AKTUALITETE, korrik-gusht-shtator 2011
www.ereniku.net

Vistėr lajmesh-marrė nga agjencitė e ndryshme informative shqiptare dhe botėrore.


- Lajmet
- E premte, 30 shtator, 2011

..ne pjesen e informacioneve per diasporen tone njihuni:
TRUNGU I VJETER EVROPIAN E TREGOI VETEN NE VIZITEN E PAPES NE GJERMANI-mahnitje e masmediave...

Topi:Kuvendi i Kosovės, rol tė rėndėsishėm
30/09/2011
Presidenti i republikės Bamir Topi theksoi rolin e rėndėsishėm tė Kuvendit tė Kosovės e tė partive politike parlamentare, maturinė dhe bashkėpunimin mes palėve, pavarėsisht mendimeve apo orientimeve tė ndryshme politike, ēka vlen si shembull pėr tė forcuar bashkėpunimin ndėrinstitucional e ndėrparlamentar pėr tė realizuar synimin e dy vendeve tona ndaj vlerave dhe aspiratave tė pėrbashkėta euroatlantike.
Deklarata u dha gjatė njė takimi me delegacionin e Komisionit tė Punėve tė Jashtme tė Kuvendit tė Kosovės, tė kryesuar nga Kryetari i kėtij Komisioni dhe drejtuesi i lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti.
Nga ana e tij, kreu i Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti dhe anėtarėt e tjerė tė Komisionit tė Punėve tė Jashtme qė pėrfaqėsonin Partinė Demokratike tė Kosovės, Aleanca pėr Ardhshmėrinė e Kosovės, Lidhjen Demokratike tė Kosovės si dhe Koalicionin pėr Kosovėn e Re nėpėrmjet Partisė pėr Drejtėsi, duke e falenderuar Presidentin Topi pėr pritjen e ngrohtė e vėllazėrore, vlerėsuan lart kontributin personal e tė efektshėm tė Presidentit Topi dhe tė institucioneve tė Shqipėrisė pėr mbėshtetjen e pakursyer dhe pėrpjekjet e vazhdueshme pėr rritjen e numrit tė njohjeve tė shtetit tė ri tė Kosovės nė arenėn ndėrkombėtare.

Rexhepi: Situata nė veri, po bėhet e padurueshme
30/09/2011
Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, ka thėnė se ēdo veprim pėr largimin e barrikadave tė vendosura nga serbėt e rebeluar nė veri do tė bėhet nė koordinim me EULEX-it dhe KFOR-in.
Sipas Kosovapress, ministri Rexhepi theksoi se situata nė veri ka nisur tė bėhet e padurueshme. Ndėrkohė shefi i UNMIK-ut, Farid Zarid, ka kėrkuar nga serbėt e veriut qė t’i heqin barrikadat. Serbėt e mbledhur nė Jarinje kanė refuzuar ftesėn, pasi pėr ta, sipas RTK-sė, kjo pėr ta ėshtė e papranuar, sepse doganat dhe kufijtė janė simbole shtetėrore. Zarid ka thėnė se doganieri i Kosovės nė pikėkalim nuk ėshtė operativ dhe se prania e tij nuk duhet t’i irritojė serbėt. Shefi i UNMIK-ut ka kėrkuar nga serbėt qė protestat t’i kenė tė qeta, ndėrsa serbėt “janė lutur qė t’i mbrojė misioni i OKB-sė, sepse nuk u besojnė misioneve tjera ndėrkombėtare nė Kosovė”, raporton “Beta”.
Pas largimit tė Zaridit, ushtarėt e KFOR-it kanė shtrirė telat me gjemba edhe mbi barrikadėn nė rrugėn kryesore pėr Jarinje. Afro 20 serbė, kryesisht gra, janė shpėrndarė pas kėtij aksioni. Ndėrkohė dėshtimin e dialogut nė Bruksel, Prishtina e sheh si njė demaskim qė i ėshtė bėrė politikės sė Beogradit, qė sipas zyrtarėve kosovarė pėrmes krijimit tė situatave konfliktuoze nė veri, synonte arritjen e caqeve politike.
Kėshilltari politik i kryeministrit, Dukagjin Gorani thotė se pala kosovare ėshtė e gatshme sėrish qė tė vazhdojė dialogun, edhe pse sipas tij, ai u ndėrpre pėrmes njė politike destruktive. Raundi i shtatė i dialogut teknik mes Prishtinės dhe Beogradit u anulua, pasi as BE-ja dhe as SHBA-tė, si ndėrmjetėse nė kėtė dialog, nuk pranuan kėrkesėn e Serbisė qė tė flitej pėr gjendjen e krijuar nė portat kufitare nė veri.

KFOR kontroll trenit nė veri
30/09/2011
Pjesėtarė tė KFOR-it kanė kontrolluar pėr herė tė parė tė enjten pasdite trenin me udhėtarė qė qarkullon nė relacionin Kralevė-Zveēan.
Ata paraprakisht, ben te ditur Kosovapress, kanė ndaluar trenin para tunelit te vendkalimi kufitar Jarinje dhe kanė kontrolluar tė gjithė udhėtarėt, pa pėrjashtim.

DASH: Palėt tė ruajnė qetėsinė nė veri
Departamenti Amerikan i Shtetit reagoi ndaj incidentit me dhunė tė sė martės nė veri tė Kosovės ku mbetėn tė plagosur paqeruajtės tė NATO-s dhe protestues serbė.
Nė njė deklaratė te tij, DASH e denoi sulmin dhe pohoi njekohesisht se po vazhdon tė ndjekė nga afėr zhvilliet nė veri tė Kosovės. Departamenti dhe u bėn thirrje tė gjitha palėve tė ruajnė qetėsinė, tė shmangin aktet provokuese dhe retorikėn qė nxit dhunėn, si dhe tė lejojnė lirinė e lėvizjes. Ne deklarate, ben te ditur RTK, theksohet se liria e lėvizjes sė njerėzve dhe mallrave ėshtė nė interes si te Kosovės ashtu dhe Serbisė. Bllokimet e rrugėve, barrikadat dhe dhuna, thjesht behen pengesė pėr normalitetin e jetės sė pėrditshme tė banorėve tė Kosovės dhe Serbisė dhe pengojnė lirinė e tyre tė lėvizjes.
Departamenti i Shtetit u bėn thirrje qeverive tė Kosovės dhe Serbisė tė qendrojnė tė angazhuara tė procesin e dialogut tė ndėrmjetėsuar nga Bashkimi Evropian, tė inkurajojnė qetėsinė dhe tė gjejnė rrugėn e marrėveshjes pėr pėrmirėsimin e jetės sė qytetarėve tė tė dy vendeve. Ambasadori i Rusisė nė Kombet e Bashkuara, Vitali Ēurkin, kritikoi praninė e KFOR-it pėr prishjen e barrikadės rrugore dhe ngritjen postbllokut nė pikėn e paautorizuar tė kalimit, duke thėnė se ajo bie ndesh me mandatin e kesaj force.

OSBE: Keqardhje pėr dhunėn nė veri
Kryesuesi i radhės i OSBE-sė, ministri i Jashtėm lituanez Audronius Azubalis ka shprehur keqardhjen e tij pėr incidentet e dhunshme nė veri tė Kosovės.
“Me keqardhje i shoh incidentet e dhunshme nė pjesėn veriore tė Kosovės. Pėrsėris apelin tim pėr distancim nga dhuna dhe pėr ruajtjen e qetėsisė”, ka deklaruar Azubalis.
Zyrtari lituanez ka bėrė gjithashtu thirrje pėr dialog, qė sipas tij ėshtė mjeti i vetėm pėr zgjidhjen e situatės.
“Bisedimet Prishtinė-Beograd janė njė forum ku mund tė ndėrmerren hapa konkrete, nė tė mirė tė tė gjitha komuniteteve”, ėshtė shprehur Azubalis.
“OSBE ėshtė e pėrkushtuar pėr mbėshtetjen e njė ambjenti tė sigurtė dhe tė qėndrueshėm dhe do vijojė tė punojė pranė partnerėve ndėrkombėtarė”, ka shtuar ai.

Serbia: OKB tė hetojė nė Veri
30/09/2011
Serbia kėrkon njė hetim nga Kombet e Bashkuara lidhur me incidentet nė pikėkalimin kufitar tė Jarinjės, ku u plagosėn disa ushtarė tė KFOR-it dhe serbėt qė kishin vendosur barrikadat. Qeveria serbe ka kėrkuar qė KFOR-i dhe EULEX-i tė jenė neutral nė bazė tė rezolutės 1244, ndonėse ka kritikuar ndėrkombėtarėt si fajtor pėr incidentet.
Qeveria e Serbisė kėrkon njė hetim urgjent nga Kombet e Bashkuara lidhur me incidentin nė Jarinjė. Qeveria e Serbisė kėrkon nga OKB qė tė jetė neutrale ndaj statusit dhe tė veproj me misionet e saj nė Kosovė e Metohi sikurse saktėsohet nė rezolutėn 1244. Qeveria beson se tensionet mund tė kalohen vetėm nė bazė tė negociatave dhe respektimit tė plotė tė tė drejtave dhe interesave tė popullit serb qė jeton nė veri tė krahinės autonome tė Kosovės dhe Metohisė”, deklaroi Millivoje Mihajllovic, zėdhėnės i Qeverisė sė Serbisė.
Pėrkundėr faktit qė Serbia ka refuzuar tė vazhdoj bisedimet nė Bruksel pa folur pėr Veriun, zyrtarėt serbė thonė se janė tė gatshėm pėr dialog.
"Qeveria e Serbisė ėshtė e angazhuar pėr dialogun dhe nė besojmė se paralajmėrimi i ardhjes sė tė dėrguarit tė BE-sė, Robert Cooper nė Beograd e Prishtinė do tė inkurajojė pėr dialogun dhe presim qė incidentet dhe ngjarjet tjera nė veri tė kanalizohen dhe tė dyja palėt tė ulen nė tavolinėn e bisedimeve me ndėrmjetėsim ndėrkombėtarė dhe tė zgjidhin problemet njėherė e pėrgjithmonė”, shton mė tej, Mihajllovic.
Ndėrsa kryeministri serb, Mirko Cvetkovic, duke u pėrgjigjur nė pyetjet e deputetėve tė Kuvendit tė Serbisė ka thėnė se qeveria ka kėrkuar pėrgjegjėsi. Ndėrkaq zyrtarėt e opozitės kanė kritikuar duke theksuar se mbase koalicioni qeveritar mė nuk e ka shumicėn dhe nuk ka besimin e askujt.

Bulqizė, minatorėt dalin nga greva e urisė
30/09/2011
Minatorėt e Bulqizės dalin nga greva e urisė pas arritjes sė marrėveshjes me kompaninė e kromit ACR.
Sipas informacioneve nga korrespondentėt, minatorėt nėnshkruajnė marrėveshjen, qė parashikon edhe pagesėn pėr 22 ditė nga leja e zakonshme dhe pagėn e 13-tė tė vitit.
Sipas marrėveshjes me ACR, paga e minatorėve do tė rritet me 20 pėrqind.
Njoftimi pėr arritjen e marrėveshjes u dha pasditen e sė enjtes nga kompania ACR, sipas tė cilės vec rritjes sė pagės do tė ketė pėrmirėsim tė kushteve dhe siguri pėr transparencė tė investimeve. Marrėveshja u nėnshkrua nga Kreu i Federatės Sindikale tė Punėtorėve Industrialiste, Taf Koleci.


- Lajmet
- E enjte, 29 shtator, 2011

Drjetperdrejt /LIVE/ nga Veriu:
Rrahje masive midis serbėve nė veri

e enjte, 29 shtator 2011
Mitrovicė (ora: 16:15) – Bashkėpunėtorėt nga terreni, kanė bėrė tė ditur se para pak momentesh ka ndodhur njė rrahje masive midis disa grupesh tė serbėve tė veriut.
Rrahja masive ka filluar nė hapėsirat e shkollės teknike, nė veri tė Mitrovicės, dhe ka vazhduar mė pas nėpėr rrugėt nė afėrsi, ku pėrpos disa tė lėnduarve ka pasur edhe demolime tė disa dyqaneve.
Disa persona kanė pėrfunduar nė spital, pėr trajtime pas lėndimeve, kurse policia ka dalė nė vendin e ngjarjes.

Mitrovicė (ora: 13:26) – Burime tė portalit kanė bėrė tė ditur se KFOR-i e ka vendosur nė Jarinjė, nė distancė 100 metra larg pikės aktuale, njė pikė tjetėr kontrolli,, nė zonėn neutrale, jashtė pikės kufitare tė Kosovės.
Kjo pikė ėshtė pikėrisht nė dalje tė zonės neutrale, te rruga ilegale alternative qė kanė hapur serbėt. Forcat e KFOR-it janė duke e shkatėrruar kėtė rrugė.
Burime tė portalit njoftojnė se pikėrisht nga ajo pikė dhe nga ai pozicion, serbė tė armatosur kanė shtėnėė nė KFOR-in, gjatė incidentit qė ka ndodhur dy ditė mė parė.

Mitrovicė (ora: 11:38) –Strukturat paralele serbe i kanė kthyer sėrish dhe i kanė fuqizuar famėkėqinjtė e veriut, Rojat e Urės.
Ata i kanė vendosur tė bėjnė roje nė barrikadat afėr Urės sė Ibrit dhe nė udhėkryqin te shkolla teknike, nė Lagjen e Boshnjakėve. Roja do tė bėhet 24 orė gjatė 365 ditėve, kanė bėrė tė ditur burime tė portalit nga veriu i Kosovės. Lajmi i plotė ėshtė publikuar nga portali.

Mitrovicė (ora: 09:37) – Policia e Kosovės ka arrestuar njėrin nga sulmuesit serbė me maska, qė sulmuan dje punėtorėt shqiptarė, derisa po punonin nė pastrimin e shtratit tė Lumit Ibėr.
Dje, disa shqiptarė, punėtorė nė njė projekt tė USAID-it, pėr pastrimin e e shtratit tė Ibrit, janė sulmuar fizikisht dhe me armė zjarri nga grupe serbėsh me maska dhe tė armatosur.
Shumė prej tyre u lėnduan dhe pėrfunduan nė trajtim spitalor.

Mitrovicė ( E Enjte, 29 shtator, 08:39)
– Bashkėpunėtorėt e portalit nga veriu i Kosovės kanė raportuar se nė veri tė Mitrovicės ka ardhur sot Tomisllav Nikoliq, kryetar i radikalėve serbė qė pasojnė kriminelin e luftės Vojisllav Sheshel.
Bėhet e ditur se Nikoliq sot rreth orės 10:00, do t’i vizitojė serbėt e plagosur nė spitalin nė veri tė Mitrovicės.

Zgjohu: Shqiptarėt tė regjistrohen masivisht
ereniku e enjte, 29 Shtator 2011 14:43
Shkup – Lėvizja Qytetare Zgjohu pėrmes njė komunikate pėr shtyp, ftoi tė gjithė qytetarėt e Republikės sė Maqedonisė, nė veēanti shqiptarėt, qė masivisht tė marrin pjesė nė procesin e regjistrimit, i paraparė pėr t’u realizuar prej 1 deri mė 15 tetor tė vitit 2011.
“Tė gjithė qytetarėt shqiptarė duhet ta kenė tė qartė se pėrveē rėndėsisė tekniko-statistikore tė regjistrimit, ky proces ka edhe pasoja politike lidhur me tė drejtat e komuniteteve joshumicė nė vend, tė cilat rrjedhin nga Kushtetuta dhe Marrėveshja e Ohrit, si rrjedhjė e pėrfaqėsimit tė tyre kuantitativ”, thuhet nė komunikatė.
Zgjohu thotė se qytetarėt duhet tė pėrgatisin dokumente valide, me tė cilat do tė regjistrohen para regjistruesve qė kanė pėr detyrė t’iu trokasin nė dyert e tyre, si dhe tė njėjtėn pėrgatitje do tė duhet ta bėjnė edhe pėr anėtarėt e familjeve tė veta, tė cilėt nuk do tė gjenden nėpėr shtėpi gjatė ditėve tė zhvillimit tė regjistrimit. Me respektimin e institucioneve dhe akteve ligjore tė vendit. Sipas kėsaj lėvizjeje, qytetarėt njėkohėsisht duhet ta tregojnė edhe nivelin e pėrgjegjėsisė sė tyre qytetare, duke pėrmbushur obligimin pėr t’u regjistruar, duke dhėnė informata tė sakta pėr veten dhe anėtarėt e familjeve tė veta.
“Me jehonė dhe kyēje masovike tė qytetarėve shqiptarė nė procesin e regjistrimit, si dhe me vetėdijėsim tė qytetarėve shqiptarė me punė tė pėrkohshme jashtė vendit, do tė jepet kontribut pėr pėrcaktimin e numrit tė saktė tė shqiptarėve nė Maqedoni. Ky pėrcaktim do tė mundėsojė ndėrtimin e strategjive pėr zhvillim tė mėtejmė nė tė gjitha lėmitė e jetės, siē janė arsimi, kultura, zhvillimi ekonomik, pėrfaqėsimi adekuat nė institucione etj.”, thuhet mė tej nė komunikatė.
Lėvizja Qytetare Zgjohu edhe njė herė rithekson rėndėsinė strategjike dhe politike pėr zhvillim tė regjistrimit tė drejtė dhe tė saktė tė popullsisė dhe fton, nė veēanti, mediat shqiptare qė tė kyēen me kapacitet tė plotė nė informimin dhe vetėdijėsimin e qytetarėve pėr tė siguruar mbarėvajtjen e procesit pėr kombin shqiptar nė Maqedoni.

Russia Today ‘e vret’ prof. Agim Zogajn
ereniku 29.09.2011/16:13 - E Enjte
Russia Today: Gjendet i vdekur dėshmitari pėr krime lufte
Ai shkruan shpesh nė gazeta pėr politikėn serbo-sllavo-ruse dhe intencat e saj tė kėqija nė raport me Kosovėn, dhe duket se ka rėnė ‘viktimė’ e tyre.
Televizioni nė anglisht i Rusisė, Russia Today ka vėnė fotografinė e profesorit tė UP-sė, Agim Zogaj nė lajmin pėr vdekjen e dėshimtarit X, Agim Zogaj nė rastin Kleēka.
Kėrkimi nė Google i emrit Agim Zogaj duket se ka mjaftuar pėr televizonin rus pėr ta paraqitur figurėn e ish-drejtorit tė Departamentit tė Shkencave Politike, si njeriun e vdekur nė Gjermani.

Ēfarė dreqin po bėnė KFOR-i atje?
29.09.2011/14:34 - E Enjte
Ambasadori i Rusisė nė Kombet e Bashkuara, Vitali Ēurkin, kritikoi praninė e KFOR-it pėr prishjen e barrikadės rrugore dhe ngritjen postbllokut nė pikėn e paautorizuar tė kalimit, duke thėnė se ajo bie ndesh me mandatin e forcės.
“Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s e siguroi ministrin e Jashtėm tė Rusisė, Sergei Lavrov, se KFOR i do t’i pėrmbahej thjesht statusit tė tij neutral. Se ēfarė dreqin bėnte KFOR-i nė atė bllokim rrugor, nuk mund ta kuptoj”, ka thėnė Ēurkin, njofton VOA.
Ēurkin mbrojti pėrsėri tezėn e Rusisė nė mbėshtetje tė Serbisė se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė e jashtėligjshme dhe se Shtetet e Bashkuara dhe vende tė tjera evropiane qė e kanė njohur atė janė pėrgjegjėse pėr kėtė situatė tė nderė nė Kosovė.Banorėt serbė nė Mitrovicė fajėsojnė amerikanėt qė janė pjesė e KFOR it pėr dhunėn e tė martės, si dhe ushtarakėt gjermanė.

Serbėt do tė padisin KFOR-in
ereniku 29.09.2011/15:55 - E Enjte
Me shikim kah radikalėt - Serbėt e spitalit tė Leposaviqit gjatė vizitės sė Nikoliq
Forcat paqeruajtėse kanė thėnė se nuk kanė pėrdorur dhunė joproporcionale me rastin e aksionit mė 27 shtator ndaj serbėve nė Jarinje. Por, serbėt e Leposaviqit planifikojnė tė padisin ushtarėt e KFOR-it, pėr siē thonė, trajtimin jonjerėzor qė u kanė bėrė disa tė arresturave qė janė marrė dhe janė mbajtur atė ditė.
Madje, drejtoresha e Shtėpisė sė Shėndetit nė Leposaviq thotė se “me gjuajtjen nė drejtim tė ambulancės” ėshtė thyer Konventa e Gjenevės. Shtetet perėndimore mbrėmė nė Neė York edhe njėhere ia bėnė bajat Rusisė, qė kėrkoi tė dėnohej “dhuna” e KFOR-it ndaj serbėve.

Varroset Selimi, amerikanėt nė Tiranė pėr ADN-nė
ereniku 29.09.2011/14:57 - E Enjte
Ėshtė varrosur sot gjatė ditės Arjan Selimi – i shumėkėrkuar nga drejtėsia shqiptare e amerikane pėr trafik narkotikėsh. Armand Andoni – emri i tij i vėrtetė u vra tė hėnėn nė mbrėmje kur 2 persona qėlluan 20 herė mbi tė, pranė banesės ku jetonte. Por, janė amerikanėt qė do tė vijnė nė Tiranė pėr ēėshtje.
Sipas Gazetės Shqiptare ekspertėt amerikanė pritet tė vijnė nė Tiranė pėr tė marrė mostra tė ADN-sė sė Selimit, pėr ta krahasuar mė pas me ADN-nė e Armand Andonit, i cili kėrkohet prej tyre.Nė kėtė mėnyrė do tė mund tė vėrtetojnė nėse i vrari i dy diteve mė parė ėshtė pikėrisht i kėrkuari prej tyre, autoritetet do tė firmosin mbylljen e dosjes. Selimi u mbajt nė morg pėr analiza 48 orė.
Nėna dhe motra kanė udhėtuar pėr varrimin, kurse babai jo. Gruaja e tij, kėngėtarja e famshme Inis Gjoni, ėshtė shtatėzėnė dhe prejt fėmijėn e tij.

171 vjet burg pėr Dr. Vampirin
ereniku 29.09.2011/10:11 - E Enjte
Prokurori publik turk Resat Uygur Soysal ka kėrkuar 171 vjet burgim pėr mjekun turk Yusuf Ercin Sonmez. Gjykata nė Stamboll e akuzon Sonmezin pėr tregti tė jashtėigjshme me organe dhe pėr krijim tė njė organizate kriminale.
Ai akuzohet pėr sė kryerjen e sė paku 11 operacioneve pėr heqjen e organeve nė klinikėn Medicus nė Prishtinė. Organet u shitėn nė Izrael. Gjykata kėrkon 171 vjet burgim edhe pėr ndėrmjetėsuesin - izraelitin Moshe Harel. EULEX-i kishte ngritur aktakuzė ndaj Sonmez, por Turqia nuk i ekstradon shtetasit e saj duke e gjykuar atje./burimi: indeksonline/

Truprojat e Erdoganit – dajak rojeve tė OKB-sė (Video)
ereniku 29.09.2011/09:16 - E Enjte
Njė incident i pakėndshėm ka ndodhur ditėt e fundit nė OKB. Nė organizatėn qė tenton tė ruajė paqen nė botė ka shpėrthyer dhuna. Ėshtė publikuar njė video nė tė cilėn shihet njė pėrleshje ndėrmjet truprojave tė kryeministri turk Recep Tayyip Erdogan dhe rojeve tė sigurimit tė OKB-sė. Forca tė tjera ėshtė dashur tė ndėrhyjnė pėr tė ndalur pėrleshjen. Njė zėdhėnės i OKB-sė e ka konfirmuar incidentin duke shprehur keqardhje, por pa sqaruar se ēka e shkaktoi atė.- Lajmet
- E mėrkurė, 28 shtator, 2011

“Limaj”, dėshmitari X u dėrgua pėr mjekime nė Gjermani, u gjet i vdekur
EULEX konfirmon vdekjen e 'Dėshmitarit X'
28/09/2011
Blerim Krasniqi, zėdhėnės i EULEX-it e konfirmon vdekjen e deshmitarit te ceshtjes "Klecka", i cilesuar si 'Deshmitari X'.
Sipas Krasniqit ai eshte gjetur i vdekur ne nje park ne Gjermani. Autoritetet gjermane jane duke hetuar rrethanat e vdekjes se Agim Zogajt njohur ndryshe si "Deshmitarit X". Hetimet e autoriteteve gjermane kane filluar dhe ato do te saktesojne menyren dhe rrethanat e vdekjes. Gjykimi kundėr Fatmir Limajt dhe tė tjerėve tė rasti 'Kleēka' ėshtė paralajmėruar tė fillojė nga fund i muajit tetor.
Fatmir Limaj akuzohet pėr krime lufte gjate kohes se konfliktit. Limaj njihej ndryshe me emrin komandant "Celiku". Aktakuza ėshtė konfirmuar edhe pėr nėntė ish pjestarė tė UĒK-sė, disa prej tė cilėve janė duke u mbajtur nė paraburgim.
Siē thuhet nė njė njoftim tė misionit europian aktakuza ėshtė konfirmuar nga njė gjykatės i EULEX-it kundėr tė pandehurve: Arben, Naser e Nexhmi Krasniqi, Behlul e Fatmir Limaj, Refki Mazrreku, Naser, Sabit e Shaban Shala dhe Besim Shurdhaj.
Aktakuza i ngarkon tė gjithė kėta nė pika tė ndryshme me akuza pėr krime lufte kundėr popullatės civile dhe robėrve tė luftės, qė supozohet tė jenė kryer nga fillimi i vitit 1999 deri nė mesin e qershorit 1999 kundėr civilėve serbė dhe shqiptarė.
Po ashtu, aktakuza ngarkon tė pandehurit se kanė kryer krime edhe kundėr pjesėtarėve tė burgosurve tė ushtrisė serbe dhe policėve serbė tė mbajtur nė njė qendėr tė improvizuar paraburgimi nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės e cila ndodhej nė fshatin Kleēkė, thuhet nė njoftimin e EULEX-it.
Avokati i deputetit Fatmir Limaj, Tomė Gashi i ka thėnė Top Channel pėrmes telefonit se “mbrojta pret qė seanca tė mbahet sa mė shpejt pėr shkak se njė pjesė e tė akuzuarve ėshtė nė paraburgim”.
EULEX-i disa muaj mė parė kishte lėshuar njė fletarrest pėr disa ish pjestarė tė UĒK-sė nė mesin e tė cilėve gjendej edhe emri Fatmir Limaj, por deri mė tani fletarresti nuk ėshtė zbatuar pėr shkak tė imunitetit qė e ka si deputet.
Limaj akuzohet edhe pėr korrupsion, qė dyshohet ta ketė kryer gjatė kohės qė drejtonte Ministrinė e Transporteve.

MPJ: Shqipėria dėnon dhunėn nė Mitrovicė, tė hiqen barrikadat
28 shtator, 2011
Ministria e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, deklaroi se po ndjek me shqetėsim tė veēantė dhunėn e pėrsėritur tė strukturave paralele dhe bandave kriminale serbe nė veri tė Kosovės, dhe sė fundmi, kundėr trupave tė KFOR-it nė afėrsi tė pikės kufitare tė Jarinjės.
MPJ mbėshtet vendosmėrinė e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr ushtrimin e sovranitetit tė saj dhe vendosjen e rendit e ligjit nė tė gjithė territorin, nė bashkėpunim tė ngushtė me EULEX-in dhe KFOR-in.
Mbėshtesim gjithashtu, Qeverinė e Kosovės, KFOR-in dhe EULEX-in, pėr zbatimin e Marrėveshjes sė 5 gushtit dhe 2 shtatorit, pėr largimin e barrikadave, qė cėnojnė dhe pengojnė qarkullimin e lirė tė mallrave dhe tė njerėzve, thuhet nė deklaratė.
MPJ vlerėson se dhuna kundėr trupave tė KFOR-it, plagosja e tre shqiptarėve nė Mitrovicė, deklaratat destruktive, si dhe bllokimi i bisedimeve teknike Kosovė-Serbi nė Bruksel nuk janė rruga e duhur pėr tė ecur drejt stabilitetit dhe integrimit europian.
Zbėrthimi i strukturave paralele e bandave kriminale, prodhues tė destabilitetit dhe pasigurinė nė kėtė pjesė tė Ballkanit ėshtė tashmė njė detyrė dhe pėrgjegjėsi e qartė e Serbisė nė rrugėn e saj drejt BE-sė.

Qeveria e Kosovės dėnon dhunėn ndaj ushtarėve tė KFOR
Prishtinė, 28 shtator 2011 Pas sulmeve tė djeshme ndaj ushtarėve tė KFOR-it, nė afėrsi tė Jarinės, nga ekstremistė serbė Qeveria e Kosovės dėnon fuqishėm dhunėn e ushtruar. Nė njė komunikatė pėr mediat tė shfaqur nė faqen zyrtare tė kryeministrisė, Qeveria Thaēi shpreh vendosmėrinė e saj pėr vendosjen e plotė tė rendit dhe ligjit edhe nė atė pjesė tė territorit tė Republikės sė Kosovės, pėr zhbllokimin e rrugėve, pėr lirinė e lėvizjes, nė pėrputhshmėri tė plotė me Kushtetutėn e Kosovės. “Reagimet e dhunshme qė kanė ndodhur ndaj ushtarėve tė KFOR-it janė reagime tė njerėzve qė janė kundėr sundimit tė rendit dhe ligjit, qė identifikohen me struktura kriminale, me kontrabandė dhe krim tė organizuar”; thuhet nė komunikatė, ku nėnvizohet fakti se ekzekutivi i Kosovės do tė vazhdojė me pėrkushtim punėn pėr forcimin e rendit dhe ligjit nė tėrė territorin e Kosovės, nė koordinim tė plotė me KFOR-in, EULEX-in dhe mekanizmat tjerė ndėrkombėtarė. Qeveria e Kosovės i bėn thirrje qytetarėve serbė tė veriut tė Kosovės tė mos mbėshtesin njerėzit e dhunshėm dhe tė mos mbesin peng i strukturave kriminale, por tė kenė besim tek institucionet legjitime tė Kosovės, pėr t’i hapur rrugėn zhvillimit dhe integrimit tė gjithmbarshėm.

Kryenegociatori serb: Nuk bisedojmė me Prishtinėn
E mėrkurė, 28 shtator 2011
Duke mos iu pėrmbajtur marrėveshjes pėr vulat doganore tė nėnshkruar nė Bruksel, ēka solli edhe tensionimin e situatės nė veri tė Kosovės pas vendosjes nė vendkalimet kufitare tė doganierėve e policėve tė Kosovės, Kreu i delegacionit serb nė bisedimet teknike me Kosovėn deklaroi: Nuk bisedojmė me Prishtinėn

Shqipėria jashtė BE
Nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė, ministrja pėr Integrime Evropiane, Majlinda Bregu, tha se opozita ka bėrė njė dėm shumė tė madh qė s’mund tė zhbėhet nė ditėt qė kanė mbetur deri nė Raportin e Progresit.

Kanada, njė shqiptar pėr deputet
28/09/2011 01:40
Njė kandidat shqiptar do tė marrė pjesė nė zgjedhjet parlamentare qė zhvillohen mė 6 tetor nė Ontario tė Kanadasė.
Ai ėshtė Gerti Dervishi, 30 vjec qė do tė pėrfaqėsojė, Partinė e Re Demokratike. Nė njė intervistė telefonike pėr Top Channel, ai shpjegoi se arsyeja pėrse vendosi tė hyjė nė kėtė garė ishte se tek Partia e Re Demokratike kishte parė forcėn politike qė mbronte shtresėn e mesme dhe personat me tė ardhura mesatare. Ashtu shtoi gjithashtu edhe domosdoshmėrinė dhe zotimin pėr tė qenė njė zė i fortė pėr tė gjithė emigrantėt shqiptarė nė Kanada.
Familja Dervishi emigroi nė vitin 1999. Asokohe ai ishte njė student i Juridikut. U diplomua pėr Inxhinjeri Elektrike nė Universitetin e Otauas si dhe ka pėrfunduar studimet Master nė Administrim-Biznes nė Universitetin “Rajurson”, njė vit mė parė.
Me experiencė nė sektorin publik dhe privat, Dervishi e konsideron kandidimin e tij, njė derė tė hapur pėr komunitetin shqiptar.

Arvizu: Pakti 10 pikėsh i Ramės, hap inkurajues pėr dialog
28 shtator, 2011
Kryediplomati amerikan nė Tiranė Aleksander Arvizu ka komentuar sot shkurtimit paktin e propozuar nga opozita pėr realizimin e njė sėrė reformash nė emėr tė integrimit tė vendit nė Bashkimin Evropian. I pyetur nga mediat, Arvizu tha se propozimi i Ramės ėshtė njė hap inkurajues pėr nisjen e dialogut politik. Nė kėndvėshtrimin e diplomatit amerikan rregullorja e parlamentit ėshtė njė nga temat mė tė rėndėsishme pėr nisjen e kėtij dialogu. Arvizu i mėshoi idesė se nuk duhet tė humbet mė kohė dhe se klasa politike duhet tė pėrqėndrohet tek realizimi i reformave nė mėnyrė konsensuale.

Rrezikohet regjistrimi i popullsisė nė Maqedoni
Shkup, 28 shtator 2011
Mosmarrėveshjet brenda Komisionit Shtetėror tė Regjistrimit (KSHR) po rrezikojnė fillimin e regjistrimit tė popullsisė maqedonase nė fillim tė muajit tetor.


- Lajmet
- E marte, 27 shtator, 2011

trup e trup:
Tensionohet situata nė veri, plagosen disa persona
27/09/2011
Tensionohet situata nė veri, plagosen disa persona
Tė pakten katėr ushtare tė KFOR-it dhe tre serbė janė plagosur gjatė incidentit qė ndodhi rreth orės 13 nė pikėn kufitare tė Jarinjes.

Vizat, Brukseli i shqetėsuar
Belgjika, Gjermania dhe Suedia ankohen nė Komisionin Europian pėr rritjen e numrit tė
azilkėrkuesve nga Shqipėria dhe vendet e tjera tė rajonit qė pėrfitojnė nga regjimi i lirė i vizave.

Shqipėri-Meksikė, pa viza
Ministria e Punėve tė Jashtme ka nisur pėrpjekjet pėr heqjen e vizave tė shtetasve shqiptarė qė duan tė shkojnė nė Meksikė.

..informacion i hapur:
KFOR dhe EULEX: Serbėt na provokuan
ereniku - nga Express mė 27 shtator 2011 nė ora 14:11
(E plotėsuar) KFOR-i dhe EULEX-i, kanė shprehur pėrkushtimin qė tė vendosin rendin dhe ligjin nė gjithė territorin e Kosovės dhe nė zhbllokimin e rrugėve nė pjesėn veriore. Zyrtarėt e kėtyre misioneve theksuan se dhuna ėshtė e papranueshme dhe nuk do tė lejojnė askėnd qė tė veprojė nė kundėrshtim me ligjet.
Zyrtarėt e KFOR-it dhe EULEX-it, janė paraqitur nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr zhvillimet e fundit nė veri, me ē’rast kanė bėrė tė ditur rrjedhėn e ngjarjeve qė kanė ndodhur nė pikėn kufitare nė Jarinje.
Sipas tyre, dhuna e sotme ka ardhur si pasojė e provokimeve nga ekstremistėt serbė.
Zėdhėnėsi i KFOR-it, Ralph Adametz tha se dhuna na nisur pasi qė njė grup serbėsh me njė veturė civile i ėshtė afruar forcave paqeruajtėse dhe ka tentuar qė tė thyente ndalesėn e vėnė nga ushtarėt.
Edhe pse nuk ka komentuar shumė lidhur me llojet e armėve tė pėrdorura nga KFOR-i, zėdhėnėsi Adametz ka bėrė tė qartė se ato nuk kanė qenė vdekjeprurėse, ndėrsa ka theksuar se forcat paqeruajtėse do tė reagojnė nėse kėrcėnohen dhe rrezikohet jeta e ushtarėve apo ndonjė qytetari tė Kosovės.
Ndėrsa Zėdhėnėsi i Misionit EULEX, Nicholas Howton tha se ka thėnė se sundimi i ligjit ėshtė element kyē pėr tė pasur zhvillim normal tė jetės edhe nė pjesėn veriore tė Kosovės dhe nė kėtė kuadėr duhet hequr edhe barrikadat.
Ai bėri thirrje qė qytetarėt tė tregojnė vetėpėrmbajtje dhe akte tė pėrgjegjshme dhe mos tė bashkohen me ata qė thyejnė ligjin.
Zyrtarėt nga KFOR-it dhe EULEX-i, kanė njoftuar se do tė vazhdojnė hetimet lidhur me gjithė personat qė kanė nxitur dhunėn gjatė ditės sė sotme nė pikėn kufitare nė Jarinje.

Plagosen 4 ushtarė tė KFOR'it dhe 17 serbė
Katėr ushtarė tė forcave paqeruajtėse janė plagosur, njėri prej tyre rėndė, ka konfirmuar pėr Radion Evropa e Lirė, zėdhėnėsi i forcave paqeruajtėse nė Kosovė, Kai Gudenoge.
“Ėshtė pėrkeqėsuar situata, katėr ushtarė tė KFOR-it janė plagosur, njėri prej tyre rėndė, tre tė tjerė mė lehtė. Ai qė ėshtė plagosur rėndė do tė evakuohet”, ka thėnė Gudenoge.
Ai ka konfirmuar gjithashtu pėr njė person tė lėnduar nė mesin e protestuesve, gjatė vetėmbrojtjes qė forcat paqeruajtėse kanė ndėrmarrė.
Ndėrsa, burime tė Kosovapressit nga terreni tregojnė se nga kundėrpėrgjigja e forcave tė KFOR-it ndaj ekstremistėve serbė, deri tani janė plagosur 17 serbė, prej tyre 7 janė nė gjendje kritike.

KFOR'i u vetėmbrojt me plumba gome
Zėdhėnėsi i KFOR-it, Kai Gudenoge tha sot se ushtarėt e KFOR-it u detyruan qė nė "vetėmbrojtje", tė shtinė me plumba tė gomės ndaj serbėve qė u mblodhėn nė kalimin administrativ nė Jarinje.
"Serbėt gjuajtėn me gurė ushtarėt gjermanė. Njė ushtar u plagos dhe ushtarėt u detyruan qė nė vetėmbrojtje tė kundėrpėrgjigjen me plumba gome" tha njė pėrfaqėsues i KFOR-it pėr agjencinė AFP.
Gudenoge tha se situata tani ėshtė "absolutisht e qetė, por ajo mund tė ndryshojė nė ēdo kohė."

Plagosen disa serbė nė Jarinje
Disa serbė u plagosėn tė martėn nė njė pėrplasje me ushtarėt e KFOR-it, nė afėrsi tė kalimit Jarinje.
Sipas korrespondentit tė agjencisė Beta, tė plagosurit me tre ambulanca kanė kaluar vendkalimin, ku KFOR-i rreth orės 13 hodhi gaz lotsjellės dhe "shok" bomba.
Njė pjesė e serbėve, pas veprimit tė KFOR-it, u larguan nga barrikada.
Shefi i ekipit tė qeverisė serbe pėr negociata me Prishtinėn, Borislav Stefanoviq, tha se incidentet nė Jarinje ndikojnė negativisht nė negociatat ndėrmjet dy delegacioneve.
Ai i tha agjencisė Beta se ngjarjet nė Jarinje tregojnė se " ka fuqi" qė nuk dėshirojnė tė zgjidhin problemet me mjete paqėsore dhe pėr kėtė arsye janė tė gatshėm tė "shtinė nė njerėz tė paarmatosur."

Tė shtėna me armė zjarri nė Veri
Nė afėrsi tė vendkalimit kufitar nė Jarinė, rreth orės 13:10 min, ka pasur tė shtėna me armė zjarri, ka konfirmuar pėr Radion Evropa e Lirė, zėdhėnėsi i forcave paqerujatėse Kai Gudenoge.
“Ka pasur tė shtėna nga armė tė vogla zjarri, qė kanė ardhur nga turma, nga serbėt e mbledhur aty pranė tek porta 1”, ka thėnė Gudenoge, duke shtuar se asnjė ushtar i KFOR-it nuk ka pėsuar lėndime dhe sulmuesi ende nuk ėshtė identifikuar.

KFOR-i arreston 5 serbė, ia dorėzon EULEX-it
Forcat paqeruajtėse tė KFOR-it kanė arrestuar 5 persona, tė cilėt kanė kundėrshtuar pėrpjekjet e kėtyre forcave pėr heqjen e njė barrikade nė Jarinjė.
Zyrtari pėr informim i KFOR-it, Ralf Adametz, tha pėr Radion Evropa e Lirė se pas arrestimit, personat e dyshuar i janė dorėzuar EULEX-it pėr marrje nė pyetje.
“Ne kemi arrestuar 5 persona pėr shkak tė sjelljes agresive nė Jarinė, nė portėn 1. Mė pas ata i kemi dorėzuar tek EULEX-i, pėr hetime tė mėtutjeshme dhe tani tė pesė personat nė fjalė janė liruar”, ka thėnė Adametz.
Ai ka bėrė tė ditur se pas heqjes sė barrikadės nė afėrsi tė Jarinės, “banorėt lokalė ngritėn barrikadėn tjetėr vetėm pesė metra mė larg nga ajo qė ishte larguar”.

KFOR'i vazhdon aksionin nė Veri
Pjesėtarėt e kontigjentit amerikan tė KFOR-it kanė thyer nė mėngjes barrikadėn nė njė rrugė alternative, e cila nga Jarinje tė ēon nė Serbinė qendrore.
Sipas agjencisė Beta, njerėzit tė cilėt kanė kaluar natėn nė barrikadė kanė njoftuar se ushtarėt ishin brutal, ata hodhėn gaz lotsjellės dhe i kanė lidhur meshkujt qė janė gjetur aty.

Mėsohet se njėrit prej tyre po trajtohet nė spitalin e Rashkės.
Gjithsej katėr serbė u arrestuan dhe mė pas u liruan, ndėrsa ata qė afrohen tek telat me gjemba tė vendosur nga KFOR-i, janė paralajmėruar se do tė arrestohen.
Televizioni shtetėror serb, RTS, si zakonisht pretendon t’i vėrė nė rolin e viktimės popullatėn e atjeshme. /ereniku /gazetaexpress/


- Lajmet
- E hėnė, 26 shtator, 2011

ereniku: Qė nga 16 shtatori i ketij viti, kur me marrėveshjen e arritur nė Bruksel, Prishtina hoqi masėn e reciprocitetit, nė Kosovė kanė hyrė mė shumė se 700 kamionė nga Serbia, ndersa nga Kosova Janė lejuar katėr kamionėt e parė....a kanė mend perfaqesusit e institucioneve shteterore te Kosoves!!!? /n.s./

Gjendja nė veri, e brishtė
26/09/2011
Gjendja nė veri vazhdon tė jetė e brishtė pėr shkak tė barrikadave tė vendosura nga strukturat paralele serbe.
Zyrtarė policorė thonė se vendosja e njė pike statike tė kontrollit tė policisė nuk ėshtė zgjidhje e mirė pėr shkak tė specifikave tė terrenit. Sipas tyre, zgjidhja mė e mirė pėr ofrimin e sigurisė ėshtė lėvizja e patrullės vazhdimisht gjatė 24 orėve.
Kėshtu u vlerėsua tė hėnėn nė takimin e Komitetit lokal pėr vlerėsimin e sigurisė, qė mbahet nė kuadėr tė Drejtorisė pėr Mbrojtje dhe Shpėtim tė Komunės sė Mitrovicės.Kryetari i Komunės, Avni Kastrati, sipas Telegraf,shprehu respekt pėr qytetarėt e veriut, tė cilėt pėrkundėr provokimeve tė grupeve kriminale serbe kanė treguar maturi, duke mos rėnė nė provokimet e tyre. Ai veēoi nė kėtė kontekst sidomos banorėt shqiptarė qė jetojnė nė lagjet dhe fshatrat e veriut, por edhe gjithė qytetarėt nė jug pėr pėrgjegjėsinė e lartė qė kanė treguar gjatė kėtyre ditėve.
Kamionėt e Kosovės hyjnė nė Serbi
Doganat e Kosovės njoftojnė se mė nė fund nė Serbi kanė hyre kamionėt e parė me dokumentacionin e Kosovės.
“Janė lejuar katėr kamionėt e parė. Ata e kanė kaluar kufirin dhe janė zhdoganuar, i kanė pėrfunduar tė gjitha procedurat e zhdoganimit pėrmes pikės kufitare “Dheu i Bardhė”, me dokumente tė Kosovės dhe pėrmes pikės kufitare nė anėn e Serbisė”, deklaroi zėdhėnėsi i Doganave tė Kosovės, Adriatik Stavileci pėr radion Europa e Lirė.
Qė nga 16 shtatori, kur me marrėveshjen e arritur nė Bruksel, Prishtina hoqi masėn e reciprocitetit, nė Kosovė kanė hyrė mė shumė se 700 kamionė nga Serbia.

Situata nė veri - Kuēi kėrcėnon, durimit po i vjen fundi
ereniku - e hėnė 26.09.2011
Zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi e ka bėrė tė qartė se as institucionet e Kosovės nuk do tė kenė durim tė pafund. Ai ka thėnė se nė veri do tė zhbllokohen rrugėt dhe kėtė pjesė tė territorit tė Kosovės do tė vendoset normaliteti.
Kėto komente Kuēi i bėri pas ceremonisė sė licencimit tė 87 ndėrmjetėsve tė parė tė Kosovės, me ē’rast ka theksuar se institucionet e Kosovės do tė punojnė intensivisht pėr tė arritur mirėkuptimin qytetar nė veri, por durimi do tė ketė fund.
“Ne do tė punojmė me intensitet tė plotė qė tė kemi mirėkuptimin qytetar atje, pėr qytetarėt tanė serbė, por gjithsesi dua ta them njė fjali, durimit tonė do t’i vijė fundi edhe nė kėtė drejtim”, ka thėnė Kuēi, raporton Express.

Hoxhaj vazhdon lobimin nė New York
ereiku 26.09.2011
Hoxhaj do tė takohet me Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Pakistanit, atė tė Irakut dhe tė Jemenit. Kryediplomati kosovar do tė kėrkojė nga ta qė kėto vende sa mė parė ta njohin pavarėsinė e Kosovės.
Ministri i Jashtėm i Kosovės, Enver Hoxhaj, pritet tė takohet me zyrtarė tė shteteve qė nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės.
Hoxhaj do tė takohet edhe me Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Pakistanit, atė tė Irakut dhe tė Jemenit. Kryediplomati kosovar do tė kėrkojė nga ta qė kėto vende sa mė parė ta njohin pavarėsinė e Kosovės.
Gjatė qėndrimit nė Nju-Jork, ministri Hoxhaj do tė ketė takime edhe me pėrfaqėsuesit e disa shteteve tė Amerikės Latine dhe tė Karaibeve.
Ndėrkohė, gjatė qėndrimit nė Nju-Jork, Kryeministri Hashim Thaēi ka thėnė se politika nuk duhet t`i komentojė vendimet e organit tė drejtėsisė, ndėrsa duke iu referuar rastit tė ish-ministrit Fatmir Limaj, ai ka thėnė se ēėshtja nuk duhet tė etiketohet si vendim i Gjykatės Kushtetuese pėr heqjen e imunitetit tė deputetėve.
Sa i pėrket vizitės nė Nju-Jork, kryeministri Thaēi ka theksuar se ka marrė mbėshtetjen e ndėrkombėtarėve pėr veriun e Kosovės.

Jahjaga e Thaēi pėr njohjet: I besojnė Pacollit, jo Hoxhajt
ereniku -e hėnė 26.09.2011
Me ri-konfirmimin e njohjes nga Omani, Ministria e Punėve tė Jashtme e Kosovės, qė zyrtarizon e konfirmon njohjet numėron 81 shtete qė e njohin pavarėsinė e Kosovės.
Por, zv/kryeministri i parė Behgjet Pacolli ka bėrė publike edhe 3 njohje nė kėto javė: Gabonin, Nigerinė dhe Bregun e Fildishtė. Pėr 84 njohje tė Republikės kanė folur edhe Presidentja Jahjaga dhe kryeministri Thaēi nga New York-u nė intervista tė ndara pėr VOA.
Por, njohjet verbale nga kėto tri shtetet e fundit akoma nuk kanė arritur nė MPJ, dhe pėr momentin vlerėsohen vetėm si premtime.
Pacolli ka nxitur MPJ-nė qė ta ndryshojė numrin e njohjeve nė faqen zyrtare. “Eh valla Ministria e Jashtme ka bėrė gabim shumė se nuk i ka shėnuar kėto njohje tė reja. Shumė gabim ka bėrė. Atyre qė e kanė harruar numrin e saktė, ju them se shtetet qė e kanė njohur Kosovėn, sipas kalkulimeve tė mia, janė 84. Ky ėshtė edhe realiteti”, ka thėnė Pacolli pėr Express.

..veēuam nga informacionet e djeshme:
Serbėt bllokuan faqen e ministrisė
Web faqja e MZHE (Ministrisė sė Zhvillimit Ekonomik)
Hackerėt serbė aktiv nė ditė vikendi. Kanė zgjedhur tė dielėn ta sulmojnė web faqen e njėrs prej ministrive kosovare pėr ta hackuar, duke e nxjerr jashtė funksionit. Kėtė e konfirmon edhe Ministria e Zhvillimit Ekonomik e cila thekson se "ajo ėshtė sulmuar sot nga hakerėt serbė me gjithė masat e ndėrmarra kohė mė parė pėr tė shtuar sigurinė e saj".
Siē thuhet nė mesazhet e hakerėve serbė, sulmi ndaj web faqes sė MZHE-sė ėshtė bėrė nė shenjė mbėshtetje pėr serbėt e Kosovės, dhe me kėtė rast nė tė janė vėnė shkrime dhe simbole serbe.
"MZHE njofton se ka marrė tė gjitha masat qė tė kthejė atė nė gjendjen e rregullt brenda njė afati sa mė tė shkurtėr, me gjithė faktin se menaxhimi i saj teknik bėhet nga Departamenti i Teknologjisė Informative tė Ministrisė sė Administratės Publike" thuhet nė njoftim.
Mes tė tjerash, hackerėt serbėt kanė postuar butona pėr sic supozojnė ata "krimet e UCK-sė, historinė e Kosovės dhe Metohisė, tė Hashim Thacit, Rezolutėn 1244". Ky ėshtė linku i ministrisė: http://mem.rks-gov.net.
MZHE kėrkon mirėkuptimin e publikut dhe vizitorėve tė web faqes sė saj, mirėpo IT-tė ende nuk e kanė kthyer. Sic duket janė nė pritje tė hackerėve shqiptarė. /burimi:indeksonline/

Kėrkesa palestineze nė KS tė OKB-sė
26.09.2011
Kėrkesa palestineze pėr njohjen e saj si shtet dhe pranimin nė OKB do tė hapet sot pėr bisedime nė Kėshillin e Sigurimit. Lideri palestinez, Mahmud Abas, ka dorėzuar tė premten zyrtarisht kėrkesėn pėr shtetėsi tė plotė nė Kombet e Bashkuara.
Palestina, sot, do tė pėrballet me hapin mė tė rėndėsishėm tė saj nė rrugėn pėr t’u njohur si shtet. Presidenti i Autoritetit Palestinez, Mahmud Abas, ka kėrkuar qė territoret palestineze tė njihen si shtet dhe tė pranohen nė OKB, bazuar nė kufijtė e vitit 1967.
Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, kanė deklaruar se mbėshtesin krijimin e shtetit palestinez, por vetėm pėrmes bisedimeve duke paralajmėruar veto nė kėrkesėn palestineze nė Kėshillin e Sigurimit.
Nė anėn tjetėr, palestinezėt thonė se nuk do tė rinisin bisedimet derisa Izraeli tė ndalojė plotėsisht ndėrtimin e vendbanimeve nė Bregun Perėndimor.
Izraeli kundėrpėrgjigjet duke thėnė se ngrirja e ndėrtimeve tė vendbanimeve, ėshtė parakusht i papranueshėm. Tė dyja palėt po japin shenja tė qarta se vėshtirė mund tė ndodhė njė pėrafrim qėndrimesh qė mund tė ēonte deri te marrėveshja, aq mė pak nė kufijtė e vitit 1967.
Deri te procesi i votimit nė Kėshillin e Sigurimit, sipas analizave tė diplomatėve, mbase do tė duhen javė tė tėra dhe deri nė kohėn kur do tė mbėrrijė tek pika e votimit, shpresat pėr ndonjė ndryshim radikal nė kėtė proces, sipas tyre duken tė pakta.
Ndėrsa, kėrkesa duhet tė ketė mbėshtetjen e 9 nga 15 anėtarėt e saj dhe asnjė veto. Qė nga shpėrthimi i rezistencės sė parė arabe mė 1987, numri i tė vdekurve ka goditur palestinezėt nė mėnyrė disproporcionale.
Njohja e shteteve ėshtė njė pyetje e ligjit ndėrkombėtar, bazuar nė faktet objektive: a ekziston njė qeveri sovrane me njė autoritet efikas mbi popullin brenda njė territori tė caktuar.
Nėse Autoriteti Palestinez ėshtė sovran nė ēfarėdo aspekti, ai pėrballet me kundėrshtimin e Hamasit dhe me mungesėn e fuqisė mbi disa pjesė tė territorit nė vendbanimet izraelite. Analistėt vlerėsojnė se, megjithatė, Rezoluta e Kombeve tė Bashkuara mund tė kalojė, por nuk mund ta ndryshojė realitetin dhe rrezikun e vėnies sė njė precedenti destabilizues qė nga Republika Serbe nė Bosnjė e deri te Tajvani.
Gjithsesi ky mbetet hapi mė vendimtar i Palestinės qė nga viti 1993, nė tė ashtuquajturėn Marrėveshja e Paqes e Oslos.


- Lajmet
- E premte, 23 shtator, 2011

DASH: Kosova ėshtė shtet sovran
ereniku, e premte, 23 Shtator 2011 14:00
Departamenti i Shtetit ka publikuar njė qėndrimin tė qeverisė amerikane tė paraqitur nė Kėshillin e Pėrhershėm tė OSBE-sė nė Vjenė, ku pėrshėndetet vendosja e doganierėve tė Kosovės nė pikat kufitare nė veri.
Ndėrsa nė Veri situata ende nuk ėshtė qetėsuar, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė bėrė thirrje pėr qetėsi dhe kanė tėrhequr vėrejtje ndaj njė gjuhe nxitėse qė mund tė provokojė dhunė nė Kosovė.
“Kosova ėshtė shtet sovran. Prania e nėpunėsve doganorė tė Kosovės nė kalimet kufitare ėshtė nė pėrputhje tė plotė me ligjin ndėrkombėtar. Prania e nėpunėsve doganorė tė Kosovės pėrkrah nėpunėsve tė EULEX-it nė kalimet kufitare nė veri ėshtė njė reflekim i procedurave normale doganore pėr kalimet kufitare ndėrkombėtare,” thuhet nė qėndrimin e qeverisė amerikane. SHBA kanė mbėshtetur poashtu rivendosjen e lėvizjes sė lirė tė njerėzve dhe mallėrave, mirėpo shfaqin shqetėsim pėr barrikadat dhe bllokimin e mallėrave tė Kosovės nga Serbia. “Ne kemi vėrejtur se kalimi i mallėrave dhe njerėzve nėpėr dy pikat kufitare nė veri po bllokohet nga serbėt pėrtej veriut dhe nga serbėt e Kosovės nė veri tė Kosovės dhe jo nga Kosova apo ndėrkombėtarėt. Bllokadat nė rrugė dhe barrikadat vetėm se vėshtirėsojnė jetėn e pėrditshme tė njerėzve nė Kosovė dhe nė Serbi dhe pengojnė lirinė e tyre tė lėvizjes,” pėrmbyllet deklarat e DASH.

Jahjaga takoi Presidentin Obama
ereniku - e premte, 23 Shtator 2011 12:27
New York – Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, gjatė qėndrimit nė New York, zhvilloi njė varg takimesh me rėndėsi.
Ajo mori pjesė nė pritjen vjetore pėr liderėt botėrorė, tė organizuar nga Presidenti i SHBA-sė, Barack Obama, ku ishin tė pranishėm presidentė, kryeministra e ministra tė jashtėm tė vendeve nga e gjithė bota. Gjatė kėsaj pritjeje, presidentja Jahjaga u takua me presidentin e SHBA-sė, Barack Obama.
Gjithashtu, Presidentja Jahjaga mori pjesė nė pritjen e organizuar nga ish-presidenti i SHBA, Bill Clinton, nė kuadėr tė aktiviteteve tė “Clinton Global Initiative”. Ajo pati njė takim tė veēantė me ish-presidentin Clinton, me tė cilin diskutoi njė varg ēėshtjesh me interes.
Presidentja Jahjaga u takua edhe me ish-tė dėrguarin e SHBA-sė nė bisedimet pėr statusin e Kosovės, ambasadorin Frank Wisner, me tė cilin diskutoi njohjet e shtetėsisė sė Kosovės dhe rrjedhėn e reformave tė brendshme, tė nevojshme pėr arritjen e synimeve strategjike tė vendit tonė.
Nė kuadėr tė kėsaj bisede, Presidentja Jahjaga e njoftoi ambasadorin Ėisner pėr idenė e krijimit tė iniciativės “Miqtė e Kosovės” dhe e ftoi atė tė jetė pjesė e rrjetit qė ka pėr qėllim shtrirjen e pėrpjekjeve diplomatike nė vendet me tė cilat Kosova nuk ka ende marrėdhėnie zyrtare. Ėisner premtoi pėrkrahjen e tij tė vazhdueshme pėr procesin e njohjeve dhe tė integrimeve nė strukturat euroatlantike dhe tha se ndjehet i nderuar pėr ftesėn e Presidentes Jahjaga qė tė vazhdojė tė japė kontributin e tij pėr konsolidimin e shtetėsisė sė Kosovės dhe promovimin e saj nė kuadėr tė iniciativės.
Presidentja Jahjaga mori pjesė edhe nė takimin me pėrfaqėsuesit e Rrjetit tė Ndėrmarrėsve Profesionistė Shqiptarė (APEN), ku mbajti edhe njė fjalė rasti.

Ēeku s’do operacione ushtarake nė veri
ereniku - 23.09.2011/08:27 - E Premte
Ministri i Forcės sė Sigurisė, Agim Ēeku ka pėrjashtuar ēdo mėnyrė tė pėrdorimit tė operacioneve ushtarake nė veri. Ai ka thėnė se nė kėtė mes, rol tė rėndėsishėm kanė ndėrkombėtarėt. “Jo nuk ėshtė koha e atyre operacioneve tė tilla ushtarake dhe tani ne jemi dhe i kemi forcat e KFOR-it, EULEX-in dhe forcat vendase. Duhet njė vullnet politik i bashkėsisė ndėrkombėtare pėr tė zgjidhur ēėshtjen e Veriut me plane tė qarta”, ka thėnė Ēeku nė njė intervistė pėr Bota Sot.

Jahjaga e pazėvendėsueshme, Thaēi e Krasniqi po
ereniku - 23.09.2011/08:19 - E Premte
Jo tė gjithė pėrfaqėsuesit e shtetit bėjnė adresim tė pėrkohshėm tė detyrave dhe pėrgjegjėsive te vartėsit e tyre.
Nė mungesė tė presidentit, kurrkush nė Kosovė nuk mund tė shpallė gjendje tė jashtėzakonshme, sikur rrethanat ta kėrkonin kėtė. Kjo pėr shkak se presidenti kur ka udhėtuar nė Nju Jork nuk i ka bartur detyrat dhe pėrgjegjėsitė te njė autoritet tjetėr. Rasti ėshtė ndryshe me kryeministrin. Edhe Hashim Thaēi ndodhet nė Nju Jork, por ka autorizuar Hajredin Kuēin pėr tė ushtruar disa funksione. Edhe kryeparlamentari bėn ashtu kur tė udhėton jashtė vendit, shkruan Koha Ditore.

Kosova ende pa masa reciprociteti
E Premte, 23 Shtator 2011 16:05
Prishtinė – Ndonėse qė prej njė jave Serbia ėshtė duke shkelur marrėveshjen pėr njohjen e vulave doganore dhe duke bllokuar mallrat nga Kosova, autoritetet nė Kosovė ende nuk kanė marrė ndonjė vendim pėr rikthimin e reciprocitetit.
Serbia nuk ka lejuar asnjė kamion me mallra nga Kosova tė hyjė nė tregun e saj, e importi i mallrave serbe nė vendin tonė ėshtė normalizuar, sikurse para 20 korrikut, kur qeveria vendore kishte vendosur masa reciproke nė marrėdhėniet tregtare me Serbinė. Sipas zėdhėnėsit tė Doganave tė Kosovės, Adriatik Stavileci, “deri mė tani kemi import mbi 500 maune prej dy pikave kufitare te Dheu i Bardhė dhe nė Merdar, dhe, nė anėn tjetėr, kemi parė refuzimin qė iu ėshtė bėrė maunave me produkte tė Kosovės.”
“Arsyet e refuzimit kanė qenė tė ndryshme, duke filluar prej kėrkesave pėr dokumente tė Administratės paralele tatimore nė Ranillug, certifikatave tė TVSH-sė sipas ligjit tė ri tė Serbisė dhe deri te mospranimi i vulave, edhe pse ėshtė arritur marrėveshje pėr kėtė ēėshtje”, ka thėnė ai.
Nė strukturėn e importeve vazhdon tė dominojė materiali ndėrtimor dhe zhavorri, por ditėve tė fundit ėshtė shtuar edhe importi i mallrave ushqimore. Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari – Lila thotė se reciprociteti do tė ndėrmerret, pasi tė verifikohet se janė shterė tėrė mundėsitė tjera.

Ekskluzive: ELKOS shkelė shtetin dhe kuifijtė e Kosovės
Lajme Shqip E Premte, 23 Shtator 2011 15:07
Prishtinė – Deputeti kosovar Ramiz Kelmendi nuk e njeh Kosovėn shtet tė pavarur. Kompania e tij Elkos Group i shet produktet serbe nėpėr territorin qė ai e njeh si UNMIK/KOSOVO. Nė rrjetin e shitjes, Elkos Trade Center (ETC), pjesė e Elkos Group, shiten produktet e koncernit “Bambi” nga Beogradi dhe tė “Unijapak” nga Nishi, tė cilat pėr territorin e UNMIK/KOSOVO i pėrfaqėson kompania e Kelmendit.
Koncerni Bambi, qė drejtohet nga Miroslav Miletiq dhe Unijapak, pronė e Milojka Maniq, kanė pėr distributorė tė autorizuar kompaninė Elkos Group edhe pėr territorin e Republikės sė Shqipėrisė. Nė ETC, edhe pas vendimit tė Qeverisė sė Kosovės pėr bllokimin e mallrave serbe shiten prodhimet e UNIJAPAK dhe tė koncernit Bamb. Nė paketimet e tyre figuron se distributor pėr Shqipėri dhe pėr UNMIK/KOSOVO ėshtė kompania Elkos.
Pėrveē Elkos ėshtė edhe kompania Gllareva, e cila shet produkte serbe nė ETC. Kompania Gllareva figuron tė jetė pėrfaqėsues i Swislion Group nga Beogradi pėr Shqipėri dhe UNMIK/KOSOVO.
Tė dyja kompanitė kosovare kanė vepruar njėjtė, duke u bėrė pėrfaqėsues tė firmave serbe pėr Shqipėri dhe nga kėtu t’i fusin nė tregun e Kosovės, pas vendimit tė Qeverisė sė Kosovės pėr ndalimin e importit tė mallrave serbe. Nė ETC produktet e kėtyre kompanive serbe janė nxjerrė nė shitje nė fund tė gushtit, njė muaj pas urdhrit tė Qeverisė sė Kosovės pėr ndalimin e mallrave serbe. Kėtė vendim nuk e kishte pėrfillur kompania e deputetit Kelmendi, e cila nga Ministria e Punėve tė Brendshme kishte marrė besimin pėr t’i furnizuar serbėt e pjesės veriore tė Kosovės gjatė kohės sė zbatimit tė masave tė reciprocitetit.
Pronari i kompanisė qė mori besimin qeverisė, edhe pėrkundėr mosnjohjės sė shtetėsisė dhe shpėrfilljės sė vendimit qeveritar pėr mos bashkėpunim me firmat serbe, nė faqėn zyrtare tė ELKOS GROUP ka shėnuar se pėriudha e luftės gjatė viteve 1998-99 e kishte dėrmuar biznesin e tij.
Kompania e tij, sipas shėnimeve tė biznesmenit kosovar, e kishte marrė veten pas luftės dhe iu ishte drejtuar shteteve perėndimore, me tė cilat kishte lidhur kontrata pėr t’i pėrfaqėsuar nė Kosovė. Por, shėnimet e Qendrės pėr Regjistrimin e Bizneseve nė Serbi japin njė tregim tjetėr pėr historikun e kompanisė kosovare Elkos.
Nė prill tė vitit 2008, gjatė kohės sė luftės, kompania Elkos del se ishte regjistruar nė Ministrinė serbe tė Tregtisė. Mė datėn 25 prill tė vitit 1998 kompania Elkos shėnohet se ėshtė themeluar zyrtarisht nė institucionet e Republikės sė Serbisė dhe kishte pėr adresė rrugėn “Edvarda Griga”, nė Beograd, si dhe pėrkufizohet si firmė, aktivitet shėrbyes-tregtar. Pasi krijoi njė qėndrueshmėri, krijoji rrjetet e marketeve nė pjesėn mė tė madhe tė Kosovės, disa vite mė vonė, mė 2006, pėrkatėsisht mė 15 prill tė kėtij, viti u nxor nė likudim kompania Elkos nė Beograd.
Kėto data nuk pėrmenden nė shėnimet zyrtare tė firmės sė Kelmendit. Elkos u themelua nė vitin 1990, si pikė e vogėl tregtimi prej jo mė shumė se 70 metrash katrorė. Qė nga ajo kohė e deri nė 1998, Elkos pati njė rritje tė vazhdueshme dhe hapi degėt e saj nė qytete tė ndryshme tė Kosovės (degėt kryesore nė Prishtinė) dhe nė Mal tė Zi.
“Lufta gjatė viteve 1998-99 pati njė efekt shaktėrrues pėr kompaninė tonė. Ndėrtesat, makineritė dhe malli qė dispononuam u shkatėrruan plotėsisht. Megjithatė, Elkos nuk e humbi shpresėn. Aktivitetin e filloi sėrish nga njė ndėrtesė prej 300 metrash katrorė, duke ngritur pėrsėri kapacitetet. Nė vitin 2000, vėmendja e Elkos iu drejtua perėndimit dhe u nėnshkruan kontratat e para me prodhues europianė pėr tė drejtat e shpėrndarjes sė mallrave nė Kosovė”, shėnohet nė historikun e kėsaj firme nė Kosovė, faktikisht, portali, me fktet qė posedon, e demanton kėtė pohim.
Por, firmat serbe nuk pėrmenden askund nė rrėfimin zyrtar tė kompanisė sė deputetit tė Kosovės. “Elkos ėshtė kompani private. Ritmet e rritjes deri nė vitin 2005 ishin aq tė mėdha, saqė nuk maten me pėrqindje, por me shumėfisha. Gjatė viteve tė fundit, pėr shkak tė pozicionit tė gjithanshėm nė treg, ritmet e rritjes janė pėrsėri tė larta, duke u luhatur midis 15 pėr qind dhe 20 pėr qind”, vazhdon rrėfimi zyrtar pėr firmėn Elkos.
Por, firma e tij pėrmendet diku tjetėr. Nė shėnimet oficiele tė kompanisė “Unijapak”. Aty shkruhet se pėrfaqėsues pėr Kosovė ėshtė firma e Kelmendit, por kėtė nuk ia lejojnė edhe nė paketimet e produkteve, ku shkruan se e mbulon territorin e UNMIK/KOSOVO.
Koncerni Bambi nga Beogradi e mban fshehtė bashkėpunimin me Kelmendin dhe nuk e pėrmend fare, duke shkruar se ka vetėm dilerė pėr Mal tė Zi, Bosnjė e Herzegovinė, Maqedoni e Slloveni. Portali LajmeShqip.com, gjithashtu, mėson se kompania Elkos, pas aksionit tė ndėrmarrė nga Qeveria e Republikės sė Kosovės nė veri tė Kosovės, ka shėnuar rekordin e importit tė kėsaj kompanie nga Serbia nė Kosovė dhe njėherit rritjen mė tė madhe tė kompanisė(LajmeShqip.com)


- Lajmet
- E enjte, 22 shtator, 2011

Hashimi i bie kambanės sė NASDAQ
ereniku, e enjte 22.09.2011 -
Thaēi gjatė fjalimit nė NASDAQ
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi e ka hapur sot bursėn e NASDAQ-ut nė New York, duke i rėnė kėmbanės simbolike qė nėnkupton fillimin e njė dite tė re nė treg.
Paraprakisht, Thaēi u prezantua nga zyrtarė tė kėsaj burse si kryeministri i parė i Republikės sė Kosovės, dhe njė nga themeluesit e UĒK-sė. Pastaj, kryeministri Thaēi mbajti njė fjalim tė shkurtėr ku falėnderoi NASDAQ-un pėr mundėsinė dhe tha se Kosova si shtet i ri ėshtė i hapur pėr investimet e huaja.
Njė ditė mė parė bursėn e NASDAQ-ut (e dyta mė e madhja nė botė, pas NYSE), e kishte hapur presidenti i Tanzanisė, kurse para dy ditėsh kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha.

Tadic, kėrkesė nė OKB pėr veriun
ereniku 22/09/2011 15:30
Presidenti i Serbisė, Boris Tadic do tė tentojė qė nė takimet me liderėt botėrorė nė Nju Jork, tė marrė mbėshtetje qė problemi pėr pikat kufitare me Kosovėn tė zgjidhet duke aplikuar planin e Ban Ki Moon tė vitit 2008.
Aplikimi i kėtij plani, sipas qarqeve politike serbe, ėshtė njė tentativė qė bashkėsia ndėrkombėtare tė pranojė se “veriu ėshtė i vecantė” dhe se pėr tė mund tė nisnin edhe bisedime pėr autonomi apo ndarje.
E pėrditshmja “Blic” shkruan se, Tadic pret tė takohet me zyrtarėt mė tė lartė tė SHBA, Rusisė dhe BE-sė, pėr tė marrė nga ata mbėshtetje pėr qėndrimet e Beogradit.
nė dobi tė serbėve, qė nėnkupton largimin e doganierėve dhe policėve tė Kosovės nga Bėrnjaku dhe Jarinja, presidenti do tė pėrpiqet tė hapė edhe rrugėn e bisedimeve pėr kėtė zonė. Vec tentativės qė situata nė veriun e Kosovės tė zgjidhet nė dobi tė serbėve, qė nėnkupton largimin e doganierėve dhe policėve tė Kosovės nga Bėrnjaku dhe Jarinja, presidenti do tė pėrpiqet tė hapė edhe rrugėn e bisedimeve pėr kėtė zonė. Tadic ka kohė qė synon ndarjen e Kosovės, synim pėr tė cilin disa muaj mė parė ai iu drejtua me njė mesazh edhe Tiranės zyrtare, pėr ndarjen e territoreve. Ndėrkohė qė propozimi mė i fundit pėr veriun e shtetit tė ri tė Evropės e bėri mė herėt gjatė muajit shefi i ICO-sė, Piter Feith, i cili propozoi modelin e Katalonjės nė Spanjė. Ndėrkohė, nga Prishtina zyrtare propozimet nė fjalė janė konsideruar si tė papranueshme, pasi sipas qeverisė kosovare pėr veriun mjafton plani i Ahtisarit. /ereniku/tch/blic/

Princi i Bruneit: Do ta njohim Kosovėn
ereniku e enjte, 22 Shtator 2011
New York – Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi dhe ministri i Punėve tė Jashtme Enver Hoxhaj, kanė zhvilluar takime me pėrfaqėsues tė vendeve anėtare tė Ligės Arabe dhe Organizatės pėr Kooperim Islamik.
Zyra pėr informim i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme thotė se Princi i Bruneit i ka konfirmuar kryeministrit Thaēi dhe ministrit Hoxhaj, se shteti i tij ėshtė nė proces tė vendimmarrjes pėr njohjen e Kosovės, shtet sovran dhe i pavarur.
Kryeministri Thaēi ka theksuar se pas vendosjes sė marrėdhėnieve diplomatike mes dy vendeve, Republika e Kosovės ėshtė e interesuar tė zhvillojė marrėdhėniet ekonomike, arsimore dhe kulturore me Brunein.
Po ashtu, kryeministri Thaēi dhe ministri Hoxhaj, kanė zhvilluar takime me pėrfaqėsues tė vendeve anėtare tė CARIKOM-it, ku kanė marrė premtime edhe nga kėto shtete pėr njohjen e Republikės sė Kosovės nė njė tė ardhme tė afėrt.
Ndėrkaq, ministri Enver Hoxhaj ka zhvilluar njė takim tjetėr me ministrin e Drejtėsisė tė Zelandės sė Re, i cili kryeson delegacionin e kėtij shteti nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė. Ata kanė biseduar pėr intensifikimin e marrėdhėnieve e gjithanshme bilaterale mes dy shteteve.
Po ashtu, Hoxhaj ka takuar disa pėrfaqėsues tė vendeve qė shtrihen nė ishujt e Pacifikut. Ai ka kėrkuar nga udhėheqėsit e tyre qė sa mė shpejtė tė marrin vendimin pėr njohjen e shtetit tė pavarur dhe sovran tė Kosovės, vendim qė do tė ndikonte nė stabilitetin e rajonit.
Kryeministri Thaēi dhe ministri Hoxhaj kanė zhvilluar njė takim gjithashtu edhe me Emirin e Katarit, Sheikh Hamad bin Khalifa al-Thani, i cili ka premtuar se do tė vazhdojė ta mbėshtesė Kosovėn nė procesin e njohjeve tė reja ndėrkombėtare.

Nis transporti pėr banorėt e Kodrės sė Minatorėve

ereniku, 22 shtator 2011 Koha: 16:21 -
Banorėt e Kodrės sė Minatorėve nė veri tė Mitrovicės, tė cilėt pėr 6 ditė mė radhė nuk kanė mundur tė lėvizin pėr nė pjesėn tjetėr tė qytetit pėr shkak tė barrikadės sė vendosur nga strukturat paralele serbe nė urėn e Ibrit, kanė udhėtuar tė enjten me autobus nga jugu pėr nė lagjen e tyre.

Ftojnė serbėt qė me ēdo kusht t’i mbrojnė gjykatat nga shqiptarėt
ereniku, 22 shtator 2011 Koha: 16:02
Kryetarėt paralelė tė katėr komunave veriore dhe i ashtuquajturi kryeshef i qarkut tė Mitrovicės, kanė apeluar tė enjten nė Rudare para qytetarėve serbė tė veriut pėr qetėsi, unitet dhe bashkim, pasi siē thanė ata, ditėt nė vijim mund tė ketė “provokime” nga njė pjesė e bashkėsisė ndėrkombėtare dhe Prishtina.(burimi:Kosovapress)

Deputetėt nuk mund tė bėjnė vlerėsime mbi vlerėsimet e Gjykatės Kushtetuese
ereniku - Prishtinė, 22 shtator 2011 Koha: 15:22
Lidhja Demokratike e Kosovės dhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės konsiderojnė se vlerėsimet e Gjykatės Kushtetuese pėr ēėshtjen e imunitetit, nuk duhet tė vlerėsohen nga subjektet politike, pavarėsisht nėse i pėlqen dikujt apo jo vlerėsimi i kėsaj gjykate.

Arrestohen 13 serbė nė Mitrovicė
ereniku 22.09.2011/00:18 - E Enjte
Mbrėmje efikase. Policia e Kosovės ka arrestuar 13 serbė pėr hyrje ilegale nė Kosovė dhe transportimin e lėndės sė parė pėr kombinatin Trepca gjatė ditės sė djeshme. Lajmin e ka konfirmuar ministri i Brendshėm, Bajram Rexhepi. Sipas tij, ata janė arrestuar nė terminalin e Trepcės pas bartjes sė kamionėve me koncetrat pėr nevoja tė minierės.
Sipas Rexhepit, tė arrestuarit po mbahen nė burgim prej 48 orėsh pasi prokurori ti caktoj masat e tjera tė arrestit. Sipas informacioneve tė fundit, serbėt janė mbledhur nė pjesėn veriore pėr tė diskutuar zhvillimet e fundit. /burimi: indeksonline/

VV Bajramit: Ishin Glauku dhe Liburni
22.09.2011/14:52 - E Enjte
Konjufca nė protestėn kundėr Stefanovicit
Glauk Konjufca dhe Liburn Aliu janė dy deputetėt e Lėvizjes Vetėvendosje, qė mund tė ballafaqohen me arrestim pas paralajmėrimit tė ministrit tė Brendshėm, Bajram Rexhepi. Pjesėmarrjen e tyre nė aksionin e djeshėm nė Lupē e ka konfirmuar pėr portalin Indeksonline, sekretari i kėsaj lėvizjeje, Dardan Molliqaj.
“Si nė tė gjitha aktivitetet tona, ka pasur edhe deputetė prezentė. Ata janė tė pandashėm prej aktivistėsve dhe popullit tė Kosovės. Aty kanė qenė Glauk Konjufca dhe Liburn Aliu”, ka thėnė Molliqaj.
Ai e ka vlerėsuar shqetėsuese deklaratėn e ministrit Rexhepi, sepse ka thėnė se ‘ky ministėr i shtetit dhe qeverisė policore’ nuk e ka zellin e njėjtė edhe pėr deputetėt e ministrat qė vijnė nė veri pėr tė djegur kufirin dhe pėr tė organizuar stukturat paralele serbe.
Molliqaj ka thėnė se tash kjo qeveri po e pėrdor edhe Gjykatėn Kushtetuese kundėr kujtdo qė provon tė bėjė diēka ndryshe, dhe arrestimi i deputetėvė nuk do ta befasonte. /indeksonline/

Deputetėt e Vetėvendosjes mund tė arrestohen
22.09.2011/12:32 - E Enjte
Aksioni i djeshėm i VV-sė nė Lupē
Aksioni djeshėm i aktivistėve tė Vetėvendosjes ku rrokullisėn njė kamion me mallra serbe, si duket nuk do tė kaloj pa pasoja. Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, ka paralajmėruar sot se nėse vėrtetohet qė nė kėtė aksion kanė marrė pjesė edhe deputetėt tė Vetėvendosjes atėherė ata do tė arrestohen.
Ndėrkohė sipas burimeve tė portalit Indeksonline.net, gjatė aksionit tė djeshėm prezent ishin edhe deputetėt Glauk Konjufca e Liburn Aliu. Zyrtarėt e Vetėvendosjes nuk e kanė komentuar zyrtarisht praninė apo jo tė deputetėve tė saj nė aksionin e djeshėm.
Ndryshe tashmė edhe Gjykata Kushtetuese e ka sqaruar ēėshtjen e imunitetit tė deputetėve, dhe mėnyrėn se si ata mund tė arrestohen./indeksonline/

Pėr barrikadat po presim Brukselin
22.09.2011/11:29 - E Enjte
Ministri i Brendshėm, Bajram Rexhepi, ka raportuar sot nė Kuvendin e Kosovės nė detaje pėr situatėn nė veri, pas nisjes sė operacionit me 16 shtator, dhe bllokimit tė rrugėve nga ana e serbėve lokal.
Rexhepi vazhdon tė insistoj se barrikadat janė tė jashtėligjshme, ndėrsa pėr momentin po presintrysnin e Brukselit drejtuar Beogradit, por nė rast tė kundėrt nėse as kjo nuk kryen punė atėherė ai tha se janė tė detyruar tė heqin barrikadat.
“Dhe nėse nuk bėjnė punė trysnit e Brukselit ndaj Beogradit, sepse edhe Beogradi qėndron prapa kėtyre barrikadave atėherė ne duhet tė koordinohemi me KFOR-in e EULEX-in dhe tė mundėsojmė lėvizjen e lirė dhe qarkullimin e njerėzve nė kėto pjesė duke i hequr barrikadat”, ka thėnė Rexhepi.
Rexhepi ka porositur edhe banorėt e fshatrave tė veriut qė tė mos frikėsohen dhe tė jenė tė qetė pas sipas tij Policia e ka gjendjen nėn kontroll tė plot dhe nuk ka vend pėr panik.

Fitou: Serbėt t’i largojnė barrikadat
22.09.2011/11:12 - E Enjte
Ambasadori francez nė Kosovė, Francois Fitou ėshtė shumė aktiv. Deklarohet shpesh pėr zhvillimet politike nė vend, gjė e pazakontė pėr diplomatė tė huaj. Madje tė enjten, ai e ka thirrur njė konferencė pėr media, duke deklaruar se "barrikadat nė veri duhet tė hiqen nga vetė serbėt sepse ato janė pengesa kryesore pėr vetė jetėn dhe pėrditshmėrinė e qytetarėve".
Ambasadori me tej ka shtuar se nuk ka ndonjė plan tė posaēėm pėr heqjen e barrikadave, por nė ditėt e ardhshme gjėrat mund tė ndryshojnė.

Imuniteti - qeveritarėt me keq se deputetėt
22.09.2011 - E Enjte
Njė burim i afėrt me gjykatės qė i kanė dhėnė pėrgjigje kėrkesės sė Qeverisė pėr interpretimin e imunitetit tė presidentit, deputetėve dhe anėtarėve tė Qeverisė, i ka thėnė tė mėrkurėn “Kohės Ditore” se aktgjykimi do tė publikohet tė enjten dhe se nuk ka ndonjė mendim tė ndarė pėr tė. Gjyqtarėt njėzėri kanė dhėnė interpretimin, qė ndėr tė tjera precizon se qeveritarėt nuk kanė kurrfarė mbrojtje speciale. “Qeveritarėt janė edhe mė keq se deputetėt. Asnjė mbrojtje speciale nuk kanė, madje as kryeministri...”

Sot, duart e lira pėr arrestimet
ereniku 22.09.2011/10:35 - E Enjte
Nga e enjtja EULEX-i do t’i ketė duart e lira pėr ta arrestuar deputetin Fatmir Limaj, i cili edhe tė mėrkurėn ėshtė marrė nė pyetje nga prokuroria nė lidhje me dyshimet pėr keqpėrdorim tė detyrės sa ka qenė ministėr i Transportit.
Burime tė afėrta me Gjykatėn Kushtetuese kanė bėrė tė ditur se aktgjykimi i saj, i cili i zhvesh deputetėt nga imuniteti, do tė hyjė nė fuqi nė momentin e publikimit, gjė qė do tė ndodhė tė enjten. “Deri sot praktika ka qenė se vendimi ka hyrė nė fuqi ditėn e nėnshkrimit dhe bėrjes sė tij publike. Shpallja nė ‘Gazetėn Zyrtare’ bėhet sipas rregullave tė procedurės sė gjykatės dhe nė asnjė rast deri tash gjykata nuk e ka lidhur hyrjen nė fuqi me shpalljen nė ‘Gazetė Zyrtare”, ka thėnė ky burim, i cili ka theksuar se prokurorėt i kanė duart e lira pėr tė vepruar.
Por EULEX-i qė ka kompetenca ekzekutive dhe ka lėshuar urdhrin pėr arrestimin e deputetit Fatmir Limaj, i cili ka njė aktakuzė pėr krime lufte dhe po merret nė pyetje pėr krime ekonomike, po pret qė tė veprojė kur aktgjykimi pėr imunitetin e deputetėve tė botohet nė “Gazetėn Zyrtare”. Zėdhėnėsi i kėtij misioni, Nicolas Haėton, ka thėnė se EULEX-i po e studion vendimin e Kushtetueses pa dashur tė flasė mė shumė rreth mundėsisė sė arrestimit. Ai ka thėnė se EULEX-i do ta komentojė rastin vetėm pasi teksti i plotė i aktgjykimit do t’u komunikohet palėve dhe do tė publikohet nė “Gazetėn Zyrtare” nė kohėn pėrkatėse. Megjithėkėtė ballafaqimin me prokurorin Limaj nuk e ka pėrfunduar as tė mėrkurėn. Do tė vazhdojė edhe mė 10 dhe 12 tetor. Sikurse tė martėn, ai nuk ka folur para medieve, por avokati i tij Tahir Rrecaj, i cili vazhdon tė besojė se klienti i tij ėshtė i pafajshėm. /burimi: koha/

Policia e Kosovės bėhet me helikopterė
ereniku 22.09.2011/08:15 - E Enjte
Situata e krijuar nė veri tė Kosovės pas rikthimit tė kontrollit doganor dhe policor nė pikat kufitare 1 e 31 ka nxjerrė nė pah nevojėn e pajisjes sė Policisė sė Kosovės me helikopterė.
Ndonėse edhe pas dymbėdhjetė vjetėsh tė pėrfundimit tė luftės nė Kosovė dhe tre vjet nga koha e shpalljes sė pavarėsisė, institucionet e shtetit tė Kosovės nuk kanė arritur qė ta pajisin Policinė e Kosovės, por as Forcėn e Sigurisė sė Kosovės me helikopterė dhe mjete tė tjera tė rėnda tė blinduara.
Mirėpo, zhvillimet e fundit nė veri tė Mitrovicės, ku pjesėtarėt e njėsisė speciale “ROSU” tė Policisė sė Kosovės mbeten nė mėshirėn e KFOR-it, pasi kanė mbetur tė izoluar nė pjesėn matanė lumit Ibėr pėr shkak tė mungesės sė helikopterėve, ka shtyrė ministrin e Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepin, qė tė kėrkojė seriozisht blerjen e dy helikopterėve dhe pajisjeve tjera tė sofistikuara pėr forcat e rendit.
Zyrtarė tė lartė qeveritarė kanė konfirmuar nė kushte anonimiteti se projekti pėr pėrforcimin e logjistikės pėr Policinė e Kosovės parimisht ka marrė dritėn e gjelbėr nga ekzekutivi kosovar, por vetėm pritet ndarja e mjeteve financiare, i cili plan pritet qė gjatė ditėve tė ardhshme tė prezantohet nė Kuvendin e Kosovės.
Vlera e mjeteve qė planifikohen tė ndahen pėr helikopterė ėshtė rreth 20 milionė euro. Duke folur pėr nevojėn e pajisjes sė Policisė sė Kosovės me helikopterė dhe automjete tė blinduara, ministri Rexhepi ka kėrkuar nga anėtarėt e Komisionit pėr Siguri qė t’i japin mbėshtetje kėtij plani, i cili mund tė jetėsohet brenda njė kohe tė shkurtėr, shkruan Zėri.

Greva e urisė sė minatorėve nė ditėn e katėrt
22/09/2011
Greva e urise e 10 minatoreve tė Bulqizės, e cila po zhvillohet nė njė ambient privat pranė kompanisė ACR-sė, ka hyrė nė ditėn e katėrt tė zhvillimit tė saj.
Nė mbėshtetje tė grevistėve, sė bashku me minatorėt protestues janė bashkuar edhe familjarė e fėmijė tė vendosur pėr ta ēuar protesten deri ne fund, kur te plotesohen nje per nje kerkesat e minatoreve. mesohet nga komisioni i greves se per grevistet kane filluar te shfaqen probleme me shendetin e tyre si dhimbje koke, dhe lodhje te madhe.
Grevistet tashme kane nevoje edhe per kontroll mjeksor. Ne nje ēader te ngritur prane ambientit ku zhvillohet greva, qendrojne grupe minatoresh, qe interesohen per ruajtjen e grevisteve, non stop 24 ore. Nderkohe ne Gjykaten e Peshkopise sot nisi gjyqi pas padise se kompanise ACR-sė pėr disa sindikaliste. Taf Koleci, Dilaver Perkoxha dhe kryetari i greves se urise Baki Bajraktari. Ata jane paditur nga firma ACR per veprime te paligjshme te greves.

Opozita tek minatorėt nė Bulqizė
Pėrfaqėsues nga opozita e bashkuar kanė udhėtuar mesditėn e sė mėrkurės drejt Bulqizės pėr tė parė nga afėr gjendjen e minatorėve grevistė.
Deputeti Saimir Tahiri, Kurt Kola dhe Petro Koci janė takuar me minatorėt grevistė tė cilėt krahas pėrballjes me kėtė grevė urie kanė shprehur edhe shqetėsimin pėr njė hakmarrje ndaj fėmijėve tė tyre tė orkestruar nga Drejtoria Arsimore.
“Fėmijėt tanė nuk kanė lekė pėr tė shkuar nė shkollė. Dil nga greva, shko nė shtėpi, fėmija tė lutet pėr 100 lekė. Kjo ėshtė njė katastrofė! Sot Bulqiza, qė duhet tė ishte thesari mė i cmuar, po Genc Ruli duhet tė ishte para drejtėsisė. Tė paktėn tė kishte mirėsinė ky shtet qė t’u jepte pėrgjigje minatorėve. Tė gjithė ata nuk janė skellevėr as tė Rulit e as tė kujtdo tjetėr vuan”, ka deklaruar njė minator.
Nga Bulqiza deputeti Saimir Tahiri ka komentuar edhe deklaratat e ministrit tė Bujqėsisė Genc Ruli, i cili ftoi opozitėn t’i dėrgonte provat nė prokurori.
“Genc Ruli ka dalė prapė nė konferencė pėr shtyp dhe ka thėnė se do ta zbardhė cėshtjen e Bulqizės dhe sipas tij, ne kemi bėrė akuza tė padrejta ndaj tij. Ruli duhet tė ishte para drejtėsisė. Tė paktėn tė kishte mirėsinė ky shtet, ose kjo qeveri, qė t’u jepte pėrgjigje minatorėve. Tė gjithė duhet tė thoni se, nuk jeni skellevėr, as tė Rulit e as tė askujt tjetėr”, ka deklaruar
Tahiri./burimi:tch/


- Lajmet
- E mėrkurė, 21 shtator, 2011

ora:19:
dy aktivistė tė Vetėvendosjes
Prishtinė, 21 shtator 2011
Dy aktivistė tė Lėvizjes Vetėvendosje janė arrestuar tė mėrkurėn rreth orės 17:00 nė hyrje tė Prishtinės, pasi u ndaluan me makinėn me tė cilėn udhėtonin.
Sipas njė komunikate pėr media tė Lėvizjes Vetėvendosje, aktivistėt e arrestuar janė Salih Zyba dhe Arbėri Krasniqi, ndėrkohė qė policia ende nuk ka dhėnė ndonjė informatė pėr arsyen e mbajtjes sė tyre.
Lėvizja Vetėvendosje proteston ashpėr kundėr kėtij arrestimi arbitrar nga ana e policisė dhe kėrkon lirimin e menjėhershėm tė aktivistėve tė saj.
Zyrtarė tė Policisė sė Kosovės nuk kanė mund tė konfirmojnė pėr Kosovapress arsyet e arrestimit tė dy aktivistėve tė Vetėvendosjes.
Baki Kelani, zėdhėnės pėr media i Policisė sė Kosovės, ka thėnė se pėr momentin nuk dihen arsyet e arrestimit dhe nėse ky arrestim ka tė bėjė me aksionin e mėhershėm tė Vetėvendosjes, me ē’rast nė shenjė kundėrshtimi ndaj hyrjes sė kamionėve serbė nė Kosovė, aktivistėt e kėsaj lėvizjeje kanė rrotulluar njė kamion nga Serbia nė afėrsi tė Lupēit, nė magjistralen Prishtinė-Besianė. (burimi: Kosovapress)

ORA: 18:58
VV merr pėrsipėr rrotullimin e kamionit nė Lupē
 ERENIKU - E Mėrkurė, 21 Shtator 2011
– Derisa mė herėt gjatė ditės, sot, Portali LajmeShqip.com ka raportuar pėr vendimin e Qeverisė sė Kosovės qė tė mos e lejojė asnjė kamion me mallra nga Serbia, nė tė cilin nė dokumente nuk shkruan Republika e Kosovės, pasdite ka pasuar aksioni i Vetėvendosjes me rrėzimin e njė kamioni me mallra serbe nė Lupē.
Ndėrkohė edhe vetė Lėvizja Vetėvendosje e ka marrė sot zyrtarisht pėrsipėr aksionin e kryer nė Lupē tė Podujevės.
Nė kumtesėn e Vetėvendosjes thuhet se “sot, mė 21 shtator, rreth orės 16:00, nė afėrsi tė fshatit Lupē, nė magjistralen Besianė-Prishtinė, Lėvizja VETĖVENDOSJE! ndėrmori njė aksion kundėr mauneve me mallra tė Serbisė”.
Me kėtė rast, thuhet nė kumtesė, aktivistė dhe deputetė tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! shkarkuan mallin, i cili ishte prodhim i “Centro Proizvod” nga Beogradi dhe mė pas e rrotulluan maunen, pėr ta bėrė tė palėvizshme.
Vetėvendosje ka pėrcjellė bashkėngjitur edhe fotografinė nga ky aksion dhe dokumentet shoqėruese tė mallit.
ME PARE ISHTE NJOFTUAR:
Podujevė – Njė kamion i firmės “Passable” ėshtė rrotulluar sot nė fshatin Lupē tė Podujevės, nga anėtarėt e Lėvizjes Vetėvendosje, kanė bėrė tė ditur burime tė portalit.
Sipas informatave tė para, ende tė pakonfirmuara zyrtarisht nga policia, disa persona qė thuhet tė kenė qenė aktivistė Vetėvendosjes, e kanė ndalur kamionin qė vinte nga Serbia, dhe pasi e kanė legjitimuar ngasėsin, e kanė rrotulluar kamionin.
Anėtarėt e VV-sė, qė kanė kryer kėtė veprim, raportohet tė kenė qenė tė veshur me jelekė fosfori tė uniformės sė policisė dhe me njė sinjal-stop ndalues nė dorė, me tė cilin e kanė ndalur kamionin dhe mė pas e kanė rrotulluar.
Aksioni bėhet e ditur tė jetė kryer me pretekstin se kamioni ka bartur mallra serbe nga Serbia nė Kosovė, gjė qė pėr kėtė lėvizje ėshtė e papranueshme.
Policia e Kosovės, deri mė tani, zyrtarisht ka thėnė se ėshtė e informuar pėr ngjarjen, por ende nuk mund tė konfirmojė asgjė, pos informatės sė parė se aktivistė tė Vetėvendosjes e kanė rrotulluar njė kamion nė Lupē.
Ngjarja nuk ėshtė konfirmuar ende zyrtarisht as nga Lėvizja Vetėvendosje as nga Policia e Kosovės.

ora: 18:29
/ereniku/: VAZHDON LOJA E FELLIQT E EULEXI-t:
Zyrtarėt e EULEX-it ngritin tre gishtėrinj dhe gjuajnė me gurė barrikadėn serbe
Mitrovicė, 21 shtator 2011 Tė mėrkurėn pasdite dy zyrtarė tė EULEX-it, njėri nga Estonia dhe tjetri nga Lituania, kanė kaluar nga veriu barrikadėn mbi urėn kryesore tė lumit Ibėr, duke kaluar nė pjesėn jugore tė qytetit dhe kanė ngritur tre gishtėrinj (simbolikė e paramilitarėve serbė), ndėrkohė qė burimet e Kosovapress-it bėjnė tė ditur se dy zyrtarėt e EULEX-it kanė filluar tė hedhin gurė nė drejtim tė serbėve nė veri, duke provokuar situatėn, e cila edhe ashtu ėshtė e tensionuar.
Sipas kėtyre burimeve, policėt e Kosovės kanė reaguar menjėherė, duke ndaluar tė dy personat, por nė mungesė tė dokumentacionit, nuk kanė arritur t’i identifikojnė. Policėt e Kosovės ndėrkohė kanė kėrkuar ndihmė nga kolegėt e tyre tė EULEX-it.
Sipas dėshmitarėve okularė ka arritur njė xhip i EULEX-it me dy zyrtarė civilė, tė cilėt i kanė marrė personat, i kanė futur nė makinė dhe janė larguar.
Besim Hoti, zėdhėnės i policisė rajonale tė Mitrovicės, ka konfirmuar rastin, duke thėnė se personat kanė kaluar nga pjesa veriore dhe kanė hipur mbi zhavorr, duke ngritur tre gishtėrinj, kanė kėnduar dhe janė fotografuar mes vete.
“Ėshtė konfirmuar se tė dy personat janė zyrtarė tė EULEX-it, njėri nga tė cilėt ėshtė nga Estonia dhe tjetri nga Lituania”, ka thėnė Hoti pėr Kosovapress.
Nga ana tjetėr Zyra e informacionit tė EULEX-it, e kontaktuar nga Kosovapress nuk ka dashur qė tė komentojė rastin pėr momentin./burimi: Kosovapress/

Zvonko Veselinoviq, kontrabandė me tren
E Mėrkurė, 21 Shtator 2011
Mitrovicė – Nė veri tė Kosovės vazhdon i papenguar kontrabandimi i mallrave nga Serbia, qė nga gjilpėra e deri te nafta dhe armėt. Ky kontrabandim ėshtė duke u kryer me anė tė qarkullimit tė trenit, nė realacionin Kralevė dhe qytetet nė jug tė Serbisė, deri nė Zveēan.
Burime tė Portalit LajmeShqip.com, kanė bėrė tė ditur se Zvonko Veselinoviq nuk mėrzitet fare pėr transportin rrugor. Biznesi i tij i naftes dhe derivateve ėshtė duke ecur pėr bukuri, tani kur ai e ka nė dorė transportin hekurudhor, tė cilin e shfrytėzon i papenguar nga askush. Burime tė Portalit LajmeShqip.com kanė konirmuar se tė hėnėn, rreth mesnatės, njė kompozicion shumė i madhė i trenit, ka arritur nga Serbia nė Zveēan.
Po sipas burimeve, me kėtė tren kanė hyrė ilegalisht nė Kosovė sė paku gjashtė vagonė me cisterna tė mbushura me derivate tė naftės, qė kanė qenė pronė e kryekapos sė krimit tė organizuar nė veriun e Kosovės, Zvonko Veselinoviq.
Raportohet se nė tren, gjithashtu, ka pasuar tė ngarkuara edhe mallra tė tjera ushqimore dhe mallrat tė akcizės, si kafe, alkool, cigare etj.
Me kėtė tren ėshtė duke u bėrė edhe qarkullim i udhėtarėve, ndėrkohė qė treni nuk kontrollohet nga asnjė institucion i sigurisė, vendor as ndėrkombėtar. (BURIMI: LajmeShqip.com)

ora: 17:01
Hapet edhe pika kufitare nė Jarinje
Mitrovicė, 21 shtator 2011
Pjesėtarė gjermanė tė KFOR-it kanė hapur tė mėrkurėn pikėn kufitare nė Jarinje, kanė bėrė tė ditur burime tė Kosovapress-it.
Gjatė ditės sė djeshme KFOR-i ka hapur edhe pikėn nė Bėrnjak, qė do tė thotė se tė dyja pikat kufitare tani janė tė qarkullueshme, por vetėm pėr kėmbėsorė pėr shkak tė barrikadave tė cilat janė vendosur para gjashtė ditėsh nga grupe ekstremistėsh serbė.
Sipas burimeve, nė pikat kufitare Jarinje dhe Bėrnjak, pėrveē pjesėtarėve tė KFOR-it dhe EULEX-it, ndodhen edhe policėt kufitarė dhe doganierė tė Kosovės.
Ndryshe, ashtu sikur ishte paralajmėruar tė premten e kaluar nė pikat kufitare 1 dhe 31 janė vendosur policė dhe doganierė tė Kosovės, tė cilėt janė dėrguar atje me helikopterė tė KFOR-it, pėr shkak tė bllokadave qė kanė vendosur serbėt nėpėr rrugėt qė ēojnė drejt kėtyre dy pikave kufitare./burimi: Kosovapress/

ORA13:48
Vulat Doganore, Serbia vazhdon shkejlen
ereniku - e mėrkurė, 21 Shtator 2011
Prishtinė – Serbia vazhdon tė shkelė marrėveshjen pėr njohjen e ndėrsjellė tė vulave doganore ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, tė arritur nė Bruksel mė 2 shtator, kurse nga eksportuesit kosovarė kėrkon tė pajisen me dokumentacion tė institucioneve paralele serbe.
Pėrderisa Kosova vazhdon tė respektojė marrėveshjen pėr njohjen e ndėrsjellė tė vulave doganore ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, pala serbe vazhdon ta shkelė atė, ndėrkaq nga eksportuesit kosovarė kėrkon tė pajisen me dokumentacion tė institucioneve paralele serbe nė zyrat ekzistuese nė Mitrovicė dhe Ranillug.
Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila, thotė se ēėshtja e vulave dhe dokumenteve pėrcjellėse tė mallrave ėshtė saktėsuar qartė nė marrėveshjen e arritur nė Bruksel. “Ka qenė shumė e qartė edhe nė konkluzat e 2 shtatorit, qė marrėveshja e cila ėshtė pranuar nė Bruksel, pėrfshin vulat e doganave tė Kosovės, pa asnjė ndryshim, dhe dokumentet pėrcjellėse. D.m.th. nuk ka asnjė arsyetim pėr mospranimin, gjegjėsisht kjo ėshtė njė arsyetim i palės serbe pėr tė qenė nė njėfarė forme nė njė lojė politike edhe me kėtė ēėshtje e cila ėshtė vlerėsuar teknike dhe si e tillė ka mundur tė zbatohet qė nga java e kaluar, ditėn e premte kur pala kosovare ka filluar ta zbatojė marrėveshjen”.
Qė nga e premtja, vetėm dy kamionė tė kompanisė “Sharrcem” e kaluan kufirin me Serbinė tė martėn, por qė u kthyen njė ditė mė pas, pasi nuk kishin dokumentacion tė institucioneve paralele serbe. Ministrja Kusari-Lila thotė se kjo paraqet shkelje tė dyfishtė, dhe fton eksportuesit qė tė tentojnė sėrish tė eksportojnė nė Serbi. Qė nga e premtja, kur ėshtė hequr reciprociteti ndaj Serbisė, nė Kosovė kanė hyrė rreth 300 kamionė me mallra serbe. (LajmeShqip.com)

Thaci: Nė veri do tė rikthehet rendi dhe ligji
Thaēi: Do tė shpėrbėjmė strukturat ilegale dhe kriminale qė veprojnė nė veri tė Kosovės
21/09/2011
Thaci: Duhet tė shpėrbėhen strukturat ilegale dhe kjo mund tė arrihet pėrmes veprimeve tė pėrbashkėta mes institucioneve tė Kosovės dhe ndėrkombėtarėve.
Kryeministri i Kosovės Hashim Thaci deklaroi se Kosova ėshtė e pavarur dhe sovrane, ndėrsa theksoi se nuk do tė ketė ndarje tė veriut, por aty do tė rikthehet rendi dhe ligji.
Duke folur nė njė intervistė pėr "Zėrin e Amerikės", Thaci deklaroi se nė vend ka bashkėpunim pėr tė forcuar integritetin dhe heqjen e barrikadave nga strukturat ilegale nė veri.
"Ajo qė thotė Beogradi ėshtė pa rėndėsi.Duhet tė shpėrbėhen strukturat ilegale dhe kjo mund tė arrihet pėrmes veprimeve tė pėrbashkėta mes institucioneve tė Kosovės dhe ndėrkombėtarėve", tha Thaci.
Shefi i qeverisė kosovare theksoi ndėr tė tjėra se konflikti me kriminelėt ėshtė i hapur dhe me ta nuk ka pėr tė patur kompromis.
Po ashtu Thaci deklaroi se qeveria kosovare do tė vazhdojė luftėn ndajk korrupsionit dhe do tė ecė pėrpara pėrmes reformave.
Situata nė veri tė Kosovės vazhdon tė jetė e tensionuar, megjithatė pa incidente. Ndėrsa KFOR-i ka hequr telat me gjemba nga pikėkalimi kufitar nė Bėrnjak,por pėr shkak tė barrikadave kalimi mbetet ende i bllokuar.
Mėsohet se barrikadat do tė qėndrojnė edhe pėr pak ditė dhe sipas "Kohės Ditore", pritet qė pėr njė aksion tjetėr tė mundshėm tė EULEX dhe KFOR tė ketė mė parė njė konsultim me presidenten Atifete Jahjaga dhe kryeministrin Hashim Thaci.
KFOR-i e EULEX-i nuk e shohin ēėshtjen e heqjes sė barrikadave vetėm si aksion tė organeve tė sigurisė. Nė kėtė mėnyrė tė dy kėta mekanizma ndėrkombėtarė i presin qė pėrfaqėsuesit politikė tė Kosovės dhe tė Serbisė tė konsultohen me Brukselin pėr mėnyrėn se si do tė mundėsohet qarkullimi i qytetarėve nė pjesėn mė problematike tė Kosovės.
Strukturat paralele tė Serbisė nė veri tė Kosovės kanė bllokuar rrugėt nė pjesėn qė dominohet nga qytetarėt serbė tė Kosovės nėpėrmjet barrikadave tė ndryshme pėrfshirė muret e betonit, si pėrgjigje ndaj veprimit tė EULEX-it dhe KFOR-it tė koordinuar me institucionet e Kosovės pėr vendosjen e doganierėve nė pikėkalimet kufitare nė Jarinje dhe Bėrnjak.
Zėdhėnėsi i KFOR-it, Ralph Adametz, ka thėnė se misioni paqeruajtės i NATO-s nuk ka dhėnė asnjė ultimatum pėr heqjen e barrikadave.


- Lajmet
- E marte, 20 shtator, 2011

Ereniku.net edhe sot, bazuar dhe ne agjencite tjera informative nga Kosova e me gjere, sjell kronologji lajmesh tė reja rreth ngjarjeve nė Kosovėn Veriore.

Bėrnjak, KFOR heq telat me gjemba
20/09/2011
Bėrnjak, KFOR heq telat me gjemba
Ushtarė gjermanė dhe francezė tė KFOR-it kanė hequr nė tėrėsi telat me gjemba qė bllokonin drejtimin pėr nė Serbi dhe pjesėrisht nė Kosovė.
Sipas mediave kosovare, telat me gjemba ndodheshin nė pikėn kufitare 31 nė Bėrnjak, ku megjithatė ka mbetur zhavorri dhe betoni i hedhur nga banorėt serbė.
Nė kėtė pikė kalimi, pėrvec ushtarėve tė KFOR-it ndodhen edhe agjentė dhe doganierė tė EULEX-it dhe Policisė sė Kosovės.
Mėsohet se kjo pikė kufitare do tė qėndrojė e hapur deri nė orėn 24, pėr transportimin e mallrave pa akcizė dhe ato nė sasi tė kufizuara.
Ndėrkohė, “REL” bėn tė ditur se autoritetet serbe kanė kthyer mbrapsht kamionėt me mallra qė nga Kosova kishin hyrė nė Serbi.
Ministrja Mimoza Kusari Lila, e cituar nga “REL”, ka deklaruar se ende nuk dihen motivet e kthimit tė kamionėve kosovarė, ndėrkohė qė ata serbė kanė hyrė qė prej ditės sė djeshme nė Kosovė.

Vulat, Prishtina njofton SHBA dhe BE
Qeveria e Kosovės ka njoftuar Uashingtonin dhe Brukselin pėr bllokimin e mallrave kosovare nga Serbia, e cila nė kėtė mėnyrė po shkel marrėveshjen e arritur mė 2 shtator nė Bruksel.
As gjatė 24 orėve tė fundit mallrat e Kosovės nuk janė lejuar tė hyjnė nė territorin e Serbisė, ndėrsa nė pikėn kufitare nė Merdare mbi 20 kamionė nga Serbia, kryesisht me materiale ndėrtimi, kanė hyrė nė Kosovė.
Ndėrmjetėsit tė bisedime Robert Cooper, zyrtarisht i ėshtė dėrguar njė letėr nga ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari Lila, pėr moszbatimin e marrveshjes nga ana e Serbisė. Lila nuk ka pėrjashtuar mundėsinė qė gjatė kėtyre ditėve tė fillojė sėrish aplikimi i masave tė reciprocitetit ndaj Serbisė.
Ndėrsa kryenegociatori serb Borisllav Stefanovic, si motiv pėr mosnjohen e vulave doganore ka parashtruar disa cėshtje, tė cilat sipas tij pala serbe nuk do t’i pranojė kurrė.
“Njė herė kėrkuan tė vendosin doganierėt, pasatj flamurin, pastaj personat e armatosur, pastaj tė ashtuquajtuarat ligje tė Kosovės. Ndėrkohė, njerėzit qė jetojnė aty do tė ndihen tė rrethuar nga i ashtuquajtuari shtet i Kosovės. Kėtė ne nuk mund ta pranojmė”, tha Stefanovic.

Fyle-Citaku, bisedime pėr doganat dhe vulat
Zhvillimet e fundit pėr zbatimin e marrėveshjes sė vulave doganore ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė u diskutuan nė takimin qė komisioneri europian pėr Zgjerimin, Shtefan Fyle, zhvilloi gjatė pasdites me ministren e Kosovės pėr Integrimin Europian, Vlora Ēitaku.
Sipas njoftimit pėr shtyp tė Komisionit, ministrja Ēitaku informoi komisionerin dhe pėr heqjen e embargos ndaj mallrave tė Serbisė, si dhe mbi angazhimin e saj personal pėr axhendėn europiane tė vendit.
Pėrsa i takon nisjes sė dialogut pėr liberalizimin e vizave, Komisioni Europian pret vlerėsimet e misionit tė ekspertėve qė vizituan javėn e kaluar Kosovėn, tė cilėt verifikuan procesin e integrimit tė personave tė riatdhesuar.

Serbia vazhdon embargon
Teksa Kosova e hoqi bllokadėn ndaj produkteve serbe, Beogradi vazhdon tė pengojė bizneset kosovare nė kufi.
Zyrtarė doganorė nė pikėn kufitare me Serbinė nė Merdarė bėnė tė ditur pėr “Kosovapress” se pėrgjatė dy ditėve nė drejtim tė Kosovės kanė hyrė 27 kamionė me prodhime serbe, ndėrsa nuk ėshtė eksportuar asnjė produkt kosovar, pėr arsye se Dogana e Serbisė nuk e ka lejuar njė gjė tė tillė.
Drejtuesi i Njėsisė nė Doganėn e Merdarės, Sherif Havolli, tha se kamionėt nga Kosova janė kthyer mbrapsht me arsyetimin se nuk kanė ende njė shkresė zyrtare nga Dogana Qendrore e Serbisė nė lidhje me zbatimin e marrėveshjes pėr vulat, e arritur mes Prishtinės dhe Beogradit, mė 2 shtator nė Bruksel.
Por sipas shtypit tė ditės nė Prishtinė, ministrja e tregtisė Mimoza Kusari Lila ka thėnė se nėse Serbia vazhdon embargon, atėherė bllokada pėr mallrat serbe do tė rivendoset ditėn e hėnė.

Serbia propozim Brukselit pėr doganat
Ndėrsa pikat doganore 1 nė Jarinė dhe 31 nė Bėrnjak tashmė ndodhen nėn kontrollin e KFOR, EULEX dhe Policisė sė Kosovės, Beogradi shpalos planin e tij tė ri tė veprimit pėr tė kundėrshtuar kėtė hap tė Prishtinės.
Serbia ka dorėzuar nė Bruksel njė kėrkesė ku kėrkon futjen nė diskutime me palėn kosovare tė pikave doganore 1 dhe 31. Kryenegociatori i palės serbe, Borko Stefanoviē, tha se propozimi ofron njė zgjidhje tė “arsyeshme” dhe tė pranueshme qė lė tė kėnaqura tė dyja palėt.
Stefanovic tha se tashmė pritet njė pėrgjigje nga Brukseli para datės 28 shtator, kur mbahet edhe raundi i radhės i bisedimeve, pėr propozimin serb.
Propozimi serb ėshtė hedhur poshtė nga autoritetet e Prishtinės. Ministri i Brendshėm, Bajram Rexhepi, deklaroi se cėshtja e doganave nuk do tė jetė nė axhendėn e bisedimeve me Serbinė, pasi kjo cėshtje ėshtė cėshtje e brendshme e Republikės sė Kosovės.

Arrestohen tė dyshuarit pėr vrasjen e djeshme tė Kreshnik Isufajt
Postuar: 12:37:32 / 20.09.2011
Policia ka arritur qė tė lokalizojnė vendstrehimin e tė dyshuarve nė fshatin Shkrel tė Rugovės nė njė stan dhe nė orėt e para tė mėngjesit tė sotėm ėshtė arrestuar shtetasit Kosovar, D.K. rreth 25 vjeēar dhe B.K. rreth 21 vjeēar nga Peja, ndėrsa dje ishte arrestuar F.G. 22 vjeēar nga fshati Qyshkė i Pejės.
Policia me kėtė rast ka konfiskuar dy armė qė dyshohet se janė pėrdorur nė vrasjen e shtetasit kosovar, Kreshnik Isufaj dhe plagosjen shtetasit Shqipėrisė, Agim Peca. Tė dyshuarit mė vendim tė Prokurorit janė ndaluar nė polici dhe rasti do tė procedohet nga Njėsiti i Hetimeve Rajonale./burimi:rtk/

sipas Kosovapress:
Tre tė arrestuar pėr vrasjen e djeshme nė Pejė
Pejė, 20 shtator 2011 () Koha: 13:45
news Njėsitet policore kanė arritur tė arrestojnė tre persona tė cilėt dyshohet se janė tė pėrfshirė nė vrasjen e Kreshnik Isufajt.
Zėdhėnėsi rajonal i policisė nė Pejė, Xhevat Ibra tha se tė arrestuar janė F.G (22 vjeē) nga fshati Qyshk i Pejės, si dhe B.K (21 vjeē) dhe D.K (25 vjeē), qė tė dy nga Peja.
Ibra pohoi se personat e arrestuar qė dyshohen tė jenė tė pėrfshirė nė vrasjen e djeshme nė qendėr tė Pejės, ishin fshehur nė njė stan nė fshatin Shkrel tė Rugovės.
“Hetuesit policorė kanė zhvilluar aktivitete intensive operativo-hetimore, duke mbledhur informata nė terren dhe duke bashkėpunuar ngushtė me qytetarė tė Pejės. Ata kanė arritur qė tė lokalizojnė vendstrehimin e tė dyshuarve nė fshatin Shkrel tė Rugovės nė njė stan”, ka thėnė ai.
Bėhet e ditur se policia ka konfiskuar edhe dy armė zjarri, pėrkatėsisht pistoleta, qė dyshohet se janė pėrdorur nė vrasjen e Kreshnik Isufajt dhe plagosjen e njė shtetasi tė Shqipėrisė.
Tė dyshuarit e arrestuar me vendim tė prokurorit po mbahen nė ndalim policor, derisa rasti tė procedohet mė tutje nga organet e rendit.

veēuam:
BE zgjat nė 70 vite mbrojtjen e tė drejtave tė autorit
Bruksel, 20 shtator 2011
Krijuesit do tė pėrfitojmė akoma mė shumė nga tė drejtat e autorit. Bashkimi Evropian ka ndryshuar rregullat, duke zgjatur prej 50 nė 70 vite mbrojtjen e tė drejtave tė autorit. Nga 27 ministrat e vendeve tė BE-sė, ishin 17 qė kanė votuar nė favor tė ndryshimit tė ligjit.
Nė njė komunikatė pėr mediat thuhet se artistėt zakonisht e nisin nė moshė tė re karrierėn dhe zakonisht 50 vite nuk mjaftojnė pėr tė mbrojtur performancat gjatė kohės qė ata janė ende gjallė. Nė SHBA ligji ka njė kohėzgjatje edhe mė tė madhe pasi parashikon tė drejtat deri nė 95 vite qė pas publikimit. Vendimi ėshtė pėrshėndetur nga grupet legjendare si Rollin Stones dhe Abba.


- Lajmet
- E hėnė, 19 shtator, 2011

Ereniku.net edhe sot, bazuar dhe ne agjencite tjera informative nga Kosova e me gjere, sjell kronologji lajmesh tė reja rreth ngjarjeve nė Kosovėn Veriore.

LAJM I GEZUAR:
Shqipėri-Kosovė, dy shtete njė abetare…
TIRANĖ, Autoritetet arsimore tė Shqipėrisė dhe Kosovės po bashkėpunojnė pėr aplikimin e njė programi, qė njehson tekstet qė pėrdoren nė nivelin e shkollave fillore tė tė dy vendeve.
“Janė ngritur grupet e pėrbashkėta tė punės, tė cilat sė shpejti fillojnė punė pėr unifikimin e programeve mėsimore dhe tė teksteve shkollore”, bėri tė ditur Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, duke shtuar se “hapi i parė do tė jetė realizimi i Abetares sė pėrbashkėt brenda vitit 2012″.
Grupe tė ekspertėve do tė nisin me pėrpilimin e njė Abetare tė njėjtė dhe gradualisht procesi do tė pėrfshijė dhe librat e lėndėve tė tjera bazė.
Projekti pėr hartimin e njė teksti Abetare-je tė pėrbashkėt qė tė pėrdoret nė tė gjitha trevat shqipfolėse ėshtė shumė afėr realizmit. Zyrtarėt e arsimit nė Tiranė, Prishtinė e Shkup kanė njė marrėveshje kooperimi qė do tė shtrihet dhe pėr tekstet e lėndėve tė tjera nga sistemi shkollor fillor.
Sipas ministrisė shqiptare tė Arsimit, bashkėpunimi Shqipėri – Kosovė do tė shoqėrohet dhe me liberalizimin e pranimeve, qė do tė bėhen nė universitetet publike. Duke ju referuar shifrave konkrete, nė sistemin universitar tė Shqipėrisė studiojnė rreth 700 tė rinj nga trevat, nga Mali i Zi, nga Lugina e Preshevės dhe nga Maqedonia.
Sa i takon studentėve nga Kosova, nga viti i ri akademik pranimi i tyre do tė jetė pa limit.

Veriu: Betonimi nė Zupē e bllokon KFOR-in
Mitrovicė (PLOTĖSUAR 12:12) – Pas betonimit tė barrikadės nė Zupē, KFOR-i ka mbetur i izoluar dhe ėshtė i detyruar tė pėrdorė rrugė alternative, kanė bėrė tė ditur reporterėt nga terreni.
Pika e kontrollit e KFOR-it gjendet midis Zupēit, Jegenicės dhe Ēabrės.
Portali ka identifikuar patrulluesit ilegalė tė rrugės qė kontrollohet nga tre vetura, gjegjesisht nga njė “VW Polo”, ngjyrė tė zezė, njė “Golf 3″ pa targa dhe njė “Golf 2″, ngjyrė tė bardhė, po ashtu pa targa.
Mitrovicė (PLOTĖSUAR 12:57) – Betoni me tė cilin ėshtė betonuar barrikada e Zupēit, ėshtė marrė nga ēimentorja e kriminelit tė famshėm Zvonko Veselinoviq, ndėrsa ėshtė transportuar me kamionėt e kompanisė sė tij.
Mitrovicė (PLOTĖSUAR 12:45) – Serbėt e veriut e kanė fortifikuar totalisht barrikadėn nė fshatin Zupē.
Bashkėpunėtorėt e Portalit LajmeShqip.com kanė raportuar se barrikada nė Zupē ėshtė betonuar dhe mbi tė, pos gurėve, rėrės dhe gjėsendeve tė tjera, janė hedhur sė paku 24 metėr-kub beton, duke e bėrė atė totalisht tė betonuar.
Mitrovicė (PLOTĖSUAR 12:32) – Pjesėtarėt e KFOR-it nga sot so t’i kontrollojnė nė detaje tė gjithė udhėtarėt dhe automjetet tė cilat nga Mitrovica e veriut drejtohen nė Zubin-Potok.
Ata kanė vėnė njė punkt kontrolli nė rrugėn qė kthehet te fshati i banuar me shqiptarė, Ēabėr, ku sot nė mėngjes janė mbledhur njė numėr i madh serbėsh.
“Serbėt kanė frikė se edhe kjo rrugė do tė bllokohet dhe ata do tė ndahen nga Mitrovica, ku shumė nga ata shkojnė nė shkollė dhe punojnė”, transmetojnė mediat e Beogradit.
Nė kėtė rajon rrugėt janė tė bllokuara nė shumė vende nga serbėt, e mė sė shumti nė Zupē nė rrugėn qė e lidh Zubin-Potokun me jugun e Mitrovicės.
Mitrovicė (PLOTĖSUAR 12:11) – Policia e Kosovės e ka legjitmuar njė pjesėtar tė nacionalitetit serb tė Policisė sė Kosovės, duke ngarė njė makinė me targat e reja tė Serbisė, nė veri tė Mitrovicės.
Policia e ka e ndaluar policin dhe i ka konfiskuar targat ilegale nė Kosovė.
Mitrovicė (PLOTĖSUAR 11:01) – Serbėt e veriut po protestojnė sot nė njė formė tjetėr.
Me autobusė tė “Kosmet-Prevozit”, ata apo po protestojnė, duke iu rėnė burive, nė njė kolonė sė cilės ėshtė duke prirė njė makinė-kombi, me flamuj serbė, qė po shkojnė nė drejtim tė fshatit Suhodoll. Janė 10 deri nė 15 autobusė dhe e automjete tė tjera me buri.
Fshati Suhodoll ėshtė i banuar me popullsi tė pėrzier, shqiptarė dhe serbė.
Mitrovicė (PLOTĖSUAR, e Hėnė, 09:03) – Ambasadori gjerman nė Republikėn e Kosovės, Ernst Reichel, qėndroi nė kėto momente nė Urėn e Ibrit, nė Mitrovicė.
Ai e vizitoi nė qytetin verior tė Kosovės, pėr tė parė nga afėr gjendjen me barrikadat, kanė bėrė tė ditur bashkėpunėtorėt e portalit.
Ambasadori Reichel nuk ėshtė prononcuar pėr mediat. Ai ka biseduar vetėm me policėt e Kosovės, pėr tė kuptuar drejtpėrdrejt situatėn nė terren, pa dhėnė asnjė deklaratė publike. Mitrovicė (PLOTĖSUAR 20:55) – Njė grup serbėsh po protestojnė pranė Urės sė Ibrit, nė veri tė Mitrovicės, duke festuar fitoren e volejbollistėve serbė nė njė ndeshje ndėrkombėtare dhe duke shfryrė nacionalizėm kundėr shqiptarėve.
Serbėt kanė shtėnė me armė zjarri dhe kanė kėnduar kėngė ēetnike, duke bėrė thirrje pėr “vdekjen e shqiptarėve”.

