi shumėkulturor gjithėkombėtar, i cili nisi mė 11 janar, me shėnimin e ditės sė kazermės “Rexhep Mala e Nuhi Berisha”.

..informacione...pak mė hapur:
OKB: Sot, debati mbi Kosovėn nė Kėshillin e Sigurimit

16-01-2008 Presidenti serb Boris Tadiē pritet tė flasė sot pasdite nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara mbi rolin e misionit tė OKB-sė nė Kosovė.

Presidenti i Kėshillit, i dėrguari i Libisė, Giadalla Ettalhi, u tha dje gazetarėve se zoti Tadiē do tė flasė gjatė njė debati tė hapur. Ai tha se mė pas Kėshilli do tė vazhdojė punimet me dyer tė mbyllura pėr tė dėgjuar pėrfaqėsuesit e shiptarėve tė Kosovės.

Kryeministri i ri i Kosovės, Hashim Thaēi, pritet tė marrė pjesė.

Anėtarėt e Kėshillit tė Sigurimit e planifikuan takimin e sotėm pėr tė diskutuar mbi raportet e Sekretarit tė Pėrgjithshėm, Ban Ki-moon dhe shefit tė UNMIK-ut, Joachim Ruecker pėr Kosovėn.

Shtypi serb citon zotin Tadiē tė ketė thėnė se ai do t’u kėrkojė anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit tė mbėshtesin vazhdimin e bisedimeve midis Beogradit dhe Prishtinės mbi statusin e Kosovės.//voa//


Pėrparėsitė e Sllovenisė si presidente e radhės e BE-sė

Ivana Kuhar
16-01-2008
Republika e vogėl malore e Sllovenisė mori presidencėn e radhės tė Bashkimit Evropian mė 1 janar. Ambasadori i Sllovenisė nė Uashington Samuel Zbogar, thotė se njė ndėr pėrparėsitė e Ljubjanės ėshtė zgjidhja e statusit tė Kosovės brenda 6 muajve tė ardhshėm dhe pėrshpejtimi i integrimit tė Ballkanit Perėndimor nė Bashkimin Evropian.

Ambasadori slloven nė Uashington Samuel Zbogar parashtroi gjatė njė takimi nė mjediset e Kongresit amerikan nė fillim tė javės pėrparėsitė e vendit tė tij pėr 6 muajt e ardhshėm. Zoti Zbogar tha se detyra mė e rėndėsishme pėr presidencėn e Sllovenisė nė tė ardhmen e afėrt ėshtė zgjidhja e statusit tė Kosovės.  “Kosova ėshtė ēėshtja kryesore. Ajo duhet tė zgjidhet brenda 6 muajve tė parė.”

Ambasadori Zbogar tha se stabiliteti nė Ballkanin Perėndimor ka rėndėsi tė madhe pėr sigurinė dhe begatinė e gjithė Bashkimit. Sllovenia tha ai, do tė punojė pėr tė pėrshpejtuar integrimin e rajonit nė Bashkimin Evropian. “Gjatė presidencės sė saj Sllovenia do tė synojė tė pėrfundojė nėnshkrimin e marrėveshjeve tė Asocim Stabilizimit me gjithė Ballkanin Perėndimor”. Procesi i Asocim Stabilizimit ka qėnė njė instrument i vlefshėm pėr nxitjen e stabilitetit dhe tė reformave," tha ambasadori slloven.

Muajin e kaluar kryeministri i Serbisė Vojisllav Koshtunica tha se Beogradi nuk do ta nėshkruajė marrėveshjen e Asocim Stabilizimit nėse Bashkimi njeh pavarėsinė e Kosovės dhe nėse dėrgon njė mision evropian nė Kosovė. Por ambasadori slloven tha se kėto dy ēėshtje nuk janė tė lidhura. “Nėnshkrimi i marrėveshjes nuk ka tė bėjė me misionin evropian nė Kosovė. Ka ardhur koha qė Serbia, populli i saj tė shikojė drejt sė ardhmes, ta kuptojė se Evrorpa ėshtė me ta dhe se e ardhmja e tyre ėshtė nė Evropė.”

Gjatė takimit me ndihmėsit e lartė tė ligjvenėsve, amabasadori slloven tha se zgjerimi ka qenė njė nga politikat mė tė suksesshme tė Bashkimit. Bisedimet e anėtarėsimit me Kroacinė dhe Turqinė shtoi ai, do tė vazhdojnė. Koha e anėtarėsimit tha ai, do tė varet nga pėrmbushja i kritereve tė pranimit prej secilit vend.

Sllovenia ka thėnė se gjatė presidencės sė saj, do tė marrė masat e duhura qė Traktati i Lisbonės tė hyjė nė fuqi ditėn qė do tė ratifikohet nga vendet anėtare gjatė 2008. Sllovenia ėshtė vendi i parė i grupit tė vendeve qė u anėtarėsuan nė vitin 2004, qė merr presidencėn e radhės. //voa//

...njė informacion..nga dita e djeshme:

Ministrat europianė tė Grupit tė Kontaktit tė shtunėn nė Slloveni

15-01-2008Ministria e jashtėme sllovene  njoftoi se Sllovenia do tė jetė mikpritėse e njė takimi qė do tė mbahet tė shtunėn mes vendeve anėtare europiane tė Grupit tė Kontaktit pėr Kosovėn.

Ajo njoftoi dje se ministrat e jashtėm tė Britanisė, Francės, Gjermanisė dhe Italisė do tė takohen nė Brdo pri Kranju nė periferi tė Lubljanės pėr tė diskutuar mbi njė qendrim tė pėrbashkėt rreth hapave pėr pavarėsi tė Kosovės.

Nė takim pritet tė marrin pjesė gjithashtu komisioneri i Bashkimit Europian pėr Zgjerimin, Olli Ren dhe shefi i BE-sė pėr politikėn e jashtėme Havier Solana. Rusia, e cila bėn pjesė gjithashtu nė Grupin e Kontaktit nuk do tė pėrfaqėsohet nė mbledhje.

Udhėheqėsit europianė pritet tė diskutojnė gjithashtu mbi kalendarin e hapave pėr dėrgimin e njė mision prej 1800 vetėsh nė Kosovė. //voa//


LAJMET
E hėnė 14 janar, 2008

Pėr shpalljen e pavarėsisė kanė mbetur vetėm aspektet procedurale, thotė Thaēi
Kryeministri i ri i Kosovės, Hashim Thaēi gjatė vizitės sė parė prej se ka marrė kėtė post tek Familja Jashari nė Prekaz, tha se pėr shpalljen e pavarėsisė kanė mbetur vetėm aspektet procedurale dhe angazhimi i institucioneve nė bashkėpunim me Uashingtonin dhe Brukselin sė shpejti do tė bėjnė publike datėn e shpalljes.

Me Kushtetutėn e re Kosova do tė jetė Republikė Parlamentare
Prishtinė, 14 janar, 2008
Profesori i sė Drejtės Kushtetuese nė Universitetin e Prishtinės dhe njėri nga hartuesit e Kushtetutės sė Kosovės, Arsim Bajrami, nė njė intervistė dhėnė pėr Kosovapress tha se tanimė ka pėrfunduar procesi i shkrimit tė kushtetutės dhe kanė mbetur vetėm edhe disa harmonizime pėrfundimtare para se teksti t’i dorėzohet Parlamentit. Ai thekson se hartimi i kushtetutės ėshtė bazuar nė parimet e pakos sė Ahtisarit, por ajo nuk ėshtė krejtėsisht rob i saj, sepse ėshtė punuar njė tekst pėr njė shtet sovran dhe tė pavarur, respektivisht Kosova do tė jetė Republikė Parlamentare. Sipas tij, ekspertėt kanė bėrė pėrpjekje tė krijojnė njė kushtetutė me frymė evropiane, ku nė epiqendėr tė saj janė promovimi i vlerave shtet-formuese dhe vet qytetari.

Me rritjen e pensioneve prej 75 euro ėshtė bėrė njė hap pėrpara
Rritja e pensioneve nuk do tė mund t’i mbulojė tė gjitha shpenzimet e domosdoshme qė i kanė pensionistėt, me vetė faktin se janė shtrenjtuar tė gjithė artikujt ushqimor, rryma, komunikacioni, etj. Ka qenė mirė qė pensionistėt qė nuk kanė burim tjetėr pos pensionit, tė lirohen nga pagesat e shėrbimeve publike, tė cilat janė mjaft tė shtrenjta pėr xhepin e pensionistit, ka thėnė nė njė intervistė pėr Kosovapress, Ramė Alihajdari, anėtar i Kryesisė sė Lidhjes sė Pensionistėve tė Kosovės.

Qeveria e re premton masa konkrete pėr ndaljen e emigrimit
Zyrtarė tė Qeverisė sė re tė Kosovės, deklaron tė shtunėn pėr KosovaLive se gjatė mandatit tė tyre katėrvjeēar do tė krijojnė infrastrukturėn e nevojshme pėr qytetarėt e Kosovės nė mėnyrė qė kėta tė fundit tė mos emigrojnė nė vende tė ndryshme perėndimore pėr tė kėrkuar jetė mė tė mirė.

Realizim i plotė i fluturimeve nė Aeroportin e Prishtinės Zėdhėnėsi i Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės “Nėnė Tereza”, Skėnder Bucolli tha  se gjatė ditės sė dielė janė realizuar pa asnjė vonesė tė gjitha fluturimet e planifikuara dhe katėr tė tjera shtesė...

..speciale, nga bashkėpunėtori ynė i rregullt:
BEQIR SINA, New York
Artur Shehu vrau me armė babanė dhe nėnėn e tij Artur Shehu personi qė mendohet se vrau babanė e nėnėn e tij - supozohet, tė jetė mbytur nė Liqenin e Miēinganit 
Trupat e pajetė do tė  varrosen nė Konispol - Sarandė
CHICAGO - ILLINOIS : Shqiptaro amerikani Artur Shehu, 33 vjeē, qė kishte rreth 10 vjet i emigruar sė bashku me familjen e tij nė SHBA-sė, ėshtė kthyer nga dita e hėnė, data 7 janar 2008, nė personin mė tė kėrkuar nga policia amerikane. Ai ėshtė tashmė njihet si njeriu "enigėm", qė ka zėnė vend kryesorė nė kronikat e zeza, tė lajmeve tė radio - televizioneve, dhe mbushur faqet e tė gjitha medieve amerikane, e ato tė botėrore, sidomos, atyre shqiptare. E gjithė, kjo, ndodhi pasi ai dyshohet se qėlloi me armė zjarri babanė dhe nėnėn e tij dhe u arratis nga vendi i krimit. I riu, nga Konispoli i Sarandės, Artur Shehu, shtetas amerikan, banori i Chigagos, nė shtetin verior Illinois, meqėnse deri tani nuk ėshtė gjetur, ėshtė shpalllur person nė kėrkim nga policia e Villa Park, si i dyshuari i vetėm deri tani pėr vrasjen e prindėrve tė tij.  Nė operacionin e kėrkimit pėr arrestimin e Artur Shehut, thuhet se janė angazhuar edhe forcat speciale amerikane, ata tė njėsisė SWEAT.
 
    Pas sinjalizimit, policia shkoi nė banesėn e familjes shqiptare dhe gjeti pajetė babanė e tij Syrja Shehun, 66 vjeē dhe nėnėn e tij Safon,  60-vjeēare. Dy tė moshuarit shqiptarė kishin gjetur vdekjen menjėherė, pasi u qėlluan me armė zjarri nė distancė tė afėrt nga djali i tyre 33-vjeēar Artur Shehu. Shkak i ngjarjes sipas hetimeve tė para tė policisė, dyshohet se kanė qenė konfliktet e vazhdueshme tė Artur Shehut me babanė e tij pėr shkak tė problemeve financiare. “Djali i viktimave kohėt e fundit ishte i stresuar pėr shkak tė problemeve financiare”, tha njė dėshmitar. Sipas banorėve tė zonės nė veri tė Ēikagos, shpeshherė Artur Shehu, ishte detyruar tė punonte si taksist deri nė orėt e vona tė natės pėr shkak tė problemeve financiare.
 
Policia :  Pėr tė pestėn ditė me rradhė, ėshtė policia e shtetit federal,Ilinois qė po duket e pasuksesėshme, tė paktėn gjeritani nė kėrkimet e saja nė liqenin "Lake Michigan". Duke kėrkuar nė thellėsit e liqenit, trupin e njeriut, i cili supozohet tė jetė mbytyr, nė atė liqen, pasi kreu vrasjen e prindėrve tė tij nė shtėpin nė lagjen Villa Park. Policia, pas ngjarjes mendojė se e lokalizojė, menjėher vend -ndodhjen e 33 vjeēarit, shqiptar, qė akuzohet se ka bėrė vrasjen e prindėrve tė tij, pėr arsye e rrethana deri tani vetėm spekulative. Policia, gjeti nė bregun e liqenit "Lake Michigan", automjetin, i cili pėrdorje si taksi me firmėn "Shehu Cab". Pėrveē taksisė me tė cilėn punonte Artur Shehu dhe makinės sė pėrdorur prej tij, policia nuk ka gjetur asnjė gjurmė tjetėr tė lėvizjes sė shqiptarit tė kėrkuar. Fotografia e tij ėshtė vendosur nė tė gjitha vendet publike nė Ēikago, ndėrsa policia ka vendosur shpėrblim pėr ata qė japin informacion pėr 33-vjeēarin. Por, policia gjithashtu rekomandon, qė asnjeri s'duhet tė tentojė vetė t'a kapė vetė atė , pasi ai mendohet tė jetė shumė i rrezikėshėm nga qė mendohet se ka kaluar nė depresion.

Kėrkimet nė liqen : Zėdhėnsi i policisė sė Chicagos, Lt. Christopher Kennedy, tha se polumbarėt e policisė dhe ekspertėt e policisė, tė cilėt mbulojnė sektorin e gjetjes sė trupave qė mbyten nė; oqean, liqen, det, lumė ose rezervuare, mbasi gjetėn taksin nė bregun e liqenit"Lake Michigan", janė duke ndjekur gjurmėt nė tre ditėt e para nė njė rreth prej 50 Yards, baras me 45.72 Metera. Dy ditė fundit kėrkimet e tyre janė shtrirė nė njė sipėrfaqe, ku rrezja e veprimit arrin deri 100 Yards, baras me 91.44 Metera. Dhe nė njė thellėsi deri nė 10 Feet baras me 3.048 Metera. Kennedy, tha se "Pjesa e liqenit ku supozohet se mund tė jetė mbytyr Shehu, ėshtė shumė e vrazhėd dhe me shumė tallaz, Uji ėshtė i trubullt dhe mjaft i ndotour, ēka e ka vėshtėrsuar shikimin nėn ujė tė polumbarve".The DuPage County state's attorney's office charged Shehu with two counts of first-degree murder Tuesday.  

Emigranti shqiptar vret me armė zjarri dy prindėrit e tij, nė Ēikago tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

    Nė orėt e mėngjesit njė telefonatė ka lajmėruar policinė e Ēikagos, se nė njė banesė tė veēuar dykatėshe nė “Vila Park” ishin vrarė dy persona. Agjentėt e policisė shkuan menjėherė nė vendin e ngjarjes, por nuk gjetėn nė banesėn e shqiptarėve djalin e dy tė moshuarve, qė kishin vdekur nė vend. Sipas tė dhėnave tė para tė policisė, autori i telefonatės qė lajmėroi pėr ngjarjen, mendohet se ka qenė Artur Shehu, djali i viktimave, i dyshuari kryesor pėr vrasjen. Policia tėrhoqi trupat e pajetė pėr ekzaminime, ndėrsa mė pas filloi kėrkimet pėr autorin e krimit dhe marrjen nė pyetje tė dėshmitarėve. Bashkatdhetarėt e dy tė moshuarve qė u vranė dje brenda nė banesėn e tyre thanė, se ata nuk kanė pasur probleme me njeri qėkur para dhjetė viteve u vendosėn nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Policia ndėrkaq bėri publike njė komunikatė, nė tė cilėn thuhej se Artur Shehu, i dyshuar pėr vrasje, ishte i lirė, i armatosur dhe i rrezikshėm. Gjatė kėrkimeve pėr tė dyshuarin disa kilometra larg banesės ėshtė gjetur taksia me tė cilėn punonte Artur Shehu, njė automjet me mbishkrimin “Shehu Cab”. Kėrkimet e policisė zbuluan edhe njė makinė tjetėr tip “Golf”, prodhim i vitit 2001 qė dyshohet se ėshtė pėrdorur nga emigranti shqiptar gjatė pėrpjekjeve pėr t’i shpėtuar arrestimit nga policia.

Familja Shehu, varrimi do tė bėhet nė Konispol - Sarandė
  Vėllezėrit e viktimave kanė deklaruar pėr shtypin nė Shqipėri, se ata janė nė pritje tė trupave tė pajetė nga SHBA, drejt Shqipėrisė. Ata, sipas dekleratve, tė medies shqiptare do tė prehen nė varrezat qytetare nė fshatin Konispol - Sarandė. Po sipas medies shqiptare ata kanė rrėfyer se  ēifti i vrarė Shehu, kishte katėr fėmijė; tre vajza dhe  njė djalė, i cili dyshohet tė jetė edhe vrasėsi i dy prindėrve. Syrja Shehu punoi berber nė Konispol, ndėrkohė qė u dėnua dhe u internua me akuzėn agjitacion dhe propagandė. Shehu vuajti dėnimin nė burgun e Spaēit(Mirditė) burgun e Vlorės dhe tė Ballshit.

  Pas daljes nga burgu ai emigroi nė Greqi e mė pas nė Chicago - SHBA, ku jetonte vajza e madhe e martuar dhe djali i vetėm Arturi. Ēifti i vrarė Syrja dhe Safo Shehu kishte vetėm 6 vite qė kishte emigruar nė Chiciago tek I biri. Pėr herė tė fundit ata ishin nė Konispol nė shtator tė vitit 2007, nė njė dasėm tek tė afėrmit. Pritet qė trupat e viktimave  tė mbėrrinjė nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Tiranės, "Nėnė Tereza" nė Rinas pasditen e sė martės.


LAJMET
E premte 11 janar, 2008

Sejdiu thotė se vendimi pėr shpalljen e pavarėsisė do tė merret shumė shpejt Kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu se autoritetet vendore janė duke i bėrė tė gjitha pėrgatitjet qė nė koordinim me bashkėsinė ndėrkombėtare, nė njė periudhė tė shkurtėr kohore tė shkohet drejt shpalljes sė pavarėsisė... Sejdiu thotė se e din kornizėn kohore, por jo edhe datėn e pavarėsisė Kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu, deklaroi tė premten nė Prishtinė se e din kornizėn kohore, por jo edhe datėn e saktė se kur do tė shpallet pavarėsia e Kosovės, por sipas tij, kjo do tė ndodhė shumė shpejtė dhe nė koordinim me bashkėsinė ndėrkombėtare.

Vendimi pėr Kosovėn po afrohet, thotė kryeministri Thaēi Kryeministri Hashim Thaēi tha tė premten se vendimi pėr Kosovėn po afrohet, andaj kėrkoi pėrkushtim nga i gjithė spektri politik kosovar pėr kryerjen e tė gjitha obligimeve qė Kosova ka para vetes.

Presidenti Topi do tė zhvillojė njė vizitė treditore nė Kosovė Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, me ftesė tė shefit tė UNMIK-ut, Joakim Ryker, dhe kryetarit Fatmir Sejdiu, do tė zhvillojė njė vizitė zyrtare nė Kosovė, nga data 25 deri nė 27 janar, gjatė sė cilės do tė takohet me zyrtarė tė lartė tė institucioneve vendore dhe atyre ndėrkombėtare.

Sarniq: Turqia e gatshme tė mbėshtesė Prishtinėn nė ruajtjen e trashėgimisė kulturore Shefi i Zyrės sė Turqisė nė Kosovė, Mustafa Sarniq, ka shprehur tė premten gatishmėrinė e vendit tė tij qė tė mbėshtesė Prishtinėn nė ruajtjen e pjesės sė vjetėr tė qytetit pėrmes projekteve tė ndryshme.

“NYT”: SHBA-tė dhe Gjermania pajtohen ta pranojnė pavarėsinė e Kosovės SHBA-tė dhe Gjermania janė pajtuar ta pranojnė pavarėsinė e Kosovėn pasi kjo tė shpallet dhe t’i bėjnė thirrje pjesės tjetėr tė Evropės ta pėrcjell kėtė hap, citon...

Krasniqi thotė se javėn tjetėr vendoset pėr simbolet e shtetit tė Kosovės Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, tha tė premten se gjatė javės sė ardhshme, nė bashkėveprim me kryetarin dhe kryeministrinė, do tė vendoset pėr ēėshtjen e simboleve tė shtetit tė ri tė Kosovės.

Bucolli: Gjendja nė ANP pritet tė rregullohet gjatė ditės sė nesėrme Zyrtarė tė aeroportit ndėrkombėtar nė Prishtinė thanė tė premten pėr Kosovapress se deri mė tash nga gjithsej 12 fluturime tė planifikuara gjatė ditės, janė realizuar gjashtė prej tyre, pesė janė anuluar, ndėrsa sipas parashikimeve tė Shėrbimit Meteorologjik tė Aeroportit, gjendja pritet tė rregullohet gjatė ditės sė nesėrme.

Serbia ua ndalon vėzhguesve nga SHBA dhe Britania t'i mbikėqyrin zgjedhjet Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nė Serbi ua ka ndaluar vėzhguesve nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania qė t'i mbikėqyrin zgjedhjet presidenciale, tė cilat do tė mbahen mė 20 janar.

U mbajt akademi pėrkujtimore kushtuar 87-vjetorit tė masakrės sė Prapashticės Tė premten nė Teatrin Kombėtar nė Prishtinė, u mbajt njė akademi pėrkujtimore kushtuar 87-vjetorit tė masakrės sė Prapashticės, si dhe u promovua libri “Monografi e fshatit Prapashticė” tė bashkautorėve Ramadan Ibrahimi, Ajvaz Abazi, Qazim Namani dhe Ismail Ismaili.

Mustafa ua tėrheqė vėrejtjen ndėrmarrjeve publike komunale Kryetari i komunės sė Prishtinės, Isa Mustafa, kėrkoi tė premten nga udhėheqėsit e ndėrmarrjeve publike komunale “Pastrimi”, “Hortikultura” dhe “Trafiku Urban”, tė punojnė mė shumė dhe tė ofrojnė shėrbime mė tė mira pėr kryeqytetasit, pasi nė tė kundėrtėn do tė marrė masa ndėshkuese ndaj tyre.

Gjashtė nxėnėse alivanosen nga njė lloj gazi i hedhur nė shkollėn ekonomike tė Ferizajt
11.01.2008 16:52 ET Ferizaj Gjashtė nxėnėse tė shkollės sė mesme ekonomike tė Ferizajt, janė alivanosur tė premten rreth mesditės, nga njė erė e rėndė qė ėshtė pėrhapur papritmas nė korridorin e shkollės.

