www.ereniku.net

Janessville: njė emigrant nga Kosova vret gruan dhe me pasė edhe veten

Beqir Sina

BEQIR SINA, New York
DERGUR ERENIKUT: 09/01/2008 11:30 AM
BOTUAR: e hėnë, 01 SHTATOR, 2008 3:00PM


Ka pėrfunduar nė mėnyrėn mė tragjike tė mundshme jeta e njė ēifti emigrantėsh shqiptarė nga Kosova nė Wisconsin(Uiskonsin) tė SHBA-sė
JANESVILLE, Wisconsin . Ka pėrfunduar nė mėnyrėn mė tragjike tė mundshme jeta e njė ēifti emigrantėsh shqiptarė nė shtetin federal Wisconssin tė SHBA-sė. Burri, me emrin Rexhep Menxhiqi, 54 vjeē ka gjuajtur me armė mbi gruan e tij dhe mė pas ka qėlluar edhe veten. Shukrije Menxhiqi, 38 vjeēare ka ngelur e vdekur nė vend. Ēifti ka lėnė mbrapa 5 fėmijė jetimė tė cilėt janė tė moshės 9 deri nė 20 vjeē. Ngjarja ka ndodhur tė shtunėn nė mėngjes nė banesėn e ēiftit, ndėrkohė qė policia nuk ka dhėnė detaje nėse tė gjithė fėmijėt kanė qenė aty nė ēastin e krimit. Hetuesit thonė se vajza 18-vjeēarė ėshtė mundura tė ndihmojė nga vdekja mamanė por ka qenė e pamundur. Sipas dėshmive ēifti nuk ka pasur grindje mes tyre. Ata ishin punonjės tė rregullt nė firmat ku punonin, Rexhepi me shit-blerje makinash ndėrsa Shukrija si punonjėse nė njė supermarket.

Policia :
Tregonė se, ēifti u gjetė i vrarė nė apartamentin e tyre ! Rexhep dhe Shukrije Menxhiqi janė shqiptar nga Kosova emigruar nė SHBA-sė, si refugjatė gjatė kohės sė luftės nė vitin 1999. Njerėzit e parė qė njoftuan policinė ishin disa komėshinjė tė tyre, tė cilėt thanė se nuk kishin dėgjuar ndonjė herė ēiftin tė "fjalosjes" me zė tė lart. Ata mendojnė se gjithēka mundet tė ketė qėnė krejt e rastit - pra njė "gjakėnxehtėsi" fatale.

Policia, sipas hetimeve, thotė se Rexhep Menxhiqi , 54 vjeē ka shtėnė katėr herė me revolver ndaj gruas sė tij Shukrije Menxhiqi 38 vjeēe, dhe pasi ka vrarė atė nė orėn 9:00 tė mėngjesit me kohėn lokale, mė pasė vetėm me njė plumb nė zemėr ka vrarė edhe vet-veten.

Ēifit Menxhiqi kishte pesė fėmijė, tė moshės prej 9 deri nė 20 vjeē. Nė kohėn kur ka ndodhur tragjedia, katėr fėmijė kanė qėnė nė shtėpi dhe janė marrė nė pyetje si deshmitarė okular. Ata lajmėruan policinė dhe asnjeri prej tyre nuk ėshtė parė tė jetė i lėnduar.

. Vajza e ēiftit Menxhiq 18 vjeēe, tregon se ajo ka tentuar tė ndidhmojė nėnėn e saj gjatė grindjes sė babės me nėnėn e saj, por nuk ka mundur tė bėjė kurrėgjė, pasi babai i saj qėlloi pėr vdekje nėnėn e saj, ka deklaruar Letejnant Tim Hiers, i cili mori nė pyetje vajzėn, emėri i sė cilės hėpėrhė nuk bėhet ende i ditur.

.Policia, duke marrė nė pyetje fėmijėt, tė cilėt janė tė traumatizuar dhe tani ndodhen nėn kontrollin e policisė, thotė se ka indikacione qė rrefehen sipas fėmijėve tė ēiftit tė vrarė, qė ata tė dy mund tė kenė qenė nė ndonjė debat familjar, i cili ka degraduar deri nė vrasje. Shefi i policisė Neil Mahn, tha se ēifti u gjetė i vdekur nė tė njėjtėn dhomė.

.Policia i ka dėrguar fėmijėt, menjėherė pas ngjarjes nė njė qendėr rehabilitimi pėr fėmijėt, pasi askush deri tani nuk ka marrė pėrsipėr pėrgjegjėsinė pėr kujdesjen e tyre. Mendohet se kjo familje nuk ka asnjė tė afėrmin e tyre nė kėtė qytet.

Deshimtarėt:
Alice dhe David Shetler, nga lagjia Milton, tė cilėt janė "derė mė derė" me ēiftin thanė pėr policinė se " Ata ishin komėshinjė shumė tė mirė, njerėzė shumė tė mirė me fėmijė shumė tė mirė". Ata banonin nė njė pallat i cili ėshtė i ndėrtuar pėr familjet me tė ardhuara shumė tė pakta . Dy banorė tė tjerė tė kėtij pallati "Shetlers" Marty Johnson dhe Troy Thompson, thanė se deri atė ditė kur dėgjuan sirenat e policisė, nuk kishin dėgjuar ndonjė herė se ata tė kishin pasur ndonjė sherr. Shukrija, tha njeri prej tyre punonte nė njė supermarket nė qytetin Monterey Mills, ndėrsa Rexhepi , shiste dhe riparonte makina tė pėrdorura tha njeri prej banorve tė kėsaj lagjie Alice Shetler.

Disa shqiptar tė tjerė qė banonin nė kėtė qytet, por nė njė lagje tjetėr mė tė mėsuar lajmin tragjik, erdhėn menjėherė nė vend ngjarje. Letejnant Tim Hiers, tha se ata kanė komunikuar me njėri tjetrin vetėm nė gjuhėn e tyre-shqip. Mė parė policia nė anėn tjetėr tė rrugės pa pesė tė rinjė shqiptar, qė mundoheshin edhe ata tė flisnin "fsheuhurazi". Mė pasė thanė ata(policia) aty erdhėn edhe tre tė tjerė dhe tė gjithė sė bashku flisnin vetėm shqip.

Njeri prej tyre John Islami, pyeti me zė tė lart nė anglisht njerėzit pėr rreth se "A ka ndonjeri qė ka parė ndonjė tė keqe prej kėsaj familje?". Dhe kur asnjeri nuk u pėrgjegjė, ai vetė iu drejtua poliicėve duke u thėnė se "Ēifit Mengjiqi ishin njerėz shumė tė mirė, unė vetė vija e luaja shpesh shah me Rexhepin dhe hanim e pinim sė bashku".

Ngjarja:
Policia, tha se janė duke vazhduar hetimet pėr tė vertetuar faktin nė tė cilin ndodhi ngjarja tragjike, e cila mori jetėn e ēifit Menxhiqi Rexhep Menxhiqi , 54 vjeē i cili ka shtėnė me revolver ndaj gruas sė tij Shukrije Menxhiqi 38 vjeēe, dhe pasi ka vrarė atė, nė orėn 9:00 tė mėngjesit me kohėn lokale, mė pasė ka goditur veten me njė plumb nė zemėr. Policia i ka marrė fėmijėt dhe i ka vendosur ata nė njė Qender pėr Kujdesin dhe Mbrojtejn e Fėmijve.


Vritet nje kongresmen demokrate - miku me i ngushte i familjes Klinton

BEQIR SINA, New York
derguar erenikut: Thu, August 14, 2008 7:48 am
botuar: E enjte14 gusht 2008 5:00 pm


Lajmin e dha ish presidenti Bill Cliton, bashkeshortja e Gwatney dhe senatorja Hillary, me origjine nga Little Rock.

Bill GwatneyLITTLE ROCK - ARKANSAS: - Pas plagve tė marra nuk ia doli mbanė Bill Gwatney. Lideri i Partisė Demokratike nė Arkansas, vdiq nė vend para se tė transportohej pėr nė spital, pėr shkak tė plagėve tė marra kur dorazi shtiu tre katėr hėr me arme zjarri. Autori ėshtė njė burrė qė nė megjesin e ditės sė sotme e gjuajti tre herė me armė zjarri nė bark. Ngjarja ndodhi nė zyrat e partisė nė selinė qėndrore tė partisė demokrate nė kryeqytetin Little Rock tė shtetit federal Arkansas.

Mėsohet se dorazi ėshtė njė burrė i bardhė, rreth tė 50-tave qė edhe ai mė pasė ėshtė vrarė nga policia . Pėr momentin megjithse ėshtė dhėnė njė version, ende nuk dihen shkaqet e vėrteta qė e kanė detyruar Timothy Dale Johnsonin t'i qellonte kongresmenit demokrate Bill Gwatney.
Njė burrė i armatosur u futė befas nė zyrėn e degės sė partisė Demokrate nė Arkansas, dhe fatalisht qėlloi e la tėvdekur nė vend liderin maxhoritar nė kongresin amerikan Bill Gwatney, njeriu mė i afėrt i familjes Clinton dhe personalisht superdelegati i Hillary Rodham Clinton.

Vrarėsi i tij u zbulua . Ai ėshtė Timothy Dale Johnson, 50 vjeēarė, nga qyteti Searcy, i Arkansasit. I cili arriti tė largohej nga vendngjarja por u ndoq nga forecat e shumta tė policisė tė cilat vunė nė pėrdorim edhe dy helikopter qė fluturuan shumė ulėt . Nga njė makinė policie me snajper u shtie ndaj Johnson rreth 30 mile larg zyrės ku ndodhi vrasja e kongresmenit Gwaney dhe e la tė vdekur edhe vrarėsin e kongresmentit Gwatney.- 

 

Nė momentin pasi ai mori plumbat e parė Johnson hodhi poshtė armėn me tė cilėn vrau kongresmenin Gwatney, afėr njė kishe Baptiste, dhe u dėgjua tė thėrras " E vrava se humba punėn" deklarojė njė zyrtar i kishės Dan Jordan, qė e kishte dėgjuar ngjarjen . Policia e Little Rock tha se nuk ka evidencė pėr rekordin e Johnsonit, se ai ėshtė kriminel. Ai u vra sot heret nė mėngjes 8:30 me kohėn e Arkansasit.

Gwatney, nji ish senator shteti, tash ligjėvenės i kongresit nė Capitol Hill, po bėhej gati tė nisej pėr nė Denever, ku do tė merrte pjesė nė Konventėn e Demokratėve, dhe si lider mazhoritar ai edhe do tė fliste nė kėtė konventė e cila mbahet mė datėn 26 gusht ditėn e hėnė. Kongresmeni Bill Gwatney njihet pėrndryshe si njė nga njėrzit mė tė afėr tė ēifit Clinton, ish presidentit Bill Clinton dhe gruas sė tij Hillary Rodham Clinton, e cila e kishtė kongresmenin Gwatney edhe super delegatė nė konventėn e Demokratėve.

. ." Familja Clinton, e cila dha lajmin e para pėr vdekjen e mikut tė tyre , nuk deshėn t'a komentojnė vrasjen por thanė se vetėm "Gwatney, nuk ishte vetėm njė kryetar partie nė Arkansas dhe lider maxhoritar nė kongresin Amerikan, por njė njeri i pėrkushtuar dhe i devotėshėm dhe i papėrtuar pėr Amerikėn". Zyra e tij ėshtė e njėjtė me atė kur Bill Clinton pati kur u bė president.

