AKTUALITETE nėntor-dhjetor 2010
www.ereniku.net

Vistėr lajmesh-marrė nga agjencitė e ndryshme informative shqiptare dhe botėrore.

- TV ERENIKU: Nga te gjitha sferat e jetės
- Ndiqeni nė ON-DEMAND: SHQIPĖRIA E MADHE - Intervistė, Adi Krasta me Prof.dr. Koēo DANAJ

Njoftim: Kanali i dyte: TV ERENIKU 2:
Ndiqni ritransmetimin e mbremjes se Vitit te Ri 2011
nga Time Square e e famshme ne New York.
GĖZUAR TE GJITHEVE KUDO QĖ JENI,
NĖ TĖ GJITHA SKAJET E BOTĖS !
/redaksia-n.s./
..pas disa secondash paraqitet ekrani.Per smadhim kliko ne butonin FULL ne mes te ekranit
Gėzuar 2011-ta. Live TV ERENIKU 2

- Lajmet:
   -E enjte, 30 dhjetor, 2010
…trup e trup:

- Krasniqi e spikatė Deklaratėn e Pavarėsisė si suksesin mė tė madh tė legjislativit qė e udhėhoqi
- QKUK: Shėrbime mjekėsore edhe gjatė festės, kujdes nga lėndimet gjatė festimit
- 5 maji shpallet dita e dėshmorėve tė kombit nė Pejė
- Gjilani e pėrmbyll vitin me 12 milionė euro investime
- Arrestohet njė trafikant droge, shtetas shqiptar me banim nė Guci
- Partia Fryma e Re kėrkon proces tė ri zgjedhor
…veēuam:
Countryman: SHBA mbėshtesin ēdo qeveri tė Kosovės tė dalur nga qytetari
30.12.2010
Zv/ndihmės sekretari amerikan i shtetit, Thomas Countryman, tha se “pėrderisa tė mos provohen akuzat qė ngriten nė raportin e Dick Martyt, administrata amerikane do tė mbėshtesė ēdo Qeveri nė Kosovė qė zgjidhet nga qytetarėt e vendit.
Ai tha pėr BBC-nė se SHBA-ja e merr seriozisht raportin e Martit dhe se mbėshtet rekomandimet e tij qė EULEX-i tė hetojė ēėshtjet e ngritura. Countryman tha se raporti i Martyt e dėmton reputacionin e Kosovės, por i ka dhėnė mbėshtetje Qeverisė sė Kosovės qė ēėshtjet e ngritura nė raport tė hetohen, tė verifikohen ose tė hidhen poshtė sa mė shpejt.
Ndėrkaq, sa u pėrket zgjedhjeve tė pėrgjithshme tė jashtėzakonshme nė vend, ai i cilėsoi si mė tė suksesshmet dhe mė tė drejtat qė Kosova ka zhvilluar, megjithėse tha se janė shėnuar edhe probleme serioze nė disa qendra.
Duke folur pėr dialogun mes Prishtinės e Beogradit dhe rolin e autoriteteve serbe nė veriun e Kosovės, Countryman tha se ”fillimisht presim qė Kosova dhe Serbia tė ulen nė tryezė dhe tė diskutojnė se si tė pėrmirėsojnė jetėn e pėrditshme tė qytetarėve tė Kosovės. Tė dyja qeveritė kanė pėrgjegjėsi qė tė arrijnė zgjidhje praktike dhe kreative”, ka thėnė mes tjerash Countryman.

Thaēi: Nuk bėjė koalicione me njerėz me mentalitet tė Titos apo Enver Hoxhės
30.12.2010
Kryeministri nė dorėheqje Hashim Thaēi tha se pas 9 janarit do tė formohet shumė shpejt Qeveria e re. Nė njė intervistė ekskluzive pėr Radio Blue Sky, Thaēi tha se nuk parasheh probleme, duke mohuar se ėshtė lėnduar procesi zgjedhor me 12 dhjetor, siē ka deklaruar Presidenti nė detyrė Jakup Krasniqi.
Kryeministri nė dorėheqje Hashim Thaēi tha se pas 9 janarit do tė formohet shumė shpejt Qeveria e re. Nė njė intervistė ekskluzive pėr Radio Blue Sky, Thaēi tha se nuk parasheh probleme, duke mohuar se ėshtė lėnduar procesi zgjedhor me 12 dhjetor, siē ka deklaruar Presidenti nė detyrė Jakup Krasniqi. Thaēi pėrjashtoi opsionet pėr Qeveri teknike, duke thėnė se zgjidhjet e tilla i takojnė sė kaluarės.
Kryeministri nė dorėheqje, Hashim Thaēi, thotė se nuk do ta ketė problem formimin e Qeverisė menjėherė pas 9 janarit. Fillimisht ai e vlerėson procesin zgjedhor tė standardeve demokratike dhe nuk pajtohet me konstatimin e djeshėm tė Presidentit nė detyrė, Jakup Krasniqi, se procesi ka qenė i lėnduar.
“Nė asnjė rrethanė nuk ka qenė i lėnduar, pėrkundrazi, ka qenė njė proces i vlerėsuar lartė ndėrkombėtarisht. Mendoj se do tė duhej informuar edhe mė mirė pėr tė gjitha zhvillimet qė kanė ndodhur dhe tė jepet vlerėsimi qė duhet tė jepet. Ėshtė njė vlerėsim i lartė ndėrkombėtar qė del jashtė inateve partiake apo ndėrpartiake apo thjesht frustrimeve personale tė ēdokujt”, ka thėnė Thaēi.
Kryeministri Thaēi, partia e sė cilit, sipas rezultateve preliminare doli fituese e zgjedhjeve tė 12 dhjetorit, thotė se do tė formojė njė Qeveri kredibile, do tė ketė njė President tė njė uniteti politik dhe qytetar, si dhe njė kryekuvendar tė mirė. Por, ai nuk pranon tė flas pėr formulėn e koalicionit.
Nė pyetjen tonė se a do tė jetė edhe AAK nė koalicion me PDK-nė, Thaēi tha: “Unė do tė ndėrtoj njė koalicion tė prioriteteve tė qendrės sė djatht dhe jam nė kontakt tė vazhdueshėm me gjithė spektrin politik qė i takon sė ardhmes e jo mentalitet tė sė kaluarės komuniste, qoftė tė njerėzve tė mentaliteti tė Titos apo Enver Hoxhės?
Kryeministri thotė se Qeveria do tė ketė njė madat katėr vjeēar dhe nė asnjė mėnyrė nuk do tė ketė zgjedhje tė parakohshme me njė Qeveri teknike, paraprakisht siē ka kėrkuar LDK-ja.
“Ėshtė njė mentalitet tipik komunist jugosllav. Njerėz qė nuk janė mėsuar me pluralizėm politik dhe rend demokratik. Prandaj, ėshtė edhe kėrkesė antikushtetuese, antiligjore, zgjedhjet e ardhshme do tė jenė nė vitin 2014”, theksoi Thaēi.
Kryeminstri thotė se nuk do ta ketė problem qeverisjen as nė mandatin e ardhshėm pėrkundėr njė opozite tė fortė. Ai bėnė kėtė vlerėsim pėr opozitėn ardhshme.
“Kemi njė opozitė tė lezetshme, por tė pareformuar. Prandaj, kėrkohet qė opozita tė reformohet dhe tė arrijė standardin e jetės sė re demokratike, si parakusht i vetėm qė tė jetė opozitė serioze”, ka shtuat Thaēi.
Megjithkėtė, nė intervistėn ekskluzive pėr Radio Blue Sky, Kryeministri nė largim Hashim Thaēi thotė se do tė bashkėpunojė me opozitėn pėr ēėshtje tė interesit shtetėror. Ai premton njė qeverisje rrėnjėsisht tė reformuar dhe garanton realizimin e tė gjitha premtimeve tė bėra gjatė fushatės parazgjedhore.

Ramiz Kelmendi ndihet i nderuar nga pritja e Krasniqit
30.12.2010
Ushtruesi i Detyrės sė Presidentit tė Republikės sė Kosovės, Jakup Krasniqi priti nė takim gazetarin dhe shkrimtarin e mirėnjohur Ramiz Kelmendi, pėr nder tė tetėdhjetė vjetorit tė lindjes sė tij.
“Nė bisedė e sipėr me shkrimtarin tonė tė madh tė letrave shqipe, unė thash qė nė kėto vitet e pasluftės tė pėrqendruar dhe tė angazhuar shumė me hallet dhe me problemet e jetės, kemi harruar qė sė paku me fjalė tė mira t’i falėnderojmė shumė artistė, shkrimtarė, mėsues por edhe kėngėtarė dhe njerėz tė fushave tė ndryshme. Qė shpeshherė na e kanė bėrė mė tė lehtė jetėn, qė na kanė bėrė tė ndihemi krenarė, por sigurisht ata tė cilėt kanė krijuar prapa lėnė veprėn dhe vepra do tė jetė ajo qė do tė jetojė shumė dhe breza tė tėrė do tė nxjerrin mėsime dhe do tė mėsojnė nga ajo qė ėshtė krijuar gjatė viteve ose edhe gjatė shekujve”, tha me kėtė rast Krasniqi, njofton Zyra e presidencės.
Ndėrsa, shkrimtari Ramiz Kelmendi falėnderoi presidentin nė detyrė duke thėnė se ky takim ėshtė kulmi i kėnaqėsive tė tij. “Ėshtė kulmi i kėnaqėsive tė mia, kėto minuta qė i kaluam bashkė, me vetė faktin qė presidenti u kujtua pėr njė krijues modest, qė ta presė, ta ftojė, bile pata edhe njė kėnaqėsi mė tė madhe se kjo ėshtė protokollare siē i thash presidentit, por unė pata kėnaqėsinė private se presidenti ma uroi tetėdhjetėvjetorin edhe me telefonatė. Kėshtu qė s’kam ēfarė tė them tjetėr, ėshtė maja e kėnaqėsive nė jetėn time tetėdhjetė vjeēare, kėto ēaste qė sot i kalova kėtu. Jam shumė i lumtur qė e prita kėtė ēast e kėtė ditė”, tha Ramiz Kelmendi.

- Lajmet:
   -E mėrkurė, 29 dhjetor, 2010
…trup e trup:

- Me 1 mars 2011, do tė bėhet reduktimi i trupave tė KFOR-it, tė cilat nga 8000 sa janė tani do tė zvogėlohen vetėm nė pesė mijė, tė ndara nė dy batalione tė cilat do tė operojnė nė gjithė Kosovėn.
- Ecuritė ekonomike brenga numėr njė e gjakovarėve
- Beēaj: Brenda 15 muajve kosovarėt do tė udhėtojnė pa viza. Kosova deri nė fund tė vitit 2011 do tė plotėsojė tė gjitha kriteret pėr tė qenė pjesė e listės sė bardhė tė shengenit. Kėtė qėndrim e ripėrsėriti ministri nė largim i Integrimeve Evropiane, Besim Beēaj.
- Kosova dhe Shqipėria pėrmbyllėn dinjitetshėm vitin e Nėnės Terezė
- Mehmet Zenka replikon nė Parlamentin e Malit tė Zi duke mbrojtur vlerat e heroizmin e UĒK-sė
- Bastoret, lokalet e natės dhe ato tė lojėrave tė fatit, nė fokus tė veēantė tė policis
- Fondi Global mbėshtet me fonde luftėn kundėr tuberkulozit dhe HIV/AIDS-it nė Kosovė
- Misioni i OSBE-sė vlerėson si tė kėnaqshme kushtet nė qendrat e paraburgimit
- Latifi thotė se do tė jetė kryetar i tė gjithėve rahovecasve; do tė pėrmbushė tė gjitha premtimet
- Bardhi i kėrkon kryeministrit tė ardhshėm malazias pėrfaqėsim mė tė madh tė shqiptarėve
- Shpėrblehen si punėtorė tė dalluar mbi 50 shėrbyes civil
- Nxėnėsit e Sheremetit tė Gjakovės do ta kenė shkollėn e ngrohtė nė gjysmėvjetorin e dytė
- Gjilani dhe Vitia gėzojnė fėmijėt e dėshmorėve dhe veteranėve tė luftės
- Mbi 200 fėmijė tė Komunės sė Skenderajt marrin dhurata pėr Vitin e Ri
- Dhurata modeste pėr fėmijėt e Qendrės e SOS Fshatit tė Fėmijėve
- “Feniks” pėruroi katėr shtėpi tė reja
- Tė verbėrit besojnė se do tė ketė ligj pėr ta nga mesi i vitit tjetėr
- Podujeva realizoi tė gjitha projektet e parapara pėr vitin 2010
- Prizreni dhe Peja nisėn njė kontingjent ndihmash nė ushqime pėr kafshė pėr nė Shkodėr

…veēuam:
Demaēi: Nuk duhet biseduar para se Serbia tė njoh shtetin e Kosovės
29.12.2010
Kosova nuk duhet tė hyjė nė bisedime mė Serbinė nėse ajo nuk e njeh shtetin e Kosovės. Nė njė intervistė pėr Radio Kosovėn, veprimtari i ēėshtjes kombėtare Adem Demaēi flet pėr zhvillimet aktuale nė Kosovė.
Demaēi e quan raportin e Dik Martit, pėrpjekje tė kot pėr tė njollosur luftėn e UĒK-sė, ndėrsa thotė se hetimet duhet tė zgjerohen e tė shkojnė nė Serbi.
Viti i cili po e lėmė pas po pėrfundon nė mėnyrė dramatike, kėshtu thotė veprimtari i ēėshtjes kombėtare Adem Demaēi, nė njė intervistė pėr fundvit. Ai thotė se Kosova nuk duhet t’u jep shumė rėndėsi raporteve, siē i quan ai, tė paguara nga Serbia, por duhet koncentrim nė zgjidhjen e problemeve tė brendshme. Raporti i Dik Martit duhet tė hetohet nė Serbi, se mundėsitė pėr krime kanė qenė nė Serbi e jo nė Kosovė.
“Nuk duhet t’u japim shumė rėndėsi atyre, nuk duhet tė merremi shumė me Dik Martin, por duhet qė tė institojmė qė bota, meqė Kėshilli Evropian ka hyrė nė kėtė punė, atėherė Kėshilli i Evropės duhet tė pėrpiqet qė tė hapė hetimet edhe pėr Serbinė dhe ajo tė pėrgjigjet se ku janė 1800 tė humburit”, ka thėnė Demaēi.
Sa i pėrketė bisedimeve, Demaēi vlerėson se ato nuk do tė jenė aspak tė lehta, por mendon se nuk do do tė duhej tė fillonin pėrderisa Serbia nuk e njeh shtetin e Kosovės.
Sipas Demaēit, bashkėsia ndėrkombėtare, me anė tė kėtyre bisedimeve mund ta shpėrblejė Serbinė me njė model, siē ėshtė, Republika serbe e Bonjės.
Veprimtari Adem Demaēi porosit lidershipin kosovar qė tė punojė me maturi dhe tė mendojnė politikisht, pasi para vetės, Kosova ka shumė procese.

- Lajmet:
   -E marte, 28 dhjetor, 2010
…trup e trup:

- Pėr herė tė parė nė veri tė Kosovės, francezėt nėn komandėn e tė tjerėve – amerikaneve
- Familjarėt e tė pagjeturve paralajmėrojnė protestė pėr tė premten
- Protestė dhe ultimatum i punėtorėve shėndetėsor tė Skenderajt
- Opozita flet me tone kritike pėr punėn e qeverisė sė Ferizajt
- Shqipėria falėnderon Kosovėn pėr ndihmė Shkodrės
- QKUK shpėrblen punėtorėt e vitit dhe dallon 3 klinika
- Kuvendi i Gjilanit miratoi raportin financiar nėntėmujor, ndonėse i mbeti borxh opozitės pėr sqarime
- Miratohen nė parim formularėt pėr regjistrimin e popullsisė nė Kosovė
- Komuna e Vitisė u bė me plane zhvillimore dhe urbane
- Arrestohet nė Ferizaj njė shqiptar i kėrkuar nga Interpoli
- Meta: Shqipėria synon ēmontimin e raportit tė Marty-t me njė fushatė ndėrkombėtare
- OEK-u pėrfundon vitin me afro 17 mijė anėtarė
- Gjendet eksploziv prapa Kompanisė “HIB Petrol” nė Ferizaj
- Gjilani zgjodhi mė tė dalluarit nė kulturė, rini e sport

…me hapur:
- Kushtetuta e vendit nuk parasheh formimin e Qeverisė teknike. Prandaj, gjitha zgjidhjet duhet tė gjendet konform aktit mė tė lartė juridik. Kėshtu thotė nė njė intervistė pėr Radio Kosovėn, Presidenti nė detyrė, Jakup Krasniqi.

- Efekti negativ i raportit tė Dik Martit ėshtė prolongimi i aplikimit tė Kosovės pėr anėtarėsim nė Kėshillin e Evropės. Kėshtu ka bėrė tė ditur sot zv.ministrja e Jashtme nė largim, Vlora Ēitaku, nė konferencėn e fundvitit pėr media.
“Zyra jonė pėr marrėdhėnie bilaterale kishte pėrgatitur tėrė dosjen pėr aplikimin e Kosovės nė Kėshillin e Evropės, meqė edhe numerikisht ne kishim shumicėn aty pėr aplikim dhe anėtarėsim. Dhe, njė raport i tillė, padyshim qė do tė ketė efekt tė drejtpėrdrejtė nė shtyrjen e aplikacionit tonė pėr KE”, thotė Ēitaku.

- Ēitaku thotė se ky raport do tė prodhojė efekt edhe nė procesin e njohjeve, posaēėrisht nė pesė vendet e BE- qė nuk e kanė njohur Kosovėn. Ajo shtroi nevojėn qė diplomacia kosovare tė bashkėrendoj aktivitetin e saj me Shqipėrinė dhe vendet tjera mike kundėr raporti tė Dik Martit

- Shtetasi i Shqipėrisė, M.G., 28-vjeē, u arrestua tė martėn nga njėsiti i hetimeve i Policisė sė Kosovės nė Ferizaj, mbėshtetur nė njė fletarrest ndėrkombėtar. I dyshuari, qė po kėrkohej nga Interpoli, u kap nė njė shtėpi, pas informacioneve tė bollshme pėr vendndodhjen e tij, tha policia.

- Meta: Shqipėria synon ēmontimin e raportit tė Marty-t me njė fushatė ndėrkombėtare

28.12.2010 Gjakovė
Raporti pėr Kosovėn i hartuar nga Dick Marty pėr Kėshillin e Evropės ėshtė njė frymėzim antishqiptar i hartuar pėr llogari tė atyre qarqeve nacionaliste e ekstremiste qė asnjėherė nuk janė pajtuar me pavarėsinė e Kosovės, me integrimet e Kosovės dhe Shqipėrisė nė rrjedhat euroatlantike, tha tė martėn nė Gjakovė, zėvendėskryeministri i Shqipėrisė, Ilir Meta.

- Prokuroria pėr krime lufte ka njoftuar se nė Malin e Zi ėshtė arrestuar Milojko Nikoliq, i dyshuar pėr pjesėmarrje nė krime tė luftės nė fshatin Qyshk tė Pejės, nė vitin 1999. Nikoliq ka qenė pjesėmarrės i formacionit militar “Ēakali”, formacion ky, i cili mė 14 maj tė vitit 1999 ka marrė pjesė nė vrasjen e 44 shqiptarėve nė fshatin Qyshk.


- Lajmet:
   -E hėnė, 27 dhjetor, 2010
…trup e trup:

…kryelajm:
Byhler: Prania e trupave amerikane nė veri bashkė me tė tjerė.
27.12.2010
Komandanti i KFOR-it, gjenerali Erhard Buhler, ka thėnė se vendosja e paqėruajtėsve amerikanė nė veri, nuk nėnkupton edhe tėrheqjen e batalioneve tė shteteve tjera nga veriu.
Ekspertėt e sigurisė e kanė vlerėsuar marrjen e pėrgjegjėsisė pėr gjendjen nė veri nga KFOR-i amerikan, si njė sinjal tė mirė pėr pėrmirėsimin e sigurisė nė atė pjesė, e cila gjendet jashtė kontrollit tė Prishtinės zyrtare.

- Dinosha mbetet ministėr i pakicave edhe nė qeverinė e ardhshme tė Malit tė Zi
- Nė Gjakovė ka filluar tė ndjehet atmosfera e ndėrrimit tė motmoteve
- Nė Pejė po lejohet shitja e mjeteve piroteknike
- INPO e stolis bredhin me nevojat e qytetarėve ferizajas
- Bujqit e Skenderajt aplikojnė pėr subvencionimin e mbjelljeve tė grurit
- Fillon pastrimi i Ibrit dhe ndriēimi i dy brigjeve tė tij
- Mjetet piroteknike shiten lirshėm nė Mitrovicė

- Posta dhe Telekomi i Kosovės ka ndarė nė emėr tė donacionit njė shumė prej 30 mijė euro pėr popullatėn e goditur nga vėrshimet e fundit nė Republikėn e Shqipėrisė.

- Viteve tė fundit nė Kosovė, shėnohet rėnie e numrit tė fėmijėve qė braktisen nga prindėrit e tyre. Ndėrsa, nė anėn tjetėr vėrehet njė interesim mė i madh pėr adoptimin e tyre, thonė zyrtarė tė Qendrės pėr Punė Sociale nė Prishtinė.

- Ėshtė rritur numri i bashkėatėdhetarėve qė kanė ardhur nė Kosovė pėr festat e fundvitit. Nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės, “Adem Jashari” dhe nė pikat kufitare janė shtuar masat pėr evitimin e pritjeve gjatė kontrollit.

- Hungaria e cila merr kryesimin e BE-sė mė 1 janar, dėshiron qė bisedimet midis Kosovės dhe Serbisė, tė fillojnė nga termat mė neutrale dhe teknike pėr tė kaluar nė ēėshtje mė tė ndjeshme qė prekin statusin. Deklarata ėshtė bėrė nga ministri i Jashtėm i Hungarisė, Janosh Martoni, i cili shprehu gatishmėrinė e BE-sė,qė tė ndihmojė dialogun nė tė gjitha mėnyrat.

- Asociacioni i Familjeve tė tė pagjeturve u shpreh i pakėnaqur me angazhimet rreth zbardhjes sė fatit tė rreth njė mijė e tetėqind tė pagjeturve nga periudha e luftės. “ Me gjithė deklaratat e vendorėve dhe ndėrkombėtarėve se kjo ēėshtje konsiderohet prioritet, vitet e fundit ka ngecje shumė tė mėdha” tha koordinatori i Kėshillit Koordinues tė Asociacionit tė familjeve tė tė pagjeturve, Haki Kasumi nė njė intervistė pėr Kosovapress.

- Lajmet:
   -E premte, 24 dhjetor, 2010
…trup e trup:


per smadhim kliko mbi foto
Gezuar Krishtlindjet dhe Viti Ri 2011!
KJO FOTO NUK ESHTE MARRE AS NE ZVICER AS NE AUSTRI,
ESHTE THJESHT MBI FSHATIN MARKAJ, TROPOJE,
AFER MAJES SE HEKURAVE...
- Lajmet:
   -E enjte, 23 dhjetor, 2010
…trup e trup:


Podgorica ekstradon njė shtetas kosovar
Podgoricė 23.12.2010
Drejtoria e policisė malazeze ka konfirmuar ditėn e enjte se nėpunėsit e Byrosė qendrore nacionale Interpol tė Podgoricės, organeve tė drejtėsisė sė Kosovės i kanė ekstraduar shtetasin S.K. /60/ nga Peja.

- Thaēi: Zgjedhjet e 12 dhjetorit i kanė dhėnė edhe njė hijeshi demokracisė nė Kosovė
- Gjenerali Thomas: KFOR-i nga janari do tė pėrqendrohet kryesisht nė veri tė Kosovės
- Arsimi gjilanas po e pėrmbyll vitin me suksese si asnjėherė mė parė
- Mustafa: LDK-ja ka qenė dhe do tė mbetet parti e vlerave tė mėdha nacionale e evropiane
- KFOR-i hungarez ndihmon 40 familje tė pėrmbytura nga vėrshimet nė Gjakovė


- Gjykata e Qarkut nė Mitrovicė ka caktuar masėn e paraburgimit prej 30 ditėsh pėr Bojan Vulovic, banor i Leshakut, i dyshuar pėr vrasje nė tentativė, armėmbajtje pa leje dhe njė sėrė veprash tė tjera penale.