Trajkoviē e Nojkiē: Bllokadat nuk sjellin asgjė tė mirė pėr serbėt
19.09.2011
Deputetja nė Kuvendin e Kosovės nga radhėt e Listės sė Pėrbashkėt Serbe, Rada Trajkovic, vlerėson se me vėnien e kontrollit institucional nė vendkalimet kufitare nė veri tė vendit, ėshtė kėputur nė masė rruga e kontrabandės dhe kriminalitetit.
Pėrderisa intervenimi i parė nė vendkalimet kufitare nė Jarinjė dhe Bėrnjakė ėshtė bėrė vetėm me vendimin e Qeverisė sė Kosovės, intervenimi i dytė mė 16 shtator ėshtė bėrė nė bashkėpunim me EULEX-in dhe KFOR-in, si dhe ka marrė miratimin e Bashkėsisė Ndėrkombėtare, vlerėsojnė politikanėt serbė tė Kosovės qendrore.
Deputetja nė Kuvendin e Kosovės nga radhėt e Listės sė Pėrbashkėt Serbe, Rada Trajkovic, vlerėson se me vėnien e kontrollit institucional nė vendkalimet kufitare nė veri tė vendit, ėshtė kėputur nė masė rruga e kontrabandės dhe kriminalitetit.
“Kriminaliteti vėrtet ka qenė i madh dhe para tė shumta janė derdhur nė xhepat privat, jo tė njerėzve tė thjeshtė, por tė njerėzve qė janė tė pozicionuar mirė nė Prishtinė, nė Beograd dhe nė veri tė Kosovės. Tė gjithė ata tash janė tė shqetėsuar, por populli meriton qetėsinė”, thotė Trajkovic pėr “Radio Evropa e Lirė”, ndėrsa transmeton telegrafi.
Politikani serb, Randjel Nojkic, vlerėson se kontrabanda nė vendkalimet kufitare nė veri nuk i ka konvenuar as Beogradit zyrtar. Por, siē thotė ai, mbyllja e syve pėrballė kėtij fakti, Beogradit po i kthehet si bumerang politik.
“Sikur kjo tė ishte bėrė mė herėt dhe Beogradi tė reagonte me kohė, atėherė Prishtina nuk do tė kishte arsyetim pėr aksione tė kėtilla”, shprehet Nojkic.
Trajkovic thotė se ngjarjet nė veri tė Kosovės dhe kėmbėngulja pėr tė vendosur kontroll institucional, kanė rrėnuar namin e “rojeve tė urės” si mbrojtės tė serbėve tė Kosovės. Ajo thekson se pavarėsisht tensioneve, ėshtė dėshmuar vetėpėrmbajtja nga tė gjitha palėt.
“Mė vjen keq qė nė veri nuk ka lider tė guximshėm qė tė thotė se qėllimi kryesor - dhe pėrfundimi mė i mirė i gjithė kėsaj - ėshtė mbetja e serbėve nė Kosovė”, thotė Trajkovic.
”Unė nuk mund tė them se pavarėsia e Kosovės ėshtė realitet i drejtė, por ėshtė realitet. Brenda kėtij realiteti them se ata duhet t’i ofrohen pranimit tė institucioneve, sepse askush tjetėr nuk do tė shkojė tė jetojė nė Leposaviq. Kėto institucione do tė jenė ato nė tė cilat do tė qeverisin serbėt. Kėshtu do tė ishte edhe nė Zveēan, nė veriun e Mitrovicės, nė Zubin-Potok. Kėto institucione, tė cilat do tė legalizoheshin, pėrsėri do tė ishin institucione serbe”.
Nojkic thekson se barrikadat, tė cilat i kanė venė serbėt pėr tė bllokuar rrugėt nė veri, nuk do t’ju sjellin asgjė tė mirė serbėve lokalė.
“Problemet do tė zgjidhen nė tavolinėn e bisedimeve dhe barrikadat janė vetėm shtyrje e kohės”, ka thėnė Nojkic./burimi:rtk/

Jahjaga e Thaēi takojnė Hillary Clinton
19.09.2011
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga dhe kryeministri, Hashim Thaēi pritet qė sot tė takohen nė New York me sekretaren amerikane tė Shtetit, Hillary Clinton.
Sipas burimeve tė Zėrit, Thaēi dhe Jahjaga pritet qė tė diskutojnė gjendjen aktuale nė Kosovė, si dhe ecurinė e njohjeve tė shtetit tė Kosovės.
Thaēi e Jahjagės gjenden nė New York, ku mbahet sesioni i pėrvitshėm i Asamblesė sė Kombeve tė Bashkuara.

THAĒI: SERBIA TĖ RESPEKTOJĖ MARRĖVESHJET E ARRITURA
E hėnė, 19 Shtator 2011
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ėshtė duke qėndruar nė Nju Jork tė SHBA-ve, ku gjatė Sesionit Vjetor tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė, do tė takojė liderė dhe burrėshtetas nga vende tė ndryshme tė botės, ku temė bosht do tė jetė rritja e numrit tė njohjeve tė reja pėr shtetin e Kosovės.
Nė kuadėr tė kėsaj vizite zyrtare nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, tė dielėn nė Nju Jork, kryeministri Thaēi ėshtė takuar me sekretarin e Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Mun, nė selinė e Kombeve tė Bashkuara, tė cilin e ka njoftuar pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė.
Kryeministri Thaēi ka thėnė se Qeveria e Kosovės nė bashkėpunim me faktorėt relevant ndėrkombėtar, dy muajt e fundit ka ndėrmarrė disa veprime pėr tė vendosur sundimin e ligjit edhe nė pjesėn veriore tė Kosovės. Ai theksoi se veprimet e Kosovės nė veri janė plotėsisht nė pėrputhshmėri tė Rezolutės 1244, si dhe ligjeve dhe Kushtetutės sė Kosovės.
Pėr mė tepėr, kryeministri Thaēi tha se veprimet qė janė paraparė nė planin operacional tė veprimit dhe qė tani ky plan ėshtė duke u zbatuar nė pjesėn veriore tė Kosovės, vetėm se e fuqizojnė parimin themelor qė garantohet edhe me Rezolutėn 1244 se Kosova ėshtė njė njėsi doganore.
Nė takim gjithashtu u bisedua edhe pėr dialogun nė mes tė Kosovės dhe Serbisė.
“Kosova ėshtė e pėrkushtuar ta implementojė pjesėn e saj tė pėrgjegjėsive qė dalin nga marrėveshjet, dhe tė njėjtėn gjė duhet ta bėjė edhe Serbia”, ka thėnė ai.

KFOR-i KONTROLLON NĖ ZUBIN-POTOK
E hėnė, 19 Shtator 2011
Pjesėtarėt e KFOR-it kontrollojnė nė detaje tė gjithė udhėtarėt dhe automjetet tė cilat nga Mitrovica e veriut drejtohen nė Zubin-Potok. Ata kanė vėnė njė punkt kontrolli nė rrugėn qė kthehet te fshati i banuar me shqiptarė, Ēabėr, ku sot nė mėngjes janė mbledhur njė numėr i madh serbėsh. “Serbėt kanė frikė se edhe kjo rrugė do tė bllokohet dhe ata do tė ndahen nga Mitrovica, ku shumė nga ata shkojnė nė shkollė dhe punojnė”, transmetojnė mediat. Nė kėtė rajon rrugėt janė tė bllokuara nė shumė vende nga serbėt, e mė sė shumti nė Zupē nė rrugėn qė e lidh Zubin-Potokun me jugun e Mitrovicės.

Rexhepi-Fitou nėnshkruajnė protokollin pėr ripranim
19.09.2011
Ministri i Brendshėm i Kosovės, Bajram Rexhepi, dhe ambasadori i Francės nė Kosovė, Zhan Fransua Fitu kanė nėnshkruar Protokollin e zbatimit tė marrėveshjes pėr ripranim nė mes tė dy vendeve.
Sipas njoftimit tė Minstrisė sė Punėve tė Brendshme, kjo marrėveshje ėshtė vazhdimėsi e punės sė Ministrisė sė brendshme pėr integrimet evropiane dhe pėrmbushjen e kritereve pėr liberalizimin e vizave.
Rexhepi e ka falėnderuar Francėn pėr mbėshtetje dhe kontributin e vazhdueshėm nė konsolidimin e shtetit tė Kosovės dhe sidomos tash nė procesin pėr liberalizim tė vizave dhe integrime evropiane. Ambasadori Fitu tha se tha se nėnshkrimi i kėtij protokolli ėshtė rezultat i bashkėpunimit tė mirė qė ka Franca me Kosovėn, nė procesin e riatdhesimit.


- Lajmet
- E dielė, 18 shtator, 2011

Ereniku.net gjatė gjithė ditės, bazuar dhe ne agjencite tjera informative nga Kosova e me gjere, sjell lajme tė reja rreth ngjarjeve nė Kosovėn Veriore.

Veriu: Dominon kontrolli i kriminelėve serbė
..kronologji informacionesh nga terreni:
Mitrovicė (PLOTĖSUAR 15:30) – Raportohet gjendje e tensionuar nė veri tė Kosovės. Njė barrikadė tjetėr ėshtė ngritur nė dalje tė Koshtovės, nė rrugėn drejt Bėrrnjakės.
Bashkėpunėtorėt e portalit lajme shqip,nė terren, kanė raportuar se, pėrjashtuar dy pikat kufitare 1 dhe 31 dhe pikė-kontrollet, veriu i Kosovės ėshtė tėrėsisht nėn kontrollin e strukturave kriminale dhe paralele serbe
Ndėrkohė, edhe sot ndėrrimet e policėve dhe tė doganierėve nė dy pikat kufitare janė bėrė sipas planit.
Raportohet se situatė mė e rėndė dhe njerėz tė armatosur mė sė shumti vėrehen nė pjesėn e Zubin-Potokut. Atje mbrėmė janė parė njerėz tė uniformuar, me uniforma ngjyrė tė kaltėr tė mbylltė, ndėrsa rreth orės 04:00 tė mėngjesit tė sotėm, sipas burimeve tė portalit, ekstremistėt serbė i kanė fokusuar me snajperė gazetarin e KTV-sė, Shkėlqim Hysenaj dhe njė fotoreporter ndėrkombėtar. Ata jėnė shpėtuar falė ndihmės sė pjesėtarėve tė KFOR-it.
Ndėrkaq, Komuna e Mitrovicės ka ndarė miell, vaj dhe ndihma tė tjera ushqimore pėr banorėt shqiptarė tė veriut tė Mitrovicės. Bėhet e ditur se nė ditėt nė vijim ndihma do tė ketė edhe pėr shqiptarėt e fshatrave nė Komunėn e Zveqanit.

Mitrovicė (PLOTĖSUAR 14:12) – Nė veriun e Kosovės, tė gjitha rrugėt vazhdojnė tė jenė tė bllokuara nga barrikadat serbe, tė pėrforcuara dhe disa arrijnė deri mbi pesė metra.
Dy vendkalimet kufitare veriore, Bėrnjak dhe Jarinjė, ku prej tre ditėsh janė tė vendosura autoritetet kosovare dhe ndėrkombėtare, tė cilat shkojnė atje me helikopterė, mbahen tė mbyllura, pa lėvizje tė automjeteve as kėmbėsorėve.
Gjatė natės sė kaluar ka pasur tė shtėna armėsh nė disa lokalitete, ndėrsa nė vendbanimet me popullatė tė pėrzier nė veri tė Mitrovicės si dhe nė urėn kryesore mbi lumin Ibėr qė e ndanė veriun e jugun e qytetit, janė shtuar masat e sigurisė.
Gjatė natės sė kaluar para hyrjes sė gjykatės nė veri tė Mitrovicės KFOR-i ka vendosur njė transporter tė blinduar.

Mitrovicė (PLOTĖSUAR 12:18) – I ashtuquajturi sekretar shtetėror nė Ministrinė serbe pėr Kosovėn, Oliver Ivanoviq, ka deklaruar me ironi se Kosova bėhet temė nė Serbi, vetėm kur nė Serbi ka zgjedhje.
Deklarata e Ivanoviqit vjen pas zhvillimeve tė fundit nė veri tė Kosovės dhe rikthimit tė policisė dhe doganierėve tė Kosovės nė pikat kufitare nė veri tė vendit.

Mitrovicė (PLOTĖSUAR 01:42) – Burime tė portalit bėjnė tė ditur se nė orėt nė vijim, nė mėngjesin e hershėm, pritet tė ketė zhvillime tė reja nė veri tė Kosovės…

Mitrovicė (PLOTĖSUAR 01:11) – Pas raportimit tė portalit pėr ngritjen e barrikadės me thasė me rėrė, te Tre Rrokaqiejt, me ndėrhyrjen e disa pjesėtarėve serbė tė Policisė sė Kosovės dhe tė disa civilėve, ėshtė hequr barrikada.
Barrikaduesit kanė filluar menjėherė heqjen e barrikadės sė thasėve me rėrė tė Tre Rrokaqiejt. Serbėt kanė vazhduar pėr nė “Dolce Vita”.

Mitrovicė (PLOTĖSUAR, 00:55) Serbėt, me vendosjen e barrikadės me thasė me rėrė te Tre Rrokaqiejt, kanė synuar tė bllokojnė rrugėn drejt fshatit Cabėr, qė ėshtė shfrytėzuar pėr qarkullim nga KFOR-i.

rtk thotė se;
Nata kaloi e qetė nė veri
Situata nė pjesėn veriore gjatė natės ka qenė e qetė, por rrugėt atje vazhdojnė tė mbeten tė bllokuara, ndėrkohė qė njė numėr i serbėve edhe natėn e mbrėmshme e kanė kaluar pranė barrikadave.
Gjatė natės ėshtė vėrejtur prezencė e shtuar e forcave tė KFOR-it, tė cilėt kanė qarkulluar me automjetet e tyre edhe nė veri. Nė orėt e mbrėmjes atje ishin dėgjuar tė shtėna armėsh. Ndėrkohė, Ministri i Brendshėm, Bajram Rexhepi tha se plani i Qeverisė pėr marrjen e pikave kufitare po funksionin shumė mirė. Ai i tha RTK-sė se ndrrimi i doganierėve dhe policėve ėshtė bėrė nė rrugė ajrore pa ndonjė problem, ndėrsa paralajmėroi se situatė e tillė me bllokim tė rrugėve nuk mund tė vazhdojė gjatė. Zhbllokimi i rrugėve qė tė ēojnė nė pikat kufitare 1 dhe 31 nuk ėshtė pėrgjegjėsi e autoriteteve kosovare tė policisė, ka thėnė ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi.

Serbėt ia bllokojnė rrugėn, por nuk e braktisė shtėpinė
Familja e Tahir Kelmendit nė fshatin Kelmend tė komunės sė Zveēanit, e cila jeton jo larg vendit ku ėshtė barrikaduar rruga nga serbėt, nuk ka lėvizur asnjėherė nga shtėpia e tyre edhe pse po u bllokohet rruga.
Pėr t’u njohur mė afėr pėr problemet e kėsaj familjeje, zyrtarėt komunalė tė prirė nga drejtori pėr Mbrojtje dhe Shpėtim, Behxhet Bala dhe Kushtrim Shyti, shef i kabinetit tė kryetarit tė Komunės sė Mitrovicės, kanė vizituar tė dielėn kėtė familje.
Drejtori Bala, ka shprehur respektin pėr kryefamiljarin Kelmendi dhe tė gjithė anėtarėt e familjes sė tij, tė cilėt pėrkundėr shqetėsimeve pėr shkak tė bllokimit tė rrugės afėr tyre, nuk janė zhvendosur prej atje. Ai tha se pushteti lokal nė bashkėpunim me atė qendror do tė ofrojnė gjithė mbėshtetjen pėr tė dhe gjithė qytetarėt qė jetojnė nė veri. (burimi: Kosovapress)

Haliti: Do tė mbledhim tatimin edhe nė veri
ATK ka bėrė tė gjitha pėrgatitjet e nevojshme pėr mbledhjen e tatimeve edhe nė komunat veriore tė Kosovės. Drejtori i kėtij institucioni, Behxhet Haliti thotė se kanė hartuar njė plan konkret pėr t’iu qasur tatimpaguesve tė komunitetit serb.

Ēitaku nė Bruksel kėrkon udhėrrėfyesin
Ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Ēitaku do tė realizoj njė vizitė zyrtare nė Bruksel, me ē’rast do tė takohet me zyrtarė tė lartė tė Bashkimit Evropian pėr tė diskutuar rreth agjendės evropiane. Zyra pėr informim e Ministrisė sė Integrimit Evropian bėri tė ditur se Ēitaku gjatė qėndrimit nė Bruksel do tė diskutoj edhe pėr Raportin e Progresit, mandej edhe pėr mundėsinė e marrjes sė udhėrrėfyesit pėr liberalizmin e vizave pėr Kosovėn. Ministrja Vlora Ēitaku pritet tė takohet me komisionerin pėr Zgjerim dhe Politikė tė Fqinjėsisė, Stefan Fule, drejtorin e pėrgjithshėm pėr Zgjerim, Pierre Mirel, mandej ambasadorin Theodoros N. Sotiropoulos, i ciliė shtė pėrfaqėsues i pėrhershėm i Greqisė pranė Bashkimit Evropian dhe zyrtarė ė tjerė./burimi:kosovapress/

Vrasje nė Prizren
Tė dielėn, rreth orės 10:00, nė rrugėn “Ali Pashė Gucia” nė Prizren, ka ndodhur njė vrasje, ku sipas hetimeve fillestare, njė i dyshuar i panjohur ka vrarė me armė zjarri C. D. nga Prizreni. Pas vrasjes i dyshuari ėshtė larguar nga vendi i ngjarjes me njė automjet tė llojit “Golf” II, ngjyrė e kuqe. Hetues rajonalė dhe krim teknika kanė kryer procedurat e kėqyrjes sė vendit tė ngjarjes ku ishte i pranishėm edhe prokurori. /ereniku,news, kosovapress/

Studentėt ia mėsyjnė bibliotekės
Pas pushimeve verore studentėt i janė kthyer sėrish mėsimit dhe vendi mė adekuat pėr tė mėsuar ėshtė Biblioteka Kombėtare dhe Universitare e Kosovės, e cila sipas tyre me gjithė vapėn qė po mbretėron i plotėson kushtet qė i kėrkon njė student pėr tė mėsuar.

Agjencia Kadastrale e Kosovės pėrfiton 12.5 milionė dollarė
Sot u nėnshkrua edhe kontrata e parė nė vlerė prej rreth 500 mijė dollarėsh me tė cilėn “Kosova pozicionohet nė Rrjetin e Sistemit Global Satelitorė”.
Agjencia Kadastrale e Kosovės ėshtė pėrfituese e projektit RECAP tė Bankės Botėrore, i vlefshėm 12.5 milionė dollarė, i cili konsiston me rregullimin e plotė tė sistemit tė kadastrės, ngritjen e kapaciteteve, rregullimin e regjistrit tė drejtave pronėsore, hartimin dhe forcimin e kornizės ligjore dhe funksionalizimin e plotė tė zyrave komunale kadastrale. Pėr kėtė, sot u nėnshkrua edhe kontrata e parė nė vlerė prej rreth 500 mijė dollarėsh me tė cilėn “Kosova pozicionohet nė Rrjetin e Sistemit Global Satelitorė”.

Berisha nė SHBA
Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, do tė jetė i pranishėm ne pritjen e shtruar nga Presidenti i SHBA-sė, Barack Obama, pėr nder tė delegacioneve qė marrin pjesė nė samitin e OKB-sė.

Papandreu anulon vizitėn nė SHBA
Kryeministri grek, George Papandreu, ka anuluar njė udhėtim tė planifikuar pėr nė Shtetet e Bashkuara, pėr shkak tė thellimit tė krizės financiare nė Greqi.

Gjermania kėrkon qartėsi nga Greqia
Ministri gjerman i Financave, Wolgang Scheuble, i ka kėrkuar Greqisė sė mbytur nė borxhe qė tė mendohet mirė pėr qėndrimin e mėtejshėm nė zonėn e euros.
Anėtarėsia nė bashkimin monetar ėshtė njė mundėsi, por edhe njė ngarkesė ė rėndė, tha politikani i CDU-sė pėr gazetėn "Bild am Sonntag".
Scheuble theksoi se vetėm nėse treshja e ekspertėve tė Komisionit tė BE-sė, tė Bankės Qendrore Evropiane dhe tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar vėrejnė se Greqia ėshtė duke respektuar kushtet e kursimeve, do tė paguhet kėsti i parė i kredive ndihmė prej tetė miliardė eurosh.
Pa para tė tjera, Greqia do tė falimentojė muajin e ardhshėm, thonė ekspertėt.

Bullgaria pezullon projektet e BE-sė
Nė njė veprim tė pashembullt, Bullgaria ka ngrirė 30 milionė euro tė ndihmave tė BE-sė pėr projekte tė zhvillimit rajonal dhe mjedisor nė qytetin Sliven, thanė zyrtarėt bullgarė.
Kryeministri bullgar, Boiko Borisov, se tetė projekte tė financuara nga BE-ja nė qytetin juglindor tė Slivenit janė pezulluar nga qeveria, pėr shkak tė dyshimeve pėr mashtrim. Kryeministri bullgar ka theksuar se personalisht kishte urdhėruar ngrirjen e ndihmės.

Presidenti i Turqisė, Abdullah Gul, nisi njė vizitė katėr-ditore nė Gjermani.
Pjesė e agjendės sė diskutimeve me zyrtarėt gjermanė pritet tė jenė gjithashtu zhvillimet e fundit politike nė Lindjen e Mesme dhe nė Afrikė.
Vizita e presidentit Gul vjen nė kohėn e 50 vjetorit tė njė marrėveshjeje, e cila pat hapur rrugėn pėr migrimin masiv tė punėtorėve turqė nė Gjermani. Pritet tė bisedohet edhe rreth synimit tė Turqisė pėr t’u anėtarėsuar nė Bashkimin Evropian-proces i cili deri mė tani ėshtė kundėrshtuar nga Berlini zyrtar.

Hamasi kundėrshton planin e Abassit
Abbas deklaroi se do tė paraqesė javėn e ardhshme kėrkesėn para Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė, pėr njohjen e njė shtetit palestinez nė kufijtė e vitit 1967.
Ky shtet duhet tė pėrfshijė Bregun Perėndimor tė Lumit Jordan, Rripin e Gazės dhe pjesėn lindore tė Jerusalemit.

Forbes: Soros po rrėzon qeveritė nė Evropėn Juglindore
Nė njė analizė nė numrin e radhės tė revistės prestigjioze “Forbes” nėnvizohet se miliarderi dhe themeluesi i Fondacionit “Soros”, George Soros, po financon opozitėn pėr tė rrėzuar pushtetet nė Evropėn Juglindore.
Soros theksohet se synon qė tė blejė politikat qeveritare dhe shtetėrore nė kėto vende.
Revista “Forbes” shkruan se hebraiko-amerikani po investon pėr mbėshtetjen dhe formimin e partive opozitare nė Azerbajxhan, Kroaci, Serbi, Gjeorgji, Bjellorusi, ndėrsa nuk pėrmendet Maqedonia, edhe pse aty ka pasur zėra kritik ndaj Sorosit.
Revista shkruan se Soros gjen pėrkrahės dhe njerėz tė afėrt me opozitėn dhe ai financon aktivitete pėr rrėzimin e qeverive. Formohen organizata joqeveritare qė udhėheqen nga njerėzit qė kanė ndikim tė fortė tek opozita.
Plani i Sorosit, siē thuhet, ka pėr qėllim edhe financimin e medieve antiqeveritare.
Kohė mė parė, qarqe pranė pushtetit aktual nė Maqedoni akuzuan se Soros po derdh pėr ēdo vit nė Maqedoni rreth 5 milion dollarė, qė shkojnė nė konton e Fondacionit “Shoqėria e Hapur”.

...sport:
Basha, idhull i Torinos
Erdhi nė heshtje, por shumė shpejt u bė njė prej futbollistėve kyē tė ekipit. Pak xhiro pas fillimit tė kampionatit nė Serie B, Migjen Basha konsiderohet truri i mesfushės sė Torinos, ndėrsa ėshtė bėrė idhull i tifozėve Granata. Kosovari 24 vjeē tashmė ka filluar tė krahasohet me ish ikonėn e ekipit, Giacomo Ferri dhe shpreson tė pėrcjellė hapat e tij.
Pasime tė sakta, i aftė tė ndėrtojė lojėn dhe pothuajse i pagabueshėm nė marrjen e vendimeve. Ėshtė ky truri i mesfushės sė Torinos, Migjen Basha. Kosovari 24 vjeē gjatė afatit kalimtar tė verės iu bashkua skuadrės Granata nė formė huazimi nga Atalanta me mundėsi tė blerjes sė gjysmės sė kartonit tė pronėsisė sė tij.
Basha e ka filluar furishėm aventurėn e tij me Torinon dhe shumė shpejt ėshtė bėrė futbollist kyē i ekipit si dhe idhull i tifozėve qė shpresojnė se nėn lidershipin e tij nė fushė do tė kthehen nė Serie A sezonin e ardhshėm.
Mediet italiane kanė filluar t’i thurin lavde dhe e pėrshkruajnė si futbollist tė aftė pėr ndėrtimin e lojės, i cili demonstron kualitetet e tij nė tė dyja repartet, si ofensiv ashtu dhe defensiv, ndėrsa nė ēdo moment ėshtė nė gjendje tė shfaqet i rrezikshėm, luftarak dhe filtrues.
I zgjidh problemet pėr pak sekonda, udhėheq ekipin pėrpara dhe topat e tij shpeshherė krijojnė raste pėr shėnim. Thjesht, Basha ėshtė sensacioni i mesfushės sė Torinos nė kėtė fillim kampionati nė Serie B.


- Lajmet
- E premte, 16 shtator, 2011

Ereniku.net gjatė gjithė ditės, bazuar dhe ne agjencite tjera informative nga Kosova e me gjere, do tė sjell lajme tė reja rreth ngjarjeve nė Kosovėn Veriore.

Drejtperdrejt/LIVE/:
17:02 Ministri serb pėr Kosovėn, Goran Bogdanoviq ka takuar udhėheqėsit paralelė ilegalė tė tė gjitha komunave nė Zveēan, pėr tė diskutuar hapat e tyre tė mėtutjeshėm nė veri.

Veriu: Serbė tė armatosur kanė hyrė nė Kosovė
Mitrovicė (16:15)
– Gjenerali serb, i afėrt me kriminelin e njohur Arkan, Bozhidar Deliq, ėshtė parė nė afėrsi tė kalimit kufitar nė Bėrnjakė, nė kėtė vendkalim dy grupe serbėsh kanė tentuar tė hyjnė dhe tė dalin nga Serbia nė Kosovė, por qė janė penguar nga KFOR-i.
Mirėpo, bėhet e ditur, se derisa kėta kanė shpėrqėndruar vėmėndjen e forcave tė KFOR-it, serbė tė armatosur kanė arritur nė tė futen nė rrugė tė tjera ilegale, nga Serbia nė veri tė Kosovės, kanė bėrė tė ditur burimet e portalit.
Ndėrkohė, nė takimin qė po mbahet nė Lagjen e Boshnjakėve, midis UNMIK-ut dhe pėrfaqėsuesve serbė tė veriut dhe tė Serbisė, bėhet e ditur se po diskutohet pėr mundėsinė e heqjes sė dy barrikadave serbe me rėrė e zhavorr, qė janė tė vendosura nė vendin e quajtur te Teknika dhe te Varrezat e Shqiptarėve.
Nė takim po merr pjesė edhe Kėrstimir Pantiq, kryetar i tė tė ashtuquajturės Komuna e Mitrovicės sė Veriut.

Edhe EULEX konfirmon: Shqiptarėt nė kufi
16.09.2011 - E Premte
Pika kufitare nė Jarinje.
16:00 Zėdhėnėsi i EULEX-it, Nicholas Hawton ka konfirmuar prezencėn e doganierėve e policėve shqiptarė e serbė nė pikat kufitare nė veri. “Zyrtarė lokalė, serbė e shqiptarė janė nė pikat kufitare me policinė e EULEX-it, por vetėm anėtarėt e EULEX-it janė operacionalė”, ka thėnė Hawton.

15: 20 Nėpėrmjet zėdhėnėses Maja Kocijancic BE-ja i ka dhėnė pėrkrahje tė plotė operacionit tė qeverisė sė Kosovės nė veri, duke thėnė se EULEX-i po bashkėpunon dhe ėshtė nė tė dyja pikat kufitare dhe se Kosova ėshtė njė njėsi doganore. “Ėshtė ky njė hap i rėndėsishėm nga i cili tė gjitha bashkėsitė do tė kenė dobi. Jemi tė pėrkushtuar pėr kėtė dhe EULEX kėtė e bėnė nė pėrputhje tė plotė me mandatin e saj”, ka thėnė ajo.

14: 48 Qeveria nė Beograd nėpėrmjet njė komunikate ka thėnė se e ka nėn kontroll tė plotė veriun e Kosovės, dhe se institucionet e saj funksionojnė normalisht nė kėtė pjesė. Qeveria e Cvetkoviqit u ka bėrė thirrje serbėve qė tė protestojnė qetėsisht dhe “tė mos bien pre e provokimeve tė dhunės”

14: 30 Pranė pikave kufitare 1 e 31 serbėt kanė pėrforcuar barrikadat e tyre. Ata kanė hedhur akoma mė shumė zhavor nė orėt e fundit, duke bllokuar gjithēka. Raportohet se Pika nė Jarinje as qė mund tė shihet nga sasia e madhe e zhavorrit.

14: 23 Zėdhėnėsi i EULEX-it, Hawton thotė se nuk ėshtė shėnuar asnjė incident, por situatė nė veri ėshtė e tensionuar

14: 12 Radikalėt serbė hyjnė ilegalisht nė Kosovė, nėpėrmjet 'rrugėve alternative'. Edhe zyrtarė tė DSS (partia e Koshtunicės), po kėrkojnė tė hyjnė nė Kosovė.

13: 58 Helikopterė tė ushtrisė kroate u pėrkujdesen pėr tė transportuar policė e doganierė shqiptarė bashkė me ata tė EULEX-it nė dy pikat kufitare nė veri, Jarinje e Brnjak.

13: 45 Raportohet pėr njė zjarr nė Jarinje, por nuk dihen detajet dhe madhėsia e tij.

13: 30 Radikalėt serbė kanė provouar dėshpėrimisht tė hyjnė brenda Kosovės, pėr tė qenė afėr popullit serb nė kėto “momente tė vėshtira”. Por, atyre nuk u ėshtė lejuar hyrja nė Jarinje. Dragan Todoroviq ka thėnė se donin tė hynin pėr tė treguar se nuk pajtohen me ‘marrjen e krahinės jugore serbe’.

13: 15 Partia mė e madhe opozitare LDK e ka pėrkrahur qeverinė e Kosovės nė planin pėr veriun.
“Lidhja Demokratike e Kosovės mbėshtet veprimet e institucioneve tė Republikės sė Kosovės dhe tė pranisė ndėrkombėtare, pėr vėnien nėn kontroll tė pikave kufitare nė Veri tė vendit. Lidhja Demokratike e Kosovės kėrkon nga kėto institucione qė veprimet tė jenė tė kooordinuara mirė dhe tė shoqėruara me vendosmėri. Lidhja Demokratike e Kosovės i konsideron veprimet e sotme si veprime fillestare pėr tė vėnė rend dhe rregull nė Veri.”, thuhet nė njė njoftim.

12: 15 Kryeministri Hashim Thaēi gjatė mbledhjes sė sotme tė qeverisė ka konfirmuar se plani opercional pėr rikthimin nė funksion tė pikave doganore 1 dh 31 ka pėrfunduar me sukses. Ai ka thėnė se atje janė vendosur doganierė kosovarė pėrfaqėsues tė EULEX-it dhe pjesėtarė tė KFOR-it. Thaēi foli edhe pėr bllokimin e rrugėve qė kanė bėrė serbėt, ndėrsa potencoi se kjo nuk ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė ecur pėrpara. Ai nuk dha ndonjė detaje se cila do tė jenė hapa tė ardhshėm pas vendosjes nė pikat kufitare.

11: 35 Pas vendosjes nė pikat doganore 1 dhe 31, Kryeministri Hashim Thaēi ka thirrur pėr nė orėn 12:00 mbledhjen e Qeverisė ku do tė diskutohet pėr situatėn e fundit nė veri.

11:00 Mediat nė Serbi raportojnė se rreth orės 10: 30, nė pikėn kufitare nė Bėrnjak janė vendosur doganierė kosovarė dhe pjesėtarė tė EULEX-it, megjithatė nė kėtė pėrbėrje kanė refuzuar tė jenė doganierė serbė tė cilėt punojnė nė institucione tė Kosovės.

09:50 Menjėherė pas vendosjes nė dy pikat doganore ka folur edhe Ministri i Brendshėm, Bajram Rexhepi i cili ka thėnė se operacioni pėr vendosjen e doganierėve nė kėto dy pika ka kaluar pas asnjė problem. Ai ka bėrė tė ditur pėr “Tanjug”, se pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės nė kufi janė bartur me helikopter tė KFOR-it.

09:30 Raportohet pėr qetėsi gjatė orėve tė para tė mėngjesit nė veri, derisa siē raporton KTV tashmė doganierėt kosovarė janė vendosur nė dy pikat doganore. Vendosja e tyre nuk po pėrcillet me ndonjė pengesė. Nga informacionet e fundit qė qarkullojnė nga veriu flasin pėr tubimin e qindra serbėve mbi lumin Ibėr ku ata njė ditė mė parė kishin hedhur zhavorr pėr tė bllokuar rrugėn..
Komente
Ed16.09.2011/16:36:

Po veq ka po ju hyjne ata radikalcat, per kapexhiki a, KFORo qeli syte pak ma mire....
BALLISTI16.09.2011/16:14:
ku jan talibanet ku eshte ternva,shefwet krasniqi,fuade shkau,dhe ferid agani e di se jan duke vajtuar se po i venen nen kontroll veriun e kosoves.pse nuk jan shkue me protestue kunder shkijev,po ata jan duke qare te shpija se bashku me meli krasniqin.
marre ju koft ketyre shpijuna se keta jan vetem shqipfoles se nuk jan shqiptare.

Kėrcėnimi i Bogdanoviqit nga veriu
16.09.2011/12:30 - E Premte
I ashtuquajturi Ministėr pėr Kosovė, Goran Bogdanoviq ka arritur nė urėn mbi lumin Ibėr ndėrsa nga atje ai ka thėnė se bashku me serbėt e tubuar, nuk do tė lejojnė qė shqiptarėt tė vazhdojnė me planin e tyre.
“Nuk do tė lejojmė qė shqiptarėt tė bėjnė ēfarė tė duan. Nuk pajtohemi assesi qė tė krijohet shteti i Kosovės nė Serbi. Protestuesit e kanė pėrkrahjen e Serbisė.
Qytetarėt po protestojnė qetė dhe ne nuk jemi tė interesuar qė tė shkaktojmė dhunė.
Qytetarėt nuk duhet t’u binden urdhrave qė vijnė nga Qeveria e Kosovės.
Fatkeqėsisht, Bashkėsia Ndėrkombėtare ėshtė nė anėn e Kosovės”, citohet tė ketė thėnė Bogdanoviq, raporton korrespodenti i “Zėrit”.

Hoxhaj: Kufiri me Serbinė do tė jetė pėrgjithmonė
E Premte, 16 Shtator 2011 11:47
Prishtinė – Ministri i Punėve tė Jashtme i Kosovės, Enver Hoxhaj, theksoi dje nė mbrėmje nė seancėn e jashtėzakonshme tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, qė u zhvillua nė Neė York, se “askush nuk mund tė ndalė historinė, Kosova ėshtė shtet dhe kufiri nė veri do tė jetė ēdoherė kufi me Serbinė”.
Duke folur para anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit, Hoxhaj tha se “Republika e Kosovės do tė jetė gjithmonė e pranishme nė seanca, kur do tė jetė nevoja, pėr tė shpjeguar nė detaje progresin e realizuar dhe stabilitetin e arritur nė Ballkan, qė prej kur Kosova ėshtė bėrė shtet i pavarur, tri vite mė parė”.
Hoxhaj u shpreh se “opinioni publik botėror ėshtė dėshmitar i njė fushate shumė tė rrezikshme dhe provokuese nga Republika e Serbisė, qė ka pėr qėllim tė krijojė njė atmosferė frike dhe mosbesimi nė veriun e Kosovės”.
“Sėrish, po dėgjojmė nga pėrfaqėsuesit e qeverisė sė Serbisė se si Kosova ėshtė duke ndėrhyrė nė mėnyrė tė dhunshme dhe tė njėanshme nė veriun e vendit, tė banuar nga serbėt e Kosovės”, theksoi Hoxha, duke shtuar se ata tė cilėt vėrtet kėrcėnohen janė serbėt e Kosovės, qė kanė guximin pėr tė marrė pjesė nė institucionet e Kosovės.
Ai tha se “ne e dimė qė ata jetojnė nė terror nga bandat e identifikuara nga EULEX-i dhe UNMIK-u nė shumė raste. Kėta janė njerėzit qė fitojnė para prej kontrabandės sė naftės, armėve dhe transferimit nga Beogradi, pėrmes strukturave paralele ilegale tė sigurisė, policisė dhe paramilitare. Kėto struktura udhėhiqen, kontrollohen dhe financohen nga Beogradi”.
Hoxhaj bėri thirrje qė tė shpėrbėhen strukturat ilegale dhe kriminale serbe dhe tė ndalet dhuna nė veri.
Duke folur pėr menaxhimin e kufijve, ministri Hoxhaj tha se “Kosova ėshtė shtet i pavarur dhe menaxhimi i kufijve ėshtė kompetencė e qeverisė qendrore, ashtu si kudo tjetėr nė botė”.
“Kufiri ynė verior do tė jetė ashtu si kufijtė e tjerė nė Ballkan dhe do tė mbetet gjithmonė njė kufi shtetėror ndėrmjet dy shteteve tė pavarura. Nė tė njėjtėn kohė, ne jemi shumė tė pėrkushtuar drejt bashkėpunimit rajonal dhe zhvillimit ekonomik, marrėdhėnieve tė mira dhe tė hapura tregtare dhe komunikimit me tė gjitha shtetet e rajonit”, vijoi ai.
Nė kėtė seancė tė KS tė OKB-sė, ministri Hoxhaj po ashtu ka folur pėr marrėveshjen qė ėshtė arritur mes Republikės sė Kosovės dhe Serbisė pėr vulat doganore.
Meqė dy delegacionet ranė dakord pėr dizajnin e vulave, ka thėnė ai, ėshtė logjike qė vetėm zyrtarėt kosovarė, qė mbajnė ato vula me vete do tė vazhdojnė tė punojnė nė pikat 1 dhe 31.
Ministri Hoxhaj theksoi se “Kosova dhe Serbia kanė pėr obligim pėr tė respektuar marrėveshjen e arritur nė Bruksel dhe tė fillojmė marrėdhėniet normale tregtare duke pėrdorur dy pikat kufitare”. Ai u shpreh i bindur se, “Kosova do tė punojė me KFOR-in dhe EULEX-in pėr t’u siguruar se ajo pėr tė cilėn kemi rėnė dakord sė bashku nė Bruksel do tė zbatohet. Kryediplomati i Kosovės ėshtė zotuar se “do tė punojmė me ICO-nė, OSBE-nė dhe Kombet e Bashkuara pėr tė mundėsuar krijimin e institucioneve tė lira dhe demokratike nė veri”.

Hiqet reciprociteti, mallrat serbe hyjnė nė Kosovė
16.09.2011/15:26 - E Premte
Nė tė gjitha pikat kufitare tė Kosovės, nga sot lejohet importi i mallrave nga Serbia, ēfarė shėnon fundin e masave reciproke ndaj kėtyre produkteve. Lajmin e ka konfirmuar pėr Radion Evropa e Lirė ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari Lila. Ajo bėri tė ditur se tashmė ka hyrė njė kamion nga Serbia nė Kosovė, ndėrsa ende nuk ka pasur qarkullim nga Kosova nė Serbi. "Ne jemi nė kontakt me bizneset vendore dhe pritet qė sot apo nesėr tė kalojė kamioni i parė nga Kosova nė Serbi, me ē’ rast do tė shikohet funksionalizimi i marrėveshjes sė arritur mė 2 shtator nė Bruksel", tha Kusari Lila.
Komente
Bujari16.09.2011/16:34

Pra e tėrė kjo marrėveshje qė ėshtė arritur nė Bruksel nė mes tė Edita Tahirit dhe atij Stefanoviqit po shihet se ėshtė bėrė pėr tė pėrfituar Serbia. Nė njėrėn anė Serbia do tė pėrfiton ekonomikisht, duke shitur mallėrat e saj nė Kosovė, ndėrsa nė anėn tjetėr pėrfitimi i Serbisė do tė jetė kandidimi i saj pėr t'u anėtarėsuar nė Bashkimin Evropian. Ndėrsa pėr Kosovėn shpėrblimi pėr kėtė marrėveshje tė arritur do tė jetė vazhdimi i getoizimit tė saj, pra Kosova do tė mbetet pa liberalizimin e vizave, ndėrsa nė aspektin ekonomik sėrish do tė vazhdojė i njėjti avaz Kosova do tė eksportojė nė Serbi, eventualisht nja 100 mijė euro, ndėrsa Serbia nė Kosovė rreth 200 milionė euro. Tash lexuesit e nderuar le tė vlerėsojnė se ēka pėrfituam ne shqiptarėt nga bisedimet me Serbinė. Edhe njė turp pėr Editen!
TURPI16.09.2011/15:50
Po shihet se "aksioni" i sotem aksion i thenshin eshte ne funksion te interesave te Serbise e cila edhe pse nuk na njeh si shtet e edhe pse mundohet te na demtoje ne cdo aspekt, prej sot e tutje do te vjel milionat nga tregu jone!!! TURP
adi16.09.2011/15:39
mori Moza kujdes
serbeve nuk iu besohet
provone sa ma shpejt a po na lejohet edhe malli jone me shku ne serbi apo nepermjet saj besoj se populli shqipetar nuk do ti konsumoj prodhimet serbe ne te ardhmen Duaje tenden.

Thaēi: E nisėm mirė nė veri
ereniku - e premte, 16 Shtator 2011 15:21
Prishtinė – Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, theksoi sot nė mesditė nė mbledhjen e qeverisė, se “procesi i implementimit tė planit nė veri tė Mitrovicės, nė pikat doganore 1 dhe 31 ka filluar me sukses, Doganierėt dhe Policia e Kosovės bashkė me atė tė EULEX-it dhe KFOR-in tashmė janė nė dy pikat kufitare”.
“Vendimet dhe veprimet tona nuk kanė qenė dhe nuk janė as sot tė drejtuara kundėr askujt, kundėr asnjė grupi etnik. Pėrkundrazi ne duam qė edhe qytetarėve tanė nė veri t’u ofrojmė mundėsi tė barabarta dhe shprehim gatishmėrinė e plotė qė t’u shėrbejmė tė gjithėve nė mėnyrė tė barabartė kudo qė jetojnė pa dallim etnie”, tha kryeministri Thaēi.
Ai ftoi qytetarėt pėr qetėsi dhe maturi dhe tė kenė besim tė plotė nė institucionet e Republikės sė Kosovės dhe nė partneritetin me ato ndėrkombėtare, EULEX-in, NATO-n, mbėshtetjen e plotė tė Quintit, tė vendeve tė BE-sė dhe SHBA-ve.
“Mė lejoni qė nė emėr tė qeverisė sė Republikės sė Kosovės tė ftoj Beogradin qė pėrfundimisht tė heqė dorė nga pėrpjekjet dėshpėruese pėr tė destabilizuar rajonin dhe tė pranojė njėherė e pėrgjithmonė se Kosova ėshtė e pavarur, sovrane, njė dhe e pandarė”, theksoi Thaēi, duke shtuar se Qeveria e Kosovės, shteti i Kosovės, shpreh gatishmėri tė plotė pėr fqinjėsi tė mirė dhe perspektivė tė pėrbashkėt euroatlantike tė tė gjitha vendeve tė rajonit”.
Ne jemi tė pėrkushtuar, vijoi ai, pėr bashkėpunim rajonal, si parakusht pėr procesin e integrimeve evropiane dhe presim qė edhe Serbia tė fillojė tė reflektojė nė mėnyrėn evropiane nė raport me shtetin e Kosovės.
“Gjithashtu, dėshiroj tė dėrgoj njė mesazh pėr tė gjithė qytetarėt nė veri, mesazhin e bashkėpunimit, tė ofrimit, tė mirėkuptimit, tė tolerancės ndėretnike, mesazhin e qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr bashkėpunim”, shtoi ai.
Kreu i qeverisė sė Kosovės u shpreh se, “partneriteti ėshtė ēelėsi i suksesit dhe jo barrikadat. Barrikadat janė thjesht pengesė pėr tė ardhmen zhvillimore dhe evropiane”.
Kryeministri Thaēi, nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės, mirėpriti vendimin e Kėshillit tė Ministrave tė Bosnjė Hercegovinės pėr njohjen e vulave doganore tė Republikės sė Kosovės.
“Ne presim bashkėpunim tė ngushtė nė tė ardhmen mes Kosovės dhe Bosnjės si dy vende tė pavarura, bashkėpunim bilateral, dhe natyrisht, nė tė ardhmen e afėrt edhe njohje bilaterale”, pėrfundoi kryeministri Thaēi fjalėn e tij nė mbledhjen e qeverisė.

Kurti: Qasja e Thaēit nė veri e gabuar
16.09.2011/10:41 - E Premte
Lideri i lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti ka vlerėsuar se nga veprimet e kryeministrit nė veri qė i ka parė deri tash, i ėshtė mbushur mendja se tė premten nuk do tė ketė ndonjė risi. Kurti, nė njė intervistė pėr “Kohėn Ditore”, ka shprehur bindjen se Thaēi po i qaset gabueshėm kėsaj pjese tė Kosovės. Ka thėnė pėr tė tė veprojė akoma me logjikėn prej guerili.
Me paralajmėrimin pėr tė ndėrhyrė nė pikėkalimet kufitare nė Jarinjė dhe nė Bėrnjak, sipas Kurtit, Thaēi po i trajnon strukturat e Serbisė, po i mobilizon ato dhe po i vendos nė gjendje gatishmėrie. Duke bėrė kėso aksionesh pa i ndėrprerė njėkohėsisht bisedimet me Serbinė, sipas tij, kryeministri “mė parė se sa t’i shtojė sovranitet e integritet territorial Kosovės, po i shton tema tė reja dialogut nė Bruksel”.
Druan se veprimet nė kufi po bėhen me hile. Gjykimi i tij ėshtė se, duke u fokusuar vetėm nė pika dhe jo nė territor, atėherė po luhet loja qė Kosova, mbase, edhe do tė mund t’i ketė tė pėrforcuar kufijtė e jashtėm, por nė kurriz tė integritetit territorial tė brendshėm.
Kurti, qė drejton lėvizjen “Vetėvendosje”, subjekt opozitar i dyti pėr nga numri i deputetėve nė Parlament, ka thėnė se Thaēi po e ndihmon shumė Serbinė pėrmes bisedimeve me tė nė Bruksel, pasi qė, sipas tij, asisoj kushtet e Bashkimit Evropian pėr Serbinė po bėhen kushte pėr Kosovėn.

Tirana nė krah tė Prishtinės pėr veriun
E Premte, 16 Shtator 2011 16:05
Kryeministri Sali Berisha deklaroi nė emėr tė Qeverisė Shqiptare se pėrshėndet dhe mbėshtet plotėsisht veprimin e Qeverisė sė Kosovės dhe Eulex-it nė kufirin verior pėr vendosjen e ligjit, funksionimin e doganave dhe pikave kufitare, sipas rregullave ndėrkombėtare.
Kjo nė pėrputhje me marrėveshjen e arritur nė Bruksel pėr kėtė ēėshtje midis qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe qeverisė sė Republikės sė Serbisė.
Zoti Berisha thekson se ky vendim i autoriteteve tė Kosovės dhe Eulex-it pėr tė zbatuar marrėveshjen e ndėrmjetėsuar nga BE, pėrbėn njė kontribut real nė paqen dhe stabilitetin nė rajon.
Qeveria Shqiptare i bėn thirrje Beogradit tė respektojė marrėveshjen dhe tė ndėrpresė ēdo mbėshtetje pėr strukturat paralele dhe ata qė duan tė shėndėrrojnė tre komunat nė veri tė Kosovės, protektorate tė krimit tė organizuar, kontrabandės dhe trafiqeve tė paligjshme.

Rrėzohet ndryshimi i kombėsisė
16/09/2011
Gjykata Kushtetuese rrėzoi dispozitat pėr ndryshimin e kombėsisė, nė ligjin pėr Gjendjen Civile. Gjykata ka vendosur me 6 vota pro dhe dy kunder per te rrezuar dispoziten e ketij ligji miratuar ne vitin 2009 qe percakton procedurat e ndryshimit te kombesise ne ligjin per Gjendjen Civile. Duke e cilėsuar ligjin si antiligjor, Kushtetuesja ka kėrkuar shpalljen si tė papajtueshėm tė termit kombėsi. Padia nė Kushtetuese u bė nga gjykatat e rretheve Sarandė, Shkodėr dhe Pėrmet, tė cilat kėrkuan prej anėtarėve tė Gjykatės Kushtetuese shpalljen si tė papajtueshėm me Kushtetutėn disa nga nenet e ketij ligji. Ankimuesit deklaroheshin se ligji cenonte parimet kushtetuese duke detyruar shtetasit shqiptarė qė tė deklarojnė pėrkatėsinė e tyre etnike.
Ne baze te ketij ligji gjykatat vecanerisht ne jug te vendit moren me mijera vendime per ndryshimin e kombesise nga shqiptare ne greke. Kjo vale ndryshimesh shkaktoi edhe reagimin e gjyqtareve qe bene ankimimet por edhe te Aleances Kuqezi. Ne nje tur takimesh ne gjykatatat e rretheve ky ligj eshte kundershtuar edhe nga nenkryetari KLD-se, Kreshnik Spahiu.

Aleanca Kuqezi: Kombėsia nuk shitet e ndryshohet
Kombėsinė nuk mund ta ndryshosh, ta tjetėrsosh apo ta shesėsh. Vendimi i Gjykatės Kushtetutės ndau integritetin nga servilizimi,ndau njėherė e mirė kuqezinjtė nga faqezinjtė. /Endrit Shabani, Aleanca Kuqezi/
I menjėhershėm ishte reagimi Aleancės Kuqezi duke e cilėsuar vendimin si historik.
"Nė njė vendim historik Gjykata Kushtetuese ka shfuqizuar dispozitat, tė cilat lejojnė ndryshimin dhe falsifikimin e kombėsisė. Besoj se ėshtė njė sfidė tjetėr e fituar e Aleancės Kuqezi dhe unė sot pyes a ka njeri ende nė Shqipėri qė nuk e kuptuar se ndryshimi i kombėsisė ėshtė antikushtetues, a ka ende njeri sot nė Shqipėri qė nuk e ka kuptuar se procesi i regjistrimit mbi baza etnike ėshtė njė proces nė kundėrshtim tė plotė me Kushtetutėn e kėtij vendi.
A ka ende njeri nė Shqipėri qė nuk e kupton se ky kuvend nė tė paktėn dekadėn e fundit ka votuar ligje tė cilat jo vetėm qė jo janė nė kundėrshtim me kushtetutėn, por janė nė kundėrshtim me vullnetin e popullit. Kombėsinė nuk mund ta ndryshosh, ta tjetėrsosh apo ta shesėsh. Vendimi i Gjykatės Kushtetutės ndau integritetin nga servilizimi, ndau njėherė e mirė kuqezinjtė nga faqezinjtė", tha Endrit Shabani, pėrfaqėsues i Aleancės Kuqezi.
Sipas pėrfaqėsuesve tė Aleancės Kuqezi qeveria tashmė duhet tė tėrhiqet nga regjistrimi etnik, duke qenė se Gjykata Kushtetuese delegjitimoi ndryshimet e kombėsisė, duke mbrojtur sovranitetin e vendit.
Nė emisionin e sė enjtes nė Top Channel, "Top Story", drejtuesi i Aleancės Kuqezi, Kreshnik Spahiu u shpreh: "Basti im ka qenė ky; nėse nė fund tė procesit tė Gjykatės Kushtetuese do tė rezultojė qė ndryshimi i kombėsisė dhe manipulimi ka qenė kushtetues unė do tė dorėzoj detyrėn time”.
Duke folur pėr ligjin e regjistrimit tė popullsisė qė Aleanca e ka kundėrshtuar fort qė nė fillim, Spahiu theksoi se: Ne jemi vetėm kundėr 2 pyetjeve; shteti nuk mund tė vijė tė mė pyesė se cfarė feje kam dhe cfare etnie".
Mė tej lideri i Aleancės Kuqezi tha se kombėsia ėshtė shndėrruar nė njė mall tregu me letra nga kisha dhe certifikata falso dhe shtoi se Aleanca qė ai udhėheq nuk ėshtė kundėr regjistrimit, por kundėr pėrfshirjes nė tė, tė dy pyetjeve, atė pėr besimin fetar dhe pėr pėrkatėsinė etnike.

“Regjistrimi, tekė e Athinės”
Zoti Spahiu tha se regjistrimi nė kėtė formė ėshtė kėrkesė e Athinės nė kėmbim tė mbėshtetjes nė rrugėn e integrimit tė Shqipėrisė nė BE. Ai e cilėsoi regjistrimin si “kriter tė 13”, i bashkangjitur 12 kritereve tė Brukselit pėr procesin e integrimit.
Spahiu shtoi se parashikimi i gjobės deri nė 1 milion lekė pėr deklarim tė rremė, ėshtė fiktiv, pasi nuk ėshtė ngritur njė sistem referencial qė do tė verifikojė deklarimet nėse janė tė vėrteta apo tė rreme.
Biseda precipitoi nė njė debat tė fortė mes Spahiut dhe Stavri Markos (gazetar dhe pėrfaqėsues i minoritetit grek) pro dhe kundėr regjistrimit mbi baza etnike dhe fetare.

Dy muaj burg pėr dėshmitarin Shefqet Kabashi
16.09.2011/15:49 - E Premte
Trupi Gjykuese nė Tribunalin e Hagės ka shpallur vendimin pėr dėshmitarin nė rastin “ Haradinaj”, Shefqet Kabashi i cili akuzohej nga prokuroria pėr shpėrfillje tė Tribunalit tė Hagės.
Nė bazė tė provave qe ka pranuar gjykata, Kabashi ėshtė dėnuar me 2 muaj burgim, ndėrsa nė tė do tė pėrfshihet edhe paraburgimi prej 31 ditėsh qė Kabashi e ka vuajtur nė Hagė.
Shefqet Kabashi, ish-pjesėtar i UĒK-sė, ishte arrestuar nė Holandė pėr shpėrfillje tė Tribunalit tė Hagės nė vitin 2007, kur kishte refuzuar t’u pėrgjigjet pyetjeve tė hetuesve gjatė dhėnies sė dėshmisė kundėr Ramush Haradinajt dhe tė tjerėve.


- Lajmet
- E enjte, 15 shtator, 2011

...trup e trup:
- Nė Kosovė gjatė 48 orėve tė fundit hynė mbi 1000 pjesėtarė tė policisė dhe ushtrisė sė Serbisė
- KOMUNA E MITROVICĖS REAGON PAS BLLOKIMIT TĖ URĖS SĖ IBRIT
- Kuinti: Shtrirja e autoritetit nė veri tė Kosovės "gradualisht dhe qetėsisht"
- KUKAN: PALĖT TĖ PĖRMBAHEN NGA PĖRSHKALLĖZIMI I SITUATĖS
- RASMUSSEN: S`KA KTHIM PRAPA, KUJDES GJATĖ DITĖVE NĖ VIJIM
- KS I OKB-sė MBLIDHET PĖR KOSOVĖN
- SPARKES: PARATĖ NGA DOGANA NĖ VERI, NĖ BUXHET TĖ KOSOVĖS


..pak me hapur:
Nė Kosovė gjatė 48 orėve tė fundit hynė mbi 1000 pjesėtarė tė policisė dhe ushtrisė sė Serbisė
Mitrovicė, 15 shtator 2011
Grupet kriminale serbe e tė pėrkrahur nga Qeveria e Beogradit janė duke u pėrgatitur pėr luftė nė veriun e Kosovė, kanė njoftuar burime tė ‘Koha ditore’ nga njė mision ndėrkombėtar i vendosur nė Kosovė. Sipas kėtyre burimeve shtabi i krizės nė veri qė pėrbėhet nga tė ashtuquajturit, kryetar i Qarkut tė Mitrovicės Radenko Nedelkoviq, shefi I MUP-it Gjorgje Dragoviq, kryetari i komunės sė Mitrovicės Kėrstimir Pantiq, kryetari i Zveēanit Dragisha Milloviq, ai i Zubin Potokut, Sllavisha Ristiq si dhe i Leposaviqit Branko Niniq, kanė marrė vendim qė pėr komandant tė operacioneve luftarake nė veri tė Kosovės ta emėrojnė gjenerali Serb , Bozhidar Deliq. Deliq njihet si nėj ndėr bashkėpunėtorėt mė tė ngushtė tė ish kriminelit Arkan.
Burimi mė tej ka shtuar se nė Kosovė gjatė 48 orėt e fundit janė futur mbi 1000 pjesėtarė tė policisė dhe ushtrisė sė Serbisė, kryesisht oficer rezervė. Me veti kėto forca kanė sjellė edhe armė gjysmė tė rėnda kryesisht armė qė mundėn tė neutralizojnė mjetet e blinduara. Sipas burimi edhe skenari pėr vendosjen e barrikadave nė rrugė ėshtė ai qė, gjenerali serb, Deliq, e ka pėrborur nė tė ashtuquajturėn Republika e Krainės nė Kroaci. Nė anėn tjetėr burime tė gazetės nga veriu i vendit kanė njoftuar se tė gjitha pikat e karburanteve nė veri tė Kosovės iu ėshtė ndaluar shitja e derivateve tė naftės. Kjo ėshtė bėrė me urdhėr tė shtabit serb tė krizės. Disa banorė serb tani veē kanė filluar qė me automjetet e tyre pėrmes rrugėve alternative tė vijnė nė jug tė Mitrovicės pėr t’u furnizuar m karburante. Gjithashtu sipas burimet qė nga e premtja pikat e karburanteve nė veri do t’iu shesin qytetarėve serbė vetėm nga 5 litra karburante pėr arsye tė shpalljes sė gjendjes sė jashtėzakonshme dhe pamundėsisė sė futjes sė derivateve tė naftės nė veri tė vendit.

Kuinti: Shtrirja e autoritetit nė veri tė Kosovės "gradualisht dhe qetėsisht"
Prishtinė, 15 shtator 2011
Ambasadorėt e Francės, Gjermanisė, Italisė, Mbretėrisė sė Bashkuar dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės u takuan me Kryeministrin Thaēi sot paradite pėr tė biseduar lidhur me zbatimin e procedurave tė reja doganore qė fillojnė mė 16 shtator.

KUKAN: PALĖT TĖ PĖRMBAHEN NGA PĖRSHKALLĖZIMI I SITUATĖS
E enjte, 15 Shtator 2011 14:30
“Duhet tė jetė nė interes tė tė gjithėve rivendosja e sundimit tė ligjit nė kėtė pjesė tė Kosovės. Ne tė gjithė vlerėsojmė mėnyrėn e pėrgjegjshme, nė tė cilėn dialogu mes Prishtinės dhe Beogradit kishte ri-filluar nė fillim tė muajit dhe do tė mė vinte shumė keq nėse arritjet do tė shkonin dėm”, ka thėnė ai.

BOSNJA MIRATON PRANIMIN E VULAVE TĖ KOSOVĖS
E enjte, 15 Shtator 2011 14:29
Nė pėrgjigje tė vendimeve tė mėparshme tė Bosnjės pėr tė mos njohur vulat e Doganės sė Kosovės, ekzekutivi kosovar ka vendosur taksė doganore prej 10% pėr tė gjitha produktet boshnjake, ēfarė thuhet tė ketė shkaktuar humbje enorme pėr ekonominė e Bosnjės.

...hapur:
RASMUSSEN: S`KA KTHIM PRAPA, KUJDES GJATĖ DITĖVE NĖ VIJIM
E enjte, 15 Shtator 2011 14:23
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka pritur nė takim Sekretarin e pėrgjithshėm tė NATO-s, Anders Fogh Rasmussen. Gjatė takimit, Thaēi dhe Rasmussen, kanė diskutuar pėr zhvillimet e fundit nė vendin tonė, nė veqanti pėr planin operacional pėr veriun e vendit, I cili ka pėr qėllim sundimin e rendit dhe ligjit, si dhe pėrmisimin e jetės sė qytetarėve nė atė pjesė tė vendit. Me kėtė rast, Rasmussen, bėri tė qartė se misioni I KFOR-it ėshtė qė tė veproi pėr sigurinė e lėvizjes sė lirė, dhe krijimin e njė ambient tė qetė dhe tė sigurtė.
Rasmussen, po ashtu rikujtoi se pėr 12 vite NATO ka arritur qė nė Kosovė tė garantojė paqe dhe siguri, dhe se nė asnjė mėnyrė nuk do tė tolerohet kthimi prapa.
Rasmussen: Pėr fat tė keq kemi parė se sa shpejtė kėto tensione mund tė rriten. Pėrleshjet qė i pamė ishin tė kėqija pėr imazhin e Kosovės dhe kthim prapa pėr pėrparimin e arritur deri mė tani. Nuk ka kthim prapa dhe nuk do lejojmė qė kjo arritje 12 vjeēare tė rrezikohet, mision i KFOR-it ėshtė tė mbaj ambient tė qetė dhe tė sigurt,” ka thėnė Rasmussen.
Rasmussen nuk ka dashur tė flaės shumė lidhur me detajet e operacionit qė pritet tė nis nesėr nė veri, por u ka bėrė thirrje komuniteteve qė tė kenė kujdes nė ditėt e ardshme.
I pyetur se ēfarė do tė ndėrmarrė KFOR-I nė rast se sulmohet nga serbėt e veriut Rasmusen, tha se misioni I KFOR-it ėshtė qė tė sigurojė njė ambient tė qetė dhe tė siurtė, dhe nė rast se paraqitet nevoja pėr vetėmbrojtje atėhere KFOR-I edhe do tė vetėmbrohet.
Dek - Rasmussen - “ Mandati I KFOR-it, ėshtė qė tė mbajė njė ambient tė qetė dhe tė sigrutė. KFOR-I duhet tė ndėrmarrė hapa nėse rrezikohet situate, trupat e KFOR-it duhet tė veprojnė nė vetėmbrojtje nėse ka nevojė”, ka thėnė ai.
Nga ana tjetėr, kreu I qeverisė sė Kosovės, Hashim Thaēi, prerazi ka thėnė se plani operacional, do tė nis sė zbatuari qė nga nesėr, dhe se lidhur me kėtė ēėshtje nuk ka kthim mbrapa.
Rasmussen, po ashtu ka pėrshėndetur marrėveshjet e arritura mes palės kosovare dhe asaj serbe. Sipas tij, arritja e marrėveshjeve janė shenjė e mirė, dhe se ka porositur qė tė vazhdohet me konsultime e jo me konfrontime.

KOMUNA REAGON PAS BLLOKIMIT TĖ URĖS SĖ IBRIT
E enjte, 15 Shtator 2011 14:22
Pėrfaqėsuesit e strukturave politike dhe atyre tė sigurisė nė Mitrovicė, pas bllokimit me zhavorr tė urės sė Ibrit nga grupet kriminale serbe, janė mbledhur nė njė takim tė jashtėzakonshėm tė Komitetit pėr vlerėsimin e sigurisė qė mbahet nė kuadėr tė Drejtorisė pėr Mbrojtje dhe Shpėtim tė Komunės sė Mitrovicės. U vlerėsua se ky ėshtė njė veprim i patolerueshėm.
Nėnkryetari i komunės, Riza Haziri tha se bllokimi i urės sė Ibrit qė ka ndodhur tė mėrkurėn mbrėma nga grupet kriminale serbe ka shqetėsuar si pėrfaqėsuesit e institucioneve ashtu edhe banorėt joserbė, sidomos ata qė jetojnė nė veri.“Bllokimi i rrugėve ėshtė i patolerueshėm, meqė ndikon nė bllokimin e lėvizjes sė qytetarėve, tė cilėt mbesin tė izoluar”, ka thėnė Haziri.
Nė kėtė kontekst, ai pėrmendi banorėt shqiptarė tė Kodrės sė Minatorėve, tė cilėt prej pėrfundimit tė luftės qarkullojnė vetėm me njė autobus qė mbanė linjėn pėr nė jug tė qytetit. Sipas tij, nxėnėsit e asaj lagjeje tė enjten nuk kanė mundur tė shkojnė nė shkollė, meqė nuk ka mundur tė qarkullojė autobusi pėr shkak tė bllokimit tė rrugės kryesore.Ai kėrkoi nga strukturat e sigurisė, si nga Policia e Kosovės, EULEX-it dhe KFOR-it, qė tė ndėrmarrin masa tė menjėhershme pėr zhbllokim e rrugeve.Nė anėn tjetėr, nga banorėt kėrkoi qė tė jenė gjakftohtė dhe mos tė bien pre e provokimeve tė strukturave paralele serbe nė veri, qė duan tė destabilizojnė situatėn. Drejtori i Drejtorisė pėr Mbrojtje dhe Shpėtim, Behxhet Bala u fokusua nė situatėn e qytetarėve nė lagjet qė kanė mbetur tė bllokuara, sikur ata tė Kodrės sė Minatorėve dhe ata tė fshatrave shqiptare tė Leposaviqit. Ai tha se strukturat e sigurisė duhet tė marrin masa pėr krijimin e kushteve pėr lėvizjen e tyre tė lirė.
Po ashtu edhe kryesuesi i Kuvendit tė Komunės, Rrustem Musa, i cili mori pjesė nė kėtė takim, tha se bllokimi i kėtillė i rrugėve nuk bėn tė tolerohet. Sipas tij, kjo do tė ndikojė nė tensionimin e situatės, e cila mund tė eskalojė nėse vazhdon kėshtu.

KS I OKB-sė MBLIDHET PĖR KOSOVĖN
E enjte, 15 Shtator 2011 14:16
Serbia ka arritur tė bindė Kėshillin e Sigurimit pėr mbajtjen e njė mbledhjeje pėr gjendjen nė veriun e Kosovės. Organi mė i lartė i OKB-sė do tė mbaj mbledhje prapa dyerve tė mbyllura. OKB e ka miratuar kėrkesėn e Serbisė pėr konsultime qė kėrkojnė ndalimin e Prishtinės qė tė dėrgojė nė pikat kufitare policė e doganierė, sipas planit tashmė tė njohur.
Nė letėr shefi serb i diplomacisė, Vuk Jeremiq ka shkuar se “Prishtina synon qė tė premten njėanshėm tė vė kontroll policor dhe doganor nė kalimet ndėrmjet veriut tė Kosovės dhe Serbisė qendrore dhe se kėtė process pritet ta lehtėsojnė KFOR-i e EULEX-I”, shkruan Jeremiq. Kosovėn e prezanton atje ministri i jashtėm, Enver Hoxhaj.

SPARKES: PARATĖ NGA DOGANA NĖ VERI, NĖ BUXHET TĖ KOSOVĖS
E enjte, 15 Shtator 2011 11:32
Zėvendėsshefi i EULEX-it, Andy Sparkes, nė njė intervistė pėr mediet serbe ka deklaruar se plani ėshtė qė mė 16 shtator tė merren nėn kontroll pikat doganore nė veri. Ai ka thėnė se nė pikat doganore, Jarinė dhe Bėrnjak, do tė vendosen doganierė tė EULEX-it dhe ata vendorė, dhe se, siē ka shtuar ai, Beogradi ka qenė i njoftuar pėr kėtė veprim.
“Bashkimi Evropian vazhdimisht ka qenė, dhe do tė jetė, nė kontakt tė vazhdueshėm me partnerėt serbė, nė tė gjitha nivelet. Edhe ky hap i zbatimit tė marrėveshjes sė arritur gjatė dialogut, nuk do duhej tė ishte befasi pėr askėnd”, ka deklaruar Sparkes.
Ai mė tej ka theksuar se Kosova ėshtė njė zonė doganore, dhe se misioni qė ai drejton vetėm ėshtė duke e kryer punėn e tij, duke marrė kėshtu kontrollin e plotė ndaj doganave.
“Kosova ėshtė njė zonė doganore, dhe kėtė e ka thėnė nė deklaratėn e tij edhe sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė. Nuk mendoj se kėtu ėshtė fjala pėr statusin. Ne kemi biseduar me zyrtarėt serbė, duke pėrfshi edhe takimet qė i kemi pasur, mirėpo atė qė ne e kemi bėrė ėshtė se i kemi informuar pėr aktivitetet operative qė do t’i ndėrmarrim mė 16 shtator. Kėto s kanė qenė bisedime, por vetėm informata”, ka shtuar Sparkes.
Ndėrkaq, i pyetur se ku do tė shkojnė paratė e grumbulluara nga doganat nė veri tė Kosovės, ai ka thėnė se ato do tė shkojnė nė buxhetin e konsoliduar tė Kosovės.
“EULEX-i do t’i mbledhė paratė. Mirėpo, kjo do tė bėhet pėr t’i derdhur ato nė buxhetin e konsoliduar tė Kosovės”, ka thėnė zėvendėsshefi i EULEX-it, Andy Sparkes.

Kuinti: Shtrirja e autoritetit nė veri tė Kosovės "gradualisht dhe qetėsisht"
Prishtinė, 15 shtator 2011
Ambasadorėt e Francės, Gjermanisė, Italisė, Mbretėrisė sė Bashkuar dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės u takuan me Kryeministrin Thaēi sot paradite pėr tė biseduar lidhur me zbatimin e procedurave tė reja doganore qė fillojnė mė 16 shtator.
Nė njė deklaratė tė vendeve tė Kuintit tė lėshuar nga Ambasada amerikane thuhet se ambasadorėt shprehėn mirėnjohjen e tyre pėr mėnyrėn se si Qeveria e Kosovės ka bashkėpunuar me partnerėt e saj ndėrkombėtarė, nė veēanti me KFOR in dhe EULEX in gjatė pėrgatitjeve pėr kėtė hap tė rėndėsishėm pėr Kosovėn. Po ashtu ambasadorėt kanė nxitur qeverinė qė tė vazhdojė kėtė bashkėpunim pėr tė konsoliduar autoritetin e Kosovės nė porta gradualisht dhe qetėsisht gjatė njė periudhe kalimtare. Po ashtu, ata kanė mirėpritur dhe mbėshtetur deklaratat e dhėna dje nga Pėrfaqėsuesi i Posaēėm i Bashkimit Evropian, Fernando Xhentilini dhe shefi i misionit tė EULEX it, Ksavie Bu dė Marnjak dhe shprehėn mbėshtetjen e tyre pėr pritjet se tash mund tė hiqen embargot pėr tregti ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės, duke hapur shtegun pėr pėrparim tė mėtejshėm nė dialogun e lehtėsuar nga BE ja.
Ambasadorėt pėrsėritėn mbėshtetjen e qeverive tė tyre pėr integritetin territorial dhe sovranitetin e Kosovės, pėrfshirė edhe nė veri, duke shtuar po ashtu se ne duhet tė punojmė sė bashku pėr tė shpejtuar pėrpjekjet pėr tė rivendosur sundimin e ligjit edhe nė pjesėn tjetėr tė veriut. Ata shprehėn mirėnjohjen pėr pėrkushtimin e Kryeministrit pėr tė siguruar qė tė gjithė qytetarėt e Kosovės pėrfitojnė nė mėnyrė tė barabartė nga sundimi i ligjit dhe mirėpritėn regjimin e ri doganor si njė hap pozitiv nė kėtė drejtim.
Ambasadorėt theksuan se ēelėsi i suksesit i tė gjitha kėtyre pėrpjekjeve ishte kėshillimi dhe marrėveshja nė mes tė qeverisė dhe partnerėve tė saj ndėrkombėtarė, - thuhet nė fund tė deklaratės sė vendeve tė Kuintit.

...nga bota:
Pėr trazirat nė Ksijang dėnohen me vdekje 4 ujgurė
Pekin, 15 shtator 2011
Drejtėsia kineze ka dėnuar me vdekje katėr persona, “tė shpallur fajtorė” pėr valėn e dhunės nė rajonin e trazuar perėndimor. Trazirat nė dy qytetet e Ksijangut kanė lėnė 32 tė vdekur, ndėrsa Pekini ka hedhur fajin te separatistėt ujgurė. Katėr tė dėnuarit janė gjetur fajtorė pėr krime "qė pėrfshijnė terrorizėm, zjarrvėnie dhe vrasje". Grupi nė mėrgim, Kongresi i Ujgurėve, tha se katėr personat janė torturuar gjatė kohės sa mbaheshin nė paraburgim dhe u ėshtė dhėnė qasje e kufizuar tek avokatėt.


- Lajmet
- E mėrkurė, 14 shtator, 2011

Kriminelėt nuk mund tė na ndalin
ereniku/ e mėrkurė 14.09.2011/12:43 -
Kreu i Qeverisė sė Kosovės, Hashim Thaēi, ėshtė paraqitur sot sėrish para mediave pėr tė prezantuar si e quajti ai njė udhėrrėfyesin e hartuar mes qeverisė dhe ndėrkombėtarėve pėr tė rikthyer rendin nė veri.
Thaēi vazhdon tė insistoi se qėllimi pėr vėnien e rendit nė pikat 1 dhe 31 nuk do tė mund ta ndal askush, madje as strukturat kriminale qe veprojnė nė veri e qė sipas tij janė tė udhėhequra nga Beogradi zyrtar.
Thaēi gjatė kėsaj konference ka dhėnė disa detaje pėr planin operacional pėr funksionimin e pikave doganore 1 dhe 31. Sipas tij Qeveria sė bashku me Zyrėn Civile Ndėrkombėtare ka pėrpiluar njė udhėrrėfyes tė qartė pėr normalizimin e jetės dhe vendosjen e rendit dhe ligjit nė kėtė pjesė.
Si do qė tė jetė derisa pritet hapjae kufijve dhe kthimi i doganierėve nė piklat 1 e 31, serbėt lokal atje vazhdon t’ i mbajnė rrugėt e bllokuara nė shenjė proteste pėr paralajmėrimin e kthimit tė kosovarėve nė kėto dy pika kontrolli me Serbinė./indeksonline/

KFOR-i kthehet nė jug - provon sot
ereniku/ 14.09.2011/
KFOR-i gjerman, tė martėn mbrėma nė veri
02:02 KFOR-i ka thėnė se do tė provoj qė sot gjatė ditės tė shkojė nė Jarinje. Ushtarėt gjermanė duhet tė ndėrrojnė ata amerikanė qė gjenden atje tash e 8 javė.
Ata nuk u lejuan tė shkojnė nė kufi nga serbėt lokalė qė kanė rikthyer barrikadat.

01:26 Pas negocimit disa orėsh KFOR-i gjerman nuk ėshtė lejuar tė shkojė nė Pikėn kufitare 1 nė Jarinje, dhe ėshtė kthyer mbrapsht pėr nė jug tė Mitrovicės.
E tillė ka qenė “marrėveshja” me serbėt lokalė tė cilėt kanė kthyer bllokadėn nė rrugėn Zveēan - Mitrovicė pėr shkak tė paralajmėrimeve tė vendosjes se doganierėve dhe policėve kosovarė nė Pikat 1 e 31.

23: 17 Paralajmėrimet e kryeministrit Hashim Thaēi se do tė ketė kthim tė doganierėve kosovarė nė pikat kufitare me 16 shtator, ka shkaktuar panik nė mesin e serbėve lokal tė cilėt nuk kanė pritur asnjė minutė dhe kanė marr masa pėr bllokimin e rrugėve qė qojnė nė kėto dy zona.
Siē raportojnė mediat serbe, rrugėt janė bllokuar nė orėt e mbrėmjes dikur rreth orės 20:00.
Barrikadat janė vendosur nė rrugėn midis Zveqanit dhe Mitrovicės si dhe nė vendin qė quhet ura lindore, ndėrsa komunikacioni pėr momentin nė kėtė pjesė po zhvillohet vetė mė nė njė shirit. Kryetari paralele i Mitrovicės, Krtimir Pantiq ka deklaruar pėr “Tanjug” se bllokadat janė vendosur pėr shkak tė paralajmėrimeve nga autoritetet kosovare se do tė kthehen doganierėt kosovarė nė pikat kufitare. Me gjithė bllokadat situata ėshtė e qetė./burimi: indeksonline/

Shtim tensionesh nė veri
ereniku/ e mėrkurė, Shtator 14, 2011
Pas paralajmėrimeve tė Qeverisė sė Kosovės se nga e premtja nė veri tė Kosovės do tė hapen vendkalimet kufitare 1 dhe 31, autoritetet e rendit nė Mitrovicė njoftojnė pėr rritje tė tensioneve dhe bllokim tė disa rrugėve lokale nė veri.
Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės pėr rajonin e Mitrovicės, Besim Hoti, tha pėr Radion Evropa e Lirė se banorėt lokalė serbė kanė bllokuar me rėrė disa rrugė.
“Nė njė rrugė nė afėrsi tė varrezave nė veri tė Mitrovicės, njė pjesė e rrugės ėshtė bllokuar, ndėrsa mė vonė ėshtė vendosur njė sasi e rėrės pėr tė bllokuar qarkullimin rrugor nė afėrsi tė shkollės teknike nė veri tė Mitrovicės, qė pėrkatėsisht ėshtė ajo rruga qė lidh veriun dhe jugun e qytetit tė Mitrovicės”, u shpreh Hoti.
Edhe zyrtarėt e Kuvendit Komunal nė jug tė Mitrovicės thonė se situata e sigurisė nė veri ėshtė e tensionuar.
Nėnkryetari i komunės sė Mitrovicės, Riza Haziri, tha se “strukturat paralele dhe elementėt ekstremistė”, vazhdimisht janė duke tentuar ta destabilizojnė situatėn nė atė pjesė tė vendit. “Ėshtė e kuptueshme qė strukturat paralele dhe ekstremistėt deri nė momentin e fundit bėjnė pėrpjekje qė ta destabilizojnė situatėn”, deklaroi Haziri.
Autoritetet kosovare dhe ato ndėrkombėtare thuhet tė jenė pėrgatitur pėr vendosjen e kontrollit doganor nė vendkalimet kufitare 1 dhe 31 nė kufi me Serbinė.
Riza Haziri tha se zbatimi i marrėveshjes dhe futja nėn kontroll e pikave kufitare nė veri ėshtė njė hap i domosdoshėm. Sipas tij, njė veprim i tillė ėshtė i mirėseardhur pėr tė gjitha komunitetet duke pėrfshirė, edhe atė serb.
“Besoj se jo vetėm komuniteti shqiptar, por edhe komunitetet tjera, duke pėrfshirė edhe komunitetin serb, qė janė nėn trysni nga strukturat paralele, e mirėpresin hapin pėr rivendosje tė rendit dhe kontrollit nė territorin e Kosovės; nė veēanti telashet mė tė mėdha dihet qė i kemi nė komuna nė veri tė Kosovės”, deklaroi Haziri.
Sido qė tė jetė, udhėheqės tė ekzekutivit kanė deklaruar se mė 16 shtator, tė premten, do tė fillojė operacionalizimi i plotė i planit tė Republikės sė Kosovės, pėr vėnien nėn kontroll tė kėtyre dy pikave kufitare, siē kanė thėnė, me rregulla strikte.

...edhe rtk,njofton se:
Serbėt bllokojnė rrugėn kryesore nė Lagjen e boshnjakėve
ereniku/ 11:03:09 / 14.09.2011
Serbėt nė veri tė Mitrovicės kanė bllokuar mbrėmė rreth orės 23.00 rrugėn kryesore nė “Lagjen e boshnjakėve”, pėrkatėsisht rreth 100 metra pėrtej urės lindore mbi lumin Ibėr.
Vetem dy ditė para realizimit tė planit tė Qeverisė sė Kosovės pėr vėnien nėn kontroll tė pikave kufitare 1 dhe 31, i pėrpiluar me partnerėt si janė KFOR, EULEX-i dhe vendet Kuintit, struktura paralele kanė vendosur gjatė natės pengesa nė rrugėt qė ēojnė drejt pikave kufitare.
Lajmi ėshtė konfirmaur edhe nga Policia e Kosovės. Zėdhėnėsi Besim Hoti tha se rruga lokale Mitrovicė Zveēan ėshtė tėrėsisht e bllokuar.
Nėpėr disa vende gjatė natės sė kaluar, serbėt kanė vendosur rėrė pėr tė penguar, kalimin e doganierėve dhe policėve tė Kosovės nė drejtim tė pikave kufitare Jarinje dhe Bėrnjak.
Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės pėr rajonin e Mitrovicės, Besim Hoti tha se rruga lokale Mitrovicė-Zveēan ėshtė tėrėsisht e bllokuar. Hoti tha se nė afėrsi tė bllokadave nuk ka pėrsona fizik dhe nuk janė shėnuar incidente qė do tė rrezikonin sigurinė e pėrgjithshme.
“Diku rreth mesnate kemi pasur bllokadė afėr shkollės teknike nė veri tė Mitrovicės qė ėshtė rruga kryesore qė lidhė veriun dhe jugun pėrmbi lagjen e boshnjakėve.Ajo ēka i pėrcjell kėto bllokada ėshtė se nuk ka persona fizik nė afėrsi tė tyre. Edhe pse situata tė tilla sjellin tensione, natyrisht tensionet janė prezente kur kemi tė bėjmė mė tė priturat e njerėzve nė data tė caktuara, mirėpo ėshtė me rėndėsi se nuk janė shėnuar incidente qė do tė rrezikonin sigurinė e pėrgjithshme”, thotė Hoti.
Megjithė tensionet dhe bllokadat nė veri, tė gjitha rrugėt magjistrale janė tė kalueshme, tha Besim Hoti .
Zyrtari pėr media i KFOR-it, Kolonel Ralf Adamec bėnė tė ditur pėr Radio Kosovėn se edhe pėrkundėr barikadave, KFOR-i ka arritur tė hap rrugė anėsore pėr kalimin e njerėzve dhe automjeteve.
Sipas zyrtarėve tė institucioneve tė Kosovės, vendosja e rendit nė pikat kufitare do tė bėhet me ndihmėn dhe angazhimin operacional e teknik tė EULEX-it dhe NATO-s, me qėllim krijimin e njė ambienti tė sigurt pėr tė gjithė qytetarėt nė veri.

Fushatė e Vetėvendosjes ''Duaje tėnden''
ereniku 03:00:46
Sot Lėvizja Vetėvendosje ka lansuar fushatėn “Duaje Tėnden”, me qėllim tė mbrojtjes dhe promovimit tė prodhimeve vendore.
Konferenca u mbajt nė bashkėpunim me njėrin nga prodhuesit mė tė mėdhenj vendor, kompaninė ASK TRADE nga Livoēi i Gjilanit, nė lokalet e kėsaj tė fundit.
Synimi i kėsaj fushate ėshtė ta vetėdijėsojė konsumatorin se nė Kosovė ka shumė prodhime tė vendit, me cilėsi tė lartė, tė cilat mund t’i zėvendėsojnė ato tė huajat, posaēėrisht ato serbe, nė njė moment kur prodhimet nga Serbia, me heqjen e masave tė reciprocitetit, tė pėrkrahura nga qeveria e tyre, pasnesėr priten tė rikthehen fuqishėm nė tregun e Kosovės./burimi: rtk/

Nga Maqedonia nė Shqipėri e Kosovė – me letėrnjoftime
ereniku/ e mėrkurė, Shtator 14, 2011
Organizata pėr Bashkėpunim Rajonal dhe Integrime Evropiane (OBRIE) kėrkon qė Maqedonia sa mė shpejt tė vendosė lėvizjen e lirė me letėrnjoftime me Shqipėrinė dhe Kosovėn, njofton INA. Kėrkesa vjen pas paralajmėrimit pėr heqjen e pasaportave pėr lėvizjen e lirė midis Maqedonisė dhe Serbisė dhe nėnshkrimin e marrėveshjes pėrfundimtare gjatė muajit tė ardhshėm midis ministrave tė brendshėm Gordana Jankullovska dhe Ivica Daēiq nė Ohėr.
“Duke pasur parasysh nevojėn e domosdoshme pėr lėvizjen e lirė tė qytetarėve dhe iniciativėn pėr lėvizje pa pasaporta me Serbinė, apelojmė qė sa mė shpejt njė nismė e tillė tė ndėrmerret edhe me Shqipėrinė dhe Kosovėn. Janė edhe mė shumė faktor qė duhet ta bėjnė realitet kėtė mundėsi qė mini-shengeni tė funksionojė nė tėrė Ballkanin Perėndimor”, thekson OBRIE.
Sipas kėsaj organizate, aplikimi i lėvizjes sė lirė me letėrnjoftime me Kosovėn dhe Shqipėrinė do tė lehtėsojė lėvizjen dhe komunikimin midis qytetarėve, duke pasur parasysh lidhjet familjare dhe afėrsitė e tjera, aspektin ekonomik dhe shkėmbimin tregtar, zhvillimin e interesave ekonomike pėrreth zonave kufitare, rritjen e turizmit dhe benefite tė tjera qė janė nė favor tė tė gjitha vendeve. OBRIE kėrkon mbėshtetjen edhe tė organizatave tė tjera qeveritare nė rajon pėr tė ngritur zėrin e arsyes pėr thyerjen e barrierave nė Ballkanin Perėndimor dhe krijimin e kushteve pėr lėvizjen e lirė tė qytetarėve, duke u ndjerė si evropianė tė barabartė.
Gjithashtu apelohet qė Qeveria e Maqedonisė tė merrė nė konsideratė njė propozim tė tillė dhe tė nis parapėrgatitjet pėr aplikimin e mini-shengenit edhe me dy vendet fqinje Kosovėn dhe Shqipėrinė.
Ideja e mini-shengenit ballkanik njė vit mė parė ishte shpalosur edhe nga ish-presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu nė takimet dhe forumet rajonale dhe ndėrkombėtare.

- Lajmet
- E marte, 13 shtator, 2011

trup e trup:
...perdite e me shume informacionet nga Kosova krijojne tabllot e nje loje femijesh; une maxhup e ti maxhup hajde luajna kuc e kuc, jo te pava jo s'te pava, jo me njohu jo s'me njohu!!!:
- Gaboni e Nigeria, s'ka letra verbale as nė MPJ as nė kabinetin Pacolli

- Don te shperlahen Buja dhe Mashi rreth Historise Kombetare...!!!:Pėrgjigja e ministrit Buja pėr LDK-nė.

- Prap Levizja Bashkohu me Fuad Ramiqin te premten nxjerr njerezit ne rrugė-para Qeverise se Kosoves tė protestohet me kerkesa pėr lejim shamisė nė institucionet publike.

...mbase nuk i vjen mire fare hiq Levizjes muslimane "Bashkohu" ne Kosove dhe kryesuesit te saj se; 12 serbė dhanė jetėn pėr Gadafin e ata nuk bene asgje per Gadafin e tyre -vella musliman....HAHAHAHAH..kemi neve mjaft koka te marra ne Kosoven e sotme....

- Dacic: ..nė veri tė Kosovės nuk ėshtė asgjė krahasuar me kontrabanden nė mes te Kosovės e Shqipėrisė ku hyjnė armė dhe bomba...


...hapur:
Gaboni e Nigeria, s'ka letra verbale
13.09.2011/11:46 - E Martė
Ministria e Punėve tė Jashtme ende nuk i ka bėrė publike letrat verbale tė dy njohjeve qė i paralajmėroi kabineti i Pacollit, Gabonit dhe Nigerisė. Pėr ta evituar keqkuptimin sikurse nė rastin e Sulltanatit tė Omanit, qė nuk rezultoi me njohje, do tė duhej qė mediat dhe publiku tė njoftoheshin me letrat verbale, por kjo nuk ka ndodhur ende.
Burimet i kanė thėnė portalit Indeksonline se asnjėherė njohje ende nuk ka mbėrritur nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme qė udhėhiqet nga Enver Hoxhaj.
Kabineti i zv.kryeministrit tė parė, Behgjet Pacolli ka njotuar se tė dyja njohjet i janė konfirmuar Pacollit gjatė vizitės nė Afrikė, ndėrsa nuk ka asgjė nga njoftimet zyrtare qoftė tė MPJ apo tė kabinetit Pacolli pėr tė konfirmuar njohjet edhe me letra.

Pėrgjigja e ministrit Buja pėr LDK-nė
13.09.2011/10:05 - E Martė
Pos qė ėshtė formuar njė komision ekspertėsh pėr tė analizuar se a pėrmbajnė apo nuk pėrmbajnė fjalė fyese dhe pasaktėsi shkencore tekstet e historisė nė Kosovė, asnjė hap tjetėr nuk ėshtė bėrė.
Kėshtu sė paku ka thėnė Ministri i Arsimit, Ramė Buja pėr Express, tė hėnėn, pas akuzave tė LDK-sė dhe disa shkrimeve nė media se Qeveria ka arritur marrėveshje pėr ndryshimin e disa teksteve tė historisė, pas kėrkesave tė zyrtarėve tė lartė tė shtetit turk.
“Janė akuza, janė trillime, janė shpifje, gjithēka ka ngelur me formimin e komisionit tė ekspertėve, asgjė mė shumė”, ka thėnė Buja.
Sipas tij, Ministria e Arsimit qė nga fillimi ka qenė transparente nė punėn e vet dhe me kohė ka formuar njė komision qė do tė analizojė gjendjen.
“MASHT njofton tė gjithė opinionin publik se as Qeveria e Kosovės, e as MASHT nuk ka nėnshkruar asnjė marrėveshje qė nėnkupton ndryshimin e teksteve tė historisė. Pėr mė tepėr, Qeveria e Kosovės dhe as MASHT nuk ndryshojnė historinė, sepse ajo ėshtė ēėshtje e studiuesve”, ka qenė, ndėrkaq, reagimi i zyrtarėve tė kėsaj ministrie nė lidhje me spekulimet pėr arritjen e marrėveshjes.
Ndėrkohė, tė hėnėn, Lidhja Demokratike e Kosovės, respektivisht ekipi i ekspertėve tė Arsimit, Shkencės dhe tė Teknologjisė, nė njė komunikatė pėr media ka thėnė se Qeveria e PDK-sė po tenton qė tė ndryshojė historinė e popullit shqiptar.

Prap Levizja Bashkohu me Fuad Ramiqin te premten nxjerr njerezit ne rrugė-para Qeverise se Kosoves tė protestohet me kerkesa pėr lejim shamisė nė institucionet publike.

Te premten protestohet per shami !!!
13.09.2011/08:56 - E Martė
Lėvizja “Bashkohu” sėrish do tė protestojė tė xhumanė. Pėr dallim nga herėt e tjera, protesta para Qeverisė do tė organizohet me vetėm njė kėrkesė - lejimin e shamisė nėpėr institucione publike. Bashkėsia Islame nuk i pėrkrah protestat nė rrugė.
Xhemati mysliman do tė protestojė sėrish. Ata e kanė zgjedhur prapė ditėn e premte pėr protestė, por jo pėr ta falur namazin nė rrugė, ashtu siē kishin bėrė disa herė.
Nėn organizim tė Lėvizjes “Bashkohu”, protesta do tė organizohet kėtė tė premte, por pasi qė namazi i xhumasė tė falet nė xhamitė e qytetit. E kėrkesat e protestės kėsaj radhe janė mė modeste. Nė fakt, lejimi i bartjes sė shamisė nė institucionet publike do tė jetė kėrkesa e vetme e protestuesve.
Fuad Ramiqi, njė ndėr udhėheqėsit e lėvizjes “Bashkohu” konfirmoi se protesta do tė mbahet para ndėrtesės sė Qeverisė sė Kosovės.
“Kėsaj radhe prioritet do ta kemi vetėm lejimin e bartjes sė shamisė nėpėr institucione arsimore dhe publike”, tha Ramiqi pėr Express.
Sipas tij kėrkesat tjera, si ndėrtimi i njė xhamie tė madhe nė Prishtinė dhe futja e lėndės fetare nė sistemin arsimor publik do tė lihen mė vonė. Kjo dėshmon, sipas Ramiqit, se myslimanėt do tė shkojnė hap pas hapi me kėrkesat e tyre qė, sipas tij, janė legjitime. “Ne do tė vazhdojmė edhe mė tutje me kėrkesa, nuk do tė ndalemi deri nė fund po hap pas hapi”./ereniku/Express/

Dacic: Kontrabanda edhe nė mes Kosovės e Shqipėrisė
13.09.2011/08:56 - E Martė
Zv.kryeministri dhe ministri i i Brendshėm i Serbisė Ivica Daēiē ėshtė shprehur se krimi nė veri tė Kosovė ėshtė “njė gjė e vogėl” krahasuar me atė qė ndodh nė Prishtinė. Daēiē shpreh habi edhe pėr “kufirin mes Kosovės dhe Shqipėrisė” duke thėnė se komuniteti ndėrkombėtar mund tė mendojė se “shėrbimi inteligjent serb ėshtė i dobėt”.
“Ne jemi njerėz tė kulturuar por ndonjėherė mė vjen tė qėlloj dikė pėr arsyen qė pacipėrisht pėrpiqen qė ne tė dukemi tė ēmendur dhe budallenj” ėshtė shprehur ministri serb. “Historia e kalimit tė cigareve dhe naftės nė veri tė Kosovės nuk ėshtė asgjė krahasuar me historinė e kalimeve tė tjera, ku hyjnė armė dhe bomba, me fjalė tė tjera ėshtė njė kontrabandė mė e rrezikshme qė po ndodh”, ka thėnė Daēiē.
Ai shprehet se “nuk e kuptoj justifikimin e komunitetit ndėrkombėtar” se pse “problemi i krimit duhet zgjidhur nė veri”. “Ajo qė po ndodh ėshtė njė pėrpjekje artificiale pėr tė krijuar njė imazh problematik nė veri tė Kosovės, kur nė fakt problemi ėshtė se Serbėt nuk duan tė jetojnė nėn qeverisjen e qeverisė sė Prishtinės”, ka thėnė zv.kryeministri serb.

Doganierėt kosovarė nė pika 1 e 31.
13 09.2011/16:46 - E Martė
Kryeministri Kosovė, Hashim Thaēi gjatė njė interviste pėr Radion Evropa e Lirė, ka konfirmuar fillimi e zbatimit tė marrėveshjeve pėr hapjeve e kufijve tė premten me 16 shtator. Ai po ashtu ka konfirmuar arritjen e marrėveshjes mes KFOR-it, EULEX-it, e Qeverisė pėr zbatimin e marrėveshjes sė arritur me 2 shtator.
“Tani ka ardhur momenti i fillimit tė zbatimit tė marrėveshjes pėr vendosjen nėn kontroll tė pikave 1 dhe 31. Prandaj, mė 16 shtator, tė premten do tė fillojė edhe operacionalizimi i plotė i planit tė Republikės sė Kosovės pėr vėnien nėn kontroll tė kėtyre pikave kufitare me rregulla strikte, si edhe nė tė gjitha pikat kufitare tjera tė Republikės sė Kosovės.
Tė gjitha operacionet do tė kryhen nėn sovranitetin e Kosovės, pra nėn angazhimin e plotė tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės me angazhimin e tyre operacional e teknik tė EULEX-it dhe krijimin e ambientit tė sigurisė nga NATO”, ka thėnė Thaēi.
Ai mes tjerash ka bėrė tė ditur se tė hyrat qė do tė vijnė nga pikat kufitare 1 dhe 31 dhe qarkullimi i mallrave nga Serbia pėr nė Kosovė, do tė derdhen drejtpėrdrejtė nė buxhetin e Kosovės dhe do tė shpėrndahen si tė gjitha mjetet nė buxhetin e konsoliduar tė Republikės sė Kosovės.

AAK jo koalicionit me Thaēin
13.09.2011/14:30 - E Martė
Nėnkryetari i AAK-sė, Ahmet Isufi ka nxituar tė hedh poshtė shkrimet e mediave se AAK po hyn nė koalicionin e Hashim Thacit. Pas mbledhjes sė kryesisė, Isufi ka thėnė se kjo cėshtje as qė ėshtė diskutuar nė AAK. Lajmi pėr hyrjen e mundshme nė koalicion erdhi pas vizitės sė djeshme tė ambasadorit amerikan, Dell nė AAK.
Edhe kryetari i Kuvendit, njėherėsh sekretari i pėrgjithshėm i PDK-sė, Jakup Krasniqi ka thėnė se nuk ėshtė nė dijeni nėse ka ndryshime nė koalicion, por sipas tij, gjithcka po shkon sipas planit dhe po funksionon normalisht.

...mbase nuk i vjen mire fare hiq Levizjes muslimane "Bashkohu" ne Kosove dhe kryesuesit te saj se; 12 serbė dhanė jetėn pėr Gadafin e ata nuk bene asgje per Gadafin e tyre -vella musliman....HAHAAAA..kemi neve mjaft KOKA TĖ MARRA ne Kosoven e sotme....

12 serbė dhanė jetėn pėr Gadafin
12.09.2011/23:14 - E Hėnė
Njėri nga komandantėt nė Misrati, Abdelaziz Madini ka konfirmuar pėr mediat serbe se forcat kryengritėse gjatė konfliktit kanė likuiduar 12 serbė.
Mėsohet se kėta serbė kanė ardhur nga anė tė ndryshme, Republika Srpska, Kroacia, etj. Nga ana tjetėr, nga ministria e jashtme e Serbisė, thonė se nuk kanė kurrfarė informata pėr kėto likuidime.


- Lajmet
- E hėnė, 12 shtator, 2011

....trup e trup:
- Dell: SHBA mbėshtesin vendosjen e autoritetit nė veri
- NDRYSHIMI I HISTORISĖ, MASHT MOHON
- ANKETA: QYTETARĖT NUK DUAN NDRYSHIMIN E HISTORISĖ KOMBĖTARE
- OSBE NĖ KOSOVĖ ORGANIZON TRAJNIM KUNDĖR TRAFIKIMIT ME QENIE NJERĖZORE
- MBI 50 MIJĖ SHQIPTARĖ DHE KOMUNITETE TJERA PA NĖNSHTETĖSI NĖ MAQEDONI


...hapur:
Dell: SHBA mbėshtesin vendosjen e autoritetit nė veri
Postuar: 04:22:38 / 12.09.2011
Shtetet e Bashkuara tė Amerikės e pėrshėndesin marrėveshjen e arritur mė 2 shtator mes Kosovės dhe Serbisė, dhe po ashtu do ta mbėshtesin Qeverinė e Kosovės nė shtrirjen e autoritetit dhe vėnien e ligjshmėrisė nė veri tė vendit.
Shtetet e Bashkuara tė Amerikės e pėrshėndesin marrėveshjen e arritur mė 2 shtator mes Kosovės dhe Serbisė, dhe po ashtu do ta mbėshtesin Qeverinė e Kosovės nė shtrirjen e autoritetit dhe vėnien e ligjshmėrisė nė veri tė vendit si dhe vendosjen e doganierėve dhe Policisė sė Kosovės nė pikat kufitare nė kontekst tė marrėveshjes sė arritur nė Bruksel.
”Absolutisht, ky plan ėshtė hartuar nga EULEX-i, Qeveria e Kosovės dhe KFOR-i, ėshtė e drejtė legjitime e Qeverisė sė Kosovės qė ta ushtrojė autoritetin, nė kontekst tė marrėveshjes sė arritur me 2 shtator. Tani implementimi varet nga qeveria dhe ne mbėshtesim vendimet qė janė marrė”, tha ambasadori Dell.
Kėto komente ambasadori amerikan Dell i bėri pas vizitės qė i bėri gjatė ditės me zyrtarėt e AAK-sė, vizitė kjo e qė u quajt e zakonshme, ndonėse disa media kanė spekuluar pėr mundėsinė qė ambasadori Dell tė jetė pėrfshirė nė kombinatorikat e reja politike PDK-AAK, pas hapjes sė mundėsisė qė PD, nje parti me agjendė religjioze islamike, tė largohet nga koalicioni qeveritar.

NDRYSHIMI I HISTORISĖ, MASHT MOHON
E hėnė, 12 Shtator 2011 15:31
Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė ka mohuar tė dielėn nė mbrėmje raportimet se ėshtė arritur njė marrėveshje ndėrmjet Kosovės e Turqisė pėr ndryshimin e teksteve tė historisė. Nė njė komunikatė, kjo ministri thotė se Qeveria e Kosovės dhe as MASHT nuk ndryshojnė historinė, sepse ajo ėshtė ēėshtje e studiuesve.
“Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė qė nga fillimi ka qenė transparente nė punėn e vet dhe me kohė ka formuar njė Komision tė ekspertėve, tė cilėt do tė analizojnė se a pėrmbajnė apo nuk pėrmbajnė fjalė fyese dhe pasaktėsi shkencore tekstet shkollore nė Kosovė. MASHT mbetet e pėrkushtuar qė tė eliminojė gjuhėn e urrejtjes dhe pasaktėsisė shkencore nga tė gjitha tekstet shkollore dhe jo vetėm nė atė tė historisė.”, thuhet nė njė njoftim. Radio Kosova raportoi dje gjatė ditės se ėshtė arritur njė marrėveshje ndėrmjet dy vendeve pėr ēėshtjen e shumėpėrfolur.

...dite me pare eshte njoftuar per nje Ankete me qytetaret :...
ANKETA: QYTETARĖT NUK DUAN NDRYSHIMIN E HISTORISĖ KOMBĖTARE
Profesori i historisė, Muhamet Mala duke vlerėsuar se nuk mund ta ndryshojmė historinė pėr shkak tė qasjeve tė sotme politike, thotė se ministri turk ngjarjet qė kanė ndodhur mė herėt i shikon nga kėndvėshtrimi i zhvillimeve tė sotme.
Ministri i Arsimit tė Turqisė, Omer Dinēer, gjatė njė vizite qė ka zhvilluar muajin e kaluar nė Prishtinė, pas takimit qė ka pasur me homologun e tij nga Kosova, Ramė Buja, ka kėrkuar qė tė largohen paragrafėt nga librat e historisė sė Kosovės, tė cilat sipas tij pėrmbajnė fyerje pėr historinė turke.
Kėrkesėn e ministrit turk, ministri i Kosovės Ramė Buja e ka pranuar aty pėr aty, pa kėrkuar qė kjo ēėshtje tė diskutohet nga kompetentėt, nė kėtė rast Akademia e Shkencave dhe Arteve e Republikės sė Kosovės dhe Instituti i Historisė.
Nė anketėn e Kosovapress “A duhet tė pranohet kėrkesa e Turqisė qė tė bėhen ndryshime nė Historinė tonė kombėtare?”, ku kanė marrė pjesė 2347 respondentė, 1779 respondentė, apo 76 pėr qind prej tyre janė shprehur kundėr ndryshimit tė historisė, 515 apo 22 pėr qind pėrkrahin ndryshimet, ndėrsa 53, apo 2 pėr qind e respodentėve shprehen me “nuk e di”.
Profesori Muhamet Mala, shef i Departamentit tė Historisė nė Fakultetin Filozofik, e quan tė gabuar mentalitetin mbi tė cilin pretendohet tė ndryshohet historia jonė kombėtare dhe se nuk mund ta ndryshohet historia pėr shkak tė qasjeve tė sotme politike.
Ai shpjegon njė ndėr parimet themelore metodologjike qė mbėshtetet shkenca e historisė, ku ngjarjet trajtohen nė kontekstin e kohės dhe rrethanave nė tė cilat kanė ndodhur. Por e tėra nuk mbaron me kaq. Ankara bėri marrėveshje me ish-udhėheqjen e Jugosllavisė, pėrkatėsisht Serbisė, ku miliona shqiptarė u shpėrngulėn dhunshėm nga Sanxhaku dhe Novi Pazari, dhe u vendosėn nė vende tė ndryshme tė Turqisė. Edhe pse nė Turqi tani janė miliona shqiptarė, ata nuk kanė asnjė tė drejtė pėr tė pėrdorur nė institucione shtetėrore dhe arsimore gjuhėn shqipe. Madje, ata u detyruan edhe tė ndėrrojnė emrat.

OSBE-e ORGANIZON TRAJNIM KUNDĖR TRAFIKIMIT ME QENIE NJERĖZORE
E hėnė, 12 Shtator 2011 15:19
Misioni i OSBE-sė nė Kosovė ka filluar njė seri prej dhjetė seancash tė trajnimit rajonal pėr procedurat standarde operative pėr punėn me viktimat e trafikimit. Nė seancėn e parė tė trajnimit dy-ditor qė ka filluar mė 8 shtator nė Ferizaj, policia dhe pėrfaqėsuesit e shoqėrisė civile, inspektorėt sanitarė tė punės dhe tė tregut, punėtorėt socialė dhe avokatėt kanė rritur aftėsitė e tyre pėr tė identifikuar, referuar dhe asistuar viktimat e trafikimit.
Kursi i trajnimit nė Ferizaj ėshtė pjesė e pėrpjekjes sė OSBE-ės pėr tė pėrfshirė nė mbarė Kosovėn ata qė luftojnė kundėr trafikimit me qenie njerėzore. Rreth 300 persona do ta ndjekin trajnimin, i cili do tė zgjasė deri nė fund tė dhjetorit 2011.

MBI 50 MIJĖ SHQIPTARĖ DHE KOMUNITETE TJERA PA NĖNSHTETĖSI NĖ MAQEDONI
E hėnė, 12 Shtator 2011 15:19
Mbi 50,000 shqiptarė dhe komunitete tjera si rom, boshnjak, etj, vazhdojnė tė jenė pa shtetėsi. Pa tė kryesisht kanė mbetur tė gjithė ata qė janė lindur nė Maqedoni dhe qė aty jetojnė me dekada tė tėra, ndėrkohė qė pas periudhės sė shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė dhe nė fillim tė pavarėsimit tė Maqedonisė janė gjetur jashtė vendit.
Eksperti pėr ēėshtje juridike dhe ish-avokati Osman Kadriu thekson se pėr shqiptarėt nė Maqedoni ēėshtja e nėnshtetėsisė ėshtė politizuar. Pėr mė tepėr, sipas tij, edhe Ligji pėr shtetėsi i takon grupit tė ligjeve diskriminuese, meqenėse parasheh shumė kushte dhe formalitete pėr rregullimin dhe fitimin e nėnshtetėsisė sė Maqedonisė.
Njė pjesė e qytetarėve shqiptarė qė jetojnė jashtė vendit vijnė nė pushime me pasaporta tė huaja, tė cilat thonė se i marrin pa asnjė problem pas plotėsimit tė kushteve tė vendqėndrimit, prej 3 deri nė 7 vjet shkruan Ina.
“Kėtu ėshtė diktaturė e egėr dhe s’tė ndihmon kush. Ne ju tregojmė gjermanėve se ndodh qė tė refuzohemi pėr shtetėsi, e ata ēmenden pėr dukuri tė tilla”, thekson mėrgimtari, Iljas Nebiu, i cili tashmė ka hequr dorė nga shtetėsia e Maqedonisė, edhe pse thotė se ėshtė i lindur dhe familja e tij jeton mbi 60 vjet nė kėtė vend.
Problemi i shtetėsisė pas konfliktit tė vitit 2001 u zgjodh pjesėrisht me ndryshimet dhe plotėsimet e ligjit pėr nėnshtetėsi, mirėpo mijėra familje ngelėn pa zgjidhur kėtė ēėshtje problematike dhe jetėsore.


- Lajmet
- E dilė, 11 shtator, 2011

ereniku /Nexhmedin Syla/:
...ditė me parė, vizitore te dashur, nuk dija si te hapja lajmet nga se sipas politikes ēorre e aspak largepamese ,qe po ndjekin shume bartes te instutucioneve jetike te Kosoves, po na shpjejne ne nje te ardhme edhe me te errėt-se kurrė me pare /per brezat tane te rinj/, pa qartesi ne rrugen, qe do kete Kosova, duke hapur dhe derėn e sherrit edhe per ardhmerine e kombit tone ne pergjithesi. Si mund te shpjegohet ndryshe nje hap verbal i nje grushti palaēo te poltikes aktuale ne Kosovėn e sotme. Hiq me pak se lajm ogurzi:
Qeveria vendos pėr ndryshime rreth historisė
Qeveria e Kosovės ka bėrė njė marrėveshje me Qeverinė turke qė tė ndryshohen disa pjesė tė historisė nė librat shkollor qė kanė tė bėjnė me Turqinė. Burime tė Radio Kosovės brenda Qeverisė konfirmojnė marrėveshjen mes tė dyja shteteve.
Postuar: 11:29:28 / 11.09.2011
Qeveria e Kosovės ka bėrė njė marrėveshje me Qeverinė turke qė tė ndryshohen disa pjesė tė historisė nė librat shkollor qė kanė tė bėjnė me Turqinė.
Burime tė Radio Kosovės brenda Qeverisė konfirmojnė marrėveshjen mes tė dyja shteteve, ndonėse historianė nga Kosova dhe Shqipėria vazhdojnė ta kundėrshtojnė kėtė.
Autoritetet kosovare, mėsohet se kanė vendosur paraprakisht tė pranojnė ndryshimin e gjithė atyre elementeve qė Turqia i quan fyese dhe tė njėanshme nė historinė shqiptare, pavarėsisht se historianėt nė Kosovė dhe Shqipėri po e mohojnė kėtė.
Pėr kėtė, tė dyja palėt, kishin bėrė njė marrėveshje gjatė vizitave qė kishin bėrė nė Kosovė, Ministrat turk tė Punėve tė Jashtme dhe tė Arsimit.
Zėvendėsministri kosovar i Arsimit Nehat Mustafa thotė se ndryshimet do tė bėhen pėr shkak se autorėt e teksteve historike kanė bėrė gabime.
“Kompromis do tė ketė nė disa pjesė ku autorėt e historisė nuk kanė ditur tė bėjnė dallime midis Turqisė dhe Perandorisė Turke, sepse edhe strategjia e BE-sė kėrkon qė tekstet tė lirohen nga gjuha e dhunės”, ka thėnė Mustafa.
Edhe Ministri turk nė Qeverinė e Kosovės, Mahir Jagxhilar, konfirmon marrėveshjen mes tė dyja vendeve, por nuk jep detaje rreth ndryshimeve qė mund tė bėhen.
“Ka disa gjėra qė duhet tė ndryshohen. Nevojitet pėr tė hequr perceptimet e gabuara qė janė krijuar nė kohėn e komunizmit pėr Turqinė”, thotė Jagxhillar.
Por, Pėllumb Xhufi njė historian nga Universiteti i Tiranės thotė se ndryshimet mund tė bėhen pėr shkaqe politike, por e vėrteta ėshtė se nuk ka asgjė fyese dhe jo reale nė librat historike. “Nė tekstet e historisė sė popullit shqiptar nuk ka gjuhė fyese. Qeveria e Kosovės nėse pranon ndryshimet atėherė bėnė pranimin e njė kėrkese politike dhe pėr nevoja politike”, thotė Xhufi. Sipas Xhufit, njė kėrkesė e tillė, tė paktėn, ėshtė dashur tė shqyrtohet me autoritetet e Shqipėrisė, pėr shkak se Shqipėria dhe Kosova ndajnė tė njėjtėn materie historike sa u pėrket kėsaj periudhe pėr tė cilėn kėrkohen ndryshime.
Megjithatė, Ministria e Arsimit e Kosovės, pritet qė nga muaji i ardhshėm tė formojė ekipet punuese qė do tė rishikojnė pjesėt e historisė qė kanė tė bėjnė me Turqinė dhe Perandorinė Osmane.(rtk-Serbeze Haxhiaj)

New York 9/11
ereniku:Dokumentari
Kosova nderon viktimat e 11 Shtatorit
E dielė, 11 Shtator 2011 10:49
Prishtinė – Nė pėrkujtim tė 10-vjetorit tė sulmeve terroriste tė 11 shtatorit 2001 nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės (SHBA), Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Kosovės, do tė organizojė njė ceremoni pėrkujtimore pėr tė nderuar viktimat e kėsaj dite tragjike pėr SHBA-nė dhe krejt botėn demokratike.
Nė shenjė nderimi pėr viktimat dhe solidarizimi me tė mbijetuarit, familjet dhe kombin e madh amerikan, janė ftuar qytetarėt e Prishtinės, qė tė dielėn mė 11 shtator 2011, nė ora 19:00, tė ndezin qirinj para Teatrit Kombėtar tė Kosovės, nė qendėr tė Prishtinės.
Ministria e Punėve tė Jashtme e Kosovės fton tė gjithė qytetarėt e Kosovės, qė tė bashkohen nė solidarizimin dhe nderimin pėr viktimat e 11 shtatorit, duke riafirmuar frymėn e partneritetit dhe respektit tė ndėrsjellė dhe pėr tė dėnuar sulmet terroriste kundėr lirisė, demokracisė dhe botės sė pėrparuar perėndimore.
Populli i Kosovės tashmė e ka shndėrruar kėtė pėrvjetor nė ditė tė kujtesės dhe respektit pėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, aleates themeltare tė shtetėsisė sė Kosovės.
Nė 11 shtator 2001, nė SHBA humbėn jetėn rreth 3 mijė persona, kur terroristėt rrėmbyen katėr aeroplanė tė linjave civile ajrore dhe fluturuan drejt kullave binjake tė Nju Jorkut dhe Pentagonit. Aeroplani i katėrt u rrėzua nė shtetin lindor tė Pensilvanisė.

Veri: EULEX-i dėshtoi sėrish nė kapjen e kriminelėve
ereniku e dielė, 11 Shtator 2011 17:28
Mitrovicė – EULEX-i, i mbėshtetur nga KFOR-i, dėshton edhe njė herė nė kapjen e kriminelėve qė vranė policin e Kosovės, heroin Enver Zymberi, kanė bėrė tė ditur burime tė Portalit LajmeShqip.com.
Nė anėn tjetėr, strukturat kriminale serbe qė janė pėrqėndruar nė veri tė Kosovės, e tė mbėshtetuara nga Qeveria e Beogradit edhe me vrasės profesionistė, vazhdojė tė protestoje dhe tė vendosin barikada pėrgjatė rrugėve. EULEX-i dhe KFOR-i, tė shtunėn pas mesditės, nė operacionin e ndėrrmarrė nė Zubin Potok, kanė arrestuar gabimisht njė person kanė bėrė tė ditur burime tė portalit. Sipas burimeve, EULEX-i ka pasuar informacion se nė njė shtėpi ėshtė duke u fshehur krimineli qė dyshohet tė ketė vrarė policin e Kosovės, Sllobodan Vuqiniq. Forcat ndėrkomtare nė kėtė rast kanė arrestuar gabimisht njė person tjetėr me emrin Millan Vuqiniq, kanė njoftuar burimet nga Zubin Potoku.
Personi i arrestuar ėshtė mbajtuar pėr mbi njė orė dhe mė pas ėshtė liruar.
Nė fshatin Rudare tė Zveēanit, me rėnien e territ vendosen barikada nė tėrė rruigėn nga ane e serbėve, ndėrsa qė nė afėrsi tė kėtyre barrikadave vėrehen edhe njerėz tė armatosur, duke i ruajtuar barrikaduesit me armė.
Sipas burimeve, organizatori i barrikadave nė terren ėshtė njė serb me emrin Ēasllav, mbiemri i tė cilit nuk dihet. Burimet kanė nėnvizuar se Ēasllavi ėshtė pronar i njė pompe tė benzinės nė fashtin Rudare, qė gejndet nė krahun e majtė, e para nė aksin rrugor nga udhėkryqi i Zveēanit pėr nė Leposaviq.
Ndėrsa edhe tė dielėn nė orėt e para tė mengjesit, struktuarat paralele dhe kriminale kanė detyruar ekpiet sportive tė bollkojnė Urėn e Ibrit pėr gjysėm orė, duke zhvilluar gjoja ndeshje tė ndryshme sportive. (burimi:LajmeShqip.com)

Pahor, Thaēit: E keni mbėshtetjen tonė
ereniku e dielė, 11 Shtator 2011 11:09
Prishtinė – Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi ka takuar nė Lubjanė kryeministrin e Republikės sė Sllovenisė, Borut Pahor.
Burimet nga qeveria kosovare bėnė tė ditur se nė takim ėshtė diskutuar pėr forcimin dhe bashkėpunimin e dy vendeve mike, pėr mbėshtetjen sllovene pėr perspektivėn evropiane tė Kosovės dhe pėr temat tjera me interes.
Kryeministri Thaēi i shprehu mirėnjohjen kryeministrit Pahor pėr mbėshtetjen qė Sllovenia i ka dhėnė avancimit tė proceseve demokratike dhe zhvillimit nė Kosovė dhe shtoi se bashkėpunimi mes Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Sllovenisė ėhstė modeli mė i mirė i bashkėpunimit tė suksesshėm tė vendeve tė rajonit.
Thaēi theksoi rėndėsinė e mbėshtetjes sllovene pėr qeverinė kosovare lidhur me procesin e integrimeve evropiane, e posaēėrisht pėr procesin e liberalizimit tė vizave pėr qytetarėt e Kosovės.
Nė kėtė drejtim, kryeministri kosovar mori mbėshtetjen e homologut tė tij slloven, qė Sllovenia do tė vazhdojė tė jetė mbėshtetėse e Kosovės pėr procesin e liberalizimit tė vizave.
Nga ana e tij, kryeministri i Sllovenisė, Borut Pahor, vlerėsoi lartė bashkėpunimin mes Qeverisė sė Sllovenisė dhe Qeverisė sė Kosovės duke shprehur bindjen se ky proces i bashkėpunimit do tė avancohet nė tė gjitha fushat, me theks tė veēantė nė fushėn e zhvillimit ekonomik.
Kryeministri Pahor theksoi se perspektiva e Kosovės ėshtė e qartė “ajo ėshtė perspektiva evropiane dhe nė kėtė proces tė rėndėsishėm Sllovenia do tė jetė mbėshtetėsja e Kosovės”.


- Lajmet
- E premte, 09 shtator, 2011

Kryelajm:
ereniku: e premte, 09 Shtator 2011
Nju Jorku ka shtuar masat e sigurimit nė prag tė 10 vjetorit tė 11 shtatorit, 2001
Zėri i Amerikės | Uashington
Kryetari i Bashkisė sė Nju Jorkut, Majkėll Blumberg, thotė se qyteti ka shtuar masat e sigurimit nė pėrgjigje tė informacionit pėr njė kėrcėnim “tė besueshėm” por deri tani tė pakonfirmuar pėr njė sulm tė planifikuar qė tė pėrkojė me 10 vjetorin e sulmeve terroriste tė 11 shtatorit 2001.
Duke folur nė tė njejtėn konferencė shtypi, komisioneri i policisė, Rei Kelli, tha se janė marrė masa shtesė sigurie, duke pėrfshirė pikat e kontrollit tė makinave nė Nju Jork, kontrollin e ēantave nė metro dhe ekipet me qen pėr nuhatjen e bombave dhe pajisje pėr monitorimin e rrezatimit radioaktiv. Ai tha se policia e ka pėrqendruar veēanėrisht vemendjen tek tunelet, urat dhe infrastruktura kryesore, si dhe tek monumentet, ndėrtesat qeveritare dhe objektet e kultit.
Kelli tha gjithshtu se do tė ketė mė shumė policė me shėrbim gjatė ditėve tė ardhėshme duke u shtuar turneve katėr orė.
Kryetari i Bashkisė, Majkėll Blumberg, tha se qytetarėt e Nju Jorkut duhet tė vazhdojnė tė jenė vigjilentė dhe tė raportojė tek autoritetet ēdo lėvizje tė dyshimtė dhe qė u duket e rrezikshme. Ai tha gjithashtu se megjithė kėrcėnimin, qytetarėt duhet tė vazhdojnė jetėn e pėrditėshme si zakonisht.

Ereniku: Pasi te njiheni me te gjitha informacionet e dites se sotme, ne fund te lajmeve, pak fjale e  fakte rreth rrenacakeve te Kosoves se Sotme.
Gaboni, shteti i 81-tė qė njeh Pavarėsinė e Kosovės
09 Shtator 2011 - 11:54
Gaboni, shteti i 81-tė qė njeh Pavarėsinė e KosovėsPRISHTINE-Gaboni bėhet shteti i 81 qė njeh pavarėsinė e Kosovės. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga Zėvendėskryeministri i parė i Kosovės, Behxhet Pacolli nė Gabon gjatė takimeve me udhėheqėsit e kėtij shteti ndėrsa pritet qė mė vonė tė jepen edhe detaje tė tjera.
Ndėrkohė nė faqen zyrtare tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme figurojnė 81 shtete qė kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, mirėpo pas keqkuptimit qė ka ndodhur me njohjen nga Omani, Gaboni del tė jetė shteti i 81-tė qė ka pranuar pavarėsinė e Kosovės, e jo i 82.
Gaboni ėshtė njė ndėr shtetet e Afrikės sė Mesme.(burimi: BalkanWeb)

ndersa portali lajmes shqip njofton me shkurt:
Prishtinė – Zyra e Zv/kryeministrit tė Parė tė Kosovės, Behgjet Pacolli, ka bėrė publike njė njohje tė re tė shtetit tė Kosovės, nga Afrika.
Gaboni ėshtė shteti i 81-tė qė e ka njohur Republikėn e Kosovės.
Sipas kabinetit tė Pacollit, lajmin ia kanė konfirmuar mbrėmė vonė Zv/Kryeministrit Kosovar autoritetet e Gabonit.

Veriu, plani pėr aksionin II tė policisė
ereniku 09.09.2011/08:54 - E Premte
Pėrfaqėsuesit e institucioneve vendore dhe ata tė misioneve ndėrkombėtare tė akredituar nė Kosovė kanė diskutuar gjatė gjithė ditės sė enjte mundėsinė e dėrgimit tė policisė dhe doganierėve kosovarė nė pjesėn veriore tė vendit, pas skadimit tė marrėveshjes sė KFOR-it mė 16 shtator.
Akoma nuk ėshtė e qartė se ēfarė roli dhe ēfarė fuqie do kenė ata nė veri, derisa plani pėr veriun ėshtė diskutuar ndėrmjet ambasadorit amerikan, Christopher Dell, shefit tė EULEX-it, Xavier bout de Marnhack, komandant i t nė largim tė KFOR- it , Erhard Buehler dhe kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi.
Sipas burimeve tė “Zėrit”, kėta zyrtarė janė ende duke shqyrtuar detajet finale tė asaj qė do tė ndodhė njė ditė pasi do tė pėrfundojė marrėveshja 11- pikėshe qė po implementohet nga KFOR-i. “E vetmja gjė qė nuk dihet sigurt ėshtė roli i saktė qė do kenė doganierėt vendorė nė veri, nėse do tė kenė rol ekzekutiv apo do tė jetė rol KMM (kėshillues, monitorues dhe mentorues)”, tha njė zyrtar qė tė enjten ishte i pranishėm nė disa prej takimeve, pėr tė shtuar se “ende nuk ėshtė vendosur as vendi ku doganierėt kosovarė do tė dėrgohen fizikisht mė 16 shtator”. /zeri/

Shpėrthim nė Vlorė, vritet gjykatėsi
ereniku E Premte, 09 Shtator 2011 11:57
Vlorė – 35-vjeēari Skerdilajd Konomi, gjykatės nė Gjykatėn e Shkallės sė Parė nė qytetin e Vlorės, ėshtė viktimė e shpėrthimit tė njė autoveture qė ndodhi sot nė kėtė qytet.
Burime tė policisė konfirmuan se Konomi humbi jetėn si pasojė e dėmtimeve tė rėnda qė pėsoi nga shpėrthimi i autoveturės sė tij, njė Benz me targa VL 6383 B, teksa ishte nė lėvizje nė bulevardin Vlorė-Skelė.
Paraprakisht mendohet se shkak i shpėrthimit ishte vendosja e njė sasie eksplozivi qė ėshtė komanduar nė distancė.
Aktualisht, ėshtė duke vazhduar kqyrja e vendit tė ngjarjes dhe grumbullimi i provave. Nga kjo ėshtė gjetur pranė autoveturės edhe celulari i Konomit, qė mendohet se do tė shėrbejė si njė provė e rėndėsishme nė procesin e hetimit.
Skerdilajd Konomi punonte si gjyqtar nė Gjykatėn e Shkallės sė Parė nė Vlorė prej rreth 6 vjetėsh.