Kapet i dyshuari qė mashtroi 86 vjeēarin Njė 51-vjeēar nga Vitia, i cili mashtroi njė tė moshuar, 86 vjeēar duke i marrė 100 euro, ėshtė arrestuar nga policia

...info...hapur:

SHBA mbėshtesin zgjidhjen sa mė shpejtė tė statusit tė Kosovės  Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė shprehur mbėshtetjen e plotė pėr zgjidhjen sa mė shpejtė tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės, duke shfaqur bindjen e tyre se rekomandimet e Ahtisaarit pėr njė pavarėsi tė mbikėqyrur nxisin njė stabilitet rajonal. Nė njė deklaratė tė tij nėnsekretari amerikan i Shtetit, Nicholas Burns u ka bėrė thirrje udhėheqėsve tė posazgjedhur tė Kosovės qė tė punojnė nė mėnyrė paqėsore dhe me pėrgjegjshmėri gjatė periudhės qė ata do tė vėjnė nė zbatim zgjidhjen e statusit. "Nėnsekretari i Shtetit, Burns i ka thirrur nė telefon si
presidentin Fatmir Sejdiu ashtu dhe kryeministrin Hashim Thaēi dhe i ka uruar pėr formimin e qeverisė sė koalicionit ", ritheksoi nė konferencėn pėr shtyp, zėdhėnėsi i Departemtnti tė Shtetit, Tom Casey. Ai tha se nėnsekretari Burns njėkohėsisht ka pėrshėndetur edhe deklarimet e tyre pėr njė Kosovė gjithėpėrfshirėse nė tė cilėn si pakica serbe ashtu edhe tė tjerat janė tė mirėpritura. Burns edhe njėherė ka theksuar zotimin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr tė ndihmuar udhėheqjen e re tė Kosovės tė pėrballojė sfidat e shumta tė sė ardhmes. "Shtetet e Bashkuara besojnė se zbatimi me shpejtėsi i Planit Ahtisari, pėrfshirė rekomandimet e tij pėr pavarėsi tė mbikqyrur dhe pėr mbrojtjen e pakicave, do tė nxisė stabilitet rajonal, duke u krijuar mundėsi si Serbisė edhe Kosovės tė ecin pėrpara nė rrugėn
drejt njė bashkėpunimi mė tė madh me NATO-n dhe Bashkimin Evropian," u tha nė deklaratėn e djeshme tė qeverisė amerikane.
"Nėnsekretari Burns i ka siguruar udhėheqėsit e Kosovės pėr mbėshtetjen e Washingtonit dhe pėr zgjidhjen sa mė tė shpejtė tė statusit final tė Kosovės," tha zėdhėnėsi Casey. /SGashi/rtk/

NYT: SHBA dhe Gjermania janė pajtuar qė ta pranojnė Kosovėn shtet Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania janė pajtuar qė ta njohin Kosovėn pasi ajo tė shpallė pavarėsinė, dhe t'i bėjnė thirrje pjesės tjetėr tė Evropės qė ta ndjekė shembullin e tyre, shkruan New York Times. Zyrtarė tė lartė evropianė kanė thėnė se nė njė bisedė qė presidenti George Bush dhe kancelarja Angela Merkel sė fundi kanė zhvilluar rreth Kosovės, ata janė pajtuar se njohja e Kosovės ėshtė jetėsore pėr tė stabilizuar Ballkanin perėndimor. Neė York Times i transmeton zyrtarėt evropianė tė kenė thėnė se SHBA-tė nė mėnyrė agresive po i bėjnė trysni BE-sė qė tė sigurohen se njohja e pavarėsisė sė Kosovės tė mos vonohet as pėr njė javė. "Buka ėshtė pjekur, sepse amerikanėt i kanė premtuar Kosovės pavarėsinė", transmeton gazeta njė diplomat tė lartė tė Bashkimit Evropian. "Nėse Uashingtoni do ta njihte Kosovėn ndėrsa vendet evropiane nuk do ta ndiqnin, atėherė kjo do tė ishte katastrofė", ka thėnė diplomati i lartė i BE-sė.

BE pret mesin e shkurtit pėr fillimin e misionit tė saj nė Kosovė, thonė diplomatėt  Shumica e vendeve tė Bashkimit Evropian do tė presin deri kah mesi i shkurtit pėr tė filluar misionin policor dhe atė tė drejtėsisė nė Kosovė, pėrndryshe dėrgimi mė i hershėm i kėtij misioni mund tė pėrēajė pushtetarėt pro evropianė nė zgjedhjet presidenciale tė Serbisė, ka thėnė njė diplomat evropian."Shumica mendojnė se muaji janar do tė ishte kohė e gabueshme pėr dėrgimin e misionit tė BE-sė nė Kosovė", tha njė diplomat i pėrfshirė nė kėtė ēėshtje.

Thaēi kėrkoi nga ministrat dhe hartimin e projekteve konkrete Kryeministri, Hashim Thaēi kėrkoi sot nga ministrat e kabinetit qeveritar pėrkushtim dhe punė intensive nė luftėn kundėr korrupsionit dhe dukurive tjera negative. Nė takimin e sotėm tė Qeverisė, Thaēi poashtu kėrkoi nga ministrat hartimin e projekteve konkrete dhe jo vetėm konstatimin e gjendjes sė rėndė nė dikasteret tė cilat ata do ti udhėheqin. Kryeministri, Hashim Thaēi mbajti premtimin e tij qė takimet e Qeverisė tė jenė tė hapura pėr media. Ai sot ishte kėmbėngulės nė kėrkesat e tij karshi ministrave qė prioritet tė jenė lufta ndaj dukurive negative dhe korrupsionit duke kėrkuar njėherit nga ata hartimin e projekteve konkrete dhe jo vetėm konstatimin e gjendjes sė rėndė nėpėr ministritė pėrkatėse.
“Ishte takim shumė i suksesshėm, kėrkova nga ministrat pėrkushtim maksimal dhe projekte konkrete” , tha pas takimit kryeministri Thaēi.
Kryeministri, Thaēi ndėrkaq duke u pėrgjigjur nė pyetjet e gazetarėve pėr mundėsinė e konfliktit tė interesit tė disa ministrave me postin e tyre, tha se tė gjithė ministrat do tė punojnė vetėm nė Qeveri dhe nuk do tė kenė asnjė post tjetėr.
"Keqmenaxhimi do tė ndėshkohet nga unė", tha Thaēi dhe mė pas pėrmendi disa prej obligimeve qė i kanė ata si qeveri e re. Ai ka kėrkuar qė nesėr njė raport nga tė gjithė ministrat pėr shpenzimet e veturave nėpėr dikasterėt e tyre duke kėrkuar reduktimin e shpenzimeve. Thaēi theksoi se nuk do tė tolerojė asnjė hakmarrje apo revansh politik, ndėrsa rishikimin e buxhetit, raportin pėr pranim-dorėzimin e gjendjes nėpėr ministri, planin e punės pėr 100 ditėt e ardhshme, kryeministri i sapozgjedhur i paraqiti si detyra tė para tė qeverisė.

Komandanti i KFOR-it Ksavier De Marnhak vizitoi Qendrėn e Kosovės pėr Siguri Publike, nė Vushtrri Komandanti i KFOR-it, gjenerali Ksavier De Marnhak ka vizituar sot Qendrėn e Kosovės pėr Siguri publike, Edukim dhe Zhvillim nė Vushtrri dhe u prit nga nėnkolonel Driton Zabėrxha, ku mori pjesė nė ceremoninė e diplomimit tė pjesėtarėve tė SHPK-sė tė cilėt janė trajnuar pėr teknikat dhe taktikat e kontrollit tė turmės. Po ashtu komandanti i KFOR-it, gjenerali Ksavier De Marnhak gjatė ditės sė sotme i vizitoi edhe ambientet e Qendrės sė Kosovės pėr Siguri Publike, ku duke iu drejtuar tė pranishmėve shfaqi dėshirėn qė prania e tij tė perceptohet si interesim pėr Shėrbimin Policor tė Kosovės dhe KFOR-in, tė cilėt kanė misionin e pėrbashkėt - sigurinė dhe rendin publik.
Pas shpėrndarjes sė ēertifikatave pėr tė diplomuarit, komandanti i KFOR-it, De Marnhak, nėnkolonel Driton Zabėrxhės i dhuroi medaljen pėr paqe dhe demokraci, njofton Zyra pėr marrėdhėnie me publikun pranė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Kosovės.

Presidenti Topi sė shpejti do tė vizitojė Kosovėn Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, gjatė kėtij muaji do tė vizitojė Kosovėn, me ftesė tė shefit tė UNMIK-ut dhe Presidentit tė Kosovės. "Unė do tė vizitoj Kosovėn nė datė 25, 26 dhe 27 janar, qė do tė thotė pas dy javėsh. Ndihem i lumturuar qė do tė jem nė Kosovė nė njė moment historik pėr Kosovėn, kur Kosova mė shumė se kurrė ėshtė nė prag tė marrjes sė statusit tė pavarėsisė", bėri tė ditur Presidenti Topi gjatė komunikimit me dėgjuesit nė njė emision tė BBC-sė. Kreu i shtetit shqiptar theksoi se ėshtė i "mbushur me emocion" pėr kėtė vizitė nė Kosovė dhe ėshtė shumė i motivuar dhe mezi pret qė tė shkojė nė kėtė vizitė zyrtare, e cila, siē thotė, po pėrgatitet me mjaft kujdes. Bamir Topi Kosovėn pėr herė tė parė e kishte vizituar menjėherė pas ēlirimit.

Tėrhiqet Gruevski - pas reagimeve tė shumta nga shtyhet afati pėr vizat me Shqipėrinė Presioni i shtetit shqiptar dhe qarqeve shqiptare ka detyruar mbrėmė kryeministrin e Maqedonisė, Nikolla Gruevski, tė deklarojė tėrheqjen nga aplikimi i procedurave tė reja tė pajisjes me vizė pėr shtetasit shqiptarė, deri nė gjetjen e zgjidhjeve tė reja. Ky vendim ėshtė marrė pas njė takimi kokė mė kokė qė shefi i qeverisė sė Shkupit zhvilloi mbrėmė me kreun e Partisė Demokratike Shqiptare, Menduh Thaēin, aleat nė qeverisje.
Lajmi ėshtė konfirmuar pėr mediat nga vetė Thaēi, qė nė pėrfundim tė kėtij takimi ka zhvilluar njė bisedė telefonike me ministrin e Jashtėm tė Shqipėrisė, Lulzim Basha, tė cilin e ka siguruar “pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė vizave pėr shtetasit shqiptarė dhe heqjen e procedurave, deri nė gjetjen e zgjidhjeve tė reja pėr ēėshtjen e vizave mes dy vendeve”.

Komisioni Evropian i shqetėsuar pėr mundėsinė e blerjes sė NIS nga ana e Gazprom-it rus Komisioni Evropian ka shprehur shqetėsim lidhur me marrjen e monopolit tė naftės sė Serbisė nga gjiganti rus i energjisė, Gazprom. Kompania shtetėrore ruse e gazit ka ofruar 400 milionė euro pėr pjesėn mė tė madhe tė aksioneve nė kompaninė NIS dhe Beogradi mund ta miratojė kėtė marrėveshje gjatė kėtij muaji. Por, disa vlerėsojnė se vlera e NIS ėshtė shumė mė e madhe dhe njė numėr kompanish evropiane kanė shprehur interes. Komisioni Evropian tha se shitja e Gazpromit duhet tė jetė e hapur dhe transparente.
Zėdhėnėsja Kristina Nagji thotė se Komisioni Evropian shpreson se shitja e aseteve kaq tė rėndėsishme, si ajo e kompanisė serbe tė naftės, do tė jetė e hapur dhe e orientuar nga interesa objektivė, komercial dhe ekonomik.
Shitja e Kompanisė NIS ndodh nė kohėn kur Serbia po ecėn drejt hyrjes nė Bashkimin Evropian,qė mund tė shėnojė njė hap pėrpara gjatė kėtij muaji.
Disa analistė thonė se shitja e kompanisė Nis te Moska mund tė jetė e motivuar politikisht. Nė shkėmbim tė kompanisė serbe tė naftės, ata thonė se Rusia mund tė ofrojė mbėshtetje pėr ēėshtjen e Kosovės.
Ministria serbe e Energjisė dhe Minierave thotė se motivi nuk ėshtė politik, por ėshtė i bazuar thjesht nė nevojėn pėr tė siguruar njė burim tė furnizimit me gaz.

...speciale:

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia, qėndrime diametralisht tė kundėrta pėr Kosovėn
/voa/
11-01-2008 Shtetet e Bashkuara dhe Rusia  kanė qėndrime diametralisht tė kundėrta pėr ēėshtjen e Kosovės. Megjithėse teknikisht ėshtė ende pjesė e Serbisė, qė nga viti 1999, Kosova ka qenė nėn administrimin e Kombeve tė Bashkuara dhe NATO-s. Kjo pasoi fushatėn mbi dymujore tė NATO-s qė i dha fund shtypjes serbe ndaj shqiptarėve.

Shqiptarėt e Kosovės duan pavarėsinė dhe gėzojnė mbėshtetjen e Shteteve tė Bashkuara dhe Bashkimit Evropian. Serbia dhe Rusia e kundėrshtojnė me forcė pavarėsinė. Negociatat katėrmuajshe pėrfunduan pa marrėveshje dhe Rusia ka kėrcėnuar se do tė vėrė veton nėse propozimi paraqitet pėr votim nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė.

Robert Legvold, njė ekspert i ēėshtjeve ruse nė Universitetin e Columbias thotė se ēėshtja e sovranitetit ka shumė rėndėsi pėr Rusinė.

“Qė nė fillim Rusia i ka kundėrshtuar deklaratat e pavarėsisė tė kėtij lloji qė sjellin si rezultat njohjen e sovranitetit nga komuniteti ndėrkombėtar, sepse e shqetėson separatzimi brenda territorit tė saj, pėrfshirė Ēeēeninė. Megjithatė situata ėshtė e ndėrlikuar sepse reagimi Rus nuk ėshtė i njėjtė pėr raste paralele brenda rajonit tė saj si Abkazia nė Gjeorgji, Transdniestria nė Moldavi, dhe ndoshta Osetia jugore nė Gjeorgji”.

Ish-Sekretari amerikan i shtetit dhe ish-ambasadori amerikan nė Jugosllavi  Lawrence Eagleburger thotė se pavarėsia e Kosovės mund tė ndikojė nė konflikte tė tjera nė botė.

“Nė fakt lidhur me kėtė ēėshtje mund tė shtrohet njė pyetje shumė serioze qė mund tė pėrdoret lehtėsisht nga tė tjerė nė pjesė tė tjera tė botės dhe ndoshta me shumė mė pak legjitimitet sesa nė rastin e Kosovės, ku nė fakt serbėt kanė vepruar mizorisht nė tė kaluarėn. Por mendoj se kjo traditė ėshtė shume rrezikshme: Ēfarė mund tė bėjnė kurdėt nė Irak, nė Iran dhe nė Turqi? Mund tė pėrmend gjithė ato vende ku mund tė pėrsėritet njė situatė e ngjashme dhe ku ky rast mund tė kthehet nė shembull pėr t’u ndjekur nga tė tjerėt”.

Zoti Eagleburger thotė se mosmarrėveshja pėr Kosovėn vė kundėr njėri-tjetrit parimet e sovranitetit dhe vetė-vendosjes.

“Mua mė shqetėson seriozisht qėndrimi i komunitetit ndėrkombėtar, pjesė e sė cilit janė edhe Shtetet e Bashkuara, qė mbrojnė shkėputjen e njė pjese tė territorit tė njė vendi dhe bėrjen e tij tė pavarur. Nuk mendoj se do tė ishte e udhės tė ndėrtonim njė traditė tė tillė. Ka arsye shumė tė forta pėr kundėrshtimin ndaj pėrpjekjeve ndėrkombėtare pėr ta shkėputur Kosovėn nga Serbia. Mund tė argumentohet sa tė duash pėr problemet mes Serbėve dhe kosovarėve, por ka njė ēėshtje tjetėr kėtu qė ėshtė tradita ndėrkombėtare sipas sė cilės pa pritur e pa kujtuar komuniteti ndėrkombėtar ka tė drejtėn qė tė urdhėrojė ose t’i bėjė presion pėr shkėputjen e njė territori duke i thėnė vendit nė fjalė qė ai nuk ėshtė mė pjesė e tij”.

Ish-Kėshilltari i Shteteve tė Bashkuara pėr Sigurinė Kombėtare Gjeneral Brent Scowcroft ėshtė i njė mendjeje.

“Unė kam pėrshtypjen qė kemi ecur mė shpejt seē duhet me Kosovėn. Nuk besoj se janė pjekur kushtet, qė tė lihet mė vete. Edhe nė Bosnje, ne kemi qenė nė Bosnje pesė vjet mė shumė se nė Kosovė dhe pa njė prani Evropiane, ajo do tė kthehej nė gjendjen qė ka qenė mė parė. Kėto janė ēėshtje shumė tė vėshtira dhe emocionale. Dhe nė Kosovė ekziston mundėsia pėr spastrim etnik, ekziston mundėsia pėr radikalizimin e Serbisė, ėshtė njė ēėshtje shumė delikate. Nė fund tė fundit, Kosova ėshtė psikologjikisht qendra shpirtėrore e Serbisė, vendi ku i pati fillesat Serbia. Aty janė rrėnjėt e tyre fetare. Katėr korriku i tyre ėshtė beteja e Kosovės dhe ka njė kuptim tė thellė pėr ta. Dhe mendimi im ėshtė se ne po shtyjmė mė shumė se ē’duhet”.

Shumė analistė besojnė se me dėshtimin e negociatave pėr tė ardhmen e Kosovės, shqiptarėt do ta shpallin pavarėsinė brenda disa muajsh.

Jason Lyall, ekspert pėr ēėshtjet e Rusisė nė Universitetin Princeton, thotė se njė gjė e tillė mund tė kishte pasoja tė rėnda.

“Rreziku ėshtė qė tani qė Shtetet e Bashkuara dhe Evropa nuk arrijnė dot njė marrėveshje me Rusinė, veprimet do tė ndėrmerret nga faktorėt vendas nė terren dhe do tė dalė jashtė kontrollit tė secilės prej kėtyre fuqive. Sigurisht qė ėshtė e qartė qė politikanėt e Kosovės duan pavarėsinė dhe e duan tani. Po ashtu edhe Shtetet e Bashkuara dhe Evropa. Ata mund tė veprojnė jashtė Kombeve tė Bashkuara dhe tė deklarojnė pavarėsinė e Kosovės pa miratimin e Rusisė. Rreziku ėshtė qė gjendja tė dalė jashtė kontrollit dhe asnjė nga kėto fuqi tė mos kontrollojė dot ngjarjet nė terren. Kėshtuqė mund tė krijohen kushtet pėr njė tjetėr spastrim etnik, ose tė paktėn njė konflikt mes palėve nė Kosovė”.

Por Robert Legvold i Universitetit tė Columbias parashikon njė pėrfundim mė paqėsor.

“Serbėt kanė thėnė se nėse shpallet pavarėsia dhe tė tjerėt janė tė gatshėm ta njohin atė, ata do ta ēojnė ēėshtjen nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Hagės, ēka tė bėn tė mendosh se serbėt po mendojnė pėr rrugė diplomtike, jo militantizėm apo njė pėrgjigje agresive”.

Zoti Legvold dhe tė tjerė u bėjnė thirrje palėve qė tė vazhdojnė diskutimet pėr tė gjetur njė kompromis dhe tė shmangin njė ndryshim kufijsh nė Evropėn Lindore, njė pėrpjekje qė Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian thonė se e kanė ezauruar.//voa//


LAJMET
E enjte 10 janar, 2008

Thaēi merr garancitė e NATO-s pėr integritetit territorial tė Kosovės Komandanti i NATO-s pėr Evropėn Juglindore, Mark Fitzgerald ka siguruar kryeministrin e ri, Hashim Thaēi, se integriteti territorial i Kosovės do tė jetė i garantuar nga paqeruajtėsit e KFOR-it dhe do tė vazhdohet puna pėr garantimin e sigurisė pėr tė gjithė kosovarėt.

Burns uron Sejdiun dhe rikonfirmon mbėshtetjen amerikane pėr pavarėsi Nėnsekretari amerikan i shtetit pėr ēėshtje politike, Nicholas Burns, pėrmes telefonit, ka uruar tė enjten Fatmir Sejdiun pėr rizgjedhjen nė postin e kryetarit tė Kosovės, si dhe ka rikonfirmuar mbėshtetje tė plotė tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (SHBA), pėr procesin e pavarėsimit tė Kosovės.

Finlanda bėn thirrje pėr vazhdim tė mandatit tė OSBE-sė nė Kosovė Kryesuesi i ri i misionit tė OSBE-sė, ministri i jashtėm i Finlandės, Ilkka Kanerva, tė enjten nė fjalimin e tij para Kėshillit tė pėrhershėm tė kėtij misioni nė Vjenė, tha se OSBE duhet tė mbesė e pėrkushtuar nė Kosovė, pasi qė qytetarėt e kėtij vendi kanė nevojė ende pėr ndihmėn e kėtij misioni.

Gjermania kėrkon njohjen e pavarėsisė sė Kosovės sapo tė shpallet Gjermania druan se mund tė krijohet njė vakum i rrezikshėm, nėse Bashkimi Evropian nuk lėviz shpejt nė njohjen e shpalljes sė pritshme tė pavarėsisė sė Kosovės nė muajin shkurt, ka thėnė zėvendės ministri i Jashtėm gjerman...

Agim Ēeku ia dorėzon Hashim Thaēit “ēelėsat” e qeverisė Me njė ceremoni qė u organizua nga Garda Ceremoniale e Trupave Mbrojtėse tė Kosovės (TMK), Hashim Thaēi, mori tė enjten edhe solemnisht detyrėn e kryeministrit tė Kosovės nga paraardhėsi i tij, Agim Ēeku.

PSD K optimiste se do tė drejtohet nga Agim Ēeku Vetėm disa orė pasi ia dorėzoi solemnisht detyrėn e kryeministrit Hashim Thaēit, pėrfoljeve pėr tė ardhmen politike tė ish-kryeministrit kosovar, Agim Ēeku, iu shtua edhe konfirmimi nga ana e Kaqusha Jasharit se ai mund ta pranojė ofertėn pėr ta drejtuar Partinė Social-Demokrate tė Kosovės (PSDK), por rreth kėsaj nuk ėshtė deklaruar ende Agim Ēeku.

Opozita zotohet se do tė luajė rol konstruktiv nė Kuvendin e Kosovės Subjektet politike opozitare AKR, LDD dhe AAK janė shprehur pėr Kosovapress se do tė luajnė rol konstruktiv nė Kuvendin e Kosovės dhe do tė jenė njė zė i fuqishėm i qytetarėve...