- Nė veri tė Kosovės plagoset njė i ri i komunitetit serb. Nė magjistralen Mitrovicė-Rashkė, nė afėrsi tė Komunės sė Leposaviqit, mėsohet se gjatė natės sė tė mėrkurės ėshtė plagosur me armė zjarri, 22 vjeēari serb, S.F. Burime nga veriu, njoftojnė se incidenti ka ndodhur rreth orės 22:00, nė lokacionin Lumi i Cerajės, afėr Leposaviqit, kur nga njė veturė nė lėvizje ėshtė shtėnė me armė nė veturėn e viktimės.

- Viti 2010 shėnon shtim tė sulmeve fizike dhe vjedhjeve nė rajonin e Pejės
- Dogana zbulon 1.000 fishekė tė kalibrit 9 mm
- Planet zhvillimore komunale tė Vitisė i hapin rrugė zhvillimit dhe investimeve
- Kėshilli Gjyqėsor i Kosovės kėrkon gjykimin urgjent tė keqpėrdorimit tė votės
- Pėrmbyllen manifestimet nė 100-vjetorin e lindjes sė Nėnės Terezė
- Skenderaj: Nderohen rapsodėt qė ndėr vite kultivuan folklorin burimor
- Myftiu Tėrnava uron ipeshkvin Dodė Gjergji
- Njė 64 vjeēar nė Prizren vdes pasi bie nga qerrja
- Shoqata “Jakova” i quan fashizoide qėndrimet e Marty-t nė raportin pėr Kosovėn
- Aktakuzė kundėr 17 personave tė dyshuar pėr trafik droge nė 3 shtete
- Lėvizja FOL kėrkon nga Avokati i Popullit komision vlerėsimi tė zgjedhjeve tė 12 dhjetorit
- Vlerėsohet lartė ndihma e OBSH-sė pėr shėndetėsinė nė Kosovė - Shoqata “Drini Gjakovė-Shkodėr” afron Kosovėn dhe Shivering

- Lajmet:
   -E mėrkurė, 22 dhjetor, 2010
…trup e trup:

- Pėrfaqėsuesit e Shqipėrisė nė Kėshillin e Evropės po punojnė me miqtė ndėrkombėtarė qė projektrezoluta qė ka pėr bazė raportin e Dick Martit tė hedhet poshtė nga Asambleja e Pėrgjithshme e Kėshillit tė Evropės/…me gjere ne shtojcen: veēuam/
-Forcimi i stabilitetit nė Ballkanin Perėndimor dhe raportet e Serbisė me Kosovėn do tė jenė agjenda kryesore e udhėheqjes hungareze gjatė mandatit gjashtė mujor tė kryesimi tė BE-sė qė nis me 1 janar.
- Nė “Rivierėn e Ulqinit”, gjysma e tė punėsuarve nxirren nė rrugė
- Vitia nis aksionin pėr ndihmė zonave qė pėsuan nga vėrshimet nė Shqipėri
- Marshi "Shtigjet e Lirisė" i FSK-sė pėrshkon 25 kilometra
- Gjykata Kushtetuese njeh tė drejtat e ish-punėtorėve tė Fabrikės sė tubave
- Turqia do tė vazhdojė ta pėrkrah fuqishėm Kosovėn
- Gazetarėt kėrkojnė transparencė mė tė madhe nga gjyqėsia, prokuroria dhe policia
- Arrestohen dy tė dyshuar pėr veprat penale mashtrim
- Rriten zėrat pėr publikimin e pamjeve nė media tė autorėve tė veprave penale
- Poezitė e mitrovicasit Sabit Idrizi, nė njė antologji poetike tė botuar nė Bukuresht
- Udhėheqja e Gjilanit premton vazhdim tė investimeve edhe nė vitin tjetėr
- Nis shpėrndarja e druve pėr mbi 500 familje skamnore gjilanase
- Nė Gjakovė shtohet pėrkujdesja pėr t'u ndihmuar fėmijėve tė abuzuar
- Ministria e Shėndetėsisė prezantoi Planin e veprimit tė Strategjisė sektoriale
- Nė Gjakovė prinė AAK-ja me 28.4% tė votave
- Teknologjia e fundit e televizionit nė formatin HD edhe nė Kosovo

Skenderaj 22.12.2010
Rreth 200 pjesėtarė tė Batalionit tė tretė pėr reagim tė shpejtė tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės po marrin pjesė nė marshin njėditor tė kombinuar kėmbėsori e mjete motorike tė gjatė 25 kilometra.

Gjakovė 22.12.2010
Komisioni Komunal Zgjedhor nė Gjakovė ka dhėnė rezultatet preliminare tė zgjedhjeve parlamentare nė Kosovė, sipas tė cilave Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės me 10.008 vota apo 28.4% tė votuesve, ėshtė subjekti qė prinė nė kėtė komunė, ndėrsa pasohet nga Koalicioni pėr Kosovėn e Re me 8.720 vota apo me rreth 24.7% dhe nga Lidhja Demokratike e Kosovės me 5.188 vota apo 14.7%.

Prishtinė 22.12.2010
Digitalb dhe IPKO pėr tė parėn herė nė rrjetet kabllore tė Kosovės sjellin kanale televizive nė formatin HD, teknologjia e fundit e televizionit, pėrmes gjashtė kanaleve tė reja High Definition (HD), tė cilat do ta ndryshojnė pėrmbajtjen dhe kualitetin e teknologjisė televizive, njėherė dhe pėrgjithmonė.

…veēuam:
Shqipėria mund tė propozojė ndryshime nė KE
22.12.2010
Pėrfaqėsuesit e Shqipėrisė nė Kėshillin e Evropės po punojnė me miqtė ndėrkombėtarė qė projektrezoluta qė ka pėr bazė raportin e Dick Martit tė hedhet poshtė nga Asambleja e Pėrgjithshme e Kėshillit tė Evropės.
Shqipėria mund tė propozojė ndryshime nė projektrezolutėn e cila do tė vihet nė votim nė mbledhjen e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kėshillit tė Evropės nė fund tė janarit, dhe e cila ka pėr bazė raportin e zviceranit Dick Marty. Pėrfaqėsuesja e pėrhershme e Shqipėrisė nė Kėshillin e Evropės, Margarita Gega tha pėrmes telefonit se ka ende kohė qė teksti i kėsaj projektrezolute tė ndryshojė. Megjithatė ajo nuk pranoi tė flasė mė hollėsisht pėr aktivitetin e misionit shqiptar nė Kėshillin e Evropės. Por anėtari i delegacionit tė Shjqipėrisė nė Kėshillin e Evropės, Shpėtim Idrizi konfirmon tashmė ėrpjekjet e Shqipėrisė qė bashkė me pėrfaqėsuesit e vendeve tjera tė amandamentojnė projektrezolutėn.
Idrizi thotė se raporti i Dick Matrtit ėshtė antishqiptar dhe synon tė hedhė poshtė luftėn e drejtė pėr liri tė Ushtrisė Ēlirimtarė tė Kosovės. Ndėrkohė edhe deputetėt shqiptarė tė Kuvendit tė Maqedonisė qė janė tė pėrfaqėsuar nė Asamblenė e Pėergjithshme tė Kėshillit tė Evropės thonė se do ta kundėrshtojnė projektraportin. Anėtarja e delegacionit tė Maqedonisė nė Kėshillin e Evropės, Flora Kadriu thotė se do tė lobojė edhe tė pėrfaqėsuesit e vendeve tjera tė votojnė kundėr. Ajo vlerėson se raporti i Dick Martyt ėshtė i ulėt dhe tendencioz. Sipas Kadriut raporti ėshtė bėrė me qėllim tė njollosjes sė luftės sė UĒK-sė.
Delegacioni i Maqedonisė nė Kėshillin e Evropės shumė shpejt do tė mblidhet pėr tė unifikuar qėndrimet para mbledhjes sė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kėshillit tė Evropės qė mbahet nė fund tė janarit.

- Lajmet:
   -E marte, 21 dhjetor, 2010
…trup e trup:

- Koalicioni pėr Demokraci kėrkon hetime tė pavarura pėr t’i dhėnė fund fantazmės sė akuzave anticipate
- Tėrmet nė verilindje tė Malit tė Zi-Enti Sizmologjik i Malit tė Zi ka njoftuar se rreth orės 10:00 tė ditės sė martė ėshtė regjistruar njė tėrmet nė afėrsi tė qytezės verilindore tė Pluzhinės. Intenziteti i kėsaj dridhje tė tokės ka qenė 4 ballė sipas shkallės Rihter.
- Nė Dardanė ndihmohen familjet qė pėsuan dėme nga shiu
- I ndėrpritet rryma Ngrohtores sė Gjakovės, vėshtirėsohet procesi arsimor
- Mitrovica ende ėshtė e “dekoruar” vetėm me fotot e kandidatėve pėr deputetė
- Kryeministri i Malit tė Zi jep dorėheqje
- Njė lagje e Ferizajt po e kalon ditėn e katėrt pa energji elektrike

- Tėrmet nė verilindje tė Malit tė Zi-Enti Sizmologjik i Malit tė Zi ka njoftuar se rreth orės 10:00 tė ditės sė martė ėshtė regjistruar njė tėrmet nė afėrsi tė qytezės verilindore tė Pluzhinės. Intenziteti i kėsaj dridhje tė tokės ka qenė 4 ballė sipas shkallės Rihter.

- Kapen grabitėsit e “NLB Prishtina” nė Pejė. Brenda 30 orėve pas kryerjes sė veprės, hetuesit rajonal tė Pejės kanė arritur tė zbulojnė dhe arrestojnė tė dy autorėt e grabitjes sė armatosur tė filialit tė “NLB Prishtina” nė Terminalin Doganor nė Pejė, ndėrsa janė gjetur dhe konfiskuar edhe rreth 70 mijė eurot e grabitura.

- Lajmet:
   -E hėnė, 20 dhjetor, 2010
…trup e trup:

- Akademikėt raportin e evrodeputetit Dick Marty e konsiderojnė me gėnjeshtra tė porositura
- Operacioni policor “Sharra” vė nėn pranga 4 tė dyshuar pėr trafikim me qenie njerėzore
- Smajl Latifi i AAK-sė fiton rrethin e dytė tė zgjedhjeve nė Rahovec
- Lėvizja Vetėvendosje! thotė se KQZ me rinumėrim po bėn shpėlarjen e votave
- Policia kėrkon objektin e ish-“Jugobankės”, qė ende shfrytėzohet nga UNMIK-u
- Kamioni nė shesh pret ndihmat e ferizajasve pėr Shkodrėn
- Nė Gjakovė, Pejė dhe Prizren arrestohen pesė tė dyshuar pėr falsifikim parash
- Privatizimi i ndėrmarrjeve shkatėrroi ekonominė e Ulqinit
- Fermerėt ferizajas ndihmojnė shkodranėt
- Grabitet filiali i "NLB Prishtina" nė Terminalin Doganor nė Pejė
- Premtohet pėrkujdesje mė e madhe pėr tė pastrehėt e Vitisė
- Parkut tė Qytetit nė Prizren i vidhen 12 shtylla metalike tė ndriēimit
- LDD-ja mbetet pa nėnkryetar dhe sekretar tė pėrgjithshėm
- Gjimnazistėt e Pejės ende presin uniformat e paguara nė shtator
- Pėrmbyllet “Vjeshta letrare e Gjilanit”, njė manifestim letrar qė synon tė bėhet tradicional
- Pėr dekorimin e Prizrenit gjatė festave tė fundvitit 42 mijė euro

- Lajmet:
   -E premte, 17 dhjetor, 2010
…trup e trup:

- Rivotime nė 5 komuna Paneli Zgjedhor pėr Ankesa dhe Parashtesa ka marrė vendim pėr anulimin e votimeve nė Drenas, Skenderaj, Deēan dhe nė njė qendėr votimi nė Lipjan dhe njė nė Malishevė. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, pas kėtij vendimi, ka miratuar vendimin e tij qė nė kėto komuna, me datėn 9 janar, tė ripėrsėriten votimet.
- Zgjohu! shpreson qė raporti i Marty-t tė mos jetė presion para bisedimeve me Beogradin
- Nuk besohet qė Tribunali i Hagės do tė lejonte takimin Thaēi - Haradinaj
- Mbrojtja e liderit tė AAK-sė Ramush Haradinaj u shpreh e zhgėnjyer me anulimin e vendimit pėr lirimin e pėrkohshėm tė tij nga Tribunali i Hagės.
- LDD dėnon tendencat pėr njollosjen e UĒK-sė, nuk i pranon zgjedhjet
- Mitrovica dhe Vushtrria organizohen pėr tė ndihmuar veriun e Shqipėrisė
Funksionalizohet dhoma e fizioterapisė publike nė Ferizaj
- KFOR-i hungarez pajisė 7 shkolla tė Gjakovės me ngohėse dha banka shkollore
- FOL: Prokuroria tė ngre padi penale ndaj komisionarėve tė 21 qendrave tė votimit
- Ars Clubi “Beqir Musliu” nė Gjilan edhe me dy botime tė reja
- Institutit GAP i mohohet e drejta pėr qasje nė vendimin pėr rritjen e pagave tė mėsimdhėnėsve
- Forca e Re Demokratike braktis seancėn e parė tė Parlamentit tė Ulqinit
- Subjektet politike nė Pejė ndotėsit mė tė mėdhenj tė ambientit nė dhjetor
- “Shtėpia e sigurt” nė Gjakovė, 10 vjet nė mbrojtje tė viktimave tė dhunės
- Lėvizja Vetėvendosje! kėrkon pėrgjegjėsi penale pėr KQZ-nė
- Mungojnė qytetarėt nė debatin publik pėr hartimin e Planit zhvillimor tė Dardanės
- “Demokracia nė veprim” do tė angazhojė 71 monitorues pėr zgjedhjet nė Rahovec
- Arrestohen tre tė dyshuar pėr rrėmbim, njėri i ikur nga burgu

- Lajmet:
   -E enjte, 16 dhjetor, 2010
…trup e trup:

-Tė gjitha rrugėt nė rajonin e Pejės janė tė kalueshme
-Inspektorati i Mitrovicės tėrheq vėrejtjen pėr pastrimin e borės
-Reshjet e borės vėshtirėsojnė qarkullimin nė trafik nė rajonin e Gjilanit
-Nisi rrėnimi i objekteve ilegale nė Grykėn e Bunės
-Edhe INPO tėrhiqet nga “Demokracia nė veprim”
-Ndahen 200 mijė eurot e para pėr projektin "Penda e Kuqicės" nė Skenderaj
-OJQ-tė: Procesi i deformuar zgjedhor s’mund tė shėrbejė pėr krijimin e institucioneve demokratike e legjitime
-Nėnshkrime nė librin e zisė nė nderim tė diplomatit Holbrooke
-Sėrish zbulohet drogė brenda nė Burgun e Dubravės
-LDD nuk i pranon rezultatet e zgjedhjeve tė 12 dhjetorit
-Gjithėpėrfshirja nė arsim ėshtė njė ndėr prioritetet e MASHT-it
-Krasniqi zhvillon takim lamtumirės me ambasadoren ēeke, Hrebickova
-Nis shpėrndarja e druve tė konfiskuara pėr familjet nevojtare nė Dardanė
-USAID-i ndihmoi pėr rinovimin e njė shkolle dhe tė Gjykatės Komunale nė Gjakovė
-Dy viktima aksidentale brenda ditės nė Prizren
-Strategjia dhe plani i veprimit pėr biodiverzitetin nė diskutim publik
-Hapet ekspozita e fotografive tė Nėna Terezes nė Bibliotekėn Kombėtare Universities

...njoftim: ..pershkaqe te ērregullimeve ne tekniken kompjuterike mungojne lajmet e tre diteve te kaluara te dates 13, 14 dhe 15 dhjetor 2010...kerkojme falje dhe mirekuptim./redaksia/

- Lajmet:
   -E premte, 10 dhjetor, 2010
…trup e trup:

Kosova kremton Ditėn Ndėrkombėtare tė tė Drejtave tė Njeriut. Nė 62 vjetorin e deklratatės sė pėrgjithshme pėr tė drejtat e njeriut, Kombet e Bashkuara u bėjnė thirrje qeverive qė tė pranojnė se kritika nuk ėshtė krim dhe t’i lirojnė tė gjithė ata njerėz qė janė tė paraburgosur pėr shkak tė ushtrimit paqėsor tė lirive tė tyre.

Zyrtarė tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve (KQZ), thonė se kanė bėrė tė gjitha pėrgatitjet pėr mbajtjen e zgjedhjeve. Kryeshefi ekzekutiv, Xhemajl Peēani tha se nesėr do tė fillojė distribuimi i materialit sensitiv nė tė gjitha depot e komisioneve komunale.

Nė Kosovė kanė arritur vėzhguesit ndėrkombėtarė qė do tė monitorojnė procesin e zgjedhjeve ditėn e diel. Kėta janė 182 vėzhgues tė rrjetit tė organizatave evropiane pėr monitorimin zgjedhjeve ENEMO. 170 prej tyre do tė shpėrndahen nė tė gjitha qendrat e votimit nė Kosovė. Ndėrsa 12 prej tyre do tė qėndrojnė nė qendrėn e numrit tė votave dhe rezultateve dhe do monitorojnė procesin derisa tė shpallet rezultati pėrfundimtar i zgjedhjeve tė 12 dhjetorit.

Zyrtarėt amerikanė kanė thėnė se Kosova gjatė kėsaj kohe ka ecur me shpejtėsi pėrpara, ndėrsa pavarėsia i ka dhėnė njė nxitje shtesė qėndrueshmėrisė dhe sigurisė nė rajon.

Komisioneri pėr zgjerim i Bashkimit Evropian, Shtefan Fyle pret qė zgjedhjet parlamentare nė Kosovė tė jenė fer dhe korrekte.

Konferenca me temėn “Perspektivat pėr Evropėn Juglindore – Gjermania, Austria dhe SHBA-tė nė dialog me liderėt kryesor politikė tė rajonit”, mbahet me nismėn e Institutit Aspen, Fondit gjerman Marshal tė SHBA-ve dhe ministrisė sė punėve tė Jashtme tė Gjermanisė. Kosovėn do ta pėrfaqėsojė Ministrja e Jashtme nė dorėheqje, Vlora Ēitaku.

…kalimthi Tre krijues kosovarė marrin pjesė nė njė simpozium ndėrkombėtar nė Francė Qendra e Telemjekėsisė sė Kosovės ndjek live inaugurimin e Telemjekėsisė nė Shqipėri Pėrmbytjet sollėn vėrshimė plehrash nė plazhet e Ulqinit

…veēuam:
Petroviē: Presidenti i ardhshėm i Kosovės mund tė ishte njė serb
10.12.2010
Presidenti i ardhshėm i Kosovės mund tė ishte njė serb, nė qoftė se dalin tė gjithė serbėt nė zgjedhje, ka thėnė Sllobodan Petroviē, kryetar i Partisė sė Pavarur Liberale.
Ai ka llogaritur potencialin e votuesve serbė, qė sipas tij do tė mund tė arrinte tė siguronte 30 vende nė Parlament, duke pasur parasysh votat e ndara tė shqiptarėve nėpėr subjektet politike.

Policia arreston 11 persona nėn dyshimin pėr krim tė organizuar
10.12.2010
Policia e Kosovės ka arrestuar 11 persona nė dyshimin e bazuar pėr krim tė organizuar. Aksioni me termin e koduar “sim to sim”, pėr katėr vjet i ka shkaktuar humbje telefonisė Ipko dhe Vala rreth 21 milionė euro.
Pėrmes dertiminimit tė impulsave telefonikė, tė arrestuarit kishin pėrdorur pajisje tė teknologjisė informative nė vlerė prej mbi 1 milion euro. Policia tha se aksioni do tė vazhdojė. Hetimi i policisė ėshtė i shtrirė nė tetė komuna tė Kosovės, prej nga dyshohet se janė edhe personat e pėrfshirė nė kėtė rrjet.

- Lajmet:
   -E enjte, 09 dhjetor, 2010
…trup e trup:

...kryelajm:
-Ereniku shkakton dėme prej 230 mijė eurosh
Nė komunėn e Junikut, dalja e Erenikut nga shtrati ka shkaktuar dėme nė vlerė prej 230 mijė eurosh. Qeveria e Kosovės ka ofruar 300 mije euro pėr ndėrtimin e shtratit tė kėtij lumi, punimet nė tė cilin tashmė kane filluar. Mirėpo, nga komuna e Junikut thonė se rrezikshmeria e lumit shtrihet nė 5 kilometra.

...informacione te tjera:
-SHBA-tė tė shqetėsuara me kėrcėnimet serbe nė veri
-Bashkimi Evropian nuk i jep premtime Kosovės pėr fillimin e dialogut pėr heqjen e vizave, pasi ky ėshtė “dialog teknik”, deklaroi nė Bruksel, Michele Cercone, zėdhėnės i -Komisionit Evropian.
-Dardanėt e kėrkojnė timonin e Kosovės nga Evropa dhe SHBA-tė
-Komandanti i KFOR-it vlerėson operacionet humanitare tė FSK-sė nė Shqipėri
-Nė Gjakovė vazhdon aksioni pėr ndihmė zonave tė vėrshuara tė Shkodrės
-Nga Prizreni “Elkos-grup” nis njė kontingjent ndihmash pėr nė Shkodėr
-Lėvizja Vetėvendosje! e do shtetin e Kosovės me sovranitet tė plotė, tha Kurti nė Gjakovė
-Shqipėria e Mali i Zi duan ta rregullojnė rrjedhėn e lumit Buna
-Kosovarėt i shohin partitė, gjyqėsorin dhe parlamentin si mė tė korruptuarit
-Edhe Mireshi i Gjilanit bėhet me ujėsjellės
-Mitrovica bėhet me objekt tė ri tė Qendrės sė Regjistrimit Civil
-Mustafa thotė se qeverisja e LDK-sė do ta zhvillojė Gjakovėn
-Rreth 8 milionė euro kostoja e korrupsionit pėr nėntė muaj, sipas dyshimeve policore
-Komuna e Gjilanit e ndihmon policinė e trafikut me 3 mijė € pajisje
-Kėrkohet zbardhja e vrasjes dhe plagosjes qė ndodhi nė veri tė vendit
-Realizohet operacioni “Sim to Sim”, mbi 140 zyrtarė policor nė aksion
-Ideja pėr themelimin e njė trupe muzikore, pėrēan muzikantėt gjilanas
-Mitrovicė: Me FER nuk ka ndasi dhe enklava, por vetėm projekte integruese.

..veēuam:
SHBA-tė tė shqetėsuara me kėrcėnimet serbe nė veri
09.12.2010
Diplomati i lartė amerikan, Tom Kantrimen, tha se Uashingtoni ėshtė i shqetėsuar me deklaratat e bėra javėn e kaluar nga zyrtarėt serbė nė veri tė Kosovės idhur me zgjedhjet parlamentare mė 12 dhjetor.
Nė njė dėgjim nė Komisionin e Helsinkit tė Shteteve tė Bashkuara, zyrtari i lartė i Departamentit amerikan tė shtetit, Tom Kantrimen, pos tjerash, tha: ”Kėto kėrcėnime nga java e kaluar kanė pasur efektin e tyre tė dėshiruar, duke i frikėsuar votuesit, tė cilėt dėshirojnė tė marrin pjesė nė ēfarėdo mėnyre nė jetėn publike tė Republikės sė Kosovės. Ato janė kėrcėnime tė besueshme, pasi ndodhin nė kontektstin e njė varg incidentesh tė dhunshme, tė drejtuara kundėr serbėve nė veri tė Kosovės, qė bashkėpunojnė”, tha Kontrimen. Ai mė tutje theksoi se Shtetet e Bashkuara ”presin dhe inkurajojnė qeverinė e Serbisė tė bėjė ēdo gjė tė mundshme pėr ta qetėsuar atmosferėn dhe parandaluar ēfarėdo dhune tė tillė”.

FSK ka arritur progres tė madhė me misionin nė Shkodėr
09.12.2010
Komandanti i KFOR-it, Erhard Bühler, Ministri i FSK-sė Fehmi Mujota, dhe Komandanti i FSK-sė, Gjeneral Sylejman Selimi, vlerėsuan operacionet humanitare tė FSK-sė gjatė pėrmbytjeve nė Shqipėri.
Qė nga java e kaluar njėsitet e specializuara pėr kėrkim dhe shpėtim dhe ekipet mjeksore janė tė zbarkuara nė rajonin e Shodrės tė pėrbėrė nga 95 pjestarė tė FSK-sė pėr tė ndihmuar njerėzit qė kanė pėsuar nga vėrshimet.
Me kėtė rast Bühler ka lavdėruar progresin e madh tė cilin e ka arritur FSK-ja deri mė tani duke thėnė se ky mision ka treguar se FSK mund tė pėrballet me situata tė vėrteta emergjente, thuhet nė nėj komunikatė tė tė Ministrisė sė FSK-sė.
Ndėrkohė poashtu pėrmes njė komunikate bėhet e ditur se, gjeneral Selimi,ėshtė takuar edhe me Atasheun Ushtarak tė Turqisė tė akredituar nė Kosovė kolonelin Metin Alpēan. Me kėtė rast, ėshtė nėnshkruar njė marrėveshje, pėr ndihmė financiare ushtarake pėr FSK-nė, nga Turqia, nga e cila Ministria e FSK-sė do tė pėrfitojė rreth 780 mijė dollarė amerikan. Marrėveshja do tė fillojė tė zbatohet, nga janari i vitit 2011, dhe do tė zgjasė, deri nė vitin 2015. Kjo ndihmė do tė pėrdoret pėr financimin e prodhimeve tė industrisė sė mbrojtjes dhe shėrbimeve tė prokurimit tė Qeverisė sė Kosovės.