. Njė deshmitar anonim tha se dorazi hyri nė zyrėn e kongresmenti Gwatney, dhe pyeti se ku ndodhej ai duke thėnė se kishte ardhur tė shėrbente si vullnetar nė fushatėn e demokratėve nė qytet. Njė shitėse e njė dyqani aty afėr thotė se ka parė kongresmenin Gwatney tė kėrkojė ndihmė duke provuar tė thėrrasė numėrin e emergjencės sė poliicisė 9-11. Mirpo nuk arriti se vrarėsi i armatosur shtiu disa herė nė trupin e tij duke e lėnė tė vdekur nė vend.


Ministri i Jashtėm serb pėr vizitė nė New York - pėr tė kėrkuar falje

Beqir Sina

BEQIR SINA, New York
derguar erenikut: Thu, July 24, 2008 7:54 am
botuar: 24 korrik 2008 11 am

Mbrėmė, Sens. Chuck Schumer dhe Hillary Clinton, dy Democratėt e New Yorkut, iu drejtuan ambasadaės sė Sėrbisė nė Washington . Njė zyrtari i lart amerikan tha sot, se dy senatorėt i dorzuan njė letėr ambasadorit tė Srėbisė, ku thuhet se "Sėrbia do tė ketė pasoja tė rėnda nė se nuk dorzon Kovaėeviēin" .

NEW YORK CITY : Basketbollisti serb vazhdon tė jetė i shpallur nė kėrkim nga drejtėsia amerikane, pėr rrahje tė njė studenti amerikani, ku mes aludimeve tė shumta, ėshtė se kjo mund tė ketė ndodhur pėr ēėshtjen e njė vajze, ku tė dy "kundėrshtarėt", pretendonin se e dashuronin vajzėn. Mirpo, vet vajza thuhet se e ka mohur tė ketė pasur ndonjė lidhje dashurie, me basketbollisitin sėrb. Nė forumet e internetit diskutohet se basketbollisit serb mund t'a ketė rrahur studentin amerikan me origjin hebreike, ndoshta edhe pėr qėndrimin amerikan ndaj Kosovės, Bosnjes dhe kundėrshtive tė tjera.

Kėtė fakt jo drepėrsėdrejti, por tėrthorazi duket se e pohon edhe Senatori i New Yorkut, Charles Schumer , kur deklaroi se "Kjo ēėshtje nuk duhet marr thjesht si ordinere, si njė rrahje e rėndomtė. Por, si njė veprim i pastėr politik, ku pėrzihet edhe shteti, i cili e paisi Kovaēeviēin me pasport speciale tė Sėrbisė, qė ai tė largohej nga SHBA-s, madje duke paguar vetė diplomati serb, 100 mijė dollarė, t'a lirojė dhe ta largojė menjėherė qytetarin e saj".

kovacevicBabai i tij Peter, ėshtė nė profession mjek pėr operacione ortotpedike, dhe ka shpenzuar shumė vite gjatė luftės nė ish- Jugosllavi si mjek i ushtrisė sė Sllobodan Millosheviqit, nė Bosnje dhe Kosovė. Gjithashtu mjeke ėshtė edhe e ėma e tij e cila ka shėrbyer nė ushtrinė serbe nė frontin e prapavijės nė Kosovė. Ndėrsa fshati i tij ku ata banojnė Kula afėr Novi Sad konsiderohet si "shtėpia e NeoNazistėve" vendi ku ndodhet grupi NeoNazist me nofkėn " "National Formati"" dhe grupi tjetėr anėtarė i tė cilit ishte edhe Miladin Kovaēeviē, me nofkėn "Gjakė - Krenari". Ky grup me tė rinjė me kokėn e rruar me briskė e ka bazėn nė Novi Sad - Kula.

Serbia, nuk do t'a ekstradojė Kovaēeviēin

Shtypi njujorkas shkruan , se Serbia, nuk ka pėr t'a dorėzuar nė asnjė mėnyrė studentin sėrb nė SHBA. Basketbollisti sėrb kėrkohet nga drejtėsia dhe autoritetet amerikane, i akuzuar pėr njė rrahje shumė tė rėndė ndaj njė studenti amerikan, me orgjinė hebreike.Ministri i Jashtėm i Sėrbisė Vuk Jeremiē - ka deklaruar se Miladin Kovaēeviē nuk do dėrgohet nė SHBA pėr t'u ballafaquar me drejtėsinė amerikane, pasi ligjet sėrbe nuk e lejonė kėtė gjė. Jeremiē, theksoi megjithėse ai gjatė kohės qė ishte student nė SHBA-sė, "akuzohet" se ka rrahur rėndė njė shokun e tij studentė amerikanė, nuk do tė arrestohet e tė ekstradohet. Jeremiq, ripėrsėriti para medieave sėrbe, se " Kovaēeviēi nuk do tė ekstradohet, pėr arsye se Sėrbia, tha ai ka drejtėsi tė pavarur dhe ėshtė njė vend sovran e demokratik", ka thėnė Jeremiq. Duke sugjeruar autoritetet amerikane, se nė se dėshirojnė tė sjelllin para drejtėsisė Miladin Kovaēeviēin, tė dorzojnė dosjen e tij - autoriteteve sėrbe tė drejtėsis, pėr gjykim nė Sėrbi.

Kjo, ēėshtje vjen menjėherė pasi marrdhėniet mes Washingtonit e Beogradit nuk kan qėnė shumė tė mira, pasi SHBA- ishin tė parat ato qė njohėn pavarėsinė e Kosovės dhe vendi kryesorė, i cili i priu nė tė gjitha mėnyrat, procesit tė pavarėsisė sė Kosovės, shkruajn tė pėrditshmet e New Yorkut. Ministri i Jashtėm i Sėrbisė Vuk Jeremiē, pėr kėtė ēėshtje javėn e arthmshme do tė vizitojė SHBA-sė, ku pritet tė qėndrojė edhe nė New York, pėr t'ju kėrkuar falje familjarėve tė viktimės, dhe autoriteteve amerikane, shkruan njė e pėrditėshme e New Yorkut," NewsDay".


Sėrbia, ka deklaruar se me kėtė rastė i trembet presekutimit tė basketbollisit, ēka ėshtė e paraparė edhe nė marrveshjen mes dy vendeve dhe mund tė bėhet penges pėr arrestimin dhe ekstradimin e basketbollistit sėrb. Autoritetet sėrbe, kanė thėnė se SHBA-sė, mund tė "hakmerren" ndaj qytetarit sėrb Miladin Kovaēeviē, " duke vėnė nė rrezik edhe jetėn e tij" tha, avokati i Kovaēeviēit, nė Beograd, ēka nuk lejon Sėrbin ta arrestojė dhe ta ekstradojė atė. Ndėrsa, njė shkas tjetėr pėr tė penguar ekstradimin e tij nga autoritetet sėrbe ėshtė pėrdorur edhe gjendja e tij shėndetėsore. Autoritetet sėrbe pretendojnė se Kovaēeviē, ka kaluar nė drepresion pas kėsaj ngjarje. Mirpo, media amerikane ka zbuluar se basketbollisti sėrb Miladin Kovaēeviē, ka firmosur njė kontrat pėr tė luajtur basketboll nė ligėn e parė tė Sėrbisė, me ekipin e KK Vrbas.


SHBA, zyrtarisht kėrkuan arrestimin dhe ektradimin e basketbollistit sėrb

Kėrkesa u bė me anė tė njė note qė ambasadori fuqi plotė i SHBA-sė nė Beograd, Cameron Munter, i cili i'a dorzojė Ministris sė Jashtėme tė Sėrbisė, nė praninė e vet Ministrit tė Punėve tė Jashtme Vuk Jeremiē."Kjo, ēėshtje, ėshtė nė krye tė prioriteteve tė qeverisė amerikane" i u deklarojė gjatė dorzimit tė notės ambasdori amerikan Muter, autoriteteve sėrbe. Ndėrsa, gazetarve vendas e tė huaj nė njė konferencė pėr media nė Beograd, ambasadori Muter u tha se " Formalisht, me zyrtarėt sėrb tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, kėrkova qė qytetari i tyre Miladin Kovaēeviē, t'iu ktheht autoriteteve amerikane tė drejtėsisė pėr gjykim, nė bazė tė njė marrveshje, qė kanė nėnshkruar tė dy vendet tona, pėr arrestimin dhe ekstradimin e tė gjithė atyre qė kėrkohen nga drejtėsia, e tė tė dy vendeve". Serbia, tha ai ėshtė e obliguar tė tregojė vullnetin e mirė pėr kėtė ēėshtje, dhe se ėshtė e gatėshme tė arrestojė dhe t'ua dorzojė autoriteteve amerikane, personin e kėrkuar".

Sipas tė dhėnave dyshohet qė Konsullata serbe nė Nju Jork ėshtė e pėrzier nė afera kriminale .Konsulli serb nė Nju Jork, Sllobodan Nenadovic, ėshtė shkarkuar nga funksioni i tij dhe mund tė pėrballet edhe me akuza tjera tė rėnda kriminale. Kėtė e bėjnė tė ditur tė gjitha mediet amerikane, tė cilat shkruajn se Konsulli serb nė Nju Jork, Sllobodan Nenadovic, ėshtė shkarkuar nga funksioni i tij dhe mund tė pėrballet edhe me akuza tjera tė rėnda kriminale. Mė parė u shkarkua dhe u largua nga Nju Jorku, edhe zv/Konsulli serbė Igor Millosheviē, i cili faturoi 100.000 dollar pėr lirimin e bassketbollistit serb Miladin Kovaēeviē, i shpallur nė kėrkim, pasi rruahu dhe la nė gjendje kome njė student amerikan me origjinė hebreje. Nė kėtė afer ėshtė e pėrfshirė zyra e konsullit serb nė Nju Jork, Sllobodan Nenadovic, e cila kishte ndihmuar tė arratiset pėr nė Serbi te kėrkuarin nga FBI-ja dhe Interpoli, Miladin Kovaqevic me njė pasaport speciale.

Mbrėmė, Sens. Chuck Schumer dhe Hillary Clinton, dy Democratėt e New Yorkut, iu drejtuan ambasadaės sė Sėrbisė nė Washington . Njė zyrtari i lart amerikan tha sot, se dy senatorėt i dorzuan njė letėr ambasadorit tė Srėbisė, ku thuhet se "Sėrbia do tė ketė pasoja tė rėnda nė se nuk dorzon Kovaçeviēin" .

Ngjarja :

Miladin Kovaēeviēė, ėshtė i skeduar nė listėn e tė kėrkuarave ndėrkombėtar pėr shkak se basketbollisti sėrb, mė 4 maj ka rrahur kefshėrisht njė student tė kolegjit "Brooklyn College", dhe ėshtė larguar nė drejtim tė paditur. Autoritet amerikane tė policisė, Byroja Federale e Hetimeve - FBI, thotė se qeveria e Beogradit, me anė tė diplomatėve tė saj nė Amerikė, ka mundėsuar largimin dhe fshehjen e tij nga SHBA-sė.

Ngjarja nga ndodhur pasi studenti serbė, u fjalosė me shokun e tij pėr ēėshtje tė cilat vetėm ai ka pėr 'ti zbardhur. Debati ka qėnė i "nxehtė" sa e ka ēororditur studentin serbė, i cili i egėrsuar shkon dhe e rreh brutallisht studentin amerikano - hebreik, duke e lėnė atė nė gjendje kritike pėr jetėn - come.
Agjentėt e Policisė Federale, shpresojnė se do t'a arrestojnė sėrbin Miladin Kovaēeviē, 20 vjeē, megjithse ai ėshtė larguar pėrtej oqeanit. Departamenti i Shtetit, ka prova tė mjaftueshme se ai ka paguar duke postuar 100 mijė dollarė amerikanė, lėnė peng (bail)si dėmė tė shkaktuar ndaj viktimės, dhe me ndihmėn e diplomatėve sėrbė, kėtu nė New York, ka mundur tė largohet me njė pasaport speciale. Pėrshkrimi : i gjatė 6-foot-9-inch (2.05-meter), 260-pound (118-kilogram) . Luan basketboll.


