www.ereniku.net

01 prill, 2008
Mehmet BISLIMI

Mendime tė urta autoriale

1.      Heshtja jo gjithherė ėshtė ar!

2.      Ka shumė veta qė vezullojnė nė formė, por qė janė tė brishtė nė pėrmbajtje!

3.      Shoku i vėrtetė t’i zbulon dobėsitė me kohė . Ka “shokė” qė dobėsitė t’i mbulojnė, pėrderisa ato tė bėhen shumė, pastaj bėhet vonė!

4.      Ata qė vetvetes i shkaktojnė probleme nė jetė, nuk kanė kujt t’i ankohen!

5.      Tė ligjtė gjithmonė gjuajnė na pusia, ata kurrė nuk dalin pėrball!

6.      Ēdo kush ka tė drejtėn e fjalės. Lum ai qė ka durim tė dėgjoi llafazanėt!

7.      Njerėzit kanė tė drejtėn e fjalės, kjo s’nėnkupton se tė gjithė janė tė zotė e sajė!

8.      Ata qė kritikėn kanė nė rend tė parė -  punėn e kanė tė fundit!

9.      Njeriu duke folur pėr njė ēėshtje tė caktuar, ngėrthen nė vete aftėsinė, kulturėn, diturinė...Ka disa qė nuk flasin, duke dashur qė me heshtje tė mbulojnė paaftėsinė e vet!

10.  Sinqeritet mbrohet me fuqinė e shpirtit, prandaj njerėzit e sinqertė edhe rrėmbehen!

11.  Atje ku pėrdhunohet drejtėsia, pa dyshim se mungon fuqia e ligjit!

12.  Aty ku dėgjohet zėri i fėmijės, ka gjallėri, ka ardhmėri!

13.  Nė mes atyre qė pranojnė realitetin, dhe atyre qė mohojnė kėtė, ėshtė lumi i mjerimit!

14.  Dėnimi mė i rėndė ėshtė, kur njerėzit nuk mund ta shikojnė njėri - tjetrin nė sy!

15.  Ata qė imagjinatėn nuk e kanė tė zhvilluar, pėr t’i bėrė gjėrat e mėdha realitet - ēdo gjė qė pason mė vonė si produkt i punės, ia veshin spontanitetit!

16.  Kureshtarėve iu mungon kultura e dėgjimit!

17.  Nėse tė gėnjejnė dy herė, zgjohu nga verbėrimi i besimit, se do tė gėnjejnė prapė!

18.  Vetėm injorantėt besojnė nė ēdo gjė!

19.  Njerėzit e mėdhenj tė gjitha aftėsitė e veta i pėrdorin nė shėrbim tė atdheut. Njerėzit e ulėt tė gjitha aftėsitė e veta i pėrdorin kundėr atdheut!

20.  Ka disa qė kur i hipin atit, mendojnė se do tė janė kalorės pėrjetė. Pikėrisht ata bien nė tė parin hendek!

21.  Nga poshtė i sheh lartėsitė mė mirė, nga lartė gjėrat tė duken tė vogla!

22.  Erėrat e dimrit nuk kanė pėr mision freskimin!

23.  Buzėqeshja zgjat jetėn, por varėt se ēka fshihet pas saj: intriga, cinizmi, hipokrizia, injoranca, sarkazmi, servilizmi, shpotia, dashuria, apo sinqeriteti!

24.  Tė vėrtetės mos iu friko kurrė, sepse mbjell hijen e dyshimit mbi te!

25.  Vetėm njerėzit e dobėt nuk i binden arsyes, pėr veprim nė dobi tė progresit!

26.  Armiku do tė te ndjek pa pushim - pėrderisa ti ikėn pa ndalur para tij!

27.  Qėllimkėqijtė ngurrojnė ta mbrojnė tė vėrtetėn!

28.  Gatishmėria pėr tu ndeshur me tė vėrtetėn- tregon sinqeritetin njerėzor!

29.  Madhėshtor tė bėnė shėrbimi ndaj atdheut, rėnia pėr te ėshtė hyjnizim i kėtij misioni!

30.  Pėrkushtimi dhe sakrifica ndaj ēėshtjeve tė mėdha, tė bėjnė tė pavdekshėm!

31.  Tė ligjtė - vetėm ligėsi ofrojnė- sa mė larg prej tyre, jeni larg ligėsive!

32.  Me armiqtė kurrė mos u bėnė i sinqertė- ata tė vrasin, pikėrisht me sinqeritetin tėnd!

33. Kush vuan nga pasionet e ulėta, tradhtinė e ka si mjet triumfi!

34. Ti ktheve dashurinė nė urrejtje, duhet shumė kohė pėr tė tjerėve, qė urrejtjen ta kthejnė nė dashuri!

35. E vėrteta duhet tė thuhet me guxim, pavarėsisht nėse u pėlqen tė tjerėve!
Mehmet BISLIMI, poet dhe publicist.


Mendime tė arta pėr ēėshtjen tonė tė madhe

- Mjerė ai qė nuk e kupton se vetėm lufta pėr liri e drejton qėllimin e jetės se njeriut".(Abdyl Frasheri)

