AKTUALITETE 2012
www.ereniku.net

Vistėr lajmesh-marrė nga agjencitė e ndryshme informative shqiptare dhe botėrore.


- Lajmet
E premte, 27 korrik, 2012

Redaksia njoftim: Muaj gusht eshte muaj me i shfrytezuar per pushime vjetore, andaj dhe redaksia erenikut ka vendosur qe gushti, te jet edhe muaj i shfrytezimit, jo vetem i pushimt po dhe i riparimeve te nevojshme teknike. Duke shpresuar ne mirekuptim, urojme te keni pushim te kendshem.

...trup e trup:
- Presidentja Jahjaga nė Londėr
- THAĒI: AKSIONI I 25 KORRIKUT, VENDIMTAR PĖR KOSOVĖN
- Pika kufitare nė Jarinjė mbetet e bllokuar
- Nesėr nė Mitrovicė, mitingu i atletikes “Tė vrapojmė shtigjeve tė Enver Zymerit”
- Samarxhiq: Serbia nuk mund tė hyjė nė BE, nėse nuk njeh Kosovėn
- Daēiq: Marrėveshjet me Prishtinėn duhet tė zbatohen
- Lavrov: Rezoluta 1244 mbetet e vetmja kornizė juridike
- Kosova dėrgon atashe tė sigurisė nė Berlin
- Panariti: Shqiptarėt edhe nė luftėra kanė treguar se janė popull paqedashės
- Javėn e ardhshme zgjedhet rektori i UP-sė
- Sot pėrfundon afati pėr aplikimin e studentėve tė rinj
- Ambasada nė Paris, akademi pėrkujtimore pėr Podrimjen
- Seminari mbarėkombėtar pėr mėsimin plotėsues nė diasporė sivjet mbahet nė Korēė
- Ndėrtimet ilegale nė Pejė legalizohen pėrmes "harmonizimit"
- BQK heton aktivitetin e institucioneve financiare tė palicencuara
- Shfajėsohen tre persona pėr njė rast tė vrasjes nė Baicė tė Istogut
- Vetėdorėzohet nė polici i dyshuari pėr vrasje, lirohen tre tė arrestuarit
- Policia e Ferizajt konfiskoi armė tė pėrdorura nė festa familjare
- Komuna e Rahovecit investon rreth dy milionė euro pėr rregullim tė infrastrukturės rrugore
- Shpėton Kriporja e Ulqinit nga pretenduesit e kolonizimit
- Edhe njė shqiptar ambasador i Malit tė Zi

...informacione hapur:
THAĒI: AKSIONI I 25 KORRIKUT, VENDIMTAR PĖR KOSOVĖN
E premte, 27 korrik, 2012
Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi tha se aksioni i vitit tė kaluar pėr shtrirjen e dorės sė shtetit nė veri ishte vendimtar pėr Kosovėn dhe se e vetėdijėsoi botėn se vendi mund tė funksionoj pa ju cėnuar integriteti territorial.
SAMARXHIQ: SERBIA NUK MUND TĖ HYJĖ NĖ BE, NĖSE NUK NJEH KOSOVĖN
E premte, 27 korrik, 2012
Shefi i grupit parlamentar tė Partisė Demokratike tė Serbisė, Slobodan Samarxhiq: ka thėnė se Serbia nuk mund tė hyjė nė BE, nėse nuk njeh Kosovėn.
”Ju nuk mund tė hyni nė BE, nuk mund t’i filloni as bisedimet e pranimit nė BE, nėse nuk e pranoni Kosovėn. Duhet tė pėrcaktoheni pėr njėrėn. Nuk mund tė zhvilloni marrėdhėnie tė mira fqinjėsore krahas, siē keni thėnė, respektimit tė sovranitetit, sepse shumica e kėtyre vendeve e njohin Kosovėn”, tha ai nė njė debat parlamentar.

Vetėdorėzohet nė polici i dyshuari pėr vrasje, lirohen tre tė arrestuarit
E premte, 27 korrik, 2012
Zyrtarė tė policisė nė Mitrovicė njoftuan tė premten se nė lokalet policore nė Vushtrri ėshtė vetėdorėzuar i arratisuri M. Kuqi (1982), si i dyshuar pėr veprėn penale vrasje, qė ka ndodhur dy ditė mė parė nė kėtė komunė.

Shfajėsohen tre persona pėr njė rast tė vrasjes nė Baicė tė Istogut
E premte, 27 korrik, 2012
Njė trup gjykues i pėrbėrė nga njė gjykatės i EULEX-it dhe dy vendas nė Gjykatėn e Qarkut nė Pejė i ka shfajėsuar tre persona tė akuzuar se kanė bashkėpunuar pėr ta kryer njė vrasje.

Edhe njė shqiptar ambasador i Malit tė Zi
E premte, 27 korrik, 2012
Mirsad Biboviqi, sekretar i pėrgjithshėm i Ministrisė sė Jashtme dhe tė Integrimeve Evropiane tė Malit tė Zi, ėshtė zgjedhur ambasador i Malit tė Zi nė Budapest tė Hungarisė, ka bėrė tė ditur Zyra pėr informim, vendimin e Qeverisė malazeze.

...veēuam nga dita e djeshme:
KOSOVA I DHA LAMTUMIRĖN POETIT ALI PODRIMJA
E premte, 27 korrik, 2012
Kosova i dha lamtumirėn poetit tė mirėnjohur dhe akademiku Ali Podrimja. Ai u varros nė Prishtinė, derisa mijėra veta bėn homazhe dhe nderuan veprėn e tij.
Nė emėr tė Akademisė sė Shkencave gjatė ceremonisė sė varrimit foli Ali Aliu, i cili tha se populli qė lind poetė tė mėdhenj si Ali Podrimja, ėshtė popull me fat.
Ndėrsa Bastri Ēapriqi, drejtor i Pen Qendrės, tha se lajmi pėr vdekje e poetit tė madh Ali Podrimja, ka dridhur shqiptarėt kudo qė janė, pasi qė pėr njė gjysmė shekulli lexuesit e poetit Podrimja u mėsuan tė shohin fatin nė vargjet e tij, tė shėrojnė dhimbjen me fjalėt e tij dhe ta fisnikėrojnė shpirtin me humanizimin e poezive tė poetit Podrimja.
Ndėrsa, nipi i Ali Podrimjes, Genti Salihu, tha se e adhuronte gjyshin e tij fshehurazi. Ai foli pėr gjyshin Ali Podrimja, pėr tregimet dhe energjinė e tij tė hatashme, e cila e pėrcolli gjatė tėrė jetės.
Ali Podrimja ndėrroi jetė nė Francė, ku po merrte pjesė nė njė festival tė poezisė. Autoritetet franceze kanė njoftuar se poeti Podrimja pati njė vdekje tė natyrshme.
Ali Podrimja lindi me 1942 nė Gjakovė ku edhe kaloi rininė. Studjoi gjuhė dhe letėrsi shqiptare nė Universitetin e Prishtinės. Periudha vendimtare pėr formimin shpķrtėror dhe intelektual tė poetit janė vitet pesėdhjetė. Mė 1957 botoi poezinė e parė nė revistėn ”Jeta e Re”.
Rrethanat e vėshtira politike gjatė viteve “60 dhe ato familjare mė pas, kanė lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė poezitė e tij. Vdekja e tė birit, Lumit, rezultoi me veprėn mė tė bukur tė tij gjer mė sot, Lum Lumi.


- Lajmet
E enjte, 26 korrik, 2012

...trup e trup:
- Prishtinė: 14-vjeēari i droguar
- THAĒI: KOSOVA ĖSHTĖ UNIKE DHE ME INTEGRITET TERRITORIAL TĖ PAPREKSHĖM
- PETROVIQ: QEVERIA E PĖRKUSHTUAR NĖ INTEGRIMIN E VERIUT
- Thaēi: Ndryshimi i kufijve, ēėshtje e mbyllur
- Jahjaga e Thaēi nė ceremoninė e hapjes sė Lojėrave Olimpike
- A do ta pranojnė realitetin nė Olimpiadė liderėt serbė?
- Kuēi paralajmėron serbet: Hiqni barrikadat pėr tė mirėn e juve
- Kosova i dha lamtumirėn poetit tė madh Ali Podrimja
- I dyshuari pėr krime ndaj shqiptarėve, ekstradohet nė Podgoricė
- Francė, rrėzohet helikopteri i blerė nga qeveria shqiptare
- Tiranė: 21 Janari, shpallet i pafajshėm specialisti i IT-sė Kasaj

...informacione te hapura:
14-vjeēari i droguar
E enjte, 26 korrik, 2012, ora: 12:53
Dita ditės po shtohet numri i personave qė po pėrdorin substanca narkotike. Mirėpo mė shqetėsuesja ėshtė se nė mesin e konsumuesve tė drogės ka shumė tė rinj. Nė shumė shkolla fillore tashmė gjenden konsumuesit e drogės, e kjo dukuri duket mė alarmante nė Prishtinė. Safet Blakaj, drejtues i Qendrės rehabilituese nga droga “Labirinthi”, ka pohuar se mosha mė e ulėt e tė rinjve qė kanė konsumuar substanca narkotike ėshtė 14-vjeē.
Ai thotė se deri tani nė qendrėn “Labirinthi” janė tė regjistruar rreth njė mijė persona qė kanė konsumuar drogė e qė janė trajtuar nga stafi pėrkatės i kėsaj qendre.
Ndėrsa nė anėn tjetėr, ēuditėrisht, Policia e Kosovės nuk mban statistika sa i pėrket moshės sė konsumuesve tė drogės. Sabrie Kamberi, zyrtare pėr informim nė polici, sa i pėrket moshės sė pėrdoruesve tė drogės kė thėnė se, mosha ėshtė nga me tė ndryshmet! /ereniku/Indeksonline/infokosova/

THAĒI: KOSOVA ĖSHTĖ UNIKE DHE ME INTEGRITET TERRITORIAL TĖ PAPREKSHĖM
E enjte, 26 korrik, 2012
“Ndarja e Kosovės ėshtė njė ėndėrr e parealizueshme e Beogradit, e shuar vitin e kaluar mė 25 korrik, kur institucionet e Kosovės kanė marrė kontrollet e pikave kufitare”, ka deklaruar kryeministri Hashim Thaēi nė njė intervistė pėr Dojce Velen.

PETROVIQ: QEVERIA E PĖRKUSHTUAR NĖ INTEGRIMIN E VERIUT
E enjte, 26 korrik, 2012
Zėvendėskryeministri Sllobodan Petroviq e cilėsoi folklor politik pėr interesa politike, peticionin e organizatave jo qeveritare serbe kundėr marrėveshjeve tė dialogut Prishtinė – Beograd.
“Qeveria e Kosovės ėshtė e pėrkushtuar pėr integrimin e asaj pjese dhe nuk dua tė komentojė nismat e organizatave jo qeveritare” tha Petroviq. Tri organizata serbe theksojnė se kanė mbledhur 27 mijė nėnshkrime tė cilat do t’ua dorėzojnė autoriteteve nė Beograd.

Thaēi: Ndryshimi i kufijve, ēėshtje e mbyllur
E enjte, 26 korrik, 2012 12:49
Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi ndodhet pėr njė vizitė pune nė Bruksel me ftesė tė shefes sė Bashkimit Evropian pėr Politikėn e Jashtme, Catherine Ashton. Nė qendėr tė diskutimeve do tė jetė ecuria e deritanishme e dialogut Prishtinė – Beograd.
"Ne kemi filluar tash dy vite dialogun pėr ēėshtjet teknike. Kemi arritur disa marrėveshje dhe domosdoshmėrisht duhet tė fillojė implementimi paraprakisht i tė gjitha kėtyre marrėveshjeve, para se tė nisė dialogu pėr ēėshtje tė tjera teknike.
Pa fillimin e implementimit tė kėtyre marrėveshjeve asnjė lloj dialogu nuk mund tė ketė sukses. Natyrisht, unė po punoj qė tė kemi fqinjėsi tė mirė, bashkėpunim tė mirė, marrėdhėnie tė mira nė rajon, perspektivė evropiane edhe pėr shtetin e Kosovės, edhe pėr Serbinė", ka theksuar Thaēi. Sipas tij, pėrmbyllja e kapitullit tė sė kaluarės, shikim nga e ardhmja. "Unė kam propozuar dhe komisionin pėr tė vėrtetėn dhe pajtimin qė tė shikojmė nga e ardhmja, tė punojmė pėr tė ardhmen, tė punojmė pėr integrimin, mos ngelemi peng tė sė kaluarės, por tė punojmė pėr progresin e sė ardhmes.
Thatė qė pėr ju nuk ėshtė problem qė tė takoheni me liderėt politikė nga Serbia", ka shtuar Thaēi. Ai shtoi se mesazhet e tij janė mesazhet e sė vėrtetės pėr ta, ndėrsa mesazhet e Beogradit janė mesazhe thjesht tė gėnjeshtėrta. "Ata nuk duhet tė mbeten tė mashtruar dhe tė jenė viktimė e politikės, por tė njohin realitetin dhe tė kenė zhvillimin ekonomik, tė kenė rritje tė mirėqenies sociale, jetė mė tė mirė.
Jeta serbe nė Kosovė ka ndryshuar nė pjesėn mė tė madhe tė Kosovės ku kanė formuar komuna tė reja, kemi njė bashkėpunim tė shkėlqyeshėm nė nivel qendror dhe lokal dhe po ndodhin zhvillime socio-ekonomike, po krijohen vende tė reja tė punės. Unė siguroj qytetarėt e mi nė veri se do ta respektoj dhe interesimin legjitim tė Beogradit pėr ta, qė do tė thotė qė unė nuk jam pėr ndryshime kufijsh, por pėr hapje kufijsh", ka potencuar kryeministri i Kosovės.

Jahjaga e Thaēi nė ceremoninė e hapjes sė Lojėrave Olimpike
E enjte, 26 korrik, 2012, ora: 12:48
Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga dhe kryeministri, Hashim Thaēi, kanė konfirmuar se do tė marrin pjesė nė ceremoninė e hapjes zyrtare tė Lojėrave Olimpike Verore “Londra 2012”.
Nėpėrmjet njė komunikate pėr shtyp, kabineti i zonjės Jahjaga ka njoftuar se presidentja ėshtė nisur sot pėr nė Londėr, me ftesė tė sekretarit tė jashtėm britanik, Uilliam Hejg.
Kabineti i kryeministrit ndėrkaq ka njoftuar gjithashtu pėrmes njė komunikate se me fetsėn e Lartmadhėrisė sė Saj, Mbretėreshės sė Britanisė sė Madhe, zoti Thaēi do tė marrė pjesė nė darkėn solemne pėr nder tė fillimit tė Lojėrave Olimpike, qė mbahet nė London Guildhal.

A do ta pranojnė realitetin nė Olimpiadė liderėt serbė?
E enjte, 26 korrik, 2012, ora:11:47
Deri mė tani liderėt e shtetit serbė, i janė shmangur takimeve tė pėrbashkėta me ata kosovarė. Madje, shpesh edhe kanė bojkotuar samite dhe nisma tjera tė ngjashme vetėm pse ishin tė ftuar edhe liderėt e Kosovės.
Burime ndėrkombėtare tė Indeksonline bėjnė tė ditur se nuk do tė jetė as Brukseli e as New Yorku, por si duket Lojėrat Olimpike nė Londėr, do t’i bėjnė bashkė liderėt e Kosovės dhe ata tė Serbisė.
Presidenti i Serbisė, Tomislav Nikoliq pritet qė nesėr tė jetė nė Londėr.
E po ashtu nė Londėr pritet tė jenė tė pranishėm edhe Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga dhe Kryeministri Hashim Thaēi.
Burimi i Indeksonline ka bėrė tė ditur se presidenti i Serbisė Tomislav Nikoliq mė shumė ka dėshirė qė tė takohet me presidenten Jahjaga dhe jo me kryeministrin Thaēi.
Presidenti Nikoliq, ka kėrkuar njė alibi tė fort nga ndėrkombėtarėt qė tė ketė si arsyetim para popullit serbė nėse ndodh ky takim.
Por mbetet tė shihet se a do tė ndodh ky takim mes liderėve tė dy shteteve dhe se a do tė pranoi Nikoliq qė tė takohet me pėrfaqėsuesit e shtetit tė Kosovės, tė cilėt kanė marrė ftesė nga Sekretari i Britanisė sė Madhe, William Hague, si pjesė e delegacioneve shtetėrore qė marrin pjesė nė ceremoninė e hapjes sė lojėrave /ereniku/Indeksonline/infokosova/

Kuēi paralajmėron serbet: Hiqni barrikadat pėr tė mirėn e juve
E enjte, 26 korrik, 2012, ora: 00:06
Sot mbushet njė vit qė nga aksioni i policisė pėr tė marrė nėn kontroll pikat kufitare 1 dhe 31 nė veri tė Kosovės. Qė nga atėherė e deri mė sot, nė shumė vende tė veriut tė Kosovės vazhdojnė tė mbesin barrikadat e vendosur nga vetė serbėt e asaj pjese, madje mbi to ka mbirė edhe barė.
Po pėr kėtė ka folur zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi, i cili ka thėnė se barrikadat duhet tė hiqen, por pa lėnduar qytetarėt e asaj pjese.
Kuēi ka theksuar se barrikadat janė duke i bėrė dėm vetėm qytetarėve serb nė atė pjesė.
“Barrikadat janė tė vendosur brenda territorit tė Kosovės, dhe ato janė duke i mbajtur peng vetėm qytetarėt serbė tė veriut tė Mitrovicės. Ėshtė njė mundėsi e mirė qė vetė qytetarėt serbė ti heqin ato, sepse kanė mbetur populli mė i izoluar nė Evropė”, ka thėnė Kuēi pėr Ktv-n. Ai ka theksuar se fajin pėr barrikadat nuk e kanė qytetarėt serb tė veriut por strukturat ilegale qė janė duke vepruar nė atė pjesė.
“Pėrkundėr kėsaj ne nuk do ti dėmtojmė qytetarėt tanė, por do tė mundohemi ti dėmtojmė strukturat kriminale qė janė duke vepruar dhe janė duke i nxitur qytetarėt e veriut”, ka thėnė Kuēi.

Ali PodrimjaKosova i dha lamtumirėn poetit tė madh Ali Podrimja
Prishtinė 26 korrik, 15:39
Kosova ishte gjaku i tij qė nuk falet. Nė varrezat e Prishtinės, u varros poeti dhe akademiku Ali Podrimja, vepra e tė cilit nuk do tė vdesė kurrė. Nė emėr tė Akademisė sė Shkencave, Ali Aliu, tha se populli qė lind poetė tė mėdhenj si Ali Podrimja, ėshtė popull me fat. Nė emėr tė familjes, nipi i Ali Podrimjes, Genti, kujtoi kohėt e bukura qė kanė kaluar me gjyshin.
Ndėrkohė, pėr dy orė, nė ambientet e Akademisė sė Shkencave dhe e Arteve tė Kosovės, janė bėrė homazhet nė nderim tė jetės dhe veprės sė poetit dhe akademikut Ali Podrimja.
Personalitete tė jetės politike, akademike, dhe qytetarė tė shumtė e cilėsuan humbjen e tij, njė humbje tė madhe tė letėrsisė dhe kombit shqiptar. Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, tha se poeti i letrave shqipe, qė gjithė jetėn i kėndoi vendit dhe popullit tė tij, ėshtė njė udhėrrėfyes pėr brezat qė shkruajnė poezi.
Ministri i Kulturės sė Shqipėrisė Aldo Bumqi, tha se me kėtė humbje kemi humbur ikonėn e shenjtė tė poezizė dhe kulturės shqiptare. Ali Podrimja lindi me 1942 nė Gjakovė. Studioi gjuhė dhe letėrsi shqipe nė Universitetin e Prishtinės, ku dhe ka jetuar. Mė 1957 botoi poezinė e parė nė revistėn “Jeta e Re”. Mė 1961, Ali Podrimja botoi pėrmbledhjen e parė me vargje “Thirrje”. Mė pas vijnė pėrmbledhjet Shamijat e pėrshėndetjeve, Dhimbė e bukur, Sampo, etj., deri nė veprėn e tij mjeshtėrore Lum, lumi mė 1982, qė shėnoi njė kthesė nė poezinė bashkėkohore.
Rrethanat e vėshtira politike gjatė viteve “60 dhe ato familjare mė pas, kanė lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė poezitė e tij. Vdekja e tė birit, Lumit, rezultoi me veprėn mė tė bukur tė tij gjer mė sot, Lum Lumi. Ali Podrimja ndėrroi jetė nė Francė, i cili po merrte pjesė nė njė festival tė poezisė. Autoritetet franceze kanė njoftuar se poeti Podrimja pati njė vdekje tė natyrshme.
***********************************************
Prishtinė- Nė Akademinė e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės qė nga ora 12 kanė filluar homazhe pėr poetin Ali Podrimja. Pėrveē atyre me tė cilėt u shoqėrua e bashkėpunoi, pėrveē miqve tė fjalės sė tij poetike, homazhe bėnė edhe zyrtarė mė tė lartė vendit, tė tė gjitha institucioneve, tė shoqatave dhe konfesioneve fetare. Ishin edhe shumė bashkėqytetarė tė fėmijėrisė sė tij nga qyteti i lindjes, Gjakova, si dhe nga tė gjitha qytetet e Kosovės.
Ata pėrveē nderimit me pėrkulje para arkivolit me trupin e pajetė tė poetit kombėtar tė madh, ngushėllonin edhe familjen. Heshtja mortore thyhej nga zėrat nė sfond me vargjet e poetit kushtuar jetės, vdekjes, ngadhėnjimit e lirisė, gjeografisė sė atdheut nga Mitrovica deri nė Ēameri, Ulqini e Presheva si dhe diaspora. Ceromonia mortore do tė zgjasė deri nė orėn 14, kur kortezhi do tė niset pėr nė varrezat e kryeqytetit, ku do tė pushojė pėrgjithmonė, duke i falė kėshtu Prishtinės edhe emrin e madh me tė cilin do tė krenohet. Nė orėn 14 e 30 ai do tė lėshohet nė varrezėn, shtėpinė e amshimit, pėr tė lėnė pas emrin e veprėn e madhe qė nuk vdes.
Trupi i pajetė i Ali Podrimės arriti nė tokėn e Kosovės sot pikėrisht nė 8:35, nė Aeroportin e Prishtinės “Adem Jashari”, nėpėrmjet linjės ajrore “Swiss Air”, fluturim ky i nisur nga Zurich-u i Zvicrės pėr nė Kosovė, njoftuan mediet.
Djemtė e tė ndjerit Podrimja kishin ndarė misionin e tyre pėr tė atin, pikėrisht pėr ditėn e enjte. Nė Aeroport e pritėn pėr herė tė fundit, kėso here nė arkivol, djemtė Petriti e Dreni me nėnėn Fitoren e motrėn Donikėn dhe nipa e mbesa.
Nėn lot po pėrcillnin me sy arkivolin me trupin e pajetė tė Aliut tė cilin po e nxirrnin nga aeroporti i Prishtinės pėr ta futur nė makinėn pėr funerale. I mbuluar me flamurin kombėtarė shqiptarė, flamur qė iu besua mė pas djalit tė Aliut, Drenit, arkivoli po pėrcillej edhe nga akademikėt e Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės: Hivzi Islami, Mehmet Kraja, Rexhep Ismajli e Pajazit Nushi, varrim tė cilin edhe e ka organizuar ky institucion i lartė i artit dhe i shkencės, anėtar i sė cilės ishte edhe i ndjeri./ereniku-burimi:lajmeshqip/

I dyshuari pėr krime ndaj shqiptarėve, ekstradohet nė Podgoricė
E enjte, 26 korrik, 2012
Podgoricė – Serbia e ekstradoi dje nė Mal tė Zi Predrag Strugarin (51) nga Beogradi, i cili kėrkohej nga Interpoli pėr shkak tė dyshimit se nė territorin malazes, si ish-pjesėtar i Ushtrisė sė Jugosllavisė ka kryer krim tė luftės ndaj civilėve shqiptarė gjatė luftės nė vitin 1999, njoftoi dje Podgorica zyrtare.
Strugar ėshtė arrestuar mė 30 tetor 2010 nė Beograd sipas flet-arrestit tė Interpolit tė Podgoricės, ndėrsa ekstradimi i tij ėshtė bėrė nė pėrputhje ,e marrėveshjen pėr ekstradimin e shtetasve qė kėrkohen pėr krime lufte.
Drejtoria e policisė malaziase njoftoi se Strugari kėrkohet tė sillet para gjykatės me qėllim tė zhvillimit tė procedurės gjyqėsore para Gjykatės sė lartė nė Bijello Polje, pėr arsye tė dyshimit tė bazuar se ka kryer vepėr penale tė krimit tė luftės kundėr popullsisė civile.
Nė Gjykatėn e lartė nė Bijello Polje ėshtė duke u zhvilluar gjykimi kundėr Strugarit dhe shtatė ish-ushtarakėve tjerė, tė cilėt janė akuzuar se mė 18 prill 1999, nė vendin Kallugjerski Llaz, komuna e Rozhajės, kanė vrarė gjashtė refugjatėve shqiptarė.
Vazhdimi i porsesit gjyqėsor ėshtė paraparė pėr 14 shtator.

Francė, rrėzohet helikopteri i blerė nga qeveria shqiptare
E enjte, 26 korrik, 2012/ ora: 12:34
Tiranė – Ministria e Mbrojtjes ka konfirmuar se, helikopteri “Cougar”, i cili u rrėzua njė ditė mė parė nė Alpet franceze ishte i destinuar pėr nė Shqipėri.
Permes nje deklarate per shtyp, Ministria njofton se anullohet ceremonia qe do te mbahej ne oren 18.00, ne aeroportin “Nėnė Tereza”, nė Tiranė gjate se enjtes. Pervec, helikopeterit te rrezuar “Cougar” pritej te vinte ne Shqiperi, edhe ai, EC-145, te dy helikoptere te prodhuar ne baze te nje kontrate me kompaninė franceze “Eurocopter”.
E parashikuar ne pjesen ushtarake te aeroportit te Rinasit ne ceremoni do te merrnin pese ministri Imami, si edhe personalitete te tjera ushtarake dhe politike te vendit.
Kontrata e firmosur ne vitin 2010 me kompanine “Eurocopter” nga qeveria shqiptare parashikon blerjen e pese helikoptereve, deri ne vitin 2017. Vlera e tyre eshte afersisht 79 milione euro, dhe pagesa do te kryhet deri ne fund te vitit 2013. Ne kete kontrate u parashikua qe dy nga helikopteret te ishin per qellime ushtarake, dy per sherbime mjekesore dhe nje per transport VIP. Shqiperia per shkak edhe te anetaresimit ne NATO i duhet qe te marre pjese pas vitit 2018, me dy helikoptere luftarake ne misione luftimi. Blerja e dy helikopterve “Cougar” ishte parashikuar per qellime te pjesemarrjes ne operacione luftimi. “Cougar” ploteson misionet e transportit te trupave ne luftim si edhe operacionet e kėrkim-shpėtimit. Me renien e nje prej helikoptereve te destinuar per Shqiperi, nuk dihet nese kontratrat e franko-gjermenave do te respektohet ne kohe. /ereniku-burimi:lajmeshqip/

21 Janari, shpallet i pafajshėm specialisti i IT-sė Kasaj
E enjte, 26 korrik, 2012/ ora:13:29
Tiranė - Gjykata e Tiranės vendosi sot shpalljen tė pafajshėm tė specialistit tė IT-sė nė Kryeministri, Amando Kasaj, i cili u akuzua pėr fshirjen e pamjeve filmike tė 21 janarit nga serveri i Kryeministrisė.
Nė seancėn e zhvilluar sot, Gjykata rrėzoi akuzėn e ngritur ndaj Kasajt, duke e shpallur atė tė pafajshėm. Njė seancė mė parė, Prokuroria e Tiranės kėrkoi dėnimin me 2 vjet burg pėr Armando Kasaj, me akuzėn e “veprimeve qė pengojnė zbulimin e sė vėrtetės”.
Kasaj u procedua nė Gjykaten e Tiranės, nė njė proces tė veēuar nga tre tė pandehurit e tjerė tė dosjes “21 janari”, ish-kreut tė Gardės, Ndrea Prendi, ish-gardistin Agim Llupo dhe ish-shoferin e Prendit, Margarit Kume.
Kasaj u akuzua se ka fshirė pamjet filmike tė regjistruara nga kamerat e sigurisė sė Kryeministrisė gjatė orėve tė demonstratės sė dhunshme tė 21 janarit 2011.
Ndėrkohė qė vetė Kasaj nė deponimet e tij, ka pranuar vetėm se ka kopjuar pamjet e njė prej kamerave dhe gjithēka i ėshtė dorėzuar Gardės sė Republikės. /ereniku-burimi: tch,lajmeshqip/


- Lajmet
E mėrkurė, 25 korrik, 2012

...trup e trup:
- THAĒI NĖ BRUKSEL: PA ZBATIM TĖ MARRĖVESHJEVE, NUK KA VAZHDIM TĖ DIALOGUT
- BAN NĖ MAQEDONI
- AKSIONI I 25 KORRIKUT NDIKOI POLITIKISHT, POR JO NĖ SIGURI
- Republika Sėrpska, Djokiē: Ju duhet tė armatoseni, ne ju mbėshtesim
- Fule: Beneluksi ballkanik nuk ėshtė ide e imja
- Shkupi i do “30 mijė maqedonas myslimanė” nė Kushtetutėn e Kosovės
- PACOLLI SHPREH NGUSHĖLLIME PĖR VDEKJEN E PRESIDENTIT TĖ GANĖS
- Nesėr bėhet varrimi i poetit Ali Podrimja
- Faqja zyrtare e presidencės sė Shqipėrisė, offline
- Rritet numri i pacientėve nga aksidentet nė trafik


...hapur
THAĒI NĖ BRUKSEL: PA ZBATIM TĖ MARRĖVESHJEVE, NUK KA VAZHDIM TĖ DIALOGUT
E mėrkurė, 25 korrik, 2012
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi ėshtė takuar sot nė Bruksel me shefen e diplomacisė evropiane, Catherine Ashton, e cila ka ftuar Prishtinėn dhe Beogradin qė tė vazhdojnė dialogun pėr pėrmirėsimin e jetės se qytetarėve tė tė dyja vendeve....
Takimi mes kryeministrit, Hashim Thaēi dhe pėrfaqėsueses sė lartė tė Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton ka zgjatur mė shumė se njė orė.
Pas kėtij takimi, baronesha Ashton, ka refuzuar tė deklarohet para mediave. Kurse, kryeministri Hashim Thaēi ka theksuar se ia ka bėrė tė qartė edhe pėrfaqėsueses sė lartė tė BE-sė se Kosova po punon pėr fqinjėsi tė mirė me Serbinė.
Por, sipas tij, pa zbatim tė marrėveshjeve tė arritura nė procesin e dialogut mes tė dyja vendeve, ky dialog nuk mund tė vazhdojė.
Kryeministri Hashim Thaēi thėnė se me baroneshėn Ashton ka biseduar edhe pėr proceset e tjera me rėndėsi pėr Kosovėn.
Thaēi ka thėnė se Kosova po i pėrmbushė tė gjitha reformat e kėrkuara nga BE-ja pėr njė shtet ku sundon rendi e ligji./rtk/

SHKUPI I DO “30 MIJĖ MAQEDONAS MYSLIMANĖ” NĖ KUSHTETUTĖN E KOSOVĖS
E mėrkurė, 25 korrik, 2012
Zyrtarisht, presidenti i Maqedonisė, Georgi Ivanov, ka kėrkuar nga shteti kosovar, qė tė quajturit maqedonas myslimanė qė jetojnė nė Gorė, tė njihen si kategori kushtetuese....
Postuar: 08:57:02 / 25.07.2012
Kėrkesėn pėr kėtė presidenti maqedonas e ka bėrė pėrmes njė shkrese zyrtare tė cilėn ia ka dėrguar presidentes sė Kosovės, Atifete Jahjaga.
Burime brenda kabinetit tė presidentes Jahjaga kanė treguar pėr gazetėn se kėrkesa e presidentit Ivanov, ėshtė qė rreth 30 mijė qytetarė qė e mbajnė veten si maqedonas myslimanė tė hyjnė si kategori kushtetuese.
Por kjo kėrkesė nuk ka marrė pėrgjigje pozitive nga presidentja Jahjaga.(KD)

PACOLLI SHPREH NGUSHĖLLIME PĖR VDEKJEN E PRESIDENTIT TĖ GANĖS
E mėrkurė, 25 korrik, 2012
Zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli i ka dėrguar telegram ngushėllimi zėvendėspresidentit tė Republikės sė Ganės, John Dramani Mahama, me rastin e vdekjes sė Presidentit tė Ganės, John Atta Mills....
”Populli i Kosovės, Qeveria dhe tė gjitha institucionet e shtetit, ndajnė bashkė me Ju dhe popullin tuaj, dhimbjen pėr kėtė humbje tė madhe”, thuhet nė telegram.

NESĖR BĖHET VARRIMI I POETIT ALI PODRIMJA
E mėrkurė, 25 korrik, 2012
Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovės, ka bėrė tė ditur se varrimi i akademik Ali Podrimjes do tė bėhet nesėr, nė orėn 14:30 nė varrezat e Prishtinės....
Homazhet nė nderim tė jetės dhe veprės sė akademik Podrimjes mbahen nė mjediset e Akademisė tė njėjtėn ditė, prej orės 12:00-14:00.
Kortezhi me trupin e pajetė tė akademik Podrimjes niset pėr nė banesėn e tij tė fundit nga selia e Akademisė nė orėn 14:00.
Kurse Mnistria e Punėve tė Jashtme, ka marrė tė gjitha masat dhe ka kryer tė gjitha procedurat e nevojshme pėr tė sjellė nė Kosovė trupin e poetit tė madh kosovar, Ali Podrimja, i cili u gjet i vdekur tė shtunėn, nė afėrsi tė qytetit Lodčve tė Francės.
Me vendim tė ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Kosovės, Enver Hoxhaj, Ministria e Jashtme, pėrmes Ambasadės sė Kosovės nė Paris, pėrveē angazhimit maksimal pėr gjetjen e poetit Podrimja, tashmė ka pėrfunduar tė gjitha procedurat e nevojshme dhe ka aranzhuar plotėsisht transportin e trupit tė poetit Podrimja nė atdhe.
Trupi i poetit Podrimja pritet tė arrijė nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės “Adem Jashari”, nesėr nė ora 8 e 55 nė mėngjes, nga Gjeneva.
Ambasada e Kosovės nė Francė gjatė tė premtes nė Paris, do tė mbajė njė akademi pėrkujtimore pėr nder tė jetės dhe veprės sė poetit Podrimja, ku pritet tė marrin pjesė trupi diplomatik i akredituar nė Paris, pėrfaqėsues tė institucioneve franceze, poetė, shkrimtarė e intelektualė francezė si dhe qytetarė tė tjerė.
Poeti Ali Podrimja, u gjet pa shenja jete nė qytetit Lodve tė Francės, ku ai kishte udhėtuar pėr tė marrė pjesė nė njė festival ndėrkombėtar tė poezisė.
Autoritetet franceze e kanė njoftuar Ambasadėn e Kosovės nė Paris se poeti Ali Podrimja pati njė vdekje tė natyrshme./rtk/

AKSIONI I 25 KORRIKUT NDIKOI POLITIKISHT, POR JO NĖ SIGURI
E mėrkurė, 25 korrik, 2012
Sot mbushet njė vit qė nga aksioni i policisė pėr tė marrė nėn kontroll pikat kufitare 1 dhe 31 nė veri tė Kosovės. Ekspertėt kanė qėndrime tė ndryshme sa u pėrket efekteve tė aksionit tė forcave speciale. Nė lėmin politik vlerėsohet se ky aksion ndikoi nė kthimin e ēėshtjes sė veriut nė agjendėn politike, ndėrsa nė lėmin e sigurisė vlerėsohet se aksioni nuk ka pasur ndonjė ndikim...

Faqja zyrtare e presidencės sė Shqipėrisė, offline
E mėrkurė, 25 korrik, 2012
Tiranė – Sapo ėshtė betuar dhe ėshtė ulur nė kolltukun e presidentit tė shtetit shqiptar, Bujar Nishani, urdhrin e parė qė duket ta ke marrė ka qenė kėrkesa pėr nxjerrė jashtė funksionit faqes zyrtare tė presidencės.
Hyrja nė kėtė faqe http://president.al , nga dje ėshtė e pamundur. Nga mesazh i saj mund tė supozohet se punėt pėr freskim tė saj, tani me tė dhėna tė reja, kanė filluar tashmė.

Republika Sėrpska, Djokiē: Ju duhet tė armatoseni, ne ju mbėshtesim
E mėrkurė, 25 korrik, 2012
Banjallukė – Ministri i Punės dhe mbrojtjes sė luftėtarėve dhe invalidėve nė Qeverinė e Republikės Serbe nė Bosnjė, Petar Djokiē, gjatė njė vizite nė veriun e Kosovės ka thėnė se me praninė e saj nė kėtė pjesė tė Kosovės, “Republika Serbe dėshiron tė inkurajojė serbėt nė betejėn pėr tė arritur objektivat e tyre, pėr mė shumė e unitetit brenda strukturave politike tė Serbisė”.
“Ju duhet tė armatoseni me durim, sepse kjo betejė do tė jetė e gjatė. Ne ju mbėshtesim dhe duam qė tė vazhdoni deri nė fund, pėr tė arritur atė qė dėshironi, e kjo ėshtė qė tė bėni jetė tė nė paqe dhe nė mėnyrėn qė ju do tė zgjidhni”, ka thėnė Djokiē, duke folur pėr televizionin Most nė Zveēan.
Ai tha se “nuk do tė mungojė solidariteti dhe lufta e Republikės Serbe pėr realizimin e objektivave”, duke vėnė nė dukje se pa pėlqimin e Republikės Serbe as Bosnja e Hercegovina nuk mund ta njoh pavarėsinė e Kosovės. Djokiē ka paralajmėruar se njė ndihmė humanitare pėr serbėt e Kosovės nė periudhėn e ardhshme, pėrkrahje dhe kėmbim nė sferėn e kulturore dhe sportive, si dhe zgjerimi i bashkėpunimit ekonomik.
“Do tė nisim aktivitetet qė Republika Serbe tė ndėrtojė njė objekt banesor-komercial nė veri tė Mitrovicės, ku do tė fitonin kulm mbi kokė disa familje refugjatėsh nga vise tė ndryshme tė Kosovės”, ka thėnė Djokiē./lajmeshqip/

BAN NĖ MAQEDONI
E mėrkurė, 25 korrik, 2012
Pas vizitave qė u bėri Sllovenisė, Kroacisė, Serbisė dhe Kosovės, sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-mun do tė qėndrojė sot nė Maqedoni....
Postuar: 09:54:25 / 25.07.2012Nė Ohėr, Ban pritet tė zhvillojė njė takim me presidentin maqedonas, George Ivanov, ndėrsa mė vonė do t’i drejtohet parlamentit tė vendit.
Nė Maqedoni po qėndron sot edhe ndėrmjetėsuesi ndėrkombėtar pėr ēėshtjen e emrit, Metju Nimic.
Ky i fundit pritet, ndėr tė tjera, ta zhvillojė njė takim me kryeministrin e Maqedonisė, Nikolla Gruevski.


- Lajmet
E marte, 24 korrik, 2012

...trup e trup:
- Ēfarė iu pergatite BE shqiptareve-KOSOVES?!/ereniku/
- BE: Dialogu Kosovė-Serbi, tė vazhdojė nė nivel mė tė lartė
- Thaēi: OKB-ja nuk mund tė marrė pjesė nė dialogun teknik
- Kosovė, Ban Ki Mun shpreh shqetėsim pėr situatėn nė veri KĖRKON TĖ PĖRMIRĖSOHEN MARRĖDHĖNIET KOSOVĖ-SERBI
- ”Vetėvendosje”: UNMIK, UN FAIR
- Bogdanoviq sheh rrezik nga forcat speciale tė Kosovės
- Kryetari i Kuvendit tė Serbisė, Stefanoviq: Platforma e bisedimeve pėr Kosovėn duhet tė miratohet ne Kuvendin e Serbise.
- Diskutohet Projektligji pėr konfiskimin e pasurisė sė fituar me vepėr penale
- OSBE kėrkon pėrmirėsime nė regjistrimin civil me theks per komunitetet
- Jahajga e dekoron ambasadorin Dell
- Vazhdon puna pėr zbardhjen e fatit tė tė pagjeturve
- Digjen mbi 100 hektarė nė Bjeshkėt e Nemuna
- LDK: Kontrata pėr autostradėn Morinė-Merdarė mbahet e fshehur nga Thaēi
- FSHATRAT E HASIT PA UJĖ TĖ PIJSHĖM
- PUNIMET NĖ SHESHIN “ZAHIR PAJAZITI” NISIN NĖ FUNDJAVĖ


...hapur:

CKA po iu pergatite BE shqiptareve-KOSOVES?!-
BE: Dialogu Kosovė-Serbi, tė vazhdojė nė nivel mė tė lartė

E marte, 24 korrik, 2012, ora: 10:20
Bruksel – Vazhdimi i dialogut Kosovė-Serbi do tė ndodh pas formimit tė qeverisė sė re serbe, kurse nė rast se Beogradi propozon, dialogu mund tė vazhdojė nė nivel mė tė lartė, atė politik, kanė thėnė burime tė BE-sė pėr Beta.
Zyrtarėt nė Bruksel kanė sqaruar se duhet qė sa mė parė tė konfirmohen “modalitet, respektivisht mėnyra se di do tė vazhdoj dialogu” dhe se BE-ja ėshtė nė kontakt lidhur mė kėtė ēėshtje edhe me Beogradin edhe me Prishtinėn.
“Ne po mendojmė pėr atė dhe qeveria e re serbe mund tė propozoi qė dialogu nė tė ardhmen tė zhvillohet nė nivel mė tė lartė”, ka thėnė burimet pranė BE-sė./ereniku,lajmeshqip/

Kosovė, Ban Ki Mun shpreh shqetėsim pėr situatėn nė veri
E marte, 24 korrik, 2012, ora: 12:15
Prishtinė – Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė bashkuara, Ban Ki-mun, ka shprehur shqetėsimin e tij pėr situatėn nė veri tė Kosovės dhe ka kėrkuar qė kjo ēėshtje tė zgjidhet nėpėrmjet njė dialogu paqėsor.
Kėto komente zoti Ban i ka bėrė nė aeroportin ndėrkombėtar tė Prishtinės, gjatė njė takimi tė shkurtėr me gazetarėt.
Ai ka nėnvizuar se duhet ndėrmarrė hapa pėr arritjen e njė respekti tė ndėrsjellė nė rajon, duke e vlerėsuar njė gjė tė kėtillė si shumė tė rėndėsishme.
Sekretari i pėrgjithshėm ka ftuar tė gjitha palėt gjithashtu qė tė intensifikojnė punėn e tyre nė ēėshtjen e personave tė zhdukur, ndėrkaq ka nėnvizuar se Misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė do tė vazhdojė tė ketė njė rol tė rėndėsishėm.
Zoti Ban ka shfrytėzuar kėtė paraqitje para mediave nė Prishtinė, pėr tė shprehur ngushėllimet e tij pėr vdekjen e poetit me renome ndėrkombėtare, Ali Podrimja, trupi i pajetė i tė cilit u gjet nė Francė tė shtunėn mė 21 korrik.
Zoti Ban takohet me presidenten e Republikės, Atifete Jahjaga dhe kryeministrin Hashim Thaēi, dhe natyrisht me pėrfaqėsuesit e organizatave ndėrkombėtare qė veprojnė nė Kosovė, pėrfshirė kėtu edhe Misionin e Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, UNMIK.
Nė orėt e pasdites ai pritet tė vizitojė edhe manastirin e Deēanit dhe tė Prizrenit, pėr t’i dhėnė kėshtu fund vizitės nė Kosovė dhe pėr tė vazhduar tutje pėr nė Maqedoni.
Duke qenė se deri mė tash gjatė turneut tė tij ballkanik, zoti Ban ka qenė fjalėpak, edhe vlerėsimet dhe pritjet nga kjo vizitė kanė qenė relativisht tė kufizuara. Kjo mbase ka lėnė hapėsirė edhe pėr interpretime nga mė tė ndryshmet pėr analistėt dhe komentatorėt e mediave.
Nė rastin e Kosovės, disa nga njohėsit e rrethanave politike pohojnė se vizita e tij ėshtė mė shumė simbolike dhe rrjedhimisht, nuk mund tė pritet ndonjė risi nga kjo vizitė. Kjo, sipas tyre, pėr faktin se edhe vetė misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė ka njė rol simbolik, qė prej shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės nė vitin 2008.
Megjithatė, ka edhe komente qė flasin se zoti Ban mund tė ketė ngritur ēėshtjen e bisedimeve ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, duke qenė se ishte pikėrisht njė rezolutė e miratuar nė shtator tė 2010-ės nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara, duke i dhėnė mbėshtetje Bashkimit Evropian tė ndėrmjetėsojė nė bisedimet midis tė dyja vendeve.
Nė cilindo rast, posti qė zoti Ban mban si sekretar i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, megjithatė i jep kėsaj vizite njė rėndėsi tė veēantė, gjykuar edhe nga numri i jashtėzakonshėm i mediave qė po ndjekin ēdo hap tė sekretarit tė pėrgjithshėm. /ereniku-burimi:REL/

VV: UNMIK, UN FAIR
Aktivistėt e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, sot rreth orės 11:00, shkruan parullėn UNFAIR nė hyrje tė ndėrtesės sė UNMIK-ut nė zonėn industriale nė magjistralen Prishtinė – Fushė Kosovė.
“Me tė filluar shkrimin e parullės, pa kurrfarė paralajmėrimi dhe me gjithė faktin qė dukej qartė qė aktivistėt thjeshtė do tė shkruajnė njė parullė, policėt e Kosovės intervenuan nė mėnyrė tė shfrenuar ndaj aktivistėve. Ata hodhėn spray lotsjellės nė mėnyrė tė pakontrolluar, goditėn aktivistėt me grushta dhe ofendonin pandėrprerė”, thuhet nė njė komunikatė tė lėvizjes Vetėvendosjes. Sipas saj, edhe pasi aktivistėt e shkruan parullėn, policia insistonte nė tė njėjtėn mėnyrė t’i arrestonte ata.
“Gjatė kėtij intervenimi, shumica e aktivistėve tė VETĖVENDOSJE!-s u lėnduan nga sprey lotsjellės, ndėrsa aktivisten Krenare Krasniqi e pėrplasėn pėr tokė duke ia lėnduar kokėn”, thuhet nė komunikatė. /ereniku-burimi:LajmeShqip/

BAN KĖRKON QĖ TĖ PĖRMIRĖSOHEN MARRĖDHĖNIET KOSOVĖ- SERBI
Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-moon ka mbėrritur nė Aeroportin Ndėrkombėtarė “Adem Jashari” tė Prishtinės....
Postuar nga rtk: 12:32:45 / 24.07.2012
Nė njė deklaratė pėr gazetarė, dhėnė me tė arritur nė Aeroportin e Prishtinės, ai ka bėrė tė qartė se dialogu ka qenė nė temė e takimeve tė tij me autoritetet e Serbisė.
Ai kėrkoj vazhdim tė dialogut dhe pėrmirėsimin e marrėdhėnieve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė. Ban Ki-moon ka shprehur shqetėsimin e tij lidhur me tensionet politike nė veri tė Kosovės dhe ka deklaruar se tė gjitha mosmarrėveshjet duhet tė zgjidhen me dialog.
Ai ka theksuar edhe nevojėn e pajtimit ndėretnik dhe tė ndėrtimit tė besimit midis komuniteteve. Ban u ka bėrė thirrje autoriteteve tė Kosovės dhe Serbisė qė tė fokusohen nė kėtė ēėshtje. Ai u shprehė tė jetė kėnaqur pėr vizitėn e tij nė Kosovė dhe u ka bėrė thirrje autoriteteve tė Kosovės qė tė punojnė me pėrkushtim edhe pėr ndėrtimin e institucioneve demokratike nė Kosovė.
Mė pas ai ėshtė takuar me presidenten, Atifete Jahjaga dhe kryeministrin, Hashim Thaēi, ndėrsa do ta vizitoi edhe Prizrenin dhe Deēanin. Ban do ta vizitojė UNMIK-un, Deēanin dhe Prizrenin./ereniku/

THAĒI: OKB-JA NUK MUND TĖ MARRĖ PJESĖ NĖ DIALOGUN TEKNIK
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi pas takimit qė kishte me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki-moon ka thėnė se OKB-ja nuk mund tė marrė pjesė nė dialogun teknik qė ka filluar tash e dy vjet me Serbinė....
Postuar nga rtk: 02:05:19 / 24.07.2012
Ndėrsa sa i pėrket bisedimeve me Serbinė tė njė niveli politik, kryeministri Thaēi ka deklaruar se paraprakisht duhet tė zbatohen marrėveshjet e qė pastaj tė vazhdohet me dialog teknik.
Kryeministri ndėr tė tjera ka thėnė se e ka njoftuar Sekretarin e OKB-sė pėr arritjet qė kanė bėrė institucionet e shtetit tė Kosovės.
Kryeministri u ėshtė pėrgjigjur mesazheve pėr luftė tė presidentit serb Tomisllav Nikoliq.
Ai tha se janė mesazhe tė mentalitetit tė Millosheviqit dhe se do tė dilte prapė nė ballė tė betejės qė Nikoliq tė mbetet dhe humbės nga avantuart e tij ne raport me Kosovėn.
“Unė sot i pėrgjigjem pėrsėri se nė rrethanat ēfarė ai pretendon pėrsėri unė do tė jem nė ballė tė betejės pėr t`u larguar Nikoliq humbės dhe i turpėruar nga ēfarėdo aventurė e re e tij nė raport me Kosovėn”, ka thėnė Thaēi, nė njė konferencė tė mbajtur nė aeroportin “Adem Jashari”.
Ai ka thėnė se nė rast se Serbia hynė edhe njė herė nė luftė, atėherė krejt shteti serb do tė koncentrohet nė Beograd, duke mbetur vetėm si “Pashallėku i Beogradit”.
“Por, ēdo aventurė e tij e re nė raport me Kosovėn nėnkupton se ai do ta harroj Kosovėn por duhet tė mendoj mė tepėr pėr Pashallėkun e Beogradit”, ka deklaruar ai.
Kryeministri Hashim Thaēi me ftesė tė shefes sė diplomacisė evropiane, Catherine Ashton, udhėtoi pėr vizitė nė Bruksel.
Nė takimin me Catherine Ashton do tė diskutohet pėr ecurinė e deritashme tė dialogut Prishtinė – Beograd, zbatimin e marrėveshjeve tė arritura, procesin e liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn si dhe ēėshtje tė tjera me rėndėsi./ereniku/.

BOGDANOVIQ SHEH RREZIK NGA FORCAT SPECIALE TĖ KOSOVĖS
E marte, 24 korrik, 2012
Ministri i deritashėm i Serbisė pėr Kosovėn, Goran Bogdanoviq, ka deklaruar se nė njėvjetorin e aksionit tė institucioneve tė Kosovės nė pjesėn veriore tė Kosovės, situata ka ndryshuar shumė pak...

FSHATRAT E HASIT PA UJĖ TĖ PIJSHĖM
E marte, 24 korrik, 2012
Fshatrat e Hasit pa ujė tė pijshėm, ndėrsa fushat ujiten pandėrprerė. Zyrtarėt e sistemit tė Radoniqit, inkurajojnė banorėt se po pėrpiqen qė tė stabilizojnė gjendjen..
Pothuajse tė gjthė fshatrat e zonės sė Hasit, po ballafaqohen qė njė kohė tė gjatė me mungesė tė ujit tė pijshėm. Ata ndihen tė lodhur dhe me shumė pak shpresa pėr tė mbijetuar nė vendlindjen e tyre. Pėr tė shpėtuar nga kjo gjendje, banorėt janė munduar tė hapin edhe puse nėpėr oborre. PUNIMET NĖ SHESHIN “ZAHIR PAJAZITI” NISIN NĖ FUNDJAVĖ
Komuna e Prishtinės ka bėrė tė gjitha pėrgatitjet e nevojshme pėr fillimin e punimeve nė Sheshin “Zahir Pajazit” nė qendėr tė qytetit. Punimet nė ndėrtimin dhe realizimin e projektit tė sheshit “Zahir Pajazit” do tė fillojnė nė fund tė kėsaj jave....
Postuar nga rtk: 02:27:52 / 24.07.2012
Me ketė rast, Komuna e Prishtinės, informon tė gjithė qytetarėt, taksistėt, shitėsit e librave, bizneset dhe lokalet afariste, tė cilėt po ushtrojnė aktivitet nė hapėsirėn e Sheshit “Zahir Pajaziti”, qė tė bėjnė lirimin e hapėsirave qė i shfrytėzojnė.
Komuna e Prishtinės po ashtu shfrytėzon rastin qė tė kėrkoj mirėkuptimin e qytetarėve, njėkohėsisht pėrkrahjen e tyre, nė mėnyrė qė ecuria e punimeve nė shesh tė ecėn sipas dinamikes sė paraparė.

DIGJEN MBI 100 HEKTARĖ NĖ BJESHKĖT E NEMUNA
Zjarri i pėrhapur nė bjeshkėt e Deēanit pėrkatėsisht ne vendin e quajtur Jedov nė pjesėn e regjionit tė Vokshit tash e 5 ditė mė radhė ende nuk ėshtė lokalizuar nė tersi....
Postuar nga rtk: 02:35:15 / 24.07.2012
Kjo me vet faktin se bjeshkėt janė aq tė larta dhe tė thepisura saqė e pa mundėson mbėrritjen deri nė afėrsi njėkohėsisht njė pjesė e kėtyre bjeshkėve ende janė tė minuarat qė nga pėrfundimi i luftės sė fundit.
Zjarri nė kėto anė ka pėrfshirė njė sipėrfaqe prej 100 hektarė pyje dhe perimetri i vijės sė zjarrit ėshtė rreth 15 kilometra.
Pėrveē dėmeve tė shkaktuar nga ky zjarri qė nuk po arrin tė lokalizohet nė tersi janė rrezikuar edhe banorėt tė cilėt kanė dalė pėr verime nė kėto bjeshkė si shkak i rrezikut nga ekipi i zjarrfikėsve janė evakuuar edhe disa banorė nder ta edhe fėmijė mė aftėsi te kufizuara. Pėr tė parė pėr se afėrmi gjendjen bjeshkėn e Jedoves e ka vizituar edhe Kryetari i Komunės, Rasim Selmanaj i shoqėruar edhe nga komandanti i stacionit tė policisė nė Deēan, Tog Sejdi Dobraj.
Nga banorėt tė cilėt tashmė ishin evakuuar mėsuan se stanet janė boshatisur nga qytetarėt nga frika se mund tė pėsojnė nga zjarri, njofton Komuna e Deēanit.
Sipas njoftimit, zjarrfikėsve tė Komunės sė Deēanit u janė dal nė ndihmė edhe zjarrfikėsit e Junikut, Pejės, dhe Gjakovės.
Drejtori i Shėrbimeve publike dhe Emergjencave, Admir Hasanaj ka pohuar se tashme nė Judove ėshtė lokalizuar zjarri, mirėpo rreziku pėr pėrhapje vazhdon tė mbetet.
Gjithsesi Hasanaj ka deklaruar se sot gjendja ėshtė me e qetė dhe 2 ekipe tė zjarrfikėsve tė Deēanit dhe njė i Junikut po vazhdojnė tė shuajnė zjarret.
Sa i pėrket zjarrit nė vendin e quajtur Belle nė afėrsi tė bjeshkėve tė Strellcit, aty ėshtė pėrfshirė nga zjarri njė sipėrfaqe shkėmbore gjė qė ka qenė e pamundur tė intervenohet nga zjarrfikėsit. Hasanaj bėri tė ditur se pėrmes kėrkesės mė shkrim i janė drejtuar edhe KFOR-it, por deri mė tani nuk kanė mare ndonjė pėrgjigje lidhur me ndihmėn qė kėrkohet nė raste emergjente sikurse ky qė asht paraqitur.
Supozohet se nga zjarret deri mė tash janė pėrfshirė mbi 100 hektarė./ereniku/


- Lajmet
E hėnė, 23 korrik, 2012

...trup e trup:
- VIZITA E BAN KI-MOONIT AVANCIM I RELACIONEVE KOSOVĖ - OKB
- Kreu Kombėtare Thaēi-Nikoliēit: Je njė humbės i madh, do tė pėsosh si mė 1999
- Thaēi-Nikoliēit: Je njė humbės i madh, do tė pėsosh si mė 1999- Ish- zyrtar i NATO-s,
- Kristian Kahrs: Kosova, toka e majmunėve
- Topi e cilėsoi veten president tė gjithė shqiptarėve
- Jahjaga priti gratė pėrfaqėsuese tė biznesit dhe tė shoqėrisė civile
- FSK-ja kthehet me medalje nga marshimi nė Holandė
- Kryeministri Thaēi, nesėr nė Bruksel
- Rexhepi: Policia nuk do tė intervenojė nė veri
- ASHAK, mbledhje komemorative pėr Podrimjen
- Trupi i pajete i Ali Podrimjes do tė riatdhesohet brenda pak ditėsh

- Kompletohet Kėshilli Drejtues i UP-sė, reagon LDK

..hapur:
TOPI E CILĖSOI VETEN PRESIDENT TĖ GJITHĖ SHQIPTARĖVE
Njė ditė para dorėzimit tė mandatit tė tij 5-vjeēar, Presidenti Bamir Topi i ka drejtuar njė mesazh gjithė popullit shqiptar, duke thėnė se 5 vitet e tij nė krye tė shtetit shqiptar e kanė bėrė tė ndjehet krenar....
Postuar: nga rtk: 03:19:55 / 23.07.2012
Bamir Topi ka deklaruar se nė vitin 2012-tė shqiptarėt meritonin mė shumė progres e integrim, ndėrsa shton se ai ka lėnė mėnjanė rrugėn e konflikteve edhe pse ėshtė sulmuar shpeshherė. Topi e cilėsoi veten njė president tė gjithė shqiptarėve, njė president gjithėpėrfshirės.

VIZITA E BAN KI-MOONIT AVANCIM I RELACIONEVE KOSOVĖ - OKB
Vizita e kreut tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki- moon nė Kosovė nė vėshtrimin e analistėve nuk pėrbėn ndonjė rėndėsi tė veēantė pėr situatėn nė vend dhe as pėr bisedimet midis Prishtinės e Beogradit. Kjo mė tepėr shihet si njė avancim i mėtejmė i relacioneve midis Kosovės dhe organizatės mė tė fuqishme botėrore....
Postuar nga rtk: 11:50:40 / 23.07.2012
Kreu i OKB-sė, Ban Ki-moon vjen nė Kosovė konform pozicionit tė neutralitetit qė kanė Kombet e Bashkuara ndaj Kosovės dhe vizita nuk do tė ketė tė gjitha tiparet e pritjes shtetėrore.
Kjo vizitė sipas analistit tė Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave (GNK), Naim Rashiti nuk do tė nėnkupton assesi pėrfshirje tė OKB-sė nė ēėshtjen e bisedimeve midis Kosovės dhe Serbisė, pavarėsisht faktit qė OKB nuk e ka fshehur dėshirėn tė jetė pjesė e tyre.
“Nė shtator BE e ka bėrė tė qartė se gjithēka qė lidhet me bisedimet mes Kosovės dhe Serbisė dhe tė ardhmes sė tyre BE-ja ka pėrgjegjėsinė ekskluzive. Unė nuk shoh ndonjė ndėrlidhje mes vizitės sė Ban Ki -moon dhe planit tė tij gjashtėpikėsh”, ka thėnė Rashiti.
Ai thotė se pavarėsisht qė disa gjėra rreth bisedimeve mund tė kenė elemente tė pėrbashkėta me planin e tij, njė gjė mund ta bėjė OKB pavarėsisht statusit neutral.
“Pavarėsisht statusit tė Kosovės nė Kombet e Bashkuara, statusi neutral nuk do t’i pengonte OKB-sė qė kjo tė sillet konform njė raporti pėrmirėsues ndaj Kosovės. Kosova ka qenė nėn administrimin OKB-sė dhe pavarėsisht subjektivitetit politik ndėrkombėtar Kosova ka subjektivet territorial”, ka thėnė Rashiti.
Vizita e kreut tė OKB-sė Ban Ki-moon nė Kosovė ėshtė pjesė e njė vizite qė ai po bėn nė gjitha shtetet e krijuara pas shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė.
Pas vizitės sė sotme nė Serbi ai do tė lėviz mė pak drejt jugut pėr t’u takuar nė Prishtinė, pa tė gjitha elementet e protokollit shtetėror, me presidenten e vendit, kryeministrin, komandantin KFOR-it dhe shefin EULEX-it.
Sekretari gjeneral do ta takoj gjithashtu shefin misionit tė OKB-sė nė Kosovė Farid Zarif pėr t’i dhėnė udhėzime tė reja pėr punėn e mėtejme tė misionit nė Kosovė tė vendosur nga viti 1999. Mė pas ai do tė vizitojė manastirin Visoki tė Deēanit i cili tashmė ėshtė nė listėn e monumenteve tė mbrojtura nga UNESCO, si dhe Pejėn e Prizrenin.
Kjo ėshtė vizita e dytė e njė kreu tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė pas atij tė Kofi Anan-it nė vitin 2002 kur Kosova ishte nėn administrimin e kėsaj organizate. /ereniku/

Thaēi-Nikoliēit: Je njė humbės i madh, do tė pėsosh si mė 1999
E hėnė, 23 korrik, 2012 14:50
Prishtinė – Tomislav Nikoliē ėshtė njė humbės i madh. Ashtu siē ėshtė larguar i turpėruar nga Kosova nė vitin 1999 ashtu do tė ndodhė sėrish’, ka thėnė kryeministri Hashim Thaēi, duke iu pėrgjigjur deklaratave tė presidentit serb “se do ta pėrdorė edhe forcėn ushtarake nėse ėshtė nevoja pėr ta ruajtur Kosovėn”.
Kryeministri Thaēi tha se deklaratat e tilla janė mesazhe tė kėqija tė Serbisė nė raport me Kosovėn por edhe pėr paqen, stabilitetin dhe bashkėpunimin fqinjėsor nė rajon. Thaēi theksoi se mesazhet e Nikoliqit burojnė nga periudha dhe mentaliteti i Milosheviqit, tė cilat kanė shkaktuar dhimbje tė mėdha pėr popujt ballkanikė, po edhe pėr popullin serb.
“Njė fjalor i tillė u ka shkaktuar kriza dhe vuajtje tė mėdha popujve, ka shkaktuar edhe gjenocidin nė Kosovė nga ana e Serbisė, ku pjesėtarė tė kėtij regjimi ndėr kryesorėt kanė qenė dhe Nikoliq edhe Daēiq, po nė tė njėjtėn kohė theksoj se vazhdimi i kėtij fjalori nėnkupton vazhdimin e humbjeve tė tjera tė Serbisė nė raport me Kosovėn, sepse siē ėshtė larguar humbėse dhe turpėruese Serbia nė vitin 1999, sėrish do tė ndodhė e njėjta gjė”, tha kryeministri Thaēi pėr RTK. Sa i pėrket dialogut tė mundshėm politik mes Kosovės dhe Serbisė, kryeministri Thaēi tha se nuk “ Fillimisht duhet tė ndodhin implementimet e tė gjitha marrėveshjeve, pastaj janė edhe disa ēėshtje tė tjera si telekomunikacioni, energjetika qė duhet tė diskutohen, por paraprakisht duhet tė zbatohen marrėveshjet e arritura nė Bruksel nė veēanti IBM-ja dhe bashkėpunimi rajonal qė janė parakushte pėr konsolidimin apo normalizimin e marrėdhėnieve me Serbinė”, theksoi kryeministri Thaēi.
Kryeministri Thaēi foli edhe pėr ndryshimet e mundshme nė koalicionin qeverisės, pėr tė cilat ėshtė pėrfolur shumė ditėt e fundit nė media. Ai i hodhi poshtė kėto paralajmėrime, duke i quajtur spekulime mediale.
“Do tė vazhdohet me mirėqeverisje, me suksese dhe efikasitet nė punė. Natyrisht se jemi duke punuar me tė gjithė, edhe me opozitėn, pėr disa ēėshtje qė janė tė rėndėsishme, nė veēanti pėr reformėn zgjedhore dhe nė tė njėjtėn kohė pėr perspektivėn evropiane pėr procesin e mbikėqyrjes sė pavarėsisė.
Nė ēdo pikė qė na ofron me opozitėn, ne do tė jemi shumė afėr dhe do tė jemi shumė mirėkuptues, por qeveria i ka punėt e veta dhe opozita nė tė njėjtėn kohė e ka agjendėn e vet”, tha kryeministri Thaēi./ereniku referuar nga postimi: LajmeShqip/

Kristian KahrsIsh- zyrtar i NATO-s, Kristian Kahrs: Kosova, toka e majmunėve
E hėnė, 23 korrik, 2012 14:50
Prishtinė – Kristian Kahrs, ish- zyrtar i NATO-s, ėshtė dėnuar me pesėqind euro nga Gjykata pėr Kundėrvajtje nė Prishtinė dhe ėshtė mbajtur 24 orė nėn arrest ditėn kur ėshtė shėnuar Vidovdani. Norvegjezi qė ka punuar si zyrtar pėr informim pas luftės nė KFOR, tash jeton nė Beograd. Atje mban njė sajt personal, me tė cilin i kėrkon falje Serbisė pėr “krimet qė KFOR-i i ka lejuar kundėr popullatės serbe nė Kosovė”. Kahrs ka qenė bashkė me pjesėtarėt e lėvizjes ekstremiste serbe “Obraz”, nė ditėn kur “pelegrinė” serbė ia kishin mėsyrė Gazimestanit pėr tė shėnuar betejėn e Kosovės, shkruan sot “Koha Ditore”.
Njeriu qė vite para se t`i bashkohej KFOR-it ka punuar si gazetar, pas pėrfundimit tė misionit tė tij nė Kosovė ėshtė dashuruar nė Beogradin, ku edhe po jeton. Burime tė gazetės kanė shpjeguar se shumė herė gjatė trazirave nė veri ai ėshtė parė tė jetė pjesė e barrikadave dhe i afėrt me lėvizjen ekstremiste “Obraz”.
Ditėn e Vidovdanit ai kishte mbajtur nė xhep njė kapelė me simbole serbe dhe njė bluzė me mėngė tė shkurtra me tė njėjtat simbole nė bagazhin e automjetit. Kahrs kishte humbur kontrollin kur policia ia kishte gjetur kapelėn dhe bluzėn, dhe ia kishte marrė ato, sikur edhe ēdo pelegrini tjetėr qė kishte mėsyrė Gazimestanit mė 28 qershor.
“Ju tė gjithė jeni majmunė. Ky ėshtė vend i majmunėve”, u kishte thėnė Kahrs policėve. Ai ka pretenduar qė ėshtė gazetar, por kur ia kanė kėrkuar kartėn e identitetit ka thėnė se e ka harruar. “Kahrs ka kėrkuar vazhdimisht tė flas me zėdhėnėsin e policisė dhe ua ka afruar tek fytyrat mikrofonin policėve, duke i ofenduar ata”, shkruhet nė vendimin e Gjykatės pėr Kundėrvajtje tė datės 29 qershor. Pėr mė shumė, zyrtaren policore qė e ka ofenduar me sė shumti “aktivisti i tė drejtave tė serbėve tė Kosovės” ėshtė pjesėtare e stacionit veri nga komuniteti serb.
Gazeta ka zhvilluar njė bisedė me gazetarin norvegjez. Ai nuk ka qenė nė gjendje tė tregonte se pėr cilėn media punon si gazetar, ndėrkaq e ka pranuar se u ka thėnė majmunė policėve. ? /ereniku,lajmeshqip,referuar nga postimi i K.D/

Ali PodrimjaTrupi i Podrimjes do tė riatdhesohet brenda pak ditėsh
E hėnė, 23 korrik, 2012 14:50
Prishtinė – Pas marrjes sė lajmit tė hidhur pėr gjetjen e trupit tė poetit nė periferi tė qytetit Lodeve, i tėrė stafi i lartė diplomatik i Kosovės nė Francė, nė krye me ambasadorin Muhamedin Kullashi, janė duke u angazhuar pėr ofrimin e asistencės sė nevojshme pėr autoritetet franceze, me qėllim tė pėrfundimit sa mė tė shpejtė tė procedurave dhe kthimit nė Kosovė tė trupit tė Podrimjes.
Ndėrkaq, MPJ e Kosovės, pėrmes Ambasadės sonė nė Francė, ėshtė nė kontakte tė vazhdueshme me autoritetet franceze gjatė kryerjes sė procedurave mjekoligjore dhe pėrgatitjes pėr kthimin nė atdhe tė trupit tė pajetė tė poetit kosovar, Ali Podrimja.
Sa i pėrket rrethanave tė vdekjes sė tij, autoritetet franceze po zhvillojnė tė gjitha procedurat e parapara ligjore dhe brenda pak ditėve pritet tė dalin me raportin mjekoligjor pėr rrethanat e kėsaj ngjarjeje.
Nga tė dhėnat e deritashme, dihet se trupi i poetit Podrimja ėshtė gjetur nė njė pyll nė anėn perėndimore tė qytetit Lodeve diku rreth 4 kilometra nė vijė ajrore nga qendra e qytetit Lodeve, trupi i poetit ndodhej rreth dy metra afėr njė rrjedhe tė ujit dhe nė trupin e tij nuk kishte asnjė shenjė dhune, lėndimi apo agresioni.
Aktualisht trupi i poetit ndodhet nė Klinikėn e Mjekėsisė-Ligjore nė Montpellier, kurse gjatė 2-3 ditėve nė vijim do tė kryhet procedura e autopsisė, pėr tė analizuar hollėsisht shkaqet e vdekjes. Pas pėrfundimit tė autopsisė, gjykatėsi hetues duhet tė vendos pėr lejen pėr transportimin e trupit pėr riatdhesim.
Autoritetet lokale tė qytetit Lodeve, ku po zhvillohej festivali i poezisė, “Voix de la Méditerranée”, nėn organizimin e Kryetares sė Komunės Marie -Christine Bousquet, sot nė mesditė do tė zhvillojnė njė tubim pėrkujtimor nė qendrėn e qytetit pėr nder tė poetit Ali Podrimja, si dhe disa aktivitete tė tjera pasuese.
MPJ edhe njė herė i shprehė ngushėllimet mė tė sinqerta familjarėve, kolegėve, miqve dhe mbarė popullit tė Kosovės pėr humbjen e poetit kulminant tė Kosovės, Ali Podrimja. MPJ e Kosovės po ashtu shpreh konsideratat dhe respektin mė tė madh pėr autoritetet qendrore dhe lokale franceze, pėr angazhimin e jashtėzakonshėm nė zbardhjen e kėtij rasti fatkeq. /ereniku; referuar postimit nga LajmeShqip/


- Lajmet
E shtunė, 21 korrik, 2012

E vėrteta e vdekjes sė Podrimjes dhe kontakti i fundit me tė
E shtunė, 21 korrik, 2012, ora: 19:33 /7;33PM/
Vdekja e poetit Ali Podrimja ka tronditur mbarė opinionin publik. Sipas mediave franceze, trupi pajetė i Podrimjes, i cili tre ditėt e fundit ishte shpallur i humbur, u gjend nė njė zonė malore, rreth 4 kilometra larg qytetit Lodeve, ku mbahej Festivali i Poezisė.
Autoritetet e Francės e gjetėn rreth orės 14:30, citojnė mediat franceze.
Njoftim pėr mediat kanė lėshuar edhe organizatorėt e festivalit tė poezisė, “Voice of the Mediterranean”. Ata janė njoftuar nga policia franceze se ėshtė gjendur trupi pajetė i Ali Podrimjes, pa shenja dhune.
Gjithsesi, e vėrteta pėr vdekjen e poetit do tė zbardhet nė fillim tė javės qė vjen, pasi tė jetė bėrė autopsia. Sipas mediave franceze, kontakti i fundit qė kanė pasur organizatorėt me Podrimjen ka qenė shkurtimisht tė mėrkurėn nė mėngjes. Por, sipas tyre, ky komunikim ka qenė i vėshtirė, pasi Podrimja nuk u ka folur as anglisht dhe as frėngjisht.

Mediat franceze: Nė trupin e Podrimjes nuk kishte shenja dhune
E shtunė, 21 korrik, 2012, ora: 18:54
Trupi i pajetė i poetit Ali Podrimja ėshtė gjetur sot nė orėn 14:30, pa shenja dhune, nė njė zonė malore, 4 kilometra larg qytetit Lodčve ku mbahej mitingu i poezisė, shkruajnė mediat franceze.
Poeti kosovar Ali Podrimja, i zhdukur qė nga e marta nė mbrėmje, ėshtė gjetur sot nė orėn 14:30 afėr qytetit Lodeve, ku poeti ishte ftuar nė njė takim tė shkrimtarėve.
Organizatorėt e festivalit “Voice of the Mediterranean” kanė thėnė pėrmes njė deklarate se policia i ka njoftuar se trupi i poetit Podrimja ėshtė gjetur nė njė zonė malore, rreth 4 kilometra nga Lodeve”, raporton portali, KosovaTimes.
“Sipas hetimeve preliminare, nuk shenja dhune nė trupin e tij. Autopsia do tė bėhet nė fillim tė javės pėr tė sqaruar rrethanat e vdekjes sė tij”, transmeton Agence de Montpellier.
Edhe sipas prefekturės sė Hérault, trupi i Ali Podrimes u gjet pranė njė lumi”, dhe “nuk kishte shenja tė dhunės.”
“Njė zyrtar i festivalit kishte arritur qė shkurtimisht tė dėgjohet nė telefon me poetin nė mėngjesin e sė mėrkurės, por komunikimi mė tė ishte e vėshtirė, sepse ai nuk fliste as anglisht e as frėngjisht”, raportin TV5Monde.
Organizatorėt e takimit tė shkrimtarėve ishin nė dijeni pėr zhdukjen e poetit Podrimja tė martėn nė mbrėmje dhe kanė bėrė ēmos pėr ta gjetur si dhe kanė njoftuar menjėherė policinė, shkruajnė mediat franceze.
”Njė nga organizatorėt e festivalit ka arritur tė kontaktojė shkurtimisht nė telefon shkrimtarin Podrimja, tė mėrkurėn nė mėngjes, por komunikimi ka qenė i vėshtirė pėr shkak se ai nuk ka folur as Anglisht, as Frėngjisht”, shkruajnė agjenci lajmesh nė Francė.

Vdekja e Podrimjes, humbje pėr gjithė kombin shqiptarė
E shtunė, 21 korrik, 2012, ora:18:05
Me rastin e gjetjes sė trupit tė pajetė tė poetit tė madh Ali Podrimja nė Francė, kryetarja e Kosovės, Ahtifete Jahjaga, kryeministri Hashim Thaēi, liderėt e partive dhe shumė institucione tė tjera tė Kosovės, vazhdojnė ti shprehin ngushėllime familjes Podrimja, komunitetin letrar nė Kosovė dhe gjithė popullin e Kosovės.

Thaēi: Vdekja e Podrimjes, humbje e madhe pėr kulturėn kombėtare
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nėpėrmjet njė telegrami, e ka ngushėlluar familjen e tė nderit Ali Podrimja, dhe Akademinė e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės.
“Vdekja e poetit Ali Podrimja ėshtė humbje e madhe pėr familjen, pėr kulturėn kombėtare dhe Akademinė e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės”, thuhet nė fillim tė telegramit tė ngushėllimit tė zotit Thaēi.
Mėtutje ai thekson se “Ali Podrimja, njė talent i rrallė dhe krijues i vlerave tė pėrjetshme artistike, ka lėnė gjurmė tė thella dhe tė pėrjetshme nė kulturėn tonė kombėtare”.
Kryeministri Thaēi thotė se ai “ishte lirik i lindur dhe i realizuar nė veprėn e tij poetike dhe i preku majat e lirikės shqipe, duke u bėrė edhe vetė vlerė kulturore”.

Jahjaga: Vepra e poetit Podrimja – do tė jetojė ndėr mote
Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, i ka dėrguar telegram ngushėllimi famlijes sė poetit tė ndjerė, Ali Podrimja, nė tė cilin thekson se kėtė lajm e kishte marrė me trishtim dhe dhembje tė thellė.
“Humbja e Ali Podrimjes nuk ėshtė humbje vetėm pėr familjen, tė afėrmit e miqtė; ėshtė humbje e madhe pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, pėr kulturėn dhe artin, pėr Kosovėn nė pėrgjithėsi”, thuhet nė telegramin e presidentes Jahjaga.
Poet e intelektual i madh, Ali Podrimja, me fjalėt dhe veprat e tij, i kaloi shunė herė kufijtė e Kosovės dhe u bė i njohur nė rrethe shumė mė tė gjėra tė artit dhe tė kulturės, duke e afruar Kosovėn me botėn, thuhet nė telegramin e ngushėllimit.
Presidentja Jahjaga tha se nė kėto ēaste tė dhembjes e pikėllimit qėndron sė bashku me familjen e tė ndjerit Podrimja.