Bryan Steinhauer

Steinhauer, 22 vjeēar, ka qėnė student i shkelqyer dhe kėtė verė do tė punonte pėr njė firmė financiare prestigjoze, ndodhet nė gjendje koma, ka ende dėmtime tė rėnda tė gjymtyrve nga goditjet dhe ėshtė nėn trajtimin intensiv tė mjekėve nė rrezik pėr jetėn .

Senatori demokrat Chuck Schumer i New Yorkut, i ka kėrkuar urgjentisht autoriteteve federale, tė bėjnė tė mundur arrestimin e sėrbit dhe tė kryehet ekstradimi i tij i menjėherėshėm"Kjo do tė ishte e mjaftueshme pėr familjen Steinhauer" tha senatori Schumer . Ai pėrsėriti se Departamenti amerikan i Drejtėsisė, Byroja Federale e Hetimeve, Policia e New Yorkut, duhet tė bėjnė maksimumin tė kthejnė menjėherė nė SHBA-sė, autorin e kėtij krimi .

Dėshimtarėt :

Shokėt e viktimės treguan se ngjarja ndodhi mė 4 maj, kur serbi Kovaēeviē sė bashku me katėr shok tė tjerė iu drejtua nė njė bar studentit Steinhaur. Kovaceviē fillon dhe e godet ashpėr dhe me egėrsi studentin amerikano - hebreik, Steinhauer, duke i shkatuar fraktuara nė trup e fytyrė dhe dėmtuar sytė, tha hetuesi policisė Binghamton Police, kapiteni. Alex Minor

Minor, tha se edhe pasi Steinhauer kishte rėnė pėr tokė, Kovaēeviē vazhdonte ta godiste me shqelma nė fytyrė. Sėrbi dhe dy shokėt e tij tentuan tė largosheshin, por gjersa po pėrlesheshin me dy tė rinjėt e tjerė, ia mbrriti policia dhe i arrestoi ata. Kovaēeviē mė pasė pagoi 100 mijė dollarė(bail) pėr tu gjykuar i lirė.

Mė 6 qershor, konsulli i pėrgjithėshėm sėrb Igor Millosheviē, postoi 20.000 dollar kesh, dhe 80.000 tė tjera i dėrgoi nėpėrmjet bankės nė gjykatėn Broome County Court , tė lironte nga burgu sėrbin Miladin Kovaēeviē. Sipas ligjeve amerikane ai tani dėnohet me 25 vjet burg.

 


Paguan vrases per ekzekutimin e ish te dashures

Beqir Sina

BEQIR SINA, New York
derguar erenikut: Sat, 31 May 2008 06:43:03 EDT
botuar: E shtunė 31 maj 20081:20 pm

NEW YORK CITY : Nje i dashuruar shqiptar, i perēmuar nga ish e dashura e tij ne Nju Jork paguan dy vrares me pagese te races latine per te vrare te dashuren e tij. Aleksandar Vaēaj (32) pas shume problemeve te lidhjes se tij me Arteda Gjeli perfundimisht kishte vendosur eliminimin ose masakrimin e saj duke paguar dy vrases kriminel.
Storja tragjike pershkruhet ne detaje nga te gjitha media lokale vizive dhe te shkruara te qytetit te New Yorkut, i cili gdhiu sot me lajmin e bujashem "Slash my ex-Lover". Keshtu shkruante edhe gazeta me e madhe e qytetit" Nju Jork DailyNews" ne faqe te pare duke botuar dhe foto e medha te dy viktimave te kesaj nate.

Sipas kronikave te ngjarjes rrefyer nga policia, dy gangsteret njujorkez pasi qe kishin marre parate e caktuara per te kryer krimin, ishin drejtuar ne vendin ku po punonte e dashura e Vacajt, shqiptaro-amerikania Ardita Gjeaji ne lagjen Chinatown ne Nju Jork. Ajo ishte e punesuar aty si puntore e administrates se nje pallati lluksoz, privat.

Para krimit, policia njujorkeze kishte arritur te siguroje informacione sekrete per planin e eliminimit te shqiptares, nepermjet nje skenari te hartuar nga ish i dashuri i saj Aleksandar Vacaj. Dy gangsteret vrases u qelluan ne vendin ku planifikohej vrasja nga ana e nje  detektiveve te policise amerikane. I cili edhe me pare kishte pasur lidhje me Gjelaj.

Detektivi Martin Carrano u gjakos ne krahe, kur ai u perlesh me dy vrasesit, por duke pare qe gjendja shkonte drejt eskalimit e konfrontimit fizik, detektivi amerikane shkrepi armen ndaj dy krimineleve, duke lene nje te vrare dhe tjerin rende te plagosur. Ai mendohet te kete derdhur 10 plumba.Ngjarja tragjike e gjitha eshte filmuar nga kamerat sekrete te instaluara ne ēdo kend te nderteses luksoze ne lagjen Chinatown ne Nju Jork.

“Nese detektivi Carrano nuk do te gjendej ne ate moment dramatik ne vendngjarje, une nuk do te isha me e gjalle ", deklaroi per gazetaret njujorkez, shqiptarja Artida Gjelaj 26 vjeēare. Aleksander Vaēaj 32 vjeē, nga qyteti Lodi i Nju Xhersi, eshte arrestuar me akuzen se ai eshte pergjegjes per krimin e pergaditur. Agjentet e FBI-se e arrestuan ate ne lagjen Bronks te Nju Jorkut. Policia dhe hetuesit po hetojne ēeshtjen se perse Vaēaj ka paguar njerez per te vrare ish te dashuren e tij

Vaēaj ishte i ndare nga gruaja e tij, ne janar te ketij viti. Ai pas kesaj ndarje ishte pare te shkonte me Ardita Gjelajn, me te cilen me 17 maj te ketij viti kishte shkembyr edhe fjale te renda dhe ne publik e kishte goditur me pellembe ne fytyre. Me 17 maj pas kesaj ngjarje ne nje restorant ne Astoria - Quins, erdhi policia, dhe ne mesin e dedektiveve ishte edhe Martin Carrano. Ēka tregon se prej ketu mundet te kete filluar edhe njohja mes Ardites dhe Martinit, i cili u gjend ne momentin e ngjarjes se djeshme ne krye te detyres. Ardita Gejlaj u tha gazetarve se ajo vazhdimisht kishte pasur kercenime nga Aleksander Gjelaj, sa qe dje kur ndodhi ngjarja ajo kishte marre disa telefonta se do te zhduknin ate ose familjen e saj shkruaj sot gazetat e New Yorkut


Gjyqi i Selimajt vazhdon me deshmite kontraverse

Beqir Sina

BEQIR SINA,New York
postuar erenikut: Sat, 12 Apr 2008 11:41:22 EDT
botuar: E dielė, 13 prill, 2008 2:18 am

Femijet e viktimes i japin tjeter rruge gjykimit......    
    LAS VEGAS - NEVADA : Ne nje proces gjykimi ''te sofistikur" dhe krejtesisht i bllokuar per medien amerikane, ne nje forme te re gjykimi , e cila aplikohet per here te pare, dhe thirret "SeaCut" dhe eshte kopjuar nga emri Seattle Cutler, filloje gjykimi i ēeshtjes se vrasjes se 42- vjeēares, emigrantes shqiptare ne Las Vegas, Nevada, me 12 shkurt 2008. Gjykimi i  ēeshtjes Selimaj mori nje rruge tjeter, shkruajn sot gazetat lokale te Las Vegasit, kur njeri prej femije te viktimes, deshmitari okular i ngjarjes, Arberi, pese vjeēar, debatoi me baban e tij ne shqip duke permendur fjalen "thike" e perkthyer ne anglisht knife. Ketu gjyqi u nderpre per te degjuar me imtesi se ēfare u fole mes Arberit, pese vjeēare dhe babait te tij 67 vjeēare. Procesi ka hyre ne nje debat kontarvers, mes familjes se viktimes dhe policise se qytetit ku ndodhi edhe ngjarja e dhimbeshme e cila rezultoi me humbjen e jetes se 42- vjeēares nga Shqiperia, Deshira Selimaj, nena e tre femijeve, 11, 7 dhe 5 vjeēare.

 

   Nje hetues emri i te cilet per arsye sigurie nuk thuhet, ka deklaruar se kur e ka pyetur Arberin, nuk ka degjuar qe ai te shiptoje fjalen"kinfe". Por femija e viktimes ka "mermeritur" se "nena shkoje e fute ne makinen e akulloreve - ndoshta te bente "vetevrasje". Nje deshimtare tjeter, Melanie Nelson, emri i se ciles u be publike, deshmoi se " E padiskutueshme eshte se ajo(Deshira) kishte thike, por tha ajo" une nuk e kam idene sepse ajo do ta perdorte ate" Djali i madh i vktimes, Albani 12 vjeēar, teksa deshmonte shkrehu ne te qare dhe thirri me te madhe" e ema e tij kishte tentuar te vriste veten teksa rrembeu thiken ne makine e doli perjashta". Ai tha se nje oficer policie kishte nderhyre dhe larguar femijet, nga e ema. Albani tha se kam degjuar qe nena ime te therriste me te madhe, "Na lini te qete, mua, burrin dhe femijet" e ndersa policia i bente thirrje qe leshoje thiken per toke, dhe ngreji duart lart.

 

    Deshmia mori kthese menjehere, teksa babai i Albanit, 67 vjeēari Zyber Selimaj, iu drejtua te birit se"Perse more bir e ndryshove komplete deshmine, me ato ēfare na the ne, hetuesve dhe policise me pare". Zyberi , bashkeshorti i viktimes, tha se nuk luan asnje "presje" nga ajo ēka deklaruar ne fillim dhe qe mendon se e ka pare me syte e tij, se "Gruaja e tij Deshira Selimaj, nuk pati thike ne dore - dhe se nuk ka pasur asnje tentaive te vrase femijet ose vetveten". Ne gjyq jane thirrur deri tash 25 deshmitare okular. Pjesa me e madhe e tyre ka pranuar se e ka pare thiken ne vend ngjarjen, por pjesa me e madhe tyre nuk jane te sigurte se cila eshte e verteta e vrasjes se Deshira Selimaj, 42 vjeē, "gabim" i policit dhe mos marrveshje mes tyre lidhur me gjuhen, apo nje veprim i duhur i policise te mbroje femijet dhe nje gjakederdhje me te madhe.....?!?

 

Jim Jimmerson avokati i viktimes, tregoje nje foto ne te cilen tregohet se para se te vritej me arme zjarri nga policia, Deshira Selimaj, qendronte ne gjunje per toke. Ēka mendohet se viktima duhet te kete qene e "dorzuar".