Me Maqedoninė qėndrojmė mirė
ereniku 09.09.2011/14:31 - E Premte
Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi nė takim me zėvendėskryeministrin e Qeverisė sė Republikės sė Maqedonisė, Musa Xhaferi.
Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi priti nė takim zėvendėskryeministrin e Qeverisė sė Republikės sė Maqedonisė, Musa Xhaferi, i cili po qėndron pėr vizitė zyrtare nė vendin tonė, me ftesėn e zėvendėskryeministrit tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, Hajredin Kuēi.
Nė takim ėshtė biseduar pėr marrėdhėniet e mira dypalėshe nė mes tė Kosovės dhe Maqedonisė dhe pėr bashkėpunimin ndėrfqinjėsor.
“Republika e Kosovės ėshtė e pėrkushtuar nė ndėrtimin e marrėdhėnieve tė mira me tė gjithė fqinjėt e vet, nė funksion tė thellimit tė bashkėpunimit rajonal, qė ėshtė njė ndėr parakushtet kryesore pėr integrimin e plotė tė tė gjitha vendeve tė rajonit nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO” – theksoi kryeministri Thaēi dhe shtoi se “nė kėtė kuadėr marrėdhėniet mes Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Maqedonisė janė tė shkėlqyera dhe ato vetėm sa do tė forcohen edhe mė tej”, thuhet nė njė njoftim tė zyrės sė kryeministrit.
Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi dhe zėvendėskryeministri i Qeverisė sė Republikės sė Maqedonisė, Musa Xhaferi nė takimin e sotėm theksuan po ashtu rėndėsinė e fuqizimit tė bashkėpunimit mes Kosovės dhe Maqedonisė nė kuadėr tė procesit tė integrimeve evropiane, si dhe nė fushėn e zhvillimit ekonomik tė tė dyja vendeve. /burimi: Indeksonline/

Beqaj: Qeveria e pėrkushtuar pėr zhvillimin e ”Trepēės”
ereniku 09.09.2011
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj deklaroi se Qeveria e Kosovės ėshtė e pėrkushtuar qė tė krijojė strategji tė qartė legjislative pėr minerale, e qė mundėson zhvillimin e ”Trepēės” si njė kompleks i rėndėsishėm./burimi:rtk/

Arrestohet pasi kapet nė grabitje e sipėr
ereniku 09.09.2011/15:56 - E Premte
Nė Prishtinė dje ėshtė arrestuar njė person i dyshuar pėr grabitje, bėn tė ditur policia. Ai u kap nė rrugėn “Ilaz Agushi” tė kryeqytetit, derisa nėn kėrcėnimin e armės (thikė), po kryente grabitjen e njė viktime (mashkull), tė cilit i kishte marrė 200 euro.
I dyshuari, Sh. Pacolli, 31 vjeē, ėshtė dėrguar nė qendrėn e paraburgimit nė Prishtinė, i cili do tė dėrgohet nė gjykatėn kompetente pas pėrfundimit tė veprimeve tė nevojshme hetimore dhe procedurale, qė do tė ndėrmerren nga hetuesit./burimi:indeksonline/

Lambrinidis: Tirana tė zbatojė paktin detar me Greqinė
Ereniku 09 Shtator 2011
Lambrinidis: Tirana tė zbatojė paktin detar me GreqinėPRISHTINE- Nga Prishtina, 4 ditė para se tė mbėrrijė nė Tiranė, ministri i Jashtėm i Greqisė pėrsėrit thirrjen drejtuar Shqipėrisė pėr implementimin e marrėveshjes sė paktit detar.
“Kjo marrėveshje ėshtė e nėnshkruar nga dy shtete tė lira, prandaj presim qė kjo marrėveshje tė implementohet”, - ka thėnė Stavros Lambrinidis, pas takimit me zyrtarė tė qeverisė sė Kosovės nė Prishtinė. Duke iu referuar vizitės nė Tiranė, e paralajmėruar pėr 12 shtator, Lambrinidis shtoi se po shkon nė Shqipėri pėr t`iu dhėnė pėrkrahje perspektivės sė anėtarėsimit tė vendeve tė rajonit nė BE.
“Ne dėshirojmė qė Shqipėria tė jetė sikur vendet nė rajon, nė njė pozitė qė tė jetė njė vend kandidat. Ne dėshirojmė qė Shqipėria tė ketė perspektivė dhe ardhmėri nė BE. Kemi investuar shumė nė rajon dhe vazhdojmė tė investojmė aty dhe tė kemi marrėdhėnie tė mira me Shqipėrinė”, ka thėnė Lambrinidis, - citon gazeta kosovare online "Express".
Pakti
Mė 28 prill 2009 ministri i Jashtėm ( i atėhershėm) Lulzim Basha dhe ministrja e Jashtme greke Dora Bakojanis firmosėn marrėveshjen pėr "Pėr delimitimin e zonave tė tyre pėrkatėse tė shelfit kontinental dhe zonave tė tjera detare qė u pėrkasin nė bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare". Sipas kėsaj marrėveshjeje Greqisė do i dhuroheshin rreth 354. 4 km 2 sipėrfaqe ujore nė detin Jon, pjesė e ujėrave territorialė tė shtetit shqiptar. Mė 26 janar 2010 Gjykata Kushtetuese, e vėnė nė lėvizje nga PS, vendosi shfuqizimin si anti-kushtetues tė paktit shqiptaro-grek. Vendimi u mor unanim 9-0. Anulimi i marrėveshjes s'u prit mirė nga qeveria greke, e cila vazhdimisht i kujton Tiranės zyrtare se duhet tė gjejė mėnyrat pėr tė implementuar marrėveshjen.
Wikileaks
Ēėshtja e paktit detar ėshtė trajtuar disa herė dhe nė kabllogramet qė ish ambasadori amerikan, John Withers i ka dėrguar Departamentit Amerikan tė Shtetit. Madje nė njė prej kabllogrameve,tė bėra publike nga Wikileaks, ish ambasadori amerikan thotė se mosmiratimi i marrėveshjes sė ujrave dhe ai i varrezave greke bėri qė marrėdhėniet shqiptaro-greke tė ktheheshin nė pikėnisje, kur ato ishin tė komplikuara e tė tensionuara.
Vizita
Ministri i jashtėm grek, Stavros Lambrinidis i shoqėruar nga ministri i jashtėm italian Franco Frattini pritet tė jetė nė Tiranė mė 12 shtator. Sipas tė dhėnave zyrtare vizita mėsohet tė jetė "nxitja e dialogut nė vend dhe pėrshpejtimi i reformave tė nevojshme pėr pėparimin e vendit nė procesin e integrimit."
Gjatė qėndrimit nė Tiranė pritet tė ketė takime me Presidentin Bamir Topi, kryeministrin Sali Berisha, Ministrin e Jashtėm Edmond Haxhinasto si dhe me kreun e opozitės Edi Rama. Nuk dihet nėse gjatė takimeve me krerėt e lartė tė shtetit, ministri i Jashtėm grek do tė diskutojė dhe ēėshtjen e marrėveshjes sė paktit detar.(burimi: BalkanWeb)

Greqi, mediat: Shqiptarėt po na marrin heronjtė
ereniku 09 Shtator 2011
Nga: ANILA JOLE
Greqi, mediat: Shqiptarėt po na marrin heronjtėATHINE- Grekėt mbeten tė shqetėsuar pėr mėnyrėn sesi shqiptarėt e shkruajnė historinė. Nė vigjilje tė vitit tė ri shkollor, mediat greke rikthehen tė kritikojnė tekstet shkollore qė pėrdoren nė Shqipėri, tė dhėnat e tė cilave i referohen Fjalorit Enciklopedik Shqiptar, botuar nga Akademia e Shkencave tė Shqipėrisė.
Website tė ndryshme, ndėr tė cilėt edhe ai i gazetės “Proto Thema” shkruajnė me shqetėsim pėr faktin qė sipas tyre, “pas Maqedonisė tani edhe Shqipėria kėrkon tė bėjė hero tė vetin, Aleksandrin e madh”. Pėr kėtė citohet teksti i Fjalorit tė ri Enciklopedik dhe teksti shkollor i Gjeografisė, ku thuhet se “ADN e Aleksandrit tė Madh, ėshtė shqiptare, pėr shkak tė prejardhjes sė nėnės sė tij, e cila vinte nga Thesprotia”. Nė tekstet e Shqipėrisė, thuhet se prejardhja e Olimpiadės, nėnės sė Aleksandrit tė madh ėshtė nga njė fis ilir, por sipas mediave greke “kjo ėshtė pasaktėsi e madhe, pasi ėshtė e pranuar me kohė, qė fiset tė cilat kanė jetuar nė Thesproti dhe Molosi, janė fise greke”.
Duke vijuar me analizėn qė i bėhet tekstit tė Fjalorit Enciklopedik, vecohet fakti qė nė kėtė libėr e pėr rrjedhim edhe nė tekstin e Gjeografisė, “rajoni i Epirit tė Veriut ėshtė konsideruar territor shqiptar”, apo qė aty pėrdoret termi “genocid” pėr atė qė iu ndodhi camėve gjatė luftės sė dytė Botėrore.
Mediat greke nėnvizojnė si tė gabuar faktin qė nė tekstet tona thuhet: "Territoret shqiptare janė Janina, Igumenica, Arta, Thesprotia, Follorina dhe Preveza, zona qė iu aneksuan Shqipėrisė nė vitin 1913 nga Kėshilli i Ambasadorėve ...”. Gjithashtu sipas grekėve ėshtė gabim qė emra tė tillė si sulioti Marko Bocari, figurė udhėheqėse e revolucionit grek tė 1821 dhe Pirro Dhima, fituesi i medaljeve tė arta Olimpike, tė quhen shqiptarė.
Fjalori enciklopedik kritikohet, pasi sipas mediave greke, “grekėt e Epirit tė Veriut nė pjesėn jugore tė vendit cilėsohen “kolonė” nga vitet e pushtimit turk, qė gjenden atje pėr tė punuar pasuritė e bejlerėve”.
"Nuk ka asnjė referencė pėr karakteristikat kulturore, demografike dhe gjeografike tė minoritetit kombėtar grek, dhe kontributin e tij nė shoqėrinė shqiptare” – vėrejnė analizat.
Shtypi grek shkruan se kėto dhe shumė tė tjera janė "shakatė" e Fjalorit Enciklopedik shqiptar, i cili ėshtė botuar me fonde publike nga Akademia e Shkencave
Tiranė, institucioni mė i rėndėsishėm shkencor nė Shqipėri, dhe qė sipas tij, i ka ndėrmarrė kėto veprime me qėllimin pėr tė promovuar zgjidhjen e "ēėshtjes kombėtare shqiptare", bashkimin e gjithė shqiptarėt nė Ballkan.(burimi: balkanWeb)

ereniku:...dhe ne fund te lajmeve te sotme, fjale e fakte rreth rrenacakeve te Kosoves;
Kryeministri i tė pavėrtetave
ereniku 09.09.2011/13:54 - E Premte
Kryeministri Hashim Thaēi prin me deklarata tė pavėrteta, kjo sipas vlerėsimeve tė “matėsit tė sė vėrtetės” tė publikuar tė premten nga Lėvizja FOL.
Nė raportin e verifikimit tė deklaratave tė zyrtarėve tė lartė shtetėror tė Kosovės, kryeministri Thaēi paraqitet me dy deklarata, tė cilat FOL i vlerėson si tė pavėrteta.
“Deklarata: “Kontrabanda nė pikat 1 dhe 31 ėshtė ndaluar 100 pėr qind. Kemi filluar pėr herė tė parė tė vėmė rend dhe ligj edhe nė pjesėn mė tė largėt tė territorit tė Republikės sė Kosovės”, ėshtė vlerėsuar si e pavėrtetė, me arsyetimin se Kryeministri i vendit ka thėnė shumė herė pas aksionit tė 25 korrikut, se me kėtė aksion dhe vendosjen e KFOR-it ishte ndaluar 100 % kontrabanda nė veri tė vendit. “Por, nė mbledhjen e datės 7 shtator (e mėrkurė), Thaēi e demantoi vetveten duke thėnė se po punohet pėr ndaljen e kontrabandės nė veri. Gjithashtu, kryeministri demantoi veten edhe pėr doganierėt nė pikėn 31 pėr tė cilėt tha se janė atje tash e njė kohė. Nė mbledhjen e sė mėrkurės kryeministri ka thėnė se po punohet qė tė vendosen doganierėt nė pikat 1 dhe 31”.
Deklarata tjetėr “Nė drejtim tė Qeverisė sė Kosovės nuk ka ardhur asnjė letėr, asnjė kėrkesė. Por, nė asnjė rrethanė nuk do tė lejojė qė Qeveria e Kosovės tė interferojė nė punėt e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės. Pushtetet janė tė ndara. Qeveria e Kosovės kryen me pėrgjegjėsi tė lartė vendimet e institucionit, organit qė e ka zgjedhur, tė Parlamentit tė Kosovės”, po ashtu vlerėsohet si e pavėrtetė, me arsyetimin se kryeministri Thaēi ka ndėrruar shumė shpejt mendim pėr ēėshtjen e imunitetit, duke e demantuar vetveten brenda njė kohė tė shkurtėr.
Ndėrkohė, me nga njė deklaratė tė pavėrtetė janė evidentuar ministri Bajram Rexhepi dhe Fernando Gentilini, pėrfaqėsues Special i BE-sė pėr Kosovėn.
Rexhepi kishte deklaruar se “Ekziston njė urdhėr, qė nėse qytetarėt e Kosovės tė nacionalitetit serb hasen me targa tė cilat ka filluar t’i lėshojė Qeveria e Serbisė, ato duhet tė konfiskohen. Ai urdhėr ėshtė valid dhe ai urdhėr nga ne do tė implementohet edhe nė tė ardhmen”. Kjo deklaratė ėshtė vlerėsuar si e pavėrtetė, pasi sipas FOL, ministri i Brendshėm ka treguar sėrish se ėshtė jokonsistent nė qėndrimet e tj. Vetėm pak kohė pas kėsaj deklarate, ai ndryshoi gjithēka duke thėnė se kjo ēėshtje do tė zgjidhej me dialog.
Ndėrkaq Gentilini kishte deklaruar se "Operacioni i kryer mbrėmė nga autoritetet e Kosovės nuk ishte i dobishėm". Kjo deklaratė po ashtu ėshtė vlerėsuar si e pasaktė, pasi Kjo deklaratė e njeriut tė parė tė BE-sė nė Kosovė bie nė kundėrshtim tė hapur me atė qė e promovon formalisht, EULEX-i.
Deklarata tjetėr e vlerėsuar si e paqėndrueshme ėshtė ajo e Zv/kryeministrja dhe negociatorja e Kosovės, Edita Tahiri. Deklarata se “Zyrtarėt serb tė cilėt qėndrojnė ilegalisht nė Kosovė dhe qė marrin pjesė nė dhunė nuk mund tė jenė bashkėbisedues”, ėshtė vlerėsuar si e paqėndrueshme pėr fatin se Tahiri e ka thėnė me shumė besim mė se Borislav Stefanoviq nuk ėshtė i denjė pėr t’u ulur nė njė tavolinė bisedimesh me tė. /burimi: Indeksonline/


- Lajmet
- E enjte, 08 shtator, 2011

ERENIKU/n.s./:
Si tė hapim lajmet e sotme! Nuk di ēfare te them pos:
I NDODHI EDHE KJO KOSOVĖS...VAJ MEDET ĒFARĖ NĖ TĖ ARDHMĖN, "FALĖ" SITUATAVE TE KRIJUARA DITET E FUNDIT NE SHESHET E PRISHTINES DHE DIPLOMACISE DHELPRAKE SERBE:

Dy shtete tėrheqin njohjen?!
08.09.2011/02:02 - E Enjte
03:03 Zv/ministri i Jashtėm nė qeverinė e Kosovės, Petrit Selimi i ėshtė pėrgjigjur analistit Tim Judah rreth lajmit pėr ‘tėrheqjen’ e dy njohjeve, pasi qė britaniku i shkruajti nė Twitter Ministrisė sė Jashtme.
“Omani asnjėherė nuk ka bėrė njohjen siē e ka sqaruar Vlora nė deklaratėn nė shkurt. Ata na e kanė dėrguar njė letėr tė ngrohtė duke na dėshiruar inkuadrim nė OKB. Ndėrsa, Guinea Bissau ka dėrguar njė letėr tė qartė verbale tė njohjes dhe ka zhvilluar qė nga atėherė kontakte me Kosovėn. Jeremiqi po provon ta heq fokusin nga nevoja pėr largimin e strukturave paralele dhe respektimi i kufijve”, i ka shkruar Selimi Judah-it.
02:02 Diplomacia serbe nuk ndalet sė punuari kundėr Kosovės. Gazeta Blic e Beogradit pretendon se Vuk Jeremiq ka arritur tė ‘tėrheq’ dy njohje tė Kosovės. Thuhet se atij i janė dhėnė informacionet nė Kongresin e tė Painkuadruarve se shteti aziatik Omani dhe ai afrikan Guinea Bisau kanė tėrhequr njohjen.
“Vuk Jeremiq i tha shefit tė delegacionit tė Omanit se ishte shumė i mllefsour me vendimin e shtetit tė tij pėr ta njohur pavarėsinė, pėrkundėr premtimit se kjo nuk do tė ndodhte. Bashkėbiseduesi i tij u ēudit, duke e siguruar ministrin se njė gjė e tillė nuk ka ndodhur kurrė. Edhe Guinea Bissau i kishte hyrė procesin e njohes, por deputetėt e saj kundėrshtuan dhe procedura u ndėrpre”, i ka thėnė Blicit njė burim nga kongresi i mbajtur nė Beograd.
Gjithashtu, gazeta shkruan se edhe dy shtete tė tjera do tė tėrheqin njohjen dhe se nė njė vend afrikan po zhvillohen hetime kundėr njė zyrtari tė lartė qė besohet tė ketė marrė para pėr tė shpjetuar njohjen.
MPJ njoftoi njoftoi mė 4 shkurt tė kėtij viti se Omani e kishte njohur pavarėsinė e Kosovės me ēka kishte shkuar nė 75 numri i njohjeve. Komunikata precizonte se Omani nuk i njeh nė mėnyrė eksplicite shtetet, por vė kontakte diplomatike me to.
“Republika e Kosovės ka vendosur marrėdhėnie diplomatike me Sulltanatin e Omanit. Pėrmes ambasadės sonė nė Londėr kemi marrė letėr nga Sulltanati i Omanit, i cili shprehet qartė pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike me Kosovėn. Omani ėshtė njė shtet pėrkatėsisht njė mbretėri, e cila nuk njeh shtetet nė mėnyrė eksplicite, por njohjen e shteteve e bėn nėpėrmjet komunikimit dhe nėpėrmjet vendosjes sė kontakteve dhe marrėdhėnieve diplomatike Nė letrėn qė ka mbėrri nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme thuhet: “U njohėm me vendimin e GJND lidhur me ēėshtjen e pavarėsisė sė Kosovės dhe Qeveria e Sulltanatit tė Omanit do tė mirėpresė anėtarėsimin e Kosovės nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara, organizata tė tjera ndėrkombėtare dhe rajonale, nė tė cilat ajo dėshiron tė anėtarėsohet”, thuhej nė njoftimin e dėrguar nė emėr tė Ministrisė nga atėherė Ministrja nė detyrė, Vlora Ēitaku qė gjithashtu kishte marrė vendim qė Ambasadorin e Republikės sė Kosovės nė Londėr, Muhamet Hamiti ta akreditojė si ambasador jo rezident nė Oman dhe kjo kėrkesė do tė deponohet pranė autoriteteve pėrkatėse tė Sulltanatit tė Omanit.
Njohja e Guinea Bisau kishte ardhur mė herėt, pėrkatėsisht mė 13 janar, dhe atė e kishte bėrė publike, kryetari i atėhershėm i AKR-sė, Behgjet Pacolli.
“Tė nderuara media kemi nderin t’u prezantojmė njohjen e 74 nė radhė tė Republikės sė Kosovės tė ardhur nga Republika e Guinea-Bissau, ndersa njohjen e 20 me radhė tė ardhur nga aktiviteti im lobues. Kjo njohje e sjell nė 30% numrin e njohjeve qė i kanė ardhur Kosovės si rezultat i aktivitetit tim lobues”, kishte deklaruar Pacolli gjatė konferencės pėr medie.
Po atė ditė njohjen ia kishte konfirmuar Radios Evropa e Lirė, ushtruesja e detyrės sė ministres sė jashtme, Vlora Ēitaku, e cila e kishte marrrė njoftimin pėr dėrgimin e letrės zyrtare nga Pacolli. Faqja e Ministrsė sė Jashtme tė Kosovės, tė mėrkurėn pas mesnate ka qenė jashtė funksionit, dhe tekstet e njohjeve nuk gjenden mė as nė faqen kosovothanksyou.com /burimi: indeksonline/

Protesta nė Prizren, arrestohen tre aktivistė tė VV
08.09.2011/10:48 - E Enjte
Janė arrestuar tre aktivistė tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Prizren. Sipas njė njoftimi, ata janė mbledhur para hyrjes kryesore tė Kuvendit Komunal tė Prizrenit, nė mėnyrė qė tė shprehin pakėnaqėsinė e tyre rreth projektligjit pėr qendrėn e Prizrenit, i cili sot po debatohet nga kėshilltarėt komunalė tė Prizrenit.
Policia tentoi qė t'i shpėrndante aktivistėt dhe nė tentim e sipėr arrestoi tre prej tyre. Ata janė: Kushtrim Dakaj, Edi Kabashi dhe Jaser Ymeri. "Megjithė pėrpjekjen e policisė protesta po vazhdon dhe asaj po i bashkangjiten edhe qytetarėt e Prizrenit. Mbledhja e Kuvendit Komunal po vazhdon, ndėrkaq pėrballė protestuesve qėndron Njėsia Speciale e Policisė sė Kosovės, i cila e ka bllokuar hyrjen" thuhet nė njoftimin e Vetėvendosjes. /indeksonline/

Zhbllokohet veriu
08.09.2011/10:32 - E Enjte
Policė tė Eulexit dhe njėsite tė KFOR-it kanė pėrfunduar aksionin e sotėm nė veri. Pas largimit tė tyre;
rreth orės 12, serbėt kanė zhbllokuar rrugėt e veriut. Forcat e KFOR-it dhe EULEX-it kanė filluar sot herėt nė mėngjes njė aksion tė ri nė veri tė vendit, pėrkatėsisht nė Zubin Potok, me qėllim tė hetimit pėr vrasjen e policit Enver Zymberaj, mė 26 korrik.
Tė gjitha rrugėt nė veri tė Kosovės janė bllokuar rreth orės 11 nga serbėt lokal, raporton Tanjug. Ky frustrim ka ardhur menjėherė pas aksionit tė EULEX-it dhe KFOR-it nė Zubin Potok. Bllokada ėshtė bėrė me makinat e serbėve lokalė, vetėm njė kilometėr larg bllokimit tė rrugės nga Eulex-i. Nė tė njėjtėn kohė, KFOR-i po mbahet i bllokuar nė rrugėt anėsore. Konfirmimin pėr bllokimin e rrugėve e ka bėrė kryetari i komunės paralele tė Mitrovicės, Krstimir Pantic.

ora: 10:32 Megjithėse natėn e mbrėmshme e kanė kaluar nė rrugė, serbėt e veriut sot nė mėngjes e kanė liruar rrugėn Mitrovicė-Zveēan, qė po mbahej e bllokuar pėr njė kohė tė gjatė. Ndėrkohė, mediat serbe raportojnė se rruga Mitrovicė-Rashkė ende po mbahet e bllokuar. Nga ana tjetėr, serbėt kanė vendosur tė protestojnė sot para Gjykatės sė Qarkut, kjo siē thuhet nga frika se gjykata nė veri do tė fillojė tė veprojė nėn ombrellėn e institucioneve tė Kosovės. Protesta do tė zhvillohet nė mesditė.

Aksion i ri i Eulexit e KFOR-it nė veri
08.09.2011/11:30 - E Enjte
Forcat e KFOR-it dhe EULEX-it kanė filluar sot herėt nė mėngjes njė aksion tė ri nė veri tė vendit, pėrkatėsisht nė Zubin Potok, me qėllim tė hetimit pėr vrasjen e policit Enver Zymberaj, mė 26 korrik.
“Ne jemi duke vazhduar hetimet nė rrugėn ndėrmjet Zubin Potokut dhe Zupqe. Ky hetim “nė vendin e ngjarjes” lidhet me vrasjen e pjesėtarit tė policisė mė 26 korrik”, ka thėnė pėr Radio Kim, zėdhėnėsja i EULEX-it, Irina Gudeljevic.
Raportohet se rruga Zubin Potok- Zupqe ėshtė e mbyllur pėrkohėsisht.

Kėshilltari i Tony Blairit, u mban trajnime
08.09.2011/08:34 - E Enjte
Njėri nga ekspertėt mė tė njohur tė marrėdhėnieve me publikun dhe Kėshilltari i dikurshėm i ish-Kryeministrit britanik, Tony Blair, Alastair Campbell ėshtė angazhuar pėr tė kėshilluar zyrtarė tė Qeverisė sė Kosovės nė fushėn e komunikimit strategjik. Ministria e Jashtme njofton se Campbell ėshtė vetėm njėri prej shumė kėshilltarėve qė janė angazhuar muajt e fundit nga Qeveria.
Eksperti i famshėm i marrėdhėnieve me publik do tė mbajė njė kurs intensiv pėr zyrtarė tė lartė tė Qeverisė rreth ēėshtjeve tė komunikimit strategjik.
Ardhja e tij ėshtė organizuar nga Kėshilli Britanik dhe Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Kosovės.
Ky trajnim ėshtė vetėm njė pjesė e programit njėvjeēar tė pėrgatitur nga MPJ’ja dhe Kėshilli Britanik nga fondet e pėrbashkėta tė Prishtinės dhe Londrės./ raporton Express/

Kaos nė Shqipėri,vetėm dje 18 viktima,policė tė plagosur me thika,sherr pėr femra dhe vetėflijime
Thursday, 08 September 2011 11:25
Policia kėtė tė mėrkurė ka pasur ditėn mė tė vėshtirė tė saj.
Plot 18 raste me viktima janė identifikuar nga vetėflijimet, vrasjet, plagosjet dhe askidentet. Stresi, depresioni, kushtet skandaloze ekonomike, apo hakmarrja janė shkaqet kryesore. Ja cila ėshtė kronologjia e ngjarjeve dhe arsyeve.
Nė kryeqytet ėshtė hedhur nga kati i katėrt i pallatit Taip Ēiēi, 30-vjeē, qė vuante nga depresioni. Nė Vlorė ėshtė helmuar mėsuesja 48-vjeēare, Almaida Hila, nė Korēė ėshtė hedhur nga kati i katėrt duke u vetėvrarė 67 vjeēari Koēo Sotiriadhis dhe nė Durrės ėshtė gjetur njė i vetėvarur nė banesė tė braktisur, rreth 40-vjeē, i paidentifikuar ende.
Kurse nė Fier nė mbrėmje vonė mėsohet se njė burrė ėshtė hedhur nga kati i dytė i banesės dhe u plagos rėndė. Por nuk mjaftoi me kaq, pasi njė sherr pėr shkak tė njė femre ka ēuar nė pėrleshje me armė afėr pallatit me shigjeta nė Tiranė.
Njė person mbeti i vrarė dhe dy tė tjerė u plagosėn rėndė. Viktima ėshtė Arjan Mejdani, 26-vjeē, janė plagosur dy tė afėrmit e tij dhe tre persona u shpallėn nė kėrkim nga policia si tė dyshuar. Kurse nė aksidente vdiq njė 59-vjeēar tė Rotondo e Lushnjės, u plagosėn dy policė nė shėrbim nė Ballsh dhe u pėrmbysėn me makinė dy familje nė Gramsh me 7 persona, qė po luftojnė me vdekjen nė spital./burimi:Albnow/

Emigrantėt:Sikur tė kishim federatė dhe shoqata aktive nė Greqi,do ishim mė mirė
Thursday, 08 September 2011 12:12
Dėgjojnė ekzistencėn e njė federate dhe tė disa shoqatave,mirėpo nuk...
shikojnė tė jenė tė ekzistuese,ose mė mirė tė pranishme nė problemet e emigrantėve dhe kjo ka shkaktuar dyshime tė mėdha.
Pas publikimit tė djeshėm tė njė artikulli nė Albnow,ku punonjėsi i njė prefekture kėshillonte njė emigrant pėr firmosjen e njė peticioni,nė redaksinė e gazetės mbėrritėn dhjetėra mesazhe ,ku emigrantė pyesin nėse vėrtet ka federatė nė Greqi dhe nėse ajo ėshtė aktive si dhe pyesin pėr shoqatat.
Tashmė pothuajse tė gjithė emigrantėt kuptojnė mirė greqisht,ndjekin mediat vendase,mirėpo askund nuk kanė dėgjuar aktivitetin e "pėrfaqėsuesve" tė tyre.
Mosprezenca e federtės dhe shoqatės nė mediat vendase pėr tė shtruar problemet e emigrantėve,nuk ėshtė problemi se pengohen nga mediat greke,por vetė kėta tė vetėquajtur pėrfaqėsues tė emigrantėve,nuk janė aspak aktivė.
Nė mesazhin e tij,njė emigrantė qė ka kėrkuar tė ruajmė anonimitetin e tij thotė:"Ēdo tė thotė federatė,ēdo tė thotė shoqatė dhe ku e kanė bazėn nė Greqi? Kanė zyra? Kanė vendosur ndonjėherė lajmėrime tek Ambasada Shqiptare nė Athinė ? Nė ēfarė teme kanė ndihmuar emigrantėt nėse ekzistojnė?.Sikur kėta tė ishin aktivė,nėse ekzistojnė,atėherė normalisht ne do tė ishim mė mirė ",shkruan emigranti nė mesazhin e tij.
Turpi mė i madh ėshtė se edhe vetė grekėt edinė qė shqiptarėt nuk kanė pėrfaqėsi. Njė gazetar grek ka kėrkuar tė bėjė njė reportazh pėr emigrantėt qė ritdhesohen ,pėr tė treguar krizėn greke. Duke folur me gazetarin e Albnow,kolegu grek e ka pyetur me tė qeshur." Ju shqiptarėt,nuk keni shoqata nė Greqi,ose njė pėrfaqėsi ku ne tė drejtohemi dhe tė marrim tė dhėna? Emigrantėt nga ēdo vend tjetėr kanė mjaft shoqata aktive,vetėm Ju shqiparėt nuk jeni tė organizuar,ndaj dhe keni probleme" ka thėnė gazetari grek.
Kėto e shumė tė tjera janė pengesa dhe problemi i emigrantėve shqiptarė nė Greqi,tė cilėt nuk njohin pėrfaqėsues tė emigrantėve./burimi:Albnow, publukuar: 08 September 2011 12:12/

...veēuam:
Pritet tė shpėrthejė "bomba" e skandaleve, Prokuroria shqiptare nisi sot hetimet e Wikileaks, FBI po ndjek trafiqet shqiptare, CIA pastrimet e parave tė politikanėve.
Ky do jetė njė muaj "ferri" pėr politikėn shqiptare dhe tė...
inkriminuarit e saj. Mėsohet nga agjensia e lajmeve AMA, se kryeprokurorja Ina Rama ka dhėnė urdhėr sot pėr ngritjen e njė grupi tė posaēėm hetimor nė lidhje me Wikileaks.
Ka qenė orientimi amerikan qė i ka dhėnė dritėn jeshile Ina Ramės pėr tė nisur kėto hetime. Nga ana e tyre FBI dhe CIA po ndjekin disa linja tė rrezikshme terrorizmi dhe krimi ku janė pėrfshirė dhe politikanė tė lartė nė Shqipėri. Sokol Stojani do tė drejtojė grupin pėr verifikime tė kėtyre kabllogrameve. Priten zhvillime tė mėtejshme pėr tė mėsuar mė shumė rreth hetimeve qė do tė kryhen.
FBI po ndjek disa grupe kriminale mafioze qė bėjnė trafiqe kokaine, hashashi, heroine dhe mjetesh tė tjera, ndėrsa janė tė lidhur me politikanė tė lartė. Kurse CIA po heton pastrime parash, investime tė pista tė politikanėve shqiptarė nėpėr botė./burimi:Albnow, publikuar:Tuesday, 06 September 2011 11:52/

Wikileaks:Shqipėria bėri trafik armėsh me Afganistanin dhe Sudanin
Wikileaks zbulon se ish-ambasadori amerikan nė Tiranė, Xhon Withers, nė...
njė kabllogram drejtuar Departamentit Amerikan tė Shtetit, trajton trafikuan e armėve dhe rolin e MEICO-s. Nė kabllogram thuhet se Shqipėria ka shkelur embargon e armėve me Kongon, i ka shituar Sudanit helikopterė si dhe ka trafikuar armė sistematikisht drejt Afganistanit.
“Media zbuloi pėrfshirjen e MEICO-s nė shitjen e paligjshme tė armėve kineze nė Afganistan, nėpėrmjet kompanisė amerikane AEY. Pinari u arrestua pėr pėrfshirjen e tij nė Gėrdeci dhe tani ėshtė duke u gjykuar sė bashku me 27 tė tjerė,pėr shpėrdorim tė detyrės. Nė vitin 2003, Amnesty International raportoi se Shqipėria trafikonte armė nė Ruanda nėpėrmjet kompanisė sė Ruandės “Cargo Silverback”.
Nė vitin 2005, Shqipėria shkeli embargon e armėve me Kongon, duke i shitur kėsaj tė fundit armė. Nė vitin 2004-2006 pretendohet se Shqipėria i ka shitur helikopterė dhe aeroplanė Sudanit. Ndėrkohė, nė vitin 2008, MEICO ka trafikuar raketa 107mm Katyusha nėpėrmjet njė kompanie private amerikano-izraelite”, thuhet nė kabllogramin e Uidhers. Nė kabllogramin drejtuar DASH, mėsohet se Drejtori i MEICO Granit Leka raportonte nė ambasadėn amerikane nė Tiranė pėr situatėn nė Ministrinė e Mbrojtjes pas shpėrthimit tė Gėrdecit“Drejtori i MEICO Granit Leka pohon se ėshtė duke punuar pėr tė ringjallur imazhin e MEICO, por shitja e armėve dhe shpėrthimi i Gėrdecit i ka dhėnė njė goditje tė madhe. Nė kėtė kuadėr, Leka ka kėrkuar ndihmėn e SHBA lidhur me shitjen e armėve drejt vendeve tė lindjes, kryesisht nė Afganistan. MEICO ėshtė njė hibrid i ēuditshėm, kontrollon buxhetin e vet tė brendshėm, pra ėshtė e pavarur nga Ministria e Brendshme. MEICO nuk ka kontroll tė parave nga shitja. Nė thelb, ajo vepron si ndėrmjetėse e shitjes sė armėve pėr Ministrinė e Mbrojtjes dhe Ministrinė e Brendshme”, thuhet nė kabllogram.
/burimi:Albnow publikuar: Tuesday, 06 September 2011 08:34/


- Lajmet
- E mėrkurė, 07 shtator, 2011

ereniku: LAJME ME BOLLEK
Ekskluzive: Thaēi e Tadiq u takuan DY HERĖ !
ereniku 07.09.2011/15:10 - E Mėrkurė
Hashim Thaēi, kryeministėr i Kosovės i ka shtrirė dorėn dy herė presidentit tė Serbisė, Boris Tadiq. Zbulimin e bėjnė kabllogramet e WikiLeaks, tė cilat ka arritur t’i identifikojė ekskluzivisht portali Indeksonline.
E para qė e konfirmon takimin ėshtė njė dokument i dėrguar nga Misioni i SHBA-sė nė OKB, nė janar 2008.
Aty ambasadori i atėhershėm amerikan, Khalilizad shpjegon takimin e tij me presidentin serb Boris Tadiq, qė i kishte treguar pėr takimin me kryeministrin Thaēi.
“Presidenti Tadiq tha se Serbia kishte ofruar njė “model shumė tė qartė tė autonomisė substanciale”, gjatė negociatave tė Treshes pėr statusin final. Ai bėri thirrje pėr mė shumė bisedime sepse ‘ne nuk do tė heqim dorė nga Kosova’. Ai tha se e kishte takuar nė New York kryeministrin e Kosovės Hashim Thaēi dhe se do tė takohej me tė pėrsėri nė pėrpjekje pėr tė gjetur njė kompromis final pėr statusin, por u ankua se historia e fundit e Kosovės dhe premtimet pėr pavarėsinė po i bėjnė shqiptarėt jobashkėpunes. Ai tha se ‘ne kemi njė tė kaluar tė keqe nga e cila po provojmė tė dalim’, por insistoi se ‘Unė nuk jam Slobodan Milosevic’.
Tjetri kabllogram ėshtė dėrguar nga ambasada nė Athinė pėr nė Washington dhe konfirmon takim tė Tadiqit me Thaēin edhe sa ky i fundit ishte nė opozitė.
Dokumenti ėshtė dėrguar nga ambasadori Charles Reis, i cili raportonte pėr vizitėn nė Greqi tė presidentin serb Tadiq dhe atij malazes Marovic.
Ambasadori shpjegon fillimisht se si Tadiq refuzonte ēdo formė tė pavarėsisė pėr Kosovėn dhe bėnte thirrje pėr vazhdimin e dialogut ndėrmjet palėve.
“Nė njė zhvillim pozitiv, Tadiq tha se ai kishte pasur njė diskutim tė shkurtėt me liderin e shqiptarėve tė Kosovės Hashim Thaēi nė margjinat e takimi tė Internacionales Socialiste, dhe tė dy ishin pajtuar se kontaktet direkte ndėrmjet Beogradit dhe shqiptarėve tė Kosovės do tė ishin tė dobishme”, shkruante ambasadori Reis. /burimi:indeksonline/

Dell shmangu konfliktin Rosu - Eulex
ereniku 07.09.2011/11:40 - E Mėrkurė
Bazuar nė kabllogramet diplomatike tė publikuara nga Wikileaks, thuhet se nė vitin 2009, pėr pak sa nuk ka shpėrthyer njė pėrplasje e dhunshme e qė do tė kishte pasoja ndėrmjet Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės dhe asaj tė EULEX-it.
Kjo pėrplasje ėshtė shmangur falė ndėrhyrjes sė ambasadorit amerikan nė Kosovė, Christopher Dell.
Gjendja ishte tensionuar kur Misioni Evropian i Sundimit tė Ligjit (EULEX), kishte planifikuar tė nėnshkruante njė protokoll me Serbinė, veprim qė e kishte acaruar shumė kryeministrin Hashim Thaēi, i cili pėr kėtė arsye kishte urdhėruar dėrgimin e 25 pjesėtarėve tė Njėsitit Special nė veri tė vendit pėr tė mbrojtur tė kthyerit shqiptarė nė shtėpitė e veta, ndėrtimi i tė cilave kishte nisur tė bėhet.
Nė atė kohė edhe EULEX kishte tentuar ta sfidojė Qeverinė e Kosovės, sipas kabllogrameve qė tregojnė se ky mision kishte dėrguar dy njėsi qė merren me trazira, tė pėrbėrė nga 100 pjesėtarė francezė, rumunė dhe polakė qė ishin vendosur mbi lumin Ibėr.
“Mirėpo, kthimi i forcave speciale tė Policisė sė Kosovės ishte bėrė pas 20 orėve gjendjeje tė nxehtė me EULEX-in, me njė urdhėr tė kryeministrit Thaēi, i cili paraprakisht kishte marrė njė telefonatė nga ambasadori amerikan”, thuhet nė kabllogram, raporton Zėri. /burimi: indeksonline/

Te WikiLeaks ka edhe trillime
07.09.2011/12:54 - E Mėrkurė
Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi, ėshtė zyrtari i radhės qė reagon lidhur me publikimin e kabllogrameve nga WikiLeaks, tė marra nga departamenti i shtetit amerikan. Ditė mė parė nga disa kabllograme ėshtė shkruar se Kuēi ka kėrkuar largimin e disa individėve nga PDK.
Ai pėrshkruhet t’i ketė thėnė nė atė kohė zyrtarėve tė Ambasadės amerikane se PDK-ja do tė duhej t’i zėvendėsonte disa deputetė, siē ka thėnė Kuēi, ata kanė zėnė karriget vetėm pėr shkak tė meritave nė luftė, siē janė Nait Hasani, Hydajet Hyseni, Xhevat Bislimi.
Por ndaj kėtyre pohime ka reaguar sot vet Kuēi duke thėnė se ka tė vėrteta se ka kėrkuar reforma nė PDK, por sipas tij ka edhe trillime pasi s’ka pėrmendur kurrė emra ashtu siē precizohet nė kėto dokumente.
“Emrat e pėrmendur janė miq tė mi personal, dhe ata tė pėrmendur nuk kanė qenė pasiv kurrė, pėrkundrazi kanė qenė hiperkativ nė Kuvendin e Kosovės. Ndėrsa do tė thosha edhe kėtė, se raporti me luftėn ėshtė ajo qė mė ka lidh me PDK-nė, dhe unė do tė thosha se kėto tė gjitha qė shkruhen janė trillime”, ka potencuar Kuēi./burimi: indeksonline/

Bashkatdhetarėt nė SHBA ndihmojnė familjen e heroit Enver Zymberi
Nju Jork ,ereniku - 7 shtator 2011 Koha: 13:00
Aktiviteti bamirės pėr tė ndihmuar familjen e heroit tė Kosovės, Enver Zymberi, ka marrė hov edhe nė komunitetin shqiptaro-amerikan. Nė Kishėn e Shėn Palit nė Rochester tė Miēiganit, famullitari i ri i kėsaj kishe, Don Fran Kolaj, mbajti meshė pėr shpirtin e heroit dhe familjen e tij. Gjatė meshės sė mbajtur, Don Fran Kolaj tha se kriminelėve serbo-sllavė iu pengonte prezenca e Policisė sė Kosovės nė veri.
“Ta kujtojmė heroin mė tė ri tė Kosovės, i cili ra nė krye tė detyrės pėr shtrirjen e integritetit territorial tė Kosovės. Ai u vra nga kriminelėt serbo-sllavė, tė cilėve ju pengonte prezenca e Policisė sė Kosovės nė atė pjesė tė Kosovės. Ne nuk jemi popull qė urrejmė, por jemi popull qė e duam atdheun tonė dhe mendojmė mirė pėr tė gjithė”, tha nė fjalėt e tij Don Fran Kolaj. Pas kėsaj meshe, besimtarėt dhuruan mjete financiare pėr tė ndihmuar familjen e Heroit Enver Zymberi.
Po ashtu edhe nė xhaminė e shqiptarėve tė Ēikagos janė mbledhur ndihma pėr familjen e Heroit tė Kosovės. Kėtė nismė e kishin ndėrmarrė shoqata “Mitrovica” nė Nju Jork, nė bashkėpunim me shqiptarėt qė jetojnė nė kėtė rrethinė.
Xhevdet Januzi, nė emėr tė shoqatės “Mitrovica” tha pėr Kosovapress se ndihmat do tė mblidhen deri nė fund tė muajit shtator dhe do tė dorėzohen tek familja Zymberi. Ndryshe, heroi i Kosovės, Enver Zymberi, ish-pjesėtar i Njėsisė Speciale tė Kosovės, ėshtė vra mė 26 korrik, nė njė pritė tė organizuar nga serbėt nė veri tė Kosovės, derisa Policia e Kosovės kishte ndėrmarr aksion pėr shtrirjen e autoritetit shtetėror edhe nė kėtė pjesė tė vendit. /burimi: Kosovapress/

Diaz: Komuniteti shqiptar po e bėnė Nju Jorkun njė vend mė tė mirė
ereniku - Nju Jork , 7 shtator 2011 Koha: 14:35
Kryetari i lagjes Bronks tė Nju Jorkut, Ruben Diaz, me rastin e ditėlindjes sė mikut tė shqiptarėve Stephen Kaufmann, tha pėr Kosovapress se shqiptarėt e kanė bėrė Nju Jorkun njė qytet mė tė mirė, pasi janė njė komunitet qė e duan punėn dhe familjen.
Diaz thotė se njė nga kėshillat qė Kaufmann i ka thėnė atij, ėshtė kontaktonte njerėzit e mirė nė komunitetin shqiptar.
“Unė e dua Stephen Kaufmannin, sepse jo vetėm qė kam punuar me tė nė Asamblenė e shtetit tė Nju Jorkut, por edhe kur kam qenė kandidat pėr kryetar tė qytetit, ai me dha disa kėshilla dhe me pėrkrahu qė nga dita e parė. Njėra ndėr gjėrat qė mė tha qysh nė fillim, ishte qė tė kontaktoja njerėzit e mirė nė komunitetin shqiptar kėtu nė qytet, e njeri ndėr ta ėshtė Esat Rizai, i cili po qėndron afėr meje po ashtu edhe Mark Gjonaj me familje dhe shumė e shumė tė tjerė. Unė vetėm dua ta falėnderoj komunitetin shqiptar pėr pėrkrahjen dhe shoqėrinė qė ma kanė ofruar. Do ta falėnderoja komunitetin shqiptar pėr punėn e mrekullueshme qė e ka bėrė, duke qenė si edukues, doktorė, avokatė, biznesmenė e gazetarė. Kjo ndodhė sepse shqiptarėt e kanė bėrė Bronksin kaq tė fortė dhe e ardhmja do tė ketė edhe mė shumė pėr tė na ofruar qė ka shumė rėndėsi pėr neve”, tha Diaz.
Ai u dėrgoi mesazh shqiptarėve nė Kosovė dhe Shqipėri, se shqiptarėt janė duke e bėrė Jorkut njė vend mė tė mirė.
“Ju shqiptarėt jeni njė komunitet qė punoni shumė, jeni besnik, besoni nė familje, prandaj Bronksin dhe Nju Jorkun nė pėrgjithėsi e keni bėrė mė tė mirė. Si kryetar i Bronksit, pėr tė gjithė ju qė jeni duke na shikuar atje nė Kosovė dhe Shqipėri, dua t’iu them qė ta kuptoni se vėllezėrit dhe motrat tuaja kėtu nė Bronks janė duke e bėrė qytetin e Nju Jorkut njė vend mė tė mirė”, tha ai.
Ndryshe, Bronksi ėshtė njė lagje e qytetit tė Nju Jorkut, me njė popullsi prej 1,460,761 banorė. Shqiptarėt pėrbėjnė njė numėr tė konsiderueshėm tė kėsaj popullate dhe bizneset e tyre janė tė vendosura kryesisht nė kėtė lagje./burimi: Kosovapress/

Irani nuk e njeh Kosovėn, aleanca me serbėt
07.09.2011/10:22 - E Mėrkurė
Irani kurrė nuk do njoh pavarėsinė e Kosovės, edhe pse kėtė e kėrkojnė disa nga anėtaret e Organizatės Islamike. Kjo u theksua mbrėmė nga ndihmės ministri i punėve tė jashtme tė Iranit, Muhamed Mehdi Akondzadeh, nė njė darkė tė organizuar me gazetarėt serb nė rezidencėn e ambasadės iraniane nė Beograd.
“Irani nuk e njeh Kosovėn. Kam krijuar pėrshtypjen se populli serb ėshtė i fuqishėm dhe i ndershėm. Kam parė ndėrtesat e rrėnuara nga bombardimet e NATO-s dhe kam pėrshtypjen se edhe kėto aksione nuk kanė arritur qė tė shkatėrrojnė identitetin e popullit tuaj”, theksoi Akondzadeh.
Zyrtari i jashtėm iranian po merrė pjesė nė Konferencėn e vendeve tė painkuadruara qė po mbahet nė Beograd. Ai ka paralajmėruar se Irani do tė forcojė marrėdhėniet me Serbinė me projekte konkrete nė tė ardhmen nė Ballkan.

ereniku: ja disa komente te lexuesve:
aalbi07.09.2011/15:41
republika islame e iranit , ja sa shum i doni ju ata qe i quani vellezer e ata nuk ju dojne juve , po shihet se kush eshte me serbin dhe kush punon per serbin ju ekstremistat islam qe doni ta beni kosoven si irani ju jeni ata qe jeni kunder kosoves dhe popullit shqiptar . thjesht shkoni ne iran se atje e keni vendin

Kabashi07.09.2011/12:34
Nuk na duhet njohja e shteteve qe vrasin e masakrojne popullin e vet si Irani, Sira e Bashirit Venuzuela e Qavezit, Bjellorusia etj.

BRENGA07.09.2011/12:31
IRANI NEPERMJET SERBISE DHE OJQ 'BASHKOHU" ME SHOKET TJERE JANE DUKE PUNUAR NE RRENIMIN E IMAZHIT DHE SHTETIT TE KOSOVES. DUKE KERKUAR SHAMIA E MESIM FETARE NE KETE KOSOHE KUR KOSOVA ESHTE ME ZORRE NEPER KEMBE. PO KESHTU E KANE TRADHTERET QE E NE EMER TE FESE E TE DREJTAVE, ME 3 PERQIND NE POPULL MUNDOHEN T SHKATRROJNE SHTETIN ASHTU SIQ PO BENE EDHE VETEVENDOSJA NE EMER TE FLAMURIT DHE KOMBIT E ME PARE TE SERBISE KUNDER CDO GJEJE SHTETERORE DHE INSTITUCIONALE.

jeto07.09.2011/11:46
Njė lajm shumė i mirė! Shpresoj qė kjo ka me i ndihmu me u kthjellė disa kosovarė tė shkretė qė po manipulohen prej disa rrencave dhe tė poshtrėve qė thirren nė fe, e nuk punojnė pėr tė mirėn e vendit tė tyre, nė tė mirėn e shtetit dhe kombit tė tyre. Por e shtrembėrojnė tė vėrtetėn pėr interesa tė kėtyre qė i sponsorizojnė qė Kosova tė jetė Iran njė ditė. Edhe ashtu Serbia kur nuk i ka ndalu Fuadat e Krasniqat me shpėrdoru fenė islame edhe nuk ka me i pengu kurrė, sepse kjo ėshtė nė dėm tė interesave tona.
Edhe ne do tė jemi gjithmonė pro Amerikės, qoftė edhe veē pėr inati tė Serbisė, Rusisė dhe Iranit. Edhe pse ka shumė arsye mė tė mėdha pėr me qenė proUSA.

Prishtinalee07.09.2011/11:15
Hahahahaha, "vllezerit mysliman", po dalin qe jane ma vllezer me serbine.
bardhi07.09.2011/11:15
o mjekrrosha ku jeni tash qe nuk po ju nihet zoni,rrini rrini me Iranin se i keni vllazen musliman ncncncnc

vicianum07.09.2011/11:06
Irani nuk e njeh Kosovėn. Kam krijuar pėrshtypjen se populli serb ėshtė i fuqishėm dhe i ndershėm"......Muhamed Mehdi
Ky eshte shoku i Shefqetit e Fuadit.....ky eshte nyja qe i lidhe vehabista e Kosoves me Serbine.......
Irani sheriatin e ka ligj....qe ku eshte drejtesia e tyre...

Ademi07.09.2011/10:58
Koment i mirė pėr Fuad Ramiqin e Shefqet Krasniqin dhe sojin e tyre injorant. Irani ėshtė me Rusinė. A po e shifni se gjithēka anti kosovare po sillet me rusinė.
Berat07.09.2011/10:52
Hahaha, o nanen e Ahmedinnegjadav, ku i kom keta iraniant e Kosoves me gjys pantolla e me mjekrra qe mi bllokojne rruget si shkijet e Kraleves...
Aman folni diqka se mka marr malli me ni do budallak....

Prishtinalee07.09.2011/14:32
@OMERI,

Irani e perkrahe politikisht dhe financiarisht Hezbollahun. Hezbollahu poashtu e me ndihmen e shoqatave fetare e perkrahe Fuad Ramiqin dhe mjekrroshat e tij. Nese ju kujtohet, Fuad Ramiqi ka qene ne anijen "humanitare" qe u pate nise per Palestine qellimisht nuk po thom Gaza apo Izrael, anije kjo e financuar nga Hezbollahu lexo Irani.
Irani poashtu i ka perkrahe edhe muslimant e Bosnes me pare e me luftetar. Kur Kroacia kendojke Danke Deuchland, Boshnjakt kendojshin od Bihaca do Irana, bice zemlja muslimana.
Shyqyr qe NA Shqiptaret kemi thirre NATO USA, se tash kishim qene refugjate neper bote.
Mos u boni bukepermys, mbajeni fene per veti ndersa respektoj miqet.
Me t'mira

genti07.09.2011/14:17
Fuad Ramiqi njeri I Hamasit. Hamasin kush e financon? Irani. Ja pra prejardhja e levizjes bashkohu.

lajme te tjera:
Shqiptari dyshohet pėr vrasjen e Heroit
ereniku 07.09.2011/00:07 - E Mėrkurė
Njė shqiptar nga jugu i Mitrovicės ėshtė nė mesin e tetė personave tė cilėt deri mė tani janė identifikuar si tė pėrfshirė nė vrasjen e policit tė Njėsisė Speciale, Enver Zymberi. Zėri raporton se "emri i njė shqiptari ėshtė nė listėn e tė dyshuarve e i cili ėshtė konfirmuar nga njėri nga dy kryesuesit e hetimeve tė ngjarjeve tė fundit nė veri, kryeprokurori i Qarkut tė Mitrovicės, Shyqri Syla".
Syla ka njoftuar pėr gazetėn se shqiptari i pėrfshirė nė “listėn e zezė”, dyshohet pėr ndihmė kryesve tė veprės penale, ngase i njėjti kishte tentuar tė shkatėrronte provat materiale, tė cilat ishin pėrdorur gjatė kryerjes sė veprės penale.
“Pėrveē gjashtė tė dyshuarve pėr vrasje tė cilėt janė banorė tė Zubin-Potokut e rrethinės sė kėtij qyteti, prokuroria ka nė listė si tė dyshuar edhe dy persona tė tjerė, njėri serb dhe njėri shqiptar, tė cilėt dyshohen pėr veprėn penale tė dhėnies sė ndihmės kryesve pėr kryerjes sė veprės penale”, ka njoftuar tė martėn Syla.
Shqiptari, i cili nė jug tė Mitrovicės udhėheq njė sallon pėr shitjen e pjesėve tė veturės si dhe serbi nga veriu, sipas Sylės, janė marrė nė pyetje nė cilėsinė e tė dyshuarve. /burimi:indeksonline/

Rasmusen: Ndarja e Kosovės nuk ėshtė zgjidhje
07 shtator 2011 14:49
Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, ėshtė takuar tė mėrkurėn nė Bruksel me sekretarin e pėrgjithshėm tė NATO-s, Anders Fogh Rasmusen, me tė cilin kanė biseduar pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė, sidomos ato nė veri.

Prizreni nėn vullnetin e Kishės Ortodokse
ereniku 07.09.2011/14:55 - E Mėrkurė
Lėvizja Vetėvendosje ka reaguar edhe njėherė ndaj projektligjit pėr Qendrėn Historike tė Prizrenit. Sipas kėsaj lėvizjeje, Prizreni po rrezikon ta shndėrrojė qendrėn e qytetit nė zonė qė i nėnshtrohet vullnetit tė Kishės Ortodokse Serbe me seli nė Beograd.
Sipas tyre, Qeveria e Republikės sė Kosovės ka vendosur qė ta rikthej sėrish nė votim Projektligjin pėr “Qendrėn Historike tė Prizrenit” nė Kuvendin e Kosovės.
Ndėrsa Asambleja e Kuvendit Komunal tė Prizrenit, me porosi tė Qeverisė, do tė diskutojė pėr kėtė projektligj nė njė seancė tė jashtėzakonshme.
“Nė nenin 18.4, ky projektligj i jep Kishės Ortodokse Serbe kompetenca ekzekutive duke e bėrė atė faktor vendimmarrės pėr ēdo aktivitet qė do tė zhvillohet brenda kėsaj zone”, ėshtė thėnė nė njė konferencė tė kėsaj lėvizjeje.
“Tė gjitha aktivitetet komerciale dhe ndėrtimore brenda kėsaj zone do t’i nėnshtrohen miratimit tė Kishės Ortodokse Serbe. Ky ligj e lejon Kishėn Ortodokse Serbe tė ushtrojė tė drejtėn e vetos pėrballė cilitdo vendimi tė pėrfaqėsuesve komunal tė Prizrenit, i cili zhvillohet nė zonėn historike, pėrfshirė tė drejtėn e tubimeve publike si dhe aktiviteteve kulturore. Ky projektligj ėshtė antidemokratik, dhe i vendos themelet potenciale pėr konflikt ndėr-fetar nė njė qytet tė njohur pėr harmoni etnike dhe fetare. Nė kė¬tė mėnyrė Prizreni do tė bėhej njė qytet jofunksional, duke e ndarė atė sipas kritereve etnike dhe fetare, dhe do tė pengohej, nė vend qė tė mundėsohej, ruajtja, restaurimi dhe zhvillimi i tij “. /burimi: Indeksonline/

Italia, avokate e Kosovės

ereniku 07.09.2011/13:43 - E Mėrkurė
Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj nė ditėn e parė tė vizitės sė tij nė Itali ėshtė pritur sot nga Ministri i Punėve tė Jashtme tė Republikės Italiane, Franco Frattini. Nė njė takim tė gjatė, dy ministrat kanė diskutuar pėr mundėsitė e thellimit tė bashkėpunimit bilateral nė fushėn e ekonomisė, arsimit, sigurisė dhe kulturės.
Ministri Hoxhaj fillimisht ka falėnderuar ministrin italian Frattini pėr mbėshtetjen e vazhdueshme qė Italia i ka dhėnė Republikės sė Kosovės nė forcimin e shtetėsisė dhe nė perspektivėn evropiane.
“Marrėdhėniet mes Republikės sė Kosovės dhe Italisė janė tė shkėlqyeshme. Unė kam ftuar mikun tim qė ta vizitojė Republikėn e Kosovės dhe tė nėnshkruajmė disa marrėveshje tė bashkėpunimit, tė cilat do tė stimulojnė edhe mė shumė bashkėpunimin mes dy vendeve dhe mes dy popujve”, ka thėnė Ministri Hoxhaj, pas takimit nė njė konferencė pėr medie.
Marrėveshjet qė priten tė nėnshkruhen shumė shpejt ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe tė Italisė janė ato pėr heqjen e taksave tė dyfishta, pėr riatdhesim, pėr transport, nė fushėn e sigurisė, pėr transferim, ekstradim tė personave dhe marrėveshjen pėr promovimin e investimeve. Ministri Hoxhaj po ashtu ka ftuar tė gjithė biznesmenėt italianė qė tė investojnė nė Republikėn e Kosovės.
Nga ana tjetėr, Ministri i Punėve tė Jashtme i Italisė, Franco Frattini ka mirėpritur ftesėn qė ia ka bėrė Ministri Hoxhaj pėr ta vizituar Republikėn e Kosovės. Ai ka thėnė se Italia do tė vazhdojė tė mbėshtes Kosovėn nė tė gjitha fushat.
“Shumė shpejt bashkė me MPJ-nė e Republikės sė Kosovės do tė organizojmė nė dy qytete shumė tė mėdha nė Itali njė prezantim tė shtetit tė Kosovės, tė mundėsive pėr investime etj. Unė po ashtu do tė kėrkoj nga ministrat kolegė nė Itali qė tė pėrshpejtojnė procedurat, nė mėnyrė qė sa mė parė tė nėnshkruajmė disa marrėveshje shumė tė rėndėsishme pėr vendet tona”, ka shtuar Frattini.
Duke folur pėr perspektivėn evropiane tė Ballkanit, dy ministrat janė pajtuar qė Republika e Kosovės nuk guxon tė mbetet vendi i vetėm nė Evropė qė nuk gėzon tė drejtėn e lėvizjes sė lirė tė njerėzve dhe tė mallrave.
“Jemi vendi i vetėm nė Evropė qė nuk kemi liberalizim tė vizave. Jemi vendi i vetėm nė Evropė qė nuk kemi marrėdhėnieve kontraktuale me Bashkimin Evropian. Prandaj, sot kam kėrkuar ndihmėn e Ministrit Frattini dhe tė Italisė qė tė ushtrojnė ndikimin e tyre nė BE, nė mėnyrė qė kosovarėt tė mos mbesin njė popull i harruar”, ka shtuar Hoxhaj.
Ndėrsa, Ministri italian Franco Frattini ka siguruar Ministrin Hoxhaj se ai dhe Italia do tė jenė avokatė shumė tė fuqishėm nė BE pėr perspektivėn evropiane tė Republikės sė Kosovės. “Ne do tė angazhohemi maksimalisht qė edhe Republika e Kosovės tė gėzojė lėvizjen e lirė tė njerėzve dhe mallrave”, ka paralajmėruar Frattini.
Duke folur pėr situatėn e krijuar nė veri tė Kosovės, Ministri Hoxhaj ka theksuar se pa shpėrbėrjen e strukturave paralele ilegale tė Serbisė, nuk mund tė ketė paqe dhe stabilitet nė rajon. /burimi: Indeksonline/

Geci: Fajet i ka SHIK-u
ereniku 07.09.2011/08:59 - E Mėrkurė
Gani Gecit, ish-deputetit tė Kuvendit tė Kosovės, s'ka kush qė ia heq nga mendja se ēdo gjė qė publikohet kundėr tij, ėshtė e fabrikuar nga ish-Shėrbimi Informativ i Kosovės. Madje ai ėshtė shumė i bindur se edhe nė raportin e fundit tė publikuar nga Wikileaksi, ku ish-ambasadorja amerikane nė Kosovė, Tina Kaidanow, e cila atė e cilėson si “bandit”, ka gisht SHIK-u.
Nė kabllogramin diplomatik tė publikuar nga Wikileaksi, ish-deputeti i Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e Lidhjes Demokratike tė Dardanisė ėshtė pėrshkruar si njėri i dhunshėm. Por ish-deputeti Geci, nė njė rrėfim pėr Express, thotė se kėtė epitet e ka “bakshish nga njerėzit e SHIK-ut”, pėr tė cilėt beson se tashmė janė tė akuzuar pėr krime tė ndryshme.
“Kėtė ma kanė bėrė njerėzit e PDK-sė gjegjėsisht tė SHIK-ut dhe njė pjesė e LDK-sė”, thotė Gani Geci.
Ai thotė se nė kabllogram pėrmendet rrahja e ish-kryetarit tė Komisionit pėr buxhet tė Kuvendit tė Kosovės, Gani Kocit, e qė sipas Gani Gecit, nuk e ka bėrė kurrė, e madje nuk ishte as deputet nė atė mandat.
“Gani Kocin unė e kam dajė dhe kam raporte shumė tė mira me tė. Unė nuk isha deputet nė kohėn kur flitet pėr rrahjen e tij”, thotė ish-deputeti Gani Geci. Ai sqaron se me zyrtarė amerikanė ka takime tė rregullta javore, por nuk tregon se me kėnd apo pėr ēfarė takohet. “Unė nuk jam spiun i asnjė ambasade, unė nuk i spiunoj shokėt, unė ēka flas, flas publikisht”, thotė Geci.
Anėtari i LDD-sė tregon se ka njė bashkėpunim tė mirė me amerikanėt nė Kosovė. Pėr tė qenė mė bindės, ai thotė se nė vitin 2001, familja e tij ėshtė nderuar me mirėnjohje nga ish-Zyra amerikane (tani ambasadė) pėr kontribut nė luftė dhe paqe. “Pėrveē kėsaj, nė tetor tė vitit 2010, nė Bonsteel ėshtė ngritur flamuri amerikan pėr mua, pėr kontributin qė kemi dhėnė si familje”, tregon ai./burimi: Express/

“Kujtimi i Kosovės” pėr luftėn apo konfliktin?
07 shtator 2011 15:21
Janė bashkuar rreth 30 serbė e shqiptarė nė kuadėr tė organizatės joqeveritare Fondi pėr tė Drejtėn Humanitare dhe kanė nxjerr njė libėr ku jepen tė dhėnė tė shkurta pėr personat e vrarė, tė rėnė apo zhdukur gjatė periudhės sė luftės nė Kosovė. Edhe pse numri i tė vrarėve shqiptarė ėshtė shumė mė i madh se i atyre serbė, pėr ēudi ky libėr fillon me paraqitjen e tė dhėnėve pėr vrasjen e njė serbi, i cili madje ishte komandanti i njė stacioni policor. Libri nė fjalė ėshtė titulluar “Kujtimi i Kosovės 1998-2000”, ndėrsa nė shumė raste luftėn e emėrton si konflikt.
Sidoqoftė libri si tėrėsi paraqet fakte tė pamohueshme pėr vrasjet e shumta dhe krimet e egra qė janė bėrė nė kohėn sa Serbia udhėhiqej nga kasapi i Ballkanit, Sllobodan Millosheviq.
Me rastin e promovimit tė librit nė Prishtinė, drejtoresha ekzekutive e Fondit pėr tė Drejtėn Humanitare, Natasha Kandiq tha se kjo iniciativė ka pėr qėllim t’u tregojė njerėzve nė Kosovė e Serbi se ēka ka ndodhur nė njė periudhė kohore. Sipas saj, nė kėtė libėr nuk ka qenė synim tė bėhet ndonjė ekuilibėr, por tė jepen rrėfimet pėr secilin person tė vrarė.

Shaqiri: Kurrė nuk do ta harroj atė ndeshje

07 shtator 2011 15:31
Kreatori i fitores sė madhe tė kombėtares sė Zvicrės nė pėrballje me Bullgarinė, shqiptari Xherdan Shaqiri, i cili shėnoi tregolėsh nė kėtė ndeshje, ka thėnė se kurrė nuk ka qenė mė i lumtur se nė kėtė sfidė.
Zvicra me het-trikun e kosovarit tė martėn mbrėma ka mundur Bullgarinė prej 3:1, duke hapur rrugėn pėr njė kualifikim tė mundshėm nė “EURO 2012”.
“Kurrė nuk do ta harroj atė ndeshje, sepse ky ishte het-triku im i parė nė karrierėn time. Jam i lumtur mė fitoren dhe kjo fitore ėshtė meritė e gjithė skuadrės”, ka thėnė kosovari, i cili gjatė verės ka qenė njė nga futbollistėt mė tė kėrkuar nga skuadrat e mėdha evropiane, por ai vendosi qė tė mos ikėn nga skuadra e tij, Basel.


- Lajmet
-E marte, 06 shtator, 2011

Ashton: Kosova ka tė ardhme evropiane
06.09.2011
Presidentja e Republikės sė Kosovės, zonja Atifete Jahjaga, pati takim me Pėrfaqėsuesen e Lartė tė BE-sė pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, baroneshėn Catherine Ashton. Presidentja e Kosovės tha se Kosova dhe populli i saj duhet ta kenė njė rrugė tė qartė pėr liberalizim tė vizave pėr marrėdhėnie kontraktuale me BE-nė dhe pėr bashkėpunimin ekonomik.
Pėrfaqėsuesja e Lartė e BE, baronesha Ashton theksoi se ėshtė e qartė se Kosova ka tė ardhme evropiane dhe kjo ėshtė rrugė normale e pėrcaktuar pėr tė gjitha vendet e tjera, kriteret qė duhet tė pėrmbushen dhe qė nuk janė tė veēanta vetėm pėr Kosovėn. Ajo tha se Kosova duhet tė ketė njė bashkėpunim mė tė mirė dhe bashkėrendim me misionin e EULEX-it dhe tė KFOR-it. Sa i pėrket aksionit nė veri tė Kosovės, zonja Ashton tha se “jemi tė pakėnaqur me aksionin unilateral nė kėtė pjesė dhe theksoi se kjo nuk duhet tė pėrsėritet mė”.
Zonja Ashton e nxiti Presidenten qė tė vazhdojė punėn me komunitetet nė Kosovė.

ereniku: Eulex prap loje me Kosoven veriore...:
Doganat nė veri, mė 16 shtator nė duar tė EULEX-it

06.09.2011/13:59 - E Martė
Misioni i EULEX-it nė Kosovė, mė 16 shtator pritet ta marr nėn administrim doganėn nė veri tė Kosovės, raporton e pėrditshmja serbe Danas, qė thirret nė burimet e veta.
Sipas burimeve tė huaja diplomatike, kjo e pėrditshme raporton se tė gjitha mallrat nga Serbia nė Kosovė do tė hyjnė nėpėrmjet hyrjes nr. 3 nė Merdare.
Megjithatė, zyrtarisht EULEX-i nuk e pranon se ka njė datė tė marrjes sė kontrollit nė doganėn nė veri.

...veēuam:
marre nga portali lajmeshqip:

NATO (17): Filip Sinxhiq, rrugaēi i trazirave nė veri
Mitrovicė – I konvertuar nga feja myslimane nė atė ortodokse (me pėrkatėsi kombėtare boshnjake), Filip Sinxhiq ėshtė njė tjetėr protagonist i krimit tė organizuar nė veri, qė figuron nė dosjen konfidenciale tė NATO-s.../me gjeresisht ne fund te lajmeve te sotme/

Buhler: Duhet vazhduar luftėn me strukturat kriminale
ereniku.net
Prishtinė, 6 shtator 2011 Koha: 14:50
Komandanti i KFOR-it, gjenerali Erhard Buhler vlerėsoi se aktualisht situata nė veri ėshtė stabile dhe e qetė, porse atje janė ende strukturat kriminale ato qė po e frikėsojnė popullatėn nė atė pjesė. Ai ka rekomanduar pasardhėsit e tij nė kudėr tė forcave tė KFOR-it, qė tė vazhdojnė sė bashku me Policinė e Kosovės dhe EULEX-it, tė luftojnė gjithė strukturat e paligjshme nė territorin e Kosovės.
Kėto deklarata, gjenerali gjerman Buhler i bėri tė martėn gjatė konferencės sė fundit pėr media si komandat i forcave tė KFOR-it.
Komandanti theksoi se prej 25 korrikut situata nė veri ka filluar tė pėrmirėsohet dhe atje tashmė ka njė stabilitet, porse shqetėsuese mbetet fakti qė ende struktura kriminale po e frikėsojnė me presione tė ndryshme popullatėn e asaj pjese tė vendit.
“Kjo popullatė nė kėtė pjesė tė vendit ėshtė e frikėsuar, nė shtypje dhe e keqpėrdorur nga njė shoqėri e fuqishme e kriminelėve tė cilėt janė njė bandė e organizuar ndėretnike. Njerėzit janė tė frikėsuar dhe nė shtypje tė radikalėve”, ka thėnė ai.
Ndėrsa pėr dallim nga pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės qė thonė se strukturat kriminale nė veri janė tė financuara nga Qeveria e Beogradit, i pari i KFOR-it thotė se ato struktura nuk janė tė financuara nga zyrtarėt e qeverisė serbe.
“Qeveria serbe nuk ėshtė duke i pėrkrahur aktivitetet kriminale nė veri”, tha ai.
Sidoqoftė komandanti aktual i KFOR-it pranon faktin se nė pjesėn veriore strukturat e organizuara kriminale posedojnė njė arsenal tė tėrė armėsh, duke filluar nga ato metė lehtat e deri tek ato tė kalibrit anti-tank.
Gjenerali Buhler rekomandon pasardhėsit tė tij qė do tė jenė nė krye tė forcave tė KFOR-it qė tė angazhohen maksimalisht pėr ruajtjen e sigurisė nė veri dhe arrestimin e kriminelėve nė bashkėpunim me Policinė e Kosovės dhe EULEX-it.
Nė kėtė rast, Buhler njoftoi se tashmė janė dorėzuar njė numėr i madh i informatave te EULEX-i dhe priten rezultate nė arrestimin e atyre qė kanė shkaktuar probleme dhe akte kriminale nė pjesėn veriore .../burimi:Kosovapress/

Borko i frikohet aksioneve tė Kosovės
06.09.2011/14:27 - E Martė
Shefi i ekipit negociator tė Serbisė, Borislav Stefanovic ka filluar tė frikohet nga aksionet e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. Ai ka akuzuar autoritetet nė Kosovė se janė duke planifikuar dėrgimin e zyrtarėve doganorė nė doganat e veriut, pėr ēka ka thėnė se Serbia nuk do ta pranojė dhe sipas tij, kjo ēėshtje as qė ėshtė diskutuar nė Bruksel.
“Shteti ynė ka informacione Prishtina po planifikon tė dėrgojė zyrtarėt doganorė nė doganat nė veri. Kjo pėr ne ėshtė e papranueshme dhe mund tė shkaktojė pasoja tė rrezikshme”, ka thėnė ai pėr Press.

U shėnua 12 vjetori i Policisė sė Kosovės
06 shtator 2011 16:27
Policia e Kosovės paraqet shembullin e mirė tė pėrkushtimit dhe shėrbimit me profesionalizėm pėr dymbėdhjetė vjet me radhė, duke arritur tė bėhet njė faktor i rėndėsishėm pėr ruajtjen e paqes jo vetėm nė Kosovė, por edhe mė gjer, u tha me rastin e shėnimit tė pėrvjetorit tė dymbėdhjetė tė themelimit tė Policisė sė Kosovės.

Vetėvendosja publikoi emrat e policėve qė ushtruan dhunė
06 shtator 2011 15:46
Lėvizja Vetėvendosje ka publikuar emrat dhe fotot e disa policėve tė Njėsisė Speciale tė Kosovės, qė siē thonė, janė dalluar nga ushtrimi i dhunės ndaj aktivistėve tė kėsaj lėvizje nė protestėn e organizuar ndaj kryenegociatores Edita Tahiri, pas kthimit tė saj nga Brukseli, ndėrkohė kanė bėrė tė ditur se do tė ngritin padi penale kundėr policėve...

ereniku:: Qeni keq ta bjen ujkun ne torishtė:
Vota e Kuvendit - degjenerimi i shkollės
06.09.2011/16:00 - E Martė
Partia e Drejtėisė sėrish i ėshtė kthyer debatit pėr edukatėn fetare nė shkolla. Duke komentuar votimin kundėr tė deputetėve tė Kosovės, kjo parti ka thėnė se "Kuvendi i Kosovės votoi pėr degjenerimin rinisė shkollore duke ia hapur derėn kultivimit tė rrymave ekstremiste tė mbėshtjellura me maskėn e fesė".
Nė njė komunikatė pėr media, PD thekson se "ėshtė shqetėsues fakti qė Kuvendi i Kosvės nuk votoi pėr humanizimin e shkollės tonė - arsimim dhe edukim nėn kujdesin e institucioneve kompetente shtetėrore ku do tė zhvillohet njė proces sistematik, por e la rrugėn hapur pėr edukim dhe arsimim kaotik, duke mbrojtur tezėn pėr njė shkollim pa frymėn humane qė e afron arsimimi fetar, qė praktikisht do tė thotė vazhdim i kultivimit tė monizmit nė sistemin arsimor".
Javėn qė shkoi, deputetėt e Kuvendit tė Kosovės votuan kundėr amandamenteve tė propozuara nga Kolaicioni Kosova e Re pėr futjen e edukatės fetare nė shkolla publike dhe bartjen e shamive.
Si pasoj, pati edhe protesta nga Lėvizja Bashkohu. /burimi:indeksonline/

PD kėrkon rishqyrtim tė propozimit pėr mėsim-besim
Prishtinė, 6 shtator 2011 Koha: 15:39
Me rastin e fillimit tė vitit tė ri shkollor, zyrtarė nga Partia e Drejtėsisė (PD) vlerėsuan se ėshtė pėr t’u shqetėsuar fakti se deputetėt e Kuvendit tė Kosovės kanė votuar kundėr mėsim-besimit, ndėrsa kanė propozuar ngritjen e njė komisioni shtetėror, i cili do tė merrej me shqyrtimin e propozimit pėr futjen e arsimit fetar nė shkollat publike.
Duke folur mbi zhvillimet arsimore edukative nė institucionet e Kosovės, pėrfaqėsuesi i PD-sė, Feti Mehdiu ka thėnė se tė zgjedhurit e qytetarėve, duke mbrojtur tezėn pėr njė shkollim pa frymėn humane qė e afron arsimimi fetar, vazhduan kultivimin e monizmit nė sistemin arsimor dhe mospranimin e vlerave demokratike.(burimi i lajmit: Kosovapress)

...veēuam:
marre nga portali lajmeshqip:

NATO (17): Filip Sinxhiq, rrugaēi i trazirave nė veri
Mitrovicė – I konvertuar nga feja myslimane nė atė ortodokse (me pėrkatėsi kombėtare boshnjake), Filip Sinxhiq ėshtė njė tjetėr protagonist i krimit tė organizuar nė veri, qė figuron nė dosjen konfidenciale tė NATO-s.
Me nivel shumė tė ulėt intelektual, kurse pėrkah karakteri, person qė jeton nė margjina tė shoqėrisė, Sinxhiq pėrshkruhet si mjaft i rrezikshėm, dhe i pėrfshirė nė shumė vepra kriminale nė veri tė Kosovės. Me vendbanim nė Mitrovicė, ai u ka shėrbyer nė vazhdimėsi tė gjitha aktiviteteve nė kuadėr tė zhvillimeve destabilizuese tė pasluftės, nė veri tė Mitrovicės. Dosja e NATO-s e pėrshkruan atė si ndihmės dhe pėrcjellės tė liderėve politikė serbė nė tubime tė ndryshme nė veri tė Kosovės.
Janė tė njohura veprimtaritė e tij tė kundėrligjshme dhe nė funksion tė nacionalizmit serb, nė janar e shkurt tė vitit 2001. Gjatė festimeve tė Krishtlindjes Ortodokse, ai iu ka prirė karvaneve tė ekstazės nacionaliste serbe, shkruan nė dokumentin e NATO-s.
Pikėrisht pėr shkak tė kėsaj veprimtarie, Filip Sinxhiq, ėshtė survejuar nė vazhdmėsi nga forcat e KFOR-it dhe CIVPOL-i, njė kohė tė gjatė. Mė 26 shkurt tė vitit 2001 ai ka udhėhequr njė manifestim tė shoqėruar me dhunė e fustrime tė serbėve tė veriut, kundėr prezencės sė KFOR-it nė Kosovė.
Njė lidhje tė mirė e ka pasur nė vazhdimėsi me tė ashtuquajturin “ekstremisti i qetė” nė kėtė dosje tė NATO-s, Vladimir Rakiqin.
Nė mars tė atij viti ėshtė pėrfshirė nė njė sulm tė organizuar kundėr CIVPOL-it danez dhe kanadez, duke e goditur pėr alivanosje, prapa nė kokė, me shkop bejzbolli njė oficer danez. KFOR-i e kishte arrestuar dhe dėnuar me 30 ditė burgim, por pas ndėrhyrjes sė Vladimir Rakiqit dhe dhėnies sė kaucionit prej pesė mijė markash gjermane, ai ishte liruar, shkruan nė dokumentin e NATO-s.
Lidhjet e tij me politikėn e lartė tė serbėve nė veri tė Kosovės dhe me njerėz tė MUP-it tė Serbisė qė vepronin ilegalisht nė atė pjesė tė Kosovės, kanė qenė tė vazhdueshme. Rrugaēi i paarsimuar kishte sėhrbyer besnikėrisht nė tė gjitha trazirat dhe kombinimet destabilizuese nė veri tė Kosovės, me komandė dhe i dirigjuar nga liderėt e atjeshėm serbė dhe pėrfaqėsuesit e MUP-it tė Serbisė, tė cilėt e mbanin nėn sqetull pėrherė. (LajmeShqip.com)


- Lajmet
-E hėnė, 05 shtator, 2011

...Sot eshte FESTĖ,.../ne New York-SHBA: Labor day/
kalofshi bukur...


- Lajmet
-E premte, 02 shtator, 2011

Njoftim: per shkaqe teknike tre ditet e kaluara te kesaj jave/ e marteja, e merkura dhe e enjtja/ ishin pa plasime lajmesh. Kerkojme ndjese per kete, duke u rikthyer me rifreskimin e arrijtur teknik per te vazhduar me tutje punen.Ju falenderojme per mirekuptim-redaksia e erenikut.

ERENIKU:
Krasniqi kerkon medoemos ta arabizoj Kosoven-ne te tjeret mos hame bar?!
Krasniqi bėnė thirrje pėr mbrojtje tė islamit /Kosoves i paska mbetur ta m'brojė islamin?!!?/

ereniku - 02.09.2011/08:40 - E Premte
Ja se ē'shkruan Express:
Nė ligjėratėn e tij nė natėn Kadrit, tė premten e kaluar, imami i Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė, Shefqet Krasniqi, ka bėrė thirrje qė tė mbrohet islami. Ai ka paralajmėruar “shtator tė nxehtė” pėr ēėshtjen e shamive. “Shtatori duhet tė jetė i nxehtė, nė tetor mė sė largu puna duhet tė definohet”, ka thėnė ai para xhematit tė shumtė. Nė njė videoincizim tė postuar nė internet, Krasniqi po ashtu ka bėrė thirrje pėr ta nxjerr islamin jashtė xhamive dhe pėr t’i thėnė stop diskriminimit tė femrės myslimane.

ereniku: Ne emer te ateizmit kerkojne ta muslimanoarabizojne Kosoven
Shefqeti: Kosova, jo ateiste!!!
02.09.2011/14:15 - E Premte
Turma pranė qeverisė sė Kosovės
14: 45 Nė tubimin tek Teatri Kombėtar ka folur edhe imami Shefqet Krasniqi i cili ka thėnė se nuk do tė lejohet qė Kosova tė shndėrrohet nė njė vend atesit. Kurse, Fuad Ramiqi u ka thėnė Hashim Thaēit dhe Behgjet Pacolli t’i mbajnė premtimet e tyre ose ta prishin koalicionin.
14: 15 Pas faljes sė namazit tė xhamisė, Fuad Ramiqi me njė grup njerėzish kanė protestuar para komunės dhe qeverisė sė Kosovės.
Fjalim ka mbajtur lideri Ramiqi i cili i ka thėnė ‘ose i plotėsoni kushtet ose i bartni pasojat”. Kjo i ėshtė referuar pamundėsisė pėr tė arritur njė marrėveshje pėr lokacionin e xhamisė sė re nė qendėr tė Prishtinės.
Ramiqi i ka quajtur politikanėt kosovarė komunistė. Para qeverisė, turma po kėrkon plotėsimin e dy kushteve tjera: mėsim-besim nė shkolla dhe bartjen e shamisė nė shkolla.
/indeksonline/ereniku/

Serbia, i pranon vulat doganore
ereniku - 02.09.2011/15:06 - E Premte
Borko e Edita sot
Serbia i ka pranuar vulat doganore tė Kosovės, raporton KTV-ja. Lajmin e ka bėrė tė ditur kryenegociatorja, Edita Tahiri e cila ka thėnė se kjo temė ėshtė mbyllur dhe se takimi do tė vazhdojė me tema tė tjera. Njė deklaratė e Robert Cooper pritet nė orėn 19.

info. te tjera trup e trup:
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj deklaroi se Qeveria e Kosovės ėshtė e pėrkushtuar qė tė krijojė strategji tė qartė legjislative pėr minerale, e qė mundėson zhvillimin e ”Trepēės” si njė kompleks i rėndėsishėm.

Zėvendėskryeministrja e Kosovės dhe ministrja e Tregtisė, Mimoza Kusari-Lila, sot nė ambientet e Odės Ekonomike tė Kosovės, takoi investitorėt gjermanė, tė cilėt u njohėn me zhvillimet ekonomike nė Kosovė, si dhe pėr kushtet qė ofron Kosova pėr investitorėt e jashtėm.

Kosova ėshtė partner shumė i rėndėsishėm pėr Maqedoninė dhe do tė bėjmė gjithēka qė ėshtė nė fuqinė tonė pėr ta ruajtur, deklaroi kryetari i Odės Ekonomike tė Maqedonisė, Branko Azeski para takimit tė sotėm konsultativ me kolegun e tij kosovar, Safet Gėrxhaliu.

Ministria e Tregtisė dhe Industrisė ne bashkėpunim me Odėn Ekonomike tė Kosovės organizon sot Forumin Biznesor Kosovė - Bullgari. Vizita e delegacionit bullgar vjen pas vizitės javėn e kaluar tė zv/ryeministres Mimoza Kusari Lila nė Bullgari..

182 milionė euro deficit pėr muajin qershor
Deficiti tregtar i Kosovės pėr muajin qershor ishte 182 milionė euro, qė ėshtė pėr 22 milion mė shumė sesa nė periudhėn e njejtė tė vitit tė kaluar.

Masat e reciprocitetit ndaj Serbisė kanė rezultuar pozitivisht nė rritjen e prodhimit vendor dhe tė punėsimit. Por njėkohėsisht kanė ndikuar nė rritjen e vogėl tė ēmimeve dhe njė kosto mė tė lartė pėr afaristėt.

Kryeshefi ekzekutiv i PTK-sė, Shyqyri Haxha, ka bėrė publike kontratėn e nėnshkruar me operatorin virtual, Z-Mobile, si pasojė e presioneve tė shkaktuara kohėve tė fundit ndaj tij lidhur me kėtė kontratė.

Agjencia Kosovare e Privatizimit ndau rreth njė milionė e 500 mijė euro pėr mbi njė mijė e 700 punėtorė tė 10 ndėrmarrjeve shoqėrore tė privatizuara mė parė.

Petrit Zogaj – drejtor i ri i lėvizjes “FOL”

..informacione te hapura:

Konfirmohet aktakuza ndaj Limajt
02.09.2011/15:59 - E Premte
16: 30 EULEX-i ka konfirmuar se njė gjykatės i vet e ka konfirmuar aktakuzėn e ngritur pėr rastin Kleēka me 25 korrik nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė nga njė prokuror i EULEX-it nga Prokuroria Speciale e Kosovės.
"Aktakuza ėshtė konfirmuar nė tėrėsi kundėr tė pandehurve: Arben Krasniqi, Naser Krasniqi, Nexhmi Krasniqi, Behlul Limaj, Fatmir Limaj, Refki Mazrreku, Naser Shala, Sabit Shala, Shaban Shala, Besim Shurdhaj. Aktakuza i ngarkon tė pandehurit nė pika tė ndryshme me akuza pėr krime lufte kundėr popullatės civile dhe robėrve tė luftės, qė supozohet tė jenė kryer nga fillimi i vitit 1999 deri nė mesin e qershorit 1999 kundėr civilėve serbė dhe shqiptarė, si dhe kundėr pjesėtarėve tė burgosurve tė ushtrisė serbe dhe policėve serbė tė mbajtur nė njė qendėr tė improvizuar paraburgimi nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės (UĒK) e cila ndodhej nė fshatin Kleēkė.", thuhet njoftim.
15: 59 Ėshtė konfirmuar nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė aktakuza ndaj deputetit tė PDK-sė, Fatmir Limaj Ai akuzohet pėr krime lufte nė rastin Kleēka. Limaj akuzohet pėr pesė pika, ndėr tė cilat pėr krime lufte kundėr popullatės civile dhe krime lufte kundėr tė burgosurve tė luftės, shqiptarė dhe serbė ushtarakė, policė dhe civil. Nėnkryetari i PDK-sė vazhdimisht i ka mohuar akuzat, duke thėnė se ka qenė nė Shqipėri nė kohė pėr tė cilėn akuzohet nė pėrgatitje tė operacionit "Shigjeta" /indeksonline/

Isa Mustafa nuk paraqitet nė gjykatė
02.09.2011/11:26 - E Premte
Isa Mustafa, kryetari i Prishtinės nuk ėshtė paraqitur nė seancėn dėgjimore kundėr tij - tė inicuar tashmė nga paditėsi privat, Ukshin Mengjiqi, njė ish pronar pompe benzine e rrėzuar nga komuna nė afėrsi tė shkollės "Sami Frashėri". I njėjti e ka paditur Mustafėn pėr akuzat pėr shpifje se "pompa ėshtė ndėrtuar me afera korruptive"
"Mustafa duke ma rrėzuar pompėn dhe deklaruar se ajo ėshtė ndėrtuar me afera korruptive, mė ka shkaktuar dėme tė mėdha nė aspektin personal dhe biznesore" ka deklaruar paditėsi Mengjiqi. Avokati i tij mbrojtės ka thėnė se "ka bazė tė mjaftueshme qė gjykata tė vendos pėr fajėsinė e Mustafės.
Vet kryetari Mustafa nuk ėshtė paraqitur nė gjykatė, por ka deponuar njė letėr ku mohon tė gjitha akuzat duke thėnė se "pompa ishte rrėzuar pėr shkak se paraqiste rrezik pėr sigurinė e njerėzve". /indeksonline/

Pėr EULEX-in, SHIK-u organizatė kriminale
02.09.2011/09:48 - E Premte
Prokurorė tė EULEX-it, Shėrbimin Informativ tė Kosovės e shohin si njė organizatė kriminale qė financohej nga pastrimi i parave, trafikimi me drogė e armė. Kėtė bindje e kanė demonstruar gjatė intervistimit tė dėshmitarėve e tė dyshuarve pėr pėrfshirje nė veprime tė paligjshme.
Pėrveē kėsaj, prokurori special Erwin Petilos, beson se ky shėrbim sekret qė ka vepruar nė Kosovė pėr njė dekadė ėshtė pėrfshirė edhe nė vrasjen e zyrtarėve tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės.
“A keni njohuri qė SHIK-u ishte financuar me pastrim parash dhe drogė e armė”, e ka pyetur ky prokuror ish-komandantin e pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Azem Sylėn, gjatė marrjes nė pyetje disa muaj mė parė nė cilėsinė e tė dyshuarit pėr krim tė organizuar. Deputeti Syla i ėshtė pėrgjigjur me mohim, derisa prokurori ndėrkombėtar e ka pyetur sėrish atė se “a ka qenė SHIK-u ndėrmarrje kriminale pėr tė pastruar para nga aktivitetet e krimit tė organizuar”?
“Ėshtė punė e juaja t’i bėni kėto pyetje, por jo dhe jo”, i ėshtė pėrgjigjur Azem Syla prokurorit gjatė intervistės njė kopje tė sė cilės e ka siguruar “Koha Ditore”. “Gjatė dhe pas luftės ata kryenin punėt e tyre me mundėsitė qė kishin. Ata kanė ndihmuar pas luftės dhe mendoj nuk e di se kanė pasur kontakte tė rregullta me KFOR-in dhe me shėrbimet e disa shteteve me tė cilat kishin komunikim tė mirė”, ka shtuar ai.
Deputeti i Kuvendit tė Kosovės ėshtė marrė nė pyetje nė Prokurorinė Speciale tė Kosovės pas akuzave qė kishte hedhur kundėr tij Nazim Bllaca, i cili pretendon se ka qenė agjent i SHIK-ut dhe se ka kryer krime me urdhėr tė Azem Sylės. Ky i dyshuar i ka mohuar tė gjitha kėto akuza. Ai ka thėnė se nuk e njeh fare Nazim Bllacėn, por e ka pranuar se njihet me disa prej njerėzve tė cilėt nuk e kanė mohuar njohjen me Bllacėn dhe bashkėpunimin me tė nė fushėn e biznesit. Pėr Shpresim Ukėn ka thėnė se e ka tė martuar mbesėn e tij, me hallėn e Fahredin Gashit ka thėnė se ka qenė nė burg, derisa Shaban Sylėn ka pohuar se e ka familjar.
Syla ka folur pėr luftėn e UĒK-sė, pėr SHIK-un, bashkėpunimin me Fatos Klosin, si dhe pėr pėrplasjet me Lidhjen Demokratike tė Kosovės dhe FARK-un, formacion ky ushtarak i krahut tė Bujar Bukoshit. Kėtė formacion ai e ka quajtur tė vogėl, pėr tė shtuar se shumė pjesėtarė tė tij i ishin bashkuar UĒK-sė pėr tė bėrė luftėn./koha/


- Lajmet
-E hėnė, 29 gusht, 2011

Robert Cooper nesėr qėndron nė Kosovė
29.08.2011
Ndėrmjetėsi evropian pėr bisedimet Prishtinė-Beograd, Robert Cooper nesėr arrin pėr vizitė nė Kosovė. Vizita e tij i paraprinė takimit tė radhės nė Bruksel, qė mbahet mė 2 shtator, pėr herė tė parė pas situatės sė re tė krijuar nė veri.
Kryenegociatorja Edita Tahiri nuk ka dashur tė jap detaje sa i pėrket vazhdimit tė bisedimeve dhe vizitės sė nesėrme tė Cooperit.

Kuvendi kundėr edukatės fetare nė shkolla
02:18:30 / 29.08.2011
Kuvendi i Kosovės refuzoi amandamentin nė projektligjin e arsimit parauniversitar pėr mėsimin e edukatės fetare nė shkolla.
Pas njė debati tė ashpėr , 64 deputetė votuan kundėr, 1 abstenoi kurse vetėm 18-tė e mbėshtetėn amandamentin.
Kuvendi po shqyrton nė lexim tė dytė 14 projektligje qė reflektojnė nė raportin e Progresit tė Komisionit Evropian.
Pak ditė mė parė edhe mėsimdhėnėsit e gjimnazit “Sami Frashėri” nė Prishtinė u shprehen kundėr futjes sė lėndės “Edukata Fetare dhe Morale” nė shkollat shqipe./rkt//top-channel/

Kuvendi i thotė jo mėsimit fetar dhe shamisė nė arsimin parauniversitar
Prishtinė, 29 gusht 2011
Deputetėt e Republikės sė Kosovės tė hėnėn kanė votuar kundėr futjes sė lėndės sė edukimit fetar dhe bartjes sė shamisė nė arsimin publik parauniversitar nė Kosovė, qė ishte propozuar nga grupet parlamentare Kosova e Re, SLS dhe 6-Plus, pa mbėshtetjen e Komisionit funksional dhe Komisionit pėr legjislativ./kosovapress/

S’ka mėsim -besim nė shkolla
29.08.2011 - E Hėnė
Deputetėt e Kuvendi tė Kosovės kanė miratuar ligjin pėr arsimin para-unviersitar, por pa amandametin e propozuar nga Koalicioni pėr Kosovė tė Re, nė tė cilėn parashihej mėsimbesimi dhe lejimin i shamive nėpėr institucionet shkollore.
Pėr kėtė amadament u zhvilluar njė debat i gjatė nė kuvend por nė fund deputetėt me shumicė votash rrėzuan kėtė propozim, duke votuar nė favor tė propozimit nga Komisioni Funksional i Kuvendit tė Kosovės.
Ministri i Arsimit, Ramė Buja ka thėnė se Kuvendi ėshtė organi qė merr pėrfundimisht vendimet, dhe beson se me kėtė do tė mbyllet debati pėr kėtė temė.
Ndryshe ēėshtja e futjes sė mėsibėsimit nė shkolla, ėshtė duke u debatuar qė njė kohė nė vend. Madje kalimi i kėtij amadementit ėshtė thėnė se do tė lėkund edhe koalicionin, pasi deputetėt e Partisė sė Drejtėsisė qė e kishin bėrė kėtė propozim kanė kėrcėnuar se nėse nuk miratohet do tė largohen nga koalicionin qeverisė, por siē kanė thėnė ata do tė mbesin vetėm deputetė tė Partisė sė Drejtėsisė. /indeksonline/

Piloti James Berisha mund tė jetė kidnapuar ose arrestuar
29.08.2011 - E Hėnė
Piloti kosovar, James Berisha, i cili para afėrsisht dy javėsh ka humbur kontaktet me ekipin e tij gjatė zbritjes nė Eritrenė Afrikane mund tė jetė i kidnapuar ose i arrestuar. Kėsisoj kanė thėnė burimet e gazetės brenda Ministrisė sė Punėve tė Jashtme nė kushte anonimiteti.
“Tė gjitha indikacionet qė kemi nė dispozicion flasin qė piloti kosovar James Berisha, i cili ka edhe shtetėsi amerikane, mund tė jetė i kidnapuar nga grupet mafioze nė Eritre”, ka thėnė ky burim brenda MPJ-sė
Sipas po kėtij burimi, versioni tjetėr i mundshėm ėshtė arrestimi i tij nga ana e autoriteteve tė Eriteresė, tė cilat kanė njė qasje antiperėndimore, shkruan “Koha Ditore”.
“Nėse ngjet qė ai tė jetė arrestuar, kjo do tė bėhet ēėshtje mė e lehtė, ngase varėsisht qasjes se autoriteteve nė Eritere, sė paku do tė kemi njė burim zyrtar me tė cilin nė njė formė apo tjetrėn mund tė kontaktojmė“, kanė thėnė nė MPJ, teksa kanė shtuar qė pėrfaqėsuesit e shtetit tė Gjermanisė, tė Francės dhe tė Belgjikės janė angazhuar ekskluzivisht me qėllim tė zbardhjes sė misterit rreth zhdukjes sė pilotit kosovar me shtetėsi amerikane, James Berisha.
“Franca dhe Gjermania janė dy shtete perėndimore, tė cilat kanė marrėdhėnie mė tė mira me Eriterenė dhe tė dyja kėto shtete kanė autorizuar pėrfaqėsuesit e tyre qė tė angazhohen nė drejtim tė zbardhjes sė fatit tė James Berishės dhe se fundi ėshtė edhe Qeveria e Belgjikės ajo qė ka shprehur gatishmėrinė tė na ndihmojė nė kėtė drejtim“, ka potencuar burimi i gazetės brenda MPJ-sė.
Zyrtarisht nga kjo ministri kanė thėnė se deri mė tani nuk kanė ndonjė tė dhėnė tė saktė pėr vendndodhjen e pilotit James Berisha, por, sipas tyre, gjithēka ėshtė duke u bėrė qė vendndodhja e tij tė saktėsohet dhe fati i tij tė zbardhet.
“MPJ-ja sė bashku me shtetet mike ėshtė e angazhuar nė mėnyrė tė pandėrprerė pėr tė zbardhur fatin e pilotit kosovar James Berisha, vėshtirėsi nė kėtė drejtim kemi, por presim qė pėr njė kohė tė shkurtėr tė kemi edhe rezultate konkrete nė kėtė drejtim“, ka thėnė Artan Behrami, zyrtar pėr informim nė MPJ. /mediat-kosovë/

Shėnohet Dita ndėrkombėtare e tė pagjeturve
02:38:08 / 29.08.2011
Kosova i ėshtė bashkuar aktiviteteve tė shėnimit tė Ditės ndėrkombėtare tė personave tė pagjetur. Marshi i organizuar pėrgjatė rrugėve kryesore tė Prishtinės ka rikujtuar mungesėn e 1 mijė e 973 personave tė cilėt edhe mė tej figurojnė nė listėn e personave tė pagjetur qė nga pėrfundimi i luftės. Pėrveq marshit janė shprehur edhe qėndrime institucionale mbi kėtė ēėshtje.
Zv/kryeministrja njėherėsh udhėheqėse e dialogut Prishtinė-Beograd para familjarėve tha se institucionet janė tė angazhuar qė kjo ēėshtje tė trajtohet edhe nė procesin dialogues me qėllim tė zbardhjes sė fatit tė tė gjithė atyre pėr tė cilėt familjarėt nuk kanė njohuri pėr fatin e tyre. Nė sensibilizimin e opinionit dhe vet institucioneve pėr angazhim nė kėtė drejtim janė zotuar edhe pėrfaqėsues tė Asociacionit tė familjarėve tė tė zhdukurve nė Kosovė. Megjithkėtė tė pakėnaqur me institucionet pėr zbardhjen e fatit tė personave tė pagjetur janė shprehur familjarėt tė cilėt edhe sot kanė njė kėrkesė tė vetme - zbardhjen e fatit edhe tė personit tė fundit qė konsiderohet i pagjetur nga lufta nė Kosovė.

Thaēi: E pandershme tė kundėrshtohen ligjet nga pakoja e Ahtisarit
01:10:32 / 29.08.2011
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi u ka bėrė thirrje deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės, qė t''i miratojnė projektligjet qė dalin nga pakoja e Ahtisarit duke iu thėnė se kundėrshtimet pėr kėto ligje bėhen pėr motive politike.
Kryeministri Hashim Thaēi u tha deputetėve tė Kuvendit se kundėrshtimet qė po i bėhen projektligjeve qė dalin nga pakoja e Ahtisarit, bėhen pėr motive politike. Shefi i ekzekutivit tha se ėshtė e pandershme tė kundėrshtohen kėto projektligje nga ana e disa deputetėve tė cilėt kanė marrė pjesė nė bisedimet e Vjenės dhe e kanė mbėshtetur propozimin gjithėpėrfshirės pėr statusin.
Kryeministri tha se kemi obligime ndėrkombėtare dhe duhet tė sillemi si shtet serioz, pasi e kemi pasur dhe vazhdojmė ta gėzojmė mbėshtetjen nga miqtė ndėrkombėtarė. Thaēi tha se kundėrshtimi i projektligjeve qė dalin nga pakoja e Ahtisarit shkojnė nė dėm tė shtetit tė Kosovės. Ai potencoi se Kosova nuk rrezikohet nga qytetarėt e saj serbė por nga retorika e sė kaluarės. Kreu i Qeverisė nė adresimin para deputeteve foli edhe pėr bisedimet nė Bruksel. Ai tha se Kosova nuk ka arsye tė zmbrapset nga dialogu dhe se institucionet e vendit janė tė gatshme tė ulėn nė tryezėn e bisedimeve pėr tė rikonfirmuar konsolidimin e shtetėsisė./rtk/

Neoosmanizmi dhe shqiptarėt nė Turqi
29 gusht 2011 13:47 Jashar Koshaner, ish gjenerali i ushtrisė turke para disa ditėve dha dorėheqje sė bashku me komandantėt mė tė rėndėsishme tė forcave tokėsore, detare dhe ajrore dhe kjo ndodhi pėr shkak se 250 oficer, ndėr tė cilėt 14 gjeneralė janė nė burgjet turke, sipas qeverisė, pėr shkak tė komplotit tė pėrgatitur prej tyre./kosovapress/


- Lajmet
-E shtunė, 27 gusht, 2011

Gjendje emergjete ne mbi 10 shtete ne SHBA
Nexhmedin Syla
ereniku.net
New York- 27 gusht 2011

Gjendje emergjete ne mbi 10 shtete ne SHBA
Nexhmedin Syla
ereniku.net
New York- 27 gusht 2011
Nga ora 4 e 11 mbremje, New York
TV ERENIKU 2:
- Ndiqe transmetimin e drejtperdrejte-Live, kamaera ne katine 16 te nderteses se Live Stream's Global Headquarters, ne pjesen e mesme te Manhattan-it
- Pergjimi i drejtperdrejte-Live:
Gjendja e Jashtezakonshme- Uragani Ajrina / Hurricane Irene - Manhattan, New York/
TV ERENIKU 2: Ndiqe drejtperdrejt transmetimin:
PERGJIM I DREJTPĖRDREJTĖ / LIVE/
I SITUATĖS: GJENDJE E JASHTĖZAKONSHME
URAGANI AJRINA /HURRICANE IRENE-MANHATTAN, NEW YORK / ..pas disasecondash paraqitet ekrani.
Per smadhim kliko ne butonin FULL ne mes te ekranit
ora 2 e 55 pm/pasdite e se shtunes/ Sherbimi kombetar per motin
NEW YORK NY
E SHTUNE, 27 GUSHT 2011

Ne mjetet e komunikimet pothuejsa nuk ka fare lajme te tjera pos udhezimeve dhe keshillave te pa nderprea-nontop, per gjendjen e jashtezakonshme.

E SHTUNĖ:
Gjendja e jashtezakonshme e motit
Vershimet do te arrijn efektivin e parapare nga ora 6 e mbremjes se sotme /e shtune/ ne vazhdimesi deri te ne oret e vona te se dieles se 28 gusht 2011
Shpejtesia e eres se perzier me shi te rrekeshem do arrije mbi 55 mile per ore
E DIELĖ
PRITET Stuhi Tropikale e parapare si URAGAN I FURISHEM
MENGJES I MBI NGARKUAR ME VETETIMA DHE SHIERA GJITHNJE ME TE RREKESHME.
ERA verilindore me shpejtesi mbi 70 mile per ore, Ne mbremje do kete rritje te shpejtesise se Uraganit deri 100 mile per ore.

E DIELĖ NATĖN:
Ė MRĖMJE: STUHI TROPIKALE E PERZIERĖ ME URAGAN
PAS MESNATE PERMIRESIM GRADUAL, ZVOGELIM I THEKSUAR I SHPEJTESISE SE ERES

E HĖNĖ:
PERMIRESIM I SHPEJTUAR TOTAL I MOTIT
DITE ME DIELL
TEMPERATURA e lart: DERI 80dgr
ERA perendimore rreth 30 mile per ore

E HĖNĖ
KRYESISHT KTHJELLET
TEMPERATURA 60
E MARTE
MOT ME DIELL
TEMNPERATURA 80 dgr.

ora 1 e 48 /pasdite e se shtunes/
Era ka arritur mbi 100 milje ne orė pėrgjatė zonės bregdetare tė kėtij Karolinės sė Veriut. Deri tani raportohet vetėm pėr njė viktimė qė ndodhi si rezultat i njė aksidenti derisa po largohej nga zona e prekur nga uragani Irene.
Ndėrkohė nė New York popullata ėshtė mobilizuar, nė Manhattan parashikohet tė jetė mė rrezik duke u bazuar se sa mė lartė mbi tokė aq mė i fuqishmė do tė jetė ky uragan, shumica e ndėrtesave janė mbi 50 katėshe dhe ka filluar evakuimi i banorėve. Urat mund tė kalohen falas dhe transporti publik do tė jetė poashtu falas.
Ditėn e diele do tė ndalohet qarkullimi me trenat e nėntokės deri nė pėrmirėsimin e motit.
Nė kėtė qytet punojnė me mijėra shqiptarė dhe mė tė angazhuarit janė pėrgjegjėsit pėr mirėmbajtjen e ndėrtesave, ata kanė filluar t’i evakuojnė familjet e veta sepse shumica prej tyre banojnė nė katet pėrdhesė qė parashikohet se do tė mbushen me ujė.
...kolegu yne Qazim Doda na njofton gjithashtu se; Uragani Irene mund tė ndikojė edhe nė mosmbajtjen e mbledhjes ne Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė e cila ėshtė parashikuar pėr ditėn e hėnė nė orėn 10:00 paradite.

ora 1 e 25 minuta /pasdite e se shtunes/
...dihet se ne shumicene ketyre shteteve jetojne me familjet e tyre shume emigrant nga te gjitha trojet tona shqiptare...edhe ata, si te gjithe banoret e zonave te rrezikuara, iu permbahen udhezimeve te dhena ore e ēast nga mjetet e komunikimit ...pjesa e ishullit te gjate Long Island eshte pjesa me e rrezikuar ...njoftohet se familjet shqiptare qe me kohe kane leshuar vendbanimet e tyre per te ikur ne vendet e qeta tek te afermit apo miqt e tyre ...nje pjese iu jane bashkangjitur te strehuarve ne vendet e pergatitura nergut nga autoritete per emergjencen e shpallur.

ora 1 e 15 minuta /pasdite e se shtunes/
Qė mbreme behet e dijtur se; familjet shqiptare nė Karolinėn e Veriut janė jashtė rrezikut
Uragani Ajrinė tashmė ka arritur nė Karolinėn e Veriut tė SHBA-ve, ndėrsa mė sė keqi ėshtė nė zonėn ku ėshtė baza e marinės ushtarake Camp John A Lejeune. Nė qytetin Xheksonivll janė larguar banorėt nė strehimore ose mė larg qytetit, ku era ka shpejtėsi mė tė ulėt. Bajram Fana, njė shqiptar nga Kosova, i cili jeton nė kėtė zonė bashkė me familje, ka thėnė se pas rekomandimit tė autoriteteve amerikane, ėshtė larguar pėr nė vend mė tė sigurt.
“Me tė filluar pėrkeqėsimi i motit vendosa qė tė largohem nga shtėpia. Autoritetet lokale na kėshilluan qė tė shkojmė nė strehimore ose tė largohemi nga ajo zonė. Unė erdha 100 milje larg nga qyteti te miku im Pal Mirakaj nė qytetin Uonson. Sė bashku me kėtė familje po i pėrballojmė mė lehtė uraganit, ku shpejtėsia e erės ėshtė mė e ulėt se sa nė bregdet. Jemi mirė dhe po i pėrballojmė me sukses”, shprehet Fana...

ora 12 e 58 minuta /pasdite e se shtunes 2011/
perkeqėsimi nga Uragani i quajtur IRENE, sa vie e shtohet ...udhezime nonstop ne mjetet e komunikimit rreth formes se evakuimit ne New York dhe mbarė bregut oqeanik ...jane mbyllur q...arkullimet me trena dhe autobusa , jane mbyllur rruget e linjave lidhese me zonat e rrezikura te bregut oqeanik...poashtu jane mbyllur dhe aeroportet ne te gjitha qytetet e goditura ku pritet perplasja me IRENEN.

ora 12 05 PM /mesdite/
Gjendje emergjete per shka te perkeqesimit te motit nga uragani Irene
...mbi 29 milion banore ne mbi 10 shtete ne SHBA goditen nga nje Uragani IRENE i ardhur nga thellesia e Oqeanit Atlantik..pasojat kan filluar te shfaqen ne Carolinen Veriore...sot, e shtune 27 gusht, 2011, ora 12, mesdite, New York; qe mbreme udhetimi me trena dhe autobusa eshte bere falas qe te ket mundesi me te shpejta te evakuimeve me kohe te njerezve...sot mbyllen te gjitha qarkullimet e mjeteve te komunikacionit ...eshte shpallur gjendje e jashtezakonshme emergjente...nga mjetet e komunikimit nonstop jipen keshilla dhe udhezime per zonat qe do jene me te rrezikuara ne Uragani IRENE, perfshire me shira te rrekeshme e furtune...zonat rreth oqeanit dhe lumenjve jane me te goditurat . Eshte urdheruar per evakuim te plote te popullates...tash kur po shkruajme keto rrjeshta , veē kane filluar shenjat paralajmeruese te motit per arritjen e Uraganit gjithe perfshires te bregut Oqeanik deri ne Bengor mbi Boston...Thuhet se jo gjendja e jashtezakonshme do te zgjas dri te hėnen kur pritet qetesimi motit dhe shuarja e Uraganit IRENE./ Nexhmedin Syla- ereniku.net/

- Lajmet
-E premte, 26 gusht, 2011

SHBA: Bregdeti lindor pėrgatitet pėr uraganin Irene
Ereniku.net - E premte, 26 Gusht 2011
Autoritetet qeveritare nė Shtetet e Bashkuara po bėjnė pėrgatitjet pėr uraganin Irene qė i ėshtė drejtuar brigjeve lindore.
Guvernatorėt e shteteve tė Karolinės sė Veriut, Virxhinias, Merilandit, Delauerit, Nju Xhėrzit dhe Nju Jorkut kanė shpallur gjendjen e jashtėzakonshme pėr tė pėrballuar tė gjitha nevojat e mundshme para goditjes sė kėtyre shteteve nga uragani, i cili pritet tė godasė nesėr brigjet e Karolinės sė Veriut. Edhe Presidenti Barak Obama ka shpallur gjendjen e jashtėzakonshme pėr Karolinėn e Veriut.
Qendra Kombėtare e Uraganėve thotė se uragani Irene ėshtė dobėsuar pak, me erėra deri nė 175 kilometra nė orė. Meteorologėt parashikojnė qė uragani tė intensifikohet, ndėrsa i afrohet brigjeve tė Karolinės sė Veriut.
Irene ka shkaktuar vdekjen e tė paktėn njė personi nė Puerto Riko dhe dy tė tjerėve nė Republikėn Domenikane.
Nė pjesėn mė tė madhe tė bregdetit lindor tė Shteteve tė Bashkuara janė bėrė paralajmėrime, madje nė disa zona autoritetet kanė evakuar banorėt dhe visitorėt nga plazhet.
Kryetari i Bashkisė sė Nju Jorkut, Michael Bloomberg ka dhėnė urdhėr pėr evakuimin e spitaleve dhe azileve tė pleqve nė zonat e ulėta tė qytetit.
Kėrcėnimi qė pėrbėn uragani Irene bėri qė organizatorėt tė shtyjnė pėrurimin tė dielėn tė memorialit tė udhėheqėsit tė tė drejtave civile, Martin Luther King, i Riu./burimi:VOA/

Zjarret, mbėrrijnė dy avionė nga jashtė
26/08/2011 14:10
Zjarret, mbėrrijnė dy avionė nga jashtė
Dy avionė, njėri nga Italia dhe tjetri nga Turqia kanė mbėrritur nė Shqipėri pėr t’u bėrė ballė zjarreve qė kanė pėrfshirė pyjet e vendit.
Mėsohet se avioni turk do tė operojė nė parkun kombėtar tė Lurės, si dhe nė pyjet e Kukėsit. Ndėrsa ai italian pas Vlorės do tė nisė njė operacion nė pyjet e Moravės.
Ndėrkohė, burime pranė Ministrisė sė Brendshme kanė bėrė tė ditur se sot janė regjistruar mė pak vatra zjarri se njė ditė mė parė.
Burimet saktėsojnė se bėhet fjalė vetėm pėr 10 vatra tė verifikuara nė tė gjithė vendin.

Antidroga, marrėveshje me Rusinė
26/08/2011 16:35
Antidroga, marrėveshje me Rusinė
Ēėshtjet e heroinės dhe kokainės dhe trafikimi ndėrkombėtar i tyre nėpėrmjet tė tjerash edhe pėrmes linjės qė njihet si korridori i Ballkanit ka sjellė nė Shqipėri drejtorin e shėrbimit federal tė Kontrollit tė Trafikut tė narkotrafikut tė Rusisė, Viktor Ivanov.

Thaci e Petrovic, vizitė nė Prilluzhė
26/08/2011 09:55
Thaci e Petrovic, vizitė nė Prilluzhė
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaci dhe zėvendėskryeministri Sllobodan Petrovic do tė vizitojnė sot fshatin Prilluzhė tė komunės sė Vushtrisė, ku po vazhdojnė punimet nė ndėrtimin e urės sė fshatit.

“Limaj”, Kuci: Thaci gati tė dėshmojė
26/08/2011 12:10
“Limaj”, Kuci: Thaci gati tė dėshmojė
Ka vijuar dje procesi i konfirmimit tė aktakuzės ndaj deputetit tė Partisė Demokratike tė Kosovės, Fatmir Limaj, i cili akuzohet pėr krime tė kryera gjatė konfliktit tė vitit 1999 nė Kosovė.

Hagė, ish-anėtari i UCK-sė pranon fajin
26/08/2011 14:00
Hagė, ish-anėtari i UCK-sė pranon fajin
Ish-pjesėtari i UCK-sė, Shefqet Kabashi, ka pranuar para gjykatės sė Hagės se ėshtė fajtor pėr shpėrfillje tė trupit gjykues, qė e ka bėrė me refuzimin pėr tė dėshmuar nė gjykimin e parė tė Ramush Haradinajt.
“Unė jam fajtor”, ka thėnė Kabashi pasi gjykatėsi Alfons Ori i ka lexuar dy pika tė aktakuzės qė e nagrkojnė atė pėr “refuzim tė qėllimshėm” pėr t’iu pėrgjigjur pyetjeve tė prokurorėve.
Sipas rregullave tė gjykatės, Kabashi mund tė dėnohet me 100 mijė euro ose me burgim deri nė shtatė vjet.
Rigjykimi i ish-kryeministrit Ramush Haradinaj dhe dy tė akuzuarve tė tjerė, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj ka nisur mė 18 gusht. Kabashi edhe nė kėtė proces nuk ka pranuar t’iu pėrgjigjet pyetjeve tė prokurorit dhe tė mbrojtjes.

Protesta e minatorėve tė kromit
26/08/2011 12:35
Pėr tė zgjidhur konfliktin e krijuar nė Bulqizė mes punėtorėve dhe kompanisė konēesionare ACR nė kėtė qytet ka shkuar edhe pronarja e kompanisė austriake.
Ajo ėshtė pritur nga drejtuesit e kompanisė dhe mė pas ju ėshtė kėrkuar minatorėve tė krijojnė njė pėrfaqėsi prej 4 personash qė tė negociojnė pėr zgjidhjen e konfliktit./burimi: top-channel/

...veēuam:
Davetoglu: Jo histori tė Titos e Hoxhės
26.08.2011/18:31 - E Premte
Kryediplomati turk, Ahmet Davetoglu ka shprehur nė Prishtinė kėndvėshtrimin e tij pėr debatin rreth historisė. Ai thjesht ka thėnė se Turqisė nuk i pėlqen qė kosovarėt tė mėsojnė historinė e interpretuar nga Josip Broz Tito apo Enver Hoxha.
Davetoglu ka pohuar se asnjė popull nuk mund tė ndryshojė historinė, por interpretimet pėr tė. Ai ka pohuar se historia duhet shkruar nga historianė qė jetojnė nė vitin 2011 dhe jo ata qė jetojnė nė vitet 1070.
Davetoglu ka thėnė se kjo vlen pėr tė gjithė dhe se Turqia e Greqia kanė njė komitet tė pėrbashkėt qė po punonjė nė ēėshtje tė ngjashme.
Kurse, minsitri Hoxhaj ka pohuar se historinė duhet shkruar akademikėt dhe jo politikanėt. /burimi:indeksonline/


- Lajmet
-E enjte, 25 gusht, 2011

Sot edhe njė njohje nga CARICOM?
ereniku.net - 12:29:12 / 25.08.2011
Zyra e Behgjet Pacollit ka paralajmėruar se sot do ta prezantojnė njohjen e radhės pėr shtetin e Kosovės.
“Njė shtet nga vendet e CARICOM’it e ka njohur pavarėsinė e Kosovės. Gjatė ditės, njohja bėhet publike”, ka thėnė pėr ExpressOnline Jetlir Zymberaj, Kėshilltar i Zėvendėskryeministrit Behgjet Pacolli.
Ai nuk ka dashur tė tregojė pėr shtetin qė do ta njoh sot pavarėsinė e Kosovės.
“Gjithēka do tė dihet nė konferencėn pėr media”.
Burime tė gazetės Express thonė se njohja do tė prezantohet nga Zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli, i cili mbrėmė ėshtė kthyer nė Prishtinė, bashkė me njė pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme. (burimi: Express)

Thaēi: Vendimi pėr rritje tė sigurisė ėshtė nė fuqi
Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi tha sot nė mbledhjen e qeverisė se askush nuk duhet tė befasohet nėse mekanizmat e sigurisė janė nė lėvizje nė cilėndo pjesė tė vendit, pasi sipas tij vendimi pėr rritje tė sigurisė ėshtė nė fuqi.

Dita e sotme e protestes sė minatorėve tė Bulqizes ėshtė shoqėruar me pėrleshje mes tyre dhe forcave tė rendit, qė ndodhen prej disa ditėsh nė kėtė qytet./me gjere per kete lexoni ne fund te lajmeve te sotme/

NATO ofron ndihmė pėr kapjen e Gadafit
25 gusht 2011 18:32 Aleanca Veri-atlantike ėshtė duke ndihmuar nė kėrkimin e liderit libian Moamer Gadafi, derisa kryengritėsit po pėrpiqen tė forcojnė kontrollin nė Tripoli dhe nė pjesėn tjetėr tė Libisė.

Pėrkujtohen dėshmorėt e Brigadės 121 nė Kleēkė
ereniku.net - 25.08.2011
Nė Kompleksin e Dėshmorėve tė Kombit nė fshatin Kleēkė, u pėrkujtua 13 vjetori i rėnies sė ish-komandantit tė UĒK-sė, Ismet Jashari- Kumanova dhe ish-bashkėluftėtarėve te tij.
Mė 24 dhe 25 gusht tė vitit 1998, duke luftuar pėrballė forcave ushtarake dhe policore serbe kanė rėnė nė vendin e quajtur “Bajraku” tė fshati Luzhnicė, Ismet Jashari, “Komandant Kumanova” dhe bashkėluftėtarėt e tij: Nuhi Mazreku, Afrim Buēaj, Habib Zogaj dhe Gani Kastrati.
Themelues tė Brigadės 121 dhe bashkėluftėtarė tė komandant Kumanovės ēmuan lart veprėn dhe sakrificėn e luftėtarėve tė lirisė.