ASHAK: Me vdekjen e Ali Podrimjes, Kosova mbeti pa poetin e saj
Me rastin e vdekjes sė akademikut Ali Podrimja, Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovės ka lėshuar njė deklaratė pėr shtyp.
“Me tronditje dhe dhembje tė thellė morėm lajmin pėr vdekjen e parakohshme tė poetit emblematik tė letėrsisė shqipe, akademikut Ali Podrimja. Vdekja e tij ėshtė humbje e madhe pėr familjen, pėr tė gjithė miqtė e tij tė shumtė, pėr lexuesit qė e deshėn dhe e ēmuan, pėr Akademinė dhe pėr tė gjitha institucionet e Kosovės, pėr kulturėn dhe letėrsinė shqiptare”, thuhet nė deklaratė.
Sipas ASHAK-ut, poezia e Ali Podrimjes pėr mė shumė se gjysmė shekulli ishte zėri identitar i Kosovės, zėri qė artikuloi dhembjen dhe shpresat e Kosovės, idealet dhe synimet e saj.
“Ali Podrimja shkroi pėr Kosovėn e vuajtjeve dhe tė brengave, pėr Kosovėn e shpresave tė mėdha, pėr Kosovėn e idealeve tė lirisė. Ai ishte poeti qė diti tė sublimojė nė veprėn e tij tė gjitha shqetėsimet e njė kohe dhe tė njė epoke. Epoka e Kosovės dhe epoka e shqiptarėve tė gjysmės sė dytė tė shekullit XX dhe tė fillimit tė shekullit XXI ishte edhe epoka e Ali Podrimjes. Zėri i tij ishte i veēantė, i papėrsėritshėm nė poezinė shqipe, ishte zė qė shprehte qenėsinė e qėndresės dhe mbijetesės sė popullit tonė. Ideali i tij poetik dhe ideali i tij intelektual ishin pasioni i pashuar pėr liri dhe dinjitet njerėzor”, thuhet nė deklaratė.
“Me vdekjen e Ali Podrimjes, Kosova mbeti pa poetin e saj, i cili si askush tjetėr njohu dhe artikuloi dhembjen e saj. Vargu i tij ‘Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet’ thotė atė qė nuk e tha askush tjetėr pėr popullin dhe pėr vendin e tij”.
Me kėtė rast, Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovės i ka shprehur ngushėllime familjes sė akademikut Ali Podrimja, si dhe tė gjithė miqve dhe adhuruesve tė tij.

Krasniqi: Vdekja e Podrimja ėshtė njė humbje e gjithė kombit shqiptar
Me rastin e gjetjes sė trupit tė pajetė tė poetit tė madh Ali Podrimja nė Francė, ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sportit, Memli Krasniqi ngushėlloi familjen Podrimja, komunitetin letrar nė Kosovė dhe gjithė popullin e Kosovės.
Nė telegramin e tij tė ngushėllimit, ministri Krasniqi ka thėnė se “Ėshtė vėrtetė moment i vėshtirė pėr tė thėnė ēfarėdo fjale pėr njeriun qė me krijimtarinė e tij inspiroi breza tė terė dhe shpėrndau anekėnd botės gjithė pasurinė dhe elanin e kombit tonė pėr letėrsinė dhe artin nė pėrgjithėsi”.
“Vdekja e poetit me renome ndėrkombėtare, krenarisė sonė, Ali Podrimja ėshtė njė humbje e gjithė kombit shqiptar, e padyshim dhe e gjithė komunitetit letrat dhe artistik nė botė. Krijimtaria e tij, dhe gjithė ajo miqėsi qė kishte krijuar pėr vite me radhė me njerėzit e letėrsisė dhe artit nė tėrė botėn, ndihmuan shumė qė Kosova tė ketė respektin e merituar nė botė. Kam pasur nderin qė e kam njohur dhe ka qenė gjithmonė njė motivim pėr mua”, thuhet mes tjerash nė telegramin ngushėllues tė ministrit Krasniqi.
“Ai do tė na mungojė shumė. Por poeti ynė na la shumėēka, njė krijimtari tė tėrė, e cila do tė jetė njė pasuri kombėtare e jona. Njė artist i vėrtetė, Aliu do tė jetė pėrherė nė kujtimet tona dhe puna e tij do tė shėrbejė si frymėzimi mė i mirė pėr fėmijėt tanė, pėr brezat tjerė qė do tė vijnė, duke mbjellė kėshtu ndjenjėn e dashurisė mes njerėzve”, thuhet nė fund tė letrės ngushėlluese tė ministrit Krasniqi.

Mustafa ngushėllon familjen Podrimja dhe popullin e Kosovės
Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, dr. Isa Mustafa, ka shprehur ngushėllimet e tij dhe tė LDK-sė pėr ndarjen nga jeta tė poetit tonė tė mirėnjohur, Ali Podrmija.
“Nė emėr tė gjithė anėtarėsisė dhe strukturave tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, si dhe nė emrin tim personal, ju shpreh ngushėllimet mė tė thella pėr ndarjen nga jeta tė poetit tonė tė madh, Ali Podrimja. Lajmi pėr shuarjen e Tij na ka tronditur tė gjithėve, sepse Ali Podrimja ishte njė krijues me dhunti tė veēanta, njė poet qė kaherė i kishte kapėrcyer kufijtė nacionalė, duke u bėrė vlerė e artit tė pėrbotshėm”, thuhet nė telegramin e ngushėllimit.
Ali Podrimja ka qenė dhe do tė mbetet emblemė e poezisė sė krijuar nė Kosovė, po edhe tė poezisė shqipe nė pėrgjithėsi. Ndaj, ikja e tij ėshtė njė goditje e rėndė pėr tė gjithė komunitetin tonė letrar e artistik.
Ali Podrimja ishte ndėr krijuesit e brezit tė njohur tė letrave shqipe, i cili, mė 1971, botoi nė “Rilindje” tekstin me titull "Vox Clamantis in Deserto" (Zėri i tė dėshpėruarit nė shkretėtirė). Ky tekst kritik e programatik, i nėnshkruar nga krijues tė tjerė, miq tė Podrimjes, si Anton Pashku, Rexhep Ismajli, Gani Bobi, Mensur Raifi etj., jo vetėm qė pati bėrė bujė tė madhe, por qe shndėrruar nė njė lloj manifesti edhe pėr brezat e mėvonshėm krijues, sidomos nė Kosovė, sepse ishte i pari tekst qė hapur i shpallte luftė realizmit socialist nė letėrsi dhe nė artet e tjera.
Me tė gjitha veprat e tij, po sidomos me kryeveprėn “Lum Lumi”, Ali Podrimja arriti ta universalizojė dhimbjen dhe tragjedinė personale, arriti qė vargun shqip ta skalisė pėrsosmėrisht.
“Nė kėto ēaste tė rėnda dhimbjeje, Lidhja Demokratike e Kosovės shpreh solidaritetin e plotė me familjen Podrimja dhe me tė gjithė ata qė e njohėn dhe e deshėn poetin mė nė zė tė Kosovės, Ali Podrimja, vepra e tė cilit do tė jetojė gjatė, si njė shembull i jashtėzakonshėm i pėrkushtimit dhe i lidhjes sė njė krijuesi me fatin e vendit tė tij.
Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės”, thuhet nė telegramin e ngushėllimit, nga ana LDK-sė, me rastin e vdekjes sė poetit Ali Podrimja.

Vetėvendosje: Ikja e Ali Podrimes,humbje e rendit poetik e njerėzor
"Me tronditje tė thellė morėm lajmin pėr ndarjen nga jeta e poetit Ali Podrimja.
Ikja e Ali Podrimes ėshtė humbje e rendit poetik e njerėzor. Poetika nė shqip, humbi poetin, miqtė e familjarėt, njeriun, e arti e ka veprėn e tij, e cila do tė jenė frymėzim i shumė brezave tė ardhshėm ", thuhet pos tjerash nė telegramin e Vetėvendosjes.
Lėvizja Vetėvendosje i shpreh ngushėllimet familjes, miqve dhe bashkėkrijuesve tė Ali Podrimejes.


- Lajmet
E premte, 20 korrik, 2012

...trup e trup:
- Zhduket nė Francė poeti Ali Podrimja
- Kabashi takim me kryeprokurorėt, shqyrtimi i obligimeve pėr udhėrrėfyesin
- Ambasada Amerikane e ndihmon FSK-nė
- Dell dhe Thaēi nenshkruajne memorandum pėr lidership transformues
- Sllovakia ka njohur pasaportat e Kosovės
- Adem Demaēi merr shtetėsinė e Shqipėrisė
- Stefanoviq: Nikoliq nuk ka plan pėr Kosovėn
- Protestohet nė Tiranė kundėr tarifės pėr ēimenton
- Hulumtimi nė Zhilivodė do tė vonohet pas incidentit
- Kanabis nė njė kopsht nė kryeqytet
- Maturantėt nga Mali i Zi, tė orientohen kah Tirana apo Prishtina


Ali Podrimja

 

Zhduket nė Francė poeti Ali Podrimja
Ka dy ditė qė nuk dihet asgjė pėr vendndodhjen e poetit tė njohur, Ali Podrimja, i cili kishte shkuar nė Francė nė njė festival tė poezisė....
Postuar: 05:04:42 / E premte, 20 korrik, 2012
Ministri i Punėve tė Jashtme tė Kosovės Enver Hoxhaj me autoritetet e shtetit francez po bėjnė gjithēka qė ėshtė e mundur pėr tė gjete vendndodhjen e tij.
Poeti Ali Podrimja kishte shkuar nė festivalin e poezisė “Vox de la Mediterranii” nė qytetin Lodeve nė Francė.
Artan Behrami, kėshilltar i ministrit tė jashtėm, Enver Hoxhaj thotė se ambasada e Kosovės nė Paris ka kėrkuar menjėherė nga autoritetet franceze qė tė ndėrmerret gjithēka ėshtė e mundur pėr tė identifikuar vendndodhjen e poetit.
MPJ u ka bėrė thirrje tė gjithė qytetarėve kosovarė dhe francezė, qė gjenden nė Francė, e qė kanė ndonjė informatė pėr vendndodhjen e poetit Ali Podrimja, tė njoftojnė Ambasadėn e Kosovės nė Paris, autoritetet franceze apo MPJ-nė e Kosovės.
Tė afėrmit, shokėt dhe kolegėt e tij pohojnė tė mos kenė vėnė re ndonjė simptomė tė sėmundjes sė harresės nė poetin Ali Podrimja. /ereniku-burimi: rtk/

Memorandum pėr lidership transformues
500 deri nė 800 tė rinj kosovarė do tė ketė mundėsi tė vazhdojnė shkollimin e lartė nė SHBA. Kjo ėshtė arritur me njė memorandum qė kanė nėnshkruar sot kryeministri, Hashim Thaēi dhe ambasadori amerikan nė Kosovė, Christopher Dell. Programi ėshtė pesė vjecar dhe do tė kushtojė rreth 20 milionė euro. ...
Postuar: 12:13:31 / 20.07.2012
Kryeministri i vendit, Hashim Thaēi dhe ambasadori i SHBA, Christopher Dell kanė nėnshkruar sot njė memorandum mirėkuptimi me tė cilin u ofrohet tė rinjve kosovare mundėsi shkollimi nė qendra arsimore amerikane tė nivelit tė lartė.
Programi 5 vjeēar pėrfshinė rreth 20 milionė euro bursa qė do t’u jepen tė rinjve kosovarė pėr tė vazhduar karrierėn akademike nė SHBA.
Me kėtė rast, Thaēi tha se pėrmirėsimi i cilėsisė sė arsimit ėshtė prioritet strategjik i Qeverisė sė Kosovės. Ndėrkaq pėr kėtė program qeveria do tė ndajė 10 milionė euro. “Mė kėtė iniciativė Qeveria e Republikės sė Kosovės e mbėshtetur nga qeveria e SHBA po realizon pėrgjegjėsit e saja pėr tė krijuar mundėsi pėr njė shkollim mė cilėsor pėr qytetarėt e saj. Pėrmes kėsaj Qeveria e Republikės sė Kosovės po krijon mundėsi pėr njė tė ardhme mė tė ndritur pėr njė mirėqenie mė tė lartė sociale dhe materiale pėr qytetarėt e Kosovės”, theksoi Thaēi.
Qeveria amerikane pėr kėtė program, ka ndarė 10 milionė dollarė bėri tė ditur ambasadori amerikan Dell. Ai tha se me kėtė fond mund tė shkollohen 500 deri nė 800 tė rinj kosovarė.
“Besoj se nėse ky program tregohet i suksesshėm do tė tregoj transformimin e pėrnjėmend tė gjeneratave tė ardhshme tė cilat do tė marrin nė arsimin tė mirė qė do tė kontribuojnė nė tė ardhmen e kėtij vendi dhe qė mbetet njė trashėgimi e qėndrueshme e bashkėpunimit tė qeverisė sė SHBA dhe Kosovės”, tha Dell.
Ky program do tė ofrojė mė shumė mundėsi shkollimi pėr qytetarėt e Kosovės. Programi pritet tė prodhojė kuadro tė liderėve tė ri tė cilėt do tė jenė nė krye tė ndryshimeve tė rėndėsishme nė fushat prioritare; tė zhvillimit ekonomik, politik dhe shoqėror.

Sllovakia ka njohur pasaportat e Kosovės
E premte, 20 korrik, 2012
Qeveria sllovake i njeh pasaportat e Kosovės prej datės 17 korrik 2012, kanė thėnė burime diplomatike ndėrkombėtare. Viza sllovake do tė vendoset nė pasaportat kosovare dhe gjithashtu pranohen edhe vizat Schengen tė shteteve tjera evropiane....
Njė prej shteteve refuzuese tė pavarėsisė sė Kosovės, Sllovakia, ka ndėrmarrė njė hap tė rėndėsishėm nė raport me shtetėsinė e Kosovės.
“Qeveria sllovake ka marrė vendim qė nga 17korrik 2012, tė njohė pasaportat e qytetarėve tė Kosovės, por jo edhe ato diplomatike”, ka thėnė sot njė diplomat ndėrkombėtar pėr KosovaTimes.
Autoritetet sllovake do tė vendosin vizat nė pasaportat kosovare e jo nė letra pėrcjellėse. Gjithashtu, ky shtet pranon qė kosovarėt qė kanė viza Schengen tė lėshuara nga shtete tjera tė BE-sė, tė udhėtojnė me to edhe nėpėr Sllovaki.
Sllovakia ėshtė njė nga pesė shtetet e Bashkimit Evropian qė nuk e njeh Republikėn e Kosovės.

Hulumtimi nė Zhilivodė do tė vonohet pas incidentit
E premte, 20 korrik, 2012
Hulumtimi nė lokacionet e dyshuara pėr varreza masive nė Kosovė do tė vonohen kėtė vit pas incidentit nė Zhilivodė. Burime tė Radio Kosovės brenda policisė kanė shpjeguar se hetimet e para tregojnė se zjarri i ditėve mė parė nė vendin ku po gėrmohet pėr varrezė masive ka qenė i qėllimshėm. Kjo ėshtė arsye qė sipas EULEX-it do tė ketė vonesa nė gėrmimin nė kėtė lokacion, por edhe nė tė tjera....

Kabashi takim me kryeprokurorėt, shqyrtimi i obligimeve pėr udhėrrėfyesin
Kryeprokurori i Shtetit dhe njėherėsh kryetari i Kėshillit Prokurorial tė Kosovės, Ismet Kabashi, zhvilloi sot njė takim tė pėrbashkėt me tė gjithė kryeprokurorėt dhe administratorėt e prokurorive tė Republikės sė Kosovės, dhe me menaxhmentin e lartė tė sekretariatit tė KPK-sė....
Postuar: 05:30:40 / 20.07.2012
Sipas njoftimit qė iu shpėrnda medieve pas kėsaj mbledhjeje, qėllimi i mbajtjes sė kėtij takimi ishte shqyrtimi i obligimeve qė dalin nga udhėrrėfyesi pėr liberalizim tė vizave pėr Kosovėn.
Nė kėtė takimin kryeprokurori Kabashi shpėrndau detyrat dhe obligimet tek tė gjithė kryeprokurorėt, administratorėt dhe menaxhmenti i sekretariatit tė KPK-sė, qė duhen plotėsuar gjatė fazės sė raportimit lidhur me tė arriturat dhe sfidat, me tė cilat pėrballet sistemi prokurorial nė Kosovė. Kryeprokurori Kabashi, po ashtu kėrkoi nivelin mė tė lartė tė pėrgjegjėsisė, angazhimeve dhe pėrkushtim tė tė gjithėve nė pėrmbushjen e tė gjitha obligimeve qė dalin jo vetėm nga udhėrrėfyesi pėr liberalizim tė vizave, por edhe ato tė raportit tė progresit qė pritet tė publikohet pėr vitin 2012.
Kryeprokurori i Shtetit, z. Ismet Kabashi, nė kėtė takim mori vendim, me tė cilin ka caktuar koordinatorė tė veēantė pėr fusha tė caktuara nė kuadėr tė Kėshillit Prokurorial tė Kosovės dhe Zyrės se kryeprokurorit tė Shtetit:
a) pėr veprat penale tė korrupsionit,
b) pėr krimin tė organizuar,
c) pėr trafikim me qenie njerėzore dhe shfrytėzim seksual tė tė miturve,
d) pėr pastrim tė parave dhe pengimin e financimit tė terrorizmit,
e) pėr krime kibernetike dhe krimet lidhur me zgjedhjet,
f) pėr krimet lidhur me narkotikėt,
g) pėr krimet e kryera nga pjesėtarėt e Policisė sė Kosovės dhe bashkėpunim me Inspektoratin Policor tė Kosovės,
h) pėr krimet ndėrkufitare dhe kontrabandim me mallra kur ato nuk hyjnė ne sferėn e krimit te organizuar,
i) Prishtinė pėr krimet financiare lidhur me tatimet,
j) pėr veprat penale nga kapitulli i veprave penale kundėr ekonomisė, dhe
k) koordinator pėr trajnime ne zyrėn e vlerėsimit tė Performancės pėr trajnimet e prokurorėve, pjesėmarrjen e tyre nė seminare vendėse apo ndėrkombėtare, hartimin e strategjive tė KPK-sė, institucioneve tjera nė tė cilat marrin pjese prokurorėt dhe nė grupet punuese pėr hartimin e ligjeve, duke pėrfshirė edhe Njėsitin pėr Mbrojtje tė Viktimave dhe pjesėmarrjen e tyre nė seminare, hartimin e strategjive tė ndryshme, si dhe pėr trajnime tė stafit mbėshtetės tė sistemit prokurorial.
Koordinatorėt e caktuar janė tė obliguar qė tė raportojnė ēdo javė pėr tė gjitha aktivitetet e sistemit prokurorial, ndėrkaq kryeprokurorėt e prokurorive tė Republikės sė Kosovės, zėvendės kryeprokurorja e PSRK–sė dhe drejtori i Njėsitit pėr Vlerėsim tė Performancės janė drejtpėrdrejtė pėrgjegjės pėr mbikėqyrjen dhe zbatimin e kėtij vendimi, thuhet nė njoftim.

Kanabis nė njė kopsht nė kryeqytet
Policia ka gjetur disa bimė kanabis nė njė kopsht nė Prishtinė.Kėto bimė janė gjetur nė rrugėn rrugėn ”Ilaz Kodra”....
Postuar: 02:24:20 / 20.07.2012
"Raportohet se nė njė kopsht publik nė mes tė luleve janė gjetur tė mbjella katėr bimė me gjatėsi njė metėr tė llojit Kanabis Sativa, tė cilat janė konfiskuar”, thuhet nė raportin e policisė.
Sipas policisė, nuk raportohet pėr tė dyshuar tė mundshėm.

Maturantėt nga Mali i Zi, tė orientohen kah Tirana apo Prishtina
Ulqin, 20 korrik, 2012
Maturantėt shqiptarė nė Malin e Zi edhe sivjet janė nė dymendje tė mėdha se nė cilin universitet shqip tė regjistrohen, meqė edhe ata sikur kandidatėt tjerė, nė Shqipėri apo nė Kosovė, do t’u nėnshtrohen testimeve paraprake.


- Lajmet
E enjte, 19 korrik, 2012

...trup e trup:
- Thaēi: Nuk do tė ketė pėrfshirje tė EULEX-it nė Kushtetutė
- SHBA ndihmon Kosovėn nė fushėn e sigurisė
- Rasmussen, e siguroi presidenten Jahjaga se nuk ka ndarje tė Kosovės
- Krasniqi dėnon sulmet e mbrėmshme nė Zubin Potok
- Ministri Rexhepi viziton Pejėn nė pėrpjekje pėr t’i rikthyer imazhin policisė
- "Pavarėsi pa sovranitet”, formula serbe pėr Kosovėn
- Qeveria miraton disa propozim-vendime
- Serbėt e Hoēės sė Madhe kėrkojnė pėrfaqėsim mė tė lartė tė tyre nė institucione lokale
- Jahjaga uron besimtarėt pėr muajin e Ramazanit
- Udhėheqės shtetėrorė e partiakė urojnė besimtarėt pėr fillimin e muajit tė Ramazanit
- Ngritet aktakuza pėr kontrabandim tė emigrantėve
- Gjimnazi, shkolla mė e kėrkuar nga nxėnėsit gjakovarė
- Minatorėt grevistė tė “Trepēės” kėmbėngulin nė kėrkesat e tyre


...informacione te hapura:
Rasmussen siguron Jahjagėn se nuk ka ndarje tė Kosovės-KFOR-i ėshtė garantues i stabilitetit
E enjte, 19 korrik, 2012
Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, e ka siguruar tė enjten nė Bruksel presidenten e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, se nuk ka ndarje tė Kosovės dhe se KFOR-i do tė qėndroj edhe mė tej nė Kosovė si garantues i paqes dhe i stabilitetit. /burmi: kosovalive/

Thaēi: Nuk do tė ketė pėrfshirje tė EULEX-it nė Kushtetutė
E enjte, 19 korrik, 2012
Kryeministri Hashim Thaēi e bėri tė qartė nė mbledhjen e Qeverisė sė Misioni i BE-sė pėr Sundimin e Ligjit, EULEX, nuk do tė pėrfshihet nė Kushtetutėn e Kosovės. Ai tha se vendimin pėr mandatin e EULEX-it do ta marrė vetėm Kuvendi i Kosovės. Ndėrkohė nė kohėn kur flitet pėr mundėsinė e bisedimeve politike pėr veriun, ekzekutivi pėrsėrit qėndrimin se nuk ka zgjidhje tjetėr pėr veriun pėrveē pakos sė Ahtisarit dhe kushtetutės sė Kosovės.

Qeveria miraton disa propozim-vendime
E enjte, 19 korrik, 2012
Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e sotme miratoi propozim-vendimin pėr ndryshimin e strukturės sė transaksionit pėr Termocentralin “Kosova e Re”, propozim-vendimin pėr themelimin e komisionit pėr negocimin dhe pėrgatitjen e marrėveshjes sė Tregtisė sė Lirė me Turqinė dhe propozim-vendimin pėrfundimtar pėr shpronėsimin e pronave tė paluajtshme pėr ndėrtimin e autostradės Vėrmicė-Merdare.
Po ashtu, kabineti qeveritar miratoi edhe Projektligjin pėr procedurėn pėrmbarimore dhe Projektligjin pėr arsimin dhe aftėsimin profesional.

Krasniqi dėnon sulmet e mbrėmshme nė Zubin Potok
E enjte, 19 korrik, 2012
Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, dr. Jakup Krasniqi, dėnon sulmet e mbrėmshme nė Zubin Potok, gjatė tė cilave me armė automatike dhe mjete shpėrthyese janė goditur objekti i “KEP” bankės, objekti i “Radio Kolashinit” dhe njė shtėpi private e njė eprori tė Policisė sė Kosovės.
Kryetari Krasniqi konsideron se akte tė tilla kriminale, duke shkatėrruar pasurinė e qytetarėve tė Kosovės dhe duke rrezikuar jetėn e tyre, janė pėrpjekje pėr tė ngjallur panik te banorėt e kėsaj pjese tė vendit dhe si tė tilla janė tė dėnueshme dhe pėrbėjnė shkelje tė rėndė tė rendit e tė ligjit.
Kryetari i Kuvendit tė Kosovės bėn thirrje qė autorėt e kėtyre sulmeve tė zbulohen, tė kapen dhe tė dalin para drejtėsisė....

..njoftoi rtk/ ndersa kosovalive:

Sulme tė armatosura nė tri objekte tė ndryshme nė Zubin Potok
E enjte, 19 korrik, 2012
Nė tri objekte tė ndryshme nė Zubin Potok, nė orėt e para tė mėngjesit tė ditės sė sotme kanė ndodhur sulme me armė automatike dhe njė shpėrthim qė besohet tė jetė i shkaktuar nga njė granatė dore.

Ministri Rexhepi viziton Pejėn nė pėrpjekje pėr t’i rikthyer imazhin policisė
E enjte, 19 korrik, 2012
Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, sė bashku me drejtorin e pėrgjithshėm tė Policisė sė Kosovės, Shpend Maxhuni, kanė qėndruar tė enjten nė Pejė, me qėllim tė mbėshtetjes dhe pėrmirėsimit tė imazhit tė gėrvishtur tė policisė pas vjedhjes sė mbi 25 kilogramė ari nga dhoma e dėshmive nė policinė e Pejės. /burimi: kosovalive/

“Pavarėsi pa sovranitet”, formula serbe pėr Kosovėn
E enjte, 19 korrik, 2012
Kooekzistimi paqėsor i qasjeve tė ndryshme ndaj statusit tė Kosovės me nevoja tė pranueshme qė Beogradi ta pranoj tė drejtėn e Prishtinės pėr pavarėsi nė procesin e marrjes sė vendimeve politike, por jo edhe sovranitet dhe shtetėsinė, janė bazat e planit pėr zgjidhje tė ēėshtjes sė Kosovės, tė cilin Grupi joformal i qytetarėve serb e ka dorėzuar nė presidencėn e Serbisė....
Dokumenti “MArrėdhėniet shqiptaro-serbe: Bazė pėr fillim tė ri”, nė mėnyrė simbolike 5 minuta para orės 12:00 ėshtė dorėzuar nė presidencėn e Serbisė nga Marko Matiq, redaktor i E-novine, i cili me kėtė rast para gazetarėve ka thėnė se dokumenti pėrmban shtatė porosi me “zgjidhje origjinale, parime dhe mekanizma, zbatimi i tė cilave do tė hapte kaptina tė reja nė marrėdhėniet e dy popujve”.
Ai ka shtuar qė dokumenti, marrė parasysh interesat e tė dyja palėve dhe parametrat tė cilat i ka parashtruar bashkėsia ndėrkombėtare, jep pėrgjigje nė pika kyēe dhe neuralgjike tė marrėdhėnieve shqiptaro-serbe, shkruajnė mediet serbe.
Matiq ka thėnė se ėshtė e nevojshme sė pari tė ridefinohen interesat nacionale tė Serbisė nė Kosovė nė bazė tė tyre tė krijohet politika e re dhe mė kėtė qartė duhet ndarė kuptimin e pavarėsisė nga ai i sovranitetit.
“Serbia duhet tė definoj statusin formal tė Kosovės nė korniza tė formulės ‘pavarėsi pa sovranitet’. Nė mes tė institucioneve tė Prishtinės dhe tė Serbisė duhet tė vlej parimi i kooekzistimit paqėsor tė qasjeve tė ndryshme ndaj statusit tė Kosovės. Kjo problemin e statusit do ta vendoste nė karantinė dhe do tė mundėsonte vazhdim tė bisedimeve dhe normalizimit tė marrėdhėnieve nė praktikė”, ka thėnė Matiq.
Sipas tij, plani parasheh edhe hapjen e zyrave nė Prishtinė dhe nė Beograd, tė cilat nuk do tė duhej tė kishin statusin e pėrfaqėsive diplomatike, por do tė kishin funksionin e hapjes sė kanaleve pėr komunikim midis institucioneve tė Prishtinės dhe tė Beogradit.
Matiq ka vlerėsuar qė ky dokument ėshtė pėrgatitur nė momentet kur Serbia pėrballet me sfida serioze, nga tė cilat mė e madhja ėshtė ajo qė ka tė bėjė me Kosovėn. “Propozimin e kemi dorėzuar nė 5 minuta para orės 12:00, por akrepi pėr zgjidhje tė ēėshtjes sė Kosovės ka shkuar shumė larg mė pėrpara. Nėse Serbia gjatė muajve tė ardhshėm nuk ofron ndonjė zgjidhje, do tė pėrballet me kėrkesat pėr pranim formal tė pavarėsisė sė Kosovės si kusht kryesor pėr pranim nė BE”, ka thėnė Matiq.
Grupin joformal tė qytetarėve, i cili ka propozuar dokumentin “Marrėdhėniet shqiptaro-serbe: Bazė pėr fillim tė ri”, pos tjerėsh, e pėrbėjnė kryeredaktori i E-novine, Petar Lukoviq dhe drejtori i kėtij mediumi Branislav Jeliq. Dokumenti ka mbėshtetjen teknike tė Qendrės pėr paqe dhe zhvillim demokratik./burimi: rtk/

Minatorėt grevistė tė “Trepēės” kėmbėngulin nė kėrkesat e tyre
E enjte, 19 korrik, 2012
Minatorėt e ndėrmarrjes “Trepēa” kanė hyrė nė ditėn e tretė tė grevės sė tyre, duke kundėrshtuar emėrimin e Eset Ujkanit nga Agjencia Kosovare e Privatizimit pėr menaxher tė ndėrmarrjes, si dhe kundėr privatizimit tė ndėrmarrjes.

Serbėt e Hoēės sė Madhe kėrkojnė pėrfaqėsim mė tė lartė tė tyre nė institucione lokale
E enjte, 19 korrik, 2012
Banorėt e fshatit Hoēė e Madhe tė Rahovecit, fshat ky i banuar me shumicė serbe, tė enjten kėrkuan sqarim nga kreu komunal lidhur me mungesėn e njė nėnkryetari serb nė Kuvendin Komunal tė Rahovecit, me ē’rast kryetari Smail Latifi tha se nuk ka pėrqindje tė duhur komuniteti serb nė Rahovec, nė mėnyrė qė tė ketė njė nėnkryetar serb.

Ngritet aktakuza pėr kontrabandim tė emigrantėve
E enjte, 19 korrik, 2012
Njė prokuror i EULEX-it nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė ka ngritur aktakuzė kundėr pesė tė dyshuarve pėr njė rast qė ka tė bėjė me kontrabandimin e emigrantėve nga Kosova nė vendet tjera tė huaja, kryesisht nė Amerikė.
Bekė Nikqi, Qerim Dreshaj, Nuradin Ahmeti, Pjetėr Krasniqi dhe Jeton Smaka, sipas aktakuzės, akuzohen pėr veprat penale tė pėrfshirjes nė kontrabandimin e emigrantėve, pėrpjekjes pėr pėrfshirje nė kontrabandimin e emigrantėve dhe pėr prodhimin, ofrimin dhe posedimin e dokumenteve tė falsifikuar tė udhėtimit apo identifikimit pėr ta mundėsuar kontrabandimin e emigrantėve dhe pėr tė pėrfituar dobi financiare apo dobi tjera materiale, njofton EULEX-i.
Tė dyshuarit pretendohet se i kanė pajisur disa persona me dokumente tė falsifikuara pėr tė udhėtuar nga Kosova nė vendet e huaja kundrejt shumave tė mėdha tė parave. Rasti i tyre gjithashtu ka tė bėjė me Demė Nikqin, i dyshuari kryesor, i cili po ashtu pretendohet tė jetė i pėrfshirė nė kontrabandimin e emigrantėve.
Rasti ėshtė duke u ndjekur penalisht nga njė prokuror i qarkut EULEX-it nė Prishtinė./burimi: rtk/

Gjimnazi, shkolla mė e kėrkuar nga nxėnėsit gjakovarė
E enjte, 19 korrik, 2012
Nė Komunėn e Gjakovės janė bėrė publike listat e nxėnėsve qė janė pranuar nė klasat e 10-ta nė qendrat e shkollave tė mesme tė Gjakovės, ndėrkohė qė interesim mė i madh, edhe kėtė vit, nxėnėsit kanė shprehur pėr drejtimet e gjimnazit dhe profilet e shkollės sė mesme ekonomike, ndėrsa mė pak pėr drejtimet profesionale tė shkollės sė mesme teknike.


- Lajmet
E mėrkurė, 18 korrik, 2012

...trup e trup:
- Rusia dėshton nė OKB, ia rrėzojnė ”argumentet”
- Jahjaga sot takohet me zyrtarė tė lartė tė BE-sė
- Rompuy-Jahjagės: Dialogu Kosovė-Serbi, duhet tė vazhdojė
- BE-ja e pėrkushtuar pėr perspektiven evropiane tė Kosovės
- Kosovė, vazhdon greva e minatorėve tė Trepēės
- Makolli: Diaspora, ambasadori mė i mirė i Kosovės
- Mungon vullneti politik pėr zbatimin e ligjit kundėr duhanit
- Shpallet konkursi pėr pranimin e studentėve tė rinj
- Nė Deēan dy tė rinj theren me thika
- Tentim vrasje nė Lupē, katėr tė arrestuar
- Podujeve: Nje qytetar, sulmon policin me veturė
- Pengesat nė furnizimin me energji elektrike nė rajonin e Dukagjinit
- Shkodėr, policia pyjore merr masa mbrojtėse kundėr zjarreve
- Vazhdon lufta me bravat e dyerve nė Kėshillin e Qarkut Fier
- Ishulli grek i Ikarias kėrcėnon me shkėputje: “Do i bashkohemi Austrisė”
- Zbulohet medikament qė parandalon infektimin me virusin HIV

...informacione hapur:
Rusia dėshton nė OKB, ia rrėzojnė ”argumentet”
E mėrkurė, 18 korrik, 2012
Iniciativa e Rusisė qė tė debatohet nė Kombet e Bashkuara pėr vrasjen e dy serbėve nė Talinic tė Ferizajt, e cila kishte kėrkuar qė kjo vrasje tė trajtohet e motivuar etnikisht, ka dėshtuar.
Nė mbledhjen e mbajtur mbrėmė me dyer tė mbyllura nė Selinė e Kombeve tė Bashkuara, me kėrkesė tė Rusisė ishte futur si ēėshtje diskutimi vrasja e qiftit serbė qė ka ndodhur ditė mė parė nė Talinoc tė Ferizajt, si dhe pretendimet e Rusisė se nė Kosovė po trajnohen opozita siriane.
Iniciativa e Rusisė, nuk ėshtė pėrkrahur nga shumica e ambasadorėve, duke i quajtur hipoteza tė paargumentuara.
Pretendimet qė vinin nga Rusia dhe Serbia, janė kundėrshtuar fuqishėm nga SHBA-ja, Anglia, Gjermania, Franca dhe shumė shtete tjera.
Ambasadorėt perėndimor kanė vlerėsuar sė bėhet fjalė pėr incidente tė izoluara, raportojnė mediat serbe duke cituar burime anonime brenda takimit.
Ambasadorėt e vendeve anėtare tė KS sė OKB-sė nuk kanė arritur asnjė pėrfundim, pasi qė bėhet fjalė pėr konsultime, e jo pėr seancė.

BE-ja e pėrkushtuar pėr perspektiven evropiane tė Kosovės
Presidenti i Bashkimit Evropian, Herman Von Rompoy tha sot se dialogu ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit ėshtė mėnyra mė e mirė pėr zgjidhjen e problemit tė veriut tė Kosovės. Kėto komente, Rompuy i bėri nė konferencėn e pėrbashkėt pėr media, me presidenten e Kosovės Atifete Jahjaga, e cila po qėndron pėr vizitė nė Bruksel. Jahjaga shprehu pakėnaqėsinė pėr moszbatimin e marrėveshjeve tė arritura gjatė dialogut tė zhvilluar deri mė tani, ndėrsa kėrkoi nga BE-ja qė tė gjejė mekanizma pėr monitorimin e zbatimit tė marrėveshjeve nga ana e Serbisė...
E mėrkurė, 18 korrik, 2012
Dialogu mes Kosovės dhe Serbisė duhet tė vazhdojė. Kėtė mesazh dha nga Brukseli presidenti i Bashkimit Evropian, Herman Von Rompuy, i cili nė konferencėn e pėrbashkėt pėr media, me presidenten e Kosovės, Atifete Jahjaga tha se progresi nė veri tė Kosovės arrihet vetėm pėrmes dialogut.
“Palėt duhet gjithashtu t’u adresohen ēėshtjeve nė veri tė Kosovės, pėr tė mirėn e qytetarėve qė jetojnė atje. Unė mbetem i bindur se gjithsesi vazhdimi i dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit do tė jetė mėnyra mė e mirė pėr tė arritur kėtė progres dhe pėr tė siguruar njė stabilitet tė mėtutjeshėm dhe zhvillim tė mėtutjeshėm nė rajon”, tha Rompuy.
Ai tha se nė dialogun e zhvilluar deri mė tani mes Kosovės dhe Serbisė me ndėrmjetėsimin e BE-sė, janė arritur rezultate tė prekshme, mirėpo sfidė vazhdon te mbetet zbatimi i tė gjitha marrėveshjeve tė arritura.
Presidentja Atifete Jahjaga nga ana tjetėr, kėrkoi nga BE-ja qė tė bėjė mė shumė pėr zbatimin e kėtyre marrėveshjeve nga ana e Serbisė.
“Ne nuk jemi tė kėnaqur me zbatimin e kėtyre marrėveshjeve dhe ne kemi kėrkuar nga Bashkimi Evropian qė tė gjejnė mekanizmat pėr tė monitoruar dhe garantuar zbatimin e kėtyre marrėveshjeve”, tha Jahjaga.
Ajo tha mė tej se Kosova pret qė Serbia t’i normalizojė marrėdhėniet fqinjėsore me Kosovėn, ngase ky ėshtė njė faktor paqeje qė do tė ndikojė drejtpėrdrejt nė eliminimin e strukturave kriminale qė vazhdojnė ta mbajnė peng integrimin e tri komunave veriore tė Kosovės. Jahjaga tha se institucionet e Kosovės po vazhdojnė me pėrmbushjen e kushteve pėr liberalizimin e vizave.
“Tė gjitha institucionet e Kosovės janė tė pėrkushtuara pėr tė pėrmbushur tė gjitha obligimet dhe tė pėrshpejtojnė tė gjitha procedurat qė dalin nga ato”, tha Jahjaga. Presidenti i BE-sė, Herman Von Rompuy shprehu pėrkushtimin e BE-sė pėr perspektiven evropiane tė Kosovės, pėrderisa shtoi se do tė vazhdohet me prezencė edhe mė tė fuqishme tė EULEX-it nė Kosovė./ereniku-burimi: rtk/

Kosovė, vazhdon greva e minatorėve tė Trepēės
E mėrkurė, 18 korrik, 2012
Prishtinė – Situata vazhdon tė jetė e njėjtė nė minierėn e “Trepēės” ku mbi 700 punėtor kanė ndėrprerė punėn dhe po qėndrojnė nė oborrin e minierės duke pritur realizimin e kėrkesave tė tyre. Sipas sindikatės sė minatorėt, nėse gjatė ditės sė sotme nuk plotėsohen kėrkesat e tyre, atėherė ata do ta ndryshojnė formėn e protestės.
Nezir Behrami, kryetar i Sindikatės sė Punėtorėve ka thėnė se ka informacione se ėshtė duke u diskutuar ēėshtja e minatorėve nė instancat mė tė larta dhe janė nė pritje tė njė pėrgjigje konkrete. “Ne do tė presim edhe gjatė ditės sė sotme dhe nėse nuk zgjidhen kėrkesat tona atėherė kryesia e sindikatės do tė diskutoj pėr ndryshimin e formės sė grevės”, ka thėnė Behrami, duke mos precizuar se pėr ēfarė ndryshimi bėhet fjalė.
Sipas tij, janė tri kėrkesa kryesore tė minatorėve. E para, kundėrshtimi i emėrimit tė Esat Ujkanit si ushtrues i detyrės sė drejtorit, e dyta kėrkojnė ardhjen para minatorėve tė kryeparlamentarit Jakup Krasniqi, ish menaxherit Ferat Shala dhe tė ndonjė pėrfaqėsuesi tė Qeverisė.
Mėsohet sė grevės sė minatorėve tė “Trepēės” i janė bashkangjitur edhe minatorėt e Artanės dhe Kishnicės. Nė anėn tjetėr, askush nga menaxhmenti i “Trepēės” nuk ka dashur tė prononcohet rreth situatės sė re tė krijuar nė kėtė ndėrmarrje./ereniku-burimi: lajmeshqip/

..rtk:
Minatorėt vazhdojnė grevėn
E mėrkurė, 18 korrik, 2012
Minatorėt e ”Trepēės” po vazhdojnė grevėn e tyre tė filluar tė martėn pas dite nė shenj pakėnaqėsie ndaj AKP-sė, e cila ka emėruar pėr ushtrues detyre Eset Ujaknin.
Ata janė duke pritur pėr pėrmbushjen e kėrkesave tė tyre qė kanė tė bėjnė me ardhjen para tyre tė krye parlamentarit Jakup Krasniqit, ish- menaxherit Ferat Shala, si dhe ndonjė pėrfaqėsuesi nga Qeverisė.
Sindikata e Pavarur e Minatorėve pas takimit urgjent dhe shqyrtimit tė gjendjes mė tė re tė krijuar nė minierė, ka dalė me vendim se minatorėt nuk e njohin vendimin e AKP-sė pėr emėrimin e Eset Ujkanit si ushtrues tė detyrės sė menaxherit tė Kombinatit ”Trepēa”. Minatorėt kanė propozuar tre emra tjerė qė sipas tyre e njohin punėn e minierave. Drejtorin e Departamentit pėr Miniera dhe Zhvillim Halil Qela, drejtorin e flotacionit nė Tunelin e Parė, Miftar Hyseni dhe drejtorin nė minierėn e Stantergut, Beqir Maliqi. Kjo situatė ėshtė krijuar pas dorėheqjes sė ish-menaxherit Ferat Shala tė premten e kaluar. ”Grevės iu janė bashkuar edhe punėtorėt e ndėrrimi i natės nė minierė”, tha pėr Radio Kosovėn, zėdhėnėsi i policisė Besim Hoti.

Nė Deēan dy tė rinj theren me thika
E mėrkurė, 18 korrik, 2012
I riu A.Ramosaj, 19 vjeē, nga fshati Carrabreg tė Deēanit, ėshtė therur rėndė mė thikė tė martėn nė mbrėmje, nė qendėr tė Deēanit. Ngjarja ndodhi pas njė pėrleshjeje qė kishte filluar nė mes tė dy grupeve tė rinjsh. Edhe njė i ri tjetėr, nga fshati Isniq, identiteti i tė cilit nuk ėshtė bėrė i ditur, ėshtė plagosur lehtė.
Kjo zėnkė mes grupeve tė rinjsh, sipas dėshmitarėve, ka ndodhur pas zėnkave tė shpeshta qė i kishin pasur mė herėt, gjatė kohės sė shkollės. Bėhet fjalė pėr dy grupe tė rinjsh, njėri nga fshati Strellc, ndėrsa grupi tjetėr nga fshati Carrabreg. Ngjarja ka ndodhur nė kohėn kur para platosė sė Komunės sė Deēanit ishte duke u mbajtur festivali folklorik gjithėkombėtar “Eshkė e ndezur mbi Shkėlzen”.
Sipas komandantit tė stacionit policor nė Deēan, Sejdi Dobraj, njėri nga tė dyshuarit qė kishte kryer veprėn ėshtė arrestuar, ndėrsa tjetri ende ndodhet nė arrati. Motivet e rastit ende nuk janė bėrė tė ditura, ndėrsa komandanti Dobraj ka njoftuar se po vazhdojnė hetimet.

Tentim vrasje nė Lupē, katėr tė arrestuar
E mėrkurė, 18 korrik, 2012
Burime policore njoftojnė se nė Fshatin Lupē i Epėrm, Podujevė janė arrestuar katėr tė dyshuar meshkuj shqiptarė me shtetėsi Kosove pasi qė tė njėjtit kanė shtėnė me armė zjarri nė drejtim tė dy viktimave meshkuj shqiptarė me shtetėsi Kosove. Viktimat nuk kanė pėsuar lėndime trupore.
Nė vend tė ngjarjes policia ka gjet pesė (5) gėzhoja, ndėrsa afėr shtėpisė sė viktimave nė incidentin e ndodhur mė 15.07.2012 janė gjet 37 gėzhoja tė pushkės automatike. Ėshtė bastisur shtėpia e tė dyshuarve ku ėshtė gjet dhe konfiskua njė pushkė ajrore. Pas intervistimit nė konsultim me Prokurorin tė dyshuarit janė ndal nė mbajtje.

Sulmon policin me veturė
E mėrkurė, 18 korrik, 2012
S. Kadriu, 31-vjeē, nga Podujeva, ėshtė arrestuar nga policia pasi i njėjti me veturėn e tij ka tentuar ta godas njė pjesėtarė tė Policisė sė Kosovės i cili ishte nė detyrė zyrtare. Rasti ka ndodhur dje rreth orės 14:00, nė rrugėn “Zahir Pajaziti” nė Podujevė.
Mėsohet se ngjarja ka zėnė fill pasi policia tė dyshuarit i ka shqiptuar masėn administrative pėr kundėrvajtje nė trafik si dhe i ka konfiskuar veturėn Golf–III-.
Ndėrkohė qė patrulla policore ishte duke kryer punėn e saj nė afėrsi tė shkollės sė mesme “Isa Boletini” i dyshuari, ka tentuar tė godas me veturėn e tij zyrtarin policor dhe nė tė njėjtėn kohė duke manipuluar nė mėnyrė tė pasigurt me automjetin e tij nė trotuarin pėrreth rrugės ka rrezikuar edhe kalimtarėt e tjerėt tė rastit.
I dyshuari pas kėtij veprimi ėshtė pėrpjekur t’i shmanget policisė por pak metra larg nga vendi i ngjarjes ėshtė ndaluar nga njė patrullė tjetėr policore.
Ndaj tė dyshuarit pas marrjes sė autorizimit tė Prokurorit Publik, policia ka shqiptuar masėn e arrestit policor pėr ta dėrguar mė pas nė qendrėn e mbajtjes pėr hetimin e mėtejmė tė rrethanave tė rastit, para se rasti ti kaloj Gjykatės kompetente./ereniku-burimi: indeksonline/

Pengesat nė furnizimin me energji elektrike nė rajonin e Dukagjinit
E mėrkurė, 18 korrik, 2012
KOSTT njofton qytetarėt e rajonit tė Dukagjinit se pėr shkak tė zjarreve nė fushat e grunajave tė cilat gjenden nė afėrsi tė Nėnstacionit 400/110kV Peja 3 nė Komunėn e Istogut KOSTT ėshtė detyruar qė pėr shkaqe tė sigurisė tė shkyē disa linja tė tensionit tė lartė nė mėnyrė qė tė ruaj stabilitetin e sistemit elektroenergjetik dhe pėr tė mundėsuar intervenimin e ekipeve tė zjarrfiksėve.
KOSTT apelon te qytetarėt qė maksimalisht tė kufizojnė konsumin e energjisė elektrike nė mėnyrė qė kjo situatė e jashtėzakonshme tė tejkalohet sa mė leht. Pėr mė tepėr, KOSTT mund tė jetė i detyruar qė tė bėjė rikonfigurime tė sistemit nga tė cilat mund tė ndikohen edhe pjesėt tjera tė Kosovės. KOSTT-i kėrkon mirėkuptim nga qytetarėt.

...mjeksi:
Zbulohet medikament qė parandalon infektimin me virusin HIV
E mėrkurė, 18 korrik, 2012
Zyrtarėt amerikanė kanė miratuar pėr herė tė parė njė medikament qė parandalon infektimin me virusin HIV. Komisionerja Margaret Hamburg nė njė deklarim ėshtė shprehur se miratimi i kėti ilaēi shėnon njė moment tė rėndėsishėm nė luftėn kundėr HIV-it. Ajo shtoi se ēdo vit, rreth 50.000 rriturit dhe adoleshentėt amerikanė diagnostikohen me infeksionin HIV.
Medikamenti i quajtur Truvada mund tė pėrdoret nga tė gjithė ata persona qė kanė njė shkallė tė lartė rreziku pėr t’u infektuar dhe gjatė aktivitet seksual me njė partner tė infektuar me HIV. Sipas studimeve tė kryera medikamenti redukton rrezikun e kontraktimit tė HIV-it deri nė 73 pėr qind.


- Lajmet
E marte, 17 korrik, 2012

...trup e trup:
- Rusia kėrkon mbledhje urgjente tė Kėshillit tė Sigurimit pėr Kosovėn
- HARADINAJ ARRIN NĖ PRISHTINĖ
- Tahiri kėrkon njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga Mongolia
- Propozimi pėr ministėr tė Pakicave kundėrshtohet nga partitė e tjera shqiptare
- Vazhdojnė punimet nė Zhilivodė
- Mitrovicasve u bėhet me dije se do tė investohet aty ku paguhet tatimi mbi pronė
- OEDSH pėr padrejtėsitė me mėrgimtarėt
- Kryeparlamentari Krasniqi vizitoi Bashkėsinė Islame tė Kosovės nė prag tė Ramazanit
- Arrestohen disa tė dyshuar pėr kontrabandimin e emigrantėve
- BE ndau pesė grante pėr organizatat e shoqėrisė civile
- LDK mohon zėrat pėr koalicion me PDK-nė
- LDK: Qeveria kundėr integrimit tė tregjeve nėrmjet Kosovės e Shqipėrisė
- KDI prezantoi analizėn e Ligjit pėr Auditim tė Brendshėm
- KDI kėrkon tė rritet kontrolli i brendshėm financiar nė Kosovė
- Dėshtoi dėgjimi publik i kornizės afatmesme buxhetore tė Ferizajt
- Monitorimi i njė OJQ-je flet pėr degradim urban tė qendrės sė Prizrenit
- LDK: Qeveria Thaēi kundėr integrimit tė tregjeve Kosovė - Shqipėri
- BE-ja i dhuron pesė grante organizatave tė shoqėrisė civile
- Skenderaj planifikon 7.95 milionė euro investime kapitale nė 18 projekte
- Apelohet tė mos ndizen zjarre dhe mos tė digjen hamulloret
- Policia alarmon pėr zjarret nėpėr fusha
- Pushuesit nga Kosova janė tė mirėpritur nė Sarandė
- Ulqin: Shqiptarėt dhe kroatėt kėrkojnė qė Fondit tė pakicave t’i drejtohen nė gjuhėt e tyre

...info-hapur:
HARADINAJ ARRIN NĖ PRISHTINĖ
E marte, 17 korrik 2012,
Ish-kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj, ka arritur sot nė Prishtine kanė bėrė tė ditur burime tė “Radio Kosovės”. ...
Haradinaj ėshtė liruar nga Tribunali pas pėrfundimit tė dėshmive dhe fjalėve pėrfundimtare tė Prokurorisė dhe Mbrojtjes deri nė marrjen e vendimit tė Trupit Gjykues nė Tribunalin e Hagės nė procesin e pėrsėritur gjyqėsor kundėr tij dhe bashkėluftėtarėve Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj.

VAZHDOJNĖ PUNIMET NĖ ZHILIVODĖ

E marte, 17 korrik 2012,
Pas shuarjes sė zjarrit qė kishte kapluar kėtyre ditėve fushėgropat e thėngjillit nė tė cilat janė duke u realizuar gėrmimet vlerėsuese nė kėrkim tė mbetjeve mortore, sot kanė rifilluar punimet sipas planifikimeve tė parapara nga ana e Komisionit Qeveritar pėr Persona tė Zhdukur dhe ekspertėve tė EULEX-it, nė kuadėr tė Departamentit tė Mjekėsisė Ligjore....
Lokacionin nė tė cilin janė duke u realizuar gėrmimet vlerėsuese nė mėnyrė profesionale nga ana e pjesėtarėve tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės nė koordinim tė ngushtė me ekspertėt mjekoligjor, e ka vizituar edhe sot Kryesuesi i Komisionit Qeveritar pėr Persona tė Zhdukur, Prenkė Gjetaj.
Me kėtė rast, Gjetaj, edhe njėherė krahas falėnderimeve pėr pjesėtarėt e Batalionit tė Xhenios tė FSK-sė, pjesėtarėt e Policisė sė Kosovės- Stacionit nė Vushtrri dhe Njėsitit tė pjesėtarėve tė shėrbimit tė zjarrfikėsve dhe shpėtimit, pėr intervenimin dhe punėn e tyre nė lokalizimin dhe shuarjen e zjarrit, shprehu gatishmėrinė dhe pėrkushtimin e Komisionit Qeveritar pėr Persona tė Zhdukur, gjegjėsisht Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, qė gėrmimet vlerėsuese nė kėrkim tė mbetjeve mortore nė kėtė lokacion tė vazhdojnė deri nė mbylljen zyrtare tė rastit.
‘Qeveria e Republikės sė Kosovės, pėrmes mekanizmave tė saj institucional dhe profesional i ka dhėnė mbėshtetje fillimit dhe vazhdimit tė punimeve nė kėtė lokacion qė nga muaji gusht i vitit 2010 dhe tė gjitha kėrkesat qė janė paraqitur nga ana e ekspertėve vendor dhe tė EULEX-it, nė kuadėr tė Departamentit tė Mjekėsisė Ligjore, gjatė zhvillimit tė punimeve nė kėtė lokacion kanė pasur mbėshtetjen e pakursyer tė Komisionit Qeveritar pėr Persona tė Zhdukur. Edhe sot, ekspertėt e EULEX-it dhe pjesėtarėt e FSK-sė, tė angazhuar nė kėtė projekt, e kanė mbėshtetjen tonė dhe ėshtė e rėndėsishme qė dėmet e shkaktuara nga zjarri nuk janė duke penguar procesin gėrmues’, theksoi Gjetaj.
Komisioni Qeveritar pėr Persona tė Zhdukur, sot ka pranuar edhe raportin pėrmbledhės mbi zhvillimet e fundit nė fshatin Zhilivodė, nga ana e Stacionit Policor tė Komunės sė Vushtrrisė.


- Lajmet
E hėnė, 16 korrik, 2012

...trup e trup:
- BAN KI-MOON I SHQETĖSUAR PĖR RAPORTET KOSOVĖ - SERBI
- Rohan: Prioritet decentralizimi dhe komunitetet pakicė
- GJENDJA NĖ VERI E PANDRYSHUAR
- PACOLLI KĖRKON NJOHJE NGA DISA VENDE TĖ UNIONIT AFRIKAN
- PĖR SHKAK TĖ SHPEJTĖSISĖ NĖ “RRUGĖN E KOMBIT” NDODHIN AKSIDENTE ME FATALITET
- RTK: LIBIA PRITET TA NJOH PAVARĖSINĖ PAS FORMIMIT TĖ QEVERISĖ SĖ RE
- KONFISIKIMI I DROGĖS NGA POLICIA KOSOVES, REZULTAT I PRESIONIT NGA BRUKSELI
- Sėrish “Grupi Llapi”
- Spahiu: Emigrantėve, tu garantohet e drejta e votės
- FSK, marshim nė Hollandė mes 40 vendeve tė NATO-s
- Kurti: Qeverisė po i bien maskat, gėnjyen pėr vetėvrasjen e Asanajt
- Filmi “Silent” nga Turqia mori ēmimin e veēantė tė jurisė nė “DokuFest”
- Nis ndėrtimi edhe i gjashtė shtėpive tė tjera nė veriun e Mitrovicės
- Thaēi e Kuēi me deklarata tė pavėrteta, sipas “Matėsit tė sė vėrtetės” tė Lėvizjes FOL


...hapur
GJENDJA NĖ VERI E PANDRYSHUAR
16 korrik, 2012
Gati njė vit kur Qeveria e Kosovės, ndėrmori operacionin nė veri tė Kosovės pėr futjen nėn kontroll tė vendkalimeve kufitare 1 dhe 31, gjendja nė atė pjesė tė vendit nuk ka ndryshuar, thonė autoritetet e rendit.

BAN KI-MOON I SHQETĖSUAR PĖR RAPORTET KOSOVĖ - SERBI
16 korrik, 2012
Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-moon, tha se nė udhėtimin e tij nė Kosovė dhe Serbi, nga liderėt e tyre do tė kėrkoj “bashkėpunim tė plotė” dhe se ishte i “shqetėsuar” pėr gjendjen e raporteve ndėrmjet tyre....
”Pėr njė kohė isha i shqetėsuar nga gjendja e raporteve ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės dhe dėshtimin e tyre pėr pajtim”, tha Ban Ki-moon, nė njė intervistė me mediat e Beogradit.
Mėtutje, ai ka theksuar se tė dy palėt duhet tė bashkėpunojnė plotėsisht nė interesin e prosperitetit tė tyre dhe sigurisė nė rajon.
”Kjo ėshtė ajo pėr tė cilėn do tė bisedoj me liderėt e Serbisė dhe Kosovės”,theksoi ai.
Nga ana tjetėr, zyrtarėt e lartė tė Serbisė kanė shprehur mospajtime pėr vizitėn e sekretarit tė pėrgjithshėm nė Kosovė.
Presidenti Tomisllav Nikoliq tha se vizita e tij nė Prishtinė ka probleme.
Kryeministri i nominuar, Ivica Daēiq, tha se ėshtė obligim i tij si sekretar i pėrgjithshėm i OKB-sė ta respektoj statusin e Kosovės brenda Kombeve tė Bashkuara, qė do tė thotė se Kosova nuk ėshtė nė OKB si shtet i pavarur.
Por, Ban Ki-moon, ka theksuar se vizita e tij ka tė bėjė me faktin se nė Kosovė ekziston misioni i OKB-sė.
“Detyrė e imja dhe pėrgjegjėsi ėshtė qė tė takohem me njerėzit atje”, tha Ban Ki-moon.
Gjatė turneut nė Ballkan, tė cilin e fillon kėtė javė, ai do ta vizitoj Slloveninė, Kroacinė, Kosovėn, Malin e Zi, Serbinė dhe Bosnjė Hercegovinėn. /ereniku-burimi:rel/

Rohan: Prioritet decentralizimi dhe komunitetet pakicė
E hėnė, 16 Korrik 2012
Zėvendėsi i Ahtisarit, nė bisedimet pėr statusin e Kosovės, Albert Rohan, ka thėnė se tani prioritet janė decentralizimi dhe komunitetet pakicė.
Diplomati austriak, Albert Rohan, numėron tri parakushte pėr tė zgjidhur ēėshtjen e veriut: kontrolli i kufijve, ndjekja e kriminelėve nė veri dhe shtrirja e dorės nga tėrė shoqėria kosovare drejt popullatės nė veri, shkruan koha.
E kaluara politike e lidershipit serb sipas tij ėshtė arsye pėr brengė dhe skepticizėm. Rohan ka thėnė se duhet tė pritet se ēfarė politikash konkrete do tė ndiqen nga Beogradi. Sa pėr dialog, Rohan ka thėnė se pret qė me ndihmėn e BE-sė tė ketė dialog./Indeksonline/

Sėrish “Grupi Llapi”
E hėnė, 16 korrik, 2012
Latif Gashi, Rrustem Mustafa dhe Nazif Mehmeti, tė njohur mė shumė si “Grupi i Llapit”, sėrish do tė pėrballen me drejtėsi.
Procesi do tė jetė i ri, por akuza do tė jetė e vjetėr. Historia e cila ka mė shumė se dhjetė vjet qė ka nisur, sikur nuk do tė pėrfundojė kurrė.
Ky gjykim mė shumė ngjan nė njė proces seriali, fundin e tė cilit askush nuk e di, shkruan express.
Rigjykim do tė ketė pasi Gjykata Supreme e Kosovės e rrėzoi aktvendimin e shkallės sė parė, me ē’rast tre ish-eprorėt e UĒK-sė i dėnoi me gjithsej 13 vjet burg.
Rigjykimi bėhet pas ankesave tė avokatėve mbrojtės tė tre personave tė akuzuar.
Tre ish-luftėtarėt e Zonės Operative tė Llapit do tė rigjykohen nė tri seanca nė Gjykatėn e Qarkut tė Prishtinės, vetėm pėr njė pikė tė aktakuzės, qė ka tė bėjė me rrahjen e torturimin e civilėve shqiptarė nė njė kamp tė UĒK-sė, nė Llapashticė tė Podujevės.
Avokati Tomė Gashi, i cili e ka mbrojtur Naim Kadriun, i cili tashmė ka ndėrruar jetė, mendon se si duket, dikush ka arsye qė ky rast mos tė mbyllet me akt tė plotfuqishėm.
“Kjo po bėhet me qėllim, sepse kėta tre janė tre ish-eprorėt me tė lartė tė UĒK-sė nė Llap dhe zvarritja pėr mė shumė se dhjetė vjet po bėhet me qėllim nga qarqe tė caktuara. Duke qenė nėn kėtė presion, kėta mund tė jenė mė lehtė tė shantazhuar”, ka thėnė Gashi.
Avokati qė dikur ka mbrojtur edhe Rrustem Mustafėn, mendon se me inicimin e kėtij rasti dhe mospėrfundimin e tij, ėshtė tentuar qė tė krijohet njė njollė mbi UĒK-nė./ereniku-burimi:Indeksonline/

Dioguardi: Zgjidhja e ēėshtjes shqiptare nuk ka mbaruar
16 korrik, 2012
Prishtinė – 25 vjet mė parė, mė 15 Korrik tė vitit 1987, u paraqit pėr herė tė parė nė kongresin amerikan njė rezolutė pėr tė drejtat e shqiptarėve nė ish-Jugosllavi.
Autori i rezolutės ishte anėtari i atėhershėm i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve Joe Dioguardi.
Rezoluta 162 u mbėshtet nga 57 anėtarė tė Dhomės sė Pėrfaqėsuese. Gjatė njė interviste pėr Zėrin e Amerikės ish ligjvėnėsi, Joe Dioguardi, sot kryetari i Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane, qė lobon pėr ēėshtjet shqiptare nė Shtetet e Bashkuara, thotė se megjithėse nė 25 vitet e fundit janė shėnuar pėrparime tė shumta, puna ende nuk ka mbaruar.
“Unė jam krenar pėr punėn qė kam bėrė si ligjvėnės, por edhe tani si ish ligjvėnės. Ėshtė e rėndėsishme t’ua kujtojmė amerikanėve se puna ende nuk ka mbaruar. Duhet t’i jepet mė shumė siguri popullatės shqiptare nė Ballkan. Nuk ka tė drejta tė barabarta pėr shqiptarėt nė Maqedoni ose pėr ata nė Luginėn e Preshevės.
Kemi ēėshtjen e Malit tė Zi qė po pėrpiqet tė anėtarėsohet nė Bashkimin Evropian ndėrkohė qė ka torturuar 14 shqiptarė, 3 prej tė cilėve shtetas amerikanė. Kjo ėshtė njė ēėshtje qė tė paktėn duhet tė shikohet nga qeveria e kėtij vendi para se tė anėtarėsohet nė Bashkimin Evropian dhe ne jemi duke e ndjekur kėtė”, tha Dioguardi.

FSK, marshim nė Hollandė mes 40 vendeve tė NATO-s
16 korrik, 2012
Prishtinė – Njė kontingjent i Forcės sė Sigurisė tė Kosovės u nis sot drejt Holandės pėr marshin tradicional ushtarak nga 17-20 korrik nė Nijmegen, ku marrin pjesė mė shumė se dyzet shtete tė NATO-s e tė tjera, ndėrsa vitin e kaluar ishin tė parėt.
Nė kėtė marsh tradicional, tė 96-tin me radhė, do tė jenė rreth 5000 ushtarė nga shtete tė ndryshme, tė cilėt do tė pėrshkojnė 160 kilometra, katėr ditė nga 40 kilometra.
Nė ceremoninė e organizuar nė kazermėn “Adem Jashari” nė Prishtinė, komandanti i FSK-sė, gjenerallejtėnant Kadri Kastrati tha se pjesėtarėt e kėsaj force kosovare po marrin pjesė nė trajnime, marshime, operacione edhe jashtė vendit, sė bashku me ushtritė e vendeve tė ndryshme tė botės.

FSK-ja s’i shpėton Mbikėqyrjes!
E hėnė, 16 Korrik 2012
Pavarėsia e Mbikėqyrur pritet tė pėrfundojė nė shtator, por Forca e Sigurisė sė Kosovės ende nuk mund tė shkėputet nga ‘tutorėt’ ndėrkombėtarė qė nuk japin leje pėr t’u shndėrruar nė ushtri tė Kosovės. FSK-ja mbetet ende njė forcė mbrojtėse civile, e dizajnuar si e tillė nga plani i Ahtisaarit.
Megjithatė, pjesėtarėt e FSK-sė nuk ndihen inferiorė pėrballė kolegėve tė ushtrive tė vendeve tė tjera, ka theksuar komandanti i FSK-sė, Kadri Kastrati, nė njė intervistė pėr “Tribuna Shqiptare”.
“Kėtė e kemi treguar edhe nė Krivollak, kemi treguar edhe vitin e kaluar nė Holandė, ku edhe sot i pėrcolla 18 pjesėtarė”, ka thėnė Kastrati. Ai thotė se FSK-ja ėshtė duke u pajisur me tė gjitha pajisjet qė lejohen sipas Planit tė Ahtisaarit, pėrveē armėve tė rėnda./ereniku-burimi: Indeksonline/

PACOLLI KĖRKON NJOHJE NGA DISA VENDE TĖ UNIONIT AFRIKAN
16 korrik, 2012
Nė kuadėr tė angazhimeve shtetėrore pėr lobim, zėvendėskryeministri i parė i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, Behgjet Pacolli, ka takuar nė Adis Abeba tė Etiopisė, udhėheqės tė disa vendeve tė Unionit Afrikan, qė po marrin pjesė nė konferencėn e kėsaj organizate..

PĖR SHKAK TĖ SHPEJTĖSISĖ NĖ “RRUGĖN E KOMBIT” NDODHIN AKSIDENTE ME FATALITET
16 korrik, 2012
Nė katėr ditėt e fundit nė autostradėn e Shqipėrisė janė shėnuar katėr aksidente rrugore, me pesė tė vdekur, prej tyre katėr shtetas kosovarė dhe njė nga Kukėsi i Shqipėrisė. Tė gjitha aksidentet janė shkaktuar nga shpejtėsia e madhe e automjeteve, ndėrsa policia vazhdon tė apelojė tek vozitėsit qė tė kryejnė pushimet dhe tė kthehen ne vendlindje pa dėme, qoftė nė njerėz apo edhe nė automjete....

LIBIA PRITET TA NJOH PAVARĖSINĖ PAS FORMIMIT TĖ QEVERISĖ SĖ RE
16 korrik, 2012
Libia pritet qė ta njohė pavarėsinė e Kosovės pak muaj pas formimit tė qeverisė sė re nė kėtė shtet. E kjo do tė bėhet brenda tre muajve tė ardhshėm....
Kėtė e ka konfirmuar pėr Radio Televizionin e Kosovės njė delegacion i deputetėve libianė, tė cilėt po qėndrojnė nė vendin tonė.
“Libia mund ta njohė pavarėsinė e Kosovės nė periudhėn prej tre deri nė gjashtė muaj, pas formimit tė organeve ekzekutive. Pėr kėtė ēėshtje kemi biseduar me kryeministrin dhe kėshillin kombėtar tė tranzicionit libian. Opinioni publik ėshtė me Kosovėn dhe njohja ėshtė vetėm ēėshtje kohe”, tha Khaled Saad Alfallah, anėtar i delegacionit libian.
Delegacioni libian po qėndron nė Kosovė pėr tė marrė njohuri nga tranzicioni i vendit tonė nė konstituimin e qeverisė sė tyre.
“Jemi kėtu qė ta trajnojmė njė grup tė ish-luftėtarėve, nė mėnyrė qė ata tė marrim pėrvojat e Kosovės, tė periudhės sė pasluftės, drejt ndėrtimit tė shtetit tė ri, pėr tė ndėrtuar njė forcė tė re tė sigurisė”, theksoi Aeiman Bakeer, anėtar i delegacionit libian.
Kjo ėshtė hera e dytė qė me ftesė tė Ministrisė sė Jashtme, Kosova vizitohet nga delegacione tė ndryshme tė Libisė. Tranzicioni nga regjimi autoritar dhe represiv nė sistem demokratik nė Kosovė ėshtė model shumė i mirė pėr shumė vende tė botės.
Sipas kėshilltarit politik nė Ministrinė e Jashtme, Artan Behrami, ky ėshtė njė pėrafrim me autoritetet libiane, nga tė cilat pritet njohja e shpejtė. Kosova ka qenė ndėr vendet e para nė Ballkan qė e ka njohur opozitėn libiane dhe aspiratėn e tyre pėr liri.

KONFISIKIMI I DROGĖS NGA POLICIA, REZULTAT I PRESIONIT NGA BRUKSELI
16 korrik, 2012
Polica e Kosovės, vetėm nė javėt e fundit nė operacione tė ndryshme ka konfiskuar mbi gjysmė toni substanca narkotike, tė cilat ishin tė destinuara pėr vendet rajonale....
Njohėsit e ēėshtjeve tė sigurisė thonė se ky rezultat i Policisė sė Kosovės ka ardhur pas kėrkesės sė Brukselit, i cili tashmė i ka pėrcaktuar kriteret pėr anėtarėsim nė BE.
“Imazhi i Kosovės tashmė ėshtė i dėmtuar pėr faktin se agjencitė mė tė njohura ndėrkombtare tė Brukselit dhe vendeve tė tjera e kanė identifikuar Kosovėn si vend i rėndėsishėm transiti pėr drogė. Mirėpo tashmė Polica e Kosovės ka arritur rezultatet e para dhe kjo po bėhėt nė vazhdėn e presionit nga Brukseli qė tė ketė rezultate mė konkrete nė kėtė drejtim”, ka theksuar analist i sigurisė, Florian Qehaja.
Edhe profesori i Kriminalistikės, Fatmir Ēollaku, ka theksuar se agjencitė ndėrkombtare e kanė thėnė se Kosova ėshtė vend tranzit i drogės.
“Ėshtė njė sukses i Policisė sė Kosovės, mirėpo nė opinionin ndėrkombtar padyshim e ėshtė njė lajm i cili ka qenė i ditur pėr ta sespe shumė raporte tė agjencive ndėrkombtare ėshtė ditė se Kosova ėshtė njė vend transit dhe kjo vetėm sa e ka konfirmuar kėtė”, ka deklaruar Ēollaku.
Analistėt e sigurisė thonė se Kosova shėrben si vend transit edhe pėr trafikimin e qenieve njerėzore dhe krimit tė organizuar. Sipas tyre, mungon bashkėpunimi me vendet rajonale kundėr krimit tė organizuar pėr shkaqe politike.

Kurti: Qeverisė po i bien maskat, gėnjyen pėr vetėvrasjen e Asanajt
16 korrik, 2012
Prishtinė -Nė Mbledhjen e Pestė tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti deklaroi se “bashkimi kombėtar i shqiptarėve ėshtė i nevojshėm, i domosdoshėm por edhe i pashmangshėm”.
Ai vuri nė dukje se “ėshtė i nevojshėm sepse ėshtė ēėshtje interesi, i domosdoshėm sepse ėshtė ēėshtje vullneti dhe i pashmangshėm sepse edhe nėse ne heqim dorė nga bashkimi kombėtar, ne kemi fqinjė qė nuk do tė ndalen me aspiratat e tyre hegjemoniste deri nė bashkimin e shqiptarėve”.
Mė tej, Kurti vuri nė dukje se “Kosova dhe shqiptarėt janė pėr anėtarėsim e integrim nė BE, pėr tė qenė tė barabartė e tė lirė bashkė me kombet tjera, pėr tė pasur drejtėsi, por jo kėshtu tė ftohemi kryesisht pėr bisedime me Serbinė e koncesione ndaj saj”.
Gjatė pjesėmarrjes nė Mbledhjen e Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė subjektit politik qė ai e drejton, Kurti ka thėnė se ėshtė e pavėrtetė mėnyra se si ėshtė thėnė se ka vdekur ish-shefi i Agjencisė Kosovare pėr Privatizim, Dino Asanaj.
“Kurrė mė parė nuk kemi pasur gėnjeshtra tė pabesueshme sikurse kohėve tė fundit. Prej tė ashtuquajturės vetėvrasje tė Dino Asanajt e deri te mbrojtja e prodhimit vendor grek. Ėshtė bėrė shumė e vėshtirė ta demaskosh regjimin nė Kosovė. Jo pse ka maskė tė trashė, por pse i ka rėnė ajo. Fytyra e kėtij regjimi ėshtė ajo qė e ka thėnė gjithmonė Lėvizja jonė: njė pushtet i uzurpuar qė uzurpon, njė politikė e pazareve ditore qė e shet vendin edhe natėn. Pushteti nė demokraci duhet t’ia vė shtetin nė shėrbim qytetarėve, e jo sikurse tash, jo sikurse kėtu, t’ua kundėrvė shtetin atyre”, ka thėnė Kurti.
Sipas tij, regjimi nė Kosovė po egėrsohet. Tė palarat e tyre po duken, sepse po dalin, sheshit. “Kurrė mė parė nuk kemi pasur gėnjeshtra tė pabesueshme sikurse kohėve tė fundit. Prej tė ashtuquajturės vetėvrasje tė Dino Asanajt e deri te mbrojtja e prodhimit vendor grek (sic.). Ėshtė bėrė shumė e vėshtirė ta demaskosh regjimin nė Kosovė. Jo pse ka maskė tė trashė, por pse i ka rėnė ajo. Fytyra e kėtij regjimi ėshtė ajo qė e ka thėnė gjithmonė Lėvizja jonė: njė pushtet i uzurpuar qė uzurpon, njė politikė e pazareve ditore qė e shet vendin edhe natėn”.
Pushteti sipas tij nė demokraci duhet t’ia vė shtetin nė shėrbim qytetarėve, e jo sikurse tash, jo sikurse kėtu, t’ua kundėrvė shtetin atyre. Sipas tij qeveritarėt janė “struktura kriminale qė i ka formuar krimi strukturor i pazareve me Serbinė dhe i privatizimeve tė egra. Janė me dhjetėra qeveritarė dhe miq tė tyre biznesmenė qė vetė i kanė paratė pėr ta blerė Distribucionin e KEK-ut nėse ai na u dashka shitur pėr 26 milionė euro!”
Gjithashtu ai, u ndal edhe nė programin politik tė Lėvizjes Vetėvendosje, duke shtuar se do tė thellohet me programin qeverisės tė bazuar nė dy shtylla: Shteti Zhvillimor pėr Mirėqenie dhe Shteti i sė Drejtės pėr Bashkim./ereniku-burimi:LajmeShqip/

...speciale
Sa paguhen kėngėtarėt shqiptarė nė koncertet e verės
16 Korrik 2012 20:41
Nga 1000 nė 4000 euro, paguhen mė shumė ata qė kėndojnė live. Disa e rrisin, ndėrsa disa e zbresin, ky ėshtė bilanci tė cilin kėtė radhė kemi vendosur t’jua tregojmė nė lidhje me ēmimet e kėngėtarėve nėpėr koncerte, pikėrisht gjatė sezonit veror.
Ēmimi mė i ulėt, pėr momentin, ėshtė 1000 euro, ndėrsa mė i larti kap shifrėn e 4000 eurove, kur bėhet fjalė pėr shumicėn e kėngėtarėve mė tė kėrkuar dhe mė tė njohur tė skenės shqiptare. Albėrie Hadėrgjonaj, “Big Mama”, Adrian Gaxha, Afėrdita Dreshaj, Ēiljeta, Ingrid Gjoni, Lyrical Son, Shpat Kasapi dhe Zajmina Vasjari paguhen deri nė 1000 euro dhe jo mė shumė, ndėrsa Alban Skenderaj, Ermal Fejzullahu, “Golg Ag”, Kaltrina Selimi, Korab Shaqiri, “Mc Kresha”, “Skillz”, Tuna Sejdiu dhe Zanfina Ismaili arrijnė ēmimin nga 1200 deri nė 1800 euro.
Shihet qartė nga shkrimet e mėhershme se disa kėngėtarė kanė rėnė nė ēmim, e disa kanė pasur njė ngritje tė hatashme. Pėr tė pasur nė koncerte Tingullin e 3nt, Nrg Band dhe Seldin, organizatorėt e koncerteve duhet tė ndajnė shumėn prej 2000/2200 euro, ndėrsa Noizy dhe Sinan Hoxha, pėr njė mbrėmje paguhen rreth 2500 euro.
Nė shifrėn 3000 euro, ėshtė shumė interesante se garojnė tri kėngėtare shumė seksi dhe tė kėrkuara pėr momentin, Genta Ismajli, Elvana Gjata dhe Dafina Zeqiri. Ēmimi i tyre ėshtė rritur shumė kohėve tė fundit, veēanėrisht i Dafinės dhe Elvanės, pas sukseseve tė shumta, ndėrsa Genta nga 4000 euro pėr koncert, ka zbritur nė 3000, pėr shkak tė konkurrencės.
Nė majat e pagesave pėr momentin gjenden kėngėtarėt tė cilėt kėndojnė vetėm ”live” nėpėr koncerte dhe kėtu bėjnė pjesė Sinan Vllasaliu, Labinot Tahiri, si dhe Flori Mumajesi, ndėrsa flitet se ēmimi i Labinot Tahirit dhe Sinan Vllasaliut shkon edhe nė 5000 euro pėr mbrėmje./ereniku-burimi:Panorama/

Koalicionin qeverisės nė Ulqin e ka pėrfshirė njė vapė e madhe politike
Ulqin, 16 korrik, 2012
Polemikat qė kanė shkėmbyer javėn e kaluar dy figurat kryesore tė garniturės udhėheqėse me Ulqinin, Nazif Cungu, kryetar i komunės dhe lider i Forcės sė Re Demokratike, subjektit mė tė fuqishėm politik shqiptar, jo vetėm nė Ulqin dhe Selim Resulbegoviq, nėnkryetar dhe kryesocialdemokrati i Ulqinit me 2 kėshilltarė nė Parlamentin lokal, po e luhatin bashkėqeverisjen./ereniku-burimi:kosovalive/


- Lajmet
E enjte, 12 korrik, 2012

...trup e trup:
- Kujdes gjatė vozitjes nė rrugėt e Shqipėrisė
- PACOLLI: DEKLARATA E JEREMIQIT NACIONALIZĖM HITLERIAN
- Vrasjet nė Smilkovc, dėnohen edhe dy shqiptarė tė tjerė
- OSBE dėnon sulmin ndaj gazetarit Halil Matoshi
- U zgjodh Kėshilli Drejtues i UP-sė
- BE konsultohet me shoqėrinė civile para takimit tė dialogut tė PSA
- Zgjidhja e ēėshtjes sė veriut nė Pakon e Ahtisarit dhe Kushtetutė
- Vendimi pėr tarifėn e ēimentos i bazuar nė ligjet ekzistuese
- Serbia synon BE-nė pa njohur Kosovėn
- Konstituohet Kėshilli pėr Arsim dhe Aftėsim Profesional
- Pritet hapja e Konsullatės nė Strasburg


...hapur:
KUJDES GJATĖ VOZITJES NĖ RRUGĖT E SHQIPĖRISĖ
Qė nga e marta tre shtetas tė Kosovės humbėn jetėn dhe 15 tė tjerė po nga Kosova u lėnduan nė aksidente trafiku nė Shqipėri....
E enjte, 12 korrik, 2012
Drejtoria e Policisė sė Shqipėrisė u ka bėrė apel pushuesve nga Kosovė qė vozitin makinat nė ‘Rrugėn e Kombit’, tė respektojnė rregullat e komunikacionit, sidomos tė mos tejkalojnė shpejtėsinė, pasi nė tė gjitha raste ky ėshtė shkaku i fatkeqėsisė.
Ndėrkohė, bėhet e ditur se gjendja e tė lėnduarve nė spitale ėshtė duke u pėrmirėsuar.