- Lajmet:
   -E mërkurë, 08 dhjetor, 2010
…trup e trup:

-Ramush Haradinaj lirohet pėrkohėsisht nga 17 dhjetor deri mė 14 janar
-Pėrmbytjet dhe breshėri dėmtuan mijėra tonelata agrume
-Kryqi Kuq i Kosovės ndihmon rreth 100 familje qė pėsuan nga vėrshimet nė Gjakovė
-PDK premton integrimin e Mitrovicės, AAK vlerėson sa shumė ėshtė gėnjyer Mitrovica
-Koalicioni pėr Kosovėn e Re premton aktivizimin e fabrikave tė Gjakovės
-Sovraniteti dhe tė drejtat e njeriut, temė e njė konference ndėrkombėtare nė Prishtinė
-LDK pret fitore nė Mitrovicė, akuzon PDK-nė pėr komisionerė tė vet nė partinė turke
-Universiteti i Prishtinės hapi Panairin e Karrierės
-FER: Pas 12 dhjetorit Kosova do tė marrė frymė ndryshe
-“Flaka e Janarit 2011” pritet tė sjellė vlera tė mirėfillta kulturore
-FSK bėhet gati pėr pėrgjegjėsi tė reja
-Parlamenti Evropian vėzhgon zgjedhjet e 12 dhjetorit nė Kosovė
-Njė pėrleshje grupore e tė rinjve nė Skenderaj pėrfundon me dy tė plagosur me thika
-Skenderaj: Sulmohet zyra e LDK-sė, asgjėsohen posterė tė Vetėvendosje!-s
-Vėllazėrohen Peja, Kruja dhe Qyteti i Vjetėr i Sarajevės
-Daci fton gjakovarėt tė votojnė pėr LDD-nė
-Thaēi deklaron se ka projektin qė parasheh rritje tė buxhetit pėr 150 mi. € nė ēdo vit
-Nė veri tė Kosovės vritet njė dhe plagoset njė tjetėr pjesėtar i komunitetit boshnjak
-Ambasadori gjerman dhe ai zviceran vizituan “Demokracinė nė veprim”
-Koalicioni pėr Kosovė tė Re premton 120 mijė vende pune

-Arrestohet njė person i kėrkuar nga gjykata-Njė person i kėrkuar nga gjykata komunale e Gjilanit, ėshtė arrestuar nga policia e Kosovės, nė afėrsi tė njė pike karburantesh, nė dalje tė qytetit dhe ėshtė dėrguar menjėherė nė vuajtje tė dėnimit me burgim, nė kohėzgjatje prej njė viti, kanė thėnė tė mėrkurėn zyrtarė tė PK-sė nė Gjilan.

-Plagoset me armė njė person nė Panorc tė Malishevės-Pas njė incidenti me armė, nė fshatin Panorc tė Malishevės nga tė shtėnat me pistoletė ėshtė plagosur viktima A. Sadikaj, i cili pėr shkak tė plagėve serioze ėshtė dėrguar pėr trajtim ne QKUK, pėrderisa policia rajonale nė Prizren, qė tė mėrkurėn konfirmoi rastin, njoftoi edhe pėr konfiskimin e disa armėve ilegale dhe arrestimin e tre personave pėr posedim tė tyre.

- Lajmet:
   -E marte, 07 dhjetor, 2010
…trup e trup:

-Kurti: Kosova duhet ta ketė tė drejtėn e bashkimit me Shqipėrinė
-Selimi: Lėvizja Vetėvendosje! ėshtė e fuqishme sepse do ta udhėheq Kosovėn shqip
-Surroi: Qėllimi i bisedimeve Kosovė - Serbi duhet tė jetė anėtarėsimi nė BE
-Gjakova ndihmon fermerėt e Shkodrės me ushqim bagėtie
-Fillon asfaltimi i rrugėve nė fshatrat Brovinė dhe Moglicė tė Gjakovės
-PB vlerėson se po pėrjashtohen vetėm policėt kufitarė boshnjakė e shqiptarė
-“Demokracia nė veprim” u vizitua nga ambasadori italian dhe nga diplomatja britanike
-Personat me aftėsi tė kufizuara ankohen pėr mungesė tė qasjes nė objekte publike
-Arrestohen dy tė dyshuar pėr falsifikim parash
-Thaēi: Do t’i themelojmė edhe pesė universitete tė reja
-Banka Raiffeisen nė Kosovė ndihmon banorėt e zonave tė pėrmbytura nė Shqipėri
-Pėr shėndetėsi premtohet buxhet i dyfishuar nga Thaēi
-FER premton pėrkujdesje shumė mė tė madhe pėr rininė dhe pensionistėt
-Premtime tė shumta nga partitė pėr zonat kufitare tė rajonit tė Gjilanit
-HANDIKOS organizoi punėtori pėr pėrshtatjen e objekteve pėr personat me aftėsi tė kufizuar
-Koalicioni pėr Kosovė tė Re prinė me kandidatė qė kanė moshė tė re e pėrgatitje tė lartė profesionale
-LDK-ja pret pėrkrahjen e Pejės pėr fitore
-Pėrurohet objekti i ri i pėr administratėn e Policisė sė Kosovės
-AAK kundėr manipulimit tė opinionit publik me sondazhet e porositura
-Pretenduesit pėr deputetė tė ardhshėm diskutojnė se si duhet ta pėrfaqėsojnė Prizrenin
-Feith bėn thirrje pėr mundėsi tė barabarta shkollimi pėr fėmijėt e komuniteteve RAE
-LDK i hedh poshtė akuzat e PDK-sė pėr incidentin nė Kodrėn e Trimave
-PDK gjobitet me 3.200 euro pėr mbulimin e posterėve tė Frymės sė Re
-Shtohet pėrkrahja e Komisionit Evropian pėr Komunėn e Gjilanit
-Vidhet kasaforta e njė xhamie nė Prizren

info hapur:
Vitin e ardhshėm aktvendimi pėr Ramush Haradinajn
07.12.2010
Kryetari i Tribunalit tė Hagės, Patrik Robinson ka paralajmėruar se vendimi i Tribunalit pėr Ramush Haradinanj do tė merret vitin e ardhshėm.
Nė raportin dėrguar Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, tė cilin e transmetojnė mediat, Robinson, ka thėnė se nė vitin 2011 Tribunali do tė sjellė vendimet edhe pėr akuzuarit pėr krime lufte nė ish-Jugosllavi - Vlastimir Gjorgjeviē, Ante Gotovina dhe Momēilo Perishiē. Afatet pėr pėrfundimin e kėtyre proceseve janė orientuese, meqė nė procese ndikojnė shumė faktorė, ndaj tė cilėve nuk mund tė kihet kontroll, ka thėnė Robinson.

Zgjedhjet e 12 dhjetorit do t’i vėzhgojnė 120 ekipe tė BE-sė
07.12.2010
Bashkimi Evropian (BE), si partner kryesor i Kosovės ka bėrė pėrpjekje tė rėndėsishme qė t''i mbledhė sė bashku vėzhguesit diplomatikė nga vendet anėtare tė BE sė pėr tė inkurajuar qė zgjedhjet e ardhshme nė Kosovė tė jenė sipas standardeve ndėrkombėtare.
Shefi i ICO-sė, Piter Feith, ka paralajmėruar se mė 12 dhjetor mė shumė se 120 ekipe do ta vėzhgojnė ēdo fazė tė procesit tė zgjedhjeve nė tėrė Kosovėn.
Ndėrkaq Komisioni Qėndror i Zgjedhjeve (KQZ), deri mė tani ka akredituar mbi 31 mijė vėzhgues, ndėrsa gjatė ditėve nė vijim pritet edhe akreditimi i vėzhguesve tė tjerė.
Kryetarja e KQZ-sė, Valdete Daka njoftoi se pėr dallim nga zgjedhjet e kaluara kėsaj radhe numri i vėzhguesve do tė jetė shumė mė i madh.

Serbia rreshtohet me Kinėn, BE e tronditur
Kina dhe 18 shtete tė tjera, pėrfshirė Serbinė, kanė refuzuar ftesat pėr ceremoninė e dhėnies sė Ēmimit Nobel pėr Paqe tė premten, qė i jepet disidentit kinez Liu Xiaobo, ka njoftuar sot Komiteti norvegjez i Nobelit, njofton Reuters.
07.12.2010
Shtetet qė nuk do tė marrin pjesė nė kėtė ceremoni janė: Serbia, Rusia, Kazakistani, Kolumbia, Tunisi, Arabia Saudite, Pakistani, Iraku, Irani, Vietnami, Afganistani, Venezuela, Filipinet, Egjipti, Ukraina, Kuba dhe Maroku.
Kina e konsideron Liun, njė aktivist i demokracisė, si njė kriminel.
Ēmimi Nobel pėr Paqe ėshtė ēmimi mė i lartė pėr individėt apo institucionet tė cilėt janė angazhuar drejt arritjes sė paqes brenda njė viti.
Ndėrkohė raportuesi i Parlamentit Evropian pėr Serbinė Jelko Kacin ėshtė shprehur i tronditur me vendimin e Serbisė. ”Nuk ka asnjė vend kandidat pėr anėtarėsim nė BE, ose kandidat potencial, qė nė njė mėnyrė tė tillė tė manifestojė servilitetin ”, tha thėnė Kacin pėr Dojēe Velle. Kacin ka vlerėsuar se Serbia nė qasjen e saj ndaj tė drejtave njerėzorė ka shprehur parimet e politikės sė saj.(KD/Beta)

- Lajmet:
   -E hėnė, 06 dhjetor, 2010
…trup e trup:

-Ulqini dhe Kraja ndihmojnė Dajēin e Shkodrės
-Pas vėrshimeve nė dy ditėt e fundit, gjendja nė Viti mė e mirė
-Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka akredituar sot kontingjentin e fundit tė vėzhguesve qė do tė ndjekin sė afėrmi procesin zgjedhor me 12 dhjetor. Procesi i zgjedhjeve sivjet do tė mbikėqyret nga 31 mijė e 253 vėzhgues ka bėrė tė ditur kryetarja e KQZ-sė, Valdete Daka.
-Pieter Feith paralajmėron mbi 120 ekipe pėr vėzhgim diplomatik tė zgjedhjeve
-ENEMO me rreth 170 vėzhgues pėr ditėn e zgjedhjeve. Ushtruesi i detyrės sė presidentit tė Republikės sė Kosovės, Jakup Krasniqi priti tė hėnėn nė takim njė delegacion tė Rrjetit Evropian tė Organizatave Evropiane pėr Monitorimin e Zgjedhjeve (ENEMO), i cili do tė monitorojė procesin zgjedhor tė zgjedhjeve tė 12 dhjetorit nė vendin tonė
-KDTP premton angazhim pėr bashkimin e Mitrovicės
-Pjesėmarrje mė e madhe e serbėve nė kėto zgjedhje. I ashtuquajturi ministri serb pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, Goran Bogdanoviē, ka vlerėsuar se nė zgjedhjet parlamentare tė 12 dhjetorit nė Kosovė do tė marrin pjesė njė numėr mė i madh i serbėve se sa nė ato tė kaluarat. Mirėpo sipas tij, kjo nuk do tė thotė se paraqet humbje tė politikės qė udhėheq qeveria e Serbisė.
-Filloi dhėnia e targave tė reja tė Republikės sė Kosovės
-AAK: Ja kemi borxh fitoren Ibrahim Rugovės dhe Ramush Haradinajt
-Nė Pogragjė tė Gjilanit pėrurohen dy projekte bėhet thirrje pėr votim tė PDK-sė
-Koalicioni pėr Kosovė tė re do qė mėrgata shqiptare tė pėrfaqėsohet nė institucionet vendore
-Daci: LDD-ja ėshtė e vetmja parti e guximshme qė di ta bėjė shtetin
-Edhe gjatė fushatės, situata e sigurisė nė Mitrovicė vlerėsohet e qetė
-FER-i kėrkon votat nė Gjilan e Viti pėr ta ndryshuar keqqeverisjen
-Thaēi premton tė ardhura 50% mė tė larta edhe pėr familjet e dėshmorėve dhe invalidėt e luftės
-“Demokracia nė veprim” informoi Zyrėn e Presidencės tė Kosovės pėr monitorimin e zgjedhjeve
-Sulmohet policia nė Shtėrpcė gjatė njė pėrleshjeje
-Mbi 170 persona gjejnė punė tremujore pėr pastrimin e lumit Ibėr
-USAID mbėshtet tė rinjtė ashkalinj tė Gadimes
-Ballistėt tė pakėnaqur nuk do tė votojnė mė 12 hector. Drejtues tė Ballit Kombėtar tė Kosovės, tė hėnėn shprehėn pakėnaqėsinė e tyre me tretmanin ndaj kėsaj force politike, sidomos nga mediat dhe thanė se vota e ballistėve nė zgjedhjet nacionale tė 12 dhjetorit, nuk do tė jetė pėr askėnd, vota e tyre do tė ngrihet.

- Lajmet:
   -E premte, 03 dhjetor, 2010
…trup e trup:

-Dy tė rinj humbin jetėn nė Grykė tė Rugovės. Dy tė rinj nga Peja kanė humbur jetėn tė premten nė mėngjes pas rrokullisjes me makinė nė valėt e Lumėbardhit nė Grykė tė Rugovės, ndėrsa dy tė rinj tė tjerė qė kanė qenė nė makinė i kanė shpėtuar aksidentit me lėndime.
-KFOR-i demonstron lėvizshmėrinė ajrore
-Deklaratat e shefit tė ICO-sė, Piter Feith, i cili ka thėnė se qeveria e ardhshme e Kosovės duhet tė jetė e pastėr, nuk janė parė nga ambasadori amerikan Kristofer Dell, por tė paktėn, kanė marrė mbėshtetjen e tij. Dell ka thėnė se nuk i ka parė kėto komente, por ka theksuar se nuk ėshtė qėllimi i askujt qė nė Kosovė tė ketė qeveri tė papastėr.
-Thaēi i kundėrpėrgjigjet Feithit: Do tė kemi qeveri reformatore. Qeveria e ardhshme, do tė jetė qeveri reformatore, me perspektivė evropiane pėr Kosovėn, e cila do tė mundėsojė qė pėr 15 muaj Kosova tė jetė pjesė e procesit tė liberalizimit tė vizave. Kėshtu ka deklaruar kryeministri nė dorėheqje Hashim Thaēi, duke iu kundėrpėrgjigjur shefit tė ICO-sė, Piter Feith, i cili dje ka thėnė se qeveria e ardhshme duhet tė jetė qeveri e pastėr.
-PDK premton hapjen e Fakultetit tė Infermierisė nė Prizren
-Festivali “Skena UP” nis sonte, prezantohen 96 filma dhe 11 shfaqje teatrore
-Rindėrtimet nė veri nuk do tė ndalen premton Thaēi, ndėrsa Pacolli thotė se Mitrovica nuk integrohet me premtime
-LDK-ja hap fushatėn nė Gjakovė, zotohet pėr kthim tė namit
-Vendkalimi kufitar i Sukubinės qė lidh Ulqinin me Shqipėrinė e Kosovėn ėshtė i pakalueshėm
-Instituti i Prishtinės pėr Studime Politike i druan kontestimit tė rezultatit tė zgjedhjeve
-PDK premton se nuk e lė Pejėn mė zorrė qorre tė Kosovės
-AAK-ja e bindur nė fitore e hapi fushatėn nė Gjakovė
-BE-ja investon 3 milionė euro nė ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme nė Kosovė
-Bühler: Kemi koncept pėr siguri tė plotė gjatė procesit zgjedhor mė 12 dhjetor
-Diplomon gjenerata e dytė e kandidatėve pėr gjyqtarė dhe prokurorė
-Takimet kulturore “Kadri Kadriu - 2010” tubuan shkrimtarė nga mbarė Kosova
-Thaēi i tubon pėr premtime edhe pėrfaqėsuesit e federatave tė sporteve tė Kosovės
-U promovua libri “Kosova – Kosovo New Born”
-Kosova e gatshme pėr tė ndihmuar Shqipėrinė pėr tė pėrballuar pėrmbytjet
-FER edhe nė Pejė me autobusin me plotė frymė pėr ndryshime
-Inkurajohen gratė mitrovicase pėr pjesėmarrje nė zgjedhjet e 12 dhjetorit
-Votimi nė Kosovė do tė vėzhgohet nga gjashtė parlamentarė nga Franca
-Lėvizja Vetėvendosje! hapi fushatėn nė Anamoravė e bindur nė ndėrrimin e qeverisjes sė keqe
-Nė Podujevė u pėruruan dy projekte tė mbėshtetura financiarisht nga Republika e Ēekisė.

- Lajmet:
   E enjte, 02 dhjetor, 2010
…trup e trup:

-Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha nė njė intervistė dhėnė gazetės zvicerane ''Tages-Anzeiger'', ėshtė deklaruar kategorikisht kundėr ndarjes sė Kosovės dhe ndryshimit tė kufijve nė Ballkan. Me pavarėsinė e Kosovės ēėshtja e kufijve nė Ballkan ėshtė mbyllur pėrfundimisht. Shqipėria dhe Kosova do tė bashkohen nė kuadėr tė vlerave tė pėrbashkėta tė Bashkimit Evropian ka thėnė kryeministri Sali Berisha.
-Shefi i misionit tė EULEX-it, Xavier de Marnhac, qėndron sot dhe nesėr nė Tiranė. Kjo vizitė ėshtė nė vazhdėn e vizitave tė cilat pėrfshijnė vizitat nė Beograd, Shkup dhe Podgoricė dhe ofron mundėsi pėr tė diskutuar pėr luftimin e krimeve serioze nė kontekstin rajonal dhe ēėshtjet e tjera tė lidhura me sundimin e ligjit nė tė cilat ėshtė i pėrfshirė EULEX-i, thuhet nė njė komunikatė shtypi tė EULEX-it. Shefi i EULEX-it viziton pėr herė tė parė Tiranėn nė cilėsinė e shefit tė misionit.
-Ambasadori amerikan nė Prishtinė, Kristofer Dell, deklaroi tė enjten se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ėshtė duke organizuar zgjedhje tė besueshme dhe mirė tė planifikuara.
-Pėrfaqėsuesi Special i BE-sė nė Kosovė, Piter Feith, ka dėrguar tė enjten sinjale tė qarta pėr partitė politike tė Kosovės se qeveria e ardhshme duhet tė jetė e pastėr dhe e aftė tė pėrballet me sfidat qė e presin vendin.
-Topi: Tė rritet numri i njohjeve Nė takimin me presidentin e Kazakistanitdhe tė Turqisė, nė Astana tė Kazakistanit, kreu i Shtetit shqiptar, Bamir Topi, zgjodhi si temė edhe ēėshtjen e Kosovės.
-Tadiē: Sa mė shpejtė tė nis dialogu Presidenti i Serbisė, Boris Tadiē, nė samitin e shtatė tė OSBE-sė, nė Astana tė Kazakistanit, ka tėrhequr vemendjen se atmosfera e pėrgjithshme e sigurisė ėshtė mė e ndėrlikuar me shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės.
-Arrestohet njė shtetas i Kosovės me 10 kg drogė nė afėrsi tė Rozhajės. Drejtoria e policisė malazeze ka konfirmuar ditėn e enjte se ėshtė arrestuar nė dalje tė Rozhajės njė shtetas kosovar, A. L. (53), te i cili janė gjetur e sekuestruar 10 kg drogė tė tipit hashash nė makinėn VW Golf IV, me targa 972 A 420.
-Thaēi pėrsėriti nė Skenderaj se heqja e vizave do tė ndodhė brenda 15 muajsh
-Ngrohtorja e kryeqytetit “Termokos” rrezikon tė mbyllė para kohe sezonin e ngrohjes
-Mejdiu: Bashkėrisht kundėr pėrmbytjeve qė sjell lumi Buna
-Kuvendi i tė Rinjve tė Kosovės fton tė mos pėrdorėn fėmijėt pėr fushatė elektorale
-AAK nisi fushatėn e saj pėr Pejė nė fshatin Lozhan
-Koalicioni pėr Kosovė tė Re synon tė krijon mekanizma tė efektshėm pėr tė avancuar tė drejtat dhe liritė e njeriut
-Njė vajzė e moshės 20 vjeēe nga fshati Zhakovė, Komuna e Istogut, i ka dhėnė fund jetės se vet me njė revole, konfirmoi tė enjten policia rajonale e Pejės.
-Udhėheqės tė Mitrovicės shprehen tė kėnaqur me investimet e BE-sė
-Edhe fermerėt e Uglarit tė Gjilanit ndihmohen me bagėti tė imėta
-Studentėve gjakovarė u subvencionohet gjysma e shpenzimeve tė udhėtimit
-Grupi joformal i grave nė Gjilan, reagon ndaj rastit tė vrasjes sė gruas

    - Lajmet:
   E mėrkurė, 01 dhjetor, 2010
…trup e trup:

-Vėrshime me dėme tė mėdha materiale nė zonėn e Gjakovės
-Janė pėrmbytur shtėpitė nga Ulqini e deri nė Plavė
-Fillon fushatat zgjedhore, edhe zyrtarisht, pėr zgjedhjet e 12 dhjetorit
-Vėrshime me dėme tė mėdha materiale nė zonėn e Gjakovės
-Shefi i misionit EULEX do tė vizitojė Tiranėn mė 2 e 3 dhjetor
-Peja ende pa “ethe” tė fushatės zgjedhore
-LDD kėrkon tė ndėrmerren masa ndaj partive qė nisėn fushatėn para kohe

Vėrshime me dėme tė mėdha materiale nė zonėn e Gjakovės
01.12.2010 Gjakovė
Reshjet e vazhdueshme tė shiut qė pėrfshinė edhe komunėn e Gjakovės kanė bėrė qė lumenjtė tė rriten dhe tė vėrshojnė nė disa vendbanime, duke shkaktuar dėme tė mėdha materiale nė qytet e fshatra, ndėrsa njė sasi e tillė e ujit nėpėr kėta lumenj nuk mbahet mend tė ketė ndodhur mė parė.

Janė pėrmbytur shtėpitė nga Ulqini e deri nė Plavė
01.12.2010 Ulqin
Moti i lig, i shoqėruar me reshje tė mėdha tė shiut, tė pėrcjellė me shtėrngata dhe bubullimė, pėrmbytjet kanė krijuar njė gjendje shumė tė komplikuar,- kumton Ministria e Punėve tė Brendshme tė Malit tė Zi /mediat-MaliZi/.

Kapet shtetasi shqiptar qė vrau motrėn e vet
01.12.2010
Flora Vukaj nga fshati Peraj i Hasit tė Shqipėrisė, ėshtė vrarė mesnatėn e kaluar nė fshatin Vitomiricė tė Pejės nga vėllai i saj, njoftoi tė martėn pasdite polica rajonale e Pejės.

    - Lajmet:
   E marte, 30 nėntor, 2010
…trup e trup:

...kryelajm:
Nė Pejė njė shtetas i Shqipėrisė vret motrėn e vet
30.11.2010 17:51 ET Pejė
Flora Vukaj nga fshati Peraj i Hasit tė Shqipėrisė, ėshtė vrarė mesnatėn e kaluar nė fshatin Vitomiricė tė Pejės nga vėllai i saj, njoftoi tė martėn pasdite polica rajonale e Pejės.