'Mund tė mos merret statusi i kandidatit'
Ereniku.net - 25.08.2011/17:59 - E Enjte
Tadiq e Merkel
Presidenti i Serbsiė, Boris Tadiq ka pranuar sot se ekziston mundėsia qė Serbia tė mos e fitoj statusin e kandidatit pėr anėtarėsim nė BE dhe datėn e negociatave pėr anėtarėsim, por pėrkundr kėsaj nuk mund tė tėrhiqet nga mbajtja e institucioneve tė Serbisė nė veri tė Kosovės.
"Serbia nuk do ta lė popullin e vet nė Kosovė. Por, nuk do tė heq dorė as nga synimet euroatlantike. Nėse ne marrim kėrkesė pėr t’u tėrhequr, pėrgjigja ime do tė jetė qė Serbia nuk tėrhiqet nga interesat e veta legjitime”, ka thėnė Tadiq nė njė intervistė pėr Tanjugun. /burim:indeksonline/

Kosor nervozon Serbinė
ereniku.net - 25.08.2011/15:56 - E Enjte
Kosor - Thaēi
Pasi vajtuan mesazhet e forta tė Merkel pėr Kosovėn, zyrtarėt serbė kanė nisur tė kritikojnė fort edhe kryeministren kroate Jadranka Kosor pėr qėndrimet e saj rreth Kosovės.
Ministri i Jashtėm serb, Vuk Jeremiq ka thėnė se pėr atė qė Kosor ėshtė mikja mė e mirė, atij nuk i duhet armik (duke iu referuar Thaēit).
Nėnkryetari i Partisė Pėrparimtare Serbe, Aleksander Vuqiq i ka vlerėsuar skandaloze deklaratat e Kosor se Kroacinė e Kosovėn i ka bashkaur tirania e Millosheviqit. “Kur Jadranka Kosor flet pėr tiraninė e Serbisė dhe regjimet e tiranisė qė kanė bėrė agresion nė Kroaci e Kosovė, duhet t’ia kujtojmė se 400.000 kroatė nuk janė dėbuar nga Serbia, por 400.000 serbė janė dėbuar nga Kroacia”, ka thėnė Vuqiq.
Ka reaguar edhe komuniteti serb nė Kroaci, i cili i ka vlerėsuar se tė papranueshme deklaratat e Kosorit nė Kosovė, dhe ka thėnė se nuk i shėrbejnė pėrmirėsimit tė marrėdhėnieve ndėrmjet serbėve e kroatėve. /burimi: indeksonline/

Jeremiq – Dodikut: Bosnja duhet tė na ndihmoj
ereniku.net - 25.08.2011/17:08 - E Enjte
Ministri i Jashtėm serb, Vuk Jeremiq, i ka kėrkuar presidentit tė Republikės Serbe, Millorad Dodik, tė pėrdorė ndikimin e tij nė Bosnjė e Hercegovinė, nė mėnyrė qė "pėrfaqėsuesi i saj nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė tė pėrkrahė qėndrimet e Beogradit nė lidhje me situatėn aktuale nė Kosovė" Pas takimit me Dodikun nė Banja Llukė, Jeremiq tha se mesazhet pėr statusin e Kosovės dhe parakushtet pėr pėrparimin e Serbisė drejt Bashkimit Evropian - tė cilat i ka theksuar kancelarja gjermane, Angela Merkel, nė Beograd - do tė kenė pasoja strategjike pėr rajonin e Ballkanit./burimi: rel/

Stojanoviq Beogradit: Mos po e doni Thaēin pėr ministėr?
25.08.2011/16:45 - E Enjte
Kryetari i Komunės sė Graēanicės, Bojan Stojanoviq, ka akuzuar lidershipin dhe institucionet nė Serbi pėr qasje jokonstruktive ndaj serbėve nė Kosovė. Nė gazetėn “Vesti”, ai thotė se Serbia po e shfrytėzon Kosovėn pėr konsum politik, ndėrsa investimet nė Kosovė i bėjnė nė adresė tė gabuar, kryesisht tek njerėzit qė nuk jetojnė nė Kosovė. Stojanoviq thotė se nuk ėshtė tradhtar i popullit serb, sepse veprat e tij flasin ndryshe nga ata qė mendojnė serbėt qė jetojnė nė Beograd. Ai thotė se serbėt e Kosovės e shohin Beogradin si nėnė tė tyre dhe pa tė nuk mund tė ekzistojnė. Megjithatė, Stojanoviq tėrheq vėmendjen se sjellja e pushtetit nė Serbi nuk do tė sjellė asgjė tė mirė, pėr faktin se “ata paguajnė pa kontroll njerėzit (serbėt kosovarė) qė nuk jetojnė nė Kosovė...”.
Sipas tij, nuk mund tė jetė tradhtar i popullit tė vet njė person, i cili, punėson njerėz, ndėrton rrugė, ndihmon agrobiznesin, hap shkollė tenisi, ku stėrviten 160 fėmijė, shkollė futbolli, qė merr pjesė nė turnetė ndėrkombėtare, teatėr, laborator etj.
Problemi i serbėve nė Kosovė mund tė zgjidhen vetėm me njė politikė serioze shtetėrore, ka thėnė kryetari i komunės sė Graēanicės, nė njė intervistė pėr gazetėn “Vesti”. “Duhet tė ekzistojė strategjia dhe synimi i qartė qė do tė arrihej nė Kosovė. Paramendojeni sikur shqiptarėt tė heqin dorė nga pavarėsia dhe tė kemi zgjedhje tė reja parlamentare nė Serbi, pra, Kosova, Presheva, Bujanoci, Medvegja, mė shumė se 1.5 milionė vota. Dhe si do tė dukej atėherė parlamenti i Serbisė dhe qeveria? Hashim Thaēi ministėr i Punėve tė Jashtme”, ka thėnė Stojanoviq. /burimi: zeri/

Shqiptarėt e veriut paralajmėrojnė barrikada
Ereniku.net - E Enjte, 25 Gusht 2011 15:28
Bistricė e Shalės – Banorėt shqiptarė tė tri fshtrave shqiptare tė komunės sė Leposaviqit, Bistricė, Cerajė dhe Koshtovė e Vllahisė, kanė paralajmėruar vendosje tė barrikadve dhe bllokimin e tėrsishėm tė magjistralės sė Ibrit, pra tė rrugės Mitrovicė-Leposaviq, nėse nuk zhbllokohet rruga nė fshatin Rudare tė Komunės sė Zveēanit, kanė bėrė tė dirt burime tė portalit LajmeShqip.com. “Tash e njė muaj, ne banorėt e tri fshtrave shqiptare kemi mbetur tė bllokuar pėr shkak se serbėt po mbajnė tė bllokuar rrugėn nė fshatin Rudarė”, ka thėnė njė banorė i fshatit Bistricė. Sipas tij, “barrikada nė Rudare po mbahen me qėllim qė tė na bėjnė presion pėr t’u shpėrnguluar neve banorėve tė tri fshtrave shqiptare qė gjinden nė komune e Leposaviqit”.
Tė gjithė munden tė kalojnė nė Rudare, pėrpos ne shqiptarėve, thotė ai.
“Kemi problem me fėmijėt dhe tė smurėt, nuk po kemi kah t’i dėrgojmė te mjeku. Rruga nė magjistralen e ‘Ibrit’ ėshtė e bllokuar nga serbėt, ndėrsa rruga kah treva e Shalės sė Bajgorės ėshtė rrugė malore dhe shumė e vėshtirė pėr ta kaluar”, ka thėnė ai.
Sipas tij, kėta banorė kanė nevojė edhe pėr gjera ushqimore, tė cilat janė pakėsuar shumė, pėr shkak tė pamundėsisė sė lėvizjes.
Kėto fshatra janė diku mbi 45 km nė veri tė Mitrovicės dhe tė gjithė rrugėn e bėjnė nėpėrmės magjistrales sė Ibrit, e cila tash e njė muaj po mbahet e bllokuar nė Rudare. Banorėt kėrkojnė nga institucionet vendore dhe ndėrkombate qė tė marrin masa dhe tė lirojnė rrugėn pėr qarkullim edhe tė banorėve shqiptarė tė tri fshtrave tė Leposaviqit, nė tė kundėrten ata thonė se do ta bllokojnė magjistralen e Ibrit.
“Nėse rruga pėr nė Mitrovicė nuk lirohet, ne do tė ndėrmarrim masa tė tjetra, ku do tė bllokojmė magjistralen e Ibrit, pikėrisht nė vendin ku lidhet rruga rurale e Bistricės me magjistralen. Nė kėtė mėnyre ne do tė ndalim tėrėsisht qarkullimin nga Mitrovica, Zveēani dhe Zubin Potoku pėr Leposaviqin, ka thėnė njė banor i Cerajės, qė nuk ka dashuar tė identifikohet.
Pra, nėse serbėt po duan tė na bllokojnė nė hyrje tė Mitrovicės, ne do ta bllokojmė tėrėsisht rrugėn nga Mitrovica dhe Zveēani pėr nė Leposaviq, e tė shohim si do ta lirojmė”, thotė banori i fshatit tė Cerajės.
Sipas tij, ky bllokim i magjistrales, qė lidh qytetet e veriut tė Kosovės, do tė ndodhė kėto ditė, duke mos dashur tė precizojė ditė qė do ta bllokojnė rrugėn. E dimė se serbet janė tė gjithė tė armatosuar, por ne nuk kemi kah tė shkojmė dhe do ta bllokojmė, le tė shohim se ku do tė dalim me kėto bllokada”, ka thėnė njė banor tjetėr i Bistricės. (burimi:LajmeShqip.com)

Aksidentohet kontrabanduesi i mallrave serbe
Ereniku.net - E Enjte, 25 Gusht 2011 17:18
Mitrovicė – Rrokulliste kontrabanduesi i mallrave tė Serbisė nė shpejtėsin 120-150 km/h, pasi qė tentoi t’i ikte Policisė sė Kosovės. Kontrabanduesi pėrfundoi nė spital me lėndime tė lehta trupore. Pas mesditės, njėsitė e trafikut rajonal tė Mitrovicės i janė pėrgjigjur njė aksidenti nė trafik, qė ka rezultuar me lėndime trupore tė njė 21-vjeēari.
Aksidenti ėshtė raportuar tė ketė ndodhur nė rrugėn magjistrale Mitrovicė- Prishtinė, pėrkatėsisht nė fshatin Stanovc tė Vushtrrisė ka thėnė policia. Aksidenti ėshtė shkaktuar nga vetė ngasėsi i automjetit “Audi A4”, i cili besohej tė kishte shkaktuar rrezikim tė trafikut publik, duke tentuar tė shmangej nga ndjekja e policisė sė Kosovės pėr shkak tė ngarkesės sė mallrave tė dyshuara tė kontrabanduara nė automjetin e tij.
Njėsiti policor, anti–kontrabandė, ka identifikuar automjetin e dyshuar nė rrugėn magjistrale ndėrsa ka filluar ndjekjen e tij, nė pjesėn e magjistrales te fshati Pestovė.
Ngasėsi i automjetit nuk i ka pėrfillur urdhrat e dhėna pėr ndalim nga Policia e Kosovės ndėrsa ka ngritur shpejtėsinė e automjetit tė cilin e drejtonte.
Besohet se i njėjti, ka lėvizur me shpejtėsi prej 120 deri 150km/h. Me tė arritur nė fshatin Stanovc, ngasėsi i dyshuar, me veturėn e tij “Audi”, gjatė tejkalimit tė njė automjeti civil, prekė tė njėjtin nė anėn e tij tė majtė dhe me atė rast i njėjti humb kontrollin duke u rrokullisur jashtė rrugės. I dyshuari D.K. (1990), banor i lagjes Bair tė Mitrovicės, me lėndime trupore ėshtė dėrguar nė repartin emergjent nė Vushtrri, pėr t’u transferuar nė QKUK Prishtinė, pėr trajtim tė mėtejmė. Nė automjetin e dyshuar, policia ka identifikuar 104 shishe alkooli dhe 19 shishe birra tė gjitha prodhim Serb.
Njė sasi e mallit tė paevidentuar, ėshtė dėmtuar gjatė aksidentit tė shkaktuar. Automjeti i aksidentuar ėshtė tėrhequr nga vendi i ngjarjes ndėrsa mallrat e dyshuara tė kontrabanduara i janė dorėzuar autoriteteve tė doganave tė Kosovės nė Mitrovicė. Ndaj tė dyshuarit, policia ka iniciuar rastin pėr rrezikim tė trafikut publik dhe kontrabandim me mallra. (burimi:LajmeShqip.com)

Thaēi: Rend dhe ligj nė krejt Kosovėn
Ereniku.net - E Enjte, 25 Gusht 2011 15:12
Prishtinė – Rendi dhe ligji janė prioritete kryesore pėr tėrė territorin e Republikės sė Kosovės, tha Kryeministri Hashim Thaēi sot nė mbledhjen e qeverisė, duke shtuar se “institucionet kompetente tė sigurisė janė tė autorizuara qė tė punojnė me kėmbėngulje nė kuadėr tė kompetencave kushtetuese dhe ligjore”.
Ai pėrkujtoi se Kėshilli i Sigurisė Nacionale, pas bllokadave dhe incidenteve nė veri, kishte vendosur qė tė rritet gatishmėria e institucioneve tė sigurisė dhe theksoi se “kėto institucione kanė autoritetin e plotė kushtetues edhe ligjor pėr vendosjen e rendit dhe ligjit nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės, para sė gjithash, pėr vėnien para organeve tė drejtėsisė tė gjithė atyre qė kanė shkelur rendin kushtetues dhe ligjet e vendit”.
“Dhe, pasi ėshtė nė fuqi vendimi pėr nivelin e lartė tė gatishmėrisė sė institucioneve tė sigurisė, janė tani organet apo mekanizmat operativė qė vendosin pėr ēėshtjet operacionale nė ēdo kohė dhe e kanė mandatin e vendimit dhe vendimin qė tė veprojnė”, u shpreh kryeministri i Kosovės. Ai tha se qeveria e Kosovės do tė vazhdojė tė jetė mbėshtetėse e fuqishme e tė gjithė atyre institucioneve dhe shtoi se “janė jashtėzakonisht inkurajuese deklarimet e faktorit ndėrkombėtar pėr rend dhe ligj edhe nė veri, nė veēanti pėr ballafaqimin e institucioneve legale, institucioneve tė Kosovės, por edhe atyre ndėrkombėtare, pėr t’u pėrballur me strukturat ilegale dhe kriminale qė funksionojnė nė veri, nė mėnyrė qė tė kemi rend demokratik, tė kemi mundėsi pėr funksionimin e institucioneve legjitime, por edhe pėr angazhimet tona social-ekonomike pėr njė jetė mė tė mirė pėr tė gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės”.
“Prandaj, edhe lėvizjet e autoriteteve tė sigurisė sė Kosovės nėpėr territorin e Kosovės pėr askėnd nuk duhet tė jenė befati. Vendimi pėr rritjen e gatishmėrisė ėshtė nė fuqi”, theksoi kryeministri Thaēi.
Kryeministri Thaēi tha se Kosova ėshtė nė njė fazė shumė tė rėndėsishme tė konsolidimit tė shtetit, edhe pėr rend e ligj, edhe pėr zhvillim ekonomik, edhe pėr procesin e njohjeve tė reja nė vazhdimėsi.

Rasti Limaj: Thaēi dėshmon, nėse i kėrkohet
25.08.2011/13:51 - E Enjte
Kryeministri Hashim Thaēi ėshtė i gatshėm qė tė dėshmojė nė rastin Limaj, nėse njė gjė e tillė i kėrkohe nga gjykata. Kėtė e ka thėnė zėvendėsi i tij, Hajredin Kuēi kur ėshtė pyetur nga gazetarėt. Kuēi ka pohuar se tė gjithė qytetarėt duhet tė bashkėpunojnė me organet e drejtėsisė, dhe kėtė do ta bėnte edhe kryeministri Thaēi.
Ndėrkohė, sa i pėrket vetė rastit Kleēka, Kuēi ka thėnė se nė shumė raste ėshtė dėshmuar pafajėsia dhe lufta e drejtė ēlirimtare. /burimi: indeksonline/

Vazhdon seanca pėr konfirmimin e aktakuzės ndaj Limajt
ereniku.net - 02:16:52 / 25.08.2011
Nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė ka vazhduar edhe sot procesi pėr konfirmimin e aktakuzės ndaj deputetit tė PDK-sė Fatmir Limajt dhe 9 pjestarėve tjerė tė UĒK-sė.
Qysh nė fillim tė seancės sė sotme gjykatėsi i rastit nė fjalė i bėri tė ditur palės mbrojtėse se kur ishte marrė vendimi pėr fillimin e hetimeve pėr rastin Kleēka. Kėtė tė dhėnė e kishin kėrkuar dje avokatėt e tė akuzuarave tė prokurorisė.
Gjyqtari tha se hetimet pėr kėtė rast kanė filluar qysh nga muaji shkurt i vitit 2010 deri nė muajin gusht tė kėtij viti.
Sipas avokatėve, kėto dokumente ėshtė dashur tė dorėzohen me rastin e ngritjes sė aktakuzės dhe jo tani gjatė procesit gjyqėsor. Ata theksuan se sikurse dje edhe sot nuk kanė qenė tė barabartė dhe kėrkuan qė tė kenė qasje nė dokumentacione.
Kurse prokurori italian, Maorizio Salustro, i cili ka ngritur aktakuzėn ndaj 10 ish- luftėtarėve tė UĒK-sė, tha se avokatėt kanė pasur mundėsi qė tė qasen nė dokumentacion, por jo edhe t''i fotokopjojnė ato dhe t’i marrin me vete. Lidhur me kėto kundėrshtime mes palės mbrojtėse dhe prokurorisė, gjyqtari i rastit tha se do tė jap njė pėrgjigje mė vonė gjatė procesit. Kėshtu edhe ka pėrfunduar seanca e paradites, ndėrsa punimet do tė vazhdojnė pasdite.

Greva, pėrleshje nė Bulqizė
ereniku.net - 25/08/2011 15:30
Dita e sotme e protestes sė minatorėve tė Bulqizes ėshtė shoqėruar me pėrleshje mes tyre dhe forcave tė rendit, qė ndodhen prej disa ditėsh nė kėtė qytet.
Minatorėt u mblodhėn nė mėngjes pranė hyrjes nė minierė, nė pritje tė realizimit tė njė marrėveshjeje me kompaninė koncesionare.
Situata ishte e qetė deri sa u mėsua se njė grup i vogėl grevėthyesish do tentonin tė hynin nė minierė pėr tė nisur punėn.
Gjendja u tensionua dhe minatorėt kanė nxituar tė bllokojnė hyrjen e minierės, por edhe tė hyjnė brenda. Ata penguan edhe disa kamionė tė ngarkuar me lėndė ndėrtimi pėr minierėn. Nė kėto kushte ėshtė kėrkuar ndihma e policisė, forcat e ndėrhyrjes sė shpejtė kanė disa ditė nė zonė dhe kanė tentuar tė largojnė minatorėt.
Mes grevistėve dhe policisė ka patur konfrontime tė forta fizike dhe pėr pasojė tre minatorė janė dėrguar pėr ndihmė mjekėsore nė spital.
Minatorėt pretendojnė se janė plagosur nga policia gjatė pėrpjekjes pėr t’i shpėrndarė, ndėrsa policia mohon tė ketė patur tė dėmtuar.
Pėr shkak tė pėrplasjes fizike dhe temperaturave tė larta, disa prej minatorėve kanė patur probleme me shėndetin.
Ata janė nė mesin e atyre qė kanė qenė edhe nė grevėn e urisė qė u realizua nėn tokė. Pas disa minutash edhe me nderhyrjen e drejtuesve tė sindikatės dhe drejtuesve tė policisė, situata u qetėsua, megjithatė nė Buqlziė tensioni ėshtė shumė i lartė.
Nė njė kohė kur minatorėt grevistė prisnin qė tė arrinin njė marrėveshje me drejtuesit e kompanisė koncesionare, nga kėta tė fundit u tentua nisja e punės nė minierė me anė tė njė grupi grevėthyesish. Njė veprim i tillė e pėrkeqėsoi sė tepėrmi situatėn, duke ulur shpresat pėr njė zgjidhje.
Qė prej korrikut minatorėt janė nė kėtė protestė, e cila nisi me ndėrprerje pune, vijoi me grevė urie dhe tani po shfaq shenjat e dhunės.
Situata ka hyrė nė njė ngėrc pėr shkak se palėt nuk bien dakort pėr detajet e firmosjes sė marrėveshjes dhe jo pėr vetė kėrkesat qė minatorėt paraqesin.
Pak ditė mė parė nė minierė ishte administratori kompanisė, i cili me gjithė pėrpjekjet e tij nuk mundi tė bindė minatorėt tė ulen nė bisedime.
Kompania kėrkon tė vendosė si kusht tė panegociueshėm pėrjashtimin e pėrfaqėsuesve tė sindikatave qė drejtojnė grevėn, ndėrsa minatorėt kėrkojnė qė nė cdo marrėveshje me kompaninė tė pėrfaqėsohen nga sindikatat. /burimi:top-channel/

Libi, rebelėt rrethojnė Gaddafi-n
25/08/2011 17:15
Rebelėt libianė deklarojnė se kanė rrethuar disa ndėrtesa nė Tripoli, brenda tė cilave mendohet se ėshtė fshehur lideri Muammar Gaddafi.
Sipas rebelėve, struktura ndodhet jo shumė larg kompleksit-bunker tė kolonelit dhe nė tė ndodhen edhe djemtė e tij.
“Ata janė bashkė nė njė vrimė tė vogėl”, ka deklaruar njė rebel i pėrfshirė nė luftime pėr agjencitė ndėrkombėtare tė lajmeve.
Kėshilli Kombėtar i Tranzicionit vuri 1.7 milionė dollarė pėr kokėn e kolonelit dhe garantoi amnisti pėr bashkėpunėtorėt e tij qė do ta gjejnė tė gjallė apo tė vdekur.


- Lajmet
-E mėrkurė, 24 gusht, 2011

...trup e trup:
- Kroacia do tė mbėshtes nė tė gjitha proceset nėpėr tė cilat kalon Kosova pėrfshirė edhe dialogun me Serbinė.
- Nė praninė e kryeministrit tė Qeverisė sė Kosovės Hashim Thaēi, dhe kreyeminstres sė Kroacisė, Jadranka Kostor, ministri i Infrastrukturės, Fehmi Mujota dhe homologu i tij nga Kroacia Duro Popijaē, nėnshkruan marrėveshjen ndėrkombėtare pėr transportin rrugor tė udhėtarėve dhe mallrave.
- Nėnshkruhet protokolli i bashkėpunimit pėr Integrimin Evropian. Ministrja e Integrimit Evropian e Republikės sė Kosovės, Vlora Ēitaku ka nėnshkruar protokollin e bashkėpunimit rreth procesit tė Integrimit Evropian, me sekretarin shtetėrorė nė Ministrinė e Jashtme dhe Integrimit Evropian tė Republikės sė Kroacisė, Andrej Plenković.
- Takohen Tahiri e Buhler. Zėvendėskryeministrja e Republikės sė Kosovės, Edita Tahiri, ėshtė takuar tė mėrkurėn me komandantin e KFOR-it, gjeneralin Erhard Buhler, me tė cilin bisedoi pėr situatėn politike dhe tė sigurisė nė vend.
- Krasniqi: EULEX-i e ka tė vėshtirė ta kryej misionin e tij. Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi tha sot se nėse vendet e Ballkanit pretendojnė integrimet nė BE, atėherė ato duhet t’i marrin vlerat e saj.
- UGK kėrkon miratimin e Ligjit pėr RTK-nė. Unioni i Gazetarėve tė Kosovės (UGK), ėshtė i shqetėsuar me mos aprovimin e Ligjit pėr Radio Televizionin e Kosovės (RTK), dhe mė vonesat qė po bėhen nė kėtė drejtim.
- Sė shpejti pritet tė marrė fund regjimi i Gadafit. Udhėheqės botėrorė janė duke reaguar nė mundėsinė e pushtimi tė Tripolit nga kryengritėsit, dhe se sė shpejti mund tė marr fund regjimi i Muhamer Gadafit.


info-hapur:
Vdes njė person nė aksident trafiku
Tė mėrkurėn rreth orės 11:30. nė magjistralen Prishtinė – Podujevė, ka ndodhur njė aksident trafiku me pasoja vdekjeprurėse, ku ka humbur jetėn njė person A. Kika (femėr, 76 vjeē) dhe janė lėnduar rėndė tre persona tė tjerė.
24.08.2011
Nė njoftimin e policisė, thuhet se aksidenti ka ndodhur saktėsisht nė fshatin Lluzhan, ku janė pėrfshirė njė veturė e tipit Golf 2, me targa tė Republikės sė Kosovės, dhe njė Audi A6 me targa tė huaja. Aktualisht hetuesit e trafikut rajonal po punojnė me pėrkushtim pėr tė ndriēuar tė gjitha rrethanat qė kanė sjellė deri te kjo ngjarje e rėndė.
Personat e lėnduar janė: Q. Kika (mashkull 51 vjeē) ngasės i automjetit Golf 2, Sh. Kika (femėr 55 vjeē) dhe N. Kika (femėr 44 vjeē), qė tė dyja bashkudhėtare nė tė njėjtin automjet, janė dėrguar nė QKUK pėr trajtim tė mėtejmė mjekėsor, pėrderisa ngasėsi i automjetit Audi A6 F. Hoti (mashkull 56 vjeē) ėshtė arrestuar nga policia dhe po mbahet nė Qendrėn Rajonale tė Ndalimit nė Prishtinė./njofton: rtk/

...veēuam:
'I pafajshėm jam, tė dėshmojė Thaēi'
ereniku.net - 24.08.2011/19:52 - E Mėrkurė
Do tė vazhdojė edhe nė ditėt nė vazhdim, seanca pėr konfirmimin e aktakuzės kundėr Fatmir Limajt dhe 9 tė tjerėve pėr rastin Kleēka.
Pas seancės sė sotme me tensione, mbrojtja ka kėrkuar qė tė mos konfirmohet njė aktakuzė e tillė. Nė pėrfundim tė njė dite tė gjatė, deputeti i PDK-sė, Fatmir Limaj ka thėnė se ai ėshtė i pafajshėm dhe akuzat janė ta pabaza. ‘
Tė gjithė e dinė se unė jam i pafajshėm, dhe sa kam qenė nė Shqipėri pėr kohėn kur po akuzohem. Kėtė e dinė Shtabi i pėrgjithshėm i UĒK-sė, dhe le tė vijnė tė gjithė tė dėshmojnė, edhe Hashim Thaēi”, ka thėnė Limaj.
Ndėrkohė, tashmė janė deponuar dėshmitė e Agim Ēekut dhe Bislim Zyrapit.
/burimi:indeksonline/

Limaj: Prokurori Salustro e ka humbur rrugėn
Ereniku.net - E Mėrkurė, 24 Gusht 2011 19:37
Prishtinė – Deputeti dhe Nėnkryetari i PDK-sė, Fatmir Limaj, e ka akuzuar prokurorin italian Maorizio Salustro, i cili po e ndjekė penalisht pėr krime lufte. Limaj ka thėnė se prokurori Salustro e ka humbur rrugėn dhe nuk i intereson e vėrteta.
Pas pėrfundimit tė seancės pėr konfirmim tė aktakuzės, qė ka zgjatur mbi 7 orė, nė gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, Limaj ka thėnė se ndjehet i pafajshėm dhe pėr ta dėshmuar kėtė do ta ftojė tė gjithė Shtabin e UēK-sė, pėrfshirė edhe kryeministrin Hashim Thaēi, ashtu siē kishte paralajmėruar tė martėn portali LajmeShqip.com.
“Nuk e ndjej veten fajtor, absolutisht, pėr atė ēka pretendon pala akuzuese. Gjithashtu, unė e shfrytėzova rastin qė tė futem nė aktakuzė, sepse pėr herė tė parė pata rastin qė tė ballafaqohem me palėn akuzuese”, ka thėnė deputeti Limaj.
Ai ka akuzuar mediat dhe opinionin se e ka pasur cak tė sulmeve pėr vite me radhė.
“Parimi im pėr sundim tė ligjit, parimi im pėr tė ecur pėrpara, parimi im pėr tė mos u deklaruar, por vetėm nė gjykatė e jo diku tjetėr, tregon se jam rezervuar deri mė sot dhe ju sot e keni vėrejtur se unė jam lėshuar nė disa pika tė aktakuzės, nė tri-katėr raste, tė cilat dėshmojnė qartė se prokurori e ka humbur rrugėn e drejtė, nuk i intereson e vėrteta, dhe shkon prapa, drejt njė dėshmitari tė konstruktuar, qė ka vetėm njė qėllim pėr ta arritur objektivin e tij dhe, objektivi i tij, normalisht, arrihet, siē ka thėnė nė media njėri nga oficerėt e EULEX-it, se ata do tė mund ta llogaritnis si sukses vetėm nėse do ta kapnin kokėn time”.
Limaj ka vazhduar: “Unė ju siguroj qė me argumentet dhe faktet qė kemi, nuk do tė lejojmė njė gjė tė tillė tė ndodhė, sepse nuk do tė lejojmė tė ndėrrohet historia. Krimi dhe kriminelė nė Kosovė kanė qenė forcat serbe dhe jo Ushtria Ēlirimtare e Kosovės dhe kėtė do tė vazhdojmė ta mbrojmė’’.
Gjatė seances, tė mėrkurėn, avokatėt mbrojtės janė ankuar nė prokurorin se nuk ua ka dorėzuar tė gjitha shkresat e lėndės. Mirėpo, prokurori ėshtė arsyetuar se disa pjesė tė dėshmisė sė dėshmitarit “X” kanė tė bėjnė me njė rast tjetėr hetimi. Prokurori ka reaguar ndaj njė avokati, qė e ka publikuar emrin e dėshmitarit “X” nė gjykatė. Nė seancė, prokurori ka deponuar edhe dy intervista tė bėra pas ngritjes sė aktakuzės, ato tė Agim Ēekut dhe Bislim Zyrapit.

Shqiptarėt e “Kalasė” dėnohen me kusht
Ereniku.net - E Mėrkurė, 24 Gusht 2011 16:34
Shkup – Gjykata themelore e Shkupit ka dėnuar me nga tre muaj me kusht shqiptarėt e akuzuar pėr rastin e incidentit nė “Kala” tė Shkupit. Kėtė vendim Kėshilli Penal e ka marrė me kėrkesė tė Prokurorisė, e cila ka propozuar qė tė akuzuarit tė dėnohen me nga 3 muaj burg me kusht nė rast se nė afat brenda dy viteve nuk bėjnė vepėr tjetėr penale.
Mes tė akuzuarve apostrofohet edhe ish kreu i Lėvizjes “Zgjohu” Artan Grubi i cili nuk kanė qenė tė informuar se ėshtė ngritur procedurė hetimore nga ana e Prokurorisė.
“Nuk e kam tė qartė se si mund tė sjellin njė vendim tė tillė, ne nuk kemi qenė tė informuar pėr asnjė detaj, nuk e kemi tė qartė se pėr ;farė akuze bėhet fjalė askush nuk ka njoftuar pėr akuzėn e as qė kemi pasur ftesė qė tė marrim pjesė nė gjykatė nė ndonjė proces gjyqėsorė”, ka thėnė Grubi, duke shtuar se ky ėshtė njė vendim skandaloz.
Sipas tij, Lėvizja “Zgjohu”, pėr sonte ka planifikuar tė mbajė njė takim tė jashtėzakonshėm nė tė cilin do tė merren edhe konkluzat nė lidhje me vendimin e gjykatės.
Ndryshe, mė 13 shkurt nė Kalanė e Shkupit u pėrleshėn njė grup shqiptarėsh dhe njė grup maqedonasish. Incidentit tė shkurtit nė Kalanė e Shkupit i parapriu ndėrtimi dhe prishja natėn e Kishės nė Kalanė e Shkupit.
Qė nga 13 shkurti, Kalaja e Shkupit ėshtė e mbyllur pėr qytetarėt dhe turistėt, ndėrsa drejtoria pėr mbrojtjen e Trashėgimisė kulturore ka paralajmėruar ndėrtimin e tre muzeve nė Kalanė e Shkupit.

Kosova nė Hartėn Globale Botėrore
Ereniku.net - E Mėrkurė, 24 Gusht 2011
Prishtinė – E nisur gjatė njė simpoziumi tė mbajtur disa vite mė parė nė Kembrixh tė Anglisė, ku merrnin pjesė kryeshefi i Agjencisė Kadastrale tė Kosovės, Prof. Dr. Murat Meha, dhe pėrfaqėsuesit e Komisionit Drejtues Ndėrkombėtar pėr Hartėn Globale Botėrore (ISCGM) me seli nė Japoni, si dhe falė bashkėpunimit profesional disavjeēar tė ekspertėve kadastralė nga Kosova dhe me ndihmėn e prof. Dr. Bashkim Idrizit nga Maqedonia, tė dhėnat pėr Kosovėn tashmė janė pėrfshirė nė Hartėn Globale Botėrore.
Pėrmes njė njoftimi nga sekretari i pėrgjithshėm i Komisionit Ndėrkombėtar Drejtues pėr Hartėn Globale Botėrore, Yoshikazu Fukushima, thuhet se “qė nga data 19 gusht e kėtij viti baza e tė dhėnave pėr Kosovėn ėshtė pėrfshirė nė Hartėn Globale Botėrore dhe mund tė gjenden nė faqen zyrtare tė kėsaj kompanie”.
Prof. Dr. Murat Meha, kryeshef i Agjencisė Kadastrale tė Kosovės, e vlerėson lartė kėtė arritje. Ai deklaroi se Harta Globale ėshtė njė pasuri e pėrbashkėt e njerėzimit, dhe tė dhėnat e kėsaj harte do tė shpėrndahen nė tė gjithė botėn dhe do tė jenė tė hapura pėr publikun.

Faith shtyen Ligjin pėr RTK-nė
24.08.2011/18:12 - E Mėrkurė
Ėshtė dashur ndėrhyrja e Zyrės Civile Ndėrkombėtare, ICO qė tė jepet mė shumė kohė pėr projektligjin pėr RTK-nė. Nė mbledhjen e sotme tė kryesisė, ėshtė shqyrtuar kėrkesa e ICO-sė dhe e Zyrės sė Komisionit Evropian, pėr tė shtyrė leximin e dytė tė projektligjeve pėr RTK-nė dhe KPM-nė.
Kryesia ka konstatuar se periudha dymujore e shqyrtimit tė kėtyre projektligjeve nė komisionin pėrkatės parlamentar nuk ka pėrfunduar ende dhe se komisioni duhet ta vazhdojė punėn e tij duke i kėrkuar kėtyre organizmave ndėrkombėtarė dėrgimin e ekspertėve tė tyre qė tė jenė pjesė nė procesin e amendamentimit tė projektligjeve dhe - nėse ėshtė nevoja - edhe pjesė e njė debati nė tė cilin do tė merrnin pjesė edhe kryetari dhe Kryesia e Kuvendit.
Komisioni Evropian ka dhėnė njė sėrė vėrejtjesh pėr formėn aktuale tė projektligjit qė parasheh vazhdimin e financimit tė RTK-sė nga shteti edhe 3 vjet, bartjen e pronėsisė sė RTP-sė nė RTK, si edhe krijimin e RTK 2 qė do t’u shėrbejė komuniteve, nė veēanti atij serb.

Shtyhen pėr tregun e Kosovės
24.08.2011/17:10 - E Mėrkurė
Maqedonia, Shqipėria, Bullgaria, Turqia, Kroacia si dhe vende tjera po i`a mėsyjnė tregut tė Kosovės, pėr shkak tė nevojave pėr shumė prodhime qė deri tani ishin mbuluar nga Serbia. Kontesti midis Prishtinės dhe Beogradit rreth vulave tė doganės qė ka shkaktuar bllokadėn pėr hyrjen e mallrave serbe nė Kosovė, po shfrytėzohet nga vendet e Ballkanit pėr tė pėrfituar tregun e Kosovės.
Maqedonia, Shqipėria, Bullgaria, Turqia, Kroacia si dhe vende tė tjera nga Evropa Juglindore, po shfrytėzojnė mundėsinė pėr tė dominuar nė tregun e Kosovės, pasi qė ky vend ka nevojė pėr shumė prodhime qė deri para disa muajve ishin mbuluar nga Serbia.
Bėhet fjalė kryesisht pėr prodhime ushqimore, grurė, sheqer, miell, pije joalkoolike, ēimento dhe materiale ndėrtimore. E para qė ka tentuar qė tė hyjė fuqishėm nė tregun e Kosovės ėshtė Bullgaria, me ē`rast javėn e kaluar qindra biznesmenė dhe prodhues bullgar vizituan Prishtinėn. “Nė raste tė mungesės, ne jemi tė gatshėm qė tė furnizojmė Kosovėn me ushqime, nė rast se ėshtė e nevojshme ne do ta bėjmė kėtė edhe nga rezervat shtetėrore”, ka deklaruar ministri bullgar i Bujqėsisė, Miroslav Najdenov.
Maqedonia tashmė ka bashkėpunim tė zhvilluar ekonomik me Kosovėn, ku vetėm vitin e kaluar nga shkėmbimi tregtar ka pėrfituar 320 milion euro, shkruan Ina.
Nė Prishtinė ka gatishmėri dhe po bėhen pėrpjekje edhe pėr rritjen e bashkėpunimit tregtar edhe me Kroacinė. Ambasadori kosovar nė Zagreb, Valdet Sadiku ka ftuar kompanitė kroate qė tė hyjnė nė tregun e Kosovės me mallrat e tyre, duke ofruar kushte tė volitshme. Nė Kosovė tashmė janė tė pranishme mbi 120 kompani kroate dhe se shkėmbimi tregtar me kėtė vend arrin nė 58 milion dollarė.
Shqipėria si zakonisht ka zhvillim tė bashkėpunimit dhe akces nė tregun e Kosovės, mirėpo ky vend ka mungesė produktesh vendore dhe se nė tė shumtėn e rasteve shfrytėzon importet me vendet tjera.
Sė fundi mė aktive nė tregun e Kosovės po tenton tė jetė edhe Turqia, e cila ėshtė e pranishme me investime dhe kompani tregtare


- Lajmet
-E marte, 23 gusht, 2011

...trup e trup:
- Ipeshkvia: Jo mėsim-besim nė shkolla. Feja duhet tė mėsohet nė kisha e xhamia.Reagimi vjen pas paralajmėrimit se njė gjė e tillė do tė futet nė rend dite nė Parlamentin e Kosovės.
- Historia, Rama kėrkoi tė mos bėhet "bujė"
- Dėshmitari Kabashi sėrish refuzon tė flasė “kokėfortė” nuk i pėrgjigjet prokurorit
- Kabashi: Po ndėshkohen viktimat
- Markel Tadiqit: Tė zgjidhen mosmarrėveshjet Serbi-Kosovė. Hiqi strukturat paralele
- Buhler: Ata qė shkaktuan trazira nė veri do tė arrestohenEULEX nuk jep detaje rreth hetimeve nė veri
- Serbėt protestojnė para Gjykatave nė veri
- Kryeministrja e Kroacisė, Jadranka Kosor, nesėr viziton Kosovėn
- Lima serish ne gjykim
- LDK: RTK - zėdhėnėse e kryeministrit Thaēi
- Ibra i MPJ-sė fajėson mediat pėr ekzagjerim rreth lajmeve per njohjen e pavaresise se Kosoves.
- Nė fund tė tetorit hapet pjesa e parė e Autostradės
- Tiranė: Taksė doganore zero pėr makinat


...info-hapur:
Ipeshkvia: Jo mėsim-besim nė shkolla
23.08.2011/17:22 - E Martė
Katolikėt e Kosovės dalin kundėr thirrjeve tė Partisė sė Drejtėsisė pėr futjen e mėsim-besimit nė shkollat publike. Nėpėrmjet njė komunikate pėr media Ipeshkvia e Kosovės thotė se nuk ėshtė koha pėr njė hap tė tillė, dhe se feja duhet tė mėsohet nė kisha e xhamia.Reagimi vjen pas paralajmėrimit se njė gjė e tillė do tė futet nė rend dite nė Parlamentin e Kosovės.
Sipas Ipeshkvisė para se tė diskutohet kjo ēėshtje duhet qė mes tjerash shtetėsia e Kosovės tė njihet nga tė gjitha institucionet ndėrkombėtare e qė tė krijohet Komisioni i pėrbashkėt me pėrfaqėsuesit e bashkėsive fetare dhe instancave relevante shkencore, akademike dhe politike, tė cilat pas shqyrtimit serioz do tė mund ta jepnin njė propozim rreth pėrpilimit tė teksteve dhe pėr pėrgatitjen e kuadrove.
”Ipeshkvia e Kosovės, konsideron se nė kėto rrethana duhet tė hiqet nga rendi i ditės ky propozim, deri sa nuk krijohen rrethanat mė tė favorshme dhe tė plotėsohen kushtet nė fjalė. Nė tė kundėrtėn, Kisha Katolike nė Kosovė do tė konsiderojė kėtė vendim tė njėanshėm dhe nuk do tė bartė pėrgjegjėsinė mbi pasojat e mundshme pėr Kombin.”, thuhet nė njoftim. /indeksonline/

Historia, Rama kėrkoi tė mos bėhet "bujė"
23.08.2011/11:10 - E Martė
Ka folur ministri i Arsimit, Ramė Buja. Nė sencėn e Kuvedit tė Kosovės ai ka thėnė sė nuk ėshtė kėrkuar tė ndryshohet historia por thjesht tė shikohet nėse eventualisht ka ndonjė term fyes nė tekstet shkollore tė historisė. Mė tej ai ka shtuar sė ėshtė bėrė shumė zhurmė pėr asgjė.
"Nuk ka pasur nga askush kėrkesa pėr ndryshimin e historisė. Por nė takimin me ministrin ėshtė kėrkuar tė shikohet nėse eventualisht ka ndonjė term fyes. Ėshtė bėrė shumė zhurmė, tė themi pėr pak gjė. Pėrveē asaj qė thashė nuk ka pasur asgjė tė veēantė nė takim. Kjo ėshtė krejtėsisht e shpjegueshme" ka thėnė Buja.
Reagimi i ministrit vjen disa ditė pas hapjes sė debatit pėr ndryshimin e teksteve tė historisė nė pjesėt ku fyhen turqit dhe Perandoria Osmane. /indeksonline/

Dėshmitari Kabashi sėrish refuzon tė flasė
Ka vazhduar edhe sot nė Hagė rigjykimi i ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj.
02:23:04 / 23.08.2011
Sikurse edhe dje, dėshmitari Shefqet Kabashi, ka refuzuar t’u pėrgjigjej pyetjeve tė prokurorit, duke thėnė se nuk ėshtė dėshmitar i vlefshėm pėr kėtė rast. Prokurori fillimisht e pyeti Kabashin se a ka qenė kujtesa e tij me e freskuar nė vitin 2005 gjatė procesit gjyqėsor tė Fatmir Limajt, apo tani, mirėpo Kabashi ka ironizuar pyetjen, duke thėnė se tashmė nuk di dhe nuk ėshtė nė gjendje tė pėrgjigjet. Ndėr tė tjera, dėshmitari Kabashi tha se nuk dėshiron tė flasė mė tutje dhe mė i kėnaqur ėshtė tė qėndrojė nė burg, sesa tė vij me duar tė lidhura tė jap dėshmi nė gjykatė.
Aktualisht seanca ka ndėrprerė punimet pėr njė pushim, kurse ajo do tė vazhdojė me diskutimet mes prokurorisė dhe palės mbrojtėse./rtk/

Shefqet Kabashi “kokėfortė” nuk i pėrgjigjet prokurorit
23.08.2011/12:50 - E Martė
Dėshmitari i Prokurorisė, Shefqet Kabashi, nė ditėn e dytė tė dėshmisė para Tribunalit tė Hagės nė rastin Haradinaj dhe tė tjerėt ka vazhduar tė mos u pėrgjigjet pyetjeve tė prokurorit Paul Rogers, duke thėnė madje se dėshmia e tij e dhėnė gjatė hetimeve dhe ato ēfarė ka nėnshkruar mė herėt kanė qenė tė modifikuara dhe se nuk i kujtohet asgjė nga ato. Ai madje ka lutur gjykatėn qė ta ndėrpresė marrjen e tij nė pyetje dhe ta lėnė nė burg, “ku do tė ndihem mė i lirė” se nė kėto rrethana.
Me kėrkesėn e prokurorit procesi kaloi nė shqyrtimin e argumenteve tė palėve pa praninė e dėshmitarit Kabashi. Me kėtė rast nuk munguan replikat mes tij e mbrojtjes. Prokurori insistonte qė tė merren si dėshmi valide ato qė kishte thėnė Kabashi mė heret, madje edhe nė procesin Limaj, kurse mbrojtja duke cituar nene e vendime tė kėtij Tribunali nė raste tė ngjashme, qė i japin tė drejtė pozicionimit tė dėshmitarit.
Kolegji i Tribunalit pėr tė marrė njė vendim rreth kėrkesave tė palėve ndėrpreu seancėn, qė ta vazhdojė nesėr. /indeksonline/

Kabashi: Po ndėshkohen viktimat
Ka filluar dėshmia e Shefqet Kabashit, tė konsideruar nga Prokuroria e Tribunalit tė Hagės vendimtare nė ēėshtjen e Ramush Haradinajt dhe dy ish-bashkėluftėtarėve tė tij.
Dėshmitari Shefqet Kabashi, i sjellė me dhunė nga SHBA-tė, po refuzon thuaja ēfarėdo pėrgjigje nė pyetjet e prokurorit, duke e akuzuar atė dhe Prokurorinė e Tribunalit se po ndjek e ndėshkon viktimat dhe po amniston autorėt e krimeve, duke rikujtuar krimet e pandėshkuara serbe nė Burgun e Dubravės dhe masakrat e tjera. Momentalisht procesi ka kaluar nė njė seancė tė mbyllur.
Paraqitja e tij duhej tė bėhej tė premten, por u shty me kėrkesė tė avokatit mbrojtės, i cili kishte thėnė se klienti i tij ishte nė gjendje tė rėndė psikike dhe fizike, pas arrestimit dhe transferimit tė tij nė Hagė.
Shefqet Kabashi, ish-pjesėtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) akuzohet pėr shpėrfillje tė Tribunalit tė Hagės. Ai kishte refuzuar tė dėshmonte nė procesin gjyqėsor ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj dhe bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj e Lahi Brahimaj, me arsyetim se Tribunali nuk ofronte siguri tė mjaftueshme pėr dėshmitarėt./lajme.org/

Markel Tadiqit: Tė zgjidhen mosmarrėveshjet Serbi-Kosovė
Kancelarja gjermane Angela Merkel, po qėndron sot pėr vizitė nė Beograd. Ajo ėshtė takuar me presidentin serb, Boris Tadiq, prej tė cilit ka kėrkuar qė t’i zgjidhė mosmarrėveshjet mes Serbisė dhe Kosovės.
01:02:43 / 23.08.2011
Merkel ka thėnė se njė nga parakushtet pėr Serbinė qė tė integrohet nė BE, ėshtė normalizimi i marrėdhėnieve me Kosovėn. Vizita e zonjės Merkel vjen pak ditė pėrpara rifillimit tė bisedimeve nė mes tė Beogradit dhe Prishtinės nė Bruksel, me 2 shtator./rtk/

Merkel Tadiqit: Hiqi strukturat paralele
23.08.2011/15:52 - E Martė
E qartė: Merkel i jep porositė pėr Kosovėn Tadiqit
Nuk kishte si tė ishte mė e fuqishme dhe e drejpėrdrejt kancelarja Angela Merkel. Ajo ia ka pėrplasur pėr fytyre nė Beograd, presidentit serb Boris Tadiq, burimin e problemeve nė Kosovė: strukturat paralele. I ka kėrkuar qė t’i largojė nga Kosova.
“Gjermania e ka pranuar Kosovėn, Serbia jo. Kjo ėshtė njė situatė ku duhet pėrparim – duhet rezultate nė dialogun direkt, punė e EULEX-it dhe heqje e strukturave paralele”, ka thėnė Merkel. Ajo ka pohuar se vendi i Serbisė ėshtė nė BE, por disa problem duhet tė zgjidhen tani. “Nuk do tė ishte fer qė Serbia tė kryente bisedimet pėr anėtarėsim, dhe pastaj BE-ja tė thoshte: papritmas na u kujtua se ekziston problemi i Kosovės”, ka thėnė kancelarja gjermane. /indeksonline/

Buhler: Ata qė shkaktuan trazira nė veri do tė arrestohen
Komandanti i KFOR-it gjeneral major, Erhard Buhler ka thėnė se tė gjithė ata qė organizuan trazirat nė veri tė vendit do tė arrestohen dhe tė sillen para drejtėsisė.
03:20:58 / 23.08.2011
Byhler e bėri kėtė deklarėt gjatė njė vizite nė komunėn e Vitisė, ku bėri tė ditur gjithashtu se sė shpejti do tė hapet pika e re kufitare mes Kosovės dhe Maqedonisė nė fshatin Debellde.

EULEX nuk jep detaje rreth hetimeve nė veri
EULEX-i nuk ka dhėnė detaje pėr hetimet qė po i zhvillon lidhur me ngjarjet e dhunshme qė ndodhėn nė veri tė Kosovės mė 26 korrik.
03:18:57 / 23.08.2011
Zėdhėnėsi , Nikolas Hatėn, i ka thėnė Radios Evropa e Lirė se lidhur me vrasjen e pjesėtarit tė Policisė sė Kosovės, Enver Zymberi, ka tashmė tė dyshuar dhe se janė zhvilluar disa intervista me dėshmitarė tė caktuar. Megjithatė, ai nuk dha ndonjė afat kohor se kur mund tė priten rezultate konkrete pėr kėto hetime. ”Mendoj se ėshtė e rrezikshme tė hyhet nė kėtė temė tė tentojmė tė predikojmė se sa do tė zgjasė njė hetim. E gjitha qė mund tė them ėshtė qė EULEX-i ka vėnė nė veprim burimet e veta nė kėtė. EULEX-i i konsideron si prioritet kėto hetime; puna ėshtė duke vazhduar nė momentin kur po flasim; dėshmitarėt janė duke u intervistuar; skenat e krimit janė ekzaminuar derisa kėto hetime tė pėrfundojnė”, u shpreh Hatėn

Serbėt protestojnė para Gjykatave nė veri
Rreth 100 pjestarė tė komunitetit serb kanė protestuar sot para objektit tė Gjykatės sė Qarkut dhe asaj Komunale nė veri tė Mitrovicės, ku kanė shprehur kundėrshtimin e tyre pėr mundėsinė e kthimit tė gjykatėsve shqiptarė nė kėto gjykata.
12:53:37 / 23.08.2011
Sipas zėdhėnėsit palocisė rajonale nė Mitrovicė, Besim Hoti protesta ishte e qetė dhe se nuk ėshtė shėnuar ndonjė incident.

Kosor nesėr viziton Kosovėn
Kryeministrja e Kroacisė, Jadranka Kosor, nesėr do tė vizitojė Kosovėn, ku do tė takohet me zyrtarė tė lartė shtetėrorė si dhe do tė hapė forumin kroato-kosovar tė biznesit.
12:51:55 / 23.08.2011
Vizita realizohet me ftesė tė kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi. Qeveria kroate ėshtė shprehur se do vazhdon tė mbėshtesė paqen dhe stabilitetin nė Kosovė si dhe respekton integritetin territorial tė saj.
Prishtinė – Deputeti i Kuvendit tė Kosovės, Fatmir Limaj do tė detyrohet tė mėrkurėn qė tė mos merret me punėt pėr tė cilat ėshtė zgjedhur si deputet, por tė ulet nė bankėn e tė akuzuarve. Burime tė Portalit LajmeShqip.com kanė bėrė tė ditur se Limaj pritet qė, tė mėrkurėn, duke filluar nga ora 10:00, tė paraqitet nė Gjykatėn e Qarkut tė Prishtinės nė seancėn e konfirmimit tė aktakuzės “pėr krime lufte kundėr popullatės civile dhe krime lufte kundėr tė burgosurve tė luftės”, tė ngritur nga Prokuroria Speciale e Kosovės.
Seanca kundėr ish-komandantit tė UĒK-sė, “Ēelikut”, ėshtė caktuar nga njė gjyqtar i EULEX-it pėr 24, 25 dhe 26 gusht.
Gjatė kėtyre seancave, mbrojtja pritet tė kėrkojė nga gjyqtari qė tė mos e konfirmojė aktakuzėn, ndėrsa prokurori Maorizio Salustro do tė kėrkojė qė tė konfirmohet ajo. Nėse kjo aktakuzė konfirmohet, gjykimi kundėr 10 ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė do tė fillojė nė vjeshtė, dhe pritet tė zgjasė mė shumė se dy vjet.
Seanca pėr konfirmimin e aktakuzės ėshtė caktuar tė mbahet njė muaj pasi qė prokurori italian e ka ngritur aktakuzėn. Ēeliku, i cili ishte shpallur i pafajshėm nga Gjykata e Hagės, pėr krime tė supozuara nė Llapushnik, tash pritet qė tė gjykohet pėr krime qė, sipas Prokurorisė, janė kryer nė Kleēkė. Bashkė me Limajn nė gjykatė pritet tė paraqiten edhe Nexhmi Krasniqi, Naser Krasniqi, Naser Shala, Sabit Shala, Refi Mazfreku, Arben Krasniqi, Shaban Shala, Behlul Limaj dhe Besim Shurdhajt.
Po sipas burimeve tė portalit, nėse kjo aktakuzė merr “vizėn” pėr gjykim, gjatė gjykimit Limaj pritet qė pėr dėshmitarė t’i ftojė tė gjithė anėtarėt e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėrfshirė edhe kryeministrin Hashim Thaēi.
Fatmir Limaj akuzohet pėr dhėnie tė urdhrit dhe pjesėmarrje nė torturimin mizor tė civilėve shqiptarė e serbė, tė paraburgosur nė Kleēkė.
Imuniteti i deputetit nuk ndalon qė ta thėrrasė Limajn nė Gjykatė pėr seancėn e konfirmimit tė aktakuzės e as pėr gjykimin e tij, por e mbron nga arrestimi. Nė shtator, ndėrkaq, pritet qė Gjykata Kushtetuese e Kosovės t’i sqarojė dilemat rreth imunitetit tė zyrtarėve tė lartė shtetėrorė. Kushtetuesja pritet t’i pėrgjigjet kėrkesės sė Qeverisė sė Kosovės pėr sqarimin e imunitetit. Ēėshtja e imunitetit ėshtė debatuar muajin e kaluar, pas vendimit tė kryekuvendarit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, i cili refuzoi tė nxirrte njė rezolutė me anė tė sė cilės do ta detyronte Qeverinė tė kėrkonte interpretime nga Gjykata Kushtetuese pėr imunitetin.
Portali LajmeShqip.com kishte raportuar mė parė pėr ēėshtjen e imunitetit dhe e kishte botuar ekskluzivisht dokumentin e aktakuzės ndaj Fatmir Limajt dhe bashkėluftėtarėve tė tij nė rastin Kleēka. Dokumentin mund ta lexoni kėtu.
Po pėr krime lufte nė Hagė pėr tė dytėn herė po gjykohet njė ish-komandant tjetėr. Ramush Haradinaj, kryetar i AAK-sė, edhe pse ishte shpallur i pafajshėm pėr krimet e luftės, po gjykohet sėrish, gjė qė pėrbėn precedent.
Tė gjitha ligjet, pėrfshirė edhe ato ndėrkombėtare, ndalojnė gjykimin e njė personi dy herė pėr tė njėjtėn vepėr penale. Mirėpo, nė rastin e Haradinajt dhe tė tjerėve, Gjykata ėshtė arsyetuar se nuk janė dėgjuar tė gjithė dėshmitarėt, pėrfshirė edhe dėshmitarin Shefqet Kabashi. Por, ky dėshmitar po refuzon t’u pėrgjigjet pyetjeve tė prokurorit. Nė ditėn e dytė, Kabashi ka thėnė se dėshmia e tij e dhėnė gjatė hetimeve, kanė qenė e modifikuar dhe se nuk i kujtohet asgjė nga ajo.(LajmeShqip.com)

LDK: RTK - zėdhėnėse e kryeministrit Thaēi
23.08.2011/10:40 - E Martė
Partia mė e madhe opozitare nė vend, LDK ka reaguar sėrish ndaj Televizionit Publik - RTK, duke drejtuar akuza tė rėnda pėr politikėn redaktuese tė kėtij mediumi.
“Radio-Televizioni i Kosovės vijon tė bėjė zėdhėnėsin e Kryeministrit, tė Qeverisė dhe tė PDK’sė, duke shkelur kėshtu tė gjitha normat e njė televizioni publik. RTK, nė edicionet qendrore tė lajmeve, vijon tė konstruktojė informacionin qė ka tė bėjė me Lidhjen Demokratike tė Kosovės edhe atėherė kur bėhet fjalė pėr komunikata qė lėshon vetė LDK. Mbrėmė, nė edicionin qendror tė lajmeve, RTK, pasi dha njoftimin se LDK ka shpallur zgjedhjet nė Degėn e Vitisė dhe ka autorizuar Forumin e Rinisė qė tė shpallė zgjedhjet, duke iu referuar njė mediumi privat, konstruktoi njė debat pėr tema qė nuk kanė tė bėjnė me komunikatėn e djeshme tė LDK’sė, por as mė zhvillimet nė LDK”, thuhet nė komunikatėn e LDK’sė.
Lidhja Demokratike e Kosovės shpreh indinjatėn dhe shqetėsimin e thellė pėr veprimet e tilla tė RTK’sė, vazhdon komunikata, “nė dėm tė informimit korrekt tė qytetarėve tė Kosovės dhe nė dėm tė LDK’sė”.
“RTK nuk guxon tė sillet si kundėrshtar politik i LDK’sė dhe as i ndonjė subjekti tjetėr, ashtu sikur nuk guxon tė punojė pėr Kryeministrin, siē po bėn tani. Lidhja Demokratike e Kosovės i bėn thirrje RTK’sė qė tė pėrmbushė misionin qė ka, pėr t’i informuar drejt qytetarėt e Kosovės”, vlerson mes tjerash LDK.
Lidhja Demokratike e Kosovės pėrmes kėsaj komunikate kėrkon nga RTK qė tė sillet si njė medium publik, dhe jo sipas tyre si njė medium qė mbahet e funksionon nga taksat e qytetarėve tė Kosovės dhe tė mos punojė pėr interesat e Kryeministrit e tė Qeverisė, nė dėm tė gjithė tė tjerėve. /indeksonline/

Ibra i MPJ-sė fajėson mediat pėr ekzagjerim rreth lajmeve per njohjen e pavaresise se Kosoves.
23.08.2011/09:41 - E Martė
Profesori Ibrahim Gashi, zėvendėsministri i Jashtėm ka njė shpjegim pėr "rivalitetin e fundit" ndėrmjet Behgjet Pacollit dhe MPJ-sė nė cėshtjen e meritave pėr njohjet. Fajin pėr kėtė sipas tij, nuk e kanė tė dyja institucionet por mediat qė kanė ekzagjeruar. Madje duke fajėsuar ato se nėse vazhdojnė me kėtė logjikė atėherė nuk po e kryejnė punėn si duhet.
"Cėshtja e meritave nuk ėshtė lehtė tė specifikohet sepse pėr njė njohje apo pėr shumė njohje mund tė kontribuojnė shumė aktorė. Nėse mediat vazdhojnė kėshtu ti japin rėndėsi vetėm cėshtjes sė meriave, atėherė media nuk ėshtė duke kryer misionin e vet tė informimit objektiv dhe tė drejtė tė opinionit" ka thėnė Gashi pėr Lajm. Megjithatė Gashi duket se ka harruar faktin qė ishin pikėrisht kabinetet e Pacollit dhe Hoxhajt qė nxituan nė konferenca tė ndara tė deklarojnė se"ėshtė meritė e njėrit apo tjetrit personalitet". /indeksonline/

Nė fund tė tetorit hapet pjesa e parė e Autostradės
Deri nė fund tė tetorit tė kėtij viti do tė hapet pėr qarkullim pjesa e parė e Autostradės Vėrmicė-Merdarė
04:39:29 / 23.08.2011
Kėshtu ka deklaruar kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, i cili sot ka inspektuar punimet nė Autostradė.
Pjesa e parė e autostradės nė gjatėsi deri nė 38 kilometra do tė hapet nė fund tė tetorit, ka paralajmėruar kryeministri, Hashim Thaēi. “Do tė pėrmbyllet me 30 tetor, 38 km i parė nga Vėrmica deri pėrtej Therandės. Pastaj do tė vazhdohet menjėherė...,me punimet nė seksionin e pestė. Pra gjithēka ėshtė duke shkuar sipas planit”.
Kryeministri Thaci tha se pėr kėtė vit janė ndarė 250 milionė euro pėr autostradė dhe se punėt nuk do tė ndėrpriten. “Qė nga fundi i vitit tė ardhshėm, do tė udhėtohet pandėrprerė nėpėr autostradėn e kombit nga Tirana pėr nė Prishtinė.”
Kryeministri kumtoi se janė duke punuar rreth 3700 punėtorė, rreth 2500 janė punėtorė lokal, kurse rreth 60 kompani vendore punojnė si nėnkontrektor. Bashkė me kryeministrin gjatė inspektimit tė punimeve ishin edhe shefat e ”Bektel Enkas”. Majk Adams, i Bektel si dhe Sinan Tara nga Enka, i mbėshtetėn pohimet e kryeministrit dhe thanė se ky projekt momentalisht ėshtė ndėr mė tė mėdhatė nė Evropė./rtk/

Taksė doganore zero pėr makinat
23/08/2011 14:55
Qė prej tė mėrkurės tė kėsaj jave cdo automjet i importuar qė hyn nė Shqipėri nuk do tė paguajė tarifė doganore.
Ligji i miratuar nė kuvend disa jave mė parė hyn nė fuqi tė mėrkurėn. Burime zyrtare nga Ministria e Financave thane se po pėrgatitet edhe udhėzimi, i cili do tė ndihmoje aplikimin e ligjit qė bėn zero tarifėn doganore pėr automjete qė hyjnė nė Shqipėri.
Sipas ligjit qe do te nise tė aplikohet te merkuren taksa doganore nuk do tė paguhet mė ne doganė, por ajo do tė zėvendėsohet nga njė taksė tjetėr, e cila do tė paguhet cdo vit, kur bėhet kolaudimi i makinės.
Taksa e re bazohet pak a shumė tek e njėjta formulė si ajo e taksės sė importit, por duke qenė se do jetė e shtrirė nė vite, shuma qė do paguhet pėr cdo vit ėshtė dhjetėra herė mė e ulėt nga taksa ekzistuese, e cila nė disa raste ishte sa tre apo katėrfishi i cmimit tė vetė automjetit. Edhe taksa e re varet sėrish nga numri i viteve tė pėrdorimit tė automjetit dhe fuqia motorrike e saj.
Por ajo qė ndryshon ėshtė se nėse tani qytetari qė importonte njė automjet e paguante menjėherė detyrimin nė doganė, taksa e re e shtrin atė nė vite. Paralelisht me doganėn dhe taksėn e shitjes brenda vendit do tė hiqet edhe taksa e qarkullimit dhe ajo e regjistrimit, tė cilat nuk do tė paguhen mė cdo vit, sikurse ėshtė bėrė deri mė tani, por do tė mblidhen nė mėnyrė indirekte pėrmes rritjes sė taksave tė karburanit e cila pritet te rritet me 2 lekė pėr litėr.
Me formulėn e re, taksa qė njė qytetar do paguajė pėr qarkullim dhe regjistrimin do tė varet nga sa ai e pėrdor automjetin e tij sepse do jetė e inkorpouruar nė karburant. /topchannel/
- Lajmet
-E hėnė, 22 gusht, 2011

...ereniku ishte i pari ne reagimet ndaj kerkesave djallezore te funksionareve turq per ndryshime te teksteve te historise ne Kosove. Ja dhe reagimet e me pastajme:

Arber Xhaferi: Kėrkesat turke janė rrėnuese
Arben Xhaferi thotė se pranimi i kėrkesės turke pėr ndryshimin e teksteve tė historisė do tė kishte pasoja destabilizuese pėr shoqėrinė shqiptare. Sipas tij, ky do tė ishte njė kompromis absurd qė do tė shėnonte fillimin e qėndrimit jolojal tė njė pjese tė madhe tė shqiptarėve ndaj shtetit, si nė Kosovė, ashtu edhe nė Shqipėri.
Xhaferi gjatė njė interviste pėr “Express”, mes tjerash potencon se Turqia po bėn pėrpjekje ta ndryshojė tė vėrtetėn historike dhe imazhin e turqve. Me kėtė bėhen pėrpjekje qė jo vetėm ta ndryshojnė tė vėrtetėn historike, por edhe imazhin e turqve”, ka vlerėsuar Xhaferi.

Turqia do 'pastrim' tė historisė
22.08.2011/14:28 - E Hėnė
Turqia nuk do ndryshim, por 'pastim' tė historisė
Ka reaguar Turqia pas debatit tė madh nė Kosovė rreth kėrkesės sė ministrit tė saj tė Arsimit, pėr ndryshime nė tekstet shkollore tė historisė.
Ambasadorja nė Kosovė, Songül Ozan,ka thėnė pėr RTK se projekti me Ministrinė e Arsimit tė Kosovės, nuk pėrmban ndonjė qėllim tė ndryshimit tė historisė.
“Me kėtė marrėveshje synohet qė gjeneratave tė ardhshme tė ju sigurohet mėsimi i historisė me njė botėkuptim objektiv qė nuk ngėrthen elemente urrejtjeje dhe qė ėshtė e pastruar nga paragjykimet.”, ka thėnė ambasadorja.
Nė vend tė kėsaj ajo pėrdor fjalėn “pastrim”.
“Nė takim, janė vlerėsuar edhe mundėsite e bashkėpunimit te cilat do tė mund tė pėrdoreshin ne periudhat e ardhshme pėr pastrimin e elementeve tė cilat pėrmbajnė shprehje te gabuara dhe paragjykuese tė paraqitura nė disa libra tė mėsimit fillor nė pjesėt ku flitet pėr turqit dhe periudhėn e Perandorisė Osmane si dhe pėrmirėsimin e disa hartave tė cilat pėrmbajnė emėrtime te papranueshme nga vendi ynė.”, ka thėnė e dėrguara e Turqisė nė Kosovė.
Historianėt kosovarė kanė thėnė se librat nuk pėrmbajnė elemente fyese, dhe se askush nuk mund tė mohojė faktin se Perandoria Osmane ka qenė pushtuese.

Familja nė ankth pėr fatin e pilotit James Berisha
22.08.2011/11:03 - E Hėnė
Familja e pilotit James Berisha nė Brestofc tė Rahovecit, ėshtė nė ankth tė plotė pas humbjes sė kontaktit me kryefamiljarin e tyre, tė cilit aktualisht i kanė humbur gjurmėt nė njė mision lobimi pėr pavarėsinė e Kosovės nė shtetet afrikane. Nėna Hajria, bashkėshortja Nadirja si dhe vajza e vetme e tij, Marigona, me lot nė sy presin secilin nga ata qė ia mėsyn kėsaj familjeje duke shpresuar se mė nė fund dikush do tė sjellė njė lajm tė mirė pėr pilotin.
“Secilėn ditė po presim me ankth dhe shpresė qė do tė marrim njė lajm se djali ėshtė gjallė, kurse kjo pritje po bėhet mė e rėndė me kalimin e ditėve”, thotė nėnė Hajrija, e cila kontaktin e saj tė fundit me djalin e ka pasur tre javė mė parė pėrderisa Jamesi po bėnte pėrgatitjet e fundit pėr tė vazhduar misionin e tij nė shtetet problematike tė Afrikės.
“Nga Amerika mė ėshtė lajmėruar, ka fol nja dy minuta se s’ka pas pare qė tė flasė mė shumė, mė ka thėnė qė ėshtė mirė dhe se do tė vazhdojė nė misionin e tij pa marrė parasysh nėse ka rreziqe dhe nėna s’ia ka prish”, tregon ajo duke bėrė tė ditur se njė javė pas kėsaj, asaj i ėshtė lajmėruar vajza Bekrija dhe i ka treguar se Jamesi ka vazhduar me sukses misionin e tij drejt shteteve tė Afrikės.
Bashkėshortja Nadirja dhe vajza Marigona pėrsėrisin njė dėshirė tė vetme, qė Jamesi i tyre tė jetė i gjallė dhe tė kthehet nė familjen e tyre. Tė tria ato flasin pėr karakterin e fortė prej piloti tė tė dashurit tė tyre pėrderisa nėnė Hajrija bėn tė ditur se ai pėr misionin e tij, krahas ndihmave nga qytetarėt e vendit, ka shfrytėzuar edhe mjetet e fituara nga tė dy vėllezėrit e tij me punė tė pėrkohshme nė Zvicėr. /burim: zeri/

Fitou: Franca ka merita pėr njohjet
22.08.2011/17:29 - E Hėnė
“Shumė shpejt presim njohje tė reja pėr Kosovėn” ka thėnė pėr Radio Dukagjinin, ambasadori Jean-Franēois Fitou i cili ka pranuar tėrthorazi se njohjet e fundit qė i kanė ardhur Kosovės janė meritė edhe e Francės.
“Njohjet e fundit nuk mė befasojnė. Rrota e njohjeve shkon vetėm nė njė drejtim. Do tė ketė shumė e shumė njohje e jo mė pak. E di qė Qeveria e Kosovės ėshtė duke punuar shumė qė tė marrė sa mė shumė njohje dhe se tė gjithė miqtė e Kosovės, pėrfshirė kėtu edhe Qeverinė time jemi duke japur kontribut nė kėtė drejtim. Ndonjėherė na shpaguhet e ndonjėherė na duhet tė presim. Natyrisht qė ne jemi duke lobuar edhe pėr njohje tė reja, jemi duke ė bėrė kėtė me vjet tė tėra” ka thėnė Fitou.
Ambasadori Fitou ėshtė shprehur optimist se shpejt Kosova do tė marrė edhe njohje tė reja. “Ne jemi duke ndihmuar dhe mbėshtetur pėrpjekjet e Qeverisė sė Kosovės pėr tė shtuar numrin e njohjeve dhe jemi shumė tė lumtur kur kjo mbėshtetje na shpaguhet. Shpresoj shumė se sė shpejti do tė kemi njohje tė reja”.
Indeksonline raporti javėn e kaluar sesi Franca komunikoi pėr njohjet e Kosovės nga ana e Beninit, Nigerit dhe Guinea Conrakyt, qė tė gjithė ish-koloni franceze.

Organizatat e internetit: AKSH fantome kundėr ASHE fantome
22.08.2011/09:17 - E Hėnė
Ka reaguar njė tjetėr organizatė fantome, nga ato qė funksionojnė nė internet pėrkitazi me “njė komunikatė tė FASH-e pėr ultimatumin ndaj Thaēit dhe Jahjagės”.
“Komunikata e sipėrpėrmendur e ashtu quajturės (AKSH-SKSH nė formė tė kėrcėnimit i ėshtė drejtuar udhėheqėsve tė njė pjese tė Shqipėrisė Etnike, se ata duhet tė veprojnė sipas urdhrave tė tyre, ėshtė njė budallallėk i llojit tė vet” thuhet nė komunikatė. Ky kėrcėnim vjen prej ndonjė grupi tradhtarėsh tė ēėshtjes Kosoves. Madje thuhet se “AKSH-ja nuk vepron nė Zonėn nr.02 - Kosova Historike si dhe nė Zonen nr.01 - Shqipėria Londineze. Prandaj FBKSH-ja dhe strukturat e saja distancohen nga kjo komunikatė e FASHE-sė”. Njė ditė mė herėt, njė organizatė fantome e thirrur “Armata e Shqipėrisė Etnike” kėrcėnoi Thacin e Jahjagėn tė themelonte njė ushtri nė tė kundėrtėn do ta fillonte luftėn nė veri. /burimi: indeksonline/ Vazhdojnė trajnimet e FSK-sė
Pjesėtarėt e FSK-sė janė duke mbajtur trajnimin pėr liderė ushtarakė dhe u janė bashkuar ushtarėve amerikanė nė kursin dy javorė pėr nėnoficerė.
02:21:12 / 22.08.2011
Sipas instruktorėve amerikanė qėllimi i kėtij trajnimi ėshtė t''i pėrgatisin pjesėtarėt e FSK-Sė me gradė tė ulėt qė t''i marrin pėrgjegjėsitė si lider. Ata thonė se u besojnė pjesėtarėve tė FSK-sė qė tė udhėheqin edhe situata reale sepse sipas tyre kanė treguar cilėsi tė mira nė udhėheqje.
Trajnimi do tė vazhdojė deri nė nivelin kur tė arrihet gradimi dhe ėshtė duke u mbajtur nė kampin amerikan nė Bonstill.

Leni gurthyesit, mendoni pėr Kombin
22.08.2011/11:17 - E Hėnė
Ka shpėrthyer Jakup Krasniqi. Mė i moshuari mes politikanėsh, kryetari i Kuvendit ka komentuar nė gazetėn Epoka e Re idetė e fundit pėr ndarjen e Kosovės. Ai ka deklaruar se "politika nė Kosovė duhet tė konfirmojė se nuk mund tė ndryshohen vetėm kufijtė e Kosovės".
“Mendoj se ėshtė koha qė politika shqiptare nė pėrgjithėsi tė mendoj mė shumė pėr kombin dhe tė ardhmen e tij sesa pėr gurthyes dhe privatizime me grupet mafioze ndėrkombėtare. Tė punojė pėr ndėrprerjen e politikave qė tokat shqiptare tė Ilirisė antike tė pėrdoren si monedha kusuritje pėr interesat e politikave grabitqare e shoviniste tė ndonjė shteti edhe nė Ballkanin e sotėm”, ka thėnė Krasniqi.
Ai ka hedhur poshtė idetė pėr njė status special nė veri. Ndėrsa veprimet e 25 korrikut nė veri i ka cilėsuar tė mira pėr faktin e vetėm se ėshtė krijuar njė situatė e re qė "ka unifikur faktorin politikė shqiptar tė fliste me njė zė”. /burimi: indeksonline/

Reeker pėrfaqėson SHBA nė dialogun Kosovė-Serbi
Nė kėtė proces, mė herėt ka qenė i pėrfshirė Thomas Countryman, por ky ėshtė nominuar pėr njė post tjetėr nga Presidenti Obama.
22.08.2011
Diplomati Philip Reeker do tė pėrfaqėsojė Qeverinė amerikane nė dialogun ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė nė Bruksel, njoftojnė mediat. Nė kėtė proces, mė herėt ka qenė i pėrfshirė Thomas Countryman, por ky ėshtė nominuar pėr njė post tjetėr nga Presidenti Obama. Ndėrkaq, nė ekipet negociatore tė Kosovės, Serbisė dhe BE-sė nuk ka ndryshime. Raundi e ri i dialogut Kosovė –Serbi do tė vazhdojė mė 2 shtator nė Bruksel.

Merkel nė orėt e vona arrinė nė Beograd
Kancelarja e gjermanisė, Angela Merkel sonte nė orėt e vona tė mbrėmjes niset pėr nė Beograd, ku nesėr pritet qė zyrtarėve tė lartė tė Serbisė t`ua pėrcjellė qėndrimin e ripėrtėritjes sė dialogut ndėrmjet Beogradit e Prishtinės.
Postuar: 02:08:45 / 22.08.2011
Merkel nė Beograd pritet t`i sjell tri mesazhe, atė se shpejtėsia e integrimit tė Serbisė nė BE dhe aktiviteti i saj si kandidat potencial varet ekskluzivisht nga dinamika dhe cilėsia e reformave tė brendshme, pastaj mesazhi i dytė se normalizimi i marrėdhėnieve me Prishtinėn ėshtė kusht i domosdoshėm i integrimit nė BE dhe mesazhi i tretė se Gjermania ėshtė interesuar pėr investime nė sistemin energjetik tė Serbisė. Merkel fillimisht pritet tė takohet me bashkėshorten e ish kryeministrit Gjingjiq, Ruzhica Gjingjiq, pastaj do tė bisedoj me presidentin Boris Tadiq dhe veēmas me kryeministrin Mirko Cvetkoviq dhe delegacionin serb.

Kabashi nuk ka besim nė Prokurorin e Hagės dhe nuk jep dėshmi
Ereniku.net, 22 gusht 2011 Koha: 14:34
Nė rigjykimin ndaj ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj e Lahi Brahimaj, dėshmitari Shefqet Kabashi, pas njė pjese tė dėshmisė sė tij tė dhėnė tė shkurtėr, nuk ka dashur tė vazhdojė tė jap mė shumė dėshmi, duke detyruar ndėrprerjen e procesit gjyqėsor. I pyetur nga prokurori dhe trupi gjykues disa herė se mos frikohet pėr veten e tij apo ndokujt tjetėr qė mos jap dėshmi, Kabashi nuk ka dashur tė flas mė shumė, duke thėnė se mė kaq ėshtė e mjaftueshme.
Qysh nė vazhdim tė seancės sė dytė, pas pushimit disa minutash, prokurori Roxhers e ka pyetur dėshmitarin Kabashi se a i ka parė personat Pal Krasniqi dhe Skender Kuēin nė Jabllanicė. Por ai menjėherė ka marr njė pėrgjigje qė nuk mundet me fol pėr kėtė. Madje Kabashi ka kėrkuar qė nė deklaratat e tij tė vitit 2007 dhe 2004, duhet tė bėhen ndryshime tė vogla, por sipas tij kjo gjė nuk ka ndodhur.
Kabashi ka deklaruar se qėndron prapa asaj qė ka dhėnė nė dėshminė e procesit gjyqėsor ndaj Limajt. Duke shtuar se qėllimi i kėtij Tribunali ėshtė qė tė gjejė krimin, por sipas tij njė gjė e tillė nuk po ndodh.
“Ju nė fillim thatė qėllimi ėshtė me gjet ēka ka ndodh, sot ky qėllim nuk ėshtė. Unė jetoj aty ku janė bėrė kėto hetime dhe unė nuk kam arsye me dhėnė gjėra qė nuk qojnė kah drejtėsia, se nuk ka kurrfarė drejtėsie. Ka shumė gjėra qė duhet me hetuar kush ēka ka bėrė”, ka thėnė Kabashi. Kjo ka bėrė qė tė ndėrhyj gjykatėsi, Moloti duke i thėnė se nuk i takon atij tė pėrzihet nė punėn e prokurorisė se kė duhet ta hetojė.
Por dėshmitari ka vazhduar tė jap sqarimet e tij, pse prokuroria ėshtė dashur tė hetojė mė mirė gjėrat, sepse siē ka thėnė ai ėshtė dashur tė merren dėshmitarėt adekuat dhe jo ai tė thirret para gjykatės.
“A ka mundėsi me ditė pse prokuroria nuk ka bėrė hetime, kur unė i takoj atij kombi dhe atij vendit. Pse mua nuk me takon, se unė jam ai bashkėpunėtori pėr me i zbuluar krimet. Prokuroria nuk e ka kryer detyrėn, e unė po u dashka me u pėrgjigj. Pėr Skender Kuēin flitet, pėr marrjen e tij. Pse prokuroria nuk e din kėtė. Pse e kanė marr njė dėshmitar qė nuk u dashtė. Ėshtė dashtė me gjet njeriun adekuat pėr kėtė dėshmi, por unė nuk dua me dhėnė emra as pėr tė mirė as pėr tė keq. Unė ma herėt nuk kam pas mundėsi me shkuar nė burg, por fal kėtij vėllait qė ėshtė mbrapa, unė i kam kushtet, sepse vėllezėrit punojnė ka 16 orė nė ditė dhe ju mundeni me mė mbajt edhe 1 vjet nė burg”, ka thėnė dėshmitari.
Kjo ka bėrė qė tė ndėrhyjė edhe avokati mbrojtės i Kabashit, i cili ka thėnė se klienti i tij ndihet tradhtuar nga prokuroria, sepse ai ka dhėnė dėshmi edhe mė herėt pėr krime dhe nuk janė hetuar. Madje ai ka pėrmendur edhe tretmanin e tij qė janė duke ja bėrė nė kėtė gjykatė, duke e zgjuar ēdo 30 minuta nga gjumi, gjė qė i kujton burgun e Serbisė.
Dėshmitari Kabashi duke e ndier veten tė tradhtuar nga prokuroria, ka kėrkuar nga ata qė tė tregojnė se ku janė dėshmitarėt qė kanė dhėnė dėshmi mė herėt dhe nuk gjenden sot tė gjallė. “Nėse njė dėshmitar e jep njė tė dhėnė pėr njė krim qė ka ndodh dhe nė tė njėjtėn kohė e njeh personin qė ka kryer krimin, kėtė person ia jep prokurorisė dhe ai person tash jeton nė liri, qysh mundet me i besuar prokurorisė tash. Nėse kjo mė shpjegohet. Zotėri gjykatės me tha nuk ėshtė e jona tė flasim pėr prokurorinė, mua mė intereson se jam i atij vendi. Ku janė dėshmitarėt adekuat, qė ėshtė dashur tė jenė kėtu. Unė nuk jam ai dėshmitar qė tė jem kėtu. Dėshmitari i marrė nė pyetje mė herėt dhe qė ėshtė i vrarė, le tė mė tregojė prokuroria ku janė kėta. Ėshtė pėrfolur se dėshmitari ėshtė frikuar. Por le te mė tregojnė ku janė ata dėshmitar qė sot nuk janė gjallė”, ka thėnė Kabashi.
Pėr mė tepėr ai ka shtuar se ai qė e ka kryer krimin nuk ėshtė kėtu i akuzuar dhe tė gjitha kėto nuk e lejojnė pėr tė dėshmuar. Sipas tij, kjo ėshtė shumė e padrejtė dhe nuk ėshtė mundėsi pėr me dėshmuar mė shumė.
Kabashi iu ka drejtuar trupit gjykues se munden me mbytur, por dhe me fut nė burg, por qėndrimi i tij nuk ndryshon, duke iu kėrkuar atyre qė tė lėnė rahat. “Ju kisha lut me mė lėnė rahat. Besoj mjafton, tė thash mos mė shti me fol fjalė tė kėqija. Nėse ky gjyq u ngrit pėr me zbuluar diēka tė drejt, e nuk ka arrit me bėrė prokuroria, pse po mė shtinė mua qė nuk qon peshė”, ka deklaruar ai.
I pyetur disa herė pse nuk dėshiron tė dėshmojė, Kabashi ka deklaruar qė nuk ka mundėsi me u pėrgjigjur mė shumė.
Kjo ka bėrė qė gjykata pastaj tė liroj dėshmitarin Kabashi, ndėrsa procesi gjyqėsor do tė vazhdojė nesėr nė ora 9.00, ku edhe do tė njoftojė trupi gjykues se ēka do tė vendosė pėr dėshmitarin Kabashi./burimi: Kosovapress/

“Po e shoh Karagjiqin tu lujt tenis”
22.08.2011/13:10 - E Hėnė
Sheqet Kabashi i arrestuar dhe dėrguar nė Hagė ditė mė parė e ka nisur sot dėshminė e tij nė gjykimin ndaj rastit “Haradinaj”.Qė nga fillimi i seancės Kabashi nė vazhdimėsi nuk i ėshtė pėrgjigjur drejtpėrdrejtė pyetjeve tė prokurorit,dhe mė kėtė rast vet dėshmitari Kabashi shtroi shumė pyetje pėr prokurorin gjė qė ishte e nevojshme shumė herė pėr tė ndėrhyrė edhe gjykatėsi. Ai hetuesit ndėrkombėtarė i quajti si mė tė padrejtė se ata serbė gjatė kohės sė luftės. Ai tha se nuk ka pasur asnjė burg nė Jabllanicė, dhe se nė kazermat e kėsaj zone nuk ka pasur persona tė burgosur.
"Keni mbledh 100 dėshmi e ju kanė pėrzier, e unė nuk mund t’ua rregulloj. Nuk ka pas aty tė burgosur, aty kush ka dashur ka hy dhe ka dal, aty u kanė shtabi dhe nuk ka pas tė ndaluar. Kam qenė ushtar aty me disa tjerė tė pakėt, sepse kėta tjerėt janė bėrė komandantė”, ka thėnė Kabashi.
Ai u pa haptas se ishte i frustruar nė prokurorinė, dhe e pyeste nė vazhdimėsi se pse ėshtė arrestuar.“Nuk e di pse jom kėtu, jom nė pavijone ku rrinė kriminelėt, e pashė edhe Karagjiqin tu lujt tenis”, ka thėnė dėshmitari Kabashi./burimi: indeksonline/

Vazhdon rigjykimi i Haradinajt
Nė Gjykatėn e Hagės, sot ka vazhduar shqyrtimi i pjesshėm i ish kyeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj dhe bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj e Lahi Brahimaj.
12:33:27 / 22.08.2011
Sot pėr herė tė parė ėshtė paraqitur dėshmitari Shefqet Kabashi, i cili ka refuzuar t`i pėrgjigjet pothuajse tė gjitha pyetjeve tė Prokurorisė. Dėshmitari Kabashi ka reaguar disa herė pas pyetjeve tė prokurorit duke thėnė se nuk ka se ēfarė tė dėshmojė dhe se nuk e di arsyen pėrse e kanė arrestuar atė. Ai ka akuzuar hetuesit e prokurorisė se kanė ndryshuar deklaratat e tij dhe se e kanė detyruar tė nėnshkruaj dokumente e deklarata pa vetėdije. Dėshmitari Kabashi ka kėrkuar nga prokurori qė t`i ndėrpresė pyetjet dhe tė tregojė se ēka dėshiron nga ai.
“ Kaloni aty ku doni, tek i ashtuquajturi Burgu i Jabllanicės”, tha dėshmitari duke vazhduar, betohem se aty kurrė nuk ka pasur burg dhe as tė burgosur apo tė ndaluar”.
Dėshmitari mė pas, ka kėrkuar qė tė ndėrpritet kjo intervistė me tė, pasi nuk ka se ēka tė thotė. Ai ka akuzuar Tribunalin e Hagės pėr anshmėri nė gjykime, duke thėnė se nuk e kuptonte kėtė gjyq qė flet pėr ”5 apo 6 viktima tė supozuara, pėrderisa ai personalisht nuk merret nė pyetje pėr gjenocidin serb nė Kosovė, pėr rreth 200 tė vrarėt nga forcat serbe nė burgun e Dubravės nė tė cilin kishte qėndruar edhe ai, pėr shumė raste tė maskrimeve nėpėr bodrume qė ai kishte dijeni”. Dėshmitari Kabashi ka kėrkuar disa herė qė tė mos i bėhen mė pyetje. Ai ka thėnė se nėse dėshirojnė ta fusin nė burg, duke thėnė qė ”le ta bėjnė kėtė”, pasi ai ”nuk mund tė dėshmojė supozime, pėr tė kėnaqur prokurorinė”.
Ish-kryeministri, Ramush Haradinaj dhe dy bashkėluftėtarėt e tij po rigjykohen nga e njėjta gjykatė, e cila nė vitin 2008 e shpalli tė pafajshėm./burimi: rtk/

Ēitaku:Veprimet e qeverisė nė veri nuk rrezikojnė integrimin
Ministrja e integrimit evropian, Vlora Ēitaku tha se veprimet e qeverisė nė veri tė vendit nuk rrezikojnė aspak procesin e integrimit.
12:58:44 / 22.08.2011
“Pėrkundrazi ato paraqesin pėrmbushje tė njė parakushti tė rėndėsishėm tė Komisionit Evropian pėr procesin e integrimeve nė tėrėsi dhe atė tė liberalizimit tė vizave nė veēanti” tha Ēitaku. Ministrja e integrimit evropian, Vlora Ēitaku, tha se menaxhimi i kufijve dhe kontrolli i integruar i tyre, ėshtė njė parakusht esencial nė procesin e liberalizimit tė vizave. Ndėrkohė, luftimi i krimit tė organizuar dhe korrupsionit, ėshtė parakusht vendimtar pėr procesin e integrimit nė Bashkimin Evropian, tha ajo.
Ndėrkaq, lidhur me njohjet e fundit tė shtetit tė Kosovės, ministrja Ēitaku, tha se ndikojnė nė mėnyrė indirekte nė formė presioni nė pesė vendet e Bashkimit Evropian, tė cilat nuk e kanė njohur ende pavarėsinė e Kosovės, duke forcuar pozicionin ndėrkombėtar tė saj. Ministrja e integrimeve evropiane, Vlora Ēitaku, mbajti njė ligjėratė nė Fakultetin Filologjik nė Prishtinė, me temė: “Kosova dhe integrimet evropiane”, nė kuadėr tė seminarit ndėrkombėtar tė gjuhės, letėrsisė dhe kulturės shqiptare.

Veriu, Kuēi: Gati pėr gjykatat, por s’ka siguri
Edhe pse autoritetet kosovare nė Prishtinė deklarojnė se do tė shtrijnė kontrollin e tyre nė tė gjithė territorin e republikės, ende nė pjesėn veriore tė vendit sistemi i drejtėsisė nuk funksionon. Zv/kryeministri Hajredin Kuēi, deklaroi se gjithcka ėshtė gati pėr tė vėnė nė funksion gjykatat nė pjesėn veriore, por mungon siguria pėr jetėn e personelit tė tyre.

Merkel i bėn thirrje Beogradit tė rifillojė dialogun me Kosovėn
Nė prag tė vizitės nė Serbi, kancelarja gjermane Angela Merkel i bėri thirrje Beogradit qė tė rifillojė dialogun me Kosovėn. Nuk mund tė ketė perspektivė evropiane pėr rajonin nėse nuk bėhen tė gjitha pėrpjekjet, pavarėsisht plagėve tė sė kaluarės qė mbeten ende shumė tė thella dhe tė dhimbshme”, tha Merkel nė fjalimin e rregullt javor.

Hagė Ish-pjesėtari i UĒK-sė, Shefqet Kabashi, sot e ka shtyrė
deklarimin para Tribunalit tė Hagės rreth fajėsisė, sipas akuzės pėr shpėrfillje tė gjykatės.Gjyqtari  Alfons Orie e ka caktuar 26 gushtin, ditėn kur Kabashi duhet tė rishfaqet para Tribunalit.
Kabashi akuzohet sepse dy herė, nė qershor dhe nėntor tė vitit 2007, kishte refuzuar tė dėshmonte nė cilėsinė e dėshmitarit tė prokurorisė nė gjykimin kundėr Ramush Haradinajt, ndonėse ishte i pranishėm.

Ylli Pango fiton 1 EURO nga France 24
Bėhet hor ish-ministri i Kulturės nė Shqipėri, Ylli Pango.
Njeriu i “mbėrtheckave” e kishte paditur 3 vite mė parė nė Paris, gjigantit francez, France 24. Aryseja ishte transmetimi i videos sė famshme nė kėtė televizion.
Pango i kėrkoi gjykatės franceze tė shkallės sė parė qysh nė tetor tė vitit 2009, qė televizioni FRANCE 24 tė hiqte kėto imazhe nga sajti i tij, si dhe tė mos e shfaqte mė asnjėherė nė televizion. Gjykata franceze i dha tė drejtė Pangos, por TV FRANCE 24 e ankimoi nė Gjykatėn e Lartė njė vit pas fillimit tė procesit tė pare.
Televizioni francez u mbrojt duke argumentuar se “nuk ka pasur shkelje tė privatėsisė”. Pasi e ka shqyrtuar ēėshtjen Gjykata ka vendosur tė mos marrė parasysh kėrkesėn pėr prishjen e vendimit tė kėrkuar nga shoqėria FRANCE 24 dhe dėnon kėtė shoqėri t’i paguajė 1 euro Ylli Pangos pėr dėmtim tė imazhit moral.
Top Channel ishte dėnuar me 400.000 mijė Euro pėr videon. /indeksonline/

Kryengitėsit n'Tripoli - 'zhduket' Gaddafi
22.08.2011 E Hėnė
04: 30 Orėt e para tė sė hėnės, 22 gusht 2011, kanė shėnuar nisjen e fundit tė regjimit 42 vjeēar tė diktatorit libian, Muammar Gaddafi. Tė planifikuar me javė tė tėra, kryengritėsit opozitarė tė quajtur luftėtarė lirie nė vend, dhe rebelė jashtė, ia kanė mėsyrė marrjes sė Tripolit. Pėr befasinė e tyre, forcat e Gaddafit nuk kanė rezistuar dhe pa asnjė problem ata kanė hyrė nga tė gjitha anėt pėr tė ēliruar kryeqytetit.
Gaddafi dėrgonte nė ndėrkohė audio-mesazhe duke u bėrė thirrje fiseve qė tė ēohen nė kėmbė dhe ta mbrojnė Tripolin. Por, askush nuk i ka penguar kryengritėsit qė bashkė me qytetarėt e kėtij vendi tė festojnė furishėm nė sheshin kryesor ‘Sheshi i Gjelbėr’, qė tash do tė riemėrohet si ‘Sheshi i Martitėve’. Kryengritėsit arrestuan dy djem tė Gaddafit, Mohammedin dhe Saifin pėr tė treguar fuqinė. Por, asnjė gjurmė e vetė diktatorit. NATO-ja ka thėnė se do tė bashkėpunojė me kryengritėsit pėr situatėn e tranzicionit.


- Lajmet
-E premte, 19 gusht, 2011

Republika e Shėn Lucias njohu shtetin e Kosovės
19.08.2011
Republika e Shėn Lucias qė ndodhet nė Amerikėn Qėndrore e ka njohur sot zyrtarisht vendin tonė.
Njohja i ka ardhur Ministrisė sė Puneve tė Jashtme, ndėrsa lajmin e bėri tė ditur kėshilltari i ministrit tė Jashtėm, Artan Behrami.
Republika e Shėn Lucias ėshtė shteti i 81-tė qė njeh Republikėn e Kosovės.

Turqia kėrkon ndryshimin e teksteve tė historisė nė Kosovė
Zyrtarėt nga Turqia kėrkojnė ndryshimin e testeve shkollore tė historisė nė Kosovė.
19.08.2011
Ministri turk i Arsimit, Omer Dinēer kėrkon ndryshimin e teksteve shkollore tė historisė nė Kosovė, aty ku pėrdoren fjalė fyese pėr shtetin dhe popullin e Turqisė. Gjatė takimit me Ministrin e Arsimit, Ramė Buja, i cili theksoi se se janė duke punuar nė kėtė drejtim. Ai informoi se ėshtė formuar njė komision i veēantė i cili ka vizituar edhe Turqinė dhe ėshtė duke verifikuar faktet historike mes Kosovės dhe Turqisė. Librat e rinjė tė historisė nė Kosovė do tė jenė tė gatshme vitin e ardhshėm shkollor. Tė dy ministrat janė pajtuar pėr themelimin e njė Universiteti turk nė Kosovė./rtk/

Duan ndryshimin e historisė SHQIPTARE
19.08.2011/14:22 - E Premte
Nuk ka javė qė nė Kosovė nuk ėshtė njė ministėr apo zyrtar i lart turk. Gjatė dy javėve tė fundit ishin dy zėvendėskryeministra turq, njėri pėr ta pėruruar restaurimin e Xhamisė sė Sinan Pashės nė Prizren e tjetri pėr motive tė tjera. Destinacioni i parė i tyre nuk ėshė Prishtina, por Prizreni. Njėjtė veproi edhe ministri turk i Arsimit, Omer Dincer i cili dje (E enjte) qėndroi nė Prizren. Madje nė pamjet televizive ai "filloi tė qaj kur disa tė rinjė prizrenas qė identifikohen si turq kėnduan ilahi". E bashkėbisedimi i ministrit turk me "bashkėkombasit" e tij u zhvillua pa media, tė cilat u nxorrėn jashtė.
Ndėrsa sot (E premte), Dincer ka arritur nė Prishtinė, e kėsaj radhe me njė kėrkesė tė pazakontė: tė ndryshohen tekstet e historisė qė e mėsojnė shqiptarėt, veēmas kapitujt ku pėrdoren fjalėt fyese pėr Turqinė. I dėgjueshėm ėshtė shfaqur ministri kosovar, Ramė Buja, i cili ka thėnė se komisionet e krijuara pėr kėtė cėshtje do tė verfikojnė faktet nė mėnyrė qė tė bėhen ndryshimet nė tesktet shkollore.
"Nuk u tha se do tė ndryshohet historia, u tha qė do tė korrigjohen ata kapituj ku ka pjesė fyese pėr popullin turk. Kjo do tė korrigjohet dhe jo tė ndryshohet historia, sepse nuk mund tė ndryshojmė historinė e cila ka ndodh. Kjo do tė ndodh duke qenė tė pėrbashkėta tė dy komisionet shumė profesionale nė kėtė drejtim", ka thėnė ai.
Me kėtė logjikė tė ndryshimit tė historisė, varėsisht ēfarė epoke po jetojmė: tė komunizmit, tė pas clirimit, njė ditė - edhe serbėt do tė dalin pėr shqiptarėt si fqinjėt mė tė mirė. E mbase nė vitet nė vijim, nxėnėsit shqiptarė do tė mėsojnė nė tekstet e historisė se Gjergj Kastriot Skenderbeu nuk ka qenė njė hero por njė tradhėtar i Sulltanit. /indeksonline/

Rexhepi largon tre komandantėt e policisė nė veri
Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, ka vendosur qė tė largojė nga Policia e Kosovės, tre ish komandantėt e stacioneve policore nė veri.
Postuar: 03:28:04 / 19.08.2011
Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, ka vendosur qė tė largojė nga Policia e Kosovės, tre ish komandantėt e stacioneve policore nė veri, Bratisllav Kragovic, komandanti i stacionit policor nė Leposaviq, Radomir Radosavlevic, komandanti i stacionit policor nė Zveēan, si dhe komandantin e stacionit policor nė Zubin Potok, Zoran Milkovic.
Kjo pasi ata kanė refuzuar njė takim qė i kishte thirrur Rexhepi, pėr t’u dhėnė atyre mundėsinė ligjore tė kthimit nė polici, por jo nė pozitat qė ata kishin.
“Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, hedh poshtė ankesat e tre zyrtarėve policorė Zoran Miljkovic, Radomir Radosavljevic tė punėsuar nė Stacionin Policor nė Zubin Potok, si dhe Bratislav Kragovic, i punėsuar nė vendkalimin kufitar Jarinjė, kundėr vendimit tė Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Kosovės pėr shqiptimin e masės disiplinore Ndėrprerje e Marrėdhėnies sė Punės nė Policinė e Kosovės”, thuhet nė njoftim.
Pas refuzimit nga ana e tyre, Rexhepi ka kėrkuar nga Zyra ligjore e Policisė qė pėrfundimisht treshja tė mos jetė pjesė e Policisė sė Kosovės.
Nė njoftimin pėr media bėhet e ditur se MPB-ja sė shpejti do tė hapė konkursin pėr tė bėrė zėvendėsimin e kėtyre zyrtarėve policorė nga komuniteti serb.
Ndėrkaq, Drazho Bozhovic, Dragan Stefanovic dhe Zvezdan Spasojevic janė takuar me ministrin Rexhepi dhe tė njėjtit do tė vazhdojnė tė punojnė

KFOR-i vėrejtje Rexhepit per deklarimet
19.08.2011- E Premte
Ministrit tė Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi i ėshtė tėrhequr vėrejta nga ana e KFOR-it pėr deklaratat e tij tė “ashpra” qė po i bėn pėr pjesėn veriore tė vendit, mė saktėsisht pėr paralajmėrimin e banorėve lokalė se shpejt do tė fillojė ēarmatimi i tyre nė atė pjesė tė vendit dhe arrestimi i kriminelėve.
Zyrtarėt e KFOR-it kanė kėrkuar nga ministri Rexhepi qė tė pėrmbahet nga deklaratat e “ashpra” pėr pjesėn veriore tė vendit, sepse, sipas tyre, kėto deklarata vetėm sa po nxisin banorėt lokalė dhe po provokohet situata, shkruan gazeta Zėri.
Kėtė gjė e ka konfirmuar pėr gazetėn njė zyrtar i lartė nga KFOR-i nė kushte anonimiteti, sipas tė cilit, deklaratat e tilla tė ministrit Rexhepi mund tė provokojnė serbėt nė veri tė destabilizojnė situatėn.
“Komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler ka kritikuar ministrin Rexhepin pėr mėnyrėn se si publikisht dhe para kohe po jep deklarata tė tilla. Ai i ka rekomanduar atij qė pėr hir tė situatės, tash pėr tash tė ruhet prej deklaratave tė tilla”, citohet tė ketė thėnė ky zyrtar.

Opinioni publik nė Zvicėr “shfryhet” ndaj shqiptarėve
19.08.2011/11:08 - E Premte
Aktet e fundit kriminale tė shqiptarėve nė Zvicėr kanė nxitur edhe reagimet e opinionit publik. Nė disa prej reagimeve publike ka pasur edhe elemente tė qarta tė njollosjes dhe tė fyerjes kolektive tė shqiptarėve, shkruan “Bota Sot”.
Fyerjet mė tė rėnda publike, deri mė tash, pa dyshim, janė lansuar nga kompania “Stöhkler & Partner”. Pronari i saj, Fider Stöhkler, ka lansuar fyerjet mė poshtėruese dhe mė tė neveritshme nė adresė tė shqiptarėve. Stöhkler citohet ta kėtė quajtur kosovarėt si njerėz “tė egėr, tė pakulturuar, asocial dhe tė pa-civilizuar”.Madje, ai ka shkuar aq larg sa, siē citohet, i ka quajtur shqiptarėt si “jashtėqitje”. Stöhkler ka kritikuar politikat zviceriane ndaj emigrantėve, sidomos ndaj shqiptarėve.
“Po tė me jepej mua rasti, do ta ndiqja nga Zvicra secilin kosovar”, citohet tė ketė thėnė ai. Komuniteti i shqiptarėve nė Zvicėr i ka dėnuar ashpėr aktet kriminale tė kryera nga shqiptarėt gjatė ditėve tė fundit.
Nė njė deklaratė publike, ky komunitet distancohet nga ēfarėdo akti kriminal tė kryer nga bashkėkombėsit tanė, por kundėrshton fajėsimin kolektiv tė shqiptarėve pėr krimet e kryera nga kriminelėt ordinerė.

Jahjaga e Berisha takohen nė Vlorė
Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga dhe kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha janė takuar nė Vlorė. Kryeministri Berisha vlerėsoi vendosmėrinė e autoriteteve tė Qeverisė sė Kosovės pėr zbatimin e ligjit dhe tė rendit kushtetues nė tė gjithė territorin e saj.
Postuar: 12:56:11 / 19.08.2011
Nė njoftimin pėr media tė presidencės thuhet se kryeministri vlerėsoi rolin qė presidentja Jahjaga ka luajtur e po luan nė rritjen dhe konsolidimin e Republikės sė Kosovės si faktor paqeje dhe stabiliteti nė Ballkan.
“Kryeministri Berisha zhvilloi dje pasdite njė takim tė ngrohtė e miqėsor me Presidenten e Republikės sė Kosovės, znj. Atifete Jahjaga, nė rezidencėn qeveritare nė qytetin e Vlorės, ku ajo po kalon disa ditė pushimesh... Kryeministri Berisha theksoi se progresi i gjithanshėm i Kosovės, funksionimi i shtetit ligjor dhe institucional kanė bėrė qė Kosova gjithnjė e mė shumė tė shndėrrohet nė njė faktor tė rėndėsishėm bashkėpunimi, mirėkuptimi e integrimi rajonal”, thuhet nė njoftim.
Presidentja Jahjaga e falėnderoi kryeministrin Berisha pėr tė gjithė mbėshtetjen qė ai i ka dhėnė dhe i jep Republikės sė Kosovės.
Nė kėtė takim thuhet se ėshtė diskutuar pėr bashkėpunimin politik dhe nė tė gjithė fushat midis Shqipėrisė dhe Kosovės, pėr pėrpjekjen e pėrbashkėt nė njohjen e mėtejshme dhe konsolidimin e pozicionit ndėrkombėtar tė Republikės sė Kosovės.

KFOR-i ndalon njė autobus me udhėtarė nga Serbia
KFOR-i ka ndaluar njė autobus me udhėtarė nga Serbia nė pikėn kufitare nė Bėrnjak tė Zubin Potokut.
Postuar: 11:09:22 / 19.08.2011
Sipas agjencisė sė lajmeve ”Kosovapress”, “Autobusėt serbė ka tre ditė qė nuk po lejohen tė hyjnė nė territorin e Kosovės as nga Bėrnjaku”. Sipas kėsaj agjencie, aty ushtarėt e KFOR-it kanė ndėrtuar pothuajse ‘kala’ nga elemente tė betonit tė larta deri nė tre metra.
Ndėrkaq thuhet se nė pikėn tjetėr kufitare, pėrkatėsisht nė Jarinje ėshtė mė lehtė tė kalohet, sepse ushtarėt amerikanė kėrkojnė letėrnjoftimet dhe i lėshojnė udhėtarėt pa vonesa tė mėdha, pavarėsisht nga janė ata.

DASH, antiterrorizmi: Shqipėria nė rregull
E Premte, 19 Gusht 2011 14:58
Tiranė – Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi raportin pėr luftėn kundėr terrorizmit pėr vitin 2010, ku nė pjesėn pėr Shqipėrinė vihet nė dukje se janė bėrė pėrmirėsime.
Nė kėtė raport vjetor tė DASH, thuhet se “Qeveria shqiptare ka punuar pėr ndryshimin e dispozitave kundėr terrorizmit tė Kodit Penal; ajo ka mbajtur tė ngrira pasuritė e dy individėve dhe 13 fondacioneve e kompanive tė pėrfshira nė listėn e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė si financuese tė identifikuara tė terrorizmit, si dhe ka krijuar njė ligj pėr konfiskimin e pasurisė, tė siguruar nėpėrmjet veprimtarisė kriminale”.
Ndėrkohė raporti vėren se Policia Kufitare e Shqipėrisė ka pėrmirėsuar vazhdimisht sigurinė nė pikat kufitare dhe nė zonat e gjera midis pikave zyrtare tė kalimit kufitar dhe ka ngritur patrulla lėvizėse nėpėr male pėrgjatė kufirit, qė kanė ēuar nė arrestime dhe sekuestrime tė narkotikėve. Gjithashtu, raporti nėnvizon se Shqipėria vazhdon tė bashkėpunojė me organizatat rajonale dhe multilaterale tė fokusuara nė luftėn kundėr terrorizmit./LajmeShqip/

...shkoēitem nga lajmet e djeshme:
Hagė, ish-Kryeministri - mbarė e nisi
18.08.2011/21:18 - E Enjte
Nisi rigjykimi i pritur i ish kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj. Qysh nė ditėn e parė ka nisur mbarė seanca pėr ish-komandantin e Zonės Operative tė Dukagjinit tė UĒK-sė, Haradinaj dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Lahi Brahimajt dhe Idriz Balajt. Pėr faktin e vetėm se kryetari i Trupit Gjykues ka kundėrshtuar paraqitjen e provave qė kanė qenė edhe nė gjykimin e parė. Njėri prej prokurorėve ka paraqitur tė dhėna nga libri i Bardh Hamzajt “Rrėfim pėr luftėn dhe lirinė”, qė pėrmban intervista me Haradinajn por qė janė kundėrshtuar nga avokatėt mbrojtės qė libri nuk mund tė shėrbej si provė. Pėr fillimin e mbarė tė seancės janė shprehur edhe zyrtarė tė AAK-sė duke besuar nė pafajėsinė e kryetarit tė tyre. Gjatė ditės ėshtė arrestuar dhe trasnferuar nė Tribunalin e Hagės njėri prej dėshmitarėve kryesor, Shefqet Kabashi qė kishte refuzuar tė dėshmonte kundėr Ramush Haradinajt nė procesin e vitit 2007. /indeksonline/

Zhduket nė Eritrea James Berisha
August 18, 2011 at 6:56pm
Prishtinė – Burime tė Portalit LajmeShqip.com kanė bėrė tė ditur se dy ditė mė parė ėshtė zhdukur lobuesi i njohur pėr pavarėsinė e Kosovės, James Berisha.
Sipas kėtyre burimeve, ai, bashkė me aeroplanin e tij, ėshtė zhdukur nė Asmara tė Eritresė, nė udhėtimin e tij tė gjatė pėr sensibilizimin shteteve afrikane me kėrkesėn pėr njohjen e shtetit mė tė ri tė Evropės.
“Nėse nuk lajmėrohem deri tė mėrkurėn, duhet ta dini se jam arrestuar nė Asmara tė Eritresė”, iu ka shkruar ai para disa ditėsh miqve tė tij.
Shenjat e rrezikut pėr tė janė paraqitur sapo ai ka ateruar nė Aeroportin e Asmaras, tė hėnėn, kur ėshtė pėrballur me probleme me vendorėt eritreas.
Ndėrkohė, sipas agjendės sė tij, James Berisha ėshtė dashur qė dje tė kthehet nė Sudan, por kjo nuk ka ndodhur.
Bėhet e ditur se miqtė e Berishės tashmė i kanė sensibilizuar ambasadat mė tė afėrta tė Kosovės dhe tė Shqipėrisė, me zhdukjen e tij.
Kohė mė parė, lobuesi i njohur pėr pavarėsinė e Kosovės, James Berisha, ka nisur lobimin e tij pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nė vendet afrikane. (LajmeShqip.com)


- Lajmet
-E enjte, 18 gusht, 2011


Benini e njeh Kosovėn
18.08.2011 - E Enjte
Ora: 01:09 Zyra e zėvendėskryeministrit tė parė Behgjet Pacolli pėrmes njė njoftimi pėr media ka konfirmuar se Benin ėshtė shteti i 80-tė qė ka njohur shtetin e Kosovės. Vendimi pėr njohje i ėshtė dorėzuar sot Pacollit nga presidenti i kėtij vendi Yayi Boni.
“Njohja nga Benini i ėshtė dorėzuar sot, zėvendėskryeministrit tė parė tė Qeverisė sė Kosovės, z.Behgjet Pacolli nga Presidenti i Beninit Yayi Boni gjatė takimit zyrtar. Kjo njohje ėshtė rezultat i aktiviteteve tė vazhdueshme lobuese tė zotit Pacolli nė kuadėr tė diplomacisė sė tij nė shtetet ve e veē. Gjatė ditės ju dėrgojmė edhe notėn verbale tė njohjes. Republika e Beninit kufizohet me Togon, Nigerinė, Burkina Fason dhe Nigerin. Kryeqyteti i Beninit ėshtė Porto Novo me njė sipėrfaqe prej 110 mijė kilometrash dhe me rreth 9 milion banorė.Aktivitetet lobuese tė zotit Pacolli do tė vazhdojnė edhe nė ditėt nė vijim me qė rast pėr njohjet do tė informoni me kohė”, thuhet nė njoftimin nga zyra e zėvendėskryeministrit Pacollit.

Ora: 00:40 Republika e Beninit ėshtė bėrė shteti i 80 qė e ka njohur Republikėn e Kosovės – shtet i pavarur dhe sovran, mėson portali Indeksonline, nga burime tė afėrta me zv/kryeminsitrin Pacolli. Njoftimi zyrtar pritet tė arrijė shumė shpejt.

ora: 00;03 Ēeku: Aksioni nė veri nuk ishte kundėr serbėve
Agim Ēeku, ministėr i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės i tha Zėrit tė Amerikės se veriu i Kosovės nuk mund tė ndahet. Ēeku tha se ajo qė bėri qeveria kur mori nė kontroll dy pikat doganore nė veri nuk ishte njė ēėshtje politike por ishte ēėshtje e sigurisė.
Ai tha se qeveria e Kosovės demonstroi se ky nuk ishte njė aksion kundėr popullsisė serbe nė veri sepse ajo ofroi ndihmė humanitare pėr banorėt nėse kjo do tė ishte e nevojshme.
Ēeku tha se qeveria e tij ėshtė pėr zgjidhjen e problemeve me dialog por ēėshtja e kufirit nuk mund tė negociohet. “Qeveria e Kosovės ka tė drejtė tė vendosė kontrollin e saj nė tė gjithė vendin”, tha ministri.
Ēeku tha se problemi i veriut tė Kosovės mund tė zgjidhet duke i bėrė trysni Beogradit tė ndalė financimin dhe nxitjen e popullsisė me pėrkatėsi etnike serbe qė jeton atje.


- Lajmet
-E mėrkurė, 17 gusht, 2011

..trup e trup:

- Nxihet akoma mė shumė imazhi i shqiptarėve nė Zvicėr. dhe me gjere ne Evropė
- Kosovarėt e prejnė nė fyt zviceranin
- Ne Bratisllavė tė Sllovakisė kosovari Jeton Vokrri e vret Veton Gėrgurin
- Reeker: Kosova ka tė drejtė tė shtrij rendin nė veri
- Fitou: Veriu, asgjė mė shumė se Ahtisari
- Thaēi: As ndarje, as status special
- NATO: Miki–bodigardi i Oliver Ivanoviqit, dirigjues i Rojave tė Urės
- Gjatė aksionit, ROSU nuk shkeli nė Jarinjė
- Veri, thellohen pėrēarjet e serbėve: Tadiqi, tradhtar!
- Prostituta serbe: Nė Kosovė pėr bukė

...me hapur:
Kosovarėt e prejnė nė fyt zviceranin
17.08.2011/02:22 - E Mėrkurė
Nxihet akoma mė shumė imazhi i shqiptarėve nė Zvicėr. Bashkėatdhetarėt tanė atje janė pėrfshirė nė njė tjetėr incident tė turpshėm.
Dy kosovarė (njėri 33 dhe njėri 31 vjeē) kanė zbritur nga njė taksi, tė hėnėn mbrėma dhe janė drejtuar tek tavolina e dy personave nė njė restoran nė qytezėn Interlaken, nė kantonin e Bernit. Aty po pinin birra Roland Gehrig (38 vjeē) dhe Kari Z. (45 vjeē), ky i fundit politikan i njohur i partisė SVP, mė e madhje nė Parlamentin Federal. Kosovarėt bėrtitėn:” Zviceranė m…i”, dhe Kari Z. reagoi me njė Ēka? e vazhdoi birrėn e tij.
Njėri nga kosovarėt e nxori menjėherė njė thikė dhe e preu atė nė fyt. Shpėrtheu shumė gjak, dhe ai u ndihmua nga miku i tij.
Kosovarėt ikėn dhe njė operacion i madh policor nisi. Ata u kapėn nga policia pas disa orėsh dhe po mbahen nė arrest, konfirmoi policia e kantonit tė Bernit.
Mjekėt nė spitalin e Interlakenit luftuan pėr jetėn e politikanit popullor dhe ai qėndroi njė kohė nė kujdes intensiv. Raportohet se tani ėshtė jashtė rrezikut pėr jetėn. Incidenti ndodhi nė ditėn e njėjtė qė kosovari Shani S, vrau nė Zvicėr gruan e tij dhe njė punėtore sociale zvicerane. /indeksonline/

Jeton V. vret Vigan G. nė Sllovaki
17.08.2011/14:27 - E Mėrkurė
Viktima Vigan G. bartet me auto-ambulancė
Njė krim i rėndė ka tronditur Sllovakinė. Progtaonistė bėhen shqiptarėt e Kosovės. Policia nė Bratisllavė ka thėnė se e ka identifikuar Jeton Vokrrin (nga Podujeva), si vrasėsin e Vigan Gėrgurit, vrasje e ndodhur tė premten mbrėma nė kryeqytetin sllovak.
Policia po e kėrkon vrasėsi nė bashkėpunim me policinė e Republikės Ēeke dhe Hungarisė, dhe ka kėrkuar edhe ndihmėn e Interpolit.
Teksa viktima po ecte pėr tė hyrė nė njė taksi, ai u ndal nga Jeton Vokrri dhe u qėllua me armė katėr herė – tri herė nė gjoks dhe njė herė nė abdomen. Mediat nė Sllovaki raportojnė se bėhet fjalė pėr qerim hesapesh nė tregun e drogės dhe mafias. /indeksonline/

Kosova ka tė drejtė tė shtrij rendin nė veri
17.08.2011/11:13 - E Mėrkurė
12: 30 Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ripėrsėrisin qėndrimin se pėrkundėr situatės sė re nė veri, ēėshtja e ndarjes sė Kosovės pėr asnjė kusht nuk mund tė bisedohet. Porosinė e solli sot nė Prishtinė, Zėvendės ndihmės sekretari amerikan i Shtetit pėr Evropė dhe Euroazi, Filip Reeker. Ai u taku me kryeministrin Hashim Thaēi, ndėrsa potencoi se Washingtoni ėshtė i interesuar pėr zbatim tė planit tė Ahtisarit dhe shtrirje tė sundimit tė ligjit nė veri.
Zyrtari i lartė amerikan ka komentuar edhe propozimet e fundit pėr status special nė atė pjesė. Reeker duke mos u ndalur direkt nė kėtė ēėshtje theksoi se Kosova ėshtė shtet sovran dhe ka tė drejt tė shtrij autoritetin nė gjithė territorin.
“Kosova ėshtė njė shtet sovran dhe i pavarur dhe ka tė drejtė tė shtrij autoritetin e vet nė gjithė territorin”, tha zyrtari amerikan.
11: 13 Ka arritur pėr njė vizitė tė shkurtėr nė Kosovė, Philip Reeker, zėvendės ndihmės sekretar i Shtetit amerikan. Ai nė ora 10:00 ėshtė pritur nga Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaci ndėrsa pritet tė prononcohte pėr media nė ora 12:00. Riker pritet tė ofroj mbėshtetjen e shtetit amerikan pėr zhvillimet e fundit, vecmas mos cėnimin e integritetit tė Kosovės dhe nevojėn e vazhdimit tė dialogut me Serbinė.

Portali lajme shqip publikon sot n'ora 16:15 nje lajm te cilin e kategorizon si lajm kryesor me titull:

NATO (pjesa:10): Miki – bodigardi i Oliver Ivanoviqit, dirigjues i Rojave tė Urės
Mitrovicė – Truproja e Oliver Ivanoviqit, Dimitrij Janiēijeviq–Miki, njihet si njė prej nyjeve tė organizimit tė trazirave nė veri. Ai kishte kėrkuar punė nė OSBE, por ishte refuzuar, pėr shkak tė biografisė sė tij tė errėt dhe kriminale.
Dimitrij Janiēijeviq–Miki (1978), ka qenė truprojė e njėrit nga liderėt e serbėve tė veriut, Oliver Ivanoviq. Dokumenti konfidencial i NATO-s e pėrshkruan atė si njė person problematik tė veriut, i implikuar kudo nė incidentet dhe trazirat e pasluftės, nė atė pjesė tė Kosovės.
“Ėshtė njė nga njerėzit e njohur me “Motorola””, shkruan nė dokument. Kėshtu identifikoheshin Rojat e Urės, ata qė pėr vite me radhė ishin pengesė e projekteve pėr shtrirjen e rendit dhe tė ligjit nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.
Truproja e Oliver Ivanoviqit njihet edhe si njė prej nyjeve tė organizimit tė trazirave nė veri.Ai disa herė i ka sulmuar pjesėtarėt e OSBE-sė nė Leposaviq, kurse sė bashku me Raliq Joviqin, shkruan nė dokument, ka hapur njė kafene te Tre Rrokaqiejt, ku ka bėrė tregti me armė dhe i ka pėrdorur ato nė organizimet kundėr njerėzve (shqiptarėve tė veriut dhe tė tjerėve qė kanė menduar ndryshe nga ata qė donin trazira dhe destabilizim nė veri tė Mitrovicės).
I implikuar nė trazira tė shumta dhe demonstrata kundėr pėrfaqėsuesve civilė ndėrkombėtarė, por edhe kundėr forcave tė policisė dhe tė KFOR-it, nė veri tė Kosovės, truproja e Oliver Ivanoviqit, Dimitrij Janiēijeviq – Miki, shpesh ka pasur probleme me policinė civile tė SHBA-sė (CIVPOL US.) qė vepronte nė veri, shkruan nė dokumentin e NATO-s.
Dokumenti e definon “Mikin” si person qė ka mbajtur lidhje tė ngushta nė organizimin e bandave serbe nė veri tė Kosovės dhe qė ka pasur kontakte dhe kontroll tė vazhdueshėm, njė kohė tė gjatė, me “Rojat e Urės”, famėkėqinjtė qė i ka dirigjuar nė verpimtarinė e tyre.
Dimitrij Janiēijeviq – Miki, shkruan nė dokument, mė vonė ka kėrkuar punė nė misionin e OSBE-sė, por ėshtė refuzuar, pėr shkak tė biografisė sė tij tė errėt.

Prostituta serbe: Nė Kosovė pėr bukė
17.08.2011/15:45 - E Mėrkurė
Pak ditė pas arrestimit nga Policia e Kosovės tė 19 personave, shumica serb, pėr trafikim me njerėz, njė prostitutė nga Serbia ka rrėfyer pėr Blic, “punėn” e saj nė Kosovė.
Z.S, 32 vjeē nga Krushevci thotė se kishte ardhur nė Kosovė pėr tė siguruar “bukėn e gojės”. Nė fillim i kishin thėnė se do tė punonte si hostes (mikėpritėse), nė njė klub. Mė pas ia kishin marrė dokumentet dhe e kishin detyruar tė punoėj si prostitutė, duke e rrahur e duke e mbajtur tė lidhur. E kishin xhiruar me telefon dhe e kishin kėrcėnuar se nėse ikėn, xhirimin do t’ia tregonin familjes. Ajo punon si prostitutė nė njė klub qė gjendet ndėrmjet magjistrales Prishtinė – Mitrovicė.
‘Kėta njerėz nuk janė naivė. Tė gjithė janė kriminelė nga Shqipėra. Na mbajnė kėtu tė mbyllura.
Askush nuk mund tė bėjė gjė kundėr tyre. Unė kam lėnė atje burrin dhe dy fėmijtė, duke menduar se do tė fitojė ndonjė para. Nuk mė lėnė tė flas me familjen, por ndonjėherė u dėrgoj para. Disa herė kam provuar tė bėjė vetėvrasje, por shpresoj se njė ditė do tė dal nga kjo”, i ka thėnė Z.S gazetarit tė Blicit qė u paraqit si klient i interesuar pėr shėrbimet e saj seksuale.
Policia e Kosovės dhe EULEX-i po vazhdon hetimet pėr tė gjetur se kush nga Serbia ėshtė i pėrfshirė nė trafikun e grave nė Kosovė. /indeksonline/

Thaēi: As ndarje, as status special
17.08.2011/14:40 - E Mėrkurė
Nė mbledhjen e qeverisė, kryeministri Hashim Thaēi ka ēmuar fort mbėshtetjen qė qeveria amerikane ka dhėnė pėr Kosovėn vazhdimisht, dhe sė fundi edhe nėpėrmjet Philip Reekerit. "Ishte konkludim i pėrbashkėt se qeveria veproi drejt dhe nuk do tė ketė kthim pas nė status quo" ka thėnė Thaēi, duke pohuar pėlqimin e Amerikės pėr shtrirjen e autoritetit nė krejt territorin. Ai ka ripėrsėritur qėndrimin se nė veri do tė shkatėrrohet njėherė e mire kontrabanda e krimi i kryer nė marrėdhėnie tė mira mes shqiptarėve e serbėve.
"Ēėshtja e dialogut me Serbinė ėshtė krejt tjetėr. Pėr rregullimin e brendshėm vendosiēm vetėm ne duke u mbėshtetur nė Kushtetutėn, ligjet dhe dokumentin e Presidentit Ahtisaari. Beogradi nuk mund tė vazhdoj tutje, me njėrėn kėmbė nė Bruksel e tjetrėn nė Kosovė. Nuk do tė ketė ndarje apo status special brenda territorit tė Kosovės. Janė tema tė kota. Tė ekzagjeruara. Asnjė zyrtari tė Kosovės, asnjė ndėrkombėtar nuk i ka prezantuar dokumente apo ide pėr ndarje" ka thėnė Thaēi. /indeksonline/

Fitou: Veriu, asgjė mė shumė se Ahtisari
E Mėrkurė, 17 Gusht 2011 15:14
Prishtinė – Ambasadori francez nė Prishtinė, Jean-Francois Fitou, thekson “se serbėve tė veriut dhe tė jugut duhet t’u jepen tė gjitha garancitė, tė gjitha tė drejtat pėr tė jetuar nė shtetin e Kosovės” dhe porosit tė gjithė ata qė pėrmendin dhe mundohen tė gjejnė modele pėr veriun, tė lexojnė Pakon Ahtisaari.
“Zgjidhjet pėr veriun rrjedhin nga Pakoja e Ahtisaarit”, citohet diplomati francez nė titullin e njė interviste, tė botuar sot tė pėrditshmen “Koha Ditore”.
“Nė Planin e Ahtisaarit ėshtė e vendosur gjithēka. Ėshtė plani mė i avancuar, me arkitekturėn mė tė mirė institucionale nė Evropė”, ėshtė shrehur ai.
“Unė e di edhe modelin e Skotlandės, edhe tė Holandės, Belgjikės Tirolit Jugor….i di tė gjitha. Janė vende tė mira dhe i kam vizituar. Por askund, asnjėri nga kėto plane nuk ėshtė mė i avancuar se Plani i Ahtisaarit”, citohet ambasadori francez.
“Plani i Ahtisaarit u jep ēdo mundėsi komunitetit serb qė tė kenė tė drejtat mė tė avancuara nė Evropė”, thekson ambasadori Fitou./lsh/

Reeker: Kufijtė Kosovės, tė paprekshėm
Lajme Shqip E Mėrkurė, 17 Gusht 2011 13:01
Prishtinė – Njė mesazh i prerė dhe i qartė i Washingtonit zyrtar ėshtė pėrcjellė sot nė Prishtinė, pas zhvillimeve mė tė fundit nė Kosovė.
Zv/Ndihmėssekretari Amerikan i Shtetit pėr Evropėn dhe Evroazinė, Philip Reeker, ka deklaruar sot nė Prishtinė se Kosova ėshtė shtet i pavarur dhe sovran, kurse ēėshtja e integritetit tė saj territorial ėshtė e sqaruar pėrfundimisht.
Ajo qė mbetet ta bėjmė tash ėshtė qė tė pėrqendrohemi nė shtrirjen e rendit dhe tė ligjit nė mbarė Kosovėn, e edhe nė veri, ka thėnė prerė, zyrtari i lartė amerikan.
Zv/Ndihmėssekretari Amerikan i Shtetit pėr Evropėn dhe Evroazinė, Philip Reeker, po qėndron sot nė nnjė vizitė zyrtare nė Prishtinė, ku po takon zyrtarė tė lartė tė vendit, ndėrkohė qė do ta vizitojė edhe Manastirin e Graēanicės. (LajmeShqip.com)

Veri, thellohen pėrēarjet e serbėve: Tadiqi, tradhtar!
Lajme Shqip E Mėrkurė, 17 Gusht 2011 12:47
Mitrovicė – Marrėveshja me KFOR-in pėr heqjen e barrikadave dhe vendosjen e rendit dhe tė ligjit nė veri tė Kosovės, ka thelluar hendekun e pėrēarjeve dhe kundėrshitmeve midis serbėve. Burime tė portalit LajmeShqip.com, nė veri tė Kosovės, bėjnė tė ditur se janė thelluar dukshėm pėrēarjet midis strukturave tė MUP-it dhe pėrfaqėsuesve dhe veprimtarėve tė tjerė tė inteeligjencės sė Serbisė, qė kanė operuar ilegalisht nė atė pjesė tė vendit.
Marko Jakshiq, Milan Ivanoviq, Sllavisha Ristiq dhe Dragisha Miloviq janė bėrė bashkė me tė ashtuquajturin kryetar i veriut tė Mitrovicės, Krstimir Pantiq, nė mospranimin e Marrėveshjes sė arritur midid qeverisė dhe KFOR-it.
Ata theksojnė se kjo marrėveshje ėshtė arritur nė dėm tė serbėve tė Kosovės dhe nuk do tė respektohet, e as nuk do tė zbatohet.
Kėta pėrfaqėsues tė serbėve tė veriut tė Kosovės e kanė akuzuar edhe qeverinė e Serbisė dhe presidentin Tadiq, si shitės tė interesave tė serbėve tė Kosovės, duke i thelluar pėrēarjet e spektrit politik, atij ilegal ushtarako-policor dhe strukturave paralele nė veri. (LajmeShqip.com)

Gjatė aksionit, ROSU nuk shkeli nė Jarinjė
17.08.2011/07:49 - E Mėrkurė
Njėsia elite e policisė, ROSU, ishte nisur nė orėt e darkės sė 25 korrikut pėr tė vėnė nėn kontroll pikėn kufitare nė Jarinje, por ishte bllokuar rrugės nga serbė lokalė. Kishte mbetur diku nė Leposaviq. Pastaj, pas orėsh tė tėra qėndrimi para njė barrikadė, kishte vendosur tė zmbrapsjes, ndryshe nga konvoji qė ishte nisur pėr nė portėn doganore nė Bėrnjak ku kishte mbėrritur fare lehtė, raporton “Koha Ditore”.
Zyrtarė qeveritarė kurrė nuk e kanė treguar kėtė detaj. Janė pėrpjekur pėr ta fshehur edhe tash. Publikimin e kėtij detaji e kanė kualifikuar disa edhe si “informatė e privilegjuar”. /indeksonline/


- Lajmet
-E marte, 16 gusht, 2011


Guinea dhe Nigeria e njohin Kosovėn
Guinea dhe Nigeria e njohin Kosovėn Prishtinė – Kabineti i Zv/kryeministrit tė parė tė Republikės sė Kosovės, Behgjet Pacolli, ka bėrė tė ditur pėr dy njohje tė reja tė shtetit tė Kosovės, qė vijnė nga Afrika.
Republika e Guinea Conacru dhe Republika e Nigerit e kanė njohur Republikėn e Kosovės. Detajet tjera tė njohjes do tė bėhen tė ditura mė vonė, ka njoftuar kabineti i Pacollit. /LajmeSh/

Kosova njihet nga Republika e Nigerit dhe Guinea Conakry
ora: 02:14:39 / 16.08.2011
Zėvendėskryeministri i parė i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės,z.Behgjet Pacolli konfirmon zyrtarisht nga kontinenti i Afrikės se Republika e Guinesė Conakry dhe Republika e Nigerit, janė shtetet e radhės tė cilat e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės.
Zėvendėskryeministri i parė i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės,z.Behgjet Pacolli konfirmon zyrtarisht nga kontinenti i Afrikės se Republika e Guinesė Conakry dhe Republika e Nigerit, janė shtetet e radhės tė cilat e kanė njohur pavarėsinė e Republikės sė Kosovės.
Kėto njohje vijnė pas aktivitetit tė dendur lobues tė zėvendėskryeministrit Pacolli.
Brenda ditės priten njoftime pėr detajet e kėtyre njohjeve.
Me keto dy shtete, numri i vendeve qe kanė njohur Kosovėn arrinė nė 79./rtk/

Marko Jakshiē: Beogradi na tradhtoi
ora: 03:26:10 / 16.08.2011
Marko Jakshiē, njėri nga liderėt e serbėve nė veri tė Mitrovicės, ka akuzuar autoritetet e Beogradit pėr tradhėti ndaj serbėve tė Kosovės. Ndėrkohė qė situata e sigurisė nė veri vlersohet e qetė, ndėrsa punimet nė urėn e fshatit Prilluzhė po vazhdojnė.
Nė Leposaviē, takimi i pėrbashkėt i pėrfaqėsuesve tė katėr komunave paralele ėshtė ndėrprerė dhe nuk dihet a do tė vazhdojė, njofton agjencia e lajmeve kosovapress. Njėri ndėr lideerėt e serbėve lokal, Marko Jakshiē tha se serbėt e Kosovės janė kundėr marrėveshjes mes Tadiēit dhe Thaēit. Ai ka akuzuar autoritet e Beogradit pėr tradhti ndaj serbėve tė Kososvės.
Nė anėn tjetėr, Ministri i Punėve tė Brendshme i Serbisė, Ivica Daciē, ka thėnė se “Serbia duhet t’ia dėrgoj njė mesazh tė qartė bashkėsisė ndėrkombėtare se e do paqen me shqiptarėt, por se ata, siē tha ai nuk duhet tė provokojnė serbėt dhe tė fshihen pas “vėllait tė madh”.
E megjithatė, situata nė veri tė Kosovės vlerėsohet e qetė, ndėrsa pikat kufitare 1 dhe 31 vazhdojnė tė kontrollohen nga forcat paqeruajtėse tė NATO-s. Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės pėr rajonin e Mitrovicės, Besim Hoti konfirmoi pėr Radio Kosovėn se gjatė natės sė kaluar nuk ėshtė regjistruar ndonjė rast qė do tė prishte qetėsinė e krijuar.