SERBIA SYNON BE-NĖ PA NJOHUR KOSOVĖN
Nė marrėveshjen e koalicionit, tė publikuar tė mėrkurėn nga mediet serbe thuhet se qėllimi kryesor i qeverisė ėshtė tė bėjė tė gjitha pėrpjekjet, me qėllim qė Serbia sa mė parė tė jetė e mundur tė marrė njė datė pėr fillimin e bisedimeve pėr pranim nė BE. ...
E enjte, 12 korrik, 2012
Pika e dytė e marrėveshjes e relativizon kėtė synim me deklarimin se ”Serbia nuk do ta njohė pavarėsinė e Kosovės.” Nė fakt edhe pesė nga 27 shtetet e BE nuk e njohin Kosovėn, por nė radhė tė parė Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe, qė kanė marrėdhėnie diplomatike me Prishtinėn, kėrkojnė njė zgjidhje tė konfliktit tė Kosovės, si parakusht pėr njė pranim tė mundshėm tė Serbisė, shkruan gazeta gjermane FAZ (“Frankfurter algemajne cajtung”), transmeton QIK-u. Nga ana tjetėr, koalicioni i ardhshėm nė Beograd sinjalizon, ndryshe nga qeveria e mėparshme, se do t''i zbatojė tė gjitha hapat, pėr tė cilat ėshtė rėnė dakord nė tė ashtuquajturin dialog teknik. Pėrveē kėsaj dialogu serbo-kosovar do tė vazhdohet dhe nė tė ardhmen ai do tė zhvillohet me pjesėmarrjen e ”funksionarėve mė tė lartė tė shtetit”. Presidenti Nikoliq ka dhėnė sė fundi tė kuptohet, se ai ndryshe nga paraardhėsi i tij Tadiq mund ta pėrfytyrojė edhe njė takim me presidenten kosovare, Afitete Jahjaga.

PACOLLI: DEKLARATA E JEREMIQIT NACIONALIZĖM HITLERIAN
E enjte, 12 korrik, 2012
Prishtinė – Zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli ka reaguar lidhur me deklaratėn e ish- ministri tė Jashtėm serb Vuk Jeremiq, i cili ka thėnė se Kosova do tė hyjė nė OKB vetėm mbi trupin e tij tė vdekur.
Pacolli nė njė deklaratė pėr media thotė se ky veprim i Jeremiq ngjan me veprimet nacionaliste tė Hitlerit. “Kjo deklaratė ėshtė patetike, shoviniste, kėrcėnuese, dhe i ngjan deklaratave tė nacionalizmit hitlerian. Obligimi moral i njė Kryetari tė Asamblesė sė pėrgjithshme tė OKB-sė, ėshtė qė tė jetė i paanshėm, tė jetė nė pajtueshmėri me kartėn e Kombeve tė Bashkuara, qė promovon paqen nė botė. Por kjo deklaratė tregon se ai nuk do tė veproj ashtu. Qytetarėt e e Kosovės mė parė, por dhe sot nė konsolidimin e shtetėsisė sė tyre, kanė vuajtur dhe janė duke vuajtur nga veprimet dhe presionet e ndryshme qė bėhen nga disa njerėz nga Serbia. Ėshtė pėr t’u habitur se si njė i ashtuquajtur diplomat, ende dėrgon mesazhe qė pėrmbajnė vdekjen, diēka qė na kujton tė kaluarėn e afėrt, plagėt e sė cilės ende nuk janė shėruar”, thuhet nė reagimin e Pacollit.
Me tej Pacolli konsideron se kjo deklarata e Jeremiqit ėshtė pėr keqardhje. Kjo deklaratė tregon morbozitetin politik tė njė individi si Jeremiqi qė nė mendje ka vetėm luftėrat, dhunėn, shkatėrrimin, etj.
“Deklarata e Jeremiqit ėshtė gjithashtu e patolerueshme. Edhe mė tė patolerueshme e bėn fakti se ky do tė udhėheq Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB, forumin qė pėr synim e ka paqen e jo dhunėn. Shpresojmė shumė se bashkėsia ndėrkombėtare, shtetet anėtare tė Asamblesė tė pėrgjithshme tė OKB dhe sekretari i pėrgjithshėm do tė distancohen nga njė deklaratė e tillė, qė jepet nga pozicioni i kryetarit tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė, dhe jo nga pozicioni i njė politikani lokal nga Beogradi.
Kosova dhe Serbia duhet tė shėrojnė plagėt e luftės dhe tė krijojnė njė ardhmėri paqėsore, dhe jo tė ndahen nė mes nga kufoma metaforike, sikurse ajo e „trupit tė Jeremiqit“.
Pėrkundėr rekomandimeve tė njerėzve tė paqes, tė miqve amerikanė, zotėri Jeremiq prapė merret me Kosovėn nga njė pozicion sikur ai qė e mban aktualisht nė OKB. Sigurisht me kėtė gjė, ai tregon se nuk i njeh as kompetencat e veta, dhe as misionin e vet tė ri ngase aty, ai nuk ka kurrfarė fuqie pėr tė ndaluar zhvillimet pozitive tė shtetėsisė sė Kosovės dhe afirmimit tė saj ndėrkombėtar. Nėse ai mendon tė armiqėsoje shtetet tjera kundėr Kosovės, kjo ėshtė e edhe mė e turpshme”, pėrfundon reagimi i Pacollit.

Vrasjet nė Smilkovc, dėnohen edhe dy shqiptarė tė tjerė
E enjte, 12 korrik, 2012 ora:16;33
Shkup – Gjykata e Shkupit ka dėnuar edhe dy shqiptarė tė tjerė tė arrestuar gjatė operacionit “Monstėr” lidhur me vrasjen e pesėfishtė nė Smilkovc tė Shkupit.
Ndaj Rrahman Asanit nga Shkupi u shqiptua dėnimi prej tre vite e gjysmė burg pėr posedim tė paligjshėm tė armėve, ndėrsa ndaj Nazif Mehmetit u shqiptuan tre vite burg, gjithashtu pėr posedim tė paligjshėm tė armėve, raporton Ina.
Rrahmani gjatė fjalės pėrfundimtare mohoi se armėt janė tė tij dhe se as qė ka ditur se ka poseduar armė nė shtėpinė e tij, ndėrsa Mehmeti ka theksuar se kishte siguruar armėt pėr tu mbrojtur nga grabitėsit, pėr shkak se dispononte njė lokal qė vazhdimisht ishte cak i grabitjeve. Por ai nė fjalėn e tij pėrfundimtare ka thėnė se ėshtė i bindur se asnjėherė nuk ka pėrdorur armėn.
Njė muaj mė parė me veprėn pėr posedim ilegal tė armėve u dėnua Ibrahim Sejdini nga Shkupi me gjashtė vite burg.
Mediat pro-qeveritare maqedonase raportuan se me kėto dėnime mbyllen katėr lėndėt e ngritura si pjesė e operacionit “Monstėr” lidhur me posedim tė paligjshėm tė armėve.
Ndėrkohė, MPB jozyrtarisht bėn tė ditur se akoma po vijojnė hetimet pėr vrasjen e pesėfishtė nė Smilkovc tė Shkupit, pėr tė cilėn gjashtė veta ngarkohen pėr kryerjen e saj si vepėr terroriste. Operacioni “Monstėr” ka vazhduar me akuzat e partive opozitare shqiptare pėr arrestime tė shqiptarėve tė pafajshėm dhe akuzat pėr terrorizėm. Njė pjesė e partive kanė akuzuar gjithashtu pėr ngecje tė procesit gjyqėsor, pėr shkak se MPB, sipas tyre ka dėshtuar nė hetimet e kėtij rasti, duke mbajtur nė burg njerėz tė pafajshėm. Bashkėsia ndėrkombėtare ka kėrkuar njė proces gjyqėsor transparent dhe tė bazuar nė dėshmi dhe fakte.

“Ēimento”, Kusari paralajmėron ndryshimin e vendimit
E enjte, 12 korrik, 2012
Prishtinė – Seanca e Kuvendit tė Kosovės qė kishte nė rend dite interpelancėn e ministres sė Tregtisė e Industrisė Mimoza Kusari Lila u ndėrpre pėr shkak tė mungesės sė kuorumit pėr tė marrė njė vendim tė ligjshėm lidhur me shfuqizimin e vendimit tė saj tė vendosjen e tarifės prej 35 pėr qind pėr importimin e ēimentos nga Shqipėria. Seanca e ndėrprerė do tė vazhdojė nesėr. Para kėsaj, ministrja e Tregtisė dhe e Industrisė Mimoza Kusari Lila paralajmėroi ndryshimin e vendimit tė vet.
Iniciuesi i interpelancės, Emin Gėrbeshi, i cili ėshtė deputet i AKR-sė, njofton KTV, ka thėnė se ky vendim ėshtė i pafalshėm dhe ėshtė antishqiptar dhe kėrkoi shfuqizimin e tij menjėherė. “Nė shtetet demokratike kur njė ministėr merr vendim qė prodhon efekte negative jep dorėheqje morale. Sot kemi njė mundėsi para vetes tė marrim vendim pėr shfuqizimin e kėtij vendimi qė na poshtėron si shqiptarė”, ka thėnė Gėrbeshi.
Mė pas nė foltore tė Kuvendit ka dal ministrja Kusari-Lila e cila gjatė fjalimit tė saj ka mbrojtur vendimin e ministrisė qė ajo udhėheq. Ajo ka thėnė se kohėve tė fundit debati mbi kėtė ēėshtje ka devijuar dhe akuzat kanė zėnė pjesėn mė tė madhe tė hapėsirės politike duke lėnė anash argumentet publike.
Ministrja ėshtė shprehur se vendimi nuk ėshtė i drejtuar kundėr Shqipėrisė, ndėrsa vendimi ka bazė tė plotė ligjore dhe pėr kėtė ajo ka theksuar se Gjykata Supreme ka nxjerr aktvendimin qė thotė se vendimi ėshtė nė pajtim me kornizėn ligjore tė Kosovės.
Ndėrsa, partitė opozitare, LDK-ja, Vetėvendosje dhe AAK-ja kanė kėrkuar qė sa mė shpejt qė ėshtė e mundur tė shfuqizohet vendimi, ndėrsa kanė akuzuar pushtetin se po pėrfitojnė nga ky vendim i Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė.
Mė e ashpėr ka qenė deputetja e AAK-sė, Donika Kadaj-Bujupi, vendimi ėshtė marrė pa kurrfarė analize elementare dhe profesionale nga ministra, por ėshtė vendim i pastėr politik dhe ka qenė urdhėr qė tė veprohet kėshtu nga njerėz tė afėrt tė ministres Mimoza Kusari-Lila.
Kurse dy partitė e pushtetit, PDK-ja dhe Koalicioni Kosova e Re kanė kėrkuar qė vendimi tė rishikohet sa mė shpejt qė ėshtė e mundur.
Nė ndėrkohė sallėn e Kuvendit e kishte braktisur shumica e deputetėve tė PDK-sė dhe tė aleatėve tė saj qeveritarė.

OSBE DĖNON SULMIN NDAJ GAZETARIT HALIL MATOSHI
Pėrfaqėsuesja pėr lirinė e mediave e OSBE-sė, Dunja Mijatoviq, sot e ka dėnuar sulmin fizik ndaj gazetarit tė Kohės Ditore, Halil Matoshi, njoftoi Zyra e OSBE-sė nė Vjenė. ...

E enjte, 12 korrik, 2012
Matoshi ishte sulmuar nė mbrėmje tė 10 korrikut nga tre persona tė paidentifikuar, kur po largohej nga njė ngjarje kulturore nė Prishtinė.
Matoshi ia doli tė largohet dhe mė vonė ėshtė trajtuar nė spital.
Mėtutje nė njoftimin e Organizatės pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė (OSBE), thuhet se Halil Matoshi ėshtė i njohur pėr raportimin e tij investigativ dhe kritikat ndaj politikanėve dhe zyrtarėve publikė.
“Ky sulm ka mund tė jetė fatal pėr gazetarin. Unė jam e lumtur qė Halil Matoshi, ia doli t’iu shmanget sulmuesve tė tij”, tha Dunja Mijatoviq, dhe shtoi se “dhuna kundėr gazetarėve ėshtė sulm kundėr shprehjes sė lirė dhe shoqėrisė nė tėrėsi dhe unė fuqishėm i dėnoj tė gjitha aktet e tilla”.

U ZGJODH KĖSHILLI DREJTUES I UP-SĖ
Nė bazė tė nenit 17 tė Rregullores mbi punėn e Senatit tė Universitetit sot u bė pėrzgjedhja e pesė anėtarėve tė Kėshillit Drejtues tė Universitetit tė Prishtinės....

E enjte, 12 korrik, 2012
Mbledhjen e udhėhoqi kryesuesi i pėrkohshėm i Senatit tė UP-sė, prof. dr. Ibrahim Behluli, nė prezencėn e KQZ-sė tė UP-sė (Prof. dr. Shaban Shabani, kryetar, prof.asc. Gazmend Kaēaniku, nėnkryetar, prof. dr. Selim Daci, anėtar, Milaim Mazreku, anėtar si dhe koordinatori Fidan Hamiti).
Sipas njė njoftimi pėr medie tė KQZ-sė tė UP, nė rrethin e parė kandidati i parė i cili u zgjodh pėr KD ėshtė Ajvaz Berisha, profesor nė Fakultetin e Shkencave Sportive, mė 28 vota, nė rrethin e dytė u zgjodh Behxhet Mustafa, profesor nė FSHMN, mė 23 vota,
nė rrethin e tretė si anėtar i tretė pėrkatėsisht i katėrt, Meqir Sadikaj, profesor nė Fakultetin Juridik, me 27 vota, dhe Safet Merovci, profesor nė Fakultetin Ekonomik, me 21 vota. Nė rrethin e katėrt, tė fundit si anėtarė i pestė u zgjodh Blerim Kamberi, profesor nė Fakultetin e Mjekėsisė me 19 vota, thuhet nė njoftimin pėr zgjedhjen e anėtarėve tė KD-sė tė UP-sė.

KONSTITUOHET KĖSHILLI PĖR ARSIM DHE AFTĖSIM PROFESIONAL
Kėshilli pėr Arsim dhe Aftėsim Profesional ėshtė konstituuar sot nė mbledhjen e parė, me njė pėrbėrje tė re. Ragip Gjoshi, kėshilltar i ministrit, ka pėrshėndetur formimin e Kėshillit dhe ka thėnė se funksionalizimi i kėtij kėshilli ėshtė mė se i domosdoshėm, ngase ky kėshill do tė rishikojė ēėshtjet e zhvillimit tė arsimit dhe aftėsimit profesional....

E enjte, 12 korrik, 2012
Kėshilli qė pėrbėhet nga 15 anėtarė tė profileve tė ndryshme ka zgjedhur edhe organet e veta, si dhe ka themeluar grupin punues pėr rishikimin dhe plotėsimin e rregullores sė KAAP dhe grupin pėr hartimin e planit tė punės.
Kryetar i kėtij kėshilli ėshtė zgjedhur Ragip Gjoshi, ndėrsa nėnkryetar Besim Mustafa nga Oda Ekonomike e Kosovės.
Ndryshe, KAAP do tė rishikojė ēėshtjet e zhvillimit tė arsimit dhe aftėsimit profesional, do tė japė kėshilla, propozime dhe rekomandime MAShT-it, pėrfshirė propozimet pėr ligjet dhe dokumentet tjera zyrtare lidhur me arsimin profesional.
Gjithashtu, do tė sigurojė njė forum gjithėpėrfshirės pėr harmonizimin e politikave dhe qasjeve pėrgjatė tėrė sistemit tė arsimit dhe aftėsimit profesional, nėpėrmjet angazhimit tė partnerėve shoqėrorė dhe bartėsve tjerė me interes.


- Lajmet
E mėrkurė, 11 korrik, 2012

...trup e trup:
- Bujanoc, huliganėt serbė sulmojnė shtėpitė shqiptare
- Thaēi: Pėr veriun, as autonomi e as ndarje
- Thaēne takimin e ndar me Rasmussen:
- KOSOVA E PĖRKUSHTUAR QĖ TĖ JETĖ FAKTOR I RĖNDĖSISHĖM I PAQES
- Tadiq: Serbia nė njėfarė kuptimi e ka konfirmuar se Kosova ėshtė e pavarur
- Jeremiq: Kosova nė OKB, vetėm pėrmes trupit tim tė vdekur
- Letėr shteteve anėtare tė BE-sė qė nuk e kanė njohur pavarėsinė
- Peticion serb pėr prishjen e marrėveshjeve
- Zbulohet laboratori qė prodhonte dokumente tė falsifikuara
- Kanė rėnė dėrgesat nga jashtė
- Univeristeti i Prizrenit emėrtohet ”Ukshin Hoti”
- KDI dėnon sulmin ndaj publicistit Matoshi


...hapur:
Bujanoc, huliganėt serbė sulmojnė shtėpitė shqiptare
E mėrkurė, 11 korrik 2012 14:34
Bujanoc – Njė grup huliganėsh serbė kanė thyer disa shtėpi shqiptare nė fshatin Novoselė tė komunės sė Bujanocit. Ata dėmtuan shtėpinė e Mefail Ramadanit, Hevzi Ramadanit, Shaqir Ibrahimit dhe Lazim Ramadanit, me qėllim frikėsimin dhe shpėrnguljen e tyre.
Ndaj kėtij akti ka reaguar ka reaguar Shoqata e tė Shpėrngulurve nga Kosova Lindore me seli nė Gjilan, duke theksuar se kjo ngjarje vandale, ka ndodhur javėn e kaluar nė sytė e xhandarėve serbė tė cilėt janė tė stacionuar nė kėtė zonė me njė numėr tė madh.
“Kjo ngjarje, lė tė kuptohet se kėta vandalė serbė ishin tė organizuar nga vet shteti serb me tė vetmin qėllim qė edhe ata pak banorė shqiptarė qė janė kthyer tė jetojnė atje t’i frikėsojnė nė mėnyrė qė tė detyrohen tė largohen nga vatrat e veta”, – deklaroi Sejdulla Kadriu, kryetar i kėsaj shoqate.
“Pra, ato pak familje tė cilat edhe ashtu me kushte tė vėshtira jetese nė tė gjitha fushat e jetės, kėto ditė u pėrballėn me frikėn, thyerjen e shtėpive dhe dilemėn se si tė vazhdojnė tė jetojnė edhe mė tutje nė shtėpitė tyre. Edhe pse kėto vende janė tė mbushura me xhandarė e ushtarė serbė (qė thonė se janė aty pėr shkak tė sigurisė), shqiptarėt kėtu nuk kanė siguri. Kėtė e dėshmon ky demolim i shtėpive, ndėrkohė qė autorėt nuk kapėn”- vijoi mė tej Kadriu, transmeton INA. (ereniku-burimi:LajmeShqip)

THAĒI: PĖR VERIUN, AS AUTONOMI E AS NDARJE
Kryeministri Hashim Thaēi ka deklaruar se pėr veriun e Kosovės nuk do tė ketė status special, as autonomi e as ndarje, por Kosova do tė funksionojė si shtet i pavarur dhe sovran, me autoritetin e saj kushtetues dhe ligjor....

Postuar: 05:33:50 / 11.07.2012
Kryeministri Thaēi i bėri kėto komente nė mbledhjen e Qeverisė sė Kosovės, ku ka hedhur poshtė zėrat, qė thonė se veriu po shkon drejt autonomisė dhe se pėr kėtė ka edhe njė presion ndėrkombėtar.
“Qėndrimi i tė gjitha institucioneve tė Kosovės ėshtė dhe do tė mbetet i pandryshuar. Nuk do tė ketė ndarje, nuk do tė ketė statuse speciale, nuk do tė ketė statuse tė veēanta dhe as autonomi pėr pjesė tė veēanta tė vendit tonė. Do tė jetė njė Kosovė e integruar dhe nė tė cilėn tė gjithēka komunitetet do tė zhvillojnė lirshėm tė drejtat e tyre dhe identitetin e vet”, ka thėnė kryeministri Thaēi.
Duke folur pėr shqetėsimet e ngritura pėr vazhdimin e dialogut teknik me Beogradin, kryeministri ka shprehur qėndrimin e Kosovės se sė pari duhet tė respektohen dhe implementohet tė gjitha marrėveshjet e arritura deri tani, dhe pastaj tė vazhdohet me temat tjera tė dialogut./ereniku-burimi:rtk/

Vizita e Rasmusen-it nė Kosovė, pa praninė e mediave
E mėrkurė, 11 korrik 2012 14:34
Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen bashkė me njė delegacion tė Kėshillit Veriatlantik po qėndrojnė sot pėr vizitė nė Kosovė.
Asnjė media nuk ėshtė lejuar tė filmojnė as ardhjen e as t’i pėrcjellin takimet qė do tė mbahen me zyrtarėt vendor dhe ndėrkombėtar duke e bėrė enigmatike vetė qellimin e vizitės.
Pra, tė gjitha takimet do tė jenė tė mbyllura pėr media, me pėrjashtim tė konferencės pėr media tė sekretarit tė pėrgjithshėm Rasmusen dhe komandantit tė KFOR-it, Erhard Drevs, e cila ėshtė paralajmėruar tė mbahet nė orėn 17:00. (burmi:LajmeShqip)

KOSOVA E PĖRKUSHTUAR QĖ TĖ JETĖ FAKTOR I RĖNDĖSISHĖM I PAQES
Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi sot zhvilloi njė takim tė ndarė me Anders Fogh Rasmussen, Sekretar i Pėrgjithshėm i NATO-s nė Shtabin e Pėrgjithshėm tė KFOR-it nė Prishtinė. Me kėtė rast, kryeministri Thaēi nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės falėnderoi NATO-n si dhe tė gjitha shtetet anėtare tė NATO-s qė kanė mbėshtetur dhe vazhdojnė t’a mbėshtesin Kosovėn dhe popullin e saj....

Postuar: 04:39:27 / 11.07.2012
Gjithashtu Thaēi falėnderoi edhe pėr mbėshtetjen e vazhdueshme pėr FSK-nė.
Kryeministri Thaēi pas takimit bilateral me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s, ka marrė pjesė nė takimin e Kėshillit Veri Atlantik tė NATO-s, ku ishin tė pranishėm tė gjithė ambasadorėt nė NATO tė shteteve anėtare.
Nė dy takimet kryeministri Thaēi tha se “Kosova ėshtė e pėrkushtuar qė tė jetė faktor i rėndėsishėm i paqes, stabilitetit, dhe sigurisė nė rajon, dhe kėtė e ka dėshmuar edhe me bashkėpunimin e shkėlqyer qė ka me KFOR-in”.
Kryeministri Thaēi falėnderoi personalisht Sekretarin Rassmusen pėr kontributin dhe pėrkushtimin e tij personal ndaj Kosovės.
Sekretari i Pėrgjithshėm Rassmussen theksoi se NATO-ja ėshtė e pėrkushtuar tė sigurojė njė ambient tė paqes, stabilitetit, dhe tė ofrojė siguri pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.
Sekretari Rasmussen gjithashtu e falėnderoi Kryeministrin Thaēi pėr lidershipin e tij dhe zhvillimet qė po ndodhin nė Kosovė. Z. Rassmussen theksoi se NATO-ja por edhe bashkėsia ndėrkombėtare e ka bėrė tė qartė qė nuk ka ndarje tė Kosovės, dhe ēfarėdo zgjedhje qė do tė gjendet pėr veriun e Kosovės duhet tė gjendet nė mes tė Prishtinės dhe banorėve serbė nė veriun e Kosovės.
Kryeministri gjithashtu njoftoi pėrfaqėsuesit e vendeve anėtare tė NATO-s nė takimin e Kėshillit tė NATO-s se falė mbėshtetjes sė juaj FSK-ja i ka arritur kapacitetet e plota operacionale dhe ėshtė afirmuar nė njė institucion tė besueshėm dhe kredibil nė vend dhe rajon.
FSK-ja ėshtė njė institucion i cili ėshtė ngritur nga vetė NATO-ja, dhe pėrkon me standardet e larta tė NATO-s.
Kryeministri Thaēi po ashtu falėnderoi vendet anėtare tė NATO-s pėr fillimin e procesit tė hapjes sė hapėsirės ajrore tė Kosovės, sepse ėshtė vendim i drejtė dhe nė tė mirė tė Kosovės por edhe tė popullit tė Kosovės.
Kryeministri gjatė takimit me Kėshillin e NATO-s i paraqiti kėrkesat e Qeverisė sė Kosovės, tė cilat pėrfshijnė:
a. Aprovim i kapaciteteve tė plota operacionale tė FSK-sė nga ana e kėshillit Veri-Atlantik tė NATO-s sa mė shpejtė;
b. Vendosja e Raporteve Formale tė partneritetit me NATO-n (anėtarėsim nė partneritet pėr paqe c. Anėtarėsimi i Kosovės nė kartėn e Adriatikut A5, (fillimisht nė cilėsinė e Vėzhguesit, dhe strukturat tjera rajonale tė sigurisė); dhe
d. Mundėsi dhe ftesė pėr pjesėmarrjen e njėsiteve tė FSK-sė apo Policisė sė Kosovės nė operacione jashtė vendit tė udhėhequra nga NATO, apo BE-ja.
Pėr mė tepėr Kryeministri Thaēi theksoi rėndėsinė qė tė ketė njė fokusim dhe pėrkushtim mė tė madh tė NATO-s, respektivisht KFOR-it pėr sigurimin e lėvizjes sė lirė nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės.
Kryeministri Thaēi i njoftoi anėtarėt e Kėshillit tė NATO-s edhe pėr situatėn nė veri, tė cilėn e cilėsoi si tė tensionuar, “ku ende kemi barrikada dhe liria e lėvizjes edhe pėr KFOR-in, EULEX-in, e edhe pėr qytetarėt nė veri ėshtė e cenuar. Kėshtu qė mirėpresim qė KFOR-i nė Kosovė tė jetė mė i vendosur pėr tė siguruar lėvizjen e lirė”.
Kryeministri Thaēi gjithashtu u pėrgjigj nė pyetjet e ambasadorėve, si pėr veriun ashtu edhe pėr situatėn nė pėrgjithėsi nė Kosovė, e posaēėrisht shtrirjes sė autoritetit tė Republikės sė Kosovės nė veriun e Kosovės.
Kryeministri Thaēi nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės gjithashtu falėnderoi KFOR-in pėr bashkėpunimin e shkėlqyer qė kemi, dhe theksoi pėrkushtimin e Kosovės qė tė vazhdoj me kėtė koordinim tė ngushtė me KFOR-in, EULEX-in dhe tė gjithė partnerėt ndėrkombėtar qė tė ketė sundim tė ligjit nė pjesėn veriore tė Kosovės, tė luftohet krimi i organizuar dhe dukuritė tjera negative.
“Veriu i Kosovės nuk duhet tė mbetet vrimė e zezė, ku s’ka sundim tė ligjit, ku ka krim tė organizuar dhe kontrabandė. Kjo nuk i shėrben qytetarėve nė atė pjesė, nuk i shėrben Kosovės, por as rajonit. “ theksoi kryeministri Thaēi, duke shtuar se do tė kemi bashkėpunim tė ngushtė qė tė kemi sundim tė ligjit dhe tė sigurojmė lirinė e lėvizjes pėr tė gjithė, si dhe njė ambient tė sigurte pėr tė gjithė qytetarėt pa dallim.
Sekretari Rassmussen theksoi se e ēmon pėrkushtimin e Qeverisė sė Kosovės pėr integrimin e komunitetit serbė qė jeton nė pjesėn veriore tė Kosovės, si dhe tė gjithė hapat qė po i ndėrmerr Qeveria e Kosovės nė atė drejtim. Gjithashtu edhe ambasadorėt e vendeve anėtare e pėrshėndetėn progresin e arritur, dhe theksuan se do t’i ofrojnė mbėshtetjen e pa rezervė Qeverisė sė Kosovės./ereniku-burimi:rtk/

JEREMIQ: KOSOVA NĖ OKB, VETĖM PĖRMES TRUPIT TIM TĖ VDEKUR
Ministri nė largim i Punėve tė Jashtme i Serbisė, Vuk Jeremiq ka deklaruar se kėrkesa eventuale e Kosovės pėr anėtarėsim nė OKB gjatė kohės sa ai e kryeson Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė do tė ishte “akti i pamenduar provokimi” qė nuk ka kurrfarė shansesh tė ketė sukses. ...
Postuar: 03:58:07 / 11.07.2012
“Derisa Serbia e kryeson Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė, e kjo zgjat njė vit, njė gjė e tillė do tė mund tė ndodhte vetėm mbi trupin tim tė vdekur”, tha Jeremiq, pas njė takimi me shefin e diplomacisė qipriote, Erato Kozaku Markulis.
Ai ka thėnė se kjo nuk do tė ndodhė, por nė ēdo rast, vendimin pėr kėtė sipas tij e sjell Kėshilli i Sigurimit, nė tė cilin dy anėtare Rusia e Kina, me tė drejtė vetoje kanė qėndrim tė qartė ndaj Kosovės.
Nė qershor, Jeremiq ėshtė zgjedhur president i Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara./rtk/

PETICION SERB PĖR PRISHJEN E MARRĖVESHJEVE
Pėrfaqėsues tė disa shoqatave serbe nė Kosovė kanė deklaruar se do tė nisin mbledhjen e nėnshkrimeve pėr njė peticion pėrmes tė cilit do tė kėrkojnė prishjen e tė gjitha marrėveshjeve mbi Kosovėn, tė arritura nė bisedimet mes Beogradit e Prishtinės nė Bruksel....
Postuar: 04:00:32 /
Pėrfaqėsuesit e shoqatave “Solidariteti serbo-slloven, “Atdheu” dhe “Serbia e Vjetėr”kanė njoftuar nė njė konferencė pėr gazetarė nė veri tė Mitrovicės se nėnshkrimi do tė fillojė tė enjten.
Pėrmes peticionit thuhet se do t’i kėrkohet presidentit tė Serbisė, qeverisė e Kuvendit qė tė prishė tė gjitha marrėveshjet, meqė sipas tyre, pėrmes tyre shuhen institucionet serbe ne Kosovė.
Nė bisedimet e zhvilluara mes Kosovės e Serbisė nė Bruksel janė arritur shtatė marrėveshje. (rel)

ZBULOHET LABORATORI QĖ PRODHONTE DOKUMENTE TĖ FALSIFIKUARA
11.07.2012
Hetues nga Departamenti i Policisė Kufitare kanė realizuar njė operacion policor nė zonėn e pėrgjegjėsisė sė Drejtorisė rajonale tė Prishtinės, Mitrovicės dhe Pejės qė ka rezultuar me arrestimin e nėntė tė dyshuarve. Tė njėjtit janė arrestuar me dyshimin e bazuar pėr kontrabandė mė migrant dhe falsifikim tė dokumenteve./mediat-Kosove/

KDI DĖNON SULMIN NDAJ PUBLICISTIT MATOSHI
Instituti Demokratik i Kosovės KDI, dėnon ashpėr sulmin e mbrėmshėm ndaj publicistit, gazetarit, analistit dhe kolegut Halil Matoshi, nga persona ende tė panjohur pėr institucionet pėrgjegjėse.... Postuar: 01:41:24 / 11.07.2012
KDI e vlerėson kėtė sulm si njė akt tejet tė ulėt, tė shėmtuar dhe shumė tė dėmshėm pėr lirinė dhe demokracinė e Kosovės.
KDI shpreh me indinjatė se ky akt ėshtė njė pėrpjekje e tmerrshme dhe makabre nga persona dhe grupe kriminale qė kanė pėr qėllim tė pengojnė lirinė e shprehjes dhe tė mendimit si njė nga tė drejtat kruciale tė njė shoqėrie normale.
KDI i bėn thirrje tė gjitha institucioneve kompetente qė sa mė shpejtė qė ėshtė e mundur ti arrestojnė personat qė bėnė kėtė akt tė ulėt dhe tė shėmtuar, dhe tu jep atyre dėnimin e merituar./rtk/


- Lajmet
E marte, 10 korrik, 2012

...trup e trup:
Rasmussen viziton nesėr Kosovėn
Ban Ki-moon nė Kosovė mė 24 korrik
Reichel: Liberalizimi i vizave kėrkon plotėsimin e kushteve
Ēitaku: Nuk kemi frikė nga numri i madh i kritereve pėr vizat
Hague: Nė Kosovė ka ndodhur barbari e paralajmėruar
Kuēi: Jam kthyer me pėrgjegjėsi dhe me pėrkushtim
Nikoliq: Nuk do jem kurrė president i Prishtinės
Kryeministri Thaēi premton mbėshtetje pėr fermerėt
Fluks i jashtėzakonshėm makinash nė doganėn e Morinit
Aktakuzė kundėr 6 tė dyshuarve pėr vjedhjen e stolive nė Spanjė
Krasniqi: Berisha, imazhi i vėrtet i Kosovės
Kuēi kthehet nė Qeveri
Kuēi: Nė Kosovė tė sundojė rendi dhe ligji sipas standardeve euroatlantike
Kosova pranohet nė Asociacionin Ndėrkombėtar tė Boksit
Klinton kėrkon zgjidhje paqėsore nė Egjipt

Jugu e veriu bashkėpunojnė nė tė mirė tė qytetarėve. Drejtuesit e Komunės sė Mitrovicės dhe ata tė Zyrės Administrative nė veri shprehin gatishmėrinė pėr tė bashkėpunuar nė tė mirė tė qytetarėve....

..informacione te hapura:
Nikoliq: Nuk do jem kurrė president i Prishtinės
Presidenti i Serbisė, Tomislav Nikoliq ka deklaruar se kurrė mė nuk do tė mund jetė kryetar nė Prishtinė dhe se duhet tė shikohet deri nė ē’kufi Serbia mund tė mbetet nė Kosovė....
Postuar: 01:06:44 / 10.07.2012
Gjithashtu Nikoliq tha se presidenti i, siē u shpreh, autoriteteve tė pėrkohshme nė Prishtinė nuk do tė jetė kurrė president nė Mitrovicė./ereniku-burimi:rtk/

...portali:lajmeshqip:
Tėrhiqet Nikolliē: S’do tė jem kurrė, president i Prishtinės
E marte, 10 korrik, 2012, ora: 14;55
Beograd- Presidenti i Serbisė Tomillav Nikolliē ka deklaruar se ai kurrė nuk do tė jetė president nė Prishtinė, dhe se duhet tė shihet se deri nė ē’masė Serbia mund tė shtrihet nė Kosovė.
Kryetari i Serbisė Tomislav Nikoliē ka deklaruar se kurrė mė nuk do tė mund jetė kryetar nė Prishtinės. “Mendoj se kurrė mė nuk do tė jem kryetar nė Prishtinė, as kryetar i pushtetit tė pėrkohshėm nė Prishtinė dhe as kryetar nė Mitrovicė”, Kėshtu u ka thėnė kryetari i Serbisė Tomislav Nikoliq gazetarėve nė Zrenjanin, raportojnė mediat serbe. Sipas fjalėve tė tij ėshtė e nevojshme tė arrihet konsensusi pėr atė “ēfarė ėshtė Kosova” dhe si tė sillet shteti ndaj Kosovės.
Ai po ashtu ka theksuar se duhet harmonizim deri nė ē’masė institucionet e pėrkohshme mund tė ushtrojnė pushtetin nė Kosovė dhe cilėt janė kufijtė te tė cilėt Serbia si shtet mund tė qėndrojė dhe si do tė reagohet ndaj disa incidenteve tė pakėndshme me tė cilat autoriteti i Prishtinės dėshiron tė dėshmojė se e ushtron pushtetin nė gjithė territorin e Kosovės.
Nikoliq ka shtuar se duhet parė se nė ē’formė ndaj institucioneve tė Kosovės do tė jenė Kisha Ortodokse serbe, enklavat ku serbėt janė shumicė, katėr komunat nė veri dhe ēfarė Serbia pėrfaqėson nė tubimet ndėrkombėtare, me cila kushte merr pjesė ose jo nė to.
I pyetur nėse ka kushte tė reja lidhur me Kosovėn Nikoliq ka thėnė se nuk duhet pritur kushte tė reja pasi qė ajėr gjithmonė ekziston kushti i vendosjes sė marrėdhėnieve tė mira tė Serbisė me shtetin fqinj Kosovė, transmeton B92.
“Tutje kėsaj nuk kanė ēfarė tė vizatojnė e tė flasin“ ka thėnė ndersa ka shtaur se dėshira e atyre e qė e kanė njohur Kosovėn ėshtė qė kjo pavarėsi tė jetė e plotė, ndėrsa :dėshira jonė ėshtė qė mos ta njohim kėtė pavarėsi, tė cilėn populli e ka zgjedhur qė ajo tė mos realizohet kurrė”.
Nikoliq e ka parė problem edhe vizitėn e sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB -sė nė Kosovė tė paralajmėruar me 24 korrik. Ai ka kėrkuar tė sqarohet nėse Ban nė Kosovė do tė shkojė pėr vizitė nė njė shtet tė pavarur apo si, pasi, ka thėnė Nikoliq, Kosova nuk ėshtė anėtare e OKB-sė./ereniku-burimi:lajmeshqip/

Ban Ki-moon nė Kosovė mė 24 korrik
10 korrik 2012
Me 24 korrik, Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-moon do tė vizitojė Kosovėn. Kėshtu i kanė thėnė Radio Kosovės, burime brenda Misionit tė Kombeve tė Bashkuar- UNMIK.
Ban Ki-moon, me 19 korrik do tė fillojė njė vizitė disa ditėshe nė vendet e Ballkanit perėndimor.
Para se tė vijė nė Kosovės, ai do tė qėndrojė edhe nė Serbi ku do tė zhvillojė takime me presidentin e Serbisė, Tomislav Nikoliq./ereniku-burimi:rtv21/

Rasmusen nė Kosovė…
Prishtinė, 10 korrik 2012
Kėshilli Veri-Atlantik i NATO-s, me nė krye Sekretarin e Pėrgjithshėm, Anders Fog Rasmusen, do tė vizitojė forcat paqeruajtėse tė KFOR-it nė Kosovė tė mėrkurėn.
Sipas njė njoftimi nga Zyra pėr Informim e KFOR-it, thuhet se nė delegacion, do tė marrin pjesė edhe zyrtarė tė lartė tė BE-sė.
Gjatė vizitės, delegacioni, i kryesuar nga Sekretari i Pėrgjithshėm, Anders Fog Rasmusen, do tė takohet me komandantin e KFOR-it, Gjeneral Major Erhard Drevs dhe me pėrfaqėsuesit kryesorė tė komunitetit ndėrkombėtar nė Kosovė.
Delegacioni, po ashtu, do tė zhvillojė takime me kryeministrin, Hashim Thaēi dhe zėvendėskryeministrin, Sllobodan Petroviq.
Kėshilli Veri-Atlantik ėshtė organi primar nė vendimmarrjen politike brenda NATO-s, i cili pėrbėhet nga 28 pėrfaqėsues tė pėrhershėm tė NATO-s nėn udhėheqjen e Sekretarit tė Pėrgjithshėm, Anders Fog Rasmusen. Ai i sjell sė bashku pėrfaqėsuesit e lartė tė secilit shtet anėtar pėr tė diskutuar ēėshtje tė politikave apo ato operacionale, tė cilat kėrkojnė vendime kolektive./ereniku-burimi:rtv21/ Kuēi kthehet nė Qeveri Prishtinė, 10 korrik 2012 Kryeministri i Qeverisė sė Kosovės, Hashim Thaēi ka kėrkuar nga zėvendėskryeministrit dhe ministrit tė Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, qė tė kthehet nė funksionet qė ka pasur deri mė 22 qershor, kur pati deklaruar dorėheqjen e tij nga tė gjitha postet qeveritare.
Pas kalimit tė Kodit Penal me nenet 37, 38 dhe 39, nė Kuvendin e Kosovės, zėvendėskryeministrit dhe ministrit tė Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, deklaroi se jep dorėheqje nga pozitat qė mbante nė Qeveri, por dy javė mė pas, pas kthimit pėr votim nė Kuvend tė Kodit Penal, deputetėt votuan pėr heqjen e kėtyre neneve qė kundėrshtoheshin nga komuniteti i gazetarėve.
Pėrmes njė komunikate, zyra e kryeministrit ka njoftuar tė martėn, se kryeministri Thaēi e ka ftuar Kuēin qė tė vazhdojė tė ushtrojė detyrat qė kishte mė parė.
“Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi ka shqyrtuar shkaqet e ofrimit tė dorėheqjes sė zėvendėskryeministrit dhe ministrit tė Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, e ofruar mė datėn 22 qershor, dhe konstatoi se shkaqet qė kanė dėrguar deri te dorėheqja tanimė nuk ekzistojnė.
Kryeministri Thaēi fton zėvendėskryeministrin Kuēi qė tė vazhdojė me pėrkushtim dhe pėrgjegjėsi nė ushtrimin e funksioneve qė ka mbajtur deri mė tani nė Qeverinė e Republikės sė Kosovės”, thuhet nė njoftimin e Qeverisė sė Kosovės./ereniku-burimi:rtv21/


- Lajmet
E hėnė, 09 korrik, 2012

...trup e trup:
- Protestojnė serbėt, nuk hapet Zyra administrative nė veri
- Hoxhiq: Problemet nė veri pėrmes dialogut Prishtinė – Beograd
- Fitou: Duhet respektuar vendimi i Gjykatės Kushtetuese
- Worlik: SHBA nuk po kėrkojnė nga Serbia njohjen e Kosovės?
- Gordon takon Nikoliēin, pasdite vijon me Jahjagėn
- Berisha: Fqinj ēlirohuni nga antishqiptarizmi, Kurti: Bashkim kombėtar
- KMDLNJ: Mos tė paragjykohen ata qė e bėnė krimin nė Talinoc
- AKK e procedon nė gjykatėn pėr kundėrvajtje rastin e Eup Qerimit
- Sindikalistėt, vėrejtje nė Projektligjin pėr shėndetėsi
- Zgjedhen drejtorėt e Klinikave, Instituteve dhe Shėrbimeve nė QKUK
- U mbajt dėgjim publik i Projektligjit pėr shėndetėsinė
- Energjitė e rinisė duhet tė kanalizohen
- Dje pasdite shpėrthin mine nė kufi me Malin e Zi, pesė tė plagosur


..hapur:
WORLIK: SHBA NUK PO KĖRKOJNĖ NGA SERBIA NJOHJEN E KOSOVĖS
Ambasadorja amerikane nė Serbi, Mery Worlik ka theksuar sot se SHBA-ja nuk po kėrkon nga Serbia njohjen e Kosovės, veēse ėshtė qenėsore qė qeveria e ardhshme sa mė shpejtė ta vazhdojė dialogun me Prishtinėn, tė zbatojė marrėveshjet e arritura dhe tė nis tė zgjidh ēėshtjet e hapura me tė gjithė fqinjėt....
Postuar: 02:52:20 / 09.07.2012
Ambasadorja e SHBA-sė, Mery Worlik ka thėnė se qėllimi ėshtė normalizimi i raporteve ndėrmjet Beogradit e Prishtinės.
“Sapo tė formohet qeveria shpresoj se sė shpejti do ta vazhdojė dialogun, do t’i zbatojė krejt qė ėshtė dakorduar dhe do tė punojė nė zgjidhjen e ēėshtjeve tė hapura me Kosovėn”, ka deklaruar ajo.
Kur ėshtė fjala pėr vizitėn e ndihmės-sekretarit amerikan tė shtetit, Philip Gordon nė Beograd, ambasadorja Worlik ka thėnė se ai po qėndron kėtu nė kuadėr tė vizitės sė gjer tė rajonit.
Kjo vizitė, sipas fjalėve tė saj, ka qenė rast i shkėlqyeshėm pėr takime me njė numėr tė madh tė zyrtarėve tė cilėve Gordon ua ka pėrcjellė pėrcaktimin e Qeverisė sė SHBA-sė pėr bashkėpunim me Serbinė.
Gjithashtu, siē ka theksuar ajo, temė e bisedimeve ka qenė edhe formimi i qeverisė sė re. “Formim i qeverisė ėshtė ēėshtje e qytetarėve tė Serbisė dhe i pėrfaqėsuesve tė tyre tė zgjedhur, por shpresojmė se ajo do t’i jetė besnike tė ardhmes evropiane tė vendit dhe do tė vazhdojė t’i avancojė raportet me fqinjėt, zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės, luftėn kundėr kriminalitetit tė organizuar dhe korrupsionit”, ka rekomanduar ajo.
Worlik ka nėnvizuar se ėshtė nė interesin e SHBA-sė, BE-sė dhe Serbisė qė tė zgjidhen raportet me fqinjėt, sepse raportet e mira fqinjėsore janė njė nga kriteret kryesor tė anėtarėsim nė BE
Ambasadorja ka vlerėsuar se ėshtė bėrė pėrparim nė dialogun ndėrmjet Beogradit e Prishtinės, por ka edhe shumė punė drejtė qėllimit tė normalizimit. Ambasadorja Vorlik sot ka marrė pjesė nė bisedimet qė ka zhvilluar nėnsekretari Gordon me zyrtarėt mė tė lartė tė Serbisė./burimi: nga Beogradi Fahri Musliu per rtk/

KRASNIQI: PĖRGJEGJĖSIA RRETH ZGJEDHJES SĖ PRESIDENTES BIE TEK LIDERĖT
Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Jakup Krasniqi, ka theksuar se aktorėt e marrėveshjes duhet ta gjejnė rrugėn pėr tė dalė nga situata nė tė cilėn ėshtė krijuar. Ndėrkaq, sa i pėrket rezolutės qė ėshtė miratuar nė Kuvend, Krasniqi ka thėnė se nė asnjė rast rezoluta nuk mund ta ketė fuqinė ligjore mė tė fuqishme se sa qė e ka kushtetuta. Mirėpo, opozita ka mendime tė ndryshme rreth vendimit tė gjykatės....
Postuar: 12:40:51 / 09.07.2012
Kreu i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, nuk ka dashur tė komentoj shumė rreth vendimit tė Gjykatės Kushtetuese lidhur me mandatin e Presidentes sė Kosovės. Pas mbledhjes sė Kryesisė sė Kuvendit, Krasniqi ka thėnė se pėr kėtė duhet pyetur aktorėt e marrėveshjes.
“Sa i pėrket pjesės sė marrėveshjes mendoj se ėshtė mirė t`i pyetni aktorėt e marrėveshjes dhe mendoj se ata duhet ta gjejnė rrugėn pėr tė dalė nga situata qė ėshtė krijuar. Unė kam thėnė qė nė fillim se marrėveshja ka qenė jo kushtetuese”, theksoi Krasniqi.
E, nė anėn tjetėr partitė opozitare kanė mendime tė ndryshme lidhur me vendimin e gjykatės. Ismet Beqiri nga LDK-ja, parti kjo e cila ishte pjesė e marrėveshjes pėr zgjedhjes e presidentes, tha se vendimi i gjykatės po e rrezikon nė masė tė madhe reformėn kushtetuese nė Kosovė. “Do tė insistojmė qė reforma kushtetuese dhe ajo zgjedhore tė pėrcillen ne Kuvend, dhe nėse kjo nuk ndodhė atėherė sigurisht qė ėshtė vota ajo qė do tė vendosė dhe atėherė do tė ketė bllokadė dhe nuk do tė ketė mundėsi tė ecėt mė tutje. Mos tė harrojmė se kur ėshtė marrė vendimi akterė kanė qenė tė gjithė, edhe ata qė sot po e pėrkrahin mendimin e gjykatės por edhe vet presidentja. Prandaj, nuk mund tė jetė rezultat i marrėveshjes e tė mos jetė pjesė e marrėveshjes, nuk shkojnė kėto dy gjėra”, tha Beqiri.
Por, ndryshe mendon Ardian Gjini nga AAK-ja. Sipas tij, vendimi i gjykatės duhet tė respektohet. “Kosova nuk ka rrugė tjetėr pėrpos se ta respektojė vendimin e gjykatės pėrshkak se mos respektimi i vendimit do ta sillte vendin nė telashe edhe mė tė mėdha se sa qė ėshtė tani”, deklaroi Gjini.
Nė mbledhjen e Kryesisė sė Kuvendit ėshtė vendosur qė mė 12 korrik tė mbahet seanca e radhės ku pritet tė miratohet ligji pėr Buxhetin e Kosovės.
Gjithashtu, do tė ketė edhe interpelancė tė ministres Mimoza Kusari Lila lidhur me tarifėn e ēimentos nga Shqipėria, si dhe debat rreth pėrdorimit tė tri kodeve tė huaja telefonike nė Kosovė. Ndryshe, pas seancės sė radhes Kuvendi do tė shkojė nė pushim deri mė 20 gusht. /burimi: rtk/

..ndersa portali lajme shqip shkruan:
“Ngėrēi i Presidentes”, Krasniqi: Pėrgjegjėsia, bie mbi liderėt
Monday, 09 July 2012 14:00
Prishtinė – Jakup Krasniqi-aktorėt e marrėveshjes pėr presidenten, duhet ta gjejnė rrugėn pėr tė dalė nga situata qė ėshtė krijuar.
Kreu i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, nuk ka dashur tė komentoj shumė rreth vendimit tė Gjykatės Kushtetuese lidhur me mandatin e Presidentes sė Kosovės. Pas mbledhjes sė Kryesisė sė Kuvendit, Krasniqi tha se pėr kėtė ēėshtje duhet pyetur aktorėt e marrėveshjes. “Sa i pėrket pjesės sė marrėveshjes mendoj se ėshtė mirė t`i pyetni aktorėt e marrėveshjes dhe mendoj se ata duhet ta gjejnė rrugėn pėr tė dalė nga situata qė ėshtė krijuar. Unė kam thėnė qė nė fillim se marrėveshja ka qenė jo kushtetuese”.
E, nė anėn tjetėr partitė opozitare kanė mendime tė ndryshme lidhur me vendimin e Gjykatės Kushtetuese. Ismet Beqiri nga LDK-ja, parti kjo e cila ishte pjesė e marrėveshjes pėr zgjedhjes e presidentes, tha se vendimi i Gjykatės po e rrezikon nė masė tė madhe reformėn kushtetuese nė Kosovė.
Ndryshe nga Beqiri i LDK-sė, mendon Ardian Gjini nga AAK-ja. Sipas tij, vendimi i Gjykatės duhet tė respektohet.
Nė mbledhjen e Kryesisė sė Kuvendit ėshtė vendosur qė mė 12 korrik tė mbahet seanca e radhės ku pritet tė miratohet ligji pėr Buxhetin e Kosovės. Gjithashtu, do tė ketė edhe interpelancė tė ministres Mimoza Kusari Lila lidhur me tarifėn e ēimentos nga Shqipėria.

Gordon takon Nikoliēin, pasdite vijon me Jahjagėn
Monday, 09 July 2012 13:40
Prishtinė – Ndihmėssekretari amerikan pėr ēėshtjet Evropiane, Filip Gordon, gjatė vizitės qė po zhvillon nė Beograd ka takuar udhėheqėsit institucional dhe ata politik tė vendit.
Gordon nė mėngjesin e sė hėnės ka takuar presidentin e Serbisė, Tomisllav Nikoliē, pas tė cilit takim nuk ka pasur ndonjė prononcim pėr media, por zyra e presidentit serb ka njoftuar se Nikoliē ka kėrkuar nga strukturat ndėrkombėtar tė ushtrojnė autoritetin e tyre nė Kosovė nė harmoni me mandatin e vetė qė kanė.
Sipas njoftimit, thuhet se ai ka thėnė se mandati i tyre ėshtė ta mbrojnė popullatėn nė Kosovė, tė cilin mandat e kanė njohur edhe autoritetet e Serbisė.
Po ashtu Nikoliē, citohet tė ketė thėnė, se duhet ndryshuar klima e sigurisė sė qytetarėve nė Kosovė, para rifillimit tė bisedimeve mes Kosovės dhe Serbisė.
Pas takimit me Nikoliqin, Gordon ka takuar edhe mandatarin pėr krijimin e qeverisė sė Serbisė, Ivica Daēiq.
Ndihmėssekretari amerikan, po ashtu mbrėmė ėshtė takuar me kryetarin e Partisė Demokratike, ish presidentin Boris Tadiq, por as nga ky takim nuk janė dhėnė detaje tė bisedimeve. Ndėrsa sot pasdite ndihmės sekretari amerikan pėr ēėshtjet Evropiane, Filip Gordon pritet tė vizitojė Kosovėn.
Kabineti i presidentes sė Kosovės Atifete Jahjaga ka njoftuar se Gordon dhe Jahjaga do tė kenė njė adresim tė pėrbashkėt pėr media diku pas orės 16:00.
Nė agjendėn e prezantuar javėn e kaluar nga Ambasada Amerikane ishte paralajmėruar edhe njė vizitė nė veri tė Mitrovicės, ku Gordon planifikon t’i vizitojė forcat paqeruajtėse tė KFOR-it dhe misionin e EULEX-it.
Paraprakisht, Gordon ka qėndruar edhe nė Beograd nė kuadėr tė njė turneu diplomatik nga 6 deri mė 12 korrik, gjatė tė cilit ka vizituar Francėn, Kroacinė, ndėrsa ka vazhduar me Serbinė, Kosovėn dhe Qipron.
Njė ditė mė parė, nė samitin nė Dubrovnik tė Kroacisė, Gordon i bėri thirrje Serbisė qė tė pranojė “realitetin” e pavarėsisė sė Kosovės, edhe nė qoftė se Beogradi nuk e njeh formalisht pavarėsinė. “As ne, as Bashkimi Evropian nuk pret qė Serbia ta njohė Kosovėn nė kėtė pikė. Nuk do ta bėjė kėtė”, ka thėnė Gordon. /burimi:LajmeShqip/

HOXHIQ: PROBLEMET NĖ VERI PĖRMES DIALOGUT PRISHTINĖ – BEOGRAD
Hapja e zyrės Civile Administrative nė veri ėshtė menduar tė jetė njė pėrpjekje pėr tė zbatuar dokumentin gjithėpėrfshirės pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės i njohur si Plani i Ahtisarit, i cili parasheh krijimin e komunės sė re tė Mitrovicės sė veriut. ...
Postuar: 02:02:31 / 09.07.2012
Mė 20 qershor, Qeveria e Kosovės kishte emėruar Adrijana Hoxhiqin, shefe tė Zyrės Civile. Pikėrisht kjo zyrė, ėshtė thėnė se do tė jetė gurėthemeli i komunės sė re tė Mitrovicės veriore. Nė njė bisedė pėr Radion Evropa e Lirė, Adrijana Hoxhiq thotė se zyra vetėm ka filluar me punėn. “Kjo zyre vetėm se ka filluar me punėn. Hapi i parė dhe mė i mirė ėshtė punėsimi i njerėzve tė duhur pėr pozitat e duhura. Kėshtu do tė sigurohemi se kemi njė kuadėr profesional i cili do t’i trajtoj tė gjitha ēėshtjet dhe sfidat nė terren ashtu siē duhet”, thotė Hoxhiq.
Shefja e tashme e Zyrės Civile nė veri ka punuar paraprakisht edhe nė krye tė ekipit pėrgatitor pėr krijimin e komunės sė Mitrovicės sė veriut me Zyrėn Civile Ndėrkombėtare.
Nga pėrvoja e saj me problemin e veriut, Hoxhiq thotė se disa ēėshtje nė kėtė pjesė nuk mund tė zgjidhen nga niveli lokal. Andaj, mendon se ėshtė gabim qė nė dialogun Prishtinė – Beograd nuk adresohen edhe ēėshtjet problematike qė kanė tė bėjnė me kėtė pjesė.
“Ėshtė e qartė dhe do tė duhej qė t’u bėhej e qartė tė gjithėve se shumė ēėshtje nė veri nuk mund tė zgjidhen pa njė dialog adekuat dhe pa rezultate adekuate qė do tė dilnin si rezultat i bisedimeve ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit”, thekson Hoxhiq.
Por, deri mė tani, qeveria e Kosovės, tė paktėn publikisht, ka refuzuar ēdo formė tė dialogut me Serbinė pėr problemet nė veri.
Sidoqoftė, Zyra Civile Administrative nė veri, mendohet tė ketė kryesisht karakterin teknik tė punės. Hoxhiq thotė se qytetarėt e Mitrovicės veriore, sidomos ata serb, para sė gjithash do ta kenė rastin qė tė punėsohen edhe atė pa pasur nevojė qė tė jenė pjesė e ndonjė subjekti politik. Vendosja e komunikimit tė drejtpėrdrejtė me qytetarėt e veriut, sipas saj, do tė ishte hapi mė i qėlluar, marrė parasysh se institucionet e Kosovės nuk kanė arritur asnjėherė qė tė vendosin kėtė komunikim me komunitetin serb nė veri.
“Ka njė numėr tė madh tė qytetarėve tė Mitrovicės sė veriut, pėrfshi edhe ata tė komunitetit serb, janė mjaftė shumė tė interesuar tė bėhen pjesė e punės sė kėsaj zyre”, thotė Hoxhiq.
Sipas saj, funksioni i Zyrės nuk ėshtė politik, por vetėm, merret me menaxhimin e projekteve qė janė nė interesin e qytetarėve tė kėsaj zone ./burimi:rtk/

Berisha: Fqinj ēlirohuni nga antishqiptarizmi, Kurti: Bashkim kombėtar
Monday, 09 July 2012 13:19
Tiranė – Kryeministri, Sali Berisha ka pėrsėritur sot angazhimin e qeverisė qė drejton pėr bashkėpunim tė ngushtė me fqinjėt, bashkėpunim ndėrshqiptar si kusht pėr integrimin rajonal dhe evropian dhe i ka bėrė thirrje fqinjėve tė clirohen nga doktrina e vjetėr ksenobofe, raciste e antishqiptare.
Deklarata ėshtė bėrė gjatė fjalės sė tij mbajtur nė konferencėn kombėtare “Fqinjėt e Shqipėrisė”. “Asnjė komb nė tė shkuarėn nuk ka pėrjetuar padrejtėsira dhe dhimbje tė mėdha sa kombi ynė, por ėshtė kombi qė mbėshtet mė shumė integrimin nė BE si tė ardhmen mė tė mirė pėr tė. Arritjet e shqiptarėve janė madhore dhe historike, por pėrsėri rrugė ėshtė pėr t’u bėrė dhe pėrshkrimi i kėsaj milje drejt BE ka njė rėndėsi tė madh, drejt NATO pėr Kosovėn dhe Maqedoninė e Malin e Zi ka rėndėsi tė madhe pėr cdo shqiptar, po ashtu edhe clirimi i fqinjėve tanė nga doktrinat e vjetra raciste, ksenofobiste antishqiptare”- tha Berisha.
Ai solli nė kujtesė ato skena gjatė zgjedhjeve serbe nė Presheve, duke theksuar se ishin tė ngjashme me ato nė vitet ’50 me ekspeditat e Milloshevicit kundėr shqiptarėve tė bazuara nė frikėn dhe urrejtjen ndaj tyre.
“Shqipėria bashkėpunon ngushtė me fqinjėt nė luftėn kundėr kriminalitetit, pėr vendosjen para drejtėsisė sė kriminelėve, por nuk pranojnė skena tė atilla”- tha ai.
Sipas Kurtit bashkimi kombėtar i shqiptarėve ėshtė i pashmangshėm. Drejtuesi i Institutit tė Studimeve Bashkėkohore, Artan Hoxha, deklaroi gjatė Konferencės me temė “Fqinjėt e Shqipėrisė’”, zhvilluar sot nė Tiranė se, “ne ndajmė vlerat bazike tė shoqėrive perėndimore, sepse besojmė se i takojmė asaj shoqėrie dhe jemi pjesė e saj”.
Duke vėnė nė dukje vlerat e popullit shqiptar, Hoxha tha se, “ne besojmė tek paqja, stabiliteti, demokracia besojmė tek tė drejtat e njeriut, tė drejtat e pakicave, besojmė tek nisma e lirė dhe tregu i lirė, besojmė tek lėvizja e lirė e njerėzve, mallrave, kapitaleve dhe ideve”.
Kreu i BDI, parti shqiptare ne Maqedoni, Ali Ahmeti ne fjalen e tij kerkoi qe te zbatohet marrveshja e Ohrit. ‘Per shqiptaret e Maqedonise ka rendesi te zbatohet Marreveshja e Ohrit”.
Nėnkryetarja e Kuvendit tė Maqedonisė, Suzana Saliu tha sot nė konferencėn “Fqinjėt e Shqipėrisė” se “integrimi i rajonit nė Bashkimin Europian dhe NATO do tė pėrēojė stabilitetin nė rajon”.
“Ndėr segmentet kryesore tė bashkėpunimit rajonal patjetėr duhet tė jetė bashkėpunimi ekonomik, i cili duhet tė intensifikohet mė shumė. Duhet tė thellohet mė tej bashkėpunimi tregtar dhe ekonomik dhe pėrshpejtimi i realizimit tė projekteve tė pėrbashkėta aktuale nė pėrmirėsimin e infrastrukturės rrugore, hekurudhore dhe energjetikės, nė kuadėr tė korridorit tė 8-tė dhe lidhjeve hekurudhore”, theksoi Saliu.
Nėnkryetarja e Kuvendit tė Maqedonisė, Suzana Saliu, u shpreh se, “gjatė vizitės nė Shqipėri disa ditė mė parė ministri i Ekonomisė i Maqedonisė promovoi idenė dhe intensifikimin e bashkėpunimit tregtar sipas modelit tė vendeve tė Beneluksit, nė tė cilin do tė pėrfshiheshin Republika e Maqedonisė, Shqipėrisė, Kosovės dhe Mali i Zi”.
“Kjo ide tashmė ėshtė duke qarkulluar si debat nė Maqedoni, por derisa nga shqiptarėt e Maqedonisė kjo shikohet si mėse e nevojshme, opinionet e qytetarėve maqedonas janė tė ndara”, theksoi ajo, duke shtuar se ėshtė mė rėndėsi fakti se nė Republikėn e Maqedonisė po zhvillohen debate pėr gjithēka.
Nėnkryetarja e Kuvendit tė Maqedonisė tha se, “angazhimet e vendeve tė rajonit pėr bashkėpunim dhe zhvillim tė mėtejshėm tė marrėdhėnieve tė mira fqinjėsore ėshtė nxitje kryesore qė kontribuon nė paqen, stabilitetin dhe prospertitetin e vendeve tona”. “Shqiptarėt e Maqedonisė i japin zemėr dhe i ēojnė pėrpara kėto procese”, pėrfundoi Saliu. (burimi:LajmeShqip)

Shpėrthen mina nė kufi me Malin e Zi, pesė tė plagosur
Sunday, 09 July 2012 21:14
Tropojė – Pesė shqiptarė tė Malit tė Zi kanė mbetur tė plagosur pasditen e djeshme ndėrsa pėrpiqeshin tė kalonin kufirin pėr tė hyrė nė Shqipėri, nė fshatin e quajtur Ēerem, nė kufirin mes dy vendeve.
Njė minė qė duket se ka mbetur aty qė nga konflikti i vitit 1999 mes Serbisė dhe Kosovės ka shpėrthyer, ndėrsa 5 shtetasit me pasaportė tė Malit tė Zi po udhėtonin drejt Tropojės ku do tė takonin disa tė afėrm tė tyre.
Si pasojė e shpėrthimit tė minės, qė ka ndodhur dje rreth orės 15:00, dy prej pasagjerėve janė plagosur rėndė. Policia e dy vendeve ka bėrė tė mundur transportimin e tė lėnduarve nė spitalin e Bajram Currit, qė ishte ai mė i afėrti me vendin e ngjarjes. Pėr dy tė plagosurit nė gjendje tė rėndė ėshtė thirrur njė helikopter nga Tirana dhe ata janė dėrguar nė Spitalin Ushtarak nė kryeqytet.
Zona e kufirit mes Shqipėrisė, Malit tė Zi dhe Kosovės ishte deklaruar si pastruar nga minat nė vitin 2006. Qė atėherė, ky ėshtė rasti i parė qė ndodh njė incident i tillė. Ndėrkohė, nga lufta e vitit 1999 e deri nė vitin 2006, nė kėtė zonė kufitare janė regjistruar 230 tė plagosur pėr shkak tė minave dhe 35 viktima, kryesisht fėmijė qė po luanin. (ereniku-burimi:Sh.C-lajmeshqip)

AKK E PROCEDON NĖ GJYKATĖN PĖR KUNDĖRVAJTJE RASTIN E EJUP QERIMIT
Agjencia kundėr korrupsionit ka theksuar se sė shpejti do e procedon nė gjykatėn pėr kundėrvajtje rastin e drejtorit tė Postės dhe Telekomunikacionit tė Kosovės, Ejup Qerimi pasi qė ai gjendet nė konflikt tė interesit, duke mbajtur dy poste publike....

Postuar: 03:27:52 / 09.07.2012
Qerimi mban postin e Drejtorit Ekzekutiv tė PTK-sė dhe postin e anėtarit tė Bordit tė Drejtorėve tė Trustit Pensional tė Kosovės.
”Qysh nė fillim tė hapjes sė kėtij rasti zyrtari i lartė Qerimi ka shprehur gatishmėrinė tė bashkėpunojė me Agjencinė pėr ta zgjidhur situatėn e konfliktit tė interesit, por pėrkundėr paralajmėrimit tė AKK-sė dhe afatit tė dhėnė pėr tė heq dorė nga njėri funksion, ai edhe mė tutje vazhdon ta ushtrojė njėkohėsisht dy funksionet e lartė pėrmendura. Sipas ligjit pėr Parandalimin e konfliktit tė interesit nė ushtrimin e funksionit publik (nr.04/L-051, neni 16 pika 1), pozitat e tilla i konsideron tė papajtueshme dhe paraqesin konflikt interesi”, thekson AKK-ja.


- Lajmet
E premte, 06 korrik, 2012

...trup e trup:
- Vrasje mafioze nė Pejė
- DAĒIQ KA BISEDUAR ME TELEFON ME NISHANIN
- Miletiq kėrkon qė Serbia tė pėrfshihet nė zgjidhjen e veriut tė Kosovės
- Daēiq ka biseduar me telefon me Nishanin
- Radikali Ristiē, presion serbėve tė veriut pėr rrogat “kosovare”
- Deputetet e VV-sė prishin takimin pėr privatizim tė KEDS-it
- AKTAKUZĖ KUNDĖR BUKOSHIT DHE 10 ZYRTARĖVE TJERĖ
- Kosova pėrkrah popullin e Sirisė, thotė Hoxhaj
- Hoxhaj pjesėmarrės nė Samitin pėr Sirinė
- Makolli: Mėrgimtarė, kujdes kur udhėtoni nėpėr Serbi!
- Aktakuzė kundėr Bukoshit dhe 10 zyrtarėve tjerė
- KMDLNJ: Pėrgjegjėsi pėr dėshtimet nė provimin e maturės
- AAK kritikon mėnyrėn e organizimit tė testit tė maturės
- Konfiskohen 350 kg substancė narkotike
- Mė 8 – 13 korrik, “Panairi i Librit Prizreni 2012″
- Papulias thirrje Shkupit: Hiqni dorė nga maqedonizimi

...hapur:
Vrasje mafioze nė Pejė
06/07/2012
Njė vrasje e tipit mafioz ka ndodhur tė enjten nė aksin rrugor Pejė – Rugovė. Njė person ėshtė gjetur i vrarė me armė zjarri nė automjetin e tij.
Hetuesit kanė bėrė kqyrjen e vendit tė ngjarjes dhe inicimin e procedurave tė rastit. Sipas hetimeve paraprake viktima ėshtė shtetasi i Kosovės, 31-vjecari Gazmend Beqiri banues nė Pejė. Ai po levizte me automjetin e tij Xhip ngjyrė kafe nė drejtim tė Rugovės, kur i kanė zėnė pusi dhe e kanė qėlluar me armė automatike.
Hetuesit kanė mbledhur prova dhe dėshmi nga vendi i ngjarjes tė cilat do t’i ekzaminojnė dhe hetimet janė shtrirė nė disa pista. Me vendim tė Prokurorit te Qarkut-Pejė trupi i pajetė ėshtė dėrguar nė Institutin e Mjekėsisė Ligjore nė Prishtinė pėr autopsi./tch/

DAĒIQ KA BISEDUAR ME TELEFON ME NISHANIN
Nė pėrpjekje pėr t’i bindur vendet fqinje se qeveria ardhshme e Serbisė nėn drejtimin e tij do tė angazhohet pėr ngritjen dhe fuqizimin e marrėdhėnieve tė mira dypalėshe, dhe do tė jetė faktor i paqes dhe stabilitetit, ministri aktual i Policisė dhe mandatar pėr formimin e qeverisė sė re serbe, Ivica Daēiq ka biseduar sot me telefon me presidentin e ri tė Shqipėrisė Bujar Nishanin....
Postuar: 03:13:08 / 06.07.2012
Nė njė kumtesė pėr opinion, Daēiq thuhet se si kryeministėr i ardhshėm i Serbisė ka biseduar pėr avancimin e marrėdhėnieve dypalėshe me Shqipėrinė.
“Ėshtė pėrcaktim i pėrbashkėt qė tė avancohen marrėdhėniet tona dypalėshe nė interes tė paqes e tė stabilitetit tė rajonit” ka thėnė Daēiq nė kumtesė.
Daēiq njihet me presidentin Nishan qysh nga koha kur ai ka qenė ministėr i Policisė sė Shqipėrisė.
Hollėsi tjera nuk jepen nga kjo bisedė telefonike. Daēiq mė herėt ka biseduar me zyrtarėt mė tė lartė tė Malit tė Zi, Maqedonisė dhe tė Bosnjės e Hercegovinės./rtk/

AKTAKUZĖ KUNDĖR BUKOSHIT DHE 10 ZYRTARĖVE TJERĖ
Bujar Bukoshi ėshtė aktualisht zyrtari mė i lartė nė Qeverinė e vendit i cili do tė pėrballet me drejtėsinė nėn dyshimin pėr korrupsion. Prokuroria ka ngritur njė aktakuzė ndaj zėvendėskryeministrit Bukoshi dhe dhjetė zyrtarėve tė Ministrisė sė Shėndetėsisė si dhe njė zyrtari tė Komisionit Rregullativ tė Prokurimit Publik. Bukoshi dhe tė tjerėt dyshohet se kanė abuzuar tė paktėn 4 milionė euro....
Postuar: 12:07:55 / 06.07.2012
Listės sė gjatė tė zyrtarėve tė Ministrisė sė Shėndetėsisė qė kanė dosje nė prokurori pėr korrupsion i janė shtuar edhe tė tjerė.
Prokuroria tashmė ngarkon ish-kreun e kėsaj ministrie dhe zėvendėskryeministrin aktual Bukoshi pėr shpėrdorim tė detyrės zyrtare nė kontrata milionėshe.
Zėdhėnėsja e EULEX-it Bardha Azari tha pėr Radio Kosovė se Bukoshi dhe tė tjerėt ngarkohen me tė paktėn 11 vepra penale.
“Njė prokuror i EULEX-it ka ngritur aktakuzė ndaj zėvendėskryeministrit Bujar Bukoshi, ish-sekretarit permanent tė kėsaj ministrie Ilir Tolaj dhe nėntė tė tjerėve. Nė mesin e akuzave me tė cilat ata ngarkohen janė keqpėrdorim i detyrės zyrtare, lajmėrim i rremė, keqpėrdorim tė autorizimeve ekonomike, kontrata tė dėmshme pėr ministrinė, evazion fiskal dhe mitmarrje”, ka thėnė Azari.
Avokati i Bukoshit, Destan Rukiqi megjithėse ka thėnė se nuk e ka marrė aktakuzėn ai ka kėmbėngulur se klienti i tij ėshtė i pafajshėm.
Pėrfshirja e Bukoshit nė ndėrmarrjen e pėrbashkėt abuzuese lidhet me shkėputjen e njė kontrate pėr barna tė kompanisė “Jona med”, pronė e Hashim Deshishkut deputetit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės.
Pėrveē kėsaj aktakuza pėrmend edhe 5 raste tė kontratave tė tjera ku ėshtė konstatuar pėrfshirja e kėtyre 11 zyrtarėve nė abuzim. /rtk-s.haxhiaj/

Radikali Ristiē, presion serbėve tė veriut pėr rrogat “kosovare”
Friday, 06 July 2012 12:32
Mitrovicė– I ashtuquajturi kryetar i komunės sė Zubin Potokut, Sllavisha Ristiq ftoi sot kėshilltarėt dhe krerėt e komunave nga veriu i Kosovės qė tė bėjnė gjithēka, nė mėnyrė qė deri nė shtator serbėt tė cilėt marrin rroga apo pensione nga buxheti i Kosovės tė heqin dorė nga ato tė ardhura. Nė njė mbledhje tė pėrbashkėt tė katėr strukturave ilegale komunale nė veri tė Kosovės, Ristiq tha se serbėt duhet tė heqin dorė nga letėrnjoftimet kosovare, sepse kjo “paraqet tradhti tė shtetit tė Serbisė dhe pasardhėsve”, njofton Kontakt plus radio.
Sipas tij, “tė gjithė serbėt tė cilėt janė tė gatshėm qė edhe mė tutje tė marrin para nga buxheti i kuazi-shtetit tė Kosovės, duhet ta dinė se njė letėrnjoftim kosovar ėshtė shumė mė i rrezikshėm se sa arma e zjarrit e forcės NATO”.
“Nėse nuk ndėrmarrim diēka, druaj se atėherė nuk do tė jemi shtetas tė Republikės sė Serrbisė. Deri nė vjeshtė, ose do tė heqim dorė nga ato kuazi-privilegje, ose nuk do tė ekzistojmė”, tha ai, duke theksuar se tė “ashtuquajturat letėrnjoftime tė shtetit tė Kosovės tė digjen nė turrė tė pėrbashkėt tė druve”.
Sipas tij, “askush nuk ka tė drejtė t’iu marrė ardhmėrinė fėmijėve serbė dhe t’iu bėjė tė pamundur qė ata tė jenė serbė dhe shtetas tė Serbisė”, transmeton radio KiM.