 

Hetimi

  Ne fillim te procesit u degjua rezultati i hetimit te bere ndaj ēeshtjes Deshira Selimaj. Hetimi ka filluar ndaj policise pas akuzave te bashkeshortit te viktimes dhe deshmitareve te ngjarjes, se oficeri 23-vjeēar kishte qelluar pa shkak mbi gruan shqiptare. Pjese e ketij hetimi eshte edhe nje fotografi e administruar ne dosjen penale te ngjarjes. Behet fjale per nje filmim nga lart te zones, ku u vra gruaja shqiptare. Fotografia e bere publike ne media tregon qarte makinen e bashkeshortit te viktimes, pozicionin ku po mbaheshin Zyber Selimaj dhe femijet si dhe momentin e vrasjes se gruas shqiptare. Ajo kishte mberritur me makine ne vendin ku u vra, per te ndihmuar bashkeshortin e saj te cilin e kishte ndaluar policia dhe e kishte gjobitur sepse nuk kishte ndaluar ne menyre te plote makinen, para nje tabele me mbishkrimin STOP.

 

    Bashkeshorti i saj (Zyber Selimaj - 67 vjeē) nuk po arrinte te kuptohej me policet per t’u thene se nuk kishte para te paguante gjoben 650 dollare kur telefonoi gruan dhe i kerkoi ndihme. Ajo mberriti me makine ne vendin e ngjarjes, por kur pa te shoqin qe po qante, sipas policise mori nje thike dhe tentoi te vriste veten dhe femijet. Ne kete moment jane afruar oficeret, te cilet kane larguar femijet duke i ēuar tek babai ne trotuar. Policia pretendon se ne kete moment gruaja ka tentuar te sulmonte ndaj tyre, por fotografia e vendit te ngjarjes dhe deshmitaret thone se kur u qellua me nje plumb ne zemer, 42-vjeēarja shqiptare kishte rene ne gjunje dhe levizte duart ne ajer sikur kerkonte ndihme.

 

Varrimi :

  Funeriali ne u mbajte dje (e marte 28 shkurt) 4730 E. Desert Inn Road, Las Vegas. Sipas shtypit vendas, ceremonia mortore e Deshira Selimajt, ishte i thjesht - nje arkivol druri i rrethuar nga karriget dhe buqetat, e kurorat me lule, sipas zakonit te fese muslimane.Ne krye qendronte, bashkeshorti i saj se bashku me tre femijet, Alban, Azbi dhe Arber, respektivishte te moshes 11, 7 dhe 5 vjeē. Pjesmarresit shumica shoqe dhe shok te te ndjeres, nga Shqiperia, nuk mund t'i mbanin lotet, se bashku me pjestaret e familjes se saj.

   Me shume 50 veta rrethonin arkivolin ne  shtepine mortore. Deshira Selimaj, 42 vjeēare, e cila fatkeqesishte u vra pasi nje police amerikane, shtiu mbi te, duke e lene te vdekur ne vend. Polici thote se me sa kuptoje ai - ajo po tentonte te vriste femijet dhe me pas ajo kishte "kercunuar" te bente vetevrasje, ka thene policia. Ne ceremonine e varrimit per percjelljen e saj per ne jeten amnueshme,  theksoi gazeta e perditeshme, Las Vegas Sun, moren pjese rreth 200 veta. Te cilet, sipas shtypit amerikane ende nuk e kuptojne se perse u "nderpre" ne mes jeta, e kesaj gruaje, 42 vjeēare. Vrasja e saj ne Nevada dhe sidomos ne qytetin ku ajo jetonte, ka marre nje rendesi te veēante, dhe eshte futur ne mesin e qytetarve amerikane si nje vdekje mjaft e debatueshme. Ēka shihet ne kete shtete edhe si nje rast i rralle, ne kushtet qe ndodhi vrasja. Asnjeri nuk eshte ne gjendje, heperhe te jap ndonje version te qarte, sepse u vra 42 vjeēarja Deshira Selimaj, nga Shqiperia, e cila, la pas vetes bashkeshortine saj Zyber Selimaj, dhe tre femijet ,  Alban, Azbi dhe Arber, respektivishte te moshes 11, 7 dhe 5 vjeē.

Policia : 
 
Eshte perleshur me policine pas shkeljes se nje tabele qarkullimi, nderkohe qe ne ndihme i ka ardhur dhe bashkeshortja, e cila mesa duket me anglishten e saj jo te mire i ka perkeqesuar gjerat. Deshira Selimaj, nje emigrante shqiptare ne SHBA, se bashku me burrin e saj, Zyber Selimaj, jane konfrontuar me policine e Henderson-it dhe per nje moment, duke mos u marre vesh per shkak te gjuhes, gruaja ka kercenuar me nje akt veteflijues njerin nga femijet e saj te mitur.

Policia eshte munduar te ēarmatose emigranten dhe te largoje femijen, por kjo e fundit ka kercenuar me thike dhe vete oficerin. Ne kete situate, punonjesi i policise ka qelluar me arme zjarri, duke lene te vdekur ne vend Deshira Selimajn, nderkohe qe ka prangosur per thyerje te rregullave te qarkullimit rrugor dhe kundershtim te policise Zyber Selimajn.

 

Ngjarja e rende ka ndodhur pasditen e se martes ne Henderson, SHBA, dhe vetem nje dite me pare eshte publikuar ne “Las Vegas Review-Journal”, ku shqetesimi me i madh tashme paraqitet gjendja e tre femijeve te mitur te ēiftit shqiptar. Per momentin, dy femijet 7, 11 dhe me i vogli 5 vjeē te viktimes Deshira Selimaj, aktualisht jane strehuar ne nje qender bamiresie ne Komtene e Clark-ut, por sipas drejtuesve, femijet jetime kane nevoje per ndihme mjekesore, si dhe per t’i shoqeruar ne shkolle, dhe per kete arsye ngjarja duhet te ishte zgjidhur pa arme. Nderkohe, per policine e Henderson-it gjithēka ka ardhur per shkak te nje mosmarreveshjeje gjuhesore.

 

Incidenti ka filluar rreth ores 14:15 te marten, kur dy emigrantet shqiptare jane ndaluar nga seksioni qe operon ne autostraden e “Hauteurs de Sunridge”. Sipas policise, “Zyber Selimaj eshte vene poshte nga ata pasi i kishte kundershtuar dhe refuzuar te firmoste nje flete gjobe, por qe e ka bere me vone”.

 

Nderkaq, nga te dhenat e saj mesohet se kur nje oficer policie ka thirrur bashkeshorten e tij, kjo e fundit ka dale nga kamioni me dy femijet e saj te vegjel, 7 dhe 11 vjeē. Sipas policise, Zyber dhe Deshira Selimaj kane dhene deklarime qe shkonin deri ne veteflijim. Derisa per nje moment, Deshira Selimaj ka rrembyer nga brenda kamionit nje thike dhe ia ka vene ne gryke njerit prej femijeve te saj te vegjel. Policia tha zyrtarisht se oficeret jane munduar qe te bindnin gruan te hiqte menjane thiken, por kjo e fundit jo vetem qe nuk e ka leshuar, por per me teper ka bere nje gjest agresiv kunder tyre me armen e ftohte. Ne kete moment, policia e Henderson-it tha se ka nderhyre per te hequr femijen nga gruaja e armatosur, dhe me pas nje oficer i tyre eshte detyruar te qelloje me arme zjarri.

Kush ishte 42 vjeēarja Deshira Selimaj ?

 Deshira Selimaj, 42 vjeē, banore e qytetit Henderson(Nevada), vdiq me 12 shkurt 2008 . Deshira ka lindur me 19 qershor, 1965,ne Durres -Shqiperi. Ajo ishte femija i pare, i nje familje patriarkale shqiptare e cila kishte 10 femije. Ajo ishte e ndergjegjeshme, e zgjur dhe shume puntore. Deshira u njohe dhe u martua me Zyber Selimaj ne vitin 1992, ne Durres,Shqiperi. Kohe, kjo qe perkon me ate te pas ndryshimeve te medha ne Shqiperi, rrezimin e komunizimit, dhe enderres se shqiptareve per ne boten e lire. Edhe per kete ēift, shqiptaresh, ashtu si dhe milionave shqiptarve, u hap nje drite e re "endera me ne fund u be realitet". Te dy bashke erdhen per nje jete me te mire, ne "Token e Premtuar - Eldoradon", pasi qe bashkeshorti i saj Zyber Selimaj, kishte vujatur ne burgjet e diktaures, ne Shqiperi, 12 vjet burg, per agjitacion e propogande. 

   Mbasi bene nje qendrim te perkoheshem, ne Dallas , vendosen perfundimisht ne qytetin Henderson, disa kilometra larg Las Vegasit ne shtetin e Nevades. Aty kane qe 8 vjete qe jetone. Mbas pese vjetve ne SHBA,se ata u bene edhe shtetas amerikane. Punonin shume te dy dhe kursenin, shume derisa mblodhen edhe nje "dore" parash per te blere shtepi, e cila ishte si nje enderr fantastike pas gjithe atyre vuajtjeve te ketij ēifti. Ne shtetin e Nevades dhe qytetin Henderson, eshte hapur fondi i donacionve the xhirollogaria per te gjithe ata qytetare qe deshirojne te ndihmojne kete familje ne keto ēaste te veshtira. Donacionet mund ti dergoni ne adresen "Selimaj Family Fund at any Nevada State Bank, Account #0008136624, or by mail to P.O. Box 90533, Henderson, NV 89009-0533."


Nexhmedin SYLA
01 prill, 2008

Ēėshtja Fort Diks: Gjykata dėnon Agron Abdullahun me 20 muaj burg

Agron Abdullahu nga Kosova, i cili nga kampi Stankovecit si shumė tė tjerė refugjatė shqiptarė nga Kosova, gjatė luftės ishte derguar nė Fort Diks tė New Jersit  nė SHBA, pėr ta ndihmuar, ..jo shumė vite pas nėn hijen e zezė tė petkut relegjioz musliman (qė gjithmonė kombi ynė ia ka parė sherrin) turpshėm bashkpunon me vellezėrit Duka,shqiptarë-dibranë dhe me Tatar-in turk (23) i martuar me ruse dhe me Shnewer-in palestinez i lindur në Jordani, pėr aksion terrorist mu ne vendin ku u priten dhe u ndihmuan mijėra e mijėra shqiptarė tė Kosovės me familjet e tyre tė ikur nga lufta. Ē'paturpėsi e tyre ..perveē denimeve te merituara me ligj paēin e dhe denimin e perjetshem nga mbarė kombi ynė i pervuajtur...Ata nuk janė shqiptarė...(TPUUU)

 NY Times i djeshëm shkruan se;
Nė Shtetet e Bashkuara, njė emigrant shqiptar u dėnua me 20 muaj burg pėr shkak se nė bashkėpunim kishte furnizuar me armė njė grup qė akuzohet se komplotonte tė sulmonte ushtarėt nė bazėn Fort Diks tė Nju Xhersit. Gjyqtari Robert Kugler dha dje vendimin pėr ēėshtjen e Agron Abdullahut, ish-punonjės nė njė supermarket, i cili vitin e kaluar pranoi se kishte furnizuar me armė pesė persona, tre prej tyre emigrantė tė paligjshėm.

Gjyqtari tha se Abdullahu meritonte mė shumė se minimumin e parashikuar tė dėnimit, sepse i pandehuri e dinte se personat qė do tė pėrdornin armėt flisnin pėr dhunė kundėr amerikanėve.

Abdullahu i kėrkoi falje gjykatės dhe tha se nuk i kishte marrė seriozisht bisedat e tyre pėr tė vrarė njerėz tė tjerė.

Autoritetet janė shprehur se tė pandehurit ishin duke planifikuar tė hynin nė bazėn ushtarake dhe tė vrisnin sa mė shumė njerėz duke pėrdorur armė automatike. Njė zyrtar tha se sulmi u zbulua nė fazėn e planifikimit.

The defendants are, from left, Serdar Tatar, Mohamad Ibrahim Shnewer, Eljvir Duka, Dritan Duka, Shain Duka and Agron Abdullahu.