NATO: Sllavisha Ristiq i ftoi serbėt nė luftė tė re
Mitrovicė – Portali LajmeShqip.com, nė vazhdėn e publikimit tė dokumentit konfidencial tė NATO-s pėr biografitė dhe tė bėmat e krerėve serbė nė veri tė Kosovės, publikon fragmentin qė flet pėr “nacionalistin e moderuar”, Sllavisha Ristiq. Ai, ndonėse mė bashkėpunues me ndėrkombėtarėt, megjithatė nuk kishte hezituar nė vitin 2001, qė t’i ftojė serbėt e Kosovės nė njė luftė tė re.
Sllavisha Ristiq (1960), ėshtė pėrfaqėsues i Partisė Demoktratike tė Serbisė dhe i ashtuquajtur kryetar i Komunės sė Zubin Potokut, njėherit pėrfaqėsues i Kėshillit Nacional Serb nė kėtė komunė. Me profesion ekonomist, nė pranverėn e vitit 2001 ai u emėrua kryetar i Nėnkomitetit pėr kthimin e refugjatėve serbė nė Kosovė.
Dokumenti i NATO-s e pasqyron atė si njė militant tė “kauzės serbe”, por me “tone mė tė moderuara”. Ristiq, pas luftės nė Kosovė kishte kėrkuar me ngulm nga bashkėsia ndėrkombėtare, siē ka thėnė ai, “kthimin e tė zhvendosurve serbė nė Kosovė, ashtu siē i kanė kthyer edhe shqiptarėt”.
Karakter i qetė dhe me vetėkontroll, Ristiq pėrshkruhet nė dokument si person qė vazhdimisht tenton t’i ikė temės qendrore, gjatė bisedave. Ai ka njė papajtueshmėri tė plotė me bashkėsinė ndėrkombėtare nė Kosovė dhe i akuzon ata se nuk e kanė zgjidhur drejtė ēėshtjen e Millosheviqit. Megjithatė, politikisht, thuhet nė dokument, Sllavisha Ristiq, ėshtė nė kundėrshtim tė vazhdueshėm me pėrfaqėsuesin e SPS-it nė Zubin Potok, Zoran Vuloviq./lsh/

Ēanak: Problemi i Kosovės e Serbisė zgjidhet me integrimin nė BE
ora: 01:56:55 / 16.08.2011
Kryetari i Ligės Socialdemokrate tė Vojvodinės dhe deputet i kuvendit serb, Nenad Ēanak, ka thėnė se nuk ka kuptim dilema e Serbisė qė tė zgjedhė ndėrmjet Kosovės dhe Bashkimit Evropian.
Ēanak ka thėnė se rreth Kosovės luhet lojė kuazipatriotike qė sillet rreth formės e jo pėrmbajtjes dhe e cila shpie “nė riciklimin e mallkimit tė Lazarit dhe miteve tjera historike”.
Ai ka thėnė se problemi i dy vendeve zgjidhet me pėrshpejtimin e integrimit tė Kosovės e Serbisė nė BE, me standardet tė njėjta pėr tė dy vendet.

”Hill International”, njofton pėr mbikėqyrje tė autostradės
12:50:55 / 16.08.2011
Kompania amerikane ”Hill International”, me seli nė Nju Xhersi , ka njoftuar pėr marrjen e kontratės pėr mbikėqyrjen e punimeve tė autostradės Morinė-Merdar.
Kompania ”Hill...”, ka mbi tre mijė puntorė dhe mbi 100 zyra nė botė. Nė SHBA ajo rangohet kompania e tetė mė e madhe nė menaxhimin dhe mbikėqyrjen e ndėrtimeve.

Berisha, Eliza Dukshut pasaportė biometrike
E marte, 16 Gusht 2011 15:39
Tiranė – Kryeministri Sali Berisha dha njė pritje pėr aktoren e mirėnjohur tė Hollivudit, me origjinė shqiptare, Eliza Dushku, e cila po viziton vendin tonė pėr realizimin e njė dokumentari qė do tė promovojė nė botė Shqipėrinė.
Sipas njoftimit pėr shtyp nga Kryeministria, gjatė kėsaj pritje z. Berisha i dorėzoi Eliza Dushkut pasaportėn biometrike shqiptare dhe kartėn e identitetit, pas kėrkesės sė saj pėr t’u pajisur me shtetėsinė dhe dokumentet shqiptare tė identifikimit. Aktorja Dushku u shpreh se ndjehej krenare qė tashmė zotėronte dhe pasaportėn shqiptare.
Mė pas, biseda vazhdoi e ngrohtė rreth Shqipėrisė, bukuritė e sė cilės tėrheqin ēdo vit e mė shumė vizitorė tė huaj, zhvillimit tė vendit dhe veēanėrisht, turizmit. Dushku e njohu Kryeministrin me vizitat qė ajo kishte zhvilluar nė disa qytete tė vendit, nga jugu nė veri dhe impresionet e saj gjatė kėtij udhėtimi, tė cilin ajo e cilėsoi mbresėlėnės dhe qė i mundėsoi tė njihej me natyrėn, historinė, traditat, artin dhe kulturėn shqiptare.
Kryeministri Berisha vlerėsoi faktin qė aktorja e mirėnjohur ishte pjesė e projektit pėr realizimin e dokumentarit qė promovon Shqipėrinė turistike, historinė, traditat dhe potencialet e saj. Sipas tij, kjo iniciativė do tė jetė njė kontribut i ēmuar pėr bėrjen tė njohur edhe mė gjerė tė bukurive tė Shqipėrisė dhe promovimin e turizmit shqiptar, e cila kėtė vit ėshtė shpallur nga Lonely Planet si njė ndėr destinacionet kryesore turistike tė botės.
“Shqipėria, tha kryeministri, me peisazhin e saj unik, ku ndėrthuren malet me detin dhe liqenet, po bėhet njė destinacion gjithnjė e mė i preferuar pėr turistėt e huaj, qė edhe kėtė vit kanė vizituar nė njė numėr shumė tė lartė Shqipėrinė. Ne kemi bėrė investime tė mėdha pėr tė mbėshtetur zhvillimin e turizmit nė infrastrukturėn rrugore, sikundėr po ndėrtojmė impiante tė fuqishme pėr pastrimin e ujėrave, kemi ndėrmarrė nisma fiskale pėr pėrjashtimin nga taksat pėr njė periudhė disavjeēare pėr ata qė investojnė nė zonat turistike malore dhe do tė vazhdojmė tė bėjmė gjithēka qė bukuritė shqiptare tė bėhen gjithnjė e mė tė prekshme pėr kėdo”, theksoi kreu i qeverisė.

Eliza Dushku mori shtetėsinė shqiptare
Tiranė – Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, priti tė martėn aktoren e mirėnjohur shqiptare tė Hollivudit, Eliza Dushku, e cila prej disa ditėsh po zhvillon njė vizitė nė vendin tonė pėr promovimin e turizmit shqiptar.
Tė pranishėm nė takim ishin gjithashtu, fotografi me famė botėrore, Fadil Berisha dhe aktori Blerim Destani.
Presidenti vlerėsoi lart veprimtarinė artistike tė Eliza Dushkut, si njė ndėr aktoret e reja tė spikatura tė kinematografisė botėrore.
Nė kėtė kontekst, Topi vuri nė dukje se vizita e Dushkut nė Shqipėri ėshtė pjesė e atij mesazhi pozitiv qė flet pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt si njė popull vital, me tradita tė hershme e kulturė tė lashtė, me dėshirėn dhe pėrkushtimin pėr tė ecur pėrpara me vendosmėri e dinjitet.
“Ju jeni tashmė imazhi i mirė i shqiptarėve qė punoni pėr Shqipėrinė”, iu drejtua Presidenti tė pranishmėve nė kėtė takim.
“Janė pikėrisht kėto arsye qė me t’u informuar pėr kėrkesėn e Dushkut pėr marrjen e shtetėsisė shqiptare, nė pėrmbushje tė njė detyrimi institucional, por nė radhė tė parė, tė njė frymėzimi personal, nėnshkrova dekretin pėr dhėnien e shtetėsisė shqiptare Eliza Dushkut”, u shpreh Bamir Topi.
Nė vijim, Presidenti i Republikės i dorėzoi dekretin presidencial aktores sė mirėnjohur shqiptare tė Hollivudit, e cila nga ana e saj shprehu falėnderim dhe mirėnjohje pėr pritjen nga Presidenti Topi dhe nė mėnyrė tė veēantė nėnvizoi kėnaqėsinė e veēantė pėr kėtė nderim nga ana e Kryetarit tė Shtetit Shqiptar.

Filloi procesi gjyqėsor kundėr Hysen Sherifit pėr terrorizėm
16.08.2011
Nė Karolinėn Veriore nė SHBA ka nisur procesi gjyqėsor kundėr shtatė tė akuzuarve pėr plane pėr sulme terroriste jashtė vendit, nė mesin e tė cilėve i dyshuar ėshtė edhe shqiptari nga Kosova, Hysen Sherifi.
Tė dyshuarit akuzohen pėr komplot pėr t'u siguruar mbėshtetje materiale terroristėve, komplot pėr vrasje, rrėmbim, dhe plagosje tė personave jashtė vendit, raporton Ina.
Aktakuza nuk thoshte nėse gjashtė shtetasit amerikanė dhe njė tjetėr i lindur nė Kosovė, planifikonin tė zhvillonin sulme jashtė Shteteve tė Bashkuara. Prokurorėt thonė se udhėheqėsi i tyre, 39 vjeēari Daniel Boyd, kishte qenė nė Afganistan dhe Pakistan mes viteve 1989 dhe 1992 pėr stėrvitje tė tipit ushtarak nė kampet terroriste.
Autoritetet thonė gjithashtu se Boyd dhe tė dyshuarit e tjerė ishin stėrvitur me armė sulmuese dhe ishin pėrpjekur tė mblidhnin para pėr sulme terroriste.
Sipas AP, kosovari i arrestuar ėshtė Hysen Sherifi 24 vjeēar, i lindur nė Kosovė dhe nė SHBA ėshtė me qėndrim tė pėrhershėm legal, por i vetmi pa shtetėsi amerikane.
Gjykata dje ka nxjerrė si tė pafajshėm 24 vjeēarin nga Kosova dhe ka kėrkuar lirimin e tij, mirėpo prokuroria ka refuzuar vendimin. Trupi gjykues vendosi qė procesi gjyqėsor tė transferohet nga gjykata Raleigh nė Neė Bern, pėr shkak tė kushteve tė sigurisė. Procesi gjyqėsor ndaj kėtij rasti, ku i dyshuar ėshtė edhe njė shtetas boshnjak do tė zgjas rreth dy muaj.

Kosovari qė tronditi Zvicrėn
16.08.2011
Ngjarja shokuese e vrasjes sė dy femrave, bashkėshortes dhe njė punėtoreje, nga kosovari Shani S. ka tronditur publikun zviceran. Edhe pse nuk janė hedhur nė sulme kundėr kosovarėve pėr krimet e tyre, ata kanė zbuluar mjaft detaje nga ky rast, dhe faktin qė vrasėsi nuk arriti nė asnjė moment tė socializohej nė shoqėinė zvicerane.
Tė afėrmit e tij kanė shpjeguar se ai ishte kundėr qė tė punon vajzat e tij tashmė tė rritura dhe sillej si tradicional, pėr cka edhe pėrplasej mė sė shumti me gruan e tij, tashmė tė ndjerė. "Vetėm dy nga vajzat mbajnė tradita myslimane dhe janė tė virgjėra. Tri vajzat tjera i sollėn turp familjes, mendonte Shaniu”, thotė nipi i tij, Shqiprimi pėr Blick. Ai tha se Shaniu ndjehej i turpėruar nga vajzat e tij, dhe kohėve tė fundit kishte nisur tė falej rregullisht. Shaniu nuk dėshironte qė vajzat e tij tė punonin, dhe vazhdimisht grindej me Sadeten pėr kėtė. /indeksonline/


- Lajmet
-E hėnė, 15 gusht, 2011

...hap pas hapi:
Veriu i Kosoves
ereniku.net, e hėnė, 15 Gusht 2011 16:41
NATO (V): Kapiten Dragani, eprori i policisė serbe vepron nė Kosovė
Mitrovicė – Portali LajmeShqip.com vazhdon tė publikojė biografitė e kapove serbė tė veriut tė Kosovės, qė janė tė pėrmbledhura nė njė dokument konfidencial tė NATO-s.
Dragoljub alias Dragan Delibashiq (1957), i njohur si Kapiten Dragani, ėshtė kapiten i MUP-it serb nė veri tė Mitrovicės. Ai ka vepruar pas vitit 1999 nė pjesėn veriore tė Kosovės si koordinator i strukturave tė ashtuquajtura tė Mbrojtjes Civile tė Veriut, pjesė e strukturave tė Ministrisė Serbe tė Punėve tė Brendshme, shkruan nė dokumentin konfidencial tė NATO-s. Zėvendės nė pėrgjegjėsinė e tij e kishte Rajko Cekularak – Sekin.
Kapiten Dragani ka patur raporte tė mira me Milan Ivanovin, por edhe me Oliver Ivanoviqin. Para luftės nė Kosovė ka koordinuar njėsi paraushtarake serbe dhe krimet kundėr shqiptarėve. I pasionuar pas cigares “Dunhill” dhe pijes sė tepėrt tė rakisė, nė gjendjen e tij private dokumenti thotė se Delibashiq ėshtė i divorcuar nga gruaja, dhe ajo bashkė me dy vajzat e tij jetojnė nė Bėrēko tė Republikės Serbe tė Bosnjės.
Pėrgjegjėsia e mėhershme e Kapiten Draganit nė Mitrovicė ka qenė udhėheqės i njėsitit tė trafikut nė policinė serbe dhe ka bashkėpunuar rregullisht me Vuēina Janiēijeviqin, njė kapo-bandė tjetėr e veriut tė Kosovės. Ky i fundit ishte shef i policisė serbe, para luftės nė Kosovė, me fushė tė pėrgjegjėsisė Zveēanin, Leposaviqin, Zubin-Potokun, Mitrovicėn dhe Vushtrinė.

ora: 2:40
Ka pėrfunduar protesta e serbėve pavarėsisht se kanė paralajmėruar tė tjera gjatė ditėve nė vazhdim. Megjithė kundėrshtimet, ėshtė vėnė gurthemeli i ndėrtimit tė urės. Kėtė e ka konfirmuar kryetari i Vushtrrisė, Bajram Mulaku. Ndėrtimi i kėsaj e gjatė 110 m, do tė mundėsojė lėvizjen pėr 12 fshatra qė shtrihen pėrgjatė Ēiēavicės, ndėrkohė qė do tė pėrfitojnė 15 mijė banorė tė kėsaj ane.

ora:11:31
Serbėt janė mėsuar me bllokada. Nuk janė nė veri, por diku afėr Vushtrrisė, serbėt e fshatit Prilluzhė qė kanė bllokuar rrugėn qė lidhė fshtarat shqiptare dhe serbe me magjistralen Prishtinė-Mitrovicė. Arsyeja kryesore e bllokadės ėshtė ndėrtimi i njė ure qė pritet tė lidhė shumė fshatra shqiptare me magjistralen e qė duhet tė kaloj nėpėr Prilluzhė. Sipas informacioneve tė para, nė bllokadėn e rrugės morrėn pjesė rreth 2500 serbė ndėrsa nė vendin e ngjarjes ka arritur edhe KFOR-i ndėrsa gjithė situata ėshtė kontrolluar prej mėngjesit nga Policia e Kosovės. Kryetari i fshatit, Zoran Rakic ka thėnė se "Protesta do tė mbahet cdo ditė deri nė arritjen e njė zgjidhjeje. Ndėrtimi i urės do ta rritė trafikun dhe qarkullimin nė fshat duke nxjerr probleme tė reja pėr serbėt" ka thėnė ai.

ora:11:17
Beogradi propozon dy vula doganore
Serbia ka fillur t'i ndjej masat e reciprocitetit. Pėr kėtė, zyrtarėt nė Beograd kanė filluar tė mendojnė menjėherė pėr bisedimet e shtatorit e madje tė ofrojnė edhe propozimet e para pėr vulat doganore. Blic ka mėsuar se Beogradi do tė ofrojė pėrdorimin e dy vulave. "Ideja ėshtė se tė aplikohen dy lloj vulash, serbe dhe shqiptare. Njėrėn prej tė cilave do tė shkruhet "Doganat e Kosovės" ose "doganat Pejė, Mitrovicė, Prishtinė," dhe njė tjetėr nė tė cilėn do tė shkruhet "UNMIK-u - Kosovė - Shėrbimi Doganor" ose "EULEX - Kosovė - Shėrbimi Doganor", -thotė burimi i afėrt i ekipit negociator serb, raporton "Blic".
Sipas kėtyre burimeve, pala serbe nė asnjė mėnyrė nuk do tė pranojė shenjėn "Doganat e Republikės sė Kosovės". Serbia refuzoj nė korrik tė vazhdoj dialogun, ndėrsa pasoi vendimi i qeverisė pėr masat e reciprocitetit dhe ndėrhyrja e njėsive speciale nė veri.

ora: 09:10
EULEX-i ka nisur me hetimet edhe pėr ngjarjet e fundit nė veri. Sipas gazetės Zėri, tashmė janė hapur gjashtė-shtatė raste nga Prokuroria e EULEX-it, e qarkut tė Mitrovicės. Nė mesin e tyre ėshtė edhe vrasja me snajper e pjesėtarit tė ROSU-sė, Enver Zymberi, nė Zupēė, si dhe shkatėrrimi i pikės kufitare, Porta 1 nė afėrsi tė Leposaviqit.
Sipas gazetės qė thirret nė burime brenda policisė, ka mundėsi tė angazhohet edhe KFOR-i pėr ti intervistuar ata qė dyshohet se janė dorasit e Enver Zymberit apo qė i vunė flakėn kufirit. “Fillimisht po punohet nė identifikimin e atyre qė sulmuan kolonėn e ROSU-sė dhe FIT (Njėsia pėr intervenim tė shpejtė) derisa ata shkonin pėr tė marrė nėn kontroll Portėn 31, apo Bėrnjak ku dhe u vra Enver Zymber. Gjithashtu po punohet edhe nė identifikimin e personave qė i vunė flakėn Portės 1, kufirit me Serbinė”, tha njė zyrtar i Policisė sė Kosovės. Edhe EULEX-i ka konfirmuar nisjen e hetimeve.

informacionet tjera:
Pakėnaqėsi edhe nė PDK e AKR
E Hėnė, 15.08.2011/16:15
Kryeministri tė Kosovės asesi tė bėhet rehat me qeverisjen.
Koalicioni qeveritar PDK-Kosova e Re dhe minoritetet nuk po tregohet stabil pasi partitė e vogla kanė filluar t'i shfaqin pakėnaqėsitė e para. Portali Indeksonline mėson se "pos partive tė vogla edhe nė PDK ka pakėnaqėsi dhe tashmė pritet tė ketė lėvizje brenda partisė mė tė madhe ku disa deputetė kanė shprehur hapur pakėnaqėsinė ndaj udhėheqjes nga ana e kryetarit Hashim Thaēi". Mediat raportuan se deputetė tė Partisė sė Dretjėsisė janė vėnė kundėr kryetarit tė partisė, Ferid Agani qė nuk po e implementon programin ndėrsa pakėnaqėsi e njėjtė ėshtė edhe nė AKR e PDK. Njė zyrtar i lartė i PDK-sė i pyetur nga portali Indeksonline pėr ndryshimet e mundshme nė PDK ka thėnė shkurtimisht "Po presim. Ta shikojmė ēfarė do tė ndodhė" . Aleanca Kosova e Re, AKR ka paralajmėruar pėr tė martėn njė konferencė pėr shtyp ku do tė adresoj disa nga ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me zhvillimet e fundit nė vend e rrjedhimisht edhe bashkėqeverisjen me PDK-nė pėr shkak tė interesim tė mediave. /burimi: Indeksonline/

Kuēi: Status special pėr veriun, ide e kotė
E Hėnė, 15.08.2011/15:32
Zėvendėskryeministri Hajredin Kuci, i ka quajtur tė kota idetė e fundit pėr status special apo autonomi pėr komunat nė veri tė vendit. Ai ka thėnė se Pakoja e Ahtisarit ėshtė maksimumi ēfarė mund tė bėjnė institucionet e Kosovės pėr komunat me shumicė serbe.
“Nga ana e institucioneve tė Kosovės asnjėherė nuk ėshtė menduar ēėshtja e njė autonomie apo statusi special pėr veriun e vendit. Idetė e tilla janė tė kota dhe se Pakoja e Ahtisarit ėshtė maksimumi qė mund tė ofrohet pėr atė pjesė tė Kosovės ka deklaruar pėr “Epokėn e Re”, Kuēi. Nė kėtė kontekst ai ka shtuar se nuk ka asnjė presion nga faktori ndėrkombėtarė qė tė diskutohet pėr ide tė tilla. “Nuk ka asnjė presion nga Bashkėsia Ndėrkombėtare sa u pėrket ideve tė tilla. Pėr institucionet e Kosovės kėto ide gjithherė do tė jetė ta pa pranueshme ka potencuar”, Kuēi./burimi: indeksonline/

Shqiptari i fiton 'gabimisht' 43 mln Euro
E Hėnė, 15.08.2011/13:23
Shqiptari me nėnshtetėsi zvicerane Behar Merlaku, ka fituar nė njė nga kazinot e Austrisė rreth 43 e milionė euro. Behari i pėrshkruan ato momente si mė tė mira nė jetėn e tij, ndėrsa ēdo gjė bie nė ujė kur drejtuesit e kazinos u afruan dhe i than qė nuk ka fituar asnjė cent, pasi ishte njė gabim nė softuer.
Ai ishte duke luajtur nė njė nga aparatet e lojėrave tė fatit kur papritmas i ėshtė ndezur sinjali i Jackpotit ndėrsa nė ekran sinjalizohej se ai ka fituar 42.949.672,86 euro. “Ishte ndjenjė e papėrshkrueshme. Gruaja ime qėndrojė para meje shumė e gėzuar, festuam. Nė ato momente nė mendje na shkonte se ēka mund tė bėjmė me gjithė ato para. Tė gjithė ngjarjen e kam tė regjistruar nė telefon. Por pas me shumė se 15 minutash u paraqiten disa persona dhe mė than se nuk kam fituar asgjė pasi ishte njė gabim nė Softuer”, rrėfen Behar Merlaku. Ai mė tej shtoi se pasi i than qė ishte gabim teknik, kishte filluar t’i qėroj hesapet me ta ndėrsa mė pas ka arritur policia. “Policia ka shkruar ēdo gjė ka marr tė gjitha tė dhėnat. Unė nuk do tė lejoj qė tė mė mashtrojnė, unė nuk mund tė flejė nga inati kėtė ēėshtje do ta qoj nė gjyq”, ka sqaruar Merlaku.
Nga ana tjetėr drejtuesit e kazinos insistojnė se bėhet fjalė pėr gabim teknik dhe nuk e kanė ndėrmend tė bėjnė pagesėn prej 43 milionė euro.


- Lajmet
-E dielė, 14 gusht, 2011

...Informacione nga e premtja + uikendi:
Vazhdon greva e urisė sė minatorėve nė Bulqizė
E dielė, 14 Gusht 2011
Minatorėt e Bulqizės vazhduan edhe sot grevėn e tyre tė urisė nė ditėn e 22-tė. Nuk ka ende asnjė mirėkuptim me kompaninė dhe asnjė ndėrhyrje tė qeverisė. Ata u bėjnė thirrje shoqėrisė civile dhe diplomatėve perėndimore qė tė ndėrhyjnė pėr tė ndihmuar.

Minatorėt kėrkojnė ndihmėn e SHBA-ve
ereniku - E Diele, 14 Gusht 2011 15:30
Nuk ėshtė zhbllokuar situata nė minierėn e bulqizės as nė ditėn 21 tė grevės sė mintatorėve. Derisa institucionet e shtetit shqiptar nuk kanė bėrė as mė tė voglin hap nė drejtimi tė zgjidhjes sė ēėshtjes, sot, pas tri javėsh, minatorėt grevistė i janė drejtuar Ambasadės sė SHBA-ve nė Tiranė.
Kryetari i Konfederatės sė Minatorėve, Kol Nikolla, sot publikisht e ka kėrkuar ndėrhurjen e ambasadori amerikan nė Shqipėri, Aleksandėr Arvizu, qė tė zgjidhė ēėshtjen.
“I bėjmė thirrje publike ambasadorit Arvizu si mik i shqiptarėve qė tė shohė nga afėr realitetin”, u shpreh Nikolla.
Nė ndėrkohė, 14 minatorėve nė grevėn e urisė nė nivelin e 14-tė tė galerisė, gjendja shėndetėsore iu ėshtė rėnduar sė tepėrmi. Mjekėt e spitalit rajonal japin alarmin se duhet gjetur njė zgjidhje pėr grevistėt pasi trupi i tyre ka humbur imunitet tė plotė.
Dėshtimet e njėpasnjėshme tė takimeve mes ACR dhe minatorėve po sjellin njė heshtje vrastare pėr 700 minatorėt e minierės sė Bulqizės, tė cilėt ushqejnė rreth 3500 persona tė familjeve tė tyre.

Bild: Serbėt sulmojnė Buhlerin
14.08.2011/13:49 - E Diel
Gazeta mė e madhe gjermane, Bild, raporton nė numrin e sotėm pėr sulmet e mediave serbe ndaj personalitetit tė Komandantit tė KFOR-it, gjeneralit Erhard Buhler. Kjo, sipas Bild, pėr faktin qė ai dashuron njė kosovare, dhe ėshtė nė lidhje me tė pėr vite tė tėra. Ajo ka lindur nė Prishtinė, por ka familje nė Malin e Zi, Slloveni, Kroaci, Serbi dhe Kosovė. Buhler e ka njohur qė nga viti 2001 kur ajo punonte si pėrkthyese nė KFOR. “Kurrė nuk e kam fshehur lidhjen time. Unė jam i pavarur nė punėn time, pėrveē kur bėhet fjalė pėr qarqe radikale nga cilado anė”, ka thėnė Buhler pėr Bild am Sonntag. Njė zėdhėnės i Ministrisė sė Mborjtjes nė Berlin ka thėnė se shteti e ka ditur situatėn e Buhlerit tė divorcuar, para se ai tė bėhej Komandant i KFOR-it. Mė 9 shtator ai ia dorėzon Komandėn e KFOR-it, gjeneralit Erhards Drews. /indeksonline/

NATO: Marko Jakshiq, doktori i krimit nė Mitrovicė
E Diele, 14 Gusht 2011 01:47
Mitrovicė – Marko Jakshiq ėshtė njė tjetėr figurė e njohur e veriut tė Kosovės, i pėrshkruar si kriminel dhe lider politik i serbėve nė veri tė Kosovės, nė dokumentin konfidencial tė NATO-s. Mjek-ortoped, me profesion, Marko Jakshiq jeton nė njė banesė tė uzurpuar, tė shqiptarit, nė veri tė Mitrovicės, kurse punon nė spitalin nė veri kėtij qyteti. Politikisht ėshtė anėtar i Partisė Demokratike tė Serbisė (DSS).
Pėrkah karakteri, Jakshiq pėrshkruhet si njė person jashtėzakonisht armiqėsor dhe tejet i ashpėr pėr tė gjithė ata qė ndėrhyjnė nė KOS. Megjithatė, sipas dokumentit, ai gėzon njė popullaritet tė kufizuar nė mesin e serbėve tė veriut. Si tip krimineli, sipas dosjes, ai nuk i vlerėson shumė ushtarėt me uniformė, por i preferon mė tepėr paramilitarėt, vandalėt dhe shkelėsit e ligjit dhe tė rendit.
Menjėherė pas luftės sė Kosovės, nė pjesėn e dytė tė vitit 1999, shkruan nė dokumentin konfidencial tė NATO-sė, Marko Jakshiq ka qenė shumė i ashpėr. Ai ka refuzuar nė mėnyrėn mė brutale dhe tė pakompromis kthimin e mjekėve dhe tė pacientėve shqiptarė nė spitalin nė veri tė Mitrovicė, kurse e ka luftuar me tė gjitha mjetet kryetarin e komunės sė Zubin-Potokut, qė vetė t’i menaxhojė ndihmat humanitare pėr serbėt e asaj pjese. Gjithnjė me idenė e pėrfitimit personal, ka evidentuar NATO-ja nė dokument.
Nė mars tė vitit 2000, Jakshiq ka organizuar serbėt e veriut kundėr KFOR-it, UNMIK-ut dhe institucioneve tė Kosovės, duke u thėnė se ata po duan t’i kthejnė shqiptarėt nė veri tė Mitrovicės, kurse, sipas tij, “nuk po bėjnė asgjė pėr kthimin e serbėve nė Pejė, Prishtinė, Ferizaj etj. Ai ka ftuar qė tė kundėrshtohet rreptė dhe me tė gjitha format ky plan. Marko Jakshiq, sipas dokumentit, ka ushqyer nacionalizmin e shfrenuar serb nė veri dhe ka qenė pjesė e rrjetit tė krimit tė organizuar nė atė pjesė tė Kosovės, duke synuar pėrherė bashkimin e veriut tė Kosovės me Serbinė. Ai, thuhet nė dokumentin konfidencial tė NATO-sė, tė gjitha kėto veprime i ka bėrė nė koordinim tė plotė me politikanėt nė Beograd dhe me strukturat tjera tė kapo-bandave serbe nė veri tė Kosovės. Serbėve tė veriut tė Kosovės, Marko Jakshiq u kishte thėnė nė vazhdimėsi se ka refuzuar poste tė larta ministrore nė Beograd, pėr tė qenė, sipas tij, aktiv nė kauzėn e serbėve tė Kosovės.
Nė aktivitetin e tij jopaqėsor dhe destabilizues nė veri tė Kosovės, nė dokumentin e NATO-s, Marko Jakshiq pėrmendet si anėtar i Komitetit Politik pėr Mbrojtjen e tė Mitrovicės, CPDM, nė tė cilin merrnin pjesė edhe kapo-bandat Milan Ivanoviq, Dragan Gjokoviq, Vukomir Antonijevq e kriminelė tė tjerė tė veriut tė Mitrovicės.
Marko Jakshiq, bashkė me Milan Ivanoviqin, sipas dokumentit, kanė organizuar edhe mbrojtjen territoriale me serbė nė veri tė Kosovės, dhe mbrojtjen e Urės sė Ibrit, duke vendosur barrikada dhe duke synuar pengimin e aktivitetit tė UNMIK-ut e tė KFOR-it nė atė pjesė. Sė fundmi, pėrmes tė tė ashtuquajturit Kėshill Nacional Serb, formoi e “Parlamentin Serb tė Veriut”, i mbėshtetur nga i ashtuquajturi drejtor i Trepēės, Ivan Dimkiq.
Nė maj tė vitit 2001, citohet nė dokumentin konfidencial tė NATO-s, Marko Jakshiq, bashkė me kriminelė tė tjerė, si Milan Ivanoviq, Momēillo Trajkoviq dhe Vuko Antonijeviq, bėnė pjesė nė mesin e trafikantėve dhe shantazhuesve mė tė mėdhenj tė tregtisė sė zezė me karburante nė veri tė Kosovės. Pėrmes kėtyre parave tė pista, ata nė vazhdimėsi i financuan tė ashtuquajturit “Roja tė Urės”, thuhet nė dokument.
Sipas dokumentit, pėrfaqėsuesi i vijės radikale nė veri tė Kosovės, Marko Jakshiq, ashtu si dhe tė gjithė tė tė ashtuquajturit pėrfaqėsues tė serbėve tė asaj pjese, kauzėn serbe e shfrytėzoi pėr tė ndėrtuar rrethin edhe ndikimin e tij tė nė krimin e organizar dhe kontrabandėn me naftė. Dr. Marko Jakshiq ishte njė prej bossėve tė kėsaj kontrabande dhe atij nuk i konvenonte, pikėrisht pėr kėto arsye, integrimi legal nė institucionet e Kosovės. Ai kultivoi njė gjuhė t ėashpėr kundėr Rada Trajkoviqit dhe serbėve tė Kosovės Qendrore, tė cilėt pranuan tė hynin nė zgjedhjet e vitit 2001 nė Kosovės dhe ftoi qeverinė serbe qė t’i mbėshtesė pa rezervė serbėt e veriut nė pėrpjekjet e tyre, qė t’i pėrkrahin strukturat paralele dhe tė tė ashtuquajturit Roja tė Urės.
Prapa gjithė kėsaj, thuhet nė dokument, ishte ideja e zhvatjes dhe pasurimit personal tė kirurgut tė ortopedisė, Marko Jakshiq, nė oazėn e krimit dhe tė kontrabandės nė atė pjesė, ashtu si dhe e kapove tė tjerė tė bandave serbe nė veri.

19 tė arrestuar, shumica serbė
14.08.2011/14:44 - E Diel
Dita e diel nuk ėshtė ditė pushimi pėr Policinė e Kosovės. Njėsite tė shumta policore kanė ndėrmarrė njė aksion i koduar OKI, qė ka rezultuar i suksesshėm duke prangosur rreth 19 persona tė dyshuar pėr trafikim me njerėz dhe prostitucion. Operacioni ėshtė zhvilluar nė dy lokalitete tė ndara, nė afėrsi tė Gjilanit.
Prej 19 tė arrestuarve, 6 janė shtetas tė Kosovės. 13 janė femra, tė gjitha tė tė nacionalitetit serb. Detajet e kėtij aksioni dhe arrestimet janė bėrė nė njė konferencė tė jashtėzakonshme tė Policisė sė Kosovės nė Prishtinė. /indeksonline/

Debate pėr tė ardhmen e veriut tė Kosovės
ereniku.net - E shtunė, 13 Gusht 2011
Zhvillimet e ditėve tė fundit nė veriun e Kosovės kanė nxitur shumė debate pėr tė ardhmen e asaj, si pjesė tė banuar me shumicė serbe ku nuk njihen dhe nuk pranohen institucionet e Prishtinės. Autoritetet vendase e ndėrkombėtare nė Kosovė e kanė hedhur poshtė ēdo mundėsi tė ndarjes tokėsore tė Kosovės, njė qėndrim qė u ritheksua gjatė javės qė po lėmė pas edhe nga shefi i diplomacisė gjermane, Guido Westerwele. Por, analistėt thonė se kėrkimi i rrugėdaljes pėr gjendjen nė veri mund tė ēojė nė zgjidhje qė do tė mund tė dėmtonin funksionalitetin e shtetit tė Kosovės. Analisti Nexhmedin Spahiu, nė njė bisedė pėr Zėrin e Amerikės thotė se ndarja ėshtė pėrjashtuar, por Kosova ndodhet pėrballet sfidave tė tjera.
Mė 25 korrik qeveria e Kosovės filloi njė operacion pėr vėnien nėn kontroll tė dy vend kalimeve kufitare nė veriun e banuar me shumicė serbe nė funksion tė zbatimit tė vendimit pėr ndalimin e importeve nga Serbia, i cili nuk po zbatohej nė atė pjesė tė Kosovės. Operacioni nxiti reagime tė ashpra tė banorėve serb tė cilėt ngritėn barrikada nė rrugėt kryesore. Njė pjesėtar i policisė u vra gjatė njė sulmi mbi policinė nė afėrsi tė Zubin Potokut njė komunė me shumicė serbe ne veri. Qetėsia u rivendos nė veri me njė marrėveshje mirėkuptimi tė arritur nga KFOR-i me pėrfaqėsuesit e qeverisė sė Kosovės dhe ata tė Serbisė. Sipas kėsaj marrėveshjeje qė nuk ėshtė nėnshkruar nga askush, vendkalimet kufitare me Serbinė nė veriun e Kosovės do tė mbeten nėn kontrollin e KFPOR-it deri nė shtator, kur pritet rifillimi i bisedimeve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė tė ndėrmjetėsuara nga Bashkimi Evropian. Zoti Spahiu thotė se kėto zhvillime e kanė vėnė ēėshtjen e veriut nė agjendėn e bisedimeve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė tė ndėrmjetėsuara nga Bashkimi Evropian.
“Po, sigurisht qė e ka futur nė agjendė, ndoshta kjo ėshtė e vetmja gjė pozitive qė mund tė thuhet pėr tė. Besoj qė me kėtė hap, me njė aksion tė tillė tė dėshtuar, tėrėsisht tė dėshtuar, qeveria e Kosovės ka rėnė nė njė pozitė mė tė ulėt se sa qė ishte mė pėrpara nė tryezėn e bisedimeve, duke marrė parasysh hapin tė cilin e bėri me njė marrėveshje me KFOR-in, e cila pėr mendimin tim ishte tėrėsisht e panevojshme, ka bėrė qė ta zbres pazarin e Kosovės, pėrkatėsisht veriun e Kosovės, nė bisedimet e ardhshme trepalėshe me Beogradin dhe me Brukselin”, tha zot i Spahiu.
Bisedimet pritet tė rifillojnė mė pesė shtator nė Bruksel, por edhe mė tej nuk ka asnjė njoftim se cilat mund tė jenė temat e kėtyre bisedimeve qė ngecėn nė kohėn kur Beogradi refuzoi tė njohė vulat doganore tė Kosovės, ndėrsa pritet tė rifillojnė pas njė periudhe tensionesh tė larta nė veriun e Kosovės.

Aksioni nė veri ishte ‘nė teh tė shpatės’
ereniku.net - 13 gusht 2011
Eksperti i sigurisė Naim Maloku, nė njė intervistė pėr Kosovapress pėrmend tri momente tė rėndėsishme tė ndėrhyrjes sė institucioneve tė Republikės sė Kosovės nė veri, pėrkatėsisht nė pikėn 1 dhe 31. Njė prej tyre ėshtė momenti i ndėrhyrjes, tė cilin e vlerėson si moment tė duhur, tjetri ėshtė befasia e ndėrhyrjes dhe pėrgatitja nė mėnyrė sekrete dhe momenti i tretė shpejtėsia e operacionit. Duke e quajtur operacion ‘nė teh tė shpatės’, Maloku thotė se po tė ndodhte qė njėra prej kėtyre tri momenteve tė mos ishte si duhet, operacioni do tė mund tė dėshtonte. /burimi:Kosovapress/

- NATO: Memaroviq, alias ECHO, krimineli nga Dolēe Vita
ereniku.net - e shtunė, 13 Gusht 2011
Mitrovicė – Krimineli i kafeterisė “Dolēe Vita” Spasoje Memaroviq – ECHO i ka komanduar “Rojat e Urės”, famėkėqinjtė me “Motorola”. Ka hartuar planet pėr destabilizim dhe ka udhėhequr shumė incidente nė veri. Synonte spastrimin e Mitrovicės nga shqiptarėt. Mban lidhje tė mira me Milan Ivanoviqin, Marko Jakshiqin etj.
Portali LajmeShqip.com sjell pjesėn e tjetėr tė dokumentit voluminoz konfidencial tė NATO-sė. Spasoje Memaroviq (1950), i lindur nė Pejė, me profesion aktual ėshtė tregtar, ndėrsa njihet si ushtarak i vjetėr i Armatės Jugosllave. Nė dokument pėrshkruhet si karakter i dhunshėm (violent) dhe njė prej pjesėtarėve tė bandave problematike tė Mitrovicės Veriore, me “bazė” nė kafeterinė famėkeqe “Dolēe Vita”, aty ku u hartuan dhe nisėn tė gjitha trazirat nė Mitrovicėn Veriore, prej qershorit tė vitit 1999.
Spasoje Memaroviq, me pseudonimin ECHO, ishte gjithashtu njė prej fyrmėzuesve dhe udhėheqėsve tė famėkėqinjve “Rojat e Urės” sė Ibrit, tė njohur, pėr NATO-nė, si problematikėt me “Motorola”.
Ai ishte pjesė e armatės sė rregullt jugosllave nė luftėn e Kosovės, dhe nuk u kursye nga krimet mbi shqiptarėt. Kėtė e ka thėnė me krenari edhe nė qershor tė vitit 1999, shkruan nė dokument. Sipas dokumentit konfidencial, ai ka patur lidhje dhe bashkėpunim tė ngushtė me politikanė dhe liderė serbė nė veri tė Kosovės. Prapa tij, nė vazhdimėsi kanė qėndruar Milan Ivanoviq, Marko Jakshiq e tė tjerė./burimi:lajmeshqip/

- Mitrovicė – Tė premten nė shtėpinė e familjes sė tė zhdukurit Imer Fejzullahu, nė Mitrovicė, kanė qėndruar Kryetari i Komunės, Avni Kastrati, i shoqėruar nga nėnkryetari Rizah Haziri dhe drejtori i Drejtorisė pėr Mbrojtje dhe Shpėtim tė Kuvendit tė Komunės, Behxhet Bala.
Imer Fejzullahu, i zhdukur dhjetė ditė mė parė ka qenė pjesėtar i UĒK-sė, i punėsuar nė Kompaninė “Ujėsjellėsi Rajonal”, ndėrsa Portali LajmeShqip.com, e kishte dhėnė se pari lajmin pėr zhdukjen e tij.
Kryetari Kastrati ju ka thėnė familjarėve tė Imerit se ka ardhur pėr tė ndarė bashkė me ta brengat dhe shqetėsimet nė kėto ditė tė vėshtira pėr shkak tė zhdukjes sė mistershme tė familjarit tė tyre. Ai ka thėnė se ndonėse gjatė kėtyre nėntė ditėve ende nuk ka asnjė gjurmė dhe informatė pėr fatin dhe vendndodhjen e tij, shpreson se Imeri do tė gjendet shėndoshė e mirė. Po ashtu, ai ju ka premtuar familjarėve se do jetė nė kontakt tė vazhdueshėm me pėrfaqėsuesit e organeve tė rendit pėr t’u informuar se si po shkojnė hetimet dhe se do t’i inkurajojė ata dhe pjesėtarėt e FSK-sė qė tė vazhdojnė me kėrkimin e Imerit.
Raportohet se kryetari Kastrati, ka shprehur gatishmėrinė e tij dhe tė komunės qė tė ndihmojė familjen Fejzullahu pėr tė gjitha kėrkesat eventuale qė ajo ka. Kėshtu, Drejtoria pėr Mbrojtje dhe Shpėtim e Kuvendit tė Komunės, ka ndarė 500 euro si ndihmė pėr tė zbutur problemet qė familja ka nė kėto ditė tė vėshtira. Familjarėt e Imerit, thanė se ata nuk kanė qenė nė konflikt dhe nuk kanė pasur asnjė problem me askėnd, se nuk i kanė kurrfarė borxhi kurrkujt dhe se djali i tyre Imeri nuk ka treguar kurrfarė shenjash shqetėsimi, prandaj edhe nuk kanė asnjė pėrfytyrim se ēka ka mundur tė ndodh me tė.

- Zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi tha se pritet pėrkrahje edhe nga Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė pėr veprimet e qeverisė pėr shtrirje tė rendit e ligjit nė gjithė territorin e Kosovės. Mbledhja e Kėshillit tė Sigurimit pėr Kosovėn ėshtė caktuar pėr 24 gusht, por mediat serbe paralajmėruan mundėsinė e shtyrjes sė saj pėr shkak tė vizitės nė Beograd tė kancelares gjermane, Angela Merkel.

- Markel nė Serbi, do t”i shpreh qėndrimet pėr Kosovėn. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, do tė vizitojė Serbinė. Pritjet janė qė edhe Merkel, ashtu siē bėri kryediplomati i Qeverisė sė saj nė Prishtinė tė pėrsėrisė qėndrimin se integriteti territorial i Kosovės mbetet ēėshtje e padiskutueshme pėr Gjermaninė.

- 7 milionė euro pėr mbikėqyrje tė autostradės. Qeveria e Kosovės nėnshkruan sot kontratėn me kompaninė “Hill Internacional”, nga Luksemburgu pėr mbikėqyrjen e punimeve nė autostradėn Vėrmicė-Mėrdar.

- Tregjet e aksioneve kanė vazhduar rritjen, me forcimin e besimit tek eurozona dhe njė shtim tė shitjeve me pakicė nė Shtetet e Bashkuara.

- Serbi qė varroste njerėz tė gjallė. Opinioni publik nė Hungari u shokua-horror si ne filma. Njė serb qė banonte nė Budapest sė bashku me dy bashkėpunėtorė tė tij, varrosnin njerėz tė gjallė pasi u merrnin atyre kartat e kreditit dhe objekte tė tjera me vlerė. Historia u zbulua nga njė rumun i cili arriti tė dilte nga varri dhe tė denonconte nė polici aktin e tmerrshėm. Autoritetet hungareze gjatė hetimit tė tyre zbuluan eshtrat e disa kufomave tė varrosura kohė mė parė identiteti dhe kombėsia e tė cilave ende nuk dihet.

- Aleanca Kuq e Zi mbėrrin nė Bulqizė, nė mbėshtetje tė grevės sė minatorėve qė sot ka hyrė nė ditėn e 20-tė.

- Presidenti i Republikės Bamir Topi i dėrgoi njė mesazh ngushėllimi familjarėve tė deputetit Gezim Dibra, i cili ndėrroi jetė njė ditė mė parė pėr shkak tė njė sėmundjeje tė rėndė.

- Njė aksident i rėndė rrugor i ndodhur nė fshatin Mollas tė rrethit tė Fierit i mori jetėn katėr anėtarėve tė njė familje, bashkėshortėve, Pėllumb Ismaili, 55 vjeē e Anife Ismaili, 52 vjeē dhe dy djemtė e tyre, Ajet dhe Ismail Ismaili. E plagosur ka mbetur Suela Ismaili, bashkėshortja e njėrit prej dy djemve tė familjes Ismaili. Mėsohet se familja Ismaili ėshtė nga fshati Gorishovė, po i rrethit tė Fierit.

- Kosovarėt mbushin Shėngjinin “Frekuenrimi i plazhit ka qenė masiv, sidomos me pushues nga Kosova, ndėrsa 10% e pushuesve janė nga Shqipėria. Fare pak pushues janė ditorė”, thotė njė hotelier.

- Ka shkuar nė pesė numri i viktimave nga trazirat nė Angli.

- Dėnimin kapital me vdekje. Ky ėshtė vendimi qė ka marrė njė gjykatė nė Shtetet e Bashkuara kundėr Antoni Souell, tė njohur ndryshe si “monstra i Klivelendit”.
Ai u shpall fajtor pėr vrasjen e tė paktėn 11 personave. Viktimat e tij ishin tė seksit femėr nga 25 deri nė 52 vjec.
Autoritetet gjetėn nė shtėpinė dhe oborrin e shtėpisė sė tij, eshtrat e 11 trupave tė pajetė. Sipas policisė amerikane, Souell pasi tėrhiqte viktimat nė shtėpinė e tij, i pėrdhunonte e mė pas i mbyste.

- Nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme tė mbajtur nė orėt e vona tė ditės sė premte, qeveria italiane e kryeministrit Berluskoni miratoi njė paketė tjetėr masash shtrėnguese me synim balancimin e buxhetit brenda vitit 2013.


Lajmet
- E enjte, 11 gusht, 2011

...trup e trup:
- Ekskluzive: NATO, Konfidenciale: Milan Ivanoviq, krimineli qė kontrollon veriun
- Serbėt ankohen te kreu i OKB-sė
- Fitu: KFOR-i duhet tė qėndrojė nė veri
- Jeta e shqiptarėve te barrikada e Rudares
- Tensionet pėr kufijtė nė veri, Westerwelle sot nė Prishtinė - Westerwelle: Kosovės i duhet koordinimi me BE-nė
- 18 ditė grevė urie, RISHM: Minatorėve u rrezikohet jeta, policia t’i evakuojė
- Greva, mė nė fund reagojnė partite politike


...me hapur:
Serbėt ankohen te kreu i OKB-sė
ereniku.net-16:18:58 / 11.08.2011
Kryetarėt paralel tė katėr komunave veriore kėrkuan nga Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-s,ė Ban Ki Mun qė tė parandalojė, atė qė e kanė cilėsuar, pėrdorimin ilegal tė forcės dhe aksionet ushtarake ndaj civilėve nė veri tė Kosovės.
Nė letrėn dėrguar kreut tė OKB-sė, ata shprehėn shqetėsimin pėr vazhdimin e aksioneve tė policisė, KFOR-it dhe EULEKS-it. Letra u ėshtė dėrguar edhe krerėve tė institucioneve dhe organizatave tjera ndėrkombėtare. /burimi: rtk/

Fitu: KFOR-i duhet tė qėndrojė nė veri
ereniku.net-16:18:58 / 11.08.2011
Gjendja nė veri tė Kosovės ėshtė shumė e ndjeshme, prandaj KFOR-i duhet tė qėndrojė atje deri nė zgjidhjen e situatės,tha ambasadori i Francės nė Kosovė, Fransua Fitu, nė njė debat tė organizuar nga Lėvizja Fol.
“Gjėja mė e mirė pėr tė bėrė sipas pikėpamjes sime ėshtė, sė pari tė ftojmė tė gjithė qė tė mos bėjnė asgjė qė do tė mund tė pėrkeqėsonte situatėn. Ėshtė ndėrmarrė njė hap, qeveria e Kosovės ėshtė qeveri e njė vendi sovran dhe ka vendosur ēfarė ka vendosur”, tha Fitu. Sipas ambasadorit francez ndarja e veriut tė Kosovės as qė diskutohet. Por ai theksoi se zgjidhja e problemit nė veri mund tė bėhet pėrmes zbatimit tė Pakos sė Ahtisarit, e cila sipas tij i jep mundėsi tė mėdha decentralizimit dhe pėrmes sė cilės mund tė gjendet njė zgjidhje pėr veriun e Kosovės. Kurse sa i pėrket pranisė dhe rolit tė institucioneve ndėrkombėtare nė veri, Fitu theksoi qė aktualisht ėshtė mirė qė KFOR-i tė krijojė njė lloj sigurie pėr qytetarėt qė janė atje, kurse EULEX-i tė pėrgatitet pak mė shumė pėr pėrfshirje tė sundimit tė ligjit nė veri.

Jeta e shqiptarėve te barrikada e Rudares
E Enjte, 11 Gusht 2011 17:15
Mitrovicė – Kryetari i Komunės sė Mitrovicės, Avni Kastrati, ka vizituar familjen e Tahir Kelmendit nė fshatin Kelmend tė Komunės sė Zveēanit, i cili jeton pranė vendit ku ėshtė vendosur barrikada nė fshatin Rudare, nė veri tė Kosovės.
Kryetari Kastrati ka shprehur respektin pėr kryefamiljarin Kelmendi dhe tė gjithė anėtarėt e familjes sė tij, tė cilėt pėrkundėr shqetėsimeve pėr shkak tė bllokimit tė rrugės afėr tyre, nuk janė zhvendosur prej atje. Ai siguroi se pushteti lokal nė bashkėpunim me atė qendror, do tė ofrojnė gjithė mbėshtetjen pėr tė dhe gjithė qytetarėt qė jetojnė nė veri.
Nė kėtė kontekst, kryetari Kastrati, falėnderoi tė gjithė qytetarėt e veriut, tė cilėt ashtu si gjithė vitet e pasluftės edhe kėto dy javėt e fundit, kanė treguar njė nivel tė lartė tė pėrgjegjėsisė. “Pjekuria e treguar e qytetarėve tė veriut, tė cilėt vazhdimisht kanė qenė tė provokuar nga strukturat paralele serbe, kanė bėrė qė tė dalė nė shesh e vėrteta pėr politikėn kriminale tė Beogradit nė kėtė pjesė tė Kosovės”, tha ai.
Ai theksoj se bllokadat e rrugėve, tė cilat kanė nisur tė eliminohen tashmė, kanė krijuar probleme pėr tė gjithė qytetarėt qė jetojnė nė veri. Shqiptarėt qė jetojnė nė tre fshatrat shqiptare tė Komunės sė Leposaviqit qė dy javė, kanė mbetur tė izoluar pėr shkak tė kėtyre bllokadave. Si pėrgjigje ndaj kėsaj situate, ai tha se komuna ka ndihmuar dy herė me artikuj ushqimore dhe mjete higjenike kėta banorė.
Ndėrsa Tahir Kelmendi, falėnderoi kryetarin Kastrati pėr vizitėn dhe tha se, ai nuk ka kurrėfarė nevoje pėr kurrėfarė ndihme, pėrveē rregullimit tė njė distance tė shkurtėr tė rrugės qė e lidh me fshatin shqiptar Boletin, tė cilin e shfrytėzon pėr qarkullim nė kohėn kur bllokohet rruga nė Rudare.
Ai tha se kur nuk ka probleme, vazhdimisht e shfrytėzon pėr qarkullim rrugėn qė kalon nėpėr Rudare. “Nė anėn e poshtme tė vendit ku gjendet shtėpia ime janė 16 shtėpi tė serbėve. “Zakonisht qarkullojmė nė rrugėn mes tyre, por pėrveē ndonjė provokimi nuk kemi pasur ndonjė telash tė madh”, tha ai.
Kelmendi tha se nuk ka fqinj shqiptarė afėr, por nuk ka menduar kurrė qė tė largohet nga shtėpia e tij. “Kėtu e kam pasur shtėpinė para luftės. Nė luftė ma kanė djegur, por e kam rindėrtuar dhe nuk kam ndėrmend tė lėvizė. Ėshtė vendi dhe shtėpia ime kjo”, theksoi ai.

Westerwelle: Kosovės i duhet koordinimi me BE-nė
Ministri i jashtėm gjerman, Guido Westerwelle, tha se Gjermania mbėshtet integritetin territorial dhe sovranitetin e Kosovės dhe vlerėsoi se ėshtė i rėndėsishėm bashkėpunimi dhe koordinimi i Kosovės me vendet anėtare tė BE-sė dhe nė veēanti me Gjermaninė.
14:34:12 / 11.08.2011
Ai bėri kėto komente gjatė njė takimi me presidenten e vendit Atifete Jahjaga.
Ministri i Jashtėm i Gjermanisė Westerwelle e pėrgėzoi presidenten pėr marrjen e detyrės nė krye tė shtetit dhe tha se Gjermania ėshtė e pėrkushtuar pėr ta mbėshtetur Kosovėn nė tė gjitha proceset demokratike. Ai tha se ėshtė me rėndėsi progresi i Kosovės nė tė gjitha fushat dhe nė veēanti nė fushėn e zhvillimit ekonomik.
Ai tha se duhet tė koordinohen tė gjithė hapat dhe theksoi rėndėsinė e informimit, posaēėrisht tė vendit tė tij, pėr veprimet qė ndėrmerren nė Kosovė.
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, e falėnderoi ministrin gjerman pėr mbėshtetjen qė i ka dhėnė dhe vazhdon t’i japė vendi i tij Kosovės nė tė gjitha fushat. Ajo tha se ėshtė me rėndėsi thellimi i bashkėpunimit ndėrmjet dy vendeve nė fushėn politike dhe ekonomike dhe vlerėsoi se Gjermania mund tė ndihmojė nė konsolidimin e brendshėm dhe tė jashtėm tė shtetit dhe shtetėsisė sė Kosovės.
Presidentja tha se Kosova duhet tė kemi njė rrugė tė pakthyeshme tė integrimit evropian dhe duhet tė ketė marrėdhėnie kontraktuale me BE-nė, qė do tė thellonte reformat e brendshme dhe luftėn kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar.
Ajo tha se nuk ka zgjidhje tjetėr pėrveē sundimit tė ligjit dhe zbatimit tė plotė tė kushtetutshmėrisė dhe ligjshmėrisė nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės dhe tha se nuk do tė mbėshtetet ndarja e Kosovės ose riaranzhimet e brendshme tė vendit tonė.
Presidentja e Republikės sė Kosovės tha se vendimi i qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr masat e reciprocitetit me Republikėn e Serbisė, dhe angazhimi i forcave policore pėr tė mbikėqyrur zbatimin e kėtij vendimi duke kontrolluar pikat doganore kufitare 1 dhe 31 dhe nė gjithė kufirin ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, me qėllim tė parandalimit tė kalimit ilegal dhe kontrabandės, dėshmon pėrkushtimin e shtetit tė Kosovės pėr tė ruajtur tėrėsinė territoriale dhe sovranitetin e saj.
Ajo tha se dialogu ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė ka pėr qėllim qė tė gjejė zgjidhje praktike me tė cilat jeta e qytetarėve nė rajon mund tė pėrmirėsohet dhe theksoi se Kosova dhe Serbia duhet tė vendosin njė marrėdhėnie normale, sikurse e kanė tė gjitha vendet e tjera nė rajon, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė ruhet paqja dhe stabiliteti nė Ballkan. /burimi: rtk/

Westerwelle takoi De Marnhac e Sinno
E Enjte, 11 Gusht 2011 17:02
Prishtinė – Shefi i EULEX-it, Xavier de Marnhac, Pėrfaqėsuesi Special i BE-sė, Fernando Gentilini dhe ushtruesi i detyrės sė shefit tė Zyrės Ndėrlidhėse tė Komisionit Europian, Khaldoun Sinno, u takuan sot me Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Gjermanisė, Guido Westerwelle, pėr tė diskutuar pėr aktivitetet e BE-sė nė Kosovė.
“I jam mirėnjohės ministrit Westerwelle pėr pėrkrahjen e tij personale pėr EULEX-in dhe pėr punėn e kėtij misioni pėr forcimin e sundimit tė ligjit nė gjithė Kosovėn”, tha Shefi i EULEX-it de Marnhac, bėhet e ditur nga zyra e tij.
“Ne diskutuam punėn e EULEX-it pas zhvillimeve tė fundit nė pjesėn veriore tė Kosovės. Unė e informova ministrin pėr punėn tonė tė pėrditshme me institucionet e Kosovės pėr njė sistem tė drejtėsisė nė Kosovė qė ndanė drejtėsi pėr tė gjithė qytetarėt nė Kosovė”, shtoi ai. Ministri, Guido Westerwelle, shprehu mirėnjohjen dhe pėrkrahjen e tij pėr EULEX-in.

Ekskluzive: NATO, Konfidenciale: Milan Ivanoviq, krimineli qė kontrollon veriun
E Enjte, 11 Gusht 2011 10:00
Mitrovicė (LajmeShqip.com) – Nė njė dokument konfidencial tė forcave tė NATO-s, pėr biografinė dhe veprimtarinė e mbi 400 personave nė Kosovėn veriore, kryesisht serbė, tė cilėn e posedon portali LajmeShqip.com, flitet edhe pėr biografinė prej kapo-bande, tė tė ashtuquajturit lider i serbėve tė veriut, Milan Ivanoviq.
Ai (Ivanoviq) ėshtė karakter ksenofobik, qė kontrollon tė gjitha karburantet nė veri, kontrabandėn me ilaēe dhe materiale ndėrtimore, shkruan nė dokumentin konfidencial tė NATO-s. Dosja e hartuar menjėherė pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė, e pėrshkruan Milan Ivanoviqin si njė kriminel tė vėrtetė, i cili e ka nėn kontroll tėrė veriun e Kosovės. “Ai i vjelė tarifat prej njėmijė markash gjermane (atėherė ishte kjo monedhė nė qarkullim) pėr njė kamion qė tė kalojė nėpėr veriun e Kosovės”, shkruan aty.
Ivanoviqi, nė materialin konfidencial tė NATO-s, pėrkah posti publik quhet “kryetar i Komitetit ė Mbrojtjes sė Kosovės Veriore dhe Kryetar i Kėshillit Nacional Serb”.
Dokumenti pėrshkruan edhe ngritjen politike tė Milan Ivanoviqit, si njė person qė popullaritetin e tij nė Kosovėn veriore, te serbėt, mundohej ta rrisė pėrmes intrigave ndaj Oliver Ivanoviqit, duke shprehur mospajtime tė plota me veprimet dhe vendimet e atėherėshme tė tė ashtuquajturit Komiteti i Mbrojtjes sė Kosovės veriore.
Dokumenti flet pėr strategjinė e ngritjes sė Milanit pėrballė Oliver Ivanvoviqit edhe brenda vetė Kėshillit Nacional Serb.
/burimi:Lajme Shqip/

Tensionet pėr kufijtė nė veri, Westerwelle sot nė Prishtinė
11 gusht, 2011
Prishtinė, 11 gusht 2011, – Pas vizitės nė Malin e Zi e Kroaci, shefi i diplomacisė gjermane Gudio Westerwelle udhėton sot drejt Prishtinės ku do tė takohet me autoritetet mė tė larta tė Kosovės e me komandantin e KFOR-it, gjeneralin Erhard Buhler.
Kryediplomati gjerman ėshtė i pari zyrtar i lartė i njė vendi tė Bashkimit Europian qė viziton Kosovėn pas tensionimit tė situatės nė veri tė vendit, qė zu fill nga aksioni i Policisė Speciale tė Kosovės pėr marrjen nėn kontroll tė dy vendkalimeve kufitare nė veri, posaēėrisht Jarinės dhe Bėrnjakės.
Axhenda e ministrit tė Jashtėm gjerman pėrcakton fillimisht njė takim me Presidenten e Kosovės Atifete Jahjaga e mė pas njė takim me Kryeministrin Hashim Thaēi.
Pas takimit me kryeministrin dy autoritetet e larta do tė mbajnė njė konferencė pėr shtyp. Kryediplomati Westerwelle do tė takohet mė pas me komandantin e KFOR-it, gjeneralin gjerman Erhard Buhler, pėrfaqėsuesin e BE-sė nė Kosovė Fernando Gjentilinin, shefin e EULEX-it Ksavier But de Marnak.
Gjatė vizitės nė Malin e Zi qė ishte vizita e parė e turit ballkanik, ministri gjerman Guido Westerwelle tha se Gjermania nuk do tė negociojė pėr ndryshime kufijsh nė Ballkan. Ai vėrejti se zgjidhja e situatės dhe e konflikteve nė veri tė Kosovės arrihet vetėm me dialog, duke nėnvizuar se “rruga drejt Bashkimit Europian vjen vetėm pėrmes demokracisė, reformave dhe zgjidhjes paqėsore tė tė gjitha konflikteve”.
Ndėrsa Westerwelle viziton sot Kosovėn, javėn e ardhshme kancelaria gjermane Angela Merkel shkon nė Beograd, ku sipas tė gjitha gjasave pritet t’i bėjė presion Serbisė pėr qetėsimin e situatės nė veri, si kusht pėr integrimin e saj nė BE.

18 ditė grevė urie, RISHM: Minatorėve u rrezikohet jeta, policia t’i evakuojė
11 gusht, 2011
Greva e urisė e 13 minatorėve, nė galeritė e nėntokės hyn sot nė ditėn e 18-tė. Gjėndja shėndetėsore e grevistėve sa vjen e rėndohet ndėrsa s’ka ende asnjė zgjidhje. Pėr disa minatorė gjėndja shėndetėsore ėshtė kritike pėr jetėn informoi sot korrespondenti i NEWS24.Reparti i Shpetim Minierave i kėrkon policisė evakuimin urgjent tė grevistėve. U rrezikohet jeta, po shkatėrrohet miniera.Ende asnjė takim mes pėrfaqėsuesve tė ACR dhe minatorėve. Kompania ACR kėrkon qė bisedimet tė zhvilloheshin nė Peshkopi. Minatorėt thonė se janė gati pėr bisedime vetėm nė Bulqizė. Policia nuk lejon bllokimin e aksit nacional, protesta zhvillohet nė hyrje tė qytetit./burimi: mediat Tirane/

Greva, mė nė fund reagojnė socialistėt: METE tė ndalė talljen
ereniku.net - 11 gusht, 2011
18 ditė pas fillimit tė grevės sė urisė ka reaguar Partia Socialiste. Nė deklaratėn zyrtare, bėrė nga deputeti Arben Ahmetaj theksohet shqetėsimi pėr situatėn e rėnduar tė grevės sė urisė sė minatorėve.
“Pėrgjegjėsit e vetėm pėr jetėn e minatorėve janė qeveria, Ministria e Ekonomisė dhe Ministria e Punės. Shteti i munguar, indiferenca totale me ditė tė tėra ndaj problemit dhe kėrkesave tė minatorėve, e ka sjellė situatėn deri nė rrezik jete njerėzish.
Partia Socialiste mbėshtet kėrkesat legjitime, ekonomike tė minatorėve tė minierės sė Bulqizės dhe i kėrkojmė Ministrisė sė Ekonomisė dhe Ministrisė sė Punės tė ndėrhyjnė urgjent pėr zgjidhjen e situatės sė rėnduar”, ka deklaruar deputeti Ahmetaj.
Ahmetaj tha se bėrja e investimeve do t’i sillte dyfishim prodhimi, pėrmirėsim tė kushteve tė punės dhe rritjen e vlerės sė kėsaj pasurie kombėtare.
“Ndėrkohė kompania ka pėrgjegjėsi direkte nė zbatimin e kushteve koncesionare. Nė atė minierė punohet akoma me karroca dore si nė vitet 1945. Kjo situatė ėshtė e papranueshme. Shfrytėzimi barbar i minierės dhe i minatorėve, mosbėrja e investimeve, refuzimi dhe indiferenca e qeverisė ndaj minatorėve, ėshtė shprehje e drejtpėrdrejtė se sa nė vėmendje e ka qytetarin e saj kjo qeveri”, tha Ahmetaj duke siguruar se Partia Socialiste do tė vazhdojė tė mbėshtesė minatorėt nė kėrkesat e tyre legjitime dhe do tė vazhdojmė gjithashtu tė ndjekim me shqetėsim dhe vėmendje situatėn tejet tė tensionuar nė Bulqizė./burimi: NOA/shqiplajme/


Lajmet
- E mėrkurė, 10 gusht, 2011

...trup e trup:
- NGA VERIU I KOSOVES INFORMACIONE-HAP PAS HAPI E ORE PAS ORE
- Mitrovicė: Tash nėntė ditė, njė shqiptar i zhdukur
- Ischinger: Jo, ndarjes sė Kosovės
- Thaēi: Kosova dhe Serbia, nė BE me kufij tė zgjidhur
- Deputetėt e Kosovės nė punė mė 23 gusht
- Minatorėt bllokojne pėr rreth dy orė aksin rrugorė nacional Bulqizė-Tiranė.
- Policia, procedim penal pėr minatorėt protestues ne Bulqizė
- Perdju: Marrėveshja e Ohrit u “kopjua” nga Ahtisari
- Qytete tė vogla dhe tė mėdha nė mbarė Anglinė janė goditur nga njė valė e madhe plackitjesh
- Britani-Cameron: Mbėshtetje policisė pėr tė rikthyer rendin


Mitrovicė: Tash nėntė ditė, njė shqiptar i zhdukur
E Mėrkurė, 10 Gusht 2011 10:57
Mitrovicė – Bashkėpunėtorėt e Portalit LajmeShqip.com, kanė konfirmuar se prej nėntė ditėsh ėshtė zhdukur njė punėtor i Ujėsjellėsit Rajonal nė Mitrovicė.
Emri i punėtorit tė zhdukur ėshtė Imer Fejzullahu, rreth 40 vjeēar, zhdukjen e tė cilit e ka konfirmuar edhe policia edhe menaxhmenti i Ujėsjellėsit Rajonal tė Mitrovicės.
Bėhet e ditur se Fejzullahu ėshtė zhdukur nė vendit e quajtur Te Tuneli, nė kohėn e tensioneve dhe kriminalitetit tė shfrenuar tė strukturave mafioze serbe nė ato ditė, nė veri tė Mitrovicės, tė cilat u ndihmuan dhe mbėshtetėn vazhdimisht nga pjesėtarė tė sigurimit shtetėror serb. Pėr fatin e shqiptarit tė zhdukur, nuk dihet ende asgjė.

Ischinger: Jo, ndarjes sė Kosovės
E Mėrkurė, 10 Gusht 2011 15:12
Bon - Diplomati gjerman, Wolfgang Ischinger, vlerėsoi se propozimet pėr ndarjen e Kosovės janė absolutisht tė papranueshme.
Ai tha se ėshtė me rėndėsi qė tė gjithė pjesėmarrėsit, nė veēanti pėrgjegjėsit nė Beograd, tė kuptojnė se pa zgjidhjen e ēėshtjes sė veriut, pa marrė parasysh se si do tė zgjidhet, dyert e Serbisė drejt Evropės nuk mund tė hapen mė shumė dhe nuk do tė hapen.
“Shpresoj se Beogradi e ka kuptuar kėtė nė tė gjitha nivelet dhe se edhe serbėt e Kosovės e kanė tė qartė njė gjė tė tillė”, tha ai.
Ish-pėrfaqėsuesi i BE-sė qė ndėrmjetėsoi bisedimet shtesė mes Kosovės dhe Serbisė, duke folur rreth situatės sė krijuar nė veri, tha se do tė ishte shumė mirė sikur ky konflikt pėr ēėshtje kufiri dhe tregtie mes Kosovės dhe Serbisė tė mos kishte ndodhur fare. Mirėpo, sipas tij kjo ka tė bėjė me ēėshtje tė cilat ėshtė dashur tė zgjidhen kaherė

INFORMACIONE-HAP PAS HAPI E ORE PAS ORE:

Mitrovicė, 16:01 – Buhler, nė Mitrovicė, ka deklaruar: “Kam ardhur tė bisedoj me pėrfaqėsues tė UNMIK-ut pėr gjendjen nė Veri dhe Jug, dhe nuk ka asgjė tė jashtėzakonshme”.
Nė pyetjen rreth marrėveshjes, ai ėshtė pėrgjigjur: “Siē jeni duke e parė, ka nisur tė stabilizohet situata dhe edhe disa pika tė tjera janė duke u realizuar. Pres qė tė realizohet ēdo pikė e marrėveshjes plotėsisht nė ditėt e ardhshme”
Ndėrkohė, portali ka kuptuar se Gjenerali Buhler ėshtė takuar me pėrfaqėsuesin e UNMIK-ut pėr rajonin e Mitrovicės, Anil Vashist.

Mitrovicė, 15:27 – Burime tė portalit LajmeShqip.com, bėjnė tė ditur se nė kėto moemnte gjenerali Erhard Buhler ėshtė duke biseduar me tė ashtuquajturin “Shtabi Rajonal i Krizės” nė Mitrovicė dhe me pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut nė kėtė qytet.

Prishtinė, 14:25 – Takimi i Qeverisė. Qeveria e Kosovės, nė takimin e saj tė sotėm, i rregulloi me ligj pensionet pėr policėt e vrarė nė detyrė. Lartėsia e pensionit ėshtė sa 80% e pagės bazė tė policisė.

Mitrovicė, 14:10 – Andy Sparks, Zv/shef EULEX-it, e ka vizituar tė mėrkurėn Mitrovicėn dhe ka biseduar me kryetarin Avni Kastrati pėr gjendjen nė kėtė qytet verior tė Kosovės.
Ndėrkohė, merret vesh se janė duke u bėrė hetime intensive pėr ngjarjet e fundit nė veri nga EULEX-i dhe Prokuroria e Kosovės.
Nė interesimin e portalit, a po hetohen Pantiq dhe apo figurat tjera serbe tė veriut, pėrgjigja e Zv/shefit Sparks ishte se hetimet janė gjithėpėrfshirėse dhe intensive.
Merret vesh janė duke u hetuar i ashtuquajturi kryeshef i qarkut tė Mitrovicės Radenko Nedelkoviq, kryetarii i Mitrovicės Krstimir Pantiq, ai i Zveēanit, Dragisha Pantiq, ai i Leposaviqit Branko Niniq dhe ai Zubin Potokut, Sllavisha Ristiq.

Mitrovicė, 13:27 – Serbėt e kanė larguar barrikadėn nė Zupēė, mirėpo kanė vendosur qė nė Rudarė tė mos e largojnė.
I ashtuquajturi “Shtab i Krizės” nė veri, ka thėnė se “duhet tė vendosin vetė komunat nėse duhet forcuar apo duhet larguar barrikada”.

Mitrovicė, 10:02 – Nga terreni ėshtė raportuar se njė barrikadė nė Leposaviq ėshtė hequr nga ana e serbėve lokalė.
Ndryshe, takimi i djeshėm i strukturave tė serbėve tė veriut, pėr tė marrė vendim pėr marrėveshjen me KFOR-in, ka pėrfunduar pa rezultate dhe me pėrēarje midis pėrfaqėsuesve serbė.
Nė fund, ata konkluduan qė pėr barrikadat dhe zhbllokimin e rrugėve nė veri, do tė vendosė secila komunė veē e veē.

Prishtinė, 09:45 – Sot nė orėn 10:00, mblidhet Kryesia e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, nė njė takim tė jashtėzakonshėm, ku do ta diskutojė situatėn nė veri tė Kosovės.

Mitrovicė 08:39 – Nė njė prononcim tė tij, Besim Hoti, zėdhėnės i Policisė sė Kosovės ka thėnė se situata nė veriun e Kosovės vazhdon tė jetė e qetė, por me tension.
Megjithatė, ai ka bėrė tė ditur se situata e sigurisė nė veri tė vendit ėshtė nėn kontroll tė forcave tė sigurisė.
Sipas tij, nuk ėshtė raportuar pėr ndonjė incident edhe pse rrugėt nė drejtim tė vendkalimeve kufitare, vazhdojnė tė jenė tė bllokuara.
Hoti ka thėnė se KFOR-i ėshtė prezent nė vendkalimin kufitar nė Jarinjė dhe Bėrnjak dhe ka shtuar se nuk ka doganierė kosovarė nė asnjėrin prej vendkalimeve kufitare.

Deputetėt e Kosovės nė punė mė 23 gusht
10/08/2011 14:45
Pavarėsisht zhvillimeve tė jashtėzakonshme nė tė cilat ka kaluar Kosova qė nga 25 korriku kur Njėsitė Speciale u dėrguan nė veri, Kuvendi i Kosovės ėshtė mbledhur vetėm njė herė qė nga ajo kohė.
Mė 28 korrik Kuvendi miratoi njė Rezolutė, pėrmes sė cilės i jepej Qeverisė mbėshtetje e plotė pėr vėnien e rendit dhe ligjit nė tė gjithė territorin. Menjėherė pas kėsaj, mė 1 gusht pėrfaqėsuesit e popullit shkuan nė pushime, pavarėsisht se gjendja nė veri vazhdonte tė ishte e tensionuar pa ndonjė zgjidhje. Dhe, nė kėto rrethana deputetėt e Kosovės deri mė tani nuk e kanė prishur axhendėn e zakonshme tė pushimeve.
Seance e ardhshme e Kuvendit pritet tė mbahet vetėm mė 23 tė kėtij muaji, dhe kėshtu u vendos gjatė sė mėrkurės nė mbledhjen e Kryesisė tė thirrur nga nėnkryetari i Kuvendit, Xhavit Haliti, ku mungonte kryekuvendari Jakup Krasniqi dhe nėnkryetari tjetėr Glauk Konjufca. Po ashtu, askush nga kryetarėt e grupeve politike kuvendore nuk ishin prezent nė kėtė mbledhje, ku u vendos qė nė seancėn e ardhshme tė shqyrtohen disa projekt-ligje, ndėrsa deri mė tani nuk ka ndonjė kėrkesė pėr tė diskutuar pėr situatėn nė veriun e Kosovės.
Pėr pushimet e deputetėve nė kėtė kohė kryeministri Hashim Thaēi pati drejtuar kritika ditė mė parė nė adresė tė Kuvendit tė Kosovės. Por, nėnkryetari i Kuvendit, Xhavit Haliti, qė vjen nga radhėt e Partisė Demokratike tė Kosovės, e arsyeton kėtė me detyrat ligjore qė ka Kuvendi. “Nuk dua ta kritikoj askėnd qė ka shkuar nė pushim, por Kuvendi ka miratuar njė rezolutė e cila e mbėshtet fuqishėm Qeverinė e Kosovės dhe Kuvendi nuk ėshtė ndonjė repart i cili drejton operacione qė janė kompetenca tė organeve tjera”, tha nwnkryetari i kuvendit, Xhavit Haliti. Sipas z. Haliti, ėshtė thėnė publikisht qė deputetėt janė nė pushim emergjent, dhe se kurdo qė ėshtė nevoja do tė mund tė mblidheshin, sipas kėrkesave tė cilat i lejon Kushtetuta dhe rregullorja e Kuvendit. Sidoqoftė, nė seancėn e ardhshme tė Kuvendit pritet tė miratohen 13 projekt-ligje, tė cilat janė tė obligueshme qė tė miratohen para 1 shtatorit pėr shkak tė Raportit tė Progresit qė publikohet nga Komisioni Europian. /lajmeshqip/

Policia, procedim penal pėr minatorėt protestues
10/08/2011 15:10
Policia, procedim penal pėr minatorėt protestues Policia ka nisur procedimin penal pėr 27 minatorė, tė cilėt janė organizatorė tė protestės qė coi sot nė bllokimin pėr rreth dy orė tė aksit nacional Bulqizė-Tiranė. Sipas policisė, protesta e zhvilluar sot ishte e paligjshme, ndaj pėrgjegjėsit do tė marrin ndėshkimin e parashikuar nė ligj.
Ndėrkohė kompania ACR propozon sėrish qė palėt tė ulen nė bisedime pėr tė negociuar rreth kėrkesave tė minatorėve, nė njė takim nė qytetin e Peshkopisė.
Nė qėndrimin dhėnė pėr zhvillimet e fundit, ACR bėn me dije se ėshtė gati tė ulet nė bisedime me secilin nga minatorėt e kompanisė, pėrvec personave qė kanė ushtruar dhunė ndaj administratės sė kompanisė.
Minatorėt bllokojne rrugėn
Nė ditėn e 17-tė tė grevės sė urise qėndrimi i minatoreve dhe familjareve te tyre eshte radikalizuar me tej. Dhjetra mbeshtetes kane bllokuar per me shume se dy ore rrugen nacionale Tirane-Bulqizė pikerisht ne zonen e Qafe Buallit.
Policia e asistuar edhe nga forcat speciale ka qendruar ne gadishmeri duke nderhyre disa here ne menyre te kujdesshme per te mos acaruar me tej situaten.
Minatorėt dhe familjarėt e grevistėve bllokuan aksin nacional nė shenjė proteste pas dėshtimit tė takimit me ACR-nė, ndėrsa paralajmėrohet bllokim rruge sėrish ditėn e nesėrme.
Ndėrkohė nė thellėsinė 1400 metra nėntokė vijon greva e urisė sė minatorėve nė ditėn e 17-tė saj./tch/

Perdju: Marrėveshja e Ohrit u “kopjua” nga Ahtisari
E Mėrkurė, 10 Gusht 2011 15:41
Shkup – “Marrėveshja e Ohrit e ka lėvizur Maqedoninė pėrpara drejt demokracisė sė plotė, tė drejta tė qytetarėve dhe njohje tė identitetit kulturor dhe etnik tė njerėzve nė vend. Unė jam shumė i kėnaqur pėr shkak tė zbatimit tė marrėveshjes. Ėshtė arritur njė pėrparim i madh. Ishte e vėshtirė tė negociohet, por ishte shumė mė vėshtirė tė zbatohet dhe kjo ėshtė ajo qė ėshtė e rėndėsishme”. Ky ka qenė vlerėsimi i Xhems Perdju, ish-zėvendėssekretar i pėrgjithshėm pėr operacione tė NATO-s, nė njė intervistė pėr Deutche Ėele. Ai nė vitin 2001 ishte “lehtėsues” nė negociatat midis palės maqedonase dhe asaj shqiptare, mori pjesė nė krijimin e Marrėveshjes sė Ohrit, me rastin e dhjetė vjetorit tė nėnshkrimit tė marrėveshjes.ipas tij, shqetėsuese ėshtė ajo se Maqedonia ende nuk ėshtė anėtare e NATO-s dhe e Bashkimit Evropian, por shpreson se do tė tejkalohet kontesti me Greqinė dhe se vendi do tė pėrfshihet nė rajonin e mbetur nė anėtarėsimin euroatlantik.
Pėr atė se nė ēfarė mase ėshtė zbatuar deri mė tani Marrėveshja e Ohrit dhe vlerėsimet e njėrit nga nėnshkruesit dhe ish-kryeministri Lubēo Georgievski, se “marrėveshja ėshtė realizuar pothuajse 90 pėr qind, ndėrsa nė disa kapituj ėshtė edhe i tejkaluar”, ish-lehtėsuesi thotė se nuk do tė flet pėr pėrqindje.
“Nuk e di nėse 90 pėr qind ėshtė e saktė, nuk e di nėse disa pėrqindje janė tė sakta. Por, mund tė themi se parimet e Marrėveshjes sė Ohrit janė miratuar – tė drejtat e barabarta dhe njohja e kulturave. A ėshtė kjo e pėrkryer? Jo, jo nuk ėshtė e pėrkryer. Zbatimi i Marrėveshjes sė Ohrit ishte njė problem i madh, nė kėtė pikėpamje kjo ėshtė diku nė mes. Por, megjithatė, Maqedonia fiton vlerėsime tė mira pėr shkak tė gjallėrimit tė Marrėveshjes sė Ohrit”, thekson Perdju. Ai nėnvizon se Marrėveshja e Ohrit paraqet model pėr tejkalimin e konflikteve etnike edhe nė rajone tjera tė krizės nė botė.
“Nė fakt, Marrėveshja e Ohrit veē ėshtė shfrytėzuar, jo si dokument detyrues, por si model, tė cilin tė tjerėt e shfrytėzojnė nė zona tė tjera. Mendoj se Marti Ahtisari e shfrytėzoi Marrėveshjen e Ohrit pėr parimet e tij pėr Kosovėn. Konsideroj se ai ėshtė aplikuar me siguri edhe nė rajone tjera. Ėshtė bėrė me tė vėrtetė njė punė e mirė nė njohjen e tė drejtave dhe privilegjeve tė pakicės”, vlerėson Perdju.
Marrėveshja e Ohrit ėshtė e pėrfunduar, thotė ai, i pyetur pėr koment pėr qėndrimet e disa liderėve tė partive politike dhe politikanėve relevantė shqiptarė nė vend se marrėveshja duhet tė zgjerohet me njė korpus tė ri tė kėrkesave etnike shqiptare.
“Nė tė vėrtetė, Marrėveshja e Ohrit ėshtė pėrfunduar dhe tani i mbetet qytetarėve tė Maqedonisė qė tė punojnė nė ēėshtjet, tė cilat janė jashtė saj. Kur them “e pėrfunduar”, mendoj se nuk do tė hapet pėr debate tė sėrishme dhe se kjo ēėshtje ėshtė nė duart e maqedonasve dhe tė shqiptarėve etnikė, qė tė zgjidhet”, ishte decidiv Xhejms Perdju, njėri nga lehtėsuesit nė arritjen e Marrėveshjes sė Ohrit. (LajmeShqip.com)/Lajme Shqip/

Britani:
Cameron: Mbėshtetje policisė pėr tė rikthyer rendin
10/08/2011 15:20
Qytete tė vogla dhe tė mėdha nė mbarė Anglinė janė goditur nga njė valė e madhe plackitjesh dhe konfrontimesh me policinė, ndėrkohė qė trazirat u shtrinė pėrtej kryeqytetit, Londėr. Pas mbledhjes se tyre radhazi te Komitetitit te Emergjencave Cobra, Kryeministri Dejvid Cameron premtoi se policia britanike do te kete ne dispozicion cfaredolloj mjeti qe i nevojitet per te luftuar anarkine dhe dhunen e shfaqur.
Sipas tij eshte autorizuar perdorimi i plumbave te gomes dhe ka plane per perdorimin e pompave te ujit per te shperndare pjesemarresit ne trazira dhe plackitje. Kryeministri britanik pranoi se eshte e qarte se dicka nuk shkon ne shoqerine britanike.
'Lipsej nje kunderpergjigje e vendosur dhe ate po bejme. Ne nuk do te lejojme qe kultura e frikes te mbizoteroje ne rruget tona”, tha Dejvid Cameron.
Rreth 1000 arrestime jane bere ne tere Angline qe nga dita e shtune dhe disa qindra jane paditur per te dale ne gjyq. Nje gjykate ne Londer ka punuar gjate tere nates per te gjykuar te paditurit nga Prokuroria. Gjate nates qe kaloi Londra ishte relativisht e qete, por ka pasur akte te dhunshme ne shume qytete te medha si Mancester, Liverpul, Birmingam, madje ne Notingam nje stacion policie u qellua e bomba molotov.Policia e Londres ka keshilluar ne mesdite banoret e kryeqytetit qe te kene kujdes, dhe te shmangin udhetimet e panevojshme neper zonat e prekura nga dhuna e diteve te fundit ne kryeqytet.
Britania ka perjetuar keto dite disa nga anet me te erreta te saj, por edhe disa nga me te mira. Ka shkuar ne nje milione numri i njerezve qe kane shprehur solidaritetin e tyre me policine ne Facebook dhe kane filluar operacionet e pastrimit te rrugeve te qyteteve te pllakosura nga dhuna dhe anarkia e kesaj jave. Nje tjeter mbledhje e Komitetit te Emergjences do te mblidhet te enjten, se bashku me seancen e jashtezakonshme te parlamentit britanik pas vandalizmit te kater neteve te fundit neper qytetet angleze. /tch/


Lajmet
- E marte, 09 gusht, 2011

Dje Humbi jetėn Milaim Mazreku
Milaim Mazreku, ish luftetar i brigadės 138 Agim Ramadani, humbi jetėn dje, nė njė aksident trafiku nė rrethin e Deēanit. Varrimi i tij u bė dje nė orėn 16.00, nė fshatin Voksh tė Deēanit.

...gjendja ne veri te Kosoves
ORĖ PAS ORE..njoftimet me te reja :

Rexhepi emėron zyrtarė nė Policinė e Kosovės
Ministri i Punėve tė Brendshme (MPB), Bajram Rexhepi bazuar nė dispozitat ligjore e kushtetuese e ka emėruar tė martėn Riza Shilloven, nė pozitėn e ushtruesit tė detyrės sė zėvendėsdrejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Kosovės pėr Operativė dhe Shefqet Beqajn, si ushtrues detyre i ndihmėsdrejtorit tė Policisė sė Kosovės pėr Operativė.
ora: 15:50:13 / 09.08.2011
Nėpėrmjet njė komunikate pėr media thuhet se ministri, Bajram Rexhepi, i ka bėrė kėto emėrime nė mbėshtetje tė nenit 145 (pika 2) tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, duke marrė parasysh nenet 4,21, 22 tė ligjit nr. 03/L-189 pėr Administratėn Shtetėrore tė Republikės sė Kosovės dhe nė harmoni me ligjin pėr Policinė e Kosovės nr. 03/L-035.
Nė fakt, Riza Shillova nga pozita e ndihmėsdrejtorit tė pėrgjithshėm tė Policisė sė Kosovės pėr Hetime ėshtė emėruar nė pozitėn e ushtruesit tė detyrės sė zėvendėsdrejtorit tė Pėrgjithshėm i Policisė sė Kosovės pėr Operativė.
Kurse Shefqet Beqaj nga kolonel policie ėshtė emėruar nė pozitėn e ushtruesit tė detyrės tė ndihmėsdrejtorit tė Policisė sė Kosovės pėr Operativė.
“Detyrat dhe pėrgjegjėsitė e Shillovės dhe Beqajt do t’u caktohen nga Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Kosovės, bazuar nė Legjislacionin nė fuqi. Mandati i tė emėruarve zgjatė deri nė emėrimin e zėvendėsdrejtorit tė pėrgjithshėm tė Policisė sė Kosovės pėr operativė dhe tė Ndihmėsdrejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Kosovės pėr operativė”, thuhet nė komunikatėn e lėshuar nga MPB.

Bllokimi i rrugėve ka vėshtirėsuar jetėn e shqiptarėve nė veri
Bllokimi i rrugėve ka vėshtirėsuar jetėn e banorėve shqiptarė qė jetojnė nė fshatrat shqiptare tė Komunės sė Leposaviqit.
ora: 15:45:31 / 09.08.2011
Drejtori pėr Mbrojtje dhe Shpėtim nė komunėn e Mitrovicės , Behxhet Bala, tha se pėr shkak tė pamundėsisė pėr tė qarkulluar nėpėr rrugėn magjistrale ”ne jemi detyruar qė dy herė brenda njė jave t’u ndihmojmė me ushqime dhe mjete higjienike”. Komiteti Lokal pėr Siguri Publike i Komunės sė Mitrovicės ka vlerėsuar gjendjen e sigurisė nė veri tė qetė, por jo edhe stabile. Nėnkryetari i komunės, Riza Haziri, tha sot se aktet e dhunės nga ana e strukturave paralele serbe nė veri pas operacionit tė policisė pėr vendosjen e kontrollit doganor nė pikat kufitare nė veri kanė demaskuar fytyrėn e vėrtetė tė politikės sė Beogradit qė dirigjon me kėto grupe. Ai ka falėnderuar strukturat e sigurisė pėr menaxhimin e mirė tė situatės gjatė kėtyre ditėve, duke shprehur respekt tė veēantė pėr tė gjithė qytetarėt qė i kanė kontribuuar rendit dhe qetėsisė.

Ristiq: Serbėt e Kosovės janė tė vegjėl tė vendosin pėr barrikadat
I ashtuquajturi kryetar i komunės sė Zubin Potokut, Sllavisha Ristiq, qė ėshtė nga radhėt e DSS-sė sė Voisllav Koshtunicės, ka deklaruar se serbet e Kosovės janė tė vegjėl qė tė vendosin mbi largimin e barrikadave qė janė vendosur nė rrugėt e veriut tė Kosovės.
ora: 15:42:27 / 09.08.2011
”Pėr kėtė ēėshtje duhet tė vendosė Parlamenti i Serbisė”, ka thėnė Ristiq pėr mediat serbe. Ai ka paralajmėruar se kėshilltarėt e kėsaj komune nuk do tė marrin pjesė nė takimin e Leposaviqit./rtk/

Fillon tuneli Tiranė-Elbasan
09/08/2011 15:40
Fillon tuneli Tiranė-Elbasan
Ministri i Transporteve Sokol Olldashi inspektoi punimet nė tunelin e rrugės Elbasan-Tiranė, investimi mė i madh publik qė qeveria po financon aktualisht.
“Kanė avancuar punimet nė tunelin e autostradės Tiranė-Elbasan, projekti mė madhor infrastrukturor qė vendi ka nė vazhdim e sipėr. Kanė vijuar rrugėt hyrėse pėr tė mbėrritur deri te kjo pikė e malit ku ne do tė futemi nė tunel,” tha Olldashi.
Zoti Olldashi tha se ecuria e shpejtė e punimeve do tė bėjė tė mundur qė tuneli tė pėrfundoje brenda afateve tė parashikuara.
"Jemi tėrėsisht nė pėrputhje me kalendarin e punimeve, me axhendėn qė kompania ka nė bazė tė kontratės sė lidhur me Drejtorinė e Rrugėve. Tunelin sipas tė gjitha gjasave qytetarėt do ta kenė gati nė fillim tė vitit 2013", tha Olldashi.
Punimet nė tunel po kryhen nga njė kompani greke, e cila u shpall fituese nė tender, pasi ofroi ta ndėrtonte atė me vlerėn 8.3 miliardė lekė. Nė total rruga e re qė do tė lidh Tiranėn me Elbasanin pritet tė kushtojė 380 milionė euro.

“Eagle 2” kthehet nė atdhe
09/08/2011 15:10
44 trupa speciale te ushtrise shqiptare kanė pėrfunduar me sukses misionin 'Eagle 2' ne Afganistan duke sherbyer nen komanden amerikane.
Mesditen e sotme ata kane mberritur ne aeroportin e Rinasit ku iu rezervua nje ceremoni mirseardhjeje.Te gezuar pasi kane permbushur me dinjitet misionin e ngarkuar duke u rreshtuar si te barabarte me forcat e tjera te NATO-s trupat speciale te ushtrise shqiptare, jane pritur nga te afermit.
Komandant Glen Brown atashehu ushtarak amerikan ne Tirane i pranishem ne ceremonine e mberritjes se 'Eagle 2' ka pergezuar angazhimin e Shqiperise me trupa ne Afganistan. "Ata perfaqesojne angazhimin e Shqiperise, si nje vend anėtar i NATO-s. Dua te pergezoj grupin e 'Eagle 2' me rastin e kthimit. Tani ata do te perballen me te tjera sfida akoma me te veshtira pasi do te duhet te lene pas ate qe perjetuan atje dhe t'u tregojne te tjereve rreth kesaj eksperience", tha Brown.
Trupat e 'Eagle 2' te trajnuar ne Gjermani perpara nisjes ne muajn janar drejt Afganistanit kane marre vleresimin e zėvendėsministrit te Mbrojtjes Ekrem Spahia dhe shefit te Shtabit te Pergjithshem Gjeneral Brigade Xhemal Gjunkshi.

Sport:
Bogdani: Mali i Zi, njė test i fortė para Francės
09/08/2011 12:35
Kombėtarja shqiptare ka nisur grumbullimin nė prag tė ndeshjes miqėsore kundėr Malit tė Zi, e cila do tė zhvillohet mė 10 gusht nė “Loro Boriēi” tė Shkodrės.
Me objektivin pėr njė rezultat pozitiv, futbollistėt kuqezinj shprehen se kjo sfidė ėshtė njė provė e vėrtetė force nė prag tė ndeshjes kundėr Francės pėr eliminatoret e Euro 2012 nė Grupin D. Erjon Bogdani, i cili me 12 gola, ėshtė golashėnuesi i tretė mė i mirė i tė gjitha kohėrave tė Shqipėrisė, 7 prej tė cilėve i ka shėnuar nė eliminatoret e kampionateve botėrore, ka theksuar se sfida me malazezėt, pėrtej kėnaqėsisė dhe rivalitetit tė njė miqėsoreje me njė fqinjėt jo fort tė dashur, ėshtė njė prove gjenerale pėr sfidėn ndaj Francės nė ditėt e para tė shtatorit.
"Kjo me Malin e Zi ėshtė njė ndeshje miqėsore, pėr tė cilėn trajneri ka thirrur atė grup lojtarėsh qė mendon se do tė pėrballojnė dhe ndeshjen zyrtare me Francėn dhe me Luksemburgun", u shpreh Bogdani nė konferencėn pėr shtyp, ku mė pas sqaroi edhe mendimin e tij, pse e shikon kėtė ndeshje si njė test shumė tė mirė pėr para ndeshjet e ardhshme eliminatore.
“Do luajmė me Malin e Zi, qė ėshtė njė ekip shumė i fortė dhe mė pas me Francėn. Tė gjithė lojtarėt kanė dėshirė qė tė dalim mirė me Francėn dhe tė japim maksimumin, sepse ekipi shqiptar nė Shqipėri, ka zhvilluar ndeshje shumė tė mira pėrpara publikut.
Pra, them qė duhet tė luajmė sa mė mirė dhe tė mobilizohemi pėr rezultate pozitive”, tha bomberi i kombėtares kuqezi. Sulmuesi 34-vjeēar i Ēezenės e vlerėson si shumė tė rėndėsishme ndeshjen miqėsore me Malin e Zi, si njė test serioz pėrpara pėrballjes me Francėn, pėr eliminatoret e Euro 2012-s. “Er-Bomber” foli dhe pėr tė ardhmen e tij nė Serinė A.
“Pėr eliminatoret e Euro 2012-s, si ekip kombėtar synojmė tė paktėn tė marrim 14 pikė nė grup, dhe tė bėjmė njė ndeshje dinjitoze me Rumaninė nė Shqipėri”. Pėr Bogdanin flitet shpesh se ai mund tė largohet nga Ēezena, skuadra e tij aktuale, tė cilėn me tetė golat e tij e ndihmoi tė mbijetonte nė Serinė A. Janė pėrmendur disa ekipe, por vetė Bogdani sheh si opsion mė tė mundshėm Novarėn e porsangjitur nė Serinė A, me tė cilėn luan edhe portieri i Kombėtares shqiptare, Saimir Ujkani. Nė listė ėshtė dhe Bolonja me Katanian. “Jam duke u pėrgatitur me ekipin tim aktual, Ēezenėn, me tė cilėn kam luajtur nė ndeshjet miqėsore, rrėfen ai, pėr sa i pėrket tė ardhmes sime, kam dhe njė vit kontratė”. "Nėse unė do tė gjej njė ekip, qė do tė mė kėnaqė nga ana financiare, dhe nga ana tjetėr tė ketė njė projekt tė qartė, nuk diskutohet qė mund tė largohem nga ekipi i Cezenės. Nėse Novara me ofron dy vjet kontratė, atėherė do tė shkoj atje. Gjithsesi, mė duhet ta theksoj se mė duhet t’ia filloj nga e para. Klub i ri, ambient i ri, tifozė tė rinj”, pėrfundon Bogdani /tch/


Lajmet
- E hėnė, 08 gusht, 2011

...gjendja ne veri te Kosoves
ORĖ PAS ORE..njoftimet me te reja :

Serbėt nė numėr mė tė vogėl po qėndrojnė nė barrikada
Serbėt nė veri vazhdojnė tė qėndrojnė te barrikadat nė rrugė, por nė numėr mė tė vogėl.
Postuar: 03:17:29 / 08.08.2011
Pėrfaqėsuesit politikė tė tyre do tė vendosin nesėr nėse do tė heqin barrikadat nė rrugėt qė ēojnė nė dy pikat kufitare nė veri. Bartėsit e strukturave paralele tė veriut janė pajtuar me presidentin e Serbisė Boris Tadiq nė Beograd, qė qė tė zbatojnė marrėveshjen e arritur me KFOR-in.

KFOR: Koha deri nė shtator do tė kalohet paqėsisht
Zėdhėnėsi i KFOR-it Hans Diter Vihter tha pėr Radio Kosovėn se pritet qė nesėr serbėt e veriut tė dalin me qėndrim, ndėrsa koha deri nė shtator do tė kalohet paqėsisht .
Postuar: 02:58:43 / 08.08.2011
KFOR-i shpreson se marrėveshja e lidhur me KFOR-in pėr gjendjen nė veriun e Kosovės do tė do tė realizohet me sukses.
Zėdhėnėsi i KFOR-it Hans Diter Vihter tha pėr Radio Kosovėn se pritet qė nesėr serbėt e veriut tė dalin me qėndrim, ndėrsa koha deri nė shtator do tė kalohet paqėsisht dhe pastaj palėt do t’u kthehen bisedimeve. Edhe policia e Kosovės e ka vlerėsuar tė qetė situatėn e sigurisė nė veri.
Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, Baki Kelani theksoi se gjendja e sigurisė nė veri tė Kosovės vlerėsohet e qetė. Ai tha se gjatė natės sė mbrėmshme nuk ėshtė shėnuar ndonjė incident, ndėrsa Policia e Kosovės ėshtė prezent nė pikėn kufitare 31.
“Poicia e Kosovės vazhdon tė jetė prezent sė bashku me KFOR-in, nė pikėn kufitare 31, por jo edhe nė pikėn kufitare 1 pasi aty mungon infrastruktura e punės dhe nuk ka kushte pėr punė”, tha Kelani.
Pikat kufitare 1 dhe 31 vazhdojnė tė jenė tė mbyllura pėr qarkullim. Zėdhėnėsi i KFOR-it, Hans Diter Vihter tha pėr Radio Kosovėn se forcat paqeruajtėse po lėvizin pa ndonjė problem nė pjesėn veriore, por duke shfrytėzuar edhe rrugėt alternative pasi disa nga rrugėt kryesore mbeten pjesėrisht tė bllokuara. Vihter tha se KFOR-i pret qė gjithēka tė rregullohet nesėr.
“Ne jemi plotėsisht tė bindur se secili do t’u pėrmbahet zgjidhjeve tė qeta dhe atė arsyeshme. Mendoj se kjo ėshtė mė e mira dhe nė interesin e tė gjitha palėve tė pėrfshira. Dhe, nė fund arsyeja do tė mbizotėrojė mbi ata qė ende nuk janė tė kėnaqur me situatėn”, thotė Vihter. Zėdhėnėsi i KFOR-it tha se nuk dėshiron tė spekulojė pėr zgjidhjet, por shprehu bindjen nė qetėsi dhe konstruktivitet tė palėve gjatė periudhės kalimtare deri nė shtator.
“Jemi tė bindur se pala serbe dhe ajo kosovare do t’u pėrmbahen qėndrimeve tė tyre nė mėnyrė qė periudha deri nė shtator tė kalohet me qetėsi dhe konstruktivitet. Tė gjithė faktorėt, organizatat ndėrkombėtare, Bashkimi Evropian, politikanėt duan gjendje tė qetė nė mėnyrė qė t ‘i kenė palėt nė tryezėn e bisedimeve”, shtoi Vihter.
Marrėveshja e arritur tė premten ndėrmjet KFOR-it dhe Qeverisė sė Kosovės e asaj tė Serbisė parasheh nė pikėn e saj tė parė zhbllokimin e rrugėve nga serbėt nė veri.
Njė gjė e tillė nuk ėshtė bėrė plotėsisht ende, derisa pjesėtarė tė strukturave paralele nė veri kanė paralajmėruar pėr nesėr vendimin pėrfundimtar.

Tė gjendet zgjidhje qė i njeh kufijtė e Kosovės
Britania dhe Gjermania i kanė tėrhequr vėrejtjen Serbisė dhe Kosovės, se i dėmtojnė gjasat e tyre pėr integrim nė Bashkimin Evropian, nėse lejojnė vazhdimin e tensioneve etnike pėrgjatė kufirit tė tyre.
Postuar: 10:41:24 / 08.08.2011
Britania dhe Gjermania i kanė tėrhequr vėrejtjen Serbisė dhe Kosovės, se i dėmtojnė gjasat e tyre pėr integrim nė Bashkimin Evropian, nėse lejojnė vazhdimin e tensioneve etnike pėrgjatė kufirit tė tyre.
Ministrat e punėve tė Jashtme tė Britanisė sė Madhe dhe tė Gjermanisė, William Hejg dhe Guido Vestervelle kanė paralajmėruar Beogradin dhe Prishtinėn, se rrezikojnė shanset e tyre pėr t`u afruar pranė BE-sė dhe do tė humbasin rastin historik, nė qoftė se nuk i eliminojnė tensionet ndėretnike pėrgjatė kufirit. Agjencia e lajmeve AFP, transmetoi deklaratėn e dy ministrave pėr situatėn nė veri tė Kosovės.
`Serbia dhe Kosova duhet tė gjejnė zgjidhje diplomatike qė i njeh kufijtė e Kosovės, e pėrmirėson jetėn e secilit dhe tė dy shtetet i vė nė rrugė tė anėtarėsimit nė BE`, thanė tė dy ministrat, pėr tė shtuar se nėse ata nuk e bėjnė kėtė, do tė humbin rastin historik./rtk/

KFOR-i, i bindur nė suksesin e marrėveshjes
E Hėnė, 08 Gusht 2011 15:05
Prishtinė – KFOR-i shpreson se marrėveshja midis pėrfaqėsuesve serbė dhe forcave paqeruajtėse tė NATO-s do tė finalizohet me sukses, ka transmetuar tė hėnėn Radio Kosova. Zėdhėnėsi i KFOR-it, Hans Diter Vihter tha se serbėve u duhet edhe pak kohė pėr diskutim me strukturat lokale tė veriut, por se beson se deri nė shtator do tė mund tė tejkalohen tė gjitha mosmarrėveshjet dhe bisedimet mes palėve tė vazhdojnė.
Edhe policia e Kosovės e ka vlerėsuar tė qetė situatėn e sigurisė nė veri.

Merren nė pyetje heronjtė e kufirit
E Hėnė, 08 Gusht 2011 12:53
Prishtinė – Pasi nė krejt dy javėt e operacionit tė madh tė Qeverisė sė Kosovės u vlerėsuan me notėn mė tė lartė nė shėrbim tė atdheut, policėt kufitarė tė Kosovės dhe tė gjithė pjesėtarėt e Njėsisė Speciale ROSU tė Policisė sė Kosovės, janė duke iu nėnshtruar njė intervistimi detal, bėjnė tė ditur burime tė Portalit LajmeShqip.com.
Tė gjithė ata qė morėn pjesė nė aksionin e veriut, prej 25 deri mė 27 korrik, pėr futjen nėn kontroll tė pikave kufitare 1 dhe 31, po merren nė pyetje nga Njėsia e Hetimeve e Policisė sė Kosovės, nga Prishtina.
Bėhet e ditur se pyetjet pėr kėtė intervistim i ka pėrpiluar EULEX-i, pjesėtarėt e tė cilit paraprakisht kanė siguruar qasje nė deklaratat e policėve tė Kosovės.

Ivanoviq: I heqim barrikadat
08.08.2011
Barrikadat n\'veri
Sekretari shtetėror nė tė ashtuquajturėn Ministri pėr Kosovėn nė qeverinė e Serbisė, Oliver Ivanoviq ka pohuar se edhe para takimit nė Beograd, ishte e qartė se vendimi do tė ishte pėr heqjen e barrikadave.
Ai ka thėnė se ėshtė logjike qė serbėt lokalė tė veriut tė harmonizojnė qėndrimet e tyre me kreun shtetėror tė Serbisė. “Takim ishte i rėndėsishėm nė mėnyrė qė tė mos dėrgohen mesazhe nėpėrmje njerėzve tė mesėm. Tash, pas kėtij takimi me presidentin, ata e kanė njė pasqyrė mė tė qartė pėr atė se ēfarė po bėn Serbia pėr momentin, ēfarė planifikon tė bėjė, dhe ēka nuk mundet tė bėjė”, ka thėnė Ivanoviq.
Ivanvoqi ka pohuar se edhe pėr serbėt nė jug tė Ibrit ėshtė e rėndėsishme qė veriu i Ibrit tė mbetet siē ėshtė.
Vendimi pėrfundimtar pėr heqjen e barrikadave do tė merret nesėr nė orėn 12:00 nė njė mbledhje tė tė ashtuquajturit “Kėshilli i Komunave Serbe”. /indeksonline/

informacione hap pas hapi:
Serbėt sėrish mblidhen, nė Rudare e duan Serbinė
Mitrovicė, 12:33 – Nesėr nė Leposaviq ėshtė parajamėruar tė mbahet njė takim i strukturave paralele serbe nė veri, i tė tė ashtuquajturve kryetarė tė komunave serbe tė veriut, tė cilėt do tė vendosin pėr largimin e barrikadave.
Nė takimin qė do tė mbahet nė ambientet e Shkollės sė Lartė Teknike, pritet tė vendoset pėr largimin e tyre, ndėrkaq, barrikadėn nė fshatin Rudare serbėt kanė paralajmėruar se do ta lirojn vetėm nė njėrėn pjesė, ku strukturat e sigurisė sė Qeverisė sė Serbisė do ta bėnin seleksionimin e atyre personave qė do tė kalojnė dhe tė atyre qė s’do tė kalojnė nė kėtė pjesė. Burimet e portalit marrin vesh se do tė lejohen nė atė pjesė vetėm KFOR-i dhe EULEX-i, por jo edhe institucionet e Kosovės. Kėto pritet tė jenė pėrfundimet qė do tė dalin nga takimi i strukturave paralele serbe, nesėr, e martė, nė Leposaviq.

Mitrovicė, 11:53 – Plasi sherri midis serbėve. Informatat nga terreni bėjnė tė ditur se pėrēarja midis serbėve ėshtė thelluar dukshėm, me zhvillimet fundit nė veri tė Kosovės.
Bashkėpunėtorėt e portalit LajmeShqip.com bėjnė tė ditur se nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė janė kėrcėnuar Stefanoviqi, Bogdanoviqi dhe katėr kryetarėt e tė tė ashtuquajturave komunat serbe tė veriut, nga krerėt e krimit, si Zvonko Veseloviq.
Veseloviq ka thėnė se nėse do tė arrestohej ky dhe udhėheqėsit tjerė tė krimit tė organizuar nė veri, atėherė do t’i bėjė publike faktet qė kanė pėr thirrjen pėr djegie tė pikave kufitare, krijimit tė barrikadave, financimit tė tyre si dhe mobilizimin nė Veri.
Merret vesh se pikėrisht nga Borko Stefanoviqi, Goran Bogdanoviqi dhe liderė tė tjerė serbė, kėta huliganė janė thirrur pėr tė djegur, mobilizuar dhe organizuar krejt trazirat nė Veri.
Duket se Beogradi ka dėrguar mbrėmė mesazhin e qartė se serbėt nuk kanė rrugėdalje tjetėr dhe se krerėt e krimit, duhet kinse “tė sakrifikohen nga Beogradi pėr ta qetėsuar situatėn dhe pėr ta vėnė nė vend krejt atė qė kanė shkatėrruar nė veri”.

Beograd (E HĖNĖ, 8 gusht), 08:31 – Bėhet e ditur se pėrfaqėsuesit e katėr komunave serbe nė veriun e Kosovės, pas takimit rreth katėr orėsh me Presidentin e Serbisė Boris Tadiq, qė pėrfundoi mbrėmė vonė nė Beograd, kanė vendosur ta pranojnė marrėveshjen me KFOR-in.
Kėtė e ka konfirmuar kabineti i Tadiēit. Pjesėmarrėsit e takimit kanė ritheksuar “rėndėsinė qė institucionet ndėrkombėtare tė mbeten neutrale ndaj statusit tė Kosovės”.
Nė takim kanė qenė tė pranishėm edhe shefi i delegacionit tė Serbisė nė bisedimet me Kosovėn, Borisllav Stefanoviē, dhe i ashtuquajturi ministėr serb pėr Kosovėn, Goran Bogdanoviē.
“Kemi rėnė dakort qė tė gjithė sė bashku tė ruajmė qetėsinė, unitetin dhe stabilitetin nė atė pjesė tė Kosovės dhe tė vazhdojmė bashkėpunimin me pėrfaqėsuesit e bashkėsisė ndėrkombėtare”, ka thėnė njėri nga tė ashtuquajturit pėrfaqėsues tė serbėve tė veriut, Radenko Ndelkoviē.
Megjithatė, duket njė prapakthim kėtu. Ata, nga pėrfaqėsuesit e komunitetit ndėrkombėtar kėrkojnė “tė respektojnė me pėrpikėri Rezolutėn 1244”, nė kohėn kur Kosova ka shėnuar tash mė shumė se tre vjet nga shpallja e pavarėsisė dhe ka rreth 80 njohje tė shtetėsisė nga vende tė ndryshme tė botės./lajmeshqip/


Lajmet
- E dielė, 07 gusht, 2011

...gjendja ne veri te Kosoves
ORĖ PAS ORE..njoftimet me te reja :

- Buhler: Veriun po e kontrollojnė kriminelėt
- Thaēi: Jo, nuk ndahet Mitrovica
- Serbė nga Maqedonia nė barrikadat e Veriut
- Kosovė: Status special pėr veriun?
- Eliza Dushku, ne vendlidjen e babait ne Korēė dhe Ambasadore Nderi e Tiranės nė botė


Informacione hap pas hapi:
Buhler: Veriun po e kontrollojnė kriminelėt
E Martė, 26 Korrik 2011
Prishtinė, 15:51 - Ėshtė krimi i organizuar, jo politika qė e mban botėn syhapur kundrejt Kosovės, ka thėnė gjenerali Erhard Buhler. Gjermani, i cili komandon trupat paqeruajtėsi tė misionit tė NATO-s nė Kosovė (KFOR) pėr gati njė vit, ka pėrsėritur kėtė pikėpamje aq shumė sa qė ėshtė shndėrruar nė mantrėn e tij.
Kriminelėt kontrollojnė gjithēka nė veriun e Kosovės dhe ndezin tensionet etnike qė sjellin konflikte sa herė qė interesat e tyre kėrcėnohen, ka thėnė Buhler.
Kriminelėt i takojnė minoritetit serb dhe shumica shqiptare punon me ta, dhe sipas gjeneralit, “strukturat kriminale e kanė fjalėn e fundit”, shkruan ”Observer”.
Krimi i organizuar pėrdorė grupet ekstremiste pėr qėllime tė saj. Ka mobilizuar “ushtarėt” pėr tė krijuar pengesa nė rrugė e madje kanė paguar serbėt pėr tė “mbrojtur” ato barrikada, thotė gjenerali.
Krimi i organizuar qėndron edhe pas djegies sė kufirit nė Jarinje, qė ėshtė pikė e mosmarrėveshjes mes shqiptarėve dhe serbėve.
Misioni, thotė gjenerali, ka zbuluar anėtarėt e organizatave ekstremiste serbe, si “Lėvizja Nacionale Serbe 1389″ dhe “Lėvizja pėr Atdheun Serb – Nderi”, si dhe huliganėt e futbollit, nė mesin e demonstruesve nė veri tė Kosovės. Pos kėtyre kriminelėve dhe ekstremistėve, shumė shėrbime sekrete serbe besohet tė luajnė rol nė kėtė trazirė.
Shqiptarėt e pėrbėjnė 90 pėr qind tė dy milionė banorėve tė Kosovės. Por, nė rajonin verior, 55 mijė serbė kalojnė shqiptarėt nė numėr nė raportin 6 me 1. Tė inkurajuar nga Beogradi, ata rezistojnė, dhunshėm kur ėshtė e nevojshme, ēdo autoritet qė vjen nga qeveria qendrore nė Prishtinė. Ata janė armiqėsor po ashtu edhe ndaj Bashkimit Evropian dhe misionit tė EULEX-it.

Prishtinė, 15:21 – Politikani serb Nebojsha Ēoviq e ka akuzuar drejtpėrdrejt Ambasadorin Amerikan nė Kosovė, Christofer Dell, pėr operacionin e Qeverisė sė Kosovės nė dy pikat kufitare nė veri tė Kosovės.
Nuk ėshtė e mundur qė tė ndodhė njė aksion i tillė dhe tė mos ketė qenė paraprakisht nė dijeni ambasadori Dell, ka thėnė ai.

Beograd, 14:59 – Kryetarėt e katėr tė tė ashtuquajturave komuna serbe tė veriut tė Kosovės, pjesė e strukturave paralele, kanė udhėtuar nė Beograd, pėr tė takuar presidentin serb, Boris Tadiq.
Ata do ta informojnė Tadiqin pėr zhvillimet nė veri tė Kosovės dhe do ta bisedojnė me tė marrėveshjen e propozuar nga KFOR-i, pėr tejkalimin e situatės.

Prishtinė (E DIEL, 7 gusht), 14:12 – Kryeminsitri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka thėnė sot se Beogradi ėshtė pėrgjgjės pėr anarkinė dhe kontrabandėn nė veri tė Kosovės. Sipas tij, Beogradi po i financon strukturat kriminele serbe nė veri tė Kosovės.
Thaēi ka thėnė se Qeveria e Kosovės do ta vazhdojė me pėrkushtim angazhimin pėr shtrirjen e pushtetit dhe tė ligjit nė mbarė veriun./lshqip/

Thaēi: Jo, nuk ndahet Mitrovica
E Diele, 07 Gusht 2011
Prishtinė – Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi pėrcolli edhe njė herė mesazhin se nuk mund tė ketė ndarje, as krijim tė realitetit serb nė veri tė Kosovės.
“E kuptoj se nuk ėshtė e lehtė tė jetohet me njė qėllim, objektiv apo ėndėrr pėr ndarje tė Kosovės apo krijim tė realitetit serb nė veri, diēka e tillė ka pėrfunduar njėherė e pėrgjithmonė, edhe si qėllim serb, por edhe si ėndėrr serbe”, ėshtė shprehur Thaēi.
Kryeministri kosovar ftoi qytetarėt serbė, shtetas tė Republikės sė Kosovės, qė tė shkėputen nga ndikimi shumė negativ dhe i rrezikshėm i strukturave kriminale, tė financuara dhe tė mbėshtetura nga Beogradi, pėr tė cilin ai tha se mban pėrgjegjėsi direkt.
Thaēi tha se nuk do tė ketė kthim para 25 korrikut, vendimit pėr marrje nėn kontroll tė dy pikave kufitare nė veri, dhe pėrkujtoi dakordin e qeverisė tė arritur me KFOR-in pėr ruajtjen e gjendjes sė re tė krijuar atje.
“Nė pikėn 1 janė tė instaluara trupat amerikane, ndėrsa nė pikėn 31 janė KFOR-i, Policia e Kosovės, doganierėt e Kosovės, EULEX-i. Me krijimin e kushteve pėr punė nė pikėn 1, pas djegieve do tė instalohet edhe Policia e Kosovės dhe doganierėt e Kosovės”, u shpreh Hashim Thaēi.

Serbė nga Maqedonia nė barrikadat e Veriut
E Diele, 07 Gusht 2011
Shkup – Serbė radikalė tė Maqedonisė dyshohet se kanė marrė pjesė nė trazirat e shkaktuara nė veri tė Kosovės. Burime pėr Lajmeshqip.com bėjnė tė ditur se nė barrikadat e vendosura nė Mitrovicė ka edhe shtetas tė Maqedonisė tė nacionalitetit serb, nga Shkupi e Kumanova.
“Disa banorė tė fshatrave tė Kumanovės ka ditė qė nuk gjenden nė shtėpi. Nė fshat flitet se ata kanė shkuar nė Mitrovicė”, ka thėnė i njėjti burim. Nga Ministria e Punėve tė Jashtme tė Maqedonisė pėrjashtojnė pėrfshirjen e shtetasve tė Maqedonisė nė trazirat e shkaktuara nė veri tė Kosovės. Ndėrsa edhe nga Ministria e Punėve tė Jashtme (MPJ) tė Kosovės nuk ka njohuri pėr pjesėmarrjen e shtetasve tė Maqedonisė nė Mitrovicė.
“Nuk kemi njohuri tė tilla”, kanė thėnė nė MPJ-nė e Kosovės. Nė tė gjitha rrugėt kryesore nė veri tė cilat ēojnė nė drejtim tė pikave kufitare me Serbinė, njė numėr i madh serbėsh ka 11 net qė bėjnė roje pranė barrikadave, duke pamundėsuar nė kėtė mėnyrė ushtarėt e KFOR-it tė lėvizin lirshėm nė kėtė pjesė tė Kosovės.
Barrikadat ishin vendosur nė shenjė proteste ndaj aksionit tė Policisė sė Kosovės pėr tė vėnė nėn kontroll pikat kufitare 1 dhe 31. Pranė barrikadave kanė qėndruar edhe krerėt nga strukturat paralele tė komunave veriore. Njė ditė mė parė paqeruajtėsit kanė hequr tė paktėn tri bllokada qė kanė ndaluar KFOR-in tė ketė qasje nė bazat nė veri. (LSh)

Kosovė: Status special pėr veriun?
E Diele, 07 Gusht 2011
Prishtinė - Tendencat e Serbisė pėr t’i futur brenda kufijve tė saj tri komunat veriore tė Kosovės mund tė pėrfundojė me nxjerrjen e njė autonomie substanciale pėr serbėt qė jetojnė nė Zubin Potok, Leposaviq dhe nė Zveēan, shkruan e pėrditshmja kosovare ”Koha Ditore”.
Njė paralajmėrim tė tillė e kanė bėrė burime tė gazetės brenda institucioneve tė larta shtetėrore, duke mos e pėrjashtuar mundėsinė qė “autonomia substanciale e veriut” tė dalė edhe publikisht si propozim i njė pjese tė faktorit ndėrkombėtar gjatė ditėve nė vijim. “Miqtė ndėrkombėtarė kanė filluar ta shohin si mision tė pamundur integrimin e veriut pas 12 vjetėsh shkėputjeje nga pjesa tjetėr e shtetit. Dhe, me qėllim tė shmangies sė konflikteve tė armatosura, si rrugėzgjidhje mė tė pranueshme ata po e shohin dhėnien e njė statusi special pėr atė pjesė”, ka thėnė burimi i gazetės.
Ai ka sqaruar se “ndėrkombėtarėt” e arsyetojnė kėtė formulė, duke thėnė se vetėm nė kėtė mėnyrė Kosova do tė arrijė t’i ruajė kufijtė e saj aktualė.
Sipas tij, ideja e ndėrkombėtarėve ėshtė qė komunat nė veri tė njihen si njėsi tė veēanta dhe t’u jepen kompetenca nė vetėqeverisje dhe financim. Mirėpo, ka thėnė ai, autoritetet vendėse deri tash nuk kanė dhėnė shenja se do ta pranojnė njė zgjidhje tė tillė.