Papulias thirrje Shkupit: Hiqni dorė nga maqedonizimi
Friday, 06 July 2012 13:40
Greqi- Presidenti grek Karolos Papulias ka apeluar qė autoritetet e Shkupit tė heqin dorė nga ideologjia e maqedonizimit.
Ai kėtė e theksoi gjatė njė takimi nė Athinė me presidentin bullgar, Rosen Plevneliev.
“Monopolizimi me termin Maqedoni dhe pėrcaktimi i emrit, identitetit dhe gjuhės me tėrmin maqedon nuk shprehė realitetin nė rajon. Aq sa Shkupi vazhdimisht udhėhiqet nga ideologjia e maqedonizimit, aq do mbajė tė mbyllur dyert pėr hyrje nė NATO dhe ngrirje tė procesit integrues nė BE”, ka deklaruar presidenti grek, Papulias.
Ai shtoi se Maqedonia pėr dallim nga vendet e tjera tė rajonit tė Ballkanit nė planin evrointegrues vazhdimisht do tė ketė dyert e mbyllura nė rast se do tė vazhdojė me politikat dhe propagandėn e maqedonizimit.
Sipas tij, FYROM ka pranuar detyrimin pėr tė negociuar pėr gjetjen e zgjidhjes sė emrit dhe nė pėrputhje me rezolutėn e Kėshillit tė Sigurimit, dhe do tė jetė njė emėr me pėrmbajtje gjeografike pėr pėrdorim tė pėrgjithshėm.
Papulias dhe Plevneliev deklaruan se dy vendet angazhohen pėr fqinjėsi tė mirė dhe Ballkanin e integruar nė BE dhe NATO. /burimi:lajmeshqip/


- Lajmet
E enjte, 05 korrik, 2012

...trup e trup:
- Ministri Beqaj arsyeton privatizimin e KEK-ut, Vetėvendosje! kundėrshton
- Kėrkohet nga “Ferronikeli” tėrheqja e vendimit pėr largimin nga puna tė 85 punėtorėve
- MILETIQ E TRAJKOVIQ KRITIKOJNĖ POLICINĖ E KOSOVĖS
- Thaēi kėrkon qė Kuvendi tė jep fjalėn e vet pėr mandatin e EULEX-it
- AAK: Regjistrimi i popullsisė, proces i dėshtuar
- Kėrkohet auditim pėr regjistrimit tė popullsisė, dyshohet se u abuzuan 5 milionė euro
- Kodi Penal futet nė rend tė ditės
- Nis objekti pėr Agjencinė pėr Menaxhim dhe Administrim tė Parkut tė Biznesit
- Thaēi ka takuar komunitetin e biznesit tė Gjenevės
- Kryekuvendarit iu dorėzua Raportin vjetor i BQK-sė
- Protestohet kundėr tarifės sė ngritur pėr 35 % tė importit tė ēimentos nga Shqipėria
- Javėt e Biznesit Kombėtar edhe nė Ulqin
- Auditori konstaton disa shkelje tek kompanitė e ujit
- Pėrurohet Qendra Kosovare e Inovacionit
- Bizneset kosovare depėrtojnė nė Malin e Zi
- Nė grunajat e Gjakovės filloi fushata pėr mbledhjen e bukės sė re
- Ditėt e para tė korrjeve nė arat e Suharekės dėshmojnė pėr rendimente tė kėnaqshme


...hapur:
Kodi Penal futet nė rend tė ditės
Prishtinė, 05 Korrik 2012 12:06
Me 74 vota pėr, 1 kundėr dhe asnjė abstenim, ėshtė miratuar kėrkesa e Grupit Parlamentar tė PDK-sė pėr futjen nė rend tė ditės Kodi Penal i Kosovės pėr heqjen e neneve 37, 38 dhe 39. Behar Selimi nė emėr tė Grupit Parlamentar tė PDK-sė ka kėrkuar futjen e nė rend tė ditės tė Kodit Penal tė Kosovės.
Ndėrkohė, Arben Gashi kryetar i Komisionit pėr Legjislacion, ka thėnė se kjo nuk ėshtė me urgjencė dhe duhet tė shikohet mirė kjo ēėshtje, pasi qė nuk do tė hiqen nenet 37, 38 dhe 39, por shfuqizimi i tyre.
Nga ana tjetėr kryetari i Grupit Parlamentar i LDK-sė, Ismet Beqiri ka thėnė se LDK ka qenė pėr heqjen e kėtyre neneve dhe kėtė e pėrkrah edhe sot.
“Ju e dini qė LDK-ja e ka thėnė qėndrimin e saj pėr heqjen e kėtyre neneve. Por nė seancėn e kaluar nuk e kemi pėrkrahur atė ēka ka bėrė PDK-ja, se vet e ka miratuar. Ne nuk kemi qenė qė nė seancėn e kaluar, qė kjo tė futet, por e kemi thėnė se nė qoftė se respektohen procedurat ne do tė pėrkrahim tė futet nė rend tė ditės dhe do tė pėrkrahim edhe heqjen e kėtyre neneve”, ka thėnė Beqiri.
Edhe kryetari i Grupit Parlamentar tė Lėvizjes Vetėvendosje, Visar Ymeri ka pėrkrahur futjen nė rend tė ditės.
Gjithashtu edhe kryetari i Grupit Parlamentar tė AAK-sė, Ardian Gjini ka pėrkrahur futjen nė rend tė ditės.
Me shumicė votash ėshtė miratuar kriteri i shmangies sė rregullores sė punės sė Kuvendit, duke u futur nė rend tė ditės Kodi Penal i Kosovės/mediat-kosove,kosovapress/

MILETIQ E TRAJKOVIQ KRITIKOJNĖ POLICINĖ E KOSOVĖS
Nėnkryetari i Kuvendit tė Kosovės nga komuniteti serb, Petar Miletiq dhe deputetja Rada Trajkoviq, kanė kritikuar veprimet e Policisė sė Kosovės me rastin, siē thanė ata tė ndėrhyrjes kundėr pelegrinėve serbė qė erdhėn nga Serbia pėr tė shėnuar festėn e Vidovdanit nė javėn e kaluar....
Postuar: 02:17:14 / 05.07.2012
Ata kanė thėnė se veprimi i policisė ka qenė joprofesional, i bazuar nė perceptime tė ndarjes etnike, me emocione nacionale dhe urrejtje ndėretnike e fetare./burimi:rtk/

Duan shkarkimin e Mimoza Kusarit
Qytetarėt duanė shkarkimin e ministres sė Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila, pas vendimit qė ajo mori, qė importuesit e ēimentos tė paguajnė njė tarifė prej 35 pėr qind.

Bizneset kosovare depėrtojnė nė Malin e Zi
04.07.2012 Ulqin
“Java e biznesit kombėtar”, qė u pėrmbyll nė Ulqin, organizuar nga Aleanca e Bizneseve tė Kosovės (ABK) , u prezantuan prodhues nga tė gjitha trevat shqiptare, dėshmuan se ėshtė njė shans edhe mundėsi reale qė reciprokisht nxit bizneset shqiptare nė pėrgjithėsi. /burimi:Kosovalive/

Nė grunajat e Gjakovės filloi fushata pėr mbledhjen e bukės sė re
03.07.2012 Gjakovė
Fushata e korrje–shirjeve nė Komunėn e Gjakovės zyrtarisht ka filluar tė martėn, ku sipas kompetentėve pritet tė korren rreth 5 mijė hektarė me grurė.

...speciale e dites:
Kurti e Thaēi “kapen” ashpėr pėr privatizimin e Distribucionit tė KEK-ut
Prishtinė, 05 Korrik 2012 14:50
Interpelanca e tė enjtes ėshtė shndėrruar nė njė debat tė ashpėr mes liderit tė Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti dhe kryeministrit tė vendit, Hashim Thaēi. Kurti i ka quajtur paēavra kryeministrin Thaēi dhe ministrin, Besim Beqaj, duke thėnė me kėtė lloj tė privatizimit ata janė duke bėrė krim dhe duhet tė shkojnė nė burg, ndėrsa nė njė moment i ėshtė drejtuar kryeministrit mė fjalėn “mos u zgėrdhini”. Ndėrkaq kryeministri ka thėnė se nuk do tė shpreh mllef ndaj Kurtit, pėrhirė tė babait tė tij, duke i rekomanduar atij qė politikat elektorale t’i shpalos nė Ferizaj e Kaēanik.
Gjatė interpelancės sė sotme, nė lidhje me privatizimin e Distribucionit tė KEK-ut, pas shumė kritikave nga opozita nė drejtim tė Qeverisė, fjalėn e ka marrė edhe lideri i Vetėvendosjes, Albin Kurti.
Ai nuk ka kursyer akuza pėr kryeministrin Thaēi dhe ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj, duke i quajtur paēavra. Ai ka thėnė se konzorciumi ndoshta i ka punėt mirė me kėtė dy persona, por jo me Lėvizjen Vetėvendosje dhe popullin e Kosovės.
“Kėrkojmė nga konzorciumi ‘Ēalik dhe Limak’ qė tė mos e blejnė Distribucionin e KEK-ut, qė tė tėrhiqen dhe tė mos e keqpėrdorin Kosovėn, duke pėrfituar nga kjo Qeveri e korruptuar. Ata mund tė i kenė marrėdhėniet e mira me kėto dy paēavra, por jo me Lėvizjen Vetėvendosje, jo me punėtorėt e KEK-ut dhe jo me popullin e Kosovės. Kėtė privatizim do tė luftojmė pa pushim dhe pėrgjithmonė”, ka theksuar Kurti.
Ndėrkaq ka ardhur replika e kryeministrit Hashim Thaēi, i cili ka thėnė se po dėgjohen disa klithma ēoroditėse tė viteve tė 60-ta dhe tė ekspertėve tė asaj kompanie.
Shefi i Qeverisė ka thėnė se kėta zėra, pėr tė mos ardhur investitorėt nė Kosovė, nuk janė dėgjuar kurrė nga bota.
“Pėr tė mos ardhur investitorėt nė Republikėn e Kosovės, klithma se ju mund tė bėni marrėveshje me shtetin e Kosovės, por jo me neve katėr-pesė vetėve. Ėshtė fakt qė bota si ka dėgjuar kurrė kėto klithma tė heshtura, tė izoluara dhe me ndikim zero nė opinion shqiptar dhe ndėrkombėtar”, ka thėnė Thaēi.
Pėr mė tepėr ai ka shtuar se kėta zėra tė shterur, e klithma tė ēoroditura, kanė bėrtitur qė NATO-ja tė mos vijė nė Kosovė, po ashtu edhe kundėr marrėveshjes nė Rambuje.
Po kėta zėra u deklaruan edhe kundėr bombardimeve tė NATO-s dhe kundėr prezencės sė SHBA-ve, dhe BE-sė nė Kosovė. Gjithashtu ai ka thėnė se po kėta zėra ishin edhe kundėr marrėveshjes mes Kosovės dhe ndėrkombėtarėve pėr statusin e Kosovės, pėr Kosovėn e pavarur.
Thaēi ka thėnė se po ky zė pa ndikim dhe i shkėputur nga realiteti i Kosovės demokratike dhe evropiane, u deklarua se 17 shkurti 2008, dita kur Kosova realizoi ėndrrėn historike pėr shtet tė pavarur, ėshtė njė vendim i pavlerė.
Shefi i ekzekutivit ka thėnė se Qeveria e Kosovės do tė vazhdojė punėn e vet, ndėrsa Kurtit i ka rekomanduar qė politikat elektorale t’i shpalos nė Ferizaj e Kaēanik.
“Po kėta zėra vetėm tri ditė mė herėt u deklaruan me rezerva kur gjithė bota tregoi besim tė palėkundur pėr Kosovėn, kur gjithė bota nė mėnyrė entuziaste u deklarua pėr pėrmbylljen e mbikėqyrjes sė pavarėsisė. Kėta zėra e quajtėn tė parėndėsishme. Ne do tė vazhdojmė, ndėrsa sa u pėrket politikave elektorale, shkoni nė Ferizaj, nė Kaēanik, atje u provuat”, ka deklaruar ai. Pas kėsaj deklarate ka ardhur replika e Kurtit, i cili ka thėnė se ēfarėdo konstatimi qė do tė thotė kurrė nuk mund tė ofendojė kryeministrin, pasi qė siē ka thėnė ai nuk ka identitet.
Madje ai e ka akuzuar atė qė vjedh edhe me tenderėt pėr ngritjen e pėrmendoreve, duke e quajtur hajn klasik.
“U tha qė po ju ofendoj, por nuk mund t’iu ofendoj juve, pėrderisa nuk keni dinjitet. Unė ēfarėdo konstatimi qė bėjė pėr juve, kurrė nuk mund t’ju ofendojė. Unė s’po ju ofendoj, por po flas ēka jeni, paēavėr. Ju po vjedhni nė emėr tė kombit, kjo nuk ka tė bėjė asgjė me kombėtaren. Ju ia keni vėnė emrin ANP-sė “Adem Jashari”, e keni bėrė drejtor djalin e Hamzės, pėr ta shitur mė lirė. Ju edhe nė tenderėt pėr pėrmendore tė dėshmorėve vjedhni, jeni hajna klasik”, ka thėnė Kurti. Pėrderisa ishte duke folur, Kurti, kryeministri qeshte, kjo ka bėrė qė lideri i Vetėvendosjes ju ka drejtuar atij me fjalėn “mos u zgėrdhini”.
“Pėr kėtė ju duhet tė shkoni nė burg, sepse ky ėshtė krim. Tė shitet pėr 26 milionė tėrė rrjeti i energjisė elektrike, ky ėshtė krim. Prandaj mos u zgėrdhini, por bėhuni serioz, nuk jeni as serioz as i sinqertė. Ju nuk mund ta pėrfaqėsoni qytetarin e Kosovės me kėtė zgėrdhirje”, ka thėnė Kurti. Pas kėsaj edhe njėherė ka replikuar kryeministri, Thaēi, i cili ka thėnė se nuk ka ndonjė mllef ndaj Kurtit dhe duke i thėnė se do tė kursej pėrhirė tė prindit tė tij.
“Unė nuk kam ndonjė mllef pėr tė shfryer ndaj jush, sepse nuk kam asgjė personale, pėrkundrazi unė e respektoj prindin tuaj, por ju i keni dalė nga dora”, ka theksuar ai.
Gjithashtu ai ka thėnė se nuk do tė lejohet rikthim tė mentalitetit monist, komunist dhe pretendimeve diktatoriale, “diktatorėt po pėrfundojnė sė shpejti edhe nė Siri” ka thėnė Thaēi./mediat-Kosove dhe Kosovapress/


- Lajmet
E mėrkurė, 04 korrik, 2012

   4 Korriku, 236 Vjetori i Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
Beqir Sina Nergut prer Ereniku-n:
BEQIR SINA, New York

    4 Korrik 2012, u mbushėn 236 vjet nga dita, qė kur burrat mė tė ndritur tė kombit amerikan, nėnshkruan Deklaratėn e Pavarėsisė, duke u betuar, ashtu siē thuhet edhe nė deklaratė, pėr nderin e tyre, tė kombit tė cilit ata i pėrkisnin. 
   NEW YORK : 4 Korrikun Ditėn e Pavarėsisė-Ditėlindjen e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe miratimin e Deklaratės sė Pavarėsisė mė 4 korrik, 1776, sot e nderon me pietete tė mėdha ēdo amerikan. Kjo ėshtė njė ditė, e cila festohet nė tė gjithė Shtetet e Bashkuara me parada madhėshtore, parada patriotike, me eskursione dhe pikniqe familjare, e cila mbyllet me njė natė tė koncerteve dhe hedhjes nė qiell tė tonelatave tė fishekzjarreve, dhe ėshtė njė arsye mė shumė pėr tė vendosur nė ēdo shtėpi flamurin amerikan.
 
"Amerika e bukur." "Shtėpia e lirė dhe e tė guximshmeve." "Toka e mundėsisė." - “America the beautiful.” “Home of the free and the brave.” “The land of opportunity.”, kėto janė frazat qė ne do tė dėgjojmė nė mėnyrė tė pashmangshme nė kėtė 4 Korrik, qė vjen si njė kremtim solemn teksa Shtetet e Bashkuara po festojnė, sot pėrvjetorin e 236-tė, kur u deklarua pavarėsia e saj. Nuk ka asnjė dyshim qė ky ėshtė njė festim madhėshtor patriotik ...
 
          Dita e Pavarėsisė ėshtė dita kombėtare e Shteteve tė Bashkuara:
  Ēdo vit, mė 4 korrik (si sot e mėrkurė 4 Korrik 2012), amerikanėt festojnė sė bashku me familjet e tyre,  lirinė dhe pavarėsinė me pikniqe, dhe tubime familjare. Autoritetet, shtetėrore dhe federale kan mobilizuar mijėra oficerė tė policisė pėr tė patrulluar rrugėt dhe sheshet e qendrave tė banuara. Forca tė tjerė tė ruajtjes sė rendit do tė ruajnė hotelet dhe pikat tėrheqėse pėr turistėt. 
 
      Miliona njerėz si pėr shembull nė New York, dhe nė disa shtete tė SHBA do tė jenė nė gjendje tė gėzojnė sonte spektakiln e mahnitėshėm me fishekzjarre, i cili ėshtė mbresėlėnės sonte. Aktivitetet lidhur me ditėn e pavarėsisė pėrfshijnė dhe garat dhe ngjarjet sportive, e koncerte nė skena tė hapura me kėngėtarė nga mė tė njohurit nė SHBA.
 
       Deklarata e Pavarėsisė ėshtė njė dokument nėpėrmjet tė cilit 13 kolonit e Mbretėrisė sė Bashkuar nga Amerika e Veriut shpallėn veten tė pavarur nga Mbretėria e Bashkuar. Dokumenti u ratifikua nga Kongresi Kontinental mė 4 korrik, 1776. Deklarata e Pavarėsisė ėshtė njė nga simbolet e lirisė, dhe mė tė dashura e tė nderuara tė Shteteve tė Bashkuara.
 
     236-vjetori i Ditės sė pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ose Ditėlindja e Amerikės! Kjo ėshtė dita kur lindi Deklarata e Pavarėsisė dhe Kushtetuta amerikane, ėshtė ditė gėzimi, jo vetėm e amerikanėve, por edhe e kombit shqiptar. 
  
    Sot, mė 4 Korrik 2012, u mbushėn 236 vjet nga dita, qė kur burrat mė tė ndritur tė kombit amerikan, nėnshkruan Deklaratėn e Pavarėsisė, duke u betuar, ashtu siē thuhet edhe nė deklaratė, pėr nderin e tyre, tė kombit tė cilit ata i pėrkisnin. 
  
     Kushtetuta amerikane, e nėnshkruar nė vitin 1787, pėrshkruan bazėn dhe strukturėn e qeverisė tė Shteteve tė Bashkuara, e cila ėshtė e ndarė nė tri degė, nė ato ekzekutive, legjislative dhe juridike, qė nė njė gjuhė mė tė thjeshtė janė Presidenti, Kongresi dhe Gjykata e Lartė. 
 
     Kur gjatė luftės pėr ēlirimin e Kosovės shtrohej pyetja pse amerikanėt duhet tė vdesin pėr Kosovėn, natyrshėm dilte pergjigjja e kėtij kombi tė madh: se burrat mė tė ndritur tė kėtij kombi, mė 4 korrik, si sot, 236 vjet mė parė, kishin vendosur tė krijojnė shtetin e bazuar nė lirinė dhe tė drejtat e barabarta tė sejcilit komb. 
  
     Trashėgimnia dhe porosia e tyre e ēoi Amerikėn nė luftė, pėr tė mbrojtur principet e lirisė dhe demokracisė amerikane edhe nė Kosovė, dhe tė gjitha ato vende tė shtypura nga diktaturat. Pėr Amerikėn gjėja mė e shenjtė, e cila simbolizon edhe kėtė ditė, ėshtė fjala liri e demokraci. Pra, liria e Kosovės ishte emėr kuptimplotė pėr Amerikėn dhe kombin shqiptar. 
 
     4 Korriku kumbon thellė nė zemėr tek tri fjalėt e para tė Kushtetutės amerikane, "we the people", "ne populli", pėr tė theksuar rolin e rėndėsishėm qė shtetasit amerikanė kanė nė qeverinė e Shteteve tė Bashkuara: 
  
     Ato tre fjalė u bėjnė thirrje amerikanėve tė mos harrojnė se pėrveē pushtetit qė ata ushtrojnė ndaj qeverisė, nėpėrmjet tė drejtės sė tyre tė votės, ata duhet tė mbajnė edhe pėrgjegjėsinė pėr lirinė e vendit tė tyre. 
 
     Besojmė se askush mė mirė se ne shqiptarėt, nuk e ka kuptuar kėtė, askush mė mirė se ne shqiptarėt nuk e di faktin se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė betuar nė nderin e tyre dhe qė demokracia, liria e popujve, tė mbrohet atje ku ajo dhunohet dhe shtypet. Armiqtė mė tė mdhenj tė Amerikės, nuk janė popujt, por janė diktaturat e diktatorėt, shtypja e popujve liridashės, skamja dhe mjerimi i tyre. 
  
    Miku mė i Madh i Amerikės, ėshtė ai komb qė do dhe lufton pėr paqen, lirinė dhe demokracinė, jemi ne shqiptarėt. 
 
      4 Korriku, Dita e pavarėsisė amerikane, aq sa i pėrket kombit amerikan, po aq na pėrket edhe shqiptarėve, kombit shqiptar. Kombi shqiptar feston 4 Korrikun, ashtu siē feston 28 Nėntorin e Pavarėsisė sė shetiti shqiptarė, ashtu si feston ēlirimin dhe lirinė e Kosovės, 12 qershorin 1999, e cila i ėshtė mirnjohėse pėr jetė Shteteve te Bashkuara te Amerikės. 
 
    Presidenti i parė historik i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, ia ka dedikuar sa ishte gjallė, gjithė kėtė mrekulli amdmirimit dhe respektit qė kanė shqiptaret pėr Amerikėn, presidentėve Uilson,  Regan, Klintonit, qė i tha ndal genocidit nė Kosovė me intervenimin ushtarak sulmet ajrore tė Natos, por edhe me tė ashtuquajturėn "Vija e Kuqe" nė prag tė Krishtėlindjeve tė Bushit tė vjetėr, por edhe presidentit George W. Bush, i cili i vizitoi pėr herė tė parė trupat amerikane nė Kosovė, fill pas inagurimit presidencial, dhe nė vizitėn e parė tė njė presidenti amerikan nė detyrė kur vizitoi Tiranėn deklaroi "Kosoav vetėm e pavarurur nga Serbia". 
 
        Presidenti i i ndjer i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, patė thėnė se: "Ne shqiptarėt i duam amerikanėt sepse ata na dhuruan lirinė, qė ne dėshironim - pikėrishtė pėr kėtė ka njė respekt ideal. Me Amerikėn ne jemi tė vegjel, por miq tė mėdhenj qė mund tė bėjmė edhe punė tė mėdha". 
 
      Ndėrkohė, sot mė 4 Korrik 2012, kur Shtetet e Bashkuara po kremtojnė 236 vjetorin e Pavarėsisė sė saj  kombi shqiptar dėshiron tė tregojė me sinqeritetin e tij se shqiptarėt, u janė mirėnjohės miqve tė tyre tė shumtė amerikanė, ndėr tė cilėt presidentit Woodrow Wilson, pėr pėrpjekjet qė kanė bėrė dhe vazhdojnė tė bėjnė pėr kombin tonė dhe pėr ruajtjen e miqėsisė shqiptaro-amerikane, e cila kėtė vitė shėnon 90 vjetorin e vendosjes sė marrėdhėnieve diplomatike.
 
      Dhe kjo ėshtė nė traditėn amerikane, me politikėn qė ka mbajtur gjithnjė kundrejt Shqipėrisė, tė filluar prej presidentit tė madh, Woodrow Wilson, kujtimi i tė cilit ka mbetur i paharruar nė zemrat e mendjet e shqiptarėve. 
  
      Nė Konferencėn e Paqes, nė Paris, nė fund tė Luftės sė Parė Botėrore, Presidenti Woodrow Wilson, flaku poshtė Traktatin e Fshehtė tė Londrės (1915), qė sakrifikonte tė drejtat legjitime tė Shqipėrisė dhe u kėrkoi pėrfaqėsuesve tė fuqive tė mėdha, respektimin e pavarėsisė sė plotė tė Shqipėrisė, duke deklaruar se "Kufinjėt e botės nuk ndahen sipas madhėsisė por simbas kombeve qė atyre u pėrkasin". 
 
      Mirėpo, duhet theksuar se megjithse regjimi komunist i Enver Hoxhės, pėr 50 vet i ndėrpreu lidhjet me SHBA, tek zemrat e shqiptarėve nė vite u rrit e u farkėtua miqėsia shqiptaro-amerikane. Me kėtė rast shqiptarėt nuk e harrojnė presidentin Bush (plakun), nė prag tė Krishtlindjeve,  i cili vendosi "vijėn e kuqe", vijė qė sinjalizoi diktatorin Millosheviq, qė kurrė Amerika s'do tė lejonte njė Bosnje tė dytė, me shqiptarėt. Vizitėn nė Shqiperi tė Sekretarit tė Shtetit James Baker nė vitin 1991. 
 
      Vizita qe beri  ne Shqiperi, nė qershor 2007, Presidenti i 43-te, SHBA-se, George W. Bush, padyshim qe mbetet nje nga vizitat me te rendesishme, qe ka bere ndonjehere nje personalitet i larte i politikes boterore, gjate gjithe historise se ketij vendi te vogel te Ballkanit, me tre besime fetare, qe jetojne ne nje bashkejetes dhe harmoni shembullore fetare. 
 
      Edhe presidenti Bill Clinton, u qėndroi besnik fjalėve tė paraardhėsit tė tij, presidentit George H. Bush, Clintoni u bė njeriu mė i dashur dhe mė i besuar pėr shqiptarėt kur premtoi: "Amerika do tė jetė me Kosovėn"!
 
     Amerika ishte me Kosovėn nė luftė, tani ajo ėshtė me Kosovėn nė paqe, me Kosovėn nė liri, me Kosovėn nė Pavarėsinė e saj. Amerika ishte garant i ngadhėnjimit tė luftės ndaj diktaturės sė egėr tė Millosheviqit dhe tani ajo ėshtė garant qė Kosova tė ndėrtojė nė paqe shtetin demokratik tė Kosovės, pavarsinė e saj shtetin demokratik, sovran dhe tė pavarur.


- Lajmet
E marte, 03 korrik, 2012

...trup e trup:
- AGJENDA EVROPIANE E KOSOVĖS DUHET TĖ AVANCOHET
- Shefi i EULEX-it viziton Inspektoratin Policor tė Kosovės
- Krasniqi pėrgėzon John Boehner
- Thaēi pėrgėzon Obamėn
- Presidenti Topi uroi Presidenten Jahjaga
- UNMIK-u nuk ėshtė kundėr rindėrtimit nė veri
- Kacin: Tė vazhdojė dialogu, por pa dėme anėsore
- Rasmussen: Gjendja nė veri, shqetėsuese
- NDI: Mbikėqyrja e ligjeve nuk ėshtė nė nivelin e duhur
- Vlerėsohet bashkėpunimi ushtarak mes Kosovės e Maqedonisė
- NDĖRRON JETĖ RAPSODI I MIRĖNJOHUR IBISH BROJA


info....hapur:
RASMUSSEN: GJENDJA NĖ VERI, SHQETĖSUESE
Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen ka vlerėsuar se gjendja nė veriun e Kosovės ėshtė “shqetėsuese” dhe i ka bėrė thirrje tė gjitha palėve qė tė gjejnė zgjidhje paqėsore....
Postuar: 01:46:54 / 03.07.2012
Ai ka theksuar se duhet gjetur zgjidhje politike, por duke pėrjashtuar ndarjen e Kosovės. Nė njė intervistė pėr agjencinė serbe tė lajmeve, Beta, Rasmussen, ka thėnė se ėshtė me rėndėsi qė nė kėtė ēėshtje tė shkohet hap pas hapi, derisa hapi i parė ėshtė krijimi i pėrparimit nė dialogun Beograd-Prishtinė, nėn ombrellėn e BE-sė.
Ai ka thėnė se edhe nė tė ardhmen, NATO do tė ketė njė prani prej 5 deri nė 6 mijė ushtarė nė Kosovė.
“Unė kam thėnė se pėr ndarje tė Kosovės as qė mund tė flitet dhe ėshtė me rėndėsi qė kjo tė bėhet shumė e qartė pėr tė gjithė nė Ballkanin Perėndimor. Por, nė kėtė kuadėr, ėshtė me rėndėsi qė qeveria nė Prishtinė ta kuptojė rėndėsinė e pėrfshirjes sė tė gjitha komuniteteve nė politikė dhe jetėn publike nė Kosovė”, ka thėnė ndėr tė tjera Rasmussen. (rel)

AGJENDA EVROPIANE E KOSOVĖS DUHET TĖ AVANCOHET
Udhėheqės tė lartė tė shtetit mbajtėn takimin e dytė tė Kėshillit Kombėtar pėr Integrim Evropian, tė kryesuar nga presidentja Atifete Jahjaga. Agjenda evropiane e Republikės sė Kosovės duhet tė avancohet dhe tė shndėrrohet nė njė plan tė punės pėr tė gjitha institucionet dhe shoqėrinė e Kosovės, kėrkoi me kėtė rast presidentja, duke vlerėsuar se konsensusi gjithėpėrfshirės nė pėrmbushjen e agjendės Evropiane ėshtė domethėnės. Nė kėtė takim po merr pjesė edhe pėrfaqėsuesi i BE-sė, Samuel Zhbogar.

KRASNIQI PĖRGĖZON JOHN BOEHNER
Me rastin e pėrvjetorit tė Pavarėsisė sė SHBA-sė, kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, i ka dėrguar njė telegram urimi kryetarit tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, John Boehner....
Postuar: 04:10:36 / 03.07.2012
I nderuar Zoti Kryetar,
Me rastin e dyqind e tridhjetė e gjashtė vjetorit tė Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, nė emėr tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės dhe nė emrin tim, kam kėnaqėsinė e veēantė t’ ua pėrcjell urimet mė tė sinqerta Juve dhe tėrė popullit amerikan.
Kuvendi i Republikės sė Kosovės dhe Dhoma e Pėrfaqėsuesve tė Shteteve tė Bashkuara kanė pasur sukses nė zhvillimin e marrėdhėnieve tė shkėlqyera. Unė jam i bindur se kėto marrėdhėnie do tė vazhdojnė tė zgjerohen dhe intensifikohen. Me kėtė rast, dėshiroj edhe njėherė t’ju siguroj pėr vullnetin dhe dėshirėn tonė pėr bashkėpunim midis Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Kuvendit tė Republikės sė Kosovės.
Ju lutem Shkėlqesi, pranoni shprehjen e konsideratės sime mė tė lartė”, theksohet nė telegramin e kryekuvendarit Krasniqi./rtk/

THAĒI PĖRGĖZON OBAMĖN
Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi pėrgėzon Presidentin e SHBA-sė, Barak Obama dhe popullin amerikan me rastin e 236 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės...
Postuar: 04:04:48 / 03.07.2012
Nė tekstin e mesazhit thuhet:
I nderuar Shkėlqesi, President Obama,
Kam nderin dhe privilegjin e veēantė qė nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe nė emėr tė tė gjithė qytetarėve tė vendit tonė, tė Ju uroj 4 Korrikun, 236 vjetorin e Pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
Kjo datė historike ka bėrė qė Shtetet e Bashkuar tė Amerikės tė fillojnė njė perspektivė tė jashtėzakonshme tė lirisė, demokracisė, zhvillimit kulturor e teknologjik nė pėrmasa globale.
Dita e Pavarėsisė sė SHBA na kujton historinė e pasur tė vendit tuaj qė u bė simbol i lirisė sė individit, i lulėzimit tė mirėqenies dhe i ndikimit tė fuqishėm nė arenėn ndėrkombėtare.
Falė kapaciteteve tė pashtershme tė SHBA-ve, sot bota gėzon siguri globale, qarkullim tė vlerave, ideve, mallrave dhe tė mirave tė tjera teknologjike dhe shkencore.
Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė ēdo periudhė historike kanė mbrojtur popujt e vegjėl, popujt liridashės, nė mesin e tė cilėve edhe popullin e Kosovės, duke e ndihmuar nė realizimin e ėndrrės sė lirisė.
Dy ditė para pėrvjetorit tė 236-tė tė SHBA-sė, Kosova me sukses e mbylli kapitullin e Mbikėqyrjes sė Pavarėsisė, duke shėnuar edhe njė hap nė drejtim tė konsolidimit tė shtetit t tonė tė lirė, sovran dhe demokratik.
Shembulli i fuqisė, parimeve dhe rrezatimit global tė SHBA-ve ėshtė frymėzues dhe udhėrrėfyes edhe pėr institucionet dhe qytetarėt e Kosovės, qė me vendosmėri janė orientuar drejt integrimeve euroatlantike.
Duke uruar lulėzimin edhe mė tė madh tė vendit Tuaj dhe tė popullit amerikan, shpreh edhe njė herė konsideratėn e lartė pėr Ju z. President, me premtimin se Kosova dhe qytetarėt e saj kanė qenė dhe vazhdojnė tė jenė ndėr miqtė mė tė sigurt dhe tė pėrhershėm tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

UNMIK-U NUK ĖSHTĖ KUNDĖR RINDĖRTIMIT NĖ VERI
Vendimet me vulė tė administratės sė UNMIK-ut qė janė shpėrndarė ditėve tė fundit nė veri pėr pronarėt e disa shtėpive shqiptare, ku kėrkohet qė tė ndėrpriten punėt, kanė dalur tė jenė mos jenė qėndrime tė UNMIK-ut....
Postuar: 02:49:35 / 03.07.2012
Zėvendėsshefi i UNMIK-ut nė Kosovė, Robert E.Sorenson, gjatė njė takimi me kryetarin e komunės, Avni Kastrati, tha se diēka e tillė nuk ėshtė dashur tė ndodh meqė ka krijuar huti nė mesin e qytetarėve.
Ai theksoi se tė gjithė ata qė i kanė shtėpitė e djegura apo tė shkatėrruara mund tė ndėrtojnė pa leje, ndėrsa ata qė duan tė ndėrtojnė shtėpi tė reja duhet tė pajisen me leje. “Kjo ėshtė njė parim qė vlen pėr tė gjithė”, tha ai.
Ndėrsa, Kastrati, ka vlerėsuar se vendimet qė janė shpėrndarė nėpėr lagjet e veriut, kanė shqetėsuar qytetarėt. “Ai kėrkoi drejtuesit e UNMIK-ut qė tė marrin masa ndaj atyre qė lėshojnė vendime tė tilla provokuese”. Ai potencoi se tė gjithė duhet tė ndihmojnė pėr krijimin e kushteve mė tė mirė pėr jetė pėr tė gjithė dhe jo tė krijojnė pengesa. “Ne jemi duke u pėrpjekur qė tė krijojmė kushte pėr kthimin e tė zhvendosurve si nė veri ashtu edhe nė jug tė qytetit, pa marrė parasysh pėrkatėsinė etnike”, tha Kastrati.
Kryetari Kastrati, tha se qė 13 paslufte nė Mitrovicė ka shumė familje tė pastrehė qė jetojnė nė kushte tė rėnda. Tha se numri mė i madh i tyre janė shqiptarė tė zhvendosur nga veriu.
Nė kėtė kontekst, ai e njoftoi zėvendėsshefin e UNMIK-ut nė Kosovė, se nė veri janė tė uzurpuara mė shumė se 400 prona tė shqiptarėve, prej tyre shumica banesa. “Ėshtė njė numėr i madh i pronave tė uzurpuara, pėr ēka tė gjithė kemi obligim qė t’ua kthejmė pronarėve tė vėrtetė”, tha ai
Kryetari Kastrati, tha se rindėrtimi do tė vazhdoj deri sa tė kryhen tė gjitha shtėpitė e djegura dhe tė shkatėrruara nė kohėn e luftės, thuhet nė komunikatė.

NDĖRRON JETĖ RAPSODI I MIRĖNJOHUR IBISH BROJA
Ibish Broja Mulaku Rapsodi i mirėnjohur shqiptar Ibish Broja ka ndėrruar jetė nė moshėn 73 vjeēare.Qė nė moshė tė re, ai kishte pushtuar zemrat e adhuruesve tė folklorit burimor shqiptar. ...
Postuar: 12:11:07 / 03.07.2012
Pėr 60 vjet me radhė, Broja interpretoi me mjeshtri tė madhe kėngėt e traditės sonė historike, duke depėrtuar edhe jashtė kufijve shqiptar, nėpėr festivale ndėrkombėtare.
I cilėsuar si tenor me ipostim natyral, Ibish Broja i dha folklorit tonė zėrin e tij brilant dhe kėngėn e pastėr burimore. Varrimi i Ibish Brojės bėhet sot nė ora 16.00 nė fshatin e tij tė lindjes, Burojė e Drenicės./mediat; kosove, rtk/


- Lajmet
E hėnė, 02 korrik, 2012

...trup e trup:
- FUNDI I MBIKĖQYRJES SĖ PAVARĖSISĖ
Grupit Ndėrkombėtar Drejtues nė Vjenė vendosi sot ti japė fund mbikėqyrjes sė pavarėsisė sė Kosovės.
- Presidentja priti deputetėt qė shpallėn Deklaratėn Kushtetuese tė 2 korrikut
- Shteti i Kosovės po ndėrton identitetin e vet kushtetues dhe ligjvėnės
- E ardhmja e Kosovės ėshtė nė Bashkimin Evropian
- Kosova e gatshme tė ushtrojė tė gjitha pėrgjegjėsitė shtetėrore
- Krasniqi: Kosova e pėrgatitur pėr heqjen e pavarėsisė sė mbikėqyrur
- EULEX heq dorė nga akuza kundėr Muharrem Xhemajlit
- Nikoliq: Tė hapet njė kaptinė e re nė bisedimet pėr Kosovėn
- FSK fillon aksionin pėr dhurimin e gjakut
- Kryetari Kastrati dėnon politikėn diskriminuese tė UNMIK-ut nė veri
- Mitrovicė: “Vidovdani” tensionoi veriun
- Grupi Drejtues Ndėrkombėtar diskuton pėr Kosovėn
- Shkolla e Gjenevės themelon bursėn The Hashim Thaēi Fellowship
- Viti: Rekomandohet miratimi i disa vendimeve dhe rregulloreve
- Kryetari i Mitrovicės ia tėrheq vėrejtjen UNMIK-ut tė mos pengojė rindėrtimet e shtėpive
- Thaēi: Kosova po hap njė kapitull tė ri tė shtetėsisė sė saj
- Komuna e Prishtinės fillon aksionin e konfiskimit tė auto-taksive ilegal
- Kuvendi mblidhet nė seancė plenare mė 5 qershor
- Kosova i ka pėrmbushur kushtet pėr pavarėsi, vlerėson GDN-ja
- U inaugurua kryetari i Kaēanikut
- UNMIK-u kėrkon ndėrprerjen e punimeve tė shtėpive shqiptare nė Mitrovicė
- Kėshilltarėt komunal tė Skenderajt kėrkojnė pėrkrahje tė aktiviteteve rinore dhe kulturore
- Mbahet tubimi publik i kryetarit tė komunės me qytetarėt e Gjakovės
- Nė Ministrinė e FSK-sė filloi aksioni humanitar pėr dhurimin e gjakut
- Jahjaga priti deputetėt qė shpallėn Deklaratėn Kushtetuese tė 2 korrikut 1990
- OSBE ndihmon policinė nė identifikimin dhe hetimin e krimeve tė urrejtjes
- Dardana ofron kushte tė mira pėr tė bėrė biznes
- Malisheva sivjet pret rendimente tė larta tė grurit
- Pėr tre muaj Peja kryeqytet ndėrkombėtar i karikaturės
- Kosovarėt janė vetėdijėsuar, nuk hudhin plehrat mė nėpėr palazhe


- Lajmet
E enjte, 28 qershor, 2012

...trup e trup:
- Mbyllet kufiri nė Merdarė, policėt e plagosur jashtė rrezikut pėr jetėn
- Presidentja e Kosovės, Jahjaga dėnon sulmin mbi pjesėtarėt e policisė sė Kosovės
- Pėrleshje mes deputetėve tė PDK-sė dhe VV-sė
- Thaēi kėrkon kabinetit pėrmbushjen e detyrave pėr integrimet
- Daēiq fton forcat ndėrkombėtare tė sigurojnė qetėsinė nė Kosovė
- Bie propozimi i PDK-sė pėr Kodin Penal
- Kuēi: Kosova nė BE pas vitit 2020
- Kėrkohet tė debatohet nė Kuvend rasti “Kiēina”
- Patriku sėrb Irinej e quan Kosovėn “Jerusalemi serb”
- “SOFA”, hyri nė fuqi marrėveshja e sigurisė Kosovė-SHBA


...hapur:
REXHEPI: LĖNDOHEN 32 POLICĖ, MBYLLET PĖRKOHĖSISHT KUFIRI NĖ MERDARE
Ministri i Brendshėm i Kosovės, Bajram Rexhepi bėri tė ditur se pas incidenteve tė mėngjesit nė pikė-kalimin me Serbinė, nė Merdare, Kosova ka mbyllur pėrkohėsisht kufirin. ...
Postuar: 12:00:38 / 28.06.2012
Ministri Rexhepi raportoi nė Kuvend pėr incidentet, qė kanė ndodhur nė Mitrovicė e nė Merdare, si pasojė e sjelljeve huligane tė grupeve e individėve ekstremistė serbė.
Nė seancė ai ka deklaruar se nė kėto incidente janė lėnduar 32 policė, por asnjė me armė zjarri dhe asnjė rėndė.
Lėndimet kanė ndodhur pasi dy autobusė me serbė u ndaluan nė Vushtrri nga Policia e Kosovės, tė cilėt jo vetėm qė provokuan policinė por edhe manifestuan sjellje tė rrezikshme, meqė ishin tė dehur, prandaj u depėrtuan pėrmes pikė-kalimit nė Merdare.
Serbėt nga zona neutrale hodhėn gurė mbi policėt. Pėr pasojė 32 policė u lėnduan, nga tė cilėt 9 patėn nevojė tė trajtohen nė QKUK.
Qendra Klinike Universitare e Kosovės, ka konfirmuar se nėntė policė tė Kosovės kanė kėrkuar ndihmė nė Spital.
Drejtues tė kėsaj qendre, kanė thėnė se tė gjithė policėt janė tė lėnduar nga mjetet e forta, duke pėrfshirė edhe gurėt, ndėrsa kanė mohuar qė tė lėnduarit jenė plagosur me armė zjarri.
Drejtori i Qendrės Emergjente, Basri Lenjani, ka shpjeguar pėr mediat natyrėn dhe gjendjen e policėve tė lėnduar tė cilėt janė duke u mjekuar nė kėtė qendėr.
Sipas tij me tė marr informatėn qė nė Merdare ka policė tė lėnduar, ėshtė krijuar shtabi emergjentė dhe janė bėrė pėrgatitjet e duhura pėr pėrkujdesjen e tė lėnduarve.
Ai ka deklaruar se tė gjithė tė policėt e shtruar nė kėtė qendėr janė tė lėnduar, si pasojė e goditjeve me gurė dhe jo me armė zjarri.
Lenjani, po ashtu, ka bėrė tė ditur se tė gjithė tė lėnduarit janė duke u trajtuar nė qendrėn emergjente.
Sipas tij, dy nga tė lėnduarit kanė marr lėndime mė tė rėnda dhe se pritet tė hospitalizohen nė Klinikėn e Kirurgjisė, nė mėnyrė qė tė pėrcillet gjendja e tyre nė 48 orėt e ardhshme. Ndėrsa tė tjerėt, pas diagnostikimit dhe shėrbimeve konsultative laboratorike dhe radiologjike, do tė lirohen pėr shėrim tė mėtutjeshme nė shtėpi.
Kremtimi i festės sė Vidovdanit, ka vazhduar nė Gazimestan, nė shenjė tė pėrkujtimit tė Betejės Mesjetare tė Kosovės nė vitin 1389.
Policia e Kosovės ka mbajtur nėn kontroll situatėn ndėrkohė qė ka konfiskuar tė gjitha materialet me pėrmbajtje provokuese./burimi: rtk/

Kosovė, Human Rights Watch: Qeveria duhet tė mbrojė lirinė e mediave
Thursday, 28 June 2012 14:15
Prishtinė - “Qeveria e Kosovės duhet tė ndėrmarrė hapa urgjentė pėr tė adresuar kėrcėnimin qė nenet po ia bėjnė lirisė sė mediave, qė pavarėsisht kundėrshtimit nė masė tė gjerė, mbijetuan nė Kodin e ri Penal,”- kanė vlerėsuar zyrtarė tė Human Rights Watch.
Mė 22 qershor, pėr herė tė dytė, Kuvendi i Kosovės dėshtoi qė tė heqė nga Kodi i ri Penal, nenet qė kriminalizojnė shpifjen dhe i detyrojnė gazetarėt tė zbulojnė burimet e tyre, pavarėsisht thirrjeve nga vetė qeveria, presidenca dhe gazetarėt qė ato tė hiqen. Kodi aktual Penal pėrmban nene tė njėjta.
“Dėshtimi i Kuvendit pėr tė adresuar nenet problematike nėnkupton se gazetarėt qė raportojnė mbi figurat publike ose korrupsionin rrezikojnė tė trajtohen si kriminelė. Qeveria duhet tė ndėrmarrė hapa pėr tė mbrojtur lirinė e mediave dhe gazetarinė e pavarur nė Kosovė”,- ka thėnė Lydia Gall, hulumtuese pėr Ballkanin dhe Evropėn Lindore e Human Rights Watch, njoftojnė mediat.
Gall mė tej thotė se varet nga Qeveria nėse e shfaq pėrkushtimin e saj tė sinqertė pėr tė garantuar lirinė e medieve duke shfrytėzuar procedurat e Gjykatės Kushtetuese pėr t’iu adresuar neneve 37 dhe 38. “Derisa kjo tė mos ndodhė, masat restriktive do tė vazhdojnė tė kenė efekt nė gazetarinė nė Kosovė”, – u shpreh Gall. (burimi: LajmeShqip)

PATRIKU SERB IRINEJ E QUAN KOSOVĖN “JERUSALEMI SERB”
Patriku serb Irinej ka deklaruar gjatė mbajtjes sė meshės me rastin e Vidovdanit sot nė Graēanicė, ka theksuar se Kosova ėshtė “Jerusalemi serb”....
Postuar: 11:46:25 / 28.06.2012
“Kosovėn e shenjtė nuk guxojmė ta humbim nga shikimi”, ka thėnė ai.
Sipas tij, ka pasur shpėrngulje e ikje nga mundimet, porse populli ėshtė kthyer nė shtėpitė e djegura e tė shkatėrruara, i ka rindėrtuar ato dhe e ka e filluar jetėn e re.
Irinaj ka kėrkuar bashkimin serb pėr Kosovėn, duke porositur njėkohėsisht se Kosovėn nuk duhet harruar asnjėherė.
Nė meshė kanė marrė pjesė qindra serbė e kanė qenė edhe i ashtuquajturi sekretar shtetėror nė tė ashtuquajturėn Ministri serbe pėr Kosovėn, Oliver Ivanoviq dhe Ambasadori rus nė Serbi, Aleksandėr Konuzin.

..veēuam:
“SOFA”, hyri nė fuqi marrėveshja e sigurisė Kosovė-SHBA
Prishtinė -Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Qeveria e Republikės sė Kosovės njoftuan dje se hyri nė fuqi Marrėveshja bilaterale mbi statusin e forcave (SOFA).
“Marrėveshja mbi statusin e forcave ndėrmjet Qeverisė sė Kosovės dhe Qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės na mundėson thellimin e bashkėpunimit dhe partneritetit dypalėsh pėr promovimin e sigurisė sė popullit tė Kosovės dhe pėr tė kontribuar pėr paqe dhe stabilitet nė Ballkan”, theksohet nė komunikatėn e dėrguar pak mė parė nga Ambasada Amerikane nė Prishtinė.
Marrėveshje dypalėshe mbi statusin e forcave, e nėnshkruar mė 18 shkurt 2012, pėrkufizon statusin ligjor tė personelit ushtarak tė Shteteve tė Bashkuara dhe shtetasve tė SHBA-ve qė punojnė nė Kosovė nė programet nė mbėshtetje tė sigurisė sė pėrbashkėt.
“Marrėveshja do tė lehtėsojė njė varg veprimtarish tė pėrbashkėta, siē ėshtė pėrfshirja e Gardės Kombėtare tė Iowa-s nė Programin i partneritetit shtetėror me Forcėn e Sigurisė sė Kosovės (FSK), qė do tė vazhdojnė bashkėpunimin e mėtejshėm afatgjatė dhe tė qėndrueshėm pėr siguri. SOFA demonstron fuqinė e aleancės ndėrmjet SHBA-ve dhe Kosovės’, thuhet nė njofttimin e Qeverisė sė Kosovės. (LajmeShqip.com)


- Lajmet
E mėrkurė, 27 qershor, 2012

...trup e trup:
- MBIKĖQYRJA E PAVARĖSISĖ PĖRMBYLLET SIVJET
- Presidentja Jahjaga dorėzoi diplomat pėr tė dekoruarit me rastin e Ditės sė Lirisė
- Thaēi: Vlerėsimi pėr Kosovėn do tė bazohet nė suksesin e tė gjitha institucioneve
- Presidentja Jahjaga takoi njė grup studentėsh nga Universiteti i Durhamit
- SEEMO: Keqardhje qė Kuvendi i Kosovės i mbajti nenet 37 dhe 38
- Certifikohen 73 diplomat e para nga Kosova
- U inaugurua objekti i ri i Agjencisė pėr Regjistrim Civil
- Qeveria e Kosovės ka ndaluar hyrjen Bogdanoviqit
- Konstatohen parregullsi tė shumta nė sistemin shėndetėsor
- Shumė shpejt shpallet konkursi pėr pranimin e studentėve tė rinj nė UP

QEVERIA E KOSOVĖS KA NDALUAR HYRJEN BOGDANOVIQIT
Qeveria e Kosovės i ka ndaluar hyrjen tė ashtuquajturit Ministėr pėr Kosovėn nė qeverinė e Serbisė, Goran Bogdanoviqit si dhe tė gjitha grupeve tė tjera ilegale me rastinė e festimit tė Vidovdanit. Kėshtu bėri tė ditur Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi gjatė inaugurimit tė objektit tė ri tė Agjencisė pėr Regjistrim Civil nė Prishtinė.

Certifikohen 73 diplomat e para nga Kosova
Zyra e Bashkimit Evropian nė Kosovė, bėn tė ditur se 73 diploma nga Kosova u certifikuan sot nga Asociacioni i Universiteteve Evropiane bashkė me marrėveshjen qė u arrit nė Dialogun ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit me lehtėsimin e BE-sė.


- Lajmet
E marte, 26 qershor, 2012

...trup e trup:
- Pritet reformimi i njėsiteve tė patent-shoferėve - Hagė, shtyhet pėr nesėr seanca pėrmbyllėse ndaj Haradinajt
- Berisha: Raporti i Martit me nuanca raciste
- Hoxhajt nuk po i dalin parashikimet
- Regjistrimi i partive politike nė tė ardhmen konform Kushtetutės sė Kosovės
- Dita Boterore kunder droges: Bashkė nė luftėn kundėr drogave
- OSBE pėrkrah strategjitė kundėr krimit, drogės e terrorizmit
- Njė 11-vjeēar fotografon UFO


...info-hapur:
HOXHAJT NUK PO I DALIN PARASHIKIMET
Ereniku, 26 qershor, 2012
Shefi i diplomacisė kosovare, Enver Hoxhaj, mė datėn 28 maj kishte paralajmėruar qė brenda pak ditėsh do tė vijnė tri njohje pėr Republikėn e Kosovės, por njė gjė e tillė nuk ndodhi, duke ardhur vetėm njė nga Republika e Ēadit, mė 1 qershor. Zyrtarėt e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme vazhdojnė tė thonė se njohjet do tė vijnė nė ditėt dhe muajt nė vazhdim, ndėrsa ish-ministri i Jashtėm, Skėnder Hyseni, kėto paralajmėrime i quan tė dėmshme pėr procesin e njohjes sė Kosovės.

Hagė, shtyhet pėr nesėr seanca pėrmbyllėse ndaj Haradinajt
Ereniku, 26 qershor, 2012
Ramush Haradinaj, Idriz Balaj, Lah Brahimaj-Hage2012Hagė – Nė Gjykatėn e Hagės po mbahet seanca pėrmbyllėse e procesit tė pjesshėm gjyqėsor ndaj ish-kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj dhe dy ish-bashkėluftėtarėve tė tij, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj, ku prokuroria dhe mbrojtja do tė thonė fjalėn pėrfundimtare, pėr t`i lėnė kohėn pėr rreth dy muaj trupit gjykues qė tė marrė vendimin pėrfundimtar pėr kėtė rast.Ereniku, 26 qershor, 2012
Vendimi pėrfundimtar pritet tė merret nė fund tė muajit gusht ose gjatė muajit shtator.
Ndryshe, lideri i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj, iu bashkua pėrkohėsisht familjes sė tij mė 10 maj, pas vendimit tė Gjykatės Ndėrkombėtare qė ta lirojė pėrkohėsisht atė.
Gjatė qėndrimit disa javor nė Kosovė, Haradinaj shoqėrohej nga Policia e Kosovės dhe forcat e EULEX-it, pasi gjykata e liroi atė nėn kushte tė rrepta, qė nėnkupton lėvizje tė kufizuar dhe qė tė mos ketė asnjė pėrfshirje nė veprimtari politike, apo paraqitje publike.

Njoftimi me i ri:
Hagė, shtyhet pėr nesėr seanca pėrmbyllėse ndaj Haradinajt
Plotėsuar ne ora: 14:30 – Seanca pėrmbyllėse e procesit tė pjesshėm gjyqėsor ndaj ish-kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj dhe dy ish-bashkėluftėtarėve tė tij, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj nuk mund tė pėrfundonte sot, prandaj u vendos qė ai tė vazhdojė edhe nesėr me dėgjimin e mbrojtjes. Gjatė seancės sė sotme mbrojtja ka hedhur poshtė dėshmitė e prokurorisė, e cila gjatė seancės sė djeshme ka kėrkuar qė Ramush Haradniaj, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj tė shpallen tė fajshėm.
Mbrojtja e Ramush Haradinajt, avokati Ben Emerson ka vazhduar edhe sot me fjalėn e tij pėrfundimtare. Ai ka argumentuar se klienti i tij nuk ėshtė pėrgjegjės pėr veprimet qė prokuroria pretendon se janė kryer nė tė ashtuquajturin burg i Jabllanicės, raporton RTK.
Emerson ka shkėputur pjesė nga dėshmia e dėshmitarėve tė kėtij procesi gjyqėsor ku dėshmitarėt kanė deklaruar se Haradinaj ėshtė sjellė me korrektėsi dhe i ka siguruar ata se nuk do tė ju ndodhė asnjė e keqe, transmeton Koha.
Mbrojta tha se tė gjitha provat e sjella nė kėtė shqyrtim gjyqėsor argumentojnė se Ramush Haradinaj, atė kohė komandant i zonės operative tė Dukagjinit, nuk kishte urdhėruar dhe as miratuar veprimet e kundėrligjshme ndaj, siē thuhet, tė burgosurve nė Jabllanicė.
Emerson tha se dėshmitarėt kanė pohuar se e nė kohėn tė cilės i referohet ky proces gjyqėsor nuk kishte fare strukturė komanduese nė kėtė rajon. Ai tha se provat kanė treguar se Jabllanica nuk ka qenė fare e pėrfshirė nė nėnzonat e komanduar nga UĒK-ja deri nė formimin e shtabit tė Dukagjinit i cili ndodhi pas takimit tė 23 qershorit.
Kjo tregon se Hardinaj nuk ka pasur mundėsi ndikimi tek asnjėri, ndėrsa respekti dhe autoriteti qė gėzonte ai, kishte tė bėnte me vullnetin dhe gatishmėrinė e tij pėr tė luftuar pėr lirinė e vendit.
Nė pjesėn tjetėr tė seancės do tė paraqesin fjalėn e tyre pėrfundimtare mbrojtėsit e Idriz Balajt dhe Lahi Brahimajt, avokatėt Gaj Smith dhe Richard Harbi.
Prokuroria ka kėrkuar dje qė ish kryeministri i Kosovės Ramush Haradinaj dhe dy bashkėluftėtarėt e tij, Idriz Balaj e Lahi Brahimaj tė shpallen fajtor dhe tė dėnohen me sė paku nga 20 vjet burg.
********************
Hagė – Nė Gjykatėn e Hagės vazhdon seanca pėrmbyllėse e procesit tė pjesshėm gjyqėsor ndaj ish-kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj dhe dy ish-bashkėluftėtarėve tė tij, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj. Gjatė seancės sė sotme mbrojtja ka hedhur poshtė dėshmitė e prokurorisė, e cila gjatė seancės sė djeshme ka kėrkuar qė Ramush Haradniaj, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj tė shpallen tė fajshėm.
Mbrojtja e Ramush Haradinajt, avokati Ben Emerson ka vazhduar edhe sot me fjalėn e tij pėrfundimtare. Ai ka argumentuar se klienti i tij nuk ėshtė pėrgjegjės pėr veprimet qė prokuroria pretendon se janė kryer nė tė ashtuquajturin burg i Jabllanicės.
Emerson ka shkėputur pjesė nga dėshmia e dėshmitarėve tė kėtij procesi gjyqėsor ku dėshmitarėt kanė deklaruar se Haradinaj ėshtė sjellė me korrektėsi dhe i ka siguruar ata se nuk do tė ju ndodhė asnjė e keqe.
Mbrojta tha se tė gjitha provat e sjella nė kėtė shqyrtim gjyqėsor argumentojnė se Ramush Haradinaj, atė kohė komandant i zonės operative tė Dukagjinit, nuk kishte urdhėruar dhe as miratuar veprimet e kundėrligjshme ndaj, siē thuhet, tė burgosurve nė Jabllanicė.
Emerson tha se dėshmitarėt kanė pohuar se e nė kohėn tė cilės i referohet ky proces gjyqėsor nuk kishte fare strukturė komanduese nė kėtė rajon. Ai tha se provat kanė treguar se Jabllanica nuk ka qenė fare e pėrfshirė nė nėnzonat e komanduar nga UĒK-ja deri nė formimin e shtabit tė Dukagjinit i cili ndodhi pas takimit tė 23 qershorit.
Kjo tregon se Hardinaj nuk ka pasur mundėsi ndikimi tek asnjėri, ndėrsa respekti dhe autoriteti qė gėzonte ai, kishte tė bėnte me vullnetin dhe gatishmėrinė e tij pėr tė luftuar pėr lirinė e vendit. Nė pjesėn tjetėr tė seancės do tė paraqesin fjalėn e tyre pėrfundimtare mbrojtėsit e Idriz Balajt dhe Lahi Brahimajt, avokatėt Gaj Smith dhe Richard Harbi.
Prokuroria ka kėrkuar dje qė ish kryeministri i Kosovės Ramush Haradinaj dhe dy bashkėluftėtarėt e tij, Idriz Balaj e Lahi Brahimaj tė shpallen fajtor dhe tė dėnohen me sė paku nga 20 vjet burg. (ereniku-burimi: LajmeShqip)

Dita botėrore kundėr drogės
Ereniku, 26 qershor, 2012
Tiranė – Ashtu si nė tė gjithė botėn, dhe nė Shqipėri, pėrdorimi i substancave abuzive, pėrfshirė ato legale dhe jo legale, ėshtė nė rritje vitet e fundit. Ndėr grupet mė tė prekura janė adoleshentėt dhe tė rinjtė. Nė 26 qershor, Ditėn Botėrore Kundėr Abuzimit dhe Trafikimit tė Drogave, apelohet pėr tė forcuar veprimin dhe bashkėpunimin me qėllim pėr tė shkuar drejt njė shoqėrie pa drogė. Slogani global i kėtij viti ėshtė “Veprime globale pėr komunitete tė shėndetshme pa drogė”.
Referuar tė dhėnave tė fundit tė raportit tė EMCDA pėr vitin 2010, nė Shqipėri numri i personave qė janė apo kanė pėrdorur substanca ilegale, varion nga 40.000 – 60.000 persona, nga ku mendohet se rreth 10-15% e tyre janė pėrdorues tė drogave intravenoze, kryesisht heroinė dhe kokainė.
Dita e sotme do tė shoqėrohet me aktivitete tė ndryshme sensibilizuese. Shoqata “Stop AIDS”, e mbėshtetur nga Ambasada e Shteteve tė Bashkuara nė Tiranė, Ministria e Shėndetėsisė dhe Instituti i Shėndetit Publik, do tė organizojnė aktivitete sensibilizuese te Parku ‘Rinia’.
Data 26 qershor u vendos si Dita Botėrore Kundėr Abuzimit dhe Trafikimit tė Drogave nė 7 dhjetor tė vitit 1987, me vendim tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara, si shprehje e angazhimit pėr tė forcuar veprimin dhe bashkėpunimin me qėllimin pėr tė shkuar drejt njė shoqėrie pa drogė.

Njė 11-vjeēar fotografon UFO
Ereniku, 26 qershor, 2012
Nė Angli, njė djalė 11-vjeē, tek po shikonte qiellin, vuri re njė objekt tė ēuditshėm, njė objekt i cili nuk ngjasonte me objektet e teknologjisė njerėzore. Ai menjėherė mori aparatin fotografik dhe filloi tė shkrepte. Falė iniciativės dhe shkathtėsisė sė tij, ai mundi tė fotografojė njė Disk Fluturues.
11-vjeēari, Jack Brody, citon alb-observer.com, po luante nė kopshtin e shtėpisė sė tij, nė rajonin Essex nė Britani, kur papritur vuri re njė objekt metalik tek fluturonte nė qiell.
Djaloshi Jack, nxitoi menjėherė dhe rrėmbeu spartanin fotografik dhe fotografoi kėtė objekt tė mistershėm.
Kur i ati i tij u kthye nė shtėpi, Jack i tha: “Baba, nuk ke pėr t’u besuar syve kur tė shikosh atė qė kam fotografuar sot”, iu shpreh tė atit gjithė entuziazėm djaloshi 11-vjeēar.
“Ėshtė qesharake, tė gjithė specialit, shkencėtarė, studiues etj, ndjekin UFO-t dhe paguajnė shuma tė mėdha dhe u duhen vite tė tėra studimi, vetėm pėr njė fakt apo fotografi tė vetme. Ndėrsa nė rastet kur ata ia arrijnė, fotografit janė tė njė cilėsie shumė tė dobėt, ndėrsa fotografia e tim briri si pėr ēudi, ėshtė shumė mė cilėsore”, deklaroi 39-vjeēari, i ati i Jack./ereniku, alb-observer.com/


- Lajmet
E hėnė, 25 qershor, 2012

...trup e trup:
- Policia e Kosovės i ofron mbėshtetje Policisė sė Shqipėrisė
- Ministri Hoxhaj vizitė zyrtare nė Maqedoni
- PDK-JA KĖRKON QĖ TĖ TĖRHIQET KODI PENAL
- Thaēi mund tė mos e pranojė dorėheqjen e Kuēit
- Vazhdon ndėrtimi i shtėpive nė veri nė kuadėr tė aksionit “Ndihmo edhe ti”
- Hoxhiq fton qytetarėt tė bashkėpunojnė me zyrėn nė veri
- Arta Rama-Hajrizi, dekretohet si gjyqtare nė Kushtetuese
- Kosova shėnon progres nė zbatimin e marrėveshjes pėr fushėn e aviacionit civil
- FSK-ja i nevojitet Kosovės, por edhe rajonit
- NJĖ MJET SHPERTHYES ĖSHTĖ GJETUR NĖ SHTRATIN E LUMBARDHIT
- Vazhdohet paraburgimi ndaj tė dyshuarve nė rastin ”Bill Clinton”
- DEKRETOHEN MINISTRAT E RINJ TĖ KABINETIT BERISHA
- NĖ MEDVEGJĖ PVD FITON 15,59% TĖ VOTAVE TĖ PĖRGJITHSHME
- Tė moshuarit ne Koxovė, pėrballen me shkallė tė varfėrisė


...info-hapur:
POLICIA E KOSOVĖS I OFRON MBĖSHTETJE POLICISĖ SĖ SHQIPĖRISĖ
Bazuar nė marrėveshjet e mirėkuptimit tė nėnshkruara mes autoriteteve policore tė Kosovės dhe Shqipėrisė, edhe kėtė vit Policia e Kosovės do t''i ofroj mbėshtetje Policisė sė Shqipėrisė nė sigurinė e komunikacionit rrugor. ...
Postuar: 04:09:04 / 25.06.2012
Marrėveshja e bashkėpunimit ėshtė nėnshkruar nga Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Kosovės z. Shpend Maxhuni dhe Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit tė Shqipėrisė z. Hysni Burgaj.
Marrėveshja nė fjalė do tė realizohet pėrmes patrullimeve tė pėrbashkėta nga zyrtarėt policor tė Republikės sė Kosovės dhe policisė sė Republikės sė Shqipėrisė, nė territorin shqiptar gjatė sezonit turistik veror.
Kjo marrėveshje ka pėr qėllim ngritjen e bashkėpunimit mes dy agjencive policore, nė pėrpjekje pėr ngritjen e nivelit tė sigurisė nė komunikacionin rrugor, parandalimin e aksidenteve dhe kundėrvajtjeve nė komunikacion dhe shpėtimin e jetėve tė njerėzve nė aksidente rrugore, si dhe zbatimin me rigorozitet tė komunikacionit rrugor, njofton Policia e Kosovės.

PDK-JA KĖRKON QĖ TĖ TĖRHIQET KODI PENAL
25 qershor, 2012
Grupi Parlamentar i Partisė Demokratike tė Kosovės, ėshtė pajtuar nė parim me kėrkesėn e kryeministrit dhe Qeverisė sė Kosovės qė Kodi i Penal tė ndryshohet duke i hequr tėrėsisht nenet dhe jo duke i riformuluar ato. Ndėrkohė, Kryeparlamentari Jakup Krasniqi tha se qeveria duhet tė bėjė ndryshimet e nevojshme, nė mėnyrė qė dhe kodi tė jetė i pranueshėm pėr tė gjithė. ...
Shefi i Grupit Parlamentar tė Partisė Demokratike tė Kosovės Adem Grabovci, tha se PDK ėshtė pajtuar qė tė mos ketė mocion pėr riformulimin e neneve dhe ka pėrkrahur nismėn e qeverisė pėr heqjen e neneve 37 dhe 38 nė bazė tė procedurave tė rregullta. Grupi Parlamentar i Partisė Demokratike tė Kosovės, tha ai nė mbledhjen e kryesisė sė Kuvendit, ėshtė pajtuar nė parim me kėrkesėn e kryeministrit dhe Qeverisė sė Kosovės qė Kodi i Penal tė ndryshohet duke i hequr tėrėsisht nenet dhe jo duke i riformuluar ato.
“Pas mbajtjes sė mbledhjes sė qeverisė dhe vendimit tė saj na ėshtė krijuar njė realitet i ri”, tha Grabovci.
Ndėrkaq, kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi ka shprehur besimin se do tė gjendet zgjidhja mė e mirė dhe mė e pėrshtatshme pėr mediat dhe gazetarėt. Ai tha se ka alternativa dhe mundėsi qė tė bėhet pėrmirėsimi i nevojshėm. Krasniqi, sqaroi se Kodi ėshtė proceduar nė Kuvend pėr miratim me kėto nene pikėrisht nga Qeveria e Kosovės.

VAZHDOHET PARABURGIMI NDAJ TĖ DYSHUARVE NĖ RASTIN ”BILL CLINTON”
25 qershor, 2012
Njė trup gjykues, i pėrbėrė nga dy gjykatės tė EULEX-it dhe njė vendas nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė vazhdoi pėr dy muaj tė tjerė masėn e paraburgimit ndaj Bejtullah Mehmetit, Bekim Sumės dhe Luan Qerkinit....per shpėrthimin e datės 24 shtator 2007 nė Bulevardin ”Bill Clinton”.

NJĖ MJET SHPERTHYES ĖSHTĖ GJETUR NĖ SHTRATIN E LUMBARDHIT
25 qershor, 2012
Njė mjet shpėrthyes ėshtė hasur nga punonjėsit e mirėmbajtjes sė ambientit, nė shtratin e Lumbardhit nė qendėr tė Prizrenit.
Policia ka lokalizuar vendin e ndodhjes sė mjetit, ndėrsa trupat e FSK-sė po merren me rastin. Sipas zėdhėnėsit tė policisė, toger Hazėr Berishės, mendohet se mjeti mund tė ketė zbritur nė qytet nėpėrmjet rrjedhės sė ujit.
Nuk dihet ende origjina dhe as sasia e eksplozivit qė mund tė ketė mjeti shpėrthyes.
Policia ėshtė duke u kujdesur pėr mbajtjen e qytetarėve larg kėtij mjeti, derisa tė bėhet largimi i tij nga qyteti.

NĖ MEDVEGJĖ PVD FITON 15,59% TĖ VOTAVE TĖ PĖRGJITHSHME
Rezultatet preliminare nė zgjedhjet lokale nė Medvegjė e kanė nxjerrė Partinė pėr Veprim Demokratik me 15.59 pėr qind tė votave. ...
Postuar: 12:35:52 / 25.06.2012
Komisioni Komunal Zgjedhor nė Medvegjė, ka shpallur rezultatet e para preliminare tė zgjedhjeve tė djeshme lokale, sipas tė cilave shqiptarėt do tė pėrfaqėsohen me shtatė kėshilltarė komunal.
Nė Komunėn e Medvegjės, zgjedhjet lokale kanė pėrfunduar mbrėmė ndėrkohė qė thirrjes pėr tė shprehur verdiktin qytetarė sipas rezultateve tė para tė publikuara sot, u janė pėrgjigjur rreth 5350 qytetarė nga gjithsej 10300 sa ka kjo komunė, apo thėnė nė aspektin procentual mė se 50 % e popullatės.
Lista e vetme shqiptare e Partisė pėr Veprim Demokratik qė konkurroi nė kėto zgjedhje ka fituar mbi 800 vota apo 15.59 % tė numrit tė votuesve.
Lulzim Sahiti, anėtar i Komisionit Komunal Zgjedhor, ka deklaruar se procesi zgjedhor ėshtė pėrmbyllur me sukses, ndėrsa rezultatet e para preliminare kanė dėshmuar se shqiptarėt kanė fituar rreth shtatė kėshilltar komunal nė Kuvendin e ri, apo rreth 830 vota.
Ndryshe zgjedhjet e djeshme nė Medvegjė janė mbajtur ndaras nga komunat tjera tė Luginės sė Preshevės. Zgjedhjet e djeshme janė karakterizuar me shkuarjen e njė numri tė konsiderueshėm banorėve shqiptarė tė Medvegjės tė cilėt qė nė vitet e 90 janė vendosur nė qendra tė ndryshme tė Kosovės, pėr shkak tė dėbimeve tė dhunshme nga vatrat e tyre, tė organizuar me mė se 13 autobusė.
Sipas rezultateve preliminare shqiptarėt nė Kuvendin e Medvegjės do tė mund tė pėrfaqėsohen me shtatė kėshilltarė komunal,nga gjithsejte 35 sa i ka Kuvendi Komunal i Medvegjes.

DEKRETOHEN MINISTRAT E RINJ TĖ KABINETIT BERISHA
Presidenti i Republikės Bamir Topi ka dekretuar emėrimin e Flamur Nokės si ministėr i Bredshėm. Post qė zoti Noka e merr pas zgjedhjes sė Bujar Nishanit si President i Republikės. ...
Postuar: 03:20:28 / 25.06.2012
Njėkohesisht kreu i shtetit ka dekretuar shkarkimin e Petrit Vasilit si ministėr i Shėndetėsisė dhe emėrimin nė vend tė tij tė Vangjel Tavos. Presidenti Topi ka dekretuar gjithashtu emėrimin e Edmond Panaritit nė krye tė ministrisė sė Punėve tė Jashtme dhe Edmond Haxhinastos , si ministėr i Ekonomisė Tregtisė dhe Energjetikės. Kėto ndryshime nė qeveri vijnė pasi kryesia e Lėvizjes Socialiste pėr Integrim vendosi tė ndryshojė pėrfaqėsimin e saj nė qeveri pėr shkak tė angazhimeve tė komitetit pėr zgjedhjet e ardhshme brenda kėsaj force politike.


- Lajmet
E premte, 22 qershor, 2012

...trup e trup:
- FBI do ndihmojė pėr hetimin e rastit Asanaj
- Nenet 37 dhe 38, Kuēi jep dorėheqjen, Zhbogar: I zhgėnjyer prej Kuvendit
- Thaēi ndihet i turpėruar me kalimin e neneve pėr mediat
- Miratohet projektligji pėr pėrmbylljen e mbikėqyrjes sė pavarėsisė
- Delegacioni parlamentar mori pjesė nė samitin e Malit tė Zi
- Miratohet shpallja e interesit pėr autostradėn Prishtinė–Hani i Elezit
- Kėrkohet reformimi i administratės publike
- Kodi Penal konsiderohet i shpallur
- Piloti James Berisha nis sėrish misionin e ti: “Flying for Kosovo”
- Pjesa e dytė e provimit tė maturės mbahet nesėr-rezultati mė 30 qershor
- Deputetėt ngritėn ēėshtjen e rriqrave nė Malishevė dhe shtrenjtimin e rrymės
- Tiranė-Masakra e Parkut Kombėtar, protestė e ambientalistėve: Ndalni shkatėrrimin
- Sali Berisha, mesazhe injoruese ndaj SHBA pėr KQZ-nė


...info...hapur:
FBI do ndihmojė pėr hetimin e rastit Asanaj
Postuar 22 Qershor, 2012
Ambasada amerikane nė Prishtinė ka lėshuar njė komunikatė pėr shtyp ku ka thėnė se FBI, pas kėrkesės sė qeverisė sė Kosovės do tė ndihmojė hulumtimin e vrasjes sė Dino Asanaj, pėr tė cilin autopsia e autoriteteve tė Kosovės konkludoi se ishte vetėvrarė.
“Qeveria e Kosovės ka kėrkuar ndihmė nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės pėr tė hetuar vdekjen e z. Dino Asanaj, ish-Drejtor i Agjencionit Kosovar tė Privatizimit dhe njėherazi shtetas amerikan”, thuhet nė kėtė komunikatė pėr shtyp.
“Pasi e konsideron si tė duhur, Qeveria Amerikane ėshtė pajtuar tė ofrojė ndihmė, kėshtu qė Byroja Federale e Hetuesisė (FBI) pranė Departamentit Gjyqėsorė tė Shteteve tė Bashkuara ka komunikuar me Policinė e Kosovės pėr hapat e mėtejshėm”, thuhet nė fund tė

KUĒI OFRON DORĖHEQJEN
Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi ka ofruar dorėheqje nga tė gjitha pozitat drejtuese nė Qeverinė e Kosovės. Kjo vjen pas kalimit tė neneve 37 dhe 38 tė Kodit Penal, dy prej neneve tejet tė kontestuara nga mediat, tė cilat janė konsideruar se cenojnė lirinė e shprehjes....
Postuar nga rtk: 03:26:15 / 22.06.2012
Zėvendėskryeministri Kuēi ka zhvilluar njė konferencė pėr shtyp me ē’rast ka bėrė tė ditur vendimin e tij pėr dorėheqje. Ai tha se me kėtė rast se do tė mbajė premtimin e dhėnė mė parė. I pyetur nėse kryeministri do ta pranojė dorėheqjen e tij, Kuēi ka thėnė se kryeministri do ministra punėtorė, por edhe tė moralshėm.
Nė njė takim tė zhvilluar me 3 shkurt, nė mes tė Ministrit Hajredin Kuēi dhe pėrfaqėsuesve tė Asociacionit tė Gazetarėve Profesionist tė Kosovės, palėt ishin pajtuar qė kėto dy nene tė largohen nga Projekt Kodi Penal.
Ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi pati paralajmėruar dorėheqjen e tij nė rast se nuk do tė hiqen nga Kodi i ri Penal, neni 37 dhe 38.
“Do tė loboj nė Kuvendin e Kosovės, qė ato dy nene tė mos miratohen. Nėse edhe pėrkundėr pėrpjekjeve tė mia, ato dy nene mė 1 janar hyjnė nė fuqi, hyn nė fuqi edhe dorėheqja ime”, pati thėnė Kuēi.


- Lajmet
E enjte, 21 qershor, 2012

...trup e trup:
Takimi, Thaēi-Cooper: Zbatim tė marrėveshjeve Prishtinė-Beograd
THAĒI E COOPERI KĖRKOJNĖ ZBATIMIN E MARRĖVESHJEVE NGA SERBIA
Politika: Ja kushtet e BE-sė pėr Serbinė lidhur me Kosovėn
Cooper gjuhet me domate nga “Vetėvendosje
NATO: Hungaria e kontrollon hapėsirėn ajrore tė Kosovės
Rexhepi takon diplomatin britanik, Owen Jenkins
Hoxhiqi:Zyra Administrative nuk do tė jetė politike
Rashiq e vlerėson real raportin pėr trafikim
Pejė: Kėrkohet pėrgjegjėsi mė tė lartė institucionale, pas vjedhjes sė arit
Reforma nė shėndetėsi do tė nis me miratimin e ligjit
Fatmir Limaj, qytetar nderi i Vlorės
“Vepro Tani”, Arvizu: Zgjim i ndėrgjegjes qytetare, jo indiferencė ndaj padrejtėsive


NATO: HUNGARIA E KONTROLLON HAPĖSIRĖN AJRORE TĖ KOSOVĖS
NATO-ja ia ka besuar Hungarisė kontrollin e hapėsirės ajrore tė Kosovės, pėrkatėsisht mbi 9 mijė e 600 metra, pėr trafik civil, ka njoftuar dje kompania shtetėrore pėr kontrollin e trafikut ajror civil HungaroControl. ...
Postuar: 11:15:45 / 21.06.2012
Ky kontroll do tė operohet nga qendra e re e kontrollit tė trafikut ajror, qė ka kushtuar 45.2 milionė euro, e qė do tė jetė gati nė janar tė vitit 2013.
“Qendra e re do t’i pėrdorė radarėt nė Hungari dhe nė rajon pėr ta kryer punėn”, tha Kornel Shepesi, nga kompania HungaroControl.
Vendimi i aleancės “ėshtė kontribut i pėrpjekjeve tė NATO-s pėr normalizimin e trafikut ajror nė Ballkan dhe stabilizimin e rajonit, nė linjė me strategjinė e Hungarisė ndaj rajonit”, tha Zholt Nemeth, sekretar shtetėror nė ministrinė e jashtme dhe shtoi se “ky nuk ėshtė mision politk, por krejtėsisht mision teknik”.