Ngjarje nė rrugė
www.ereniku.net

Allen Tahiraj
Policia e Nju Jorkut e arrestoi vrarėsin e 19 vjeēarit shqiptar

BEQIR SINA, Nju Jork
03 janar 2008

Nė Bruklin u vra Alen Tahiraj 19 vjeē, student i kolegjit Manhattan College, emigrant nga Kosova

BROOKLYN - NEW YORK : Polcia njujorkase, kontegjenti i saj nė Brukklin ,mė nė fund thotė se ka arrestuar vrarėsin e njė djali 19 vjeēar nga Kosova, banor i pėrherėshėm nė SHBA-ės. Njė i ri ky, student, i cili vra tė dielėn , heret nė mengjės, teksa po mundohej tė ndante njė zėnkė, rasti mes dy grupe tė rinjėsh nė njė rrugė tė Bruklinit.

     Dorazi, i cili policia beson se shtiu me pistolet duke lėnė tė vdekur 19 vjeēarin shqiptar Alen Tahiraj, i biri njė familje nga Kosova , ardhur tre vjeēar nė SHBA-ės, ėshtė e racės spanjole njė i qujtur Nikko Colon, 17 vjeēar. Njeri ky me probleme me policinė, shpėrndars dhe pėrdorues droge. Sipas raportit tė policisė nga vend-ngjarja Niko Calon, i ka shkrehur armėn Tahirajt, duke e goditur atė me njė plumb nė stomak. Ngjarja ndodhi rreth orės 3:30 tė mengjesit, sipas orės lokale dhe vendgjarja ėshtė njė kryqėzim mjaft i njohur nė kėtė lagje emigrantėsh nga vende tė ndryshme tė botės  ekspresin Ocean Parkway dhe rrugėn P. Vitktima u transportua menjėherė nė spitalin mė tė afėrt Kings County Hospital Center. Frocat tė mėdha tė policisė me mejet tė motorrizuara, dhe snajper e armatime speciale, si edhe njė helikopter i policisė e rrethuan vend ngjarjen. Rrugėt qėndruan tė bllokuara pėr disa orė.

Nikko Colon
Ngjarja:

 Njė prej policėve, i cili nuk pranon tė jap emrin nė vend ngjarje thote,  se 19 vjeēari i vrarė, besohet se ka qėnė duke hyrė me autovetor nė atė kryqėzim rruge, pėr tė shkuar nė shtėpi, teksa po kthehej nga puna e natės diku aty rrotull. Ai menodn se viktima nuk ka pasur asnjė lidhje me dy grupet e tė rinjėve, qė po grindeshin nė mes tė kryqėzimit. Viktima, ka mendur se duhet ndėrhyrė, qė tė rinjėt tė ndaheshin qetėsisht, dhe ėshtė dėgjuar tė thėrras pėr kėtė "Chill - Chill". Por, fatkeqėsisht, njėri prej tė rinjėve agresor, i cili mbante edhe njė revolver nė dorė, dhe nuk po shtinte deri nė atė moment, pasi edhe zėnka po bėhej me mjete tė forta shkopinj bejsbolli, i shpėtoi arma nga dora, nga ndėrhyrja e Tahirajt, njė djalė mjaft i fuqishėm fizikisht. Dorazi ka kujtuar se ndoshta viktima do t'ia rrėmbente armėn atij, dhe do tė vriste nė gjakėnxehje e sipėr atė ose ndonjerin prej shokėve tė tij dhe kėshtu i daluar jashtė kontrollit, Colon e ka rrėbyer me shpejtėsi armėn duke qėlluar ndaj Tahirajt. Suzana Bone njė 22 vjeēare e rritur me Tahirajn , u tha policve se "Tahiraj u vra pasi si njė djalė shumė i mirė ishte - provojė tė ndantė njė zėnkė mes disa tė rinjėve qė ai nuk i njihte fare - dhe i kushtojė me jetėn".

Viktima:

Nė rrugėn"West Fifth Street" , banon familja e shqiptarit, prindėrit e tij Rasim dhe Haseda Tahiraj me gjithė fėmijė. Ata emigruan pėr njė jetė mė tė mirė nga Kosova nė Amerikė, 16 vjetė mė parė, kur djali i tyre tashmė i vrarė Allen Tahiarja ishte 3 vjeē. Viktima ishte stundet i Kolegjit "Manhattan College" pėr ekonomi - financė, dhe punonte jashtė orarit. Ata qė e njihnin e pėrshkruajn si njė i ri shumė ambcioz pėr tė ardhmen, i disiplinuar, i zgjuar dhe shumė puntorė. I pėlqente sporti dhe ushtronte Karate. Varrimi i tij u bė dje me pjesmarrjen e qindra ve qytetarve nė varrezat qytetare nė Long Island.

 

Policia:

Policia menjėher ėshtė vėnė nė ndjekjen e vrarėsit, ka shpėrndar foton e tij rreth e rrotull rrugeve ku ndodhi ngjarja. Ata e pėrshkruan autorin e vrasjes njė djalė tė imėt i racės spanjole(Hispanic) siē u thėrrasin banorve tė Amerikės Latine, nė SHBA-ės, i gjatė rreth 6 feet dhe peshon deri  155 - 165 pounds. Me sy tė zi dhe flokėt e zesa. Policia pėr ēdo informat e cila ruhet sekrete thuhej se ishin vėnė shpėrblim 10000 dollar dhe jep numėrin e telefonit  (800) 577-TIPS.

Policia njujorkase, njoftoi dje se pasi shpėrndau foton dhe lajmėrojė qytetarėt se kush e ka parė fytyrėn e tij - arriti edhe t'a arrestojė personin qė kėrkonte, i akuzuar pėr vrasjen fatale tė shqiptaro - amerikanit 19 vjeēar Allen Tahiraj. I arrestuari i cili mbahet nė burg ėshtė Nikko Colon, 17 vjeēar i racės spanjole(latin). Arrestimi i Colon u bė nga njė agjent i policisė emri i tė cilit ėshtė sekret nė orėn 10 tė mbrėmjes, vetėm 24 orė nga ngjarja ku mbeti i vdekur studenti i kolegjit Manhattan College, Allen Tahiraj nga Kosova.
/postuar pėr ereniku.net/Wed, January 2, 2008 10:30 am/


Fundviti 2007
31
dhjetor,2007
Rreth e rreth botės
DISA NGA LAJMET ME TE ĒUDITSHME TE VITIT 2007
Njė drekė te Gorbaēovėt? 160 mijė USD
Njė ēift amerikan pagoi 160 mijė dollarė pėr tė ngrėnė njė drekė me ish-presidentin sovjetik, Mikhail Gorbaēov, nė shtėpinė e tij. Gjatė njė ankandi tė organizuar mė 2 qershor nė Londėr kishte njė ofertė: njė drekė me familjen Gorbaēov nė Moskė. Njė ēift amerikan pagoi 160000 dollarė. "Ēfarė tė bėjmė, do tė nxjerrim lakėr, harenga dhe votkė", gjellėt tradicionale ruse, deklaroi Mikhail Gorbaēov. Ankandi nė Londėr u organizua nga Fondacioni Raisa Gorbaēov, sipas emrit tė bashkėshortes sė Gorbaēovit, qė vdiq nė 1999 pas njė kanceri, pėr tė ndihmuar fėmijėt e prekur nga kanceri. Katėr milionė dollarėt e mbledhur gjatė kėtij ankandi do tė ndahen meS dy qendrave onkologjike pėr fėmijėt nė Moskė dhe Shėn Petersburg (veriperėndim) .

Gjobė kirurgut, piu cigare gjatė operimit
Njė mjek urolog italian u dėnua me 4500 euro gjobė pasi piu cigare ndėrsa ndodhej nė sallėn e operacionit nė spitalin e Pescias, nė Toskana (qendėr), njoftoi agjencia ANSA. Janarin e kaluar, mjeku ishte kapur nė befasi duke pirė duhan nė sallėn e operacionit nga disa karabinierė qė po bėnin njė kontroll sanitar. Ata i vunė njė gjobė prej 55 eurosh, pasi kishte shkelur rregulllin e ndalimit tė duhanit nė njė vend publik. Gjykata hapi mė pas njė proces kundėr mjekut, i akuzuar se kishte dėmtuar imazhin e institucioneve tė shėndetit publik, nė pėrfundim tė tė cilit ai u dėnua t‘u paguajė 4500 euro gjobė sigurimeve shoqėrore.

Cila fjalė pėrmbledh shekullin XXI 11 Shtatori
Cila frazė pėrmbledh deri tani shekullin XXI? Pėr njė nė katėr persona, pėrgjigjja ėshtė "11 Shtatori". Sondazhi u krye pėr tė pėrkujtuar publikimin e "Raportit tė gjuhės" tė Susie Dent, pėrmbledhja vjetore pėr fjalėt e reja qė futen nė gjuhėn angleze. "Fuqia e shprehjes ‘11 Shtatori‘ ėshtė se do tė pėrdoret gjithmonė si shenjė stenografie pėr tė pėrcaktuar njė moment tė vetėm nė kohė", tha Dent pėr sulmet e 11 Shtatorit kundėr SHBA-sė. "Kjo shprehje shfaq nė mėnyrė tė pėrkryer sesi historia mund tė konservohet nė njė fjalė apo shprehje tė vetme", shtoi Dent.

Britanikėt: Euro nė bazat ushtarake nė Qipro
Britania e Madhe e ka kot qė tregohet skeptike lidhur me monedhėn unike evropiane, pasi bazat e saj ushtarake sovrane nė Qipro do tė miratojnė monedhėn e pėrbashkėt mė 1 janar, me hyrjen e ishullit mesdhetar nė zonėn euro. Nė mėnyrė ironike, kėto baza ushtarake nuk bėjnė pjesė zyrtarisht nė Bashkimin Evropian, edhe pse pjesa tjetėr e Mbretėrisė sė Bashkuar ka hyrė nė organizatė nė 1973. Por bazat ushtarake nė Dhekelia dhe Episkopi-Akrotiri, qė mbulojnė njė sipėrfaqe prej 255 km2, do tė fusin pėrdorimin e euros mė 1 janar. "Jemi plotėsisht gati, njė numėr i madh personash e kanė pėrdorur mė parė nė Gjermani, pra pėrdorimi i euros nuk do tė jetė njė shok", deklaroi zėdhėnėsi i forcave britanike nė Qipro, kapiteni Nik Ulvert. Afro 10000 qipriotė banojnė nė bazat britanike dhe mund tė pėrfitojnė atje nga plazhet, restorantet dhe kafenetė. Pėrdorimi i monedhave tė ndryshme do tė kishte qenė njė telash i madh, sipas ushtarakut. Tė gjitha ēmimet e prodhimeve dhe shėrbimeve janė afishuar aktualisht nė euro dhe nė paundė qipriotė, si nė pjesėn tjetėr tė ishullit. Qiproja fitoi nė 1960 pavarėsinė, por Britania e Madhe ka ruajtur aty dy baza ushtarake sovrane.

Krishtlindje para kohe nė njė qytet amerikan
Banorėt e njė qyteti tė vogėl pranė liqenit Erie, nė verilindje tė SHBA-sė, morėn njė dhuratė para kohe pėr Krishtlindje: njė donacion anonim prej 100 milionė dollarėsh. Donatori, qė u identifikua si njė "mik anonim", ia bėrė kėtė dhuratė njė fondacioni ku bėjnė pjesė disa shoqata bamirėsie tė qytetit tė vogėl tė Eries, sipas "Pittsburgh Tribune-Review" . Dhuruesi nuk dha asnjė tė udhėzim pėr mėnyrėn sesi duhen shpenzuar paratė, ndėrkohė qė sipas shtypit lokal, ndėr pėrfituesit e kėsaj dhurate bujare do tė jenė njė bankė ushqimore pėr tė pastrehėt, njė qendėr pritjeje pėr gratė dhe njė shoqatė nė ndihmė tė verbėrve.