..informacione te tjera trup e trup:
-Zannier dhe Ivanovic dikutojnė pėr dialogun Prishtinė - Beograd
-Ivanovic rekomandon kujdes me vendosjen e qendrave tė votimit nė veri tė vendit
-Universiteti i Prizrenit hapet solemnisht, i jep titullin “Doktor Honoris Causa” gjeneralit Bühler
-Mbi 600 prizrenas janė punėsuar nė autostradėn Vėrmicė-Merdare
-Mustafa premton se njė qeveri e LDK-sė do tė trajtojė ēdo cep tė Kosovės nė mėnyrė tė barabartė
-Sydow vlerėson pėrgatitjet qė ka bėrė MPB-ja pėr mbarėvajtjen e zgjedhjeve
-Kryetari i Komunės sė Gjilanit dhe ai i Degės sė LDK-sė kėmbejnė akuza
-Pėrurohet “Parku Ataturk” nė Pejė
-Nė Kodrėn e Ēabratit nė Gjakovė ngrihet njė qendėr kozmologjike-nanoteknologjike
-Mimoza Kusari-Lila kandidate pėr kryeministre nga Koalicioni pėr Kosovėn e Re
-Kosova dhe Zvicra nėnshkruajnė marrėveshje bashkėpunimi pėr shėrbimet e rregullta ajrore
-Punohet nė sanimin e rrjetit tė ujėrave tė zeza te Instituti Onkologjik
-Filloi ndėrtimi i shtėpive tė lagjes Smajlaj nė fshatit “Brod” tė Shtėrpcės
-Daci: Njerėzit nė Kosovė nuk kanė problem as me kisha e as me xhamia
-Partitė nė Gjilan flasin pėr aderime tė reja dhe bėjnė thirrje pėr fushatė tė qetė
-Zgjedhjet e lira parakusht i zhvillimit demokratik tė Kosovės
-FOL: Partitė politike nuk zotohen pėr luftimin e korrupsionit dhe nuk i tregojnė financat
-Thaēi e Mustafa rivalizojnė nė Ferizaj

    - Lajmet:
   E hėnė, 29 nėntor, 2010
…trup e trup:

-Kosova e stolisur kuqezi festoi tė dielėn Ditėn e Flamurit
-Nė veri tė Mitrovicės digjet njė veturė dhe dėmtohet njė tjetėr afėr saj
-Nė bjeshkėt e Pejės gjendet njė trup i pa jetė i njė mashkulli
-Bjorn Von Sydow angazhohet qė nė Kosovė tė ketė zgjedhje tė lira dhe tė drejta
-Shqiptarėt nė Ulqin i bashkoi Festa e Flamurit
-Kosove: Njė femėr 19-vjeēare ka humbur jetėn tė dielėn mbrėma nė aksident trafiku nė fshatin Koshare tė Ferizajt.
-Nė Kampin Bondsteel u shkatėrruan mjete tė pashpėrthyera dhe municion i vjetėruar
-Nė Ēarshinė e Vjetėr tė Gjakovės rikthehen pėrkohėsisht 11 dyqane pėr zeje tė vjetra
-Kosova ėshtė vendi prej tė cilit rinia mė sė shumti dėshiron tė largohet
-Zyrtarėt e MPJ-sė trajnohen pėr diplomacinė publike dhe ekonomike
-LDK u premton banorėve tė veriut qeverisje tė drejtė dhe transparente
-Rapsodi Arton Zogaj nga Malisheva fitoi ēmimin kryesor tė "Rapsodisė shqiptare"nė Skenderaj
-Beltina Biēmeti e fitoi edicionin e sivjetmė tė “Kosovarja Kėndon”

..veēuam:
Nuk ka datė tė caktuar pėr liberalizim tė vizave pėr Kosovėn
29.11.2010
Nuk ka datė tė caktuar pėr liberalizim tė vizave pėr Kosovėn ka deklaruar tė hėnėn eurodeputetja Ulrike Lunaēek duke komentuar deklaratėn e kryeministrit Thaēi, se nėse ai do tė jetė sėrish kryeministėr, brenda 15 muajve Kosova do tė pėrfshihet nė liberalizimin e vizave.
Kėto komente Lunaēek i bėri pas takimit me ministrin nė largim tė Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, i cili ėshtė shprehur optimist se Kosova do tė pėrfshihet nė liberalizimin e vizave.
Rexhepi tha se Parlamenti Evropian ėshtė i interesuar qė tė pėrcjell zgjedhjet qė do tė mbahen nė Kosovė dhe se 7 anėtarė nga ky institucion do tė jenė prezentė gjatė zgjedhjeve.

The Guradian: Wikileaks- 668 dokumente pėr Kosovėn

29.11.2010
Shfaqjes sė rreth 250.000 dokumenteve tė ndryshme qė pėrmbajnė artikuj analizash nga ambasadat amerikane nė botė tė publikuara nga faqja e internetit Wikileaks, nuk ka mundur t’i ikė as Kosova, sė paku sipas tė pėrditshmes britanike The Guardian.
Aty janė 668 dokumente ku pėrfshihen analiza tė ndryshme tė Ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės rreth ngjarjeve politike nė Kosovė, tė shkruara nga ambasadorėt apo diplomatėt amerikanė tė akredituar nė Kosovė gjatė viteve 2000-2009.
Pėrmbajtja e kėtyre dokumenteve mbetet tė shihet nė ditėt nė vijim duke e ditur se njė numėr i madh i njerėzve janė duke u munduar t’i shkarkojnė ato. Pėr momentin, serverėt e Wikileaks janė jashtė funksionit pėr shkak tė ngarkesės sė madhe.

Pėrsėritet gjykimi i vrasėsve tė vėllezėrve Bytyēi
29.11.2010
Zyra e prokurorisė sė krimeve tė luftės nė Beograd tha se do tė ketė pėrsėritje tė gjykimit tė ish policėve, tė akuzuar pėr vrasjen e tre vėllezėrve shqiptaro-amerikanė nė vitin 1999.
Zyra tha se Gjykata e Apelit e ka kthyer vendimin e vitit tė kaluar pėr shkak se ”gjendja e fakteve nuk ėshtė pacaktuar plotėsisht”.
Nuk ėshtė e qartė se kur do tė fillojė rigjykimi i tė akuzuarve Sreten Popoviē dhe Millosh Stojanoviq.
Vėllezėrit Ylli, Mehmet dhe Agron Bytyēi erdhėn nė Kosovė nga Nju Jorku nė vitin 1999 pėr t''iu bashkangjitur Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Ata e kaluan kufirin nė Serbinė qendrore ku u kapėn dhe u vranė. Trupat e pajetė tė vėllezėrve Bytyēi u zbuluan nė vitin 2001 nė njė varrezė masive.


        - Lajmet:
   E dielė, 28 nėntor, 2010

GJITHĖ SHQIPTARĖVE, KUDO QĖ JANĖ,
GĖZUAR KĖTĖ DITĖ TĖ SHENJT-28 NĖNTORIN

- DITĖN E FLAMURIT TONĖ. UROJMĖ; TE KEMI SA MĖ PARĖ
BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE.


    - Lajmet:
   E shtune, 27 nėntor, 2010
…trup e trup:

Ne Diten e Shenjte per ne - 28 Nentorin, ne Manhattan, ne kryeqytetin botror, ne nje nga sheshet kryesore te Bashkise NY, krahas Flamurit Amerikan valvitet per nje jave rrjesht dhe Flamuri Shqiptar.

    - Lajmet:
   E premte, 26 nėntor, 2010

Strasburgu i pakėnaqur me Shqipėrinė
E premte, 26 nėntor 2010
Gjykata e Lartė nė Shqipėri ka hedhur poshtė njė vendim tė gjykatave mė tė ulėta pėr ekstradimin e njė shtetasi drejt SHBA.
Kėshilli i Europės i ka kėrkuar shpjegime shtetit shqiptar se pėrse e ka ekstraduar shtetasin e vet nė kundėrshtim me Konventen Europiane tė tė Drejtave tė Njeriut. Shteti shqiptar ėshtė vėnė pėrballė kritikave tė forta nga Kėshilli i Europės pėr arsye, sipas Strasburgut, tė mos respektimit tė njė vendimi tė Gjykatės Europiane tė tė Drejtave tė Njeriut.
Fjala ėshtė pėr ekstradimin e papritur drejt SHBA tė njė shtetasi shqiptar i cili kėrkohet nga drejtėsia amerikane si i dyshuar pėr krime tė rėnda si vrasje, rrembim personash e trafik droge. Shtetasi shqiptar Almir Rrapo u arrestua nė Tiranė pėr llogari tė SHBA nė muajin shtator, nė kohėn qė mbante njė post tė lartė nė Ministrinė e Jashtme nė Tiranė. Shtetasi nė fjalė iu drejtua gjykatave tė vendit dhe mė pas asaj tė Strasburgut. Kjo e fundit kishte vendosur pezullimin e pėrkohshėm te ekstradimit te tij.
Por autoritetet shqiptare e ekstraduan nė mesjavė shtetasin e dyshuar. Gjykata europiane ka kėrkuar zyrtarisht shpjegime duke vėnė nė dukje se me kėtė veprim janė shkelur konventat europiane tė cilat Shqipėria i ka ratifikuar nė cilėsinė e vendit anėtar tė Kėshillit tė Europės.
Tė premten Gjykata e Lartė nė Tiranė ka hedhur poshtė vendimet e gjykatave mė tė ulėta tė cilat e lejonin ekstradimin e shtetasit Rrapo.
Ngjarja pritet tė ketė jehonė tė mėtejshme po tė kihet parasysh se edhe mė parė Kėshilli i Europės ka shprehur rezerva pėr Shqiperinė pėr shkak tė qėndrimit tė saj ndaj SHBA lidhur me juridiksionin e gjykatave ndėrkombėtare europiane.

MBĖRRIJNĖ VĖZHGUESIT E PARĖ NDĖRKOMBĖTARĖ
E Premte, 11.26.2010
Vėzhgues tė ENEMOs nė Kosovė
Mbi 150 vėzhgues tė Rrjetit Evropian tė Organizatave Monitoruese tė Zgjedhjeve (ENEMO) do tė monitorojnė zgjedhjet parlamentare tė dhjetorit nė Kosovė. Tashmė nė Prishtinė ka arritur njė ekip i vogėl i kėtij misioni pėr tė pėrgatitur terrenin pėr vėzhgimin e zgjedhjeve, ndėrsa numri mė i madh i vėzhguesve do tė vijnė pak ditė para votimeve.
Shefi i misionit tė ENEMO-s, Zllatko Vujoviq ka thėnė se vėzhguesit e Rrjetit Evropian tė Organizatave Monitoruese tė Zgjedhjeve do tė jenė tė pranishėm nė ditėn e zgjedhjeve nė rreth 700 vendvotime nė tėrė territorin e Kosovės.
Numri prej mbi 150 vėzhguesve sa do tė ketė ky mision, sipas tij, megjithėse nuk ėshtė i madh, do tė mjaftojė pėr tė konstatuar nėse procesi zgjedhor nė Kosovė ėshtė zhvilluar nė pajtim me standardet ndėrkombėtare.
Zoti Vujoviq tha se ENEMO do tė dalė me qėndrim pėr zgjedhjet njė ditė pas mbylljes sė kutive tė votimit, ndėrsa raporti pėrfundimtar qė do tė pėrmbajė edhe njė numėr rekomandimesh pėr pėrmirėsimin e procesit zgjedhor, do tė publikohet disa ditė mė vonė. Vėzhguesit e kėtij misioni vijnė kryesisht nga vendet e ish Bashkimit Sovjetik dhe ato tė Evropės Qėndrore e Lindore.
Kjo ėshtė hera e dytė qė ENEMO do tė vėzhgojė zgjedhjet nė Kosovė, pas monitorimit tė votimeve pėr pushtetit lokal qė u mbajtėn vitin e kaluar.
Krahas kėtij misioni, do tė ketė edhe njė numėr vėzhguesish tė BE-sė dhe tė ambasadave tė huaja qė do tė monitorojnė zgjedhjet e jashtėzakonshme parlamentare, si dhe 4800 vėzhgues vendorė. /bbc/

MBĖRRIJNĖ VĖZHGUESIT E PARĖ NDĖRKOMBĖTARĖ
E Premte, 11.26.2010
Vėzhgues tė ENEMOs nė Kosovė
Mbi 150 vėzhgues tė Rrjetit Evropian tė Organizatave Monitoruese tė Zgjedhjeve (ENEMO) do tė monitorojnė zgjedhjet parlamentare tė dhjetorit nė Kosovė. Tashmė nė Prishtinė ka arritur njė ekip i vogėl i kėtij misioni pėr tė pėrgatitur terrenin pėr vėzhgimin e zgjedhjeve, ndėrsa numri mė i madh i vėzhguesve do tė vijnė pak ditė para votimeve.
Shefi i misionit tė ENEMO-s, Zllatko Vujoviq ka thėnė se vėzhguesit e Rrjetit Evropian tė Organizatave Monitoruese tė Zgjedhjeve do tė jenė tė pranishėm nė ditėn e zgjedhjeve nė rreth 700 vendvotime nė tėrė territorin e Kosovės.
Numri prej mbi 150 vėzhguesve sa do tė ketė ky mision, sipas tij, megjithėse nuk ėshtė i madh, do tė mjaftojė pėr tė konstatuar nėse procesi zgjedhor nė Kosovė ėshtė zhvilluar nė pajtim me standardet ndėrkombėtare.
Zoti Vujoviq tha se ENEMO do tė dalė me qėndrim pėr zgjedhjet njė ditė pas mbylljes sė kutive tė votimit, ndėrsa raporti pėrfundimtar qė do tė pėrmbajė edhe njė numėr rekomandimesh pėr pėrmirėsimin e procesit zgjedhor, do tė publikohet disa ditė mė vonė. Vėzhguesit e kėtij misioni vijnė kryesisht nga vendet e ish Bashkimit Sovjetik dhe ato tė Evropės Qėndrore e Lindore.
Kjo ėshtė hera e dytė qė ENEMO do tė vėzhgojė zgjedhjet nė Kosovė, pas monitorimit tė votimeve pėr pushtetit lokal qė u mbajtėn vitin e kaluar.
Krahas kėtij misioni, do tė ketė edhe njė numėr vėzhguesish tė BE-sė dhe tė ambasadave tė huaja qė do tė monitorojnė zgjedhjet e jashtėzakonshme parlamentare, si dhe 4800 vėzhgues vendorė. /bbc/

PRESIDENTI OBAMA I PĖRSHĖNDETI AMERIKANĖT ME RASTIN E DITĖS SĖ FALĖNDERIMEVE
E Premte, 11.26.2010, 10:00am
Si miliona amerikanė tė tjerė, Presidenti Barak Obama festoi Ditėn e Falenderimeve me familjen dhe miqtė. Korrespondenti i Zėrit tė Amerikės, Kent Klain njofton nga Shtėpia e Bardhė se presidenti u bėri thirrje amerikanėve tė mbėshtesin njeri tjetrin nė kėtė kohė kur vendi ėshtė duke kaluar nėpėr dy luftra dhe njė shkalle tė lartė papunėsie.
Dita e Falenderimeve nė Shtėpinė e Bardhė ishte dje njė version mė i madh i skenės nė familjet e miliona amerikanėve. Presidenti Obama e kaloi ditėn me familjen, miqtė dhe personelin e tij. Ushqimet qė u shėrbyen ishin ato qė gatuhen tradicionalisht me rastin e kėsaj dite, gjeldeti i pjekut, pure, kek me kungull dhe garnitura tė tjera festive. Ndėr aktivitetet e argėtimit ishin edhe ndjekja e ndeshjeve tė futbollit amerikan nė televizion. Mė herėt gjatė ditės, nė fjalimin e tij javor, presidenti u bėri thirrje amerikanėve tė kujdesen pėr fqinjėt e tyre qė janė prekur nga lufta apo papunėsia.
"Pėr sa kohė qė shumė nga bijtė dhe bijat tona, burrat dhe gratė janė nė luftė, ne duhet tė mbėshtesim misionin dhe tė respektojmė shėrbimin e tyre. Madje, ndėrkohė qė shumė nga miqtė dhe fqinjėt tanė janė duke kėrkuar punė, ne duhet tė bėjmė gjithēka qė tė mundemi pėr tė pėrshpejtuar rimėkėmbjen ekonomike dhe pėr ta ēuar pėrpara ekonominė. Dhe ne do ta bėjmė kėtė".
Zoti Obama u telefonoi gjithashtu 10 anėtarėve tė forcave tė armatosura amerikane nė Irak dhe Afganistan pėr t’iu uruar festėn dhe pėr t’i falenderuar pėr shėrbimin e tyre. Presidenti tha se shpreson qė demokratėt, republikanėt dhe tė pavarurit tė lėnė mėnjanė mosmarrėveshjet gjatė muajve tė ardhshėm dhe tė punojnė sėbashku pėr pėrmirėsimin e ekonomisė.
Disa vullnetarė amerikanė ushqyen tė uriturit dhe tė pastrehėt Ditėn e Falenderimeve, ashtu siē bėri tė mėrkurėn familja Obama. Nė fjalimin e tij javor, presidenti i vlerėsoi ata pėr kėtė.
"Kjo ėshtė gjithashtu njė festė qė shpreh atė qė ėshtė veēanėrisht amerikane, dėshirėn pėr t’u dhėnė diēka tė tjerėve. Edhe nė kėtė moment qė ne flasim, ka shumė amerikanė qė u ofrojnė ushqim tė tjerėve, ndihmojnė komunitetet e tyre dhe janė me shėrbim nė mbarė botėn".
Zoti Obama i filloi festimet tė mėrkurėn me njė ceremoni tradicionale, atė tė faljes sė gjeldetit.
"Si President i Shteteve tė Bashkuara, t’i falesh qė tė mos pėrfundosh nė tryezėn e darkės sė Ditės sė Falenderimeve".
Ky gjeldeti qė kishte ardhur nga njė fermė nė Kaliforni do tė ēohet nė njė fermė nė Maunt Vernon tė Virxhinias, ku ėshtė shtėpia e presidentit tė parė tė Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Uashington.
Departamenti amerikan i Bujqėsisė tha se mbi 45 milionė gjela deri do tė shėrbeheshin dje me rastin e Ditės sė Falenderimeve.
Dita e sotme ėshtė zakonisht njė ditė e madhe xhirosh pėr dyqanet nė Amerikė. Shumė blerės shfrytėzojnė rastin e uljes sė ēmimeve dhe orareve tė zgjatura tė dyqaneve pėr tė filluar pazarin e Krishtlindjeve.
Po ashtu sot, mbėrrin nė Shtėpinė e Bardhė me njė karrocė me kuaj, pema e Krishtlindjeve. Zonja e Parė, Mishell Obama do tė mbikqyrė ceremoninė e dorėzimit tė pishės Dagllas 5.6 metra tė lartė qė vjen nga shteti lindor i Pensilvanisė. (http://www.voanews.com/albanian)

   
- Lajmet:
   E enjte, 25 nėntor, 2010
…trup e trup:


GĖZUAR DITA E FALĖNDERIMEVE
    - Lajmet:
   E mėrkurė, 24 nėntor, 2010
…trup e trup:

-Shumė vendbanime tė zonės sė Gjakovės pa energji elektrike pėr shkak tė motit tė ligė
-Aksion proteste i Qendrės sė Lėvizjes Vetėvendosje! para Rektoratit tė UP-sė
-Ushtrim i pėrbashkėt fushor i KFOR-it dhe EULEX-it nė pikėn kufitare DOG 31
-BE-ja ka ndihmuar Policinė Kufitare tė Kosovės pėr tė zbatuar standardet evropiane
-Shtrati i lumit Buna varet nga niveli i liqenit tė Shkodrės
-Ministria e Shėndetėsisė promovon regjistrin e barnave
-“Demokracia nė veprim” e nxjerr nė balotazh kandidatin e AAK-sė nė vend tė atij tė PDK-sė
-Degradimi i pyjeve varros zhvillimin e turizmit nė Pejė
-Nė tri raste tė ndara konfiskohen mallra tė ndryshme tė kontrabanduara
-Banka Raiffeisen ulė normat e interesit pėr kreditė hipotekare dhe kreditė pėr renovim
-Tetė shkolla tė Gjakovės pėrfituese tė investimeve nga Banka Botėrore
-Gjilanasit kėrkojnė nga kėshilltarėt komunal tė jenė mė aktiv
-Nga stabiliteti politik dhe makroekonomik varet qėndrueshmėria e mjedisit biznesor
-USAID-i ka investuar nė dy anekse shkollore nė Prishtinė

…pak me hapet:
-Sot nė orėn 13:00 nė Grabanicė tė Klinės u bė varrimi i Arben Sejdiut, pjesėtar i Policisė sė Kosovės -ish ushtar I UĒK-se, i cili u vra parmbrėmė nga persona tė panjohur.Sipas zėdhėnėsit tė Policisė Rajonale tė Pejės, Xhevat Ibraj, Drejtoria e Hetimeve e Policisė ėshtė duke i vazhduar hetimet. Bėhet e ditur se deri tani janė intervistuar 10 persona lidhur me vrasjen, si dhe janė bastisur gjashtė shtėpi. Autoritetet e Kosovės kanė ngushėlluar familjen e Arben Sejdiut.

-KEK-u nė mėngjesin e sotėm ka evidentuar prishje tė largpėrēuesve nė njė pjesė nė Gjakovės, nė Mazgit, nė Kqiq dhe Bishhtazhin. Disa largpėrēues nė Gjjakovė janė ende nė prishje kėshtu qė njė pjesė e madhe nga dje nė ora 18:45 ka mbetur pa energji elektrike. KEK-u ka bėrė tė ditur se ekipet e mirėmbajtjes ndodhen nė terren dhe pritet qė gjatė ditės tė eliminojnė kėto prishje.

-Paneli pėr Shqyrtimin e Ankesave dhe Parashtresave i KQZ-sė pritet qė sot t`i pėrgjigjet ankesės sė AAK-sė qė pretendon se si pasojė e disa parregullėsive gjatė zgjedhjeve nė komunėn e Rahovecit ėshtė dėmtuar kandidati i saj Smajl Latifi.

-Punėtorėt e Departamentit tė Mjekėsisė Ligjore, kanė filluar grevėn, pasi 22 punėtorė tė Divizionit pėr Persona tė Zhdukur, nuk i kanė marrė pagat me ngritje prej 30 pėr qind, sipas vendimit tė kryeminsitrit tė marrė nė mars tė kėtij viti.

-Anėtarja e Kryesisė sė AAK-sė, Melihate Tėrmkolli nė njė mėnyrė ka pėrjashtuar pohimet se gjoja kėto dy subjekte do tė bėjnė koalicion. Sipas saj, kėto dezinformata po bėhen me qėllim tė dėmtimit tė Aleancės.

-Ngrohtorja e qytetit “Termokos” ka shkyēur sot nga rrjeti i saj gjashtė objekte ilegale afariste nė lagjen “Dardania”. Zėdhėnėsja, Zana Efendia tha se aksioni do tė vazhdojė edhe nė ditėt e ardhshme.

-Presidenti serb Boris Tadiq ka arritur nė Kroaci pėr njė vizitė dyditėshe nė njė lėvizje tjetėr drejt ripajtimit nė mes tė ish armikeve tė kohės sė luftės. Tri javė mė parė, Tadiqi kėrkoi falje gjatė njė vizite nė Vukovar, vendi ku ndodhėn episode tė pėrgjakshme.

-Gjykata Themelore e Shkupit i caktoi tė mėrkurėn masėn e praburgimit prej tetė ditėsh, Hysen Musliut, ish-zyrtar i lartė i sigurimit shtetėror tė Maqedonisė. Musliu, i cili u arrestua ditė mė parė nga policia maqedonase, ka pranuar se ka falsifikuar dosjet qė ndėrlidheshin me zyrtarė tė lartė tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim.

…veēuam:
Diplomojnė 33 pjesėtarė tė Policisė sė Kosovės dhe Shqipėrisė
19.11.2010
Pas njė trajnimi 10 javor nė Qendrėn e Kosovės pėr Siguri Publike, Edukim dhe Zhvillim nė Vushtrri sot kanė diplomuar 33 zyrtarė tė lartė tė Policisė sė Kosovės nga tė cilėt 6 tė Policisė sė Shqipėrisė.
Ky projekt ėshtė realizuar nga ambasada e SHBA-ve nė Kosovė dhe Shkolla Universitare `Northuest` e Komandės dhe Personelit Policor Amerikan.
Nė ceremoninė e diplomimit ishin prezent ambasadori i SHBA-ve nė Kosovė Kristoher Dell, ministri i punėve tė brendshme tė Kosovės Bajram Rexhepi dhe drejtues tė lartė tė Policisė sė Kosovės dhe tė Shqipėrisė.
Trajnimi i Personelit dhe Komandės pėrgatit zbatuesit e ligjit nė disa fusha, duke pėrfshirė: menaxhimin e projekteve, pėrgatitjen e buxhetit, menaxhimin e trafikut, shpėrndarjen e resurseve, etikėn, sjellje dhe komunikim brenda organizatės. Programi ka zgjatur dhjetė javė.