- Lajmet
E mėrkurė, 20 qershor, 2012

...trup e trup:
Nė Kongresin amerikan konfirmohet mbėshtetja pėr Kosovėn
Thaēi: Veriu i Kosovės nuk do tė ketė status special
Pritet qė sot tė emėrohet shefi i Zyrės pėr Administratė nė veri
Nikoliē “thyen barrierat”, i gatshėm tė takojė Jahjagėn
Punėtorėt e higjienės nė QKUK hidhen nė grevė
Hungaria do tė kontrollojė hapėsirėn ajrore tė Kosovės
Tirana zyrtare dėnon sulmin ndaj KFOR-it
Gjermania e pėrkushtuar pėr pėrkrahjen e Kosovės
Ambasadori Skender Xhakaliu i dorėzoi kredencialet presidentit gjerman Joachim Gauck
Afaristė nga SHBA dhe Evropa Perėndimore ftohen pėr tė investuar nė Kosovė
Shtohet interesimi i bizneseve zvicerane pėr tė investuar nė Kosovė
Ivanoviq: Na pret verė e ''nxehtė'' nė Kosovė
Edhe Dardana pritet t’i zbatojė kushtėzimet pėr qytetarė
Policia deklaron se mbikėqyrja e monumenteve historike ortodokse ėshtė nė nivel tė lartė
Gjysma e Pejės pa ujė
DASH: Shqipėria vend trafikimi tė qenieve njerėzore
Korēė, vrasje me thikė, arrestohen babė e bir
Berisha: Biznesi gjerman tė investojė nė Shqipėri
Arrestohet, kėrcėnoi me vrasje gjyqtarin
Egjipt, Mubarak klinikisht i vdekur?
Topi nė Izrael, takohet me Perez
Mandat arresti pėr Assange
Samiti i G20-ės, punėsimi dhe rritja ekonomike
Rumani, kryeministri nė presion, kopioi doktoraturėn
Egjipt, rikthehen protestat nė Kajro
Blatter: Teknologjia ėshtė e domosdoshme
Trajneri i Ukrainės kėrcėnon gazetarin
Blanc: Ndaj Spanjės tė luajmė si Kroacia
Cassano: E ėndėrroja njė gol tė tillė

...veēuam:
DASH: Shqipėria vend trafikimi tė qenieve njerėzore
20 qershor, 2012 13:27
Tiranė – Departamenti Amerikan i Shtetit i bėn “ dush tė ftohtė” qeverinė shqiptare nė lidhje me pėrpjekjet pėr luftėn kundėr trafikut tė qenieve njerėzore.
Nė raportin e vitit 2012 pėr trafikun e Qėnieve Njerėzore Shqipėria vazhdon tė mbetet vend burimi ku burra, gra dhe fėmijė i nėnshtrohen trafikimit pėr seks dhe punė tė detyruar, dyke pėrfshirė dhe detyrimin e fėmijėve pėr tė lypur.
“Qeveria nuk ka plotėsuar standardet minimale tė eliminimit tė trafikut ndėrsa korrupsioni i gjerė nė sistemin e drejtėsisė vazhdon tė pengojė luftėn kundėr trafikut. ” thuhet nė vlerėsimet e Departamentit Amerikan tė Shtetit nė raportin mbi Trafikimin e Qėnieve njerėzore pėr vitin 2012 qė u publikua mbrėmė nė njė ceremoni nė Departamentin e Shteti. Vetė Sekretarja Hilari Clinton paraqiti raportin i cili bėn vlerėsimin e pėrpjekjeve tė qeverive kudo nė botė pėr tė luftuar trafikimin e qenieve njerėzore.
“Gratė dhe fėmijėt shqiptarė vazhdojnė tė jenė objekt i trafikut tė seksit brenda shtetit. Si dhe janė viktima tė kushteve tė punės sė detyruar dhe trafikut tė seksit nė Greqi, Itali, Maqedoni, Kosovė, Serbi dhe kudo nė Evropėn Perėndimore. Autoritetet kanė raportuar gjetjen e viktimave tė trafikimit nga Greqia dhe Ukraina nė Shqipėri gjatė kėtij viti. Fėmijėt shfrytėzoheshin pėr qėllime seksuale, lypje me forcė dhe akte kriminale tė detyruara, si pėr shembull grabitje dhe shpėrndarje droge. Vajzat gjithashtu kanė qenė objekt prostitucioni apo pune tė detyruar pas martesave me mblesėri. Ka tė dhėna se burra shqiptarė i nėnshtrohen punės sė detyruar nė bujqėsi nė Greqi dhe vende tė tjera fqinje. Ritrafikimi i viktimave shqiptare vazhdoi tė ishte problem.”- konstaton raporti.
Nga njė grafikė e publikuar nė raport vihet re se Shqipėria qė prej 2009 deri nė 2012 vazhdon tė mbetet vend i klasifikuar nė shkallėn e dytė pėrsa i pėrket trafikimit tė qėnieve njerėzore. Megjithatė raporti vlerėson se qeveria po bėn pėrpjekje tė rėndėsishme pėr kėtė qėllim. Gjatė vitit, qeveria shtoi aftėsitė pėr tė identifikuar viktimat e trafikimit si dhe pėrdori programin pėr mbrojtjen e dėshmitarėve pėr tė mbrojtur njė viktimė trafikimi.
Raporti veren se mungesa e pėrgjithshme e fondeve tė qėndrueshme pėr OJQ-tė kundėr trafikimit tė personave ēoi nė mbylljen e pėrkohshme tė njė qendre rehabilitimi gjatė vitit, duke krijuar kėshtu njė ndikim negativ nė ndihmesėn e viktimave. Pėr mė tepėr, korrupsioni i pėrhapur, nė veēanti nė sektorin gjyqėsor, vazhdoi tė pengonte pėrpjekjet e pėrgjithshme kundėr trafikimit. Raporti rekomandon qeverinė tė verė nė zbatim procedura tė reja standarde pėr identifikimin e viktimave si dhe tė shtojė fondet pėr organizatat joqeveritare qė merren me ndihmėn pėr viktimat. DASH rekomandon tė merren masa pėr vazhdimin e programit pėr mbrojtjen e dėshmitarėve si dhe tė hetojė nė mėnyrė aktive rreth zyrtarėve qė mund tė kenė gisht nė trafikimin e qėnieve njerėzore. (ereniku-burimi:LajmeShqip)


- Lajmet
E marte, 19 qershor, 2012

...trup e trup:
- Sulm me bomba ne Bernjak-veri i Kosoves
- Jahjaga dėnon sulmin ndaj trupave paqeruajtėse tė NATO-s
- Qeveria dėnon sulmin nė Bėrnjak
- MARRĖVESHJE PĖR KTHIMIN E SERBĖVE NĖ NĖNKALA-PRIZREN
- Cooper dėrgon nė Serbi konkluzionet e marrėveshjeve tė arritura
- Kosova lyp anėtarėsim nė Organizatėn e Bashkėpunimit Islamik
- Zjarri pėrfshin qendrėn e qytetit tė Korēės
- EULEX: Asanaj u vetevra
- Spahiu: Sali Berisha dhe Hashim Thaēi janė – antikombėtarė!
- Tiranė:Skandali Qeverisė me Llotarinė Kombėtare, zbardhen dokumentet
- FSK-ja, sėrish nė stėrvitje ndėrkombėtare
- Raste tė reja tė dyshuar me ethet hemorragjike
- Borisov: Bullgaria do ta mbėshtesė pa rezervė Kosovėn
- Kushtetuesja hedh poshtė kėrkesat pėr rastin “Kiēina”
- Komisioni Evropian verifikon nga afėr ēėshtjet mjedisore

info...hapur:
Zjarri pėrfshin qendrėn e qytetit tė Korēės
Ereniku, 19 Qershor 2012
Njė zjarr i fuqishėm ka pėrfshirė parkun “Rinia”, nė qendėr tė qytetit tė Korēės, duke shkaktuar dėme tė shumta materiale nė zonat pėrreth.
Sipas raportimeve, zjarri ende i pashuar ka djegur disa makina, pėrveēse njė pjesė tė madhe tė gjelbėrt tė qytetit.
Flakėt kanė shkrumbuar edhe disa makina policie.
Nė vendngjarje kanė mbėrritur makina tė shumta zjarrėfikėse, disa qė kanė ardhur nė asistencė nga qytetet e tjera tė ndodhura pranė, raporton TCH.
Kryebashkiaku Peleshi gjithashtu ėshtė nė vendngjarje.
Ende nuk dihet se ēfarė ja shkaktuar shkėndijėn fillestare, por dy pistat mė tė mundshme janė njė zjarrvėnie nga pakujdesia apo si rrjedhojė e temperaturave tė larta tė kėtyre ditėve tė
qershorit.

MARRĖVESHJE PĖR KTHIMIN E SERBĖVE NĖ NĖNKALA-PRIZREN
Ambasadori britanik, Ian Cliff dhe Ministri pėr Komunitete dhe Kthim, Radojica Tomiq, nėnshkruan Marrėveshjen e Pėrgjegjshme tė Grantit pėr projektin ”Kthimi i Qėndrueshme nė Nėnkala”....
Postuar: 03:00:49 / 19.06.2012
Qėllimi i projektit ėshtė tė mbėshtesė kthimin e qėndrueshėm dhe riintegrimin e komunitetit serb nė Kosovė, duke u pėrqendruar nė fazėn e dytė tė kthimit urban nė qytetin e Prizrenit.
Projekti do tė sigurojė rindėrtimin e shtėpive dhe kthim tė plotė dhe asistencėn pėr riintegrim, duke pėrfshirė pako ushqimore dhe jo ushqimore, mobilje bazė dhe grante tė gjenerimit tė tė ardhurave.
Ajo gjithashtu do tė sigurojė njė projekt tė shkallės sė vogėl tė zhvillimit nė mėnyrė qė tė mbėshtesin riintegrimin e plotė tė familjeve tė kthyera dhe tė ofrojė ndihmė pėr komunitetin nė pėrgjithėsi. Komuna e Prizrenit do tė kontribuojė nė pėrmirėsimin e infrastrukturės nė kėtė pjesė tė qytetit. Sė fundi, projekti natyrisht do tė sigurojė qė trashėgimia kulturore e Prizrenit tė jetė e ruajtur.
Projekti ėshtė njė pėrpjekje e pėrbashkėt e Qeverisė Britanike dhe Qeverisė sė Kosovės. Kėshilli Danez pėr Refugjatė do tė zbatojė projektin nė partneritet tė ngushtė me komunėn e Prizrenit.
Ambasadori Cliff, tha se procesi i kthimit ėshtė shumė i ndjeshėm dhe i vėshtirė pėr tė dy, pėr komunitetin kthyes dhe komunitetin pritės. Por unė jam shumė i lumtur pėr tė parė se kthimi mbetet njė prioritet pėr Qeverinė e Kosovės pėr tė siguruar qė tė gjitha komunitetet janė nė gjendje tė ushtrojnė tė drejtėn e tyre primare - pėr tė jetuar nė vendin e tyre tė origjinės.
”Ky projekt dėshmon se pėr shkak se ajo ėshtė vazhdimi i njė kthim tė suksesshėm tė parė urban nė Prizren, qė cila u zhvillua vitin e kaluar”, tha ai.
Ndėrsa ministri theksoi se kjo marrėveshje ėshtė njė provė mė shumė e bashkėpunimit tė mirė mes Kosovės dhe Qeverisė Britanike. Kthimi nė qytetin e Prizrenit vazhdon, gjė qė konfirmon se kthimi urban ėshtė i mundur.

Kosova lyp anėtarėsim nė Organizatėn e Bashkėpunimit Islamik
Ereniku, e marte, 19 Qershor 2012 /13:15
Kosova ka aplikuar zyrtarisht pėr t’u bėrė pjesė e Organizatės sė Bashkėpunimit Islamik, e njohur me emrin OIC, transmeton KTV njoftimin. Sipas agjencisė sė lajmeve “MENA-FN” nga Lindja e Mesme, sekretari i pėrgjithshėm i kėsaj organizate, Ekmeleddin Ihsanoglu, e ka mirėpritur vendimin e Kosovės pėr tė aplikuar dhe pėr t’u bėrė anėtare e pėrhershme e kėsaj organizate.
“Kosova ka vuajtur nga padrejtėsia dhe represioni nėn njė administratė qė nuk i respektonte tė drejtat politike, religjioze dhe kulturore tė njerėzve tė atij vendi. Dhe pas njohjes sė nga mė shumė se 90 shtete, tani organizata jonė po pret qė Kosova tė bėhet anėtare e plotė e OKB-sė dhe e OIC-sė”, ka thėnė Ihsanoglu.
Nė komunikatat zyrtare tė Qeverisė sė Kosovės pėr takimin me Ihsanoglun nuk ėshtė pėrmendur askund mundėsia e anėtarėsimit tė Kosovės nė Organizatėn e Bashkėpunimit Islamik, qė pėrfshin vendet myslimane.

EULEX: Asanaj u vetevra
Ereniku, 19 Qershor 2012 - 06:16
Artikujt TjerėSpahiu: Sali Berisha dhe Hashim Thaēi janė – antikombėtarė!Sulm me dy bomba dore nė Brnjak, veri. Nuk ka tė lėnduemKushte tė reja tė Unionit Europian pėr Serbinė?Blair fton me forcue shtetit pėrmbrendaPDK fiton edhe Kaēanikun mbas FerizajtKQZ: Deri n'oren 11h, votuen 9.67 % e qytetarėve t'Kacanikut
“Rezultatet e autopsisė nuk tregojnė asgja tjetėr pėrveēse vetėvrasjes”. Kjo asht pėrgjigja e Zyrės ligjore tė EULEX lidhun me vdekjen tragjike tė shefit tė Agjencisė Kosovare tė Privatizimit, Dino Asanaj, katėr ditė ma herėt.
Burime zyrtare nė kushte anonimiteti njoftojnė se raporti i mjekėsisė ligjore pėr kėtė ngjarje ende nuk asht finalizue. EULEX vetėm konfirmoi rezultatin e autopsisė si dhe komisionin e njerėzve nė prezencėn e tė cilėve asht krye autopsia e trupit tė shefit tė Agjencisė Kosovare tė Privatizimit.
“Nji mjek i EULEX ka qenė pjesė e komisionit i cili e ka krye autopsinė. Autopsia asht krye nė prezencė tė nji prokurori tė EULEX dhe nji prokurori vendor. Gjetjet e autopsisė nuk tregojnė asgja tjetėr pėrpos vetėvrasjes”, thuhet nė deklaratėn zadhanėsit tė EULEX, Blerim Krasniqi.
Nga ana tjetėr hetimet pėr kėtė rast po vazhdojnė nė mėnyrė intensive tha prokurori i landės, Blerim Jusufaj. I pyetun a janė zbulue arsyet qė e kanė ba Dino Asanaj me krye vetėvrasje, prokurori Jusufaj tha nėpėrmjet telefonit se asht ende herėt me folė pėr kėtė ēashtje.
Ai tha se ende nuk e ka marrė raportin e autopsisė dhe hetimet ende janė tė koncentrueme nė rrethanat e vdekjes sė Dino Asanajt. Bahet e ditun se pėr zbardhjen e kėtij rasti asht i angazhuem edhe prokurori Paskal Persons nga EULEX. (ereniku-burimi:“Express”)

Spahiu: Sali Berisha dhe Hashim Thaēi janė – antikombėtarė!
Ereniku, 19 Qershor 2012 - 09:03
“Kryeministrat e dy shteteve shqiptare janė antikombėtarė”, tha Kreshnik Spahiu, lideri i Aleancės Kuqezi.
Nė emisionin “Shqip” tė TCH ai ka akuzue Sali Berishėn dhe Hashim Thaēin pėr si i quejti shkaktarė tė perceptimit negativ tė idesė sė bashkimit tė dy shteteve nga ndėrkombėtarėt. Ai ka profetizue se bashkimi i dy shteteve do tė ndodhė para anėtarėsimit tė Shqipnisė n’Unionin Europian.
Ky subjekt politik dhe Lėvizja Vetėvendosje nė Kosovė kanė pėrvetėsue ēashtjen e bashkimit tė Shqipnisė dhe Kosovės, edhe pse s’po dijnė – si me u ba ky bashkim? Nė kėtė emision, disa nga panelistat e quejtėn tė dėshtuem agjendėn politike tė Spahiut. (ereniku-burimi: Indeksonline)

Sulm me bomba ne Bernjak -veri
Ereniku, 19 Qershor 2012
Prishtinė (ora 17:00)- Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga dėnon sulmin ndaj trupave paqeruajtėse tė NATO-s, nė afėrsi tė fshatit Bėrnjak, komuna e Zubin Potokut, me ē’rast u lėndua njė ushtar i kėsaj force.
Presidentja Jahjaga vlerėson se sulmi ndaj paqeruajtėsve tė KFOR-it ėshtė i papranueshėm dhe i patolerueshėm dhe nė kundėrshtim tė plotė me misionin e forcės paqeruajtėse pėr tė siguruar njė mjedis tė qetė dhe tė sigurt nė Kosovė, pėr tė gjithė qytetarėt e saj. Presidentja e Republikės sė Kosovės mbėshtet fuqishėm aksionin e forcave paqeruajtėse tė NATO-s pėr heqjen e barrikadave, zhbllokimin e rrugėve dhe vendosjen e rendit dhe ligjit nė mėnyrė qė qytetarėt e komunave nė veri tė territorit tė Kosovės tė gėzojnė tė drejtat e tyre.
Tiranė – Ministria e Punėve tė Jashtme dėnon ashpėr sulmet e pėrsėritura ndaj forcave paqeruajtėse tė KFOR-it, nė pikėn e kalimit kufitar nė Bėrnjak, nė veri tė Kosovės.
MPJ, nėpėrmjet njė deklarate pėr shtyp, shpreh mbėshtetjen e saj tė plotė ndaj trupave tė KFOR-it, tė cilėt, “nė zbatim tė misionit dhe mandatit tė tyre pėr tė siguruar lirinė e lėvizjes edhe nė veri tė vendit, kanė ndėrmarrė operacione pėr heqjen e barrikadave dhe mbylljen e kalimeve kufitare tė paligjshme”.
MPJ pėrshėndet gjithashtu thirrjet e Qeverisė sė Kosovės drejtuar qytetarėve tė saj pėr tė ruajtur qetėsinė dhe pėr t’u bėrė pjesė e institucioneve demokratike e kushtetuese tė Republikės sė Kosovės, nė tė mirė tė zhvillimit tė vendit tė tyre.
************************************
Prishtinė (13:15)- Lėvizja e qytetarėve dhe automjeteve nė pikėn kufitare Bėrnjak nė veri tė Kosovės, pas sulmit me granata nė kampin e KFOR-it, me ē’rast njė ushtar i KFOR-it ėshtė plagosur ėshtė normalizuar sėrish, bėjnė tė ditur burimet e portalit.
Sipas kėtyre burimeve, tė martėn ėshtė shtuar dukshėm numri i ushtarėve nė afėrsi tė Bėrnjakut, ndėrsa KFOR-i ka ngritur shkallėn e gatishmėrisė nė nivelin mė tė lartė. “Prezencė e shtuar e KFOR-it dhe shkallė e lartė e gatishmėrisė vėrehet edhe nė Jarinjė”, kanė thėnė burimet, duke shtuar se situatė tė ngjashme KFOR-i ėshtė duke aplikuar pothuajse nė tėrė territorin e veriut tė Kosovės.
Nė kohėn kur po raportojmė, nė Mitrovicė vėrehen helikopterė tė KFOR-it duke vėzhguar situatėn nga ajri. Ndryshe, pas sulmit me granata qė ka ndodhur tė martėn rreth orės 4:00 tė mėngjesit nė Bėrnjak, KFOR-i pati bllokuar tėrėsisht kėtė pikė kufitare pėr qarkullim.
***********************************
Prishtinė (12:45)- Qeveria e Republikės sė Kosovės dėnoi sot ashpėr sulmin me granatė dore ndaj KFOR-it, qė ndodhi sot nė mėngjes nė vendkalimin kufitar nė Bėrnjak, si pasojė e tė cilit u lėndua njė ushtar i KFOR-it.
“Ky sulm i radhės mbi forcat paqėruajtėse tė KFOR-it, qė bėhet nga strukturat kriminale nė veriun e Kosovės, ėshtė i dėnueshėm nga tė gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės”, gjithashtu Qeveria e Kosovės i jep mbėshtetje tė plotė KFOR-it nė pėrmbushjen e misionit tė tij pėr sigurimin e lėvizjes sė lirė edhe nė atė pjesė tė territorit tė Kosovės.
***************************************
Zubin Potok – Persona tė panjohur kanė hedhur sot nė mėngjes rreth orės katėr dy bomba dore nė pikėkalimin kufitar Bėrnjak, afėr Zubin Potokut.
Mediet serbe njoftojnė se njėra bombė ka shpėrthyer e tjetra jo. Bombat janė prodhim serb M75. sipas kėtyre burimeve ėshtė plagosur njė ushtar francez, por pa rrezik jete.
Njoftohet po ashtu se bombėn pashpėrthyer e kanė shkatėrruar ushtarėt e KFOR-it.
Ushtarėt e kontingjentit francez tė KFOR-it e kanė mbajtur tė bllokuar drejtimin rrugor Mitrovic-Rribariq derisa nuk ėshtė bėrė shpėrthimi i kontrolluar i bombės.
Njoftohet po ashtu se pikėkalimi Bėrnjak ėshtė hapur pėr komunikacion. Zėdhėnėsi rajonal i policisė sė Kosovės, Sali Mehmeti ka konfirmuar hedhjen e bombave bė Bėrnjak dhe fillimin e hetimeve. Tė shtunėn KFOR-i mbylli rrugėt alternative rreth Bėrnjakut. (burimi:LajmeShqip)

Skandali me Llotarinė Kombėtare, zbardhen dokumentet
19 Qershor 2012
Tiranė – Konkurrimi vetėm me tė dhėna teknike, jo me ofertė mė tė lartė financiare. Zbardhen dokumentet e tenderit, qeveria pranon ēdo ofertė.
Qeveria ka vendosur qė licencėn pėr organizimin e Lotarisė Kombėtare ta japė pa pasur si kriter parėsor maksimizimin e tė ardhurave. Ajo vetė, nė kushtet e pėrcaktuara nė njė vendim tė miratuar nė fillim tė kėtij viti, nuk ka dhėnė asnjė lloj dyshemeje nga ku duhet tė fillojnė ofertat. Pra, ofertuesit nėse do tė duan, mund ta nisin ankandin nga vlera 1 lek. Kjo mėnyrė procedimi ka lėnė vend pėr aludime se gjithēka ėshtė bėrė qėllimisht dhe kompani tė interesuara pėr tė qenė pjesė e garės kanė shprehur rezerva.
Portali publikon letrėn qė CEO i kompanisė greke INTRALOT i ka dėrguar Kryeministrit Sali Berisha dhe ministrit tė Financave, Ridvan Bode, ku theksohet se mosvendosja e njė ēmimi nga ku duhet tė fillojė ankandi nuk nxit konkurrencėn. “Unė ju siguroj se nėse ministri juaj pėrfshin ēmimin nė kriteret e dhėnies sė licencės, ju do tė surprizoheni me kėnaqėsi, me faktin se sa shumė kjo tarifė e propozuar do tė kapėrcejė shumėn e fiksuar qė ju po kėrkoni tani”, theksonte Constantinos Antonopoulos.

8 ushtarė dhe 18 kryengritės kurdė u vranė nė Turqi
19 Qershor 2012
Nga Turqia raportohet se kryengritėsit kurdė sot i kanė sulmuar njėsitet ushtarake tė Turqisė, nė pjesėn juglindore tė kėtij vendi, duke shkaktuar pėrleshje, nga tė cilat 18 kryengritės dhe 8 ushtarė turq u vranė.
Autoritetet thanė se 16 ushtarė tė tjerė janė plagosur, gjatė luftimeve, qė ndodhėn nė provincėn Hakari, afėr kufirit turk me Irakun dhe Iranin, raporton rel.
Kryengritėsit e Partisė Punėtore tė Kurdistanit, qė ėshtė e ndaluar, kanė luftuar pėr afro 30 vjet pėr mė tepėr autonomi pėr kurdėt nė juglindje tė Turqisė.
Afro 45 mijė njerėz, civilė turq dhe kurdė dhe luftėtarė, janė vrarė prej vitit 1984, kur ky grup ka filluar tė luftoj./Indeksonline/


- Lajmet
E hėnė, 18 qershor, 2012

...trup e trup:
- HOXHAJ: TONY BLAIR SIMBOL I BESIMIT, OPTIMIZMIT DHE SHPRESĖS
- MASHT shqyrton kuotėn pėr studentė nga Lugina
- Konfiskohen barna gjatė tentimit pėr kontrabandim
- Kuper nė Beograd dhe Prishtinė
- Kryeministri Thaēi ngushėllon Mbretin e Arabisė Saudite, me rastin e vdekjes sė Princit tė kurorės, Nayef bin Abdul Aziz Al Saud, zėvendėskryeministėr dhe Ministėr i Brendshėm i Mbretėrisė sė Arabisė Saudite, i cili ndėrroi jetė nė Gjenevė....
- OSBE trajnon policėt pėr mbrojtjen e dėshmitarėve
- Shtyhet takimi pėr reformėn zgjedhore
- Pėrshėndetet aksioni pėr mbylljen e rrugėve ilegale nė veri
- Marrėveshje pėr bashkėpunim policor mes Kosovės dhe Suedisė
- Nė QKUK ka ende tė infektuar nga rriqrat
- Nikoliē: Ēėshtja e Kosovės mund tė zgjidhet me referendum
- Greqi, Samaras merr mandatin: Do krijoj qeveri tė shpėtimit kombėta


..informacione te hapura:
HOXHAJ: TONY BLAIR SIMBOL I BESIMIT, OPTIMIZMIT DHE SHPRESĖS
18 qershor, 2012
Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, sė bashku me ministren e Integrimit Evropian, Vlora Ēitaku, kanė pritur nė takim ish-kryeministrin e Britanisė sė Madhe, Tony Blair, i cili po qėndron nė njė vizitė nė Prishtinė.
Postuar: 04:12:38 / 18.06.2012
Ministri Hoxhaj gjatė takimit vlerėsoi lartė figurėn dhe lidershipin e ish-kryeministrit britanik Tony Blair pėr Kosovėn, rajonin dhe mė gjerė. Ai tha se Blair ėshtė simbol i besimit, optimizmit dhe shpresės pėr qytetarėt e Kosovės.
Ministri Hoxhaj falėnderoi ish-kryeministrin britanik pėr kontributin e jashtėzakonshėm qė ai dhe Britania e Madhe kanė dhėnė dhe po vazhdojnė tė japin pėr konsolidimin e shtetit tė Kosovės nė tė gjitha aspektet. Hoxhaj njoftoi ish-kryeministrin Blair pėr zhvillimet nė Kosovė, progresin e brendshėm dhe pėr forcimin e vazhdueshėm tė subjektivitetit ndėrkombėtar tė Republikės sė Kosovės.
“Ne pėrulemi me njė mirėnjohje tė thellė para jush pėr lirinė e Kosovės. Shprehim mirėnjohje tė madhe pėr qindra dhe mijėra qytetarė britanik, para shumė ushtarėve, tė cilėt parandaluan asgjėsimin tonė fizik dhe kontribuuan aq shumė pėr Kosovėn. Para shumė diplomatėve tė cilėt ishin zėri mė racional nė prezantimin e ēėshtjes sonė, para shumė gazetarėve apo akademikėve qė nuk heqin dorė nga kėrkimi i drejtėsisė”, tha Hoxhaj.
Nė anėn tjetėr, ish-kryeministri britanik Tony Blair, duke shprehur gėzimin pėr vizitėn nė Kosovėn, ka vlerėsuar progresin qė po arrin Republika e Kosovės nė tė gjitha fushat, duke shprehur pėrkrahjen e tij tė mėtutjeshme.
Blair u shpreh i lumtur pėr mundėsinė qė t’i involvojė universitetet kosovare nė rrjetin global nė universiteteve mė tė mira, ku ligjėrohet programi i tij “Globalizimi dhe besimet”.
Nė kėtė aspekt, ministri Hoxhaj shprehu pėrkrahjen e fuqishme tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme pėr kėtė iniciativė tė ēmuar tė ish-kryeministrit Blair, duke theksuar rėndėsinė dhe impaktin qė do tė ketė ajo nė fuqizimin e sistemit akademik universitar tė Kosovės.
Ndėrkaq, Blair falėnderoi ministrin Hoxhaj pėr pėrkrahjen e ofruar si dhe pėr mbėshtetjen qė MPJ e Kosovės ka dhėnė nė ēėshtjen e dialogut ndėrfetar, thuhet nė komunikatėn e MPJ-sė./ereniku-burimi:mediat kosove dhe rtk/

Nikoliē: Ēėshtja e Kosovės mund tė zgjidhet me referendum
18 qershor, 2012
Beograd - Presidenti i ri serb, Tomislav Nikoliē, ka deklaruar do tė kėrkojė nga partitė politike tė Serbisė qė tė pajtohen pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės.
Ai i ka bėrė kėto komente nė njė konferencė pėr media tė organizuar nė Beograd, pas betimit si president, pasi mė 20 maj mundi nė zgjedhjet presidenciale ish-presidentin, Boris Tadiē. Nikoliē ka thėnė se bisedimet ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės mund tė vazhdojnė menjėherė, dhe se tė gjitha informatat pėr kushtėzimet eventuale nga Brukseli, do t’i ndajė me qytetarėt serbė.
“Ajo qė do tė ndodhė nė Kosovė, nuk ėshtė nė duart e vetėm njė partie politike, por nė duart e tė gjithė qytetarėve tė Serbisė. Nė lidhje me kėtė, ēfarėdo qė tė vendosim ne, ata do tė vendosin nė referendum”, ka thėnė Nikoliē.
**************************************
Beograd – Presidenti i zgjedhur i Serbisė, Tomisllav Nikolliē, ka bėrė betimin para deputetėve tė Kuvendit tė Serbisė.
“Betohem se tė gjitha forcat e mija do t’ia pėrkushtoj ruajtjes sė sovranitetit dhe tėrėsisė territoriale tė Republikės sė Serbisė, pėrfshirė edhe Kosovėn, si pjesė pėrbėrėse tė saj”, ka thėnė Nikolliē.
Ai ėshtė zotuar se do tė respektojė tė drejtat dhe liritė civile, ashtu si edhe Kushtetutėn dhe ligjet e Serbisė.
Nikolliq ka mundur presidentin e deritashėm tė Serbisė, Boris Tadiē, nė balotazhin e 20 majit. (ereniku-burimi:LajmeShqip)


- Lajmet
E premte, 15 qershor, 2012

...trup e trup:
- Mospėrfshirja e Kosovės, Tirana bllokon deklaratėn e SEECP ne Beograd
- Kroacia e mbėshtetė integritetin territorial tė Kosovės
- Javėn tjetėr rishqyrtohet Kodi Penal
- Debat pėr konfiskim tė pasurisė
- Arabia Saudite premton pėrkrahje nė procesin e njohjeve
- Shqipėria e bllokon deklaratėn e SEECP-sė, shkak Kosova
- Jahjaga fton investitorėt amerikanė
- Krasniqi: Dino ka bėrė shumė pėr Kosovėn
- Aderoi nė AAK, ish-zyrtari i lartė i LDK-sė, Ali Lajēi
- Nikoliq: Serbia ka treguar qasje konstruktive me Kosovėn
- Thaēi viziton Mbretėrinė e Arabisė Saudite
- ENDE NUK KA DETAJE PĖR VDEKJEN E DINO ASANAJT

LAJMI I DITĖS
Mospėrfshirja e Kosovės, Tirana bllokon deklaratėn e SEECP
Ereniku, 15 qershor 2012
Beograd – Takimi i shefave tė shteteve tė qeverive tė vendeve pjesėmarrėse nė Procesin pėr bashkėpunim nė Evropėn Juglindore (PBEJL), i cili u mbajt nė Beograd, pėrfundoi sot pa sjelljen e deklaratės sė pėrbashkėt pėr shkak tė mos harmonizimit tė delegacionit shqiptar me tekstin e propozuar.
Fakti qė Deklarata e Samitit nuk pėrfshin ēėshtjen e Kosovės dhe qėndrimet e BE-sė lidhur me tė, ka bėrė qė Shqipėria tė refuzojė firmosjen e saj dhe Samiti tė ndėrpresė punimet pėr njė kohė tė pacaktuar.
“Shqipėria nuk mund tė pranojė kėtė draft-rezolutė pėr shkak se nuk pėrmendet rezoluta e Budvės, si dhe rėndėsia e marrėveshjes qė ėshtė arritur tashmė dhe ėshtė zbatuar. Ajo qė kėrkojmė ėshtė qė rezoluta nė kėtė segment tė jetė nė pajtim me qėndrimet e BE-sė”, ka thėnė pėrfaqėsuesi i Shqipėrisė.
Presidenti i Serbisė, Tomisllav Nikoliē deklaroi nė konferencė pėr shtyp se deklarata nuk mund tė pranohet pa konsensus dhe se Shqipėria ka kėrkuar diēka qė Serbia nuk mund ta pranojė. “Bėhet fjalė pėr atė qė tė hapet kapitull i ri nė organizatė, gjegjėsisht t’u jepet mundėsi pėrfaqėsuesve qeveritarė nga Prishtina tė marrin pjesė nė mėnyrė e cila nuk ėshtė e pranueshme pėr Serbinė, pasi qė deri mė tani nuk ėshtė dakorduar”, theksoi Nikoliē. (ereniku burimi:LajmeShqip)

...informacione te tjera:
ENDE NUK KA DETAJE PĖR VDEKJEN E DINO ASANAJT
Vazhdojnė hetimet pėr rrethanat e vdekjes sė shefit tė Bordit tė Agjencisė Kosovare tė Privatizimit, Dino Asanaj. Njė ditė pas, policia konfirmon se po heton tė gjitha pistat e mundshme, por nuk jepen detaje tjera. Asanaj ishte sulmuar dje nė zyrėn e tij, nė Fshatin Ndėrkombėtar nė periferi tė Prishtinės. ...
Postuar: 03:07:48 / 15.06.2012
Zyrtarėt e Policisė sė Kosovės thonė se ata po hetojnė tė gjitha pistat e mundshme nė rastin e Drejtorit tė Agjencisė Kosovare tė Privatizimit, Dino Asanajt.
Asnjė i dyshuar nuk ėshtė arrestuar ende. Zėdhėnėsi i Policisė, Brahim Sadriu thotė se nė kėtė fazė janė duke u bėrė ekzaminimet e provave.
”Zyrtaret policor tė cilėt janė tė kyēur ne hetimin e kėtij rasti janė duke hetuar tė gjitha pistat e mundshme tė hetimeve. Momentalisht jemi ne fazėn e ekzaminimit tė tė gjitha dėshmive dhe provave provave tė gjetura lidhur me kėtė rast”, tha ai.
Ndėrkohė drejtori i Institutit tė Mjekėsisė Ligjore, Arsim Gėrxhaliu, konfirmon autopsinė e bėrė me urdhėr se tė Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė.
Mirėpo as Gėrxhaliu nuk ka dhėnė detaje, ndėrkohė zyra pėr informim e EULEC-it pret vendimin e Prokurorisė pėr publikimin e detajeve.
Prokurori i rastit Blerim Isufaj ka thėnė pėr RTK-nė se ende nuk ka tė dyshuar pėr rastin.
Kryetari i Bordit tė Agjencisė Kosovare tė Privatizimit, Dino Asanaj, ka ndėrruar jetė dje, nė moshėn 55 vjeē, pas plagėve tė marra nė sulmin ndaj tij nė zyrėn private nė Fshatin ndėrkombėtar nė periferi tė Prishtinės. Presidentja, Qeveria, prania ndėrkombėtare dhe partitė politike e dėnuan ashpėr aktin kriminal tė vrasjes sė tij. (Mejreme Tahirukaj-RTK)

..ndersa portali lajmeshqip shkruan me gjeresisht:
Prishtinė, Mjeksia Ligjore: Dino Asanaj ėshtė vetėvrarė
Dino Asanaj ėshtė vetėvrarė. Ky ėshtė konstatimi i autopsisė, i kryer nė Institutin e Mjekėsisė Ligjore nė Prishtinė.
Burimet i kanė thėnė “Kohės Ditore” se nė trupin e tė ndjerit ka pasur njė therje fatale me thikė nė zemėr dhe nė mushkėri, ndėrsa nė pjesėn e fytit ka pasur disa prerje tė lehta. Njė ekspert, qė ka marrė pjesė nė autopsi, ka thėnė se rezultati ėshtė ky dhe i saktė dhe se pėrvojat tregojnė se ka raste kur njeriu ka therur veten deri nė dymbėdhjetė herė. Nė autopsi merret vesh se kanė marrė pjesė ekspertė vendorė dhe ndėrkombėtarė.
Pritet brenda pak orėsh konfirmimi zyrtar i kėsaj gjetjeje. Po ashtu ka dyshime se arsye qė ēoi nė vetėvrasje kryetarin e Agjencisė Kosovare tė Privatizimit, Dino Asanaj, janė shantazhet qė kishin tė bėnin me punėn e tij.
**********************************************
Prishtinė (15.06.2012 / 14:00) – Me njė minutė heshtje tė mbajtur nga Kuvendi i Kosovės, ka filluar mbledhja komemorative pėr kryetarin e Bordit tė Agjencisė Kosovare tė Privatizimit, Dino Asanajn. Njė fjalė rasti ka mbajtur, kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, i cili ka thėnė se Dino ishte njė punėtor i madh dhe mik i dashur qė do t’i mungoj tė gjithėve.
Kryekuvendari ka thėnė se Dino Asanaj nė jetėn e tij tė shkurtėr, bėri aq shumė pėr tė mirėn e vendit tė vetė, pėr tė cilėn u pėrkushtua pa kursim.
Ai ka shtuar se nė kushtet e Kosovės sė robėruar, Dino i ri, ndonėse kishe mbaruar studimet profesionale mė 1985 detyrohet t’ia kthej shpinėn atdheut pėr njė jetė mė tė sigurt nė SHBA deri nė vitin 1995.
Kreu i legjislativit ka theksuar se me punėn dhe djersėn e tij, Dino Asanaj ka arritur qė tė bėhet njė nga mėrgimtarėt mė tė suksesshėm tė Kosovės.
“Me punėn, aftėsitė profesionale dhe organizative me djersėn e vet, arriti shpejtė bėhet njė nga mėrgimtarėt e suksesshėm, pėrmes kompanisė sė tij tė projekteve banesore dhe komerciale. Edhe pse larg saj, Dino Asanaj nuk e kishte braktisur as harruar Kosovėn e tij tė dashur. Krahas punės sė palodhshme, ai u angazhua me veprimtari shoqėrore, politike, ushtarake e diplomatike nė shėrbim tė vendit tė vetė tė robėruar”, ka theksuar Krasniqi.
Pėr mė tepėr, ai ka shtuar se kulmin e angazhimit nė politikė, Asanaj e arriti si pėrfaqėsues i UĒK-sė nė SHBA. Gjithashtu, kanė qenė tė pareshtura angazhimet e tij nė qarqet politike e diplomatike nė SHBA dhe nė vendet tjera.
Po ashtu, ai ka pėrmendur edhe kontributin e tij si kėshilltar nė konferencėn ndėrkombėtare nė Rambuje, pėr tė cilėn ėshtė dekoruar me Medaljen e Nderit.
Krasniqi ka thėnė se Asanaj ishte njė punėtor i madh dhe mik i dashur qė do t’i mungojė tė gjithėve.
“Ai ishte i ndėrgjegjshėm pėr kompleksitetin e kėtij procesi dhe pėr rėndėsinė jetike tė privatizimit. Dino Asanaj ishte njė punėtor i madh dhe mik i dashur dhe duhet thėnė kėtu qė me virtytet e tij tė larta ai kishte shumė miq, tė cilėve d’ t’u mungojė gjatė. Ai do t’i mungojė edhe Kosovės pėr tė cilėn u angazhua shumė dhe aq gjatė”, ka theksuar Krasniqi.
Nė fund tė fjalimit, ai ka ngushėlluar familjarėt e tij, miqtė dhe kolegėt pėr humbjen e Dino Asanajt. Nderimet nga deputetėt janė bėrė nė hollin e Kuvendit tė Kosovės.
**********************************************
Prishtinė – EULEX-i ėshtė implikuar nė hetimet pėr zbardhjen e rrethanave tė vdekjes mizore tė Dino Asanajt, kryetarit tė Bordit tėAKP-sė. Burimet e Portalit LajmeShqip.com kanė thėnė se nė kėtė rast janė pėrfshirė edhe hetues amerikanė.
Autoritetet e rendit nė Prishtinė, ende nuk kanė dhėnė ndonjė detaj lidhur me motivet dhe vrasjen e Dino Asanajt, drejtor i Bordit tė Agjencisė Kosovare tė Privatizimit, i cili tė enjten vdiq nga plagėt e marra nga njė sulm me thikė.
Nė Kuvendin e Kosovės nė ora 12 mbahet njė mbledhje komemorative. Varrimi i tė ndjerit bėhet sot.
Ndėrkohė njė letėr nė dorėshkrim dhe njė stilolaps mbi tė ėshtė gjetur nė tavolinėn e punės sė Dino Asanajt qė flet pėr mundėsinė e vetėvrasjes – apo edhe tė inskenimit tė vetėvrasjes. Letra ka orientuar organet e rendit qė tėkryejnė hetime edhe pėr vrasje, edhe pėr vetėvrasje.
Letra me tre rreshta qė duket se ėshtė e nėnshkruar nga vetė Asanaj ėshtė gjetur nė zyrėn private tė tij nė Fshatin Ndėrkombėtar nė Hajvali.
Nė kėtė letėr, pėrmbajtjen e sė cilės e ka mėsuar “Koha Ditore”, pėrmenden akuzat e biznesmenit Remzi Ejupi, tė bėra javė mė parė nė gazetėn “Zėri”, si dhe akuzat e shpeztarit nga Lipjani, Abdurrahman Konjufca.
“Remzi Ejupi, gazeta ‘Zėri’ dhe AbdurrahmanKonjufca ma kanė shkatėrruar jetėn dhe familjen time dhe unė vendosa ta zbatojligjin duke vepruar kėshtu”, shkruan nė kėtė letėr, ka thėnė njė burim Brenda hetuesisė, shkruan sot “Koha Ditore”.
Remzi Ejupi ėshtė pronar edhe i gazetės “Zėri”.
Akuzat publike patėn nisur pas marrjes sė hotelit “Grand” nė menaxhim tė AKP-sė si pasojė e mospėrmbushjes sė detyrimevepėr investime qė kishin aksionarėt Zylqif Berisha, Remzi Ejupi e BehgjetPacolli.
Siē shkruan “Koha Ditore”, autopsia e trupit tė Dino Asanajt duket se do tė hedh poshtė mundėsinė e vetėvrasjes, meqėekzaminimi i parė tash ka treguar se i ndjeri ka mė shumė goditje me thikė se qė do tė ishte e mundur po tė ishte vetėvrasje.
“Sė paku shtatė plagė nga thika janė evidentuar nė trupin e Asanajt”, ka thėnė njė burim i sigurt pėr gazetėn. (LajmeShqip)


- Lajmet
E enjte, 14 qershor, 2012

...trup e trup:
- VRITET DINO ASANAJ
- Vizat, Presidentja Jahjaga pėrshėndet dorėzimin e udhėrrėfyesit
- KFOR-i me pikė tė re kontrolli ne aksin kufitar Novi Pazar-Leshak
- THAĒI SHKARKON zevendeskryeministrin e Drejtesise Ramadan GASHIN
- Hasi jep doreheqje, Shala sėrish nė krye tė policisė sė Pejės
- SHBA E RUSIA, KĖMBIM I AKUZAVE LIDHUR ME SIRINĖ

...hapur:
VRITET DINO ASANAJ
Prishtinė 14 qershor, 2012
Dino Asanaj Policia ka konfirmuar pėr Kosovapress vdekjen e tij dhe ka bėrė tė ditur se Asanaj ėshtė sulmuar nė zyrėn e tij, nė Fshatin Ndėrkombėtar tė Prishtinės.
Ka ndėrruar jetė shefi i Agjencisė Kosovare tė Privatizimit, Dino Asanaj, i cili nuk arriti t’i mbijetoi plagėve tė marra me thikė nė fyt dhe nė zemėr. Lajmin pėr vdekjen e konfirmuan zyrtarėt e QKUK, ku Asanaj ishte dėrguar pas sulmit....
Postuar: 02:49:53 / 14.06.2012
“Ne kemi bėrė gjithēka pėr ta shpėtuar, por nuk ia dolėm”, ka thėnė Drejtor i Klinikės sė Kirurgjisė, Mehmet Maxhuni.
Sipas tij, pacienti ka shkuar nė QKU nė njė gjendje tė rėndė shėndetėsore dhe pothuajse pa shenja jete.
Ndėrkohė zėdhėnėsi i Policisė, Brahim Sadriu, e ka konfirmuar sulmin, qė ka ndodhur sot nė fshatin ndėrkombėtarė nė Hajvali, por nuk ka dashur tė komentojė shumė pėr rastin, Ai ka thėnė se lidhur mė kėtė incident ka marrė informacion nga linja ndihmėse e Policisė.

Vizat, Presidentja Jahjaga pėrshėndet dorėzimin e udhėrrėfyesit
Prishtinė 14 qershor, 2012
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, pėrshėndet vendimin e Bashkimit Evropian, pėr dorėzimin e udhėrrėfyesit pėr liberalizim tė vizave, dokument ky qė mundėson plotėsimin e kushteve pėr udhėtim tė lirshėm nė BE tė qytetarėve tė saj.
Presidentja e Republikės sė Kosovės, sipas zyrės sė saj, e vlerėson kėtė si hap tė rėndėsishėm tė Komisionit Evropian dhe tė vendeve anėtare, qė e kanė mbėshtetur kėtė proces. Presidentja Jahjaga shpreh gatishmėrinė dhe pėrkushtimin e institucioneve tė Kosovės qė tė vazhdojnė nė pėrmbushjen e kritereve dhe obligimeve tė pėrcaktuara nė kėtė udhėrrėfyes, duke konsoliduar arritjet nė tė gjitha fushat nė kuadėr tė axhendės evropiane tė Republikės sė Kosovės.
Presidentja Jahjaga, qė udhėheq Kėshillin Kombėtar pėr Integrim Evropian, vlerėson se vendimi i BE-sė pėrēon njė mesazh tė qartė pėr tė gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės se edhe ata, si tė gjithė qytetarėt e tjerė tė rajonit tė Ballkanit, gėzojnė perspektivėn evropiane. Procesi i liberalizimit tė vizave do tė ndihmojė institucionet e Kosovės tė thellojnė reformat nė forcimin e institucioneve demokratike, nė sundimin e ligjit, si dhe nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit, pėrfundohet nė komunikatėn e Presidencės kosovare.
******************************************
Bruksel – Delegacioni i Kosovės e mori sot nė Bruksel Udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave. Dokumenti iu dorėzua ministres pėr integrime Vlora Ēitaku nga komisionerja e BE-sė, Cecilia Malmstrom.
Zyrtarėt nga qeveria e Kosovės janė shprehur optimist se do tė plotėsojė pa asnjė problem tė gjitha kriteret e kėrkuara.
Delegacioni i Kosovės i prirė nga ministrja pėr integrime Vlora Ēitaku ka marrė nė Bruksel udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave. Komisionerja e BE- sė Cecilia Malmstrom e cila ia dorėzoi ministres Ēitaku dokumentin e shumėpritur, foli edhe pėr pėrmbajtjen e tij.
Udhėrrėfyesi pėr Kosovėn pėrmban 101 kritere, dyfish mė shumė nga ato tė vendeve tė rajonit. Zyrtarėt e BE-sė kanė sqaruar se kjo ėshtė bėrė nė mėnyrė qė tė mos pėrsėriten gabimet qė janė bėrė me shtetet e rajonit. Pėrfaqėsuesit e delegacionit kosovarė janė shprehur optimist se Qeveria e Kosovės ėshtė e pėrgatitur dhe se do ti plotėsojnė tė gjitha kriteret e kėrkuara.
Ministrja pėr integrim Vlora Ēitaku ka thėnė se marrja e udhėrrėfyesit ėshtė fryt i punės sė pėrgjithshme tė institucioneve tė Kosovės, por nuk ka pėrmendur ndonjė afat se pėr sa kohė do tė mund tė arrihet deri tė liberalizimi i vizave.
Ndryshe vendeve tė rajonit u ėshtė dashur tė presin nga dy deri nė tre vite pas marrjes sė udhėrrėfyesit, qė Bashkimi Evropian tė bėnte liberalizimin e vizave. Megjithatė, drejtuesit e institucioneve tė Kosovės, kanė optimistė dhe shpresojnė se nė rastin e Kosovės, liberalizimi i procesit tė vizave do tė ndodh mė shpejt. /ereniku:burimi: lajmeshqip,rtk,mediat ne Kosove/

Novi Pazar-Leshak, KFOR-i me pikė tė re kontrolli
Prishtinė 14 qershor, 2012
De Block: Kėrkesat pėr azil, falsifikim me “gjakmarrjen”
Ushtarė tė KFOR-it kanė vendosur sot nė mėngjes njė pikė kontrolli nė rrugėn alternative Novi Pazar – Leshak mu pranė vijės kufitare me Serbinė qendrore, ku po bėjnė kontroll rutinor tė automjeteve.
Nė kėtė rrugė alternative, nė vendin Tresav, ndodhen pjesėtarėt polak tė KFOR-it me pesė xhipa, tė cilėt, siē shkruajnė mediet serbe, qė nga ora 9:00 e mėngjesit tė sotėm janė duke kontrolluar automjetet tė cilat po pėrdorin kėtė rrugė pėr t’u futur nė veri tė Kosovės.
Nė kėtė rrugė, e cila e lidh veriun e Kosovės me Novi Pazarin, ushtarėt e KFOR-it edhe mė herėt kanė pasur pika tė ngjashme kontrolli, por shumė mė nė brendi tė territorit tė Kosovės, pėr dallim nga ky i sotmi qė ėshtė farė pranė zonės kufitare.

THAĒI E SHKARKON GASHIN
Prishtinė 14 qershor, 2012
Nė kuadėr tė kompetencave kushtetuese dhe ligjore, Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi ka marrė vendim tė shkarkojė Ramadan Gashi nga detyra e zėvendėsministrit tė Ministrisė sė Drejtėsisė.
Gashi shkarkohet nga detyra e tij pėr shkak tė aktakuzės sė ngritur kundėr tij nga prokuroria e shtetit.

Hasi jep doreheqje, Shala sėrish nė krye tė policisė sė Pejės
Pejė 14 qershor, 2012
E hėna e ka gjetur Policinė Rajonale tė Pejės me drejtor tė ri, ku nė karrigen e tė parit tė policisė sė Pejės ėshtė rikthyer sėrish komandanti Shaban Shala, i cili ishte shkarkuar disa vite mė parė nga kjo detyrė dhe qė atėherė ka udhėhequr sektorin e Njėsisė Speciale tė Policisė Rajonale tė Pejės, pėrfshirė edhe njėsinė elite “Rosu”.
Ndėrkohė qė komandanti i deritanishėm koloneli Ahmet Hasi ka dhėnė dorėheqje nga pozita e drejtorit tė Policisė Rajonale tė Pejės pas vjedhjes sė njė sasie tė konsiderueshme tė arit nė dhomėn e dėshmive tė Stacionit Policor tė Pejės.
Hasi ka sqaruar tė hėnėn se arsyet e dorėheqjes sė tij nga ky post vijnė si akt moral pas vjedhjes sė mbi 25 kilogramė ari nė dhomėn e dėshmive tė policisė sė Pejės, tė cilėn vepėr Hasi e quajti pabesi tė madhe.

SHBA E RUSIA, KĖMBIM I AKUZAVE LIDHUR ME SIRINĖ
Uashington 14 qershor, 2012
Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kanė kėmbyer akuza lidhur me dhunėn nė Siri. Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton, pėrsėri e ka fajėsuar Rusinė pėr pėrkeqėsimin e situatės nė Siri, duke dėrguar helikopterė ushtarakė pėr regjimin e Bashar al-Asadit.
Klinton ka shprehur pakėnaqėsi qė Moska i ka injoruar kėrkesat e vazhdueshme pėr t’i suspenduar lidhjet e saj me Sirinė.
Ministri i jashtėm i Rusisė, Sergei Lavrov, i ka hedhur poshtė akuzat pėr helikopterė, duke shpjeguar se ēfarėdo dėrgimi i armatimit nė Siri ėshtė i ndėrlidhur me kontratat e mėparshme dhe se armatimet e tilla janė vetėm pėr sistemet e mbrojtjes ajrore.
Shumė media kanė raportuar se Lavrovi e ka akuzuar Uashingtonin pėr armatim tė kryengritėsve nė Siri, por ai vetėm tha se Shtetet e Bashkuara po e furnizojnė rajonin “me mjete speciale”. Klinton i ka hedhur poshtė akuzat se Shtetet e Bashkuara i furnizojnė me armatim kryengritėsit nė Siri.(ereniku-burimi:REL)


- Lajmet
E mėrkurė, 13 qershor, 2012

...trup e trup:
-Aty ku vota shqiptare ėshtė pėr jetė a vdekje
Goditja e Diasporės nė “frontin” e Medvexhės (Kosovė Lindore)
- Flladi i 100 vjetorit te Pavaresise rifreskon ne aktivitete dhe Banorėt e fshatrave Ponoshec dhe Shishman tė Gjakovės.
- SHBA apel Serbisė: Pėrmirėsoni marrėdheniet me Kosovėn
- Kosova ka nevojė pėr prani ndėrkombėtare dhe prani ushtarake tė NATO-s
- Kuēi udhėtoi nė Bruksel pėr tė diskutuar mandatin e EULEX-it
- REXHEPI: 101 KRITERET E UDHĖRRĖFYESIT I PLOTĖSOJMĖ DERI NĖ FUND TĖ VITIT
- Gjykata Supreme urdhėron rigjykim pėr njė rast tė vrasjes
- PROF. GAZMEND QORRAJ MERR TITULLIN JEAN MONNET CHAIR, profesori i parė dhe i vetėm nė Kosovė qė mban tani kete titull.
- STEFANOVIQ: KUPER MBĖSHTET PRISHTINĖN
- BRUKSELI DO T’I JAPĖ MESAZHE TĖ QARTA NIKOLIQIT
- Hoxhaj: Pa zbatimin e pakteve tė arritura nuk besoj se do tė arrihet tek raundi i ri i bisedimeve nė Bruksel
- Shkup, gazetarėt marrėveshje me qeverinė pėr “Dekriminalizimin e shpifjes”

...hapur:
Aty ku vota shqiptare ėshtė pėr jetė a vdekje
Goditja e Diasporės nė “frontin” e Medvexhės (Kosovė Lindore)
Ereniku, New York, 13 qershor, 2012
Lufta shqiptaro – serbe vazhdon nė heshtje. Diaspora veēanėrisht nė Zvicėr e Gjermani duhet urgjentisht tė aktivizohet. Mė 24 qershor zhvillohen zgjedhjet nė komunėn e Medvexhės. Kjo pjesė shqiptare e lėnė nė harresė edhe nga institucionet e Kosovės dhe ato tė Shqipėrisė. Njė zgjatje dorė e diasporės do ishte njė ndihmė nė luftėn pėr jetė a vdekje tė qenėsisė shqiptare atje. Shoqata, organizata dhe biznesmenė nga diaspora duhet urgjentisht tė ofrojnė kontributin e tyre. Ėshtė vendimtare qė tė financojnė autobusėt me votuesit e Medvexhės qė janė nė Kosovė. Tė organizohet udhėtimi i votuesve medvexhas qė janė nė Kosovė, qė kėta tė mos paguajnė shpenzime tė udhėtimit. Sepse shumica nga ta janė tė papunė. Nė Prishtinė, Fushė Kosovė, e Gjilan janė disa mijėra medvexhas, qė nga 1999 jetojnė aty. Nėse do realizohej udhėtimi i tyre pa pagesė pėr nė Medvexhė tė shumtė nga ta do t’u drejtoheshin kutive tė votimit atje. Me votėn e tyre do tė rritej pėrqindja e shqiptarėve nė asamblenė komunale nga 8 nė 15 asamblistė atje... /burimi: Bota Sot-New York/

SHBA apel Serbisė: Pėrmirėsoni marrėdheniet me Kosovėn
13.06.2012
Washington – Shtetet e Bashkuara u janė bashkuar thirrjeve ndėrkombėtare drejtuar Serbisė pėr t’i pėrmirėsuar raportet me Kosovėn.
Kjo ėshtė bėrė pasi Bashkimi Evropian ka tėrhequr vėrejtjen se kjo ēėshtje mund tė jetė pengesė e madhe nė rrugėn e Serbisė drejt BE-sė. Zėdhėnėsja e Departamentit Amerikan tė Shtetit, Victoria Nuland, ka refuzuar tė komentojė ēėshtjen e bojkotimit tė ceremonisė sė inaugurimit tė presidentit Tomislav Nikoliq nga pothuajse tė gjithė presidentėt e shteteve nė rajon, por ka thėnė se sekretarja Clinton ka folur nė telefon me Nikoliqin pas zgjedhjes sė tij.
“Mesazhi ynė pėr Qeverinė e Serbisė ishte qė dėshirojmė tė punojmė me presidentin e ri dhe dėshirojmė qė Serbia tė vazhdojė rrugėn e integrimit, tė jetė nė paqe me Kosovėn dhe tė punojė pėr ēėshtjet e mbetura, qė ata i kanė sė bashku”, ka thėnė Clinton.

Kosova ka nevojė pėr prani ndėrkombėtare dhe prani ushtarake tė NATO-s
13.06.2012
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, u takua nė Uashington me kryesuesen e nėnkomitetit tė Senatit tė SHBA-sė pėr Evropė, senatoren Jeanne Shaheen, me tė cilėn bisedoi pėr zhvillimet nė Kosovė, proceset nėpėr tė cilat po kalon vendi dhe sfidat e tij, si dhe pėr rolin qė forcat e NATO-s luajnė pėr sigurinė nė Kosovė dhe gjithė rajonin.

Kuēi udhėtoi nė Bruksel pėr tė diskutuar mandatin e EULEX-it
13.06.2012
Zėvendėskryeministri dhe ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, ka udhėtuar sot nė Bruksel, me ftesė tė shefit tė Operacioneve Civile tė Komisionit Evropian, Hansjorg Haber, pėr tė marrė pjesė nė njė takim ku do tė diskutohet mandati i EULEX-it pas pėrfundimit tė pavarėsisė sė mbikėqyrur tė Kosovės, si dhe pėrfundimi i mandatit tė kėtij misioni.

REXHEPI: 101 KRITERET E UDHĖRRĖFYESIT I PLOTĖSOJMĖ DERI NĖ FUND TĖ VITIT
13.06.2012
Njė ditė para se Kosova ta marr udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave, Ministri i Brendshėm Bajram Rexhepi, thotė pėr Radio Kosovėn se janė 101 kritere qė Kosova duhet tė pėrmbushė. Vendet e rajonit kanė pasur obligim qė tė pėrmbushin vetėm 47 kritere. Mirėpo, Rexhepi thotė se nuk ka hapėsirė pėr dekurajim, sepse tė gjitha kėto kritere ndihmojnė procesin e integrimit evropian.

Nė prag tė Ditės sė Ēlirimit tė Gjakovės nis realizimi i dy projekte
13.06.2012
Banorėt e fshatrave Ponoshec dhe Shishman nė Gjakovė, tė mėrkurėn kanė marrė pjesė nė pėrurimin e dy projekteve, lapidarit tė dėshmorėve dhe fillimit tė punimeve nė ndėrtimin e infrastrukturės, nė prag tė festave kombėtare, Ditės sė Ēlirimit tė Gjakovės dhe 100-vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Gjykata Supreme urdhėron rigjykim pėr njė rast tė vrasjes
13.06.2012
Njė trup gjykues i pėrzier, i kryesuar nga njė gjykatės i EULEX-it, nė Gjykatėn Supreme tė Kosovės urdhėroi rigjykimin e Skender Vocės, i shpallur fajtor pėr veprėn penale tė vrasjes dhe i dėnuar me 17 vite burgim, njoftoi sot EULEX-i me njė komunikatė pėr media.

PROF. GAZMEND QORRAJ MERR TITULLIN JEAN MONNET CHAIR
13.06.2012
Profesor Gazmend Qorraj nga Universiteti i Prishtinės ėshtė profesori i parė dhe i vetėm nė Kosovė qė mban titullin Jean Monnet Chair. Ky post ėshtė mirėnjohja dhe arritja me e lartė akademike nė fushėn e Bashkimit Evropian, respektivisht tė integrimeve Evropiane.

STEFANOVIQ: KUPER MBĖSHTET PRISHTINĖN
13.06.2012
Shefi i delegacionit tė Serbisė nė bisedimet me Kosovėn, Borisllav Stefanoviq, ka thėnė se ndėrmjetėsi i Bashkimit Evropian, Robert Kuper, mbėshtet ambicien e Prishtinės qė gjatė pėrfaqėsimit rajonal tė mos pėrdorė fusnotėn, pėr tė cilėn ėshtė rėnė dakord nė Bruksel.

BRUKSELI DO T’I JAPĖ MESAZHE TĖ QARTA NIKOLIQIT
13.06.2012
Zėdhėnėsja e shefes pėr politikė tė jashtme tė Bashkimit Evropian, Maja Kocijanēiq, ka thėnė se BE-ja do tė t’i japė mesazhe tė qarta presidentit tė ri tė Serbisė, Tomisllav Nikolliq, gjatė vizitės sė nesėrme tė tij nė Bruksel. “Presim qė Serbia tė vazhdojė reformat e nevojshme dhe tė bėjė hapat e duhur pėr vazhdimin e negociatave me BE-nė. Nga zyra e pėrfaqėsueses sė lartė, Kethrin Eshton, do tė kėrkohet qė tė vazhdojė dialogu me Prishtinėn”, ka thėnė Kocijanēiq.

Hoxhaj, skeptik pėr fillimin e bisedimeve
Pa zbatimin e pakteve tė arritura nuk besoj se do tė arrihet tek raundi i ri i bisedimeve nė Bruksel
13/06/2012
Ministri i Jashtėm i Kosovės, Enver Hoxhaj ka deklaruar se ka fare pak gjasa qė tė fillojė raundi i ri i bisedimeve mes Prishtinės dhe Beogradit.
Kjo, pasi sipas tij, Serbia nuk ka implementuar marrėveshjet e arritura mė parė me Kosovėn, nė proēesin e ndėrmjetėsuar nga Bashkimi Evropian.
“Ėshtė pothuajse e pamundur qė tė vazhdojnė bisedimet mes Kosovės dhe Serbisė, pa u zbatuar marrėveshjet kyēe tė arritura mė herėt”, ka thėnė Hoxhaj pėr tė pėrjavshmen “European Voice”. Shefi i diplomacisė kosovare ka vlerėsuar se marrėveshjet e mėhershme Serbia i nėnshkroi pėr tė fituar pikė tek Bashkimi Evropian, qė nė kėmbim i ofroi statusin e kandidatit.
“Por, pa zbatimin e atyre marrėveshjeve nuk besoj se do tė arrihet tek raundi i ri i bisedimeve nė Bruksel”, ka nėnvizuar mė tej zoti Hoxhaj.
Ai i ka bėrė thirrje Bashkimit Evropian qė tė ushtrojė presion ndaj Serbisė qė kjo e fundit tė largojė strukturat paralele nga veriu i Kosovės.
Ndėrsa pėrsa i pėrket presidentit tė ri tė Serbisė, Tomisllav Nikoliē, Hoxhaj ka theksuar se Prishtina do ta gjykojė atė nė bazė tė veprave dhe jo tė fjalėve.
Edhe zyrtarė tė tjerė tė lartė kosovarė kanė thėnė mė herėt gjatė vitit se rifillimi i bisedimeve me Serbinė ėshtė i pamundur pėr sa kohė Beogradi ndryshe paraqitet nė Bruksel dhe ndryshe nė Ballkan.

Shkup, gazetarėt marrėveshje me qeverinė pėr “Dekriminalizimin e shpifjes”
13.06.2012
Shkup – Qeveria e Maqedonisė dhe Shoqata e Gazetarėve arritėn sot marrėveshje pėr dekriminalizimin e shpifjes.
Gjithashtu nė kuadėr tė kėtij takimi ėshtė arritur edhe marrėveshja pėr nivelin e dėnimeve, me ē`rast rreth 2 mijė euro do tė jetė gjoba pėr gazetarėt, 10 mijė euro pėr kryeredaktorėt dhe 15 mijė euro pėr pronarėt e mediave.
Kryetari i Shoqatės sė Gazetarėve nė Maqedoni, Naser Selmani ka theksuar se marrėveshja konsiderohet si njė kompromis optimal. Sipas tij, ligj i ri do tė vihet nė debat, mirėpo nga ana tjetėr, ky ligj nuk duhet tė keqinterpretohet me atė se gazetarėt nuk do tė duhet tė mbajnė pėrgjegjėsi pėr punėn qė do ta bėjnė nė tė ardhmen, por pėrkundrazi pėrgjegjėsia e tyre do tė jetė akoma mė e madhe.
Deri mė tani pėr tani dėnimi pėr shpifje parashikonte burg prej 3 vjetėsh ndėrsa pėr ofendim 1 vit. Me hyrjen nė fuqi tė ligjit tė ri do tė ndėrpriten procedura pėr 167 gazetarėt e paditur, procesi i tė cilėve akoma vazhdon.
Zėvendėskryeministrja pėr evrointegrime, Teuta Arifi si udhėheqėse e negociatave nga ana e Qeverisė theksoi se nė rast se bisedohet mund tė arrihet marrėveshje pėr tė gjitha ēėshtjet, ndėrsa ajo shpreson se kjo marrėveshje do tė jetė pozitive edhe nga ana e BE-sė. /ereniku-burimi:mediat shqiptare-Kosove, Shqiperi, Maqedoni/


- Lajmet
E marte, 12 qershor, 2012

...trup e trup:
- CLINTON: PUNOJ VAZHDIMISHT PĖR NJOHJEN E KOSOVĖS
- Presidenti Topi uron 13- vjetorin e ēlirimit tė Kosovės
- Marrėveshje pėr njohjen e patentė shoferit Kosovė-Shqipėri
- Sulmohet me armė zjarri njė patrullė policore nė veri
- Zyra administrative nė Mitrovicė hapet brenda muajit
- Protestė e OVL e UĒK-sė pėr situatėn nė veri
- Stefanoviq porosit serbėt: ”S''ka kthim nė vitet e 90-ta”
- Thaēi udhėton pėr njė vizitė zyrtare nė Hungari
- Nėnshkruhet protokolli shtesė kundėr trafikimit me qenie njerėzore
- “Vetėvendosje” shėnon 7- vjetorin e themelimit

...hapur:
Prizreni shėnon Ditėn e Ēlirimit nė kontekstin e shekullit tė Pavarėsisė
Prizren 12.06.2012
Nė njė petk solemn, nisur para dy ditėsh, Prizreni tė martėn po shėnon 12 Qershorin-Ditėn e Ēlirimit, ndėrsa aktivitetet nė shėnimin e kėsaj date janė fokusuar nė vizitat tek Varrezat e Dėshmorėve tė Kombit nė Landovicė, pastaj organizimin e koncerteve muzikore, si dhe tė Festivalit tė Artit Figurativ, manifestime kėto qė sivjet mbahen nė kontekstin e shėnimit tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Sulmohet me armė zjarri njė patrullė policore nė veri
Mitrovicė12.06.2012
Njė patrullė e Policisė sė Kosovės ėshtė sulmuar tė martėn nė orėt e para tė mėngjesit nė veri tė Mitrovicės, fatmirėsisht nuk ka tė lėnduar pėrveē dėmeve materiale.

CLINTON: PUNOJ VAZHDIMISHT PĖR NJOHJEN E KOSOVĖS
Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton ka ritheksuar angazhimin e saj pėr afirmimin tė mėtejmė dhe njohjen ndėrkombėtare tė Kosovės pėr tė cilėn tha se po punon shumė dhe vazhdimisht....
12.06.2012
Ajo i ka bėrė kėto komente nė Kolexhin Wellesley nė Boston, nė ēeljen e konferencės dyjavore “Gratė nė Institutin e Shėrbimit Publik”, nė pėrgjigje tė njė pyetje tė njė pjesėmarrėse nga Kosova.
Clinton ka shfaqur bindjen dhe shpresėn se do tė rritet edhe mė tej shifra prej, siē tha ‘89 vendeve qė deri tash e kanė njohur Kosovėn.
“Ėshtė njė fushė e njė shqetėsimi tė pambaruar pėr ne ēėshtja midis Kosovės dhe Serbisė”, tha Clinton pėr tė pėrkujtuar pjesėmarrėsit se shpėrbėrja e Jugosllavisė ēoi nė njė spastrim tė tmerrshėm etnik nė Kosovė, ku shqiptarėt u futėn nė trena dhe u dėbuan nga vendi.
“Ishte njė gjė e tmerrshme. Shtetet e Bashkuara bashke me vende tė tjera ndėrmorėn veprim pėr ta ndalur kėtė,” theksoi Clinton, nė kėtė pėrvjetor tė hyrjes triumfale tė NATO-sė nė Kosovė sot e 13 vjet mė parė, pas bombardimit 78 ditėsh mbi forcat serbe.
Clinton deklaroi se duhet tė njihen kufijtė (reciprok), ndėrsa serbėt qė jetojnė brenda Kosovės duhet tė mėsojnė tė jetojnė bashkė me shqiptarėt. “Kjo ėshtė njė nga ēėshtjet mė tė vėshtira me tė cilėn ndeshemi, si t'i bindim njerėzit e besimeve tė ndryshme, racave, etnive, apo edhe fiseve qė tė bashkėjetojnė nė paqe me njėr-tjetrin”, ddeklaroi Clinton nė kolegjin ku edhe vetė kishte diplomuar 43 vjet mė parė.(Sylejman Gashi/rtk)

PRESIDENTI TOPI URON 13- VJETORIN E ĒLIRIMIT TĖ KOSOVĖS
Presidenti I Shqipėrisė Bamir Topi ka pėrshėndetur 13-vjetorin e pėrfundimit tė luftės nė Kosovė. Nė mesazhin e tij, i Topi ka pėrkujtuar luftėtarėt qė sakrifikuan jetėn pėr liri dhe pavarėsi, duke iu kundėrvėnė trupave paraushtarake serbe.
12.06.2012
“13 vjet mė parė forcat e NATO-s realizuan ēlirimin e Kosovės. Nė kėtė pėrvjetor kujtojmė e nderojmė tė gjithė ata bij e bija atdhetarė”, thuhet nė mesazhin e presidentit Topi.
Kryetari i Shtetit thekson se 12 qershori i vitit 1999 shėnoi fundin e regjimit tė Millosevicit dhe nisjen e njė epoke tė re pėr Kosovėn dhe gjithė rajonin.
Topi ka shprehur mirėnjohjen e thellė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe vendeve tė Bashkimit Evropian, tė cilėt u angazhuan nė operacionet paqėsore nė Kosovė, duke thėnė se populli shqiptar do t’u jetė pėrjetė mirėnjohės pėr kontributin e tyre pėr paqen dhe lirinė e Kosovės.
Kryetari i Shtetit nėnvizon mė tej se “nė kėtė pėrvjetor tė 13-tė, tė gjithė shqiptarėt kujtojnė dhe nderojnė tė gjithė ata bij dhe bija atdhetare qė dhanė jetėn e tyre pėr lirinė e Kosovės, brezat e luftėtarėve qė iu bashkuan qėndresės dhe luftės pėr ēlirim, dhe brezat e qytetarėve fisnikė qė jetuan e punuan parreshtuar pėr njė Kosovė tė lirė, tė pavarur dhe evropiane.
“Sot Kosova shėnon njė shembull krenarie suksesi dhe shqiptarėt kudo nė rajon janė e mbeten njė faktor solid pėr paqen, stabilitetin dhe demokracinė. Gjatė kėtyre viteve, me pėrpjekje tė mėdha dhe pėrkushtim qytetar, banorėt e Kosovės ia dolėn tė krijojnė shtetin demokratik mė tė ri nė Evropė, ku jetojnė nė liri dhe harmoni komunitete tė ndryshme etnike e fetare, ku respektohen e garantohen tė drejtat e njeriut dhe ku vepron rendi kushtetues evropian”, thuhet nė mesazhin e presidentit Topi.

STEFANOVIQ POROSIT SERBĖT: ”S''KA KTHIM NĖ VITET E 90-TA”
Shefi i delegacionit serb nė bisedimet me Kosovėn, Borko Stefanoviq, i ka thėnė Radios Evropa e Lirė, se i vjen keq qė nė Kosovė ka disa serbė qė mendojnė se ėshtė e mundur qė gjithēka tė kthehet nė vitin 1996 – 1997...
Postuar: 02:13:26 / 12.06.2012
“Dua t’ua shpjegoj serbėve se Prishtina ka kompetenca dhe tė drejtė tė konfiskojė targat e Serbisė, t’i vendos doganat nė kufi dhe gjykatat nė veri tė Kosovės”, ka thėnė Stefanoviq. Sipas tij Qeveria e Kosovės i ka marrė tė gjitha kompetencat nga UNMIKU, kur edhe ka shpallur pavarėsinė dhe kėtė ua ka mundėsuar qeveria e Vojisllav Koshtunicės, me politikėn e saj refuzuese ndaj ēfarėdo bisedimesh.

MARRĖVESHJE PĖR NJOHJEN E PATENTĖ SHOFERIT KOSOVĖ-SHQIPĖRI
Ministri i Infrastrukturės, Fehmi Mujota , me ftesė tė homologut tė tij z. Sokol Olldashi po qėndron pėr njė vizitė zyrtare nė Shqipėri. Me kėtė rast dy ministrat diskutuan gjerėsisht pėr bashkėpunimin, e veēmas ne sektorėt e transportit dhe insfrastrukturės ....
12.06.2012
Nė emėr tė qeverive tė dy vendeve Mujota dhe Olldashi kanė nėnshkruar marrėveshjen pėr njohjen e ndėrsjellė tė lejeve tė drejtimit pėr automjete - patentė-shoferėve tė shtetasve tė dyja vendeve.
Kjo marrėveshje bėhet nė njė moment shumė tė rėndėsishėm pasi pėrkon me fillimin e sezonit turistik nė Shqipėri.

Vritet njė kinez nė Pejė
Pejė 12.06.2012
Njė shtetas kinez ėshtė vrarė me thikė tė hėnėn mbrėma nga dy kriminel grabitės nė dyqanin e tij nė Pejė, afėr unazės rrugore tė qytetit qė shpie nė drejtim tė Deēanit, qė nė Pejė njihet si vendi “Te Dulia”.