Njė gjerman... drejt e nė gojėn e ujkut
Njė polic gjerman, qė ndiqte prej disa muajsh njė tė kėrkuar, e pėrfundoi me sukses hetimin falė njė aksidenti rrugor: i kėrkuari u pėrplas rastėsisht me makinėn e policit nė Kėln. "E njihja kėtė fytyrė, por nuk arrija tė kujtoja se nga e njihja", shpjegoi polici, i cili kishte parė vetėm njė fotografi tė tė dyshuarit, mbi tė cilin hetonte qė nė verė, bashkė me zyrtarė tė tjerė tė policisė nė tė gjithė vendin. Keqbėrėsi 27-vjeēar, arratia e tė cilit mori fund nė njė kryqėzim nė qendėr tė qytetit tė Kėlnit, kėrkohej nė tė gjithė Gjermaninė. Ai akuzohet ndėr tė tjera sė ka pėrdorur njė pasaportė portugeze tė falsifikuar pėr tė tėrhequr para nga njė llogari qė nuk ishte nė emėr tė tij.

Ora e ish-gruas sė Bonapartit, 900 mijė euro
Njė orė e perandoreshės Josefine u shit pėr 1505000 franga zvicerane (913.810 euro) gjatė njė ankandi nė Gjenevė, njoftoi shoqėria Christie‘s. Kjo shumė ėshtė sa 7 herė vlerėsimi fillestar prej 200 000 frangash zvicerane i bėrė nga shoqėria e shitjeve nė ankand. Blerėsi nuk u bė i ditur. E realizuar nė 1800 me flori, diamant dhe smalt, objekti me ngjyrė blu tė errėt ėshtė njė nga mostrat e para tė "orave me prekje", e shpikur nga Abraham Louis Breguet rreth viteve 1790. Ky sistem mundėsonte tė lexohej ora me njė tė prekur tė thjeshtė, pėr tė shmangur nxjerrjen e orės nga xhepi pėr mirėsjellje. Sipas shtėpisė Breguet, fusha e orės u porosit nė 1799 nga Josefine pėr 3 000 franga. Nė 1804, pak pas kurorėzimit tė Napoleonit, medaljoni u zbukurua me diamante dhe mė pas u zbukurua me njė kurorė. Josefine ia ofroi mė pas orėn tė bijės, Hortense de Beauharnais dhe kapaku u gdhend me njė "H" me gurė xhevahiri. Josefine de Beauharnais (1763-1814) u martua me gjeneralin Bonapart nė 1796, por u nda nė 1809, pasi nuk lindi dot njė trashėgimtar

Kur shefi i opozitės "ngjan" si hidraulik
Shefi i opozitės konservatore britanike u ndie i vlerėsuar fillimisht kur modelja, Kate Moss i kėrkoi numrin e telefonit, pėrpara se tė kuptonte qė ajo e kishte ngatėrruar me njė hidraulik. David Cameron u shpreh pėr televizionin "ITV1", se ishte takuar me top modelen gjatė njė evenimenti bamirėsie. Pėr njė arsye qė ai nuk e shpjegon, biseda kishte vazhduar rreth dėmeve tė shkaktuara nga uji nė shtėpinė e politikanit. "Dhe vazhdova mė pas tė flas e flas kur ajo mė tha: ‘Zot, ju dukeni si dikush qė mund tė jeni tepėr i dobishėm, mund tė kem numrin tuaj tė telefonit?‘ Kur u riktheva nė tavolinė tek tė ftuarit e tjerė, u thashė: kam njė lajm tė mirė dhe njė tė keq. Lajmi i mirė ėshtė se takova Kate Moss dhe mė kėrkoi numrin e telefonit. Lajmi i keq, mendoj se ajo beson qė unė kam tė bėjė me profesionin e hidraulikut" .

Hetime pėr Babagjyshin: Ku e ka shtėpinė?
Qeveria e Kirgistanit urdhėroi nisjen e njė hetimi pėr tė vėrtetuar se babagjyshi i Vitit tė Ri banon nė kėtė republikė tė vogėl tė Azisė Qendrore, pas njė raporti bėrė publik kėtė javė nė Suedi dhe pėr tė zgjidhur nė kėtė mėnyrė njė nga enigmat e fundit nė botė. "Agjencia shtetėrore e Turizmit ka qenė gjithnjė e bindur se babagjyshi i Vitit tė Ri banonte pranė nesh dhe sė fundmi shkencėtarėt suedeze e kanė vėrtetuar kėtė fakt", deklaroi kryehetuesi i Agjencisė shtetėrore pėr Turizmin, Akbar Djigitov. "Njė punė e madhe na pret, pasi Kirgistani e ka pėrzemėr tė njihet si shtėpia e vėrtetė e babagjyshit tė Vitit tė Ri", shtoi ai, duke kėmbėngulur mbi rėndėsinė e kėtij operacioni. Kirgizėt kanė afat deri mė 20 dhjetor pėr tė dėrguar ēdo dokument, qė mund tė ketė lidhje me vendbanimin e babagjyshit tė Vitit tė Ri, njė operacion kėrkimor qė parashikohet tepėr i vėshtirė nė kėtė vend me terren tė thyer malor ku nė mjaft fshatra ėshtė e vėshtirė tė futesh nė dimėr. "Pėr njė kohė tė gjatė, mendohej se babagjyshi i Vitit tė Ri banonte nė Polin e Veriut, por tani e dimė se pėr tė pėrmbushur detyrėn dhe pėr t‘i thėnė "Gėzuar" gjithė botės, ai duhet tė nisė turneun nė Kirgistan", kujtoi nga ana e tij drejtori i Agjencisė kirgize pėr Turizmin, Turusbek Mamachov. Njė studim i shoqėrisė sė kėshilltarėve inxhinierė Sweco zbuloi javėn e kaluar se babagjyshi i Vitit tė Ri duhej tė pėrshkonte Tokėn pėr 5800 kilometra nė sekondė dhe tė bėnte 2,5 miliardė ndalesa nė mėnyrė qė tė gjithė fėmijėt e botės tė merrnin dhurata. Shkencėtarėt suedeze vėrtetuan se vetėm duke u nisur nga Kirgistani babagjyshi i Vitit tė Ri mund tė kryente tė gjitha zhvendosjen nė mėnyrė optimale dhe do tė humbiste mė pak kohė. Njė ēmim, padyshim nė dhuratė, do tė jepet pėr atė qė do tė gjejė shtėpinė e babagjyshit tė Vitit tė Ri, i njohur nė Kirgistan me pseudonimin "babagjyshi Akull"

Prifti vret veten: Rikthehem pas 2 ditėsh
Njė prift hindu, nė Indinė Qendrore, vrau veten me premtimin se do tė rikthehej nė jetė pas dy ditėve, njoftoi policia. Manoxh Bagel, i pėrshkruar si njeri tepėr i dhėnė pas fesė, u helmua nė prani tė njė turme tė vogėl njerėzish nė njė tempull nė Raigar, nė shtetin Ēatisgar. Ai u dėrgua nė spital, por vdiq menjėherė pas mbėrritjes atje. Policia regjistroi vdekjen si vetėvrasje, por nuk mundi ta marrė trupin e 25-vjeēarit, pasi ithtarėt e tij kishin kėmbėngulur nė kthimin e trupit tė viktimės nė tempull pėr tė parė se ēfarė do tė ndodhė pas dy ditėsh.

Bashkia punėson shoferė ... pa patenta
Bashkia e Palermos ka punėsuar "110 shoferė autobusėsh", por qė nuk janė tė pajisur me patentė. "Tani pėr tani me ta nuk mund tė bėhet gjė. Pėr sa kohė qė ata nuk do tė marrin patentėn ata do tė paguhen‘‘, shpjegoi bashkia, qė i punėsoi kėta persona nė prag tė zgjedhjeve bashkiake.

Kalimtarėt e dehur, mė shumė aksidente
Nė Lima, kėmbėsorėt nė gjendje tė dehur shkaktojnė dy herė mė shumė aksidente vdekjeprurėse se shoferėt e bėrė tapė, thekson njė raport i policisė. Nė kryeqytetin peruan, ku qarkullimi ėshtė i rėnduar dhe i rrezikshėm, gjysma e shoferėve tė taksive kanė patenta false. Ndėrsa kėmbėsorėt, edhe kur nuk kanė pirė, pa menduar pėr jetėn e tyre, kapėrcejnė rrugėt ku lejohet qė makinat tė udhėtojnė me shpejtėsi, edhe nė autostrada.

Kėrkon divorcin pėr ... njė program nė TV
Njė saudit kėrkoi divorcin pas kapi tė shoqen duke ndjekur nė televizion njė program qė drejtohej nga njė burrė. Burri mbėshtet doktrinėn shumė strikte tė Islamit, qė ndalon gruan tė qėndrojė vetėm me njė burrė qė nuk ėshtė anėtar i afėrt i familjes.

Arkė kursimi qė shpėrthen, po s‘e mbushe
Njė prodhues lodrash japoneze ka shpikur njė kumbara kursimi qė shpėrthen dhe i shpėrndan tė gjitha monedhat nėse pronari i saj harron ta mbushė brenda njė kohe tė caktuar. "Bomba kumbara" ėshtė e destinuar t‘i detyrojė pėrdoruesit e saj tė kursejnė, thotė krijuesi i saj, Takara Tomy.

Nuk i duronte erėn, ndahet nga i shoqi
Njė egjiptiane, qė nuk e duronte dot mė "erėn kundėrbuese" tė tė shoqit, arsimtar, 39 vjeē, arriti tė merrte divorcin pasi bindi njė gjykatė pėr kalvarin e saj tė pėrditshėm. Megjithė kėmbėnguljen e bashkėshortes, burri refuzonte me kėmbėngulje tė lahej, duke bojkotuar sapunin dhe furēėn e dhėmbėve.

Ha mish qeni nė formė proteste
Njė artist britanik hėngri nė transmetim direkt nė njė radio londineze njė qen tė rracės Korxhi, raca e preferuar e mbretėreshės Elisabeta II, pėr tė protestuar kundėr vrasjes sė dhunshme nė janar tė njė dhelpre nga njė grup gjuetarėsh, pėrfshi edhe bashkėshortin e sovranes, princin Filip. Mark McGowan, i njohur pėr kėto praktika, pasi gjatė njė performance tė mėparshme artistike kishte ngrėnė njė mjellmė, hėngri nė shoqėrinė e Yoko Onos, vejushės sė ish- Beatls-it, John Lennon, njė qen qė kishte ngordhur nė njė qendėr kafshėsh, dhe saktėsoi se kishte njė shije "me tė vėrtetė shumė, shumė tė neveritshme" . "Disave mund t‘ju duket ky gjest tronditės dhe pa shije, por unė po e bėj pėr tė ndėrgjegjėsuar njerėzit pėr paaftėsinė e Shoqėrisė Mbretėrore pėr Parandalimin e Mizorive ndaj Kafshėve (RSPCA) pėr tė paditur princin Filip dhe miqtė e tij pasi kishin qėlluar mbi njė dhelpėr nė fillim tė vitit dhe e kishin lėnė tė pėrpėlitej pėr pesė minuta, pėrpara se ta qėllonin me shkop deri sa tė ngordhte", deklaroi artisti. RSCPA, e ngarkuar me paditjen dhe ndjekjen e autorėve tė dhunės ndaj kafshėve, njoftoi se nuk kishte "asnjė provė" pėr njė keqtrajtim tė mundshėm tė dhelprės, "ndėrsa autopsia kishte zbuluar se kafsha kishte ngordhur pasi ishte qėlluar me plumb dhe nuk kishte as trauma dhe as plagė nė trup". Mbretėresha e Anglisė ka patur mė shumė se 30 qenė tė racės Korxhi qė pas ardhjes sė saj nė fron nė 1952, ndėrsa aktualisht ka katėr tė tillė.