Arifi: Mjetet e qytetarėve tė jenė nė funksion tė krijimit tė fondeve Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės (BSPK) ka organizuar tė enjten tryezė publike me temėn “Fondi i pensioneve dhe gjenerimi i fondeve pėr zhvillimin social e ekonomik tė Kosovės”, nė tė cilėn ėshtė kėrkuar qė paratė publike tė Kosovės tė deponuara jashtė vendit...

Shpallet lista pėrfundimtare e ndėrmarrjeve tė reja nė valėn e 30-tėAgjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ka bėrė disa ndryshime nė valėn e 30-tė tė procesit tė privatizimit, me ē’rast nga ky rreth ėshtė larguar ndėrmarrja e re Ekonomia Pyjore Therandė.

Sindikalistėt kėrkojnė kthimin e kursimeve pensionale nė Kosovė Drejtues tė Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės (BSPK), tė enjten nė Prishtinė, kėrkuan qė kursimet e Trustit Pensionale, tė kthehen nė Kosovė dhe tė pėrdoren pėr gjenerimin e tė tė ardhurave pėr pensionistėt aktualė dhe zhvillimin ekonomik tė vendit.

Nė shenjė hakmarrje i vihet zjarri veturės sė njė pjesėtari tė SHPK-sė Dy persona tė moshės 33 dhe 40 vjeēar, janė arrestuar nga policia me dyshimin se janė tė pėrfshirė nė zjarrvėnien e shkaktuar mbi veturėn civile tė njė pjesėtari tė SHPK-sė

SHPK arreston 8 turq e njė malazias pėr tentim kalimi ilegal tė kufirit Kosovė-Mal i Zi Zyrtarė tė Shėrbimit Policor tė Kosovės (SHPK), konfirmuan tė enjten se kanė arrestuar nėntė persona, tė cilėt kanė tentuar tė kalojnė nė mėnyrė ilegale kufirin Kosovė-Mal i Zi.

Zėri Amerikės:
Serbia thotė se statusi i Kosovės nuk ėshtė i lidhur me anėtarėsimin e saj nė BE
Ministri i Jashtėm serb Vuk Jeremic thotė se statusi i Kosovės dhe integrimi i Evropės janė pėrparėsitė kryesore tė Serbisė, por janė dy procese tė shkėputura.

Zoti Jeremic u takua dje me komisionerin e Bashkimit Evropian pėr Zgjerimin, Olli Rehn. Ministri serb ndodhet nė Bruksel pėr tė bindur zyrtarėt e Bashkimit Evropian se Serbia po bėn tė gjitha pėrpjekjet pėr tė kapur tė dyshuarit pėr krime lufte qė janė ende nė arrati. Njė gjė e tillė do tė sillte si rezultat nėnshkrimin e marrėveshjes sė Asociim Stabilizimit qė mė 28 janar.

Zoti Rehn tha se ai do ta mbėshteste nėnshkrimin e marrėveshjes nėse prokurori i ri i krimeve tė luftės Serge Brammertz konfirmon bashkėpunimin e Serbisė me Gjykatėn e Hagės.

Por ai tha se ishte i zhgėnjyer qė disa politikanė serbė e lidhin procesin e integrimit nė Bashkimin Evropian me ēėshtjen e Kosovės.//voa//


Kosova, ēėshtja e fundit e pazgjidhur nė Ballkan
Jela De Franceschi
Kosova synon tė shpallė pavarėsinė nė muajt e ardhshėm. Por ēdo veprim drejt pavarėsisė sė saj do tė pėrballet me kundėrshtimin e fortė tė Serbisė dhe aleates sė saj tradicionale Rusisė, e cila mund tė bllokojė anėtarėsimin e saj nė Kombet e Bashkuara. Shumė ekspertė e quajnė kėtė ēėshtje, problemin e vetėm tė pazgjidhur  qė nga shpėrbėrja e ish-Jugosllavisė.

Qė pas shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė, komuniteti ndėrkombėtar ka dėrguar shumė misione paqeruajtėse dhe ka derdhur miliona dollarė ndihmė ekonomike pėr tė stabilizuar rajonin e Ballkanit dhe pėr ta futur nė rrugėn drejt demokracisė dhe tregut tė lirė. Shumė nga vendet qė ishin dikur pjesė e ish-Jugosllavisė kanė bėrė pėrparime tė rėndėsishme dhe ose kanė hyrė nė Bashkimin Evropian ose po bėjnė pėrpjekje pėr t’u anėtarėsuar. Por njė ēėshtje ka mbetur ende e pazgjidhur nė rajon: e ardhmja politike e Kosovės.

Kosova ka qenė nėn administrimin ndėrkombėtar qė pas fushatės sė bombardimeve tė NATO-s nė vitin 1999, qė i dha fund pėrpjekjeve brutale serbe pėr tė pasur nėn kontroll shumicėn shqiptare dhe nxorri jashtė Kosovės forcat serbe. Megjithėse teknikisht Kosova ėshtė ende pjesė e Serbisė, shumica shqiptare ėshtė nė favor tė pavarėsisė, tė cilėn pakica serbe e kundėrshton.

Shumė ekspertė janė tė njė mendjeje se status-quoja e Kosovės, ka frenuar zhvillimin ekonomik dhe ndihmėn e investimet e huaja, ka keqėsuar gjendjen e rendit dhe intensifikuar tensionet mes shqiptarėve dhe serbėve.

Vitin e kaluar komuniteti ndėrkombėtar filloi pėrpjekjet e ndėrmjetėsimit, por bisedimet disa mujore pėr tė ardhmen e Kosovės pėrfunduan pa rezultat.

Ndėrkohė, Rusia ka kėrcėnuar se do tė vėrė veton nėse ēėshtja e pavarėsisė sė Kosovės shtrohet pėr votim nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara. Moska dhe Beogradi po bėjnė thirrje pėr bisedime tė mėtejshme, por Shtetet e Bashkuara dhe vendet kryesore evropiane thonė se negociatat janė ezauruar dhe status-quoja nuk mund tė vazhdojė mė.

“Thirrja pėr shtyrje tė mėtejshme, ėshtė kundėr produktive, nuk ēon askund dhe veēse do tė krijonte mė shumė paqėndrueshmėri”, thotė Robert Hand, kėshilltar nė Komisinin amerikan pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė.      

“Ne thjesht nuk mund tė lejojmė qė statusi i Kosovės tė mbahet pezull pėr njė kohė tė pacaktuar. Njerėzit atje kanė nevojė ta dinė se cila do tė jetė e ardhmja e tyre. Mendoj se Shtetet e Bashkuara e kuptojnė dhe janė mjaft tė vendosura nė qėndrimin e tyre pėr tė ardhmen e Kosovės. Besoj se ēėshtja qė shtrohet nuk ėshtė se cila do tė jetė e ardhmja e Kosovės, por si tė mbėrrihet atje”.       

Rusia dhe Serbia thonė se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės, dhe njohja e saj nga vende tė ndryshme pa njė rezolutė tė Kėshillit tė Sigurimit do tė pėrbėnte shkelje tė ligjit ndėrkombėtar. Moska thotė se njė gjė e tillė do tė pėrbėnte njė precedent tė rrezikshėm pėr disa nga rreth 50 mosmarrėveshjet territoriale nė botė. Por tė tjerė vėnė nė dukje se ndryshe nga raste tė tjera, ai i Kosovės ka fituar peshė ndėrkombėtare.         

Disa ekspertė shprehin mendimin se Rusia, nė pėrpjekje pėr tė rifituar statusin si fuqi ndėrkombėtare, po ngul kėmbė nė qėndrimin e saj pėr zona me rėndėsi  pėr Perėndimin, pėrfshirė Iranin, Kaukazin dhe tani edhe Kosovėn.        

Nikolla Pano, historian nė Universitetin e Ilinoit Perėndimor, thotė se ashtu si Shtetet e Bashkuara po i dalin pėr zot premtimit ndaj Kosovės, edhe Rusia e ndjen veten aq tė fortė sa tė mbajė premtimin e saj ndaj Serbisė.       

“Ėshtė shumė e vėshtirė pėr secilėn nga palėt qė tė tėrhiqet. Nė njė masė tė konsiderueshme, veprimet e tyre do tė varen nga atmosfera e pėrgjithshme ndėrkombėtare. A do tė hyjmė nė njė periudhė tė re konkurrence mes Shteteve tė Bashkuara dhe Rusisė? A do t’i rikthehemi diplomacisė sė superfuqive?  Mendoj se pėrgjigjet ndaj kėtyre pyetjeve nuk janė ende tė qarta, por sigurisht qė do tė ndikonin nė zgjidhjen pėrfundimtare tė kėsaj ēėshtjeje”.       

Megjithėse ekspertėt bien dakord nė pėrgjithėsi qė Kosova do tė mbetet burim polemikash, shumė prej tyre vėnė nė dukje se nuk ka tė ngjarė qė ajo tė shkaktojė njė ēarje tė madhe nė marrėdhėniet mes Lindjes dhe Perėndimit.

Robert Hunter, kėshilltar i organizatės Rand, ka qenė ambasador i Shteteve tė Bashkuara nė NATO dhe Bashkimin Evropian gjatė administratės sė Presidentit Clinton nga mesi i viteve 1990.

“Rusia nuk futet nė luftė pėr Kosovėn. Nuk do ta ndryshojė nė thelb qėndrimin e saj lidhur me bashkėpunimin me amerikanėt dhe evropianėt. Por pėr tė pasur njė siguri konstruktive evropiane, marrėdhėnie konstruktive me rusėt nė shumė nga pikat e nxehta tė botės, ia vlen tė krijohet njė kuadėr mė i gjerė pėr tė diskutuar kėto ēėshtje. Megjithatė kjo nuk do tė thotė qė t’u themi kosovarėve qė nėse Rusia nuk ėshtė dakord me atė qė do tė bėjė Kosova, ata tė tėrhiqen nga ajo qė duan tė bėjnė”.

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca i kanė intensifikuar pėrpjekjet pėr tė siguruar mbėshtetjen e anėtarėve tė lėkundur tė Bashkimit Evropian, pėr tė anashkaluar Kombet e Bashkuara dhe pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės. Njė mision i Bashkimit Evropian do tė zėvendėsojė sė shpejti, administratėn e UNMIK-ut, njė veprim qė disa ekspertė e shohin si njė hap tė parė drejt njė Kosove tė pavarur.      

Eksperti i marrėdhėnieve me jashtė Ionis Saratsis i Institutit Hudson thotė se Shtetet e Bashkuara duan qė ta mbyllin sa mė shpejt kapitullin e Kosovės. Por ai tėrheq vėmendjen se pa njė angazhim aktiv tė Shteteve tė Bashkuara, pėrmirėsimi nė Kosovė nuk do tė ishte aq i madh.

“Evropianėt pėrgjithėsisht kanė pasur njė varg dėshtimesh nė Ballkan, duke filluar qė nga lufta e parė jugosllave. Pėr ta Serbia mund tė jetė njė shans pėr t’i provuar botės se ata janė nė gjendje tė dalin me njė zė tė pėrbashkėt, se mund tė kenė njė politikė tė jashtme tė unifikuar. Por unė nuk kam shumė shpresa se Bashkimi Evropian do tė ketė ndonjė sukses tė madh nė Kosovė, ose Serbi”.      

Zoti Saratsis shton se nėse shtetet kryesore evropiane njohin pavarėsinė e Kosovės, ka mundėsi qė marrėdhėniet e Serbisė me Bashkimin Evropian tė keqėsohen, duke e lėnė rajonin edhe njėherė tė pastabilizuar. Megjithatė, analistė tė tjerė thonė se gjatė 15 viteve tė fundit Bashkimi Evropian ka ndihmuar nė vendosjen e njė periudhe qetėsie dhe zhvillimi nė pjesė tė mėdha tė njė rajoni qė shpesh ėshtė cilėsuar njė  “fuēi baruti”. //voa//

bbc:
Thaēi "Kosova e pavarur brenda javėsh"

Udhėheqėsit e sapozgjedhur kosovarė thonė se pavarėsia e Kosovės dhe ndėrtimi i shtetit demokratik do tė jenė prioritet i punės sė tyre.
Institucionet e reja tė Kosovės tė dala nga zgjedhjet e 17 nėntorit, u votuan tė mėrkurėn nė Kuvendin e Kosovės me shumicėn e votave tė nevojshme.

President i Kosovės ėshtė rizgjedhur Fatmir Sejdiu, kryeministėr lideri i Partisė Demokratike, Hashim Thaēi ndėrsa kryetar i Kuvendit, Jakup Krasniqi, sekretar i pėrgjithshėm i PDK-sė.

Procesi mė i ndėrlikuar ka qenė ai pėr presidentin e Kosovės.

Fatmir Sejdiu arriti tė rizgjidhej nė kėtė post vetėm nė raundin e tretė tė votimit, kur mori 68 vota, apo mė shumė se 50 pėrqindėshin e domosdoshėm.

Nė dy raundet e para tė votimit nevojiteshin 2/3 e votave, tė cilat nuk u siguruan dot. Pėrballė tij pėr postin ishte zoti Naim Maloku nga Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės qė mori 39 vota.

Pas rizgjedhjes president i Kosovės, Fatmir Sejdiu u zotua para deputetėve tė Kuvendit se institucionet e reja do ta bėjnė shpejt Kosovėn shtet tė pavarur dhe demokratik.

"Do tė pėrmbyllin me sukses procesin e pavarėsimit tė Kosovės nė realizim tė vullnetit legjitim tė popullit tė saj dhe do tė miratojnė Kushtetutėn e shtetit tė ardhshėm tė Kosovės. Do tė zgjerojnė korpusin legjislativ nė pėrputhje me Pakon e Presidentit Ahtisari dhe me standardet mė tė larta bashkėkohėse ndėrkombėtare, si dhe gjithė korpusin legjislativ tė nevojshėm pėr tė mbėshtetur funksionimin institucioneve dhe tė mirėqenies sė pėrgjithshme tė qytetarėve", tha presidenti Sejdiu.

Fatmir Sejdiu i Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK) ėshtė president i dytė i Kosovės. Ai pasoi nė post nė shkurt tė vitit 2006 Ibrahim Rugovėn, pasi ai u nda nga jeta.

Para se tė votohej pėr mandat tė dytė nė Parlamentin e ri tė Kosovės, zoti Sejdiu dha dorėheqje nga mandati i parė presidencial, i cili do t'i skadonte pas njė viti.

Aprovohet qeveria e re

Kuvendi i Kosovės ka miratuar me shumicė votash qeverinė e re tė cilėn do ta udhėheqė kryeministri Hashim Thaēi.

Pėr zotin Thaēi dhe kabinetin e tij qeveritar kanė votuar 85 deputetė nga 112 sa ishin nė sallė.

Udhėheqėsi politik i ish Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės do tė jetė nė krye tė qeverisė sė koaliconit PDK-LDK pėr njė mandat katėrvjeēar.

Kryeministri Thaēi ka premtuar se qeveria e tij do tė bėjė ndryshime nė Kosovė. Ai ka pėrsėritur premtimet e dhėna gjatė fushatės pėr ndryshime pozitive nė ekonomi, infrastrukurė, arsim, shėndetėsi e fusha tjera.

Por prioritet i qeverisė sė re, sipas kryeministrit Hashim Thaēi do tė jetė pavarėsia e Kosovės qė siē thotė ai ėshtė ēėshtje javėsh.

"Ne jemi duke u pėrgatitur qė nė fillim tė pjesės sė parė tė kėtij viti ta bėjmė Kosovėn e pavarur dhe sovrane, vend tė mundėsive tė barabarta pėr tė gjithė qytetarėt e saj, tė drejtat e minoritarėve do tė respektohet dhe do tė garantohen pėrmes angazhimeve afirmative tė pėrgjegjshme tė garantuara edhe me kushtetutė.
Ne jemi tė koordinuar dhe njė njė krah me miqtė tanė, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Bashkimin Evropian dhe NATO-n", u shpreh kryeministri i ri i Kosovės.

Kabineti i kryeministrit Hashim Thaēi do tė ketė dy zėvendėskryeministra, Hajredin Kuēin nga Partia Demokratike dhe Ramė Manajn nga Lidhja Demokratike e Kosovės.

Shtatė ministri do tė udhėhiqen nga PDK-ja, pesė nga LDK-ja ndėrsa tri tė tjera u janė lėnė pakicave.

Subjektet politike serbe qė dolėn nė zgjedhjen e 17 nėntorit kanė pranuar tė jenė pjesė e kabinetit Thaēi dhe tė udhėheqin Ministrinė pėr Kthim dhe Komunitete dhe atė tė Punės e Mirėqenies Sociale.

Ndėrsa nė emėr tė pakicave joserbe, Ministrinė e Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor do tė udhėheqė njė pėrfaqėsues i komunitetit turk.

Miratohet kryetari dhe kryesia e Parlamentit

Kuvendi i Kosovės ka zgjedhur edhe kryetarin dhe kryesinė e Parlamentit, me pėrjashtim tė dy anėtarėve tė kryesisė nga pakicat joserbe, tė cilėt nuk janė zgjedhur pėr shkak tė mosmarrėveshjeve nė mes tė kėtyre komuniteteve.

Nė krye tė organit ligjvėnės tė Kosovės ėshtė zgjedhur Jakup Krasniqi, sekretar i pėrgjithshėm i Partisė Demokratike tė Kosovės.

Kryeparlamentari Krasniqi premtoi se gjatė punės sė tij nuk do t'i ndajė deputetėt nė ata tė pozitės dhe opozitės.

Ai shfaqi bindjen se do tė ketė njė bashkėpunim tė mirė nė mes tė deputetėve nė kėtė fillim viti kur Parlamenti pritet tė shpallė pavarėsinė e Kosovės.

"Nė vitin e parė te kėsaj legjislature do tė ndodhė zyrtarizmi i vullnetit tė qytetarėve tė Kosovės pėr shtetin e pavarur dhe sovran nė koordinim me vendet e demokracisė Veri-Atlantike, tė cilat po e mbėshtesin fuqishėm tė drejtėn tonė pėr mėvetėsi. Ne me punėn dhe angazhimin tonė tė pėrditshėm, me pėrgjegjėsi e pėrkushtim do tė tregojmė e garantojmė se e meritojmė kėtė mbėshtetje", tha kryeparlamentari Krasniqi.

Reagime tė opozitės

Opozita ka reaguar pėr zgjedhjen e institucioneve tė reja tė udhėhequra nga dy forcat politike Partia Demokratike dhe Lidhja Demokratike qė historikisht kanė qenė rivale tė njėra tjetrės.

Kryetari i Aleancės Kosova e Re, Behxhet Pacolli e quajti koalicionin qeveritar ndėrmjet Partisė Demokratike dhe Lidhjes Demokratike joparimor dhe jo tė natyrshėm.

Por z.Pacolli, ka thėnė se partia e tij qė ka 13 vende nė parlament, do tė jetė njė opozitė konstruktive dhe do ta ndihmojė qeverinė e re pėr realizimin e projekteve tė veta.

Zoti Pacolli porositi kryeministrin Thaēi tė mos harronte premtimet qė i kishte dhėnė gjatė fushatės zgjedhore.

"Z.Kryeministėr ne do tė votojmė pėr ju. Ju keni votėn e qytetarėve tė Kosovės dhe ne do t'ju votojmė. Por mos harroni, 24 orė rrymė zoti kryeministėr, mos harroni autostradat nė Kosovė, mos harroni zbutjen e varfėrisė, mos e harroni punėsimin, mos e harroni sigurinė e qytetarit, sepse ne jetojmė sot tė pa sigurt, mos e harroni edukimin, shėndetėsinė, mirėqenien e qytetarit", tha z.Pacolli.

Nga ana tjetėr, deputetja Besa Gaxherri, nėnkryetare e Lidhjes Demokratike tė Dardanisė tha se qeveria e re e Kosovės nuk ėshtė bėrė sipas vullnetit tė qytetarėve qė votuan nė zgjedhjet e 17 nėntorit.

Zonja Gaxherri tha se LDD-ja do tė jetė njė opozitė e fuqishme e qeverisė.

"Lidhja Demokratike e Dardanisė ėshtė opozitė, por do tė jetė shumė konstruktive dhe shumė parimore nė ēėshtjet nacionale, por natyrisht qė do tė jetė opozitė e fuqishme edhe nėse juve ju duket e pa peshė dhe e vogėl, sepse keni pasur se as 40 pėrqind e qytetarėve nuk kanė dalė nė zgjedhje. Edhe atyre qė kanė dalė nė zgjedhje, u ėshtė shkelur vullneti i tyre, iu ka shkel vota pėr ēka kanė votuar, andaj ne do tė jemi vėrtetė njė opozitė e fuqishme", tha deputetja Gaxherri.

Nėnkryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ahmet Isufi ka thėnė se qeveria e re ėshtė qeveri e interesave tė ngushta tė partnerėve tė koalicionit qeverisės.

Zoti Isufi ėshtė shprehur kundėr ndryshimeve qė janė bėrė nė kornizėn kushtetuese pėr zgjatjen e mandatit tė institucioneve tė Kosovės.

"Kėtu kemi njė shkelje qė konsederojmė se nė tė ardhmėn nuk duhet tė lejohet tė bėhet, sepse Parlamenti i Kosovės ėshtė ai i cili duhet tė vendosė pėr aktet ligjore dhe kur nė Parlament tė votohet diēka, edhe kryeadministratori Reucker mund ta nėnshkruajė, por jo qė tė pėrmbushen disa nga interesat e ngushta tė partive tė cilat sot kanė ofruar koalicione, "u shpreh z.Isufi.

Pakicat - pjesė e qeverisė Thaēi

Pjesė tė kabinetit qeveritar do tė jenė edhe pakicat.

Serbėt e Kosovės nė qeveri do tė jenė tė pėrfaqėsuar nga subjektet politike tė cilat morėn pjesė nė zgjedhjet e fundit por qė morėn njė numėr tė vogėl tė votave pėr shkak tė pjesėmarrjes tė ulėt tė serbėve nė votime.

Kryetari i Partisė Liberale Serbe, Slobodan Petroviq ka deklaruar se ėshtė nder dhe pėrgjegjėsi e madhe qė komuniteti serb do tė udhėheqė dy ministri nė qeverinė e Kosovės.

"Ne si njerėz tė pėrgjegjshėm, si pėrfaqėsues tė pakicės serbe jemi kėtu para se gjithash t'i mbrojmė interesat e pakicės, gjithsesi jo nė dėm tė shqiptarėve dhe komuniteteve tjera. Ne jemi nė gjendje t'u ndihmojmė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės. Vetė hyrja jonė nė parlament dhe nė qeveri, flet pėr qėllimet dhe ambiciet tona", tha zoti Petroviq.