Shqiptarėt nė zgjedhjet e ardhsme duhet tė jenė tė bashkuar
Ulqin 12.06.2012
Zgjedhjet e ardhshme parlamentare nė Malin e Zi do tė mbahen nė vjeshtėn e ardhshme, sipas tė gjitha gjasave, meqė edhe vetė lideri i Partisė Demokratike tė Socialistėve (PDS) nė pushtet, Milo Djukanovic e thotė kėtė.
/ereniku-burimi:rtk, kosovalive,mediat shqiptare ne Kosove dhe Shqiperi/


- Lajmet
E hėnė, 11 qershor, 2012

lajmi me i ri:
Bujar Nishani zgjidhet president i ri i Republikės sė Shqipėrisė
Bujar Nishani sapo ėshtė zgjedhur me 73 vota president i ri i Republikės sė Shqipėrisė. Seanca e pazakontė e raundit tė katėrt, e cila u shty pėr shkak tė tėrheqjes sė kandidatit tjetėr tė mazhorancės Artan Hoxha, filloi rreth orės 17 30 dhe nė tė u vu re mungesa e kreut tė prezencės sė SHBA, Alexandėr Arvizu, ndėrkohė nė llozhat e Kuvendit ishin ambasadori i Bashkimit Europian Ettore Sequi, dhe njė numėr tjetėr personalitetesh tė huaja dhe tė vendit.
Kryeparlamentarja Topalli njoftoi nė fillim tė seancės se Komisioni i Ligjeve ka shqyrtuar kandidaturėn e zotit Bujar Nishani tė paraqitur nga 26 deputetė . Mė pas u vazhdua me votimin nė tė cilin nuk morėn pjesė deputetėt socialistė megjithėse ishin tė pranishėm nė sallė.
Pas votimit sekretariati pėr votimin, i cili pėrbėhej nga Viktor Gumi, Arenca Trashani dhe Armando Subashi numėroi votat e hedhura nė kutinė e votit nga ku rezultoi se Bujar Nishani kishte marrė 73 vota, nga 71 votat qė i duheshin pėr tu zgjedhur president i Republikės sė Shqipėrisė./albobserver.com/

tch:

BUJAR NISHANI, PRESIDENT I RI I REPUBLIKES
11/06/2012
Kryetari i Partisė Socialiste rikonfirmoi se Fatos Nano nuk mund tė jetė kandidat i Partisė Socialiste pėr president, sepse ai ka ikur vetė nga kjo forcė qė ėshtė respektuar.
"Nė rast se kandidatura e Fatos Nanos do tė ishte konsensuale nga tė gjitha palėt, ne nuk mund tė thyejmė konsensusin, por ai nuk mund tė jetė kandidat i yni, sepse PS
Deklaroj se nuk mund tė jem mė pjesė e vazhdimit tė kėtij procesi, i cili me sa duket paralajmėron furtunė
Artan Hoxha
Kandidati i terhequr per President ka njė parim tė vendosur nė bazėn e gjithė kėtij procesi dhe nuk merr pjesė nė thyerjen e kėtij parimi dhe nė shkatėrrimin e tė gjithė asaj qė ne duam, mundėsia pėr t'i dhėnė Shqipėrisė statusin e kandidatit, pėrmes konsensusit", tha Rama, drejtpėrdrejt nga zyra e tij nė selinė e PS-sė pėr emisionin "Top Story".
Rama kundėr Nishanit: Tė gjejmė kandidatin konsensual
Kryetari i Partisė Socialiste Edi Rama deklaroi se forca opolitike qė ai drejton ėshtė me tė njėjtin qėndrim tė qartė dhe koherent, nė funksion tė interesit kombėtar.
"Ky ėshtė njė proces qė po degradon hap pas hapi dhe po rrėnon akoma mė shumė besimin e qytetarėve tė Parlamenti, por nga ana tjetėr po godet mė shumė akoma besimin e familjes europiane te Shqipėria", tha Rama.
Duke folur pėr Artan Hoxhėn, i cili u tėrhoq nga kandidimi, Rama theksoi se PS nuk mund tė jepte kurrsesi mbėshtetje pėr atė kandidat, ndėrkohė theksoi se tani ėshtė koha pėr tė dalė prej krizės pėrmes njė hapi tė ri.
"Eshtė e papranueshmė qė njė ministėr tė bėhet President, sidomos nė njė kohė krize si kjo qė po kalojmė ne", tha Rama. Kreu i PS-sė theksoi se nuk mund tė imponohet njė kandidaturė, qė nuk pėrfaqėson asgjė mė shumė se Partinė Demokratike.
"Eshtė e mundur tė gjendet njė zgjidhje konsensuale qė duhet tė jetė produkt, nė funksion tė sė ardhmes sė Shqipėrisė dhe shqiptarėve. Kjo ėshtė ajo qė unė doja tė thosha dhe duhet tė rinenvizoj se ashtu sic po shkojnė gjerat, rruga mė e mirė ėshtė rruga e arsyes dhe qė i con palėt nė njė pikėtakimi rreth njė kandidature qė tė marrė mbėshtetjen e tė gjithė palėve", tha Rama. LSI: I qėndrojmė paktit me PD
Nėnkryetari i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim Petrit Vasili deklaroi pėr mediat se kjo forcė politike ka kontribuar nė mėnyrė konstruktive pėr njė proces tė hapur dhe transparent, pėr pėrfshirjen e tė gjithė aktorėve.
Vasili ripėrsėriti se LSI do t’i qėndrojė marrėveshjes me Partinė Demokratike, pėr zgjedhjen e presidentit, tė nėnshkruar nė vitin 2009.
“Edhe nė propozimin dhe pranimin e kandidaturave jo politike e partiake kemi synuar pėr kėrkimin e njė konsensusi sa mė tė gjerė. Duke vlerėsuar kohėn dhe afatet detyruese nė respekt tė plotė tė Kushtetutės edhe nė kėtė fazė tė re do tė mbizotėrojė respekti ndaj Kushtetutės, por njėkohėsisht dhe qėndrimi ynė nė pėrputhje me marrėveshjen politike qė kemi nėnshkruar me Partinė Demokratike”, nėnvizoi nė njė konferencė tė shkurtėr nga mjediset e LSI-sė, nėnkryetari Petrit Vasili.
Dule: Opozita tė propozojė Nanon
Kryetari i PDIU-sė, Vangjel Dule e konsideron proces fals qė dėshmon dėshtimin e klasės politike kėtė qė po ndodh nė vend pėr zgjedhjen e presidentit.
"Mazhoranca sėrish e dėshmoi edhe me tėrheqjen e Hoxhės se nuk mund tė zgjedhė Pressidentin e Republikės as me shumicė tė thjeshtė. I drejtohem opozitės dhe Ramės se nė momente tė tilla, kur kemi njė mazhorancė tė paaftė, opozita nuk mund t'i shmanget betejės politike. Duhet qė tė dalė pėrpara dhe tė ofrojė alternativėn e vet dhe tė propozojė Fatos Nanon", tha Dule.
Idrizi: PS tė ofrojė Nanon
Kreu i PDIU-sė, Shpėtim Idrizi deklaroi se Partia Socialiste duhet tė ofrojė kandidaturėn e Fatos Nanos pėr President, duke kujtuar se koha nuk premton dhe se zgjedhja e kreut tė vendit duhet tė bėhet shpejt.
"Unė kam propozuar kandidaturėn e Nanos nė tryezėn e bisedimeve tė sė dielės nė njė moment, kur po hidheshin kandidatura tė tjera. Pėr kėtė gjeta mbėshtetjen e Ilir Metės", tha Idrizi. Kryetari i PDIU-sė theksoi se askujt nė kėtė vend nuk i interesojnė zgjedhjet e parakohshme, por nė tė njėjtėn kohė u shpreh se zgjedhjet e parakohshme nuk janė fundi i botės pavarėsisht kostos qė ato kėrkojnė.
Oketa: Duhet president konsensual
Njė prej themeluesve tė forcės politike Fryma e Re Demokratike, Gazmend Oketa kėrkoi zgjedhjen e njė presidenti pėrmes njė fryme konsensuale, sepse kjo do tė ishte zgjidhja e duhur. "Vendi ka nevojė pėr njė konsensus, kjo ėshtė ajo qė i duhet vendit", tha Oketa. I pyetur nga Sokol Balla, drejtpėrdrejt nga emisioni nė "Top Story" se pėrse ėsshtė tėrhequr kandidati Hoxha, Oketa u shpreh se nuk ka dijeni pėr cfarė ka ndodhur. Oketa theksoi se mendon se vendi ėshtė nė prag tė zgjedhjeve tė parakohshme. /tch/

...trup e trup:
Zgjedhja e presidentit:
- Tėrhiqet Artan Hoxha. PD kandidon Bujar Nishanin. Mazhoranca propozon Bujar Nishanin, si kandidat pėr Presidentin e ardhshėm tė vendit. Nano: Kandidimi i Nishanit, gafe Kushtetuese. Reagon edhe LSI. Rama kunder kandidatures se Nishanit. Rama kundėr: Nuk propozojmė Nanon. Rama: Nano, jo kandidat i PS. Dule dhe Idrizi kerkojne nga PS qe te kandidoje Fatos Nanon per President.Vasili: I qendrojme paktit te 2009 me PD-ne. Deklarate e Artan Hoxhes pas terheqjes. Hoxha: Jo pjese e procesi, paralajmėron fortune. Seanca e raundit te katert ne oren 17.00.

...lajme te tjera nga Kosova:
- Me mbėshtetje tė SHBA-ve, nis konservimi i Kalasė sė Vushtrrisė
- Atifete Jahjaga, me rastin e 12 Qershorit-Ditės sė Lirisė: Rruga jonė drejt lirisė ishte e lavdishme dhe pėrplot sakrifica e vetėmohim
- KRASNIQI: 12 QERSHORI–GURI THEMELTAR I SHTETNDĖRTIMIT TĖ KOSOVĖS. Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, ka uruar qytetarėt e Kosovės me rastin e 12 Qershorit – Ditės sė Lirisė.
- NĖ VERI KA PROBLEME, POR NUK DO TĖ KETĖ TABELA ILEGALE.Vendimi i Qeverisė sė Kosovės pėr moslejimin e qarkullimit tė automjeteve me tabela qė mbajnė inicialet e qyteteve tė Kosovės dhe tė cilat i lėshon shteti i Serbisė, ka nisur tė zbatohet qė nga 1 qershori
- PRISHTINA KREMTON DITĖN E ĒLIRIMIT
- Rregullimi i sheshit “Zahir Pajaziti” do tė fillojė brenda kėtij muaji.
- Nė Prishtinė ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, gjatė njė takimi me ministren pėr Azil dhe Migracion e Mbretėrisė sė Belgjikės, Maggie De Block, tha se koha pėr azil politik dhe ekonomik ka kaluar. Belgjika ėshtė ndėr shtetet mė tė ngarkuara me numrin e madh tė azilkėrkuesve nga shumė shtete, nė veēanti nga Kosova.
- Rexhep Qosja fitues i ēmimit letrar “Beqir Musliu”

...veēuam:
Lauka: S’ka komb kosovar
16:15 / 11.06.2012
Ambasadori i Shqipėrisė nė Kosovė, Islam Lauka, ka kritikuar tė hėnėn ata qė mendojnė dhe kanė pėrhapur idenė se ekziston njė komb kosovar. Ai u ka thėnė tė gjithė atyre qė mendojnė kėsisoj se nėse nuk e ndiejnė veten se i takojnė kombit shqiptar, le ta ndėrrojnė kombin. Nė anėn tjetėr, publicisti Nexhmedin Spahiu, ka mbrojtur sėrish idenė se ekziston kombi kosovar.
Gjatė njė fjalimi nė hapjen solemne tė konferencės dyditore me temėn “Shekulli i shtetit shqiptar”, ambasadori Lauka ka hedhur kritika ndaj atyre qė e kanė vėnė nė qarkullim tezėn, siē e quajti ai, pseudo-shkencore, tė ekzistimit tė kombit kosovar. Ai shtoi se bartėsit e kėsaj ideje e kanė vetėm njė qėllim, qė ta lėnė kombin shqiptar pa histori, dhe si rrjedhojė e kėsaj, ta lėnė atė edhe pa tė ardhme.
“Ju e dini se kohėve tė fundit na kanė dalė disa teza, edhe tė prodhimit vendor, por edhe nga importi, pėr njė histori alternative, njė histori tjetėr nga jo qė njohim deri tani. Me gjykimin nga ato qė di, me kėto teza pseudo-shkencore, bartėsit e tyre kanė vetėm njė qėllim. Cili ėshtė qėllimi i tyre? Qė shqiptarėt t’i lė pa histori, t’ua vjedhin historinė, t’i lėnė pa kujtesė historike dhe duke e lėnė pa histori dhe pa kujtesė historike do tė thotė qė t’i lėmė pa tė ardhme, sepse njė popull dhe njė komb pa histori nuk ka as tė ardhme”, ka thėnė Lauka.
Kurse publicisti Nexhmedin Spahiu i ka thėnė Kosovapressit pėrmes telefonit se ekziston kombi kosovar.
“Sigurisht qė ekziston, me vetė faktin se ēdo shtet ka pronarin e vet edhe pronari i shtetit tė Kosovės sigurisht se ėshtė kombi kosovar, janė shqiptarėt e Kosovės tė cilėt e pėrbėjnė kombin”, ka thėnė Spahiu.
Ndėrsa, ambasadori Lauka u ėshtė drejtuar atyre qė mendojnė se ekziston kombi kosovar, duke u thėnė se mbi ē’bazė dhe ide u ballafaquan, qėndruan dhe luftuan shqiptarėt e Kosovės pėrballė Serbisė. Sipas tij, e tėrė ajo qėndresė u bė mbi motivin e kombit shqiptar, kulturės e gjuhės shqipe.
“Pėrgjigja ėshtė fare e thjeshtė edhe pėr kalamajtė e shkollės, e lė mė pėr kėta manipuluesit dhe spekuluesit e rinj, mohuesit e Tiranės dhe Prishtinės. Kjo pėrgjigje ėshtė kjo qė po them mė poshtė dhe qė ju e dini dhe tė gjithė e dinė qė shqiptarėt e Kosovės fituan me gjuhėn shqipe, fituan me kulturėn shqiptare, me traditat shqiptare, ata u udhėhoqėn nga modelet e heronjve shqiptarė, realė, tė gjallė, jo mitikė, por me emra konkretė”, ka thėnė ai.
Kėsaj deklarate tė Laukės, publicisti Spahiu i pėrgjigjet duke thėnė se edhe bullgarėt kanė qėndrim se nuk ekziston kombi maqedonas edhe serbėt qė nuk ekziston kombi malazez, edhe rumunėt qė nuk ekziston kombi moldav. Prandaj, sipas tij, kjo ėshtė njė gjė e natyrshme pėr tė gjitha ato shtete qė kanė pretendime tė zgjerohen territorialisht.
“Edhe bullgarėt kanė qėndrim se nuk ekziston kombi maqedonas, edhe serbėt qė nuk ekziston kombi malazez, edhe rumunėt qė nuk ekziston kombi moldav. Kjo ėshtė njė gjė e natyrshme, sepse tė gjitha kėto shtete pretendojnė zgjerimin e territorit tė veta dhe nuk pajtohen qė nga gjaku i tyre tė lind njė komb i ri. Ky ėshtė qėndrim dominant, nuk ėshtė njė qėndrim i tij personal, ėshtė njė qėndrim dominant edhe nė Shqipėri, e fatkeqėsisht edhe nė Kosovė”, ka thėnė Spahiu.
Pėr ata qė e mohojnė se i takojnė kombit shqiptar, ambasadori Lauka e ka njė porosi, ta kėrkojnė ndonjė komb tjetėr.
“Ai qė e ndjen veten se nuk i takon kėtij kombi, ėshtė i lirė tė zgjedh njė komb tjetėr, sepse jemi nė demokraci, s’ka problem. Bėn zgjedhjen e vet. Kush e ndjen se s’e ka kombin e vet, ėshtė i lirė tė kėrkojė, sepse edhe mund ta gjejė. Por nė gjykimin tim, shqiptarėt e Kosovės nuk kanė nevojė tė kėrkojnė komb, ata e kanė, dhe jo vetėm e kanė, por janė lulja e kombit shqiptar”, ka thėnė ai. /Telegrafi/


- Lajmet
E premte, 08 qershor, 2012

...trup e trup:
- Nėnkryetari i Komunės se Prishtinės, Avdulah Hoti, me ftesė tė kryetarit tė qytetit tė Nju Jorkut, Michael R. Bloomberg, po merr pjesė nė Samitin e 10-tė NYC Global Partners, qė zhvillohet nė bashkėpunim me Departamentin e Hetimeve tė Qytetit tė Nju Jorkut, me temėn “Integriteti publik: Strategjia anti-korrupsion, zhvillimi ekonomik dhe qeverisja e mirė”.

- NIKOLIQ KĖRKON DIALOG POLITIK ME KOSOVĖN
- NIKOLIC: Ēėshtja e zgjidhjes sė problemeve nė Kosovė, sipas tij, nuk ėshtė teknike por vendimtare politike.
- QEVERIA E VENDOSUR PĖR HAPJEN E ZYRĖN ADMINISTRATIVE NĖ VERI
- Serbėt e Kosovės prej disa ditėsh janė tė obliguar qė nė automjetet e tyre tė bartin targat e Kosovės dhe kėtė vendim tė MPB-sė sė Kosovės e mbėshtet edhe EULEX-i
- Mirėpo, sipas shefit tė ekipit negociator tė Beogradit, Borisllav Stefanoviq, me marrėveshjen e arritur nė dialogun nė Bruksel nuk parashihet qė serbėt nė veri tė Kosovės tė pėrdorin targat e shtetit qė i takojnė, pra Kosovės.

- QEVERIA JAPONEZE E PĖRKUSHTUAR PĖR THELLIMIN E BASHKĖPUNIMIT ME KOSOVĖN
- NĖ RAPORT ME DREJTĖSINĖ NDĖRKOMBĖTARE, KOSOVA ĖSHTĖ MĖ SĖ MIRI NĖ RAJON
- Zbulohet busti i heroit Ahmet Delia nė Skenderaj
- Nė Kalanė e Harilaqit fillon sot kolonia e artit “Euro-Kosova art”
- Njė libėr ndryshe mbi historinė e Ulqinit
“Ulqini nė Perandorinė osmane”, ėshtė libri mė i ri i intelektualit dhe publicistit tė spikatur shqiptar nga Ulqini, Mustafa Canka.

- Caritas-i i Luksemburgut renovon ambulancėn e Bresalcit
- Njė delegacion i Lėvizjes Vetėvendosje! po qėndron nė Ulqin
- Pėrmes njė projekti tė BE-sė punėsohen 38 punėkėrkues
- Kosova ka konsideratė tė veēantė bashkėpunimi me mekanizmat ndėrkombėtar tė drejtėsisė
- Thaēi nė Japoni Kosovėn e cilėson vend tė vogėl, por tė mundėsive tė mėdha
- Kuvendi i Kosovės mblidhet nė seancė plenare mė 14 qershor
- Mori detyrėn kryetari i ri i Ferizajt
- Hidhet gurthemeli i parė nė veri tė Mitrovicės nga Fondi “Ndihmo edhe ti”
- Nesėr fillon provimi i maturės shtetėrore 2012
- Ministri Stavileci premton mbėshtetje pėr fermerėt e minifrutave
- Vetėdorėzohet njė i dyshuar pėr shpėrthimin nė rastin “Sekiraqa”
- Vlerėsohet i mirė bashkėpunimi i EULEX-it me Ministrinė e Drejtėsisė
- Kongresistet amerikane do tė pėrkrahin Kosovėn nė proceset integruese
- Ofertues i preferuar nė privatizimin e KEDS-it shpallet “Limak & Ēalik”
- Nxėnėsit gjakovarė me piktura shėnojnė ditėn falenderuese pėr popullin zviceran
- - Muzeu i Mitrovicės shėnoi 60-vjetorin e punės
- Presidentja Jahjaga dekretoi disa gjyqtarė
- Gjilani e Dardana tė gatshėm pėr testin e maturės
- Sllovakia duhet ta njoh Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran
- Kėrcimet nga Ura e Fshenjtė “Fluturimi i shqiponjės”, nė shenjė tė jubileut tė madh
- Policia e Prizrenit dhe ajo e Kukėsit bashkėpunojnė kundėr veprave tė kundėrligjshme
/ Ereniku: te gjitha keto referuar sipas agjencive dhe mediave kosovare; RTK,Kosovalive e tj..../


- Lajmet
E enjte, 07 qershor, 2012

...trup e trup:
- 20-vjetori i Gjykatės Kushtetuese tė Republikės sė Shqipėrisė, merr pjesė delegacioni i Kosovės
- Ilegalėt serb te Kosovės takohen me Nikoilic-in ne Beograd
- KFOR-i nuk do tė tolerojė mė grupet kriminale nė veri, tha gjenerali Drews nė Gjakovė
- Arrestohet njė i dyshuar pėr vrasjen e Enver Zymberit
- Milovic akuzon KFOR-in pėr Rudare, mbron komunitetin e tij
- EULEX-i sugjeron serbėt pėr targa, kėta tė fundit EULEX-in
- Vetėdorėzohet nė polici i dyshuari pėr vrasjen e dyfishtė nė Zym tė Sharrit
- Gjendet i vdekur 26 vjeēari i zhdukur nga Bresana e Sharrit
- Japonia mbėshtet Kosovėn dhe vizionin e saj pėr anėtarėsim nė BE dhe nė NATO
- Thaēi kėrkon organizimin e njė forumi pėr investime nė Japoni
- Ministri Rexhepi nderoi me Medalje tė Meritės pesė pjesėtarė tė karabinierėve italianė
- Bastiset njė shtėpi nė Prilluzhė tė Vushtrrisė, konfiskohet njė armė dhe njė sasi e alkoolit
- Pėr shkak tė brucelozės urdhėrohet asgjėsimi i 14 dhive
- Nė Mohlan tė Suharekės u pėrurua shkolla “Naum Veqilharxhi”
- Shqyrtohet mundėsia e hapjes sė Kolegjit “Mehmet Akif” edhe nė Skenderaj
- Ekspozitė me punime tė nxėnėsve tė Shkollės sė Arteve Pamore tė Gjilanit
- Ulqini 65 vjet mė parė nė albumin e njė fotografi austriak


- Lajmet
E mėrkurė, 06 qershor, 2012

...trup e trup:
- Presidentja Jahjaga takohet me presidentin kroat Josipovic
- Jahjaga takoi komunitetin shqiptar tė rajonit tė Istrės nė Kroaci
- Tė burgosurit e Dubravės nė grevė urie
- Policia thotė se me sukses po e zbaton vendimin pėr konfiskim tė targave serbe
- Ilegalėt e interesuar tė kuptojnė nga Nikolic pėr marrėveshjet e arritura me Prishtinėn
- Varrezat hebraike nė Prishtinė nuk janė dėmtuar nga rrėshqitja e dheut
- Thaēi u bėri thirrje bizneseve japoneze qė tė investojnė nė Kosovė
- Kthimi i besueshmėrisė, prioritet i gjyqėsorit
- Semimaturantėt nuk ka kush i kėshillon
- Mbi 20 kg drogė konfiskohen nė autostradė afėr Suharekės, dhjetė tė arrestuar
- Nis fushata mjedisore “Ėshtė vendi ynė. Ta mbajmė pastėr”
- Pėrgatitjet pėr Festivalin “NGOM Fest" hyjnė nė fazėn pėrmbyllėse
- Shqiptarėt e Ana Malit, Krajės e Ulqinit tė dielėn dalin nė majen e Rumisė

Presidentja Jahjaga takohet me presidentin kroat Josipovic
E mėrkurė, 6 maj, 2012
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, u prit tė mėrkurėn nė takim nga presidenti i Republikės sė Kroacisė, Ivo Josipovic, me ftesė tė tė cilit po qėndron nė vizitė zyrtare nė Kroaci. Jahjaga takoi edhe komunitetin shqiptar tė rajonit tė Istrės nė Kroaci.


- Lajmet
E marte, 05 qershor, 2012

...trup e trup:
- PENTAGONI FORCON KONTROLLIN NĖ BALLKAN
- ISUFI: NUK DO TĖ JEMI PJESĖ E NDONJĖ EKIPI PĖR VERIUN
- EULEX: Do tė burgosen ata qė pengojnė lirinė e lėvizjes nė veri
- KFOR-i sfidohet sėrish nga serbėt
- EULEX-IT I ZGJATET MANDATI EDHE PĖR DY VJET
- Ministri M.Krasniqi takoi nėnkryetarin e Federatės sė Futbollit tė Gjermanisė
- Hapet panairi i librit “Prishtina 2012″
- Se shpejti TV Apple
- Mė 5-6 qershor 2012, Venus kalon pėrballė diellit-nje here ne 105 vjetė


...hapur:
PENTAGONI FORCON KONTROLLIN NĖ BALLKAN
Ereniku, e marte 05 qershor, 2012
Pentagoni po forcon kontrollin dhe praninė ushtarake amerikane nė Ballkan, shkruan portali amerikan OpEdNews. Nė njė analizė tė publikuar, shqyrtohet dhe analizohet prania amerikane nė rajonin e Ballkanit, por edhe nė tėrė botėn.
Aty theksohet se SHBA-sė, po rrisin praninė dhe stėrvitjet ushtarake nė Ballkan. Autori i analizės, Rik Rozof, shkruan se para, gjatė dhe pas Samitit tė 25 tė NATO-s qė u mbajt nė Ēikago, Pentagoni ka vazhduar me zgjerimin e pranisė sė saj ushtarake nė ish-vendet e Jugosllavisė dhe nė vendet tjera ballkanike.
Nė kėtė linjė pėrmendet, ndėrtimi i kampit amerikan Bondsteel nė Kosovė dhe tri baza ajrore nė Bullgari dhe Rumani, sidomos pas intervenimeve tė NATO-os gjatė luftėrave jo vetėm nė Ballkan, por edhe nė Afganistan dhe Irak.
Nė kėtė analizė, pėrshkruhet edhe pranimi i anėtareve tė reja nė NATO nga viti 2004. Aty pėrmendet, Kroacia dhe Shqipėria, ndėrsa, nėnvizohet se Maqedonia mund tė bėhej anėtare e barabartė nė vitin 2008, por, kjo nuk ndodhi pėr shkak tė kontestit tė zvarritur tė emrit me Greqinė. Megjithatė, kėtu pėrmendet stėrvitja komanduese dhe e terenit e NATO-os, qė u mbajt prej 22 deri mė 29 maj nė Maqedoni me 2200 ushtarė nga 25 vende pėrfshirė edhe SHBA-sė. Sipas portalit amerikan OpENews, para Samitit tė NATO-s njė numėr i madh i diplomatėve dhe analistėve kanė apeluar pėr nevojėn e njė liderizmi mė tė madh tė Amerikės nė mėnyrė qė NATO-ja, tė funksionojė mė mirė dhe tė mos pėrballet me pasiguri nė tė ardhmen.

ISUFI: NUK DO TĖ JEMI PJESĖ E NDONJĖ EKIPI PĖR VERIUN
Ereniku, e marte 05 qershor, 2012
Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės nuk pranon tė jetė pjesė e ndonjė ekipi pėr tė biseduar pėr ēėshtjen e veriut tė vendit. Kėshtu ėshtė shprehur nėnkryetari i AAK-sė, Ahmet Isufi, nė konferencėn e sotme pėr media.
“Kosova ėshtė shtet i pavarur dhe sovran dhe askush nuk ka tė drejtė dhe nuk guxon tė bisedojė me askėnd pėr veriun, pėrveēse me qytetarėt e kėsaj pjese”, theksoi Isufi.

EULEX: Do tė burgosen ata qė pengojnė lirinė e lėvizjes nė veri
Ereniku, e marte 05 qershor, 2012
Misioni i Bashkimit Evropian pėr sundim tė ligjit, EULEX, i cilėson tė papranueshme kushtėzimet qė strukturat paralele serbe ia kanė bėrė kėtij misioni nė lidhje me ndalimin e lėvizjes sė lirė nė veri tė Mitrovicės.
.“Bllokimi i rrugėve, sulmi ndaj zyrtarėve tė Bashkimit Evropian dhe ushtarėve tė KFOR-it, si dhe nxitja e drejtpėrdrejtė apo e tėrthortė pėr dhunė, janė vepra tė paligjshme dhe si tė tilla, mund tė shpijnė deri tek arrestimi apo ndjekja penale e personave tė pėrfshirė”, ka thėnė pėr Radion Evropa e Lirė, zėdhėnėsi i EULEX-it, Blerim Krasniqi.
“EULEX-i dėshiron ta bėjė tė qartė se sundimi i ligjit duhet tė mbizotėrojė dhe se kėrcėnimet dhe dhuna janė vepra tė kriminelėve. E kriminelėt do tė hetohen dhe aty ku ka prova tė mjaftueshme, do tė sillen para drejtėsisė”, ka shtuar ai.
Me kėtė rast, misioni i EULEX-it i ka rikujtuar tė gjithė se “duhet tė ketė liri tė lėvizjes tė pakushtėzuar nė gjithė territorin e Kosovės e veēanėrisht nė veri”.
Reagimi i EULEX-it ka pasuar njė vendim tė tė ashtuquajturit Shtabi i Emergjencės nė veri tė Mitrovicės, i udhėhequr nga strukturat paralele serbe sipas tė cilit, EULEX-it i ndalohet tė lėvizė lirshėm nė veri tė Mitrovicės.
“Ēdo pėrpjekje tė dhunshme pėr tė kaluar pėrmes qytetit ose pėr tė hequr barrikadat, do ta konsiderojmė si agresion tė hapur, ndėrsa pėrgjegjėsinė pėr pasojat e mundshme do ta bartin ata qė fillojnė veprime tė tilla”, thuhet nė vendimet e shtabit.
Ky organ kishte vendosur qė ta kthejė si tė detyrueshme kujdestarinė nė barrikada pėr tė gjithė qytetarėt, pėr shkak tė siē thuhet, kėrcėnimit tė sigurisė dhe pronės.
Nė vendimet e kėtij organi paralel thuhet se ndalohet bartja dhe pėrdorimi i armėve tė zjarrit, ndėrsa nė rast tė rrezikut, lėshimi i sirenave nėnkupton se tė gjitha dyqanet duhet tė mbyllen menjėherė.
Kurse, pėr qytetarėt qė pranojnė tė punojnė nė zyrėn administrative tė Qeverisė sė Kosovės nė veri, thuhet se “do tė sanksionohen” sipas ligjeve tė Serbisė.
Tė premten, dy ushtarė tė KFOR-it dhe tė paktėn tre serbė lokalė janė plagosur gjatė aksionit tė Forcės Paqeruajtėse pėr heqjen e barrikadave nė Rudarė afėr Zveēanit.
Lidhur me situatėn aktuale nė veri, pėr Radion Evropa e Lirė ėshtė prononcuar edhe zėdhėnėsi i KFOR-it, Dan Harvi.
“Aktualisht, situata ėshtė e qetė. KFOR-i inkurajon tė gjithė njerėzit e pėrgjegjshėm qė tė mos bėjnė deklarata nxitėse dhe qė me mendjet e tyre tė veprojnė nė mėnyrė paqėsore”, ka thėnė zėdhėnėsi Dan Harvi./burimi,ana,koha/

KFOR-i sfidohet sėrish nga serbėt
Ereniku, e marte 05 qershor, 2012
Largimi i disa barrikadave nga KFOR-i javėn e kaluar nė veri tė vendit ka rikthyer zotimet e disa organizatorėve pėr rivėnien e tyre se EULEX-i nuk do tė lejohet tė kaloj nėpėr kėtė pjesė.
I ashtuquajturi ‘Shtabi i emergjencės’ nė veri tė Mitrovicės, ka paralajmėruar se do tė ketė sėrish kujdestari pranė barrikadave. KFOR-i dhe EULEX-i ndėrkaq kanė pėrsėritur zotimet e tyre pėr mostolerim tė pengimit tė lirisė sė lėvizjes.
Zotimet e KFOR-it pėr tė garantuar lirinė e lėvizjes nė veri dhe heqjen e barrikadave janė sfiduar sėrish nga serbėt nė kėtė pjesė.
Njė nga organizatorėt e vėnies sė barrikadave nė veri tė vendit i quajtur ‘Shtabi emergjent’, ka kėrcėnuar Misionin e Bashkimit Evropian pėr sundim tė ligjit se nuk do t’i lejohet liri e lėvizjes. Ky shtab ka theksuar se ēdo pėrpjekje e dhunshme pėr tė kaluar pėrmes qytetit ose pėr tė hequr barrikadat, do tė konsiderohet agresion i hapur dhe pėrgjegjėsinė e pasojave do ta bartin ata qė bėjnė kėtė.
Njė zyrtar i KFOR-it qė nuk ka dashur tė citohet me emėr i ka thėnė RTK-ės se kėto janė kėrcėnime tepėr tė neveritshme pėr KFOR-in qė nuk do tė pėrfillen kurrė.
Ndėrsa zėdhėnėsi i EULEX-it Nicholas Hawton nuk ka qenė i gatshėm pėr tė komentuar rreth kėtyre paralajmėrimeve, pėrderisa mėsohet se serbėt sot kanė shtuar praninė rreth barrikadave. Duke paralajmėruar kthimin e kujdestarisė nėpėr barrikada ky grup serbėsh i ėshtė kundėrvėnė pėrpjekjeve tė forcės paqeruajtėse (KFOR-it) pėr heqjen pa forcė tė pengesave nėpėr rrugėt e veriut.
Aktualisht janė 11 barrikada nė tė gjitha segmentet rrugore nė veri tė vendit tė vėna qė nga korriku i vitit tė kaluar./burimi:bs/

EULEX-IT I ZGJATET MANDATI EDHE PĖR DY VJET
Ereniku, e marte 05 qershor, 2012
Bashkimi Evropian ka vendosur qė tė vazhdojė mandatin e misionit tė vet mė tė madh tė sundimit tė ligjit pėr edhe dy vjet tjera. Kėshtu., sipas vendimit tė sotėm, EULEX-i do mbetet nė Kosovė sė paku deri mė 14 qershor tė vitit 2014.
Pėrfaqėsuesja e lartė e Bashkimit Evropian pėr politikė tė jashtme dhe siguri, baronesha Catherine Ahston ka pėrshėndetur vendimin e sotėm. Ajo ka theksuar se EULEX-i po bėn punė tė mirė dhe tė rėndėsishme nė mbėshtetjen e sundimit tė ligjit nė Kosovė.
“I inkurajoj autoritetet e Kosovės qė tė shfrytėzojnė pėrvojėn e EULEX-it pėrderisa misioni po i adaptohet rrethanave tė reja dhe dhe progresit tė arritur”, ka thėnė baroensha Ashton, nėpėrmjet kumtesės pėr media.
Ajo mė tej citohet tė ketė thėnė se nė tė ardhmen, gjithnjė e mė shumė pėrgjegjėsi do marrin pėrsipėr autoritete e Prishtinės zyrtare.
Nė argumentimin e vendimit, Kėshilli Evropian thekson se mandati i misionit mbetet i pandryshuar ndonėse nė rrethanat aktuale ky mision po rikonfigurohet nga brenda.
Thuhet se qėllimi i kėtij rikonfigurimi ėshtė bėrja e misionit mė tė fuqishėm dhe mė efikas. Sipas kėtij rikonfigurimi ėshtė vendosur qė misioni tė zvogėlohet pėr 25 pėrqind dhe nė kėtė mėnyrė qė nga 15 qershori, EULEX-i do numėrojė 1250 staf ndėrkombėtar dhe 1000 lokal.
Duke pas parasysh se sfida mė e madhe mbetet gjyqėsia, nga Brukseli konfirmohet se ky segment do ketė vėmendjen mė tė madhe tė EULEX-it, andaj edhe numri i gjyqtarėve dhe prokurorėve tė tij pėr momentin do mbetet i paprekur.
Bashkimi Evropian gjithashtu ka konfirmuar se pėr vitin e parė tė mandatit nė vijim, pėr buxhetin e EULEX-it janė ndarė 111 milion euro./burimi:Gjeraqina Tuhina-rtk/

Ministri Krasniqi takoi nėnkryetarin e Federatės sė Futbollit tė Gjermanisė
Ereniku, e marte 05 qershor, 2012
Organizimi dhe puna qė bėhet nė futbollin gjerman janė njė model shumė i mirė pėr Kosovėn. Kėshtu tha sot Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sportit, Memli Krasniqi gjatė takimit me nėnkryetarin e Federatės sė Futbollit tė Gjermanisė, Rainer Milkoreit.
Nė takim kanė marrė pjesė edhe drejtuesit e Federatės sė Futbollit tė Kosovės, kryetari Fadil Vokrri dhe sekretari, Eroll Salihu.
Ministri Krasniqi falėnderoi z.Milkoreit pėr ndihmėn qė Federata Gjermane e Futbollit ka dhėnė pėr futbollin kosovar, si nė edukimin dhe licencimin e trajnerėve, ndihmė nė infrastrukturė dhe aspekte tė tjera organizative.
Ai vlerėsoi lartė pėrkushtimin e treguar nga federata gjermane qė kjo ndihmė tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen, dhe theksoi se ajo ėshtė shumė domethėnėse pėr Kosovėn, sidomos tash pas vendimit tė FIFA-s pėr t’i lejuar Kosovės ndeshjet miqėsore. Ministri Krasniqi kėtė vendim e quajti si njė hap shumė tė madh qė do tė ndikojė nė zhvillimin e futbollit nė Kosovė, masivizim tė tij e veēanėrisht nė afirmimin e shumė talentėve.
Ai e njoftoi z.Rainer Milkoreit pėr angazhimin e MKRS-sė nė drejtim tė pėrmirėsimit tė kushteve pėr zhvillim tė garave nė futboll e po ashtu edhe nė procesin e ndėrkombėtarizimit tė sportit.
Ndėrkaq nėnkryetari i Federatės sė Futbollit tė Gjermanisė z. Milkoreit vlerėsoi vullnetin dhe angazhimin e shtetit dhe FFK-sė qė futbolli, por edhe sporti nė tersi tė zhvillohet dukshėm.
Edhe ai e konsideroi si njė hap tė madh vendimin e FIFA-s, duke vlerėsuar se tashmė shumė talentė qė ka Kosova do ta kenė rastin tė dėshmohen para botės. Milkoreit premtoi se ndihma nga ana e tyre nuk do tė mungojė nė asnjė ēast, dhe atė nė ēdo aspekt. /burimi:rtk/

...risi nga teknikė:
Sė shpejti TV Apple
Ereniku, e marte 05 qershor, 2012
Thashethemet rreth daljes nė treg tė televizorėve Apple po bėhen akoma e mė tė vėrteta, bazuar nė lėvizjet e fundit rreth kėtij planifikimi nga kompania.
Apple tashmė ka njė set gati, por ka munguar vetėm data e daljes sė tij. Por kjo nuk ka ndaluar publikimet e shumta tė bėra nga Apple rreth kėtij produkti tė ri, pavarėsisht mungesės fizike tė tij nė tregun botėror.
Ueb faqja BRG thotė se burime tė besueshme kanė konfirmuar, se Apple ėshtė duke planifikuar demostrimin e sistemit operativ tė Apple TV nė Konferencėn e Zhvilluesve Botėror qė do tė mbahet gjatė periudhės 11-15 Qershor nė San Francisco. Me sa duket, sistemi i ri operativ ka karakteristika mė tė plota se sa versioni aktual, nė kaq tė pėrfolurin, Apple HDTV.
Apple TV besohet se do tė dalė nė treg nė gjysmėn e parė tė vitit 2012, me njė ekran 42x55 inē dhe njė ēmim afėrsisht 1500$-2000$. Disa nga karakteristikat tė kėtij televizori janė App Store (njė aplikacion qė tregon tė gjitha produktet e Apple), pėrshtatshmėria me pajisje shtesė tė ngjitura mė televizorin, kurse ekrani do tė jetė LCD./burimi:BRG/

...kulturė:
Hapet panairi i librit “Prishtina 2012″
Ereniku, e marte 05 qershor, 2012
Prishtinė – Nė Prishtinė u hap panairi tradicional i librit Prishtina 2012. Rreth 80 shtėpi botuese nga Kosova, Shqipėria dhe Maqedonia do tė mbajnė tė hapura pėr njė javė rreshtė tendat me libra.
Kryetari i shoqatės sė botueseve nė Kosovė Daut Demaku tha se kėtė vit prezantohen rreth 1600 tituj librash tė rinj. Ndėr risitė e panairit, pėr herė tė parė nė panairin e Prishtinės vjen shtėpia botuese Saras nga Shqipėria.
“Ftesėn pėr tė marrė pjesė e pritėm me interes sepse si shtėpi e re botuese kemi marė pjesė vetėm nė panairin e librit nė Tiranė vitin e shkuar. Jemi njė shtėpi botuese e re, jemi pjesė e kompanisė mediatike Top Media dhe sapo kemi filluar tė botojmė titujt e parė”, tha Bajram Peci, shtėpia botuese “Saras”.
“Saras” i prezantohet lexuesit kosovar me dy tituj ambicioze: “Publikja Shqiptare” njė pėrmbledhje me 12 ese kritike kushtuar cėshtjes kombėtare, tė shkruara nga 12 personalitete tė kulturės dhe tė mendimit mbarėshqiptar. Si dhe me romanin “Shitėsit e Apokalipsit” tė autorit Gazmend Krasniqi, ku nė njė rrefim nė tė cilin shkrimtari eksperimenton me kohėn, takohen hyjnitė e lashtė, shenjtorėt dhe personazhe tė njohur historike pėr shqiptarėt.
“Nė vėmendje tė shtėpisė botuese “Saras” do tė jetė krijimtaria letrate e krijuesve tė rinj shqptarė, emra tė njohur dhe jo tė njohur letėsisė shqipe vemėnde tė vecantė do tu kushtojmė librit histoik nė kuadrė tė 100 vjeteorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Ne do tė kemi parasysh qė tė bėjmė njė paraqitje sa mė dnjitoze nė kėtė gamė” shtoi Bajram Peci, shtėpia botuese “Saras”. Panairi Prishtina 2012 do tė jetė i hapur deri mė 10 qershor. (burimi:LSh)

..astronomi:
Mė 5-6 qershor 2012, Venus kalon pėrballė diellit-nje here ne 105 vjetė
Ereniku, e marte 05 qershor, 2012
Tiranė -Spektakli i rrallė kozmik, kalimi i Venusit pėrballė Diellit mund tė shihet sot. Siē raporton agjencia Associated Press, ky kalim mund tė shihet nė njė pjesė tė madhe tė tokės, tė martėn nė Hemisferėn Perėndimore dhe tė mėrkurėn nė Hemisferėn Lindore.
Pėr kėtė arsye mijėra persona tė apasionuar pas astrologjisė kanė kthyer sytė nga qielli pėr tė parė pamjet e rralla.
Kjo pamje nuk mund tė shihet sot dhe pėrsėritet vetėm pas 105 vjetėsh, qė konstaton pikėrisht me vitin 2117. Kalimi i Venusit pėrballė Diellit mund tė shihet plotėsisht nga Paqėsori perėndimor, Azia lindore dhe Australia lindore.
Pjesėt tjera tė globit mund ta shohin pjesėrisht kėtė dukuri. Por kėshillohet qė dukuria tė mos shihet direkt me sy. Pėr ta mbrojtur veten nga verbėrimi, duhen pėrdorur syzet e veēanta.


- Lajmet
E hėnė, 04 qershor, 2012

Shkarkohet Mujė Rugova?
Ereniku, e hėnė, 04 qershor 20121
Dita e hėnė mund tė jetė e fundit pėr Mujė Rugovėn si Rektor i UP-sė. Disa anėtarė tė Kėshillit Drejtues, nė mbledhjen e sotshme, pritet tė kėrkojnė sqarime pėr gjendjen nė Universitet dhe pėr blerjen e njė ēmimi ndėrkombėtar.
Burime tė Express thonė se nė kėtė mbledhje mund tė iniciohet procedura e shkarkimit tė Rektorit Rugova. Rektori i UP-sė, Mujė Rugova, sot rreth orės 15, do tė dalė para kolegėve tė tij, ku pritet tė japė shumė sqarime.
Por pėr tė shkuar nė punė e nė kėtė mbledhje, atij do t’i duhet sė pari tė kalojė nėpėrmjet shumė studentėve, tė cilėt pritet tė protestojnė para Rektoratit. Para nėntė anėtarėve tė Kėshillit Drejtues tė UP-sė, Rugova duhet tė rrėfejė edhe dyshimet mė tė fundit se ēmimin pėr cilėsi qė e ka marrė nė emėr tė kėtij institucioni tė arsimit tė lartė publik nė vend, e ka paguar me para dhe jo siē ėshtė prezantuar, si e arritur e UP-sė.

Ivanoviq: Heqja e barrikadave pėrshpejton dialogun pėr veriun
Ereniku, e hėnė, 04 qershor 20121
Pėr Oliver Ivanoviqin, aksioni i fundit pėr heqjen e barrikadave vetėm ka pėrshpejtuar fillimin e dialogut politik pėr veriun. Ai pėr “Tribuna Shqiptare” ka vlerėsuar se tashmė secila palė duhet qė sa mė shpejt tė pėrgatitet pėr kėtė dialog.
Hapjen e Zyrės Administrative nė veri tė Kosovės, Ivanoviq e ka cilėsuar si "provokim qė mund tė prodhojė incidente".
Ndėrsa, ka thėnė se krerėt ilegalė nuk mund tė shkojnė shumė larg duke kundėrshtuar veprimet e Qeverisė sė Serbisė pėr krijimin e Kėshillave tė Pėrkohshėm.
Ndėrkohė, Ivanoviq ka sqaruar se nuk e ka akuzuar direkt Xhezair Shaqirin se ka kryer sulmin ndaj xhandarėve serbė nė Dobrosin.

Galluēi: KFOR-i sulmoi paqen dhe sigurinė
Ereniku, e hėnė, 04 qershor 20121
Aksioni i KFOR-it nė Rudarė tė Zveēanit paraqet sulm ndaj paqes dhe sigurisė, ēfarė “ėshtė edhe nė kundėrshtim me rolin e forcės paqeruajtėse”, kėshtu ka thėnė ish-administratori rajonal i UNMIK-ut nė Mitrovicė, Xherard Galluēi.
“Barrikadat nuk lėndojnė askėnd, ndėrsa banorėve lokalė u japin ndjenjėn e sigurisė nė mesin e provokimeve tė vazhdueshme tė Qeverisė nė Prishtinė”, ka thėnė Galluēi, raportojnė mediat serbe.
Tri ditė mė parė, misioni paqeruajtės i NATO-s ka ndėrmarrė aksion pėr heqjen e barrikadės nė fshatin Rudarė, ku edhe ka hasur nė rezistencėn e serbėve lokalė.
Ndėrkohė, gjatė pėrleshjeve janė lėnduar dy ushtarė tė KFOR-it dhe tė paktėn tre serbė. Galluēi ka thėnė se pėrgjegjės pėr konfliktin dhe tė plagosurit ėshtė KFOR-i.
Nė vitin 2008, kur ishte administrator rajonal nė Mitrovicė, Galluēi pat kritikuar edhe intervenimin e UNMIK-ut dhe tė KFOR-it pėr tė liruar objektin e gjykatės sė uzurpuar nga serbėt nė veri.
Qėndrimi i tij kishte shkaktuar pakėnaqėsi te liderėt kosovarė./burimi: Indeksonline/

Zyra Administrative, Komuna e Mitrovicės sė veriut
Ereniku, e hėnė, 04 qershor 20121
Mitrovica pėrfundimisht ėshtė bėrė me dy komuna, ajo e vjetra qė gjendet nė pjesėn jugore dhe e reja, e cila tė paktėn zyrtarisht ėshtė funksionalizuar mė 23 maj tė kėtij viti.
Nė fakt vendimi qeveritar i asaj dite ka mundėsuar edhe plotėsimin e njė prej kritereve tė Pakos sė Ahtisaarit, e cila parasheh administrimin e Mitrovicės pėrmes dy komunave.
Burime tė “Zėrit” brenda njė prej misioneve ndėrkombėtare nė Kosovė kanė thėnė se publiku ēuditėrisht nuk e ka kuptuar qė hapja e zyrės nė veri nėnkupton fillimin e punės sė komunės sė re.
“Objekti i komunės sė re ėshtė nė Lagjen e Boshnjakeve. Aty tashmė ėshtė kryer e tėrė puna logjistike, pra janė vendosur kompjuterėt dhe ēdo gjė qė iu duhet atyre tė cilėt kanė pėr tė punuar nė komunėn e Mitrovicės veriore. Tė gjitha kontratat janė tė gatshme pėr stafin i cili ėshtė nė rekrutim e sipėr”, ėshtė shprehur ky zyrtar, i cili nuk ka preferuar t’i thuhet as misioni pėr tė cilin punon.
Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e saj tė datės 23 maj ka miratuar hapjen e “Zyrės Administrative nė Mitrovicėn Veriore”, pa thėnė asnjė fjalė se me kėtė nė fakt po krijohet komuna e re e qytetit tė ndarė.
Ndėrkaq, edhe Zyra Civile Ndėrkombėtare e udhėhequr nga Pieter Feith nė komunikatėn pėr media tė njėjtėn ditė, diplomati holandez ėshtė cituar duke thėnė: “Ky ėshtė hapi tjetėr teknik drejt krijimit tė njė komune tė veēantė nė Mitrovicėn e Veriut, siē parashihet nga PGJS-ja”, duke mos thėnė se zyra e sapohapur ėshtė nė fakt vetė Komuna e Mitrovicės Veriore.

Paralajmėrime tė kota
Ereniku, e hėnė, 04 qershor 20121
Behgjet Pacolli ka paralajmėruar se nė vjeshtė Kosova mund tė aplikojė pėr anėtarėsim nė OKB. Por deklaratat e tij i kanė nervozuar lobuesit e pavarėsisė sė Kosovės nė Washington dhe New York.
Burime tė Expressit thonė se aplikimi do tė ndodhė vetėm kur tė jenė votat e sigurta dhe kur tė evitohet mundėsia qė Rusia dhe Kina ta pėrdorin veton e tyre.
Kosova deri mė tash ėshtė njohur nga 91 shtete, por jo tė gjitha vendet anėtare me tė drejtė vetoje nė Kėshillin e Sigurimit e njohin shtetin e ri. Madje, Rusia njihet si kundėrshtare e fuqishme e shtetit tė Kosovės.
Pavarėsisht kėsaj, Zėvendėskryeministri i Parė, Behgjet Pacolli ka pėrmendur faktin se shifra prej gati 100 njohjeve e ka mobilizuar diplomacinė e Kosovės tė aplikojė pėr anėtarėsim nė OKB./burimi: Indeksonline/


- Lajmet
E dielė, 03 qershor, 2012

Ereniku:Kryeinformacione dite nga SHBA:
Ēadi njeh pavarėsinė e Kosovės
03 qershor, 2012
Ēadi ėshtė vendi i radhės qė njeh pavarėsinė e Kosovės. Pėrmes njė note verbale dėrguar Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Kosovės, Qeveria e Republikės sė Ēadit ka konfirmuar njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.
Lajmin e bėn tė ditur RTK, duke saktėsuar se Republika e Ēadit ėshtė vendi i 91 qė njeh shtetin sovran dhe tė pavarur tė Kosovės.
Njė muaj mė parė (02 maj 2012), ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj nė Ambasadėn e Ēadit nė Paris kishte zhvilluar njė takim me Ministrin e Jashtėm tė Ēadit, Moussa Faki Mahamat.
Nė kėtė takim, kujton Telegraf, ministri Hoxhaj mori konfirmimin nga homologu i tij, qė Republika e Ēadit shumė shpejt do tė publikonte vendimin pėr njohjen e shtetit tė pavarur dhe sovran tė Kosovės.
Njohja e Republikės sė Ēadit vjen nė kohėn kur Ministria e Punėve tė Jashtme dhe institucioneve tjera tė pėrfshira nė procesin e njohjeve po bėjnė pėrpjekje maksimale pėr pėrmbylljen e plotė tė kėtij procesi.
Ēadi ndodhet nė pjesėn qendrore-veriore tė Afrikės. Ēadi nė veri kufizohet me Libinė, nė lindje me Sudanin, nė jug me Republikėn e Afrikės Qendrore, nė jug-perėndim me Kamerunin e Nigerinė dhe nė veri-perėndim me Nigerinė.

SHBA DĖNON DHUNĖN NE KOSOVĖ
E diel, 03 Qershor 2012 13:16
Washingtoni zyrtar ka dėnuar dhunėn e ushtruar nga protestuesit serbe kundėr ushtareve te KFOR dhe EULEX, te premten ne veri te Kosovės, teksa serbet penguan heqjen e barrikadave te vendosura ne fshatin Rudare. Nga pėrleshjet, 2 ushtare gjermane te KFOR mbeten te plagosur. Mark Toner, zėdhėnėsi i Departamentit Amerikan te Shtetit, ka deklaruar se qeveria e SHBA-ve i bėn thirrje qeverise serbe te mos nxisė serbet lokale pėr te tilla situata. Zėdhėnėsi i Departamentit nėnvizoi se SHBA mbėshtet plotėsisht KFOR-in dhe EULEX-in, pėr tė siguruar njė mjedis tė sigurt dhe tė lehtėsojė lėvizjen e lirė tė njerėzve dhe mallrave nė Kosovė dhe nė tė dy drejtimet e kufirit Kosovė-Serbi. “Liria e lėvizjes sė njerėzve dhe mallrave nė interes tė Kosovės dhe Serbisė, nė pėrputhje me aspiratat evropiane tė dy vendeve. Bllokadat e rrugėve, barrikadat dhe dhuna i shėrbejnė pėrkeqėsimit tė jetės sė pėrditshme tė njerėzve nė Kosovė dhe pengojnė lėvizjen e lirė,” deklaroi ai. Se fundmi zyrtari i larte amerikan ka theksuar se SHBA-te vazhdojnė te monitorojnė zhvillimin e situatės ne veri te Kosovės, duke u bėrė thirrje tė gjitha palėve tė ruajnė qetėsinė dhe tė pėrmbahen nga retorika dhe veprimet nxitėse dhe tė mundėsojnė lirinė e lėvizjes./burimi:VizionPlus/

SHBA: NIKOLIQ NUK ĖSHTĖ NGA TĖ PĖLQYERIT E PERĖNDIMIT
”Presidenti i ri me probleme tė vjetra”, ėshtė titulli i shkrimit autorial tė ish diplomatit amerikan, Morton Abramowitz qė botohet nė numrin mė tė ri tė revistės “Interesi Nacional”, e qė bėn fjalė pėr zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare serbe dhe reflektimi i tyre ndaj Kosovės. ...
Postuar: 11:29:21 / 03.06.2012
”Presidenti i ri me probleme tė vjetra”, ėshtė titulli i shkrimit autorial tė ish diplomatit amerikan, Morton Abramowitz qė botohet nė numrin mė tė ri tė revistės “Interesi Nacional”, e qė bėn fjalė pėr zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare serbe dhe reflektimi i tyre ndaj Kosovės. Diplomati amerikan thotė se ‘zyrtarėt e BE-sė dhe tė SHBA kishin shpresuar pėr zgjedhjen e njė lideri qė do tė ēonte pėrpara ēėshtjen e Kosovės. Mirėpo, mbetet njė pikėpyetje nėse njė lider i tillė mund tė gjindet sot nė Beograd, e padyshim Nikoliq nuk ėshtė njėri nga tė pėlqyerit e Perėndimit.
Abramowitz, ish ndihmėsekretar amerikan i Shtetit dhe kėshilltar i delegacionit tė Kosovės nė bisedimet nė Rambouillet thotė se pėrkundėr ndihmės evropiane dhe amerikane, Boris Tadiq nuk fitoi, ndėrsa kryeshefja e politikės sė Jashtme evropiane Lady Ashton bėri tė gjitha pėrpjekjet pėr rizgjedhjen e tij, duke i inkuadruar edhe amerikanėt qė ta detyronin Qeverinė e Kosovės tė pranonte njė marrėveshje jopopullore me Serbinė.
Abramowitz shkruan se as Nikoliq nuk dallon nga Tadiqi rreth Kosovės dhe BE i duhet tė bisedojė me tė dy, sepse sistemi parlamentar i mundėson Tadiqit tė emėrohet kryeministėr dhe tė ketė mė shumė pushtet se Nikoliqi, nėse partia e presidentit mbetet jashtė koalicionit. BE shpreson se me njė ndihmė tė madhe financiare dhe me premtim anėtarėsimi mund tė ndryshojė klimėn politike nė Serbi dhe qė lidershipi politik tė jetė tolerant ndaj pavarėsisė sė Kosovės.
Mirėpo, nuk ėshtė e sigurt nėse ndonjėri do tė pranojė realitetin pa tė paktėn njė lloj ndarje tė veriut tė Kosovės. Abramowitz tėrheq vėrejtjen se dhuna ende nuk mund tė pėrjashtohet nė Ballkan, ndėrkaq problemi mė imediat i njė shpėrthimi tė armiqėsive mbetet veriu i Kosovės.(New York - Sylejman Gashi,rtk)

Shqiptaro – Amerikanėt: Qėndrojmė prapa Aleancės sė re ndėrshqiptare
03/06/2012 12:43:00
Ish-kongresisti shqiptaro – amerikan Joseph DioGuardi dhe shoqatat shqiptare nė mė shumė se gjashtė shtete tė SHBA-ve kanė pėrshėndetur shprehjen e vullnetit tė partive politike pėr krijimin e aleancės sė re politike ndėrshqiptare.
Shoqatat Shqiptaro- Amerikane tė udhėhequra nga DioGuardi kanė shprehur vlerėsime pozitive pėr partitė shqiptare RDK, DR dhe BDSH qė janė deklaruar hapur pro nismės dhe kėrkesės sė tyre pėr themelimin e njė blloku tė ri politik ndėrshqiptarė nė Maqedoni.
“Ēėshtja shqiptare nė Maqedoni viteve tė fundit, edhe pėrkundėr Marrėveshjes sė Ohrit, ka qenė e anashkaluar dhe e mbajtur nėn kontroll tė politikės shtetėrore maqedonase. Ne si nismėtar tė thirrjes pėr unitet do i qėndrojmė fuqishėm kėsaj alternative politike tė bashkuar tė shqiptarėve, e cila do tė angazhohet pėr avancimin e ēėshtjes sė shqiptarėve nė sfera e ndryshme konstitucionale, institucionale, shoqėrore , etj, por do tė jetė edhe kundėr pushteteve dominuese maqedonase, duke sjellė barazinė e kėrkuar pėr shqiptarėt”, theksohet nė komunikatėn e firmosur nga DioGuardi dhe Shoqatat shqiptare nė SHBA.
Shoqatat shqiptaro – amerikane theksojnė se dekadat e fundit ato ishin zėri i protestės dhe artikulimit kombėtar nė administratėn shtetėrore dhe kjo ka ndikuar qė sot siē thuhet shqiptarėt tė gėzojnė shtetin e tyre nė Kosovė.
“Ne ritheksojmė se ēėshtja shqiptare nė Maqedoni akoma nuk ėshtė zgjidhur drejt dhe duke u mbėshtetur nė vlerat dhe parimet demokratike, dhe e drejta pėr tė qenė i barabartė nė ēdo sferė institucionale dhe shoqėrore”, thekson komunikata dėrguar ekskluzivisht pėr INA.
Sipas shoqatave shqiptaro – amerikane, nisma e re politike e shqiptarėve duhet tė nis njė varg aktivitetesh nė rrafsh demokratik pėr avancimin e mėtejmė tė drejtės sė pakontestueshme dhe statusit tė shqiptarėve, pėrmes kodeve ligjore dhe rrugės dhe vlerave demokratike.
“Pasi pranuat kėrkesėn dhe thirrjen tonė, ne qėndrojmė prapa jush duke ngritur zėrin pranė institucioneve amerikane dhe duke qenė afėr jush. Por ju bėjmė thirrje qė tė jeni njė zė, me njė program tė koordinuar duke u zgjeruar me parti e shoqata, intelektualė e personalitete, e duke lėnė prapa tė gjitha dominimet, interesat, pėrfitimet dhe apetitet politike. Pėrgjegjėsia e kėtij uniteti bartė edhe sakrificė dhe ndjekjen e rrugės sė pėrbashkėt, pėr arritjen e synimeve tė pėrbashkėta nė linjėn Shkup – Uashington”, thuhet nė fund tė komunikatės sė pėrbashkėt tė LQSHA tė ish-kongresistit Joe DioGuardit dhe shoqatave tjera shqiptare.
Letra e pėrbashkėt ėshtė firmosur nga Liga Qytetare Shqiptaro – Amerikane (LQSHA) , Fondi i Shoqatave Shqiptare nga Paterson, Komuniteti i Shqiptarėve tė Waterbury CT, Komuniteti i Shqiptarėve tė Illionis dhe Wiskons , Shoqata nga Atlantik City, etj. (S.Karaēica/INA)

...nga Evropa:
SERVER: NIKOLIQ DUHET T''I JAP SHPJEGIME MERKELIT
Ata qė po e gjuajnė KFOR-in janė kriminelė qė duhet tė arrestohen. Fakti qė dy ushtarė gjermanė janė plagosur atje, nėnkupton se Nikoliē duhet t’i japė shpjegime Angela Merkelit, thotė analisti amerikan Daniell Serbver. ...
Postuar: 10:18:40 / 03.06.2012

Ai vlerson se Presidenti i ri serb vėshtirė se do ta ndryshojė politikėn ndaj Kosovės. Institucionet e Kosovės duhet tė punojnė shumė pėr tė ecur drejt BE-sė. Nė njė vend tė vogėl si i juaji duhen njerėz tė guximshėm pėr ta luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar, ka thėnė nė njė intervistė pėr mediat vendore, analisti Daniel Server.

...nga Ballkani:
DAĒIQ: SERBIA TĖ PĖRGJIGJET ASHPĖR
Ndėrkohė, deputetja e Kuvendit tė Kosovės, Rada Trajkoviq konsideron se aksioni i sė premtes i KFOR-it kishte pėr qėllim shfrytėzimin e vakumit ligjor dhe mungesėn e institucioneve nė Beograd....
Postuar: 10:22:17 / 03.06.2012

Lideri i Partisė Socialiste tė Serbisė, Ivica Daēiq ka deklaruar se Serbia duhet tė pėrgjigjet ashpėr ndaj, siē ka thėnė ai, sulmeve ndaj serbėve nė veri tė Kosovės. Komentet e tij vijnė njė ditė pas pėrpjekjes sė KFOR-it qė tė heqė barrikadėn nė Rudar tė Zveēanit.
Ndėrkohė, deputetja e Kuvendit tė Kosovės, Rada Trajkoviq konsideron se aksioni i sė premtes i KFOR-it kishte pėr qėllim shfrytėzimin e vakumit ligjor dhe mungesėn e institucioneve nė Beograd. Ajo ka vlerėsuar se “tė gjithė, duke pėrfshirė edhe Qeverinė e re nė Beograd duhet tė jenė tė vetėdijshėm pėr seriozitetin e situatės”,thotė Trajkoviq.

POLICIA KONFISKON 109 KILOGRAM MARIHUANĖ
Nė njė operacion tė zhvilluar nga Policia e Kosovės, janė arrestuar disa persona tė dyshuar dhe janė konfiskuar 109 kilogram e substancės narkotike....
Postuar: 01:50:48 / 03.06.2012

Policia ka arrestuar tre persona tė dyshuar dhe janė konfiskuar katėr vetura dhe 4 mijė e 150 euro paratė gatshme, tė cilat dyshohet tė jenė pėrdorur pėr veprimtari kriminale. Njėra nga veturat e konfiskuara ėshtė me targa tė huaja.
Operacioni ėshtė zhvilluar nė Rajonin e Prishtinės, konkretisht nė tri fshatra tė Podujevės dhe se cilėsohet se njė prej operacioneve tė mėdha tė Policisė sė Kosovės nė vitet e fundit.
Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, Brahim Sadriu, ka theksuar se ky ėshtė njė nga operacionet mė tė suksesshme tė Policisė sė Kosovės.
Ndėrsa drejtori i Drejtorisė pėr trafikimin e substancave narkotike nė kuadėr tė PK-sė, Bahri Shala, ka deklaruar se Drejtoria pėr trafikimin me narkotik, para gjashtė muajve ka marrė informacione nga terreni dhe ka filluar njė rast tė koduar me emrin “Era” dhe pas hetimeve tė njė pas njėshme dhe intensive, ka arritur tė konfiskojė mbi 100 kg drogė tė llojit marihuanė. Vlera totale e tyre ėshtė 76 mijė e 300 euro.
Shala ka theksuar se nė bazė tė hetimeve tė zhvilluara, bėhet e ditur se substanca narkotike nuk ka qenė pėr tregun kosovarė, por ka qenė e destinuar pėr tregun e jashtėm, atė tė Holandės dhe Gjermanisė, pasi qė edhe njė veturė e konfiskuara ka qenė me targa tė huaja. Ndėrsa prejardhja e drogės ka qenė nga Shqipėria.
Nė kėtė operacion nė tė cilin kanė marrė pjesė 60 oficerė, ėshtė arrestuar Fatbardh R. (1978), Dritan Zh. (1965) dhe Agim F. (1972), qė tė tre shtetas tė Kosovės.
Personave tė arrestuar i ėshtė caktuar masa e ndalimit policor prej 48 orėsh./burimi:rtk/

Pėrfaqėsues tė Lėvizjes studentore Kėrkojnė shkarkimin e rektorit Rugova dhe dy prorektorėve
03 qershor, 2012
Pėrfaqėsues tė Lėvizjes studentore “Studim, Kritikė, veprim” (SKV), nė njė konferencė pėr media, tė dielėn kėrkuan shkarkimin e rektorit tė Universitetit tė Prishtinės, Mujė Rugova si dhe dy prorektorėve Naser Mrasori dhe Enver Kutllovci.
Kėrkesa pėr shkarkim tė tre zyrtarėve, sipas tyre, vjen si rezultat i keqpėrdorimeve qė ata kanė bėrė nė UP. Pėrfaqėsues tė SKV-sė thanė, se deklaruimi pėr shkarkim tė tyre vie pasi qė ata kanė keqpėrdorur paratė e UP-sė dhe se kanė blerė ēmimin pėr "cilėsi" nga Rektorati i UP-se.

Sport
Fadil Vokri i dorėzoi kupėn e titullit tė kampionit skuadrės sė Prishtinės. Prishtina kampione
Prishtinė, 03 Qershor 2012 18:59
FC Prishtina ėshtė kampione e re e Kosovės nė futboll, pasi qė tė dielėn pasdite mundi Vėllaznimin prej 4:2 nė ndeshjen e vendimtar dhe tė fundit tė kėtij sezoni tė garave.
Ballafaqimi nė mes Prishtinės dhe Vėllaznimit ėshtė zhvilluar nė njė atmosferė fantastike tė krijuar nga “Plisat” e Prishtinės, atmosferė qė rrallė herė shihen nė stadiumet tona sportive. Rrugėt e kryeqytetit tė dielėn pasdite ēonin drejt “tempullit” tė futbollit. Fansa tė futbollit, trajner, futbollist, njohės tė sportit, gazetar e fotoreporter sikur mė parė zėnin vend nė stadiumin e kryeqytetit, pamje kjo qė me vite i kishte munguar futbollit tonė. Ndėrkohė, kjo ngjarje e madh sportive s’ka mundur tu ik as njerėz tė jetės politike.
Prishtina pėrfundimisht ėshtė kampione e Kosovės pėr sezonin 2011/2012. Festė nė kryeqytet
Prishtina me fitoren ndaj Vėllaznimit edhe zyrtarisht ka fituar titullin e kampionit, qė ėshtė i gjashti nė Kosovėn e pasluftės. Tifozėt e Prishtinės “Plisat” qysh nė mesdite kanė nisur festėn e madh tė kėtij trofeu, e cila vazhdoi gjatė terė lojės dhe pas lojės. Tifozėt e klubit mė tė suksesshėm nė futbollin tonė, festėn e tyre e kanė vazhduar edhe rrugėt e kryeqytetit. Ky trofe vjen pikėrisht nė 90-tė vjetorin e klubit. Prishtina me suksesin e arritur do tė fitojė 20 euro, derisa nėnkampioni, Trepēa'89, do tė shpėrblehet me 10 mijė euro. Presidenti i Federatės sė Futbollit tė Kosovės (FFK)

Rezultatet nga ndeshjet tjera:
Prishtina-Vėllaznimi 4:2
Drenica-Gjilani 4:1
Liria-Trepēa ’89 3:1
Trepēa-Drita 4:3
KEK-u-Besa 1:5
Lepenci-Hysi 4:0.

Tabela:
1. Prishtina 65
2. Trepēa ’89 61
3. Vėllaznimi 55
4. Hysi 47
5. Drita 47
6. Besa 48
7. Drenica 46
8. Liria 44
9. Trepēa 43
10. Lepenci 42
11. KEK-u 28
12. Gjilani 23
/burimi: sportishqiptar,sportkosovar, dhe mediatkosove/


- Lajmet
E premte, 01 qershor, 2012

- PRISHTINA, BEOGRADI DHE BRUKSELI REAGOJNĖ PĖR SITUATĖN NĖ VERI
Incidentin e sotėm ndėrmjet serbėve lokal dhe ushtarėve tė KFOR-it, nė veri tė Kosovės, e ka dėnuar Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga dhe Qeveria e Kosovės. Kanė reaguar edhe Beogradi e Brukseli.

- KFOR-I, KONFIRMON PLAGOSJEN E DY USHTARĖVE
KFOR-i, ka konfirmuar se dy pjesėtarė tė kėsaj force janė plagosur gjatė operacionit tė sotėm pėr heqjen e barrikadės nė fshatin Rudarė tė komunės sė Zveēanit.

- PLAKS: PĖR VERIUN - DIALOG ME QYTETARĖT DHE BEOGRADI
Presidentja e Projektit pėr Marrėdhėnie Etnike, Livia Plaks, tha se pėr veriun e Kosovės duhet tė ketė dialog ndėrmjet Prishtinės dhe qytetarėve atje, por edhe me Beogradin. Nė intervistėn ekskluzive pėr Radio Kosovėn, Plaks, po ashtu, tha se ndryshimi i kufijve nė Ballkan do tė ishte i rrezikshėm.

..trup e trup:
- Nė veri KFOR-i mėnjanon barrikadat serbe dhe vendos pika kontrolli
- Jahjaga dėnon dhunėn mbi forcat e NATO-s nė veri tė vendit
- Kryekuvendari Krasniqi dėnon ashpėr sulmet ndaj pjesėtarėve tė KFOR-it
- Mali i Zi hap ambasadėn nė Republikėn e Kosovės
- Pantic: Serbėt e veriut nuk do ta respektojnė urdhėrin e Prishtinės pėr targa
- “Riviera e Ulqinit” bllokon hyrjen nė Plazhin e madh
- Aksioni i KFOR-it nė veri, po pėrcillet me tė shtėna armėsh
- Vėrshimet nė Viti e Kllokot ndotin ujin e pijes
- Ivanovic e sheh tė premten si ditė tė gjatė nė veri
- Nga pastrimi i bjeshkėve, parashihet tė pėrfitojnė skamnorėt e Suharekės
- Projekti i njė OJQ ndezė zyrtarėt komunal tė Pejės
- Thaēi: Mbrojtja e tė drejtave tė fėmijėve, njė prej kėrkesave tė shtetit tonė tė ri
- KFOR-i ka larguar barrikadėn nė Rudare, situatė e tensionuar me tė lėnduar nga tė dy anėt
- GGD-ja, shembull i pėrfshirjes sė grave tė tė gjitha partive dhe nacionaliteteve
- AAK akuzon Qeverinė pėr shkelje tė tė drejtave tė fėmijėve dhe tė ardhmes sė tyre
- Zėvendėsministri Selimi merr pjesė nė Kėshillin Evropian pėr Punė tė Jashtme
- Pėrkujtohen tė rėnet e familjes se Selatin Gėrxhaliut
- Gjakova festoi 100-vjetorin e pavarėsisė me program artistik
- FSK nisi 90 pjesėtarė tė saj pėr trajnim trejavor nė Gjermani
- Ministri Beqaj priti njė delegacion tė biznesmenėve nga Turqia
- Arrijnė nga Serbia edhe 52 regjistra themeltarė tė tė lindurve
- Kryekuvendari Krasniqi dėnon ashpėr sulmet ndaj pjesėtarėve tė KFOR-it
- LDK-ja shpreh mbėshtetjen e saj tė plotė pėr KFOR-in
- Qeveria e Kosovės fton qytetarėt nė veri tė bashkėpunojnė me KFOR-in
- Deputetėt kėrkuan qė sintagma “Fėmijėt janė ardhmėria jonė” tė zbatohet edhe nė praktikė
- Nė ditėn e tyre, fėmijėt promovojnė dijen, shkencėn dhe kulturėn

“Riviera e Ulqinit” bllokon hyrjen nė Plazhin e madh
01.06.2012
Ulqin Tashmė turistėt kanė vėrshuar bregdetin e Ulqinit, Ndėrmarrja hoteliere – turistike “Riviera e Ulqinit” merr vendim tė habitshėm ,ka bllokuar tė gjitha rrugėt tradicionale qė shpien drejt Plazhit tė madh. Drejtori i kėsaj ndėrmarrje tė njohur turistike, Mikan Zec, me kėmbėngulje pohon se ēdo gjė ėshtė bėrė mbi bazat ligjore.

Redaksia: Njoftim:
Dje per shkaqe te riparimeve teknike ne server, nuk ishim ne gjendje te plasonim lajmet. Duke besuar ne mirekuptimin tuaj, urojme te kaloni kete fundjave te mire dhe uikend te qetė.


- Lajmet
E mėrkurė, 30 maj, 2012

KKSH kėrkon nga Beogradi lirimin e gjithė tė burgosurve shqiptarė
Ereniku, 17:58 / E mėrkurė, 30 Maj 20121
Kėshilli Kombėtar Shqiptar duke pėrshėndetė lirimin e pesė tė burgosurve ish-pjesėtarė tė UĒPMB-sė nga xhandarmėria serbe nė burgun e Beogradit kėrkon, njofton Presheva Jonė, ku KKSH, njėkohėisht kerkon lirimin e menjėhershėm edhe tre ish pjesėtarė tė UĒPMB-sė qė po vuajnė dėnimin e montuar politik nė burgun e Vranjės, thuhe tnė njė kumtesė tė Kėshilli Kombėtar Shqiptar.
Arrestimi i 8 shqiptarėve nga Komuna e Bujanocit, Kėshilli Kombėtar Shqiptar e konsideron si aktė politik i drejtėpėrdrejt i i Daēiqit nėn akuzėn pėr “krime lufte kundėr njerėzimit”, duke shkelur mbi marrveshjen e Konēuli, Vendimin pėr Amnesti tė ish pjesėtarėt e UĒPMB-sė dhe Deklaratėn univerzale pėr tė drejtat e njeriut, thuhet ne fund ne kumtesėn e Kėshilli Kombėtar Shqiptar, nesnhrkuar nga kryetair i saj z.Galip Beiqiri./ereniku, preshevajone, indeksonline,/

MIRĖPRITET LIRIMI I PESĖ ISH-PJESĖTARĖVE TĖ UĒPMB-SĖ
Lirimi i pesė tė arrestuarve shqiptarė nga Gjykata Speciale serbe pėr Krime Lufte nė Beograd, ėshtė mirėpritur ndėr shqiptarėt e Luginės sė Preshevės....
30 maj, 2012
Tė porsaliruarit ndonėse kanė ndalesė gjyqėsore pėr tu prononcuar pėr medie, nė kushte anonimiteti janė shprehur tejet tė befasuar me aktakuzėn e prokurorisė serbe pėr krime lufte. Ndėrkohė vendimi pėr lirimin e tyre ka ardhur pas trysnin sė madhe tė faktorit ndėrkombėtar e posaēėrisht ambasadorėve tė grupit miqtė e Luginės, ku rol kryesorė kanė SHBA, OSBE, Ambasada e Britanisė sė Madhe dhe ajo e Republikės sė Shqipėrisė.
Nga ana tjetėr vendimi pėr lirimin e ish pjesėtarėve tė UĒPMB-sė, ėshtė pėrshėndetur nga pėrfaqėsuesit institucional dhe politik tėshqiptarėve tė Luginės sė Preshevės.
Pesė tė porsaliruarit shqiptarė nga burgu special serb pėr kriminel lufte u arrestuan me urdhėr tė prokurorisė serbe pėr krime lufte mė 4 maj, nė njė aksion tė xhandarmėrisė serbe, nė kohėn derisa zgjaste heshtja parazgjedhore.
Vendimi i Gjykatės Speciale pėr lirimin e tyre lenė tė kuptohet se ky aksion kishte prapavi politike duke pas pėr bazė triumfin e Partisė Socialiste tė Serbisė nė krye me ish-zėdhėnėsin e Sllobodan Millosheviqit.(Baki Rexhepi-rtk)

THAĒI: PA IMPLEMENTIM TĖ MARRĖVESHJE, S’KA EVDIALOG
Pa zbatimin e plotė tė marrėveshjeve tė arritura me Serbinė nuk do tė ketė vazhdim tė dialogut Prishtinė-Beograd. Kėtė qėndrim tė palėkundur tė Qeverisė sė Kosovės, kryeministri, Hashim Thaēi e prezantoi para kabinetit qeveritar, duke kėrkuar me tepėr angazhim nga partnerėt ndėrkombėtarė pėr vazhdimin e implementimit tė marrėveshjeve tė arritura gjatė dialogut tė deritashėm....
30 maj, 2012
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi pėrsėriti qėndrimin se nuk mund tė ketė dialog me Serbinė, pa zbatimin e plotė tė marrėveshjeve tė arritura nė dialogun e zhvilluar deri mė tani nė Bruksel. Kėto komente, Thaēi i bėri nė mbledhjen e qeverisė, me ē’rast shprehu pėrkushtimin pėr bashkėpunim me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimin Evropian.
“Ne do tė vazhdojmė bashkėpunimin e ngushtė me SHBA dhe BE qė tė punohet mė tepėr pėr vazhdimin e implementimit tė marrėveshjeve tė arritura mes Kosovės dhe Serbisė nė veēanti sa i pėrket bashkėpunimit regjional dhe IBM si parakushte tė nevojshme pėr tė rimenduar vazhdimin e dialogut teknik mes shtetit tė Kosovės dhe Serbisė”, theksoi Thaēi.
Kreu i ekzekutivit tė vendit tha mė tej se tashmė po afrohet data e pėrmbylljes sė mbikėqyrjes sė pavarėsisė sė vendit, pėr ēka bėri tė ditur se mė 2 korrik, nė Vjenė do tė mblidhet Grupi Drejtues Ndėrkombėtar, ku do tė merret vendimi pėr pėrmbylljen e pavarėsisė sė mbikėqyrur.
“Kjo tregon se shteti i Kosovės gjatė kėsaj periudhe ka kaluar me sukses kėtė tranzicion tė shtetndėrtimit me njė sukses tė vlerėsuar edhe prej gjithė komunitetit ndėrkombėtar, me implementimin e plotė tė dokumentit tė presidentit Ahtisari”, tha ai.
Ndryshe, kabineti qeveritar i dha mbėshtetje Projektligjit pėr shėndetėsi, ndėrsa ndau 20 mijė euro ndihmė pėr shtetin e Italisė pas dy tėrmeteve qė kanė goditur veriun e kėtij vendi.(Bajram Lani-rtk)

BE-JA E MIRATON UDHĖRRĖFYESIN PĖR KOSOVĖN
Bashkimi Evropian ka miratuar sot vendimin qė Kosovės edhe zyrtarisht t’i ofrohet udhėrrėfyesi pėr liberalizimin e vizave....
30 maj, 2012
Lajmin e ka konfirmuar pėr Radio Kosovėn, zėvendėskryemnistri Hajredin Kuēi. Udhėrrėfyesi do t’i dorėzohet nė Bruksel, Ministres pėr Integrime Evropiane, Vlora Ēitaku, nė mesin e qershorit. Ndėrkohė nė Bruksel po zhvillohet “Dialogu i Strukturuar pėr Shtetin e sė Drejtės” nė mes Komisionit Evropian dhe Qeverisė sė Kosovės.
Nė fokus tė bisedimeve do tė jetė lufta kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar. Zyrtarė tė Komisionit Evropian, thonė se “dialogu ėshtė i dizajnuar pėr t’i ndihmuar Kosovės qė tė adresojė sfidat nė fushėn e sundimit tė ligjit.