Makinisti, pasagjerėve: ta shtyjmė trenin
Qindra pasagjerėve tė njė treni nė Indi iu kėrkua shumė mė tepėr nga sa mund tė mendohet, kur makinisti u tha tė zbrisnin dhe tė shtynin trenin. U desh mė shumė se gjysmė ore pėr tė lėvizur 4 metra trenin elektrik qė kishte ngecur nė vend, nė mėnyrė qė tė bėnte kontaktin me telat ajrorė dhe tė fillonte sėrish udhėtimin, thanė zyrtarėt. Incidenti ndodhi nė shtetin lindor tė Biharit, pasi njė pasagjer tėrhoqi zinxhirin e emergjencės dhe e ndaloi trenin nė njė zonė "neutrale", nė njė pjesė tė shkurtėr tė trasesė, ku mungonte energjia nė telat ajrorė. "Nė kaq shumė vjet shėrbim nė hekurudhė, nuk kam ndeshur kurrė nė njė incident tė tillė, kaq tė ēuditshėm", tha zėdhėnėsi i Hekurudhės Indiane, Kumar Jha. Shpejtėsia e njė treni i lejon atij zakonisht tė vazhdojė udhėtimin edhe nė zonat neutrale. Rrjeti hekurudhor indian transporton mė shumė se 15 milionė njerėz nė ditė, mė shumė se popullsia e Norvegjisė dhe Suedisė sė bashku, por siguria e tij le shpesh vend pėr kritika.

Makina e Papės, nė shitje pėr bamirėsi
Pėr herė tė dytė nė dy vjet, njė makinė qė mė parė i pėrkiste papės Benedikti XVI, ėshtė nė shitje. Nė maj 2005, kazinoja e Teksasit "Golden Palace" i pagoi 250000 dollarė njė 21-vjeēari gjerman pėr makinėn "Volkswagen Golf", prodhim i vitit 1999, ngjyrė gri dhe tani e shet atė pėr bamirėsi. Kazinoja tha se do t‘i dhurojė tė ardhurat e ankandit, qė filloi nė fundjavė, filialit britanik tė organizatės sė ndihmave "Habitat for Humanity".

Prishin muret e tualetit pėr ta nxjerrė
Njė grua, e cila peshonte 318 kilogram, u arrit tė nxirrej nga tualeti nga zjarrfikėsit, pasi kėta tė fundit hoqėn njė mur tė jashtėm si edhe njė dritare, njoftoi njė zyrtar i zjarrfikėsve. Gruaja, e identifikuar si Patty Brown, telefonoi shėrbimet e emergjencės nė Trenton, Nju Xhersi, pasi u rrėzua nė tualet dhe nuk ishte nė gjendje tė ngrihej. Shėrbimi mjekėsor nuk arriti ta lėvizte, kėshtu qė thirri nė ndihmė zjarrfikėsit, tė cilėt dėrguan 25 persona pėr t‘i ardhur nė ndihmė gruas.

Kishte shumė fėmijė, e pushojnė nga puna
Partia Komuniste e Kinės, e cila ka pushtetin nė vendin e madh aziatik, pushoi nga puna njė zyrtar lokal pasi ai kishte shumė fėmijė, ēka do tė thotė se ka shkelur rėndė politikat kombėtare pėr planifikimin familjar, njoftoi njė gazetė. Qin Huaiwen, i cili drejtonte njė zyrė ndėrtimesh nė provincėn Shanxi, kishte tre vajza me bashkėshorten e tij si edhe njė djalė dhe njė vajzė me tė dashurėn, shtoi gazeta "Beijing News". Shumica e ēifteve nė zonat urbane nė Kinė lejohen tė kenė vetėm njė fėmijė.

Kryeministri, rrogė 5 herė mė shumė se Bush
Kryeministri i Singaporit, Li Hsien Lung, do tė marrė njė pagė sa pesėfishi i asaj tė presidentit Bush, pas rritjes sė saj nė 2,05 milionė dollarė nė vit. Njė ministėr i deklaroi Parlamentit se edhe ministrat e tjerė tė qeverisė sė Singaporit, tė cilėt janė mė tė paguarit nė botė, do tė shkojnė nė 1,26 milion dollarė nė vit. Li Hsien Lung deklaroi muajin e kaluar se pagat e ministrave dhe tė zyrtarėve tė tjerė tė lartė do tė rriteshin ndjeshėm, pasi ato ishin shumė poshtė nivelit tė pagave nė sektorin privat. Njoftimi i kryeministrit shkaktoi irritim tė madh, qė solli peticione tė shumta dhe kryeartikuj kritikė gazetash kundėr kėtij vendimi.

Zhduket plaka, policia e gjen poshtė shtratit
Policia daneze nuk la vend pa e kėrkuar dy javė rresht njė tetėdhjetėvjeēare, e cila gjatė gjithė kėsaj kohe "pushonte" e vdekur poshtė shtratit tė saj. "Shkuam disa herė nė shtėpinė e saj dhe mendonim se kishim bėrė kontroll tė imtėsishėm. Krenaria jonė profesionale mori njė goditje", pranoi Niels Moeller i policisė sė Gentofte-s, nė veri tė Kopenhagės, pėr kanalin televiziv TV2Lorry. Policia nuk i kurseu mjetet e kėrkimit, duke pėrdorur helikopterė, duke u bėrė thirrje zhytėsve, duke organizuar kėrkime me qen, njofton media daneze. Gruaja 82-vjēare, e cila ishte zhdukur mė 22 mars, kishte vrarė veten.

Prodi, mė i varfri ndėr politikanėt italianė
Kryeministri italian, Romano Prodi ėshtė njė nga mė tė varfėrit e politikės italiane, madje edhe zėdhėnėsi i tij fitoi mė shumė se ai nė vitin 2005. Prodi, i cili shpenzoi kohėn mė tė madhe tė 2005-s nė fushatė, pati vetėm 89 514 euro tė ardhura. Mesatarisht, ko shumė ėshtė mė e vogėl se taksat qė Berluskoni paguan nė njė javė. Ndėrkohė, Berluskoni fitoi 313 herė mė shumė se Prodi, thėnė ndryshe 27 905 205 euro.

Popullsia kineze ka vetėm 100 mbiemra bazė
Pothuajse 85 pėr qind e popullsisė kineze kanė vetėm 100 mbiemra, ku Wang, qė fjalė pėr fjalė do tė thotė "mbret", ėshtė mbiemri mė i pėrhapur, njoftoi agjencia e lajmeve Hsinhua. Ka 93 milion persona nė Kinė me mbiemrin Wang, tė ndjekur nga 92 milionė tė tjerė me mbiemrin Li dhe 88 milionė tė quajtur Zhang, njoftoi Hsinhua, duke cituar njė raport tė ri tė nxjerrė nga Ministria e Sigurisė Publike. Shtatė mbiemra tė tjerė tė zakonshėm, pėrfshirė Chen, Zhou dhe Lin, kanė tė paktėn 20 milionė pjesėtarė pėr secilin, shtoi agjencia. Mbiemrat e familjeve kineze e kanė origjinėn mijėra vite mė parė dhe njerėzit kanė zakonisht njė lidhje tė ngushtė me ata qė kanė tė njėjtin mbiemėr. Por ekzistojnė disa mbiemra qė pėrdoren nga pak njerėz, tė tilla si Guo, qė do tė thotė "kryqėzim", dhe Mu, qė do tė thotė "nėnė".

Urinonte nė lavaman, dentisti shpallet fajtor
Njė dentist britanik u shpall fajtor pasi dyshohej se urinonte nė lavamanin ku kryente operacionet dhe pėrdorte mjetet dentare pėr tė pastruar thonjtė, apo veshėt e tij. Njė gjykatė mjekėsore deklaroi se ishte e kėnaqur qė faktet provuan se dentisti 51-vjeēar Alan Hutchinson, i cili "zakonisht" nuk pėrdorte doreza dhe nuk lante duart pas dhe gjatė punės, kishte rrezikuar "shėndetin e tij, tė personelit tė klinikės dhe tė pacientėve" pėr mė shumė se 28 vjet me radhė. Njė infermiere, e cila punonte pėr Hutchinson prej 16 vjetėsh, tha se mė shumė se njė herė kishte parė dentistin tė urinonte nė lavaman. Njė seancė tjetėr gjyqėsore do tė vendosė nėse "veset e papastra" tė dentistit kishin ndikuar negativisht nė aftėsitė e tij pėr tė trajtuar pacientėt dhe nėse kjo provohet, atėherė ai nuk do tė lejohet tė ushtrojė profesionin e mjekut stomatolog.

Njė mysliman: Poligamia nuk ėshtė shaka
Njė saudit humbi njė copė tė hundės pasi ra pre e njė sulmi fizik nga dy bashkėshortet e tij, tė cilat i kėrcėnoi me shaka se do tė martohej me njė grua tė tretė. Judaie Ibn Salem kishte menduar se "shakaja e tij pa kripė" do tė ndikonte pėr tė zgjidhur njė mosmarrėveshje lidhur me ndarjen e shtėpisė midis dy bashkėshorteve. "U betova se do tė martohesha sėrish... pasi ato po tregoheshin tė pasjellshme, por u gjenda pėrballė njė sulmi mė tė furishėm", u shpreh Ibn Salem pėr gazetėn "Shams", pasi i bėri shtatė qepje hundės nė spital. "Nuk ma mori mendja se ato do tė reagonin ashtu. Por, tani e vetmja mėnyrė pėr tė rifituar dinjitetin tim ėshtė qė tė martohem me tė vėrtetė me njė grua tė tretė. Tashmė nuk humb asgjė nėse veproj nė kėtė mėnyrė", tha ai. Ligji islamik lejon burrat tė martohen deri me katėr gra dhe poligamia nuk ėshtė diēka e pazakontė nė mbretėrinė konservatore tė Arabisė Saudite, vendlindja e Islamit.

Njė algjeriane lind ... 7 fėmijė
Njė algjeriane ka lindur shtatė bebe nė njė spital publik nė Algjer, deklaroi njė zėdhėnės i ministrisė sė Shėndetėsisė. Nėna lindi njė djalė dhe gjashtė vajza nė spitalin publik Kouba, deklaroi Slim Belkassem pėr agjencinė Reuters. "Nėna ėshtė nė gjendje tė mirė shėndetėsore. Kjo tregon aftėsinė e mjekėve algjerianė dhe jemi tė kėnaqur me kėtė ngjarje", deklaroi ai.