    - Lajmet:
   E marte, 23 nėntor, 2010
…trup e trup:

-Vritet polici Arben Sejdiu nga Klina
-Lufte e ashper midis dy Koreve
-Njė nga aeroportet mė tė ngarkuara Bergen nė Norvegji ėshtė evakuuar tė martėn pas kėrcėnimeve pėr bombė. -Ambasadori i ri hungarez nė Kosovė dorėzoi letrat kredenciale
-Feith: BE ėshtė bėrė njė nga partnerėt mė tė ngushtė tė Kosovės
-AAK e dėnon fuqishėm sulmin mbi veturėn e EULEX-it
-AKR: Kabineti qeveritar i shkarkuar po shfrytėzon institucionin shtetėror pėr interesa partiake
-Nė Vushtrri nis manifestimi “Ditėt e Hasan Prishtinės”
-Inspeksioni vitias po parandalon veprimtaritė e jashtėligjshme
-Pėrkujtohet Xhemail Mustafa nė dhjetėvjetorin e vrasjes
-Njė stėrvitje e zjarrfikėsve alarmon nxėnėsit e SHMT "Anton Ēetta" nė Skenderaj
-U nėnshkrua Protokolli pėr trajtimin e fėmijėve me plumb nė gjak
-Gratė nė media: Nė Kosovė, nė pėrgjithėsi, lajmet bėhen nga burrat dhe pėr burrat
-Fillojnė punėn edhe dy qendra tė mjekėsisė familjare nė lagjet e Prishtinės
-Nė Kosovė ėshtė i domosdoshėm edukimi i votuesve
-Gjakova me potencial hidrik pėr tė tri hidrocentrale tė vogla
-Bashkėrenditen veprimet pėr pėrmirėsimin e cilėsisė sė qumėshtit
-Nisin “Ditėt e kulturave tė pakicave” nė Malin e Zi

..veēuam:
Polici i vrarė i Stacionit Policor tė Klinės-ish ushtari i UĒK-sė pjesėmarrės nė Betejėn e Koshares, Arben (Demė) SejdiuVritet polici Arben Sejdiu nga Klina
23.11.2010 Pejė
Nė fshatin Grabanicė tė Komunės sė Klinės, tė hėnėn mbrėma, ėshtė vrarė polici i Stacionit Policor tė Klinės dhe ish-ushtari i UĒK-sė pjesėmarrės nė Betejėn e Koshares, Arben (Demė) Sejdiu, ndėrsa nga sulmi i armatosur janė plagosur edhe dy kushėrirė tė tij.

    - Lajmet:
   E hėnė, 22 nėntor, 2010
…trup e trup:

-Fati i tė pagjeturve paralajmėrohet si njėra ndėr ēėshtjet e para qė do tė diskutohen nė dialogun e paralajmėruar Prishtinė – Beograd. Zyrtarėt dhe familjet e tė pagjeturve kėrkojnė qė kjo ēėshtje tė mos politizohet dhe ndėrkohė theksojnė se ende nuk kanė asnjė informacion zyrtar pėr dialogun e paralajmėruar.
-Shefi i EULEX-it, Xavier Bout de Marhnac do tė qėndrojė sot dhe nesėr nė Beograd, ku do tė bisedojė me ministra tė qeverisė serbe, kumtoi EULEX-i. Qėllimi i vizitės sė Marnhacut ėshtė pėrmirėsimi i sundimit tė ligjit nė veri tė Kosovės. Sipas tij, bashkėpunimi rajonal ėshtė gjėja mė e mirė nė luftėn kundėr kriminalitetit dhe se nė kėtė drejtim ditėve nė vijim ai do tė vizitojė Tiranėn, Shkupin dhe Podgoricės.
-Ambasadori italian, Michael Giffoni pas vizitės nė Partinė Fryma e Re (FER), ka thėnė se ėshtė i gatshėm ta vizitoj edhe lėvizjen Vetėvendosje, si dhe partitė e tjera politike pėr tė bartur mesazhin e mirė tek tė gjithė pėr kėto zgjedhje.
-Mė 24 nėntor 2010, KFOR-i dhe EULEX-i do tė zhvillojnė njė ushtrim tė pėrbashkėt fushor nė pikėn kufitare doganore 31. Qėllimi i ushtrimit ėshtė trajnimi dhe intesifikimi i bashkėpunimit nė mes EULEX-it dhe KFOR-it.
-Gjendja nė veri tė Mitrovicės vlerėsohet e paqėndrueshme me gjithė masat e shtuara
-KFOR-i dhe EULEX-i mbajnė ushtrim tė pėrbashkėt fushor nė pikėn kufitare DOG 31
-Ambasadori italian, Michael Giffoni, ka vizituar Partinė Fryma e Re
-Kandidatėt e LDK-sė dhe PDK-sė nė balotazh pėr kryetar komune tė Rahovecit
-Nė Malishevė regjistrohen rrejshėm 14 persona si komisionerė tė Partisė Fryma e Re
-PSHDK-ja e Ferizajt i bashkohet PDK-sė
-Dardana po tejkalon parashikimet pėr inkasimin e tatimit nė pronė
-OBSH organizon nė Prishtinė trajnim pėr personelin mjekėsor nė shėrbimet emergjente
-Shkrimtari Rexhep Hoxha, fitues i ēmimit letrar “Esad Mekuli”
-Dalja historike e "Valles sė Shestanit " nė Ulqin

    - Lajmet:
   E premte, 19 nėntor, 2010
…trup e trup:

-Tuvalu bėhet shteti i 72-tė qė e njohu Kosovėn
-EULEX: Lirohet Hashim Rexhepi, por vazhdon tė jetė nėn hetime
-Kroacia shpreh gatishmėrinė pėr lobim nė favor tė Kosovės pėr liberalizim tė vizave
-Kryetari i komunės Urbane tė Tuzit, Nikollė Gegaj shprehet kundėr Shqipėrisė Natyrale
-Dy kosovarė fitues tė ēmimeve “Bursat ballkanike pėr pėrsosmėri nė gazetari”
-Ushtarėt e fundit sllovakė i thonė lamtumirė KFOR-it
-Nė veturėn e njė serbi sekuestrohen pije alkoolike tė kontrabanduara
-Aneksi ia shton SHF “Naim Frashėri” 15 dhoma mėsimi dhe shkurton mėsimin nė dy ndėrrime
-Njė mjek kujdestar nė Emergjencėn e Spitalit tė Pėrgjithshėm tė Pejės ėshtė rrahur dhe pastaj ėshtė sulmuar edhe me thikė nga dy tė rinj tė moshės 18 dhe 22 vjeēe.
-Krasniqi: Kosova nė asnjė moment s’ka qenė kundėr bisedimeve me palėn serbe
-Projekti “Logos” ndihmon komunat e rajonit tė Lindjes pėr qeverisje mė tė mirė
-Shėnohet Dita ndėrkombėtare pėr tė drejtat e fėmijėve
-Operacioni “Marashi” vė nė pranga tetė tė dyshuar pėr trafikim me qenie njerėzore dhe identifikuan katėr viktima tė trafikimit.
-Ofrohen mundėsi pėr punėsim dhe specializim tė mjekėve kosovarė nė Gjermani
-Ramiz Kelmendi shpalosi biografinė e tij para studentėve tė Pejės
-Mitrovica nis pėrgatitjet pėr projektet qė do tė realizohen me mjetet e KE-sė
-Gjendja e furnizimit me barna nga lista esenciale tani nė web faqe

..pak me hapur:
Pacolli: Tuvalu ka njohur Republikėn e Kosovės
19.11.2010
Shteti i Tuvalus pėrbėhet nga katėr ujdhesa, tė cilat shtrihen nė pjesėn e oqeanit Pacifik mes Havajes dhe Australisė. Pacolli tha se Kosovėn shumė shpejtė do ta njohin edhe Fixhi dhe Turkmenistani. Tuvalu ka njohur Republikėn e Kosovės, bėn tė ditur lideri i Aleancės Kosova e Re Behxhet Pacolli. Shteti i Tuvalus pėrbėhet nga katėr ujdhesa, tė cilat shtrihen nė pjesėn e oqeanit Pacifik mes Havajes dhe Australisė. Pacolli tha se Kosovėn shumė shpejtė do ta njohin edhe Fixhi dhe Turkmenistani.

EULEX: Lirohet Hashim Rexhepi, por vazhdon tė jetė nėn hetime

19.11.2010
Njė gjykatės i procedurės paraprake i EULEX-it nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė e ka liruar ish-Guvernatorin e Bankės Qendrore, Hashim Rexhepi, nga paraburgimi, por i ka caktuar njė numėr tė masave kufizuese si alternativė e paraburgimit, thuhet nė njė informatė tė EULEX-it.

Prefekti i Tuzit Gegaj shprehet kundėr Shqipėrisė Natyrale
19.11.2010
Nė Mal tė Zi vazhdon tė tėrheq vėmendjen Lista pėr Shqipėrinė natyrale. Nė kėtė kontekst, funksionari i Partisė Demokratike tė Socialistėve dhe kryetar i Komunės Urbane tė Tuzit, Nikollė Gegaj ka deklaruar se ideja e themelimit tė Shqipėrisė Natyrale ėshtė jonatyrale.

Dy kosovarė fitues tė ēmimeve “Bursat ballkanike pėr pėrsosmėri nė gazetari“
19.11.2010
Dy gazetarė nga Kosova dhe njė nga Maqedonia janė fitues tė ēmimeve nė kuadėr tė programit tė kėtij viti "Bursat ballkanike pėr pėrsosmėri nė gazetari", tė organizuar nga Fondacioni ERSTE nė bashkėpunim me Rrjetin Ballkanik tė Gazetarisė Hulumtuese (BIRN).

..veēuam:
Drejtshkrimi fillon tė ligjėrohet nė UP
Studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė janė tė parėt qė kanė filluar tė mėsojnė drejtshkrimin e gjuhės shqipe, qė ėshtė futur kėtė vit si lėndė obliguese pėr tė gjithė studentėt e Universitetit tė Prishtinės. Me aplikimin provimit tė kulturės sė gjuhės,
Publikuar: 19.11.2010
Studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė janė tė parėt qė kanė filluar tė mėsojnė drejtshkrimin e gjuhės shqipe, qė ėshtė futur kėtė vit si lėndė obliguese pėr tė gjithė studentėt e Universitetit tė Prishtinės. Me aplikimin provimit tė kulturės sė gjuhės, rektori i UP-sė, Mujė Rugova duket se e ka mbajtur fjalėn, nėse shembulli i Fakultetit tė Mjekėsisė pasohet edhe nga fakultetet e tjera.
Plan-programi pėr studimin e kėsaj lėnde ėshtė hartuar nga Fakulteti i Filologjisė, njė nga katedrat e tė cilit, ajo e Albanologjisė kishte marrė pėrsipėr muaj mė parė hartimin e kėtij programi, nė nivel universiteti.
Rektori Rugova ka thėnė pėr “Zėrin” se kjo lėndė ka filluar tė ligjėrohet njė javė mė parė nė FM dhe pedagogu i pėrzgjedhur, zyrtarisht, ka marrė detyrėn pėr tė bėrė hapat e para drejt pėrmirėsimit tė kulturės sė tė shkruarit dhe shprehurit nė gjuhėn amtare te studentėt. Ai ka paralajmėruar se sė shpejti ky fakultet do tė pasohet nga fakultetet tjera.
Pedagogėt qė do tė ligjėrojnė kėtė lėndė, sipas Rugovės, kėrkohet tė kenė nivelin e njė lektori tė gjuhės dhe nuk nėnkupton qė ata patjetėr tė kenė thirrjen doktor tė gjuhėsisė. Ai konsideron se njė student duhet tė arrijė tė njoh drejtshkrimin, para se tė dėgjojė ligjėratat e lėndės sė shkrimit akademik.
Inkuadrimi i mėsimit tė drejtshkrimit, si pjesė e ligjėratave tė kėtij semestrit, ėshtė konfirmuar edhe nga dekani i Fakultetit tė Mjekėsisė, Gani Bajraktari. Ai ka thėnė se lėnda e drejtshkrimit ėshtė vėnė nė plan-program tė vitit tė parė dhe ka filluar tė zbatohet me urdhėr tė rektorit, Mujė Rugova. Pa dashur tė flas pėr rėndėsinė e kėsaj lėnde, vazhdimisht ai i ėshtė referuar kėtij vendimi qė e ka quajtur po ashtu disa herė, urdhėr tė tė parit tė Rektoratit.
“Edhe po tė kėrkojė rektori tė hidhemi nė bunar, ne do tė hidhemi”, ka theksuar Bajraktari me ironi, duke iu referuar lėndės sė drejtshkrimit tė nisur sė pari nė fakultetin qė menaxhon ai.
Ndryshe nga Bajraktari, dekani i Fakultetit tė Sportit dhe Kulturės Fizike (FSKF), Ajvaz Berisha e ka marrė me qetėsi inkuadrimin e kėsaj lėnde nė programin mėsimor. Berisha ka pėrkrahur kėtė vendim tė rektorit, meqė deri tash kishte qenė i vetėm nė kėtė iniciativė. Berisha dy vjet mė parė kishte kėrkuar nga Senati lejimin e studimit tė kulturės sė gjuhės nga studentėt e FSKF-sė.
Ai tha se kishte marrė kėtė iniciativė, ngase kandidatėt qė vinin nga shkollat e mesme dhe i nėnshtroheshin provimeve pranuese pėr t’u regjistruar nė kėtė fakultet, tregonin nivel shumė tė dobėt nė drejtshkrim nė teste. Ai e konsideron mė se tė qėlluar qė ēdo fakultet, tė ketė kėtė lėndė tė inkuadruar nė plan-programin mėsimor. Sipas Berishės, secili mėsimdhėnės nė shkolla duhet tė dijė tė shkruajė dhe flas pa gabime para nxėnėsve.

Instituti Albanologjik pro drejtshkrimit
Drejtori i Institutit Albanologjik tė Kosovės, Hysen Matoshi, ka thėnė se pėrfshirja e lėndės sė kulturės sė gjuhės nė plan-programin e UP-sė ka qenė nevojė e kamotshme. Madje, sipas tij, ėshtė diskutuar edhe mė parė si ide, por nuk ėshtė realizuar asnjėherė. Matoshi tha se ky institut mbėshtet njė nismė tė kėtillė, duke ofruar potencialet e tij nėse i kėrkohet. /A.Kadriu-Yllipress/

    - Lajmet:
   E enjte, 18 nėntor, 2010
…trup e trup:

-KFOR-i vlerėsohet si misioni mė i suksesshėm i bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė
-Bühler: KFOR-i kompenson reduktimin me shtim tė lėvizshmėrisė dhe gatishmėrisė
-Komuna e Angoulemes sė Francės interesohet pėr situatėn nė Mitrovicė
-I vihet zjarri njė veture private nė Zubin Potok
-Ministri Beqaj takohet nė Bruksel me ambasadorėt e Hungarisė dhe Greqisė
-Dita e Flamurit, 28 Nėntori kremtohet nė Ulqin
-Afro 600 prizrenas ndryshojnė vendvotimin pėr zgjedhjet qendrore
-Vendet amė nuk pėrkujdesen tė gjithat pėr pakicat e tyre nė Malin e Zi
-Ndihmohen 16 familje gjilanase qė rrisin 41 fėmijė jetimė
-Nė Skenderaj nis projekti pėr integrimin e komunitetit serb nė strukturat lokale
-Promovohet strategjia e veprimit pėr monitorimin e zgjedhjeve tė 12 dhjetorit
-Nė Miresh humb jetėn njė kėmbėsor pasi goditet nga automjeti
-Nė Gjilan promovohet projekti mbėshtetės pėr personat me aftėsi tė kufizuar
-Investohen 370 mijė euro pėr shkollėn e re nė Osekhyle tė Gjakovės
-ĒOHU!: Presioni ndaj gazetarėve po cenon demokracinė

    - Lajmet:
   E mėrkurė, 17 nėntor, 2010
…trup e trup:

-Kryesuesi i delegacionit pėr marrėdhėnie me vendet e Evropės juglindore nė Parlamentin Evropian, Eduard Kukan beson se bisedimet ndėrmjet Kosimisionit Evropian dhe autoriteteve nė Kosovė pėr liberalizimin e vizave duhet tė fillojnė.

-Nė kudėr tė njė operacioni policor tė koduar me emrin “Deēani”, qė i ka paraprirė procedura hetimore disamujore, ne Deēan janė arrestuar dy tė dyshuar pėr trafikim me qenie njerėzore.

-Ministria e Administratės Publike dhe Enti Statisikor i Kosovės sė bashku me akterėt ndėrkombėtarė, kėrkuan tė mėrkurėn mobilizimin e Organizatave Joqeveritare, nė zbatimin e regjistrimit tė popullsisė nė Kosovė.

Sekretari i pėrgjithshėm nė Universitetin e Prishtinės Esat Kelmendi, ėshtė suspenduar nga detyra pėr arsye tė keqpėrdorimit tė detyrės zyrtare
17.11.2010
Vendimi pėr suspendimin e sekretarit tė pėrgjithshėm tė Universitetit tė Prishtinės, Esat Kelmendi, ėshtė marrė, pasi sipas auditorit tė jashtėm, ai ka keqpėrdorur pozitėn e tij. Rektori i Universitetit, Mujė Rugova, tha pėr Radio Kosovėn, se suspendimi nga detyra e sekretarit tė pėrgjithshėm, Kelmendi, mbėshtetet nė disa parametra qė e kanė detyruar rektorin tė marrė kėtė vendim. “Ēdo gjė qė lidhet me administratėn nė njė mėnyrė apo nė tjetėr, njė vit e mė tepėr ka ngecur dhe nuk lėvizė asnjė veprimtari qė ecė, kam qenė i detyruar kundėr dėshirės sime qė tė suspendoj sekretarin”.Rektori Rugova, sqaroi se ky ėshtė njė suspendim i pėrkohshėm deri sa komisioni disiplinor tė trajtojė materialin e deponuar nga Auditori i Jashtėm dhe tė shikohet nėse mban pėrgjegjėsinė pėr kėto shkelje sekretari i pėrgjithshėm Esat Kelmendi. “Do tė shikohet nėse mbanė pėrgjegjėsinė sekretari pėr kėto shkelje. Nėse nuk mban ai do t’i kthehet punės, nėse mban atėherė vazhdojnė stadet e tjera tė trajtimit tė atij materiali, ose tė kthehet nė punė ose tė shkėputet nga marrėdhėnia e punės”, tha rektori.

Florin Krasniqi padi kundėr Hashim Thaēit
Anėtari i lėvizjes ''Vetėvendosje'', Florin Krasnqii, dorėzoi tė mėrkurėn nė gjykatėn komunale nė Prishtinė njė padi kundėr liderit tė PDK-sė, Hashim Thaci, pėr akuzat publike, qė i janė drejtuar atij dhe familjes sė tij.
17.11.2010
Krasniqi tha se nė aktakuzė janė pėrfshirė 14 pika. Sipas Krasniqit akuzat publike tė PDK-sė ndaj familjes sė tij kanė qenė tė rėnda dhe tė papranueshme.
Radio Kosova ka kontaktuar pėrfaqėsuesit pėr shtyp tė Partisė Demkratike tė Kosovės pėr tė marrė reagimet e kėsaj partie lidhur me aktpadinė e Florin Krasniqit, por ka marrė pėrgjigje se kjo ėshtė njė akuzė private kundėr kryeminsitrit Thaēi dhe si tillė duhet tė trajtohet. Zyrtarė tė kėsaj partie kanė thėnė qė ka mundės qė rreth kėsaj ēshtje tė prononcohet vetė kryeministri Thaēi i cili ndodhet nė fushatė elektorale nė Rahovec.

Fule: Zgjerimi ėshtė nė interes tė BE-sė dhe Ballkanit
17.11.2010
Evrokomisioneri pėr zgjerim, Shtefan Fule deklaroi nevojėn dhe interesat pėr zgjerimin e BE-sė me Ballkanin Perėndimor.
Fule shtoi se ėshtė interes strategjik pėr BE-nė qė tė pėrparoj procesi i zgjerimit duke u bazuar nė parimet dhe kushtet e kėrkuara. Kėto komente eurokomisioneri Fule i bėri nė konferencėn “Ballkani nė zemėr tė Evropės” tė organizuar nė Parlamentin Evropian nga ana e Partive Popullore Evropiane. Fule theksoi se bashkėpunimi rajonal ėshtė njė element bazė pėr procesin e integrimit dhe ky bashkėpunim nuk guxon tė rrėnohet me dallimet rreth ēėshtjes sė shpalljes sė njėanshme tė pavarėsisė sė Kosovės.

    - Lajmet:
   E marte, 16 nėntor, 2010
…trup e trup:

-Kosovės, brenda njė viti, i shtohen mbi 20 mijė tė papunė. Sipas Bankės Botėrore, mbi 45 % e kosovarėve jetojnė nė varfėri, 15 % prej tyre nė atė tė skajshme, kurse 18% e qytetarėve tė tjerė janė tė rrezikuar nga varfėria.

-Ushtruesi i Detyrės sė Presidentit tė Kosovės, Jakup Krasniqi dhe Kryeministri Hashim Thaēi, kanė uruar besimtarėt dhe myftiun Naim Tėrnava me rastin e festės sė Kurban Bajramit.
Edhe liderėt partiak kanė pėrgėzuar qytetarėt me rastin e kėsaj feste, duke uruar paqe, harmoni e mirėqenie sociale.
Me rastin e festės sė Kurban Bajramit, myftiu Naim Tėrnava ka organizuar pritje tradicionale. Bashkėsinė Islame e vizituan pėrfaqėsues politik e institucional tė Kosovės, tė institucioneve ndėrkombėtare si dhe korit diplomatik.

-Nė emėr tė Ipeshkvisė sė Kosovės, qytetarėt e besimit islam i ka uruar edhe Don Lush Gjergji.
“Kemi ardhur qė vėllezėrve dhe motrave tona, e Bashkėsisė Islame, t’i urojmė nga zemra Kurban Bajramin, me dėshirėn qė festat tona tė pėrbashkėta tė pėrforcojnė edhe mė tepėr vėllazėrinė tonė gjithė shqiptare dhe dialogun tonė ndėr fetar, i cili ka njė begati, traditė dhe kulturė shumė shekullore”, theksoi Don Lush Gjergji.

-Buhler: Populli i Kosovės duhet tė krenohet me FSK-nė
Forca e Sigurisė sė Kosovės ėshtė Forcė e re profesionale e sigurisė, shumėtnike, e uniformuar dhe e armatosur lehtė, e cila i nėnshtrohet kontrollit demokratik, civil.

…veēuam:
Vukēeviq e Bramerc disktuojnė pėr rastin Haradinaj
16.11.2010
Vukēeviq tha se me Bramercin diskutuan edhe rastin e Ramush Haradinajt, rasti i tė cilit ėshtė rikthyer pėr rigjykim nė Gjykatėn e Hagės.Kryeprokurori i Serbisė pėr krime lufte, Vladimir Vukēeviq, tha se raporti i Serzh Bramercit do tė jetė pozitiv pėr Serbinė.
Bramerc, kryeprokuror i Gjykatės Ndėrkombėtare pėr ish-Jugosllavinė, vizitoi dje Serbinė si pjesė e procesit pėr hartimin e raportit tė rregullt pėr bashkėpunimin e Serbisė me drejtėsinė ndėrkombėtare.
Serbia nuk ka arrestuar ende dy tė kėrkuarit kryesorė tė Gjykatės sė Hagės, Ratko Mlladiqin dhe Goran Haxhiqin, pėrkatėsisht udhėheqėsit e serbėve nė Bosnje e Kroaci gjatė luftės sė viteve tė ''''''''90-ta.
Vukēeviq tha se me Bramercin diskutuan edhe rastin e Ramush Haradinajt, rasti i tė cilit ėshtė rikthyer pėr rigjykim nė Gjykatėn e Hagės.
Kryeprokurori serb tha se sė shpejti institucioni qė ai drejton do tė ngrejė akuza pėr krime lufte tė kryera nė Bosnjė, Kroaci e Kosovė.