UDHĖRRĖFYESI PĖR VIZAT MĖ 14 QERSHOR
30 maj, 2012
Komisioni Evropian do e dorėzojė udhėrrėfyesin pėr vizat tek autoritetet kosovare mė 14 qershor. Nė selinė e Komisionit Evropian me kėtė rast do qėndrojnė ministri i brendshėm Bajram Rexhepi dhe ministrja pėr integrimeve evropiane Vlora Ēitaku tė cilėt do e pranojnė kėtė dokument nga Komisarja pėr ēėshtje tė Brendshme Cecilia Malmstrom.
Komisioneri evropian pėr ēėshtje zgjerimi Stefan Fule ka konfirmuar se me sot kanė pėrfunduar tė gjitha punėt nė pėrpilimin e pėrmbajtjes se udhėrrėfyesit. Ai ka premtuar se pėrmbajtja e kėtij dokumenti i ėshtė pėrshtatur nevojave tė Kosovės nė rrethanat ekzistuese. (GjeraqinaTuhina-rtk)

SERBĖT SULMOJNĖ NJĖ VETURĖ TĖ EULEX-IT, NĖ QENDĖR TĖ ZUBIN POTOKUT
30 maj, 2012
Sulmohet me gurė, mjete tė forta e gjėsende tė ndryshme, njė automjet i EULEX-it. Sulmi sipas policisė, ka ndodhur, sot rrethė orės 11 e 20 minuta nė qendėr tė Zubin Potokut.

EULEX-I DĖNON SULMIN NĖ ZUBIN POTOK
30 maj, 2012
Njė automjet i EULEX-it ėshtė sulmuar dhe dėmtuar rėndė nga njė grup personash tė panjohur nė Zubin Potok nė veri tė Kosovės. Sulmi ndodhi tė mėrkurėn nė mėngjes ndėrsa automjeti ishte rrugės pėr nė stacionin lokal tė policisė.
Nė automjet ndodheshin oficerė tė policisė sė EULEX-it tė cilėt ishin nisur pėr tė kryer detyrėn e tyre nė stacion. Fatmirėsisht, asnjė nga pasagjerėt nuk u plagos gjatė sulmit. ‘Njė sulm ndaj EULEX-it ėshtė sulm ndaj BE-sė dhe ne e dėnojmė atė,” tha zėdhėnėsi i EULEX-it, Nicholas Hawton. Hetimet kanė filluar nė lidhje me sulmin.

DREVS DHE DIKOVIQ DISKUTUAN PĖR SITUATĖN E SIGURISĖ NĖ KOSOVĖ
Shefi i shtabit tė pėrgjithshėm tė ushtrisė serbe, Lubisha Dikoviq, dhe komandanti i KFOR-it, Erhard Drevs, kanė thėnė sot nė Beograd se situata e sigurisė nė Kosovė ėshtė e ndjeshme, por stabile....
30 maj, 2012
“Gjeneralėt Dikoviq dhe Drevs kanė biseduar edhe pėr bashkėpunimin e Ushtrisė Serbe me KFOR-in”, ka thėnė Ministria serbe e Mbrojtjes, njofton Rel.
Bisedimet janė zhvilluar nė kuadėr tė takimit tė komisioneve tė pėrbashkėta pėr zbatimin e Marrėveshjes Teknike-Ushtarake.
Takimet e komisionit tė komandės sė KFOR-it dhe tė pėrfaqėsuesve tė forcave serbe tė sigurisė mbahen rregullisht nga viti 1999. /burmimi: Rel, rtk/


- Lajmet
E marte, 29 maj, 2012

- Mbi njė mijė pejanė nuk janė mė kosovarė
- MERITON BINAKAJ NGA KORENICA E GJAKOVES, NDIHMOHET ME 20 MIJĖ FRANGA NGA BASHKĖATDHETARĖT NĖ ZVICĖR
- Serbėt bllokojnė KFOR-in nė Rudare nga frika se do t’ua prish barrikadėn
- Pėrfundon protesta e studentėve para Rektoratit tė UP-sė
- Vetėranėt kroat tė luftės e quajnė Prekazin vend i shenjtė pėr gjithė popujt
- Rrahja mes katėr tė dyshuarve pėrfundon me plagosje
- Romėt kėrkojnė pėrkujdesje mė tė madhe pėr varrezat e tyre
- Violinisti Shkelzen Doli spektakėl pėr 100-vjetorin e pavarėsisė
- Ekspozita ndėrkombėtare “Ēmimi Muslim Mulliqi” hapet nesėr

...per me hapur, veēuam:
Mbi njė mijė pejanė nuk janė mė kosovarė
29.05.2012 11:29 ET Pejė
Para sportelit pėr shlyerjen e shtetėsisė sė Kosovės, tė martėn priste shtetasi jonė M.S. nga Peja, qė tė aplikojė pėr t'u bėrė ish shtetas, sikur edhe mbi njė mijė veta tė tjerė qė kanė hequr dorė njėjtė si ky nga shtetėsia e Kosovės tre vitet e fundit./burimi:Kosovalive/

KOSOVA, FAKTOR PAQEJE DHE STABILITETI NĖ RAJON
Presidentja e Republikės sė Kosovės, zonja Atifete Jahjaga, priti sot nė takim ish-Pėrfaqėsuesin e Posaēėm tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, zotėri Soren Jessen Petersen.

Postuar: 01:12:43 / 29.05.2012
Presidentja Jahjaga dhe Jessen Petersen biseduan pėr zhvillimet aktuale nė Kosovė, procesin e integrimeve evropiane tė vendit, konsolidimin e shtetėsisė sė Kosovės dhe prezantimin e vendit nė skenėn ndėrkombėtare si dhe zhvillimin ekonomik dhe investimet e huaja qė do tė ndihmonin Kosovėn.
Tė dy bashkėbiseduesit theksuan se Kosova po luan njė rol tė rėndėsishėm si njė faktor paqeje, stabiliteti dhe bashkėpunimi nė rajon./burimi:rtk/

NGA 1 QERSHORI NUK MUND TĖ QARKULLOHET ME TARGAT E LĖSHUARA NGA SERBIA
29 maj, 2012
Qeveria e Kosovės ėshtė e vendosur nė qėndrimin e saj sa i pėrket afatit pėr targat serbe nė Kosovė. Pas disa afateve pėr serbėt qė tė pajisen me targat RKS ose KS nė vend tė targave tė lėshuara nga Serbia, pas 1 qershorit nuk do tė ketė shtyrje tjetėr. Sipas Ministrit tė Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, tė gjitha veturat me targa serbe qė do tė gjinden nė rrugė do tė konfiskohen.

BUJA REALIZON KĖRKESAT E SKV-SĖ, ZHBLLOKOHET REKTORATI
29 maj, 2012
Ministria e Arsimit ka marrė vendim qė dy studentėt e Lėvizjes “Studim, Kritikė, Veprim”, tė marrin pjesė nė zgjedhjet studentore. Ministri i Arsimit, Ramė Buja, ka komunikuar vendimin e tij nė oborrin e rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės, se tė gjithė studentėve u lejohet tė marrin pjesė nė zgjedhjet studentore. Mė ketė vendim janė pajtuar studentėt e Lėvizjes studentore “Studim, Kritikė, Veprim”, tė cilėt e ndėrprenė protestėn e tyre.

MERITON BINAKAJ NDIHMOHET ME 20 MIJĖ FRANGA NGA BASHKĖATDHETARĖT NĖ ZVICĖR
Meriton Binakaj, nga Korenica e Gjakovės, me moshė shtatėmbėdhjetėvjeēare, njė vit mė parė teksa po luante me shokėt e tij nė lumin “Erenik” ka pėsuar aksident tė rėndė me ē’rast ka lėnduar boshtin kurrizor.
...
29 maj, 2012
Tashmė pėr shėrimin e tij jashtė vendit nevojitet shumė e konsiderueshme e mjeteve materiale . Tė afėrmit e tij dhe njerėzė tė vullnetit tė mirė janė duke e bėrė tė pamundurėn qė tė grumbullojnė mjetet e nevojshme pėr shėrim.
Kėto ditė shumė bashkatdhetarė tė Meritonit, profesor dhe student zviceranė nga Fakulteti i Pedagogjisė nė Luzern tė Zvicrės kanė mbledhur rreth 20 mijė franga zvicerane pėr t’i dal nė ndihmė Meritonit.
Ky gjest human i shumė njerėzve tė vullnetit tė mirė pėr familjen Binakaj ėshtė shumė i mirėseardhur, mirėpo sipas tyre nevojat e saj pėr shėrimin e Meritonit janė shumfish mė tė mėdha.
Kostoja e trajtimit mjekėsor pėr shėrimin e Meriton Binakajt ėshtė rreth 1 milion euro. Prandaj familjarėt mirėpresin ndihmėn nga bashkatdhetarėt kudo qofshin ata.


- Lajmet
E hėnė, 28 maj, 2012

Dita Pėrkujtimore e tė Rėnėve
Presidenti Obama tha nė fjalimin e tij tė pėrvitshėm se sot Amerika nderon njerėzit qė sakrifikuan jetėn e tyre dhe rithekson pėrkushtimin e saj nė kujdesin pėr ata qė janė kthyer nga lufta.

Ereniku, SHBA, 28.05.2012
Nė Shtetet e Bashkuara sot ėshtė Dita Pėrkujtimore e tė Rėnėve. Presidenti Barak Obama po takohet gjatė ditės me veteranė dhe familjet e tyre, ndėrsa komunitetet nė mbarė vendin e festojnė kėtė ditė sipas mėnyrės sė tyre.

Presidenti shkon sot nė Memorialin e Veteranėve tė Luftės, si dhe nė Varrezat Kombėtare tė Arlingtonit, pranė Washingtonit, ku ushtarėt kanė vendosur flamurin amerikan tek rreth 260 mijė varre. Pėr herė tė parė, ceremonia e Ditės Pėrkujtimore tė tė Rėnėve, e cila fillimisht quhej Dita e Zbukurimit, u mbajt nė vitin 1868, tre vjet pas Luftės Civile tė pėrgjakshme, ku u vranė mė tepėr se 600 mijė njerėz.

Zoti Obama tha nė fjalimin e tij tė pėrvitshėm se sot Amerika nderon njerėzit qė sakrifikuan jetėn e tyre dhe rithekson pėrkushtimin e saj nė kujdesin pėr ata qė janė kthyer nga lufta. Shumė amerikanė sot e kanė pushim nga puna dhe shkolla dhe kjo fundjavė e gjatė konsiderohet edhe si fillimi stinės sė verės dhe i pushimeve verore. Shumė njerėz sot organizojnė pikniqe, kampinge, ose shkojnė nė plazh.

Kėtė vit moti me shi ua prishi planet disave. Madje gjatė ceremonisė qė po zhvillohej mbrėmė nė Parkun Kombėtar, shiu i fuqishėm i shoqėruar me vetėtima i detyroi pjesėmarrėsit ta ndėrpresin koncertin e pėrvitshėm. Shteti juglindor i Floridės u godit mbrėmė nga njė stuhi tropikale.//burimi:VOA//


- Lajmet
E premte, 25 maj, 2012

...trup e trup:
- Presidenti, Berisha: Dakort me Metėn, president me konsensus tė gjerė
- Mustafa: Do kemi flamurin Dardan dhe himnin ‘Kur ka ra kushtrimi n’Kosovė’
- Protesta, Ymeri: Qeveria e Kosovės jep lėmoshė pėr pensionistat
- Autostrada nėn hetime tė EULEX-it
- Nuk ndryshon politika serbe ndaj Kosovės
- Serbėt paralajmėrojnė "hapa radikalė"


...me hapur:
Berisha: Dakort me Metėn, president me konsensus tė gjerė
Friday, 25 May 2012 13:46
Tiranė -Kryeministri, Sali Berisha nisi sot takimet me aleatėt pėr zgjedhjen e Presidentit tė ri tė Republikės.
Takimi i parė nisi nė orėn 13:00 nė kryesinė e Kuvendit tė Shqipėrisė me kreun e LSI-sė, Ilir Meta. Kryeministri Berisha, njėkohėsisht kreu i grupit negociator tė demokratėve u shoqėrua nė takim nga dy anėtarėt e tjerė tė kryesisė, Astrit Patozi dhe Edmond Spaho. Ndėrkohė, kreu i LSI-sė Ilir Meta u shoqėrua nga ministrat Petrit Vasili dhe Edmond Haxhinasto.
Takimi Meta-Berisha ka rezultuar nė qėndrime tė njėjta. Kėshtu pohoi vetė Kryeministri Sali Berisha qė theksoi se mazhoranca ka vullnet qė me raundin e parė tė ketė emra kandidatėsh. “Ky ishte njė takim me pėrputhshmeri tė plotė mendimesh me udhėheqjen politike tė LSI qė ėshtė aleatja kryesore e PD nė koalicion. U ra plotėsisht dakort qė tė bėhet cdo pėrpjekje nė mėnyrė qė Presidenti i Republikės tė zgjidhet me konsensusin mė tė gjerė tė mundshėm. U shpreh besimi se kjo ėshtė njė mundėsi reale, u ra dakort qė tė vazhdojmė takime intensive tė vazhdueshme qė tė bėhet sa mė shpejt e mundur me kryetarin e shtetit tė merituar. Do bėhet gjithcka. Jua them me qartėsinė mė tė madhe se vullneti i kėsaj mazhorance, dhe unė do vazhdoj konsultimet, vullneti ėshtė qė nė raundin e parė tė ketė kandidatė seriozė, dinjitozė, kandidatė qė mund tė nderojnė vendin nė detyrėn e tij”.
Berisha theksoi se po sot duhet tė takojė kreun e PBDNJ, Vangjel Dulen dhe PDIU, Shpėtim Idrizi. “Mė vonė do takoj 2 aletatėt e mi tė tjerė mė pas me PS dhe mė pas mė partitė e tė drejtave tė njeriut”. Kryeministri i bėri ftesė Ramės tė zgjedhė 2 bashkėpunėtorėt pėr tė kontaktuar me PD pėr cėshtjen e Presidentit. “Me PS takimi do tė jetė nė parlament. Ftoj z Rama tė tregojė besim tek bashkėpunėtorėt e tij, tė mandatojė 2 bashkėpunotėrt e tij nė kėtė drejtim. Unė kam mandatuar z Astrit Patozi dhe Edmond Spaho pėr kontakte me PS. Synojmė njė proces civil tė qytetėruar tė pėrgjegjshėm kushteues”, u shpreh Berisha.
Kreu i LSI-sė Ilir Meta, pas takimit me kryeministrin Berisha u shpreh se rėndėsi ka mė shumė procesi sesa emri i kandidatit pėr kreun e ri tė shtetit. Meta theksoi se LSI ėshtė pėr njė proces gjithėpėrfshirės, konsensual nė mėnyrė qė presidenti i ardhshėm tė zgjidhet qė nė raundin e parė. “Nė kėtė takim sė bashku me dy kolegėt e mi kemi nėnvizuar rėndėsinė qė zgjedhja e presidentit tė vlerėsohet si njė moment kulmor i njė procesi, i cili ndihmon nė radhė tė parė vendin qė tė ndihet i bashkuar, si dhe reformat qė janė tė rėndėsishme pėr integrimin europian dhe marrjen e statusit. Shprehem pėr kontributin e LSI-sė qė procesi tė jetė sa mė konsensual dhe qė tė zgjidhet qė nė raundin e parė qė tė jepet njė mesazh i pjekurisė politike. Nė radhė tė parė pėr shqiptarėt qė kėrkojnė mė shumė stabilitet dhe pėr partnerėt ndėrkombėtar qė do tė bėjnė vlerėsim pėr Shqipėrinė”,- deklaroi Meta.
Meta bėri me dije se nė takimi i cili zgjati rreth 40 minuta, nuk ėshtė folur pėr emra konkret, poer pėr rėndėsinė e procesit qė tė jetė i sinqertė dhe tė mbėshtetur nga njė mazhorancė e madhe. Po sot kreu i ekipit negociator tė PD-sė, Sali Berisha do tė takohet (rreth orės 15:30) me kreun e PDIU, Shpėtim Idrizi. Ndėrkohė, mė vonė parashikohet njė takim edhe me kreun e PBDNJ, Vangjel Dule. (madiat shqiptare,LajmeShqip)

Mustafa: Do kemi flamurin Dardan dhe himnin ‘Kur ka ra kushtrimi n’Kosovė’
Ereniku, e premte, 25 maj, 2012
Prishtinė -Kryetari i LDK-sė, Isa Mustafa, paralajmėroi himn dhe flamur tjetėr pėr Republikėn e Kosovės, gjatė njė vizite dje pasdite nė Grykėn e Karadakut, rajoni i Gjilanit, ku edhe vendosi lule tė freskėta te varri i kryetrimit Idriz Seferi, nė Zhegėr, duke nderuar angazhimin e tij tė jashtėzakonshėm pėr pavarėsinė e Shqipėrisė.
Ai tha se “LDK do t’i respektojė vlerat e vėrteta tė kombit dhe kontributet e secilit nėpėr tė gjitha etapat historike, tė cilat angazhime, para njėqind vitesh sollėn pavarėsinė e Shqipėrisė, ndėrsa para 4 vitesh rikonfirmimin dhe njohjen ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės”. Kosova, shtoi ai, “me ardhjen e LDK-sė nė pushtet, do ta ketė himn tė saj ‘Kur ka ra kushtrimi n’Kosovė’, himn ky qė filloi me luftėrat nė Karadak si dhe flamurin e Dardanisė, qė u ideua dhe propozua nga Presidenti Rugova”.
Pėr kėtė, tha, Mustafa “ėshtė i njoftuar si Brukseli, si dhe Vashingtoni”. “Dhe, ne do ta bėjmė kėtė, pa dyshim”, ėshtė shprehur ai. Kryetari i LDK-sė dhe i kryeqytetit tė Kosovės, Prishtinės, Isa Mustafa, zgjodhi pasditen e 24 Majit – Ditėn e Presidentit historik tė Kosovės, Ibrahim Rugovės, pėr ta vizituar pėr herė tė parė, nga pozita e liderit tė kėsaj partie, Grykėn e Karadakut. (burimi:LajmeShqip)

Protesta, Ymeri: Qeveria e Kosovės jep lėmoshė pėr pensionistat
Ereniku, e premte, 25 maj, 2012
Prishtinė (PLOTESUAR 14:00)- Qindra pensionistė kanė protestuar sot para dyerve tė Ministrisė sė Punės dhe Mirėqenies Sociale, pėr tė vazhduar pastaj deri te dyert e Kuvendit tė Kosovės. Ata kanė kėrkuar ngritje tė pensionit si dhe aprovim tė ligjit mbi sigurimin pensional dhe invalidor nė bazė tė punės dhe kontributeve tė paguara nga puna. Ndėrsa pėr kėtė gjendje pensionistėt kanė fajėsuar Qeverinė e Kosovės, e cila, sipas tyre, nuk ka bėrė asgjė pėr tė ndryshuar situatėn sociale tė tyre. Para protestuesve pensionistė ka folur edhe deputeti i “Vetėvendosjes” Visar Ymeri i cili ka pėrkrahur protestėn e pensionistėve , duke thėnė se Qeveria e Kosovės me kėtė pension po i jap lėmosh pensionistėve.
Pensionistėt kanė protestuar sot edhe nė tė gjitha qendrat komunalet Kosovės. (burimi:LajmeShqip)

Autostrada nėn hetime tė EULEX-it
Ereniku, e premte, 25 maj, 2012
Ka dėshtuar disa nga rastet e “peshqve” tė mėdhenj, por po tenton tė hap edhe njė rast tjetėr, po ashtu tė madh.
Misioni i Bashkimit Evropian nė Kosovė, EULEX, ėshtė duke e hetuar projektin “Rruga 7, autostrada Morinė-Merdare”, tė cilin Qeveria e Kosovės ia besoi konzorciumt amerikano-turk, “Bechta&Enka”.
Burime tė Indeksonline brenda EULEX-it bėjnė me dije se tash e gati njė muaj ky mision ėshtė duke kėrkuar nė vazhdimėsi dokumente nė Ministrinė e Infrastrukturės, trashėgimtare e ish-Ministrisė sė Transportit dhe Postelekomunikacionit, pėr kėtė projekt.
Edhe pse ėshtė projekti mė i madh investiv nė vend, vlera e tė cilit mund tė arrij mbi 700 milionė euro, Ministria e Infrastrukturės nuk kanė pranuar qė tė flasin pėr kėtė veprim tė EULEX-it, edhe pse Indeksonline i ka pritur pėr disa ditė.
Nisjen e hetimeve nuk e ka mohuar as pohuar EULEX-i. “EULEX-i nė parim nuk komenton rreth hetimeve”, ka thėnė pėr Indeksonline Blerim Krasniqi, njė nga zėdhėnėsit e EULEX-it.
Derisa ky mision ėshtė duke marrė dokumente nė MI pėr projektin nė fjalė, nė konzorciumin amerikano-turk ende nuk ėshtė “dukur”.
“Projekti nuk ka marre asnjė kėrkesė nga EULEX pėr tė dhėnė asnjė lloj dokumentacioni”, ka thėnė pėr indeksonline Ela Ruēi, zėdhėnėse e “Bechtel&Enka”.
Ky projekt ishte tenderuar nga ish-Ministria e Transportit dhe Postelekomunikacionit (MTPPT) kur atė po e drejtonte deputeti Fatmir Limaj, ndaj tė cilit EULEX ka bėrė 2 vite hetime pėr korrupsion, pėr tė cilat ende nuk ka ndonjė vendim se si do tė pėrfundojnė.
Pas njė procesi tė gjatė tenderimi, kontratėn me “Bechtel&Enka”, pos Limajt e kishte nėnshkruar edhe ish-shefi i Prokurimit, Nexhat Krasniqi, qė po ashtu, sikurse Limaj, ėshtė hetuar si i dyshuar pėr korrupsion nga EULEX-i pėr dy vite me radhė.
“Rruga 7, autostrada Morinė-Merdare” ėshtė pjesė e tė ashtuquajturės “Rruga e Kombit”, e cila lidhet me autostradėn e Shqipėrisė, qė po ashtu ėshtė ndėrtuar nga konzorciumi “Bechtel&Enka”.

Nuk ndryshon politika serbe ndaj Kosovės
Ereniku, e premte, 25 maj, 2012
Politika e Beogradit karshi Kosovės, nuk do tė ndryshojė, kėshtu ka deklaruar shefi i Zyrės pėr Informim nė Qeverinė e Serbisė, Millivoje Mihajlloviq.
Ai ka thėnė se duhen kėrkuar zgjidhje pragmatike pėr tė pėrmirėsuar jetėn e njerėzve dhe se nuk duhen pritur “ndryshime tė papritura tė politikės”.
Duke folur pėr mediat serbe, ai ka thėnė se “problemi i Kosovės nuk ėshtė cilėsuar rastėsisht si interesi mė i madh kombėtar dhe shtetėror, andaj zgjidhjen e tij nuk mund ta vėrė nė pikėpyetje ndryshimi i qeverisė nė Beograd”.
Sipas Mihajlloviqit, Serbia ka dėshmuar se ėshtė e mundur formula “Edhe Kosova, edhe Evropa” dhe se me njė politikė tė tillė duhet tė vazhdohet.
“Kjo ėshtė e vetmja formulė qė mund ta lėrė Serbinė nė lojė kur janė nė pyetje edhe Bashkimi Evropian, edhe Kosova. Qėllimi i Serbisė nuk ėshtė vetėm anėtarėsimi nė BE. BE-ja ėshtė instrument serioz pėr zgjidhjen e problemeve nė Kosovė”, ka thėnė Mihajlloviq.
Serbia ėshtė nė pritje tė formimit tė qeverisė sė re pas zgjedhjeve parlamentare tė 6 majit.

Serbėt paralajmėrojnė "hapa radikalė"
Ereniku, e premte, 25 maj, 2012
Nė veri tė Mitrovicės janė tubuar edhe sot disa qytetarė serbė, pėr tė shprehur, siē kanė thėnė, presionin nė rritje ndaj komunitetit tė tyre.
Para tė tubuarve, pėrfaqėsuesi i serbėve tė Mitrovicės, Kėrstimir Pantiq, ka shprehur kundėrshtimin e fuqishėm ndaj institucioneve kosovare, raporton rel.
“Nėse flasim pėr ndonjė institucion, ajo ėshtė administrata e UNMIK-ut, qė ėshtė formuar nė bazė tė marrėveshjes sė qeverisė sė atėhershme dhe presidentit tė atėhershėm tė Jugosllavisė, zotit Vojisllav Koshtunica”, ka thėnė Pantiq.
Ai ka pėrmendur sėrish njėrin nga shkaqet e organizimit tė protestės, qė ėshtė arrestimi i Jovica Milkoviqit, duke thėnė se nėse ky i fundit nuk lirohet deri tė hėnėn, serbėt do tė marrin “hapa mė radikalė”.
Millkoviq ėshtė arrestuar ditė mė parė nėn dyshimin se ka marrė pjesė nė njė grup qė ka dėmtuar pasurinė e luajtshme tė policisė sė Kosovės dhe ka penguar nė ushtrimin e detyrės zyrtare. Serbėt kanė paralajmėruar protesta tė pėrditshme nė veri.


- Lajmet
E enjte, 24 maj, 2012

...trupe e trup:
- Pėrfaqėsuesi BE, Zhbogar, pėrsėriti vazhdimin e pėrkushtimit dhe ndihmės ndaj Kosovės.
- Deēan, Fitu: PĖR VERIUN NUK DUHET STATUS SPECIAL, POR DIALOG ME QYTETARĖT
- Mitrovicė, sėrish protesta serbe kundėr arrestimit tė Milkoviē-it
- DELL hapja e njė zyre nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, do tė ndikojė pozitivisht..
- SERBĖT SĖRISH BLLOKADA NĖ VERI, detyrojnė trupat e KFOR-it tė kthehen prapa
- BEOGRADI REAGON NDAJ ZYRĖS NĖ VERI
- Per te pagjeturit; KRASNIQI: REKOMANDIMET NUK JANĖ OBLIGUESE PĖR QEVERINĖ
- VETĖVENDOSJE KRITIKON MPJ-NĖ
- Policia: Aksidentin nė Himarė e shkaktoi SHPEJTĖSIA
- Paratė e drogės nga Zvicra te politikanėt shqiptar

...informacione te hapura:
JAHJAGA E THAĒI BĖJNĖ THIRRJE PĖR PASTRIMIN E KOSOVĖS
24 maj, 2012
Sot gjatė gjithė ditės zhvillohet projekti i Iniciativės Qytetare, “Ta pastrojmė Kosovėn”. Nė hapje tė aksionit kanė marrė pjesė edhe presidentja, Atifete Jahjaga, kryeministri, Hashim Thaēi dhe kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa.
Aktiviteti pėr pastrimin e mjedisit, nismė kjo qė ka filluar nė mbi 100 shtete tė botės, ku ėshtė pėrfshirė edhe Republika e Kosovės, ėshtė mbėshtetur nga krerėt e institucioneve mė tė larta tė vendit. Ata iu bėnė thirrje qytetarėve qė tė jenė mė tė kujdesshėm dhe tė kontribuojnė nė parandalimin e ndotjes sė ambientit.
Presidentja e vendit Atifete Jahjaga, theksoi se aksioni pėr pastrimin e mjedisit duhet tė vazhdojė nė baza tė rregullta.

ZHBOGAR PĖRSĖRITI VAZHDIMIN E PĖRKUSHTIMIT PĖR KOSOVĖN
24 maj, 2012
Pėrfaqėsuesi i Bashkimit Evropian nė Kosovė, Samuel Zhbogar pėrsėriti vazhdimin e pėrkushtimit dhe ndihmės sė BE-sė ndaj Kosovės.
“Jemi kėtu qė t’u ndihmojnė tė ndėrtoni njė shoqėri mė tė pėrparuar, dhe tė pėrmirėsojmė sistemin e jetės pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės” ,tha Zhbogar gjatė vizitės nė Gjilan, me rastin e pėrurimit tė bibliotekės sė qytetit, nė tė cilėn BE-ja ka investuar 2.2 milion euro.

PĖR VERIUN NUK DUHET STATUS SPECIAL, POR DIALOG ME QYTETARĖT
24 maj, 2012
“Liberalizimi i vizave dhe integrimi nė BE, ėshtė njė proces qė kėrkon pėrkushtimin e tė gjithėve. Kjo nuk ėshtė ēėshtje ditėsh, dhe as ndonjė dhuratė, ngase kėrkon punė sistematike dhe permanente”, tha ambasadori i Francės nė Kosovė, Zhan Fransua Fitu.
Gjatė vizitės nė Deēan ai po ashtu tha se pėr veriun nuk duhet asnjė status special, por dialog me qytetarėt atje.

Mitrovicė, sėrish protesta serbe kundėr arrestimit tė Milkoviē-it
24 maj, 2012
Mitrovicė – Qindra serbė kanė protestuar tė enjten nė veri tė Mitrovicės kundėr arrestimit dhe mbajtjes nė paraburgim tė Jovica Milkoviē, qė ishte arrestuar mė 17 maj nga Policia e Kosovės, pėr shkak tė pjesėmarrjes sė tij nė shkatėrrimin e kontejnerit tė policisė nė zonėn e “Tre rrokaqiejve” nė veri tė Mitrovicės.
Protestuesit nė mesditė janė tubuar nė numėr tė vogėl tek ura kryesore mbi lumin Ibėr, prej nga kanė vazhduar rrugėn nė drejtim tė gjykatave, ku edhe janė bashkuar me protestues tjerė. Ata mbanin nė duar flamuj tė Serbisė, si dhe pankarta me mbishkrime pėr lirimin e Jovica Milkoviēit dhe tė gjithė serbėve tjerė tė pafajshėm qė po mbahen nėpėr burgje. Protesta ka vazhduar e qetė, pa ndonjė incident.

DELL FTON KOMUNITETET PĖR BASHKĖPUNIM ME PUSHTETIN LOKAL
24 maj, 2012
Ambasadori amerikan nė Kosovė, Kristofer Dell tha se hapja e njė zyre nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, do tė ndikojė pozitivisht nė formimin e komunės sė re dhe nė mbajtjen e zgjedhjeve lokale atje sa mė parė qė tė jetė e mundur.
Kėto deklarime ai i bėri nė fshatin Hoqė e Madhe ku ka bėrė thirrje komuniteteve qė tė bashkėpunojnė me pushtetin lokal.

SERBĖT SĖRISH BLLOKADA NĖ VERI
24 maj, 2012
Dhjetra serbė kanė bllokuar sot rreth orės 3:00 tė mėngjesit magjistralen e “Ibrit” nė fshatin Ibarska Sllatinė tė Leposaviqit, duke pamundėsuar lėvizjen e njė konvoji tė KFOR-it..... Sipas agjencisė sė lajmeve Kosovapres, ushtarėt ishin nisur nė drejtim tė fshatit Rudar pėr tė larguar njė barrikadė tė vendosur te ura e kėtij fshati nga grupet kriminale serbe.

BEOGRADI REAGON NDAJ ZYRĖS NĖ VERI
24 maj, 2012
Sekretari shtetėror nė Ministrinė serbe pėr Kosovėn, Oliver Ivanoviq, ka deklaruar se formimi i Zyrės Administrative nė Mitrovicėn e Veriut ėshtė njė provokim dhe pėrpjekje pėr tė ndryshuar gjendjen nė terren nė prag tė dialogut Beograd-Prishtinė.
“Nuk do tė ketė kurrfarė reagimi tė veēantė tė Qeverisė sė Serbisė, jo nė kėtė situatė, pėrveē gjykimit dhe shpalljes sė kėtij akti si provokim flagrant qė nuk ka pėr synim qetėsimin e situatės, por, shqetėsimin e banorėve serbė dhe krijimin e njė situate nė tė cilėn janė tė mundshme incidentet”, ka thėnė Ivanoviq pėr agjencitė serbe te lajmeve.

Mitrovicė, serbėt detyrojnė trupat e KFOR-it tė kthehen prapa
24 maj, 2012
Rreth 40 serbė kanė bllokuar tė enjten rreth orės 3:00 tė mėngjesit magjistralen e “Ibrit” nė fshatin Ibarska Sllatina tė Leposaviqit, duke penguar kėshtu lėvizjen e automjeteve tė KFOR-it qė ishte nisur nga kampi “Nothing Hill” nė drejtim tė Mitrovicės.
Sipas burimeve tė medias Kosovare, ushtarėt e KFOR-it ishin nisur nė drejtim tė Rudares afėr Zveēanit pėr tė larguar barrikadėn e vendosur tek ura e kėtij fshati nga grupe kriminale serbe. Njė burimeve tė medias brenda KFOR-it, ka thėnė se pėrfaqėsues tė lartė tė KFOR-it janė shprehur shumė tė shqetėsuar nė lidhje me zbulimin e informacionit rreth aksionit tė tyre tė paraparė nė mėngjesin e sotėm.
“Si u kuptua qėllimi ynė nga grupet kriminale serbe”, citon burimi tė ketė thėnė njėri nga ushtarakėt e lartė tė KFOR-it. (K.P)

KRASNIQI: REKOMANDIMET NUK JANĖ OBLIGUESE PĖR QEVERINĖ
24 maj, 2012
Me njė minutė heshtje, Kuvendi i Kosovės nė fillim tė seancės sė sotme plenare nderoi viktimat e aksidentit tragjik qė ndodhi ditė mė parė nė Himarė. Ndėrkohė, kryeparlamentari Jakup Krasniqi sqaroi para ligjvėnėsve, ēėshtjen e rekomandimeve tė miratuara nė seancėn e 10 majit, lidhur me tė pagjeturit. Ai tha se kėto rekomandime nuk janė obligative pėr Qeverinė.
Rekomandimet e miratuara nė Kuvendin e Kosovės nė seancėn e 10 majit, tė cilat parashohin kushtėzimin e bisedimeve me Serbinė pėr zbardhjen e fatit tė tė pagjeturve, nuk janė obligative pėr Qeverinė. Njė sqarim tė tillė e bėri kryeparlamentari Jakup Krasniqi nė seancėn plenare tė Kuvendit, me ē’rast tha se edhe sipas standardeve tė BE-sė edhe sipas fjalorit tė termave juridik evropian, rekomandimi ėshtė vetėm kėshillė e jo edhe njė akt obligues.Gjatė punimeve me kėrkesė tė ministrit tė Infrastrukturės, Kuvendi ia ktheu Qeverisė pėr rishqyrtim Projektligjin pėr themelimin e Agjencisė pėr Shėrbimet e Navigacionit Ajror. Nė rend dite pėr shqyrtim tė parė, Kuvendi ka edhe tri projektligje mes tė cilėve Projektligjin pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit pėr menaxhimin e financave publike dhe pėrgjegjėsitė si dhe disa raporte tė agjencive tė pavarura.

VETĖVENDOSJE KRITIKON MPJ-NĖ
24 maj, 2012
Lėvizja Vetėvendosje publikoi sot dy dokumente tė Ministrisė sė jashtme, qė sipas kėtij subjekti, ndikojnė nė ngecjen e procesit tė njohjeve dhe dėmtojnė imazhin e Kosovės. Dokumentet e publikuara nga Vetėvendosja janė: Strategjia e diplomacisė ekonomike dhe strategjia pėr njohje.
Ata kanė kritikuar kėtė ministri pėr ngecje nė njohje, degradim tė shėrbimeve tė jashtme, struktura tė dyfishta, shkelje ligjesh e rregulloresh. Kjo lėvizje ka akuzuar kėtė ministri edhe pėr funksionim me dokumente tė skaduara.

Policia: Aksidentin nė Himarė e shkaktoi SHPEJTĖSIA
24 maj, 2012
Policia shqiptare ka arritur nė pėrfundim se aksidenti tragjik i ditės sė hėnė nė Himarė ka ardhur si pasojė e shpejtėsisė sė lartė tė mjetit. Si pasojė, drejtuesi i mjetit nuk e ka kontrolluar dot atė, raporton tema.
Sistemi i frenimit ka qenė nė rregull, sinjalistika dhe parametrat e rrugės po ashtu, thotė policia. Sipas hetimeve, autobusi ka hyrė me shpejtėsi nė kthesė. Zėdhėnėsja e policisė tha se shoferi ka reaguar me vonesė pėr tė ulur shpejtėsinė.
Policia mė tej ka thėnė se segmenti rrugor ėshtė brenda tė gjithė parametrave, i pajisur me sinjalistikė dhe mbrojtėse, shpejtėsia e lejuar ėshtė 20 km nė orė dhe ka tabela paralajmėruese pėr pjerrėsinė dhe kthesat e dyfishta.
Nga hetimet rezulton se nuk ka dėmtim tė sistemit tė drejtimit tė automjetit, gomat ishin tė rregullta, por goma e majtė ėshtė ēarė nga pėrplasja.
Rezulton se nė momentin e frenimit, sistemi ka funksionuar, por nuk ka qenė i suksesshėm. Shpejtėsia ka qenė mė e madhe se ajo e lejuar.
Sipas policsė, shkaku kryesor i aksidentit ka qenė mosrespektimi i shpejtėsisė dhe autobusi nuk ėshtė komanduar nė kthesė, pėr pasojė ka dalė nga rruga.

Paratė e drogės nga Zvicra te politikanėt shqiptar
24 maj, 2012
Shefja e policisė sė Gjenevės, Monica Bonfanti, ka thėnė se njė pjesė e madhe e pėrfitimeve nga krimi i organizuar, sidomos droga, me miliona franga dėrgohen nė vendet e tyre tė origjinės, nė mėnyrė ilegale, madje edhe pėr parti politike.
Njė pjesė e madhe e fitimeve tė kėtyre parave tė fituara nga droga shkojnė nė adresė tė partive politike nė Shqipėri, ngjashėm sikur nė Azerrebejxhan, pėr ta rrėzuar qeverinė.
Ajo ka thėnė se posedojnė informacione se mjetet e tilla nga droga janė dėrguar pėr rrėzimin edhe tė pushteteve, nė kėtė rast kundėr qeverisė Azerbexhanit. Sipas saj, ngjashėm veprojnė dhe trafikantėt, dilerėt nga Ballkani, raporton preshevajonė.
Bonfanti ka thėnė se nė Zvicėr ekziston njė “kriminalitet multietnik”, pasi qė sipas saj, nė krimin e organizuar janė tė pėrshirė banda tė komuniteteve tė ndryshme, ku njė numėr i madh janė edhe nga radhėt e shqiptarėve nga Shqipėria, Kosova por edhe nga Maqedonia.
Sipas policisė zvicerane, nėse shikohet origjina e personave tė arrestuar dhe atyre tė burgosur tė cilėt janė kryesisht nga vendet e ballkanit, mund tė konstatohet se Zvicra, sikur edhe disa vende tė BE-sė, duket se janė bėrė viktimė e Schengenit dhe lėvizjes sė lirė, e cila nga disa persona tė pandėrgjegjshėm po keqpėrdoret.


- Lajmet
E mėrkurė, 23 maj, 2012

...trup e trup
- Tė plagosurat e Himarės, dalin nga spitali i Vlorės 5 studente
- Aksidenti Himarės, Papa Benedikti XVI: Mesazh ngushėllimi dhe lutje Zotit
- Jakupi prap para gjykatės
- Beogradi tė mos merret me emrin tim
- Miliardat serbėve, abetaren Hashimit!
- Shqipėria presidente e KiE-sė, Hague dorėzon “ēelėsin” Haxhinastos
- Kufijtė detarė pėrēajnė mazhorancėn
- SHBA dhe Kosova nėnshkruajnė marrėveshjen pėr armė tė shkatėrrimit nė masė
- Kryetari i Kuvendit te Kosoves Jakup Krasniqi priti njė grup politikanėsh nga Shqipėria
- Skėnderaj: Dyshohet pėr dy varreza masive
- Mitrovicė Zhbogar shpreh interesimin e tij dhe BE-sė pėr stabilizimin e gjendjes
- Arrestohet njė shtetas shqiptar, i dyshuar pėr trafikim droge
- Jahjaga: Shoqėria jonė ka shumė nevojė pėr t’i dhėnė zė gruas
- MPB dėnon ashpėr incidentin nė fshatin Dresnik tė Komunės sė Klinės
- Festivali tradicional i Komedisė i dedikohet 100-vjetorit tė pavarėsisė sė shtetit shqiptar
- Arrestohet njė punonjės, shėrbyes civil nė PK pėr falsifikim dokumentesh zyrtare
- Arrestohet mjeku specialist i dyshuar pėr marrje ryshfeti


...informacione hapur:
Aksidenti Himarės, Papa Benedikti XVI: Mesazh ngushėllimi dhe lutje Zotit
Ereniku, e mėrkure, 23 maj, 2012
Tiranė – Papa Benedikti XVI i ka dėrguar Administratorit Apostolik tė Shqipėrisė sė Jugut Sh.T. Imzot Hil Kabashit telegram ngushėllimi qė t’ia pėrcjellė “familjarėve tė viktimave nė aksidentin e Himarės.
Telegrami:
Fort tė Nderuarit Shkėlqesisė sė Tij Mons. Hil Kabashi
Administrator Apostolik i Shqipėrisė sė Jugut
I informuar pėr aksidentin e rėndė rrugor qė ndodhi nė zonėn e Himarės, ku humbėn jetėn trembėdhjetė studente, Ati i Shenjtė ngarkon Shkėlqesinė Tuaj qė t’u paraqisni familjarėve tė viktimave ndjenjat e pikėllimit tė thellė dhe, ndėrsa siguron pėr lutjen e tij nga zemra pėr tė vdekurit dhe pėr tė plagosurit, i lyp Zotit ngushėllimin pėr ata qė vuajnė pėr humbjen tragjike tė tė dashurve tė tyre dhe bekimet qiellore mbi gjithė Kombin e goditur nga kjo ngjarje kaq tragjike. Kardinali Tarcisio Bertone, Sekretar i Shtetit i Shenjtėrisė sė Tij.
Vatikan, 23 Maj 2012

Tė plagosurat e Himarės, dalin nga spitali i Vlorės 5 studente
Ereniku, e mėrkure, 23 maj, 2012
Vlorė -Pesė nga studentet qė mbetėn tė plagosura nė aksidentin e ndodhur dy ditė mė parė, nė afėrsi tė qytetit tė Himarės, tė cilat po trajtoheshin nė spitalin e Vlorės, dolėn sot nė mesditė nga ky spital, pas pėrmirėsimit tė dukshėm tė parametrave tė tyre shėndetėsorė.
Drejtori i kėtij institucioni, Shkėlqim Selami, tha pėr LajmeShqip.com se “Ergita Opingari, Ticiana Hysaj, Anisa Hysa, Enkela Daja, Adisa Ēela, dolėn sot nga ky spital, ku trajtoheshin prej mbrėmjes sė ditės sė hėnė, kur ato mbėrritėn pak orė pas aksidentit”. Sipas Selamit, gjendja shėndetėsore e tyre ishte normale dhe mjekėt vlerėsuan se ato mund tė qėndrojnė nė kushtet e shtėpisė.
Pesė vajzat u shoqėruan nga autoambulancat e Spitalit Rajonal tė Vlorės pėr nė shtėpitė e tyre, nė Berat dhe Elbasan. Aktualisht, nė spitalin e qytetit tė Vlorės po mbahen nėn kujdesin e mjekėve studentet e plagosura Elidona Gjinaj, Adiola Mustaku, Juliana Kuqi, Besjana Xheneti, Liri Hasaj, parametrat shėndetėsorė tė tė cilave janė ende tė pastabilizuar plotėsisht.

Tiranė – Dy nga studentet, e aksidentit tragjik tė Himarės tė cilat ndodhen nė koma pritet tė transportohen pėr njė kurim mė tė specializuar nė Austri. Drejtori i Spitalit Ushtarak Bedri Mihja deklaroi se Florie Peci dhe Eriselda Gubere janė nė koma, me frymėmarrje artificiale dhe dėmtimet e tyre janė serioze, por shpresat pėr pėrmirėsim janė tė mėdha.
Transporti i Florie Peēit dhe Briselda Guberit pritet tė bėhet sot nė orėn 13:00, dhe pėr kėtė pritet qė ambasadori i BE-sė Sequi tė shkojė nė spital nga momenti nė moment pėr tė diskutuar nė lidhje me transportimin e mundėshmė tė vajzave jashtė. Pak kohė mė parė mjekėt u mblodhėn nė njė konslutė pėr tė parė mundėsinė e ndonjė transportimi tė mundshėm jashtė.
Ambasadori Ettore Sequi vizitoi tė mėrkurėn ambientet e Spitalit Ushtarak, ku ka parė nga afėr gjendjen e studentevė tė plagosura. Ambasadori vlerėsoi trajtimin nga ekipi mjekėsor qė po u bėhet vajzave tė reja, ndėrsa vlerėsoi tė lėnduarat, pėr forcėn dhe kurajon pėr ta pėrballuar mirė situatėn e krijuar. (LajmeShqip dhe mediat shqiptare)

Jakupi prap para gjykatės
Ereniku, e mėrkure, 23 maj, 2012
Lirim Jakupi, pjesemarres i tre luftrave tė Shqiptarve
Lirim Jakupi, ish-luftėtar i UĒPMB-sė, i njohur me nofkėn e luftės “Nazi” dhe pjesėmarrės nė rastin e grupit tė armatosur nė Brodec tė Malėsisė sė Tetovės, ėshtė duke u paraqitur sėrish nė njė proces gjyqėsor nė Gjykatėn e Qarkut nė Gjilan tė udhėhequr nga gjykatėsit e EULEX-it.
Rasti i Jakupit ėshtė kthyer nė rigjykim nga ana e Gjykatės Supreme tė Kosovės. Edhe pse ishte dėnuar me gjashtė vjet burgim, nga ish-gjykatėsi i UNMIK-ut, Vinod Bolello, rasti i tij ėshtė kthyer nė rigjykim ka bėrė tė ditur pėr “Koha Ditore”, avokati i tij Bajram Krasniqi.
Ai tha se ndaj Lirim Jakupit nuk ka aktakuzė shtesė, pos asaj qė ėshtė ngritur nė vitin 2003 nga ana e prokurores ndėrkombėtare, Elizabet Ren. Sipas tij, Lirim Jakupi ėshtė nė pėrfundim tė vuajtjes sė dėnimit dhe realisht ndaj tij nuk ka as aktakuzė tė ngritur pėr ikjen nga Burgu i Dubravės.
”Unė kam kėrkuar me shkrim qė ai tė lirohet nga burgu, por ndėrkohė me rastin e tij ėshtė duke u marrė njė avokat gjilanas, sipas detyrės zyrtare”, sqaroi Krasniqi.
Nė zyrėn e EULEX-it nė Gjilan bėhet e ditur se kėtė rast do ta rigjykojnė gjyqtarėt Vladimir Mikula, Mariola Pasnik dhe Vlastimir Dimiq. Sipas
Elizabet Renit, Jakupi akuzohet pėr periudhėn e vitit 2003, se sė bashku me Asllan dhe Rasim Bajramin dhe Basri Xhemailin kanė qenė duke u pėrgatitur pėr njė akt terrorist nė territorin e Serbisė.
Ren e ngarkon Jakupin edhe si pjesėmarrės nė njė akt terrorist tė kryer nė vitin 2003 ndaj dy policėve serbė nė punktin policor nė Konēul tė Serbisė . Jakupi akuzohet pėr veprat penale tė shtytjes, asistencė apo kryerje tė terrorizmit.
Sipas avokatit Krasniqi, aktakuza e prokurores Ren ėshtė e paqėndrueshme, sepse nė kėtė rast nuk ka dėshmitarė dhe se Lirim Jakupi nė atė aktakuzė pėrmendet vetėm kalimthi. Atė kohė Jakupin e bėnte pėrgjegjės prokurorja tjetėr, Cecelia Tilliada, dhe e ngarkonte pėr tri vepra penale tė detyrimit katėr vepra penale tė rrėmbimit dhe tri vepra penale tė shtrėngimit. Jakupi nė kėtė gjykim u shpall fajtor sė bashku me ish-komandantin e UĒPMB-sė, Shefket Musliu, dhe mori njė dėnim unik prej gjashtė vjetėve burg.
Gjykata Supreme e Serbisė i kishte vėrtetuar dėnimin prej 15 vjetėsh burg, meqė Gjykata e Vranjės nė vitin 2003, nė mungesė, e kishte dėnuar dhe shpallur fajtor.

Beogradi tė mos merret me emrin tim
Ereniku, e mėrkure, 23 maj, 2012
Xhezair Shaqiri- Hoxha, kryetar i Partisė Demokratike Kombėtare dhe i njohur si ish-komandant i UĒK-sė ka hedhur poshtė akuzat e mediave serbe qė e akuzojnė ate pėr sulmin e fundit nė Dobrosin tė Bujanocit kundėr postės kufitare serbe.
Sipas tij, nė rastin e kėtij sulmi, ai ka qenė nė njė vend tė Bashkimit Evropian dhe kėtė mund ta vėrtetojė nė ēdo formė. "Ky akt tinėzar nga Ivanoviqėt tė cilėt dolėn mė tė zėshėm ėshtė i qartė, por ne u bėjmė me dije se nuk kemi tė bėjmė me kėtė akt, nuk jemi kriminel qė vrasim gra e fėmijė e pleq dhe gjithmonė kemi mbrojtur popullin tonė dhe kėtė tė drejt nuk na ndalon kush", ka deklaruar Shaqiri, duke informuar pėr kėtė edhe instancat mė tė lartė tė KFOR dhe EULEX nė Kosovė, por edhe pėrfaqėsitė ndėrkombėtare nė shtetet e BE-sė.
"Kėto janė shpifje tė mirėnjohura tė qarqeve dhe shėrbimeve sllave qė janė nė koordinim me Shkupin dhe Beogradin. Kjo ėshtė e qartė, por publikisht ju bėj me dije se tė gjithė ato akuza janė skenare tė mirėfillta qė tashmė janė tė lexuara, vetėm e vetėm pėr tė sulmuar personalitetin tim. Unė nuk merrem me sulme tė tilla qė janė pjellė e kėtyre shėrbimeve. Veprimtaria ime para dhe pas luftės ka qenė publike dhe e hapur, pėr ēdo aktivitet ashtu, siē kam qėndruar i strehuar dhe kam vepruar edhe nga Tanusha, pas njė procesi tė montuar politik nga autoritetet e Shkupit", theksoi pėr INA, Shaqiri.
Nė mediat e Beogradit, lidhur me sulmet e paradokohshme ndaj punktit policor nė Dobrosin, nė shkrimin me titull “Terroristėt e Hoxhės pėrsėri nė luftė!”, drejton akuza kundėr Xhezair Shaqirit-Komandant Hoxha, ish komandant i UĒK-sė, i cili sipas mediave beogradase e ka pėrmbushė kėrcėnimin e vet se do ta riaktivizojė formacionin e vet.

Kufijtė detarė pėrēajnė mazhorancėn
Ereniku, e mėrkure, 23 maj, 2012
Ajo qė paralajmėroi Prof Pashaj nė gazetėn “Shekulli”, mbi pasaktėsitė e draftit pėr kufirin, po vėrtetohen shumė shpejt nė sallėn e Kuvendit. Pėrcaktimi i kufijve detarė tė cilėt u shfuqizuan nė vitin 2008, ka pėrplasur komisionet parlamentare tė cilėt do tė shkojnė nė seancė plenare tė sė enjtes me dy raporte tė ndryshme. Komisioni pėr Politikėn e Jashtme ka rrėzuar amendimet e dy komisioneve tė tjera parlamentare, konkretisht tė Komisionit tė Sigurisė dhe tė Komisionit pėr ēėshtjet Ligjore. Pėr tė shmangur pėrgjegjėsitė direkte tė anėtarėve tė kėtyre komisioneve, kryetari Fatos Beja fajėsoi administratėn dhe kėshilltarėt ligjorė tė kėtyre komisioneve pėr paaftėsi nė realizimin e ndryshimeve tė nevojshme pėr ripėrcaktimin e kufijve detarė.
Gabimi juridik
Komisioni i Ligjeve ka vendosur qė tė kthejė nė fuqi nenin 3 tė ligjit 2001, nė njė kohė qė ligji ėshtė shfuqizuar. Por, pėr kreun e Komisionit pėr Politikėn e Jashtme, pėr sa kohė qė ligji ėshtė i shfuqizuar, neni ku pėrcaktohen kufijtė nuk ka ku tė mbahet dhe pėr pasojė duhet t4ė thuhet qė shfuqizohen tė gjitha nenet e kėtij ligji, me pėrjashtim tė nenit 3. Nė kėtė mėnyrė mbetet nė fuqi ligji i 2001-it vetėm me njė nen. “Ata kanė pasur njė debat pėr thelbin. Ideja e tyre ėshtė qė e kemi shfuqizuar ligjin. Eshtė njė gabim i stafit dhe jo i deputetėve nė kuptimin e shkrimit ligjor. Ne kemi tė drejtė qė tė shprehemi pėr tė korrigjuar. Nuk ėshtė gabim qėndrimi, por shkrimi”, theksoi Fatos Beja.
Kufiri detar
Sipas nenit shumė tė debatuar, ujėrat territoriale tė Shqipėrisė shtrihen gjatė gjithė bregut tė saj, nė njė gjerėsi prej 12 miljesh detare, duke filluar nga vija e drejtė bazė qė shkon nga Kepi i Rodonit (Muzhit), Kepi i Pallės, i Lagjit (Kalasė sė Turrės), derdhja e Semanit, derdhja e Vjosės, bregu perėndimor i Ishullit tė Sazanit, Kepi i Gjuhėzės dhe i Gjirit tė Gramės, dhe mandej midis bregdetit shqiptar dhe ishujve tė Republikės Greke deri pėrmes Kanalit tė Korfuzit. Gjerėsia e ujėrave territoriale nga derdhja e Bunės nė det deri te Kepi i Rodonit shtrihet deri nė vijėn e kufirit shqiptaro-jugosllav (Malii Zi). Janė ujėra tė brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė ujėrat e Detit Adriatik dhe tė Detit Jon qė shtrihen brenda vijės sė drejtė bazė qė pėrshkon derdhjen e Lumit tė Bunės, kepat e pėrmendur mė lartė dhe vijės sė drejtė bazė qė pėrshkon Kepin e Gjiut tė Gramės, Kepin e Gjiut tė Palermos, Kepin e Qefalit, Kepin e Sarandės, si dhe ujėrat kėtej vijės kufitare tė liqeneve dhe lumenjve kufitarė. Kjo i jep tė drejtė Shqipėrisė tė ushtrojė sovranitet e saj mbi ujėrat territoriale dhe tė brendshme si dhe nė hapėsirėn ajrore.
Si do tė negociohet me Greqinė
Fatos Beja- Unė e gjykoj qė formulimi nga pikėpamja e teknikės ligjore nuk ėshtė i saktė.
Kastriot Islami- Ėshtė shumė e rėndė kjo pėr komisionin e ligjeve.
Fatos Beja- Ne jemi deputetė dhe ēdokush ka tė drejtė tė arsyetojė. Nėse ti shfuqizon nė ligj si mund tė ngelet njė nen nė fuqi. Ku tė kapet ai. Ndaj unė propozoj nė qė propozimin tonė nė vend tė shfuqizimit tė ligjit tė shprehemi pėr shfuqizim tė tė gjithė neneve tė ligjit tė 2001 me pėrjashtim tė nenit 3. Nuk mund tė shfuqizosh ligjin dhe tė mbash njė nen. Por do shfuqizosh ato nene qė janė pėr t’u shfuqizuar dhe do lėsh nė fuqi ligjin me gjithė nenin.
Kastriot Islami – Pyetja ime ėshtė kjo: kur tė negociohet prapė marrėveshja …
Fatos Beja – Ujėrat e brendshme deklarohen nga shteti dhe kanė njė procedurė tė pėrcaktuar nė Konventė tė cilėn vetė e kemi nėnshkruar vite mė pėrpara.
Kastriot Islami – Pyetja ime ėshtė se kur tė negociohet marrėveshja tjetėr, e cila tė shpresojmė se s’do tė ketė kėtė sensibilitet. Ky nen do tė ketė atė farsė qė kishte nė 2008-ėn, apo ky nen do jetė sėrish nė fuqi?
Beja – Jo, ky nen ėshtė i dobishėm.
Islami – Atėherė ne duhet tė pranojmė qė nė 2008-n kemi bėrė gabim…
Fatos Beja – Kemi disa ligje qė lidhen me ēėshtjet qė shkojnė deri te marrėveshja bilaterale. Ėshtė njė ligj i Rojeve Bregdetare, nė tė cilin pėrcaktohen ato terma tė kufizuara me Konventėn e Detit. Tani marrėveshja ėshtė njė ēėshtje bilaterale, ku tė dyja palėt bien dakord pėr kufirin. Kjo ka qenė linja e re e mandatuar edhe nė Europė, dhe pėr dijeninė tuaj ne kemi pasur dhe probleme tė tjera qė i kemi diskutuar dhe me ata tė ministrisė, qė Greqia nuk ka dashur tė hiqte ligjin e luftės, dhe ajo qė u argumentua ėshtė qėHelsinkie garanton kėtė.
Kastriot Islami- Nuk po i pyes kėta se ēfarė duhet tė bėjnė qė pala greke tė ndjehet mirė. Por, po i pyes me njė veprim qė ka tė bėjė me marrėdhėniet me Shqipėrinė. Dhe nėse ne ndjehemi mirė se gjėrat po i bėjmė mirė, unė duhet tė kuptoj a po i prishim marrėdhėniet me Greqinė apo jo me kėtė qė po bėjmė kėtu?
Ekspertėt e MPJ-sė: Jo, nuk kemi asnjė informacion, sepse ligji ėshtė nė fazėn e diskutimit dhe akoma nuk ėshtė miratuar, qė ne mund tė vėmė nė dispozicion materialet e akteve tė brendshme ligjore. Kėshtu, qė pėrderisa nuk ėshtė shpallur ky ligj, nuk kemi asnjė reagim zyrtar apo nėpėrmjet shtypit pėr kėtė nismė ligjore qė ėshtė bėrė publike tashmė.
Si u shfuqizua?
Procedura e shfuqizimit tė ligjeve qė i hapi rrugė faljes sė detit shqiptar tek fqinjėt grekė ka nisur shumė vite mė parė. Hapi i parė ėshtė kryer nė vitin 2001 me pretendimin se po hartohet njė ligj mė i mirė. Me tė njėjtin pretendim, nė vitin 2008, u hartua ligji tjetėr, i cili e la vendin nė dorėn e disa ekspertėve qė negocionin me fqinjėt.
Vendimi i Kushtetueses
Me unanimitet tė plotė Gjykata Kushtetuese vendosi qė tė rrėzojė si tė papajtueshme me Kushtetutėn marrėveshjen e lidhur midis Shqipėrisė dhe Greqisė. Kushtetuesja u shpreh se gjatė bisedimeve nuk janė zbatuar parimet bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare pėr ndarjen e hapėsirave, nuk ėshtė respektuar vija bazė e bregdetit si mosrespektimi i Gjirit tė Sarandės apo mosmarrja si vijė ndarėse ė shkėmbit Barketa.

...speciale:
Miliardat serbėve, abetaren Hashimit!
shkruan: Mero Baze
Nė njė njoftim zyrtar tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit konfirmohet njė raport i hershėm i gazetės Tema mbi pėrfshirjen e dy kompanive serbe nė informatizimin e shkollave nė Shqipėri. Pazaret nė atė kohė nisėn nga Genc Pollo dhe u pėrfunduan nga pasardhės tė tij. Pėrveē tentimit pėr tė futur kontrabandė pjesėt kineze tė kompjuterėve, kompanitė serbe rezulton zyrtarisht tė kenė gėnjyer pėr cilėsinė e produkteve dhe t’i kenė marrė shtetit shqiptar mė shumė pare, edhe pse cilėsia ka qenė shumė e ulėt se sa ėshtė kėrkuar. Nderi, edhe sipas medies sė rajonit, i ėshtė bėrė nė fakt Damir Fazlliēit, sekserit tė familjes, i cili qėndron si gjithmonė si lobist nė Familje pas ēdo biznesi serb apo boshnjak nė Shqipėri. Nėn tė njėjtin model nė Shqipėri filluan tė fitojnė thuajse gjithė tenderėt pėr eksport- import tė energjisė elektrike ku luhen qindra miliona euro, po kompani serbe, tė fitojnė tenderė pėr ndėrtim rrugėsh kompani serbe, tė marrin koncesione dhe dalje nė bregdet pėr depozita nafte kompani serbe e kėshtu me radhė. Ne nuk duhet tė kemi frikė nga investimet serbe nė Shqipėri, por kurrsesi nuk mund tė pranojmė qė ato tė vijnė nė Shqipėri si preferencė e Familjes nė pushtet. Ēdo serb ėshtė i lirė tė vijė tė investojė nė Shqipėri nė kushte tė barabarta me shqiptarėt e Shqipėrisė, Kosovės dhe kėdo investitor tjetėr. Problemi qė ne kemi me Familjen nė pushtet ėshtė se serbėt dhe bizneset e tyre janė “qytetarė” tė dorės sė parė, tė preferuar prej Familjes. Ata kanė fituar lehtėsisht tenderė me paret publike tė shqiptarėve, dhe siē po rezulton dhe na kanė vjedhur pare. Pėrmes partneritetit me biznesmenėt e Familjes, ata hynė nė tregun e supermarketeve, nė naftė, nė energji elektrike, nė rrugė, nė kompjutera, nė skrap, nė miniera etj. Nė raport me biznesmenėt nga Kosova, biznesi serb nė Shqipėri, nė kohėn e “patriotit” Sali Berisha, ėshtė ndoshta 100 herė mė i madh. Dhe nėse e llogarit si biznes qė ka pėrfituar nga paret publike, ndoshta zė vend tė parė dhe nė raport me biznesmenėt e Shqipėrisė. Edhe disa kompani tė huaja qė kanė emra perėndimorė, janė kompani serbe. Pėr shembull kompania qė ndėrtoi mbikalimin nė Tiranė apo rrugėn skandaloze Levan- Vlorė dhe qė dėshtoi nė segmentin Levan- Fratar pėr Tepelenė, ishte nė tė vėrtetė njė kompani serbe si filial i njė kompanie austriake, e cila nė Shqipėri drejtohet nga njė serb me emrin Sllobodan dhe kunata e Fahri Balliut. Tė njėjta janė makinacionet me kompanitė qė fitojnė tenderėt e kompjuterėve apo kompanitė e energjetikės sė Damir Fazlliēit. Ky ekspansion serb nė paret publike tė Shqipėrisė ėshtė njė statistikė qė i ka munguar pėrjetėsisht shtetit shqiptar. As kur Ahmet Zogu erdhi me ndihmėn e ushtarėve serb nė pushtet pas vitit 1924, nuk ua diti serbėve pėr nder, por u lidh me Italinė. As Enver Hoxha qė erdhi nė pushtet nė krye tė komunistėve shqiptarė me dy tė dėrguar jugosllavė nuk ua diti pėr nder, por u ktheu krahėt. I vetmi udhėheqės shqiptar, qė po i trajton serbėt si qytetarė tė dorės sė parė nė Shqipėri dhe me prioritet mbi biznesin shqiptar, ėshtė Sali Berisha, nėn peshėn e pushtetit tė Familjes sė tij.

Dhe sikur tė mos mjaftonin gjithė kėto ndere pėr serbėt, dhe gjithė kėto padrejtėsi pėr biznesin shqiptar, Sali Berisha disa ditė mė parė u nis drejt Prizrenit pėr tė shpallur si historike njė abetare tė pėrbashkėt Shqipėri- Kosovė, njė tekst gati esperanto pėr hapėsirėn shqiptare, pa asnjė vlerė tė mirėfilltė shkencore ose funksionale, pėrveē njė tubimi folklorik patriotik. Dhe pėrsėri kėtu u shėrbeu serbėve. Pėr tė kompensuar publikisht ndihmėn reale qė u ka dhėnė serbėve nė pushtetin tij nė Tiranė, pėlliste nga Prizreni ndaj fqinjėve, pėr t’i dhėnė shkas dhe njė herė serbėve ta shpallin atė ideator tė Shqipėrisė sė Madhe. Njė nder qė ia kanė borxh njeriut qė i ka ulur kėmbėkryq nė Tiranė, qė u ka dhėnė prej vitit 2005 mbi 1 miliard euro nga paret e qytetarėve shqiptarė, qė ka ricikluar ish- mafien e kohės sė Milosheviēit nė mes tė Tiranės dhe qė mbi tė gjitha ėshtė i vendosur tė ruajė interesat e tyre nė njė plan afatgjatė nė Shqipėri. Ėshtė njeriu qė u ka dhėnė serbėve miliarda dhe Hashim Thaēit njė abetare. Ėshtė njė simbolikė qė tregon realisht se nė Kosovė duhet tė fillojnė tė mėsojnė nga germa A se kush ėshtė Sali Berisha dhe qeveria e Tiranės dhe sa mendon ajo pėr Kosovėn.


- Lajmet
E marte, 22 maj, 2012

Speciale:
Raport i zgjeruar nga tragjedia e rėndė-aksidenti i autobusit me nxenes, qė ndodhi nė rrugėn Vlorė -Himarė.
Ereniku, 22 maj, 2012
Plotėsuar 2) Aksidenti,Vasili: 2 vajza nė gjėndje tė rėndė, i pamundur transportimi
Vlorė (PLOTESUAR 13:45)- Dhjetra banorė tė qytetit bregdetar, tė rinj e tė reja, studentė, po dhurojnė gjak nė Bankėn e Gjakut nė spitalin rajonal tė Vlorės, pėr t’u ardhur nė ndihmė tė aksidentuarve nė ngjarjen tragjike tė ndodhur ditėn e djeshme nė Himarė.
Tė paktėn 40 studentė tė Universitetit “Ismail Qemali”, 50 tė Universitetit jopublik “Pavarėsia”, si dhe dhjetra persona tė tjerė banorė tė qytetit ose punonjės tė institucioneve tė Vlorės, janė drejtuar vullnetarisht pranė bankės sė gjakut. Punonjės tė Bankės sė Gjakut dhe drejtori i Spitalit, Shkėlqim Selami shprehen se, “solidariteti qytetar nė Vlorė ėshtė nė nivel tė admirueshėm, gjė qė reflektohet edhe nė kėtė humanizėm, ku janė pėrfshirė njė numėr i madh personash”.
Njė pjesė e gjakut tė dhuruar do tė mbahet pėr tė aksidentuarit, qė po trajtohen aktualisht nė kėtė institucion shėndetėsor dhe pjesa tjetėr do dėrgohet nė Tiranė, ku po trajtohen tė aksidentuarit e tjerė, qė janė nė gjendje mė tė rėndė.

Tiranė (PLOTESUAR 11:30)- Ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili, tha se 2 vajza tė plagosura nė aksidentin e pasdites sė djeshmes janė nė gjendje tė rėnduar shėndetėsore, ndėrkohė qė, sipas tij, aktualisht transportimi i tyre jashtė vendit pėr ndihmė tė specializuar ėshtė e pamundur. “Ka ecuri pozitive, por vazhdon tė mbetet serioze gjendja e 2 vajzave, traumat e tė cilave kanė qenė tė gjera, edhe nė kėtė rast parametrat e tyre janė mbajtur nė mėnyrė tė qėndrueshme nga stafi qė ėshtė pėr t’u pėrgėzuar sepse ka bėrė njė punė profesionale dhe pėrgjithėsisht duke bėrė vlerėsimin 2 janė nė gjendje tė vėshtirė”, tha ministri Vasili. Sipas tij, nė kushtet aktuale ėshtė i pamundur transportimi i tė plagosurave nė gjendje mė tė rėnduar, pėr shkak se mbahen nė jetė pėrmes aparaturave. “Transporti i tyre ėshtė i pamundur se mbahen nė jetė me aparatura, ato do tė vlerėsohen hap pas hapi nga stafi mjekėsor. Nuk do tė bėhet asnjė hap i nxituar qė do tė rėndonte situatėn”, tha Vasili.
Ministri Vasili tha lidhur me gjendjen shėndetėsore tė tė plagosurave tė tjera se “rezultatet postoperatore janė pozitive, konsiderohen jashtė rrezikut pėr jetėn, por sėrish vazhdon tė jetė pėrkujdesja mjekėsore”. Nė Spitalin Ushtarak marrin aktualisht trajtimin mjekėsor 14 tė plagosura, ndėrsa njė e plagosur ndodhet nė Spitalin Amerikan.

Spitali ushtarak, Tiranė: Gjėndja e tė plagosurave, e stabilizuar

Tiranė – Gjendja shėndetėsore e tė plagosurave nga aksidenti qe ndodhi pasditen e djeshme nė Himare paraqitet e stabilizuar, ndėrsa ekipet e mjekėve do tė vazhdojnė me ekzaminimet e mėtejshme tė nevojshme.
Drejtori i Spitalit Ushtarak, Bedri Mihaj, tha se “nė rastet qė janė mė problematike ėshtė njė vajzė me dėmtimet tė mėlēisė dhe qė kishte hemoragji tė madhe, po kėshtu njė vajzė tjetėr me dėmtime tė shpretkės dhe fraktuara tė ekstremit, si dhe njė rast tjetėr qė kishte dėmtime tė aparatit urinar”. Rastet, sipas tij, konsiderohen si raste tė zgjidhura nga ana teknike dhe do te vazhdojne te ndiqen me te gjitha ekzaminimet e nevojshme. Sipas drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Politikave Shėndetėsore nė Ministrinė e Shėndetėsisė, Pėllumb Pipero “tė plagosurat janė paraqitur me politrauma, kanė fraktura, ēarje tė organeve tė brendshme, dėmtime tė kokės dhe shtyllės kurrizore, etj”. Mjeket vleresojne si mė tė rrezikshme dėmtimet nė kokė dhe nė organet e brendshme.
Policia: Vazhdojnė hetimet pėr zbardhjen e aksidentit nė Himarė
Tiranė – Vazhdojnė hetimet pėr zbardhjen e shkaqeve tė aksidentit tragjik, ndodhur pasditen e se hėnės nė afėrsi tė Himarės, njė zonė nė jug tė vendit kur, njė autobuz me studentė tė Universitetit “Aleksander Xhuvani” tė Elbasanit, doli nga rruga, duke rėnė nė greminė. Policia e Shtetit sot me anė tė njė komunikate shtypi deklaroi se, nga grupi i posaēėm hetimor vazhdojnė hetimet pėr zbardhjen e shkaqeve tė aksidentit tė rėndė qė ndodhi nė aksin Vlorė -Himarė. Si pasojė e aksidentit kanė humbur jetėn 13 persona, ndėrsa janė plagosur 26 tė tjerė.
Sipas Policisė sė Shtetit, nė kėtė aksident kanė humbur jetėn:
Denisa Guzi nga Gramshi
Ermira Mana nga Elbasani
Aurora Molla nga Pogradeci
Lindita Kabashi nga Elbasani
Joana Debinja nga Lushnja
Elsa Daka nga Elbasani
Juliana Tola nga Elbasani
Armand Halilaga nga Kavaja
Pėllumb Ēela, drejtuesi i mjetit, nga Elbasani
Fabiola Shehi nga Bėrxulla Tiranė
Eriola Xhoi nga Elbasani vazhdojnė procedurat e verifikimit me familjarėt
Eranda Baloshi nga Elbasani
Dorina Stafa nga Kruja
Po kurohen nė Spitalin Ushtarak Tiranė:
Kaltra Pollozhani
Alma Deda
Eranda Bato
Antoneta Taēe
Doriana Kumria
Anisa Ēobaj
Shegushe Haka
Elsa Shtylla
Ifsjana Karriqi
Mirsie Biba
Besjana Dani
Briselda Gubere
Florije Peci
Blerina Ēereni
Griselda Zeneli
Po kurohen nė Spitalin e Vlorės:
Elidona Gjinaj
Enkela Daja
Ticiana Hysa
Juliana Kuqi
Ergita Opingari
Adjola Musaka
Liri Hasa
Besjana Xheneti
Adisa Ēela
Anisa Hysa
Nė gjendje tė mirė nė Spitalin e Himarės
Arta Ballabani.
Studentėt korēar solidarizohen duke dhuruar gjak Korēė
– Qytetare te Korces, pedagoge dhe studente te Universitetit “Fan Noli” te ketij qyteti, shkuan sot ne oret e para te mengjesit ne spitalin civil te qytetit ku dhuruan gjak ne shenje solidarizimi per humbjen e jeteve te bashkemoshatareve te tyre nga Universiteti i Elbasanit, si dhe per te shpetuar jeten e te plagosurve dhe njerezve te tjere ne nevoje.
/burimi:mediat shqiptare,lajmet,LajmeShqip/

RTSH NUK E TRANSMETON NATĖN E PARĖ TĖ EUROSONGUT
22 maj, 2012
Radio Televizioni Shqiptar nuk do tė transmetojė direkt natėn e parė tė Festivalit Evropian qė zhvillohet sot nė orėn 21.00 nė Baku tė Azerbaixhanit.
RTSH nėpėrmjet njė njoftimi bėri tė ditur se nė nderim tė viktimave tė aksidentit tragjik. “Nė respekt tė ditės sė zisė tė shpallur nga qeveria shqiptare, nė zbatim tė ligjeve dhe Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė njoftojmė teleshikuesit shqiptarė se Nata e Parė e Festivalit Evropian ku konkuron pėrfaqėsuesja e Shqipėrisė, Rona Nishliu, do tė transmetohet e regjistruar nė oren 00.05 tė datės 23 Maj”, thuhet nė njoftim.

SERBIA S’DO TĖ LEJOHET TĖ BLLOKOJĖ RRUGĖN E KOSOVĖS PĖR NĖ BE
22 maj, 2012
Stephen O’Brien, zėvendėsministėr i Departamentit pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (DFID) tė Britanisė, i shoqėruar nga ambasadori britanik nė Kosovė, Ian Cliff, dhe shefi i DFID nė Prishtinė, Richard Taylor, kanė vizituar sot Mitrovicėn. Zyrtarėt e lartė britanikė janė pritur nga kryetari i komunės, Avni Kastrati, me ē’rast kanė biseduar pėr zhvillimet aktuale nė komunė.

BRITANIA PARTNER I FUQISHĖM I KOSOVĖS
22 maj, 2012
Situata aktuale politike nė Kosovė, pėrkushtimet e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr ēuarjen pėrpara tė reformave nė politikė, ekonomi dhe legjislacion ishin disa nga temat pėr tė cilat u bisedua nė takimin e Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi me Stephen O’Brian, nėnsekretar i shtetit nė DFID pėr ēėshtje evropiane.

UDHĖRRĖFYESI BRENDA PAK JAVĖSH
22 maj, 2012
Raportuesja pėr Kosovėn nė Parlamentin Evropian, Ulrike Lunaēek ka thėnė se Kosova shumė shpejt do tė merr udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave. Kėto komente, Lunaēek i ka bėrė pėrmes njė video mesazhi drejtuar studentėve tė Universitetit “AAB.

EULEX-I KA BASTISUR SHTĖPINĖ E ZVONKO VESELINOVIQIT
22 maj, 2012
Forca tė mėdha tė policisė speciale tė EULEX-it kanė bastisur sot nė mėngjes shtėpinė e kapos sė krimit nė veri, Zvonko Veselinoviq, nė fshatin Dolan tė Zveēanit.