Edhe udhėheqėsi i Listės Serbe pėr Kosovė e Metohi, Oliver Ivanoviq, i cili bojkotoi zgjedhjet e 17 nėntorit nė Kosovė ka shfaqur shpresėn se qeveria e re do tė punojė mė shumė pėr tė mbrojtur tė drejtat e komunitetit serb.

"Shpresoj qė kjo qeveri do tė jetė e fortė dhe do tė pėrmbushė atė qė e ka premtuar. Lufta kundėr korrupsionit ėshtė njė prej ēėshjeve qė janė premtuar. Unė shpresoj se komuniteti serb do tė ketė dobi nga kjo qeveri sepse pas gjithė kėtyre viteve shpresat tona janė se qeveria e Kosovės, pavarėsisht ēfarė do tė jetė ajo, do tė fillojė tė mendojė pėr serbėt e Kosovės", tha zoti Ivanoviq. Nga ana tjetėr, pakicat joserbe nė pėrbėrjen e tanishme tė Kuvendin kanė 14 vende, prej tė cilave dhjetė i kanė pasur tė rezervuara me kornizėn kushtetuese. Ato po ashtu do tė udhėheqin njė ministri nė qeverinė e re. Megjithatė pėrfaqėsues tė pakicave joserbe kėrkojnė qė institucionet e reja tė Kosovės t'u kushtojnė mė shumė vėmendje dhe tė mos pėrqėndrohen vetėm te pakica serbe. Xhevdet Neziraj ėshtė deputet nga komuniteti egjiptian. "Kėtu nuk po mė pėlqen fjalori i disa individėve, qoftė vendorė, qoftė ndėrkombėtarė qė e pėrmendin veēanėrisht komunitetin serb, duhet t'i keni parasysh edhe komunitetet tjera. Nuk jemi tė integruar nė institucione, ashtu siē duhet, nuk jemi tė pėrfaqėsuar nė ndėrmarrje publike dhe nė shumė institucione tjera me rėndėsi. Nuk duhet tė kėrkohet vetėm nga komuniteti serb", theksoi z.Neziraj. Konstitumin e institucioneve tė reja tė Kosovės e ka pėrshėndetur edhe shefi i UNMIK-ut, Joachim Reucker. Ai midis tė tjerave tha "Kjo ka qenė njė ditė tjetėr e mirė pėr demokracinė nė Kosovė, qė tregoi se kemi inst tė pjekura, tani kemi qeveri stabile, kemi qeveri me bazė tė mirė, kemi pasur njė debat tė mirė sot dhe, kishim rikonfirmimin e presidentit pėr mandat tė ri dhe mendoj se njerėzit e Kosovės do tė duhej tė ishin krenarė me kėtė demokraci", tha z.Ruecker. Analistėt vlerėsojnė se z.Reucker bashkė me zyrat dipomatike nė Prishtinė, nė veēanti atė amerikane, kanė pasur njė rol tė rėndėsishėm nė arritjen e marrėveshjes ndėrmjet Partisė Demokratike dhe Lidhjes Demokratike tė Kosovės pėr ndėrtimin e institucioneve tė reja. //bbc//


LAJMET
E mėrkurė 09 janar, 2008

..lajmet mė tė reja:

Sejdiu rizgjedhet kryetar i KosovėsSejdiu rizgjedhet kryetar i Kosovės
Deputetėt e Kuvendit tė ri tė Kosovės, nė seancėn e sė mėrkurės, nė rrethin e tretė me vota tė fshehta kanė rizgjedhur Fatmir Sejdiun pėr kryetar tė vendit me mandat pesėvjeēar. Sejdiu, kandidat i propozuar nga koalicioni qeverisės LDK-PDK ka marrė 68 vota, ndėrsa kundėrkandidati i tij nga opozita, Naim Maloku (AAK) mori 39 vota, derisa 11 fletėvotime ishin tė pavlefshme. Nė rrethin e tretė tė votimit morėn pjesė 118 deputetė. Pėr zgjedhjen e kryetarit nė kėtė rreth nevojiten 61 vota tė deputetėve.

 

 

Zgjidhet kabineti qeveritar i kryeministrit Hashim Thaēi

Zgjidhet kabineti qeveritar i kryeministrit Hashim Thaēi
Ligjvėnėsit e ri tė Kuvendit tė Kosovės tė mėrkurėn me 85 vota pėr, 22 kundėr dhe 4 abstenime kanė zgjedhur Qeverinė e re tė vendit, e cila do tė drejtohet nga kryeministri Hashim Thaēi.


 

Thaēi: Do t’i kryej pėrgjegjėsitė e mia me pėrputhshmėri tė plotė me Kushtetutėn
Prishtinė, 9 janar 2008
Kryeministri i ri i Kosovės, Hashim Thaēi, nė konferencėn e parė pėr media pas marrjes sė postit, ka premtuar tė mėrkurėn se do tė punojė me pėrgjegjėsinė mė tė lartė politike, kombėtare dhe qytetare pėr tė investuar nė unitetin politik shtetformues dhe qytetar qė bashkėrisht tė ndėrtojmė aspiratat pėr shtet tė pavarur, sovran dhe demokratik, pėr zhvillimin ekonomik, integrimin e vendit nė strukturat e BE-sė dhe NATO.

Thaēi:Lufta kundėr korrupsionit do tė jetė e ashpėrMandatari pėr formimin e Qeverisė sė Kosovės, Hashim Thaēi, me rastin e prezantimit tė programit qeverisės para deputetėve, ka thėnė se lufta kundėr korrupsionit do tė jetė e ashpėr dhe do tė ketė zero tolerancė ndaj ēdokujt.

Zgjidhet kryetari dhe kryesia e Kuvendit tė ri tė Kosovės

 

 

Zgjidhet kryetari dhe kryesia e Kuvendit tė ri tė Kosovės
Ligjvėnėsit e Kuvendit tė ri tė Kosovės, nė seancėn e sė mėrkurės, me 88 vota pėr, 1 kundėr dhe pa asnjė abstenim ka zgjedhur Kryesinė e re tė Kuvendit, dhe kryetarin e Kuvendit Jakup Krasniqi nga radhėt e PDK-sė.


Shutanovac: Problemi i Kosovės nuk mund tė zgjidhet me forcė
Sarajevė, 9 janar 2008
Ministri serb i mbrojtjes, Dragan Shutanovac, tha nė njė intervistė tė mėrkurėn pėr ditoren sarajevase “Dnevni Avaz” se Beogradi nuk do tė pėrdorė forcėn ushtarake tė parandalojė fushatėn e Kosovės pėr pavarėsi.

informacion i zgjeruar:

Kuvendi miraton Qeverinė e re tė Kosovės, tė kryeministrit Hashim Thaēi  Nga dita e sotme vendi ynė ka kryeministrin dhe Qeverinė e re, e cila do tė udhėhiqet nga Hashim Thaēi, pasi pėr miratimin e saj kanė votuar 84 deputetė tė pėrbėrjes sė re tė Kuvendit, t treta me radhė, qė nga vendosja e UNMIK-ut nė Kosovė. Kundėr miratimit tė kėsaj Qeverie kanė votuar 22 deputetė, ndėrsa 2 kanė qenė tė pėrmbajturPėr koalicionin qeveritar, pėrpos PDK-sė, LDK-sė dhe minoriteteve, ka votuar edhe partia Aleanca Kosova e Re, e Behgjet Pacollit, i cili kėtė qėndrim e bėri publik gjatė seancės sė Kuvendit.

Ministrat e ardhshėm tė Qeverisė sė Kosovės

Nga radhėt e PDK-sė;

Justina Pula-Shiroka - ministre e Energjetikės dhe Minierave, Enver Hoxhaj- ministėr i Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė, Zenun Pajaziti - ministėr i Punėve tė Brendshme, Idriz Vehapi - ministėr i Bujqėsisė e Pylltarisė, Ahmet Shala - ministėr i Ekonomisė dhe Financave, Fatmir Limaj - ministėr i Transportit dhe Telekomunikacionit, dhe Arsim Bajrami - ministėr i Shėrbimeve Publike.

Nga radhėt e LDK-sė:

Lutfi Zharku - ministėr i Tregtisė dhe Industrisė, Nekibe Kelmendi – ministre e Drejtėsisė, Alush Gashi - ministėr i Shėndetėsisė, Sadri Ferati - ministėr i Pushtetit Lokal, dhe Skender Hyseni - ministėr i Kulturės, Rinisė, Sportit dhe Ēėshtjeve Jorezidente.

Nga pakicat jo-serbe:
Mahir Jagcillar – ministėr i Ambientit dhe Planifikim Hapėsinor.

Nga partitė serbe;

Boban Stankovic – ministėr pėr Kthim dhe Komunitete, Nenad Rasic – ministėr i Punės dhe Mirėqenies Sociale.

Nė fjalėn e tij, pas miratimit tė Qeverisė sė udhėhequr prej tij, kryeministri Hashim Thaēi ka falėnderuar deputetėt e Kuvendit tė Kosovės pėr besimin e dhėnė dhe ka thėnė se Kosova ndodhet nė udhėkryqin mė tė rėndėsishėm tė historisė, por me kėto institucione tha ai do tė pėrballen me sukses sfidat qė e presin.

“Jemi tė pėrgatitur qė nė fillim tė kėtij vitit ta bėjmė Kosovėn tė pavarur dhe vend tė mundėsive tė barabarta pėr qytetarėt e saj. Tė drejta tė qytetarėve tė garantuara me Kushtetutė, pėr Kosovėn demokratike tė pavarur. Qytetarėt janė tė bashkuar dhe jemi tė koordinuar me miqtė - SHBA, BE dhe NATO. Ėndrrėn pėr tė drejtėn tonė do ta bėjmė shpejtė realitet. Politika e Qeverisė sė Kosovės – Kosova do tė jetė e pavarur”, tha Thaēi.

Mirėpo sipas tij, pavarėsia nuk do tė zgjidh tė gjitha problemet dhe javėt e ardhshme ai tha se do tė paraqes programin konkret pėr reformat ekonomike nė vend.

Forcat opozitare ndėrkaq, adresuan kritika ndaj koalicionit PDK-LDK ashtu si edhe ndaj ekspozesė sė Thaēit.

Seanca e sotme u pėrshėndet nga shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker i cili vlerėsoi pjekurinė e treguar tė institucioneve tė Kosovės. Ryker ofroi mbėshtetjen e administratės ndėrkombėtare, por edhe u pėrkujtoi institucioneve pėrgjegjėsitė dhe obligimet qė i presin.

Tė gjitha institucionet e zgjedhura sot burojnė nga rezultati i zgjedhjeve tė 17 nėntorit 2007. Dy partitė kryesore parlamentare PDK mė parė kanė nėnshkruar marrėveshjen pėr koalicion e cila pėrveē tjerash parasheh njė kryetar me mandat tė zgjatur nė pesė vjet dhe njė kryeministėr tė fuqishėm me tė drejtėn e emėrimit dhe shkarkimit tė ministrave.

Partitė mė tė forta nė opozitė janė AKRE-ja dhe LDD-ja tė dyja forca tė cilat pėr herė tė parė janė Kuvendin e Kosovės..

...informacionet e paradetės:

Kryetari votohet nė rrethin e tretė me shumicė tė thjeshtė Pasi asnjėri nga kandidatėt pėr kryetar tė vendit, Fatmir Sejdiu dhe Naim Maloku, nuk arritėn tė fitojnė votat e dy tė tretave tė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės, pasdite vonė pritet tė zhvillohet rrethi i tretė i votimit, i cili pėrcakton fituesin nėse ai merr 61 vota tė deputetėve.

Jakup Krasniqi zgjedhet kryetar i Kuvendit tė Kosovės Kuvendi i Kosovės, votoi tė mėrkurėn formalisht pėr kryetar tė saj tė nominuarin e Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK), Jakup Krasniqin si dhe anėtarėt e kryesisė sė legjislativit kosovar.

Sejdiu e Maloku nė garė pėr postin e kryetarit tė KosovėsMė vota tė fshehta, ligjvėnėsit kosovarė filluan tė mėrkurėn pasdite votimin pėr zgjedhjen e kryetarit tė ri tė Kosovės, garė nė tė cilėn kanė hyrė Fatmir Sejdiu i propozuar nga koalicioni LDK-PDK dhe Naim Maloku i propozuar nga 25 ligjvėnės qė pėrbėjnė kryesisht bllokun opozitar.

Marnhac: Shndėrrimi i TMK-sė nė Forcė Mbrojtėse kėrkon punė dhe mundim Komandanti i Trupave paqeruajtėse tė KFOR-it nė Kosovė, gjenerali Xavier de Marnhac, tė mėrkurėn nė Prizren, tha se shndėrrimi i Trupave Mbrojtėse tė Kosovės (TMK) nė Forcė Mbrojtėse do tė vendoset nė tė ardhmen, por sipas tij, kjo kėrkon kohė, punė tė gjatė dhe mjaft mundim.

SHPK arreston njė tė dyshuar pėr mbėshtetje tė arratisurve nga Burgu i Dubravės Zyrtarė tė Shėrbimit Policor tė Kosovės (SHPK), konfirmuan tė mėrkurėn se njė qytetar ėshtė arrestuar dje nė Han tė Elezit, si i dyshuar se ka ndihmuar arratisjen e shtatė tė burgosurve nga Burgu i Dubravės, vitin e kaluar.

Ndėrpritet greva punėtorėve tė sektorit tė higjienės nė QKUK, nė Prishtinė Nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės, ėshtė ndėrprerė greva e punėtorėve tė sektorit tė higjienės, e filluar dje, kur ata bojkotuan punėn nė shenjė pakėnaqėsie pėr shkak kushteve tė vėshtira tė punės. Greva ėshtė ndėrprerė pasi atyre iu ėshtė premtuar se pagat do t’i marrin ditėn e premte.

900 nxėnės pėr njė periudhė lėvizin ose braktisin shkollimin Zyrtarė tė Drejtorisė Komunale tė Arsimit (DKA) nė Gjakovė, thanė tė mėrkurėn se gjysmėvjetori i dytė ka filluar me shqetėsime pėr lėvizjet e mėdha tė nxėnėsve nga njė shkollė nė tjetrėn por edhe me shpeshtimin e rasteve tė braktisjeve sė shkollave.

Kinematė kryeqytetase “nė luftė” me "piratėt" e filmit Zhvillimi i tregut tė zi tė filmave nė Kosovė, ka ndikuar qė viteve tė fundit, nė dy sallat e shfaqjeve tė filmave nė Prishtinė, Kinemanė ABC dhe ABC1, kanė shkuar njė numėr mjaft i vogėl i shikuesve.

Bat: Shtetet fqinje duhet ta njohin pavarėsinė e Kosovės Mali i Zi duhet tė ndjek vendimin e ardhshėm tė Bashkimit Evropian (BE) dhe tė njohė Kosovėn e pavarur, sepse ėshtė nė interesin e njė qėndrueshmėrie nė rajon, tha tė mėrkurėn ekspertja e Institutit parisian tė studimeve pėr siguri tė BE-sė, Judi Bat.

...hapur:

Kuvendi zgjodhi udhėheqėsinė, vazhdon me votimin e presidentit dhe qeverisė
 Kuvendi i Kosovės nė seancėn e sotme me shumicė dėrmuese votash zgjodhi udhėheqėsinė e re, ku Jakup Krasniq ėshtė kryetar i ri i Kuvendit, ndėrsa nga PDK ėshtė po ashtu nė kryesi edhe Xhavit Haliti; nga LDK nė kryesi tė Kuvendit janė Eqrem Kryeziu dhe Sabri Hamiti, nga AKR ėshtė Ibrahim Gashi ndėrsa nga LDD-PSHDK ėshtė Nexhat Daci. Pėrfaqėsuesi i komunitetit serb dhe ai i komuniteteve joshqiptare e joserbe do tė zgjidhen pas marrėveshjes midis pėrfaqėsueseve tė tyre. Ndėrkohė, pas kandidimit tė Fatmir Sejdiut pėr kryetar tė Kosovės, konform marrėveshjes midis koalicionit PDK-LDK, edhe AAK doli me propozimin ne saj pėr Naim Malokun.
Kuvendi po vazhdon punimet me procedurėn e votimit tė kryetarit tė Kosovės, ndėrsa nė rend dite ėshtė paraparė edhe votimi i kryeministrit dhe qeverisė sė re tė Kosovės.
Mė parė, kryeadministratori Ruker iu drejtua me njė fjale rasti deputetėve duke i pėrgezuar dhe duke paralajmeruar se Kosova gjendet para njė periudhe tė rėndėsishme, duke rikujtuar qėndrimin se status quo ėshtė i paqendrueshėm.

BE-ja duhet tė dėrgojė sa mė parė misionin nė Kosovė, thotė Rupel  Ministri slloven i Punėve tė Jashtme, Dimitrij Rupel, ka deklaruar sot se BE duhet ta dėrgojė sa mė parė misionin e tij nė Kosovė. Ai konsideron se Prishtina nuk do ta shpallė nė mėnyrė tė njėanshme pavarėsinė e Kosovės, dhe mendon se, statusi i saj do tė zgjidhet me marrėveshje. Megjithatė, kjo sipas tij, nuk do tė thotė se bisedimet nė mes tė Beogradit dhe Prishtinės duhet tė vazhdojnė, e as qė kjo ēėshtje duhet tė zgjidhet me rrugė tė shkurtėr. Ai ka demantuar pohimin se, ekziston qėllimi qė Beogradit t’i ofrohet si kompensim pėr humbjen e Kosovės - mundėsia pėr hyrje nė BE.
Ministrat e BE-sė do tė takohen mė 28 janar, kur pritet tė marrin vendim pėr hapat e mėtutjeshėm pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės.

Basha: Tashmė ka ardhur koha qė plani Ahtisaari tė vihet nė zbatim
Marrėdhėniet dypalėshe mes Shqipėrisė dhe Holandės, perspektiva e Shqipėrisė pėr tė marrė ftesėn pėr anėtarėsim nė NATO dhe statusi pėrfundimtar i Kosovės, ishin ēėshtjet kryesore qė u diskutuan gjatė vizitės sė ministrit shqiptar tė Punėve tė Jashtme, Lulzim Basha, nė Holandė. Duke diskutuar me homologun e tij, ministrin e Punėve tė Jashtme tė Holandės, Maksim Verhagen, pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, ministri Basha ka theksuar se "tashmė ka ardhur koha qė plani Ahtisaari tė vihet nė zbatim". Ai ka thėnė qė pavarėsia e Kosovės, nė pėrputhje me parimet e planit Ahtisaari do t'i shėrbejė jo vetėm paqes dhe sigurisė nė rajon, por do t'i hapė rrugė perspektivės europiane tė Kosovės, Serbisė dhe mė gjerė. Ministri Basha gjatė vizitės sė tij, zhvilloi takime me ministrin pėr Ēėshtjet Europiane Frans Timmermans si dhe me Ministrin e Bashkėpunimit pėr Zhvillim Bert Koenders. Gjatė kėtyre takimeve iu kushtua njė rėndėsi e veēantė perspektivės europiane tė Shqipėrisė dhe hapave tė ndėrmarra nga qeveria shqiptare nė kuadėr tė plotėsimit tė detyrimeve tė Marrėveshjes sė Ndėrmjetme dhe tė mbylljes me sukses tė procesit tė ratifikimit tė Marrėveshjes se Stabilizim Asociimit nga tė gjitha vendet e anėtare tė BE si dhe u diskutua pėr intensifikimin e bashkėpunimit nė fusha tė ndryshme si menaxhimi i ujėrave, mbrojtja e ambientit, planifikimi urban, etj. Gjithashtu, ministri Basha, mbajti dje njė leksion nė Institutin e Marrėdhėnieve Ndėrkombėtare tė Holandės "Clingendael" me temė: Sfidat e integrimit euroatlantik tė Europės Juglindore. Njė ditė mė parė, ministri Basha u prit gjithashtu nė Universitetin e Utrehtit.

Tash 10 vjet Kosova nuk ėshtė pjesė e Serbisė dhe kjo ėshtė gjendje faktike, thotė Ishtvan Pastor  Kandidati i koalicionit hungarez pėr president tė Serbisė, Ishtvan Pastor, konsideron se "pėr Kosovėn edhe sot e kėsaj dite flitet me njė dozė tė hipokrizisė politike", e cila vazhdimisht paraqitet si ēėshtje qė duhet zgjidhur nga e para. Sipas tij, kryesore ėshtė se tashmė dhjetė vjet ai territor nuk ėshtė mė pjesė e Serbisė dhe se kjo ėshtė njė gjendje faktike. "Nėse nuk vilni tatime dhe taksa nga ndonjė territor, kjo ėshtė shenjė e qartė se ajo nuk ju takon", ka thėnė Pastor pėr shtypin serb.