Nuk sjell pajė tė bollshme, burgoset nusja
Policia nė Indi liroi njė 40-vjeēare, e cila prej 15 vjetėsh mbahej e burgosur nga familja e bashkėshortit nė njė dhomė tė errėt, sepse ajo nuk kishte sjellė pajė apo tė holla tė mjaftueshme kur ishte martuar. Policia deklaroi se gruaja e quajtur Madhavi Das ishte e zhveshur dhe e mbyllur nė njė dhomė, kur policia ushtroi njė kontroll nė shtėpi, pas sinjalizimeve tė komshinjve. "Ajo u dėrgua nė njė spital psikiatrik pasi vitet e gjata tė vetmisė dhe izolimit kishin ndikuar nė shėndetin e saj mendor", deklaroi Siddhi Nath Gupta, njė oficer i lartė i policisė. Tre anėtarė tė familjes, pėrfshi edhe bashkėshortin e saj, u arrestuan. Forma mė e zakonshme e dhunės nė familje nė Indi ka tė bėjė me pajėn, ku gratė rrihen dhe keqtrajtohen nė mėnyrat mė tė ndryshme, madje vriten nga tė afėrmit e tyre, pėr shkak se njė pjesė e tyre nuk janė nė gjendje tė sjellin dhurata apo tė holla tė mjaftueshme pėr bashkėshortėt, apo familjet e tyre me rastin e martesės.

Rrahu njė prej 107 grave tė tij, dėnohet
Njė indonezian 74 vjeē i njohur pėr martesėn e tij me 107 gra, u dėnua me burg pasi qėlloi njėrėn prej tyre, pėr tė cilėn dyshonte se nuk i qėndronte besnike, bėri tė ditur shtypi nė Xhakarta. Viktima deklaroi se ishte goditur nga bashkėshorti poligam, Abdurahman, qė kishte reaguar nė prani edhe tė tre grave tė tjera, saktėsoi e pėrditshmja "Koran Tempo". Ngjarja ndodhi nė ishullin Java, me shumicė myslimane. Poligamia ėshtė njė praktikė e pėrhapur nė Indonezi, vendi mė i madh mysliman nė botė, edhe pse statistikat mungojnė.

Pjesė tė "Titanikut" shndėrrohen nė orė luksoze
Ēelik dhe karbon nga anija e famshme "Titanik" do tė tranformohen nė njė linjė tė re orash dore luksoze, qė "do tė pretendojnė" tė shfaqin esencėn e transoqeanikut legjendar, qė u fundos mė 1912. Prodhuesi i njohur zviceran i orėve "Romain Jerome SA" ka nxjerrė nė shitje koleksionin e orėve "Titanic-DNA" . "Kjo orė ėshtė shumė luksoze dhe e paarritshme" , thotė Yvan Arpa, shef ekzekutiv i kompanisė "Romain Jerome SA". Kjo kompani do tė prodhojė 2012 ora tė tilla, qė pėrket me 100-vjetorin e mbytjes sė anijes, nė vitin 2012. Njė orė e tillė kushton mes 7800 dhe 173000 dollarė.

Feston lakuriq ditėlindjen e ... Hitlerit
Njė kanadez u arrestua pasi shėtiti lakuriq me njė kryq tė thyer tė vendosur nė trupin e tij pėr tė festuar ditėlindjen e Adolf Hitlerit, njoftoi policia kanadeze. Policia u thirr nė skenėn e ngjarjes nga qytetarėt, ndėrkohė qė njeriu lakuriq u thoshte atyre se po festonte ditėlindjen e Hitlerit. Ai u arrestua dhe iu nėnshtrua njė kontrolli psikiatrik.

40-vjeēarja, not nudo nė Fontanėn e Trevit
Njė nėpunėse 40-vjeēare notoi nudo pėrballė njė turme turistėsh nė fontanėn Trevi, njė nga kryeveprat e Rilindjes italiane. "Uji ėshtė i tė gjithėve. Kisha vapė", tha Roberta, e cila nuk e tregoi mbiemrin, ndėrkohė qė fotografia e saj ishte nė gazetat kryesore italiane tė ditės. Tė notuarit nė shatėrvan ėshtė i ndaluar dhe milanezja Roberta do tė gjobitet rėndė pėr vepra tė turpshme nė publik.

7,1 milionė USD pėr njė gjerdan me perla
Njė gjerdan me perla natyrale, qė mė parė i pėrkiste njė maharaxhahu, u shit nė shtėpinė e njohur tė ankandeve "Christie‘s" 7,1 milion dollarė, mė shumė se dyfishi i rekordit botėror pėr ēdo bizhuteri me perla natyrale, njoftuan burime tė ndryshme. Shtėpia e ankandeve deklaroi se blerėsi i gjerdanit me perla "Baroda", qė dikur i pėrkiste maharaxhahut Kande Rao i Barodės, ishte njė koleksionues privat aziatik, qė blerjen e kreu me telefon. Shitja nė ankand e kėtij gjerdani u bė pėr vetėm tre minuta.

Nėse do paguhej, 138 mijė USD njė kryefamiljareje
Nėse do tė paguhej, njė kryefamiljare duhej tė merrte njė pagė prej 138 095 dollarėsh nė vit pėr tė gjitha orėt qė kalon duke kryer funksione tė tilla qė nga kuzhiniere deri te psikologe, mėsohet nga njė studim amerikan i publikuar sė fundi. Paga mesatare vjetore, gjithashtu e hamendėsuar e njė nėne nė familje, ėshtė rritur nė vitin 2007 me 4 000 dollarė, ose 3 pėr qind nė krahasim me vitin 2006, tregon studimi i institutit studimor amerikan Salary.com, qė bazohet nė intervistat e 40000 nėnave. Nėnat nė familje, numri i fėmijėve nuk ėshtė pėrcaktuar, punojnė 92 orė nė javė, prej tė cilave 40 orėt e pėrcaktuara nga kodi i punės dhe 52 orė shtesė, qė teorikisht paguhen mė shtrenjtė. "Nėnat bėjnė detyra tė shumėllojshme dhe rrallėherė bėjnė pushim, duke punuar mesatarisht 52 orė shtesė ēdo javė", deklaroi Bill Coleman, zėvendėspresident i Salary.com. Jo mė pak se dhjetė profesione pėrputhen me punėn shumė tė ndryshme tė njė nėne nė familje dhe janė vlerėsuar nė studim: punėtore shtėpie, ndihmėse tė nėnave, kuzhiniere, teknike makinash larėse, portiere, operatore kompjuterash, administratore nė njė ndėrtesė, shofere, presidente drejtore e pėrgjithshme dhe psikologe. Pėr shembull, nė Shtetet e Bashkuara, njė zyrtare marketingu fiton mesatarisht 89 200 dollarė nė vit dhe njė pėrfaqėsuese tregtare 62 500 dollarė, bėn tė ditur Salary.com.

Tavolina mė e gjatė nė botė 1,2 kilometra
Tavolina mė e gjatė e restorantit nė botė, me rreth 1,2 kilometra, u vendos nė njė arterie tregtare tė Vjenės, njoftuan organizatorėt. Nė 600 tavolina me mbulesa tė vendosura njėra pas tjetrės, 30 specialistė tė kulturės sė tavolinės kishin vendosur 1 800 mbulesa me dekoracione, me njė peshė tė pėrgjithshme prej pesė tonėsh. Me njė gjatėsi prej 1 175 metrash, organizatorėt parashikojnė kėshtu tė thyejnė rekordin e librit Gines, i pėrcaktuar tashmė nė Austri, nė Scharding nė vitin 2006. "Eshtė fjala tė reklamohet sektori i arteve tė tavolinės austriake", njoftoi zėdhėnėsja Anita Koniger.

Merr kokėn e nėnės sė vrarė nė kafe-internet
Njė 17-vjeēar, i dyshuar pėr vrasjen dhe prerjen e kokės sė nėnės sė tij, shkoi mė pas nė njė internet-kafe, me kokėn nė njė ēantė shkolle, dhe pa njė DVD muzikore, pėrpara se tė dorėzohej nė polici. Adoleshenti, i arrestuar me dyshimin pėr vrasje, kaloi dy orė nė internet-kafe dhe mė pas mori njė taksi pėr tė shkuar nė njė rajon policie. Oficerėt e policisė gjetėn edhe njė trup pa kokė nė shtėpinė e tij. Adoleshenti deklaroi nė polici se e kishte vrarė nėnėn e tij ndėrkohė qė ajo flinte.

Tė shprehėsh dashurinė pėrmes njė ... bombe
Njė australiane ishte e dashuruar aq ēmendurisht saqė planifikon njė atentat me bombė pėr t‘i vėrtetuar ndjenjat personit me tė cilin donte tė martohej, mėsohet nga burime policore. Jill Courtney, 27 vjeē, ishte e fiksuar pas Hussan Kalache, 28 vjeē. Emri i tij ėshtė bėrė tatuazh nė pjesė tė ndryshme tė trupit tė saj. Kur ai i thotė se do tė martohej me tė nėse ai kryente njė mision, e dashuruara nuk nguron. Ajo informohet pranė disa ekspertėve nė prodhimin e bombave, blen materialet e duhura dhe vendos bombėn pranė njė makine nė mes tė Sidnejt, saktėsohet nė njė raport tė policisė para gjykatės. Nė apartamentin e tė dashuruarės u zbulua njė detonator, produkte qė shėrbenin pėr prodhimin e lėndės shpėrthyese, njė paruke si dhe njė listė tė detajuar pėr misionin: "Tė shkosh nė vendngjarje, tė instalosh bombėn, tė largohesh me makinėn e marrė me qera, tė ndėrrosh veshje, paruke, tė kthehesh nė shtėpi.

Gjendet i vdekur nė shtrat pas 7 vitesh
Trupi i dekompozuar i njė gjermani u gjet nė shtatin e tij pas afro shtatė vjetėsh, njoftoi policia nė qytetin perėndimor Essen. Policia bėri tė ditur nėpėrmjet njė deklarate se burri ishte 59-vjeēar dhe i papunėsuar nė kohėn e vdekjes. Ai mund tė ketė vdekur nga shkaqe natyrore mė 30 nėntor tė vitit 2000, data kur ai mori njė letėr nga zyra e ndihmės sociale e gjetur nė apartamentin e tij, deklaroi policia. Pranė shtratit tė tė vdekurit policia gjeti cigare dhe monedha tė markės gjermane, qė doli jashtė qarkullimit pas futjes sė euros nė vitin 2002. Apartamenti i burrit ishte nė njė ndėrtesė me zyra dhe apartamente, pjesa mė e madhe e tė cilave janė bosh. "Askush nuk ia ndjeu mungesėn. Nuk ėshtė paraqitur asnjėherė ndonjė lajmėrim pėr njė person tė humbur", deklaroi policia.

I pėrpiktė nė punė, 14 mijė USD njė kopshtari
Sundimtari i Dubait i dha njė kopshtari pakistanez 63-vjeēar njė shpėrblim prej 50 000 dirhmas (13 600 dollarė), pasi kishte qenė gjithmonė i pėrpiktė nė orar gjatė 28 vjetėve punė nė Emiratet e Bashkuara Arabe. Shpėrblimi qė mori Mohammad Nazier ishte i barabartė me 49 rroga mujore qė ai merr nė punėn e tij nė bashkinė e shtetit nė kėtė vend tė Gjirit Persik, njoftoi gazeta "Emirates Today". "Mė ėshtė dashur tė marr borxh pėr tė paguar pėr martesat dhe arsimimin e fėmijėve tė mi. Tani do tė shlyej borxhet dhe do tė ruaj pak para pėr tė ardhmen", deklaroi Nazier, i cili kishte marrė vetėm njė herė njė raport mjekėsor pėr t‘iu nėnshtruar njė ndėrhyrjeje kirurgjikale. "Ky shpėrblim ėshtė shumė domethėnės pėr mua. E mora falė mirėsisė sė Zotit", deklaroi Nazier, njė ish-ushtar./marrė nga gazeta SHQIP/përgatiti:A.VUNIQI/