Eliza Dushku, Ambasadore Nderi e Tiranės nė botė
E Diele, 07 Gusht 2011 16:15
Tiranė – Aktorja me famė botėrore Eliza Dushku do tė jetė Ambasadore Nderi e Tiranės nė botė, e ngarkuar pėr artet, kulturėn dhe turizmin.
Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha, pas njė takimi tė dielėn nė ambientet e bashkisė me aktoren Dushku, konfirmoi pėr mediat se, ajo pranoi propozimin e tij pėr tė pėrfaqėsuar fuqimisht Tiranėn dhe pėr tė ndihmuar nė vendosjen e saj nė hartėn turistike, artistike dhe kulturore tė botės.
“Jam shumė i lumtur qė Eliza ndodhet sot nė Tiranė dhe besoj se flas edhe nė emėr tė gjithė qytetarėve tė Tiranės qė e kanė pritur kėtė vizitė me shumė kėnaqėsi. Tė gjithė jemi tė kėnaqur dhe entuziastė pėr vizitėn e saj, qė padyshim qė do tė shėrbejė pėr ta vendosur Tiranėn fuqimisht nė hartėn turistike tė botės”, tha Basha.
Ai vlerėsoi faktin se prezenca e saj nė dokumentarin qė do tė prezantohet nė rrjetet mė prestigjoze tė botės pėr turizmin nė Shqipėri, do tė vendosė Shqipėrinė nė hartėn turistike, artistike dhe kulturore tė botės.
Ndėrsa aktorja Eliza Dushku u shpreh e kėnaqur pėr kėtė vizitė nė Shqipėri dhe deklaroi se turin e saj do e fillojė nga qytetit i Korēės, ku do tė paraqitet dokumentari pėr promovimin e turizmit pėr vendin. Mė pas Dushku, do tė vijojė vizitėn e saj nė qytete tė tjera tė Shqipėrisė.
Aktorja Eliza Dushku ka lėnė pas angazhimet kinematografike nė Hollivud dhe ėshtė rikthyer nė Shqipėri, nė vendin e tė parėve tė saj, por kėsaj here mė njė mision. Pėr 10 ditė me radhė, e shoqėruar nga njė grup xhirimi amerikan, aktorja 31 vjeēare do tė udhėtoj nėpėr Shqipėri pėr tė dokumentuar bukuritė dhe vlerat e vendit tė origjinės qė e pėrmend me krenari sa herė qė i jepet rasti.
Bashkė me Elizėn nė realizimin e dokumentarit pėr Shqipėrinė do tė kontribuojnė dhe artistė tė tjerė me famė botėrore si soprano Inva Mula, fotografi Fadil Berisha dhe aktori Blerim Destani. Eliza u lind mė 30 dhjetor 1980 nė Boston. Babai i saj ėshtė shqiptar nga Korēa, ndėrsa nėna daneze.


Lajmet
- E shtunė, 06 gusht, 2011

...gjendja ne veri te Kosoves
ORĖ PAS ORE..njoftimet me te reja :

Serbėt e veriut nė konsultime tė reja
06.08.2011 - E Shtunė
20:49 Pas takimit tė sėrishėm, Stefanoviq ka thėnė se janė shumė afėr arritjes sė pajtueshmėrisė tė plotė me pėrfaqėsuesit e komunave serbe tė veriut pėr marrėveshjen e KFOR-it. Nė takim raportohet se ėshtė rėnė dakord pėr disa pika qė do tė miratohen nė mbledhjen e sė martės.
20: 19 Ka pėrfunduar njė tjetėr takim i Borko Stefanoviqit dhe Goran Bogdanoviqit me udhėheqėsit e komunave paralele ilegale tė veriut tė Kosovės.
Askush nuk ėshtė prononcuar pas kėtij takimi, dhe ende ėshtė e paqartė nėse ėshtė arritur ndonjė pajtim.
Zyrtarėt serbė janė nė pėrpjekje pėr tė bindur pėrfaqėsuesit nė veri qė tė heqin barrikadat, dhe tė pranojnė marrėveshjen me KFOR-in, e cila do tė vlejė deri mė 15 shtator. /indeksonline/

Qytetarėt serbė po nxirren me dhunė nė barrikada
E Martė, 26 Korrik 2011
Mitrovicė, 19:41 – I ashtuquajturi kryetar i Komunės sė Mitrovicės, nė veri, Krstimir Pantiq, anėtar i Partisė Pėrparimtare Serbe tė Tomisllav Nikoliqit ėsht ėi vetmi kryetar qė nuk e ka pranuar marrėveshjen dhe pėr kėtė shkak, vendimi ėshtė shtyrė pėr tė martėn.
Burimi thotė se ka pėrplasje tė madhe midis krerėzve serbė.
Po ashtu, bėhet e ditur se qytetarėt serbė po nxirren me dhunė nė barrikada,nga ana e grupeve kriminale dhe MUP-i serb.
Nė raste tė refuzimit tė daljes nė barrikada ata largohen ng apuna, iu hedhet eksploziv nė shtėpi e makina dhe shpallen tradhtarė.

Ende s’dihet si do tė implementohet marrėveshja nė veri
Prishtinė, 18:12 – Burime tė portalit LajmeShqip.com konfirmojnė se ende nuk janė precizuar detajet dhe mėnyra e implementimit tė marrėveshjes pėr veriun.
Ndėrkohė, bėhet e ditur se KFOR-i ka nisur njė plan aksional, pėr tė cilin do t’i vė nė dijeni palėt nė javėn e ardhshme.

Vetėvendosje: Qeveria u zmbraps
06/08/2011 17:20
Lėvizja Vetėvendosje e ka vlerėsuar si zmbrapsje tė qeverisė marrėveshjen qė kjo e fundit arriti me KFOR-in pėr situatėn nė veri tė Kosovės. Kryetari i saj, Albin Kurti ka deklaruar se marrėveshja pėrbėn njė dėshtim pėr shtetin e Kosovės dhe pėrgjegjėsia pėr kėtė bie mbi kryeministrin Hashim Thaci, i cili sipas tij nuk ka vazhduar operacionin pėr shtrirjen e sovranitetit nė veri tė vendit.
“Pikat pėr tė cilat qeveria dhe KFOR-i kanė rėnė dakord janė urdhėra tė KFOR-it pėr qeverinė dhe jo kushte tė qeverisė pėr KFOR-in”, ka deklaruar Kurti.
“Tani qeveria nuk ka kurfarė kontrolli mbi veriun pasi kėtė pėrgjegjėsi ia ka kaluar KFOR-it, qė ėshtė nė Kosovė nė bazė tė rezolutės 1244 dhe nuk njeh pavarėsinė e vendit”, ka theksuar ai.

Bisedimet vazhdojnė mė 5 shtator
06.08.2011/17:09 - E Shtunė
Pavarėsisht gjendjes nė terren bisedimet nė Bruksel ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, do tė vazhdojnė nė shtator.
Mė 5 shtator, ditė e hėnė, pritet qė Edita Tahiri e Borko Stefanoviq pėrsėri tė shtrėngojnė duart nė rundin e ri tė dialogut.
Ndėrmjetėsi i bisedimeve, Robert Cooper, ka pėrshėndetur marrėveshjen e arritur dhe ka ftuar tė dyja palėt qė, pas pushimeve, tė kthehen nė bisedime dhe tė koncentrohen nė dialogun serioz.
Edhe ministri serb pėr Kosovėn, Goran Bogdanoviq, ka pohuar se duhet dhėnė mundėsi bisedimeve, dhe ka pohuar se Serbia nuk i ka tradhėtuar serbėt lokalė atje me marrėveshjen me KFOR-in. /indeksonline/

Thaēi: Ndarja, as nė ėndėrr tė Beogradit
06.08.2011/15:07 - E Shtunė
Duhej tė ndodhte nė qershor 1999, por ka ndodhur nė korrik 2011. Kėshtu e ka pėrshkruar pėr Evropėn e Lirė, atė qė ka ndodhur nė veri, kryeministri Hashim Thaēi.
“Me pajtueshmėrinė e arritur dje, kemi arritur tri objektiva: respektim e plotė tė reciprocitetit, ndaljen e plotė tė kontrabandės dhe vėnien nėn kontroll tė plotė tė territorit tė Republikės sė Kosovės”, ka thėnė kryeminstri.
Ai ka thėnė se e ka pėrkrahjen e plotė tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr vendosjen e sundimit tė ligjit nė veri.Thaēi ka pėrjashtuar ēdo mundėsi tė ndarjes sė Kosovės, duke thėnė se kjo nuk do tė ndodhė as nė ėndrrat e Beogradit.
“Kosova nuk do tė ndahet, nė asnjė rrethanė, me asnjė ēmim, as de facto, as de jure. Kosova do ta ushtrojė autoritetin e vet kushtetutes dhe ligjor nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės. Ne kemi theksuar mė herėt se ka pasur qėllime dhe pretendime tė Beogradit pėr ndarje, por tani kjo gjė, pas krijimit tė rrethanave tė reja, nuk do tė mund tė jetė as ėndėrr e Beogradit”, ka thėnė me vendosmėri Thaēi. /indeksonline/

Huliganėt serbė pėrforcojnė barrikadat nė Rudare e Zupē
LIVE: Mitrovicė, 17:35 – Gjatė ditės sė sotme raportohet tė jenė pėrforcuar barrikadat nė veri tė Kosovės, mė saktėsisht nė Rudare dhe nė Zupē. Burime tė portalit bėjnė tė ditur se serbėt kanė hedhur dru dhe zhavor, nga frika se KFOR-i mund tė intervenojė.

Serbėt sėrish vazhdojnė bllokimin e rrugėve
Mitrovicė (E SHTUNĖ, 6 gusht),
ora:15:57 - Burimet e Portalit Lajmeshqip.com bėjnė tė ditur se kryetari i Qarkut tė Mitrovicės, Radenko Nedelkoviq dhe katėr kryetarėt e tė tė ashtuquajturave komuna tė veriut (strkturat paralele serbe), e kanė pėrfunduar mbledhjen e “Bashkėsisė sė Komunave Serbe”.
Ata i kanė ftuar serbėt pėr tė qėndruar edhe mė tej nė barrikada.
Serbėt e veriut e hedhėn poshtė marrėveshjen e djeshme, duke vazhduar bllokimin e rrugėve, duke u mbetur besnikė versionit tė kryetarit tė Zveēanit, Dragisha Milloviq.
Takimi i ardhshėm i kėtyre strukturave do tė mbahet tė martėn, nė orėn 12:00, kur do tė shqyrtohet marrėveshja.

Mitrovicė - Burimet e Portalit LajmeShqip.com nga terreni, nė Jug dhe Veri tė Mitrovicės si dhe brenda KFOR-it, bėjnė tė ditur se dita e sotme ėshtė e tensionuar. Serbėt janė tė riorganizuar dhe situata midis vetė atyre ėshtė e paqartė.

Foto:Sh.Sh-Reporteri.com: I fotografuar pėrballė, me qėllim tė shmangies sė fotografimit, majtas vėrehet njė anėtar i identifikuar i MUP-it tė Serbisė, qė lėvizė nga “Golfi” dhe kthehet mė vonė.

Vladimir Rakiē eshte pare duke diskutuar me anėtarė tė Policisė sė Kosovės, i njohur me pseudonimi “Gile”, udhėheqės i Rojave tė Urės nė Mitrovicė

Burime tė portalit bėjnė tė ditur se Stefanoviq dhe Bogdanoviq, me qėllim i kanė organizuar serbėt qė ta mbajnė kėtė reagim, pasi mbrėmė, nė orėn 24:00 (nė mesnatė), ka kaluar ultimatumi qė KFOR-i ua pati dhėnė serbėve pėr heqjen e barrikadave, nė tė kundėrtėn, pati paralajmėruar se do t’i heqė vetė.

Sot, burimet nga terreni raportojnė se barrikadat janė shtuar nė rrugė tė ndryshme. Nė disa barrikada, veēanėrisht nė atė nė Rudarė dhe Zupēė, janė shtuar kamionėt dhe ėshtė shtuar zalli.

Fytyra tė reja nė veri – prezentė anėtarė tė ushtrisė dhe policisė sė Serbisė

Burimi i Portalit, duke iu referuar burimit tė besueshėm brenda serbėve, bėn tė ditur se barrikada nė Rudarė dhe Zupēė dyshohet tė jetė minuar gjatė natės sė mbrėmshme. Burimi nuk e pėrjashton mundėsinė qė edhe barrikada tė tjera tė jenė tė minuara, derisa thotė se sė paku nė Rudarė dhe Zupēė janė tė sigurta minimet e tyre.

Nėpėr Veriun e Kosovės vėrehen fytyra tė reja qė lėvizin. Janė identifikuar persona tė ndryshėm qė mbajnė nga njė shenjė tė vizatuar nė qafė (tatu me shenjė tė “skorpionit–gaforrit”), tė cilėt deri mė tani nuk janė parė nėpėr Veri tė Kosovės.

Sot, gjithkund nė veri vėrehen lėvizje aktive tė personave. Bashkėpunėtorėt e Portalit LajmeShqip.com kanė identifikuar se sot njė pjesė e madhe e kėtyre personave janė tė koncentruar nė kafeterinė e ashtuquajtur “Te Coca”, nė Zveēan.

Ndėrkombėtarėt kanė identifikuar anėtarė dhe pjesėtarė tė njėsive speciale serbe, tė ushtrisė dhe policisė
Nga burim i besueshėm i Portalit LajmeShqip.com brenda ndėrkombėtarėve, bėhet e ditur se ata kanė identifikuar sė paku 500 persona tė ndryshėm, qė kanė hyrė nė Veri tė Kosovės, tė cilėt janė anėtarė tė Njėsisė Antiterroriste tė Serbisė (SAJ), anėtarė tė ushtrisė dhe Policisė sė Serbisė dhe anėtarė tė njėsive tė tjera diverzante.
Disponimi i serbėve nė Veri ėshtė qė nė asnjė mėnyrė tė mos pranohet marrėveshja e arritur. KFOR-i nuk ka lėvizje deri nė kėto momente. Nė pikat kufitare G1 dhe G31 ka kontrabandė tė mallrave. Tė gjitha pompat e benzinės vėrehet se janė tė furnizuara mirė pas njė shkėputjeje disaditėshe, nė tė cilat nuk gjendeshin derivate tė ndryshme. (LajmeShqip.com)

Qeveria: Askush tė mos luajė me Bulqizėn
E Shtunė, 06 Gusht 2011 14:27
Tiranė – Ministria e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės reagoi sot me anė tė njė njoftimi pėr shtyp mbi situatėn nė minierėn e Bulqizės.
Duke ndjekur me shqetėsim situatėn e rėnduar nė grevėn e urisė sė minatorėve tė Bulqizės, METE u bėn thirrje negociatorėve, drejtuesve, minatorėve si dhe palėve qė akuzojnė njėra-tjetrėn, tė ndalojnė menjėherė lumin e akuzave tė ndėrsjella, qė po pėrpiqen ta ēojnė nė rrugė pa krye kėtė situatė.
“METE duke ndjekur nga afėr zhvillimin e kėsaj greve nė kushte tepėr tė vėshtira inkurajon ēdo sinjal pozitiv pėr nisjen e dialogut dhe zgjidhjen e ngėrēit tė krijuar”, thuhet nė njoftim. Sipas METE, “Miniera e Bulqizės ėshtė pasuri kombėtare dhe asnjė palė apo individ nuk duhet tė luajė pėr interesa personale me kėtė pasuri”.
Ministria e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, i bėn thirrje palėve tė rinisin urgjentisht dialogun pėr gjetjen e njė marrėveshje dhe tė arrihet zgjidhja konsensuale mes tyre.
“METE shpreh besimin e saj tė plotė se me pėrgjegjshmėri dhe seriozitet janė tė gjitha mundėsitė pėr tė arritur nėnshkrimin e njė marrėveshje sipas legjislacionit nė fuqi dhe ligjit pėr koncesionet e huaja, qė t’i japė fund kėsaj greve urie dhe tė fillojė sa mė shpejtė aktiviteti normal nė minierėn e Bulqizės”, pėrfundon njoftimi i METE.
Ndėrkohė, minatorėt e Bulqizės vijojnė sot ditėn e 13-tė grevės sė urisė. Ata po qėndrojnė nėn 1 400 metra thellėsi nė brendėsi tė tokės nė kushte tė vėshtira, por deklarojnė se nuk do tė tėrhiqen derisa firma austriake ACR tė plotėsojė kėrkesat e tyre.
Kreu i Konfederatės sė minatorėve, Kol Nikollaj, bėri apel sot me anė tė njė konferece pėr shtyp qė METE dhe ACR tė marrin masa dhe tė plotėsojnė kėrkesat e minatorėve.

Burg pa afat bosit tė Ndrangheta-s
06/08/2011 14:45
Gjykata e Vlorės dha masėn e sigurisė burg pa afat pėr shtetasin italian Giusepe Simonelli. Ky shtetas akuzohet pėr pjesėmarrje nė banda kriminale dhe trafikim lėndėsh narkotike, ndėrkohė qė do tė qėndrojė nė paraburgum derisa tė ekstradohet.
Simonelli ėshtė njė ndėr boset e Ndrangheta-s qė i kishte shpėtuar njė operacioni arrestimesh nė Bolonja tė Italisė. Ai u kap ne bregdetin e Vlores, ndersa kishte filluar pushimet.
32-vjecari Giusepe Simonelli i njohur me pseudonimin El Pako, ishte nder te paktet qe nuk u arrestua dot nga antimafia italiane, e cila iu pergjigj nje vendimi te gjykates se Bolonjes per arrestimin e 17 shtetasve italiane te dyshuar per trafik droge dhe lidhje me mafian.
Bosi italian i Ndrangheta-s, u shpall ne kerkim nga policia italiane pasi akuzohej se bashke me 16 te tjere kishte financuar dhe pergatitur transportimin e nje sasie prej 1600 kilogramė kokaine, qe do te mberrinte ne Bolonja nga Kolumbia.

Nis stabilizimi i bursave
06/08/2011 12:35
Pas tėrmetit nė bursa, stabilizimi ka filluar. Indeksi Doė Jones ne Nju Jorkut u ngrit pasditen e se premtes, njė dite pasi ra me 513 pike ne mesin e frikes se ekonomia globale mund te perballet me nje recesion te dyte.
Nė vazhden e luhatjeve te shumta te cmimit te aksioneve, Dow Jones eshte rritur me 61 pike, e po keshtu me ngritje u mbyll edhe indeksi tjeter NASDAQ. E premtja e zeze per tregjet aziatike i solli atyre renie te ndjeshme, ndersa nuk la pa prekur edhe tregjet europiane.
Sa per ato amerikane, luhatjet ishin te medha, por ne perfundim u shenua rritje pas lajmeve se Italia do tė pėrshpejtojė zbatimin e njė pakete masash shtrėnguese ekonomike pėr tė balancuar buxhetin deri nė vitin 2013, njė vit mė parė nga sa kishte planifikuar.
Te premten, njė raport i ri i qeverisė amerikane tregoi njė pėrmirėsim tė vogėl nė shkallėn e papunėsisė pėr muajin korrik, duke arritur shifrėn 9.1 pėr qind. Megjithatė, ekonomia amerikane, mė e madhja nė botė shtoi vetėm 117.000 vende tė reja pune muajin e kaluar, shifėr shumė mė e ulėt se sa numri i nevojshėm pėr njė rritje tė qėndrueshme.

...gjendja ne veri te Kosoves
Serbėt nė krizė – pėrēahen
06.08.2011/01:29 - E Shtunė
Serbėt lokalė nė Rudare, qė janė nė barrikada, nuk e njohin autoritetin e pėrfaqėsuesve tė Serbisė. Ata i kanė kthyer mbrapsht, tė premten mbrėma, Goran Bogdanoviqin dhe Borko Stefanoviqin, duke mos u bindur nė thirrjen e tyre pėr zhbllokimin e rrugės.
Nė vend tė kėsaj, kanė zgjedhur tė dėgjojnė kryetarin jolegjitim tė Zveēanit, Dragisa Miloviq, i cili u ka thėnė tė qėndrojnė aty, sė paku deri pas njė vendimi tė “Kėshilli tė Komunave tė Veriut”, qė pritet tė ndodhė sot.
Shenjat e pėrēarjes i ka dhėnė Bogdanoviq. “ E kuptoj shqetėsimin e popullit dhe tė kryetarėve tė komunave nė veri, por nė kėto moment kemi nxjerrė maksimumin nga negociatat. Nuk do tė ishte mirė qė populli tė shkojė nė njė anė, e shteti i Serbisė nė tjetrin”, ka thėnė Bogdanoviq pėr RTS. Kolegu i tij, Stefanoviq, ndėrkaq, ka thėnė se “marrėveshja nuk ėshtė ideale”. /indeksonline/


Lajmet
- E premte, 05 gusht, 2011

...gjendja ne veri te Kosoves
..njoftimet me te reja:
Marrėveshje e pranuar nga tė gjithė
05.08.2011/- E Premte
Kryeministri i vendit Hashim Thaēi ka konfirmuar nė mbledhjen e qeverisė pajtueshmėrinė me KFOR-in pėr marrėveshjen me palėn serbe. Ai ka thėnė nė mbledhjen e qeverisė se do tė ruhet situata e re e krijuar nė portat 1 dhe 31. Kryeministri ka thėnė se do tė vazhdojė kontrolli i kufirit dhe do tė mbetet nė fuqi masa e reciprocitetit. Thaēi ka thėnė se Kosova e ka mbėshtetjen e plotė tė faktorit ndėrkombėtare pėr ruajtjen e sovranitetit tė Republikės.
Marrėveshja, pėrmban kėto pika:
1. Parakushti: Hapja e bllokadave tė rrugėve
2. Nė parim mirėmbajtja e gjendjes sė tashme nė porta
3. KFOR-i ėshtė pėrgjegjės pėr portat
4. Nė parim portat janė tė mbyllura pėr arsye tė sigurisė dhe janė zona tė kufizuara ushtarake
5. Ndihma humanitare do tė lejohet qė tė hyjė nė Kosovė nė makina deri nė 3.5 tonė, nė pika tė caktuara kufitare pas njė vlerėsimi nga njė organ i caktuar i pavarur ndėrkombėtar qė ekziston nevoja pėr ndihma humanitare
6. Mallrat pėr kishėn ortodokse serbe lejohet tė kalojnė
7. Ēdo person dhe makinė do tė kontrollohet pėr armatim
8. Ēdo person do tė kontrollohet pėr ID
9. Treni Beograd-Mitrovicė: kontrollohet nga EULEX dhe Policia e Kosovės, si dhe ndihmohet nga KFOR-i
10. KFOR-i do tė kryej operacionet e kontrollit nė vendkalimet e paautorizuara kufitare pėr tė ruajtur njė mjedis tė qetė dhe tė sigurt. /indeksonline/

Marrėveshja formalizohet nė mbrėmje
05.08.2011/19:04 - E Premte
Gazeta gjermane “Sueddeutsche” transmetoi para pak ēastesh se marrėveshja midis KFOR-it dhe Qeverisė sė Kosovės, nė njėrėn anė, dhe KFOR-it dhe pėrfaqėsuesve serbė, nė anėn tjetėr, pritet tė formalizohet nė mbrėmje.

.....ja ē 'lojera uaj tani serbet /verejtje e redaksia ereniku/:...
Serbėt nuk ndryshojnė qėndrim
05.08.2011- E Premte
As serbėt nuk e pranojnė marrėveshjen me KFOR-in. Kryetari i komunės paralele tė Zveqanit, Dragisa Milovic ka paralajmėruar se bllokada do tė vazhdojė edhe sot.
“Marrėveshje nuk ka pasur, bisedimet vazhdojnė sot”, ka thėnė ai.
“Po tė kishim pasur diēka pėr tė ju thėnė, lajmin veē do ta kishit”.
“Barrikadat do tė vazhdojnė deri tek njė zgjidhje pėrfundimtare”, ka thėnė ai. Milovic, para barrikaduesve serb, qė po i mbajnė tė bllokuara rrugėt pėr 11 ditė rresht nė veri.
As serbėt nuk e pranojnė marrėveshjen me KFOR-in. Kryetari i komunės paralele tė Zveqanit, Dragisa Milovic ka paralajmėruar se bllokada do tė vazhdojė edhe sot.“Marrėveshje nuk ka pasur, bisedimet vazhdojnė sot”, ka thėnė ai.“Po tė kishim pasur diēka pėr tė ju thėnė, lajmin veē do ta kishit”.“Barrikadat do tė vazhdojnė deri tek njė zgjidhje pėrfundimtare”, ka thėnė ai. Milovic, para barrikaduesve serb, qė po i mbajnė tė bllokuara rrugėt pėr 11 ditė rresht nė veri.

..ndiqni lajmet hap pas hapi:

Mitrovicė, 17:23 – Burimet e portalit nga terreni njoftojnė se nė kėto momente ka filluar takimi nė Zveēan, midis Stefanoviqit, Bogdanoviqit dhe kryetarėve tė katėr tė tė ashtuquajturave komuna serbe tė veriut.

Stefanoviq dhe Bogdanoviq po i njoftojnė kryetarėt dhe shtabin e krizės sė serbėve pėr marrėveshjen.

Ndėrsa burimet tona raportojnė se serbėt ende janė tė vendosur nė barrikada.

16:38 – Thaēi: Komuniteti i biznesit, qė merret me shitje dhe blerje tė mallrave komerciale apo derivateve ose gjėsende tė tjera, tė mirėkuptojė vendimin e Qeverisė sė Kosovės pėr reciprocitet dhe pėr marrje nėn kontroll tė plotė tė pikave kufitare, kėto janė pėr forcimin e shtetit tė Kosovės. Kjo nė asnjė rrethanė tė mos keqpėrdoret nga kėto biznese dhe tė mos keqpėrdoret pėr rritje apo fryerje tė ēmimeve.

16: 36 – Mimoza Kusari-Lila: Tani jemi nė gjendje tė bėjmė analiza tė sakta tė produkteve qė hyjnė nė Kosovė. Deri mė sot rezultatet janė vetėm pozitive. Sot janė pėrgatitur ekipet pėr inspektimin e mallrave ilegale dhe do tė verifikohen pėr ato mallra qė janė nė Kosovė dhe pėr ato mallra qė mund tė kontrabandohen nė rrugė tjera ilegale.

16: 35 – Mimoza Kusari-Lila: Njoftoj se kemi njė pėrmbyllje tė sukseshme. Morėm konfirmimin e plotė nga pėrfaqėsuesit dhe miqtė ndėrkombėtarė tė Kosovės se do tė kemi garanci pėr kontrollin mė tė madh ndėrkombėtar dhe njė rikonfirmin pėr zbatimin e reciprocitetit dhe ndaljen e plotė tė kontrabandės.

16:34 – Dedikimet pėr Kishėn Serbe do tė kalohen si ēdokund tjetėr.

16:33 – Treni qė qarkullon nga Beogradi nė Mitrovicė, pėr herė tė parė pas 12 viteve do tė kontrollohet nga Policia e Kosovės me ndihmė nga EULEX. Sa iu pėrket rrugėve tjera dytėsore,a to do tė kontrollohen dhe sigurohen nga KFOR-i.

16:32 – Pikat kufitare do tė kontrollohen nė mėnyrė rigoroze dhe ēdo person dhe automjet qė do tė kalojė pikėn G1 dhe G31 do tė kontrollohet pėr armė. Ēdo person do tė kontrollohet pėr dokumente identifikuese. Asnjė tjetėr nuk do tė kalojė ndryshe.

16:30 – Thaēi: “Ndihma humanitare do tė lejohet tė futet nė Kosovė vetėm pasi tė konstatohet nga organizatat ndėrkombėtare qė kanė vlerėsuar se ekziston nevoja pėr njė gjė tė tillė. Vlerėsimi do tė bėhet nga inspektor tė pavarur”.

16: 24 – Thaēi: Marrėveshja parasheh zhbllokimin rrugėve dhe mbajtjen e gjendjes sė tanishme nė pikat 1 dhe 31. KFOR do tė jetė pėrgjegjės pėr pikat, ndėrsa nė parim ato do tė jenė tė mbyllura si zona ushtarake.

Prishtinė, 16:21 – Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka deklaruar se ėshtė arritur marrėveshja midis Qeverisė sė Kosovės dhe KFOR-it, pėr veriun e vendit.

Ai tha se aritja e kėsaj marrėveshjeje ėshtė me peshė historike dhe ngjarja mė e rėndėsishme pas shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės.

Sipas tij, masat e reciprocitetit do tė vazhdojnė nė kufirin verior.

Thaēi, gjithashtu, ka thėnė se do ta vazhdojė angazhimin pėr funksionalizimin e gjykatave nė veri dhe pėr luftimin pėrfundimtar tė krimit tė organizuar.

Mitrovicė, 16:02 – Mobilizohen serbėt e veriut. E ashtuquajtura Komuna serbe e Mitrovicės i ka njoftuar sot qytetarėt se 24 orė pandėrprerė do ta bėjė bartjen e njerėzve nga tė gjitha anėt deri te barrikadat nė rrugėt e veriut.

Ajo ka bėrė tė ditur se pėr kėtė e ka angazhuar kompaninė “Kosmet-Prevoz”, e cila tėrė kohėn dhe pandėrprerė do ta bėjė bartjen e njerėzve drejt barrikadave nė Rudare.

Mitrovicė, 15:42 – Kryetarėt e tė tė ashqtuajturave komuna serbe nė veri tė Kosovės, i kanė vizituar sot barrikaduesit serbė nė Rudare.

Radenko Nedelkoviq iu ka thėnė huliganėve qė i kanė bllokuar rrugėt se, gjatė bisedės, gjeneralit Buhler i ka thėnė se “nė kėto barrikada nuk ka njerėz qė janė kriminelė, por kėtu”, sipas tij, “ėshtė njė popull shumė i mirė, qė po lufton pėr mbijetesė dhe paqe”.

“Ky popull nuk do t’i pranojė kurrė institucionet e Kosovės, doganėn dhe as njėsitė ROSU tė saj”, ka thėnė Nedelkoviq nė fjalimin e tij nxitės ndaj barrikaduesve nė Rudare, duke ua pėrcjellė atyre, pas gjithė kėsaj, apelin “pėr durim”.

Nė anėn tjetėr, i ashtuquajturi kryetar i Komunės sė Mitrovicės, Krstimir Pantiē, iu ka thėnė barrikaduesve se “Buhler nuk ėshtė i sinqertė dhe luan me letrėn pėr t’i shqetėsuar banorėt”.

Porosia e katėr kryetarėve tė tė ashtuajturave komuna tė veriut dhe e Qeverisė sė Beogradit, sihte se “vullneti i popullit duhet tė respektohet, pavarėsisht se ēfarė marrėveshje arrihet”.

Mitrovicė, 15:42 – Kryetarėt e tė tė ashtuquajturave komuna serbe nė veri tė Kosovės, i kanė vizituar sot barrikaduesit serbė nė Rudare.

Radenko Nedelkoviq iu ka thėnė huliganėve qė i kanė bllokuar rrugėt se, gjatė bisedės, gjeneralit Buhler i ka thėnė se “nė kėto barrikada nuk ka njerėz qė janė kriminelė, por kėtu”, sipas tij, “ėshtė njė popull shumė i mirė, qė po lufton pėr mbijetesė dhe paqe”.

“Ky popull nuk do t’i pranojė kurrė institucionet e Kosovės, doganėn dhe as njėsitė ROSU tė saj”, ka thėnė Nedelkoviq nė fjalimin e tij nxitės ndaj barrikaduesve nė Rudare, duke ua pėrcjellė atyre, pas gjithė kėsaj, apelin “pėr durim”.

Prishtinė, 12:39 – Komandanti i KFOR-it, gjenerali Erhard Buhler i ka bėrė komentet paraprake nė njė ceremoni, nė tė cilėn ia ka dorėzuar Ministrisė sė Ambientit dhe Planifikimit Hapsinor tė Kosovės menaxhimin e 94 pikave me materiale toksike.

Prishtinė, 12:35 – “Ne i kemi angazhuar forcat e plota nė Kosovė. Unė kam nevojė pėr forca shtesė qė tė jenė fleksibile. Sidomos rezervistė kemi kėrkuar qė tė na dėrgohen shtesė. Kėto forca do tė ofrohen nga Gjermania dhe Austria. Besoj se tė hėnėn e javės sė ardhshme do tė jenė tė gatshme pėr angazhim. Tani veē janė duke zbritur nė aeroport”, tha ai.

Prishtinė, 12:33 – “KFOR-it i duhet liri e lėvizjes dhe barrikadat pėr momentin nuk janė pengesė e qarkullimit. Ka disa protesta pėr momentin dhe nuk ėshtė e nevojshme tė spekulohet”, tha komandanti i KFOR-it nė konferencėn pėr shtyp qė u mbajt nė kėto momente.

Prishtinė, 12:31 – Buhler: Nuk ka krizė humanitare. Kjo ėshtė pėrshtypje. Mirėpo nėse Kryqi i Kuq Ndėrkombėtar vendos tė dėrgojė ndihma, nuk i ndalim. Janė lejuar tė hyjnė disa ndihma humanitare.”

Prishtinė, 12:25 – “Ne e respektojmė ēfarėdo vendimi tė qeverisė. Ka disa pėrjashtime, qė lejohen disa automjete civile pėr qarkullim. Por, pėr qarkullime komerciale janė portat e mbyllura. Detajet e marrėveshjes duhet tė pėrpunohen ende dhe jam optimist se do tė arrijmė marrėveshje”, deklaroi sot gjenerali Buhler.

Mitrovicė, 10:25 – Barrikaduesve serbė, pas mesnate iu ėshtė drejtuar i ashtuquajturi kryetar i Komunės sė Zveēanit, Dragisha Milloviq.

Ai iu ka thėnė barrikaduesve se nuk ėshtė arritur kurrėfarė marrėveshjeje deri mė tani dhe i ka ftuar ata qė tė qėndrojnė nė barrikada deri nė arritjen e saj.

Serbėt e veriut insistojnė nė kthimin e situatės kaotike nė kufijtė e Kosovės, nė veri, ashtu siē ka qenė para datės 25 korrik.

Mitrovicė (E PREMTE, 5 gusht), 00:25 – Burime tė Portalit LajmeShqip.com kanė bėrė tė ditur se komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler, nė takimin me pėrfaqėsuesit serbė, nė kampin “Nothing Hill”, ka insistuar tė ndėrhyjė nė pikėn 2 tė draft-marrėveshjes.

Sipas tij, me formulimin e ri do tė mundėsohej kalimi nė kufi vetėm i kamionėve qė bartin mallra me destinim humanitar./sipas lajmeshqip/

Marrėveshja formalizohet nė mbrėmje
05.08.2011/19:04 - E Premte
Gazeta gjermane “Sueddeutsche” transmetoi para pak ēastesh se marrėveshja midis KFOR-it dhe Qeverisė sė Kosovės, nė njėrėn anė, dhe KFOR-it dhe pėrfaqėsuesve serbė, nė anėn tjetėr, pritet tė formalizohet nė mbrėmje. Sipas gazetės, qė iu referohet burimeve tė DPA-sė, si kompromis i kėsaj zgjidhjeje tė pėrkohshme ėshtė arritur qė Qeveria e Kosovės tė pranojė funksionimin e dy pikave kufitare, pa doganierė dhe pa policė, ashtu siē serbėt kanė pranuar dhe janė pajtuar qė mallrat serbe nuk do tė kalohen si mė parė Kosovė. Kjo marrėveshje ėshtė e pėrkohshme me qėllim tė fitimit tė kohės pėr negociata dhe zgjidhje mė afatgjatė, shkruan “Sueddeutsche”, transmeton Zėri.
Marrėveshja parasheh heqjen e tė gjitha barrikadave tė krijuara nga serbėt, veēanėrisht atė nė Rudarė, nė tė cilėn janė krijuar bllokada masive.
Pikė kryesore e kėtij kompromisi ėshtė KFOR-i, i cili, sė paku deri nė mes tė shtatorit, do tė kontrollojė dy pikat kufitare, atė nė Jarinjė G1 dhe atė nė Bėrnjakė G31. Ndihmat humanitare do tė lejohen nė Kosovė vetėm atėherė kur njė organizatė e pavarur ndėrkombėtare tė ketė vlerėsuar paraprakisht nevojėn. KFOR-i do t’i kontrollojė tė gjithė personat dhe automjetet, sidomos pėr armė. Gjithashtu ėshtė arritur marrėveshje qė “kalimet e tepėrta” mes Serbisė dhe Kosovės do tė kontrollohen. Qeveria e Kosovės frikėsohet se edhe politikanėt serbė mund tė kalojnė pa kontrolla nė kėto pika kufitare. Qeveria e Kosovės i kishte paralajmėruar negociatorėt e Serbisė me arrestim. Sipas gazetės, tė dy palėt kanė bėrė lėshime nė pikat kryesore. Serbėt e kanė pranuar ndalimin e importit pėr artikujt e tyre. Qeveria e Kosovės ka bėrė lėshim, duke u pajtuar qė tė mos vendosen doganierė dhe Policia Kufitare nė kėto dy pika. Por, problemi kryesor nuk ėshtė zgjidhur me kėtė kompromis. Serbėt refuzojnė njohjen e vulave tė Doganave tė Kosovės dhe pėr kėtė i kanė ndaluar tė gjitha importet nga Kosova. Qeveria e Kosovės u pėrgjigj me ndalimin e importit tė mallrave serbe. Qeveria e Kosovės i kishte futur nėn kontroll kėto dy pika me mjetet e forcės. Ekstremistė serbė u pėrgjigjen, duke djegur pikėn kufitare nė Jarinjė. Si reagim, KFOR i mori tė dy pikat kufitare nėn kontroll, derisa serbėt krijuan barrikada dhe bllokime tė rrugėve, thuhet nė artikullin e gazetės /Sueddeutsche”./

Terri informativ i Presidencės sė Kosovės
E Premte, 05 Gusht 2011 13:50
Prishtinė – Ilir Deda, Kėshilltar i Lartė Politik dhe Shef i Stafit tė Presidentes sė Kosovės, Atifete Jahjaga, ka qenė njeriu mė i papėrgjegjshėm nė hierarkinė institucionale nė ditėn e parė tė operacionit tė madh tė Qeverisė sė Kosovės nė veri tė vendit.<br>
Ai, nė ditėn kritike, nga plazhet e Budvės ua ka bėrė ”block” tė gjitha informacioneve qė, me destinacion Presidencėn e Kosovės, i janė adresuar atij nga zyrtarė tė Qeverisė sė Kosovės. Kjo papėrgjegjėsi e ka historinė e saj…<br>

Tė gjithėve iu ka bėrė pėrshtypje reagimi shumė i vonshėm i Presidencės sė Kosovės, nė ditėn kritike tė ndėrmarrjes sė operacionit tė qeverisė pėr futjen nėn kontroll tė pikave kufitare 1 dhe 31, nė veri tė vendit.
Presidentja Jahjaga ka reaguar mė shumė se 24 orė me vonesė dhe vetėm pasi qė nė zyrėn e saj kanė shkuar zyrtarė tė lartė tė Qeverisė sė Kosovės, pėr t’ia kujtuar se duhet tė prononcohet. Sipas burimeve tė Portalit LajmeShqip.com, kėtė e ka bėrė vetė Zv/kryeministri Hajredin Kuqi, njėherit ministėr i Drejtėsisė. Ai, i shoqėruar nga bashkėpunėtorė tė Thaēit, ka trokitur nė selinė e Jahjagės, pėr t’ia kujtuar se presidenca duhet tė flasė, derisa Republika e Kosovės ka ndėrmarrė aksionin mė tė rėndėsishėm qė prej formimit tė institucioneve. <br>
Burime tė sigurta tė Portalit bėjnė tė ditur se, Presidentja Jahjaga e kishte pasur pėrgjigjen e saj nė krejt kėtė. “Asnjė informatė s’ma keni pėrcjellė, zyrtarisht dhe konform rregullave, rreth rrjedhės sė operacionit, deri mė tani. Ecurinė e tij kam kuptuar vetėm nga mediat”, i ka thėnė Kuqit e para e Republikės sė Kosovės.<br>
Ndėrkohė, Qeveria e Kosoės i ka sqaruar Presidentes Jahjaga, se tė gjitha informatat janė adresuar me kohė dhe pėrmes rrugės zyrtare, nė telefonin dhe adresėn e Kėshilltarit tė saj tė Lartė Politik, Ilir Dedės. Por, Deda, gjendej nė brigjet e Adriatikut, dhe nuk kishte denjuar ta pėrqėndrojė vėmendjen aty ku atė ditė po pėrqėndrohej e tėrė Kosova dhe Evropa nė Pikat kufitare 1 dhe 31.
Detaji domethėnės ka mundur ta lėkundė skenėn politike dhe stabilitetin e Qeverisė sė Kosovės, nė orėt mė kritike, derisa aksioni i 25 korrikut ishte duke ndodhur.<br>
Burime tė Portalit LajmeShqip.com bėjnė tė ditur se komunikimi pėr njoftimin e Presidencės nga Qeveria e Kosovės gjatė 48 orėve tė para tė aksionit tė 25 korrikut ka qenė nė momente kritike, pėr arsye se kėshilltari i parė i Presidentes ka qenė nė pushime dhe nuk e ka parė tė rrugės tė kthehet menjėherė nė Kosovė.
Burime brenda Presidencės sė Kosovės bėjnė tė ditur se kėshilltari Ilir Deda, sė paku gjatė 48 orėve tė aksionit ka qėndruar nė pushime dhe nuk e ka parė tė arsyeshme tė kthehet pėr tė raportuar tek presidentja.<br>
Madje, burimi thotė se pėr pak sa nuk ka pasur edhe reagim publik nga presidentja pėr “injorimin” qė i ėshtė bėrė nga Qeveria, sepse nuk ka qenė thuajse aspak e informuar me atė se ēka ka ndodhur nė aksionin e ndėrmarrė nga Kryeministri Thaēi pėr tė kthyer rendin dhe Ligjin nė Veriun e Kosovės. Kjo lė tė kuptohet se Ilir Deda informatat qė i ka pėrcjellė qeveria, nuk ia ka pėrcjell Presidentes Jahjaga.
Burimi tjetėr konfirmon se qeveria ka raportuar sipas Ligjit dhe obligimit. Raportimi nga Qeveria ėshtė bėrė pėrmes Vlora Ēitakut, ministre e Ministrisė sė Integrimeve tė Republikės sė Kosovėsm e cila rregullisht dhe vazhdimit e ka njoftuar Dedėn, si Kėshilltarin e parė tė Presidentes Jahjaga. Por, ai, nga plazhet e Budvės, nuk i ka ēuar nė vend informatat dhe gjithēka ėshtė pasuar me njė konfuzion e paqartėsi tė thellė, me moskomunikim ndėrmjet dy institucioneve tė vendit, nė ditėn e mobilizimit tė madh. (LajmeShqip.com)


Lajmet
- E enjte, 04 gusht, 2011

...gjendja ne veri te Kosoves
..njoftimet me te reja:

- Daēiē: Pėr Serbinė i rėndėsishėm ėshtė aksioni nė Kosovė, jo BE-ja
- Huliganėt serbė kanė prerė asfaltin nė fshatin Jegenicė, nė aksin Mitrovicė-Zubin Potok.
- Ministrat serbė ftohen ta braktisin Qeverinė e Kosovės
- Vetėvendosja ka kėrkuar sėrish qė tė shpallet gjendja e jashtėzakonshme
- Vetėvendosje qeverisė: Mos u ligshtoni!


LIVE:Pėr Serbinė i rėndėsishėm ėshtė aksioni nė Kosovė – jo BE-ja, tha Daēiē
Mitrovicė, 19:05 – Ish-bashkėpunėtori mė i afėrt i kriminelit Millosheviq, tash nėnkryetar i partisė sė tij (SPS) dhe ministėr i Brendshėm nė Qeverinė e Serbisė, Ivica Daēiē, ka thėnė se sot pėr Serbinė mė i rėndėsishėm ėshtė aksioni nė Kosovės se sa hyrja nė Bashkimin Evropian.
Deklarata e Daēiēit vlerėsohet si njė dėshmi tjetėr shtesė pėr prezencėn e policisė dhe tė ushtrisė serbe dhe implikimin e saj nė zhvillimet nė veri tė Kosovės.


Ministrat serbė ftohen ta braktisin Qeverinė e Kosovės
Mitrovicė, 18:19 – Sipas informatave tė fundit nga terreni KFOR ka hapur kalimin nė pikėn kufitare G31, ndėrsa serbėt kanė lejuar kalimin e njė konvoji tė KFOR-it nga kampi “Nothing Hill” nė Leposaviq pėr nė jug.

Huliganėt serbė kanė prerė asfaltin nė Jegenicė
Mitrovicė, 18:19 – Sipas informatave tė fundit nga terreni KFOR ka hapur kalimin nė pikėn kufitare G31, ndėrsa serbėt kanė lejuar kalimin e njė konvoji tė KFOR-it nga kampi “Nothing Hill” nė Leposaviq pėr nė jug.

Mitrovicė, 17:18 – Huliganėt serbė tė veriut e kanė dėmtuar, duke e bėrė tė pakalueshme rrugėn nė fshatin Jegenicė, nė aksin Mitrovicė-Zubin Potok.

Ata e kanė prerė asfalti komplet dhe kanė krijuar hendek tė pakalueshėm.

Pika e KFOR-it nė tė cilėn kanė qenė tė vendosur ushtarė ukrainas, ėshtė braktisur, ndėrsa KFOR francez nuk ka arritur tė depėrton shkaku i dėmtimit tė rrugės.

Mitrovicė, 17:10 – Nė kėto momente ka filluar takimi midis Borisllav Stefanoviqit dhe gjeneralit Erhard Buhler, nė kampin “Nothing Hill”. Buhler, para pak ēastesh erdhi nga Prishtina.

Ndėrkohė, serbėte veriut kanė kėrkuar tė jenė tė unifikuar dhe qė shtabi i tyre i krizės tė jetė mė aktiv dhe tė pėrfshihet nė bisedime.

Shtabi serb i krizės nė veri, gjithashtu, kėrkoi qė serbėt qė janė nė Qeverinė e Kosovės tė japin dorėheqje dhe t’i lėshojnė institucionet e Kosovės.

Mitrovicė, 16:45 – Burime tė portalit konfirmojnė se pika kufitare nr. 31, nė Bėrnjak, ėshtė mbyllur pėr qarkullim nga ora 13:00 nga KFOR-i, ndėrsa janė kthyer mbrapshtė tė gjithė kamionėt me mallra humanitare.

Ndėrkohė, ėshtė bėrė e ditur se pozicionet mė radikale kundėr marrėveshjes Buhler-Stefanoviq i kanė mbajtur pėrfaqėsuesit e MUP-it serb dhe kryetarėt e komunave Leposaviq dhe Zubin-Potok.

Nė orėt e mbrėmjes pritet njė takim midis Buhleri dhe Bosrko Stefanoviqit dhe Goran Bogdanoviqit.

Mitrovicė, 16:21 – Pėrfaqėsues tė strukturave paralele serbe nuk e kanė pranuar marrėveshjen midis gjeneralit Buhler dhe Borisllav Stefanoviqit.

Nė takimin e sapopėrfunduar nė Zveēan, udhėheqėsit e tė tė ashtuquajturės Bashkėsi e komunave serbe tė veriut, kanė mbajtur qėndrim pėr vazhdimin e barrikadave nė rrugėt nė veri tė Kosovės.

Ata kanė kėrkuar largimin e KFOR-it nga pikat kufitare nė Bėrrnjak e Jarinje dhe kthimin e gjendjes sė para 25 korrikut.

Sikur se ka raportuar nė vazhdimėsi portali LajmeShqip.com, Borisllav Stefanoviq, Goran Bogdanoviq dhe pėrfaqėsues tė MUP-t dhe tė Mbrotjes Civile, qė ėshtė pjesė e ushtrisė serbe, kanė nisur takimin me tė ashtuquajturin kryeshef i qarkut tė Mitrovicės Radenko Nedelkoviq, kryetarin e Mitrovicės Krstimir Pantiq, atė tė Zveēanit, Dragisha Pantiq, atė tė Leposaviqit Branko Niniq, dhe atė tė Zubin Potokut, Sllavisha Ristiq, sot, nė orėn 12:00, pėr ta diskutuar marrėveshjen Buhler-Stefanoviq.

Mitrovicė, 13:12 – Po dėshmohet e disfavorshme marrėveshja Buhler-Stefanoviq.

Pa doganė nė Kosovė do tė hyjnė tė gjithė kamionėt deri nė 3.5 tonė. Do tė doganohen vetėm ata mbi kėtė peshė.

Kjo po kontribuon qė tė zhvillohet pa probleme kontrabanda nė veri tė Kosovės.

Njė autobot me 10 ton karburante po zbrazet nė kėto momente nė njė pikė karburanti tė Milankut, nė afrėsi tė Tre Rrokaqiejve nė veri tė Mitrovicės, nė rrugėn qė lidh me fshatin Suhodoll.

Ai nuk po pengohet nga askush.

Prishtinė, 12:59 – Zv/kryeministrja kosovare dhe Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila, ka konfirmuar se Qeveria e Kosovės ka lejuar “futjen e 75 tonėve me ushqime nga Kryqi i Kuq, tė destinuara pėr veriun e Kosovės”.

Prishtinė, 12:31 – Zbrapset Prishtina zyrtare. Pėrfaqėsues tė Qeverisė sė Kosovės kanė thėnė se e pranojnė marrėveshjen Buhler-Stefanoviq.

“Automjetet deri nė 3.5 tonė do tė lejohen tė hyjnė vetėm me mallra humanitare, por jo edhe me ato komerciale. Mallrat humanitare do tė lejohen vetėm nėse konstatohet nga pala e tretė se ka krizė humanitare nė veri. Kosova i ka kėrkuar Kryqit tė Kuq qė tė konstatojė situatėn nė veri, nėse ka krizė ose jo”, ka deklaruar Zv/kryeministrja kosovare dhe ministrja e Tregtisė e Industrisė, Mimoza Kusari-Lila.

Prishtinė, 12:03 – Kryeministri Thaēi, nė njė takim tė Qeverisė sė Kosovės, sot, njoftoi se e ka takuar gjeneralin Buhler, tė cilit i ka thėnė edhe njė herė qartė se “nuk ka kthim prapa”.

Thaēi, po ashtu, bėri tė ditur se Buhler nuk ia kakėrkuar njė gjė tė tillė.

Ndėrkohė, Zv/kryeministrja Mimoza Kusari-Lila, ka bėrė tė ditur pėrkushtimin dhe vendosmėrinė pėr reciprocitet tė plotė edhe nė vazhdim.

Mitrovicė, 11:55 – Burime tė portalit LajmeShqip.com, bėjnė tė ditur se misioni i EULEX-it, me njė urdhėr tė brendshėm ka kėrkuar nga pjesėtarėt e tij nė veri tė Mitrovicės, qė tė zhvendosen nė jug, pėr shkak tė shkallės sė rrezikshmėrisė.

Pas kėsaj, tė gjithė pjesėtarėt e kėtij misioni janė tėrhequr nė jug tė Mitrovicės, ndėrkohė qė njė pjesė e tyre janė duke fjetur nė barakat e EULEX-it.

Mitrovicė, 11:49 – Nė orėn 12:00, pritet tė mbahet takimi i tė ashtuquajturės Bashkėsi e Komunave Serbe nė veri, ku do tė jenė prezentė edhe Borisllav Stefanoviq, Goran Bogdanoviq, pėrfaqėsuesit e MUP-it serb dhe ata tė Mbrojtjes Civile, qė ėshtė pjesė e ushtrisė serbe.

Temė e takimit pritet tė jetė heqja e barrikadave nė rrugėt nė veri tė Kosovės, sipas marrėveshjes Buhler-Stefanoviq.

Burimet e portalit bėjnė tė ditur, po ashtu, se serbėt e veriut janė tė shqetėsuar me refuzimin e Qeverisė sė Kosovės pėr ta pranuar marrėveshjen Buhler-Stefanoviq.

Mitrovicė, 10:19 – Krerė tė MUP-it serb dhe tė mbrojtjes civile, qė janė pjesė e ushtrisė sė Serbisė, janė bashkė me Borko Stefanoviqin dhe Goran Bogdanoviqin nė njė takim qė po mbahet nė kėto momente me kryetarėt e komunave nga strukturat paralele serbe nė veri tė Mitrovicės – tė ashtuquajturin kryeshef i qarkut tė Mitrovicės Radenko Nedelkoviq, kryetarin e Mitrovicės Krstimir Pantiq, atė tė Zveēanit, Dragisha Pantiq, atė tė Leposaviqit Branko Niniq, dhe atė tė Zubin Potokut, Sllavisha Ristiq.

Takimi ka pėr temė diskutimet rreth marrėveshjes sė mbrėmshme tė Borisllav Stefanoviqit me komandantin e KFOR-it, Erhard Buhler.

Prishtinė (E ENJTE, 4 gusht), 09:30 – Janė takuar mbrėmė vonė kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi dhe komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler. Ata janė takuar menjėherė pas lėshimit tė komunikatave – asaj tė KFOR-it pėr marrėveshjen me Stefanoviqin dhe asaj tė Qeverisė sė Kosovės, pėr mospranimin e kėsaj marrėveshjeje.
Kryeministri Thaēi dhe gjenerali Buhler, nė orėt e vona tė mbrėmjes kanė zhvilluar konsulta lidhur me zhvillimet e orėve tė fundit, rreth situatės nė veri tė Kosovės dhe angazhimeve tė KFOR-it pėr debllokimin e rrugėve dhe kontrollimin e plotė tė pikave 1 dhe 31, thuhet nė njė njoftim zyrtar tė Qeverisė sė Kosovės.
”Ėshtė konstatuar se nuk ka kthim prapa, do tė vazhdojė kontrolli i plotė i pikave 1 dhe 31 dhe domosdoshmėria pėr heqjen e bllokadave rrugore dhe krijimin e plotė tė kushteve tė sigurisė pėr tė gjithė qytetarėt nė veri”, thuhet nė njoftimin rreth takimit, ndėrkohė qė bėhet e ditur se “konsultat shtesė do tė vazhdojnė edhe sot”./lajmeshqip/

Vetėvendosja ka kėrkuar sėrish qė tė shpallet gjendja e jashtėzakonshme
Vetėvendosje qeverisė: Mos u ligshtoni!
04.08.2011/15:03 - E Enjte
Kryeministri e Presidentja tek Njėsia Speciale
Lėvizja e Albin Kurtit ka reaguar pėr arritjen e marrėveshjes ndėrmjet KFOR-it dhe pėrfaqėsuesve serbė, duke pohuar se ajo e defaktorizon qeverinė e Kosovės, dhe nuk merret mė parasysh.
”Fakti se forcat e KFOR-it po negociojnė me pėrfaqėsuesit e shtetit serb, Borislav Stefanoviē dhe Goran Bogdanoviē, ėshtė treguesi mė i saktė i situatės nė terren. Ata tė cilėt kanė fuqi nė terren, ata edhe po negociojnė. Ndėrsa, nga deklaratat e Qeverisė sė Kosovės, tė mbrėmjes sė 3 gushtit, (sė pari qė nuk e pranojnė marrėveshjen, e mė pastaj qė e pranojnė pasi ua ka shpjeguar komandanti i KFOR-it, Buhler) kuptojmė se Qeveria e Kosovės po sillet si njė spektator qė vėshtron nga mediet marrėveshjet pėr territorin dhe kufijtė e vet, dhe mė pastaj komenton dhe vlerėson kėto marrėveshje, po ashtu nga larg. Qeverinė e Kosovės nė veri e ka faktorizuar aksioni i forcave speciale policore. Pa praninė dhe veprimin e vazhdueshėm tė kėtyre forcave nė veri, Qeveria defaktorizohet dhe nuk merret mė parasysh, ashtu si ndodhi nė marrėveshjen e mbrėmshme midis KFOR-it e Serbisė.”, thuhet nė njė komunikatė.
Aty thuhet se KFOR-i nuk mund tė bėjė marrėveshje me Serbinė, dhe ėshtė ftuar qeveria qė tė mos tėrhiqet por tė insistojė pėr shtrirjen e sovranitetit nė krejt territorin.
Vetėvendosja ka kėrkuar sėrish qė tė shpallet gjendja e jashtėzakonshme. /indeksonline/

Buhler- Stefanovic nė takimin e fundit
04.08.2011/17:36 - E Enjte
Buhler - Stefanovic
Pas konsultimeve gjatė ditės me qeverinė dhe kryeministrin e vendit, Komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler rreth orės 18:00 do tė hyjė nė takimin pėrfundimtar me shefin e delegacionit serb nė negociata, Borislav Stefanovic.
Pritet qė aty ajo qė u quajt draft-marrėveshje tė bėhet pėrfundimisht marrėveshje. Kjo pritet tė ēojė nė zhbollkimin e rrugėve, por ende nuk ėshtė e qartė nėse do tė lejohen kamionė me mallra serbe tė futen nė pikat 1 e 31. /indeksonline/

Franca s’e do veriun si ka qenė
04.08.2011/16:14 - E Enjte
Franca ka theksuar se situata nė veri nuk mund tė kthehet siē ka qenė para 25 korrikut. Kėtė njoftim e ka bėrė ambasadori francez nė Prishtinė, Jean Franēois Fitou, pėr Radio Dukagjinin.
“Nė eksperiencėn time, kur koha kalon ėshtė e pamundur qė tė kthehet prapa. Ėshtė e pamundur qė gjėrat tė bėhen ashtu siē kanė qenė para se ato tė ndodhin. Diēka qė ka ndodhur me 25 korrik , nuk pres qė tė kthehet ashtu siē ka qenė para asaj date. Duhet qenė kreativ nė mėnyrėn se si mendojmė.” ka thėnė Fitou.
Deklarata e ambasadorit francez Fitou pėrputhet plotėsisht me demarshin qė i kanė dėrguar vendet e Quintit, Serbisė.
Ambasadori Francez Jean Franēois Fitou ka konfirmuar se janė nė bisedime me Kosovėn dhe Serbinė nė mėnyrė qė tė ulėn tensionet.
“Ne duhet tu bėjmė thirrje tė gjitha palėve tė pėrfshira qė tė mos bėjnė asgjė qė mund ta pėrkeqėsonin situatėn mė shumė.” ka pėrfunduar njeriu i parė i Francės nė Kosovė , Fitou.Buhler- Stefanovic nė takimin e fundit.

Fardi Zarif , kreu i pėrkohshėm i UNMIK-ut
Ka mbėrritur sot nė Prishtinė ushtruesi i detyrės sė tė dėrguarit tė posacėm tė OKB-sė nė Kosovė, Farid Zarif.
Postuar: 09:53:02 / 04.08.2011
Lajmin e ka bėrė tė ditur administrata e UNMIK-ut, pėrmes njė komunikate pėr shtyp, nė tė cilėn ėshtė publikuar edhe eksperienca e tė dėrguarit.
Kėshtu, sipas njoftimi, Fardi Zarif ėshtė nga Afganistani dhe mė parė ka punuar si zv/koordinator humanitar i OKB-sė nė Bagdad, nė vitet ’90 si shef i stafit tė misionit tė OKB-sė nė Irak dhe mė pas me tė njėjtėn detyrė nė Sudan.
Gjithashtu, ai ka qenė diplomat karriere nė Afganistan, ku ka shėrbyer edhe si zėvendėsministėr i Punėve tė Jashtme.
Zoti Zarif ka pėrfunduar studimet e larta pėr drejtėsi, diplomaci dhe marrėdhėnie ndėrkombėtare nė Universitetin e Kabulit.
Deri mė 20 gusht tė vitit 2010 ai ka qenė drejtor i divizionit pėr Evropėn dhe Amerikėn Latine nė Departamentin e operacioneve paqeruajtėse tė OKB-sė.

Stefanoviq: Mospajtimi i dėmshėm pėr stabilitetin e pėrgjithshėm
Beograd, 4 gusht 2011 Koha: 09:52
Shefi i ekipit tė Serbisė nė bisedimet me Kosovėn, Borisllav Stefanoviq deklaroi se nėse ėshtė e vėrtetė se Qeveria e Kosovės nuk pajtohet me marrėveshjen e arritur ndėrmjet KFOR-it dhe zyrtarėve serbė, kjo sipas tij do tė ishte shumė e dėmshme pėr stabilitetin e pėrgjithshėm. Ai mbrėmė vonė, pėr mediat serbe, vlerėsoi se marrėveshja e arritur ndėrmjet komandantit tė KFOR-it, Erhard Buhler dhe zyrtarėve serbė, Borisllav Stefanoviq e Goran Bogdanoviq, nė masė tė madhe ėshtė e mirė pėr qetėsimin e situatės dhe kthim nė procesin e bisedimeve. Pak kohė pas publikimit tė marrėveshjes ndėrmjet KFOR-it dhe pėrfaqėsuesve serbė, Qeveria e Kosovės, e vlerėsoi tė papranueshme draftmarrėveshjen e prezantuar nė opinion, e arritur nė mes tė gjeneralit tė KFOR-it, Erhard Buhler dhe zyrtarit serb, Borko Stefanoviq, tė pėrmbledhur nė tri pika.
Pėrmes njė komunikate pėr media Qeveria e Republikės sė Kosovės, theksoi se duke respektuar nė plotėni Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės, si shtet sovran dhe i pavarur e autonom nė vendim marrje, njoftoi opinionin publik vendor dhe ndėrkombėtar, se kjo draftmarrėveshje ėshtė e papranueshme pėr Qeverinė e Republikės sė Kosovės dhe e parealizueshme nė territorin e Republikės sė Kosovės.
Komandanti i KFOR-it, gjenerali Erhard Buhler, shefi i ekipit negociator serb, Borisllav Stefanoviq dhe i ashtuquajturi ministri pėr Kosovėn pranė Qeverisė sė Serbisė, Goran Bogdanoviq, gjatė njė takimi tė mėrkurėn mbrėma kanė arritur njė marrėveshje, e cila parashikon qė nė pikat kufitare 1 dhe 31 sistemi i tanishėm i kontrollit do tė vazhdojė i pandryshuar deri nė mes tė shtatorit, veturat, kamionėt me peshė deri nė 3.5 tonė dhe kamionėt qė transportojnė ndihma humanitare, pėrfshirė edhe ushqimin, mund tė kalojnė pas kontrollimit tė identitetit dhe kontrollit pėr armė, si dhe tė largohen bllokadat rrugore dhe rivendosja e lirisė sė qarkullimit.
Sipas marrėveshjes sė arritur nė kampin e KFOR-it, “Nothin Hill” te Leposaviqi, KFOR-i mban komandėn dhe kontrollin nė kalimet kufitare 1 dhe 31 dhe qė afati kohor i sistemit tė tanishėm tė kontrollit nga ana e KFOR-it nė kėto dy pika nėse do tė jetė e nevojshme mund tė vazhdojė edhe pas mesit tė shtatorit./Kosovapress/

Veriu, s'ka kthim prapa
04.08.2011/09:15 - E Enjte
Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi dhe Gjenerali i KFOR-it, Erhard Buhler, nė orėt e vona tė mbrėmjes kanė zhvilluar konsulta lidhur me zhvillimet e orėve tė fundit, rreth situatės nė veri tė Kosovės dhe angazhimeve tė KFOR-it pėr debllokimin e rrugėve dhe kontrollimin e plotė tė pikave 1 dhe 31.
Nė njė komunikatė pėr media, qeveria thekson se "Ėshtė konstatuar se nuk ka kthim prapa, do tė vazhdoj kontrolli i plotė i pikave 1 dhe 31, domosdoshmėria pėr heqjen e bllokadave rrugore dhe krijimin e plotė tė kushteve tė sigurisė pėr tė gjithė qytetarėt nė veri".
Konsultat shtesė do tė vazhdojnė edhe sot. /indeksonline/

Quinti Serbisė: Duart larg Kosovės
04.08.2011/02:23 - E Enjte
Duart larg Kosovės!
5 shtetet e forta tė botės, SHBA- Britania e Madhe, Gjermania, Franca dhe Italia i kanė dėrguar njė demarsh tė mėrkurėn mbrėma Serbisė, nė tė cilėn i ėshtė bėrė e ditur se nuk ka kthim prapa situatės sė 25 korrikut.
Lajmin e bėjnė tė ditur mediat serbe, qė citojnė burime tė afėrta me qeverinė nė Beograd qė e ka pranuar demarshin. Nė tė fuqitė perėndimore propozojnė njė formulė tė re tė kontrollimit tė kufijve, tė tillė qė raportohet se e ka propozuar Robert Cooper.
“Deri mė tani nė kalimet administrative ka pasur serbė dhe joshqiptarė qė janė ndihmuar nga EULEX-i. Sipas modelit tė ri nė tė ardhmen aty do tė jenė tre serbė, tre shqiptarė dhe dy policė tė EULEX-it. Ėshtė kėrkuar me ultimatum qė Serbia tė ndalojė kontrollin e veriut tė Kosovės nėpėrmjet strukturave paralele”, ka thėnė burimi pėr Alo, duke iu referuar demarshit.
Agjencia gjermane e lajmeve, DPA, raportoi se Robert Cooper propozoi kontrollin e kufijve nga policė e doganierė shqiptarė e serbė, dhe tha se mund tė hyjnė vetura, por jo kamionė me mallra. /indeksonline/

Qeveria nuk e pranon marrėveshjen
03.08.2011 - E Mėrkurė
23:45- Nė momentin qė Qeveria e Kosovės po bėhej gati tė lėshonte komunikatėn pėr media, ku refuzonte marrėveshjen e KFOR-it, njė zyrtare e lartė e Qeverisė, e pohonte tė kundėrtėn. Zv.kryeministrja e Kosovės, dhe ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari Lila i tha emisionit Interaktiv nėpėrmjet telefonit se marrėveshja ėshtė e mirėseradhur dhe pas konsultimeve qė ka pasur me Komandantin e KFOR-it, ėshtė e bindur se qėllim kryesor ka largimin e barrikadave. Nė pak minuta, fjalėt e Kusari - Lilės nuk dolėn aspak. Qeveria e Kosovės komunikoi nė pak rreshta pėrmes komunikatės duke mos e pranuar marrėveshjen e arritur nga KFOR-i me pėrfaqėsuesit serbė.
23:19 Qeveria e Republikės sė Kosovės, e vlerėson tė papranueshme draft-marrėveshjen e prezantuar nė opinion, e arritur nė mes tė Gjeneralit tė KFOR-it, Erhard Buhler dhe zyrtarit serb, Stefanoviq, tė pėrmbledhur nė tri pika, thuhet nė njė reagim tė Qeverisė tė lėshuar para pak kohe. “Qeveria e Republikės sė Kosovės, duke respektuar nė plotėni Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės, si shtet sovran dhe i pavarur e autonom nė vendim marrje, njofton opinionin publik vendor dhe ndėrkombėtar se kjo draftmarrėveshje ėshtė e papranueshme pėr Qeverinė e Republikės sė Kosovės dhe e parealizueshme nė territorin e Republikės sė Kosovės”, thuhet nė reagim. Qeveria e Republikės sė Kosovės do tė respektoj nė pėrpikmėri masat e reciprocitetit me Serbinė.
“Qeveria e Republikės sė Kosovės mirėpret pėrpjekjet e KFOR-it pėr zhbllokimin e rrugėve dhe krijimin e njė ambienti tė sigurt pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, detyra kėto nė pėrputhje me mandatin qė e ka KFOR-i. Pėr Kosovėn nuk do tė ketė kthim prapa nė gjendjen e para 25 korrikut”, thuhet nė fund tė reagimit.
21:30 KFOR-i njofton se ka arritur marrėveshje me pėrfaqėsues tė Qeverisė sė Serbisė, por qė mund tė implementohet gjatė ditėve nė vijim. Sipas njė komunikate tė KFOR-it thuhet se "Komandanti i KFOR-it, Gjenerali Erhard Buhler, shefi i ekipit negociator, Borislav Stefanovic dhe Ministri Goran Bogdanovic, sot mė 3 Gusht 2011 nė orėt e hershme tė mbrėmjes kanė shkėmbyer pėr herė tė dytė pikėpamjet mbi situaten e tanishme nė veri tė Kosovės dhe diskutuan pėr mėnyrėn e zgjidhjes sė problemeve atje. Takimi u mbajt nė kampin e KFOR-it Nothing Hill. Ata zhvilluan dhe hartuan njė marrėveshje".
Nė tė parashihet
· Nė portėn 1 (vendkalimi kufitar nė Jarinje) dhe portėn 31 (vendkalimi kufitar nė Bernjak) sistemi i tanishėm i kontrollit do tė vazhdojė i pandryshuar deri nė mes tė muajit Shtator 2011. Nėse ėshtė e nevojshme, kjo kornizė kohore mund tė zgjatet. KFOR-i mban komandėn dhe kontrollin nė kalimet kufitare.
· Veturat, kamionėt me peshė deri nė 3.5 tonė dhe kamionėt qė transportojnė ndihma humanitare, pėrfshirė edhe ushqimin, mund tė kalojnė pas kontrollimit tė identitetit dhe kontrollit pėr armė. · Bllokadat rrugore do tė hiqen dhe liria e lėvizjes do tė rivendoset.
Pėr bisedimet, Komandanti i KFOR-it ka pasur autoritetin e plotė e tė gjitha nstitucioneve tė pėrfshira. Kryenegociatori Borislav Stefanovic dhe Ministri Goran Bogdanovic do ta koordinojnė marrėveshjen me Presidentin e Sėrbisė dhe autoritetet tjera tė involvuara nga pala Serbe. Marrėveshja mund tė implementohet gjatė ditėve nė vijim. Megjithatė nuk theksohet asgjė pėr hapat mas shtatorit, nėse do tė vendosen doganierė apo sėrish do tė diskutohet pasi tė pėrfundoj marrėveshja qė thuhet deri nė mes tė shtatorit. /indeksonline/

lajmet te tjera:
Bulqizė-
Minatorėt: Tė ndėrhyjė qeveria dhe ambasada

04/08/2011 17:00
Komisioni i grevės sė minatorėve pas njė mbledhje kanė vendosur qė tė kėrkojnė ndėrhyrjen e qeverisė shqiptare dhe ambasadės austriake pėr zgjidhje e kėrkesave tė tyre, gjė e cila do tė ēonte nė ndėrprerjen e grevės sė urisė qė ka hyrė nė ditėn e 11-tė.
Ata kanė akuzuar pėr “lojė tė pisėt” pėrfaqėsuesit e firmės austriake ACR pasi kreu i Federatės sė Industrisė Taf Koleci pretendon se Giga Bedineishvili i ka ofruar para nė shkėmbim tė mbylljes sė protestave.
Kjo deklaratė vjen nė njė kohė kur administratori i ACR-sė Bedineishvili ka kėrkuar qė nė negociatat mes firmės dhe minatorėve ata tė mos pėrfaqėsohen nga Koleci dhe kreut tė sindikatės Kolė NikollaMinatorėt e Bulqizės kanė hyrė sot nė ditėn e 11 tė grevės sė urisė.
Pėrfaqėsues tė kompanisė ACR kanė udhėtuar drejt Bulqizės, ku pritet tė zhvillojnė njė takim me minatorėt. Administratori i kompanisė ACR, Giga Bedineishvili, ka njoftuar se nuk pranon tė ulet nė bisedime nėse pjesė e tyre janė Kolė Nikolla dhe Taf Koleci, tė cilėt sipas tij kanė dhunuar ACR-nė.
Nga ana e tij, kreu i Konfederatės sė Sindikatave, Kolė Nikolla, e ka quajtur shantazh kushtin e vėnė nga administratori i ACR-sė pėr bisedimet.
Njė ditė mė parė, kryebashkiaku i Bulqizės, Roland Keta, mori rolin e ndėrmjetėsit pėr uljen nė njė tryezė tė pėrbashkėt tė minatorėve dhe pėrfaqėsuesve tė kompanisė ACR pėr gjetjen e njė zgjidhjeje.
Kompania ACR iu pėrgjigjigj pozitivisht ftesės sė kreut tė Bashkisė sė Bulqizės, ndėrkohė qė edhe minatorėt kanė shprehur vullnetin pėr nisjen e bisedimeve, pavarėsisht se shprehen tė gatshėm ta vazhdojnė grevėn deri nė arritjen e njė marrėveshjeje tė firmosur mes pėrfaqėsuesve tė tyre dhe kompanisė ACR.
Gjendja shėndetėsore e minatorėve tė Bulqizės, prej 11 ditėn nė grevė urie nė nivelin e 14 tė minierės, sa vjen e rėndohet. Aktualisht, 13 minatorė vazhdojnė grevėn 1400 metėr nėn tokė, pasi dy tė tjerėt u dėrguan nė spital pas pėrkeqėsimit tė gjendjes shėndetėsore.

Elbasan, shkrumbohet teatri “Skampa”
04/08/2011 16:54
Pėrfshihet nga flakėt teatri “Skampa” nė qytetin e Elbasanit. Gazetarja e “Shekullit” nė vendngjarje raporton se zjarri ka pėrfshirė ambjentet e brendshme. Janė djegur skena, holli, karriget, gjithēka e shkrumbuar. Godina e ndėrtuar nė vitin 1930 u shkrumbua brenda pak orėve.
Mėsohet se zjarri ra fillimisht nė njė hotel ngjitur me teatrin por mė pas ai u pėrhap duke prekur edhe atė. Nė vendin e ngjarjes deri nė kėto momente (16:52) kanė mbėrritur vetėm dy zjarrfikėse tė cilat duket se e kanė tė vėshtirė tė vėnė nėn kontroll situatėn.


Lajmet
- E mėrkurė, 03 gusht, 2011

...gjendja ne veri te Kosoves
...njoftimet me te reja:

..njoftimet me te reja:
Dell: Prishtina, e aftė pėr vetėvendosje
03.08.2011/17:00 - E Mėrkurė
Ambasadori i SHBA-sė nė vend, Christopher Dell replikon me presidentin e Serbisė, Boris Tadiq. Ai i ka thėnė atij nga Badoci se institucionet e Kosovės janė tė afta dhe kanė kapacitet tė marrn vendimet vetė.
“Beogradi duhet ta pranojė dhe ta kuptojė se institucionet e Kosovės janė kėtu pėrgjithmonė dhe kanė kapacitete tė marrin vendimet e veta vetė, pėr vendin e vet. Kėto dy shtete duhet tė bashkėjetojnė dhe tė respektojnė vendimet e njėri tjetrit.”, ka thėnė Dell gjatė vėnies sė gurthemelit tė shtėpisė sė kulturės nė fshatin Badoc. /indeksonline/

Dell: Kosova, e aftė t’i marrė vetė vendimet
Ambasadori amerikan nė Prishtinė, Christopher Dell ka deklaruar se institucionet e Kosovės janė tė afta dhe kanė kapacitetet e duhura pėr t’i marrė vetė vendimet.
Me kėtė deklaratė, Dell i ėshtė kundėrpėrgjigjur akuzave tė bėra ndaj tij nga presidenti serb Boris Tadic, se po ndėrhyn nė politikėn e Prishtinės zyrtare.
“E falenderoj Tadic pėr akuzat”, ka deklaruar me ironi Dell, duke shtuar se, “Beogradi duhet ta pranojė dhe ta kuptojė se institucionet e Kosovės kanė kapacitetet e duhura pėr t’i marrė vetė vendimet pėr vendin e tyre”.
Ambasadori amerikan ka shtuar se Serbia dhe Kosova tani duhet tė bashkėjetojnė dhe tė respektojnė vendimet e njėra-tjetrės. /tch/

Institucionet e Kosovės janė tė afta tė marrin vetė vendimet
Ambasadori amerikan nė Prishtinė, Kristiofer Dell iu ka pėrgjigjur sot presidentit tė Serbisė Boris Tadiq, duke i thėnė se institucionet e Kosovės janė tė afta dhe kanė kapacitet tė marrin vendimet vetė.
Me ironi, Delli e ka falėnderuar Tadiqin, i cili e ka akuzuar atė se po ndėrhyn nė Prishtinėn zyrtare kundėr Serbisė. Por Dell ka theksuar se Beogradi duhet ta pranojė dhe ta kuptojė se institucionet e Kosovės janė kėtu pėrgjithmonė dhe kanė kapacitete tė marrin vendime e veta vetė, pėr vendin e vet. Kėto dy shtete duhet tė bashkėjetojnė dhe tė respektojnė vendimet e njėri tjetrit. Dell i ka bėrė kėto koment gjatė vėnies sė gurthemelit tė shtėpisė sė kulturės nė fshatin Badoc./rtk/

Stefanoviq pėrpiqet t'i bindė serbėt pėr zhbllokim tė rrugės
Mitrovicė, 3 gusht 2011 ora: 18:15
Shefi i ekipit serb nė bisedime me Kosovėn, Borislav Stefanoviq, ka kėrkuar tė mėrkurėn nga qytetarėt serbė nė Rudare qė tė mundėsojnė kalimin e lirė tė ushtarėve tė KFOR-it.
“Ju lutem lejoni qė ushtarėt e KFOR-it tė kalojnė lirshėm nė mėnyrė qė KFOR-i tė furnizojė bazėn e vet nė Leposaviq”, ka thėnė para tė tubuarve Stefanoviq, duke shtuar se i ėshtė premtuar se KFOR-i do tė dėrgojė vetėm ushqime, ujė dhe derivate nė kėtė bazė.
Mėsohet se zhbllokimi i rrugėve ėshtė parakusht pėr vazhdimin e bisedimeve ndėrmjet komandantit tė KFOR-it Erhard Buhler dhe Borisllav Stefanoviqit. (Kosovapress)

Thaēi: Kriminelėt nuk mund tė fshihen nė asnjė skutė
Prishtinė, 3 gusht 2011 ora: 15:05 Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi ka thėnė se shkelėsit e ligjit, kontrabandistėt dhe eksponentėt e krimit nė veri, nuk do tė kenė asnjė skutė ku tė fshihen, por do tė dalin para drejtėsisė sė institucioneve tė Republikės sė Kosovės. Kėto komente, Thaēi i bėri gjatė mbledhjes sė Qeverisė sė Kosovės, me ē’rast ka thėnė se edhe bashkėsia ndėrkombėtare ka qėndrim tė njėjtė me Kosovėn sa i pėrket situatės nė veri, ku nuk do tė ketė kthim tė gjendjes sė para datės 25 korrik.
Thaēi ka thėnė se definitivisht tani ėshtė vėrtetuar se prapa strukturave paralele nė veri tė Kosovės, qėndron Qeveria e Serbisė, pėrderisa ka shtuar se do tė vazhdohet me hapat tjerė pėr zhbėrjen e kėtyre strukturave.
“Tani kontrabandėn e kemi ndėrprerė, por puna do tė vazhdojė kundėr shkelėsve tė ligjit, kontrabanduesve, paramilitarėve, eksponentėve tė krimit dhe e theksoj, nuk do tė mund tė fshihen nė asnjė skutė, por do tė ballafaqohen me ligjin. Kontrabandėn e kemi ndalur, pika 1 dhe 31 ėshtė nė kontroll tė plotė, por nė asnjė rrethanė nuk do tė ketė lehtėsira pėr shkelėsit e ligjit, nuk do tė ketė amnisti, por do tė ketė drejtėsi tė plotė prej institucioneve tė Republikės sė Kosovės”, ėshtė shprehur Thaēi.
Ai ka theksuar se zyrtarėt serbė janė tė vetmit zyrtarė nė Evropė qė futen nė mėnyrė klandestine nė territorin e Kosovės, ndėrkohė qė pėr ēdo veprim tė qytetarėve nė veri, ai ka fajėsuar Beogradin dhe zyrtarėt e Qeverisė sė Serbisė, pėr tė cilėt ka thėnė se janė tė lidhur ngushtė me kontrabandistėt dhe janė duke i inspiruar barrikaduesit.../Kosovapress/

MPB: Furnizimi me artikuj ushqimor nė veri me leje
Furnizimi me artikuj ushqimorė nė veri tė Republikės sė Kosovės ėshtė duke u bėrė me leje tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Kosovės. Kompani tė ndryshme po dėrgojnė ushqime nė veri me leje tė ministrisė dhe nė koordinim me KFOR-in dhe Policinė e Kosovės.
Postuar: 03:44:26 / 03.08.2011
Furnizimi ėshtė duke u bėrė me qėllim tė evitimit tė mungesės sė artikujve tė domosdoshėm, pas aplikimit tė masave tė reciprocitetit nga ana e Institucioneve tė Republikės sė Kosovės, thuhet nė njė njoftim tė ministrisė sė punėve tė brendshme.

KANTRIMEN KĖRKON ZHBLLOKIMIN E RRUGĖVE NĖ VERI
Botuar: 03 Aug 2011
Zėvendėsndihmės sekretari amerikan i Shtetit, Tomas Kantrimen ka konfirmuar se vendi i tij mbėshtet fuqishėm sovranitetin e shtetit tė Kosovės, ndėrsa ka bėrė tė qartė se barrikadat e vendosura nga serbėt nė veri duhet tė largohen.
Zėvendėsndihmės sekretari amerikan i Shtetit, Tomas Kantrimen ka ripėrsėritu qėndrimin e Washingtonit se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė kundėr ēdo ideje pėr ndarjen e Kosovės, nė njė intervistė ekskluzive dhėnė Televizionit tė Kosovės.
“Qėndrimi SHBA-sė nė ndarjen e Kosovės ėshtė i qartė. Nuk do tė ndodh. Kjo nuk ėshtė temė e diskutimeve nė dialogun Prishtinė -Beograd. Por, as BE-ja nuk e konsideron si opsion”, ka thėnė Kantrimen.
Duke i komentuar zhvillimet e fundit sidomos nė veriun e vendit. Kantrimen ka kėrkuar zhbllokimin e rrugėve nė veri.
“Barrikadat nė veri do tė duhej tė hiqen. Liria e lėvizjes sė KFOR-it ėshtė shumė e rėndėsishme pėr sigurinė e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės. Nėse KFOR-i nuk mund tė pėrgjigjet nė mėnyrė tė shpejtė, KFOR-i duhet tė ketė mundėsinė tė reagojė“, ka thėnė Kantrimen.
Lidhur me veprimet e fundit tė Qeverisė sė Kosovės nė dėrgimin e forcave speciale nė veri javėn e kaluar, Kantrimen ka deklaruar se qėllimet duhet tė arrihen me veprime mirė tė menduara dhe nė bashkėpunim me Bashkėsinė Ndėrkombėtare. Ai ka kritikuar zėrat, qoftė nė Beograd qoftė edhe nė Prishtinė se EULEX-i ėshtė armik.
“Kėta janė partnerėt tuaj me tė cilėt duhet tė bashkėpunoni”, ka thėnė Kantrimen.
Ai u ka bėrė thirrje palėve qė tė vazhdojnė dialogun dhe tė kthehen nė tavolinėn e bisedimeve. Kantrimen ka ritheksuar se SHBA-ja kėrkon zgjidhje paqėsore tė ēėshtjeve midis Kosovės dhe Serbisė.
Ndėrkohė, Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė, mė 24 gusht do tė diskutojė pėr situatėn nė Kosovė, pėrfshirė edhe rrethanat e fundit tė krijuar nė veri tė Kosovės. Nė kėtė mbledhje, siē njoftohet nė faqen zyrtare tė OKB-sė, do tė diskutohet raporti i rregullt tremujor i Sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Moon rreth situatės nė Kosovė. (rtk)/V.I./Liria/lajmet/ereniku/

Rreziqet nga zvogėlimi i popullsisė shqiptare
Botuar: 03 Aug 2011
Nuk pėrjashtohet zvogėlimi i numrit tė popullsisė shqiptare nė Maqedoni, nė rast se nuk do tė ketė mobilizim dhe aktivitete intensive lidhur me realizimin e kėtij procesi.
Shqetėsimet vijnė nga burime tė afėrta me EUROSTAT, mision i cili ėshtė angazhuar pėr tė ndjekur nga afėr procesin e regjistrimit tė popullsisė nė Maqedoni,qė do tė zhvillohet prej 1 deri mė 15 tetor tė kėtij viti, pas anulimit tė tij mė 1 prill, pėr shkak tė mbajtjes sė zgjedhjeve tė parakohshme.
“Sigurisht qė nė rast se nuk do tė ketė njė mobilizim mė masiv dhe propagandim pėrmes nė fushate solide, atėherė mund tė ketė zvogėlim tė numrit, pasi qė njė numėr i madh i popullsisė shqiptare jetojnė nė diasporė. Kjo shifėr mund tė jetė rritur edhe me fluksin e fundit tė atyre shtetasve qė janė larguar me liberalizimin e vizave”, theksoi burimi i afėr i agjencisė sė statistikave evropiane EUROSTAT pėr agjencinė e lajmeve INA.
Kongresisti amerikan Dana Rohrabacher nė njė takim me drejtuesit e Lidhjes Shqiptaro-Amerikane muajin e kaluar nė Uashington tėrhoqi vėmendjen pėr regjistrimin e popullsisė duke shtuar se nė Maqedoni ėshtė i nevojshėm vėzhgimi nga afėr i regjistrimit tė popullsisė pėr shkak tė indikacioneve pėr zvogėlimin e numrit tė popullsisė shqiptare.
Sipas tij, regjistrimi i popullsisė duhet tė zhvillohet nė atė mėnyrė duke respektuar rregullat bazė tė Marrėveshjes sė Ohrit dhe ti mundėsohet shqiptarėve pėrfaqėsimi nė tė gjitha aspektet. Regjistrimi i ri i popullsisė mund tė ripėrcaktojė faktorizimin e popullit shqiptar nė Maqedoni. Nė kushtetutėn e vendit, shqiptarėt njihen dhe emėrtohen si bashkėsia etnike me mbi 20 pėr qind, ndėrsa nė regjistrimin e vitit 2002, numri i pėrgjithshėm i popullsisė shqiptare ka qenė 25,6 pėr qind.
Regjistrimi i fundit i popullsisė nė Mal tė Zi shkaktoi uljen e popullsisė shqiptare prej 7 nė 4,9 pėr qind. Analistėt druajnė pėr mundėsinė e uljes sė numrit tė popullsisė shqiptare nė Maqedoni nė rast se nuk do tė arrihet pėrfaqėsimi dhe monitorimi i plotė i procesit tė regjistrimit. (INA) /V.I./Liria/ereniku/lajmet/


Lajmet
- E marte, 02 gusht, 2011

...gjendja ne veri te Kosoves
...njoftimet me te reja:

Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės: Kėrkohet nivel gadishmėrie
..njoftimet me te reja:
KFOR-i me kėmbėsori nė veri, pėr t’u mbrojtur nga snajperėt
02.08.2011/08:50 - E Martė
Situata nė veri vazhdon tė jetė e tensionuar, Trupat paqeruajtėse tė NATO-s nė Kosovė kanė hequr tri barrikada tė hėnėn nė mėngjes. Gjatė operacionit ushtarėt e KFOR-it kanė pėrdorur edhe kėmbėsorinė pėr t’u mbrojtur nga snajperėt dhe serbėt e armatosur gjithandej. Nė veri ndėrkaq dy zyrtarė serbė kanė hyrė ilegalisht. Pėr kėtė arsye komandanti i KFOR-it ka refuzuar t’i takojė ata. Ndėrkohė Rexhepi paralajmėron arrestimin e Stefanovicit dhe Bodnaovicit, shkruan Koha Ditore.

Thaēi po humb kontrollin mbi partinė
02.08.2011/- E Martė
Njė anekdotė e vjetėr thotė se partitė nė pushtet vetė e ndėrtojnė rėnien e tyre. Sfidat e sotme pėrbrenda lidershipit tė Partisė Demokratike tė Kosovės nė pushtet, duken si shembull ilustrues.
Njė konflikt i hapur mes figurave kryesore nė PDK, tė cilin kryeministri Hashim Thaēi mund tė mos ketė shkathtėsinė e duhur pėr ta zgjidhur, ia kėrcėnon atij kontrollin mbi partinė. Disa emra vendimtarė tė partisė janė bėrė haptazi armiqėsor ndaj kryeministrit, duke u pėrpjekur qė koalicionin e tij qeveritar ta nxjerrin nga binarėt dhe duke e turpėruar atė pėrmes refuzimit tė hapur tė kėrkesave tė ndryshme nga mbėshtetės tė rėndėsishėm ndėrkombėtarė. Burime tė afėrta me Limajn sugjerojnė se Thaēi, pėrkundėr shfaqjes mbėshtetėse nė publik, nė fakt donte ta largonte Limajn nga skena, mbase pėr shkak tė xhelozisė ndaj popullaritetit tė tij. “Ai (Limaj) nuk ka folur me Thaēin ose Kadri Veselin (ish-udhėheqės i SHIK-ut) me muaj tė tėrė, tha burimi brenda partisė. / Prishtina Insight/.

Schwarz-Schilling: Serbia, shtet nxitėsh trazirash
Serbia pėrpiqet tė dėmtojė pavarėsinė e Kosovės dhe i krijon pengesa vetvetes nė rrugėn drejt BE-sė, thotė nė intervistė pėr Radion gjermane ”Deutschlandfunk” ish-pėrfaqėsuesi i OKB-sė pėr Bosnje-Hercegovinėn, Christian Schwarz-Schilling.
Postuar: 08:41:41 / 02.08.2011
“Evropa vet nuk po gjen njė gjuhė tė qartė kundrejt Serbisė. Nisur nga shmangia e pesė kombeve nė Evropė, tė cilat nuk e kanė njohur ende pavarėsinė e Kosovės, Evropa ngurron dhe veēanėrisht ministrja e Jashtme, duke mos gjetur njė gjuhė tė qartė. Kjo pasi njė qėndrim i qartė duhet tė mbėshtetet nga tė gjitha kombet”, thotė Schwarz-Schilling nė intervistėn pėr “Deutschlandfunk”, qė e transmeton DW.
Ai e konsideron si njė gabim shumė tė madh faktin qė Komisioni i BE-sė, e nė radhė tė parė BE-ja, nuk ka shprehur njė gjykim tė qartė menjėherė pas publikimit tė dokumentit tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė lidhur me ēėshtjen e legjitimitetit tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.
“Kjo nuk ka ndodhur. Nėse do tė mbahej njė qėndrim i qartė, atėherė do tė duhej qė menjėherė tė bisedohej me tė pesė vendet dhe tė gjendej njė rrugė pėr tre muajt e ardhshėm, qė t’i jepej fund bllokadės sė kėtyre vendeve ndaj politikės sė mėtejshme kundrejt Serbisė”, thekson Schwarz-Schilling.
Schwarz-Schilling thotė se pėr Evropėn, kjo gjendje ėshtė normale. Sipas tij, nėse diēka nuk ėshtė e qartė nė Evropė, atėherė ajo lihet mėnjanė. Ai pėrmend rastin e Qipros, tė Bosnjė-Hercegovinės dhe thekson se njė qėndrim i tillė (evropian) shihet kudo nė rastin e Ballkanit, ndaj, sipas tij, edhe amerikanėt gjithnjė e mė shumė po shprehin pakėnaqėsi, qė evropianėt nuk janė nė gjendje tė vendosin njė farė rendi nė rajonin e tyre.
“Sipas kritereve tė sistemit tė sė drejtės, ajo qė po ndodh tani ėshtė e padrejtė. Kjo ka tė bėjė si me bllokadėn e doganave, ashtu edhe me situatėn, qė kosovarėt me pasaportat e tyre nuk mund tė shkojnė mė tutje, por ėshtė edhe situata e qarkullimit jo normalisht tė mallrave nė kufirin serbo-kosovar”, thekson Schwarz-Schilling, duke shtuar se kjo nėnkupton se thjeshtė “pėrmes shkeljeve dhe kundėrthėnieve nga pala serbe po ndiqen qėllime tė qarta, nė mėnyrė qė ku tė jetė e mundur tė minohet pavarėsia e Kosovės”.
Diplomati gjerman, Schwarz-Schilling, shtetin e Serbisė, qė sipas tij, ndėrmerr veprime tė padrejta, e konsideron si njė shtet “nxitės trazirash nė tė gjithė rajonin”.
Ai thotė se nuk ėshtė realiste qė pėrpjekjet pėr ta pranuar Serbinė nė BE pėrpara Bosnjės, Kosovės dhe Shqipėrisė!
Megjithatė, ai mendon se nuk duhet tė imponohet njė situatė ku Serbia do tė duhej tė zgjidhte nė mes tė Kosovės dhe BE-sė.
“Unė do tė dėshiroja, qė politika e jashtme, edhe nė Gjermani, tė flasė qartė. Plani i Ahtisaarit ėshtė realizuar me mandatin e OKB-sė, ėshtė realizuar me mandatin e BE-sė, gjithēka ėshtė pranuar dhe gjithēka ėshtė bllokuar vazhdimisht nga Serbia. Unė mendoj, se konform kėsaj edhe gjuha ndaj Serbisė duhet tė jetė e prerė dhe e qartė”, ka theksuar pėr fund, diplomati gjerman, Christian Schwarz-Schilling.


Lajmet
- E Hėnė, 01 gusht, 2011

...gjendja ne veri te Kosoves
...njoftimet me te reja:

Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės: Kėrkohet nivel gadishmėrie
..njoftimet me te reja:

Afėr Policisė Speciale
01.08.2011/17:09 - E Hėnė
Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga dhe kryeministri Hashim Thaēi kanė vizituar njė kamp tė Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės nė Sllatinė, ndėrsa me kėtė rast vlerėsuan se janė pikėrisht Njėsia Speciale ata qė e bashkuan Kosovėn, ka raportuar koha.
Me kėtė rast, presidentja e vendit, Atifete Jahjaga tha se mbrojtja dhe ruajtja e kufijve tė Kosovės ėshtė njėra ndėr pėrgjegjėsitė qė ka Njėsia Speciale e Policisė sė Kosovės.
Ajo iu ka drejtuar Njėsisė speciale, duke thėnė se ajo ēfarė bėnė ėshtė nder qė ia kanė bėrė Kosovės.
Presidentja premtoi para policėve tė Njėsisė Speciale se Policia e Kosovės dita ditės po profesionalizohet dhe mė shumė.
Ndėrkaq, kryeministri Thaēi tha se Njėsia Speciale bashkoi vendin, ndėrsa policinė e rėnė Enver Zymberi e quajti si shembull se si vdiset duke e ruajtur sovranitetin e Kosovės.
Duke pėrgėzuar Njėsinė Speciale tė Policisė, Thaēi tha se shtrirja e autoritetit nė veri tė vendit, ėshtė synimi qė ai si kryeministėr ia ka vėnė vetes.
Kryeministri tha se nuk mund tė tolerohet qė krimi dhe kontrabanda tė vazhdojė edhe mė tej tė lulėzojė nė veri tė vendit, ndėrsa pėrsėriti qėndrimin se nuk do tė ketė kthim prapa.

KFORi refuzon takimin me zyrtarėt serbė
01.08.2011/16:56 - E Hėnė
Komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler, nuk ka pranuar tė takohet me Borko Stefanoviqin dhe Goran Bogdanoviqin meqė ata kanė hyrė ilegalisht nė Kosovė.
Zėdhėnėsi i KFOR-it, Hans-Dieter Ėichter, ka thėnė pėr RTK se ky takim nuk do tė ndodhė. Ai ka shtuar se KFOR-i nuk ka hequr dorė nga mėnjanimi i pengesave nė rrugėt qė qojnė nė Jarinė.
Pasi kanė biseduar pėr tri orė me pėrfaqėsuesit e serbėve lokal nga veriu i Kosovės, Stefanoviq dhe Bogdanoviq janė kthyer nė Serbi pėr t’u takuar nė Rashkė me zyrtarin e BE-sė, Robert Cooper.
Bogdanoviq ka thėnė se barrikadat nė rrugėt nė veri tė Kosovės nuk do tė largohen, derisa tė arrihet njė marrėveshje pėr problemin e pikave kufitare Bėrnjak dhe Jarinė, transmeton Zėri./indeksonline/ereniku/

KFOR nuk do tė negocioj me zyrtarėt e Beogradit
01/08/2011 16:17:00
Komandanti i forcave tė KFOR-it nė Kosovė, gjenerali gjerman Erhard Byhler nuk do tė takojė pėrfaqėsuesit e Qeverisė serbe, negociatorin Borko Stefanoviq dhe ministrin Goran Bogdanoviq.
Zėdhėnėsi i misionit tė KFOR-it, deklaroi se gjenerali Byhler nuk do tė takojė dy zyrtarėt serb pasi qė ata kaluan ilegalisht kufirin. Ai ka thėnė se kjo ėshtė arsyeja qė nuk do tė bisedohet me ta dhe ata nuk pėrfaqėsojnė komunitetin serb nė Kosovė.
Ndėrkohė, nė veriun e Kosovės sot janė rigrupuar serbėt dhe kanė pėrforcuar barrikadat e tyre, pasi qė u kumtua se KFOR kishte evituar tre prej tyre nė afėrsi tė Leposaviqit.
Ministri serb Goran Bogdanoviq ka deklaruar se barrikadat nuk do tė tėrhiqen deri nė arritjen e zgjidhjes pėr pikat kufitare 1 dhe 31, pėr krijimin e kushteve dhe funksionimin e tyre para ndėrhyrjes sė njėsiteve speciale tė Policisė sė Kosovės. (INA)

Borko e Gorani mund tė arrestohen
01.08.2011/10:43 - E Hėnė
Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, ka kėrcėnuar me arrestim zyrtarėt e Qeverisė sė Serbisė tė cilėt hyjnė pa leje nė territorin e Kosovės.
Rexhepi ka thėnė se shefi i delegacionit tė Serbisė nė bisedimet me Kosovėn, Borisllav Stefanoviq, dhe ministri pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, Goran Bogdanoviq, kanė hyrė ilegalisht nė Kosovė dhe se mund tė pasojė arrestimi dhe deportimi i tyre nė Serbi.
"Ministria e Punėve tė Brendshme nuk u ka dhėnė leje zyrtarėve tė Qeverisė sė Serbisė tė hynė nė Kosovės", i ka thėnė Rexhepi agjencisė Tanjug, raporton Express.

Bogdanoviq: Barrikadat qėndrojnė
01.08.2011/15:24 - E Hėnė
Nuk janė serbėt ata qė duan ti mbajnė rrugėt e bllokuara. Ėshtė Beogradi qė kėshtu dėshiron. Ministri serb pėr Kosovėn, Goran Bogdanoviq ka thėnė se "barrikadat do tė mbesin tė bllokuara derisa tė zgjidhet ēėshtja nė dy vendkalimet kufitare". Sė bashku me kryenegociatorin serb pėr bisedime, Borko Stefanoviq, kanė kaluar natėn nė territorin e Kosovės pėrmes rrugėve sekondare pasi u paralajmėruan pėr ndonjė arrestim tė mundshėm.
Gjatė ditės ata do tė takohen nė Rashkė me tė dėrguarin e BE-sė nė bisedimet Kosovė-Serbi, Rober Cooper. Gjatė ditės sė hėnė disa rrugė dytėsore janė zhbllokuar nga KFOR-i por ato kryesoret qė dėrgojnė nė dy pikat kufitare ende po mbahen tė bllokuara. /indeksonline/

Kėrkohet nivel gatishmėrie
01.08.2011/12:58 - E Hėnė
Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės sot mbajti mbledhjen urgjente tė ftuar nga kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi nė cilėsinė e tij tė kryesuesit tė Kėshillit tė Sigurisė sė Kosovės. Nė njė njoftim tė Kryeministrisė thuhet se Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės adresoi situatėn politike dhe tė sigurisė nė vend, duke analizuar nė hollėsi veprimet e fundit legjitime tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr zbatimin e masave tė reciporicitetit kundėr Serbisė nė pikat kufitare veriore dhe vendosjen e sundimit tė rendit dhe ligjit nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės. Si pėrmbledhje e diskutimeve dhe nė pėrputhje me rrethanat e krijuara, Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės, aprovoi rekomandimet e mėposhtme pėr agjencitė shtetėrore tė sigurisė tė Republikės sė Kosovės:

1. Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės konsideron se veprimet e agjencive shtetėrore tė sigurisė sė Republikės sė Kosovės nė veri tė vendit, pėr sigurimin e zbatimit tė masave reciproke tregtare me Serbinė, si dhe vendosjen e sundimit tė rendit dhe ligjit nė atė pjesė tė territorit tė Kosovės, janė plotėsisht legjitime dhe nė pėrputhje me kushtetutėn dhe ligjet nė fuqi;

2. Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės kėrkon nga tė gjitha agjencitė e sigurisė sė Republikės sė Kosovės qė tė koordinojnė aktivitetet e tyre shumė ngushtė pėr tė siguruar zbatimin e plotė tė rendit dhe ligjit nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės;

3. Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės rekomandon qė agjencitė shtetėrore tė sigurisė sė Kosovės, po ashtu tė koordinojnė veprimet e tyre me mekanizmat ndėrkombėtarė, qė janė prezent nė Kosovė dhe qė kanė kompetenca nė fushėn e sundimit tė ligjit. Ky koordinim duhet tė bėhet gjithmonė vetėm nė pėrputhje me Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės;

4. Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės, kėrkon nga agjencitė shtetėrore tė sigurisė sė Kosovės qė ta mbajnė nė shkallėn mė tė lartė nivelin e gatishmėrisė pėr ēdo nevojė tė ndėrhyrjes me tė gjitha mjetet nė dispozicion nė rast tė cenimit tė sovranitetit shtetėror dhe rendit tė brendshėm kushtetues tė Republikės sė Kosovės;

5. Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės kėrkon nga tė gjitha agjencitė shtetėrore dhe nga ministritė relevante tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, qė tė koordinohen dhe tė ndėrmarrin veprimet e domosdoshme qė t’i dalin nė ndihmė qytetarėve qė jetojnė nė veri tė vendit. Kjo ndihmė, duhet tė jetė e pėrqendruar nė sigurimin e nevojave pėr ushqim dhe medikamente mjekėsore, me qėllim tė evitimit tė ēfarėdo krize humanitare atje;

6. Agjencitė Shtetėrore tė sigurisė sė Kosovės, duhet tė koordinojnė veprimet e tyre me mekanizmat relevant ndėrkombėtar pėr tė zhbllokuar rrugėt dhe pėr tė siguruar lėvizjen e lirė pėr qytetarė dhe mallra. Pėrderisa, nuk bėhen plotėsisht tė lira pėr qarkullim rrugėt e bllokuara, duhet tė hapen korridore tė reja qė mundėsojnė furnizimin e qytetarėve mė artikuj elementarė.

Kėshilli i Sigurisė sė Kosovės garanton qytetarėt e Republikės sė Kosovės se do tė kryejė tė gjitha obligimet e veta kushtetuese dhe njėkohėsisht fton qytetarėt qė tė bashkėpunojnė ngushtė dhe tė kenė besim tė plotė nė agjencitė shtetėrore tė sigurisė pėr vendosjen e rendit dhe ligjit nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės.

“Nuk po provokoj, duhet dialog”
01.08.2011/12:42 - E Hėnė
Kreu i delegacionit serb nė bisedimet me Kosovėn, Borislav Stefanoviq, i ėshtė pėrgjigjur “kėrcėnimeve” tė ministrit tė Brendshėm, Bajram Rexhepi, pėr arrestimin e tij, pas hyrjes pa leje nė territorin e Kosovės.
“Kjo nuk i kontribuon askujt. Nuk jemi kėtu pėr tė provokuar dikė, po bėjmė njė punė serioze, nė kushte tė vėshtira, ka shumė nervozė... Ėshtė mė mirė qė kėtė krizė ta pėrfundojmė nė mėnyrė tė qetė, me kokė tė ftohtė dhe tė nisim dialogun”, ka thėnė Stefanoviq, pėr Radion Evropa e Lirė. Stefanoviq, sė bashku me ministri serb pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, Goran Bogdanoviq, sipas raportimeve tė mediave serbe, kanė hyrė nė Leposaviq, mbrėmė vonė, pėrmes rrugėve sekondare.
Megjithė situatėn e rėnduar, Stefanoviq beson se ende ka vend pėr bisedime. Madje ai ka akuzuar Prishtinės se po dėshiron tė tėrhiqet.
“Pėrpjekja e Prishtinės qė tė tėrhiqet nga dialogu, pėr shkak se ėshtė e vetėdijshme qė edhe veten, edhe procesin e ka sjellė nė pikėpyetje me veprimet e saj qė nga 25 korriku, mendoj se nuk ėshtė e mirė. Mendoj se tė gjithė duhet t’i ulin tensionet dhe sa mė parė t’i kthehemi tavolinės sė bisedimeve. Ne nuk kemi dilema, ne e dimė se dialogu ėshtė i domosdoshėm”, ka thėnė Stefanoviq.
I pyetur nėse pala serbe ėshtė e gatshme tė tėrhiqet po qe se Prishtina nuk do tė diskutojė, Stefanoviq ka thėnė se “ky nuk ėshtė vendim i tij”.

Kuper vjen nė Prishtinė e Beograd me kėrkesėn pėr dialog
01.08.2011
Ndėrmjetėsi i BE-sė, Robert Kuper, nė fillim tė javės viziton Beogradin dhe Prishtinėn me mesazhin se dialogu ėshtė zgjidhja e vetme e situatės aktuale nė Kosovė. Burimet pranė Kėshillit Evropian kanė thėnė se Kuper pritet tė udhėtojė nesėr nė Beograd, e pastaj nė Prishtinė.

Qeveria nuk ėshtė koordinuar me SHBA-tė pėr aksionin
Ambasadorja amerikane nė Serbi, Meri Uorlik, ka deklaruar se Qeveria e Kosovės ka ndėrmarrė vetė aksionin pėr pėr dėrgimin e forcave policore nė veri tė Kosovės dhe jo nė koordinim me komunitetin ndėrkombėtar e as me SHBA-tė. Komentet vijnė pasi Presidenti serb Tadiq akuzoi ambasadorin amerikan nė Prishtinė, Kristofer Dell se qėndron pas aksionit tė Prishtinės.

Masa e reciprocitetit ėshtė legjitime, thotė Rohan
Vjenė , 01 gusht, 2011
Ish-ndėrmjetėsi ndėrkombėtar pėr statusin e Kosovės, diplomati austriak Albert Rohan ka thėnė se masa reciprocitetit e vendosur nga Qeveria e Kosovės ėshtė perfekte dhe legjitime, pasi Serbia nuk lejon mallrat e Kosovės nė Serbi, edhe Kosova ka tė drejtė tė bėjė tė njėjtėn gjė ndaj Serbisė.
RTK citon ambasadorin Rohan tė ketė shprehur keqardhje pėr dhunėn e shfaqur nė veri tė Kosovės, i cili ka thėnė se nuk mund ta dijė nėse ishin grupet kriminale ato qė bėnė dhunė, apo dhuna ishte e organizuar nga Beogradi.

Kontrabandohen Borko e Gorani
01 gsuht, 2011
ora: 00:29 Ilegalisht raportohet se janė kontrabanduar nė Kosovė pas mesnate dyshja serbe e krizės, Goran Bogdanovic e Borislav Stefanovic. Ata kanė pėrdorur "rrugė alternative" pėr tė hyrė nė vend.
Gjatė ditės pritet tė bisedojnė me serbėt lokalė qė kanė bllokuar rrugėt dhe gjithashtu shpresojnė se do tėtakojnė edhe Komandantin e KFOR-it, Erhard Buhler. Nė mbrėmje, KFOR-i kishte penguar hyrjen e zyrtarėve serbė nė territorin e Kosovės.
ora: 23:13/mbrėmė/ Zyrtarėt serbė, Borislav Stefanovic dhe Goran Bogdanovic nuk u lejuan tė hyjnė nė Kosovė. Ata megjithėse ia mėsynė, pjesėtarėt e KFOR-it nuk i lejuan tė hyjnė nė Kosovė, pasi kishin paralajmėruar edhe mė parė se nuk do ta bėnin njė gjė tė tillė.
Mediat serbe raportojnė se ata provuan tė hynin nėpėrmjet pikės kufitare nė Jarinje nė orėn e mbrėmjes.
Ndėrkohė, raportohet se rreth orės 21:30 ėshtė hapur edhe pika kufitare nė Jarine./indeksonlie/

Llapjanėt u vėnė flakėn mallrave serbe
Podujevė, 01 gusht, 2011
Disa qytetarė tė Podujevės u kanė vėnė flakėn mallrave serbe, pasi ato paraprakisht ua kishin dhėnė tregtarėt llapjanė, duke dėshmuar edhe simbolikisht se mallrat e Serbisė mė nuk janė tė dėshirueshme pėr qytetarėt e Kosovės.
Njė veprim tė tillė ditė mė parė kishin ndėrmarr edhe qytetarėt e Ferizajt dhe Skenderajt, tė cilėt u patėn kėrkuar tė gjithė qytetarėve tė Kosovės tė veprojnė njėjtė, madje t’i djegin edhe pasaportat serbe tė gjithė ata qė i kanė.
Veprimet e qytetarėve tė Kosovės vine pasi mė 20 korrik ministrja e Tregtisė dhe Industrisė vendosi pėr aplikimin e masave tė reciporcitetit ndaj produkteve tė Serbisė dhe vendosjen e taksės doganore prej 10 pėr qind.
Gjendja mes Kosovės dhe Serbisė ėshtė pėrkeqėsuar edhe mė shumė pas ndėrmarrjes sė aksionit policor nga Qeveria e Kosovės, pėr vendosjen e ligjshmėrisė dhe demokracisė nė veri tė vendit./Kosovapress/

...veēuam:
Petroviq: Aksioni, nė interes tė rajonit dhe kundėr krimit
Nė vazhdim sjellim intervistėn ekskluzive pėr RTK tė Zv.Kryeministrit tė Qeverisė sė Kosovės, Slobodan Petroviq, partia e tė cilit pėrfaqėson shumicėn dėrmuese tė komunitstit serb nė Kosovė, lidhur me zhvillimet e fundit.
01.08.2011
Kėto ditė Qeveria e Kosovės ka marrė njė vendim pėr vendosjen e rendit dhe ligjit nė veri, por ka hasur nė njė rezistencė atje me ē’rast kemi edhe njė polic tė Kosovės tė vrarė. Si e komentoni situatėn atje?

Petroviq: Shfyrtėzoj rastin tė shpreh ngushėllime pėr policin e vdekur. Sigurisht qė ėshtė njė humbje e madhe dhe me siguri ajo qė ėshtė realitet nė veri ėshtė se situata tash e sa vjet ėshtė e paqėndrueshme dhe ka qenė e domosdoshme tė vendoset rendi dhe ligji. Tashmė kemi njė situatė jostabile dhe t’i referohem shefit tė EULEX Marnac i cili thotė se duhet tė vendoset rendi dhe ligji nė tėrė territorin e Kosovės. Kjo i intereson ēdo qytetari, pa marrė parasysh pėrkatėsinė etnike, fetare apo politike.

Sipas jush kėta njerėz qė shtinė me armė drejt policisė dhe bllokuan rrugėn janė qytetarė tė rėndomt apo i ka shtyrė dikush tė pėrdorin dhunė?

Petroviq: Ajo qė ėshtė me rėndėsi ėshtė se ky ėshtė njė akt qė ne e kemi dėnuar, por edhe tėrė bota e ka dėnuar. Ėshtė njė akt vandal. Janė skena qė kemi mundur t’i shohim edhe nė tė kaluarėn. Nuk ėshtė njė grup i rėndomt i njerėzve por ėshtė njė grup i organizuar qė merren me kriminalitet dhe sigurisht u pengon vendosja e rendit dhe ligjit. Sinqerisht, besoj qė organet e sigurisė deri nė fund do ta qojnė kėtė askion, pasi qė kjo ėshtė nė interes jo vetėm tė qytetarėve tė Kosovės por tė gjithė rajonit, pasi kriminaliteti ėshtė armik i ēdo qeverie.

Pse serbėt e veriut nuk kanė qasje tė njėjtė si edhe serbėt qė jetojnė nė pjesėt tjera tė Kosovės nė raport me shtetin e Kosovės?

Petroviq: Nė atė pjesė tė Kosovės ėshtė punuar shumė pak nė implementimin e disa vlerave qė janė nė interes tė komuniteteve pakicė nė kėtė rast tė serbėve dhe thjesht kemi pasur njė situatė mė komode nė ato hapsira. Institucionet e vendit nuk kanė pasur shumė mundėsi, sidomos nė aspektin e informimit tė qytetarėve tė asaj pjese pėr punėn e tyre qė po e bėjnė atje dhe unė kam parė qė njė pėrqindje tė madhe e serbėve nė veri janė shumė tė painformuar me investimet qė janė bėrė atje. Dhe ky ka qenė njė problem i madh. Ndėrsa serbėt qė jetojnė nė pjesėn tjetėr tė Kosovės janė pėrcaktuar qė pėrfaqėsuesit e tyre t’i mbrojnė interesat e tyre pėrmes institucioneve. Kjo ėshtė dicka qė ėshtė e logjikshme qė ndodh kudo nė botė. Aktivitete nė veri janė njė nxitje mė shumė qė sė bashku me partnerėt tanė nė Bruksel dhe Uashington tė implemetojmė vlerat jo vetėm evropiane por tė gjithė botės civilizuese dhe duhet tė nxjerrim njė mėsim nga kjo situatė qė tė punojmė sė bashku me qėllim tė prosperitetit tė pėrgjithshėm dhe ajo mė e rėndėsishmja ėshtė se nė kėto momente duhet ta qetėsojmė situatė. Apeloj tė gjithė serbėt e Kosovė tė mos lejojnė tė manipulohen nė asnjė mėnyrė dhe nga askush pasi qė kjo para sė gjithash do tė reflektojė nė jetėn e tyre. Dua ta shfrytėzoj rastin meqė jam kėtu , kam dėgjuar zėra pėr katastrofė humanitare nė pjesėn veriore pas bllokimit tė kufirit me Serbinė, dhe ajo qė mund tė them si zv/kryeministėr ėshtė tė falenderojė kryeministrin qė menjėherė e ka siguruar konvojin me barėra, ushqime dhe artikuj tjerė pėr qytetarėt atje dhe kjo ėshtė pėr t’u pėrshėndetur. Nė kėto momente tė vėshtira nuk dėshirojmė qė askush ta shfrytėzojė kėtė situatė./rtk/


Lajmet
- E shtunė, 30 korrik, 2011

...gjendja ne veri te Kosoves
...njoftimet me te reja:

Ban Ki-Mun apelon pėr qetėsi
Nju Jork, 30 korrik 2011
Ministri i Punėve tė Jashtme i Kosovės, Enver Hoxhaj ka takuar nė Nju Jork sekretarin e Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki- Mun, tė cilin e ka informuar pėr pabarazinė nė marrėdhėniet e lira tregtare nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, si dhe pėr gjendjen nė veri tė Kosovės, duke shprehur pėrkushtimin e Qeverisė sė Kosovės pėr paqe dhe stabilitet.
Nga ana tjetėr, sekretari i KB-ve, Ban Ki-Min shprehu domosdoshmėrinė pėr siguri nė Kosovė dhe pėrshėndeti rolin shumė pozitiv tė KFOR-it nė pėrmbushjen e kėtij synimi.
“Ftoj tė gjitha palėt qė kontribuojnė nė qetėsim tė situatės. Pėrkundėr qė mund tė ketė ndarje brenda tė Kėshillit tė Sigurimit pėr ēėshtje tė caktuar lidhur me Kosovėn, tė gjithė anėtarėt e mbėshtesin stabilitetin dhe paqen nė Kosovė”, ka thėnė Ki-Mun.

Pėrfiton edhe Mali i Zi
30 korrik 2011 nė ora 17:50
Pasi Kosova i ka vėnė embargo importit tė mallrave nga Serbia, Mali i Zi pret qė sė paku pėr pak kohė tė ketė dobi nga kjo. Qeveria nė Mali e Zi ka raporte tė mira edhe me Beogradin e edhe me Prishtinėn.
Analisti Dritan Abazovic thotė se ky ėshtė njė shans i mirė qė nuk duhet tė lėshohet.
“Pėr fat tė keq, kjo ėshtė kėshtu: derisa njėrit i terrohet, tjetrit i bėhet dritė. Mendoj se nga gjithė kjo Mali i Zi mund tė pėrfitojė diēka. E dimė se njė pjesė e madhe e transitit drejt Kosovės ndodh pikėrisht pėrmes Malit tė Zi. Ky shtet, qė ka pranuar Kosovėn dhe ka ndėrtuar raporte tė mira me tė gjithė krerėt nė Kosovė, veē ka nisur tė ndjejė pėrfitimet”, thotė Abazovic, raporton “B92”. Gazetari i tė pėrjavshmes sė pavarur “Monitor”, Tufik Softic, thotė se embargoja tė cilėn e Prishtina ia ka vėnė Beogradit pėr import tė mallrave nė Kosovė, do tė pėrforcojė jo vetėm shkėmbimet tregtare mes Kosovės dhe Malit tė Zi, por edhe kontrabandėn.
“Kanalet ilegale tė kontrabandės qė kanė ekzistuar mes Serbisė dhe Kosovės tash mund tė ridrejtohen pėrmes Malit tė Zi”, thotė ai.
“Konfliktet nacionale, si tash mes serbėve dhe shqiptarėve nė Kosovė, nuk ndikojnė fare negativisht nė bashkėpunimin e mirė tė grupeve kriminale tė serbėve dhe shqiptarėve nga Serbia e nga Kosova”./Expres/

Kuvendi serb diskuton pėr “situatėn dramatike” nė Kosovė
30 korrik 2011 nė ora 17:30
Kuvendi i Serbisė ėshtė duke diskutuar nė njė seancė tė jashtėzakonshme pėr tekstin e deklaratės pėr gjendjen aktuale nė Kosovė. Nė mbledhje po marrin pjesė edhe presidenti serb Boris Tadiq dhe kryeministri Mirko Cvetkoviq, si dhe ministrat nė Qeverinė e Serbisė.
Kryeministri Cvetkoviq nė fillim tė seancės, e cila ka nisur nė ora 14.00, u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė tregohen unikė dhe tė mbėshtesin propozim-deklaratėn e Qeverisė.
“Ministria e Mbrojtjes dhe Ushtria e Serbisė, qė nga fillimi i krizės, kanė vepruar nė pajtim me kompetencat e veta dhe marrėveshjet ndėrkombėtare dhe me dėshirėn qė tė parandalohen konfliktet dhe humbja e jetėve nė tė dyja anėt”, ka thėnė ministri i Mbrojtjes, Dragan Shutanovac. Shefi i ekipi negociator serb, Borko Stefanoviq vlerėson se situata nė Kosovė “ėshtė dramatike”, ndėrsa u ka bėrė thirrje apel deputetėve qė tė jenė unik me rastin e aprovimit tė tekstit tė deklaratės.
Ministri serb pėr Kosovėn, Goran Bogdanoviq, ka thėnė se KFOR-i “ka dalė nga korniza e Rezolutės 1244 dhe ka marrė pozicionin e Prishtinės”.
Radikalėt nga ana e tyre kėrkuan qė seanca tė zgjasė dhjetė orė nė vend tė pesė sa ėshtė paraparė, por kėrkesa e tyre ėshtė hedhur poshtė me shumicė votash nga deputetėt e Kuvendit tė Serbisė.
Nė deklaratėn e propozuar nga Qeveria e Serbisė shprehet gatishmėria qė nė situatėn aktuale, Serbia tė kontribuojė zgjidhjes paqėsore tė kėsaj ēėshtjeje nė bazė tė “normave ndėrkombėtare tė sė drejtės dhe Kushtetutės sė saj”./Express/

Ivanoviq: Nuk ka Zot qė heq barrikadat
Nga Express mė 30 korrik 2011 nė ora 15:14
Sekretari shtetėror nė Ministrinė pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, i cili aktualisht gjendet te barrikadat nė Jarinė, ka thėnė se komandanti i KFOR-it, Erhard Byler, nuk mund ta pėrdorė forcėn kundėr "popullit duarthatė, i cili ėshtė pasiv dhe i disiplinuar".
“Unė mendoj se Buhler nuk i ka kuptuar mirė bashkėbiseduesit tanė ose ata nuk kanė qenė tė qartė. Kėtė popull nuk mundet askush ta lėvizė. Pėr kėtė as qė mund tė bėhet fjalė. Nuk ka Zot qė i lėviz nga kėtu, pa u plotėsuar kushtet qė janė vėnė. Nėse ato kushte plotėsohen, atėherė nuk do tė ketė probleme”, tha Ivanoviq pėr Radion Evropa e Lirė.
Kushtet e serbėve nėnkuptojnė kthimin e gjendjes para 26 korrikut./Expres/

Serbėt tani nė panikė
30.07.2011/15:00 - E Shtunė
Prezenca e ushtarėve amerikanė tė KFOR-t, tė armatosur rėndė, ka shtuar frikėn e serbėve qė jetojnė nė atė pjesė. Mediat serbe raportojnė se banorėt lokalė serbė nė veri frikohen nga “sulmet” e shqiptarėve dhe KFOR-it.
Nė rrugėt e bllokuara, nė disa raste ka ndodhur qė serbėt tė takohen me ushtarėt e KFOR-it, qė sipas medieve serbe, paqeruajtėsit ishin tė armatosur deri nė dhėmbė dhe tė cilėt i kanė kėrcėnuar serbėt se nė rast tė dhunės, do tė pėrdoret forca.
“Ka frikė tek populli, tek fėmijėt, gratė...po presim sulmin e dytė”, ka thėnė Dragolub nga Leposaviqi pėr Kurir, ndėrkohė ka shtuar se presin qė shqiptarėt tė mos ndalen me kaq. Pėr mė tepėr, dikush e krahason situatėn me bombardimet e 1999-ės.
Pas marrjes nėn kontroll tė dy pikave kufitare nė veri nga KFOR-i, kėta tė fundit kanė kėrcėnuar se nė rast tė tentimit tė thyerjeve tė kėtyre pikave, KFOR-i do tė pėrdorė edhe forcėn./indeksonline/

Ul
Lajmet
- E premte, 29 korrik, 2011

...gjendja ne veri te Kosoves
...njoftimet me te reja:

THAĒI:
Nga 25 korriku Kosova ėshtė ndryshe, ėshtė hapur kapitulli i ri pėr funksionimin e sovraniteti dhe askush nuk kanė tė drejtė tė ulet dhe tė diskutojė nė emėr tė Kosovės ēėshtjet e brendshme tė saj.
Me kėtė veprim ėshtė ndalur pėr 100 % kontrabanda nė atė pjesė.
Zyrtarėt politike serb gjatė kėtyre ditėve nė veri janė duke qėndruar ilegalisht nė Kosovė, ndėrsa nė tė ardhmen do tė ballafaqohen me ligjin.