Mė mirė njė ditė nė liri, se 1000 vjet nė robėri". (KRUJE)

"Duje vatanin ne dash me krisė dushmanin". (KOSOVE)

Shkrimtari i shquar,Dritėro Agolli, duke komentuar sot(31 tetor/2000)pėr gazetėn "Shekulli", zgjedhjet vendore nė Kosovė, e ka cilėsuar votėn e shqiptarėve tė Kosovės si njė "prolog tė realizimit tė ēėshtjes shqiptare". Sipas shkrimtarit dhe deputetit Agolli, kėto zgjedhje do ta ēojnė Kosovėn drejt pavarėsisė pasi - "Evropa do tė bindet qė Kosova di tė qeveriset vetė, pa tutelen e Serbisė". Por, roli i Kosovės nė Ballkan, sipas Agollit, ėshtė edhe mė i madh, sepse ajo do tė neutralizojė dy nacionalizmat e mėdha, atė serb dhe atė grek. Pėr Agollin, pak rėndėsi ka se cilin nga udhėheqėsit kosovarė parapėlqen, por, sipas tij "kėto zgjedhje lokale qė u bėnė nė Kosovė dhe zgjedhjet qė do tė vijnė, i solli vetėm Ushtria Ēlirimtare e Kosovės (UĒK)". Unė, tha Agolli, parapėlqej Partinė Demokratike tė Hashim Thaēit, sepse pa "UĒK-nė nuk do tė ishin kėto zgjedhje dhe kush e di se kur do tė vinin". Sipas tij, vetėm UĒK-ja i solli kėto zgjedhje". Megjithatė, Agolli ėshtė shprehur pėr gazetėn "Shekulli", se "respekton votėn e popullit". Mua, thekson shkrimtari, mė duhet liria e Kosovės, siē u duhet tė gjithė shqiptarėve dhe shpreh besimin se kjo liri i duhet gjithė Ballkanit, pėr tė pėrfunduar "sot fiton Rugova, nesėr fiton Thaēi, kurse Kosova mbetet atje".

Shqiptari tė mos jetė mė armik i shqiptarit!-Faik KONICA

S'kemi shqiptarė pėr t'i hedhur nė anėn e armikut,pėrveē atij qė s'don tė jetė shqiptar as njeri.Sot o kurrė,ideja dhe ideologjia e shqiptarėve tė jetė-ATDHETARIZMI-mbi ēdo parti e interes personal.-Zeqir GERVALLA

UCK-ja ka pėrdorur strategjinė e Skėnderbeut,i cili nuk i mati forcat e vogla shqiptare me forcat e mėdha tė njė Perandorie qė kishte okupuar gjysmėn e botės,por e nisi luftėn dhe e fitoi atė luftė qė na bėri lavd dhe krenari tė pėrjetėshme.---Teki Dervishi

Ta duash atdheun ėshtė gjėja mė elementare qė kerkohet prej shtetasve shqiptarė.Nė vrapim pėr pasurim,me ēdo kusht dhe nė ēdo mėnyrė,tregtohet me atdheun.Atdheu nuk ėshtė mall qė shitet nė treg..
    Shqipėria dhe shqiptarėt pėrgjithėsisht janė nė udhėkryqin historik,sikurse gjinden edhe vet ēėshtja shqiptare me shumė tė pa njohura.Prandaj,njė varg i tėrė rrethanash,tė brėndėshme dhe tė jashtme,shtrojnė nevojėn pėr njė Shqipėri demokratike.---Prof.dr.Esat Stavileci

" Bota nuk paska ditur se shqiponjat tona kanė dy koka"...Ismail Latifi

- Schultz: Roli i shqipes ėshtė,rrezatues mbi gjuhėt e Ballkanit

- Kadare: Nė Ballkan ka ardhur ora e afrimit tė popujve

Me erenikun pėrherė do tė jeni mė tė freskėt,mė tė informuar dhe mė afėr atdheut
by www.ereniku.net