    - Lajmet:
   E hėnė, 15 nėntor, 2010
…trup e trup:

-Pieter Feith pėrgėzon partitė politike pėr nėnshkrimin e Kodit tė mirėsjelljes
-Bardhi: Ēėshtja shqiptare nė Malin e Zi vazhdon tė mbetet e hapur
-KFOR-i mban njė ushtrim pėr kontroll tė trazirave me Batalionin taktik rezervė
-Shpėrthim nė oborrin e njė shtėpie nė Zveēan
-Arrestohen dy tė dyshuar pėr blerje dhe shitje tė substancave narkotike
-Parlamenti i Ulqinit verifikoi vetėm mandatet
-FOL: Deputetėt nė procedura penale do ta largojnė Kosovėn nga integrimi nė BE
-Myftiu Tėrnava uron Bajramin dhe fton pėr njė fushatė zgjedhore tė qetė e dinjitoze
-Pėr Festėn e Bajramit uron u.d. presidenti i Kosovės, Jakup Krasniqi
-Thaēi, mesazh urimi me rastin e festės sė Kurban Bajramit
-Shoqata “Bereqeti” ndihmoi mbi 600 familje pėr festėn e Bajramit
-Garuesit nė zgjedhjet e 12 dhjetorit nėnshkruajnė njė kod tė mirėsjelljes
-Bujqit e Komunės sė Skenderajt pėrfunduan mbjelljet vjeshtore nė mbi 8 mijė hektarė
-Ferizaj e pėrmbyll investimin vjetor nė objektet shėndetėsore
-Ndėrroi jetė ish-drejtori i Drejtorisė pėr Buxhet dhe Financa nė Gjilan
-Dardana pret mbėshtetje mė tė madhe ministrore pėr projektet pėr komunitetet pakicė

    - Lajmet:
   E premte, 12 nėntor, 2010
…trup e trup:

-Ndahet nga jeta poeti Din Mehmeti
-Din Mehmetit qė i takoi ajkės kombėtare tė krijuesve i jipet lamtumira e fundit
-AAK: Ligji ia mundėson Ramush Haradinaj t’i prijė listės
-Shpėrthim nė “Lagjen e Boshnjakėve” nė veri tė Mitrovicės
-Akademik Besim Bokshi shpallet Nderi i Gjakovės
-Pėr bashkimin e Portmilenės me lumin Buna duhet tė pyetet edhe Shqipėria
-Rreth 50 besimtarė prizrenas dėshtuan tė shkojnė nė Haxh
-Kodin e mirėsjelljes pėr zgjedhje partitė e nėnshkruajnė tė hėnėn
-Partia e pensionistėve pėrkrah kandidaturėn e Rexhep Oruēit pėr kryetar tė Rahovecit
-KPJ vlerėson se raportet ndėrkombėtare nuk flasin mirė pėr Kosovėn
-Premtohet pėrkrahje pėr Shoqatėn e Veteranėve tė Arsimit tė Gjilanit
-Nė Pejė u hap zyra rajonale e KE-sė pėr promovimin e shumėllojshmėrisė kulturore
-Bėhen me shtėpi dy familje nė nevojė tė komunitetit pakicė
-Policėt shpėtojnė njė 51 vjeēar qė kishte rėnė nė bunar
-Dardanė: Drutė e konfiskuara ende nuk janė shpėrndarė, ashtu siē u premtua
-Kēiqasit qe dhjetė ditė pa ujė tė pijshėm
-Mbėshtetet projekti pėr subvencionimin e fermerėve me fidanė tė mollės
-Pėrfundoi trajnimi nė kujdesin efektiv perinatal
-Vetėvendosje!: Pėrmirėsimi i sektorit publik shėndetėsor ėshtė domosdoshmėri
-Pėrkujtohen misionarėt humanitarė e fatkeqėsisė ajrore 11 vjet mė parė
-Festa e Bajramit fillon tė martėn mė 16 nėntor 2010

    - Lajmet:
   E enjte, 11 nėntor, 2010
…trup e trup:

-Pėrmbytjet rrezikojnė disa lokalitete tė Deēanit
-Uji i tėrbuar nė njė pėrrua nė fshatin Qallapek tė Pejės rrėmbeu dy fėmijė
-Vėrshimet nė Gjakovė: Evakuohen 14 familje
-Nga Mali i Zi nė Shqipėri vetėm nėpėrmjet Sukubinės/Muriqanit
-Mendohet se nga asfiksimi i shkaktuar nga tymi i njė qiriu tė ndezur kane vdekur katėr fėmijė tė moshės 13, 11, 9 dhe 6 vjeēare nė Sukth tė Durrėsit
-Ende asnjė negociatė pėr themelimin e qeverisjes vendore nė Ulqin
-Lista e PDK-sė me tetė emra kandidatė pėr deputet nga Peja
-Pesė subjekte politike i bashkėngjiten Lėvizjes Vetėvendosje!
-FER-i konsideron se ėshtė ironike tė quhet Raporti i Progresit
-Kėshilli Drejtues i AAK-sė miratoi “Listėn e Fitores 2010”
-Arrestohet njė mashtrues nga Shqipėria qė u paraqit si polic
-Albin Kurti i prinė listės sė Lėvizjes Vetėvendosje!
-Demokristianėt e Zef Morinės nė koalicion me LDK-nė
-Nga Gjilani mbi 20 kandidatė pėr deputetė nga partitė politike
-Filloi studimi i fizibilitetit tė Universitetit tė Pejės
-"Artistėt e rinj pėr paqen", veprimtari e filloristėve gjakovarė
-Sa mė e madhe pjesėmarrja nė zgjedhje, aq mė e vogėl hapėsira pėr manipulime
-Rugova: LDD ėshtė parti e elitės politike dhe intelektuale
-Operacioni “Ofiqari” vė nė pranga falsifikatorin
-“Refren pėr Kosovėn” fitoi ēmimin e filmit tė metrazhit tė shkurtė nė Tennessee tė Amerikės

...pak me hapur:
Gjendje e vėshtirėsuar pas pėrmbytjeve nė Deēan
11.11.2010
Gjendja nė disa fshatrat tė komunės sė Deēanit, edhe sot vazhdon tė jetė e vėshtirėsuar pas pėrmbytjeve qė janė shkaktuar si pasojė e reshjeve tė fundit.
Kryetari i komunės sė Deēanit, Agron Kuēi, u ka bėrė apel komunat tjera qė lidhen me Deēanin, tu dalin nė ndihmė banorėve tė zonave tė pėrmbytura. Mbrėmė ekipe tė shumta tė shpėtimit kanė bėrė evakuimin e banorėve tė rrezikuar, derisa janė duke vazhduar pėrpjekjet qė situata tė mbahet nėn kontrollė. Ndryshe si pasojė e reshjeve tė fundit, sidomos nė bjeshkėt e Deqanit, shumė fshatra tė kėsaj komune janė pėrmbytur nga uji. Qindra hektarė tokė, sidmos ato tė mbjellura me grurė janė dwmtuar nw twrwsi. Gjendje e njejtė vazhdon tė jetė edhe nė Junik, pasi lumi Erenik ka dal nga shtrati.

Vėrshimet nė Gjakovė: Evakuohen 14 familje
11.11.2010
Skaj shtratit tė lumit Krena, 14 familje qė kanė banuar nė periferi tė Gjakovės, janė evakuuar nga ekipet emergjente tė Drejtorisė pėr Mbrojtje dhe Shpėtim (DMSH), pasi ishin rrezikuar nga vėrshimet qė erdhėn si pasojė e reshjeve tė mėdha tė shiut dhe daljes sė lumit nga shtrati, bėri tė ditur, tė enjten Bedri Cahani, drejtor i kėsaj drejtorie.

Nga Mali i Zi nė Shqipėri vetėm nėpėrmjet Sukubinės/Muriqanit
11.11.2010 Podgoricė
Lidhja Auto-moto e Malit tė Zi (LAMZ) ka njoftuar tė enjte se pėr shkak tė pėrmbytjeve nė Shqipėri, konkretisht nė aksin rrugor Shkodėr- Hani i Hotit, ky vendkalim mes Malit tė Zi e Shqipėrisė ėshtė pėrkohėsisht i mbyllur nga ana shqiptare.

Katėr fėmijė tė vdekur nė Sukth tė Durrėsit

11.11.2010
Gjenden tė vdekur nė shtėpinė e tyre katėr fėmijė tė moshės 13, 11, 9 dhe 6 vjeēare. Ngjarja tragjike ka ndodhur nė fshatin Sukth tė Durrėsit. Fėmijėt janė gjetur tė pajetė nga nėna e tyre.
Mendohet se shkak i tragjedisė ėshtė asfiksimi i shkaktuar nga tymi i njė qiriu tė ndezur. Policia po vazhdon hetimin e ngjarjes dhe nuk ka dhėnė ende shkaqet e vdekjes sė katėr fėmijėve, dy djem e dy vajza.

Albin Kurti i prinė listės sė Vetėvendosjes

11.11.2010
Albin Kurti do ti prijė listės sė Vetėvendosjes nė zgjedhjet parlamentare tė 12 dhejtorit. Lista me 110 kandidatė pėr deputetė nga ky subjekt politik u publikua sot.
Emrat e kandidatėve nė listė janė tė renditur sipas rendit alfabetik. Lideri i kėsaj lėvizjeje, Albin Kurti, u shpreh i bindur se qytetarėt e Kosovės me 12 dhjetor do tė votojnė pėr ndryshime. Ai tha se Vetėvendosja angazhohet pėr institucione qė janė nė shėrbim tė qytetarėve e jo qė qytetarėt tė vėhen nė shėrbim tė pushtetit. Pjesė e listės zgjedhor tė Vetėvendosjes janė edhe Rexhep Selimi, Florin Krasniqi, Hysamedin Ferraj dhe personalitetet tė tjera. Para publikimt tė Listės, Lėvizja Vetėvendosje zyrtarizoi koalicionin me pesė subjekte tė vogla politike nė mesin e tė cilave edhe me Lėvizjen pėr Bashkim qė drejtohet nga Avni Klinaku. Ky i fundit do tė jetė kandidat pėr deputet nė listėn e Vetėvendosjes.

Kosova nuk duhet tė stagnojė si njė konflikt i ngrier
11.11.2010
Kosova nuk duhet tė stagnojė si njė konflikt i ngrirė, thuhet nė njė raport tė Institutit Amerikan tė Paqes, tė titulluar, ”Hapat e Ardhshėm tė Kosovės”, qė u publikua mbrėmė.
Raporti ėshtė njė pėrmbledhje e mendimeve tė ekspertėve amerikanė pėr Ballkanin. Nė raport thuhet se bisedimet midis Prishtinės dhe Beogradit janė tė domosdoshme. Kjo mezokohė, thuhet nė raprot duhet tė shfrytėzohet sidomos nga Prishtina pėr njė pėrgatitje tė suksesshme.

Fyle: Me Kosovėn shpejt do tė hapet dialogu pėr vizat

11.11.2010
Komisioneri i Bashkimit Evropian pėr Zgjerimin, Shtefan Fyle, paralajmėron se me Kosovėn sė shpejti do tė hapet dialogu pėr vizat.
Ai nė njė intervistė pėr BBC-nė, la tė kuptohet se kjo do tė bėhet sapo qeveria e Kosovės ta plotėsojė planin e veprimit pėr riatdhesim dhe riintegrimine e tė kthyerve nga vendet e BE-sė.

    - Lajmet:
   E mėrkurė, 10 nėntor, 2010
…trup e trup:

-Vujanovic: Pa pėrmbushur premtimet, nuk e dėrgojmė ambasadorin nė Prishtinė
-Raporti i Progresit i KE pėr Kosovėn nė duart e u.d. presidentit tė vendit
-Lėvizja FOL kėrkon qė partitė politike t’i bėjnė publike financat e tyre
-Oficerėt e Doganės sė Kosovės zbulojnė nė njė veturė 4.5 kg lėndė narkotike
-I ekstraduari nga Norvegjia, Vukmir Cvetkovic, dėnohet me 7 vjet burg pėr krime lufte nė Kosovė
-Deri mė tani dihen 31 prizrenas qė hyjnė nė garė pėr deputet tė ri
-FSK dy ditė ushtrim fushor me emrin e koduar “Luani i shkathėt 3”
-KDI: Raporti i Progresit ka nxjerrė tė meta nė shumicėn e fushave
-Kompleksi spitalor i Pejės ende ka njė objekt vetėm si dekor, e tė sėmurėt kurohen nė shtėpi
-Komiteti pėr Komunitete i kėnaqur me sigurinė e tė kthyerve nė Gjilan
-Komisioni Evropian investon 13 mil. € pėr pėrmirėsimin e furnizimit me ujė nė Mitrovicė
-Raporti i Progresit po na i rikujton problemet qė ne po i ndjejmė dhe po i konstatojmė vetė
-Njė informatė pėr media nga Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės ka bėrė tė ditur se “LDK -Ibrahim Rugova” shkon nė koalicion parazgjedhor me AAK-nė dhe kjo ēėshtje ka mbetur vetėm tė zyrtarizohet tė mėrkurėn pasdite me nėnshkrim marrėveshjeje nė Rezidencėn e Presidentit historik Dr. Ibrahim Rugova, nė lagjen Velania.
-Shėrbimi Korrektues i Kosovės ka prezantuar raportin nėntėmujor tė punės PDK dhe AKR e Ferizajt publikuan kandidatėt pėr deputetė

    - Lajmet:
   E marte, 09 nėntor, 2010
…trup e trup:

-Steinbach: Statusi i Kosovės ėshtė ēėshtje e mbyllur
-Fryma e Re: Moisserioziteti i qeverisė rreth riatdhesimit e ka lėnė Kosovėn pa viza
-Fillon simpoziumi ndėrkombėtar “Romantizmi - shqiptarėt nė veprėn e Bajronit”
-Dy tė arrestuar pėr pėrleshje dhe tė shtėna me armė zjarri nė fshatin Reznik tė Vushtrrisė
-Krasniqi ngushėllon Topin pėr tragjedinė nė Ziaj
-Interesim i madh i rinisė pejane pėr rolin e vėzhguesve nė zgjedhjet e 12 dhjetorit
-Zgjerohet me PPK, PPI dhe PND koalicioni i Aleancės Kosova e Re
-LDK e Ferizajt ka nominuar pesė kandidatė pėr deputetė
-Gjilani po i realizon objektivat e parapara pėr kėtė vit
-I zhvilloi punimet konferenca “Procesi i planifikimit urban dhe komunal”
-Thaēi ngushėlloi Berishėn pėr aksidentin nė rrugėn Fier-Tepelenė
-Ambasadori i Bullgarisė, Bobi Bobev, i dorėzoi letrat kredenciale
-Hapet panairi i parė i prodhimeve turke
-Bühler: KFOR-i ėshtė i pėrkushtuar qė tė ruajė dhe tė rindėrtojė trashėgiminė kulturore
-Pėrurohet ndėrtesa e banimit social pėr 25 familje gjakovare
-Siguri jo e kėnaqshme nė shkolla dhe pėrreth tyre nė komunat e Anamoravės
-LDD-sė i bashkohen emra tė afirmuar nga sporti dhe krijimtaria
-Udhėheqės komunal tė Dardanės vizitojnė fshatrat serbe
-Grupet rivale vazhdojnė konfrontimet rreth pushtetit nė strukturat paralele serbe nė veri tė Mitrovicės
-Shefi i EULEX-it vizitoi policinė rajonale tė Gjilanit
-Hapin dyert pėr nxėnės qendrat e kompetencės nė Skenderaj dhe Malishevė
-Pa ndonjė ndryshim tė stafit, KKZ nė Prizren filloi pėrgatitjet pėr zgjedhje

    - Lajmet:
   E hėnė, 08 nėntor, 2010
…trup e trup:

-BE heq vizat pėr Shqipėrinė e Bosnjen -Surroi nė Uashington flet pėr punėt e papėrfunduara tė Evropės
-Komisioni Evropian nesėr publikon Raportin e Progresit
-KFOR: Reduktimi i trupave nuk trimėron shfaqjen e incidenteve nė veri
-Situata e sigurisė nė Mitrovicė mė e qetė, por e brishtė
-Mitrovicė: Sulmohet shtėpia e pėrfaqėsuesit tė lartė tė Partisė G17 plus
-Thaēi: Zgjedhjet janė njė sprovė e re pėr shtetin e Kosovės
-Arrestohen tė dyshuarit pėr keqtrajtimin fizik tė njė gjakovari
-Italianėt premtojnė investime nė rajonin e Lindjes tė Kosovės
-Kryetari i ri i LDK-sė, Isa Mustafa fton gjithė elektoratin qė ta ngrisin kėtė parti
-Ēekia dhuroi pajisje teknologjike pėr shkollėn e tė verbėrve nė Pejė
-AKR-ja e zgjeron koalicionin edhe me Grupin e ekspertėve, E15
-Dy parti tė pensionistėve hyjnė tė bashkuara nė zgjedhje
-KQZ: Fillon aplikimi pėr regjistrimin e personave me nevoja tė veēanta
-Fillon “Java e filmit gjerman”, prezantohen 9 filma

BE heq vizat pėr Shqipėrinė e Bosnjen
08.11.2010
Shtetasit e Shqipėrisė dhe Bosnjes morėn tė hėnėn, konfirmimin nga Bashkimi Evropian pėr tė lėvizur pa viza nė zonėn Shengen. Vendimi u mor nga ministrat e brendshėm dhe tė drejtėsisė tė vendeve anėtare tė BE-sė.
Vendimi qė u bė publik pas mbledhjes sė zhvilluar nė Bruksel, ku u miratua me unanimitet nga tė gjithė ministrat e brendshėm tė Bashkimit Evropian. Lėvizja e lirė do tė hyjė nė fuqi nė muajin dhjetor.
Ndėrkaq nė bazė tė kėtij vendimi dhe pas botimit nė Fletoren Zyrtare, shtetasit e Shqipėrisė dhe Bosnjes do tė mund tė udhėtojnė pa viza nė tė gjitha vendet e zonės Shengen, duke pėrjashtuar kėtu Anglinė dhe Irlandėn.
Sipas kushteve konkrete tė pėrcaktuara nė rregullat e lėvizjes sė lirė, parashikohet qė liria me vizat do tė jetė vetėm pėr 3 muaj dhe pas kėsaj, tė gjithė ata qė do tė shkelin rregullat, do t’u duhet tė kthehen mbrapsht dhe pėr 5 vjet ta kenė tė hequr mundėsinė pėr tė udhėtuar drejt vendeve tė zonės Shengen.
Me kėtė rast, kryeministri nė dorėheqje Hashim Thaēi e ka uruar homologun e tij nė Shqipėri, Sali Berisha pėr vendimin e ministrave tė brendshėm tė BE-sė pėr heqjen e vizave pėr qytetarėt shqiptarė. Thaēi tha se ky ėshtė njė sukses historik pėr Shqipėrinė si dhe pėr paqėn dhe stabilitetin nė rajon.

Nėnkryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), Ardian Gjini, deklaroi tė hėnėn se AAK ėshtė e gatshme tė lidhė koalicion paszgjedhor me LDK-nė. Ndėrkaq sipas tij, partia e vetme me tė cilėn AAK nuk do tė bėj koalicion kurrė ėshtė Partia Demokratike e Kosovės.

Duke respektuar kėrkesat e pareshtura tė pensionistėve dhe invalidėve tė Kosovės, qė tė bashkohen nė njė subjekt tė pėrbashkėt politik, organet pėrfaqėsuese tė dy partive, PPI dhe PPK, u pajtuan pėrfundimisht qė tė bashkohen, duke hartuar Listėn e Bashkuar tė Pensionistėve dhe Invalidėve tė Kosovės.

Surroi flet pėr punėt e papėrfunduara tė Evropės
08.11.2010
Veton Surroi, Kryetar i Bordit tė Klubit pėr Politikė tė Jashtme, pas pjesėmarrjes ne punimet e “Halifax Forum” ka udhėtuar pėr nė Washington pėr tė marrė pjesė nė forumin Washington-BE me temėn “Shtytja e re pėr agjendėn SHBA-BE”, e cila temė ka diskutimet mbi ēėshtjet e sigurisė dhe politikės sė jashtme.
Veton Surroi do tė flasė sot mbi sfidėn euroatlantike tė Kosovės dhe rajonit nė panelin e parė tė kėtij forumi tė titulluar “Punėt e papėrfunduara tė Evropės: Ballkani dhe Evropa Lindore”. Ai pėr bashkėbisedues nė kėtė panel do ta ketė Tom Countryman, zėvendėssekretarin amerikan tė shtetit.
Nė kėtė forum janė mbledhur personalitete tė rėndėsishme tė politikė-bėrjes dhe opinion-bėrjes nga Bashkimi Evropian dhe SHBA-tė ndėrsa pėrveē ēėshtjes sė Ballkanit do tė diskutohet edhe pėr procesin e paqes nė Lindjen e Mesme dhe sfidėn e ēarmatimit bėrthamor .
Ky forum organizohet nga Instituti pėr Studime tė Sigurisė, institucion i ndėrlidhur me punėn e Bashkimit Evropian i cili funksionon nė kuadėr tė Politikės sė Jashtme dhe Sigurisė sė Pėrbashkėt Evropiane. Nė krye tė bordit tė kėsaj agjencie qėndron pėrfaqėsuesja e Lartė pėr Politikė tė Jashtme dhe Ēėshtje tė Sigurisė sė BE-sė , baronesha Catherine Ashton.

“Ēifti Martin” pritet me duartrokitje tė gjata nė “Euro Scene Festival” nė Leipzig tė Gjermanisė
08.11.2010
Shfaqja “Ēifti Martin” me regji tė Bekim Lumit, produksion i Teatrit Kombėtar tė Kosovės, ka tėrhequr vėmendjen e publikut gjerman nė edicionin e 20-tė jubilar tė Festivalit Teatror Kontemporan Europian “Euro Scene”, i cili, prej 2 – 7 nėntor tė kėtij viti, u mbajt nė Leipzig tė Gjermanisė.

    - Lajmet:
   E premte, 05 nėntor, 2010
…trup e trup:
-Njė serb e njė shqiptar arrestohen lidhur me sulmet nė Zveēan
-Sekuestrohen 2.6 tonelata kafe, arrestohen tre shtetas shqiptarė
-Kompanitė gjermane mundėsojnė studim pėr tė diplomuarit e gjimnazit privat “Loyola” tė Prizrenit
-Kryediplomati i Maldiveve, Shaheed, nderohet me “Profesor Honoris Causa” nga Universiteti AAB-Riinvest
-Ekspozitė pėr dizajnin konceptual pėr adaptimin e ndėrtesės sė Parlamentit tė Kosovės
-Instituti Demokratik i Kosovės (KDI) lanson indeksin qė synon ndriēimin e financave tė partive politike

-Thaēi: Po angazhohemi qė zgjedhjet tė kalojnė pa probleme. Kryeministri nė dorėheqje Hashim Thaēi, tha se qeveria tashmė nė dorėheqje i ka plotėsuar kėrkesat e KQZ-sė pėr organizimin e mirė tė zgjedhjeve.

-Ministri i Integrimeve Evropiane nė dorėheqje, Besim Beqaj tha se raporti i progresit i Komisionit Evropian pėr Kosovėn sivjet ėshtė mė i mirė se vitin e kaluar.

-Nė mbledhjen e sė premtes qeveria nė dorėheqje dha pėlqimin qė Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės (ANP), tė pagėzohet me emrin e Adem Jasharit ndėrsa autostrada Vėrmicė -Mėrdarė tė pagėzohet me emrin Ibrahim Rugova. Qeveria e Kosovės kėtė vendim e mori pas kėrkesės sė bėrė nga Bordi i drejtorėve tė ANP-sė. Kryeministri nė largim Hashim Thaēi, deklaroi se kjo ėshtė njė ndėr mėnyrat e nderimit pėr atė qė familja Jashari ka dhėnė pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.

-Anėtarė tė Komisionit Qėndrorė tė Zgjedhjeve kanė kėrkuar tė premten qė nė zgjedhjet e 12 dhjetorit tė ketė prezencė tė shtuar tė vėzhguesve ndėrkombėtarė.

-Shefi i EULEX-it, Xavier dė Marnak, po viziton veriun e Mitrovicės. Kjo ėshtė vizita e tij e parė nė veri qė nga ardhja nė krye tė misionit evropian pėr rend dhe ligj. Marnak do tė shoqėrohet gjatė vizitės nga lehtėsuesi i BE-sė pėr veriun, ambasadori italian, Mikele Xhifoni.

-Policia e Kosovės ka arrestuar dje dy tė dyshuar nė Zveēan pėr pėrfshirje nė bashkėveprim tė veprave penale tė detyrimit dhe shkaktimit tė rrezikut tė pėrgjithshėm nė Zveqan. Tė arrestuarit janė tė moshės 43 dhe 35 vjeēar. Nė komunikatė thuhet se sė paku dy raste tė shkaktimit tė rrezikut tė pėrgjithshėm, pėrkatėsisht sulme me mjete shpėrthyese, granata dore, ndaj pronarit tė furrės sė bukės nė Zveqan, si dhe vepra penale e detyrimit, rėndojnė mbi dy tė dyshuarit e arrestuar. Dy tė dyshuarit, njė i pėrkatėsisė etnike serbe dhe njė tjetėr i pėrkatėsisė etnike shqiptare, banorė tė Zveqanit, janė identifikuar dhe arrestuar pa ndonjė incident si rezultat i zhvillimit tė masave tė fshehta hetimore tė autorizuara nga prokurori pėrkatės. Arrestimi i tė dyshuarit S.K.(1967), ėshtė realizuar nė rrugėn “Obiliqeva” nė Zveqan, ndėrsa i dyshuari B.M.(1975) ėshtė arrestuar pasi ishte ftuar tė paraqitet nė stacionin policor nė veri tė Mitrovicės, thuhet nė komunikatė.