Pengohet njė konvoj i KFOR-it
29.07.2011/ - E Premte
ora: 19:02 - Njė grup prej dhjetėra serbėsh kanė bllokuar njė konvoj tė trupave tė KFOR-it nė Leposaviq qė po vinte nga Mitrovica.
ora:17:10 - Ushtaraku tashmė nė rolin e diplomatit. Komandanti i KFOR-it, Byhler ėshtė duke lėvizur nga njėra pjesė nė tjetrėn pėr tė arritur njė zgjidhje nė zhbllokimin e rrugėve, por situata ėshtė e tensionuar. Serbėve thirrje u kanė bėrė edhe Borko Stefanoviq dhe ministri pėr Kosovėn, Bogdanoviq.
ora:17:00 - Ka pėrfunduar afati i vėnė nga komandanti i KFOR-it, Byhler pėr largimin e barrikadave nga rrugėt nė Mitrovicė. Ora 16:00 ishte vėnė si afat i fundit i Byhlerit, por serbėt as qė kanė lėvizur njė gurė nga vendi. Tashmė tė dy pikat kufitare, nė Brnjak dhe Jarinje janė tė bllokuara, ndėrsa KFOR-i ėshtė duke i shqyrtuar masat e tjera pėr tė vėnė rregull dhe rend nė kėtė pjesė tė trazuar pas 25 korrikut. /indeksonline/

Avokati i Popullit: Tė zbatohet kushtetutshmėria nė tėrė vendin
Institucioni i Avokatit tė Popullit nė Kosovė e cilėson vendimin e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr funksionalizimin e plotė tė institucioneve shtetėrore si parakusht pėr gėzimin e tė drejtave dhe lirive tė njeriut pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.
Postuar: 03:25:13 / 29.07.2011
Nė njė deklaratė tė lėshuar pėr shtyp nga zyra e Avokatit tė Popullit, respektimi i tė drejtave tė njeriut cilėsohet tė jetė i pandashėm nga zbatimi i ligjshmėrisė pėr mbrojtjen e jetės, pronės dhe pėr lėvizjen e lirė tė njerėzve dhe mallrave.
“Avokati i Popullit shpreh keqardhjen e thellė pėr vrasjen e policit Enver Zymberi e plagosjen e disa tė tjerėve dhe kėrkon me kėmbėngulje qė vrasėsit dhe tė gjithė personat e tjerė tė cilėt pėrdorin dhunė tė pajustifikueshme apo akte kriminale pėr arritjen e ēfarėdo qėllimi, tė vihen para drejtėsisė”, thuhet nė deklaratė..
Avokati i Popullit i rekomandon Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe gjithė faktorėve ndėrkombėtarė me fuqi ekzekutive nė Republikėn Kosovės, tė vazhdojnė pėrpjekjet e tyre pėr zbatimin e kushtetutshmėrisė dhe ligjshmėrisė nė gjithė territorin e vendit.
“Pėrdorimi forcės tė bėhet vetėm nė rastet kur ėshtė e domosdoshme, sipas parimit tė pėrpjesėtueshmėrisė dhe si qėllim sipėror tė ketė sigurimin e jetės, pronės dhe tė drejtave themelore tė njeriut garantuara me Kushtetutė dhe ligje”, thuhet nė deklaratė.

Buēkovski: Situata nė veri skenar prej kohėsh i Serbisė
Ish-ministri i Mbrojtjes i Maqedonisė, Vllado Buēkovski, vlerėson se situata e rėndė prej ditėsh qė ka pėrfshirė veriun e Kosovės, ėshtė njė skenar i paramenduar prej kohėsh nga ana e Serbisė pėr tė shkėputur pjesėn veriore tė Kosovės.
Postuar: 02:38:26 / 29.07.2011
Sipas tij, Serbia kėtė veprim po e planifikon pėrpara se t`i imponohet njohja e Kosovės, pasi e di se pa njohjen e fqinjit tė saj nuk mund tė anėtarėsohet nė BE. Buēkovski kėto komente i ka bėrė pėr televizionin Alsat-M.

KFOR-i takim me ushtarakėt serbė
Zėvendės-kryeshefi i Shtatmadhorisė sė Ushtrisė sė Serbisė, gjenerali Milan Bjelica, ka biseduar nė aeroportin ushtarak tė Nishit me zėvendės-komandantin e KFOR-it, gjeneralin Mark Seron, pėr gjendjen nė Kosovė dhe Zonėn Tokėsore tė Sigurisė.
Postuar: 02:35:19 / 29.07.2011
Gjenerali Seron ka thėnė se KFOR-i mbetet i gatshėm dhe i vendosur pėr t’i ushtruar detyrat e veta dhe ka cekur nė veēanti rėndėsinė e bashkėpunimit tė Ushtrisė sė Serbisė dhe KFOR-it nė evitimin e destabilizimit tė gjendjes pėrgjatė linjės administrative me Kosovėn, thuhet nė kumtesė tė KFOR-it.
Gjenerali Bjelica citohet tė ketė thėnė se Ushtria e Serbisė e ka shtuar sigurimin e linjės administrative dhe po i pėrcjell me vigjilencė ndodhitė nė terren. Ai ka shtuar se pret qė KFOR-i tė mbetet neutral.

Situata nė pikat kufitare jo e sigurt
29.07.2011/14:13 - E Premte
KFOR-i ka njoftuar se situata nė portat kufitare 1 dhe 31, gjatė natės sė shkuar dhe mėngjesit tė sotėm, ka qenė e qetė, por, sipas tė njėjtit, ajo vazhdon tė mos jetė e sigurt e as stabile. Nėpėrmjet komunikatės pėr media, forca shumėkombėshe bėn tė ditur se "pikat mbeten tė mbyllura dhe nėn kontrollin e KFOR-it".
"Rregullat pėr hyrje apo dalje nė kėto porta nuk kanė ndryshuar. Automjetet e vogla private mund ta kalojnė kufirin nėn rrezikun e tyre. Ato do tė ndalen nga KFOR-i dhe do tė kontrollohen pėr armė apo ndonjė mall tjetėr tė ndaluar. Kamionėt nuk lejohen qė tė hyjnė. Nė portėn 31 nė Bėrnjak, kontrollet janė shumė strikte pėr shkaqe sigurie", thuhet nė komunikatėn e KFOR-it./Indeksonline/

Kufiri verior kontrollohet qind pėr pėr qind, thotė Thaēi
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi tha se Kosova pėr herė tė parė pas 12 vjetėsh ka arritur ta ndalė 100 pėr qind kontrabandėn nė veri.
Postuar: 01:24:18 / 29.07.2011
Thaēi gjithashtu ka thėnė nė mbledhjen e qeverisė se askush nuk mund tė bisedojė pėr Kosovėn me zyrtarėt serbė nė veri, ndėrkohė qė ka siguruar edhe njė herė se nuk ka kthim prapa nga vendimet e qeverisė.
Kryeministri Hashim Thaēi, ka mbledhur sot sėrish kabinetin qeveritar pėr tė dhėnė sqarime shtesė lidhur me situatėn nė veri pas ndėrhyrjes nė pikat kufitare. Thaēi insiston se nuk do tė ketė kthim prapa, ndėrsa ndėrhyrjen e konsideron si hapje tė njė epoke tė re pėr Kosovėn. Ai tha se me kėtė veprim ėshtė ndalur pėr 100 % kontrabanda nė atė pjesė.
Kryeministri ndryshe tha se qėndrimi i disa zyrtarėve politik serb gjatė kėtyre ditėve nė veri, ka qenė ilegal dhe paralajmėroi se nė tė ardhmen do tė ballafaqohen me ligjin.
Ndėrsa ēėshtjen e pikave kufitare kryeministri Thaēi tha se nuk do ta negociojnė me askėnd. Ai tha se nga 25 korriku Kosova ėshtė ndryshe, dhe se askush nuk ka tė drejtė tė ulet dhe tė diskutoj nė emėr tė Kosovės ēėshtjet e brendshme tė saj.
Ai u ndal edhe tė veprimet e bandave serbe sidomos pas djegies sė pikės 1. Ai tha se Kosova do tė ballafaqohet me mbeturinat paramilitare, ndėrkohė qė shtoi se menjėherė qė sot do tė fillojė edhe riparimi i dėmeve nė pikėn 1 ku edhe sė shpejti do tė kthehen policia dhe doganierėt kosovarė. Kreu i Qeverisė sė Kosovės edhe sot kėrkoi nga EULEX-I qė tė ndihmoj institucionet pėr tė vėnė rend dhe ligj./rtk/

Do tė ballafaqohemi me mbeturinat paramilitare
29.07.2011/11:53 - E Premte
Kryeministri Hashim Thaēi ka mbledhur sot sėrish kabinetin qeveritarė pėr tė dhėnė sqarime shtesė lidhur me situatėn nė veri pas ndėrhyrjes nė pikat kufitare.
Thaēi insiston se nuk do tė ketė kthim prapa, ndėrsa ndėrhyrjen e konsideron si hapje tė njė epoke tė re pėr Kosovėn.
Ai tha se me kėtė veprim ėshtė ndalur pėr 100 % kontrabanda nė atė pjesė. Ai foli edhe pėr qėndrimin e zyrtarėve politike serb gjatė kėtyre ditėve nė veri. Thaji paralajmėroi ata se janė duke qėndruar ilegalisht nė Kosovė, ndėrsa potencoi se nė tė ardhmen do tė ballafaqohen me ligjin.
“Kemi pasur qėndrime ilegale tė zyrtarėve politikė serbė nė Kosovė, do tė jemi tė vendosur qė qėndrimin e tyre ta trajtojmė nė bazė tė Kushtetutės dhe ballafaqimin e tyre me rendin dhe ligjin. Ndėrsa ēėshtjen e pikave kufitare nuk do ta negociojmė me askėnd.
Nga 25 korriku Kosova ėshtė ndryshe, ėshtė hapur kapitulli i ri pėr funksionimin e sovraniteti dhe askush nuk kanė tė drejtė tė ulet dhe tė diskutojė nė emėr tė Kosovės ēėshtjet e brendshme tė saj”, ka theksuar Thaēi.
Ai u ndal edhe tek veprimet a bandave serbe sidomos pas djegies sė pikės 1, ndėrsa ritheksoi se ky veprim ishte i organizuar mirė nga zyrtarėt e lartė nė Serbi.
“Kosova do tė ballafaqohet me mbeturinat paramilitare”, theksoi Thaēi.
Ai bėri tė ditur se sot ka nisur riparimin i dėmeve nga kjo pikė kufitare ndėrsa aty sipas tij do tė kthehen shpejt policia dhe doganierėt kosovarė.
Kreu i Qeverisė sė Kosovės kėrkoi nga EULEX-i qė tė ndihmojė institucionet pėr tė vėnė rend dhe ligj, sipas tij pėr kėtė edhe janė ftuar ndėrsa ndihma ėshtė obligim i tyre. /Indeksonline/

Lejla Selaci rezulton e vrarė
Organet kompetente tė Norvegjisė konfirmuan se Lejla Selaci, me prejardhje nga Vushtrria, rezulton e vrarė. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga ambasadori i Republikės sė Kosovės nė Suedi, Lulzim Peci....
Postuar: 03:14:59 / 29.07.2011
E ndjera, Lejla Selaci (17), deri tash gjendej nė mesin e tė zhdukurve, tė tragjedisė qė ndodhi para njė jave nė Norvegji.
Nė momentin e hapjes sė zjarrit nga 32-vjeēari Anders Behring Breivik, 17-vjeēarja me prejardhje nga Vushtrria, ishte nė njė delegacion nė Konventėn e tė Rinjve nė ishullin Utoya.
Anders Behring Breivik, ka pranuar se ka kryer masakrat me pasojė vdekjen e 76 personave dhe plagosjen e dhjeta tė tjerėve.
Kjo ėshtė ngjarja mė e rėndė qė ka ndodhur nė Norvegji qė prej Luftės sė Dytė Botėrore.

15 vjet burg pėr Sabit Gecin
29.07.2011/18:01 - E Premte
Trupi gjykues i Gjykatės sė Qarkut tė Mitrovicės, nė gjykimin e zhvilluar nė ndėrtesėn e Gjykatės Supreme nė Prishtinė, ka dėnuar tė premten me 15 vjet burg Sabit Gecin pėr vrasje dhe keqtrajtime tė tė burgosurve nė Kukės dhe Cahan gjatė viteve tė luftės 1998-1999.
Trupi gjykues shpalli aktgjykimet edhe pėr tre tė akuzuar tė tjerė, ish-pjesėtarė tė UĒK-sė, pėr krime tė luftės nė burgun nė Cahan. Riza Aliaj u dėnua me 12 vjet burgim, Shaban Hoti nga Rezalla me 7 dhe Haki Rexhepi nga Skenderaj me 6 vjet burgim./Koha/


Lajmet
- E enjte, 28 korrik, 2011

...gjendja ne veri te Kosoves
...njoftimet me te reja:


OVLUĒK apelon pėr qetėsi
Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė bėn thirrje pėr qetėsi
Postuar: 05:17:16 / 28.07.2011
Duke parė interesimin dhe kėrkesėn e veteranėve tė luftės pėr mobilizim, me qėllimin qė tė japin mbėshtetje pėr Policinė e Kosovės nė mbrojtje tė vendit, Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, apelon tė gjithė bashkėluftėtarėt tė mbajnė qetėsi dhe mos tė bien pre e provokimeve nga grupet e ndryshme. “Ne jemi nė pėrcjellje tė vazhdueshme tė zhvillimit tė ngjarjeve dhe pėr ēdo gjė do tė ju informojmė me kohė”, thuhet nė deklaratė.

Thaēi: Nuk do tė ketė kompromis pėr sigurinė e shtetit
28.07.2011
Kryeministri i vendit, Hashim Thaēi para deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės shprehu edhe njėherė qėndrimin se nuk do tė ketė kompromis dhe dialog me askėnd pėr sigurinė e shtetit dhe rregullimin e brendshėm.Sipas kryeministrit tė vendit, pika kufitare 1 ėshtė djegur nga njerėz tė maskuar, por prapa kėsaj ai tha se qėndron politika e Beogradit.

AKB reagon ndaj zhvillimeve tė fundit nė veri
28.07.2011
Drejtuesit e Aleancės Kosovare tė Biznesit pėrkrahin qeverinė pėr vendosjen e rendit dhe ligjit nė pikat kufitare nė veri tė Kosovės. Ndėrkaq kėrkojnė qė EULEX- i tė largohet nga Kosova, pėr shkak se sipas tyre, ka dėshtuar nė pėrmbushjen e misionit tė tij.

KFOR kontrollon doganat
28/07/2011 15:00
Mbyllet pika kufitare 1 nė Jarinė pėr shkak tė dėmtimeve tė rėnda nė infrastrukturė dhe rrezikut nga shembja, njofton zyra pėrinformim e KFOR-it.
Nė njė komunikatė,KFOR-i njofton se kamionėt nuk janė lejuar tė futen nėpėrmjet kėsaj pike, kurse automjetet e vogla private mund tė kalojnė kufirin me rrezikun e tyre, ndonėse do tė kontrollohen nga KFOR-i pėr armė.
Nė pikėn kufitare 31 nė Bėrnjak,njoftojnė paqeruajtėsit, kontrollimet janė shumė tė rrepta pėr shkaqe sigurie. KFOR-i njofton se vazhdon tė zbarkojė trupat e veta nė tėrė veriun e Kosovės pėr tė ruajtur qetėsinė, sigurinė dhe pėr tė mundėsuar lirinė e lėvizjes.
Pas incidenteve tė mbrėmshme, diku pas mesnatės e kėndej, situata nė veri tėKosovės raportohet tė jetė mė e qetė. Ndėrkohė, sulmet e grupeve tė serbėve nė pikat doganore 1 dhe 31 nė veri qė rezultuan me djegien e pikės nė Jarinje, janė zmbrapsur pas pėrforcimeve
dherigrupimeve tė KFOR-it nė atė pjesė. Ushtarėtamerikanė dhe gjermanė tė KFOR-it, kanė hequr barrikadat nėpėr rrugė, pėr tėmundėsuar kalimin te pikat doganore, me ēka situata ishte vėnė nėn kontroll.
Tė dy kėto pika, tani kontrollohen ngaushtarėt e KFOR-it. Nė anėn tjetėr bėhet e ditur se, nė bazė tė marrėveshjeje sė Qeverisė sėKosovės dhe KFOR-it, gjendja nė veri do tė duhej tė mbahej nėn kontroll nga anae forcės paqeruajtėse pa pasur nevojė qė qeveria t’i dėrgojė njėsitė specialenė veri.
Nė dogana parashihet tėvendosen policėt dhe doganierėt kosovar dhe ata tė EULEX-it. Pėr sigurinė etyre do tė pėrkujdesen trupat e KFOR-it. Pėr shkak tė situatės sė rėndė qė po mbretėron nė veri tė vendit, Lėvizja Vetėvendosje ka kėrkuar nga presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, tė shpall gjendjeje tėjashtėzakonshme nė gjithė territorin e Kosovės.

Lunaēek: Serbia filloi mosmarrėveshjet
Raportuesja pėr Kosovėn nė Bashkimin Evropian, Ulrike Lunaēek, ka thėnė se pėrshkallėzimi i situatės nė veri tė Kosovės, ėshtė njė simptomė tragjike e ngecjes sė bisedimeve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė. Ajo e ka fajėsuar Beogradin pėr eskalimin e situates, pėrderisa ka theksuar se Bashkimi Evropian duhet ta detyrojė Beogradin qė menjėherė tė kthehet nė tryezėn e bisedimeve.
Postuar: 04:25:39 / 28.07.2011
Pėrmes njė njoftimi pėr media tė lėshuar nga zyra e saj, eurodeputetja Lunaēek ka thėnė se autoritetet e Kosovės dhe ato tė Serbisė duhet tė kthehen nė tryezėne bisedimeve.
“Pėrshkallėzimi i situatės nė veri tė Kosovės, me njė tė vrarė dhe njė person tjetėr tė plagosur, ėshtė njė simptomė tragjike e ngecjes sė bisedimeve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė”, ka thėnė ajo.
Pėr kėtė bllokim tė dialogut, ajo ka fajėsuar Serbinė, duke thėnė se kėtė e filloi Serbia memosmarrėveshjet nė kufij. “Me bllokimin e dialogut, Serbia filloi mosmarrėveshjet nė kufi, tė cilat arritėn pikėn e vlimit, kjo pas pėrgjigjes joadekuate nga autoritetet e Kosovės. Serbia duhet qė menjėherė t’i njohė vulat doganore tė Kosovės. Autoritetet e Kosovės dhe Serbisė duhet tė kthehen nė tryezėn e bisedimeve”, ėshtė shprehur Lunaēek.

Ēdo akt i dhunės ėshtė i papranueshėm
Dhuna nė veri ėshtė dėnuar nga pėrfaqėsuesi civil ndėkromėbatr, Piter Feith.
Postuar: 04:47:37 / 28.07.2011
Nė njė njoftim pėr media, Feith citohet tė ketė thėnė se “ēdo akt i dhunės dhe frikėsimit nga cilado palė ėshtė i papranueshėm dhe duhet tė kundėrshtohet. Askush nuk do tė fitojė ndonjė pėrparėsi pėrmes veprimeve tė tilla. Tė shtėnat fatale kundėr njė polici dhe veprimet e tjera qė sfidojnė sundimin e ligjit duhet tė dėnohen nė mėnyrėn mė tė fuqishme”, ka thėnė Feith.
“Unė i bėj thirrje gjithė popullit tė Kosovės pa pėrjashtim, nė ēdo vend dhe nė ēdo komunitet, qė tė promovojė qetėsinė. Nė kėtė kohė duhet tė tregohet pėrmbajtje dhe dinjitet. Duhet tė ketė bashkėpunim tė plotė me EULEX-in dhe KFOR-in dhe me Policinė e Kosovės”, thuhet ndėr tė tjera nė deklaratėn e zotit Feith.

Franca ka dėnuar dhunėn nė veri
Franca ka dėnuar dhunėn e mbrėmshme nė Bėrnjak dhe Jarine nė veri tė Kosovės dhe ka kėrkuar ndaljen e menjėhershme tė ēfarėdo dhune....
Postuar: 04:39:07 / 28.07.2011
“Franca i bėn thirrje qeverive pėrgjegjėse qė t’i ndėrmarrin tė gjitha masat pėr tė siguruar qetėsimin e situatės nė bashkėpunim tė ngushtė me KFOR-in dhe EULEX-in ka thėnė zėdhėnėsi i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, Bernar Valero.
Valero ka thėnė se zgjidhja duhet kėkruar pėrmes dialogut.

EULEX nuk komenton deklaratat e Thaēit
EULEX nuk dėshiron pėr momentin tė bėjė komente rreth deklaratave tė kryeministrit tė Kosovės Hashim Thaēi i cili kritikoj EULEX-in pėr mosmbėshtetje tė aksionit tė policisė sė Kosovės pėr marrje tė pikave 1 dhe 31.
Postuar: 04:29:31 / 28.07.2011
Shefi i zyrės pėr informim tė EULEX-it Nicholas Hawton, tha pėr RTK-nė se aktualisht nė pikat 1 dhe 31 janė prezent vetėm pjesėtarė tė KFOR-it dhe policia speciale e EULEX-it. Ai theksoi se atje nuk ka as policė e as doganier tė Kosovės, pėr ēfarė edhe ishte realizuar aksioni i njėsisė speciale tė policisė sė Kosovės.
“ Pėr momentin nė pikat 1 dhe 31 ka vetėm trupa tė KFOR-it dhe polici speciale tė EULEX-it, se a do tė ketė ndonjė ndryshim tė gjendjes pėr kėtė nuk jam i sigurt, kėtė mbetet ta shohim, por kėto pika pėr momentin janė tė kontrolluara nga KFOR-i dhe EULEX-i”, tha Hawton. Ndėrsa pėr tė shtuar sigurinė e qytetarėve nė pjesėn veriore, ėshtė rritur numri i policėve tė EULEX-it tė cilėt po patrullojnė nė anėn veriore. Gjatė natės sė mbrėmshme si dhe gjatė ditės sė sotme ata kanė patrolluar nė zonat e banuara me shqiptarė nė veri, nė mėnyrė qė tė garantohet siguri shtesė pėr banorėt qė jetojnė atje.

Rezolutė nė mbėshtetje tė Qeverisė pėr veriun
02:49:55 / 28.07.2011
Kuvendi i Kosovės ka miratuar rezolutėn nė mbėshtetje tė veprimit tė Qeverisė pėr vendosjen e ligjshmėrisė nė veri, me 89 vota pėr, 9 kundėr dhe asnjė abstenim. Pėrmes kėsaj rezolute Kuvendi mbėshtet tė drejtėn kushtetuese pėr ushtrimin e kontrollit nė tėrė territorin e Kosovės, kėrkon respektimin e masave tė reciprocitetit nė raport me Serbinė, si dhe fton bashkėsinė ndėrkombėtare pėr tė pėrkrahur institucionet e Kosovės pėr vendosjen e rendit dhe ligjit nė tėrė territorin.
Kuvendi i Kosovės i ka dhėnė mbėshtetje rezolutės sė paraqitur nga GP i PDK-sė pėr mbėshtetjen e Qeverisė sė Kosovės nė vendimin e saj pėr tė shtrirė autoritetin nė tėrė territorin e vendit. Nė njė seancė tė jashtėzakonshme, ku u zhvillua debat lidhur me gjendjen e krijuar nė veri, pėrfaqėsues tė tė gjitha subjekteve politike i kanė dhėnė mbėshtetje Qeverisė nė vendimin e saj pėr ndėrhyrje nė pjesėn veriore. Kryeministri Hashim Thaēi tha se ai nuk do tė zmbrapset nga ky vendim, ndėrsa drejtoi gishtin drejt atyre qė ai i quajti banda serbe tė dirigjuara nga Beogradi, duke i akuzuar pėr djegien e pikės doganore 1 nė Jarinjė.
Pėrfaqėsues tė partive opozitare pavarėsisht mbėshtetjes pėr ndėrhyrjen nė veri i kėrkuan kryeministrit Thaēi qė tė bėjė plan konkret pėr marrjen e kontrollit tė tėrėsishėm atje. Pėrfaqėsues tė Lėvizjes Vetėvendosje kanė insistuar qė nė kėtė rezolutė tė pėrfshihet kėrkesa qė presidentja e vendit tė shpallė gjendjen e jashtėzakonshme, tė ndėrpriten menjėherė nė mėnyrė zyrtare bisedimet me Serbinė dhe tė rishqyrtohen raportet Qeveri-EULEX.
Debati u pėrcoll herė pas here edhe me replika mes deputetėve tė pozitės dhe opozitės.
Rezoluta e Kuvendit pėr shtrirjen e autopritetit tė plotė nė gjithė territorin e Kosovės u propozua nga GP i PDK-sė e harmonizuar edhe me grupet tjera parlamentare dhe mori pėrkrahjen e 98 deputetėve, pėrderisa 9 deputetė votuan kundėr.

Ngjarjet nė Kosovė, reagon politika shqiptare
28/07/2011
Kryeministri Sali Berisha shprehu nė njė konferencė pėr mediat, shqetėsimin e madh pėr ato qė ai i quajti provokime tė rrezikshme tė bandave serbe nė kufirin verior tė Kosovės.
"Mbėshtesim operacionet e qeverisė sė Kosovės dhe dėnojmė aktet kriminale tė fallangave tė serbo-mėdhenjve nė kufirin verior. Dėnojmė vrasjen e njė oficeri tė policisė, sulmin e armatosur ndaj njėsive tė KFOR-it dhe i konsiderojmė kėto akte dėshmi se fantazma e Serbisė sė Madhe paraqet rreziqe pėr paqen dhe stabilitetin nė rajon", tha Berisha.
Kryeministri mbėshteti embargon e qeverisė sė Kosovės ndaj produkteve serbe, jo sepse ėshtė kundėr lėvizjes sė lirė tė mallrave, njerėzve, por se ky ėshtė njė vendim i imponuar prej qeverisė serbe.
Berisha i bėri thirrje qeverive tė tė dy vendeve qė tė marrin masa pėr tė siguruar kushte dhe dialog mes dy vendeve tė barabartė.

Topi shqetėsim pėr situatėn nė Kosovė
28/07/2011
Presidenti Bamir Topi reagon pas zhvillimeve tė fundit nė Kosovė, duke dėnuar aktet e njėanshme tė dhunės dhe duke i konsideruar ato krejtėsisht tė panevojshme.
Presidenti Topi vlerėson se Kosova ėshtė tashmė njė realitet i njohur botėrisht dhe sovraniteti i saj ėshtė i pakthyeshėm e i paprekshėm.
Topi, nė njoftimin zyrtar tė Presidencės, mbėshtet dhe inkurajon vazhdimin e dialogut institucional tė iniciuar nga BE-ja midis Prishtinės dhe Beogradit, duke e vlerėsuar atė si rruga mė e mirė pėr zgjidhjen e problematikave reciproke, si dhe dhėnien e kontributit konkret pėr forcimin e paqes e stabilitetit nė pėrputhje me aspiratat e tė gjithė rajonit pėr integrimin e plotė euroatlantik.

PS: Mbeshtesim marrjen nen kontroll te veriut
Partia Socialiste ka mbeshtetur permes nje deklarate qendrimin e te gjithe aktoreve politike ne Kosove lidhur me marrjen nen kontrroll te zones se veriut.
Sipas selise roze sovraniteti dhe integriteti territorial i republikes se Kosoves jane te paprekshme dhe te pacenueshme ne perputhje me te drejten nderkombetare, prandaj thuhet me tej eshte nje e drejte sovrane e qeverise se Kosoves qe te ushtrojne autoritetin e tyre kushtetues e ligjor ne mbare territorin e vendit.
Per socialistet, rruga e dhunes nuk eshte kurresesi menyra per te zgjidhur problemet dhe mosmarveshjet ne europen e shekullit te 21.

Njėsiti i FSK-sė kthehet nga Holanda si ekipi mė i mirė
Nga marshi tradicional nė Holandė, qė u mbajt pėr katėr ditė me radhė, nga 19-23 korrik nė Nijmegen, njėsiti i FSK-sė, i kryesuar nga major Ali Krasniqi, ėshtė kthyer me suksesin mė tė madh tė arritur nė njė garė ndėrkombėtare.
Postuar: 04:57:10 / 28.07.2011
Marshimi ka zgjatur katėr ditė, kurse tė gjithė garuesit ėshtė dashur t’i kalojnė nga 40 km nė ditė. Marshimi ka pasur rregullat e veta tė rrepta, ku secili ekip ėshtė dashur tė kryejė marshimin nė kohėn e caktuar. Marshimi nuk ka qenė garė shpejtėsie, se kush po hyn i pari, nė cak, por suksesi ėshtė matur si ekip komplet, tė cilėt kanė hyrė komplet nė cak, nė distancėn prej 40 km. Nė ditėn e fundit, pesė kilometrat e fundit pa arritur nė cak, ėshtė marshuar nė paradė, pėrmes sheshit kryesor tė qytetit Nijmegen tė Holandės, bashkė me rreth 6 000 ushtarė pjesėmarrės. Tė gjithė pjesėtarėt e Njėsitit tė FSK-sė janė shpėrblyer me medalje dhe certifikata nė mėnyrė individuale dhe me njė medalje pėr ekipin mė tė mirė tė marshimit.
Sipas statistikave tė organizatorit, ekipi i FSK-sė ka arritur suksesin mė tė madh si ekip, sukses ky qė e ka arritur vetėm njė shtet nė historinė 95 vjeēare tė kėtij marshimi, ku tė gjithė pjesėmarrėsit si ekip e kanė kaluar marshimin katėr ditor.
Me kėrkesėn e organizatorit, Flamuri i Kosovės ėshtė vendosur, nė platonė e flamujve dhe FSK-ja ėshtė ftuar qė tė marrė pjesė nė marshim edhe vitin e ardhshėm.


Lajmet
- E mėrkurė, 27 korrik, 2011

...gjendja ne veri te Kosoves
...njoftimet me te reja:


Ereniku.net:
LAJM NĖ ZHVILLIM:
VIDEO - Demolimi dhe djegia e pikės 1
27.07.2011
21-06 - Sipas mediave serbe, flaka para pak minutash i ėshtė vėnė edhe nė pikėn kufitare tė Brnjakut, pra ajo 31.

ora/lokale/: 20-59 - Nė vendin e ngjarjes, shumė me vonesė, kanė arritur trupat ushtarake tė KFOR-it amerikan. Ata kanė bllokuar rrugėn prej pikės kufitare tė Jarinjes drejt Mitrovicės.

20-46 - Portali Indeksonline sjell xhirimet nga momenti i djegies sė pikės 1 qė ėshtė transmetuar minuta mė pas nga rts, sikurse gjithcka tė ishte e planifikuar mes huliganėve dhe mediave serbe. 20-46 - Portali Indeksonline sjell xhirimet nga momenti i djegies sė pikės 1 qė ėshtė transmetuar minuta mė pas nga rts, sikurse gjithcka tė ishte e planifikuar mes huliganėve dhe mediave serbe.
kliko: KETU

Pas pikės 1, radha pėr 31
27.07.2011 E Mėrkurė
20:40 - Huliganėt serbė tė cilėt i’a vėnė flakėn pikės 1 kanė tentuar qė ta djegin edhe pikėn tjetėr 31 qė ėshtė marr nė kontroll tė Policisė sė Kosovės. Sipas raportimeve tė fundit, kėto pėrpjekje tė mbi 200 huliganėve serbė janė ndalur nga trupat franceze tė KFOR-it.

KFOR-i dhe EULEX-i, spektatorė
27.07.2011/19:27 -
20:33 - Vandalizmin e huliagėnve serbė e ka dėnuar, tė paktėn publikisht, edhe ministri serb pėr Kosovėn, Goran Bogdanoviq. "Grupet ekstremiste kanė bėrė dicka tė keqe, qė nuk ėshtė pritur. Ajo cfarė ka ndodhur duhet tė dėnohet. Ne nuk mund ti zgjidhim problemet nė kėtė mėnyrė", ka thėnė ai.

20:23 - KTV raporton se "djegia e pikės kufitare ėshtė ndihmuar nga ushtarėt e KFOR-it polak. Huliganėt serbė nuk janė penguar as nga policia rumune e EULEX-it.
19:58 - Grupi i tė rinjve ka qenė rreth 50 persona. Ata kanė hedhur koktej molotovi nė drejtim tė pikės kufitare.

19:50 - I pari qė ka reaguar pėr dhunėn nė Jarinje ėshtė Presidenti i Serbisė, Boris Tadiq. Ai ka bėrė thirrje qė tė ndalet dhuna sepse ajo nuk zgjidh asgjė. Tė rinjtė e shumtė serbė nuk janė penguar aspak tė i'a vėnė flakėn pikės kufitare.

19:35 - Serbėt qė kanė djegur pikėn kufitare kanė qenė tė veshur me maska nė kokė. Ata kanė demoluar pikėn, dhe mė pastaj i'a kanė vėnė flakėn. Mėsohet se ka pasur edhe shkėmbim zjarri, sic duket nga ushtarė tė KFOR-it.

19:27 - Rreth orės 19:00 serbėt e revoltuar i kanė vėnė flakėn pikės kufitare 1 nė Jarinje tė Leposaviqit. Lajmi ėshtė dhėnė nga KTV-ja ndėrsa djegia e pikės ende po vazhdon. Pėr informata tė tjera, Indeksonline do tė i'u informojė me kohė. /indeksonline/

..perhere serbet e bjene te kunderten e asaj qe flasin dhe deklarojne:
Tadiq: Nuk duam luftė
27.07.2011/16:55 -
Pas aksionit tė forcave policore tė Kosovės, pėr futjen nėn kontroll tė pikave kufitare nė veri tė vendit, presidenti serb, Boris Tadiq, ka kritikuar veprimin, por ka thėnė se Serbia nuk do tė futet mė nė konflikt.
"Serbia nuk do luftė, por ne paralajmėrojmė se pėrdorimi i dhunės dhe tė gjitha mjeteve tjera tė dhunės pėrfshin rreziqe jashtėzakonshme”, ka thėnė Tadiq nė Pragė.
“Nė Serbi, ka parti politike dhe individė qė besojnė se tani ekziston nevoja pėr tė hyrė nė konflikt, pėr tė filluar luftėra tė reja dhe dhunė tė re”, ėshtė shprehur presidenti serb.
Por, Tadiqi, qė ishte nė Pragė pėr tė marrė ēmimin Polak pėr kontributet e tij nė reformat demokratike dhe ekonomike nė Evropėn Lindore, tha se “ėshtė thellė i bindur” se shumica e qytetarėve serbė nuk mbėshtesin thirrjet pėr ndėrhyrje ushtarake nė Kosovė. “Nuk duhet tė biem sėrish nė kurthin, nė tė cilin shteti ynė pat rėnė gjatė viteve tė 90-ta”, ka thėnė Tadiq./rel/

..kujt ti besohet tani ! :
Tėrhiqen specialėt nga pikat 1 dhe 31
27.07.2011/10:31
Ministri i Punėve tė Brendshėm, Bajram Rexhepi ka konfirmuar se ėshtė arritur marrėveshja me KFOR-in pėr tėrheqjen e njėsive speciale nga pika 1 dhe 31 nė veri. Ai ka thėnė pėr KTV-nė se njėsia speciale tashmė ka kryer misionin e saj.
“Njėsia speciale ka kryer misionin e vet, misioni i tyre ka qenė kthimi i ligjshmėrisė nė pikėn 1 dhe 31”, ka thėnė Rexhepi i cili ka shtuar se tashmė nė pikat kufitare nė veri do tė vendosen policia e pėrbėrė nga serbė dhe shqiptarė po ashtu edhe nga doganierėt serb dhe shqiptar.
Ai ka konfirmuar se policia dhe doganierėt do tė asistohen nga KFOR-i, nga se sipas tij, ky mision ėshtė pėrgjegjės pėr sigurinė nė vend. Ministri i Brendshėm ka njoftuar se fillimisht policia dhe doganierėt do tė dėrgohen nė pikat kufitare me helikopter derisa tė pėrmirėsohet gjendja nė veri.
Po ashtu ai ka thėnė se ėshtė dhėnė njė ide qė policėt dhe doganierėt tė punojnė me orar tė zgjatur nga 12 nė 24 orė. Ndėrsa televizioni serb raporton se rrugėt nė Leposaviq dhe Zubin Potok vazhdojnė tė jenė tė bllokuara./indeksonline/

...trup e trup:
Kosovė, serbėt e veriut shpallin gjendjen e jashtėzakonshme
27/07/2011 16:35
Strukturat paralele te veriut te Kosoves kane shpallur prej sot gjendjen e jashtezakonshme. Sipas burimeve te Top Channel ne veri tė Mitrovicės, thuhet se ky vendim ka ardhur pasi nuk eshte arritur ndonje marrėveshje nė favor tė serbėve gjatė takimit me komandantin e KFOR-it. Komandati i KFOR-it Erhard Byhler zhvilloi takime me zyrtare tė strukturave paralele ne veri. Per me teper komandanti i KFOR-it Erhard Byler ka zhvilluar edhe nje takim me kryenegociatorin serb Borko Stefanovic.
Ndėrkohė korrespondentėt e Top Channel nė veri kanė intervisuar dy qytetarė, tė cilėt tentuan tė kalojnė pikėn kufitare 31 dhe qė nuk janė lejuar tė kalojnė pėr nė Serbi. Sipas tyre, mė shumė se 400 qytetarė serbė kanė uzurpuar pikėn kufitare dhe nuk po lejojnė asnjė person tė kalohet.

Enver Zymberi - Hero i Kosovės
27.07.2011
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga ka marrė sot vendim qė Enver Zymberi, polic i Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės, i vrarė nė krye tė detyrės, tė dekorohet me Urdhrin “Hero i Kosovės”.
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga ka marrė sot vendim qė Enver Zymberi, polic i Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės, i vrarė nė krye tė detyrės, tė dekorohet me Urdhrin “Hero i Kosovės”, me motivacion “pėr trimėrinė dhe pėrkushtimin e treguar deri nė flijim pėr vendosjen e sundimit tė ligjit nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės”.
Presidentja Jahjaga medaljen do t’ia dorėzojė familjes Zymberi nė njė ceremoni tė veēantė./rtk/


Jahjaga: Unė, kolegia e Zymberit...
27.07.2011/08:54
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, i ėshtė drejtuar me njė telegram ngushėllimi familjes Zymberi nga fshati Dubovc, djali i sė cilės, pjesėtari i Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės, Enver Zymberi, humbi jetėn tė martėn, gjatė aksionit tė njėsisė sė cilės i pėrkiste pėr vėnien e ligjshmėrisė nė pikat kufitare nė pjesėn veriore tė vendit.
Nė telegram thuhet:
E nderuara familje Zymberi,
Me dhimbje shumė tė madhe mora lajmin pėr vdekjes e mė tė dashurit tuaj, policit tė Kosovės, Enver Zymberi, i cili u plagos rėndė derisa ishte nė detyrė pėr vendosjen e ligjshmėrisė nė vendkalimet kufitare tė Republikės sė Kosovės me Serbinė dhe ndėrroi jetė disa orė mė vonė, duke mos iu bėrė ballė plagėve tė rėnda, me gjithė angazhimin dhe pėrkushtimin shumė tė madh tė mjekėve.
Enveri dhe kolegėt e tij, duke qenė nė krye tė detyrės pėr ruajtjen e rendit dhe ligjit dhe pėr vendosjen e kushtetutshmėrisė dhe ligjshmėrisė nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės, dhanė njė shembull tė sakrificės sė jashtėzakonshme, pėrkushtimit tė pashoq dhe profesionalizmit tė lartė.
Ne, kolegėt e tij, si dhe tė gjithė qytetarėt e vendit tonė, do ta pėrkujtojnė pėrherė Enver Zymberin, jetėn dhe veprėn e tij nė shėrbim tė qytetarėve dhe tė shtetit tė Kosovės. Kujtimi pėr tė do tė jetė i pėrjetshėm.
Nė kėto momente tė rėnda, mendjet dhe zemrat tona janė me ju.
Presidentja e Republikės sė Kosovės,
Atifete Jahjaga. /indeksonline/

Thaēi: Enveri mbrojti atdheun
Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi i ka dėrguar njė telegram ngushėllimi familjes sė policit tė Kosovės, Enver Zymberi nga Dubovci i Vushtrrisė, qė ndėrroi jetė sonte, si rezultat i plagėve tė marra nga sulmi i turmave tė dhunshme qė tentuan tė bllokonin vėnien e ligjshmėrisė dhe kushtetutshmėrisė nė pikat kufitare nė veri tė Kosovės, por qė nuk ia arritėn. Nė telegramin e ngushėllimit thuhet:
E nderuara familje Zymberi,
Me dhimbje tė madhe morėm lajmin qė polici i shtetit tė Kosovės, Enver Zymberi, edhe pėrkundėr pėrkushtimit tė madh tė ekipeve mjekėsore, ndėrroi jetė sonte, pas plagėve tė marra nga sulmi i turmave tė dhunshme qė tentuan tė bllokonin vėnien e ligjshmėrisė dhe kushtetutshmėrisė nė pikat kufitare nė veri tė Kosovės, por qė nuk ia arritėn.
Sakrifica e Enverit nė mbrojtje tė kufinjve tė atdheut, tė shtetit tė Kosovės, do tė mbetet pėrherė nė kujtesėn dhe zemrėn e qytetarėve tė Kosovės, duke identifikuar njėkohėsisht pėrkushtimin e tij pėr mbrojtjen e lirisė dhe paqes nė vendin tonė.
Vdekja e Enverit ėshtė njė humbje e madhe jo vetėm pėr Policinė e Kosovės, por pėr mbarė popullin dhe institucionet e vendit. Falė Enverit dhe policėve tė kalibrit tė tij tė lartė, institucionet e Kosovės arritėn tė vėjnė ligjshmėrinė dhe kushtetutshmėrinė nė pikat kufitare nė veri tė vendit. Nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe nė emrin tim, ju lutem pranoni ngushėllimet mė tė sinqerta./indeksonline/

Serbia kėrkon takim tė OKB-sė pėr Kosovėn
27.07.2011
Serbia ka kėrkuar qė nė ditėt e ardhshme tė mblidhet Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara pėr tė diskutuar situatėn nė veri tė Kosovės.
Pėr kėrkesėn nė fjalė, Beogradi nuk ka marrė ende pėrgjigje, raportojnė mediat serbe. Sipas tė njėjtave, nėse takimi aprovohet, Serbinė do ta pėrfaqėsojė ministri i Jashtėm, Vuk Jeremiq, i cili aktualisht ndodhet pėr vizitė nė Liban.

Aksioni, Thaci: EULEX nuk na mbėshteti
27/07/2011 15:30
Kryeministri Hashim Thaēi deklaroi nė mbledhjen e sotme te qeverisė sė EULEX nuk po tregon vullnet per te perkrahur institucionet.
Sipas shefit tė qeverisė, EULEX u informua pėr aksionin e ndėrmarrė nė kufi, por ka hezituar qė tė ofrojė mbėshtetje.
“Ky hezitim dhe refuzim ka qenė dhe ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me rolin e kėtij misioni nė Kosovė. Ndaj nė kuadėr tė autoritetit tonė sovran nė kuadėr tė kompetencave tona dhe obligimeve tė dokumente ndėrkombėtare ne nuk do tė lejojmė pėrjetėsisht qė sovraniteti ynė tė cenohet", tha Thaci.
Sipas tij, Kosova nuk do tė pėrdoret pėr kalimin e mallrave, gjė qė ėshtė nė kundėrshtim me vlerat dhe parimet evropiane perėndimore.
SHBA: Aksioni i qeverise, i pakoordinuar
Shtetet e Bashkuara kanė shprehur keqardhje se veprimet e ndėrmarra nga qeveria e Kosovės pėr tė marė kontrollin nė vendkalimet kufitare ne veri tė Kosovės, nuk ishin tė koordinuara me komunitetin ndėrkombėtar.
Nė njė deklaratė tė Departamentit Amerikan tė Shtetit, Shtetet e Bashkuara i kanė bėrė thirrje qeverisė sė Kosovės dhe asaj tė Serbisė qė tė vazhdojnė tė punojnė urgjentisht drejt qetėsimit tė situatės aktuale.
Gjithashtu SHBA u kanė bėrė thirje tė gjitha palėve qė tė pėrmbahen nga pėrdorimi i dhunės. Ashton: Aksioni nė veri, jo i duhur
Zėdhėnėsja e pėrfaqėsueses sė lartė tė Bashkimit Evropian, Cathrin Ashton deklaroi se Bashkimi Evropian nuk pajtohet me vendimin e autoriteteve nė Kosovė pėr tė ndėrmarrė aksionin nė veri tė vendit.
"Ėshtė thelbėsore tani qė tė qetėsojmė situatėn dhe tė kthehemi aty ku ishim”, ka thėnė Maja Kocijanēic, nė njė intervistė pėr radion Europa e Lirė. Sipas saj, EULEX ėshtė i gatshėm tė ndihmojė autoritetet nė Kosovė pėr ta bėrė njė gjė tė tillė.
Zėdhėnėsja thotė se cėshtja e vulave dhe tregėtisė duhet tė zgjidhet nėpėrmjet bisedimeve. Ajo gjithashtu ka thėnė se Bashkimi Evropian ėshtė i mendimit se as vendimi pėr embargon nuk ka qenė i dobishėm.
BE, KFOR dhe EULEX kritikojnė operacionin
Faktori ndėrkombėtar nė Kosovė nuk e ka mirėpritur operacionin e njėsive speciale pėr marrjen nėn kontroll tė pikave kufitare 1 dhe 31 nė veri tė vendit.
Misioni EULEX, pėrmes njė komunikate pėr shtyp ka deklaruar se cėshtje tė tilla duhet tė zgjidhen nė mėnyrė paqėsore dhe pėrmes dialogut.
“Ėshtė e rėndėsishme qė situata aktuale tė zgjidhet nė mėnyrė tė qetė dhe paqėsore. EULEX po bashkėpunon ngushtė me KFOR-in pėr ta bėrė kėtė dhe pėr tė ruajtur sigurinė”, thuhet nė komunikatė.
Nė kėtė njoftim, misioni evropian pėr rendin dhe ligjin mohon cdo pėrfshirje tė tijin nė kėtė operacion tė Policisė sė Kosovės.
“EULEX dhe BE e kanė bėrė tė qartė se cėshtja e vulave dokanore duhet tė zgjidhet vetėm pėrmes dialogut Prishtinė-Beograd”, thuhet mė tej nė komunikatė./top-channel/

..ndersa RTK njofton keshtu:
Thaēi: Bashkėsia ndėrkombėtare ka dėshtuar nė veri
27.07.2011
Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi ka bėrė kritika nė adresė tė EULEX-it pėr mos mbėshtetje tė vendimit tė Qeverisė sė Kosovės pėr marrjen nėn kontroll tė pikave kufitare nė veri tė vendit. Thaēi ka thėnė se Eulex ėshtė i ftuari i institucioneve tė Kosovės pėr tė ushtruar autoritetin e vet pėr sundimin e ligjit, dhe kėtė edhe duhet ta bėjė. Kryeministri madje ka thėnė se komuniteti ndėrkombėtar pėr 12 vjet ka dėshtuar tė marrė njė veprim pėr vėnien e rendit dhe ligjit nė veri. Kryeministri Thaēi ka kėrkuar nga bashkėsia ndėrkombėtare sidomos nga EULEX qė tė rikonfirmojnė zotimet e tyre qė nė ēdo cep tė vendit tė ketė rend dhe ligj. Ai tha se nėse EULEX mendon se lejimi i kontrabandės ėshtė diēka normale, atėherė edhe duhet tė tregoj nėse kjo ndodhė nė ndonjė vend demokratik, tha kreu i ekzekutivit Hashim Thaēi. Ai shtoi se institucionet e Kosovės janė tė vendosura qė nė gjithė territorin e vendit tė ketė rend dhe ligj. Ai tha se ata nuk do tė zbrapsen nga vendimet e tyre dhe do t’i tregojnė botės se veriu i vendit nuk mund tė mbetet vrimė e zezė.
Kryeministri Thaēi gjithashtu tha se institucionet e vendit janė tė gatshme pėr dialog teknik me Beogradin, por sipas tij nė asnjė mėnyrė nuk do tė flitet pėr kufijtė, apo territorin.

..ndersa sipas Indeksonline:
EULEX u informua, por na refuzoi
27.07.2011/15:07 -
Kryeministri Hashim Thaēi ėshtė “shfryer” nė misionin e Bashkimit Evropian nė Kosovė, EULEX , duke i akuzuar ata se nuk po shprehin vullnet qė tė pėrkrahin institucionet e Kosovės pėr tė vėnė rend dhe ligj nė veri. Thaēi gjatė mbledhjes sė Qeverisė njė pjesė tė fjalimit tė tij i’a kushtoi EULEX-it duke thėnė se kėtė tė fundit kanė qenė tė informuar pėr aksionin qe e ka marr qeveria por sipas tij kanė hezituar qe tė ofrojnė mbėshtetje.
“Ky hezitim dhe refuzim ka qenė dhe ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me rolin e tyre pėr ēka institucionet e Kosovės i kanė ftuar nė Kosovė. Prandaj nė kuadėr tė autoritetit tonė sovran nė kuadėr tė kompetencave tona dhe obligimeve tė dokumente ndėrkombėtare ne nuk do tė lejojmė pėrjetėsisht qė sovraniteti ynė tė cenohet. Tė pėrdoret vendi ynė pėr kalimin e mallrave, ėshtė nė kundėrshtim me vlerat dhe parimet evropiane perėndimore”, ka thėnė Thaēi.
“Nėse misioni EULEX mendon se lejimi i kontrabandės ėshtė diēka normale, qė duhet toleruar, atėherė le tė na japin vetėm njė shembull konkret nė cilin shtet tė BE-sė lejohet kontrabanda e krimi dhe strukturat paralele”, shtoi mė tej Thaēi.
Kryeministri kishte edhe njė pyetje pėr EULEX-in nga e cila tha se prźt pėrgjigje prej tyre. “Si ka mundėsi qė EULEX nė njėrėn anė tė tregohet aq i kujdesshėm pėr tė respektuar Kushtetutėn e Kosovės si ne ēėshtjen ta zėmė tė imunitetit tė zyrtarėve tė lartė, ndėrsa nė anėn tjetėr mos ta mbėshtes tė drejtėn tonė kushtetuese dhe ligjore pėr rend ligj dhe luftė kundėr krimit. Kjo ėshtė e pashpjegueshme dhe kėrkon pėrgjigje. EULEX ėshtė i ftuar nga institucionet e Kosovės, nga institucionet e shtetit tė Kosovės pėr tė ushtruar autoritetin e vetė pėr sundimin e ligjit”, ka potencuar Thaēi./indeksonline/

Tėrhiqet njėsia speciale, vazhdon punėn ajo kufitare
27.07.2011
Pas marrjes nėn kontroll tė pikave kufitare 1 dhe 31, nė kėto vendkalime kufitare ėshtė vendosur Policia Kufitare e Kosovės dhe zyrtarėt doganorė.
Zyrtari pėr informim nė Policinė e Kosovės, Brahim Sadriu, tha se nė vendkalimet kufitare tashmė janė njėsitet kufitare tė policisė sė Kosovės dhe doganierėt. Ai gjithashtu ka theksuar se gjatė natės, por edhe tash, situata e sigurisė nė veri ėshtė e qetė. Megjithatė, reporteri ynė atje thotė se ende kanė mbetur tė bllokuara rrugėt Mitrovicė -Zubin Potok.
Ndėrkohė, helikopterėt nuk kanė mundur tė aterojnė nė Pikėn 1 nė Jarinje, ku kishin shkuar pėr tė bartur pjestarėt e policisė dhe tė punonjėsve tė doganės pėr tė bėrė ndėrrimin. Helikopteri qė ka fluturuar nga pjesa jugore e Mitrovicės u kthye me tė njejtėt persona nė bord. Disa nga doganierėt qė ishin nė helikopter i thanė RTK-sė nė kushte anonimiteti se nuk kanė arritur tė zbresin nė pikėn 1 pėr t`i ndėrruar kolegėt e tyre tė cilėt qė nga dje janė vendosur nė pikėn kufitare. KFOR-i nuk ka dhėnė shpjegime pėr rastin.

KMDLNJ kėrkon tė hetohet vrasja e policit
27.07.2011
Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut nė Prishtinė ka vlerėsuar se aksioni i Policisė sė Kosovės pėr rikthimin nėn kontroll tė pikave 1 dhe 31, ėshtė plotėsisht i ligjshėm dhe ndihmon nė krijimin e njė ambienti tė sigurt pėr tė gjithė qytetarėt.
KMDLNJ nėpėrmjet njė komunikate pėr media, ka shprehur keqardhje pėr vrasjen e policit Enver Zymberi, i cili, siē thuhet, ėshtė vrarė nga bandat serbe.
”Vrasja dhe plagosja e policėve, hedhja e granatės afėr tre rrokaqiejve nuk duhet lėnė pa u hetuar nga prokuroria. KMDLNj kėmbėngul qė kriminelėt qė e vranė njė polic tė Kosovės dhe plagosėn disa tė tjerė, duhet tė arrestohen dhe tė trajtohen para ligjit”, thuhet nė komunikatė.

Shtabi i UĒK-sė, dėshmitar i Limajt
27.07.2011/08:14
Fatmir Limaj ka zgjedhur tė dėshmojė pafajėsinė e tij, duke i dėrguar nė gjykatė tė gjithė anėtarėt e ish-shtabit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Njė ditė pasi Prokuroria Speciale e Kosovės ka ngritur aktakuzėn kundėr tij pėr krime lufte dhe kundėr popullatės civile dhe kundėr tė burgosurve civilė ushtarak, ai ka nisur ta pėrgatit mbrojtjen nė Gjykatė, duke i thirrur nė proces gjyqėsor ish bashkėluftėtarėt, shkruan Koha Ditore.


Lajmet
- E marte, 26 korrik, 2011

GOD BLESS AMERICA!
...trup e trup:

- Edhe pika 1 nėn kontroll tė policisė
- Shtojca speciale e lajmeve: Shteti merr veriun-Aksioni minutė pas minute
- Serbėt sillen e pshtillen n'Veri
- Beogradi kėrkesė Prishtinės: Tėrhiquni
- Mediat serbe: Njėsitė speciale po tėrhiqen nga Jarinja
- Maliqi: Thaēin e gėnjyen kėshilltarėt e kėqij
- Ashtonit nuk i pėlqeu aksioni nė veri
- Ēollaku: Nuk ka asnjė lloj marrėveshje
- Ngrihet aktakuza kundėr Limajt e tė tjerėve

...hapur:
Edhe pika 1 nėn kontroll tė policisė
26.07.2011/09:35 - E Martė
Zėvendėskryeministri i vendit, Hajredin Kuēi konfirmoi tė martėn pėr Telegrafin se edhe pika doganore 1 ėshtė vendosur nėn kontroll tė autoriteteve tė shtetit tė Kosovės. Derisa, pika doganore 31 ėshtė vendosur mbrėmė nėn kontroll, pika 1 ėshtė vendosur sot nė orėt e mėngjesit dhe nė kėtė pjesė tė vendit pritet tė arrijnė forca shtesėSulmohet konvoji, plagoset njė polic

26.07.2011/ - E Martė
15:53
Mediat serbe raportojnė se rreth orės 15:00, ka pasur tė shtėna afėr pikės kufitare 1. Borislav Stefanoviq ka akuzuar policinė se ka gjuajtur nė drejtim tė protestuesve serbė. “Ka pasur tė shtėna, kemi dėgjuar se njėsia speciale e policisė sė Kosovės ka gjuajtur ndaj njerėzve tanė. Ėshtė shumė me rėndėsi qė nė kėto momente tė jemi tė qetė dhe tė kemi informata tė drejta”, ka thėnė ai, raporton Tanjug.

15:36: Situata ėshtė mė e qetė nė kėto momente. KFOR-i ka ndėrhyrė pėr tė ndėrmjetėsuar.
Ora 15:15 - Njė konvoj i njėsiteve speciale tė Policisė sė Kosovės, ROSU ėshtė sulmuar nga serbė tė armatosur. Ata ishin nė rrugė e sipėr drej Veriut, nga Kushtova pėr nė Zubin Potok, raporton RTK. Sipas televizionit publik, njė polic i Kosovės ėshtė i lėnduar rėndė dhe ėshtė dėrguar pėr trajtim tė menjėhershėm nė QKUK.

Beogradi kėrkesė Prishtinės: Tėrhiquni
26.07.2011/09:29 - E Martė
Shefi i ekipit negociator tė Serbisė, Borko Stefanoviq, ka thėnė se janė nė pritje tė pėrgjigjes sė Prishtinės nė lidhje me ofertėn e palės serbe- qė njėsitė e policisė tė tėrhiqen nga postblloqet qė i kanė marrė mbrėmė, nė mėnyrė qė serbėt tė zhbllokojnė rrugėt.
Stefanvoiq, sė bashku me ministrin serb pėr Kosovėn, Goran Bogdanoviq, kanė arritur mbrėmė nė Kosovė, pas informacioneve pėr aksionin e policisė sė Kosovės dhe pas grumbullimit tė qindra serbėve nė veri, tė cilėt pėrpiqeshin qė tė pengojnė njėsitė speciale tė policisė qė tė vendosėn nė portėn 1, pėrkatėsisht nė pikėn kufitare tė Jarinjes.
"Komandanti i KFOR-it aktualisht po konsultohet me kryeministrin Hashim Thaēi, sepse ai nuk ka pėrgjegjėsi qė tė tėrheqė njėsitė speciale tė Policisė sė Kosovės", ka thėnė pėr mediat serbe, Stefanoviq.
Mediat serbe njoftojnė se Bogdanoviq dhe Stefanoviq gjatė natės janė takuar nė Leposaviq me komandantin e KFOR-it, Erhard Buhler, nga i cili kanė kėrkuar kthimin e gjendjes sė mėparshme, gjegjėsisht, tėrheqjen e forcave kosovare, nė mėnyrė qė serbėt lokalė tė zhbllokojnė rrugėt. /rel/

Mediat serbe: Njėsitė speciale po tėrhiqen nga Jarinja
26.07.2011/11:48 - E Martė
Mediat serbe, RTS, B92, Tanjug e agjenci tė tjera shkruajnė se njėsitė speciale policore tė Kosovės kanė filluar tėhrqjen nga pika kufitare nė Jarinje pas njė marrėveshje tė arrritur ndėrmjet Komandantit tė KFOR-it, Erhard Buhler dhe Kryenegociatorit tė Serbisė, Borko Stefanoviq. Lajmi nuk ėshtė i konfirmuar zyrtarisht, por mediat serbe insistojnė nė tė tyren se tėrheqja po ndodh dhe situata do tė shkoj drejt normalizimit. /indeksonline/...pas ketij lajmi pason nje koment interesant i nje lexuesi:
burimivu26.07.2011/16:16
Indeksonline ju kisha lut me ma qit komentin:
O NJEREZ UNE NE VUSHTRRI JETOJ AMA SHUME POLIC TE KOSOVES EDHE EULEXIT PO SHKOJN NE MITROVICE , NUK JON KA TERHJEKEN KJO OSHT PROPAGAND E SHKIJEVE, MOS I NGONI ATA , SE PLOT POLIC PO SHKOJN SPO TERHJEKEN , UNE DHE GJITH SHQIPTARET SHPRESOJME QE TE MARRIM 2 PIKAT , PASI ESHTE SHTETI JONE EDHE SVETET KERKUSH PERPOS NEVE.
PEACE !!

Maliqi: Thaēin e gėnjyen kėshilltarėt e kėqij
26.07.2011/13:39 - E Martė
Vetėm njė ditė pas vendimit tė kryeministrit Hashim Thaēi pėr shkarkimin e drejtorit tė Policisė, Reshat Maliqi, ky i fundit e ka zbatuar atė. Duke thėnė se nuk i di arsyet e shkarkimit, Maliqi ka lėnė zyrėn e tij tė drejtorit.
“Situata ka qenė e tillė qė ndoshta ėshtė dashur tė merret ndonjė vendim, por besoj fuqishėm se kryeministri ka kėshilltarė tė kėqij rreth vetes, dhe e kanė gėnjyer qė gjoja se unė kam hezituar” ka thėnė Maliqi, raporton KTV.
Ai ka shtuar se ka qenė i gatshėm nė ēdo moment edhe pėr njė operacion tė tillė. Maliqi gjithashtu ka thėnė se i ka dėrguar letėr komandantit tė EULEX-it dhe ka kėrkuar qė tė mbėshtesė policinė e Kosovės nė impelmentimin e vendimit tė qeverisė pėr ndalimin e hyrjes sė mallrave me origjinė nga Serbia.

Ashtonit nuk i pėlqeu aksioni nė veri
26.07.2011/13:14 - E Martė
Catherine Ashton Zėdhėnėsja e pėrfaqėsueses sė lartė tė Bashkimit Evropian, Cathrin Ashton deklaroi se Bashkimi Evropian nuk pajtohet me vendimin e autoriteteve nė Kosovė pėr tė ndėrmarrė aksionin nė veri tė vendit.
"Ėshtė thelbėsore tani qė tė qetėsojmė situatėn dhe tė kthehemi aty ku ishim”, ka thėnė Maja Kocijanēic, nė njė intervistė pėr radion Evropa e Lirė. Sipas saj, EULEX ėshtė i gatshėm tė ndihmojė autoritetet nė Kosovė pėr ta bėrė njė gjė tė tillė.
Zėdhėnėsja thotė se ēėshtja e vulave dhe tregtisė duhet tė zgjidhet nėpėrmjet bisedimeve. Ajo gjithashtu ka thėnė se Bashkimi Evropian ėshtė i mendimit se as vendimi pėr embargon nuk ka qenė i dobishėm.

Serbėt sillen e pshtillen n'Veri
26.07.2011/12:33 - E Martė
Shefi i delegacionit serb nė bisedime, Borko Stefanoviq dhe ministri pėr Kosovėn, Goran Bogdanoviq kanė qėndruar gjatė paradites nė pikat kufitare,qė tashmė janė nėn kontroll tė Policisė sė Kosovės. Nė kėto pamje duken tė dy zyrtarėt qeveritarė serbė tė nervozuar teksa ecin pėrkrah veturave tė shumta tė policisė dhe atyre tė KFOR-it. Po ashtu ata janė takuar edhe me komandantin e KFOR-it, Erhard Buhler pėr ta tejkaluar situatėn. Mediat serbe shkrujanė se ėshtė arritur njė marrėveshje pėr tėrheqjen e njėsive por deri mė tani Prishtina zyrtare nuk e ka komentuar lajmin. /indeksonline/

Ēollaku: Nuk ka asnjė lloj marrėveshje
26.07.2011/13:15 - E Martė
14:13: Zėdhėnėsi i KFOR-it, Hans Vihter, ka thėnė se ėshtė diskutuar mundėsia e tėrheqjes sė forcave speciale tė policisė sė Kosovės nga veriu i vendit, tė cilat atje kanė zbarkuar me vendimin e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, pėr tė rimarrė kontrollin nė vendkalimet kufitare me Serbinė.
Njėsitė speciale tė Policisė sė Kosovės, qė u vendosėn gjatė natės nė pikat kufitare nė veri, nė kufi me Serbinė, do tė tėrhiqen si pjesė e njė marrėveshjeje nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, tė ndėrmjetėsuar nga NATO, ka cituar agjencia Associated Press, njė zėdhėnės tė NATO-s.
Zoti Vihter pėr Radion Evropa e Lirė nuk e ka konfirmuar dhe as mohuar arritjen e marrėveshjes, duke thėnė se janė nė pritje tė konfirmimit nga ana e zyrės sė kryeministrit.
Nga zyra e kryeministrit ndėrkaq, Bekim Ēollaku, kėshilltari i lartė politik i kryeministrit tė Kosovės i ka thėnė Radios Evropa e Lirė se nuk ka ndonjė marrėveshje lidhur me ēėshtjen e pikave kufitare nė veri tė vendit ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.
“Asnjė lloj marrėveshje nuk ka deri mė tani. Ėshtė ēėshtje sundimit tė rendit dhe ligjit, asgjė mė shumė e as mė pak”, ka thėnė Ēollaku./REL/

13: 15 Sipas burimeve tė RTK-sė brenda KFOR -it, ėshtė arritur marrėveshje nė mes tė kryeministrit Hashim Thaēi dhe negociatorit nė bisedime me Kosovėn, Borko Stefanoviq pėr tėrheqjen e forcave speciale tė policisė (ROSU) nga postblloku nė Jarinje.
Marrėveshjen e ka ndėrmjetėsuar komandanti I KFOR-it, Erhard Byler, ndėrsa mes Thaēit dhe Stefanoviqit nuk ka pasur takim. Burimet e njėjta thonė se me kėtė marrėveshje nė pikat kufitare do tė kthehen policia e rregullt e Kosovės, shumica e tė cilėve tė nacionalitetit serb. Gjithashtu rruga do tė zhbllokohet nga protestuesit serb./Foto Express

Shteti merr veriun - Aksioni minutė pas minute
25.07.2011/22:54 - E Hėnė

07: 18 Kryeministri Hashim Thaēi i ka thėnė Komandantit tė KFOR-it se qeveria ėshtė e pėrkushtuar tė shtrijė pushtetin nė krejt territorin e vendit, raporton RTK

07:07 Pas njė tėrheqjes disa orėshe, serbėt me tė zbardhur drita kanė bllokuar sėrish rrugėn duke mos lejuar marrjen e kontrollit tė Pikės 1

06:41 Kryeministri Thaēi bashkė me ministrin e Brendshėm Rexhepi nė veri, nė konsultime tė shumta

06:21 Sipas RTK-sė, kryeministri Hashim Thaēi gjendet qė nga orėt e mėngjesit nė veri, ku po pėrcjell nga afėr zhvillimet atje

05:34 Bogdanovic serbėve: Hapeni rrugėn pėr KFOR-in, por nė asnjė mėnyrė pėr ROSU-n. Nėse ata provojnė tė hyjnė sėrish, unė do tė jem i pari qė do tė dalė nė barrikadė

05:12 Bogdanovic dhe Stefanovic u kanė thėnė pėrfaqėsuesve tė KFOR-it dhe Policisė sė Kosovės se e vetmja mėnyrė qė serbėt ta zhbllokojnė rrugėn ėshtė qė Policia e Kosovės tė tėrhiqet nga Pikat 1 dhe 31. Komandanti i KFOR-it, Buhler thuhet se po e diskuton opsionin me kryeministrin Hashim Thaēi

05:08 Pėrfundojnė bisedimet ndėrmjet EULEX-it dhe pėrfaqėsuesėve tė Serbisė. Priten vendime pėr tėrheqjen ose jo tė barrikadės

04:49 Ministri i Brendshėm, Bajram Rexhepi konfirmon pėr KTV se njė polic ėshtė plagosur me granatė dore nė kėmbė. Zėdhėnėsi Brahim Sadria thotė se ai ėshtė jashtė rrezikut pėr jetėn

04:23 AP e Reuters raportojnė pėr pėrpjekjet e Prishtinės pėr tė marrė nėn kontroll pjesėn e saj veriore tė kontestuar

04:15 Ivica Dacic: “Pėrpjekje e integrimit me dhunė tė serbėve tė veriut”

04:01 Komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler ka nisur njė takim me shefin e ekipit negociator serb, Borko Stefanovic

03:49 KIM Radio raporton se Njėsia Speciale po ēarmatos policėt serbė tė Policisė sė Kosovės

03: 43 Bogdanovic dhe Stefanovic qė kanė mbėrritur nė veri janė nė bisedime me pėrfaqėsues tė EULEX-it

03: 39 Njė helikopter i KFOR-it vazhdon tė fluturojė nė pjesėn veriore tė vendit

03: 31 Portali Indeksonline mėson se Njėsia Speciale e Policisė sė Kosovės ka tentuar sėrish zhbllokimin e rrugės dhe marrjen nėn kontroll tė Pikės 1, por nuk ia ka dalur

03:24 Serbia ka "alarmuar" BE-nė, NATO-n dhe OKB-nė pėr aksionin e Policisė nė veri tė Kosovės

03:21 Komandanti i KFOR-it, Buhler ėshtė kthyer afėr pikės 1, mėson Indeksonline. Serbėt po e bllokojnė rrugėn edhe me zhavor

03:07 Rreth 200 serbė vazhdojnė tė jenė tė mbledhur tek pika 31, duke kėrkuar largimin e forcave tė Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės

02: 49 EULEX: Hapat e njėanshėm janė tė dėmshėm - Komunikata e plotė

"Ėshtė e rėndėsishme qė situata aktuale tė zgjidhet nė mėnyrė tė qetė dhe paqėsore. EULEX po bashkėpunon ngushtė me KFOR-in pėr ta bėrė kėtė dhe pėr ta ruajtur sigurinė. EULEX nuk ka qenė nė asnjė formė i pėrfshirė nė aksionin e ndėrmarrė nga Njėsitė Speciale tė Policisė sė Kosovės. EULEX-i dhe Bashkimi Evropian nė Bruksel e kanė bėrė tė qartė se ēėshtja e vulave doganore duhet tė zgjifhet nėpėrmjet dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit. Veprimet e njėanshme nga cilado palė nuk ndihmojnė aspak. Problemet duhet tė zgjidhen nė mėnyrė paqėsore”

02: 41 Karabinierėt italianė janė ende nė pėrkrahje tė Policisė sė Kosovės, nė Rudare tek Pika 1, dhe pritet tė ndihmojė marrjen nėn kontroll edhe tė kėsaj pike

02: 31 Komandanti i KFOR-it, Buhler dhe trupat e tij janė tėrhequr nga Rudarja, duke u thėnė serbėve qė tė shkojnė tė flenė. Aty kanė mbetur forcat e Njėsisė Speciale tė Policisė sė Republikės. Ato kanė marrė urdhėr nga lart qė tė mos largohen, pa e marrė nėn kontroll Pikėn 1.

02:07 Policia e Kosovės ka arrestuar 4 serbė nė Brnjak, tek pika 1, pas njė pėrleshje me serbėt lokalė

01 : 43 Njė polic i Njėsisė Speciale ėshtė lėnduar lehtė gjatė aksionit nė veri, dhe ėshtė evakuuar nga atje, raporton ARTA.

01: 26 Ka shkuar nė 1500 numri i serbėve tė mbledhur afėr pikės kufitare 1, qė janė tė vendosur tė mos lejojnė kalimin e Njėsisė speciale pėr tė marrė kontrollin e kėsaj pike. KFOR-i po vazhdon negociatat me ta.

01:21 I ashtuquajturi ministėr pėr Kosovėn nė qeverinė e Serbisė, Goran Bogdanovic bashkė me shefin e ekipit negociator, Borko Stefanoviq kanė ardhur me urgjencė nė veri tė Kosovės

01:16 KFOR-i ka dėrguar njė komunikatė, ku shefi i tij, Erhard Buhler ka bėrė thirrje qė tė mos ketė eskalim tė dhunės, dhe qė tė tregohet maturi, sepse KFOR-i ėshtė i gatshėm tė veprojė pėr tė ndaluar dhunėn

01:10 Serbėt kanė nisur tė mblidhen tek ura kryesore nė Mitrovicė, ku ka forca tė KFOR-it dhe tashmė edhe tė Njėsisė Speciale tė Policisė sė Kosovės

01:04 RTK pohon se ushtarėt e KFOR-it janė sulmuar me gurė nė pikėn 1, teksa Buhler po provon tė bindė serbėt qė tė lirojnė rrugėn

00:51 RTV 21 raporton se serbėt e mbledhur tek Pika 1, nuk po lėshojnė pe, dhe me kamionė, traktorė e buldozerė kanė bllokuar rrugė. Komandanti i KFOR-it, Buhler po negocion me Policinė e Kosovės dhe me pėrfaqėsuesit serbė pėr ta liruar rrugėn

00:51 Kuēi nė KTV : "Nuk duam qė me kėtė aksion tė frikėsojmė serbėt tanė nė kėtė pjesė dhe ky ėshtė njė aksion normal. U bėj thirrje qytetarėve pėr qetėsi e maturi"

00:44 Po vazhdon operacioni nė veri tė vendit, dhe sipas KTV-sė ka makina tė thyera tė Policisė. Operacioni po udhėhiqet nga ana e Shpend Maxhunit, zv/drejtor i Operativės

00:34 Raportohet se nė drejtim tė veriut ėshtė nisur edhe vetė Komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler

00: 26 Dhjetėra serbė kanė filluar njė marsh drejt pikės 31. RTK njofton se bėhet fjalė pėr rreth 100 serbė me makinė. Ndėrkohė nė anėn tjetėr, njėsitė speciale tė Policisė janė nė gjendje gatishmėrie.

00: 16 Rexhepi: “E kami marrė nėn kontroll 31, por nuk do tė provokojmė situatėn, dhe pėr shkak tė bllokadės nuk do tė mund tė marrim njėherė pikėn 1. Po provojmė tė ruajmė edhe qytetarėt dhe policinė”

00:13: Rexhepi: “Nuk ka pasur fare koordinim me EULEX-in. Kemi tentuar, por ata nuk kanė pasur gatishmėrinė pėr tė ndihmuar aksionin”

00:04: Bajram Rexhepi: “Kemi forca shtesė nė rast nevoje. Policia e Kosovės nuk tėrhiqet”

23:51 Korrespodenti i Kohės Ditore nė Mitrovicė raporton se serbėt e tubuar kanė gjuajtur me armė nė drejtim tė Policisė sė Kosovės, ndėrkohė qė MUP-i ka bėrė thirrje pėr mobilizim tė serbėve pėr tė bllokuar rrugėt.

23: 48: Drejtorit tė Policisė nuk iu kėrkua mendimi pėr aksionin nė veri, dhe ky ishtė njė vendim i ministrit Rexhepi. Ai tha nė KTV se nuk u lajmėrua fare pėr dorėheqjen. Ish-drejtori Maliqi tha se ai ishte i gatshėm qė vetė tė udhėheqė nė veri aksionin pėr marrjen e dy pikave kufitare. “Nuk qėndron. Unė kam pasur gjithmonė gatishmėrinė pėr tė treguar pėrkushtimin pėr vendin”, ka thėnė Maliqi.

23:46: Megjithėse pika 31 ėshtė vėnė nė kontrollin e Policisė sė Kosovės, pika 1 ende nuk ėshtė nė duar tė Policisė. Banorė serbė lokalė raportohet se e kanė bllokuar rrugėn pėr nė pikėn 1. Forca tė mėdha tė Policisė po tentojnė qė tė bisedojnė me banorėt serbė pėr ta zhbllokuar rrugėn, por ende nuk ėshtė gjetur asnjė zgjidhje.

23:34: Oliver Ivanoviq: “Ėshtė vendim i pamenduar, qė mund ta eskalojė situatėn ndeshjėm nė veri. Situata veē ėshtė e tensionuar"

23:29: Zv/kryeministrja Kusari – Lila – “ Duhet tė kuptohet se Kosova ėshtė njė njėsi territorial dhe ligjet vlejnė nė krejt territorin. Nuk mund tė ketė dy zona doganore. Vendimi ėshtė nė pėrputhje me Kushtetutėn e Kosovės. Kemi shkuar atje pėr ta implementuar nė tėrėsi vendimin pėr reciprocitetin."

23:12 Pika 1 tashmė ėshtė marrė nėn kontroll, njofton RTK. Policia e Kosovės e ka njoftuar EULEX-in se ėshtė aty me urdhėr tė Ministrit tė Brendshė, dhe ka pėr detyrė tė ndalojė kamionėt qė hyjnė nga Serbia. Situata ėshtė e qetė.

23:04 Disa serbė nė fshatrat e Leposaviqit kanė tentuar tė bllokojnė kalimin e Njėsisė Speciale nė pikat kufitarė nė veri.

22: 54 Forca tė shumta tė Njėsisė Speciale janė nisur me urgjencė pėr nė veri tė vendit, me urdhėr tė kryeministrit Thaēi. Transmetuesi publik, RTK, bėn me dije se policia ka shkuar pėr tė marrė nėn kontroll total pikat 1 dhe 31 tė kufirit me Serbinė. Aksioni i Thaēit vjen pėr tė respektuar reciprocitetin me Serbinė, vendim i marrė para pak ditėsh. Nė kėto momente, raportohet se kryeministri Thaēi ėshtė duke zhvilluar takime me ndėrkombėtarėt.

Ngrihet aktakuza kundėr Limajt e tė tjerėve
26.07.2011/08:03 - E Martė
Prokuroria e ngarkon deputetin Fatmir Limaj me pesė pika tė aktakuzės. Burime nga Prokuroria kanė bėrė tė ditur tė hėnėn pasdite se prokurori italian Maorizio Salustro ka ngritur aktakuzė kundėr Limajt pėr krime lufte kundėr tė burgosurve tė luftės. Mbi nėnkryetarin e Partisė Demokratike tė Kosovės PDK rėndojnė pesė pika tė aktakuzės, dy pėr krime lufte kundėr popullatės civile dhe tri pika pėr krime lufte kundėr tė burgosurve tė luftės, qė pėrfshin edhe vrasjen, shkruan Koha Ditore.
Lajmet
- E hėnė, 25 korrik, 2011

...trup e trup:
- Gentilini vazhdon tė jetė pėrfaqėsues special i BE-sė
- Rexhepi: Nenad Gjuriq, ish-komandant i policisė sė Kosovės nė Zveēan, ka mbetur pa punė
- Kosova solidarizohet me Norvegjinė
- Marrėveshje bashkėpunimi ndėrkufitar Kosovė - Maqedoni
- Varga: Raportet me Prishtinėn vendimtare pėr integrim tė Serbisė
- Daēiq: Serbia duhet tė jetė e gatshme pėr ēdo situatė lidhur me Kosovėn
- Kamionėt me mallra nga Serbia nuk do lejohen tė hyjnė nė Kosovė
- Mallrat nga Maqedonia vėrshojnė nė Kosovė
- Lulzim Basha, pasi fitoi mandatin pas shumė peripecish me hapjen e kutive nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve, betohet si kryetar i ri i Bashkisė sė Tiranės
- Masakra nė Norvegji, e zhdukur njė kosovare
- Ekstremisti 32-vjecar i arrestuar, Anders Behrin Breivik i rendit shqiptarėt, e nė veēanti kosovarėt, si pjesė tė xhihadit islamik global, qė ka si lajtmotiv islamizimin e popujve tė Evropės.

info...hapur:
Gentilini vazhdon tė jetė pėrfaqėsues special i BE-sė
25.07.2011
Fernando Gentilini do tė qėndrojė edhe dy muaj nė Kosovė si pėrfaqėsues special i BE-sė, pėr shkak se Brukseli dėshtoi tė emėrojė njė emisar me mandat tė plotė.
Pėr shkak tė mospajtimeve mes shteteve anėtare rreth riorganizimit tė pranisė evropiane nė Kosovė, Kėshilli i BE-sė me rekomandim tė kryediplomates Catherine Ashton ishte pajtuar qė Gentilinit t’i japin njė mandat tė pėrkohshėm deri mė 31 korrik.

Rexhepi: Nenad Gjuriq ka mbetur pa punė
25.07.2011
Ministri i Punėve tė Brendshme tė Kosovės, Bajram Rexhepi, ka thėnė se Nenad Gjuriq, ish-komandant i policisė sė Kosovės nė Zveēan, ka mbetur pa punė.
“Tre komandantėt tjerė tė cilėt kanė parashtruar ankesat e tyre ka mundėsi tė kthehen nė postet e tyre”, tha ai. Ai ka thėnė se ende nuk ka marrė ndonjė vendim zyrtar rreth ankesave tė tyre. Rexhepi nuk ka saktėsuar se kush do tė ushtrojė detyrėn e komandantit tė stacionit policor nė Zveēan, duke thėnė se njė vendim tė tillė operativ do ta marrė drejtori i pėrgjithshėm i policisė.

Kosova solidarizohet me Norvegjinė
25.07.2011
Nė shenjė solidariteti zyrtarė tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Kosovės, bashkė me organizata joqeveritare dhe qytetarėt do tė ndezin qirinj, pėr tė shprehur solidaritetin me familjet e viktimave tė tragjedisė nė Norvegji, ku humbėn jetėn 93 persona.

Marrėveshje bashkėpunimi ndėrkufitar Kosovė - Maqedoni
25.07.2011
Nesėr nė Shkup, pritet tė nėnshkruhet marrėveshja e financimit tė Programit tė Bashkėpunimit Ndėrkufitar midis Kosovės dhe Maqedonisė, ka njoftuar Ministria e Integrimit.
Nė njė komunikatė tė kėsaj ministrie thuhet se kjo marrėveshje bėhet nė kuadėr tė komponentės sė dytė tė Instrumentit tė para-anėtarėsimit tė Komisionit Evropian e cila ka tė bėjė me bashkėpunimin ndėrkufitar.
Nė nėnshkrimit e kėsaj marrėveshje do tė marrin pjesė pėrfaqėsues nga Ministria e Integrimit Evropian dhe tė Ministrisė sė Administrimit tė Pushtetit Lokal.
Ndėrsa nga ana e Maqedonisė, nė ceremoni marrin pjesė pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Vetėqeverisjes Lokale dhe pėrfaqėsues nga Sekretariati pėr Ēėshtje Evropiane, thuhet nė fund tė komunikatės.

Varga: Raportet me Prishtinėn vendimtare pėr integrim tė Serbisė
25.07.2011
Pas pėrmbylljes sė bashkėpunimit me Tribunalin e Hagės, Serbia do tė gjendet para disa problemeve shtesė tė cilat vendet e tjera nuk i kanė pasur pėr tė hyrė nė BE, ka thėnė kryetari i Kėshillit parlamentar pėr integrime evropiane nė parlamentin serb, Laslo Varga.
Ai ka thėnė se raportet e Beogradit dhe Prishtinės janė vendimtare pėr hapjen e portave evropiane pėr Serbinė. Negociatat nuk mund tė pėrmbyllen nėse kjo ēėshtje nuk zgjidhet, ka thėnė Varga.

Daēiq: Serbia duhet tė jetė e gatshme pėr ēdo situatė lidhur me Kosovėn
25.07.2011
Serbia duhet tė jetė e gatshme pėr ēdo situatė lidhur me Kosovėn dhe me kushtėzimin eventual nga Bashkimi Evropian, ka thėnė zėvendėskryeministri serb e njėkohėsisht ministėr i Punėve tė Brendshme Ivica Daēiq, duke shfaqur njėkohėsisht shpresėn se BE nuk do tė kushtėzojė anėtarėsimin Serbisė me pavarėsinė e Kosovės.
Sipas gazetes Blic, ai ka pėrkujtuar se kryetari i Serbisė, Boris Tadiq kishte transmetuar garancitė e SHBA dhe tė BE se nuk do tė kėrkohet nga Serbia tė njohė Kosovėn si dhe derisa tė zgjasin bisedimet ndėrmjet Beogradit e Prishtinės, nuk do tė ketė ndryshim realiteti nė terren nė Kosovė.

Kamionėt me mallra nga Serbia nuk do lejohen tė hyjnė nė Kosovė
25.07.2011
Zėvendėskryeministrja, Mimoza Kusari-Lila ka thėnė se kamionėt me mallra serbe nuk do tė lejohen tė hynė nė territorin Republikės sė Kosovės.
Ajo i ka thėnė telegrafit se reciprociteti ėshtė duke vazhduar dhe nuk do tė ndryshojė, pavarėsisht deklaratave tė fundit. Ministrja Kusari-Lila tha se ekzistojnė dy opsione pėr kamionėt e mbetur nė Merdarė. E, para sipas saj, ėshtė qė kamionėt mund tė hyjnė nė Kosovė me qėllim, kthimin e menjėhershėm nė Serbi si dhe opsioni i dytė, qė ėshtė edhe risi, kamionėt mund tė hyjnė por malli i ngarkuar nė ta, nuk mund tė zhdoganohet pėr tu futur nė treg.

Mallrat nga Maqedonia vėrshojnė nė Kosovė
25.07.2011
Kompanitė prodhuese dhe tė distribuimit nė Shkup bėjnė tė ditur se janė shtuar kėrkesat pėr nė tregun kosovar dhe se janė rritur kapacitetet e eksportit tė mallrave prodhuese.
Pas embargos sė Kosovės ndaj mallrave serbe dhe boshnjake, prodhimet e Maqedonisė kanė vėrshuar masivisht nė tregun kosovar.
Kompanitė prodhuese dhe tė distribuimit nė Shkup bėjnė tė ditur pėr agjencinė e lajmeve INA se kėrkesat janė shtuar pėr nė tregun kosovar dhe se janė rritur kapacitetet e eksportit tė mallrave prodhuese. Njė pjesė e mallrave edhe pse janė me origjinė nga Serbia, ato megjithatė shpėrndahen edhe nė Maqedoni dhe mė pas kalojnė edhe nė Kosovė, transmeton INA.

...veēuam:
Masakra nė Norvegji, e zhdukur njė kosovare
25/07/2011
Ministria e Punėve tė Jashtme e Kosovės konfirmoi se nė mesin e tė zhdukurve, nė tragjedinė qė ndodhi tė premten nė Norvegji eshte edhe nje adoleshente kosovare, me emrin Lejla Selaci. Nė momentin e hapjes sė zjarrit nga 32-vjecari, 17-vjeēarja me origjine nga Mitrovica, ishte nė njė delegacion nė Konventėn e tė Rinjve nė ishullin Utoya.
Konfirmimi zyrtar i ėshtė bėrė ambasadorit tė Republikės sė Kosovės nė Suedi, Lulzim Peci, nga autoritetet norvegjeze. Nderkohe mediat kosovare thone se ne kampin e te rinjve ne Utoya ishte edhe nje tjeter kosovar, Egzon Beleku, i cili ka shpetuar vetem me disa plage te lehta.
Ambasadori Peci thuhet se ėshtė nė kontakt tė vazhdueshėm me dy familjet kosovare, me qėndrim nė Norvegji, tė prekura nga kjo tragjedi.

Atentatori del para drejtesise
32-vjecari i akuzuar pėr atentatet nė Norvegji, doli sot pėr herė tė parė para drejtėsisė. Anders Behring Breivik, pranon se ka kryer masakrat me pasojė vdekjen e 93 personave dhe plagosjen e 96 personave.Seanca ndaj tij po zhvillohet pa pranine e gazetareve.
Kjo ėshtė ngjarja mė e rėndė qė ka ndodhur nė Norvegji qė prej Luftės sė Dytė Botėrore.
Breivik do tė dėgjohet njė orė pas nisjes sė seancės, ku do tė shpjegojė arsyet qė e cuan nė veprimet skandaloze. Mė herėt ai i cilėsoi sulmet si tė rėnda, por tė nevojshme.

Arrestimet ne Oslo
Policia norvegjeze ka zhvilluar njė operacion tė armatosur nė njė lagje lindore tė Oslos, nė lidhje me atentatet e sė premtes, duke arrestuar gjashtė persona.
Por tek adresa ku u krye bastisja nuk janė gjetur armė dhe eksploziv dhe pėr rrjedhojė tė gjashtė personat janė liruar mė vonė.

Breivik bashkėpunon me policinė
Autori i sulmit me bombė dhe atij tė armatosur nė Norvegji po bashkėpunon me agjentėt e policisė qė po e marrin nė pyetje.
Lajmin e ka bėrė tė ditur shefi i policisė norvegjeze, sipas tė cilit, 32-vjecari ka deklaruar se ka vepruar i vetėm.
Sipas zyrtarit tė lartė tė policisė, Anders Behring Breivik rrezikon tė dėnohet maksimumi me 21 vite burg.

Cili eshte 32-vjecari
Policia norvegjeze informon publikun rreth autorit tė masakrės ndaj tė rinjve nė ishullin e Utoeya-s. Hetuesit janė pėrqendruar tek autori qė dyshohet tė jetė njė neonazist. 32-vjecari i arrestuar, Anders Behrin Breivik, ka ide tė djathta ekstreme dhe ėshtė anti-islamik.
Nė faqen e tij nė Facebook, vrasėsi i dyshuar e pėrshkruan veten si konservator, me besim kristian, e do muzikėn klasike dhe videolojėrat Modern Warfare 2 dhe World Warcraft.
Filmat e tij tė preferuar janė "Gladiatori" dhe "300", ky i fundit i ėshtė dedikuar betejės se Termopileve dhe sakrificės spartane pėr tė ndalur persianėt.
Eshtė interesant edhe mesazhi i tij i publikuar sė fundmi nė Tėitter.Eshtė njė citim i njė filozofi anglez, John Stuart Mill: Njė person me njė besim, objektiv ka forcė mė shumė se 100 mijė persona qė nuk kanė asnjė interes".

"Kosova, pjese e xhihadit islamik"
Breivik, ne Deklaraten e Pavarėsisė sė Evropės, te hartuar prej tij, flet edhe pėr shqiptarėt, tė cilėt i cilėson si njerėz tė pamėshirshėm dhe tė vendosur. Sipas tij shqiptarėt drejtojnė botėn e nėndheshme nė Evropė. Ekstremisti i rendit shqiptarėt, e nė veēanti kosovarėt, si pjesė tė xhihadit islamik global, qė ka si lajtmotiv islamizimin e popujve tė Evropės.
Trojet shqiptare, sipas Breivik, janė tė pushtuara nga xhihadistėt. “Nė planet e dėbimit tė pastrimit tė Evropės nga islamikėt, trojet shqiptare do tė jenė njė zonė e rėndėsishme tranziti pėr njė numėr tė madh tė tė larguarve”, ka shkruar ai.


Lajmet
- E premte, 22 korrik, 2011

...trup e trup:
- Republika e Afrikės Qendrore ėshtė bėrė shteti i 77-tė qė e njeh pavarėsinė e Kosovės
- Qeveria e Kosovės sapo ka miratuar Projektligjin pėr vlerat e luftės.
- Pas 61 ditėsh nė grevė veteranėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės pėrfunduan grevėn dhe kanė anuluar protestėn e paralajmėruar, pas procedimit tė Ligjit pėr Vlerat e Luftės nė Kuvend nga ana e Qeverisė sė Kosovės.
- Kthehen policėt shqiptarė nė Leposaviē
- Procesi i ndryshimit dhe plotėsimit tė Kushtetutės tė Republikės sė Kosovės, ka kaluar nė fazėn e dytė, pasi janė identifikuar ēėshtjet qė do tė shkruhen nė amendamente dhe ligjin elektoral. Zyrtarė tė komisionit thanė se do tė ndryshohen rreth 30 dispozita nė Kushtetutė, duke pėrfshirė edhe hartimin e njė ligji tė ri pėr zgjedhjen e presidentit.
- Kryeministri i Qeverisė sė Kosovės Hashim Thaēi u takua sot me pėrfaqėsuesit e Koalicionit pėr KOMRA dhe me kėtė rast shprehi pėrkrahjen Nismės pėr themelimin e Komisionit Rajonal nė lidhje me faktet mbi viktimat dhe krimet e luftės si dhe shkeljet tjera tė rėnda tė drejtave tė njeriut nė hapėsirėn e ish-Jugosllavisė.
- I akuzuari pėr krime lufte, Goran Haxhiq ėshtė ekstraduar nė Hagė, ka konfirmuar ministrja e drejtėsisė e Republikės sė Serbisė.
- Kolegji Penal i Gjykatės sė Lartė urdhėroi thirrjen e ekspertėve qė do tė verifikojne video-regjistrimin Meta Prifti, pas dy ekspertimeve te shfuqizuara te specialisteve amerikanė dhe anglezė.
- Minatorėt e Bulqizės ndėrpresin grevėn nė Tiranė pėr ta rifilluar protestėn sėrish nė qytetin e tyre ditėn e hėnė. Kreu i konfederatės sė Sindikatave, Kol Nikolla u shpreh se greva e arriti qėllimin e saj nė Tiranė, pėr tė sensibilizuar autoritetet rreth kėrkesave. "Ditėn e hėnė ne do tė paraqesim edhe masat e mėtejshme qė do tė marrim deri nė plotėsimin e kėrkesave tona", tha Nikolla.
- BE, 109 miliardė euro Greqisė
Me njė paketė prej 109 miliardė eurosh i ėshtė pėrgjigjur Europa krizės sė borxhit grek,qė rrezikonte tė shembte gjithė Eurozonėn.
- Eliminohen ekipet shqiptare
Zhgėnjejnė edhe nė Europa Ligė skuadrat shqiptare tė cilat janė eliminuar tė treja, Tirana, Vllaznia dhe Flamurtari.

...info hapur:
Miratohet Projektligji pėr vlerat e luftės
Qeveria e Kosovės sapo ka miratuar Projektligjin pėr vlerat e luftės. Kryeministri Hashim Thaēi kėrkoi qė tė saktėsohet numri i veteranėve tė UĒK-sė, i dėshmorėve dhe i familjeve tė tyre. ... 22.07.2011
Kryeministri tha se me miratimin e kėtij Projektligji, Qeveria e vendit po bėnė gjėnė mė tė vogėl qė duhet bėrė pėr kategoritė e luftės, ndėrsa e cilėsoi si projektligjin mė bashkėkohorė dhe mė tė mirė nė rajon. Gjithashtu, u bė e ditur se miratimi i Projektligjit pėr vlerat e luftės bėhet nė harmonizim tė plotė me Fondin Monetar Ndėrkombėtar.

Republika e Afrikės Qendrore njeh Republikėn e Kosovės
Republika e Afrikės Qendrore ėshtė bėrė shteti i 77-tė qė e njeh pavarėsinė e Kosovės.
Kredencialet tashmė i kanė mbėrritur Qeverisė sė Republikės sė Kosovės ka bėrė tė ditur njė nga kėshilltarėt e kryeministrit Hashim Thaēi per RTK-nė.
22.07.2011
Ai ka thėnė se lajmin pėr kėtė tė arritur do ta publikojė zėvendėskryeministri i parė, Behgjet Pacolli, nė njė konferencė shtypi qė do ta mbajė sot nė orėn 17.00, nė ndėrtesėn e Qeverisė. Pacolli ėshtė i ngarkuar i Qeverisė me ēėshtjen e lobimit dhe prej se ka marrė kėtė detyrė aktivitetin e tij lobues e ka pėrqendruar kryesisht nė Afrikė. Megjithėkėtė, prej se ka marr mandatin e dytė, Qeveria ka sjellė vetėm edhe njė njohje pos kėsaj tė Republikės sė Afrikės Qendrore – atė tė Principatės sė Andorrės. Republika e Afrikės Qendrore ndodhet nė qendėr tė kontinentit afrikan, nė Afrikėn ekuatoriale. Ajo popullohet nga rreth 4 milionė banorė dhe ka pėr kryeqytet Banguin. Republika ndahet nė 14 provinca, 2 prefektura dhe njė distrikt.Ky shtet nė veri kufizohet nga Ēadi, mė tutje kufizohet me Sudanin, Republikėn Demokratike tė Kongos, Republikėn e Kongos dhe me Kamerunin.

Kthehen policėt shqiptarė nė Leposaviē
Pas shumė muajve, nė portėn numėr 1, nė afėrsi tė Leposaviqit, nė kufirin Kosovė Serbi, janė kthyer nė patrullim katėr policė shqiptarė.
20.07.2011
Sipas shtypit, ata janė pritur shumė ftohtė nga kolegėt e tyre serbė. Policėt kufitarė shqiptarė nė veri tė vendit, pos problemeve qė kanė pasuar me kolegėt e tyre serbė, janė ballafaquar edhe me presion tė shtuar nga pjesėtarėt e policisė sė EULEX it.

Kuēi: Kosova nuk i ka vėnė embargo askujt
” Kosova nuk i ka vėnė embargo askujt dhe kjo ėshtė shumė me rėndėsi tė thuhet, e dyta Kosova nuk ka marrė asnjė masė hakmarrėse ndaj askujt, Kosova ka marrė njė masė qė nė drejtėsi quhet masa ligjore tė lejuara, e qė nėnkupton qė ne kemi marrė njė masė qė Serbia e mori para 3 viteve” , tha zv.kryeministri Kuēi. Kuēi duke folur nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės, tha se po kėrkohet reciprocitet dhe trajtim i barabartė .
”Ne nuk jemi ata qė kėrkojmė bllokim tė tregtisė sė lirė, pėrkundrazi nėse Qeveria e Serbisė merr masa dhe vendime qė t’i njeh vulat e doganės sė Republikės sė Kosovės dhe qė tė lejojė qarkullimin e mallrave tė Kosovės brenda kėtij minuti Qeveria e Republikės sė Kosovės do ta merr tė njėjtėn masė” , theksoi Kuēi.


Lajmet
- E mėrkurė, 20 korrik, 2011

20 korrik 2011
GJURMĖVE TONA -
GUXIMTARI I PASHOQ DHE GUXIMI...NAIM BALIDEMAJ PARA OKB-sė


GJURMĖVE TONA - MBROJTJA E VLERAVE TĖ UCK-sė
Protesta nė New York 18 korrik 2011


Lajmet
- E marte, 19 korrik, 2011

Feith mbetet mbikėqyrės deri nė fund tė 2012-sė
Grupi i shteteve qė e ka njohur pavarėsinė e Kosovės dhe qė e mbėshtet atė ka rėnė nė ujdi qė Pieter Feith tė mbetet mbikėqyrėsi i vetėm i pavarėsisė qė e ka pasur dhe do ta ketė Kosova.... 19.07.2011
ISG-ja ka rėnė dakord, sipas disa burimeve, qė ICO-ja tė mbyllet nga fundi i vitit 2012, me ēka do tė pėrmbyllej edhe mbikėqyrja e pavarėsisė. Deri nė fund tė vitit tė ardhshėm, sipas burimeve, shtetet janė marrė vesh qė t`i jepet mbėshtetje e gjithanshme Pieter Feithit dhe zyrės sė tij, ICO, qė tė zbatohen edhe pjesėt e mbetura tė Pakos sė Ahtisaarit, tė cilat kanė tė bėjnė me komunėn nė veri tė Mitrovicės, krijimin e zonave tė mbrojtura rreth objekteve tė trashėgimisė fetare dhe kulturore, si dhe disa aspekte tė tė drejtave tė komuniteteve.

Kthehen policėt shqiptarė nė pikėn kufitare G1
Leposaviq, 19 korrik 2011
Burime tė Kosovapress-it nga veriu, kanė bėrė tė ditur se njė njėsi e Policisė Kufitare tė Kosovės, tė pėrbėrė nga shqiptarėt, pas shumė muajsh, tė hėnėn janė kthyer nė patrullim tė kufirit nė portėn G1 nė Leposaviq.
Sipas tė njėjtave burime, katėr policė shqiptarė kanė patrulluar kufirin nė portėn kufitare nė vendin e quajtur Jarinje, ndėrsa janė pritur shumė “ftohtė” nga ana e kolegėve tė tyre serbė.

KMDLNJ:Presion ndaj banorėve shqiptarė
19.07.2011
Kėshillit pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut nė Prishtinė, ka reaguar ndaj siē thuhet njė presionin qė ushtrohet ndaj banorėve shqiptarė, boshnjak dhe serbėve jashtė strukturave paralele nė veriun e Mitrovicės.
Nė njė komunikatė pėr media nga ky kėshill thuhet se “njė presion tė tillė i ėshtė nėnshtruar edhe familja e Sebahate Selacit, sė cilės strukturat paralele tė administratės sė UNMIK-ut, kėrkojnė t’ia rrėnojnė shtėpinė”.
Nė komunikatė thuhet se “KMDLNj shpreh shqetėsimin pėr aktivitetin e kėtyre strukturave kriminale paralele tė cilat nėn petkun e UNMIK janė duke tentuar ta realizojnė strategjinė e Qeverisė Serbe pėr Veriun e Kosovės”, thuhet mes tjerash nė komunikatė.
Po ashtu KMDLNJ, ėshtė shumė i shqetėsuese qė veprimet e tilla bėhen para syve tė Institucioneve tė Kosovės dhe misionit tė EULEX-it.
KMDLNj u bėnė thirrje institucioneve si Komunės sė Mitrovicės, Qeverisė dhe EULEX qė tė ndėrmarrin hapat e duhur ligjorė pėr tė parandaluar pėrshkallėzimin e situatės nė kėtė pjesė tė Kosovės.
Drejtusit e kėshtillit, konsiderojanė se veprimet e tilla janė nė funksion tė tėrheqjes sė vėmendjes nga problemi i madh i krimit tė organizuar dhe kontrabandės nė atė pjesė tė Kosovės, thuhet mes tjerash nė komunikatė.

Sllovenia do ta mbėshtesė Kosovėn nė synimet e saj
Presidentja Atifete Jahjaga do tė takohet sot me kryeministrin slloven Borut Pahor si dhe kryeparlamentarin Pavel Gantar nė kuadėr tė vizitės zyrtare nė Slloveni.
19.07.2011
Presidentja e Kosovės dje gjatė takimit me homologun Danillo Tyrk mori mbėshtetjen e Sllovenisė pėr vazhdimin e dialogut Prishtinė- Beograd si dhe procesin e integrimit tė Kosovės nė Bashkimin Evropian. Presidenti slloven ka thėnė se Sllovenia ėshtė e pėrkushtuar qė Kosova sa mė parė tė pėrfitojė nga procesi i liberalizimit tė vizave dhe tė jetė pjesė e BE-sė. Ndėrsa Jahjaga ka theksuar nevojėn e vazhdimit tė dialogut me Serbinė duke thėnė se Beogradin marrėveshjet e arritura mes palėve do tė ndikojnė nė lehtėsimin e jetės se qytetarėve tė tė dyja vendeve.

Mesiq: Bashkėpunimi rajonal shumė i rėndėsishėm
Ish-presidenti i Kroacisė, Stjepan Mesiq ka ftuar vendet e rajonit qė tė bashkėpunojnė pėr hir tė perspektivės evropiane.Pas takimit me kryeministrin Thaci, Mesiq ka thėnė se nė kėtė drejtim kėto vende duhet ta kenė pėrkrahjen e BE-sė.
19.07.2011
Mesiq ka shtuar se Serbia nuk duhet tė detyrohet ta njoh Kosovėn por ajo nuk duhet ta pengojė zhvillimin e saj. Ish presidenti kroat ka ftuar klasėn politike kosovare qė tė fokusohen mė shumė nė aspektin e zhvillimit ekonomik nė mėnyrė qė rinisė kosovare ti ofrohet perspektivė dhe punėsim. Mesiq aktualisht ėshtė duke u takuar me kryeparlamentarin Jakup Krasniqi. Ai po ashtu do tė marr pjesė nė njė takim tė pėrbashkėt me ish-presidentėt e Kosovės e tė Shqipėrisė Behxhet Pacolli,Rexhep Meidani dhe Alfred Moisiu ndėrsa nė mbrėmje, Mesiq, do tė promovojė librin e tij “Si u shkatėrrua Jugosllavia”.

E ardhmja e Kosovės ėshtė nė BE
Prishtinė, 19 korrik 2011
Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi ka pritur nė njė takim ish-presidentin e Kroacisė, Stjepan Mesiq, i cili mes tjerash theksoi se e ardhmja e Kosovės do tė jetė nė Bashkimin Evropian.
Mesiq ka dhėnė porosi se nė Kosovė duhet tė sundojė rendi dhe ligji, ndėrsa shprehu besimin se hapja e kufijve dhe lėvizja e lirė do tė shuajė ēdo motiv pėr luftėra tė reja nė rajon. “Evropa e bashkuar, nėse i bashkon tė gjitha resurset e saja, do tė luajė njė rol tė shumė tė rėndėsishėm pėr paqen dhe zhvillimin botėror”, ka thėnė ish-presidenti i Kroacisė. Sipas tij, ardhmja e Kosovės do tė jetė nė Bashkimin Evropian.
Kryekuvendari Jakup Krasniqi e falėnderoi ish presidentin Mesiq pėr kontributin e madh qė ka dhėnė ai dhe shteti i tij, si dhe pėr njohjen e shtetit tė Kosovės.
“Na vjen mirė qė Kroacia tanimė ėshtė anėtare e NATO-s. Gjithashtu Kroacia ėshtė nė prag tė futjes nė BE”, tha me kėtė rast Krasniqi.
Kryeparlamentari po ashtu shprehi mirėnjohje tė thellė pėr mbėshtetjen qė ka i dhėnė Kosovės shteti i Kroacisė nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė.
Gjatė kėtij takimi kryeparlamentari Krasniqi njoftoi ish-presidentin kroat edhe pėr situatėn politike nė tė cilėn po kalon Kosova dhe theksoi se rendi dhe ligji duhet tė sundojė nė Kosovė.

Krasniqi nuk tėrhiqet nga qėndrimi i tij pėr imunitetin
Prishtinė, 19 korrik 2011
Kryeparlamentari Jakup Krasniqi nuk ka lėvizur nga pozicioni i tij sa i pėrket ēėshtjes sė imunitetit tė deputetėve. Ai ka thėnė tė martėn se Kuvendi i Kosovės e ka tė qartė ēėshtjen e imunitetit dhe kush nuk e ka tė qartė, duhet t’i drejtohet pėr qartėsim Gjykatės Kushtetuese.
Kėto komente, Krasniqi i bėri pas mbledhjes sė Kryesisė sė Kuvendit, me ē’rast ka thėnė se Kuvendi ėshtė i gatshėm tė respektojė procedurat ligjore sa i pėrket ēėshtjes sė imunitetit. “Unė nuk dua tė hyjė mė as nė sqarime juridike, sepse juridike e kam dhėnė, as politike. Por politikisht pėr mua ėshtė qartė, deputetėt kanė imunitet. Kush nuk e ka tė qartė mund tė drejtohet dhe tė qartėsohet nga Gjykata Kushtetuese”, ėshtė shprehur Krasniqi.

Pacolli: Respektojmė luftėn e UĒK-sė,por edhe ndėrkombėtarėt
Zėvendėskryeministri i vendit, Behgjat Pacolli tha se Kosova e respekton luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, por i respekton edhe miqtė ndėrkombėtarė, e po ashtu edhe Kushtetutėn dhe ligjet.
19.07.2011
Por, i pyetur nėse duhet t’iu merret imuniteti ish pjesėtarėve tė UĒK-sė qė janė deputet tė Kuvendit, Pacolli nuk pranoi tė komentoi, duke thėnė se kjo nuk ėshtė e tij. Kėto komente Pacolli i bėri pas takimit me ish presidentin kroat Stjepan Mesic.

Nė Prishtinė sot shėnohet dita e shtetėsisė sė Malit tė Zi
Shoqata e Malazezėve tė Kosovės pėr herė tė parė do tė organizojė tė martėn njė manifestim nė Prishtinė, me rastin e 13 Korrikut, ditės sė shtetėsisė sė Malit tė Zi. Kjo shoqatė ka bėrė tė ditur se ky manifestimi do tė shėrbejė edhe si urė lidhėse midis shqiptarėve dhe malazezėve tė Kosovės, por edhe midis dy shteteve, Kosovės dhe Malit tė Zi.
19.07.2011
Nė orėn 13:00, nė Teatrin Kombėtar organizohet tryeza e rrumbullakėt me temėn “Rėndėsia e 13 korrikut pėr Malin e Zi...”, ndėrsa nė mbrėmje do tė ketė koncert dhe koktej pėr tė ftuarit. Ndėrsa tė mėrkurėn, delegacioni i kryesuar nga kryetari i Shoqatės sė Malazezėve tė Kosovės, Slobodan Vujicic, do tė vizitoj komunėn e Decanit dhe mė pas do tė vendosė kurora lulesh te varri i poetit Radovan Zogovic.
Vujicic ka bėrė tė ditur se do tė kėrkojė nga qeveria e Kosovės dhe ajo e Malit tė Zi qė ēdo shtator tė organizojė “mbrėmje poetike” nė shenjė kujtimi pėr poetin Zogovic. Ai ka thėnė po ashtu se do tė kėrkojė nga autoritetet nė Prishtinė qė rruga e cila dikur mbante emrin e poetit Radovan Zogovic, pėrsėri tė emėrohet sipas tij.

....veēuam:
Zvogėlimi i flamurit shkakton shqetėsime nė Tiranė dhe Prishtinė
19 Jul 2011
Miratimi i Ligjit tė pėrdorimit tė simboleve kombėtare nga Parlamenti i Maqedonisė, nė bazė tė sė cilit flamur i bashkėsive tė tjera qė jetojnė nė Maqedoni mund tė pėrdoret vetėm nė komunat ku jetojnė mė shumė se 50 pėr qind e qytetarėve tė asaj bashkėsie, por me njė format mė tė vogėl (sa dy tė tretat e flamurit maqedonas) jo vetėm qė nėnēmon flamurin shqiptar, por shkel mbi parimet evropiane.
Ekspert i ēėshtjeve ndėrkombėtare, Lysien Bashkurti thotė pėr “Lajm” se miratimi i njė ligji me njė format tė tillė ndikon shumė nė marrėdhėniet midis identiteteve nė rajonin e Ballkanit, ndaj, siē thotė ai, ky ligj nuk ėshtė nė frymėn evropiane. “Baza e rikonstituimit dhe funksionimit tė shtetit nė Maqedoni bazohet nė multietnicitet. Kjo do tė thotė se identitetet etnike duke pėrfshirė gjuhėn, kulturės, besimin, traditat, simbolet lypet tė jenė tė barabarta. Evropa ngrihet mbi diversitetin e identiteteve tė barabarta. Nuk ka dhe nuk pajtohet parimi evropian me diskriminimin dhe diferencimin etnik. Kur them me dallimin e diferencimit etnik kjo ėshtė nė tėrė shumėllojshmėrinė e vet si definicion. Nė pėrgjithėsi Evropa nuk njihet si kontinent i kombeve tė mėdha dhe i kombeve tė vegjėl, Evropa nuk ėshtė njė shtet evropian, Evropa ėshtė bashkim i kombeve dhe identiteteve tė lira dhe tė barabarta”, thotė Bashkurti. Ai mendon se miratimi i ligjeve qė pėrmbajnė elementė tė diferencimit dhe tė diskriminimit nuk ėshtė nė tė mirė tė bashkė ekzistencės multietnike, tė rritjes sė besimit tė komuniteteve etnike. “Gjykoj se miratimi i kėtij ligji nė kėtė format, qė cenon barazinė e identiteteve ėshtė ende larg standardeve evropiane”, tha Bashkurti.
Ndėrsa, Glauk Konjufca, deputet i “Vetėvendosjes” thotė pėr “Lajm” se miratimi i kėtij ligji qė fyen flamurin kombėtar shqiptar tregon kompleksin e maqedonasve ndaj qytetarėve shqiptar. “Sipas shtetit maqedonas, qytetari shqiptar ėshtė tri herė mė pak i rėndėsishėm. Kjo tregon diskriminimin e madh qė I bėhet shqiptarėve nė Maqedoni, diskriminim qė ndodh nė ēdo fushė. Ky veprim tregon se shqiptarėt janė qytetarė tė dorės sė dytė, pėr tė mos thėnė tė dorės sė tretė”, thotė Konjufca, duke shtuar se nė kėtė rast kemi njė megalomania tė shtetit maqedonas ndaj qytetarėve shqiptarėve.
Flamuri shqiptar i tejkalon kufijtė politik tė shumė shteteve. Ėshtė njė flamur qė pėrfaqėson njė identitet etnik qė simbolizon Republikėn e Shqipėrisė, qė simbolizon vlerat etnike tė Kosovės, tė shqiptarėve nė Maqedoni, nė Luginėn e Preshevės, nė Shqipėrinė Jugore deri nė Ēamėri, nė rreth 300 fshatra nė Kalabri tė Italisė, ėshtė njė simbol i identitetit nė njė kontinuitet mbi njė mijė vjeēar qė ekziston. Sipas Bashkurtit nė njė shoqėri multietnike siē ėshtė Maqedonia, ky ligj do tė pėrballet me sfida tė mėdha nė zbatimin e tij nė terren. (lajm)/V.I./Liria/ereniku.net/


Lajmet
- E shtune dhe e dielė, 16 dhe 17 korrik, 2011

Proteste Per Mbrojtjen dhe Ruajtjen e Vlerave te Luftes se UCK-se
E hėnė, July 18 · 1:00pm - 3:00pm
Vendi
47th Street and 1st Ave, in front of UN
KOMUNITETI SHQIPTAR NĖ SHBA ORGANIZON PARA SELISĖ SĖ OKB-SĖ NĖ NJU JORK PROTESTĖ PĖR MBROJTJEN DHE RUAJTJEN E VLERAVE TĖ LUFTĖS SĖ UĒK-SĖ

Nė kėtė protestė do tė kėrkohet:

- Tė ndalen proceset e montuara kundėr ish-ushtarėve tė UĒK-sė

- Tė lirohen tė burgosurit tė cilėt po vuajnė dėnimin e tyre vetėm pse kanė qenė luftėtarė tė lirisė

- Tė pėrshpejtohet rigjykimi ndaj Ramush Haradinajt dhe bashkėluftėtarėve tė tij dhe tė rikonfirmohet pafajėsia

- Tė bėhen veprime konkrete duke i bėrė presion Serbisė pėr kthimin e pengjeve tė luftės

- Tė arrestohen tė gjithė kriminelėt serb qė kanė bėrė krime nė Kosovė dhe qė sote sillen tė lirė nėpėr Serbi dhe Kosovė

Protesta do tė mbahet ditėn e Hėnė, mė 18 Korrik 2011, para selisė sė OKB-sė, 47 rrugė dhe avenunė e I-rė ( 47 Str. - 1st Ave.), duke filluar prej orės 1:00 deri nė ora 3:00 tė pasdites.

Ftohen tė gjihtė bashkatdhetarėt qė tė marrin pjesė nė kėtė protestė, sepse njė pjesėmarrje sa mė dinjitoze, ėshtė edhe njė shprehje e vendosmėrisė sonė pėr t’i treguar botės se lufta e UĒK-sė ishte njė luftė e drejtė pėr liri dhe pavarėsi tė Kosovės dhe se mbajtja nėpėr burgje dhe etiketimi i luftėtarėve tė lirisė ėshtė njė e padrejtė e madhe qė i bėhet jo vetėm atyre qė dhanė gjithēka patėn nga vetja, por edhe luftės dhe sakrificės sonė.
/Kėshilli organizativ/


Lajmet
- E premte, 15 korrik, 2011

Dell: Krasniqin e largon vetėm populli
15.07.2011
Ambasadori amerikan nė Kosovė, Christopher Dell, ėshtė pajtuar me deklaratėn e kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, se largimin e njerėzve nga politika nė shtetet demokratike e bėjnė vetėm qytetarėt e vendit pėrmes votės sė lirė.
“Largimin e kryetarit tė Kuvendit, Krasniqi, nga pozita qė ka, mund ta bėjė vetėm populli pėrmes votės”, ka deklaruar Dell pėr “Jeta nė Kosovė”.

Australia mbėshtet Kosovėn
Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, ka thėnė se pavarėsia e Kosovės ėshtė faktor paqeje dhe stabiliteti nė rajon, dhe se ėshtė e rėndėsishme pjesėmarrja dhe anėtarėsimi i Kosovės nė organizatat dhe institucionet ndėrkombėtare dhe shtimi i njohjeve tė reja pėr vendin.

Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, nė pėrmbylljen e vizitės sė tij tri ditore nė Bruksel, sot u takua me komisionarin e Bashkimit Evropian pėr Zgjerim , Stefan Fuele.
Gjykata Supreme e vėrtetoi dėnimin e Nexhat Dacit pėr shpėrdorim tė detyrės si dhe dėnimet e shqiptuara. Gjykata supreme e ka modifikuar aktgjykimin e shkallės sė parė vetėm pėr arsye formale pėr sa i pėrket kontributit tė Ahmet Alishanit, dhe i ka rishkruar pjesėt pėrkatėse tė dispozitivit, deri sa u vėrtetua cilėsimi i kontributit tė Ahmet Alishanit si ndihmė nė shpėrdorim tė detyrės tė kryer nga Nexhat Daci. Po ashtu, Gjykata Supreme i urdhėroi tė pandehurit qė bashkėrisht t’ia kompensojnė Kuvendit shumėn prej 1.540 Euro pėr dėmin e shkaktuar me kėto vepra penale. Ndalimi pėr Nexhat Dacin qė tė ushtrojė funksione publike u anulua.

Ministri Hoxhaj kėrkon njohje nga Egjipti
Me ftesė tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, nė Kosovė po qėndron njė delegacion i gjerė i gazetarėve dhe pėrfaqėsuesve tė tjerė tė shoqėrisė civile nga Egjipti.

Tahiri-Gentilini analizojnė rrjedhat e dialogut
15.07.2011
Zėvendėskryeministrja e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, Edita Tahiri, priti pėrfaqėsuesin e posaēėm tė Bashkimit Evropian nė Kosovė, Fernando Gentilini.
Nė kėtė takim ėshtė diskutuar dhe analizuar rrjedhat e dialogut. Nė takim janė vlerėsuar marrėveshjet tė raundit tė kaluar dhe ėshtė biseduar edhe pėr pėrgatitjet pėr raundin e gjashtė tė bisedimeve qė do te mbahen mė 20 dhe 21 korrik. Zėvendėskryeministrja, Tahiri, shprehu gatishmėrinė e Qeverisė qė tė punohet pėr zgjidhje evropiane, nė kuadėr tė katėr fushave tė ardhme, telekomunikacion, energji, tregtia e lirė, dhe kadastra. Ajo ka theksuar se do tė mund tė bisedohet edhe pėr bashkėpunimet rajonale dhe heqjen e pengesave qė Serbia deri tani i ka bėrė Kosovės nė kėtė drejtim.


Lajmet
- E enjte, 14 korrik, 2011

...trup e trup:
- Ligji pėr vlerat e luftės procedohet tė mėrkurėn e ardhshme
- SHBA, shkatėrrohet rrjeti i drogės
- Njė gjykatė federale e Bruklinit nė Nju Jork ngriti akuza kundėr 37 pjesėtarėve dhe bashkėpunėtorėve tė njė rrjeti ndėrkombėtar tė drogės, qė sipas Departamentit Amerikan tė Drejtėsisė, drejtohej nga shqiptarė me banim nė Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Evropė.
- FSK-ja pjesė e marshit nė Holandė
- Kurti: Niveli i Thaēit trishtues, Tahiri megalomane
- Opozita kėrkon pezullimin e bisedimeve me Serbinė
- Krasniqi: Qytetarėt pėrcaktojnė fatin e atyre qė merren me politikė
- QRK kritikon Rektoratin dhe Ministrinė e Arsimit
- Shqiptarėt ortodoks tė asimiluar dhe tė harruar nė Maqedoni
- SHBA, shkatėrrohet rrjeti i drogės

..informacione te hapura:
FSK-ja pjesė e marshit nė Holandė
Prishtinė, 14 korrik 2011
Njė njėsit i specializuar i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK) prej 10 ushtarėve dhe njė oficeri, do tė marrin pjesė nė njė marshim i cili do tė mbahet nė qytetin Nijmegen tė Holandės nga data 17 deri mė 23 korrik.
Ky ėshtė edicioni i 95-tė i kėtij marshi tė gjatė 40 km dhe i cili ka karakter ndėrkombėtarė. Nė kėtė marshim katėrditorė, do tė marrin pjesė mbi 5 mijė ushtarė, pėrfaqėsues tė shumė shteteve tė ndryshme.
Pjesėtarėt e FSK-sė sė bashku me ushtarėt e tjerė do tė marshojnė ēdo ditė nga 40 km, pėr 4 ditė me radhė, kurse mė tė mirėt do tė nderohen me medalje.

Kurti: Niveli i Thaēit trishtues, Tahiri megalomane
Prishtinė, 14 korrik 2011
Deputeti i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, disa herė ka dalė nė foltore pėr t’u pėrballur me kryeministrin Hashim Thaēi dhe zėvendėskryeministren Edita Tahiri. Pėr tė parin ka thėnė se ka nivel intelektual dhe kulturor trishtues dhe pikėllues, ndėrsa pėr tė dytėn ka thėnė se ka mospėrputhje mes dijes dhe menēurisė.

Opozita kėrkon pezullimin e bisedimeve me Serbinė
Dialogu me Beogradin u shndėrrua nė temė tė nxehtė debati parlamentar ndėrmjet qeverisė dhe tri partive kryesore parlamentare. Nė seancėn e jashtėzakonshme, opozita kėrkoi ndėrprerjen e bisedimeve me Serbinė ndėrsa kryeministri Hashim Thaēi e cilėsoi kėtė, kėrkesė pėr izolim ndėrkombėtar.
14.07.2011
Opozita nė Kuvendin e Kosovės, thotė se konkluzionet e arritura nė Bruksel nė dialogun Kosovė- Serbi, e dėmtojnė sovranitetin e Kosovės prandaj i ka propozuar Kuvendit qė nė fund tė debatit tė votoj pėr pezullimin e bisedimeve. Nė emėr tė tė tri grupeve kuvendare qė kanė kėrkuar mbajtjen e seancės sė sotme tė jashtėzakonshme, LDK, Vetėvendosje dhe AAK, kėtė propozim- rekomandim e ka paraqitur shefi i grupit Kuvendar tė LDK-sė Ismet Beqiri.
Ndėrsa duke folur nė emėr tė LDK-sė, Beqiri ka thėnė se bisedimet duhet tė fillojnė tek pasi tė pėrgatitėn mirė sipas njė platforme tė miratuar nė Kuvend dhe se pastaj ēdo marrėveshje tė ratifikohet nė Kuvend. Ndėrsa kryeministri Hashim Thaēi tha se pezullimi i dialogut ėshtė thirrje pėr izolim tė Kosovės.
Mė tutje, Thaēi ka folur edhe pėr aspekte tė veēanta tė konkluzioneve, ndėrsa ka shtuar se bisedimet janė zhvilluar nė nivele ndėrshtetėrore pėr gjetjen e zgjidhjeve pėr probleme praktike. Gjatė debatit nė vazhdim janė zhvilluar edhe shumė polemika, tė kryeministrit Thaēi me deputetėt opozitar, sidomos me shefin e grupit parlamentar tė LDK-sė Ismet Beqiri dhe me deputetin e Vetėvendosjes Albin Kurti, por pėrgjithėsisht pėr ēėshtje qė dilnin jashtė temės sė debatit. Nė debat ėshtė pėrfshirė edhe shefja e delegacionit tė Kosovės Edita Tahiri, por vetėm pasi ėshtė kritikuar nga Kurti.
Ndryshe nga opozita deputetėt e pozitės i kanė dhėnė mbėshtetje dialogut dhe konkluzioneve tė arritura nė Bruksel, duke i vlerėsuar si hap i normalizimit tė raporteve mes dy vendeve. Njė vlerėsim i tillė ka ardhur edhe nga deputeti i SLS-sė, Petar Miletiq, partia e sė cilit ėshtė pjesė e koalicionit qeverisės.

Krasniqi: Qytetarėt pėrcaktojnė fatin e atyre qė merren me politikė
Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, pas kthimit nga Brukseli, deklaroi se ēėshtja e imunitetit tė deputetėve ėshtė mirė e pėrcaktuar me Kushtetutė dhe ligjet, ndėrsa deklaratat e ambasadorit amerikan Kristofer Dell i sheh si tentim pėr tė ikur nga problemet reale dhe konkrete nė Kosovė.
14.07.2011
Nė njė konferencė pėr media tė enjten, Krasniqi theksoi se sundimi i rendit dhe ligjit nuk ka alternativė dhe duhet tė vazhdohet tė ndiqet rruga qė pėrcakton Kushtetuta dhe ligjet. “Deputetėt edhe nė Parlamentin e Bashkimit Evropian nuk kanė fuqi ekzekutive, por kėrkesa e tyre ėshtė qė sundimi i rendit dhe ligjit dhe respektimi i ligjit nuk ka alternativė, ne jemi duke e bėrė kėtė”, ka thėnė Krasniqi.

QRK kritikon Rektoratin dhe Ministrinė e Arsimit
Prishtinė, 14 korrik 2011
Qendra pėr tė Rinjtė e Kosovės drejtoi njė varg akuzash ndaj Rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės dhe Ministrisė sė Arsimit rreth shpalljes sė konkursit pėr pranimin e studentėve tė rinj nė UP.