Zyrtarėt serb vazhdojnė ta kundėrshtojnė ardhjen e Misionit tė BE nė Kosovė
Zyrtarėt serb, tė afėrt me partinė e kryeministrit Vojisllav Koshtunica, vazhdojnė edhe mė tutje ta kundėrshtojnė ardhjen e Misionit tė BE nė Kosovė duke e kushtėzuar kėtė me nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Stabilizim Asocimit tė Serbisė me BE. Sot edhe ministri i policisė, Dragan Joēiq bashkėpunėtor i ngusht i Koshtunicės, i ka bėrė thirrje BE "tė heq dorė nga dėrgimi kundėr-juridik i Misionit tė vet nė Kosovė e Metohi" me ēka do tė mundėsohej nėnshkrimi dhe zbatimi nė jetė i Marrėveshjes sė Stabilizim Asocimit.
"Serbia ėshtė shtet i lirė e sovran dhe nėqoftėse BE dėshiron ta nėnshkruaj me Serbinė, mė 28 janar, Marrėveshjen mbi Stabilizim Asocimin, BE duhet ta respektojė sovranitetin dhe tėrėsinė tokėsore tė vendit tonė" ka vu nė dukje Joēiq nė deklaratėn pėr agjencinė serbe tė lajmeve "Tanjug". Nėqoftėse BE do ta merrte "vendimin pėr dėrgimin e Misionit tė vet civil nė Kosovė, i cili i pėrfshinė edhe forcat policore nė mėnyrė qė tė formohet krijesa kukull nė territorine Serbisė, ky do tė ishte akt i cenimit tė tėrėsisė tokėsore tė Serbisė dhe rrėnim direkt e anullim i Marrėveshjes sė firmosur", ka vlerėsuar Joēiq. Ai ka rikujtuar faktin se tė gjitha institucionet shtetėrore nė Serbi kanė obligimin mė tė lartė pėr ta respektuar Kushtetutėn e vendit e cila me vullnetin e popullit e ka pėracktuar qartė se "kufinjt shtetėror tė Serbisė janė tė pandryshuar dhe se Krahina e Kosovės e Metohisė ėshtė pjesė pėrbėrėse dhe e patjetėrsueshme e saj". Joēiq ka tėrhequr vėrrejtjen se "me dėrgimin kundėr-juridik tė Misionit pėr zbatimin e Planit tė refuzuar tė Ahtisarit BE, me shkeljen e vrazhdė tė Rezolutės 1244 dhe tė Kushtetutės sė Serbisė, do ta cenonte sovranitetin dhe tėrėsinė tokėsore tė Serbisė". Prandaj ai konsideron se do tė ishte mė mirė sikur BE do tė pėracktohej pėr respektimin e tė drejtės ndėrkombėtare dhe pėr heqjen dorė nga dėrgimi i Misionit nė Kosovė qė, ka pėrfunduar Joēiq, do tė mundėsonte nėnshkrimin normal dhe zbatimin nė jetė tė Marrėveshjes sė firomosur tė Stabilizim Asocimit./f.m./rtk/

RTV Spektri reagon ndaj kėrcėnimeve tė prefektit tė Bujanocit Nagip Arifi Redaksia e RTV Spektrit njofton se mė datė dje rreth orės 11:00, me anė tė njė telefonate, ka marrė kėrcėnime nga ana e prefektit tė Bujanocit, Nagip Arifi. Shkak pėr kėtė ishte njė koment i botuar nė web faqen www.presheva.com nga ana e drejtorit tė shtėpisė sonė informative, Jeton Ismaili, ku ishte kritikuar qėndrimi i pushtetit lokal pėr stopimin e privatizimit tė RTV “Bujanoci“. Andaj, Arifi, gjatė thirrjes telefonike ndaj kryeredaktorit Baki Rexhepi, ishte kėrcėnuar me metoda tė ndryshme si dhe kishte drejtuar njė sėrė fyerjesh.
Ironia ishte mė e madhe kur RTV Bujanoci, nė kuadėr tė programit tė vet kishte keqėpėrdorur lajmet duke reaguar ndaj shkrimit tonė tė botuar nė ėeb faqe. Duke i pasur parasysh tė gjitha kėto fakte si dhe normat etike profesionale, nė kuadėr tė programit tonė mbrėmė ėshtė emetuar informacioni ku ėshtė kėrkuar nga ana e RTV Bujanoci qė reagimin ta botojė edhe nė ėeb faqen presheva.com. Gjithashtu ishte kėrkuar nga krerėt e pushtetit lokal qė tė japin sqarime lidhur me kėrcėnimet dhe fyerjet e tyre.
Njė njoftim po ashtu thuhet se pas kėtij informacioni, para ndėrtesė sė shtėpisė tonė mediale kanė filluar tė grumbullohen njerėz nė shenjė pėrkrahjeje pėr punėn tonė profesionale dhe informimin korrekt. Mė pas kanė ardhur edhe forcat e rendit. Duke iu falėnderuar stafit tė RTV Spektri, mbrėmė janė parandaluar demonstratat nė Bujanoc, ndaj krerėve tė institucioneve lokale, thuhet nė njoftim
“Me anė tė kėsaj komunikate dėshirojmė tė ia tėrheqim vėrejtjen opinionit se sa tė rrezikshme janė tendencat pėr mosprivatizimin e mediave lokale nė pronėsi tė komunave, e veēanėrisht ndaj njerėzve, tė cilėt me metoda tė ndryshme dėshirojnė tė mbesin nė pushtet” thotė redaksia e RTV Spektri.


LAJMET
E marte 08 janar, 2008
Kallėzim penal kundėr katėr serbėve qė sulmuan nė Gorazhdevc Nė Prokurorinė Komunale tė Pejės, polica rajonale e Pejės ka ngritur kallėzim penal kundėr katėr serbėve tė fshatit Gorazhdevc tė Pejės, tė cilėt dyshohen se me 7 dhjetor tė vitit 2007 kanė sulmuar fizikisht stafin e sigurimit tė shefit tė UNMIK-ut, Joachim Ruecker dhe komandantit tė KFOR-it, Xavier De Marnhac.

Auditorėt kėrkojnė zbatimin e ligjit pėr auditimin e brendshėm Auditorėt e brendshėm tė ministrive, komunave dhe agjencive shpenzuese buxhetore tė Kosovės, kėrkuan tė martėn nga institucionet e Kosovės zbatimin e Ligjit pėr auditim tė brendshėm, i cili ėshtė miratuar nga Kuvendi i Kosovės nė nėntor tė vitit 2006.

PDK dhe LDK thonė se gjatė ditės dalin me emrat e ministrave Nėnshkruesit e marrėveshjes pėr koalicionin qeveritar, Partia Demokratike e Kosovės (PDK) dhe Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK), pritet qė gjatė ditės tė dalin me emrat e kandidatėve qė do tė udhėheqin me ministritė e Qeverisė sė Kosovės.

Kėshilltarėt e rinj zotohen pėr forcim tė qeverisjes lokale Anėtarėt e rinj tė kuvendeve komunale (KK) tė Kosovės, nė njė takim tė organizuar nga Asociacioni i Komunave tė Kosovės dhe Ministria e Administrimit tė Pushtetit Lokal rreth rolit tė anėtarit tė Kuvendit Komunal, u zotuan se do tė punojnė nė forcimin e qeverisjes lokale dhe ofrimin e shėrbimeve cilėsore pėr qytetarėt.

Vlerėsohet profesionalizmi i gazetarit Xhevdet Krasniqi qė ndėrroi jetė gjatė njė operacioni Kolegė, familjarė, miq dhe shokė tė tij nga Prizreni vlerėsuan lartė punėn dhe profesionalizmin e gazetarit Xhevdet Krasniqi, i cili ndėrroi jetė ė moshėn 37 vjeēare, gjatė njė operacioni nė Spitalin e Shkupit.

Njė 50 vjeēar humb jetėn si pasojė e shembjes sė dheut nė Zhilivodė Gjatė kryerjes sė punėve tė mihjes sė thėngjillit nė fshatin Zhilivodė tė komunės sė Vushtrrisė, ka humbur jetėn njė 50 vjeēar...

Inspektorėt dhe policia mbyllėn dy kafene tė dyshimta nė Malishevė Shėrbimi i Inspektoratit, nė bashkėpunim tė ngushtė me Shėrbimin Policor tė Kosovės (SHPK), ka mbyllur dy lokale afariste tė cilat...ishin te dyshimta...

...info...hapur:

Hollbruk: Kosova do tė shpallė pavarėsinė nė muajin shkurt
Budapest, 8 janar 2008 - Ish-diplomati amerikan Riēard Hollbruk ka deklaruar se Kosova do tė shpallė pavarėsinė nė muajin shkurt. "Kosova qė nė muajin e ardhshėm do tė shpallė pavarėsinė dhe mė e rendėsishme ėshtė qė kjo tė realizohet nė mėnyrė paqėsore", ka thėnė kreatori i politikės amerikane nė Ballkan nė njė emision tė TV hungarez. Sipas mendimit tė tij, ėshtė e sigurt qė Serbia dhe Rusia do tė hedhin poshtė shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės, por atė do ta njohin SHBA-tė, Britania, Franca, Italia dhe shumica e vendeve tė tjera tė BE-sė. "Edhe Hungaria publikisht ka paralajmėruar se dėshiron tė ecė kėsaj rruge, domethėnė do ta njohė pavarėsinė e Kosovės, gjė qė ėshtė shumė e rėndėsishme, sepse bėhet fjalė pėr shtetin i cili gjeografikisht ndodhet mė afėr kėtij rajoni", ka thėnė Hollbruk dhe ka theksuar se nė "Serbi jetojnė mė shumė hungarezė sesa serbė nė Kosovė". Hollbruk ka porositur qė pėr procesin e Kosovės duhet tė bėhen pėrpjekje qė tė mbyllet nė mėnyrė paqėsore, ndonėse siē thotė nuk ka garancione. "Shtetet evropiane, pėrfshi edhe Rusinė, duhet tė sigurojnė qė serbėt tė mos shkaktojnė edhe njė krizė tė armatosur, por pėrgjegjėsi e madhe bie edhe mbi shqiptarėt, tė cilėt duhet tė garantojnė tė gjitha tė drejtat e njeriut dhe tė pronės pėr pakicėn e atjeshme serbe", ka pėrfunduar Hollbruk.....Qik...edhe  Rtk njofton:

Holbrooke: Kosova e pavarur nė shkurt  Ish-ndihmės-sekretari amerikan i Shtetit, Richard Holbrooke, ka deklaruar nė Budapest se Kosova do ta shpallė pavarėsinė e saj nė muajin shkurt. "Kosova gjatė muajit tė ardhshėm do tė shpallė pavarėsinė dhe gjėja mė e rėndėsishme ėshtė qė kjo tė realizohet nė mėnyrė paqėsore”, ka deklaruar mbrėmė ish i dėrguari amerikan pėr Ballkanin. Ai po ashtu ka vlerėsuar qė, “Serbia dhe Rusia do ta hedhin poshtė proklamimin e pavarėsisė sė Kosovės”, mirėpo ka shtuar se, pavarėsinė e Kosovės do ta njohin SHBA-tė, Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Italia, dhe shumica e shteteve anėtare tė Bashkimit Evropian.

Papa Benedikti kėrkon pėrcaktimin e statusit tė Kosovės  Statusi pėrfundimtar i Kosovės, duhet tė pėrcaktohet nė atė mėnyrė qė respekton tė drejtat e tė gjithė banorėve dhe shmang kthimin e dhunės nė Ballkan, ka deklaruar Papa Benedikti i XVI-tė. Kėto komente Papa i bėri kėto komente nė Vatikan gjatė njė adresimi diplomatėve tė huaj nga mbarė bota. Papa Benedikti i XVI-tė, duke iu drejtuar diplomatėve ka paralajmėruar se konfliktet e armatosura e kanė lėnė stabilitetin global nė situatė fragjile.

A po ndryshon qėndrimin Ban Ki Moon, apo vetėm po i zgjedh fjalėt ? New York, 8 janar 2008
Duke folur nė njė takim me gazetarė lidhur me nevojėn e forcimin tė rolit tė Kombeve tė Bashkuara nė botė, Sekretari i Pėrgjithshėm i kėsaj organizate, Ban Ki Moon , nė njė pyetje rreth qėndrimit tė tij mbi Kosovėn, ka hezituar dje tė jepte njė pėrgjigje konkrete, ndonėse pyetja ishte e tillė se a vazhdonte tė mbėshteste planin Ahtisaari, siē e ka bėrė mė parė. "Mė duhet tė shoh dhe ta vlerėsoj situatėn, sepse ajo ėshtė nė zhvillim e sipėr, kur ėshtė fjala tek ēėshtja e Kosovės", tha Sekretari Ban Ki Moon.
Ēėshtja ėshtė se a thua ka ndryshuar qėndrimi i Sekretarit tė Pėrgjithshėm, apo ai thjeshtė si kryediplomat nė organizatėn botėrore tani ėshtė mė i kujdesshėm nė zgjedhjen e fjalėve.
Nė raportin e tij tė fundit ai ka tėrhequr vėrejtjen pėr rrezikun e zhagitjes sė mėtejme tė procesit tė statusit dhe ka pėrmendur gatishmėrinė e Bashkimit Evropian pėr njė rol mė tė shtuar nė Kosovė, duke e vlerėsuar kėtė si tė rėndėsishėm.
Pra, a po mundohet dhe a po e pranon realitetin Sekretari i Pėrgjithshėm, tė zhvendosjes sė ēėshtjes sė Kosovės nga Kėshilli i Sigurimit derisa kjo ēėshtje pėrballet me bllokadėn qė i ėshtė vėnė planit tė propozuar nga emisari i tij pothuajse njė vjet mė parė ?
Ban Ki Moon dje nuk tha mė shumė, mirėpo ai shumė qartė e pati mbėshtetur planin e tė dėrguarit tė tij, kur qe shpalosur, duke e thėnė shumė qartė, po citojmė "unė i jap njė mbėshtetje tė plotė rekomandimeve tė dėrguarit tim tė posaēėm", mbyllet citati.
Ai megjithatė e ka ditur para tė gjithėve se rekomandim i planit tė Ahtisaarit ėshtė pavarėsia e Kosovės, e mbikėqyrur ndėrkombėtarisht pėr njė periudhė tė caktuar. /s.gashi/rtk/

Ryker i gatshėm tė bėjė ndryshime nė Kornizėn Kushtetuese  Shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker ėshtė shprehur i gatshėm qė tė bėjė ndryshimet nė Kornizėn Kushtetuese, nė mėnyrė qė tė vazhdojė mandatin e presidentit nga 3 nė 5 vjet. Ryker ka shprehur gatishmėrinė e tij qė tė amendamentojė dispozitat relevante tė Kornizės Kushtetuese, qė ndėrrojnė mandatin e presidentit nga 3 nė 5 vjet, ka thėnė zyrtari pėr informim nė UNMIK, Rusell Geekie.

Pritet paraqitja e kabinetit qeveritar
Pas zyrtarizimit tė koalicionit qeverisės mes PDK-sė dhe LDK-sė, kryeministri i mandatuar, Hashim Thaēi, pritet tė bėjė publike emrat e kandidatėve pėr kabinetin qeverisės si dhe tė drejtuesve tė institucioneve tė tjera tė Kosovės.

LDK-ja e presidentit Sejdiu do t'i dorėzojė listėn me emrat e kandidatėve tė vetė, ndėrkohė qė edhe zoti Thaēi do tė bėjė tė ditur emrat e kandidatėve nga radhėt e partisė qė ai udhėheq.

Kuvendi i Kosovės do tė duhej qė nė seancėn e ditės sė mėrkurė tė votojė gjithė paketėn e bartėsve tė institucioneve tė Kosovės, pėrfshirė qeverinė dhe organet drejtuese tė vetė Kuvendit.

Marrėveshja e nėnshkruar tė hėnėn nga kreu i partisė qė ka fituar zgjedhjet, Hashim Thaēi, dhe presidenti i Kosovės, nė emėr tė LDK-sė, Fatmir Sejdiu, parashikon ndarjen e pushtetit duke i lėnė LDK-sė drejtimin e Presidencės sė Kosovės ndėrkaq fituesit tė zgjedhjeve, PDK-sė, kryeministrin dhe kryetarin e Kuvendit.

Sipas marrėveshjes sė nėnshkruar, kryetari i Kosovės, nė kėtė rast, Fatmir Sejdiu, do tė ketė mandat pesė vjecar, ashtu siē parashikon edhe propozimi i ndėrmjetėsit tė OKB-sė pėr statusin e Kosovės, Martti Ahtisaari.

Mandat katėrvjeēar

Pas nėnshkrimit tė marrėveshjes pėr koalicion presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, tha se shpallja e vendimit pėr pavarėsinė do tė ndodhė sa mė parė tė tė jetė e mundur.

"Ne mund te themi se kemi njė orientim nė kornizėn themelore kohore dhe nė kuadėr tė kėsaj kornize kohore natyrisht se do tė ketė operacione ta quajmė, apo veprime tė koordinuara me bashkėsinė ndėrkombėtare, me mbėshtetėsit e pavarėsisė sė Kosovės qė tė ndodhė sa mė shpejt. Them se do tė ndodhė shumė shpejt," tha presidenti Sejdiu.

Ndėrkohė kryeministri i mandatuar, Hashim Thaēi, tha se marrėveshja pėr koalicion ndėrton institucionet qė do tė bartin procesin e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.

"Ėshtė koalicion apo marrėveshje pėr Kosovėn dhe jo pėr PDK-nė apo pėr LDK-nė. Ėshtė marrėveshje pėr interesin e tė gjithė qytetarėve dhe natyrisht pėrkushtimi numėr njė jo vetėm i koalicionit por gjithė spektrit politik dhe qytetarėve tė Kosovės ėshtė zyrtarizimi i shtetit tė pavarur, sovran e demokratik sa mė parė qė ėshtė e mundur dhe kjo do tė ndodhė sepse kemi mirėkuptim tė plotė ndėrkombėtarė nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian dhe vendet tjera pėrreth", tha Hashim Thaēi.

Tė gjitha institucionet e tjera do tė kenė mandat katėrvjecar.

Partnerėt nė koalicionin qeverisės janė zotuar se pėrparėsi tė punės sė tyre do tė kenė pavarėsinė e Kosovės.

Pavarėsia e Kosovės ėshtė kundėrshtuar fuqishėm nga Beogradi zyrtar i cili ėshtė kėrcėnuar me shkėputjen e lidhjeve me tė gjitha vendet qė do ta njohin atė.

Kryeministri serb, Vojisllav Koshtunica, i ka bėrė thirrje BE-sė qė tė zgjedhė mes partneritetit me shtetin e njohur ndėrkombėtarisht, Serbisė, dhe njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės.

Por sekretari pėr marrėdhėnie me publikun i PDK-sė, Enver Hoxhaj i ka thėnė BBC-sė se pret qė nė javėt e ardhshme Prishtina dhe bashkėsia ndėrkombėtare tė krijojnė njė axhendė tė pėrbashkėt pėr pavarėsimin e Kosovės./bbc/

Padi penale ndaj katėr serbėve pėr sulm kundėr stafit tė Rykerit nė Gorazhdec
Pejė, 8 janar 2008
- Polica rajonale e Pejės nė Prokurorinė komunale ka bėrė kallėzim penal ndaj katėr serbėve tė fshatit Gorazhdec, tė dyshuar se mė 7 dhjetor tė vitit tė kaluar kanė sulmuar fizikisht stafin e sigurimit tė shefit tė UNMIK ut, Joakim Ryker dhe komandantit tė KFOR it, Ksavier dė Marnak. Sipas zyrtarit pėr media tė policisė rajonale tė Pejės, Zeqir Kelmendi, padia ėshtė ngritur para festave tė fundvitit, pasi mė parė ishin marrė ne pyetje disa serbė dhe ishin analizuar provat materiale, si xhirimet filmike tė mediave elektronike. Bėhet fjalė pėr kėta katėr vetė: Miliq Miliqeviq, Milivoje Zdravkoviq, Radojko Dunjiq dhe Dushan Manojloviq.

Nė moshėn 37 vjeēare vdiq gazetari Xhevdet Krasniqi
Prizren, 8 janar 2008
- Pas njė sėmundjeje tė shkurtėr, nė spitalin e Shkupit nė moshėn 37 vjeēare vdiq gazetari Xhevdet Krasniqi. I ndjeri pėr shumė vite ushtroi profesionin e gazetarit dhe ishte korrespondent i Radio Televizionit 21 nga Prizreni qė nga vitet e para tė pasluftės nė Kosovė. Ceremonia e varrimit tė Xhevdet Krasniqit bėhet sot nė fshatin Nagavc tė Rahovecit.

Dėnohet "kėrcėnimi i vrazhdė dhe nė rritje" pėr lirinė e medieve nė mbarė botėn
Amsterdam, 8 janar 2008
- Udhėheqėsit e pesė qendrave tė njohura ndėrkombėtare tė informimit kanė dėnuar atė qė ata e cilėsuan si "kėrcėnim i vrazhdė dhe nė rritje" pėr lirinė e medieve nė mbarė botėn. Nė takimin nė Hilversum tė Holandės, drejtorėt e Zėrit tė Amerikės, tė BBC-sė, Deutche Velle, Radio France International dhe Radio Holanda thanė se ekziston njė trend ndaj kufizimeve tė medieve dhe sulmeve kundėr gazetarėve nė shumė vende, nė tė cilat ato transmetojnė program. U kėrkua qė qeveritė t'i respektojnė pėrkushtimet sipas Deklaratės pėr tė Drejtat e Njeriut tė OKB-sė dhe tė lejojnė transmetimin e lirė tė informacioneve.

Jouyet: Franca do ta shtyjė pėrpara ēėshtjen e integrimit eventual tė Ballkanit nė BE Franca, qė e merr presidencėn e radhės tė BE-sė nė gjysmėn e dytė tė kėtij viti, ėshtė nė favor tė zgjerimit tė mėtejmė tė bllokut, tha ministri francez pėr ēėshtje evropiane, Jean-Pierre Jouyet. Nė njė intervistė pėr tė pėrditshmen londineze, Fajnenshėl Tajms, zoti Jouyet tha se zgjerimi i mėtejmė i Bashkimit Evropian pėr tė "nuk ėshtė brengosės" dhe Franca do ta shtyjė pėrpara ēėshtjen e integrimit eventual tė shteteve tė Ballkanit, pėrfshirė edhe Serbinė.


LAJMET
E hėnė 07 janar, 2008
Jansha: E ardhmja e Bosnjės paraqet kėrcėnim serioz pėr stabilitetin e Ballkanit Kryeministri i Sllovenisė, Janez Jansha tha tė hėnėn se e ardhmja e Bosnjės paraqet njė kėrcėnim mė serioz pėr stabilitetin e Ballkanit se sa Kosova.

Papa kėrkoi qė statusi i Kosovės tė garantojė siguri pėr banorėt e vendit Papa Benedikti i XVI, nė njė fjalim para diplomatėve tė huaj tė akredituar nė Vatikan tha se ėshtė i kėnaqur me progresin e arritur nė vende tė ndryshme tė regjionit tė Ballkanit.

Ryker: Deri tė mėrkurėn do tė formohet Qeveria e re e Kosovės Kosova ėshtė gati tė lėvizė drejt hapit tė ardhshėm pėr zgjidhjen e statusit politik, ka thėnė shefi i misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, Joakim Ryker...

Sot pritet nėnshkrimi i koalicionit PDK-LDK Zyrtarėt e Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK) kanė konfirmuar pėr Kosovapress se sot pasdite pritet nėnshkrimi i marrėveshjes pėr koalicionin qeverisės PDK-LDK, gjė e cila ėshtė konfirmuar edhe nga zyrtarėt e LDK-sė.

LDK thotė se marrėveshja ėshtė gati, por pranon se nuk e di cilat ministri do t’i ketė Nėnkryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), Eqrem kryeziu tė hėnėn nuk ishte i qartė se kur do tė nėnshkruhet marrėveshja pėr koalicionin, pasi sipas tij, njė gjė e tillė mund tė bėhet sot pasdite, evenatualisht gjatė ditės sė nesėrme.

Zyrtarė tė AAK-sė kėrkojnė krijimin e institucioneve nė njė afat sa mė tė shkurtė Zyrtarė tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), kanė kėrkuar tė shtunėn krijimin sa mė tė shpejtė tė institucioneve tė Kosovės nga partitė politike fituese tė zgjedhjeve tė 17 nėntorit, nė mėnyrė qė vendi tė jetė nė hap me kohėn.

Anketa: 68 % e respodentėve mendojnė se PDK nuk bėri veprim tė duhur pėr tė hyrė nė koalicion me LDK-nė Derisa PDK dhe LDK kanė arritur marrėveshjen pėr krijimin e koalicionit qeverisės dhe pritet vetėm finalizimi i saj, analistėt vlerėsojnė /sipas Kosovapress-it/ se koalicioni i dy partive tė mėdha bėhet vetėm atėherė kur nuk ka zgjidhje tjetėr dhe nė rastet kur rrezikohet tė shkohet nė zgjedhje tė reja. Sipas tyre njė koalicion i tillė do tė ketė njė qėndrueshmėri mė tė madhe karshi opozitės dhe do tė pamundėsojė ndėrrimin e pushtetit pėr kohė mė tė gjatė.