…veēuam
AGPK kėrkon garantimin e lirisė sė mediave
05.11.2010
Asociacioni i Gazetarėve Profesionistė tė Kosovės shpreh shqetėsimin pėr vlerėsimet e Raportit tė Progresit tė Komisionit Evropian qė ka tė bėjė me lirinė e mediave nė Kosovė.
Vlerėsimi i Komisionit Evropian pėr mos garantimin nė praktikė tė lirisė sė shprehjes pėrmbledh shqetėsimet e AGPK-sė tė ngritura vazhdimisht pėr kėtė ēėshtje, ashtu si dhe pėr problemet qė paraqiten nė lidhje me qasjen nė dokumentet zyrtare, thuhet nė reagim. Duke pėrkujtuar se liria e medias ėshtė njė ndėr elementėt kyēė tė demokracisė, AGPK iu bėn thirrje institucioneve dhe akterėve tė tjerė pėrgjegjės qė tė garantojnė lirinė e mediave, tė jenė transparentė dhe tė tregojnė partneritet, e jo pėrpjekje pėr kontroll mbi media.
AGPK iu bėn thirrje gazetarėve qė tė vazhdojnė tė punojnė nė mėnyrė sa mė profesionale dhe jashtė ēdo ndikimi, pavarėsisht sfidave me tė cilat pėrballen.
Ndryshe, Raporti i Progresit 2010 pėr Kosovėn, i cili do tė publikohet mė 9 nėntor, ndėr tė tjera thekson se liria e tė shprehurit nė Kosovė nuk ėshtė e garantuar nė praktikė dhe nė kėtė kuadėr Raporti i Progresit kėrkon angazhim pėr pavarėsinė e transmetuesit publik, RTK.

    - Lajmet:
   E enjte, 04 nėntor, 2010
…trup e trup:
-Dimiē: Tadiē tė njoh realitetin nė Kosovė
-Organizata “JEF Kosova” mban konferencė pėr procesin e liberalizimit tė vizave nė Kosovė
-Kryeministri turk Erdoğan dekorohet edhe me Medaljen e Artė tė Pavarėsisė
-Hoxhaj: Kryeministri Erdoğan ėshtė njė hero i Kosovės moderne
-Serbėt e Pejės kėrkojnė dėmshpėrblime pėr pronat e shkatėrruara gjatė luftės edhe pasi i kanė shitur ato
-Adem Salihaj sėrish bėhet kryetar i LDK-sė sė Ferizajt
-Ish-ministri Sadri Ferati merr timonin e LDK-sė nė Mitrovicė
-Komuna e Drenasit konkuron me pesė projekte pėr financim nga Komisioni Evropian
-Java e filmit gjerman mbahet nga 8-14 nėntor
-Gjysma e bizneseve gjakovare pa leje pune
-Lutfi Haziri rizgjidhet kryetar i degės sė LDK-sė nė Gjilan
-PDK nė Gjilan shėnon 11-vjetorin, por me fjalime nis fushatėn zgjedhore
-Nė LDD aderojnė ekspertė tė njohur nga lėmi tė ndryshme
-Pėrurohet Fabrika e miellit “Universal Food” nė Fushė-Kosovė
-Nė Komunėn e Vitisė fillojnė punė tė pėrkohshme 5 persona me aftėsi tė kufizuara
-Policia vret njė qen tė tėrbuar, pasi sulmon njė tė moshuar

Informacione te hapura:
Dimiē: Tadiē tė njoh realitetin nė Kosovė
04.11.2010
Publicisti serb Radomi Dimic nga Graēanica i ka bėrė thirrje presidenti serb Boris Tadiē, qė tė njoh realitetin nė Kosovė dhe t''''u lejojė qytetarėve serbė tė Kosovės, tė integrohen nė institucionet e Republikės sė Kosovės.
Radomir Dimiē ka themeluar edhe njė listė qytetare multietnike tė cilės do ti prijė vetė nė zgjedhjet e 12 dhjetorit.

Erdogan nderohet me titullin “Doctor Honoris Cause”
04.11.2010
Kryeministri i Turqisė, Rexhep Taip Erdogan u nderua tė enjten me titullin “Doctor Honoris Cause” nga Universiteti i Prishtinės, pėr kontributin e tij pėr ēėshtjen e Kosovės. Me kėtė rast rektori Mujė Rugova tha se Erdogan manifeston miqėsinė, vendosmėrinė, urtėsinė dhe humanizmin. Ai tha se kjo mirėnjohje i ndahet pėr gjithė ēfarė bėri pėr ēlirimin, pavarėsinė dhe afirmimin e shtetit tė Kosovės gjatė dy dekadave tė fundit. Nė kėtė ceremoni tė pranishėm ishin kryeministri nė dorėheqje Hashim Thaēi, diplomatė dhe pėrfaqėsues tė pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė.
Kryeministri i Turqisė, i cili ėshtė kryeministri i parė turk qė vizitoi Kosovėn tha se ėshtė i nderuar me kėtė mirėnjohje, ndėrsa shtoi se kėtė e kupton si njė detyrė pėr tė vazhduar mbėshtetjen pėr shtetin e Kosovės nė tė gjitha fushat. Erdogan tė mėrkurėn nė mbrėmje ėshtė shpallur edhe ”qytetar nderi” i Prizrenit.

-Gjatė njė konference pėr media udhėheqėsi i "Vetėvendosjes" Albin Kurti dhe anėtari i kėsaj lėvizjeje Florin Krasniqi, vlerėsuan se kriza e tashme dhe situata e rėndė ekonomike e sociale janė shkaktuar si rezultat i interesave tė ngushta tė politikanėve dhe partive politike.
Sipas Albin Kurtit, rėnia e Qeverisė nuk ka ndodhur dje, por shumė kohė mė parė, nė kohėn kur janė kontrabanduar simbolet e Kushtetuta dhe me pranimin e planit 6 pikėsh tė Ban Ki Munit dhe protokolli i EULEX-it me Serbinė.
Kurti tha se qeveri ishte ngritur pėr interesa tė partive e tė krerėve tė partive e pėr tė njėjtat interesa edhe u shpėrbė dhe se nuk duhet t’i vij askujt keq pėr atė qeverisje, e cila nuk i kishte bėrė nder asnjėherė as popullit e as shtetit.
"Neve nuk na dhimbset kjo ish-qeveri pėr shkak se ne konsiderojmė qė qeveria duhet tė jetė e Kosovės dhe jo Kosova e Qeverisė. Kjo ėshtė arsyeja pse ne duam tė sjellim njė kulturė tjetėr politike ku pushtetarėt janė tė pėrgjegjshėm pėr qytetarin dhe interesin e qytetarit e vėnė mbi ēfarėdo interesi tjetėr intelektual dhe grupor. Lėvizja "Vetėvendosje" jo qė formon koalicione, por as qė bashkėpunon me asnjėrėn prej partive politike qė na kanė sjellė nė kėtė gjendje dhe pėr pasojė janė problemet e kėtij vendi dhe jo pjesė e zgjidhjes", ka thėnė Kurti. Duke numėruar gabimet dhe tė kėqijat qė ka sjell qeverisje e deritashme, drejtuesit e Lėvizjes "Vetėvendosje" edhe kanė thirrur tė gjithė njerėzit e zhgėnjyer dhe tė pakėnaqur tė Kosovės qė tė mobilizohen e tė organizohen pėr tė ndodhur ndryshime nė politikė.
Nga ana tjetėr nė paraqitjen e parė para medieve nėn petkun e Lėvizjes "Vetėvendosje", biznesmeni i njohur amerikano-shqiptar Florin Krasniqi, ka qenė shumė i ashpėr me kritikat e tij ndaj politikanėve aktuale, duke i quajtur madje ata edhe si banditė e kriminel qė kanė okupuar Kosovėn.
"Sot Kosova ėshtė e okupuar prej rrugaēėve, kriminelėve, bandave tė pa organizuara. Vendimi pėr tė marrė kėtė hap tė rėndėsishėm, ėshtė fakti se unė besoj dhe shumica e qytetarėve mendojnė se Kosova sot ėshtė e okupuar prej bandave kriminale. Janė kėta rrugaēėt lokal, rajonal, nacional dhe ndėrkombėtar", ka thėnė Krasniqi.
Sipas tij, pėr tė luftuar gjithė kėto tė kėqija qė e kanė gjunjėzuar popullin, duhet njė aktivitet i shumanshėm i tė gjithė tė pakėnaqurve.
Krasniqi tha se nuk do tė kursej as aftėsitė e tij fizike, intelektuale, as kohėn dhe paratė, e nėse ėshtė nevoja edhe jetėn, vetėm siē ėshtė shprehur "pėr tė ēliruar atdheun prej hordhive kriminale".
Biznesmeni qė ndihmoj edhe luftėn ēlirimtare tė Kosovės, Florin Krasniqi ka shprehur edhe bindjen e thellė se as partia e Hashim Thaēit nuk mund tė fitoj kėsaj radhe, vetėm nėse bėnė njė manipulim tė votave.
"Qeveria Thaēi nuk mundet tė fitojė, nuk ka shanse reale tė fitojė, por pyetja ėshtė se ēka nėse Qeveria Thaēi e manipulon votėn edhe njėherė, por nuk ka me ndodh besomėni, nuk ka me ndodh", ka thėnė ai, duke thėnė se kėsaj radhe "Vetėvendosje" do tė arrij fitore absolute dhe do tė jetė fuqia e parė politike pa asnjė dyshim.

SHQIPĖRI: MBLIDHET SOT KOMITETI I PĖRBASHKĖT PARLAMENTAR I STABILIZIM ASOCIMIT SHQIPĖRI-BASHKIMI EVROPIAN
E Enjte, 11.04.2010
Pėrfaqėsues tė tė dy krahėve tė politikės shqiptare do tė ulen sot me parlamentarėt europian nė takimin e dytė tė komitetit tė pėrbashkėt tė Stabilizim Asocimit.
Delegacioni i europarlamentarėve kryesohet nga Eduard Kukan, ish minister i jashtėm i Sllovakisė, njohės i mirė i Ballkanit, anėtar i delegacionit tė parlamentit europian pėr marrėdhėniet me vendet e ballkanit Perėndimor dhe anėtar i komisionit tė jashtėm tė parlamentit europian.

-Gjykata e Sarandės i ka dhėnė fund njė prej proceseve gjyqėsore mė tė rėndėsishme tė kėtyre kohėve tė fundit nė kėtė qytet . Katėr persona tė akuzuar pėr mbytjen nė Liqenin e Butrintit tė pesė personave qė synonin tė kalonin drejt Greqisė si emigrantė tė paligjshėm mė 19 tetor tė vitit 2008 u gjetėn fajtorė dhe u dėnuan me rreth 60 vite burg.

Gras kundėrshton dėbimin e romėve nė Kosovė
04.11.2010
Shkrimtari gjerman Gynter Gras u ka dėrguar njė letėr tė hapur autoriteteve nė Berlin dhe ka paralajmėruar se Gjermania nuk duhet t''''i dėbojė romėt nė Kosovė. Fituesi i Ēmimit Nobel pėr Letėrsi i ka kėrkuar qeverisė qė tė ndalė dėbimin e romėve nė Kosovė dhe t''''u ofrojė romėve kompensim moral pėr viktimat e tyre gjatė nazizmit. ”Sytė e Evropės janė drejtuar kah Franca pėr trajtimin e refugjatėve romė nga Rumania, ndėrkohė qė po vazhdon aksioni i pėrmasave tė mėdha i dėbimit nga Gjermania nė Kosovė”, thuhet nė letrėn qė Gras ia ka dėrguar ministrit tė Brendshėm, Tomas de Mazier dhe ministrave tė brendshėm tė landeve gjermane. Shkrimtari 83 vjeēar, i cili me bashkėshorten e tij kanė themeluar Fondacionin pėr tė ndihmuar romėt, ka theksuar se dėbimi i tyre ”ėshtė skandal pėr Gjermaninė dhe hipotekė pėr paqen evropiane”.

ISH PRESIDENTI BUSH BOTON LIBRIN ME KUJTIME
Nė njė libėr me kujtime Ish Presidenti Xhorxh W. Bush thotė se pati shqyrtuar mundėsinė pėr ta hequr nėnpresidentin Dik Ēejni para zgjedhjeve tė vitit 2004. Gazeta "The New York Times", qė siguroi njė kopje para publikimit tė librit javėn e ardhshme, thotė se zoti Bush kishte shqyrtuar mundėsinė e zėvendėsimit tė Dik Ēejnit pas pėrfundimti tė mandatit tė tij tė parė, pėr shkak tė mendimit qė ekzistonte se nėnpresidenti kishte pushtet tė madh nė Shtėpinė e Bardhė.
Zoti Bush shkruan se zėvendėsimi i zotit Ēejni do tė dėshmonte se ai i merrte vetė vendimet, por ai vendosi ta mbajė atė, ngaqė nėnpresidenti e ndihmonte nė punėn e tij. Zoti Bush po ashtu flet nė libėr lidhur me mbėshtetjen e madhe tė Ēejnit pėr fillimin e luftės nė Irak.
Ish-presidenti shkruan se zoti Ēejni e pyeti gjatė njė dreke nė se do ta hiqte mė nė fund qafe diktatorin Sadam Husein. Nė librin e tij, zoti Bush e mbron luftėn nė Irak dhe shkruan se vendimi i tij ishte nė interes si tė popullit amerikan, edhe tė atij irakian. Ish-presidenti Bush po ashtu shkruan se ai personalisht e kishte miratuar metodėn e mbytjes sė simuluar si torturė, gjatė marrjes nė pyetje tė personit tė akuzuar si ideatori i Al Kaidės, Khalid Sheik Mohamed.

    - Lajmet:
   E mėrkurė, 03 nėntor, 2010
…trup e trup:
-Njė tėrmet me epiqendėr nė Serbi ka goditur edhe Kosovėn
-Kėmbimi i pėrvojave me gjyqėsorin e Shqipėrisė, interes i veēantė
-Sinishtaj komenton “Listėn pėr Shqipėrinė Natyrale” shqiptarėt nė Malin e Zi kanė probleme tjera
-Vujanovic/Ivanov: Ide joreale mbi Shqipėrinė natyrale
-Thaēi: Doris Pack ėshtė mike e vjetėr dhe shumė e respektuar e popullit tė Kosovės
-Doris Pack thotė se Kosova duhet t'i zgjidhė sa mė shpejtė ēėshtjet e brendshme
-Eurodeputeten Doris Pack e pret titulli “Doctor Honoris Causa” i Universitetit tė Prishtinės
-Hoxhaj: Pack ēdo herė ka pasur qėndrimin se Kosova duhet tė jetė e pavarur
-Kryeministri i Turqisė, Recep Tayyip Erdoğan, nė vizitė dyditore nė Kosovė pritet me nderime nga Garda e Nderit
-Kryeministri i Turqisė, Recep Tayyip Erdoğan, qėndron
-Ministri Fehmi Mujota viziton Podgoricėn. Mujota dhe Vucinic nė Podgoricė nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi
-Prezantohen rezultatet e vlerėsimit tė imunizimit pėrmes metodės sė LOT-it
-Mitrovicė: Ushtarakėt turq ndihmojnė nxėnėsit e shkollės “Anton Zako Ēajupi”
-Lėvizjes Vetėvendosje! iu bashkuan edhe njė numėr ferizajasish
-Kurti: Qeveria ra pėr shkak tė interesave tė ngushta partiake
-Protestojnė mantelbardhėt e Gjilanit pas sulmit ndaj dy punėtorėve
-LDD e gatshme pėr zgjedhjet e jashtėzakonshme parlamentare
-Policia nė Malishevė kapi nė flagrancė grabitėsin e kazinos “Las Vegas”
-Rriten shqetėsimet pėr gjendjen e sigurisė nė shkolla tė rajonit tė Pejės
-Rada Trajkovic teston serbėt sa e mbėshtetin nė kandidimin e saj eventual nė zgjedhje
-U gjendet droga dhe do tė pėrballen me drejtėsinė

    - Lajmet:
   E marte, 02 nėntor, 2010

Sot 02 Nėntor 2010 - Eshte pervjetori 21-te i rėnies heroike tė dėshmorėve tė kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu ne Kodrene Diellit Prishtine.
..lajmet me te reja:

Shpėrndahet Kuvendi, zgjedhjet mė 12 hector
02 nentor,2010/ ora:07:37:08
Ushtruesi i Detyrės sė Presidentit tė Republikės sė Kosovės, Jakup Krasniqi dekretoi sot shpėrndarjen e Kuvendit tė Kosovės.
Ky dekret u mor duke u bazuar nė nenin 90, nė nenin 84, pika 4, nė nenin 82, paragrafi 2 dhe nė nenin 100 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, pas votimit tė suksesshėm tė mosbesimit tė Qeverisė nė Kuvendin e Kosovės, mė 2 nėntor 2010.
Po sot, Ushtruesi i Detyrės sė Presidentit tė Republikės sė Kosovės, Jakup Krasniqi mori vendim qė zgjedhjet e parakohshme pėr Kuvendin e Kosovės tė mbahen mė 12 dhjetor 2010.
Ky vendim u mor duke u bazuar nė nenin 90, nė nenin 66, paragrafi 2, nė nenin 84, pika 3, tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, si dhe nė nenin 4, paragrafėt 4.5 dhe 4.6 tė Ligjit pėr Zgjedhjet e Pėrgjithshme nė Republikėn e Kosovės.
Me kėtė vendim ngarkohet Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Republikės sė Kosovės qė t’i ndėrmarrė tė gjitha veprimet e nevojshme pėr organizimin e zgjedhjeve pėr Kuvendin e Kosovės, nė pėrputhje me kėtė vendim dhe me ligjin nė fuqi.
Po kėshtu, me kėtė vendim shfuqizohet vendimi i datės 15 tetor 2010, pėr zgjedhjet pėr Kuvendin e Kosovės, tė parapara pėr 13 shkurt 2011.

Kuvendi votoi rrėzimin e qeverisė Thaēi
02.11.2010
Me 66 vota pėr, 1 kundėr dhe 2 abstenime, Kuvendi i Kosovės miratoi tė martėn mocionin e mosbesimit ndaj qeverisė sė kryeministrit, Hashim Thaēi. Moscioni i nėnshkruar nga 40 deputetė i inicuar nga Partia Aleanca Kosova e Re (AKR), ėshtė pėrcjellur me debat tė nxehtė dhe akuza e kundėrakuza tė pozitės dhe opozitės.

    - Lajmet:
   E marte, 02 nėntor, 2010
…trup e trup:
-Kuvendi i Kosovės sot mblidhet pėr mocionin e votėbesimit pėr Qeverinė
-Kuvendi i Kosovės miratoi Ligjin e punės
-Gjykatat kushtetuese tė Kosovės dhe Shqipėrisė kanė njė bashkėpunim shumė tė frytshėm
-Kosova ende ballafaqohet me vdekshmėri tė lartė tė nėnave e foshnjave
-Partitė politike nė Gjilan tė gatshme pėr zgjedhje tė jashtėzakonshme
-Jaksic: Nuk janė pjekur kushtet pėr regjistrim tė popullatės serbe nė Kosovė
-Peja thėllon bashkėpunimin me katėr komuna tė Turqisė
-USAID-i i ndihmon tė rinjtė tė gjejnė punėsim profesional
-Serbėt nė veri tė Mitrovicės zbatojnė metoda tė dhunshme pėr pushtet
-Partia Fryma e Re ėshtė certifikuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve
-Opozita pejane raportin financiar e sheh si fillim tė fushatės zgjedhore
-Nė Runikė tė Skenderajt fillon ndėrtimi i objektit tė ri shkollor

info-hapur:
Kryeministri Thaēi iu drejtua qytetarėve me njė mesazh
01.11.2010
Kryeministri Hashim Thaēi, iu ka drejtuar sonte qytetarėve tė Kosovės me njė mesazh.
Nė mesazhin e kryeministrit Thaēi thuhet:
Sot, Shteti i Kosovės ėshtė duke u pėrballur me njė sfidė politike dhe institucionale, pėr herė tė parė nė historinė e vet politike.
Kėtė situatė jemi tė gatshėm pėr ta tejkaluar bashkėrisht.
Sė bashku do tė gjejmė zgjidhje institucionale dhe kushtetuese edhe pėr situatėn e re.
Siē jeni nė dijeni, javė mė parė Gjykata Kushtetuese e Kosovės shpalli aktgjykimin se ish-Presidenti ka shkelur Kushtetutėn, duke mbajtur njėkohėsisht postin e Presidentit tė Kosovės dhe postin e Kryetarit tė partisė sė tij politike.
Me zgjedhjen e tij pėr tė lėnė Presidencėn dhe pėr tė mbajtur pozitėn e tij nė krye tė partisė sė tij, me vendimin pėr tė tėrhequr befasisht ministrat e tij nga qeveria e Republikės sė Kosovės, vendi pėrfundimisht hyri nė krizė institucionale, e deri diku edhe politike.
Kėto veprime kanė vėnė nė lėvizje njė sėrė veprimesh tė parapara me kushtetutė, tė cilat kanė detyruar vendin tonė pėr tė shkuar nė zgjedhje tė parakohshme apo tė jashtėzakonshme.
Kėto veprime mė kanė obliguar pėr angazhime edhe mė tė mėdha pėr interesin e shtetit dhe unitetin tonė qytetar.Vendi dhe qytetarėt tanė sot me tė drejtė presin dalje nga kjo krizė mė shumė se ēdo veprim tjetėr politik.Kjo nuk ėshtė diēka qė qeveria tė cilėn e udhėheq, ka dėshiruar tė ndodh.
Por, ne jemi njė shtet ligjor dhe ligjet e shtetit tonė do tė respektohen.Prandaj, nesėr, si Kryeministėr i juaji, do tė jem nė Parlament kur tė votohet mocioni i mosbesimit pėr qeverinė.
Ky ėshtė edhe njė test tjetėr i rėndėsishėm pėr shtetin e ri tė Kosovės.
Ne e kuptojmė dhe e respektojmė kėtė mocion si rrugė kushtetuese pėr dalje nga kjo gjendje, sepse jemi shtet ligjor.Kushtetuta dhe ligjet duhet tė respektohen dhe do tė respektohen deri nė fund.
Ju, keni tė drejtė dhe duhet ta dini, se si vend dhe popull, tani jemi nė prag tė mbajtjes sė zgjedhjeve tė reja.Dua t’ju siguroj se punėt e institucioneve nuk do tė ndalen edhe nė kėto rrethana.
Qeveria e Republikės sė Kosovės me kapacitetet e veta aktuale do tė vazhdojė tė ngrihet mbi interesat partiake.Unė si Kryeministėr i juaji, do tė vazhdojė tė punoj pėr tė mirėn e pėrgjithshme, nė shėrbim tė tė gjithė qytetarėve.Dua tė besoj se tė gjitha partitė politike do tė ngrihen mbi interesat partiake dhe do tė punojmė sė bashku pėr agjendėn shtetėrore.
Derisa ne kemi shėnuar tė arritura tė shumta gjatė kėsaj qeverisjeje, edhe nė rrethanat e reja nuk do tė ndalemi t’ju shėrbejmė dhe t’i kryejmė obligimet tona nė pėrmbushjen e nevojave tuaja.
Ne do tė vazhdojmė t’u ofrojmė fėmijėve tanė shkollimin e tyre, rrugėt do tė vazhdojė tė ndėrtohen, ambulancat dhe spitalet do tė vazhdojnė punėn, mėsimdhėnėsit, punėtorėt shėndetėsor, policėt, shėrbyesit civilė, pensionistėt dhe veteranėt do tė vazhdojnė tė marrin pagat e tyre.
Kur u pavarėsua Kosova, ne u zotuam qė tė jemi shtet i lirė dhe demokratik, ku vlerat e demokracisė dhe tė lirisė do t’i jetėsojmė nė rend tė parė.Qeveria jonė ėshtė zotuar pėr kėto vlera, duke e vėnė interesin e Kosovės nė rend tė parė.
Pra, sė pari Kosova.
Kjo ėshtė ajo qė sėrish kėrkohet nga ne.Me ndihmėn tuaj, kjo ėshtė pikėrisht ajo qė ne do tė bėjmė.Sot, kur Kosova ballafaqohet me njė sfidė kushtetuese, politike dhe tė demokracisė, ne sė bashku do t’i dėshmojmė botės se sa tė fortė dhe tė bashkuar jemi.
Kur u zgjodha nė detyrė, unė pata premtuar se Qeveria jonė do tė jetė nė shėrbim tė tė gjithė qytetarėve tanė dhe nė frymėn e njė shteti tė lirė, demokratik dhe ligjor. Ne sakrifikuam shumė pėr lirinė qė e gėzojmė sot.
Lirinė e fituam me sakrificėn e tė gjithė qytetarėve tanė.
Sot, ne edhe njė herė zotohemi pėr tė punuar pėr ndėrtimin e njė Kosove krenare, mė tė fuqishme dhe mė tė mirė, mė tė zhvilluar, jo vetėm pėr tė sotmen, por pėr brezat qė do tė vijnė.
Forca jonė qėndron nė unitetin tonė qytetar dhe politik.
Ne, tė bashkuar, pa dallime politike, etnike apo fetare do tė kemi sukses.
Kurdo qė tė organizohen zgjedhjet e reja, kemi obligim tė gjithė tė zhvillojmė garė elektorale tė lirė, transparente dhe demokratike.
Tė gjithė duhet tė punojmė pėr konsolidimin dhe forcimin e shtetit tonė tė ri.
Kosova ėshtė nė rrugė tė drejtė pėr njė tė ardhme edhe mė tė mirė.
Unitetin dhe fuqinė e shtetit tonė demokratik e prisni me tė drejtė ju qytetarė tė dashur dhe bota demokratike.
Ju faleminderit tė gjithėve pėr mbėshtetjen dhe pėrkushtimin tuaj. Ne bashkėrisht do tė kemi suksese tė reja.