..veēuam:
Shqiptarėt ortodoks tė asimiluar dhe tė harruar nė Maqedoni
Shkup, 14 korrik 2011
Shqiptarėt ortodoks nė Maqedoni janė njė komunitet qė nuk njihet zyrtarisht edhe pse ata janė realitet dhe realiteti rreth tyre ėshtė njė ēėshtje e heshtur.
Janė nė numėr tė vogėl apo simbolik ata qė deklarohen se janė shqiptarė, mirėpo me fe ortodokse. Branko Manolovski ėshtė shqiptari ortodoks, njė patriot dhe atdhetar qė pėr agjencinė e lajmeve INA rrėfen historinė dhe tė vėrtetėn e sotme pėr ortodoksėt, rrėnjėt dhe shuarja e tyre. Fshatrat e Rekės sė Gostivarit janė zonat e populluara dikur me shumicė popullėsi shqiptare me fe ortodokse, por edhe vendbanime nė pjesėn juglindore tė Maqedonisė.
Manolovski bėn tė ditur se pas pushimit serb nga viti 1913 filloi edhe asimilimi dhe presioni ndaj shqiptarėve ortodoks tė kėtyre trevave pėr tė ndryshuar mbiemrat e tyre.
”Familjes sonė iu imponua mbiemri Tanasheviq, kurse familjes se katėr vėllezėrve tė Josif Bagerit, - Simonit, Todorit, Mihailit dhe Manailit, - qė jetonin po nė kėto hapėsira, iu imponua mbiemri Jovanoviq, meqė Babai i Josifit dhe i vėllezėrve tė tij quhej Jovan, i biri i Nikollės.
Mbiemrin Tanasheviq u detyrua ta mbaj edhe djali i Dhimitrit, gjegjėsisht Babai im, Manojli, i cili lindi nė vitin 1903 dhe rrojti deri nė vitin 1983”, thekson pėr agjencinė INA, Manolovski.
Sipas tij, janė akademikė, personalitete tė mirėnjohura tė fushave tė ndryshme tė politikės, letėrsisė, artit dhe fushave tė tjera qė janė shqiptarė ortodoks, mirėpo ata deklarohen publikisht se janė maqedonas.
Ish Kryetari i Akademisė se Shkencave tė Maqedonisė, Mateja Matevski ėshtė shqiptarė. ”Akademiku i shquari Matevski vazhdon tė heshtė se prindėrit e tij ishin shqiptarė. Do tė bėnte gjynah nėse do tė thoshte se ata ishin tjetėr soj. Kisha njė shok timin tė ngushtė nė shkollėn 8-vjeēare nė Gostivar. Me te flija nė tė njėjtėn dhomė nė konvikt. Emrin e ka Gligor Jovanovski, i cili tani ėshtė anėtar i Akademisė se Shkencave tė RM-sė. I njihja prindėrit e tij – qė tė dy shqiptarė. Dhe vetėm para 6 vitesh mėsova se ky shoku im ėshtė stėrnip i Josif Bagerit, pra, djali i Isaisė ishte djal i Manojlit, e ai ishte vėllai i Josifit”, nėnvizon Manolovski.
Historianėt dhe gjeografėt shqiptarė nė Maqedoni nuk meren akoma me studimin e detajuar tė origjinės dhe shpėrndarjes sė shqiptarėve ortodoks. Rėnia e martesave midis familjeve ortodokse shqiptare, migrimi i brendshėm dhe zonat e izoluara kanė bėrė shumė familje tė shpėrngulen nė qendra tė mėdha dhe tė asimilohen brez pas brezi. Njė pjesė e kėtyre familjeve kanė qenė tė detyruar qė tė ndryshojnė identitetin e tyre kombėtar nga presionet e regjimeve nė tė kaluarėn.
Njė nga emrat e dalluar gjatė historisė nga shqiptarėt ortodoks ėshtė Josif Bageri, i lindur nė Nistrovė tė Rekės, nė vitin 1870, nė njė familje e shquar pėr atdhedashurinė e saj, por i njohur si njė nga atdhetarėt dhe intelektualėt e dalluar shqiptarė tė periudhės sė Rilindjes Kombėtare. Pėr herė tė parė nė Shkup sė shpejti pritet tė ngritet busti i tij nė pjesėn qendrore tė kryeqendrės.
(N.P/INA)/14 Jul 2011/V.I./ereniku.net/

SHBA, shkatėrrohet rrjeti i drogės
14/07/2011 15:00
Njė gjykatė federale e Bruklinit nė Nju Jork ngriti akuza kundėr 37 pjesėtarėve dhe bashkėpunėtorėve tė njė rrjeti ndėrkombėtar tė drogės, qė sipas Departamentit Amerikan tė Drejtėsisė, drejtohej nga shqiptarė me banim nė Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Evropė. Akuzat ndaj tyre jane ato te trafikimit te kokaines e marijuanes. Nga bastisjet ne 7 banesa qe i perkisnin pjesetareve te bandes, u sekuestruan 18 arme zjarri dhe qindra fisheke.
Sipas autoriteteve amerikane, shumica e tė pandehurve u arrestuan nė Nju Jork, Nju Xhersi, Kolorado dhe Florida. Dy prej tyre ishin ndaluar muajin qe shkoi. Disa prej tė tjerė janė tashmė nė burg pėr krime tė mėparshme. Njeri nga drejtuesit e rrjetit u arrestua ne shqiperi, dhe sipas "Wall Street Journal", e drejtonte skemen nga burgu ku vuante denimin 5-vjecar duke perdorur telefone celulare dhe blackberrys te futur fshehurazi.
Shtetet e Bashkuara kanė kėrkuar ekstradimin e tij.Personat e arrestuar dolėn para njė gjykatėsi pėr t'ju komunikuar akuzat.Sipas aktakuzės tė paraqitur sot nga autoritetet amerikane, rrjeti pėrfshin disa familje shqiptare tė lidhur me qindra punetorė dhe klientė nė tre kontinente.Ky rrjet, i cili vepronte prej mė shumė se njė dekade, thuhet nė njė njoftim tė Departamentit tė Drejtėsisė, mendohet se ėshtė pėrgjegjės pėr importimin dhe shpėrndarjen e dhjetėra mijėra kilogramėve marihuanė nga Kanadaja dhe Meksika, sasi tė konsiderueshme tė MDMA-sė nga Hollanda dhe Kanadaja, qindra kilogramėve kokainė nga Meksika, Kolumbia, Venezuela dhe Peruja, si dhe sasi tė mėdha pilulash, si oksikodonė.
Droga shpėrndahej nė vende tė ndryshme tė Shteteve tė Bashkuara, duke pėrfshirė Nju Jorkun, Kaliforninė, Xhorxhian, Koloradon dhe Floridėn, si dhe nė Kanada dhe Evropė. Sipas aktakuzės dhe materialeve tė tjera gjyqėsore tė paraqitura nga qeveria, hetimi katėr-vjeēar zbuloi se shumica e marihuanės kontrabandohej nga Kanadaja dhe Meksika e fshehur nė rimorkio traktorėsh, zakonisht nga 50 kilogramė pėr ngarkesė, ndonjėherė edhe nga 600 kilogramė.Nėse shpallen fajtorė, tre krerėt e dyshuar tė rrjetit, Gjavit Thaqi, Arif Kurti dhe Gjevelin Berisha, pėrballen minimumi me njė dėnim tė detyrueshėm prej 25 vitesh burg dhe njė dėnim maksimal me burgim tė pėrjetshėm.


Lajmet
- E mėrkurė, 13 korrik, 2011

Ligji pėr vlerat e luftės procedohet tė mėrkurėn e ardhshme
Prishtinė, 13 korrik 2011
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka thėnė se janė duke u finalizuar detajet e fundit tė ligjit pėr vlerat e luftės dhe se shumė shpejt ai do tė procedohet nė Kuvend.

Anulohet protesta e grevistėve
Prishtinė, 13 korrik 2011
Veteranėt e luftės sė UĒK-sė, tė cilėt kanė hyrė nė ditėn e pesėdhjetė e dytė tė grevės para objektit tė Qeverisė sė Kosovės, pas njė takimi me kryeministrin e Kosovės, Hashim Thaēi, kanė anuluar protestėn e paralajmėruar pėr ditėn e premte.

Buhler mbėshtet rotacionin nė polici
Mitrovicė, 13 korrik 2011
Kryetari i komunės sė Mitrovicės, Avni Kastrati dhe komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler kanė diskutuar gjatė njė takimit tė mėrkurėn pėr gjendjen e sigurisė nė kėtė komunė, situatėn nė veri pas problemeve dhe reagimeve lidhur me rotacionin e komandantėve tė stacioneve tė policisė nė veri.

Thaēi: Raportet me SHBA dhe BE, t’i ruajmė si sytė e bal
Prishtinė, 13 korrik 2011
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka bėrė thirrje pėr ruajtjen e raporteve tė mira dhe miqėsore me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimin Evropian. Kreu i ekzekutivit tė vendit tė mėrkurėn nė konferencėn pėr media nuk ka dashur tė flasė gjatė rreth ēėshtjes sė imunitetit tė deputetėve qė janė nėn hetime dhe as pėr qėndrimin e kryeparlamentarit Jakup Krasniqi, por ka thėnė se raportet me SHBA-tė dhe BE-nė duhet tė ruhen si sytė e ballit. Ai ka mohuar tė ketė ndonjė letėr nga ana e Kuvendit sa i pėrket ēėshtjes sė imunitetit tė deputetėve, ndėrkohė nuk ka dashur t’i komentojė as letrėn e kryeparlamentarit Krasniqi, as deklaratat e ambasadorit amerikan Kristofer Dell.
Thaēi: Qeveria nuk interferon nė punėn e Kuvendit
“Qeveria, e rikonfirmoj, nuk interferon nė punėn e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, ėshtė nė autoritetin e Kuvendit tė Kosovės tė marrė vendimet pėrkatėse pėr ēėshtje tė caktuara, ndėrsa Qeveria ėshtė ekzekutivi dhe pushtetet janė tė ndara, prandaj mos kėrkoni nga unė sot qė tė komentoj deklaratat e askujt”, ka thėnė Thaēi. Kryeparlamentari Jakup Krasniqi tė martėn ka paraqitur njė letėr para anėtarėve tė Kryesisė rreth ēėshtjes sė imunitetit, nė tė cilėn thuhet se Kuvendi nuk mund tė marrė veprime tė tilla, por ėshtė Qeveria ajo qė e ka njė tė drejtė tė tillė edhe me Kushtetutė.

Hoxhaj kėrkon udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave
Bruksel, 13 korrik 2011
Ministri i Punėve tė Jashtme i Kosovės, Enver Hoxhaj gjatė njė fjalimi tė mbajtur nė Komisionin pėr Politikė tė Jashtme tė Parlamentit Evropian, ka kėrkuar nga Brukseli qė Kosova tė mos mbetet njė shtet i harruar nė zemėr tė Evropės.
Nė ditėn e parė tė vizitės nė Bruksel, ministri Hoxhaj, ka zhvilluar takime me pėrfaqėsues tė lartė tė institucioneve tė BE-sė, si dhe i ėshtė drejtuar me njė fjalim Komisionit pėr Politikė tė Jashtme tė PE-sė.
Ai i ka njoftuar anėtarėt e Komisionit pėr Politikė tė Jashtme tė PE-sė me proceset aktuale dhe progresin e vazhdueshėm brenda Kosovės, ndėrsa ka kėrkuar shpejtin nė procesin e liberalizimit. “Nėse brenda kėtij viti ne nuk do tė marrim udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave, ky do tė ishte mesazhi mė negativ pėr qytetarėt e Kosovės. Ne jemi qytetarėt e vetėm nė rajon qė nuk kemi tė drejtėn e lėvizjes pa viza nė Evropė. Do tė ishte shumė keq nėse pėrēohet mesazhi se kosovarėt janė popull i harruar. Prandaj, ne kėrkojmė udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave, nė mėnyrė qė tė vazhdojmė pėrmbushjen e standardeve evropiane”, ka thėnė Hoxhaj.
Ministri ka shprehur pėrkushtimin e plotė tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr vazhdimin e reformave tė gjithėmbarshme, duke e veēuar angazhimin prioritar pėr zhvillimin ekonomik tė vendit.
“Por, nėse shteti i Kosovės ėshtė i vetmi vend qė ėshtė i pėrjashtuar nga iniciativat dhe mekanizmat rajonal dhe evropian, ky ambient nuk ėshtė ambienti mė i mirė pėr tė zhvilluar biznes. Ne jemi duke operuar si njė ishull i izoluar nga rajoni dhe Evropa. Prandaj, kėrkojmė ndihmėn tuaj qė sa mė shpejt, brenda kėtij viti, Republika e Kosovės tė ketė marrėdhėnie kontraktuale, marrėdhėnie tregtare me Bashkimin Evropian. Kjo do tė ishte njė ndihmė shumė e madhe dhe e drejtpėrdrejt nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės”, ka thėnė Hoxhaj.
Ministri i Punėve tė Jashtme tė Kosovės, gjatė ditės, ka zhvilluar njė takim tė veēantė edhe me raportuesen pėr Kosovėn nė Parlamentin Evropian, Ulrike Lunaēek, me ē’rast kanė biseduar pėr perspektiven evropiane tė Kosovės, dhe mėnyrat e pėrshpejtimit tė kėtij procesi. Hoxhaj dhe eurodeputetja austriake, kanė diskutuar edhe pėr mėnyrat e pėrmbushjes sa mė tė shpejtė tė kritereve pėr liberalizimin e vizave, duke u pajtuar se Kosova duhet tė marrė gjatė kėtij viti, udhėrrėfyesin dhe tė vendos marrėdhėnie kontraktuale me BE-nė.
Ndėrkaq, gjatė takimit me Eduard Kukan, kryesues i delegacionit tė PE-sė nė marrėdhėniet me Shqipėrinė, Kosovėn, Bosnjėn dhe Hercegovinėn, Malin e Zi dhe Serbinė, Ministri Hoxhaj e ka falėnderuar atė pėr mbėshtetjen qė i ka dhėnė rajonit dhe Kosovės nė tė gjitha proceset progresive tė viteve tė fundit.
Hoxhaj, e ka njoftuar eurodeputetin sllovak pėr progresin nė Kosovė, duke kėrkuar vazhdimin e mbėshtetjes sė z. Kukan pėr avancimin e shpejtė tė proceseve integrues tė Kosovės nė mekanizmat e BE-sė, duke filluar qė nga liberalizimi i vizave pėr qytetarėt e Kosovės. Nė anėn tjetėr, Eduard Kukan ka thėnė se Kosova ka perspektivė evropiane, duke shtuar se Kosova duhet tė ketė trajtimin e njėjtė me shtete tjera tė rajonit edhe sa i pėrket liberalizimit tė vizave.
“Pajtohem qė qytetarėt e Kosovės nuk po trajtohen njėjtė si qytetarėt e tjerė tė Ballkanit, sa i takon procesit tė liberalizimit tė vizave. Nė kėtė aspekt, BE-ja duhet tė bėjė mė shumė. I bėjmė thirrje Komisionit Evropian qė mos tė humbas kohė, por tė fillojė dialogun pėr procesin e liberalizimit tė vizave me Kosovėn dhe tė jap udhėrrėfyesin pėr kėtė proces”, tha Kukan.
Ministri Hoxhaj ka pasur njė drekė punė edhe me Pierre Mirel, drejtor pėr Ballkanin Perėndimor nė KE, gjatė tė cilės ėshtė diskutuar pėr ēėshtje konkrete qė lidhen me proceset integruese tė Kosovės nė strukturat e Bashkimit Evropian, duke pėrfshirė edhe procesin e liberalizimit tė vizave pėr qytetarėt e Kosovės.
Ministri i Punėve tė Jashtme tė Kosovės, gjatė vizitės dy ditore nė Bruksel, do tė ketė edhe disa takime me ministra tė Punėve tė Jashtme tė shteteve qė ende nuk e kanė njohur Kosovėn, si dhe me diplomatė tė tjerė tė akredituar nė Bruksel.

Peticion pėr Piramidėn
13/07/2011
Mijėra arkitektė dhe intelektualė, jo vetėm kanė kundėrshtuar pėrmes njė peticioni prishjen e godinės sė Piramides, por kanė kėrkuar qė fjala e tyre si ekspertė tė dėgjohet nga qeveritarėt. Edhe tė rinjte janė bere pjese e ketij debati gjate diskutimeve ne rrjetin social Facebook. Mbi 11 mije te rinj jane solidarizuar per mosprishjen e kesaj godine .
“Nuk mund te kete njerez me arsye normale qe do te pranojne rrezimin e piramides”, thotė publicisti Ardian Klosi.
Por ndersa arkitektet jane shprehur njezeri permosprishjen e Qendres Kulturore Ndėrkombėtare “Pjeter Arbnori”, publicistet dhe gazetaret, e cilesojne vendimin per prishjen e kesaj godine si teke te qeveritareve.
“Kjo ėshtė njė tekė ose ndoshta mė shumė se kaq. Kjo ėshtė njė aferė e madhe ku individė tė ndryshėm mund tė pasurohen, kurse kultura varfėrohet”, thotė Klosi.
Publicistet dhe intelektuale mendojne se prishja e Piramides eshte nje hap i pavend dhe nje vendim aspak transparent.
“Shpejtėsia me tė cilėn po merret ky vendim ėshtė paksa jashtė normave dhe nuk po respektohen procedurat normale tė njė demokracie”, thotė gazetari Erjon Tase.
Arkitetet dhe intelektualet, por edhe te rinjte mendojne se nje vendim i tille i perket gjithe shqiptareve e per me teper kryeqytetasve. Specialistet kerkojne qe kjo godine te mos shkaterrohet, pasi vlerat e saj arkitekturore jane te medha.

Rama: Ndėrkombėtarėt tė reagojnė
13/07/2011
Kryetari socialist Edi Rama, nė njė dalje pėr mediat, pėr herė tė parė pas vendimit tė fundit tė Kolegjit Zgjedhor pėr Tiranėn, u shpreh se shteti i kapur pėr interesa tė pushtetit tė vjedhur, e ka nxjerrė Shqipėrinė nga binarėt e Europės.

Lezhė, dy tė vrarė
13/07/2011
Njė ngjarje e rėndė ėshtė regjistruar gjatė orėve tė mbrėmjes nė fshatin Kallmet, nė vendin e quajtur Rruga e Dilicės.
Dy persona kanė mbetur tė vdekur si pasojė e gjuajtjes me armė gjahu. Viktimat quhen Preng Brunga dhe Pjetėr Pjetri. Ngjarja ka ndodhur rreth orės 20:00. Preng Brunga dhe Pjetėr Pjetri, pėrkatėsisht tė moshave 55 dhe 50 vjeē janė konfliktuar me njėri-tjetrin. Si shkak i kėtij konflikti, sipas burimeve nė vendngjarje por edhe policisė, ka qenė njė konflikt pronėsie.
Dy personat banonin pranė njėri-tjetrit ndėrsa po sipas burimeve jozyrtare mėsohet se konflikti ka qenė mė i hershėm dhe gjatė tė martės thjeshtė ėshtė ripėrsėritur, por me pasoja fatale. Sherri nuk ka mbetur vetėm nė nivel fjalėsh pasi dy personat kanė marrė armėt e gjahut.
Fillimisht, sipas burimeve policore, u mėsua se dy personat kishin gjuajtur njėri-tjetrin ndėrsa pas hetimeve tė mėvonshme, tė njėjtat burime konfirmojnė se rrjedha e ngjarjes mund tė jetė ndryshe. Pasi fillimisht ka qenė Pjetėr Pjetri i cili ka vrarė me armė Preng Brungėn, ndėrsa mė pas i biri i viktimės, 21-vjeēari Ylli Brunga, ka gjuajtur mbi vrasėsin e babait tė tij, Pjetėr Pjetrin.
Fillimisht Pjetri ėshtė nisur pėr nė spital nė gjendje tė rėndė dhe gjatė rrugės pėr nė spital ka gjetur vdekjen. Blute e Lezhės konfirmojnė se autori i dyshuar pėr vrasjen e Pjetėr Pjetrit ėshtė Ylli Brunga, por tė njėjtat burime theksojnė se hetimet vazhdojnė.
Deri tani ėshtė gjetur vetėm njė armė gjahu, ndėrsa tjetra jo.

Durres, mbytet 58-vjecari
13/07/2011
Njė 58- vjecar nga Durrėsi ėshtė gjetur i mbytur mesditen e sotme nė ujėrat e Adriatikut. Per t’i shpetuar temperaturave te larta te ketyre diteve viktima zhvendosej shpesh drejt plazhit te Currilave ne lagjen nr. 1 te qytetit.
Edhe diten e sotme Luan Qato banor i lagjes 16 te qytetit bregdetar ka parkuar automjetin e tij ndane rruges dhe ka hyre te freskohet ne det, por nuk ka mundur te dale gjalle prej andej. Pushuesit e plazhit te vogel te Currilave kane njoftuar policine per pranine e nje te mbyturi ne det, sherbimet e se ciles pas mberritjes ne vendngjarje kane bere te mundur identifikimin e trupit. Paraprakisht dyshohet se vdekja mund te kete ardhur nga nje atak kardiak, po do te jete ekspertiza mjeko-ligjore qe do te percaktoje zyrtarisht shkakun e vdekjes.

Festivali orkestrave frymore
13/07/2011
Nga data 9 deri mė 15 korrik nė Sarandė dhe Himarė po mbahet edicioni i gjashtė i Festivalit Ndėrkombėtar tė Orkestrave Frymore. Nė kėtė event artistik veror marrin pjesė rreth 300 artistė nga vende tė ndryshme.
Protagonist tė mbrėmjeve tė kaluara ishin instrumentistėt e Orkestrės Filarmonike tė Zyrihut, si dhe Orkestra Frymore e Bashkisė sė Igumenicės, kuinteti “Ēesk Zadeja”, Fanfara Tirana, orkestrat frymore tė bashkive Korēė, Berat e Shkodėr.
Interpretimi i klarinetistit tė mirėnjohur grek Spiros Muriqis ka tėrhequr vėmendjen e publikut tė madh nė numėr qė po ndjek kėtė event. Drejtuesi i jurisė qė ėshtė njė nga autoritetet mė tė rėndėsishme botėrore nė fushėn e orkestrave frymore, Gregory Jones thotė pėr Top Channel se ėshtė pėrballur nė Shqipėri me njė atmosferė shumė tė kėndshme.
Megjithatė duke shpjeguar planet e tij tė ardhshme tė bashkėpunimit Jones thotė se pritet qė bashkėpunimi tė vijojė me njė projekttė madh mbarėkombėtar qė do tė synojė tė propozojė krijimin e orkestrave frymore nė cdo shkollė tė mesme tė kėtij vendi dhe nė cdo qytet.Festivali Ndėrkombėtar i Orkestrave Frymore ishte eventi i vetėm artistik veror qė po zhvillohet kėtė vit nė Sarandė.


Lajmet
- E marte, 12 korrik, 2011

Regjistrimi, Aleanca Kuq e Zi: Votimi, skandaloz
12/07/2011
Regjistrimi, Aleanca Kuq e Zi: Votimi, skandaloz
Aleanca Kuq e Zi nuk njeh votimin nė parlament tė projektligjit pėr regjistrimin e popullsisė dhe banesave.
Aleanca ka shpėrndarė foto tė manipulimit tė votimit nė parlament, me pretendimin se deputetėt votuan me dy duar, duke shėnuar njė skandal tė paprecedentė tė parlamentarizmit. "Dy deputetė qė votuan ndodheshin jashtė Shqipėrisė. Kolegėt e tyre shkelėn rėndė Kushtetutėn, pasi ėshtė pikėrisht dokumenti themeltar i shtetit qė thotė se vota ėshtė vetjake, ndaj ligji do tė kontestohet", thanė pėrfaqėsuesit. Sipas tyre procesi i regjistrimit ka nisur me falsifikim qė nė kuvend.

ISG pėrshėndet progresin nė zbatimin e Planit Ahtisari
Grupi Drejtues Ndėrkombėtar (ISG) ka pėrshėndetur progresin e bėrė nga Qeveria e Kosovės nė zbatimin e Planit Ahtisari duke vlerėsuar se janė miratuar shumica e ligjeve qė dalin nga ky plan.

Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi fillon sot vizitėn treditėshe nė Bruksel. Ai do tė takohet me komisionerin pėr zgjerim tė BE-sė Shtefan Fyle dhe me pėrfaqėsues tė tjerė tė Komisionit dhe Parlamentit Evropian.

Rohan: Serbia, drejt njohjes sė Kosovės
12/07/2011
Ish-numri dy nė negociatat pėr pavarėsinė e Kosovės, Albert Rohan, ka pėrshėndetur marrėveshjet e arritura nė bisedimet e reja mes palėve.
“Jam i kėnaqur me dialogun aktual mes Kosovės dhe Serbisė”, ka deklaruar Rohan nė njė intervistė pėr tė pėrditshmen kosovare “Zėri”.
Diplomati austriak ka shprehur bindjen e tij se, me pranimin e dialogut me pėrfaqėsuesit e shtetit kosovar, “Serbia po tregon shenjat e njohjes sė Kosovės”.

Presidenti i rumun i quan shqiptarėt e Kosovės “plehra”
Rumania nuk e njeh Kosovėn ndėrsa presidenti i kėtij vendi ka shpėrthyer nė akuza raciste ndaj shqiptarėve dhe Kosovės.
12.07.2011
Presidenti rumun, Trajan Basesku ka folur pėr shqiptarėt, Kosovėn dhe arsyen pse vendi i tij nuk e njeh “pavarėsinė e njėanshme tė Kosovės”.
Basesku i ka quajtur shqiptarėt “magjup” dhe plehra tė m…. dhe ka shtuar se kjo ėshtė arsyeja qė vendi i tij nuk do ta njeh kurrė pavarėsinė e Kosovės.
“Pavarėsia ėshtė ilegale. Rumania nuk do ta njohė Kosovėn si shtet tė pavarur. Shqiptarėt janė plehra dhe m…, si “magjuptė” ėshtė pėrgjigjur Basesku pas pyetjeve nėse Rumania do ta njohė pavarėsinė e Kosovės.
Deklarata ėshtė trajtuar nė mediat rumune por ende nuk ka ndonjė reagim nga ana e Kosovės dhe Shqipėrisė. (Gazeta jonė/Express)

Clinton kėrkon pėrparim nė veri tė Kosovės
Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton dhe pėrfaqėsuesja e lartė e BE-sė Catherine Ashton kanė thėnė se normalizimi i marrėdhėnieve dhe krijimi i besimit pėrmes dialogut tė Beogradit e Prishtinės hap tė ardhmen evropiane pėr tė dy palėt.
12.07.2011
Sekretarja amerikane shtetit Hillary Clinton ka deklaruar se “tani marrėveshjet duhet tė zbatohen dhe duhet tė vėrehet njė pėrparim mė i madh sidomos nė veri tė Kosovės”.
Pėrfaqėsuesja e lartė e Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme e Siguri Catherine Ashton nė konferencėn pėr shtyp pas takimit me Hillary Clinton ka folur pėr takimin e saj me kryeministrin e Kosovės, Hashim Thaēi nė Bruksel, raportojnė mediat. Ashton ka thėnė se ėshtė folur pėr patentė shoferin pėr mėnyrėn se si tė lehtėsohet lėvizja dhe tė gjendet mėnyra e ndėrtimit tė besimit ndėrmjet dy popujve. “Kėshtu mund tė shkohet pėrpara drejt tė ardhmes e cila te tė dy palėt gjendet ne BE”, ka thėnė Ashton.

Topi: Pritet faza e re e dialogut politik
12/07/2011
Takimi katėrpalėsh i Presidentėve tė Shqipėrisė, Maqedonisė, Malit tė Zi dhe Kosovės qė po mbahet nė Ohėr tė Maqedonisė, ka nisur me takime dypalėshe.
Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi e zhvilloi takimin e parė me Presidenten e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga. Zyra e shtypit e presidencės shqiptare njofton se Presidenti Topi vlerėsoi aksionin diplomatik tė Presidentes Jahjaga pėr rritjen e rolit tė Kosovės nė arenėn ndėrkombėtare, nė funksion edhe tė njohjeve tė reja. Presidenti Topi u prit sot edhe nga mikpritėsi i kėtij samiti rajonal, Presidenti i Republikės sė Maqedonisė, Gjorgje Ivanov.
Sipas njoftimit tė zyrės sė shtypit tė Presidencės shqiptare, nė kėtė takim Presidenti Topi ka bėrė bėrė njė panoramė tė shkurtėr tė situatės politike nė Shqipėri, pas pėrfundimit tė zgjedhjeve lokale. Presidenti Topi ka shprehur besimin se me fillimin e sezonit tė ri parlamentar nė vjeshtė, nė Shqipėri do tė nisė edhe njė fazė e re e dialogut politik, qė pėrfshin ndryshime nė legjislacionin zgjedhor, por edhe me miratimin e ligjeve mjaft tė rėndėsishme pėr integrimin nė Bashkimin Europian.
Samiti i Ohrit ėshtė samiti i tretė nė kėtė format, pas atij tė mbajtur nė Vlorė mė 23 qershor 2009 dhe nė Prizren mė 26 qershor 2010.

Kosova tė jetė pjesė e nismave rajonale dhe ndėrkombėtare
Nė Ohėr po vazhdon samiti i presidentėve tė rajonit. Nė takimet bilaterale me homologėt nga Shqipėria, Maqedonia dhe Mali i Zi, presidentja Atifete Jahjaga kėrkoi qė Kosova tė jetė pjesė e nismave rajonale dhe ndėrkombėtare. Ajo u angazhua pėr sa mė shumė kontakte tė drejtpėrdrejta dhe tha se duhet pėrfshirė edhe qeveritė nė realizimin e nismave nga ky samit.
12.07.2011
Presidentja e Republikės sė Kosovės, zonja Atifete Jahjaga, e cila po merr pjesė nė Samitin e Ohrit, ka zhvilluar sot paradite takime tė veēanta me homologėt e saj.
Fillimisht ajo ėshtė takuar me Presidentin e Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi, me tė cilin ka diskutuar pėr njė varg ēėshtjesh me interes pėr tė dyja vendet.
Presidenti Topi ka vėnė theksin nė nevojėn e avancimit tė interesave tė pėrbashkėta tė tė dy vendeve. Z.Topi tha se nismat e presidentėve duhet tė pasohet me takime tė tjera, me qėllim tė konkretizimit tė tyre. Ai gjithashtu u angazhua pėr zgjerimin e temave tė diskutimeve mes liderėve tė vendeve pjesėmarrėse nė takim
Presidentja Jahjaga fillimisht vlerėsoi lart kontributin e Shqipėrisė pėr miratimin e Rezolutės pėr Kosovės nga Konferenca Islamike.Ajo gjithashtu theksoi se nė temat qė diskutohen mes vendeve pjesėmarrėse nė kėtė samit duhet tė kalohet nga ēėshtjet e pėrgjithshme nė ato konkrete. Ajo tha se duhet edhe pėrfshirja e qeverive pėr konkretizimin e nismave tė samitit, si dhe u angazhua gjithashtu pėr sa mė shumė kontakte tė drejtpėrdrejta .Presidentja Jahjaga edhe nė kėtė takim e shtroi kėrkesėn qė Kosova tė jetė pjesė e nismave rajonale dhe ndėrkombėtare.
Mė pas Presidentja Atifete Jahjaga zhvilloi njė takim me Presidentin e Republikės sė Malit tė Zi, Filip Vujanoviq, nė tė cilin fokusi kryesor u vu nė ēėshtjet e bashkėpunimit nė fushėn e ekonomisė. Presidentja Jahjaga theksoi se gjendja aktuale ekonomike nė Kosovė kėrkon njė varg pėrmirėsimesh. Ajo tha se Kosova nuk ėshtė pjesė e njė marrėveshjeje kontraktuale me Bashkimin Evropian, qė do tė ndihmonte nė shumė fusha.Nga ana e tij, Presidenti Vujanoviq theksoi bashkėpunimin e fuqishėm dhe shumė tė mirė mes tė dy vendeve tona. Ai vuri theksin nė bashkėpunimin ekonomik dhe nė ndihmėn qė nė kėtė fushė Kosova dhe Mali i Zi mund t’i japin njėra-tjetrės. Nė kėtė plan ai shprehu gatishmėrinė e vendit tė tij pėr tė ndihmuar Kosovėn nė fushėn e ekonomisė. Presidentja Jahjaga dhe Presidenti Vujanoviq diskutuan edhe pėr qarkullimin e lirė tė qytetarėve, mallrave dhe ideve, duke u pajtuar pėr zbatimin e praktikave mė tė mira evropiane pėr menaxhimin e kufijve.Ata gjithashtu diskutuan edhe pėr pozitėn e pakicės malazeze nė Kosovė, nė ē’plan, Presidentja Jahjaga theksoi se nė kuadėr tė zyrės sė saj funksionon Kėshilli Konsultativ pėr Komunitete, ku trajtohen dhe adresohen tė gjitha ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me komunitete.
Presidentja Jahjaga gjithashtu zhvilloi njė takim tė veēantė me Presidentin e Republikės sė Maqedonisė, Gjorge Ivanov, nė tė cilin ata u pajtuan pėr zhvillimin edhe mė tej tė marrėdhėnieve bilaterale. Jahjaga e Ivanov theksuan nevojėn e lehtėsimit tė komunikimit mes qytetarėve tė tė dyja vendeve, duke theksuar nevojėn e hapjes sė pikave tė reja tė pėrbashkėta kufitare.Presidenti Ivanov theksoi se nga samiti i sotėm nė Ohėr do tė gjinden forma tė bashkėpunimit konkret qė do tė pasohen me veprimet konkrete tė qeverive.
Nė takim gjithashtu u fol konkretisht pėr nevojėn qė Kosova tė lidhet me portet nė Adriatik me hekurudhė pėrmes Maqedonisė.Gjithashtu, nė takim u theksua se bashkėpunimi regjional i ndihmon vendet tona nė rrugėn drejt integrimeve evropiane.Aktualisht, nė Ohėr ėshtė duke u zhvilluar takimi plenar, pas tė cilit do tė ketė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr media.

Krasniqi:Ēėshtja e imunitetit s''ėshtė pėrgjegjėsi e kuvendit
Kryeparlamentari Jakup Krasniqi i ėshtė pėrgjigjur kėrkesės sė EULEKS-it pėr heqjen e imunitetit tė disa deputetėve.
12.07.2011
Kryeparlamentari Jakup Krasniqi u ėshtė pėrgjigjur kėrkesave tė misionit Evropian pėr sundimin e ligjit nė Kosovė, pėr fillimin e procedurave pėr heqjen e imunitetit tė disa deputetėve ndaj tė cilėve po zhvillohen hetime. Pėrmes letrės, Krasniqi i ka thėnė shefit tė EULEX-it se nuk ėshtė pėrgjegjėsi e Kuvendit qė tė merret me ēėshtjen e imunitetit dhe se duke u bazuar nė Kushtetutėn e Kosovės, Qeveria vetė mund tė kėrkojė nga Gjykata Kushtetuese interpretim pėr imunitetin e deputetit.
“Nė rastin konkret, do tė ishte normale qė Qeveria e cila ka shprehur interes pėr njė rezolutė tė tillė, ta paraqesė kėtė iniciativė nė Kuvend dhe Kryesia e Kuvendit do ta trajtojė atė sipas rregullores sė Kuvendit”, thuhet mes tjerash nė letrėn e Krasniqit, tė cituar nga agjencia e lajmeve Kosovapress.
Nė kėtė letėr Krasniqi thekson se nuk ka nevojė tė miratohet njė rezolutė, kur Qeveria me Kushtetutė i ka tė pėrcaktuara tė drejtat e saja nė kėtė drejtim.
“Ėshtė shqetėsuese tė vėrejmė qė Qeveria kėrkon njė akt jodetyrues si rezoluta qė tė ushtrojė njė funksion tė saj kushtetues. Nėse do tė ishte nevoja e njė rezolutė tė Kuvendit pėr ta vėnė nė lėvizje Qeverinė qė kjo e fundit ta vėrė nė lėvizje Gjykatėn Kushtetuese, Kushtetuta do ta kishte pėrcaktuar njė gjė tė tillė. Pėr mendimin tonė, njė rezolutė e tillė do tė ishte nė vetvete njė akt antikushtetues, sepse do tė shkelte tė drejtėn e Qeverisė pėr ta pėrdorur paragrafin 10 tė nenit 93 nė lirinė dhe diskrecionin e saj tė plotė”, thuhet nė letėr.
Anėtari i kryesisė nga vetėvendosja Glauk Konjufca theksoi se kjo letėr e Krasniqit ėshtė diskutuar nė mbledhjen e Kryesisė sė Kuvendit.

Kėrkohet pėrshpejtim i procedurave pėr pajisje me dokumentacion
Pėr shkak tė fluksit tė ardhjes sė mėrgimtarėve nė Kosovė, Ministria e Diasporės u ka bėrė thirrje administratave tė kuvendeve komunale, si dhe Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, qė tė shtojnė kapacitetet e tyre njerėzore dhe zgjatje tė orarit tė punės nė zyrat e dokumenteve personale. 12.07.2011
Ministria e Diasporės, vlerėson se pritjet e mėrgimtarėve pėr tu pajisur me dokument personal nuk mund tė arsyetohen tash kur vite me radhė kjo ēėshtje ka kėrkuar njė zgjidhje emergjente.
Kjo ministri kėrkon qė nė rastet e procedurave tė pėrshpejtuara pėr pajisje me pasaportė, pėr mėrgimtarėt tė pezullohet pagesa 100 euro.


Lajmet
- E hėnė, 11 korrik, 2011

Takim i liderėve tė rajonit nė Ohėr
Presidentėt e Maqedonisė, Malit tė Zi, Shqipėrisė dhe Kosovės, Gjorge Ivanov, Filip Vujanovic, Bamir Topi dhe Atifete Jahjaga, do tė takohen tė hėnėn nė Ohėr nė kuadėr takimit tė tretė tė liderėve rajonalė.

Tahiri do tė vizitojė Mbretėrinė e Bashkuar
Zėvendėskryeministrja e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, Edita Tahiri, do tė qėndrojė nė njė vizitė zyrtare nė Mbretėrinė e Bashkuar duke filluar nga 11 deri me 14 korrik.

Policia me plan pėr ndalimin e gjuajtjeve nė dasma e ahengje
Nė kuadėr tė urdhrit operativ “Sezona verore”, gjatė kėtij vikendi Policia e Kosovės, ka konfiskuar 6 armė ''nė mesin e tė cilave tri armė automatike AK 47'', qė janė pėrdorur nė ahengje tė ndryshme familjare.

Agani: Synim yni ėshtė anėtarėsimi nė OBSH
Ministri i Shėndetėsisė sė Republikės sė Kosovės, Ferid Agani, deklaroi se anėtarėsimi i Kosovės nė Organizatėn Botėrore tė Shėndetėsisė, paraqet synim strategjik tė politikės kosovare me rėndėsi tė veēantė pėr pėrparimin e mėtutjeshėm tė shėrbimeve shėndetėsore nė vend.

Universiteti Veror i Prishtinės fillon sonte edicionin e 11-tė, ku do tė marrin pjesė rreth 450 studentė ndėrkombėtarė e vendas.

FSK fillon aksionin pėr dhurimin e gjakut
11.07.2011
Forca e Sigurisė e Kosovės filloi aksionin vullnetar pėr dhurimin e gjakut. Ministri i FSK-sė Agim Ceku e vlerėsoi aksionin ndjenjė fisnike nė shėrbim tė qytetarėve.
Ky ėshtė viti i tretė qė pjesėtarėt e FSK-sė janė pjesė e aksionit pėr dhurimin vullnetar tė gjakut

informacion i hapur:
Njėsitė speciale tė EULEX-it vendosen nė stacionin policor nė veri
Forcat Speciale tė EULEX-it janė vendosur sot nė stacionin e policisė nė veri tė Mitrovicės. Zyrtarė tė kėtij misioni thonė se kjo ėshtė vetėm masė parandaluese pėr ndonjė incident tė mundshėm mirėpo bėhet e ditur se EULEX ka shkuar qė tė parandalojė hyrjen nė kėtė stacion tė komandantit tė shkarkuar, Bratislav Kragoviq.
11.07.2011
Forcat speciale tė EULEX janė vendosur nė stacionin e policisė nė veri. Zyrtarė tė EULEX nuk japin detaje pėr arsyet e vendosjes sė policėve tė njėsisė speciale nė kėtė stacion. Zėdhėnėsi Blerim Krasniqi thotė se kjo ėshtė vetėm njė masė parandaluese pėr ndonjė zhvillim tė mundshėm nė kėtė stacion policor.
“Ajo qė ka ndodhė ėshtė qė policia speciale e EULEX-it ėshtė vendosur atje si njė masė parandaluese. Policia speciale e EULEX ka detyrė primare qė nė rast se mundėsisht mund tė ndodhė diēka qė tė jenė aty si masė parandaluese”,tha Krasniqi.
Jo zyrtarisht ndėrkaq mėsohet se kjo masė ėshtė ndėrmarrė pėr tė ndaluar hyrjen e komandantit tė shkarkuar tė kėtij stacioni Bratislav Kragoviē. Ai ka qenė nė mesin e zyrtarėve tė lartė policorė tė cilėve u janė ndėrprerė kontratat e punės pėr shkak tė moszbatimit tė vendimit tė drejtorit tė pėrgjithshėm tė policisė pėr emėrime nė vende tė reja tė punės. I ashtuquajturi Kėshill i katėr komunave paralele tė veriut, dy ditė mė parė vendosi qė policėt serb tė mos zbatojnė asnjė urdhėr tė komandės qendrore nė Prishtinė.

Pogradec, kėrcėnohet me armė aktori Shanaj
11/07/2011
Pogradec, kėrcėnohet me armė aktori Shanaj
Njė 41- vjecar nga fshati Bucimas nė Pogradec ėshtė shpallur nė kerkim nga policia per shkak se ka qėlluar disa herė me armė zjarri nė drejtim tė shtėpisė sė aktorit tė njohur, Mevlan Shanaj Ngjarja ka ndodhur mbremjen e se dieles, kur pas nje konflikti 41-vjecari ka marre nje arme automatike kallashnikov duke qelluar mbi banesen e aktorit ne shenje hakmarrje per nje konflikt te lindur mes tyre.
“Per fatin tim tė mirė, plumbat hasėn nė rezistencėn e betonave dhe fėmijėt nuk pėsuan asgjė. Ky ėshtė njė rast i shėmtuar, nga njė njeri qė unė e kam fqinj dhe qė nuk gjej arsye pėr ta shpjeguar”, tha Shanaj.
Nderkohe banoret tregojne se mes autorit te ngjarjes, pronar i nje hoteli dhe aktorit ka patur nje konflikt per zonen e plazhit perballe ndertesave te tyre. Aktori i ka kerkuar biznesmenit te mos bllokoje me kete rrjete zonen e plazhit para baneses se tij, por ka marre pergjigjie negative. Zona eshte ne pronesi shteterore dhe nuk konfirmohet qe te jete dhene ne perdorim nga ana e pushtetit vendor. Policia nderkohe njofton se ka kryer procedurat per vepren penale te prodhimit dhe mbajtjes pa leje te armeve luftarake si dhe prishje te qetesise publike dhe kanosje per shtetasin Ardian Hoxhallari, i cili eshte shpallur ne kerkim.

Shkodėr, ekzekutohet njė 42-vjeēar
11/07/201
Shkodėr, ekzekutohet njė 42-vjeēar
Konkurrenca pėr pasagjerėt e linjės Shkodėr-Oblikė i ka kushtuar jetėn njė 42-vjecari babai i tre fėmijėve. Ai ėshtė qėlluar me armė zjarri dje rreth ores 22:45 minuta ne fshatin Oblike, komuna Ana e Malit nė Shkodėr.
Viktima ėshtė shtetasi Agim Shullani banues ne Garuc, fshati Oblike. Ai u gjet pa jete 100 metra larg baneses se tij. Policia pas sinjalizimit ngriti dyshimin se vrasja mund te kishte ndodhur pas ndonje konflikti te castit, dhe organizoi operacionin e koduar "Taraboshi". Pas marrjes se deshmive te ndryshme, disa ore pas vrasjes u be i mundur arrestimi dy personave si te dyshuarit kryesore per kete ngjarje.
Ata jane babe e bir, Riza Idrizi 56 vjec dhe Naim Idrizi 22 vjec po nga fshati Oblike. Mes autorėve dhe viktimes disa ore para ngjarjes ka pasur nje konflikt ne lidhje me konkurencen ne pune dhe me pas ne shenje hakmarrje babe e bir i kane zene prite prane shtepise duke e qelluar per vdekje 42-vjecarin. Edhe autoret e ngjarjes kane furgone qe bejne transportin e pasagjereve ne te njejten linje dhe jane fqinj me 42-vjecarin. Ata ishin konfliktuar me viktimen e tyre pak ore para se te organizonin vrasjen.
Gjithashtu ėshtė bėrė e mundur gjetja dhe sekuestrimi nė cilėsinė e provės materiale i armės sė krimit tip pistoletė, Berrett, si dhe njė silenciatori dhe njė sasi fishekėsh model 56.

Ministri “ kontroll” mediave
11/07/201115:30
Ministri “ kontroll” mediave
Projektiligji pėr transmetimet me zė ose me zė dhe figure nė Shqipėri, i njohur ndryshe si Ligji i ri i Mediave, i jep kompetenca kontrrolluese qeverise permes ministrit te Teknologjise, qė sot ėshtė Genc Pollo.
Sipas nenit 22 te ketij projektligji ministri, jo vetem ka te drejte te japė propozime per politika te zhvillimit te rrjeteve te komunikimeve elektronike, por ai ai ka te drejte te propozoje akte ligjore apo nenligjore, per zhvillimin e rrjeteve qe mbeshtesin mediat. Madje ministri ka te drejte te nxjerre udhezime.


Lajmet
- E premte, 08 korrik, 2011

Opozita e bashkuar kėrkon seancė tė jashtėzakonshme pėr bisedime
Prishtinė, 8 korrik 2011
Opozita parlamentare ishte tė premten mė e bashkuar se asnjėherė mė parė. Shefat e tri grupeve parlamentare tė opozitės, LDK, Vetėvendosje dhe AAK, kanė dalė bashkėrisht nė konferencė pėr media, duke shprehur kundėrshtimin e tyre pėr marrėveshjet e arritura mes delegacionit tė Kosovės dhe atij tė Serbisė. Ata kanė thėnė se e kanė bėrė gati kėrkesėn me 40 nėnshkrime pėr seancė tė jashtėzakonshme, nė tė cilėn kryeministri Hashim Thaēi ose kryenegociatorja Edita Tahiri, duhet tė raportojnė pėr kėto marrėveshje dhe pėr aspektet tjera tė bisedimeve.

OSBE-ja do tė vazhdojė ta pėrkrahė Kosovėn
Presidentja Atifete Jahjaga dhe Zėvendėskryeministri , Hajredin Kuēi, janė takuar me ministrin e Punėve tė Jashtme tė Lituanisė, Audronius Azhubalis, vendi i tė cilit kryeson Organizatėn pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė.
08.07.2011
Azhubalis shprehu gatishmėrinė e vendit tė tij pėr bashkėpunim dhe tha se Lituania do ta pėrkrahė Kosovėn nė rrugėn e integrimeve evropiane, si dhe do t`i ndajė pėrvojat dhe ekspertizėn e integrimit. Ai poashtu tha se edhe OSBE-ja do tė vazhdojė ta pėrkrahė Kosovėn pėr tė drejtat e komuniteteve nė Kosovė. Presidentja e vlerėsoi tė rėndėsishme anėtarėsimin e Kosovės nė OSBE nė njė tė ardhme tė afėrt.

Presidenti Topi dekoroi ushtarakėt e FSK-sė
Presidenti i Shqipėrisė Bamir Topi dekoroi me Medaljen e artė tė Shqiponjės, komandantin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės Sylejman Selimi, kapiten Ejup Maqedoncin dhe tetar Valdrin Kelmendin.
08.07.2011
Ata e dekoruan pėr kontributin nė pėrballimin e situatės sė rėnduar pėr shkak tė pėrmbytjeve nė fundvitin e kaluar, nė rrethin e Shkodrės.
Nė ceremoni ishin tė pranishėm Ministri i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK), Agim Ēeku dhe pėrfaqėsues tė tjerė tė kėsaj ministrie, Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm, Gjeneral Brigade Maksim Malaj, i ngarkuari me punė nė Ambasadėn e Republikės sė Kosovės nė Tiranė si dhe anėtarė tė Kabinetit tė Presidentit.

Hoxhaj: Heqja e vizave ēėshtje urgjente
Ministri i Punėve tė Jashtme i Kosovės, Enver Hoxhaj, ka thėnė se midis ēėshtjeve tė hapura, urgjente pėr Kosovėn, ėshtė objektivi i heqjes sė vizave pėr qytetarėt e saj, nė mėnyrė qė t’iu mundėsohet lėvizja e lirė nė zonėn Shengen.
08.07.2011
Nė njė intervistė pėr Agjencinė Mesdhetare tė Lajmeve, me seli nė Romė, ANSAmed, Hoxhaj ka shfaqur po ashtu bindjen e plotė nė mbėshtetjen italiane mė qėllim tė avancimit tė proceseve integruese evropiane tė Kosovės.
Gjatė intervistės, Ministri i Jashtėm i Kosovės ka folur edhe pėr gjendjen nė Kosovė, me theks tė veēantė pėr ambientin e krijuar pėr investimet nga jashtė. Nė kėtė kontekst, Hoxhaj ka thėnė se Kosova ka njė nga ambientet mė tė mira pėr tė investuar, falė politikave fiskale, profesionalizmit tė punėtorėve dhe mundėsisė pėr hyrjen nė tregjet e vendeve tė tjera ballkanike.
Vizita e Ministrit tė Jashtėm tė Kosovės, Enver Hoxhaj nė Itali, ėshtė raportuar nga mediat dhe agjencitė e ndryshme italiane. Pas pėrfundimit tė vizitės nė Itali, tė premten, Hoxhaj i ėshtė bashkuar kryeministrit tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, nė Dubrovnik, nė Samitin e Kroacisė, ku marrin pjesė pėrfaqėsues tė Bashkimit Evropian dhe liderėt shtetėrorė tė vendeve tė rajonit.

Marty Lang, ambasadore e re e Zvicrės nė Kosovė
Departamenti i Jashtėm i Zvicrės pėrmes njė komunikate njofton se duke filluar nga mesi i shtatorit, pėrfaqėsinė diplomatike tė Zvicrės nė Kosovė do ta udhėheqė ambasadorja e re, Krystyna Marty Lang.
08.07.2011
Zonja Marty Lang deri mė tash ka qenė ndihmėsja e parė e ambasadorit tė Zvicrės nė Pekin, Kinė.
Titulli diplomatik i saj nė Prishtinė do tė jetė ambasadore e jashtėzakonshme dhe fuqiplotė e Konfederatės sė Zvicrės nė Republikėn e Kosovės. Funksionin e ambasadorit tė Zvicrės nė Prishtinė, qė nga shpallja e pavarėsisė sė Kosovės, e ka ushtruar Lucas Beglinger. Zvicra ėshtė njėri ndėr shtetet qė ka njohur ndėr tė parėt shtetin e pavarur tė Kosovės.

Hoti: Kritikat e nivelit qendror nuk qėndrojnė
08.07.2011
Kritikat qė kanė ardhur nga niveli qėndror, se ėshtė niveli lokal ai qė nuk po krijon kushte dhe po e pengon zhvillimin e biznesit nė vend, nuk qėndrojnė, tha nėnkryetari i Komunės sė Prishtinės, Avdullah Hoti.

Jepen rezultatet e Testit tė arritshmėrisė
Sipas tė dhėnave nga raporti i Njėsisė pėr Standarde dhe Vlerėsim nė MASHT, rezultati i pėrgjithshėm i Testit tė arritshmėrisė pėr nxėnėsit e klasave tė nėnta ėshtė 55.04 pėr qind. 08.07.2011
Ky test vlerėsimi ėshtė organizuar mė 29 qershor nė 31 komuna pėrkatėsisht nė 92 qendra testimi. Nė test janė pėrfshirė 32.688 nxėnės, prej tyre 32,082 nė gjuhėn shqipe, 337 nė gjuhėn boshnjake dhe 269 nė gjuhėn turke.

...vecuam:
Seancė e veēantė pėr diskutimin e marrėveshjeve me Serbinė
Tri partitė kryesore opozitare: LDK-ja, Vetėvendosja dhe AAK-ja paraqitėn kėrkesėn pėr seancė tė jashtėzakonshme parlamentare pėr bisedimet dhe marrėveshjet me Serbinė.
08.07.2011
Partite opozitare shprehėn kundėrshtimin e tyre pėr marrėveshjet e arritura mes delegacionit tė Kosovės dhe atij tė Serbisė. Ata thanė se e kanė bėrė gati kėrkesėn me nėnshkrimet e nevojshme pėr seancė tė jashtėzakonshme, nė tė cilėn kryeministri Hashim Thaēi ose kryenegociatorja Edita Tahiri, duhet tė raportojnė pėr kėto marrėveshje dhe pėr aspektet tjera tė bisedimeve.
Shefi i Grupit Parlamentar tė LDK-sė, Ismet Beqiri ka thėnė se tri grupet opozitare kanė plotėsuar tė gjitha kushtet formale pėr kėrkesė pėr seancė tė jashtėzakonshme.
“Kėrkesa ka tė bėjė pėr seancė tė jashtėzakonshme lidhur me marrėveshjet, apo konkluzat si po i quajnė, tė arritura ditė mė parė nė mes tė pėrfaqėsuesve tė Qeverisė sė Kosovės dhe tė shtetit serb. Ne e kemi parė tė arsyeshme dhe tė domosdoshme tė kemi njė seancė tė jashtėzakonshme ku do tė debatohet pėr kėto marrėveshje dhe njėkohėsisht edhe pėr rrjedhėn e zhvillimeve rreth bisedimeve. Ky ėshtė njė shqetėsim i yni dhe si rrjedhojė e kėsaj edhe shqetėsimi i qytetarėve ėshtė se ēka po ndodh me kėto tė ashtuquajtura konkluza”, ka thėnė Beqiri.
Ndėrkaq, shefi i Grupit Parlamentar tė Vetėvendosjes, Visar Ymeri ka thėnė se qeveria e ka pėr obligim tė raportojė para Kuvendit pėr zhvillimin e kėtyre bisedimeve, e nė mėnyrė tė veēantė pėr marrėveshjet.
“Konsiderojmė se Kuvendi nė njė republikė parlamentare duhet doemos tė jetė organi mė i lartė edhe politik edhe legjislativ, e qė ėshtė nė kundėrshtim me atė qė po vepron Qeveria dhe kryeministri Hashim Thaēi qė po synon ta minimizojė rolin e Kuvendit duke i marrė tė gjitha pėrgjegjėsitė mbi vete”, ka thėnė Ymeri.
Shefi i Grupit Parlamentar tė PDK-sė, Adem Grabovci, shprehu mbėshtetjen e plotė pėr qeverinė, duke thėnė se ka besim qė ēdo marrėveshje do tė jetė nė dobi tė shtetit tė Kosovės: “Edhe nė kėtė rast i bėj thirrje opozitės, le tė mendojė pozitivisht, le tė mendojė pėr interesat e vendit, e jo pėr interesat partiake. Me kėto ēėshtje nuk guxon askush tė pretendojė apo as tė mendoj tė pėrfitojė poena politikė, sepse kėto janė ēėshtje tė ndjeshme, sepse me njė vendim apo veprim tonin negativ dėmtohen interesat e shtetit tonė”, ka thėnė Grabovci. Kėrkesa me 40 nėnshkrimet e deputetėve opozitarė tashmė i ėshtė dorėzuar Kryesisė sė Kuvendit dhe pritet qė javėn e ardhshme, kryesia sipas afateve ligjore tė vendosė pėr seancėn e jashtėzakonshme, e cila duhet tė caktohet mė sė largu brenda pesė ditėsh.


Lajmet
- E enjte, 07 korrik, 2011

Kalon ligji pėr regjistrimin
07/07/2011
Ligji i shumėdebatuar pėr regjistrimin e popullsisė ėshtė miratuar me vetėm 71 vota pro dhe dy abstenim ne kuvendin e Shqipėrise, ndėrkohe qė opozita sic ishte paralajmėruar ka munguar sėrish nė seancė.
Kalimi i tij eshte bere me vetem disa nga ndryshimet e propozuara nga deputetet e Partise per Drejtesi Integrim dhe Unitet, cka ka sjelle edhe dy votat abstenim tė tyre nė votimin te tėrėsi tė tij. Ne keto ndryshime te deklaruara edhe nga zoti Shpetim Idrizi e te pranuara vetem ne nje pjese nga qeveria u bene disa shtesa qe sipas deputeteve came rrisin sigurine e deklarimit dhe shmangin edhe me shume abuzuesit. Mes tyre fakti i saktesimit se keto te dhena do te perdoren vetem per motive statistikore, teksa INSTAT pas propozimit te cameve eshte i detyruar te verifikoje me ligj ne regjistra te dhenat e deklaruara nga individet.
Pikerisht kjo pike sipas PDIU do te shmange abuzimet dhe mashtrimet e mundshme me kombesine. Nderkohe qe PDIU ka imponuar ndryshime edhe ne piken tjeter ate qe detyron deklaruesit te japin pergjigje te plote te sakte dhe te besueshme per te gjitha te dhenat ne te kundert rrezikojne sanksionet perkatese me gjobe deri ne 100 mije leke.
Megjithate mospranimi i plote i propozimeve te dhena nga deputetet came ka cuar ne voten abstenim te tyre cka ka tkurrur mazhorancen ne minimumin e mundshem me vetem 71 vota. Deputetet e PDIU-se kane paralajmeruar megjithate se do te ndjekin ne vazhdimesi kete proces.Procesi i mbledhjes se te dhenave nga popullsia pritet te nise ne vjeshte te ketij viti dhe sipas ministrit Pollo ai permbush te gjitha standartet e legjislacionit europian.

Nė minierėn e Stantėrgut kanė zbritur 75 minatorė
Nė horizontet e minierės nė Stantėrg, tė Trepēės, sot kanė zbritur gjithsej 75 minatorė sė bashku me stafin menaxhues.
07.07.2011
Nė horizontin e njėmbėdhjetė kanė zbritur 40 minatorė, nė atė tė pestė 15, ndėrsa nė horizontet tetė dhe nėntė kanė zbritur nga 10 minatorė. Ēdo minator i ri do tė ketė nga njė minator tė vjetėr pėr t’i treguar mėnyrėn e punės nė horizonte, bėri tė ditur menaxheri i kėsaj miniere, Beqir Maliqi. Kėta janė minatorėt e parė shqiptarė qė pėr mė shumė se dy dekada janė pranuar nė punė nė minierėn Trepēės sė Stantėrgut.

Bajden pėrshėndet marrėveshjet Kosovė Serbi
Pas takimit tė shkurtėr qė zhvilluan nė Romė mė 2 qershor, nėnpresidenti amerikan Xho Bajden dhe Presidentja e Kosovės Atifete Jahjaga zhvilluan dje njė bisedė telefonike.
07.07.2011
Sipas njė deklarate tė zyrės sė nėnpresidentit, zoti Bajden kishte pėrsėritur pėrgėzimet e tij pėr zgjedhjen e zonjės Jahjaga dhe kishte theksuar mbėshtetjen e vazhdueshme dhe tė pakthyeshme tė Shteteve tė Bashkuara pėr pavarėsinė e Kosovės, integritetin territorial dhe sovranitetin e saj si njė demokraci shumetnike. Nėnpresidenti Bajden ka pėrshėndetur arritjen e marrėveshjeve tė 2 korrikut nė dialogun mes Kosovės dhe Serbisė dhe ka theksuar nevojėn pėr pėrparim tė mėtejshėm nė ēėshtje qė sjellin pėrfitime praktike pėr qytetarėt e tė dyja vendeve. Nėnpresidenti amerikan dhe Presidentja Jahjaga diskutuan gjithashtu mbi pėrpjekjet e Kosovės pėr tė luftuar korrupsionin, pėr tė forcuar shtetin ligjor dhe pėr tė vazhduar reformat e brendshme nė Kosovė, duke nėnvizuar se kėto janė hapa themelore pėr tėrheqjen e investimeve dhe nxitjen e rritjes ekonomike.

Franca mirėpret marrėveshjet Kosovė-Serbi
Franca mirėpret marrėveshjet e para tė arritura nė mes tė Beogradit dhe Prishtinės, mė 2 korrik, nė kuadėr tė procesit tė dialogut tė lehtėsuar nga Bashkimi Evropian.
07.07.2011
Me anė tė njė deklarate Ministria e Punėve tė Jashtme dhe Evropiane e Francės, deklaron kėto marrėveshje do tė mundėsojnė lėvizjen e lirė tė shtetasve tė tė dy shteteve, qė nuk egzistonte deri mė sot. ”Do t''i mundėsojnė poashtu Kosovės tė ketė njė regjistėr tė saktė tė gjendjes civile, falė misionit evropian EULEX. Tė dėrguarit serbė dhe kosovarė kanė gjetur njė marrėveshje, nė parim, pėr njohjen reciproke tė diplomave tė lėshuara nga tė dyja shtetet.
Kėto zhvillime janė pozitive dhe inkurajuese. Ato kontribojnė nė pėrmirėsimin e jetės sė pėrditshme tė banorėve tė dy shteteve. Ato pėrfaqėsojnė njė hap drejt pajtimit ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės, qė ėshtė i domosdoshėm pėr afrimin evropian tė kėtyre dy shteteve, tė cilin Franca e mbėshtet. U bėjmė thirrje palėve pėr tė siguruar zbatimin e shpejtė tė kėtyre marrėveshjeve dhe tė vazhdojnė procesin e dialogut nė mėnyrė qė pėrparimet tjera tė ndodhin nė ditėt e ardhshme”, thuhet nė deklaratė.

Thaēi u dorėzon konkluzat e Cooperit Jahjagės dhe Krasniqit
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi u ka dorėzuar tė enjten presidentes Atifete Jahjaga dhe kryetarit tė Kuvendit, Jakup Krasniqi, konkluzat e tė dėrguarit tė BE-sė, Robert Cooper, pėr pajtueshmėrinė e arritur gjatė procesit tė dialogut ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, tė zhvilluar nė Bruksel.
07.07.2011
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, nė takim me kryeministrin ka biseduar edhe pėr gjendjen aktuale politike, pėr koordinimin e veprimeve, pėr vizitat jashtė shtetit, pėr bisedėn telefonike ndėrmjet Zėvendėspresidentit tė SHBA-sė, Joseph Biden dhe presidentes Jahjaga.
Ndėrkaq pasdite Krasniqit kryeministri Thaēi, ja ka dorėzuar 2 dokumente si: konkluzat dhe platforormėn e Qeverisė sė Kosovės pėr dilogun teknik.

VV: Marrėveshjet janė brenda Rezolutės 1244
Zyrtarė tė Lėvizjes Vetėvendosje, deklaruan tė enjten se pėrfundimi i bisedimeve me Serbinė do tė ketė rezultatin qė kjo e fundit tė mer atė qė nuk i takon dhe ia mohon Kosovės atė qė i takon.
Postuar: 02:47:12 / 07.07.2011
Anėtari i lėvizjes Vetėvendosje, Glauk Konjufca tha se kjo lėvizje nuk do t’ia thyejė dhėmbėt kryeministrit Hashim Thaēi, por sipas tij, qėllimi i Vetėvendosjes ėshtė qė t’ia thyejė konceptet politike tė cilat janė tė dėmshme pėr Kosovėn.
Konjufca nė njė konferencė pėr gazetarė tha se e akuzoi Thaēin se ka bėrė marrėveshje me Serbinė, tė cilat e degradojnė shtetin e pavarur tė Kosovės. Sipas tij, delegacioni i Kosovės iu ka pėrgjigjur kėrkesave tė Serbisė dhe kėtė, sipas tij, Thaēi e bėn me qėllim qė tė qėndrojė nė pushtet.

Ēeku uron sekretarin e mbrojtjes sė SHBA-ve
Ministri i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK), Agim Ēeku, e ka uruar Leon Pannetta-n, pėr pozitėn e tij tė re si sekretar i mbrojtjes i SHBA-ve.
07.07.2011
Nė letrėn e pėrurimit drejtuar Panneta, ministri Ēeku tha se Ministria e FSK-sė gėzon njė pėrkrahje konstruktive nga SHBA-tė dhe se kjo Ministri do tė bėjė ēmos qė kjo tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen. Ministri Ēeku thotė se vendimi SHBA-ve qė Garda Kombėtare e Ajovės tė jetė partnere e FSK-sė nė Programin Shtetėrorė tė Partneritetit ėshtė edhe njė dėshmi tjetėr e mardhėnjeve tė mira nė mes dy vendeve.
“Qeveria e Republikės sė Kosovės ėshtė e pėrkushtuar nė integrimet Euro-Atlantike si pjesė e kontributit tė saj nė stabilitetin e rajonit tė Ballkanit perėndimor. Zhvillimi i mėtejshėm i FSK-sė sipas standardeve tė njohura ndėrkombėtare ėshtė element kyē i kėsaj aspirate. Pres qė pėrkrahja nga SHBA-tė tė jetė e vazhdueshme nė fushėn e mardhėnieve bilaterale dhe tė jetė zė i fuqishėm nė NATO gjatė rrugės sonė drejt integrimeve. Jam i gatshėm tė bashkėpunoj, dhe i gėzohem takimit tonė me rastin e parė tė mundshėm”, thuhet nė urimin e Ēekut.

Ngritet aktakuzė ndaj tre avokatėve kosovarė
07.07.2011
Prokuroria Speciale e Republikės sė Kosovės, ka ngritur aktakuzė ndaj avokatėve Kolė Puka, Zef Marleku dhe Lon Palushaj tė cilėt i ngarkon me veprėn penale - krim i organizuar. 07.07.2011
Aktakuza i ngarkon tre tė pandehurit me vepra penale, si krim i organizuar, shpėrdorim i pozitės zyrtare ose i autorizimit, nxjerrja e kundėrligjshme e vendimeve gjyqėsore, keqpėrdorim i besimit, shpėrlaje e parasė, shmangie nga tatimi etj.
Lidhur me rastin, sė shpejti do tė ngriten edhe aktakuza tjera, ndėrkaq hetimet i ka udhėhequr dhe aktakuzėn e ka ka ngritur njė prokuror vendės i Prokurorisė Speciale tė Republikės sė Kosovės, thuhet nė njoftimin e Prokurorisė sė Shtetit.

Hapen zyrat e Aleancės Kuq e Zi nė Vlorė
02/07/2011
Aleanca Kuq e Zi, ka hapur sot ne qytetin e Vlores zyren e perfaqesimit. Perfaqesuesit e kesaj levizje ne nje konference ne qytetin e vlores treguan se edhe ne vende te tjera do te hapen zyra perfaqesimi.
Nderkohe nje grup te rinjsh me flamuj ne duart kane parakaluar ne rruget e qytetit e me pas kane shkuar ne ambjentet e reja te aleances Kuq e Zi.
Perfaqesuesit e kesaj Aleance ne kete takim ne qytetin e Vlores kane leshuar akuza kunder ministrit Genc Pollo duke e akuzuar ate ne lidhje me ceshtjen e regjistrimit te popullsise ne baze te fese dhe kombesise.

Konfirmohet arratisja e shtetasit turk
Tirane 07/07/2011 15:10
Policia konfirmon se shtetasi turk Abduselam Turgut, i kėrkuar nga drejtėsia gjermane pėr trafik droge ėshtė larguar nga Shqipėria me pasaportė tė rreme, dy javė pasi Gjykata e Apelit nė Tirane e liroi nga burgu.


Lajmet
- E mėrkurė, 06 korrik, 2011

...trup e trup:
- EULEX-i arreston katėr persona
- Krasniqi kėrkon qė rasti i padisė sė tij tė merret nga vendorėt
- Protestė e policėve nė veri
- Orban mbėshtetė nisjen e dialogut pėr liberalizim tė vizave
- Cooper u dorėzon dokumentin e marrėveshjes palėve nė bisedime
- Konstituohet Grupi punues pėr zgjedhje
- Prokurori evropian do tė hetojė pohimet e Dik Martyt
- Tadiq, i akuzuar, viziton Sarajevėn.
...veēuam:
- Bullgarėt tallen me historianėt maqedonas
- Maqedoni, kėrkohet zyrtarizimi i plotė i gjuhės shqipe
- Gallucci: Tri opsione pėr veriun e Kosovės

...me gjeresisht:
EULEX-i arreston katėr persona
Sot nė mėngjes policia Ekzekutive e EULEX-it ka arrestuar katėr persona nė lidhje me pohimet pėr vrasje tė rėndė dhe tentim vrasje tė rėndė tė kryera nė vitin 1999 dhe 2000, i konfirmoi Radio Kosovės zyra pėr informim e EULEX-it.
06.07.2011
Burimet e Radio Kosovės konfirmuan se tė arrestuarit janė: Shpresim Uka, Shaban Syla, Driton Hajdari dhe Sadik Abazi. Arrestimet u kryen nė Prishtinė dhe nė rrethinė. Pritet qė sot ata tė paraqiten para njė gjyqtari tė procedurės paraprake. Operacioni, sipas EULEX-it ėshtė duke vazhduar.
Hetimi drejtohet nga njė prokuror nga Prokuroria Speciale e Kosovės. Arrestimet janė autorizuar nga njė gjykatės i procedures paraprake i EULEX-it, konfirmoi zyra pėr informim e misionit tė BE-sė. Ndėrkaq mėsohet se kėto arrestime kanė tė bėjnė me rastin ''Bllaca''.

Krasniqi kėrkon qė rasti i padisė sė tij tė merret nga vendorėt
Deputeti i Lėvizjes Vetėvendosje, Florin Krasniqi, gjatė njė konference pėr medie tė mbajtur tė mėrkurėn para Gjykatės Komunale nė Prishtinė, ditėn kur pritej tė mbahej seanca e padisė qė ai kishte bėrė ndaj kryeministrit tė vendit, Hashim Thaēi, se ky i fundit e kishte quajtur Krasniqin kriminel, ka deklaruar se ėshtė i gatshėm pėr ballafaqim direkt me kryeministrin, madje edhe tė ia thyej dhėmbėt.
06.07.2011
“Unė po du qė problemin me tė ta zgjidh me drejtėsi, por ka edhe forma tjera qė unė nuk po i du ato. Unė muj me dal me ja thy edhe dhomt. E meriton. Jo qė nuk muj edhe nuk guxoj, dhe jo qė se meriton ai edhe banda e tij, por kjo nuk ėshtė drejtėsi”, ka deklaruar Krasniqi gjatė kėsaj konference.
Ndėrkaq, Krasniqi ka insistuar qė rasti i tij i padisė ndaj kryeministrit Thaēi tė merret nga vendorėt, e jo nga ndėrkombėtarėt.
Florin Krasniqi, ka ngritur padi nė Gjykatėn Komunale tė Prishtinės ndaj kryeministrit Hashim Thaēi, duke e akuzuar atė pėr shpifje kundėr tij dhe familjes sė tij. Ky vendim i Krasniqit erdhi si kundėrpėrgjigje ndaj akuzave, tė cilat ia ka adresuar ndaj tij Partia Demokratike e Kosovės (PDK) me 5 nėntor tė vitit tė kaluar, pėrmes njė komunikate tė publikuar nė media.
Nė padinė, e cila pėrfshin gjithsej 14 pika, Krasniqi ka theksuar se akuzat tė cilat i janė vėnė pėrsipėr atij nėpėrmjet komunikatės nė fjalė, sipas tij, janė shpifje dhe fyese pėr tė dhe familjen e tij./zėri/

Protestė e policėve nė veri
Policėt e stacioneve veriore kanė protestuar sot rreth njė orė, para zyrave tė tyre, nė shenjė pakėnaqėsie ndaj vendimit pėr pėrjashtimin nga puna tė katėr komandantėve tė tyre, tė cilėt u larguan sepse nuk zbatuan urdhėrin pėr rotacion.
06.07.2011
Komandanti i pikėkalimit nė Jarinje, Bratislav Kragovic, komandanti i stacionit policor nė Leposaviq, Nenad Djuric, mandej komandanti i stacionit policor nė Zveēan, Radomir Radosavlevic, si dhe komandanti i stacionit policor nė Zubin Potok, Zoran Milkovic, fillimisht ishin suspenduar me pagesė dhe pas rreth dy muajve pasi nuk kanė pranuar tė respektojnė zinxhirin komandues u pėrjashtuan.

Orban mbėshtetė nisjen e dialogut pėr liberalizim tė vizave
Kryeministri i Hungarisė, Viktor Orban,u dėrgoi njė memorandum liderėve tė vendeve tė Bashkimit Evropian me tė cilin kėrkon njė riangazhim mė tė fuqishėm nė Ballkanin Perėndimor ndėrsa mbėshtet nisjen e dialogut pėr liberalizim tė vizave me Kosovėn.
06.07.2011
“Nuk mund tė mbeten vrima tė zeza nė hartėn e Evropės dhe pėr kėtė kemi nevojė tė forcojmė perspektivėn evropiane tė Kosovės. Ne tė gjithė jemi tė vetėdijshėm se kjo ėshtė posaēėrisht e vėshtirė pėr arsyen se jo tė gjitha vendet anėtare tė BE-sė e kanė njohur Kosovėn. Por, ne mund tė bėjmė progres nė fushėn, siē ėshtė adoptimi i njė udhėrrėfyesi pėr liberalizimin e vizave”, thuhet nė memorandumin e kryeministrit hungarez, vendi i tė cilit kishte kryesimin e radhės tė BE-sė nė 6 muajt e parė tė kėtij viti.
Sipas tij besohet se dialogu ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit mund tė sjellė rezultate konkrete pėr qytetarėt nė njė afat tė shkurtėr, por edhe tė ndihmojė nė realizimin e qėllimit tė bashkėpunimit afatgjatė dhe se suksesi i kėtij procesi bart mė vete edhe rėndėsinė pėr stabilitetin afatgjatė nė tėrė rajonin”, thuhet nė memorandum.
Orban ka theksuar se edhe Shqipėrisė, deri nė fund tė vitit, do tė duhej t’i jepej statusi i kandidatit, sepse, sipas tij, debatet e tashme politike nuk e kanė rrezikuar funksionimin e demokracisė nė Shqipėri.
Polonia, e cila tashmė ka marrė kryesimin e radhės tė BE, ka bėrė tė ditur se do tė vazhdojė procesin e zgjerimit, si njė proces parėsor tė BE-sė, dhe po ashtu do tė jetė e fokusuar nė aspektin e ndihmės sė vendeve tė Ballkanit Perėndimor.

Cooper u dorėzon dokumentin e marrėveshjes palėve nė bisedime
Dokumenti me tri marrėveshjet mes Kosovės dhe Serbisė u ėshtė dėrguar palėve nga Robert Cooper i cili ndėrmjetėson nė emėr tė BE-sė nė dialogun mes Prishtinės dhe Beogradit.
06.07.2011
Kėshilltari i zėvendėskryeministres, Edita Tahiri, Visar Xani i konfirmoi Radio Kosovės se kanė pranuar dokumentin, por tha se ende nuk ėshtė vendosur se si do tė procedohet mė tutje.
Ndryshe detaje tė dokumentit, tė cilin lehtėsuesi i dialogut Robert Cooper e quan “Konkluzionet e Kryesuesit”, i ka publikuar Gazeta Ekxpress. Sipas gazetės, pėr Lėvizjen e Lirė, nė dokumet thuhet se qytetarėt e tė dyjave palėve duhet tė kenė mundėsi tė udhėtojnė lirshėm brenda ose pėrmes territorit tė njėra-tjetrės me letėrnjoftime, ndėrsa nė referimin pėr qytetarė nė dokument, pėrdoret fjala angleze “residents”, qė e ka kuptimin banorė me vendbanim tė pėrhershėm, kurse pėr kufirin, krahas fjalės kufi, pėrdoret edhe shprehja kufi administrativ.
Mė tutje sqarohet se palėt mund tė zbatojnė njė sistem ku letėrnjoftimet shoqėrohen nga dokumente me shkrim pėr hyrje-dalje, qė do tė shkruhet nė gjuhė neutrale. Gjithashtu, nėse Serbia aplikon dokumente pėrcjellėse pėr letėrnjoftime dhe pasaporta kosovare, kėtė mund ta aplikojė edhe Kosova pėr qytetarėt serb.
Pėr sa i takon targave tė automjeteve, nė dokument thuhet se targat KS mund tė kalojnė nėpėr Serbi por nuk thuhet se targat RKS duhet tė mbulohen me targa tė pėrkohshme. Megjithėkėtė Serbia ka paralajmėruar moslejimin targave RKS prandaj edhe Kosova mund tė pėrdorė masė reciproke.
Drejtuesit e makinave duhet tė blejnė polica sigurimi pėr automjete nė pikat kufitare derisa tė arrihet marrėveshje pėr njohje reciproke tė policave tė sigurimit. Qeveria e Kosovės do tė vazhdojė vlefshmėrinė e targave KS pėr njė periudhė fillestare prej pesė vitesh, ndėrsa nga 1 nėntori nė Kosovė mund vetėm targat RKS dhe KS kurse targat e vjetra dhe tė reja serbe pėr qytetet e Kosovės nuk do tė lejohen.
Ekspress mė tej thotė se dokumenti siguron qė qytetarėt e Kosovės qė refuzohen nga shtetet qė nuk e njohin pavarėsinė e Kosovės, riatdhesohen nė Kosovė. Palėt janė dakorduar pėr pranimin e diplomave universitare dhe shkollore pėrmes certifikimit tė tyre nga njė palė e tretė, por marrėveshja pėrfundimtare pritet tė arrihet nė takimin e radhės nė Bruksel.
Pėr regjistrat civil thuhet se do tė formohet njė komitet i pėrbashkėt i kryesuar nga EULEX-i qė do t’i certifikoj tė gjitha kopjet e librave amzė nė Kosovė./xhs-rtk/

Konstituohet Grupi punues pėr zgjedhje
06.07.2011
Ėshtė bėrė konstituimi i Grupit punues pėr amandamentimin e ligjit pėr zgjedhje. Kryesuese e kėtij grupi do tė jetė kryetarja e KQZ-sė Valdete Daka, ndėrsa nga subjektet politike do tė jenė 9 anėtarė.
Gjithashtu nė kėtė grup do tė pėrfshihen pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile, tė KQZ-sė, tė KZAP-sė, Komisionit Evropian, ICO-sė dhe OSBE-sė. Ky komision do tė punoj nė tri faza. Formimin e kėtij grupi e ka pėrshendetur edhe ambasadori i OSBE-sė nė Kosovė Werner Almhofer. Nė fund tė muajit korrik pritet tė organizohen nė shtatė qytete tė Kosovės debate publike lidhur me procesin zgjedhor dhe pėr ndryshimet e nevojshme nė ligj, ndėrsa gjatė kėsaj jave grupi punues pėr ndryushim tė ligjit zgjedhor do tė mbajė njė punėtori nė Durrės. Nevoja pėr ndryshimin e ligjit pėr zgjedhje ka ardhur si pasojė e shėnimit tė parregullėsive tė mėdha gjatė zgjedhjeve tė fundit nė vend.

Prokurori evropian do tė hetojė pohimet e Dik Martyt
Nė krye tė ekipit special pėr hetimin e pohimeve pėr trafikim me organe njerėzore gjatė luftės sė Kosovės do tė jetė njė `prokuror i lartė evropian`, bėjnė tė ditur burime nė Bruksel.
06.07.2011
Sipas tyre, dėshmitarėt duhet tė mbahen jashtė Kosovės. Emri i personit qė do tė prijė ekipin pėr hetimin e pohimeve nga raporti i Dik Martit, pėr krime dhe trafikim me organe njerėzore nė Kosovė dhe Shqipėri, ende mbetet sekret.
Ndėrkohė qė Eulexi po punon me intensitet tė shtuar pėr gjetjen dhe mbrojtjen sa mė tė mirė tė dėshmitarėve, pohojnė burime diplomatike nė Bruksel. Sipas kėtyre burimeve, vendet anėtare tė Bashkimit Evropian janė tė mendimit se dėshmitarėt pėr kėto pohime duhet tė strehohen jashtė Kosovės, pėr shkak tė mundėsisė sė presioneve ndaj personave qė duhet tė dėshmojnė nė proceset pėr krime lufte.
Vendet qė kanė njohur Kosovėn si shtet kanė refuzuar kėrkesėn e Serbisė qė pėr hetimin e pohimeve nga raporti i Dik Martit, tė krijohet njė komision me mandat dhe nėn drejtimin e OKB -sė. Kėrkesėn e Serbisė e kanė kundėrshtuar nė radhė tė parė Franca, Britania e Madhe Gjermania dhe SHBA ja, me shpjegimin se nė KS tė OKB nuk mund tė arrihet marrėveshje pėr ēėshtje tė tilla. Por tė gjitha vendet e BE sė janė dakord pėr krijimin e komisionit tė posaēėm pėr hetimin e pohimeve pėr krime.
Burime diplomatike nė Bruksel pohojnė se aktualisht po bėhet pėrzgjedhja e prokurorėve dhe gjykatėsve me pėrvojė, tė cilėt duhet tė merren me kėto akuza. Diplomatėt evropianė thonė se ndėr kandidatėt pėr drejtues tė ekipit ėshtė edhe ish kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės, Karla del Ponte.
Njė pjesė e madhe e ekipit do tė jetė e vendosur nė Bruksel, nė mėnyrė qė tė mos konfrontohet me presionet e palėve nė terren. Ndėrsa nė Kosovė dhe vendet tjera do tė jenė ekspertėt dhe hetuesit. Hetimet e Eulexit sipas akuzave pėr trafikim me organe njerėzore kanė filluar nė janar tė kėtij viti.
Zėvendėsshefi i Eulexit Andy Sparks pohon se `Eulexi ėshtė plotėsisht i aftė pėr zhvillimin e hetimeve dhe pėrpunimin adekuat tė tė dhėnave`. Sa i pėrket mbrojtjes sė dėshmitarėve, ai tha se nė kėtė segment nuk do tė bashkėpunohet me autoritetet e Kosovės`. Megjithatė, bashkėpunėtorėt e ngushtė tė shefes sė diplomacisė Evropiane, Catherine Ashton thonė se pėrfaqėsuesit evropian nė Kosovė kanė njė bashkėpunim tė ngushtė me qeverinė dhe autoritetet tjera kosovare. Proceset eventuale gjyqėsore duhet tė zhvillohen nė Prishtinė.

Tadiq, i akuzuar, viziton Sarajevėn.
Presidenti serb Boris Tadiq ka arritur nė Bosnje me synimin qė tė pėrmirėsojė lidhjet mes dy shteteve, qė shpesh ishin tė tensionuara.
06.07.2011
Relacionet mbesin tė trazuara pas luftės sė hidhur tė viteve 1992-1995. Vizita e sotme shėnon udhėtimin e dytė tė Tadiqit nė Bosnje, qė kur pėrfundoi konflikti.
Lideri serb, qė ka lindur nė Sarajevė, pritet tė takohet me presidencėn tripalėshe tė Bosnjes- ushtruesin e detyrės sė presidentit, pėrfaqėsuesin e serbėve tė Bosnjes, Nebojsha Radmanovic, pėrfaqėsuesin mysliman Bakir Izetbegoviq dhe atė kroat Zheljko Komsiq.
Vizita vjen pak kohė pas arrestimit tė komandantit tė luftės, Ratko Mlladiqit, i cili ishte nė arrati pėr 16 vjet me radhė.
Tadiqi ėshtė akuzuar se ka mbėshtetur liderin radikal tė serbėve tė Bosnjes, Millorad Dodik, i cili nė tė kaluarėn ka shtyrė pėrpara ndarjen e entitetit serb nga Bosnja.

...veēuam:
Bullgarėt tallen me historianėt maqedonas
Politikani bullgar Bozhidar Dimitrov i ka vėnė nė testim historianėt maqedonas. Duke ju ofruar njė milion euro qė tė sigurohet dėshmi se mbreti Samoil nuk ėshtė bullgar, Dimitrov nė mėnyrė ironike e ka komentuar vendosjen e bustit tė mbretit Samoil nė Qendėr tė Shkupit.
Nė njė intervistė pėr gazetėn bullgare “Fokus”, Dimitrov ka theksuar se me vendosjen e bustit tė mbretit Samoil Shkupi i bėnė shėrbim Bullgarisė.
“Nėse vazhdohet kėshtu, Shkupi do na bėnė shėrbim, pėr arsye se nė Bullgari nuk ka buste tė mjaftueshme tė heronjve bullgar nga ajo kohė. Ju dėshiroj qė tė vazhdojnė kėshtu pa zbuluar fare se ato janė bullgar”, ka thėnė Dimitrov.
Ndėrkaq, eurodeputeti Kristijan Vigenin, vlerėson se Maqedonia duhet tė jetė mė e kujdesshme me Bullgarin dhe Greqinė nė raportet dy palėshe, pėr arsye tė mungesės sė vullnetit politik pėr zgjedhjen e kontestit me Athinėn, vendin gjendet larg dyerve tė NATO-sė dhe BE-sė. (lajm)/V.I./Liria/erenikut/

Maqedoni, kėrkohet zyrtarizimi i plotė i gjuhės shqipe
Nė institucionet shtetėrore tė Maqedonisė nuk po gjen zbatim gjuha shqipe, edhe pėrkundėr miratimit tė njė ligji.
Intelektualė dhe njohės tė zhvillimeve politike nė Maqedoni theksojnė se para se tė mėsohet gjuha maqedonase nėpėr shkollat shqipe nga klasa e parė, fillimisht duhet qė qeveria tė bėjė pėrpjekje maksimale pėr implementimin e plotė praktik tė gjuhės shqipe, si gjuhė tė dytė zyrtare. Mosimplementimi praktik i gjuhės shqipe dhe mungesa e njė strategjie shtetėrore pėr vėnien nė zbatim tė kėsaj gjuhe tė dytė nė nivel shtetėror, sipas qarqeve intelektuale shqiptare ėshtė njė pėrgjegjėsi qė i takon edhe bashkėsisė ndėrkombėtare, por edhe partive politike shqiptare, sidomos asaj nė pushtet.
Ambasadorėt dhe organizatat relevante perėndimore nė vend sė fundi kanė inkurajuar shqiptarėt qė tė mėsojnė gjuhėn maqedonase, mirėpo duke mos pėrcaktuar limite kohore. Nga ana tjetėr, problemi i implementimit praktik tė gjuhės shqipe po haset nė ēdo nivel tė institucioneve, ku po zvarritet dhe po bėhen obstruksione politike dhe teknike. Presionet rreth kėsaj ēėshtje po vazhdojnė tė jenė tė buta, duke mos hapur debat tė gjerė nė nivel institucional dhe shkencor.
Ligjėruesi universitar dhe ish-rektori i UT-sė, Fadil Sulejmani ka theksuar pėr agjencinė e lajmeve INA se faji pėr kėto ēėshtje qėndron pikėrisht tek vetė shqiptarėt dhe faktori politik. “Pėr tė gjitha tė kėqijat dhe dėmet qė po na ndodhin fajin e kemi vetė ne. Edhe ndėrkombėtarėt do tė bėjnė aq pėr ne, sa ne do tė bėjmė pėr vetėn tonė, qė ta ndryshojmė gjendjen e keqe qė po na ngulfat pėrditė e ma tepėr dhe kėtė duhet ta aktualizojmė ta problematizojmė, qė pastaj edhe faktori ndėrkombėtarė tė na kushtojė vėmendje”, thekson Sulejmani, duke shtuar se pėrfundimisht duhet njė qasje mė aktive dhe mė dinamike nė shtrimin e problemeve aktuale, duke pėrfshirė kėtu implementimin e plotė tė gjuhės shqipe si gjuhė tė dytė zyrtare dhe pastaj tė diskutohet se a duhet t`i mėsojmė gjuhėt e njėrit tjetrit.
Publicisti Nijazi Muhamedi vlerėson se bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė jetė mė e qartė karshi problemeve tė krijuara dhe jo tė futemi nė lojėn e talljes me shqiptarėt. “Ndėrkombėtarėt duhet tė jenė mė tė zėshėm tė implementohet gjuha shqipe dhe jo t`i jepet mbėshtetje ēėshtjeve parciale apo tė fundit, pasi qė dihet se si garantuese tė Marrėveshjes sė Ohrit janė BE, NATO dhe SHBA. Pėrfundimisht t`i thuhet jo eksperimenteve dhe tė fokusohemi nė debatin pėr implementimin e plotė tė zyrtarizimit tė gjuhės shqipe si gjuhė e dytė zyrtare nė Maqedoni”, ka theksuar analisti Muhamedi pėr agjencinė e lajmeve INA, duke shtuar prapa tendencave tė tilla qėndrojnė marrėveshjet e fshehta.
Nė institucionet shtetėrore tė Maqedonisė nuk po gjen zbatim gjuha shqipe, edhe pėrkundėr miratimit tė njė ligji.
Qytetarėt theksojnė se nuk vėrejnė se ka ndonjė ligj, pėr shkak se ata vazhdojnė tė drejtohen nė gjuhėn maqedonase Ligji i miratuar pėr pėrdorimin e gjuhėve para disa kohe dhe i promovuar tejmase nga koalicioni aktual qeveritar akoma nuk ka gjetur zbatimin e tij praktik. Qytetarėt shqiptarė nė Maqedoni nuk janė tė informuar saktėsisht se sa lejon dhe ku lejohet pėrdorimi zyrtar i gjuhės shqipe nė institucionet e shtetit dhe nė ēfarė mase ėshtė pėrdorimi i gjuhės sė tyre amtare. (INA)/04 Jul 2011/V.I./ereniku/

Gallucci: Tri opsione pėr veriun e Kosovės
Ish-pėrfaqėsuesi rajonal i KB nė Mitrovicė, Gerard Gallucci, thotė se pėr ēėshtjen e Kosovės, posaēėrisht pėr veriun, nė tė ardhmen mbesin vetėm tri opsione: konflikt i ngrirė, ndarja ose tėrėsia me njė autonomi speciale pėr veriun.
Gallucci i ka thėnė radios Kontakt plus, se pėr kėtė do tė duhej tė vendosnin njerėzit e pėrfshirė drejtpėrdrejt dhe jo faktori ndėrkombėtar.
Ai shton se ideja pėr ndarje aktualisht nuk ėshtė relevante, porse pėr kėtė ndoshta do tė duhet tė mendohet nė tė ardhmen, por tani nuk i kontribuon pėrparimit tė dialogut. “Mendoj se bisedimet pėr ndarje tash ēojnė nga refuzimi. Kjo nuk ėshtė e dobishme dhe as ndihmon. Shumė nė rajon janė tė shqetėsuar nga koncepti i ndarjes, meqė mund tė ndikojė nė vendet siē janė Maqedonia. Kur shikoni pėrpara, nė zgjidhjen pėrfundimtare tė ēėshtjes sė Kosovės, sidomos tė veriut, mė duket se ka vetėm tri opsione: njėra do tė ishte qė asgjė tė mos ndryshojė, situata e konfliktit tė ngrirė me ndoshta ndonjė pėrshtatje; e dyta do tė mund tė ishte ndryshimi i kufijve ose ndarja; dhe opsioni i tretė – tė gjendet ndonjė mėnyrė pėr ruajtjen e Kosovės nė tėrėsi nė atė mėnyrė qė do tė sigurohej njė autonomi speciale pėr veriun. Mendoj se kjo do tė ishte Ahtisari plus dhe se plusi ėshtė njė pjesė e rėndėsishme”, ėshtė shprehur Gallucci. Gallucci ka thėnė se nuk beson nė zgjidhjen e ēėshtjeve me pėrdorim tė forcės dhe se pavarėsisht se ēka do tė ndodhė nė veri tė Kosovės, beson dhe nuk do tė duhej dhe nuk do tė zgjidhet me forcė.
“Nėse njerėzit nė Prishtinė, nė institucionet ndėrkombėtare dhe institucionet qeveritare vendosin tė provokojnė ose tė pėrdorin forcėn, kjo do tė mund tė dilte nga kontrolli dhe tė shkaktojė dhunė dhe kjo ėshtė e rrezikshme”, ka thėnė Gallucci.
I pyetur nėse njohja e pavarėsisė sė Kosovės do tė jetė kusht pėr hyrjen e Serbisė nė BE, Gallucci ėshtė pėrgjigjur se nuk beson se “BE ndonjėherė do tė pranojė anėtar dy shtete fqinje qė nuk e kanė njohur njėra tjetrėn”.
“Nuk mendoj se BE dėshiron tė ketė njė Qipro tė dytė, nuk them se kjo ka lidhje me Serbinė, por cilado qoftė dy vende qė nuk kanė njohur njėra tjetrėn, pse t’i pranonte BE kur do t’i shkaktonin probleme tė brendshme. Prandaj, nuk shoh se si do tė munden Serbia ose Kosova tė hyjnė nė BE pa njohje tė ndėrsjellė”, thekson ish-diplomati amerikan.
Gallucci mendon se Serbia sivjet do tė marrė statusin e kandidatit, por anėtare e BE-sė do tė mund tė bėhej nė vitin 2020. Gallucci nuk mendon se njohja e Kosovės ėshtė ose do tė mund tė jetė kusht qė Serbia tė marrė statusin e anėtarit, por konsideron se kjo do tė ndodhė pa zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės. (koha)/V.I./Liria/ereniku/


Lajmet
- E marte, 05 korrik, 2011

U shėnua 21 vjetori i largimit tė punėtorėve tė RTP-sė
Nė Prishtinė u shėnua 21 vjetori i largimit tė punėtorėve tė RTP-sė.Me kėtė rast ish punėtorėt e kėtij mediumi shprehen pakėnaqėsinė pėr mos zgjidhjen e statusit tė tyre.
05.07.2011
Ata kritikuan Qeverinė e Kosovės me mos realizimin e premtimit pėr zgjidhjen e problemeve tė tyre. Kohė mė parė zėvendėskryeminitri, Hajredin Kuēi u kishte premtuar grevistėve tė ish TVP-sė pranimin e pėrvojės 18 vjeēare dhe pensionimin e njė numri tė ish -punėtorėve.

Ish pjesėtarėt e UĒK-sė kanė hyrė nė ditėn e 44 tė grevės
Ka hyrė nė ditėn e 44 greva e i sh-pjesėtarėve tė UCK-sė. Ata kėrkojnė miratimin e ligjit pėr vlerat e UĒK-sė por nuk kėmbėngulin nė zbatimin e shpejtė tė tij.
05.07.2011
Nė njė i intervistė pėr RTK-nė, Kryetari i Kėshillit pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė i sh-pjesėtarėve tė UĒK-sė Xhevedet Qeriqi, tha se gjatė njė takimi qė kanė pasur me kryeministrin, Hashim Thaēi, kanė shprehur qėndrimin se i sh-pjesėtarėt e UĒK-sė mund tė presin fillimin e zbatimit tė ligjit pėr shkak tė krizės buxhetore, por shtoi se ligji duhet tė miratohet nė kuvend. Rreth 100 grevistėt shprehen tė vendosur pėr realizimin e kėrkesave pėrkundėr rėndimit tė gjendjes shėndetėsore tė disa prej tyre.

Kuvendi i Kosovės nuk njoftohet zyrtarisht pėr marrėveshjet
Prishtinė, 5 korrik 2011
Kryeparlamentari Jakup Krasniqi nuk dėshiron t’i komentojė tri marrėveshjet e arritura ndėrmjet delegacionit tė Kosovės dhe atij tė Serbisė nė Bruksel mė 2 korrik, duke pėrsėritur qėndrimin e tij se Kuvendi i Kosovės vazhdon tė mbetet i painformuar zyrtarisht pėr procesin e bisedimeve.

Kėrkojnė dorėzimin e dokumentit nė Kuvend
Prishtinė, 5 korrik 2011
Ekipi ekspertėve pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare i Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK) ka shprehur shqetėsim pėr arritjen e marrėveshjeve mes Kosovės dhe Serbisė dhe ka kėrkuar nga ekzekutivi i vendit qė tė paraqesė sa mė shpejtė dokumentin e marrėveshjeve nėse ekziston si i tillė para deputetėve nė Kuvendin e Kosovės.
Gjatė njė konference pėr media tė mbajtur tė martėn, Vjosa Osmani shefe e kėtij ekipi tė ekspertėve, ka thėnė se pretendimi i Qeverisė sė Kosovės se ka arritur tri marrėveshje me Serbinė, nėpėrmjet konkluzioneve tė kryesuesit, nuk ėshtė nė pėrputhje me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės dhe me Rezolutėn e Kuvendit pėr Bisedimet me Serbinė.

BE ka konsensus tė plotė pėr perspektivėn evropiane tė Kosovės
Prishtinė, 5 korrik 2011
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi u kthye optimist nga vizita nė Bruksel gjatė sė cilės u takua me shefen pėr politikė tė jashtme dhe diplomaci tė BE-sė, Katherin Ashton. Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka thėnė se agjenda evropiane pėr Kosovėn gjithnjė e mė tepėr po bėhet mė e qartė, nė veēanti sa i pėrket liberalizimit tė vizave, marrėdhėnieve kontraktuale dhe marrėdhėnieve tregtare me Bashkimin Evropian.

Jahjaga u takua me komisionarin Vollebaek
Prishtinė, 5 korrik 2011
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, tha sot se pakicat kombėtare nė Kosovė i kanė tė garantuara tė drejtat e tyre me Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės, qė janė nė pėrputhje me standardet mė tė larta ndėrkombėtare.

Dėshmia e Salihajt cilėsohet e panevojshme
Prokuroria e EULEX-it ka hequr dorė nga dėshmia e ish deputetit tė LDD-sė, Adem Salihaj pėr rastin e Fahredin Gashit dhe Hysri Ramės, qė akuzohen pėr vrasjen e Sali Gashit nė 1999.
05.07.2011
Prokurori i ēėshtjes, Maurico Salustro ka vlerėsuar se dėshmia Salihajt ėshtė e panevojshme. Sipas dėshmitarit kryesor tė ēėshtjes Nazim Bllaca, Salihaj ėshtė personi nė shtėpinė e tė cilit ishte incizuar CD-ja, ku inkriminon disa persona, nė mesin e tė cilėve edhe tė akuzuarin Fahredin Gashi.
Adem Salihaj pretendon se kishte qenė edhe vet cak i sulmeve tė SHIK-ut pas luftės.
Procesi gjyqėsor po vazhdon me dėgjimin e dėshmitarėve tjerė.

Mospjesėmarrja e Kosovės nė LO, thyerje e parimeve olimpike
Prishtinė, 5 korrik 2011
Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sportit, Memli Krasniqi ka kėrkuar nga Majkėll Bejts, anėtar i Dhomės sė Lordėve nė Britani tė Madhe dhe pėrfaqėsues i nismės “Armėpushimi olimpik”, qė tė ndihmojė Kosovėn nė kėrkesėn e saj pėr pjesėmarrje nė Lojėrat Olimpike.
Me kėtė rast ministri Krasniqi tha se me mospjesėmarrjen e Kosovės nė kėto gara ndėrkombėtare do tė bėhej njė shkelje e parimeve tė kėtyre lojėrave.
“Kėrkova nga zoti Bejts qė tė bėjė atė qė mundet pėr ndėrkombėtarizimin e sportit tė Kosovės, gjithmonė duke pasur parasysh se ai vjen nga shteti qė do tė organizojė Lojėrat Olimpike tė ardhshme dhe pata kėnaqėsinė qė tė marrė njė miratim pozitiv nga ana e tij”, ka thėnė Krasniqi.
Nga ana e tij, lordi Bejts shfaqi shpresėn se Kosova do tė jetė pjesėmarrėse e barabartė nė Lojėrat Olimpike.
“Lojėrat Olimpike bashkojnė njerėzit nė emėr tė paqes dhe nuk ka arsye qė Kosova tė mos jetė pjesėmarrėse nė “Londra 2012”. Pėr mua lojėrat nuk do tė kishin idealin origjinal nėse nuk merr pjesė Kosova dhe tė garojė me flamurin e vet”, tha ai teksa ka kėrkuar nga tė gjithė nė Kosovė qė tė mos dorėzohen nė qėllimet e tyre.
Nė kėtė takim kanė marrė pjesė edhe xhudistja e njohur nga Kosova, Majlinda Kelmendi, trajneri i saj, Driton Kuka si dhe kryertari i Komitetit Olimpik tė Kosovės, Besim Hasani.

E hėnė, 04 korrik, 2011
4 KORRIKU
/ 4 JULY /
ZOTI E BEKOFTË AMERIKĖN!

NE FUND TE KETIJ ALBUMI, PAS KETYRE PAMJEVE FESTIVE,
JA NJE POEZI QE NA ERDHI NGA MIKU YNE MENTOR THAĒI

URIME DHE GĖZUAR, USA!

Amerikė, je Avangardė Bote,
nesėr ėshtė Ditėlindja jote,
o Zonjė e Rėndė e Demokracisė,
Djep Botėror i Ėndėrrave t“Lirisė!

Lindja jote qe shumė e dhimbshme,
porse, rrita qe shumė e bindshme,
Kushtetuten plot mbi dy shekuj,
e hartuar nga Kolos-Dishepuj!

Po po, Amerikė ti Zonjė Bote,
plot 235 Vjet nga Lindja jote,
Demokrate, Vend i gjithėmundėsive,
Avokate, n“shėrbim t“vegjėlive!

Vend i Vlerave Pėrėndimore,
i Qytetėrimit tonė Europian,
ne t“mbajmė mend pėr zgjatje dore,
Shqiptarėt, pėrjetėsisht falėnderues janė!

Falėmeshėndet, tej Atlantikut, Oqeanit,
ty Zonjė e dashur, o Amerikė,
nga stėrnipėr tė Ilirit, Dardanit,
qė iu gjete pėrkrah n“Ditė t“ligė!

Zot i Madh tė pastė bekuar,
pėr vlerat humane dhe t“demokracisė,
shumė Urime, Zonjė e Nderuar,
nga ēdo Zemėr e Shqiptarisė!
Mentor Thaqi VS., 03.07.2011


Lajmet
- E premte, 01 korrik, 2011

...trup e trup:
- ASHAK kėrkon regjistrim tė ri tė popullsisė
- Jahjaga: Roli i SHBA-sė i pazėvendėsueshėm
- Lituania dhe Polonia mbėshtesin proceset integruese tė Kosovės
- FSK pėr herė tė parė merr pjesė nė njė ushtrim me karakter ndėrkombėtar
- Kosova dhe Serbia pritet tė arrijnė marrėveshje pėr 6 ēėshtje
- Mortonji: Idetė pėr ndarjen e Kosovės nuk janė realiste
- Sorenson zėvendėson Zanierin
- Mirel: Pak progres nė raportin e ardhshėm tė progresit pėr Kosovėn
- AAK takon deputetėt qė deklaruan pavarėsinė 20 vite mė parė
...lajme mujore /senzacionale/: - “Belvedere” kalon nė menaxhimin e komunės sė Mitrovicės
- Kufiri me Maqedoninė kontrollohet nga Policia e Kosovės
...veēuam:
- Koēo Danaj: Anullim i Mbledhjes se Londres dhe 100 miliard sterlina demshperblim

...hapur:
ASHAK, kėrkon regjistrim tė ri tė popullsisė
Prishtinė, 1 korrik 2011
Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovės nuk e konsideron tė vlershėm rezultatin e regjistrimit tė popullsisė nė Kosovė dhe sugjeron tė gjenden mėnyra pėr mbajtjen e njė regjistrimi tė ri dhe tė pėrgatitur si duhet.

Jahjaga: Roli i SHBA-sė i pazėvendėsueshėm
01.07.2011
Roli i SHBA-sė pėr Kosovėn dhe rajonin e Ballkanit ėshtė i pazėvendėsueshėm dhe i domosdoshėm nė proceset e integrimeve evropiane, tha kryetarja Atifete Jahjaga gjatė takimit me sekretaren amerikane tė shtetit,Hillari Klinton nė Vilnius tė Lituanisė.
Sekretarja Klinton i ofroi mbėshtetjen kryetares Jahjaga dhe Kosovės nė tė gjitha proceset qė ka vendi.

Lituania dhe Polonia mbėshtesin proceset integruese tė Kosovės
Vilnius, 1 korrik 2011
Ministri i Punėve tė Jashtėm i Kosovės, Enver Hoxhaj nė ditėn e dytė tė vizitės nė Lituani, ka zhvilluar njė sėrė takimesh me personalitete tė shteteve tė ndryshme tė botės, pjesėmarrės nė “Komunitetin e demokracive”.
Fillimisht, Hoxhaj ka takuar ministrin e Punėve tė Jashtme tė Lituanisė, Audronius Azhubalis dhe zėvendėsministrin Egidius Meilunas. Nė kėtė takim ėshtė diskutuar pėr mundėsitė e thellimit tė bashkėpunimit mes dy shteteve nė fushėn politike, ekonomike, tė arsimit dhe kulturės.
Nė takim ėshtė ngritur nevoja e nėnshkrimit tė disa marrėveshjeve bilaterale mes dy shteteve nė fushėn e ekonomisė, sigurisė dhe shkėmbimit tregtar.
Marrėveshja pėr riatdhesim, marrėveshja pėr kthimin e personave tė dėnuar dhe marrėveshja nė fushėn e sigurisė tashmė janė duke u negociuar mes dy shteteve dhe nėnshkrimi i tyre pritet tė bėhet shumė shpejt, u tha nė kėtė takim.
Nga ana tjetėr, zyrtarėt e Lituanisė kanė pėrshėndetur progresin qė ka bėrė Republika e Kosovės nė tre vjetėt e kaluara. Ata kanė siguruar ministrin Hoxhaj se Lituania do tė mbėshtesė fuqishėm proceset integruese tė Kosovės nė Bashkimin Evropian, si dhe kanė mirėpritur propozimin e ministrit Hoxhaj pėr organizimin e njė forumi ekonomik nė Prishtinė mes dy shteteve, pėr tė stimuluar edhe mė shumė bashkėpunimin ekonomik mes dy vendeve tona.

FSK pėr herė tė parė merr pjesė nė njė ushtrim me karakter ndėrkombėtar
01.07.2011
Me ftesė tė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Maqedonisė, njė njėsit i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, i pėrbėrė nga njė oficer, njė nėnoficer dhe 10 kadetė, tė premten udhėtoi pėr nė Maqedoni, ku do tė marrė pjesė nė ushtrimin fushor ndėrkombėtar “Kampi Veror 2011”, i cili mbahet prej datės 2 deri mė 12 korrik.

Kosova dhe Serbia pritet tė arrijnė marrėveshje pėr 6 ēėshtje
Kosova dhe Serbia pritet tė arrijnė marrėveshje pėr 6 ēėshtje qė tashmė janė diskutuar nė takimet paraprake.
01.07.2011
Kėshtu konfirmoi kėshilltari i politik i zėvendėskryeministres Edita Tahiri, Visar Xani. Zonja Tahiri ka shkuar tashmė nė Bruksel pėr takimin e nesėrm. Kadastra, liria e lėvizjes, telekomunikacioni, energjia dhe marrėveshjet doganore pritet tė jenė disa nga ēėshtjet pėr tė cilat priten zgjidhje konkrete.

Mortonji: Idetė pėr ndarjen e Kosovės nuk janė realiste
Shefi i diplomacisė hungareze Janosh Mortonji ka deklaruar se njohja e pavarėsisė sė Kosovės nuk ėshtė kusht pėr anėtarėsimin e Serbisė nė BE.
01.07.2011
Shefi i diplomacisė hungareze Janosh Mortonji ka deklaruar se njohja e pavarėsisė sė Kosovės nuk ėshtė kusht pėr anėtarėsimin e Serbisė nė BE, por ka theksuar se BE-ja `ėshtė koherente kur kėrkon qė vendet nė rrugėn e pranimit tė mbajnė marrėdhėnie tė mira nė fqinjėsi dhe aktivisht tė marrin pjesė nė bashkėpunimin rajonal`. Ndėrsa sa i pėrket ideve pėr ndarjen e Kosovės, ministri hungarez tha se personalisht nuk mendon qė idetė e tilla janė `propozime realiste`, e as qė do tė marrin mbėshtetje. I pyetur se cila, sipas tij, ėshtė zgjidhja pėr Kosovėn dhe cili duhet tė jetė rezultati i dialogut aktual mes Beogradit dhe Prishtinės, shefi i diplomacisė hungareze thotė se nga dialogu pret qė t`i kontribuojė forcimit tė stabilitetit dhe bashkėpunimit rajonal qė do tė sillte njė zgjidhje tė qėndrueshme pėr problemet praktike dhe tė pėrditshme. `Nė kuadėr tė marrėdhėnieve tė Serbisė dhe Kosovės, ky dialog duhet tė ēojė nė krijimin e modus vivendit, i cili do tė kontribuonte nė krijimin e aspiratave evropiane tė dyja palėve`, ėshtė shprehur Mortonji pėr shtypin e Beogradit.

Sorenson zėvendėson Zanierin
Zyra pėr informim e UNMIK-ut nė Prishtinė ka njoftuar se OKB nė Nju Jork ka marrė vendim qė Robert Sorenson tė emėrohet zyrtari kryesor i misionit tė OKB-sė nė Kosovė.
01.07.2011
Vendimi pason pas largimit tė shefit tė deritashėm, Lamberto Zanier, i cili ėshtė emėruar Sekretar i ri i Pėrgjithshėm i OSBE-sė. Sorenson sipas njoftimit tė UNMIK-ut, i ėshtė bashkuar kėtij misioni nė mars tė vitit 2009 si Shef i Stafit. Ai konsiderohet njė ish diplomat amerikan i karrierės me pėrvojė tė madhe nė rajonin e Ballkanit.Robert Sorenson mė parė ka shėrbyer edhe si zėvendės shef i Zyrės Amerikane nė Prishtinė, nga viti 2003 – 2004.

Mirel: Pak progres nė raportin e ardhshėm tė progresit pėr Kosovėn
01.07.2011
Nė Prishtinė po mbahet Takimi i dytė plenar i dialogut tė procesit tė Stabilizim-Asociimit. Kryeministri i vendit, Hashim Thaēi konfirmoi angazhimin e qeverisė pėr procesin e integrimit tė Kosovės nė BE.
“Ne do tė vazhdojmė zbatimin e agjendės evropiane, pa lėvizur njė milimetėr prapa nė reformimin dhe avancimin e shtetit tė Kosovės me njė qėllim tė vetėm, arritjen e standardeve evropiane nė tė gjitha fushat e qeverisjes dhe pėrmirėsimin e jetės sė qytetarėve tanė”.Gjithashtu Thaēi theksoi se do tė angazhohen edhe pėr pėrmbushjen e kritereve nė procesin e liberalizimit tė vizave dhe zbatimin e agjendės evropiane.
Ndėrkaq Pier Mirel, drejtor pėr Ballkanin Perėndimor nė Departamentin pėr Zgjerim tė Komisionit Evropian, pėrgėzoi qeverinė pėr qasjen tejet konstruktive ndaj dialogut me Serbinė, tė cilin e ndėrmjetėson BE-ja.
“Prandaj nuk do tė ishte kurrfarė befasie nėse unė pėrmend sot se do tė kemi fare pak progres pėr tė raportuar nė raportin e ardhshėm tė progresit, duke marrė parasysh qė qeveria dhe Kuvendi nuk kanė pasur kohė tė mjaftueshme pėr tė punuar nė reformat e kėrkuara qė i kemi diskutuar vitin e kaluar”.
Megjithatė Mirel tha se ka ende kohė pėr tė arritur progres dhe ftoi qeverinė dhe Kuvendin qė t’i dyfishojnė pėrpjekjet e tyre nė miratimin e ligjeve tė rėndėsishme. Ai theksoi se miratimi i ligjit pėr financimin e RTK-sė, garanton lirinė e mediave. Ndėrkaq duke folur pėr sundimin e ligjit, Mirel theksoi se ka pasur progres nė kornizėn ligjore, por zbatimi i ligjeve mbetet ende sfidė serioze, pasi rreth 45 pėr qind e tyre mbeten tė pazbatuara.
“Pėr raportin e progresit, dita e fundit ėshtė me 1 shtator, dhe pėr kėtė arsye ju ftoj qė qė tė dyfishoni pėrpjekjet qė tė sigurohemi qė ndryshimet tė ndodhin sa mė shpejt”. Mirel konfirmoi mbėshtetjen e vazhdueshme tė BE-sė pėr Kosovėn.

AAK takon deputetėt qė deklaruan pavarėsinė 20 vite mė parė
Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės ka organizuar pritjen tradicionale pėr deputetėt qė lexuan deklaratėn e pavarėsisė njėzet vite mė parė.
01.07.2011
Nėnkryetari i AAK-sė, Blerim Shala, veprėn e kėtyre deputetėve e konsideron si fillim i rrugėtimit tė Kosovės drejt pavarėsisė.
Sipas Shalės, qė nga ajo ditė shqiptarėt e kanė ditė ēfarė dėshirojnė dhe nėpėrmjet deputetėve tė parlamentit patėn vendosur ta pėrcaktojnė fatin e tyre. Nė anėn tjetėr, Ilaz Ramajli, qė kishte kryesuar me Kuvendin e asaj kohe, nė emėr tė deputetėve tė parlamentit kosovar tė 20 viteve mė parė shprehu mbėshtetjen e plotė pėr kreun e AAK-sė, Ramush Haradinajn, i cili po pret fillimin e gjykimit nė Tribunalin e Hagės. Ramajli tha se nė Hagė po bėhen pėrpjekje qė tė vihet nė njė rrafsh tė njėjtė Kosova me okupatorin serb.

...lajme mujore /senzacionale/:
“Belvedere” kalon nė menaxhimin e komunės sė Mitrovicės
Mitrovicė, 19 qershor 2011
Komuna e Mitrovicės ka marrė nė menaxhim tė gjitha pajisjet dhe hapėsirėn e kampit “Belvedere” nė Frashėr, ku deri me tani ka qenė i vendosur KFOR-i.

Kufiri me Maqedoninė kontrollohet nga Policia e Kosovės
Prishtinė, 18 qershor 2011
Pas marrjes sė plotė tė pėrgjegjėsisė nga KFOR-i tė vijės kufitare me Shqipėrinė, Policia e Kosovės (PK) ka marrė pėrgjegjėsinė edhe pėr pjesėn e fundit tė vijės kufitare me Maqedoninė me njė gjatėsi prej 48 kilometrave. Ndėrkohė u bė e ditur se nė shtator pritet kalimin i kompetencave pėr kontroll tė kufirit edhe me Malin e Zi.

...veēuam:
Anullim i Mbledhjes se Londres dhe 100 miliard sterlina demshperblim

Pershendetje ne Kongresin e LB

Te dashur miq te Levizjes per Bashkim. Faleminderit per ftesen qe te marr pjese ne Kongresin tuaj si drejtues i Listes per Shqiperi Natyrale.

Ju uroj mbaresi dhe suksese ne qellimin tone te perbashket, qe eshte bashkimi i trojeve shqiptare ne nje shtet te vetem.

Ēfare perben rasti i kombit shqiptar dhe teritoreve te tij ne marrdheniet nderkombetare?

-Kombi shqiptar eshte nje rast unikal ne kontinentin europian. Shqiperia aktuale, eshte i vetmi shtet ne Europe, qe pergjate gjithe vijes kufitare tokesore ka vetvehten. Ky absurd fillon qe nga Hani i Hotit ne veri dhe perfundon ne qafen e Botes ne jug. Pra kemi te bejme me nje rast sui generis.

-Rregullimi i statusit te trojeve shqiptare, pergjate nje shekulli i eshte nenshtruar 7 Marreveshjeve nderkombetare, vendimet e te cilave ose kane qene koloniale ose kane qene arnime pjesore te pjeseve te ndryshme te kombit shqiptar. Ato jane Marreveshja e Londres,Marreveshja e Versajes e cila la ne fuqi coptimin colonial te Marrveshjes se Londres, Marrveshja e Jaltes e vitit 1945 e cila e zhduku fare kombin shqiptar nga harta e e Europes, Marrveshja e Rambujese e cila ju kushtua vetem njepjese te teritorit shqiptar sic ishte Kosova, Marreveshja e Konculit e marsit 2001, qe ju kuhstua nje pjese te kombit shqiptar sic eshte Lugina e Presheves, marrveshja e Ohrit e gushtit 2011, e cila ju kushtua nje pjese te teritorit shqiptar ne ish republiken jugosllave te Maqedonise. Aktualisht kombi shqiptar jeton ne dy shtete qe jane Shqiperia artificial dhe kosova, ne shqiperine Lindore ne FYROM me status te popullit shtetformues dhe ne dy pakica kombetare ne Mal te Zi dhe ne Serbi.

Sot kur flitet per marrdhenie te reja nderkombetare te mbeshtetura jo ne te drejten e forces, por ne forcen e se drejtes, shqiptaret kane te drejte te kerkojne riparimin teresor dhe jo pjesor te padrejtesieve koloniale qe jane bere ndaj tyre.

Pra te kerkojne anulimin teresor te mbledhjes koloniale te Londres, si dhe te kerkojne demshperblim ne vleren 100 miliard sterlina nga 6 fuqite e medha per shkak te humbjeve qe i kane shkaktuar kombit shqiptar si pasoje e coptimit kolonialist te teritoreve te tij.

Rrjedhimi logjik i rregullmit te kesaj padrejtesie unike ne mbare kontinentin, do te jete lejimi i kombit shqiptar per tu bashkuar ne nje shtet te vetem, por jo te paster etnik.

E drejta e bashkimit te shqiptareve ne nje shtet te vetem bazohet ne disa akte juridike te pranuara nderkombetarisht edhe nga vete fuqite e medha.

Cilat jane ato?

1-Pergjate nje shekulli, shqiptaret festojne 28 nentorin 1912 si date te shpalljes se pavarsise se tyre dhe nuk festojne daten qe vendosi coptimin e tyre dhe krijimin e Shqiperise artificiale qe esjte sot, date qe eshte 29 korriku 1913. Fuqite e medha e njohin nje date te tille si feste kombetare te shqiptareve.

2-Kushtetuta e Republikes se Shqiperise ne Preambulen e saj, pranon te drejten e bashkimit te shqiptareve ne nje shtet si te drejte legjitime. Fuqite e medha qe e kane miratuar kete Kushtetute e kane pranuar kete te drejte, duke mos bere asnje vrejtje per Preambulen e saj.

3-Sot ekzistojne dy shtete e gjysem shqiptareve qe mund ta realizojne kete me ane te mjeteve paqesore

4-Bashkimi i shqiptareve ne nje shtet, do te jete procesi pertfundimtar i paqes dhe stabilitetit te rajonit te ballkanit.

5-Ne muajin tetor 2010, nje organizate prestigjioze nderkombetare, Gallup Internacional ne nje nga sondazhet e saj beri publike keto shifra: Ne Kosove, mbi 81 perqind e shqiptareve duan bashkim me Shqiperine, ne Shqiperi, 63 perqind e shqiptareve duan bashkim me Kosoven, ne maqedoni 53 perqind e shqiptareve duan bashkim me Shqiperine.
Duke studjuar dhe analizuar Konferencen e Londres se viteve 1912-1913 e cila coptoi ne pese pjese kombin shqiptar,
Duke studjuar ne vazhdimesi diskutimet ne kete Konference qe nga 16 dhjetori I vitit 1912 deri ne 29 korrik 1913
Duke studjuar thelbin e kesaj conference dhe qellimin per te cilin ajo u mblodh

Duke studjuar lidhjen e saj me konferencat e e mevonshme net e cilat dhe per te cilat u fol dhe diskutua per kombin shqiptar

Duke u bazuar ne gjendjen aktuale te kombit shqiptar
Arrihet ne konkluzionin se sa i perket kombit shqiptar, rezulton se:
1-Takimet e ambasadoreve te 5 fuqive te medha, Italise, Frances, Gjermanise, Austro-Hungarise, Rusise nen drejtimin e ministrit te jashtem britanik Eduard Grey, nuk perbejne bazen e mjaftueshme per te qene nje konference. Periudha midis 16 dhjetorit 1912 d eri ne 29 korrik 1913 me shume kane qene takime ambasadoresh te gjashte fuqive te medha se sa nje konference zyrtare. Mbledhja e Londres qysh ne fillim vendosi te mos mbaje proces verbal per asnje takim.

2-Mbledhja e ambasadoreve te 6 fuqive te medha ne Londer nuk u thirr per te diskutuar lidhur me kombin shqiptar, por per te zgjidhur mosmarrveshjet midis 4 fuqive nderluftuese ballkanike, Serbise, Greqise, Malit te Zi, Serbise dhe Turqise, pas Luftes se dyte ballkanike. Nje nga pjesmarresit e kesaj mbledhje, ambasadori francez Pol Kambon e pohon nje gje te tille. Ai shprehet se:

Pas nenshkrimit te paqes midis Turqise dhe Italise, marja e vendimeve qe do tu imponoheshin shteteve ballkanike dhe Turqise ju besua trupit diplmatik ne Londer. Ai kishte per detyre hartimin e marrveshjeve midis shteteve te ndryshme nderluftuese te ballkanit. Mbledhja e Londres u hap ne 16 dhjetor 1912. (Pol Kambon, Corespodenca, faqe 31, botimet Grass et, viti 1946).

3-Ne keto takime qe zgjaten 6 muaj, teritoret shqiptare u perdoren per te qetesuar dhe kenaqur palet nderluftuese qe ishin fqinjet e Shqiperise. Per te qetesuar Greqine.

Krahina shqiptare e Ēamerise ju aneksua ne menyre kolonialiste Greqise nga Konferenca famekeqe e Londres ne vitin 1913.

Per te kenaqur Serbine, krahina shqiptare e Kosoves me mbi 90 perqind popullsi shqiptare ju dha Serbise. Ndersa trojet shqiptare nga Plava deri ne Ulqin ju dhane Malit te Zi.

4-Perfaqesuesit e 6 fuqive te medha, nuk u moren asnjehere me aktin e shpalljes se pavarsise se Shqiperise ne 28 Nentor 1912 nga politikanet shqiptare qe nga Kosova deri ne Ēameri, qe nga Durresi deri ne Shkup. Kemi te bejme me nje akt juridik i cili i u injorua pergjate ēdo takimi.

5-Perfaqesuesit e 6 fuqive te medha ne qendrimin ndaj kombit shqiptar mbajten nje qendrim tipik colonialist duke i perdorur teritoret shqiptare si placke tregu per te kenaqur fqinjet e saj dhe duke quajtur Shqiperi, ate qe mbeti dhe te cilen dy vjet me pas po keta ambasadore me Traktatin e fshehet te Londres vendosen ta coptojne serish duke quajtur Shqiperi vetem nje krahine pergjate lumit Shkumbin dhe duke ja dhene teritoret e tjera Italise dhe Serbise.

6-Kete qendrim colonialist dhe ne kundershtim me te drejten nderkombetare e kane pranuar vete disa nga perfaqesuesit e mbledhjes se Londres.

Ja disa deshmi:
Eduard Grey, ish-minister i jashtem i britanise se madhe deklaron ne Dhomen e Komuneve se: Marreveshja ndermjet fuqive lidhur me kufijte veriore te Shqiperise u arrit pas nje perpjekje diplomatike te gjate dhe te veshtire. U vendos qe ......Peja, Prizreni, Dibra dhe pas shume bisedimesh, Gjakova te lihen jashte Shqiperise. Kjo marrveshje le nje pjese te madhe teritori per tu ndare midis Serbise dhe Malit te Zi si frut i fitores se tyre…Une e di fare mire se kur gjithshka do te behet e njohur, kjo zgjidhje do te jape shkas ne shume pika per kritika te forta nga kushdo qe e njeh vendin.

Pol Kambon, ish pjesmarres ne mbledhjen e Londres… Ballkaniket tane iken, por mbeten pa u zgjidhur problemet me te renda, kufijte e Shqiperise dhe ishjut e Detit Egje

Robin Kuk, ish minister i jashtem britanik deklaron ne Dhomen e Komuneve ne prill 1999, lidhur me bombardimet e NATO mbi Jugosllavi se: Ne po zhbejme padrejtesite qe beme ne shekullin e kaluar ndaj kombit shqiptar.

Atehere, le te punojme me shume dhe ta cojme deri ne fund zhberjen e padrejtesive ndaj kombit tone. Le te bashkojme vetvehten sot qe te bashkojme teritoret shqiptare neser.

Rrofte Shqiperia natyrale!
Rrofte kombi shqiptar!
Koēo Danaj
Kryetar i Lista per Shqiperi Natyrale
/14 Jun 2011/V.I.
P.S. Ereniku pas mė shumė se dhjetė vjetėsh, ndėrpret lajmet (e zgjeruara-tė hapura) tė shkruara, meqė nga ajo date, nė kėtė faqe do te plasohen, vetėm, shkurt e trup, informacionet e ditės...
pėr mė shumė shko nė ekran dhe kliko nė: ON-DEMAND.
Ju falėnderojme tė gjithė juve, qė ishit me ne. Ftesa jonė e re: RRINI ME NE:
ereniku.net - kanali televiziv: TV ERENIKU.
* * * *
Arkivi: lajmeve