Shkarkohet kreu i ATK-sė, Januz Krasniqi Drejtori i Administratės Tatimore tė Kosovės (ATK), Januz Krasniqi, ėshtė shkarkuar nga posti i tij me vendim tė shefit tė UNMIK-ut, Joakim Ryker, dy muaj mė vonė pasi qė Qeveria e Kosovės kishte kėrkuar shkarkimin e tij.

Punėtorėt pėsojnė nga moszbatimi i Ligjit tė punės Megjithėse Ligji pėr siguri nė punė, mbrojte tė shėndetit tė tė punėsuarve dhe ambientit tė punės ėshtė miratuar nga Kuvendi i Kosovės rreth pesė vjet mė parė, ai ende nuk e ka gjetur zbatimin e duhur nga institucione tė shumta private dhe ato publike nė Kosovė, ndėrsa punėtorėt vazhdojnė tė mbesin viktima tė moszbatimit tė tij.

Nga 1 shkurti premtohet zbatimi i Ligjit pėr kategoritė e dala nga lufta Pėrfaqėsues tė shoqatės sė veteranėve dhe invalidėve tė luftės (SHVIL), thanė tė hėnėn pėr KosovaLive se shuma prej 235 euro pėr familjet e dėshmorėve nuk ėshtė ajo qė e meriton kjo shtresė e shoqėrisė, por gjithsesi mund t’i plotėsojė pjesėrisht nevojat e tyre.

TV Mitrovica dyshohet si shkaktar kryesor i zjarrit nė ndėrtesėn nė qendėr tė qytetit Kyēja ilegale e RTV Mitrovica nė rrjetin elektrik dyshohet tė jetė shkaktari kryesor i shpėrthimit tė zjarrit, i cili pėrfshiu tė shtunėn ndėrtesėn dhjetėkatėshe...

Njė qytetar gjendet i vdekur nė pyll Qytetari Ragip Selimi, 53 vjeēar, ėshtė gjetur i vdekur nė pyll afėr fshatit Bresalc, ndėrkohė qė sipas hetimeve tė policisė...hetimet vazhdojnė.

MMPH dhe komuna nuk mbajnė premtimin pėr objektin e banimit social Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor (MMPH) dhe komuna e Gjilanit, nuk kanė pėrmbushur premtimin pėr objektin e banimit social, i cili nisi tė ndėrtohet nė dhjetor tė vitit 2006 dhe ishte paraparė tė lėshohej nė pėrdorim nė fillim tė shtatorit 2007, pėr raste tė rėnda sociale.

Lufta kundėr korrupsionit pengohet nga politika Institucionet relevante vendore e ndėrkombėtare vlerėsojnė se shkalla e korrupsionit nė Kosovė ėshtė mjaft e lartė dhe gjyqėsia kosovare ėshtė ende larg tė qenit tė pavarura, meqė ato pak raste korrupsioni tė personave zyrtarė qė procedohen, pavarėsisht fakteve, lirohen pas disa ditėsh nga gjykata shkaku i ndikimit tė politikės.

Ngricat shqetėsojnė pemėtarėt dhe vreshtarėt Temperaturat e ulėta deri nė minus 16 gradė celsius qė kanė pėrfshirė edhe komunėn e Gjakovės, sipas ekspertėve, mund tė sjellin dėme pėr pemėtarėt dhe vreshtarėt tė cilėt gjatė verės nuk i kanė pėrdorur mjetet mbrojtėse agroteknike.

Dinosha thotė se Mali i Zi nuk po zbaton standardet evropiane Shteti i Malit tė Zi nuk ka arritur ende tė zbatojė korpusin e tė drejtave tė pakicave kombėtare si nė demokracitė...

...informacione tė hapura:

Ryker bėri thirrje pėr formimin e shpejtė tė qeverisė  Shefi i Misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, Joachim Ruecker kėrkon formimin sa mė shpejt tė qeverisė sė re. Nė njė intervistė pėr BBC-nė, Ruecker thekson se institucionet e reja tė Kosovės i presin shumė sfida pėr zgjidhjen e statusit. Ai ka shfaqur bindjen se deri tė mėrkurėn do tė formohet qeveria e re e Kosovės. "Mendoj se neve na duhen institucione funksionale demokratike gjatė tėrė kohės, na duhet qeveria e re, po aq sa na duhej konstituimi i Asamblesė se re. Mendoj se ende jemi nė limite tė tolerueshme kohore dhe nėse e kemi qeverinė deri tė mėrkurėn, unė nuk shoh ndonjė problem tė madh kėtu", tha Ruecker.

Sot zyrtarizohet marrėveshja pėr koalicion qeverisės PDK - LDK  Partia Demokratike dhe Lidhja Demokratike e Kosovės pėrfundimisht zyrtarizojnė sot marrėveshjen pėr koalicion. Zyrtarė tė lartė tė PDK-sė e konfirmuan kėtė pas takimit tė sotėm ndėrmjet krerėve tė kėtyre dy subjekteve, Thaēit dhe Sejdiut. LDK ėshtė pajtuar qė tė mėrkurėn nė pako tė votohet edhe pėr kryetarin e Kosovės. Marrėveshja pėr koalicionin e ardhshėm qeveritar ndėrmjet dy subjekteve kryesore parlamentare, Partisė Demokratike dhe Lidhjes Demokratike tė Kosovės, do tė nėnshkruhet pas rreth njė ore /16h00/, nė Kuvendin e Kosovės. Konfirmimi u bė nga PDK-ja pas takimeve tė sotme brenda partisė si dhe atij ndėrmjet liderėve Hashim Thaēit dhe Fatmir Sejdiut.
Ndėrkohė, Lidhja Demokratike pas mbledhjes sė sotme tė kryesisė, pėrmes nėnkryetarit Eqrem Kryeziu, konfirmoi se do pajtohet edhe me kėrkesėn e PDK-sė qė nė pako tė votohet edhe pėr kryetarin e vendit.
Detaje tė marrėveshjes nuk janė dhėnė, por ndarja e posteve mbetet ajo e paralajmėruara : PDK-ja do ketė kryeministrin, njė zėvendėskryeministėr dhe shtatė ministri, pėrfshirė ato qė vlerėsohen mė tė rėndėsishmet. Partia fituese e zgjedhjeve do ketė edhe kryeparlamentarin, post i garantuar me Kornizėn Kushtetuese.
LDK-ja do ketė kryetarin e Kosovės, njė zėvendėskryeministėr dhe pesė ministra.
Tri ministri do tė udhėhiqen nga pakicat.
Emrat e ministrave zyrtarisht nuk janė konfirmuar ende, por pėrfliten emra tė zyrtarėve tė lartė partiakė.
Votimi pėr tė gjitha institucionet do tė bėhet nė vazhdim tė seancės konstituive tė Kuvendit, e cila do tė mbahet me tė mėrkurėn.

Vėshtirė qė Kosovės t'i mohohet pavarėsia, thotė ish ambasadori i BE-sė nė Beograd, Albert Mas Pas tė gjithave qė kanė ndodhur do tė ishte vėshtirė Kosovės t'i mohohet pavarėsia", ka thėnė ish-ambasadori i Bashkimit Evropian nė Beograd Albert Mas pėr gazetėn "Dnevnik" tė Lubjanės. Ai konsideron se e "gjithė kjo nuk do tė funksionojė, nėse nė rajon nuk do tė ketė bashkėpunim", sepse "tė gjitha shtetet e Ballkanit Perėndimor janė tė varura nga njėri tjetri edhe ekonomikisht edhe politikisht, e para sė gjithash pėr shkak tė pakicave".

Koshtunica duhet tė jetė i lumtur qė BE merr pėrsipėr dėrgimin e misionit nė Kosovė, thotė Pack  "Bashkimi Evropian nuk do tė heqė dorė nga dėrgimi i misionit nė Kosovė. Ne jemi nė rrugė tė drejtė dhe mendoj qė as rusėt nuk do tė kenė asgjė kundėr kėsaj. Koshtunica nė tė vėrtetė duhet tė jetė i lumtur qė BE merr pėrsipėr atė rol. Ne nuk shkojmė nė Kosovė pėr shkak tė shumicės shqiptare, por qė tė gjithė qė atje jetojnė, edhe serbėt edhe romėt, tė mund tė jetojnė nė paqė dhe pa konflikte", ka thėnė Pak. Deklaratat e zonjės Pack vijnė pas kushtėzimeve, respektivisht ultimatumit tė cilin kryeministri serb, Voisllav Koshtunica, i bėri BE-sė, duke deklaruar se tash BE-ja duhet tė pėrcaktohet mes Kosovės dhe Serbisė, respektivisht integrimit tė Serbisė nė strukturat e BE-sė dhe dėrgimit tė misionit ta saj nė Kosovė.
Mirėpo, krahas fushatės parazgjedhore presidenciale nė Serbi janė nxehur edhe tonet polemizuese mes presidentit aktual Tadic dhe kryeministrit Koshtunica, pikėrisht lidhur me qėndrimet e kundėrta karshi integrimeve evropiane.
Tadic ka deklaruar se refuzimi i integrimit nė Bashkimin Evropian do t’i dėmtonte pėrpjekjet e Serbisė pėr ta mbajtur Kosovėn. Vetėm njė Serbi e fortė mund te mbrojė interesat e saj, nė tė cilat pėrfshihet edhe Kosova
Ai ka thėnė se tėrheqja nga Kosova nėnkupton edhe tėrheqjen nga Bashkimi Evropian.

Ali Ahmeti: Po afrohet dita qė shqiptarėt tė jenė bashkė nė Evropėn e bashkuar “Ēėshtja e Kosovės ėshtė akt i kryer dhe i pranueshėm ndėrkombėtarisht, jo se kemi qenė nga mė tė mirėt e rajonit dhe se na kanė pėrkrahur Amerika dhe Europa, por kemi patur tė drejtė dhe se kundėr nesh janė bėrė padrejtėsi dhe tani momenti ėshtė, pse mos e themi edhe hapur se Evropa ti pėrmirėsojė gabimet prej kongresit tė Berlinit deri te konferenca e Versajės qė vendeve fqinje u jepeshin toka shqiptare” ka deklaruar kryetari i BDI, nė njė takim me banorėt e Strugės. Ahmeti ka thėnė se, ora po punon pėr ēėshtjen shqiptare dhe se ėshtė momenti i fundit qė gjenerata qė punon dhe vepron nė Kosovė dhe Maqedoni tė realizojnė idealin e gjeneratave tė tėra, qė kanė sakrifikuar qė populli tė jetė i lirė. Kjo dita ditės po jetėsohet dhe aspirata shekullore qė mes njerėzve tė mos ketė gurrė kufiri do tė realizohet me Europėn e bashkuar qė nuk ėshtė aspiratė aq edhe e largėt por varet nga koha dhe puna qė ne do ta menaxhojmė si nė Maqedoni, Kosovė edhe nė Shqipėri. Ka theksuar Ahmeti, duke shtuar se, nėse kanė qenė decenie, tash janė vite qė ėndrra e gjithė neve tė realizohet nė Evropėn e bashkuar, qė mes neve mos tė ketė kufij, por tė gjithė tė lėvizin e qarkullojnė tė lirė.

Policia gjen armė tek dy kinezė qė jetojnė nė Gjilan Policia nė Gjilan ka bėrė tė ditur te kete gjetur armė tek dy shtetas kinezė tė cilėt jetojnė dhe punojnė nė Gjilan. “Njėsiti i Krim teknikės rajonale ka konfiskuar njė pushkė automatike nga dy tё dyshimtė shtetas kinezė tё cilёt jetojnė nё Gjilan”, ka bėrė tė ditur Naser Ibrahimi zėdhėnės i SHPK-sė nė Gjilan. Sipas tij nё lidhje me rastin ėshtė njoftuar Prokurori Publik i Qarkut i cili urdhėron qe te dyshimtit tё lirohen ndėrsa rasti shkon nё procedurė te rregullt nё Gjykatё. Policia ka bėrė te ditur gjithashtu edhe njė rast kur KFOR-i ka konfiskuar armė nė Mogillė tė Vitisė. “Gjatė kontrollit nė veturėn e 28 vjeēari ėshtė gjetur dhe konfiskuar njė armė pushkė gjuetie 12 mm dhe 13 fishekė tė njėjtit kalibėr”, ka thėnė zėdhėnėsi Ibrahimi.

Ndėrprerja e kaosit urbanistik nė Prishtinė prioritet i angazhimeve, thotė Isa Mustafa  Riorganizimi i administratės komunale, formimi i policisė ndėrtimore, pėrfundimi i projektit tė unazės sė qytetit dhe rrumbullakimin e rregullimit tė qendrės sė qytetit, do tė jenė punėt e para tė cilat do tė shihen nga qytetarėt e Prishtinės, thotė kryetari Isa Mustafa. Nė njė intervistė pėr Radio Blue Sky, ai thotė se prioritet mbetet ndėrprerja e kaosit urbanistik duke bėrė legalizimin e objekteve qe plotėsojnė kushtet dhe rrėnimin e atyre qė pengojėn zhvillimin urbanistik. Po kėshtu i pari i Prishtinės premton njė disiplinė tė lartė nė administratėn komunale pėr tė penguar praktikat e shpėrdorimit tė detyrės. Pėrsa iu takon shėrbimeve publike Mustafa pret fillimin e implementimit tė Planit tė Ahtisaarit, me tė cilin parashihet qė kėto shėrbime t’iu kthehen nė menaxhim komunave.

Gjilan: Gjendet i vdekur njė burrė 53 vjeē Policia nė Gjilan ka bėrė tė ditur pėr gjetjen nga dėshmitarėt tė njė trupi pa jetė tė njė burri 53 vjeē. “Dėshmitar kanė gjetur viktimėn, shqiptar 53 vjeēar nga fshati Bresalc, nė pyll 150-200 m larg shtėpive tё kėtij fshati”, ka treguar pėr rastin zėdhėnėsi i SHPK-sė nė Gjilan Naser Ibrahimi. Sipas familjarėve i ndjeri kishte dal pėr tė marrė dru, ndėrkohė qė policia nė vendin e ngjarjes ka gjetur njė karrocė dore, njė sėpata, njė litar, njė dorėz . “Nė vendin e ngjarjes ekipi mjekėsor ka konfirmuar vdekjen, ėshtė bėrė ekzaminimi i trupit tė pajetė, nuk ėshtė vėrejtur ndonjė shenjė e dėmtimit fizik nė trupin e viktimės. Nė konsultim me Prokurorin trupi i pajetė i ėshtė dhėnė familjarėve”, ka thėnė zėdhėnėsi i policisė nė Gjilan.

Besimtarėt ortodoksė anekėnd botės sot kremtojnė festėn e Krishtlindjes  Miliona tė krishterė ortodoksė nga e gjithė bota po festojnė sot Krishtlindjet, sipas kalendarit tė vjetėr qė shėnon sot lindjen e Jezu Krishtit. Njė gjė e tillė po ndodhė edhe nė Kosovė ku kjo festė po festohet nė mėnyra tė ndryshme me ē’rast besimtarėt ortodoks janė lutur qė kjo kremte t’iu sjellė mė shumė bamirėsi, mėshirė dhe respekt pėr tė gjithė ata qė janė nė nevojė pėr ndihmė dhe kujdes. Atė, Radosav Jankoviq, i pari i Manastirit tė Graēanicės, shprehet se nė tė gjithė Kosovėn kjo festė po shėnohet sipas traditave ortodokse.
“Gėzuar me dushk tė buzmit, lutjet, liturgjinė e shenjtė, bashkimin me Zotin. Ėshtė festuar sipas tė gjitha zakoneve tona tradicionale, gjithkund qė ishte e mundur qė tė bėhet shėrbesa”, ka thėnė Ati Jankoviq.
Ndryshe, nė botė kjo festė ėshtė kremtuar me urimet mė tė mira.
Patriku serb, Pavle, nė mesazhin e tij tė Krishtlindjeve iu bėri thirrje serbėve tė mos pranojnė ndarjet e brendshme dhe ftoi pakicėn serbe nė Kosovė tė qėndrojnė e palėkundur pėrballė tensioneve.
Meshėn qendrore nė Moskė e celebroi kreu i Kishės Ortodokse Ruse, Patriarku Aleksey.
Nė Beograd, ndėrkaq nė mesazhin e Krishtlindjeve, peshkopi Amfilohije i akuzoi vendet perėndimore se "i shkelin gjitha normat e Zotit dhe drejtėsisė" duke mbėshtetur pavarėsinė e Kosovės. Zyrtarėt e Kishės ortodokse Serbe thanė se Kosova ėshtė toka e shenjtė, "zemra dhe shpirti i popullit serb".
Pėrderisa nė Betlehem, nė vendin biblik tė lindjes sė Krishtit, mijėra besimtarė qėndruan nė motin me shi pėr tė parė paradėn tradicionale tė Krishtlindjeve.
Po nė Betlehem, Patriarku ortodoks Grek i Jerusalemit, Theofilos i Treti, mbajti njė meshė nė Kishėn e Lindjes sė Krishtit.


LAJMET
E premte 04 janar, 2008

Ki-Mun: Po qė se qorrsokaku vazhdon, ngjarjet nė terren mund ta marrin drejtimin e vet Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Mun tha se paqartėsia dhe humbja e vrullit nė procesin pėr zgjidhjen e statusit tė ardhshėm tė Kosovės do tė mund tė qonte drejt njė rreziku tė destabilizimit tė Kosovės dhe regjionit.

Mė 16 janar nė KS mbahet takimi pėr Kosovėn Ambasadori i Libisė, Giadalla Ettalhi, vendi i tė cilit udhėheq Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara gjatė janarit, tha se kėshilli do tė diskutojė situatėn nė Kosovė mė 16 janar 2008.

Dha betimin legjislatura e re e Kuvendit tė Kosovės 120 deputetė tė Kuvendit tė Kosovės janė betuar tė premten nė Prishtinė se me tėrė qenien e tyre dhe me ndershmėri, do tė punojė nė interes tė gjithė qytetarėve tė vendit, ndėrkohė qė nuk kanė dhėnė asnjė sqarim pse ėshtė shtyrė pėr tė mėrkurėn zgjedhja e kryeparlamentarit tė ri.

Nė drejtėsinė kosovare ende ka njerėz mbi ligjin Derisa Komisioni Evropian vlerėson se drejtėsia kosovare nuk ėshtė treguar e aftė qė tė luftojė krimin dhe korrupsionin, kėtė fakt e konfirmojnė edhe burime tė KosovaLive nga gjyqėsori dhe policia, tė cilėt pėrmendin njė lum rastesh kur lėndėt e zyrtarėve tė lartė tė cilėt keqpėrdorin pozitėn zyrtare mbyllen ose zvarriten deri nė pambarim pa dhėnė asnjė shpjegim.

PDK nė Prizren thotė se ka trashėguar borxhe nga ish qeveria lokale Drejtues tė Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK) nė Prizren, qė kanė fituar besimin pėr tė qeverisur nė mandatin e ardhshėm nė kėtė komunė, pohuan se nga qeveria e kaluar kanė trashėguar njė borxh deri nė 2 milionė €, ndėrkohė qė sipas tyre, edhe vlera e dėmit pas djegies sė ndėrtesės sė ekzekutivit sillet rreth 2 milionė €.

Komisioni Evropian financon shkėmbimin e studentėve dhe profesorėve tė UP-sė Me financimin e Komisionit Evropian nė vlerė prej 6 milionė euro tė premten ėshtė lansuar projekti i cili mundėson shkėmbimin e studentėve dhe profesorėve nga Universiteti i Prishtinės dhe anasjelltas, nė tri universitete tė njohuri si Universiteti i Gentit nga Belgjika, ai i Egjeut nė Izmir dhe Universiteti Hecettepe i Stambollit.

UP bėhet pjesė e projektit “Erasmus Mundus External Windows”Universiteti i Prishtinės (UP) tė premten ėshtė pranuar si partner pėr projektin “Erasmus Mundus External Windows”, nga i cili do tė pėrfitojė njė numėr i caktuar i studentėve dhe stafit akademik.

Qytetarėt ankohen se SHPK kėrkon shumė informata nga lajmėtarėt Ndonėse bashkėpunimi i qytetarėve me Shėrbimin Policor tė Kosovės (SHPK) ka shėnuar rritje dhe efikasitet nė zbulimin e rasteve pėr vepra tė ndryshme penale, shumė nga qytetarėt e intervistuar nga KosovaLive, thonė sė sikur SHPK tė mos kėrkonte informata tė shumta gjatė paraqitjes sė rastit nga ana e dėshmitarit, bashkėpunimi do tė ishte mė i mirė.

Lushtaku largon gazetarėt nga zyra e tyre nė ndėrtesėn e komunės Vetėm pak ditė pas marrjes sė detyrės zyrtare, kryetari i ri i Kuvendit Komunal (KK) tė Skenderajt, Sami Lushtaku, ka urdhėruar qė gazetarėt tė cilėt pėr disa vite kishin punuar...tė largon nga zyra e tyre nė ndėrtesėn e komunės.

Tre policė lėndohen shkaku i sulmeve ndaj tyre Nė dy raste tė ndara tė sulmeve fizike ndaj pjesėtarėve tė Shėrbimit Policor tė Kosovės (SHPK) tė stacionit Skenderaj, janė lėnduar lehtė tre pjesėtarė tė SHPK-sė...

Arrestohen dy tė dyshuar pėr vjedhjen e postės nė Pejė Policia rajonale e Pejės, konfirmoi tė premten se ka arrestuar dy tė rinj nga Peja, 21 dhe 22 vjeē, tė cilėt dyshohen se janė autorėt e thyerjes sė postės numėr 3 nė Pejė...Ata kishin vjedhur kartela tė “Valės” nė vlerė 8067.07 euro.

U shėnua 5 vjetori i vrasjes sė Tahir, Enis e Hasan Zemajt
04.01.2008 Prishtinė Nė Teatrin Kombėtar tė premten nė Prishtinė, u mbajt akademia pėrkujtimore me rastin e shėnimit tė pesė vjetorit tė vrasjes sė..Tahir, Enis e Hasan Zemajt.

LGM reagon ndaj vendimit tė KPM-sė pėr mbylljen e “TV Mitrovica”

Lidhja e gazetarėve tė Mitrovicės (LGM), nė mbledhjen e sė premtes, pasi shqyrtoi gjendjen nė fushėn e informimit publik nė qytetin e Mitrovicės, vendosi tė reagojė ndaj...

LGM-ja reagon kundėr mbylljes sė TV Mitrovicės
04.01.2008 Mitrovicė
Lidhja e Gazetarėve tė Mitrovicės (LGM), nė mbledhjen e mbajtur tė premten, ka reaguar ndaj vendimit tė Komisionit tė Pavarur pėr Media, pėr mbylljen dhe konfiskimin e pajisjeve pėr transmetim tė TV Mitrovicės.