Qeveria e Kosovės pritet tė shkarkohet
Kuvendi i Kosovės nxjerr njė mocion mosbesimi pėr qeverinė e vendit.
Tė gjitha burimet flasin se mocioni i nisur nga AKR, do tė kalojė dhe Kosova prej tė martės do tė ketė njė qeveri nė dorėheqje, e cila do tė vazhdoj punėn deri nė zgjedhjet e jashtėzakonshme.
Ibrahim Makolli, shef i grupit parlamentar te AKR-sė, thotė se mocioni i mosbesimit ka qenė zgjidhja e vetme.
“Duke pasur parasysh mungesėn e vullnetit politik tė dy partive mė tė mėdha nė vend qė kanė qenė partnerė tė koalicionit qeverisės dhe e kanė sjellė vendin nė njė gjendje tė tillė, atėherė jemi detyruar qė nė mbėshtetje tė Kushtetutės, tė ndėmarrim veprime tė atilla, pėrmes tė cilave do tė zhbllokohej kjo gjendje qė ėshtė sot nė institucionet e vendit”, tha z.Makolli.
Mirėpo AAK, njė parti tjetėr opozitare, thotė se mbledhja e sotme e Kuvendit dhe mocioni i AKR-sė ėshtė skenar i kryeministrit tė vendit, nė mėnyrė qė Kosova tė shkojė nė zgjedhje tė jashtėzakonshme dhe prej tyre tė fitojė vetė Hashim Thaēi.
“AAK mendon se kjo qeveri ėshtė dashur tė largohet para shumė kohėsh prej skenės politike, prej pushtetit, meqenėse i ka shkaktuar dėme tė pariparueshme Kosovės, mirėpo kėsaj here z.Thaēi e ka gjetur formėn pėr ta ēuar Kosovėn nė zgjedhje nė terr me 12 dhjetor”, thotė Ardian Gjini, shef i grupit parlamentar tė AAK-sė.
“Ėshtė njė skenar i pėrgatitur i qeverisė dhe do tė shohim se si qeveria vet e implementon skenarin e saj”, shprehet ai.
Po ēfarė do tė ndodhė nėse nuk mjaftojnė votat e AKR-sė dhe tė disa partive tė tjera pėr tė shkarkuar qeverinė.
Ramė Buja, shef i grupit parlamentar tė PDK-sė, thotė se nė njė situatė tė tillė, pėr mocionin do tė votojė edhe vetė PDK-ja e Hashim Thaēit.
“Ėshtė shumė i hetuar njė disponim qė kjo agoni e krijuar nė institucionet e Kosovės, tė ndėrpritet sa mė herėt tė jetė e mundur. Mund tė them se nėse ėshtė e nevojshme e kemi disponimin qė edhe ne ta japim votėn pro mocionit, edhe pse kjo gjė ėshtė pak e pazakonshme, nė mėnyrė qė tė shkojė qeveria, nė mėnyrė qė koha e krizės tė shkurtohet sa mė shumė tė jetė e mundur," tha zoti Buja pėr BBC-nė.
Kryeministri i vendit Hashim Thaēi, nė njė fjalim nė televizion drejtuar qytetarėve tė Kosovės, ka bėrė thirrje qė ata ta kuptojnė ēėshtjen e mocionit si ēelės pėr tė dalė nga kriza.
Ai madje pa pritur rezultatin e votimit sot, ka thėnė se Kosova po shkon nė zgjedhje tė parakahshme.
Kryeministri Thaēi e ka cilėsuar mocionin kundėr qeverisė sė tij si njė test tė rėndėsishėm pėr shtetin e ri tė Kosovės.
“Ne e kuptojmė dhe e respektojmė kėtė mocion si rrugė kushtetuese pėr dalje nga kjo gjendje, sepse jemi shtet ligjor. Kushtetuta dhe ligjet duhet tė respektohen dhe do tė respektohen deri nė fund”, ėshtė shprehur ai.
Mbledhja e Kuvendit tė Kosovės ku do tė paraqitet mocioni i mosbesimit ndaj qeverisė do tė mbahet nė mesditė.
Burime mirė tė informuara flasin se mocioni do tė kalojė dhe pas saj do tė shpėrbet dhe parlamenti.
Zgjedhjet e jashtėzakonshme do tė mbahen nė pjesėn e parė tė dhjetorit. (bbc)/02 Nov 2010/V.I.

Kosova ėshtė Shqipėri – i ka ardhė koha!
Lėvizja pėr Bashkim - Njoftime
Lėvizja pėr Bashkim nėpėrmjet aktivistėve tė rinj tė Lėvizjes Rinore pėr Bashkim e filloi aksionin me moton Kosova ėshtė Shqipėri – I ka ardhė koha!
Pas pėrfundimit tė aksionit tė paraparė pėr tė shtunėn 30.10.2010, pjesėtarė tė policisė sė Kosovės i ndaluan disa aktivistė tė LRB-sė dhe i dėrguan nė stacionin policor.
Pas legjitimimit dhe pas intervenimit tė Kryetarit tė LRB-sė, i cili e mori pėrgjegjėsinė pėr aksionin, aktivistėt e rinj u liruan.
Sjellja e policisė dhe e aktivistėve ishte korrekte.
Aksioni vazhdon.
Marrėveshje pėr bashkėpunim
Njė delegacion i Lėvizjes pėr Bashkim, i pėrbėrė nga Kryetari z. Avni Klinaku, nga Nėnkryetari, z. Raif Qela, nga Sekretari Organizativ, z. Sabit Gashi dhe nga anėtarėt e KP-sė z. Valon Murati e z. Agim Kuleta, qėndruar nė vizitė pune nė Republikėn e Shqipėrisė.
Delegacioni i LB-sė mori pjesė nė Kongresin e shpalljes sė subjektit mė tė ri politik nė Republikėn e Shqipėrisė – Lista pėr Shqipėrinė Natyrale, subjekt i cili qėllim kryesor tė veprimtarisė politike e ka bashkimin e trojeve shqiptare nė njė shtet tė vetėm dhe i cili udhėhiqet nga atdhetari dhe intelektuali i shquar, Dr. Koēo Danaj.
Nė emėr tė Lėvizjes pėr Bashkim, Kongresin e pėrshėndeti Kryetari i LB-sė, z. Avni Klinaku.
* * *
Takimin e parė zyrtar z. Koēo Danaj e zhvilloi me pėrfaqėsuesit e Lėvizjes pėr Bashkim.
Nė takim u analizua gjerė e gjatė situata politike nė tė gjitha trojet shqiptare dhe mundėsitė e veprimit drejt bashkimit kombėtar.
Takimi ishte vėllazėror dhe palėt u akorduan pėr tė gjitha ēėshtjet e diskutuara. Me kėtė rast u shpreh gatishmėria pėr bashkėpunim tė ngushtė reciprok dhe u arritėn marrėveshje tė rėndėsishme.
* * *
Delegacioni i LB-sė pati takime mjaft tė frytshme edhe me ekspertė tė lėmenjve tė ndryshėm nga Republika e Shqipėrisė. (Zyra pėr Informim e Lėvizjes pėr Bashkim)/02 Nov 2010/V.I.

Dosjet nga oborri i Lushit nuk kanė ekzistuar nė shėrbimet sekrete?
Ivan Babanovski, ish i punėsuar nė UDB thotė se, dosjet me pseudonimet “ Vujko”, “Ibar”, “Strelec” dhe “Mama” nuk kanė ekzistuar nė shėrbimet sekrete.
“Kėso pseudonime nuk ka. Nuk e kam tė qartė se si kėto dokumente kanė rėnė nė duart e disa individėve. Ėshtė joserioze edhe e palejueshme qė ēfarėdo qoftė dosje tė shpėrndahen rrugėve”, deklaroi Babanovski pėr A1.
Dosjet e lartpėrmendura kohė mė parė u dorėzuan nė Komisionin pėr lustrim nga profesori Shpend Lushi, i cili tha se i ka gjetur nė oborrin e shtėpisė sė tij. Pėrfaqėsuesit e Bashkimit Demokratik pėr Integrim kanė deklaruar se qėllimi i dosjeve qė po paraqiten nė opinion ėshtė diskreditimi i kryetarit tė kėsaj partie Ali Ahmeti.
Ndėrkohė, dje Komisioni pėr lustrimin ka hedhur poshtė si tė pavėrteta dy dosjet me nofkat "Vujko" dhe "Mama", tė cilat ngarkojnė dy zyrtarė tė lartė tė BDI-sė.
Komisioni vlerėsoi se dy dosjet e lartpėrmendura tė cilat kanė tė bėjnė me emrat e deputetit tė BDI-sė, Fazli Veliu dhe ministrin e Pushtetit Lokal, Musa Xhaferi kanė rezultuar tė pavėrteta, pėr shkak tė mungesės sė dokumenteve origjinale, ndėrsa dosja "Strelac" nuk ėshtė shqyrtuar, pasi qė personi qė pėrmendet nė tė nuk mban post zyrtar.
Nė procedurė komisioni po shqyrton edhe vėrtetėsinė e dosjes "Ibar", e cila ka tė bėjė me emrin e kreut tė BDI-sė, Ali Ahmeti.
"Komisioni pas pranimit dhe veprimit pėr dosjet e pranuar, tė cilat u dorėzuan si fotokopje, dhe pas marrjes sė njoftimit nga verifikimet e kryera pėr vėrtetėsinė e tyre, konstatoi se nuk ekzistojnė dokumentet origjinale tė kėtyre dosjeve tė fotokopjuara. Nė bazė tė kėsaj, materialet e fotokopjuara nuk mund tė jenė relevante pėr Komisionin", theksoi kryetari i komisionit, Tome Axhiev.
Ai theksoi se nė procedurė e sipėr ėshtė vėrtetėsia e dosjes "Ibar", e cila siē nėnvizoi ai nuk pėrgjigjet gjithashtu me origjinalin.
Katėr dosjet qė ndėrlidhen drejtpėrdrejt me emrat e krerėve tė partisė shqiptare nė pushtet BDI gjatė aktiviteteve tė tyre nė Lėvizjen kombėtare shqiptare nė diasporė gjatė viteve tė 80-90, nė tė cilėt ata akuzohen si bashkėpunėtorė tė ish-UDB-sė, u dorėzuan nga persona fizik nga Tetova. (INA)/02 Nov 2010/V.I.

Botuar: 02 Nov 2010
Amerikanėt votojnė sot pėr tė zgjedhurit e tyre nė dy dhomat e Kongresit
Sot kėtu nė SHBA zhvillohen zgjedhjet e mesit tė mandatit presidencial pėr dy dhomat e Kongresit amerikan. Analistėt politikė thonė se zgjedhjet e sotme mund tė sjellin ndryshimin e kontrollit nė kongres.
Nė zgjedhjet e sotme votohet pėr tė 435 vendet e Dhomės sė Pėrfaqėsuesve dhe 37 nga 100 vendet e Senatit.
Republikanėve ju duhet tė fitojnė 39 vende nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve qė tė marrin kontrollin e saj, dhe 10 vende pėr tė marrė kontrollin nė Senat.
Pjesmarrja nė votimet e zgjedhjeve tė mesit tė mandatit ėsht zakonisht mė e ulėt se pėr zgjedhjet presidencale.
Gjithashtu amerikanėt po votojnė sot pėr tė vendosur mbi disa masa nė dhjetra shtete mbi njė varg temash nga legalizimi i marihaunės e deri tek aborti.
Votuesit do tė vendosin pėr mbi 160 masa nė 37 shtete tė ndryshme amerikane. 42 nga kėto masa janė iniciativa tė qytetarėve, propozime pėr ligje tė reja ose amendamente qė janė vendosur nė vendvotime me anė tė peticioneve tė qytetarėve.
Njėra ndėr masat mė tė njohura nė vendvotime sivjet ėshtė nisma nė shtetin e Kalifornisė pėr legalizmin e pėrdorimit lirshėm tė marihuanės. Nėse miratohet, kjo masė do tė lejojė ēdo njeri mbi moshėn 21 vjeēare tė mbajė, tė transportoj dhe tė kultivojė deri nė 28 gram marihuanė. Sondazhet tregojnė se pėr kėtė masė ka interesim tė madh dhe rezultati mund tė jetė shumė i ngushtė.
Nė Shtetin e Arizonės dhe tė Dakotės sė Jugut, votuesit po vendosin mbi njė ligj pėr legalizmin e marihuanės pėr qėllime mjeksore
Ēfardo rezultati qė tė arrijė nė votimet e sotme propozimi pėr lejimin e marjuanės, sėrish pėrdorimi i kėsaj substance ndalohet nė bazė tė njė ligji federal.
Nė shtetin e Kolorados votuesit po shqyrtojnė njė amendament tė propozuar qė do tė pėrcaktonte qartė qėnien njerėzore nė kartėn e tė drejtave tė kėtij shteti, qė nė fillimin e zhvillimit biologjik tė tij. Ka mundėsi qė ky amendament tė hedhė bazat pėr ndalimin e abortit nė shtetin e Kolorados.
Shtetet Arizona, Kolorado dhe Oklahoma kanė propozuar amendamente qė synojnė nė heqjen e njė segmenti tė njė ligji tė ri federal tė kujdesit shėndetsor sipas tė cilit tė gjithė njerzit duhet tė kenė kujdesin shėndetėsor. (voa)/ereniku/V.I./Liria/.

    - Lajmet:
   E hėnė, 01 nėntor, 2010
…trup e trup:
-Negociatat pėr themelimin e qeverisjes nė Ulqin nisin kėtė javė
-Agim Veliu rizgjedhet kryetar i Degės sė LDK-sė nė Podujevė
-“Ēifti Martin” nė Festivalin “Euro – Scene” nė Leipzig tė Gjermanisė
-Lėndohen gjashtė persona nė njė aksident trafiku nė Podujevė
-Banorėt e Lagjes sė Boshnjakėve protestojnė kundėr ndotjes dhe incidenteve
-Gjykatat kushtetuese tė Kosovės dhe Shqipėrisė mbajnė njė konferencė tė pėrbashkėt
-Koktej molotovi nė oborrin e furrės sė shqiptarit nė Zveēan
-Ali Lajēi nuk e pėrjashton mundėsinė e daljes nga LDK
-Njė fėmijė dy vjeēar nga Abria e Skenderajt vdes nė rrethana tė dyshimta
-Mitrovicė: Numėr i vogėl qytetarėsh nė protestė kundėr ndotjes sė ambientit
-Shaip Surdulli rizgjidhet kryetar i LDK-sė nė Dardanė
-Komuna e Vitisė premton mbėshtetje mė tė madhe pėr kategoritė me nevoja tė veēanta

Njė ditė para seancės sė jashtėzakonshme tė Kuvendit tė Kosovės, ku do votohet pėr mocionin e mosbesimit ndaj qeverisė sė Hashim Thaēit, partitė mė tė mėdha nė vend nuk shprehen me qėndrime tė qarta se si do tė votojnė.

Me Hashim Thaēin mund tė takohem ēdo ditė, pasi kjo gjė pėr mua nuk pėrbėn ndonjė problem, pėr mė tepėr qė aktualisht kemi edhe verifikimin ndėrkombėtar tė dialogut si tė domosdoshėm nė nivel OKB-je, ka deklaruar presidenti i Serbisė, Boris Tadiēi, nė njė intervistė pėr mediat serbe.Tadiēi ka shtuar se, sidoqoftė, rėndėsi nuk ka aq shumė takimi me Thaēin sesa zgjidhja e problemit.

Koktej molotovi nė furrėn e bukės sė shqiptarit nė Zveēan
Njė shishe xhami e mbushur me pėrzierje ndezėse ėshtė hedhur nė oborrin e furrės sė bukės, pronė e ankuesit tė pėrkatėsisė etnike shqiptare, nė Zvecan.

Informacione te hapura:
Tre mijė tė diplomuar janė tė papunė
1.11.2010
Rreth 300 mijė punėkėrkues janė tė regjistruar nė Ministrinė e Punės, prej tė cilėve rreth 3 mijė kanė diploma universitare. Kėtij numri pritet t’i shtohet edhe njė numėr i madh i studentėve qė mbarojnė studimet pėr kėtė vit.
Universiteti i Prishtinės ka rreth 44 mijė studentė, ndėrkohė kėtij numri i bashkohen edhe studentėt qė mbarojnė studimet nė kolegjet universitare private.
Drejtori i Departamentit tė Punės dhe Punėsimit nė Ministrinė e Punės dhe Mirėqenies Sociale, Defrim Rifaj, tha se rreth 20 mijė veta hynė nė vit nė tregun e punės nė Kosovė. Ai tha se Ministria ka disa strategji pėr punėsimin nėpėr institucione, nė formė tė punės praktike, pėr ata tė diplomuar qė nuk kanė pėrvojė pune.
“Nėpėr institucionet e vendit kemi filluar me punė praktike pėr ata tė diplomuar qė nuk kanė pėrvojė pune tė krijojnė njė pėrvojė nė administratė me punė tė ndryshme si dhe nė kompani dhe me njė program qė kemi me Komisionin Evropian”, thotė Rifaj./rtk/ereniku/

Shqipėria e Madhe deri mė 2013?
1.11.2010
Drejtori i Institutit tė prognozave rajonale nė Tiranė, Koēo Danaj ka deklaruar se deri nė vitin 2013 do tė duhej tė krijohej shteti i ri shqiptar.
Sipas parashikimeve tė tij, ky shtet do tė pėrfshinte Shqipėrinė e Kosovėn, por edhe pjesė tė Serbisė, Malit tė Zi, Maqedonisė dhe Greqisė ku jetojnė shqiptarėt.
Kėtė ide Danaj e ka shfaqur nė promovimin e listės sė tij politikė “Lista e Shqipėrisė Natyrale”.
#Ai ka vlerėsuar se shqiptarėt nė kėto shtete do tė duhej tė dilnin nė referendum nė tė cilin do tė deklaroheshin pėr themelimin e shtetit tė madh shqiptar. Vendimin pėr referendum sė shpejti e presin edhe nė Kosovė.
Danaj mendon se krijimi i shtetit tė ri do tė mund tė arrihet vetėm nė mėnyrė paqėsore dhe negociata me fqinjėt dhe ka shtuar se krijimi i shtetit tė madh shqiptar do tė jetė zgjidhja mė e mirė pėr stabilitetin dhe zhvillimin e Ballkanit, si dhe ēėshtjen shqiptare nė pėrgjithėsi. /telgr/

Furra nė Zveēan, sėrish cak sulmi
1.11.2010
Njė koktej molotovi ėshtė hedhur nė oborrin e furrės sė bukės nė Zveēan, pronė e njė shqiptari.
Rasti ėshtė raportuar tė ketė ndodhur rreth orės 01:15 min, tė mėngjesit tė sotėm ndėrsa njėsitė e para policore nė vend ngjarje kanė kontaktuar 20 vjeēarin dhe kanė bėrė sigurimin e vendit tė incidentit.
Nė vend ngjarje janė ftuar edhe hetuesit policor tė drejtorisė rajonale tė policisė nė Mitrovicė sė bashku me teknikėt e kriminalistikės tė cilėt kanė bėrė ekzaminimin e vendit tė incidentit.
Nuk ėshtė raportuar pėr tė lėnduar nė njerėz, ndėrsa dėmet materiale tė shkaktuara me kėtė akt kriminal konsiderohen tė vogla. Akti kriminal i cili fillimisht ėshtė regjistruar si i nxitur etnikisht, ėshtė kualifikuar si shkaktim i rrezikut tė pėrgjithshėm.
Prokurori publik ėshtė informuar lidhur me rastin dhe veprimet e ndėrmarra tė policisė ndėrsa nuk ėshtė raportuar pėr persona tė dyshuar deri mė tani.
Raste tė shkaktimit tė rrezikut tė pėrgjithshėm kryesisht pėrmes hedhjes sė mjeteve eksploduese nė oborrin e furrės sė bukės nė Zveēan, janė raportuar edhe mė parė.
Hetuesit policor tė sektorit tė krimeve serioze nė Drejtorinė rajonale tė Policisė nė Mitrovicė sė bashku me komponentėn policore tė EULEX-it janė duke punuar nė drejtim tė identifikimit tė dyshuarve tė mundshėm tė akteve kriminale, tė cilat ndėrlidhen me rastet e sulmeve nė objektin furrės sė bukės nė Zveqan. /telgr/

Morena e lumtur si Miss Kosova
1.11.2010
Fituesja e kurorės sė mė tė bukurės sė Kosovės Morena TarakuFituesja e kurorės sė mė tė bukurės sė Kosovės, Morena Taraku, pos triumfit nė “Miss Kosova 2010” thotė se ajo do tė mundohet ta prezantojė vendin nė mėnyrėn sa mė dinjitoze nė Miss Earth.
Nė njė prononcim pėr Telegrafi.com ka treguar se momenti kur ajo ka pranuar kurorėn e Missit nė kokė, ka qenė momenti mė i lumtur nė jetėn e saj.
“Ėshtė njė ndjenjė e mrekullueshme kur je triumfuese. Jam shumė e gėzuar qė fitova kurorėn, sepse ajo simbolizon mė tė bukurėn”, ėshtė shprehur Miss Kosova, Morena. Se sa pret tė ndryshoj jeta e Morenės me kėtė titull ajo ka shtuar: “Unė jam Morena Taraku dhe kjo do tė mbetem gjithmonė. Kėtė titull do ta shfrytėzoj vetėm pėr tė arritur sukses, dhe mendoj qė do tė mė ndihmoj shumė nė tė ardhmen. Qėndrimi im do jetė gjithmonė si njė Morenė”.
Morena, e cila ėshtė nxėnėse e shkollės sė mesme “Sami Frashėri” nė Prishtinė, shpreson t’ia zbardhė fytyrėn Kosovės edhe nė garė pėr mė tė bukurėn e botės, Miss Earth.
“Pėrveē angazhimeve qė kam kėtu si nxėnėse nė gjimnazin ‘Sami Frashėri’, ku nė asnjė moment nuk do t’i lė anash mėsimet, kėto ditė jam duke u pėrgatitur edhe pėr paraqitjen time nė Miss Earth nė Vietnam, ku do ta pėrfaqėsoj Kosovėn. Jam duke punuar shumė nė kėtė aspekt qė ta pėrfaqėsoj Kosovėn nė mėnyrė sa mė dinjitoze”, ka pėrfunduar Morena. Pėrveē titullit “Miss Kosova 2010”, ajo gjithashtu mori ēmimin edhe “Miss Talenti”. /telgr/

P.S. Ereniku pas mė shumė se dhjetė vjetėsh, ndėrpret lajmet (e zgjeruara-tė hapura) tė shkruara, meqė nga data 15 tetor 2009, do tė transmetojė lajmet qendrore tė ēdo dite nė kanalin televiziv TV ERENIKU
Nga ajo date, nė kėtė faqe; vetėm shkurt e trup, informacionet e ditės..pėr mė shumė shko nė ekran dhe kliko nė: ON-DEMAND.
Ju falėnderojme tė gjithė juve, qė ishit me ne. Ftesa jonė e re: RRINI ME NE: ereniku.net - kanali televiziv: TV ERENIKU.

Arkivi: lajmeve