Nė Mal tė Zi regjistrohen temperatura tė ulėta Vala e ftohtė qė ka kapluar Malin e Zi ka ndikuar nė uljen e madhe tė temperaturave deri nė minus 20 gradė celsius, sidomos nė pjesėn veriore.

“Lufthanza” planifikon punėsimin e 4.300 punėtorėve Kompania ajrore gjermane “Lufthansa” ka njoftuar se gjatė kėtij viti, pėr shkak tė ekspansionit tė biznesit, do tė punėsojė 4.300 punėtorė tė ri, shumica e tė cilėve do tė plotėsojnė vendet e reja tė krijuara tė punės, ndėrsa tė tjerėt do tė zėvendėsojnė punėtorėt qė shkojnė nė pension.

Tė paktėn pesė tė vdekur nga ortekėt e borės nė Austri dhe SpanjėTė paktėn pesė persona kanė humbur jetėn nė ortekėt e borės nė Spanjė dhe Austri, ku nė Alpe ėshtė shpallur shkalla e tretė e rrezikshmėrisė.

...informacione tė hapura:

Seanca e ardhshme e KS tė OKB-sė, pėr Kosovėn, mbahet mė 16 janar
New York, 4 janar, 2008
KS i KB do tė shqyrtojė mė 16 janar raportin tremujor tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm Ban Ki Moon mbi zhvillimet nė Kosovė, si dhe do tė dėgjojė raportimin edhe tė shefit tė UNMIK-ut, Joakim Ruecker si dhe tė palėve tė tjera tė interesuara. Kėtė e bėri tė ditur nė njė konferencė pėr shtyp dje, ambasadori i Libisė, Giadalla Ettalhi, vendi i cili pėr herė tė parė nė historinė e tij u bė anėtar i pėrkohshėm dhe qė njėkohėsisht e kryeson pėr kėtė muaj KS. Takimi ishte paraparė fillimisht tė ishte nė kuadrin e tė ashtuquajturave konsultime lidhur me punėn e UNMIK-ut, mirėpo pas kėrkesės sė presidentit tė Serbisė, Boris Tadiq qė tė flasė, tani do tė ndėrrohet formati i takimit dhe do tė vendoset se a do tė jetė ai privat, pėrkatėsisht i mbyllur pėr media, apo publik.
Ndėrkaq, zėvendėspėrfaqėsuesja e Amerikės nė Kombet e Bashkuara, ambasadorja Jackie Wolcott, tha se edhe pse takimi i 16 janarit kishte tė bėnte me punėn e UNMIK-ut, pas kėrkesė sė Serbisė qė tė flasė, ēėshtja ndryshoi dhe takimi do tė shqyrtojė edhe ēėshtje tė tjera rreth Kosovės.
"Kjo ēėshtje u diskutua sot dhe ne nuk mundėm tė vendosim se cili do tė jetė formati, mirėpo pėr kėtė do tė vazhdojnė konsultimet dhe do tė vendoset javėn qė vjen”, tha ambasadorja Wolcott.
Dje po ashtu u shpėrnda edhe zyrtarisht raporti mė i ri i Sekretarit tė Pėrgjithshėm Ban Ki Moon qė i dėrgon Kėshillit tė Sigurimit lidhur me zhvillimet nė Kosovė, nė tė cilin ai sėrish tėrheq vėrejtjen se nėse nuk do tė gjendet mė shpejt zgjidhja politike pėr Kosovėn, ngjarjet nė terren mund tė rrezikojnė punėn disa vjeēare dhe tė arriturat e Kombeve tė Bashkuara atje.
Sekretari Ban iu bashkėngjitet zėrave tė burrėshtetasve dhe diplomatėve tė vendeve tė ndryshme tė botės pėr njė zgjidhje mė tė shpejtė tė statusit.
"Ecja pėrpara me procesin e pėrcaktimit tė statusit tė ardhshėm tė Kosovės duhet tė mbetet prioritet i lartė pėr Kėshillin e Sigurimit dhe pėr bashkėsinė ndėrkombėtare", shkruan nė raportin qė ia drejton Kėshillit tė Sigurimit, Ban Ki Mun, ndėrsa nėnvizon edhe “pėrkushtimin nė rritje tė institucioneve tė Bashkimit Evropian pėr Kosovėn si njė hap tė rėndėsishėm, ashtu siē ėshtė edhe perspektiva evropiane pėr Kosovėn”. /s.gashi/rtk/

Rice diskuton pėr Kosovėn me Libinė, kryesuese e KS-sė pėr janarin
 Sekretarja amerikane e Shtetit u takua me ministrin e jashtėm tė Libisė, duke qenė kėshtu takimi i nivelit mė tė lartė mes dy vendeve nė 35 vitet e fundit. Uashingtoni dėshiron tė bashkėpunojė me Libinė nė njė numėr ēėshtjesh pėrfshi dhe atė tė Kosovės, kur dihet se Libia ka marrė nga 1 Janari kryesinė e radhės sė Kėshillit tė Sigurimit.

"Di Prese" :Pavarėsisht kėrcėnimeve tė Koshtunicės, BE e SHBA tė vendosura ta njohin pavarėsinė e Kosovės
Deklaratat e Koshtunicės i ka fokusuar sot nė njė artikull, gazeta vjeneze “Di Prese”. Sipas gazetės, nė takimin e Kėshillit tė Ministrave tė BE-sė mė 28 janar, do tė vendoset pėr fatin e misionit nė Kosovė dhe raportet me Serbinė. Por, pavarėsisht kėrcėnimeve tė Koshtunicės, vazhdon “Di Prese”, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara po dėshmojnė vendosmėri pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.
Tė rikujtojmė se kryeministri serb, Vojisllav Koshtunica, i ka dhėnė ultimatum Bashkimit Evropian qė tė zgjedhė midis Serbisė dhe Kosovės. “Mė 28 janar BE-ja duhet tė zgjedhė nėse do ta nėnshkruajė Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit me Serbinė, apo, duke u ndodhur nėn presionin e SHBA-ve, tė dėrgojnė misionin civil nė Kosovė”, ka deklaruar Koshtunica.

"Le Monde": Ēėshtja e Kosovės do tė jetė vendimtare pėr kredibilitetin e BE-sė nė botė  Zgjidhja e krizės nė Kosovė ėshtė njė nga sfidat kryesore tė politikės sė Bashkimit Evropian nė vitin 2008, nga e cila varet kredibiliteti i evropianėve dhe vendi i tyre nė botė nė kohėn e globalizimit, shkruan gazeta e Parisit "Le Monde" nė numrin e saj tė sotėm. "Ēėshtja e Kosovės do tė jetė vendimtare", shkruan "Le Monde", duke shtuar se "nėse BE ia arrin qė tė zgjidhė krizėn nė mėnyrė paqėsore, do tė jetė koha e pėrshpejtimit tė procesit tė bashkimit tė BE-sė qė u ėshtė premtuar shteteve tė rajonit.

Konstituohet Kuvendi i Kosovės, nuk u zgjodh kryetari as kryesia e tij
    Nė mbledhjen e vet tė parė, konstituive, Kuvendi i ri i Kosovės, i dalė nga zgjedhjet e 17 nėntorit, nuk ka zgjedhur kryesinė dhe as kryetarin e vet. Shtyrja e zgjedhjes sė dy organeve drejtuese kryesore tė Kuvendit u bė me propozimin e kryesuesit tė mbledhjes sė parė, deputetit mė tė moshuar, akademik Mark Krasniqit. Mė pas Kuvendi, emėroi Komisonin pėr Mandate dhe Imunitete. Kuvendit i ėshtė drejtuar kryeadministratori Joakim Ryker, duke e nisur fjalimin e tij me pėrshėndetje nė gjuhėn shqipe dhe serbe.
   Nė mėnyrė solemne u bė ceremonia e betimit tė deputetėve.
Kuvendi do ta vazhdojė mbledhjen tė mėrkurėn, pėr tė zgjedhur Kryetarin dhe Kryesinė.
Njėkohėsisht pritet qė deri atėherė tė qartėsohet edhe koalicioni qeverisės.

Dubravė: Tė burgosurit ndėrprenė grevėn e urisė
Kėshilli grevist i tė burgosurve nė Burgun e Dubravės ka bėrė tė ditur se ėshtė ndėrprerė greva e urisė. Greva e urisė kishte filluar para 7 ditėsh ndėrsa kėrkesat e tė burgosurve ishin aplikimi i ligjit pėr amnisti, llogaritja 9 muajshe e vitit tė burgimit, mundėsimi i vizitave nė familje gjatė vikendit etj. Gjatė grevės sė urisė numėr i konsiderueshėm i tė burgosurve kanė kėrkuar ndihmė mjekėsore.

Brenda njė dite sulmohen dy herė fizikisht pjesėtarėt e SHPK-sė nė Skenderaj
Dje rreth orės 9:30 nė stacionin e policisė nė Skenderaj, dy persona 33, pėrkatėsisht 34 vjeēarė janė paraqitur pėr tė pranuar njė tiketė pėr kundėrvajtje nė trafik, e cila tė dyshuarve iu ishte lėshuar pėr parkim tė parregullt, njofton toger Besim Hoti, zėdhėnės i policisė regjionale nė Mitrovicė. Pasi bėjnė pagesėn nė bankė, 2 personat kthehen sėrish nė stacionin e policisė, me ē‘rast e godasin pjesėtarin e SHPK-sė, ndėrkohė qė pjesėtarėt tjerė tė policisė kanė reaguar duke arrestuar sulmuesit. Edhe rasti tjetėr i sulmit ndaj pjesėtarit tė SHPK-sė nė Skenderaj ka ndodhur po dje rreth orės 13:00 nė rr. “Ilaz Kodra”, nė afėrsi tė stacionit tė autobusėve nė Skenderaj, gjatė kohės kur dy pjesėtarė tė SHPK-sė po bėnin patrullimin nė kėmbė.
Bėhet e ditur se njė person i dyshimtė e ka sulmuar njėrin nga pjesėtarėt e SHPK-sė, ndėrkohė qė njė police femėr ka pėsuar lėndime trupore nė dorėn e djathtė, nė tentim pėr ta penguar sulmin e tė dyshuarit ndaj policit I dyshuari mė pastaj ėshtė arrestuar.
Policia e ka caktuar ndalimin ndaj sulmuesve nė tė dy rastet, ndėrkohė qė ata janė dėrguar nė stacionin e policisė nė Mitrovicė pėr mbajtje, deri nė paraqitjen e tyre para gjyqtarit tė procedurės paraprake.
Hetuesit e sektorit tė krimeve serioze nė Mitrovicė, janė informuar lidhur me rastet dhe nė bashkėpunim me prokurorin publik tė Prokurorisė sė Qarkut nė Mitrovicė, janė duke i zhvilluar hetimet e veprės penale “sulm fizik ndaj personit zyrtar nė kryerje tė detyrės zyrtare”, i paraparė nė bazė tė Kodit tė pėrkohshėm Penal tė Kosovės, thuhet nė njė kumtesė pėr opinion tė lėshuar nga Zyra pėr marrėdhėnie me publikun pranė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Kosovės.

Dėshton konstituimi i asamblesė komunale tė Shtėrpcės
Konstituimi i asamblesė komunale tė Shtėrpcės ka dėshtuar ngase  kėshilltarėt serbė nuk ishin prezent nė mbledhje. Kryesuesi i mbledhjes Stanko Jakovleviē mosmbajtjen e seancės sė sotme e ka arsyetuar, se njoftimi pėr mbajtjen e saj ėshtė marrė me vonesė dhe atė vetėm nė gjuhėn angleze, se ka konflikt tė interesave tek disa kėshilltarė tė cilėt janė ēertifikuar dhe se mungesa e energjisė elektrike ka bėrė qė materiali tė mos shtypej me kohė. Nė seancėn e sotme ishin prezent vetėm kėshilltarėt shqiptarė, ata tė ēertifikuar dhe ata qė drejtpėrdrejt e morėn votėn e popullit mė 17 nėntor, ku nuk morėn pjesė banorėt serbė.
Kryeadministratori i Kosovės me njė urdhėresė tė posaēme iu ka vazhduar mandatin kėshilltarėve serbė dhe ka bėrė ēertifikim e vetėm 5 kėshilltarėve shqiptarė.
Kėshilltarėt shqiptarė kanė kėrkuar qė Johakim Ruker tė bėjmė ēertifikim e 17 kėshilltarėve shqiptarė qė kanė marrė besim e popullit.

Nė Shqipėri helikopterėt shpėrndajnė ndihma ushqimore nė zonat e bllokuara nga moti i lig
Autoritetet e Drejtorisė sė Emergjencave nė Shqipėri filluan shpėrndarjen e ndihmave ushqimore nė zonat e bllokuara nga reshjet e mėdha tė dėborės dhe ngricat, nė Iballė tė Pukės, nė verilindje tė vendit. Ndihmat janė shpėrndarė me helikopterė dhe janė drejtuar nė qendrat e rrezikuara nga mbarimi i rezervave ushqimore. Por, problem serioz mbetet shpėrndarja e ndihmave dhe qarkullimi nė zonat e thella malore qė pėrfshijnė njė numėr tė madh fshatrash.  Nė rajonet e Hasit dhe tė Tropojės, gjithashtu nė verilindje, problemet e shkaktuara nga ngricat, era e fortė dhe tė ftohtit kanė vėshtirėsuar qarkullimin e automjeteve si dhe procesin mėsimor. Nė disa rrugė nė verilindje trashėsia e akullit e ka pamundėsuar lėvizjen e automjeteve.
Rrugėt qė lidhin Shqipėrinė me Kosovėn nga Tropoja drejt Gjakovės janė tė hapura, sikundėr edhe ato qė lidhin Tropojėn me pjesėn tjetėr tė vendit, pėrkatėsisht Qafė Morinė - Bajram Curr-Fierzė dhe Bajram Curri-Krumė.
Bajram Curri ėshtė qendra qytetėse e rrethit tė Tropojės. Po ashtu tė kalueshme, ndonėse me vėshtirėsi, janė edhe rrugėt qė lidhin Pukėn me Fushė-Arrėzin dhe me Kukėsin, segmente tė rėndėsishėm qarkullimi drejt Kosovės.
Automjetet kalojnė me zinxhirė dhe me pajisje dimėrore.
Gjendja e pėrafėrt ėshtė edhe nė Rrethin e Kukėsit. Autoritetet vendore tė Hasit, Kukėsit dhe tė Tropojės kanė pėrqendruar kėrkesat pėr ndihmė nė prefektura dhe kanė saktėsuar gjendjen nė terren.
Nė Has, kryetari i bashkisė, Bardhyl Peka, sipas agjencisė zyrtare tė lajmeve, ka bėrė tė ditur se i ftohti i madh rrezikon fillimin e procesit mėsimor, pasi edhe pse kanė lėndė djegėse, shumė prej nxėnėsve kanė largėsi tė madhe tė vendbanimit me shkollėn, ēka pamundėson shkuarjen deri atje.
Sipas kryebashkiakut Peka, ka nisur tė duket shumė ngrirja e tubacioneve tė ujit tė pijshėm nė disa pallate tė qytetit, ndėrkohė qė furnizimi me rrymė ėshtė pėrgjithėsisht i mirė. Mirėpo, nė Has, 7 komuna janė ende tė bllokuara nga dėbora dhe ngrica prej disa ditėsh. Qarkullimi ėshtė i vėshtirė pėr automjetet nė rrugėt kryesore Krumė-Kukės dhe Krumė-Qafė Prush.
Ndėrkaq, nė Tropojė, nėnprefekti Syl Smajlaj pohoi se vėshtirėsitė janė tė mėdha pėr banorėt, ndėrkohė qė edhe 8 fshatra janė tė bllokuara. /d.ndrenika/ rtk/


LAJMET
E enjte 03 janar, 2008

Sejdiu i kėrkon diplomacisė sllovene avokati pėr statusin dhe integrimin e KosovėsKryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu, i ka dėrguar tė enjten njė letėr ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Sllovenisė, Dimitrije Rupel, tė cilin e ka pėrgėzuar nė emėr tė popullit tė Kosovės pėr detyrėn e re si kryesues i Kėshillit tė Ministrave tė Bashkimit Evropian (BE) nė gjysmėn e parė tė vitit 2008.

Fati i tė pagjeturve ėshtė ēėshtja mė e ndjeshme nė Kosovė Nė njė raport tė publikuar nga Programi i Kombeve tė Bashkuara pėr Zhvillim (UNDP), konsiderohet se shkelja e tė drejtave tė njeriut nė Kosovė ėshtė shumė e shprehur, ndėrsa theksohet se ēėshtja e personave tė pagjetur mbetet brenga kryesore si dhe ēėshtja mė e ndjeshme e drejtėsisė tranzicionale pėr kosovarėt.

UNMIK-u: Tė burgosurit ta pėrfundojnė protestėn e tyre menjėherėSipas kornizės ligjore ekzistuese, autoriteti ekzekutiv me anė tė tė cilit mund tė lejohet amnistia apo falja i ėshtė veshur PSSP-sė. Tani pėr tani, nuk ekzistojnė rrethana tė jashtėzakonshme tė cilat arsyetojnė ndėrhyrjen e PSSP-sė pėr lejimin e njė amnistie tė pėrgjithshme, thuhet nė letrėn e shefit tė UNMIK-ut, Joakim Ryker drejtuar Kėshillit Grevist tė tė Burgosurve nė Burgun e Dubravės, nė tė cilėn shpjegon dallimin nė mes amnistisė dhe faljes.

Mustafa premtoi se do tė jetė nė shėrbim tė qytetarėveKryetari i Komunės sė Prishtinės, Isa Mustafa dhe kėshilltarėt e rinj komunalė, tė enjten nė seancėn inauguruese dhanė betimin se do tė kryejnė me nder, pa anime e me ndėrgjegje detyrat, nė mėnyrė qė tė sigurohen kushte pėr jetė tė qetė pėr tė gjithė qytetarėt.

...hapur:

Rrajoni i Prizrenit ėshtė goditur sot nga njė tėrmet prej 2. 6 shkallė tė Rihterit
03 janar 2008
Nė njė raport tė Institutit Sizmologjik tė Kosovės thuhet se sot n’ora 05:52:13.3 sipas kohės lokale, vendi ynė ėshtė goditur nga njė tėrmet me magnitude 2.6 shkallė tė Rihterit, i cili i korrespondon intensitetit IV ballė sipas shkallės sė Merkalit. Konstatimi nxirret duke u bazuar nė tė dhėnat e Qendrės Sizmike Euro-Mediterane dhe tė instituteve sizmologjike tė vendeve tė rajonit, si dhe nė analizėn numerike tė Institutit Sizmologjik tė Kosovės. Epiqendra e tėrmetit ishte 31 km nė lindje tė Prizrenit, dhe sipas analizės numerike tė fushės makrosizmike tė regjionit dhe energjisė sė tėrmetit, ky tėrmet nuk ka mundur tė shkaktojė dėme materiale nė ndėrtimet sipas kritereve standarde, thuhet nė raportin pėr opinion tė Institutit Sizmologjik tė Kosovės.

Gati pėr zbatimin e planit Ahtisaari pas shpalljes sė pavarėsisė, thonė zyrtarėt vendorė
 Derisa pritet qė sė shpejti Kosova ta shpallė pavarėsinė dhe tė fillojė me zbatimin e Planit tė Ahtisaarit, nė institucionet pėrkatėse thuhet se nuk do tė ketė probleme pėrsa i takon pėrgatitjes sė pakos sė domosdoshme legjislative pėr fillimin e zbatimit tė tij. Drafti i Kushtetutės ėshtė nė fazėn e korrekturės, ēėshtja e simboleve nė fazėn e pėrzgjedhjes dhe miratimit, pasi qė konkursi ka kohė qė ėshtė kryer. Ndėrkohė qė pritet shpallja e Kosovės shtet i pavarur dhe sovran, sipas propozimit tė kryenegociatorit Martti Ahtisaari, pėrfaqėsues tė institucioneve tė Kosovės deklarojnė se tashmė ėshtė kryer njė pjesė e madhe e punės pėr sa i takon pėrgatitjes sė kornizės sė domosdoshme juridike qė parashihet nė pakon e Ahtisaarit. Akti mė i lartė juridik i shtetit - Kushtetuta, tashmė ėshtė pėrgatitur si draft dhe ėshtė nė fazėn e korrekturės, thotė kryetari i Grupit pėr Hartimin e Kushtetutės, Hajredin Kuēi. Por miratimi i saj ndėrlidhet shumė me statusin juridik dhe politik tė Kosovės, sqaron Kuēi.

“Ne duhet ta dimė fillimisht statusin dhe miratimi mund tė bėhet pėrnjėherė ose mė pastaj. Por, Kushtetuta nuk mund tė miratohet para definimit tė statusit final, e them nė kuptimin juridik. Pėr ēdo vendim politik dhe afat kohor qė kėrkohet nga ne, do ta respektojmė”, sqaron Kuēi.

Skėnder Durmishi - kėshilltar pėr media i krye-kuvendarit Kolė Berisha, thotė se kuvendi do ta procedojė shumė shpejt miratimin e Kushtetutės bashkė me procedurėn e diskutimit publik qė ėshtė e nevojshme. Po kėshtu edhe pėr ēėshtjen e simboleve, Durmishi thotė se, tashmė komisioni pėrkatės ka grumbulluar mė shumė se 3 mijė propozime pėr flamurin dhe stemėn dhe ėshtė bėrė seleksionimi i tyre.

“Ėshtė nė kompetencė tė Ekipit Negociator qė tė formojė njė juri profesionale e cila do tė pėrzgjedh nga tri propozime mė cilėsore pėr flamurin dhe pėr stemėn. Pastaj ėshtė nė kompetencė tė Kuvendit tė Kosovės qė pėrfundimisht tė vendosė, respektivisht qė tė miratojė flamurin dhe stemėn e shtetit tė Kosovės”, sqaron Durmishi.

Nuk raportohet as ngecje rreth ēėshtjes sė ligjeve tė domosdoshme. Grupi strategjik pėr transicion i Qeverisė sė Kosovės, kishte identifikuar 19 ligje qė duhet tė miratohen dhe qeveria ka punuar nė to, thotė zėdhėnėsi i Qeverisė Ēeku, Avni Arifi.

“Nga kėto 19 ligje, 8 janė finalizuar, kanė ardhur nė Zyrėn e kryeministrit, disa edhe janė aprovuar, mirėpo me njė vendim tė ri ato tė gjitha do tė grumbullohen nė Zyrėn civile ndėrkombėtare dhe atyre pritet t’iu bashkėngjiten edhe 11 ligje tė tjera tė cilat janė nė pėrfundim e sipėr”, thotė Arifi.

Kuvendi i Kosovės pat ndėrprerė shqyrtimin e kėtyre ligjeve pasi qė nuk kishte tė drejtė miratimi, pėrderisa nuk zgjidhej statusi politik i Kosovės, prandaj pritet qė ato tė aprovohen nė pako dhe me njė procedurė mė tė shpejtė, menjėherė pas shpalljes sė pavarėsisė, thotė Skėnder Durimishi.

Kurse Avni Arifi thotė se, sipas vlerėsimit tė ekspertėve ligjorė, puna e mbetur nė pėrfundimin e ligjeve merr njė kohė tė shkurtėr, “Dhe nuk ka asnjė shqetėsim se shpallja e vendimit pėr pavarėsimin e Kosovės do tė na gjejė tė papėrgatitur nė finalizimin e ligjeve”, thekson Arifi.

Edhe Hajredin Kuēi, i angazhuar nė Komisionin e Kushtetutės dhe atė tė simboleve thotė se nuk do tė ketė vonesa.

“Mendoj se ne do tė jemi tė gatshėm qė t’i pėrcjellim proceset vazhdimisht. Mendoj qė nė kėtė kuptim do t’i marrim vendimet adekuate dhe pėr asnjė moment nuk do tė vonohemi dhe asnjė pengesė qė ka tė bėjė me statusin final tė Kosovės, nuk do tė lejohet”, saktėson Kuēi.

Nxjerrja e akteve tė domosdoshme juridike pėr formalizimin e shtetėsisė sė Kosovės, sipas Pakos sė Ahtisaarit, do tė jetė prioriteti absolut me tė cilin do tė merret legjislatura e re e Kosovės, e dalė nga zgjedhjet e 17 nėntorit, thotė kėshilltari pėr media i kryekuvendarit Berisha, Skėnder Durmishi.

Pėrderisa zyrtarėt e institucioneve tė Kosovės, deklarojnė se gjithēka do tė jetė gati nė rrafshin juridik pėr tė filluar funksionimi i Kosovės - shtet sovran dhe i pavarur, kryetari i ri i Prishtinės, Isa Mustafa, thotė se ndėr angazhimet e tij tė para nė detyrėn e re, do tė jetė pėrgatitja e qendrės sė kryeqyteti pėr festimin e shpalljes sė pavarėsisė.

Nuk dihet nėse nė seancėn e nesėrme tė Kuvendit do tė votohet edhe pėr qeverinė e re
 Nesėr do tė mbahet mbledhja konstituive e pėrbėrjes sė re tė Kuvendit tė Kosovės. Ende mbetet e paqartė nėse nesėr do tė votohet edhe pėr qeverinė e re tė mandatarit Hashim Thaēi. Kryesia e Partisė Demokratike do tė mblidhet pasdite pėr tė diskutuar rreth kandidatėve pėr kryeparlamentar, anėtarė tė kryesisė dhe postet ministrore. Njė ditė para mbledhjes konstituive tė parlamentit, ende nuk ka vendime pėrfundimtare rreth koalicionit tė ardhshėm qeveritar. Zėdhėnėsja e PDK-sė Vlora Ēitaku i tha Radio Kosovės se vendimet mund tė priten nė mbledhjen e kryesisė sė partisė qė do tė mbahet sot pasdite.

Ēitaku nuk dha njė pėrgjigje tė prerė se ku qėndron problemi pėr shtyrjet nė zyrtarizimin e koalicionit me Lidhjen Demokratike tė Kosovės. Ajo konfirmoi vetėm vazhdimin e bisedimeve nė nivele tė larta tė tė dy partive.

Sipas burimeve brenda PDK-sė dhe LDK-sė problem kryesor nė zyrtarizimin e marrėveshjes pėrbėn ndarja e ministrive dhe emrat pėr ministra.

Ndėrkohė, as Kryesia e deritashme e Kuvendit nė rendin e ditės pėr seancėn e parė nuk ka paraparė votimin pėr qeverinė. Sipas procedurave, seanca do tė udhėhiqet nga deputeti mė i vjetėr. Pėr tė tretėn herė radhazi nga Mark Krasniqi.

Deputetėt e rinj do tė bėjnė betimin sipas tė cilit zotohen se me tė gjitha aftėsitė do tė punojnė nė interes tė Kosovės. Gjithashtu do tė votohet pėr kryeparlamentarin e ri, dhe, kandidati mė serioz sipas burimeve nga PDK-ja ėshtė zyrtari i lartė Jakup Krasniqi.

Ndėrkohė, LDK-ja caktoi sot Eqrem Kryeziun shef i grupit parlamentar, i cili sė bashku me Sabri Hamitin do tė jetė edhe anėtar i kryesisė sė Kuvendit.

Njoftimet e mėhershme pėr formimin e Qeverisė sė re tė Kosovės ditėn e premte /nesėr/ ishin tė pasakta. Rrjedhimisht edhe deklarata e Sekretarit tė PDK-sė pėr marrėdhėnie me publikun, Enver Hoxhaj, se konstituimi i qeverisė do tė bėhet nė tė njėjtėn ditė kur do tė mbahet edhe seanca e Kuvendit, dolėn tė pasakta, meqė Hoxhaj i tha RTK-sė se nuk kishte deklaruar diēka tė tillė.

Sejdiu pėrgėzon Rupelin me rastin e marrjes sė kryesimit tė Kėshillit tė Ministrave tė UE
 Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu nė emėr tė tij dhe tė popullit tė Kosovės ka pėrgėzuar sot Ministrin e Jashtėm tė Republikės sė Sllovenisė, Z. Dimitrij Rupel, me rastin e marrjes sė detyrės sė rėndėsishme tė kryesimit tė Kėshillit tė Ministrave tė Jashtėm tė Unionit Evropian gjatė gjysmės sė parė tė vitit 2008. Nė letrėn e tij, dėrguar ministrit tė Jashtėm slloven, presidenti Sejdiu shprehet i sigurt se “koha e marrjes sė kėsaj detyre ėshtė me rėndėsi simbolike pėr ju vetė, si ministėr i parė i jashtėm i Sllovenisė sė pavarur, ndėrsa jeni nė krye tė diplomacisė sllovene edhe aktualisht, kur vendi juaj ėshtė anėtarėsuar nė NATO dhe UE, ndėrsa tani ka edhe Presidencėn e radhės tė UE-sė”.

Zgjidhja e problemit tė fundit dhe mė tė madhit qė ka mbetur nga shpėrbėrja e ish-Jugosllavisė, gjegjėsisht pėrfundimi i procesit tė gjatė tė pavarėsimit tė Kosovės, ėshtė sfida kryesore qė do ta kėrkojė vėmendjen tuaj nė kėtė fillim viti dhe gjatė gjithė kryesimit tuaj tė radhės tė Unionit Evropian, shkruan presidenti Sejdiu nė letrėn dėrguar ministrit tė Jashtėm slloven, Rupel.

Tranzicioni i Kosovės nė shtetėsi tė njohur ndėrkombėtarisht, pasi ta kemi ri-shpallur ne vetė kėtė pavarėsi, nė bashkėrendim me Unionin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara, ėshtė me rėndėsi jetike pėr Kosovėn por edhe pėr Evropėn Juglindore, e cila do tė jetė rikonfiguruar politikisht pėr tė mirėn e rajonit dhe tė Evropės pėrgjithėsisht, shkruan Sejdiu.

Kosova pėrjetoi luftėn e pėrgjakshme dhe fushatėn e gjenocidit serbe nė fund tė dekadės sė kaluar, pėr t’u bėrė mė nė fund vend i lirė dhe de fakto i pavarur nė qershorin e vitit 1999, pas njė lufte tė gjatė politike e ēlirimtare tė popullit tė Kosovės dhe tė ndihmės humanitare, politike e ushtarake qė na dhanė vendet e Unionit Evropian dhe tė aleancės veri-atlantike, thekson nė letrėn e tij presidenti Sejdiu.

Besoj se do tė jetė nė nderin tuaj qė Kosova, si vend i pavarur edhe de jure, tė nisė procesin e gjatė tė integrimit tė vendit tonė nė UE gjatė kryesimit tė vendit tuaj, thotė Sejdiu.

Presim qė tė punojmė ngushtė me Presidencėn sllovene tė Unionit Evropian pėr tė siguruar qė perspektiva evropiane e Kosovės dhe e gjithė kėsaj pjese tė Evropės tė realizohet plotėsisht dhe sa mė shpejt, thuhet nė letrėn pėrgėzuese tė cilėn Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, i ka dėrguar ministrit tė Jashtėm slloven dhe Kryesues i Kėshillit tė Ministrave tė Unionit Evropian, Dimitrij Rupel.

UNMIK-u kėshillon fuqimisht tė burgosurit qė ta pėrfundojnė protestėn e tyre menjėherė
 Kėshtu ka njoftuar sot Ministria e Drejtėsisė, pėrmes njė komunikate pėr opinion, me tė cilėn bėhet e ditur se ministri Salihaj edhe sot ka kontaktuar me presidentin Sejdiu, me tė cilin kanė diskutuar pėr grevėn e urisė qė janė duke e mbajtur 470 tė burgosur nė Burgun e Dubravės. Po sot edhe kryeadministratori Rycker iu ėshtė drejtuar me njė letėr Kėshillit Grevist tė tė Burgosurve, nėpėrmjet njė pėrfaqėsuesi nga Zyra Ligjore e UNMIK-ut. Nė komunikatė bėhet e ditur se Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu e ka garantuar ministrin Salihaj se do tė angazhohet maksimalisht rreth zgjidhjes sė kėsaj ēėshtje nė afatin sa mė tė shkurtėr kohor.

Po sot, thuhet nė kėtė komunikatė Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm nė Kosovė z. Joachim Rucker, iu ėshtė drejtuar me njė letėr Kėshillit Grevist tė tė Burgosurve, nėpėrmjet njė pėrfaqėsuesi nga Zyra Ligjore e UNMIK-ut, nė tė cilėn letėr shpjegon dallimin nė mes amnistisė dhe faljes.

“Amnistia nuk ėshtė e drejtė e njė tė burgosuri. Ajo lejohet si amnisti e pėrgjithshme, ose si amnisti pėr kategori specifike veprash penale nė kuadėr tė pėrgjegjėsisė sė organit mė tė lartė ekzekutiv, dhe, nė tė gjitha rastet akte tė tilla ekzekutive sillen vetėm nė rrethana tepėr tė jashtėzakonshme.

Ndėrkaq, Falja jepet nė mėnyrė tė jashtėzakonshme nė lidhje me njė vepėr tė caktuar penale dhe i jepet vetėm njė individi (apo individėve) tė caktuar me emėr.

Sipas kornizės ligjore ekzistuese, autoriteti ekzekutiv me anė tė tė cilit mund tė lejohet amnistia apo falja i ėshtė mveshur Pėrfaqėsuesit Special tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm. Tani pėr tani, nuk ekzistojnė rrethana tė jashtėzakonshme tė cilat arsyetojnė ndėrhyrjen e PSSP-sė pėr lejimin e njė amnistie tė pėrgjithshme”, thuhet nė letrėn e PSSP-sė.

UNMIK-u kėshillon fuqimisht tė burgosurit / tė ndaluarit/ qė ta pėrfundojnė protestėn e tyre menjėherė.

Edhe sot gjatė ditės komisionari i Shėrbimit Korrektues tė Kosovės z. Resmi Hoxha, ėshtė takuar dy herė me Kėshillin Grevist tė tė Burgosurve dhe ka bėrė pėrpjekje qė ta ndėrpresin grevėn, por deri mė tani nuk ėshtė arritur ndonjė marrėveshje pėr ndėrprerjen e grevės.

Kėshilli Grevist i tė Burgosurve ka kėrkuar sot nga komisionari Hoxha qė tė ndikojė tek Presidenti Sejdiu qė pėrmes mjeteve tė informimit t’iu drejtohet tė burgosurve me njė mesazh se Presidenca dhe Qeveria do tė angazhohen pėr njė trajtim serioz tė amnistisė dhe faljes sė tė burgosurve.
Tė burgosurit grevist tė cilėt kanė kėrkuar ndihmė mjekėsore, iu ėshtė ofruar ndihma nga stafi shėndetėsor i Shėrbimit Korrektues tė Kosovės dhe gjendja shėndetėsore e grevistėve ėshtė e mirė, thuhet nė njė komunikatė pėr opinion tė lėshuar sot nga Ministria e Drejtėsisė.

Ryker mori vendim pėr shfrytėzimin e pėrkohshėm tė mjeteve tė buxhetit tė Kosovės Shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker, ka marrė vendim pėr shfrytėzimin e pėrkohshėm tė mjeteve tė buxhetit tė Kosovės. Ai ka urdhėruar shfrytėzimin e buxhetit pėr dy muajt e parė tė kėtij viti. Zėdhėnėsi i UNMIK-ut tha se ky vendim ėshtė marrė me qėllim tė krijimit tė kushteve pėr punė normale tė agjencive buxhetore.“Kjo ka tė bėjė pėr fondet pėr energjinė elektrike, ndėrsa me kėtė vendim kuvendit i jepet kohė e mjaftueshme qė tė miratojė buxhetin e rregullt pėr vitin 2008", ka thėnė Aleksandėr Ivanko, zėdhėnės i UNMK-ut. Buxheti i Kosovės pėr vitin 2008 nuk ėshtė miratuar ende nga Kuvendi i Kosovės. Kjo ėshtė pasojė e moskrijimit tė qeverisė dhe moskonstituimit tė Kuvendit tė Kosovės.

Drejtoria e Emergjencave Civile nė pėrballim tė gjendjes sė vėshtirė nė veri tė Shqipėrisė
Drejtoria e Emergjencave Civile nė Shqipėri pohoi sot se gjendja nė vend ėshtė e vėshtirė pėr shkak tė motit tė lig, por shtoi se kjo gjendje nuk ėshtė alarmante. Janė pėrgatitur rezerva ushqimore pėr raste tė vėshtira dhe pėr tė mundėsuar lėvizjen e shtetasve nėse do tė ketė nevoja pėr ndihmė tė parė Drejtoria saktėsoi se shumė akse rrugore janė shumė tė vėshtira pėr tė qarkulluar dhe se shoferėt duhet tė udhėtojnė me zinxhirė nė rrota. Drejtori i Emergjencave Civile tė Shqipėrisė, Alfred Olli, tha sot se pėr fat tė mirė deri tani nuk ėshtė shėnuar asnjė gjendje urgjence pėrsa i pėrket shėndetit tė njerėzve dhe furnizimit me ushqime qė mund tė jetė shkaktuar nga bllokimi i rrugėve, pėr shkak tė dėborės sė madhe qė po bie. Ai tha se janė pėrgatitur rezerva ushqimore pėr raste tė vėshtira dhe pėr tė mundėsuar lėvizjen e shtetasve nėse do tė ketė nevoja pėr ndihmė tė parė.

"Deri tani nuk kemi pasur asnjė kėrkesė nga pushteti lokal dhe prefekturat, pasi ato nė bazė tė ligjit janė tė ngarkuara pėr tė ndjekur problemet e emergjencave civile. Kemi pėrgatitur pėr rezerva ushqimore paketa tė mėdha, tė cilat i kemi pėrqendruar kryesisht nė dy pika; nė Qarkun e Kukėsit dhe nė rrethin e Pukės pėr t'i pasur nė gatishmėri nėse do tė na nevojiten. Pra i kemi ēuar nga Tirana pėr ēdo rast emergjence", ka sqaruar z. Olli.

Pėr gjendjen e rrugėve, drejtori i Emergjencave Civile, Alfred Olli tha se akset qė lidhin Shqipėrinė me Kosovėn janė me vėshtirėsi nė qarkullim, por ato janė tė zhbllokuara sikurse nė mbarė vendin dhe po ashtu trafiku ėshtė normal dhe shtoi se nė akset rrugorė duhet qė shoferėt medoemos tė vendosin zinxhirė nė rrota.

"Nė Qarkun e Shkodrės do tė pėrmendja aksin e Qafės sė Malit, qė ėshtė arteria kryesore qė lidh territorin e vendit me Kosovėn. Nė Qarkun e Korēės (juglindje, zonė malore), gjendja ėshtė mė pozitive dhe kemi probleme vetėm me rrugėn qė lidh Korēėn me Dardhėn. Janė marrė tė gjitha masat pėr
hedhjen e skorjeve, tė kripės, tė cilat bėjnė tė mundur pastrimin e rrugėve", tha z. Alfred Olli.

Shqipėria ėshtė pėrfshirė nga moti i lig nė kėto ditė tė para tė vitit 2008, shoqėruar me dėborė, erė tė fortė dhe me ngrica, kryesisht nė veri, verilindje dhe juglindje. Nė rajonet e Kukėsit dhe tė Pukės gjendja ėshtė e vėshtirė pasi dėbora qė ka arritur 30 apo 60 centimetra, ka bllokuar disa komuna. Nė Qarkun e Shkodrės, problemet mė tė mėdha janė nė zonėn e thellė malore tė Kelmendit. /d. ndrenika/rtk/.

...shtrojca speciale:
Allen Tahiraj
Policia e Nju Jorkut e arrestoi vrarėsin e 19 vjeēarit shqiptar

BEQIR SINA, Nju Jork
03 janar 2007

Nė Bruklin u vra Alen Tahiraj 19 vjeē, student i kolegjit Manhattan College, emigrant nga Kosova

BROOKLYN - NEW YORK : Polcia njujorkase, kontegjenti i saj nė Brukklin ,mė nė fund thotė se ka arrestuar vrarėsin e njė djali 19 vjeēar nga Kosova, banor i pėrherėshėm nė SHBA-ės. Njė i ri ky, student, i cili vra tė dielėn , heret nė mengjės, teksa po mundohej tė ndante njė zėnkė, rasti mes dy grupe tė rinjėsh nė njė rrugė tė Bruklinit.

     Dorazi, i cili policia beson se shtiu me pistolet duke lėnė tė vdekur 19 vjeēarin shqiptar Alen Tahiraj, i biri njė familje nga Kosova , ardhur tre vjeēar nė SHBA-ės, ėshtė e racės spanjole njė i qujtur Nikko Colon, 17 vjeēar. Njeri ky me probleme me policinė, shpėrndars dhe pėrdorues droge. Sipas raportit tė policisė nga vend-ngjarja Niko Calon, i ka shkrehur armėn Tahirajt, duke e goditur atė me njė plumb nė stomak. Ngjarja ndodhi rreth orės 3:30 tė mengjesit, sipas orės lokale dhe vendgjarja ėshtė njė kryqėzim mjaft i njohur nė kėtė lagje emigrantėsh nga vende tė ndryshme tė botės  ekspresin Ocean Parkway dhe rrugėn P. Vitktima u transportua menjėherė nė spitalin mė tė afėrt Kings County Hospital Center. Frocat tė mėdha tė policisė me mejet tė motorrizuara, dhe snajper e armatime speciale, si edhe njė helikopter i policisė e rrethuan vend ngjarjen. Rrugėt qėndruan tė bllokuara pėr disa orė.

Nikko Colon
Ngjarja:

 Njė prej policėve, i cili nuk pranon tė jap emrin nė vend ngjarje thote,  se 19 vjeēari i vrarė, besohet se ka qėnė duke hyrė me autovetor nė atė kryqėzim rruge, pėr tė shkuar nė shtėpi, teksa po kthehej nga puna e natės diku aty rrotull. Ai menodn se viktima nuk ka pasur asnjė lidhje me dy grupet e tė rinjėve, qė po grindeshin nė mes tė kryqėzimit. Viktima, ka mendur se duhet ndėrhyrė, qė tė rinjėt tė ndaheshin qetėsisht, dhe ėshtė dėgjuar tė thėrras pėr kėtė "Chill - Chill". Por, fatkeqėsisht, njėri prej tė rinjėve agresor, i cili mbante edhe njė revolver nė dorė, dhe nuk po shtinte deri nė atė moment, pasi edhe zėnka po bėhej me mjete tė forta shkopinj bejsbolli, i shpėtoi arma nga dora, nga ndėrhyrja e Tahirajt, njė djalė mjaft i fuqishėm fizikisht. Dorazi ka kujtuar se ndoshta viktima do t'ia rrėmbente armėn atij, dhe do tė vriste nė gjakėnxehje e sipėr atė ose ndonjerin prej shokėve tė tij dhe kėshtu i daluar jashtė kontrollit, Colon e ka rrėbyer me shpejtėsi armėn duke qėlluar ndaj Tahirajt. Suzana Bone njė 22 vjeēare e rritur me Tahirajn , u tha policve se "Tahiraj u vra pasi si njė djalė shumė i mirė ishte - provojė tė ndantė njė zėnkė mes disa tė rinjėve qė ai nuk i njihte fare - dhe i kushtojė me jetėn".

Viktima:

Nė rrugėn"West Fifth Street" , banon familja e shqiptarit, prindėrit e tij Rasim dhe Haseda Tahiraj me gjithė fėmijė. Ata emigruan pėr njė jetė mė tė mirė nga Kosova nė Amerikė, 16 vjetė mė parė, kur djali i tyre tashmė i vrarė Allen Tahiarja ishte 3 vjeē. Viktima ishte stundet i Kolegjit "Manhattan College" pėr ekonomi - financė, dhe punonte jashtė orarit. Ata qė e njihnin e pėrshkruajn si njė i ri shumė ambcioz pėr tė ardhmen, i disiplinuar, i zgjuar dhe shumė puntorė. I pėlqente sporti dhe ushtronte Karate. Varrimi i tij u bė dje me pjesmarrjen e qindra ve qytetarve nė varrezat qytetare nė Long Island.

 

Policia:

Policia menjėher ėshtė vėnė nė ndjekjen e vrarėsit, ka shpėrndar foton e tij rreth e rrotull rrugeve ku ndodhi ngjarja. Ata e pėrshkruan autorin e vrasjes njė djalė tė imėt i racės spanjole(Hispanic) siē u thėrrasin banorve tė Amerikės Latine, nė SHBA-ės, i gjatė rreth 6 feet dhe peshon deri  155 - 165 pounds. Me sy tė zi dhe flokėt e zesa. Policia pėr ēdo informat e cila ruhet sekrete thuhej se ishin vėnė shpėrblim 10000 dollar dhe jep numėrin e telefonit  (800) 577-TIPS.

Policia njujorkase, njoftoi dje se pasi shpėrndau foton dhe lajmėrojė qytetarėt se kush e ka parė fytyrėn e tij - arriti edhe t'a arrestojė personin qė kėrkonte, i akuzuar pėr vrasjen fatale tė shqiptaro - amerikanit 19 vjeēar Allen Tahiraj. I arrestuari i cili mbahet nė burg ėshtė Nikko Colon, 17 vjeēar i racės spanjole(latin). Arrestimi i Colon u bė nga njė agjent i policisė emri i tė cilit ėshtė sekret nė orėn 10 tė mbrėmjes, vetėm 24 orė nga ngjarja ku mbeti i vdekur studenti i kolegjit Manhattan College, Allen Tahiraj nga Kosova.
/postuar pėr ereniku.net/Wed, January 2, 2008 10:30 am/


Arkiv: lajmeve