TĖRMET NĖ BULLGARI, ĖSHTĖ NDJERĖ EDHE NĖ KOSOVĖ
22 maj, 2012
Rrjeti Sizmologjik i Kosovės, nė orėn 02 e 03 minuta sipas kohės lokale, ka regjistruar tėrmetin e fuqisė sė pėrfillshme me epiqendėr nė perėndim tė Bullgarisė, afėr kufirit lindor tė Serbisė.
Nė njoftim bėhet e ditur se fuqia e kėtij tėrmeti nė hipoqendėr ishte 5.6 njėsi tė shkallės Rihter, qė i korrespondon intensitetit epiqendror VII ballė tė shkallės sė Merkalit. Thellėsia e hipoqendrės ishte 11 kilometra.
Nė bazė tė modelit numerik tė ndryshimit tė intensitetit me distancėn nė kėtė regjion, pastaj magnitudės sė tėrmetit dhe thellėsisė sė hipoqendrės, ky tėrmet ka mundur tė shkaktojė dėme materiale nė hapėsirėn epiqendrore.
Tėrmeti i tillė pėr shkak tė distancės sė epiqendrės, ėshtė ndier edhe nė pjesėn mė tė madhe tė territorit tė Kosovės, sidomos nė pjesėn lindore, madje edhe nė Prishtinė.
Mediat bullgare raportojnė se epiqendra e tėrmetit ishte nė Sofje dhe nė qytetin Pernik, 30 kilometra nė jug tė kryeqytetit.
Kryetari i qytetit tė Pernikut, Rositsa Janakiev i ka thėnė radios kombėtare se tėrmeti shkaktoi rrezimin e oxhaqeve dhe shkatrroi njė shtėpi tė vjetėr, por nuk ka pasur tė lėnduar.
Shumė nga banorėt nga frika janė larguar nga kryeqytetit. Dridhjet kanė shkaktuar ndėrprerjen e energjisė elektrike nė disa zona.


- Lajmet
E hėnė, 21 maj, 2012

...shkurt e trup:
- Bie nė humnerė autobusi me 40 nxėnės
- Sot nisin veprimtaritė e 100 vjetorit tė Kuvendit tė Junikut
- U SHĖNUA 100-VJETORI I KUVENDIT TĖ JUNIKUT
- JAHJAGA: PRESIDENTI I RI ĖSHTĖ ZGJEDHJE E POPULLIT TĖ SERBISĖ
- Pas kthimit nga Kina komuniste, Gruevski “bombardon” NATO-n
- NATO: KNOCK OUT sėrish pėr Maqedoninė
- SITUATĖ E BRISHTĖ DHE E TENSIONUAR NĖ MITROVICĖ
- Torturohen prapė tė paraburgosurit e vrasjes sė pesėfishtė nė Shkup

...informacione hapur:
Lajmi me i ri:
Bie nė humnerė autobusi me 40 nxėnės
21 maj,2012
Njė aksident i rėndė rrugor ka ndodhur aksin Himarė-Sarandė, ku njė autobus me rreth 40 nxėnės nė bord ka rėnė nė humnerė.
Sipas informacioneve paraprake, autobusi ka rėnė nė njė humnerė 100 metra tė thellė. Sipas policisė dyshohet se 8 nxėnės kanė humbur jetėn dhe tė tjerė janė plagosur.
Drejt vendit tė ngjarjes, nė zonėn e quajtur Qafa e Vishės, janė nisur forca tė shumta policore, autoambulanca dhe helikopterė.
Mėsohet se autobusi i rrėzuar ėshtė me targė Elbasani. Banorė tė zonės deklarojnė se ka disa persona tė vdekur dhe tė tjerė tė plagosur./mediat shqiptare/

U SHĖNUA 100-VJETORI I KUVENDIT TĖ JUNIKUT
21 maj, 2012
Nė Junik u shėnua sot 100-vjetori i Kuvendit tė Junikut, ngjarje kjo qė i parapriu shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė. Presidentja Atifete Jahjaga, duke vlerėsuar kėtė ngjarje tha se me kėtė manifestim nderohet sakrifica e brezave pėr liri.
Edhe kryeministri Hashim Thaēi tha se Kuvendi i Junikut ėshtė njė ngjarje me rėndėsi tė madhe historike e kombėtare. Nė kėtė manifestim morėn edhe personalitete tjera nga Kosova dhe Shqipėria, nė mes tė cilėve edhe Ministri i Kulturės, Aldo Bumēi. Me kėtė rast u vu edhe gurthemeli pėr ngritjen e memorialit tė “Kuvendit tė Junikut”./me gjere ne fund te lajmeve te sotme/

Serbi-Presidenti serb:
21 maj, 2012
Duke e shpallur fitoren nė selinė e partisė sė tij, Nikolliq tha se Serbia nuk do tė largohet nga rruga evropiane, si dhe do ta mbrojė popullin nė Kosovė./REL/

JAHJAGA: PRESIDENTI I RI ĖSHTĖ ZGJEDHJE E POPULLIT TĖ SERBISĖ

21 maj, 2012
Zyra e Presidentes sė Republikės sė Kosovės konsideron se zgjedhja e njė presidenti tė ri nė Serbi ėshtė zgjedhje e popullit tė Republikės sė Serbisė, zgjedhje e njė shteti fqinj, me tė cilin Kosova mėton tė ndėrtojė marrėdhėnie korrekte fqinjėsore.
”Ne jemi dy shtete tė pavarura dhe sovrane qė kemi pasur njė tė kaluar tė rėndė, por qė shpresojmė tė ndėrtojmė njė tė ardhme mė tė mirė pėr qytetarėt tanė.
Zyra e Presidentes sė Republikės sė Kosovės i bėn thirrje presidentit tė sapozgjedhur tė shtetit fqinj Serbisė, ta bėjė atė qė paraardhėsit e tij nuk e kanė bėrė; ta gjejė guximin dhe tė ndėrmarrė hapa pėr tė vendosur marrėdhėnie tė mira dhe paqėsore me Kosovėn. Kjo do tė ndihmonte qė tė dyja shtetet e pavarura, Republika e Kosovės dhe Republika e Serbisė, tė ecin nė rrugėn e integrimeve evropiane dhe qė popujt e tė dyja vendeve tė pėrcaktohen pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme me prosperitet”, thuhet nė deklaratėn e Zyrės sė Presidentes sė Kosovės pas zgjedhjeve presidenciale nė Serbi.

Pas kthimit nga Kina komuniste, Gruevski “bombardon” NATO-n
21 maj, 21012
“Selamet” e ashpra ndaj vendeve anėtare tė NATO-s, Gruevski i ka dėrguar nga Shkupi, menjėherė pas kthimit nga vizita disaditore nė Kinėn komuniste edhe atė pėrmes agjencisė shtetėrore tė lajmeve, MIA
Nė vend tė ftesės tė shumėpritur pėr anėtarėsim nė NATO, samiti nė Ēikago ka sjellė tension dhe nervozė tė paparė nė skenėn politike nė Maqedoni. Pėr shkak se ėshtė bė evidente se Maqedonia nuk do tė marrė ftesė, kryeministri Nikolla Gruevski e ka bojkotuar samitin e Ēikagos. “Selamet” e ashpra ndaj vendeve anėtare tė NATO-s i ka dėrguar nga Shkupi, menjėherė pas kthimit nga vizita disaditore nė Kinėn komuniste edhe atė pėrmes agjencisė shtetėrore tė lajmeve, MIA.
Nė kėtė intervistė Gruevski ka kritikuar pjesėmarrjen nė samit tė presidentit Gjorge Ivanov kurse pėr shoqėruesit e tij ka folur me fjalor nėnēmues, duke i quajtur “grumbull njerėzish”.
“Ne do tė jemi prezent nė Ēikago edhe atė nė nivel tė lartė. Madje nė nivel edhe mė tė lartė qė sipas meje do tė ishte normal nė rrethana tė kėtilla.... Atje janė edhe presidenti, edhe ministri i punėve tė jashtme edhe ambasadori jonė nė NATO dhe njė grumbull njerėzish me ta. Personalisht po tė isha nė vendin e presidentit nuk do tė shkoja, por nuk jam i sigurt nėse duhej tė shkojė edhe ministri nė kushte tė njė injorimi tė tillė nga NATO gjatė kėsaj periudhe”, ka thėnė Gruevski duke vlerėsuar se nivel adekuat nga Maqedonia pėr nė kėtė samit do tė ishte prezenca e zėvendės ministrit tė punėve tė jashtme.
Kryeministri maqedonas nuk ėshtė ndalur kėtu, por ka vazhduar me akuza tjera ndaj NATO-s, duke pėrdorė fjalinė “mė villet nga qėndrimet e pėrfaqėsuesve tė disa vendeve udhėheqėse tė NATO-s”. Ai e ka akuzuar Greqinė se me politikėn e vet po bėn krim dhe terror ndaj Maqedonisė.
“Nuk ka iritim mė tė madh se bllokada 20 vjeēare, frenimi, mohimi, nėnēmimi, shkaktimi i dėmeve financiare popullit dhe vendit tonė, e madje edhe i tensioneve. Kjo nė fakt nuk ėshtė iritim por k rim ndaj njė populli dhe njė shteti. Deri sa ndaj neve zbatohet ky krim, most ė presin qė ne tė mendojmė nėse diēka do t’I nevrikosė nė bazė ditore”, ka thėnė Gruevski. (burimi:a.h.)
Pėrgatitje pėr zgjedhje tė parakohshme?
Paraqitjet e Gruevskit dhe Ivanovit ndaj NATO-s kanė filluar tė interpretohen nga opinioni i kėtushėm si parapėrgatitje e tyre pėr zgjedhje tė parakohshme eventuale qė mund tė imponohen pas samitit tė NATO-s. Votuesit e partisė VMRO-DPMNE tė kryeministrit Nikolla Gruevski tradicionalisht njihen si votues tė cilėt kanė disponim tė theksuar anti NATO.

NATO: KNOCK OUT sėrish pėr Maqedoninė
21 maj, 2012
Nė konkludimet gjithatu u vlerėsua se gjetja e shpejtė e njė zgjidhje tė tillė dhe anėtarėsimi i Maqedonisė nė NATO, do tė kontribuojnė drejt sigurisė dhe stabilitetit nė rajon.
Shefat e shteteve dhe qeverive tė vendeve anėtare tė NATO-s nė deklaratėn e samitit nė Ēikago, citojnė se i pėrsėrisin konkludimet e samitit nė Bukuresh nė vitin 2008, se do tė dėrgojnė ftesė pėr Republikėn e Maqedonisė pėr anėtarėsim nė Aleancė sapo tė gjendet zgjidhje e pranueshme pėr ēėshtjen e emrit.
Nė konkludimet gjithatu u vlerėsua se gjetja e shpejtė e njė zgjidhje tė tillė dhe anėtarėsimi i Maqedonisė nė NATO, do tė kontribuojnė drejt sigurisė dhe stabilitetit nė rajon.
"E pėrsėrisim atė qė u dakuroduam nė Samitin nė Bukuresht nė vitin 2008, si dhe nė samitet pasuese, se do tė dėrgojmė ftesė pėr ish republikėn jugosllave tė Maqedonisė qė tė inkuadrohet nė Alenacė menjėherė sapo tė gjendet zgjidhje e pranueshme reciporke pėr ēėshtjen e emrit, nė kuadėr tė Kombeve tė Bashkuara dhe fuqishėm i nxisim pėrpjekjet nė kėtė drejtim. Njė vendim i shpejtė, dhe anėtarėsim nė NATO, do tė kontribuojlė nė sigurinė dhe stabilitetin nė rajon. E inkurajojmė vazhdimin e negociatave pa anulime dhe presim qė do tė pėrfundojnė sa mė shpejt qė tė jetė e mundur. I pėrshėndesim dhe vazhdojmė qė t'i pėrkrahim pėrpjekjet reformuese tė ish republikės jugosllave tė Maqedonisė dhe e inkurajojmė zbatimin e tyre tė mėtjeshėm. Gjithashtu do tė donim t'i inkurajonim pėrpjejkjet pėr ndėrtimin e njė shoqėrie multietnike. E vlerėsojmė kontributin e rėndėsishėm tė ish republikės jugosllave tė Maqedonisė nė operacionet tona si dhe rolin e saj aktiv nė aktivitetet rajonale pėr bashkėpunim. E vlerėsojmė pėrkushtimin afatgjatė tė ish-republikės jugosllave tė Maqedonisė drejt procesit pėr anėtarėsim nė NATO", shkruhet nė pjesėn e deklaratės kushtuar Maqedonisė.
Pėr procesin e zgjerimit, nė konkludimet nė takimin e Kėshillit veri-atlantik, ėshtė nėnvizuar se dera e NATO-s mbetet e hapur pėr tė gjitha shtetet evropaine demokratike qė i ndajnė vlerat e NATO-s, qė janė tė gatshme tė ndėrmarrin detyrimet e anėtarėsimit, qė janė nė gjendje qė tė kontribuojnė pėr parimet e Kartės sė Atlantikut dhe institucuionet e tė cilėt kontribuojnė drejt sigurisė. Citohet se katėr vendet -kandidate pėr anėtarėsim, Maqedonia, Mali i Zi, Bosnja e Hercegovina dhe Gjeorgjia, do tė vlerėsohen individualisht sipas meritave tė tyre.
"E pėrshėndesim pėrparimin e arritur nga katėr vendet partnere dhe i nxisim qė tė vazhdojnė t'i zbatojnė reformat e domosdoshme. Nga ana jonė, do tė vazhdojmė tė ofrojmė pėrkrahje politike dhe praktike pėr partnerėt tanė tė cilėt aplikojnė pėr anėtarėsim nė NATO. Zgjerimi i NATO-s nė mėnyrė tė konsiderueshme kontribuoi drejt sigurisė tė aleatėve, ndėrsa perspektiva pėr zgjerimin e ardhshėm dhe fryma e bashkėpunimit tė sigurisė vazhdojnė ta pėrforcojnė stabilitetin nė Evropė", shkruhet nė konkludimet e samitit tė NATO-s nė Ēikago.
Nė mėnyrė shtesė nė konkludimet paralajmėrohet takimi i ministrave tė punėve tė jashtme tė vendeve - anėtare tė NATO-s me ministrat e katėr vendeve qė janė kandiduar pėr anėtarėsim, Maqedonia, Mali i Zi , Bosnja e Hercegovina dhe Gjeorgjia. "I falenderojmė kėta partnerė qė aplikojnė pėr anėtarėsimin nė NATO pėr kontributet e rėndėsishme qė i bėjnė drejt operacioneve tė kryesuara nga NATO-ja dhe qė tregojnė se janė tė pėrkushtuar drejt qėllimeve tona tė pėrbashkėta tė sigurisė", shkruhet nė konkludimet.
Paralajmėrimi pėr bllokimin e sėrishėm tė kėrkesės sė Maqedonisė pėr anėtarėsim nė NATO erdhi nga ministri grek i Punėve tė Jashtme Petros Molivijatis, i cili para fillimit tė samitit deklaroi se edhe pėrkundėr situatės sė vėshtirė nė tė cilėn ndodhet Greqia, e pėrfaqėsuar nė Ēikago nė nivelin mė tė ulėt dhe me Qeveri tė pėrkohėshme, vendi do tė insistojė nė samitin e NATO-s tė dėrgohet mesazh se zgjidhja e kontestit ėshtė e domosdoshme pėr anėtarėsimin e Maqedonisė. Gazeta greke "To Vima" shkruan se diplomacia greke arriti qė tė kundėrshtojė presionin e fortė tė Republikės sė Turqisė qė nė konkluzionet nga samiti nė Ēikago tė citohet aktvendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė nė Hagė

SITUATĖ E BRISHTĖ DHE E TENSIONUAR NĖ MITROVICĖ
21 maj, 2012
Gjendja e sigurisė nė komunėn e Mitrovicės, ndonėse ka tendencė tė vazhdueshme stabilizimi, vazhdon tė jetė ende e brishtė dhe e tensionuar. Kėshtu u vlerėsua sot nė takimin e Komitetit Lokal pėr Siguri Publike tė Komunės, qė u drejtua nga kryetari i Mitrovicės, Avni Kastrati.
Nė takimin, ku ishin tė pranishėm edhe pėrfaqėsuesit e strukturave tė sigurisė, vendore dhe ndėrkombėtare, kryetari Kastrati ka vlerėsuar se zgjedhjet e organizuara nga OSBE-ja pėr kryetar tė Serbisė, qė janė mbajtur nė veri tė komunės dhe tė vendit, kanė kaluar pa probleme dhe incidente.
Ai, megjithėkėtė, ka thėnė se nė veri tė qytetit gjatė natės sė kaluar ka pas tė shtėna tė shumta nga armė zjarri, qė supozohet tė jenė bėrė pėr shkak tė fitores sė Nikolicit pėr kryetar tė Serbisė, tė cilat i kanė shqetėsuar tej mase qytetarėt qė jetojnė atje. Ai ka thėnė se policia e EULEX-it, ajo e Kosovės dhe KFOR-i, duhet tė angazhohen maksimalisht pėr tė identifikuar ata qė shtinė me armė zjarri, pėr t’i konfiskuar armėt dhe pėr tė ndėrpre kėtė praktikė qė vazhdimisht po i shqetėson qytetarėt.
Drejtori pėr Mbrojtje dhe Shpėtim nė komunėn e Mitrovicės, Behxhet Bala, tha se situata mbetet e brishtė dhe e tensionuar pėr shkak se shtensionimi dhe stabilizimi i saj, nuk po iu konvenon ekstremistėve serbė. Ai tha se ata kanė organizuar gjatė ditėve tė kaluara disa protesta dhe kanė shtėnė vazhdimisht me armė zjarri, pėr ta mbajtur situatėn tė kėtillė ēfarė ėshtė.
Pjesėmarrėsit e takimit e kanė dėnuar ashpėr sulmin e ekstremistėve ndaj gazetarėve shqiptarė, duke kėrkuar qė veprimet e kėtilla tė mos ndodhin mė. Ndėrsa Bala ka kėrkuar nga organet e rendit dhe tė sigurisė qė tė ju mundėsojnė gazetarėve shqiptarė tė kryejnė punėn e tyre ashtu si duhet edhe nė veri.tė mos ndodhin mė. Ndėrsa Bala ka kėrkuar nga organet e rendit dhe tė sigurisė qė tė ju mundėsojnė gazetarėve shqiptarė tė kryejnė punėn e tyre ashtu si duhet edhe nė veri./rtk/

Torturohen prapė tė paraburgosurit e vrasjes sė pesėfishtė nė Shkup
21 maj, 2012
Gardianėt e burgut tė Manastirit kanė ushtruar dhunė dhe torturė ndaj 2 shqiptarėve tė paraburgosur lidhur me vrasjen e pesėfishtė qė ndodhi muajin e kaluar nė Shkup.
Denoncimi ėshtė bėrė nga familjarėt e personave tė paraburgosur dhe mė pas ėshtė konfirmuar edhe nga Avokati i Popullit, Ixhet Mehmeti. Familjarėt qė kanė vizituar tė paraburgosurit kanė vėrejtur se tė afėrmit e tyre kanė shenja tė dukshme qė tregojnė se janė keqtrajtuar, raporton TopChanel.
Partitė shqiptare kanė dėnuar ashpėr dhunėn ndaj dy tė paraburgosurve. Partia Demokratike Shqiptare, ka kėrkuar dorėheqjen e ministrit tė Drejtėsisė Blerim Bexheti, qė ėshtė kuadėr i partisė shqiptare nė pushtet BDI.
"Ministri i Drejtėsisė Blerim Bexheti duhet tė kėrkonte pėrgjegjėsi ndaj drejtorit tė Burgut tė Manastirit ku u keqtrajtuan tė paraburgosurit. Unė pres tani qė ministri i Drejtėsisė tė japė dorėheqje. Imagjinoni ndodh keqtrajtim i qytetareve shqiptarė nė njė ministri qė udhėhiqet nga kuadėr i BDI-se", tha Zijedin Sela, deputet i PDSH-sė.
Ndėrkohė, ministri i Drejtėsisė, Blerim Bexheti ka vizituar burgun e Manastirit pėr tė inspektuar nga afėr gjendjen lidhur me kėtė rast. Ai ka thėnė se ka urdhėruar drejtorinė qė tė hetoj rastin dhe tė veproj nė pėrputhje me dispozitat ligjore. Partia tjetėr opozitare RDK, dyshon se nė mungesė tė fakteve pėr tė akuzuarit, institucionet e shtetit po pėrdorin dhunėn pėr tė detyruar ata tė pranojnė fajin qė nuk e kanė bėrė.
"Mendoj se pėrdorimi i forcės kundėr tė arrestuarve dėshmon qartė se ndoshta hetuesia nuk ka argumente tė forta dhe nėpėrmjet pėrdorimit tė forcės, maltretimit, tentohet tė nxirren edhe tė dhėna relevante qė tė mund tė akuzohen", tha Izet Zeqiri, deputet i RDK-sė.
Shqetėsime lidhur me ushtrimin e dhunės ndaj dy tė paraburgosurve kanė shprehur edhe organizatat ndėrkombėtare pėr tė drejtat e njeriut./Indeksonline/

Sot nisin veprimtaritė e 100 vjetorit tė Kuvendit tė Junikut
21 maj, 2012
Prishtinė – Sot, nė 100 vjetorin e Kuvendit tė Junikut, nė qytezėn e Junikut, nė perėndim tė Kosovės, afėr kufirit shqiptar, fillojnė veprimtaritė nė kuadėr tė kalendarit tė festimeve tė vitit jubilar tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.
Manifestimi qėndror me rastin e shėnimit tė 100 vjetorit tė Kuvendit tė Junikut fillon nė mesditė, nėn patronatin e kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ndėrsa paralajmėrohet edhe pjesėmarrja e pėrfaqėsuesve nga Shqipėria, si dhe e Presidentes kosovare Atifete Jahjaga. Akademia kujtesė historike dhe gurthemeli pėr Memorialin e 100 vjetorit tė Kuvendit tė Junikut janė disa nga veprimtaritė e sotme qė do vazhdojnė edhe nė ditėt e tjera tė kėsaj jave. “Ky pėrvjetor paraqet njėrin prej eventeve mė tė rėndėsishme shqiptare, duke u hartuar platforma politike dhe ushtarake me disa nga ideologėt mė tė shquar tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, deri nė shpalljen e saj”, ka deklaruar kryetari i komunės sė Junikut, Agron Kuēi, nė njė konferencė shtypi. Qyteza e Junikut, rrėzė Alpeve Shqiptare, sipas historisė, ishte pjesė e Dardanisė Ilire, ndėrsa viteve tė fundit ėshtė njė komunė e re e shtetit tė Kosovės.
Nė prag tė festimeve qė fillojnė sot, pėrfaqėsues tė institucioneve, organizatave tė ndryshme, nxėnės, mėsues e profesorė nga Juniku si dhe njė iniciativė e tė rinjve nė nivel vendi, zyrtarisht filluan dje aktivitetin “Ta pastrojmė Kosovėn”, i cili ėshtė paraparė qė nė tėrė Kosovėn tė realizohet me 24 maj.
“Pikėrisht nė Junik filloi kjo iniciativė pėr arsye se kėtu nga 21 e deri me 24 maj shėnohet 100 vjetori i ngjarjes historike pėr kombin shqiptar- Kuvendit tė Junikut, qė i kishte paraprirė Pavarėsisė sė Shqipėrisė”, theksojnė organizatorėt e veprimtarive.
Kryetari i komunės, sė bashku me pėrfaqėsuesit e organizatave joqeveritare nė Junik, janė akorduar me udhėheqėsin e iniciativės “Ta pastrojmė Kosovėn”, qė pastrimi i Junikut tė realizohet nė tė dy datat, me 20 dhe 24 maj duke pasur parasysh faktin qė Juniku ėshtė nė ditė feste pėr katėr ditė me radhė.


- Lajmet
E premte, 18 maj, 2012

...shkurt e trup:
Dikoviē: Ushtria serbe, e gatshme tė mbrojė qytetarėt nė Kosovė
“Vatra” bėn thirrje pėr demilitarizim tė Kosovės Lindore
Kosova punon pėr vete, jo pėr BE-nė
S’ka kampe stėrvitore nė Kosovė
Rexhep Boja emėrohet ambasador i Kosovės nė Mbretėrinė e Arabisė Saudite
Dik Marti pritet tė dėshmojė nė Rastin Medikus
Bllokohet ēdo hyrje dalje nė fshatin Dobrasin
Pėrfundon protesta e serbėve nė veri
Ulen tarifat kufitare pėr qytetarėt e Luginės sė Preshevės


“Vatra” bėn thirrje pėr demilitarizim tė Kosovės Lindore
18 maj, 2012
Pėrfaqėsues tė Shoqatės tė tė shpėrngulurve nga Kosova Lindore “Vatra” me seli nė Gjilan, praninė e shtuar tė forcave ushtarake dhe xhandarmėrisė serbe nė fshatin Qarr tė Malėsisė sė Bujanocit e vlerėsuan tė premten tė qėllimshme pėr tė nxitur shpėrnguljen e pak shqiptarėve tė mbetur aty.

Dikoviē: Ushtria serbe, e gatshme tė mbrojė qytetarėt nė Kosovė
18 maj, 2012
Shefi i ushtrisė serbe, Ljubisa Dikoviē ka thėnė se situata nė Kosovė ėshtė e ndjeshme dhe se ajo mund tė bėhet edhe mė komplekse. Ai ka thėnė se gjėja mė e rėndėsishme ėshtė qė qytetarėt duhet ta dinė se ushtria serbe ėshtė e gatshme pėr t’iu pėrgjigjur ēdo lloj misioni pėr tė ruajtur sigurinė e vendit dhe interesat kombėtare.
Nė njė intervistė pėr Vecernje novosti Dikoviē ka thėnė: “Mundėsia pėr ndonjė ndėrhyrje ushtarake ėshtė zvogėluar pasi qė tani vendi po shion kah aspiratat drejt Bashkimit Evropian kėshtu qė mund tė them se situate nė Serbi ndryshon nga vendi nė vend” ka thėnė Dikoviē duke iu referuar edhe Kosovės me “situatėn e sigurisė nė Serbi”.
Ai ka thėnė se ushtria serbe ėshtė e gatshme ti pėrgjigjet ēdo lloj misioni nė mbrojtje tė sigurisė nacionale.
“Sfida mė e madhe pėr ne ėshtė shpallja e njėanshme e pavarėsisė sė Kosovės”, ka thėnė ai. Dikoviē ka thėnė se ushtria serbe ka potenciale dhe plan edhe pėr ndonjė paqėndrueshmėri tė mundshme nė veriun e Kosovės.
“Ushtria ka plan pėr parandalimin e krizave dhe ajo ėshtė e aftė tė pėrmbushė rolin e saj kushtetues. Sa i pėrket Kosovės, nė bazė tė marrėveshjes KFOR-i ėshtė autoriteti kryesor pėr sigurinė. Mirėpo edhe ne jemi tė gatshėm dhe kemi aftėsi kur vije nė pyetje mbrojtja e qytetarėve tonė”, ka thėnė Dikoviē./burimi: Indeksonline/

BLLOKOHET ĒDO HYRJE DALJE NĖ FSHATIN DOBRASIN
18 maj, 2012
Nė fshatin Dobrosin tė Bujanocit qė nga mėngjesi i sotėm jashtė shtuar forcat e xhandarmėrisė dhe ushtrisė serbe qė kanė bllokuar ēdo hyrje dalje tė fshatit. ...
Sipas korrespodentit tonė atje situata tani pėr tani ėshtė e qetė. Ndėrkohė ministri i Brendshėm i Serbisė, Ivica Daēiq, qė ka qėndruar sot nė Dobrosin ka kėrkuar reagimin e komunitetit ndėrkombėtar dhe tė forcave ndėrkombėtare nė Kosovė pėr sulmin nė stacionin e policisė nė kėtė fshat.

Sėrish protestė nė veriun e Mitrovicės, i arrestuari nė ndalim policor
18 maj, 2012
Burime nga veriu i Mitrovicės, njoftojnė se serbėt sėrish do tė protestojnė tė premten nė mesditė duke kundėrshtuar arrestimin e Milkovic-it.

S’KA KAMPE STĖRVITORE NĖ KOSOVĖ
18 maj, 2012
Deklaratave tė presidentit sirian, Bashar al Assad pėr gjoja kampe stėrvitore tė rebelėve sirianė, iu ėshtė kundėrpėrgjigjur zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi. Ai ka thėnė se nė Kosovė nuk ka kampe tė tilla, duke shtuar se dhuna ėshtė krijuar nė Siri dhe duhet tė zgjidhet nė Siri...
“Ėshtė njė deklaratė e pabazė. Siē ka thėnė edhe ministri i Jashtėm, Kosova mbėshtet lėvizjet demokratike kudo nė botė, por Kosova nuk ėshtė njė oazė ku mund tė stėrviten njerėzit pėr ēfarėdo qėllimi tjetėr. Kosova i ka forcat e veta tė rregullta, Forcėn e Sigurisė dhe Policinė e Kosovės; Kosova e ka njė prezencė ndėrkombėtare, KFOR-in dhe EULEX-in, qė janė pėrgjegjės pėr siguri dhe kanė informacione edhe pėr zhvillime tė tilla. Kosova krijon paqe dhe stabilitet. Kosova nuk prodhon kriza. Unė besoj qė edhe rasti konkret, dhuna, ėshtė prodhuar nė Siri dhe duhet tė zgjidhet nė Siri”, ka thėnė zėvendėskryeministri Kuēi.

KOSOVA PUNON PĖR VETE, JO PĖR BE-nė
18 maj, 2012
Tėrė procesi evropian i Kosovės nuk ėshtė pėr BE-nė, por ėshtė pėr ta bėrė Kosovėn evropiane, ka thėnė pėrfaqėsuesi special i BE-sė nė Kosovė, Samuel Zbogar. Ndėrsa, ministrja pėr Integrime Evropiane, Vlora Ēitaku, ka pohuar se nuk mund tė hyjmė nė BE “duke mbajtur fjalime tė mira, por duke i bėrė reformat qė janė tė nevojshme pėr t’u bėrė”.
“Tėrė procesi evropian i Kosovės nuk ėshtė pėr BE-nė, por ėshtė pėr tė bėrė pėr Kosovėn evropiane dhe kjo ėshtė ajo qė ne dėshirojmė tė bėjmė. Kjo ėshtė ajo qė jemi duke bėrė sė bashku, duke e bėrė Kosovėn mė shumė evropiane, hap pas hapi. Ėshtė njė ndihmė nėse kemi perspektivė tė mirė, e cila ka filluar me studimin e fizibilitetit dhe le tė shpresojmė nė ata pėr veten e tyre”, ka thėnė ai duke shtuar se qėllimi kryesor ėshtė pėr t’u bashkuar me BE-nė, jo vetėm sepse e pėlqejmė BE-nė si institucion, por sepse ėshtė institucion ku gjėrat funksionojnė, ku njerėzit janė tė lumtur e tė punėsuar, ku ambienti dhe energjetika janė nė nivel, ndėrsa gjykatat dhe sundimi i ligjit funksionojnė.
Ēitaku ka thėnė se nuk mund tė bėhemi pjesė e BE-sė duke mbajtur fjalime tė bukura, por duke i bėrė reformat qė na kėrkohen. Reforma e administratės publike, sipas saj, ėshtė njė nga elementet kryesore qė duhet tė adresohet nė procesin e integrimit evropian.

Ulen tarifat kufitare pėr qytetarėt e Luginės sė Preshevės
18 maj, 2012
Asambleja e pėrgjithshme e kompanive tė sigurimeve ka vendosur dje qė tarifat kufitare pėr veturat me targa tė Serbisė, ku bėjnė pjesė edhe qytetarėt e Luginės sė Preshevės tė ulėn. Lajmi u bė publik gjatė njė takimi qė zėvendėskryeministri dhe ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, zhvilloi sot me drejtorin e Bordit tė Byrosė Kosovare tė Sigurimeve, Rrahim Pacolli.


- Lajmet
E enjte, 17 maj, 2012

...shkurt e trup:
- PRIZREN, PROMOVOHET ABETARJA E PERBASHKET
- Abetarja Kombėtare, Berisha: Fqinj, ēlirohuni nga shqiptarofobia
- Arrestimi i njė serbi nė Mitrovicė, protesta dhe tė shtėna armėsh
- POLICIA E KOSOVES NUK POSEDON INFORMACIONE PĖR TĖ SHTĖNA NĖ GJILAN
- NĖ DOBROSIN TĖ BUJANOCIT TĖ SHTĖNA ME ARMĖ
- BE-JA NUK MIRĖPRET KUSHTĖZIMIN E DIALOGUT
- HURUGLICA DHE RAFUNA LIROHEN NGA AKUZAT
- ARRESTIME LIDHUR ME SHPĖRTHIMIN NĖ BULEVARDIN BILL KLINTON
- DK FTON QYTETARĖT TA DENONCOJNĖ KRIMIN
- SULMOHEN GAZETARĖT SHQIPTARĖ NĖ VERI, DĖNOHET NGA AGPK E SHGM
- Ndahet nga jeta koreografi Agron Aliaj
- HAGĖ: SHTYHET GJYKIMI KUNDĖR MLADICIT
- KA PROVA KUNDĖR MLLADIQIT
- GJYKATA EVROPIANE NIS PROCESIN GJYQĖSOR KUNDĖR MAQEDONISĖ


...hapur:
Prizren, promovohet abetarja e pėrbashkėt
17 maj, 2012
Promovohet nė Prizren abetarja e pėrbashkėt Shqipėri-Kosovė. Nė ceremoni ishin tė pranishėm krerė tė qeverive tė dy vendeve, ministrat e arsimit, hartuesit e abetares dhe dhjetėra qytetarė. Kryeministri Sali Berisha e cilėsoi abetaren e pėrbashkėt si kryevepėr tė dijes qė i dhurohet kombit shqiptar.
"Jam shumė i lumtur pėr hartimin e kėtij libri. Rruga e dijes ėshtė rruga e dritės, pėr tė cilėn kanė shumė nevojė shqiptarėt", tha Berisha, duke shtuar se abetarja mbart ėndrrat, sakrificat dhe idealin e bashkimit tė shqiptarėve.
Ndėrsa Thaci e konsideroi kėtė si ditė historikė pėr kombin shqiptar, ndėrsa ėshtė njė shprehje e ndergjegjes dhe emancipimit.

Abetarja Kombėtare, Berisha: Fqinj, ēlirohuni nga shqiptarofobia
Prizren, 17 maj, 2012
Tiranė – Nxėnėsit e klasave tė para tė Shqipėrisė dhe Kosovės do tė mėsojnė tashmė me njė abetare tė pėrbashkėt. Ceremonia e promovimit tė abetares sė pėrbashkėt u zhvillua sot nė Qendrėn Sportive “Sezai Surroi”, ku pėrveē Kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha, ishin tė pranishėm edhe Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga dhe Kryeministri kosovar Hashim Thaēi.
Kryeministri Sali Berisha e cilėsoi abetaren e pėrbashkėt si njė kryevepėr. “Abetarja ėshtė margaritari i kurorės sė 100 vjetorit tė Shqipėrisė sė pavarur, dhurata mė e bukur qė mund t’i bėni Shqipėrisė dhe shqiptarėve”, u shpreh Kryeministri. Berisha falenderoi hartuesit e abetares, Shezai Rrokaj, Mimoza Gjokutaj dhe 2 pėrfaqėsuesit nga Kosova, Islam Krasniqi dhe Saranda Kumonova Pozhegu, pėr pėrkushtimin “qė dėshmuan pėr hartimin e abetares sė parė tė tė gjithė shqiptarėve, kėtij libri tė tė gjithė librave”.
Kryeministri Berisha, shtoi se “rruga e dijes ėshtė rruga e lirisė, pėr tė cilėn ka mė shumė nevojė se ēdo gjė tjetėr ēdo shqiptar”.
Duke iu drejtuar fėmijėve, Kryeministri u shpreh se “libri qė ju merrni sot ėshtė abetarja mė e re qė botohet nė trevat shqiptare, por ajo, sė bashku me termat, figurat e mrekullueshme, mbart emrin e dhjetra, qindra gjenerata shqiptarėsh, tė cilėt do donin tė kishin abetare tė pėrbashkėt. Ajo mbart idealin e lirisė sė shqiptarėve, idealin e bashkimit tė tyre, si idealin e pėrjetėsisė kombėtare”. Sot, vijoi Kryeministri, “jemi mė tė vendosur se kurrė tė punojmė pėr projektin e bashkimit kombėtar tė shqiptarėve, nė projektin e madh evropian. Sot jemi mė tė vendosur se kurrė tė punojmė me pėrkushtim pėr paqen, stabilitetin nė rajon dhe mė gjerė. Nga Prizreni u themi fqinjėve tanė, lirohuni nga shqiptarofobia. Ajo ėshtė njė mbeturinė e primitivizmit tė shkuar”.
Kryeministri i Kosovės Hashim Thaci gjatė fjalės sė tij nė nė ceremoninė e promovimit tė abetares sė pėrbashkėt Shqipėri-Kosovė, e cilėsoi njė ditė historike pėr tė gjithė shqiptarėt.
“Mė lejoni tė uroj kėtė ditė tė madhe pėr shqiptarėt. Sot ėshtė njė ditė historike pėr kombin, kulturėn dhe qytetėrimin shqiptar. Sot ju prezantojmė abetaren e pėrbashkėt tė shqiptarėve, tė ardhmen e kombit shqiptar.
Thaci deklaroi se jo rastėsisht ceremonia po mbahet nė Prizren kryeqytetin shpirtėror tė shqiptarėve, pasi sipas tij ai ėshtė qyteti i bashkimit tė shqiptarėve nė njė komb. “Sot tė gjithė shqiptarėt ku jetojnė, janė me ne, janė me abetaren e parbashkėt. Jemi mbledhur nė kryeqytetitin shpirtėror tė shqiptarėve nė qytetin mes kryeqyteteve poliike dhe administrative, Tiranės dhe Prishtinės, nė qytetin e bashkmit tė shqiptarėve nė njė shtet tė vetėm. Kjo ėshtė abetarja e kombit, kjo ėshtė arritje pėr tė gjtihė shqiptarėt. Kėtė mund ta bėjė njė shtet i lirė dhe sovran”,- deklaroi Thaci.
Sipas Thacit fati i abetares ėshtė i njėjtė me fatin e shqiptarėve, dhe falė pėrpjekjeve shekullore tashmė shqiptarėt do keni njė gjuhė dhe njė flamur. “Nė themele tė Rilindjes qėndron patrioti Naum Vexhilharxhi, fati i librit ishte i ngjashėm me fatin e popullit shqiptar. Sot pas 100 vjetėsh shteti shqiptar ėshtė vend demokratik anėtar i NATO dhe me prespektivė pėr nė BE. Sot Kosova ka hyre nė 13 vjetorin e lirisė dhe 5 vjetorin e pavarėsisė. Kosova ka tė ardhme tė ndritur. Abetarja e pėrbashkėt ėshtė njė pėrpjeje e jona shekullore, dhe shqiptarėt tashmė do kenė abetare tė pėrbashkėt gjuhė dhe flamur”,- deklaroi Thaci.
Abetarja e Pėrbashkėt Shqipėri-Kosovė do t’u ofrohet edhe fėmijėve tė emigrantėve shqiptarė qė jetojnė e punojnė nė diasporė. Ministria e Arsimit ka theksuar se unifikimi i teksteve shkollore ėshtė njė nismė mes dy ministrive dhe do tė vijojė edhe me tekste tė tjera shkollore. (burimi:LajmeShq)

Arrestimi i njė serbi nė Mitrovicė, protesta dhe tė shtėna armėsh
Ereniku, 17 maj, 2012
Mitrovicė – Breshri tė shtėnash nga armėt automatike dhe revolet janė duke u dėgjuar nė protestėn e rreth 100 serbėve, qė po mbahen para objektit ku ėshtė vendosur administrata e komunės paralele serbe nė veri tė Mitrovicės. Protestuesit serbė po kėrkojnė lirimin e Jovica Milkoviēit, i cili ėshtė arrestuar sot nga policia e Kosovės, me dyshimin se kishte shkatėrruar kontenjerin e punktit policor te Tre rrokaqiejt.
Situata aty, raporton gazetari i ‘Kohės Ditore’ ėshtė shumė e tensionuar. Derisa para shtėpive tė tyre po zhvillohet protesta e serbėve, banorėve shqiptarė u ėshtė vėshtirėsuar lėvizja pėr nė jug tė Mitrovicės. Nė zonėn e Tre rrokaqiejve gjenden disa patrulla tė Policisė sė Kosovės dhe KFOR-it, ndėrsa askund nuk vėrehen pjesėtarė tė EULEX-it.
Milkoviē ėshtė arrestuar sot nė orėt e mėngjesit, nė fshatin Suhadoll tė Mitrovicės, ndėrsa ėshtė shoqėruar nė Drejtorinė rajonale tė Policisė nė Mitrovicė. Tani ėshtė nė fazėn e intervistimit nė prani tė avokatit tė tij. Ai po hetohet nė cilėsi tė tė dyshuarit pėr pėrfshirje nė grup nė vepra penale “dėmtim tė pronės sė luajtshme” tė Policisė sė Kosovės, dhe “mosrespektim tė urdhrave tė zyrtarėve tė Policisė sė Kosovės”.
Protestuesit serbė nė prani tė Policisė sė Kosovės dhe KFOR-it kanė sulmuar fizikisht gazetarėt shqiptarė, tė cilat kanė dalė pėr tė pėrcjellė situatėn. Gazetarėt e ‘Koha Ditore’ dhe agjencisė sė lajmeve ‘Kosovapress’ janė sulmuar nga njė serb i moshuar dhe nga njė grup tė rinjsh serb. Korrespondenti i “Kohės Ditore” njofton se njė pjesėtar i Policisė sė Kosovės gjithashtu ka mbajtur anėn e protestuesve serbė duke akuzuar gazetarėt “Pse kanė dalė kėtu? Ēfarė kėrkoni?”, ndėrsa pjesėtarėt e KFOR-it as qė kanė lėvizur nga vendi, ku ishin tė stacionuar. (burimi:LSh)

Rasti Sekiraēa, EULEX konfirmon arrestimin e 4 personave

Prishtinė- Katėr persona janė arrestuar nė kuadėr tė njė hetimi lidhur me shpėrthim nė Bulevardin Bill Klinton, qė kishte ngjarė nė shtator tė vitit 2007, bėn tė ditur EULEX-i pėrmes njė komunikate pėr media.
Gjatė operacioneve tė sotme, policia e EULEX-it e ka arrestuar njė tė dyshuar nė rajonin e Gjilanit, ndėrsa janė bastisur edhe dy prona.
Policia e Kosovės i ka arrestuar edhe tre tė dyshuar. Nė mesin e tyre ka pjesėtarė aktualė dhe ish-pjesėtarė tė PK-sė.
Hetimet ėshtė duke i zhvilluar njė prokuror i EULEX-it nga Prokuroria Speciale e Kosovės (PSRK), thuhet nė njoftim. (Lsh)

POLICIA NUK POSEDON INFORMACIONE PĖR TĖ SHTĖNA NĖ GJILAN
17 maj, 2012
Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, Baki Kelani, ka thėnė se nuk posedon informacione, qė flasin pėr tė shtėna nė Gjilan. Zyrtarė tė Serbisė kanė thėnė se “grupe tė armatosura shqiptare” kanė sulmuar nga kjo hapėsirė stacionin e policisė nė Dobrosin tė Bujanocit.
Kelani ka thėnė se Policia e Kosovės nuk komenton deklaratat e politikanėve serbė.

NĖ DOBROSIN TĖ BUJANOCIT TĖ SHTĖNA ME ARMĖ
17 maj, 2012
Sipas policisė serbe, nė orėt e hershme tė mėngjesit tė sotėm, ėshtė shtėnė me refale automatiku mbi punktin policor nė fshatin Dobrosin tė komunės sė Bujanocit.
“Sulmi mbi policinė, respektivisht punktin policor, nė orėn 3:00, ishte akt terrorist”, ka thėnė zėdhėnėsi i policisė sė Vranjės, Dragan Stamenkoviq, duke shtuar se nė kėto momente nuk ėshtė nė gjendje tė komunikojė tė dhėnė tė tjera pėr kėtė sulm, raportojnė mediet serbe. Fshati Dobrosin, nė tė cilin ėshtė punkti kontrollues serb, nė drejtim tė Kosovės, ndodhet 16 kilometrat nė jugperėndim tė Bujanocit.

BE-JA NUK MIRĖPRET KUSHTĖZIMIN E DIALOGUT
17 maj, 2012
Bashkimi Evropian insiston nė vazhdimin pa kushte tė dialogut Prishtinė-Beograd. Pėrfaqėsuesi special i BE-sė nė Prishtinė, Samuel Zhbogar, ka deklaruar se Kosova dhe Serbia kanė edhe shumė ēėshtje qė duhet t’i zgjidhin mes vete.
Para sė gjithash, ai ka deklaruar se nga dialogu varet edhe procesi i pėrafrimit tė kėtyre dy vendeve me familjen evropiane.
“Dialogu duhet tė vazhdojė pasi qė ka ende gjėra qė duhet bėrė. Ne e kemi thėnė se progresi i Kosovės dhe i Serbisė drejt BE-sė do tė maten edhe nėpėrmjet dialogut dhe marrėdhėnieve ndėrmjet vete. Andaj ėshtė nė interes tė tė dyja palėve qė tė angazhohen nė mėnyrė konstruktive nė kėtė dialog”, ka thėnė Zhbogar, raporton Koha Ditore.
Vazhdimi i dialogut teknik ėshtė kushtėzuar nga Kuvendi i Kosovės me zbardhjen e fatit tė tė pagjeturve.
Zhbogar nuk ka parapėlqyer tė lėshohet nė komentime tė zhvillimeve nė Kuvend, por ka rikujtuar se dialogu mes Prishtinės dhe Beogradit ėshtė kėrkuar edhe me Rezolutė tė OKB-sė.

HURUGLICA DHE RAFUNA LIROHEN NGA AKUZAT
17 maj, 2012
Njė trupi gjykues i pėrbėrė nga dy gjykatės tė EULEX-it dhe njė vendas nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, i ka liruar sot nga akuza Naim Huruglicėn dhe Lulzim Rafunėn pėr veprėn penale tė keqpėrdorimit tė pozitės apo autoritetit zyrtar.
Huruglica, drejtor i Pėrgjithshėm nė Doganėn e Kosovės, dhe Rafuna, drejtor i Departamentit Ligjor nė Doganėn e Kosovės, ishin akuzuar pėr lejimin e importeve shtesė tė duhanit nė Kosovė qė i tejkalonin kufijtė e lejuar tė importit pėr vitin 2008.

ARRESTIME LIDHUR ME SHPĖRTHIMIN NĖ BULEVARDIN BILL KLINTON

17 maj, 2012
Katėr persona janė arrestuar nė kuadėr tė njė hetimi lidhur me tė ashtuquajturin shpėrthim nė Bulevardin Bill Klinton qė kishte ngjarė nė shtator tė vitit 2007. Gjatė operacioneve tė sotme, policia e EULEX-it e ka arrestuar njė tė dyshuar nė rajonin e Gjilanit, ndėrsa janė bastisur edhe dy prona.
Policia e Kosovės i ka arrestuar edhe tre tė dyshuar. Nė mesin e tyre ka pjesėtarė aktual dhe ish pjesėtarė tė PK-sė.
Hetimet ėshtė duke i zhvilluar njė prokuror i EULEX-it nga Prokuroria Speciale e Kosovės (PSRK), njofton EULEX.

DK FTON QYTETARĖT TA DENONCOJNĖ KRIMIN
17 maj, 2012
Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK), u ka bėrė thirrje qytetarėve qė tė denoncojnė veprat kriminale dhe tė kontribuojnė nė zbardhjen e krimeve tė rėnda.
"Nė ditėt e fundit kanė dalė deklarata tė hapura pėr dy tentim-atentate ndaj themeluesit e kryetarit tė LDK-sė, dr Ibrahim Rugovės, nė vitin 2004 dhe nė vitin 2005, pikėrisht nė kohėn kur Rugova ishte president i Republikės sė Kosovės. Ne besojmė fort se do t’i shėrbente drejtėsisė nė Kosovė dhe besimit nė shtetin e Kosovės qė Prokuroria e Kosovės dhe Prokuroria e EULEX-it tė trajtojnė tė gjitha kėto raste tė vrasjeve dhe tentim-vrasjeve dhe tė sjellin para drejtėsisė, pėr tė marrė dėnimin e merituar, ekzekutorėt e krimeve tė rėnda dhe frymėzuesit e tyre”, thuhet nė njoftim.

SULMOHEN GAZETARĖT SHQIPTARĖ NĖ VERI, DĖNOHET NGA AGPK E SHGM
17 maj, 2012
Protestuesit serbė nė prani tė Policisė sė Kosovės dhe KFOR-it kanė sulmuar tė enjten gazetarėt shqiptarė tė cilėt ishin duke pėrcjell protestėn nė veri.
Gazetari i Agjencisė sė Lajmeve Kosovapress dhe i tė pėrditshmes Koha Ditore janė sulmuar nga njė grup huliganėsh serbė, duke u penguar nė kryerjen e detyrės sė tyre, ndėrsa njė pjesėtar i Policisė sė Kosovės tė stacionit veri ka akuzuar gazetarėt qė po fotografonin.
Falė njė pjesėtari tjetėr tė policisė ėshtė tejkaluar mė e keqja, ndėrsa ushtarėt e KFOR-it kanė qenė vetėm spektatorė.
Shoqata e Gazetarėve tė Mitrovicės (SHGM) dėnon ashpėr sulmin e ekstremistėve serbė ndaj gazetarėve Alidin Damati dhe Musa Mustafa, anėtarė tė kėsaj Shoqate.
Gazetarėt Alidin Damati nga Agjencia e Pavarur e Lajmeve Kosovapress dhe Musa Mustafa Koha Ditore, janė sulmuar tė enjten nė pjesėn veriore tė qytetit nga njė grup ekstremistėsh serbė, nė momentin kur kėta po e bėnin punėn e tyre, duke pėrcjellur njė protestė tė serbėve, pėr shkak tė arrestimit tė njė serbi nga Policia e Kosovės, si tė dyshuar pėr dėmtimin e kontejnerit tė vendosur nga policia nė zonėn e “Tre rrokaqiejve”.
Damati e Mustafa janė fyer mbi baza etnike dhe janė penguar nė punėn e tyre, si dhe janė detyruar tė largohen nga vendi i ngjarjes pėr tė shpėtuar nga mė e keqja. E tėra kjo ka ndodhur para syve tė ushtarėve tė KFOR-it, tė cilėt nuk kanė reaguar fare, ndėrsa qė ju ka dalur nė ndihmė vetėm njėri nga dy policėt e Kosovės qė gjendeshin aty.
Duke e dėnuar ashpėr atakimin e gazetarėve, Shoqata kėrkon nga organizatorėt e protestave tė mos e pengojnė punėn e gazetarėve, por tė ndihmojnė ata nė realizimin e misionit tė tyre. SHGM-ja ka kėrkuar nga pėrfaqėsuesit e KFOR-it dhe ata tė Policisė sė Kosovės, tė krijojnė kushte pėr gazetarė dhe nė rastet e protestave tė ndryshme, tė mbrojnė ata kur rrezikohen nga njerėz me prirje kriminale.
Edhe Asociacioni i Gazetarėve Profesionistė tė Kosovės (AGPK) ka reaguar tė enjten ndaj sulmit mbi gazetarėt nė Mitrovicė. “AGPK me shqetėsim ka marrė lajmin se dy gazetarė, Musa Mustafa dhe Alidin Damati, janė sulmuar derisa po e kryenin punėn e tyre”, thuhet nė njė komunikatė tė kėtij asociacioni.
Gazetarėt Musa Mustafa nga “Koha Ditore” dhe Alidin Damati nga “Kosovapress” janė sulmuar nga njė grup ekstremistėsh serbė, nė momentin kur po e pėrcillnin njė protestė tė serbėve, tė organizuar nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.
“Siē ėshtė njoftuar AGPK, Mustafa e Damati janė fyer mbi baza etnike dhe janė penguar nė punėn e tyre”, thuhet mė tej nė komunikatė.
AGPK shprehet e shqetėsuar edhe me sjelljen indiferente tė ushtarėve tė KFOR-it, tė pranishėm gjatė incidentit, ndėrkaq qė shpreh shqetėsim edhe pėr mosreagimin profesional tė policėve tė Kosovės, pasi qė vetėm njėri nga ta ka ndihmuar gazetarėt.
“Pengimi i gazetarėve nė punėn e tyre ėshtė sulm i rėndė ndaj lirisė sė shtypit. Tė gjitha institucionet e sigurisė e kanė pėr oglibim qė tė mundėsojnė punėn e gazetarėve, nė gjithė territorin e Kosovės”, pėrfundon komunikata e AGPK-sė.

Ndahet nga jeta koreografi Agron Aliaj
17 maj, 2012
Cuca E Maleve -Agron AliajNdahet nga jeta koreografi Agron Aliaj. Mjeshtri i koreografisė shqiptare ndėrroi jetė nė reanimacionin e spitalit, ku ndodhej pas njė aksidenti rrugor tė ndodhur mė 7 mars tė kėtij viti. Ditėn e aksidentit, maestro Aliaj po punonte pėr premierėn e re qė ishte parashikuar tė shfaqte nė Teatrin e Operas dhe Baletit, nė fund tė marsit, “Plaga e dhjetė e Gjergj Elez Alisė". Pas provave tė gjata, nė mbrėmje, teksa kalonte trotuarin nė qendėr tė kryeqytetit, njė makinė e ka pėrplasur duke i shkaktuar plagė tė rėnda. 79-vjeēari Aliaj nuk u ka mbijetuar plagėve dhe ka ndėrruar jetė mesditėn e sotme. Maestro Aliaj ka njė karrierė 50-vjeēare nė Teatrin e Operave dhe Baletit.
Krijimtaria e mjeshtrit tė skenės shqiptare
Jeta e baletmaestros Agron Aliaj ishte e destinuar plotėsisht t‘i dedikohej artit tė bukur tė baletit. Pėr mjeshtrin e skenės, tė bėrit art ishte njė dhunti ku njeriu ka aftėsinė tė shprehė botėn dhe ndjenjat nė tėrė vizionin dhe labirintin e jetės njerėzore. Ai ka realizuar disa kryerole tė literaturės sė baletit kombėtar dhe atij botėror: “Halili dhe Hajrija” (1963), “Delina” (1964), “Cuca e maleve” (1970), apo tek baletet klasike: “Kujdesi i kote” (1957), “Romeo dhe Zhulieta” (1957), “Franceska da Rimini” (1962), “Lola” (1958), “Paganini” (1963), “Fadeta” (1960), etj. Pas realizimit tė shumė valleve dhe numrave koncertore, ėshtė autori i shumė baleteve kombėtare, si: “Cuca e maleve” (1970), “Tokė e pamposhtur” (1977), “Para stuhisė” (1982), “Plaga e dhjetė e Gjergj Elez Alisė”, “Halili dhe Hajria” (1966), si dhe baletet klasike “Zhizel” (1988), “Don Kishoti” (1990), “Romeo dhe Zhulieta” (1996), “Hirushja” (2002), “Katedralja e Parisit” (2003) etj. Ėshtė nderuar me Ēmimin e Republikės dhe mban titullin e lartė “Artist i Popullit”.

HAGĖ: SHTYHET GJYKIMI KUNDĖR MLADICIT
17 maj, 2012
Alfons Ori, kryesuesi i panelit gjyqėsor nė gjykimin e Ratko Mlladiqit, ka shtyrė pėr njė afat tė pacaktuar procesin gjyqėsor, pėr shkak tė mėnyrės sė paraqitjes sė provave nga prokuroria. ... Prokuroria e Tribunalit Ndėrkombėtar nė Hagė nuk ia ka dorėzuar disa dėshmi mbrojtjes sė Mlladiqit, pėr ēka ka qenė ligjėrisht e detyruar ta bėjė kėtė.

KA PROVA KUNDĖR MLLADIQIT
17 maj, 2012
Nė ditėn e dytė tė gjykimit tė ish-komandantit tė ushtrisė serbe tė Bosnjės, Ratko Mlladiq, prokurorėt e Tribunalit tė Hagės kanė thėnė se ka prova qė tregojnė se trupat e komanduara nga ai, kanė qenė pėrgjegjėse pėr vrasjen e rreth 8,000 burrave dhe djemve myslimanė nė Srebrenicė.
Masakra nė qytetin verilindor tė Bosnjės ėshtė vlerėsuar si mizoria mė e madhe nė Evropė pas Luftės sė Dytė Botėrore. Gjykimi kundėr Mlladiqit ka nisur dje. Nėse shpallet fajtor, Mlladiq mund tė pėrballet me burgim tė pėrjetshėm.

GJYKATA EVROPIANE NIS PROCESIN GJYQĖSOR KUNDĖR MAQEDONISĖ
17 maj, 2012
Gjykata Evropiane pėr tė Drejtat e Njeriut ka nisur procesin gjyqėsor kundėr Qeverisė sė Maqedonisė, e cila akuzohet pėr abuzime tė tė drejtave tė njeriut tė njė shtetasi gjerman.... Khaled el-Masri, 48 vjeē, me origjinė libaneze, ėshtė arrestuar nė Maqedoni nė dhjetor tė vitit 2003, nėn dyshimet pėr lidhje me sulmet terroriste tė 11 Shtatorit nė SHBA. Ai ėshtė mbajtur mė shumė se tre javė nė Shkup, para se u ėshtė dorėzuar zyrtarėve tė CIA-s. Kėta tė fundit thuhet ta kenė dėrguar nė Afganistan, ku dyshohet se ėshtė torturuar pėr pesė muajt e ardhshėm. CIA mė vonė ka kuptuar se ka bėrė gabim, duke pohuar se ka qenė nė kėrkim tė njė personi tjetėr me tė njėjtin emėr. Dhoma e Gjykatės Evropiane tė tė Drejtave tė Njeriut nė Strasburg ka nisur gjykimin e ēėshtjes sė ngritur nga avokatėt e El Masrit, tė cilėt pretendojnė pėr shkelje tė tė drejtave tė Konventės Evropiane me anė tė torturės.


- Lajmet
E mėrkurė, 16 maj, 2012

- Sot mbushen 13 vjet qė nuk dihet ende pėr fatin e profesorit dhe veprimtarit Ukshin Hoti. Ndėrkaq sivjet janė ndėrmarrė disa iniciativa pėr tė lartėsuar figurėn e tij. Kėtė vit shtėpia e Ukshin Hotit po bėhet “Shtėpi Muze”, ndėrkohė studentėt e Universitetit tė Prizrenit, kėrkojnė qė ky universitet tė mbajė emrin Ukshin Hoti.

- Lunaēek: Shtete anėtare nė BE, zvarrisin proēeset nė Kosovė. Raportuesja pėr Kosovėn nė Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek, nė njė intervistė ekskluzive pėr radio Kosovėn, thotė se kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka tė drejt kur kritikon Brukselin, lidhur me vonesat qė po shkaktohen nė procesin integrues tė Kosovės pėr nė BE.

- Kryeministri Hashim Thaēi, edhe njėherė pėrsėriti se ēdo vonesė e Bashkimit Evropian, pėr Ballkanin nė pėrgjithėsi dhe Kosovėn nė veēanti, do tė rrezikonte paqen dhe stabilitetin nė rajon. Kėto deklarata kryeministri i bėri pas mbledhjes sė qeverisė.

Ish-ministri i Punėve tė Jashtme, Skėnder Hyseni, i ka quajtur tė vonuara kritikat e kryeministrit Hashim Thaēi nė drejtim tė Brukselit. Hyseni ka thėnė se kryeministri e ka bėrė njė veprim jo tė duhur dhe nė kohėn e gabuar.
Ai ka vlerėsuar se kėto deklarata ėshtė dashur tė thuhen para arritjes sė koncesioneve nė kuadėr tė dialogut me Serbinė. “Deklaratat e kryeministrit i konsideroj tė vonuara, shumė tė vonuara, sepse kėto kritika ėshtė dashur tė bėhen shumė kohė mė parė, e jo tani, aq mė tepėr nė kėtė formė dhe pėr konsum publik”, ka deklaruar Hyseni, pėr “Epokėn e re”.

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi ka kėrkuar nga deputetėt e Parlamentit tė Portugalisė qė tė ushtrojnė ndikimin e tyre nė mėnyrė qė edhe 5 vendet e BE-sė ta njohin Kosovėn.

FITU: KOSOVA DHE SERBIA DUHET T’I NORMALIZOJNĖ MARRĖDHĖNJĖT
Kosova dhe Serbia duhet t''i normalizojnė marrėdhėnjėt e tyre dhe t''i pėrmbushin kriteret pėr antarėsim nė Bashkimin Evropian, pa e bllokuar njėra tjetrėn, sepse kjo do tė kishte pasoja pėr tė dy vendet.
Kėshtu deklaruar ambasadori francez nė Kosovė, Zhan Fransua Fitu, gjatė njė vizite qė i bėri komunės sė Gjakovės.

“Gjėndja e ekonomisė botėrore”, Topi niset nė SHBA
Tiranė – Presidenti i Republikės, Bamir Topi, sė bashku me Zonjėn e Parė, Teuta Topi, me ftesė tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki-mun dhe Presidentit tė Asamblesė sė Pėrgjithshme, Nasir Abdulaziz Al-Naser u nis tė mėrkurėn drejt SHBA-sė, pėr tė marrė pjesė nė Debatin e Nivelit tė Lartė qė do tė zhvillohet nė Nju-Jork, mė 17-18 maj.


- Lajmet
E marte, 15 maj, 2012

DREWS: NDRYSHIMI I KUFIJVE TĖ KOSOVĖS, SJELL NDARJE TĖ REJA NĖ BALLKAN
15 maj, 2012
Ndryshimi i kufijve tė Kosovės do tė shpie deri te ndarjet e reja nė Ballkan dhe kjo do tė ishte kėrcėnim pėr paqen nė rajon.
Kėshtu ka deklaruar komandanti i KFOR-it, Erhard Drevs, gjatė njė konference pėr media nė Pejė, ku ka lavdėruar punėn e forcave paqeruajtėse nė Kosovė.

Familiarėt e tė pagjeturve dhe OJQ-tė, protesta para Kuvendit

15 maj, 2012
Prishtinė – Pėrfaqėsuesit e familjeve dhe OJQ-ve tė tė pagjeturve tė Kosovės kėrkojnė nga kryetari dhe deputetet e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės qė tė mos shfuqizojnė rekomandimet dhe votimin pėr kushtėzimin e bisedimeve me Serbinė deri nė zbardhjen e fatit tė tė pagjeturve.

Familjarėt e tė pagjeturve: Jo shfuqizimit tė mocionit
15 maj, 2012
Prishtinė- Shume familjarė te te pagjeturve kishin dalė pėr tė protestuar sot para ndėrtesė sė Kuvendit, duke kėrkuar nga ky institucion qė t`i kushtėzoj bisedimet me Serbinė deri sa tė dihet pėr fatin e familjarėve tė tyre tė humbur gjatė luftės sė fundit nė Kosovė.
Ata shprehen te habitur se si edhe pas 13 vjetėsh, institucionet e Kosovės nuk po bėjnė aq sa duhet pėr zbardhjen e fatit tė tė pagjeturve. “Si do ta ndjenin veten ata sikur ta kishin njė person tė zhdukur, e sidomos njė fėmijė 13 vjeēar. Si do tė ndiheshin ata ditė e natė siē ndihemi ne. Kjo ėshtė shumė e dhimbshme pėr ne”.
Nė anėn tjetėr, kryetarja e organizatės pėr persona tė pagjetur “Thirrjet e Nėnave” nga Gjakova, Nysrete Kumnova, tha se institucionet e Kosovės do tė duhej ta kushtėzonin Serbinė qė nga pėrfundimi i luftės nė Kosovė.
“Kuvendi nuk duhet qė ta shfuqizojė vendimin e marrė me datėn 3 dhe 10 maj. Ne familjarėt qė 13 vjet kėrkojmė qė Serbia tė kushtėzohet dhe tė zbardhet fatit i tė pagjeturve”.
Ndėrkohė, Kuvendi vazhdon sot mbledhjen sipas rendit tė ditės tė paraparė pėr mbledhjen e ndėrprerė tė premten, pasi PDK u tėrhoq nga kėrkesa qė tė rivotohej mocioni pėr tė pagjeturit, i miratuar me shumicė votash dhe me tė cilin kushtėzohej vazhdimi i dialogut me Serbinė.(burimi:LajmeSh/

KOSOVA NUK DUHET TĖ FRUSTROHET ME BRUKSELIN
15 maj, 2012
Duhet pritur pėrfundimi i rrethit tė dytė tė zgjedhjeve nė Serbi, pėr tė nisur pastaj bisedimet me pėrfaqėsuesit e banorėve serbė qė e njohin autoritetin e Prishtinės, ka theksuar ambasadori britanik nė Prishtinė, Ian Cliff.
Sipas tij, bisedimet fillimisht duhet tė kenė si rezultat sigurimin e lėvizjes sė lirė pėr tė gjithė, pėrfshirė edhe lėvizjen e pjesėtarėve tė EULEX-it.
Cliff ka deklaruar se pėr tė pasur sukses nė veri duhet tė ketė bashkėpunim ndėrmjet partive mė tė mėdha nė Kosovė.
“Kosova nuk duhet tė frustrohet me Brukselin, pasi qė edhe Britania e Madhe ka raste kur bie nė njė frustrim tė tillė”, ka thėnė pėr “Tribuna Shqiptare” ambasadori britanik Cliff, duke komentuar kritikat e kryeministrit Thaēi nė adresė tė BE-sė.

KOSOVA TĖ TRAJTOHET NJĖJTĖ SI SHTETET TJERA
15 maj, 2012
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, nė takimin me ministrin pėr ēėshtje evropiane tė Danimarkės, Nicolai Wammen, tha se ėshtė me rėndėsi pėr Kosovėn qė procesi i liberalizimit tė vizave tė fillojė sa mė shpejt tė jetė e mundur.
Ministri Wammen tha se Kosova ėshtė nė rrugė tė mbarė nė proceset integruese por theksoi se ėshtė e nevojshme qė tė pėrshpejtohet procesi i reformave nė veēanti nė fushėn e sundimit tė ligjit.
Ai tha se duhet tė ndėrmerren hapa tė rėndėsishėm pėr tė pėrmbushur standardet e nevojshme dhe gjithashtu vlerėsoi qasjen konstruktive tė Kosovės nė dialogun me Serbinė, si njė pėrpjekje pėr normalizimin e marrėdhėnieve ndėrmjet dy vendeve.

E ARDHMJA E KOSOVĖS ĖSHTĖ FAMILJA EVROPIANE
15 maj, 2012
“Serbia nuk ka nevojė qė ta njoh Kosovėn, si kusht pėr tu integruar nė Bashkimin Evropian”. Kėshtu deklaroi sot ministri pėr ēėshtje evropiane i Danimarkės, Nicolai Wammen pas takimit me ministren e Integrimeve Evropiane, Vlora Ēitaku, me ē’rast u tha se e ardhmja e Kosovės ėshtė familja evropiane.
Ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Ēitaku, pėrsėriti sot qėndrimin e shefit tė saj Hashim Thaēi, se Kosova ka nevojė pėr trajtim tė njėjtė me vendet tjera tė Ballkanit karshi procesit pėr integrim nė Bashkimin Evropian.

Rusia e shqetėsuar pėr “trajnimin” e sirianėve nė Kosovė
15 maj, 2012
Ambasadori i Rusisė nė OKB Vitaly Churkin i tha Kėshillit tė Sigurimit se vendi i tij ėshtė i shqetėsuar rreth njoftimeve se kryengritėsit sirianė po trajnohen nė Kosovė.
Churkin, siē raporton Radio Evropa e Lirė, tha se nėse kėto raporte janė tė vėrteta, prania e luftėtarėve sirianė nė Kosovė do tė minojė pėrpjekjet ndėrkombėtare pėr tė rivendosur paqen nė Siri.
Churkin shtoi se “duke e kthyer Kosovėn nė njė qendėr ndėrkombėtare tė trajnimit pėr kryengritėsit e njėsive tė ndryshme tė armatosura, ajo kthehet edhe njė faktor serioz destabilizues qė shkon pėrtej rajonit tė Ballkanit”.
Ai i bėri kėto komente gjatė seancės sė Kėshillit tė Sigurimit, ku u debatua pėr situatėn nė Kosovė.
Ndėrkaq, Ministri i Jashtėm i Kosovės Enver Hoxhaj ka pranuar se Qeveria e Kosovės ėshtė nė kontakt me opozitėn siriane, por, siē raporton REL, shpjegoi se Kosova ishte “ndėr qeveritė e para nė Evropė qė mbėshteti opozitėn nė Libi dhe nė vendet tjera arabe”, nė vitin 2011, sepse “ne kemi luftuar pėr tė njėjtat aspirata”.
Hoxhaj hodhi poshtė pretendimet se luftėtarėt e opozitės siriane po trajnohen nė Kosovė.

“Institucionet ta kushtėzojnė Serbinė me tė pagjeturit”
15 maj, 2012
Derisa mbahej seanca e Kuvendi tė Kosovės familjarėt e tė pagjeturve, kanė protestuar para ndėrtesės sė Kuvendit me kėrkesėn qė tė mos shfuqizohen rekomandimet pėr kushtėzimin e bisedimeve me Serbinė deri nė zbardhjen e fatit tė tė pagjeturve.
Rrezarta Jahaj nga Suhareka, ka tė humbur vėllanė e saj. Ajo sė bashku me familjarė tė tjerė, kishin dalė pėr tė protestuar sot para ndėrtesė sė Kuvendit, duke kėrkuar nga ky institucion qė t`i kushtėzoj bisedimet me Serbinė deri sa tė dihet pėr fatin e familjarėve tė tyre tė humbur gjatė luftės sė fundit nė Kosovė.
Rrezarta shprehet e habitur se si edhe pas 13 vjetėsh, institucionet e Kosovės nuk po bėjnė aq sa duhet pėr zbardhjen e fatit tė tė pagjeturve.
“Si do ta ndjenin veten ata sikur ta kishin njė person tė zhdukur, e sidomos njė fėmijė 13 vjeēar. Si do tė ndiheshin ata ditė e natė siē ndihemi ne. Kjo ėshtė shumė e dhimbshme pėr ne”, theksoi ajo.
Nė anėn tjetėr, kryetarja e organizatės pėr persona tė pagjetur “Thirrjet e Nėnave” nga Gjakova, Nysrete Kumnova, tha se institucionet e Kosovės do tė duhej ta kushtėzonin Serbinė qė nga pėrfundimi i luftės nė Kosovė.
“Kuvendi nuk duhet qė ta shfuqizojė vendimin e marrė me datėn 3 dhe 10 maj. Ne familjarėt qė 13 vjet kėrkojmė qė Serbia tė kushtėzohet dhe tė zbardhet fatit i tė pagjeturve”, tha ajo. Rekomandimet pėr kushtėzimin e dialogut me Serbinė derisa tė zgjidhet fati i tė pagjeturve u votuan javėn e kaluar nė Kuvendin e Kosovės pas interpelancės sė zėvendėskryeministres dhe shefes sė ekipit negociator, Edita Tahiri.
Ajo pati theksuar se Serbia vazhdon t’i fsheh krimet nė arkivat e ish ushtrisė jugosllave dhe mekanizmave tė tjerė tė pėrfshirė nė luftėn nė Kosovė.
Sipas saj, ēėshtja e tė pagjeturve ėshtė diskutuar nė raundin e katėrt tė bisedimeve nė Bruksel me kėtė rast delegacioni i Kosovės ka paraqitur platformėn e qeverisė pėr zgjidhjen e kėtij problemi.

MPJ PĖRKRAH KONFERENCĖN DEDIKUAR PĖRVJETORIT TĖ KONSTANTINIT TĖ MADH
15 maj, 2012
Universiteti Amerikan nė Kosovė (AUK) nė bashkėpunim me Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Kosovės dhe me pėrkrahje financiare nga Fondacionit ”Tony Blair” dhe Ambasada e Norvegjisė, organizon njė konferencė shkencore mbi fenė dhe politikėn nė rajon.
Konferenca do tė mbledhė akademikė dhe teologė tė njohur botėrorė pėr tė diskutuar legatėn fetare dhe traditėn nė Ballkan si dhe impaktin qė ka feja nė formėsimin e diskursit politik nė rajon.
Gjatė konferencės dyditore, akademikė dhe mysafirė, pėrfshi zėvendėsmyftiun e Indonezisė, Muhyidin Junaidi, pėrfaqėsuesi i shoqatės Shėn Exhidio nga Vatikani, profesori Andras Riedlemayer nga Harvard, profesori Ivo Banac nga Yale, profesori Zef Mirdita nga Zagrebi, pėrfaqėsues tė tri feve nė Kosovė dhe dhjetėra tė tjerė nga mbarė bota do tė diskutojnė tri tema tė ndryshme qė ndėrlidhėn me pėrvjetorin qė po afrohet tė Betejės Milviane dhe legalizimit tė Krishterimit nė Perandorinė Romake nga ana e perandorit me prejardhje ilire Konstantinit tė Madh.
Nė konferencė marrin pjesė profesorė nga universitetet Yale, Harvard, Boston, Universiteti i Zagrebit, i Kajros, ndėrsa konferenca ka mbledhur edhe fytyra tė njohura fetare ekumenike nga Kosova, Indonezia, Rumania, Egjipti, SHBA-tė, Britania, etj, thuhet nė njoftimin e MPJ-sė.

KE: Bashkėpunoni dhe mbyllni reformat para 24 majit
15 maj, 2012
Tiranė – Pėrfundoi nė Bruksel takimi i katėrt i Kėshillit tė Stabilizim Asocimit BE-Shqipėri, forumi mė i lartė ku pėrfaqėsohen vendet anėtare, i cili diskutoi mbi ecurinė e zhvillimeve nė Shqipėri. Nė konferencėn e pėrbashkėt pėr shtyp, Komisioneri pėr Zgjerimin, Stefan Fyle, duke e konsideruar takimin konstruktiv, kėrkoi nga partitė politike nė Shqipėri qė tė bashkėpunojnė pėr pėrmbylljen e reformave, pėrpara nisjes sė procedurave pėr zgjedhjen e Presidentit tė ri tė Republikės.
“Ėshtė me rėndėsi qė marrėveshja e nėntorit tė pėrmbushet. Ka njė kohė tė pėrcaktuar nė pėrmbushjen e kritereve dhe kėto duhet tė arrihen pėrpara 24 majit. Duhet tė zbatohet marrėveshja e arritur mes palėve politike nė mėnyrė qė tė arrihet edhe zbatimi i saj”, u shpreh Fyle.
Ai vuri nė dukje progresin e arritur nga Shqipėria sa i takon reformave, por, sipas tij, duhet mė shumė punė nė pėrmbushjen e 12 prioriteteve tė kėrkuara nga Bashkimi Europian.
Delegacioni shqiptar nė kėtė takim pėrfaqėsohej nga ministri i Jashtėm, Edmond Haxhinasto, ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu dhe nga kryetari i komisionit tė Integrimit, Ditmir Bushati. Ndėrsa delegacioni i BE-sė nė takim kryesohej nga Ministri i Jashtėm i Danimarkės, Villy Sovndal, nė emėr tė Pėrfaqėsueses sė Lartė pėr Politikėn e Jashtme dhe Sigurinė, Komisioneri pėr Zgjerimin dhe Politikėn e Fqinjėsisė, Stefan Fyle dhe Drejtori pėr Ballkanin Perėndimor nė Shėrbimin e Jashtėm Evropian, Fernando Xhentilini. /LSh/


- Lajmet
E hėnė, 14 maj, 2012

ROHAN: TĖ ZBATOHET PLOTĖSISHT PLANI AHTISAARI, VEĒMAS NĖ VERI
14 maj, 2012
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, e ka siguruar ish tė dėrguarin e OKB-sė pėr statusin e Kosovės, Albert Rohan, se ”Republika e Kosovės ėshtė shtet i ndėrtuar mbi parimin qytetar qė garanton tė drejtat e barabarta pėr qytetarėt e tė gjitha komuniteteve”. mbasadori Rohan edhe njėherė shprehu bindjen e tij qė shteti i Kosovės ėshtė njė storie suksesi dhe e ardhmja e Kosovės pas asnjė dyshim do tė jetė anėtarėsimi nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO.

THAĒI: VONESAT E BRUKSELIT JANĖ TĖ PAJUSTIFIKUESHME
14 maj, 2012
Kryeministri Hashim Thaēi ka kėrkuar nga kabineti i tij qė nė afat tė caktuar tė plotėsojė Pyetėsorin e studimit tė fizibilitetit, i cili tashmė ka arritur nė Kosovė. Kryeministri Thaēi tha se krahas angazhimit tė Kosovės nė pėrmbushjen e kritereve pėr integrim, vonesat e Brukselit karshi Kosovės janė tė pajustifikueshme.
Kryeministri Thaēi tha sot se e ardhmja e Kosovės ėshtė nė Evropė. Duke folur para ministrave dhe sekretarėve tė ministrive, kreu i Qeverisė foli pėr angazhimin e vendit nė implementimin e gjitha kritereve tė nevojshme pėr liberalizimin e vizave, marrėdhėniet tregtare dhe pėrgatitjet pėr stabilizim asociim, duke theksuar mė tej se Brukseli po i stėrgjatė proceset.
“Por, e vėrteta ėshtė qė dinamika nė Prishtinė dhe Bruksel nuk pėrputhen. Vonesat e Brukselit janė tė pajustifikueshme. Kosova mjaft ėshtė vonuar pėr njė shekull padrejtėsisht. Pėrderisa Kosova qė nga shpallja e pavarėsisė ka punuar njėanshėm nė pėrafrimin e saj me strukturat e Bashkimit Evropian, Bashkimi Evropian ka vepruar me hapa shumė tė ngadaltė. Entuziazmit dhe politikės tė institucioneve, tė qytetarėve tė Kosovės pėr integrim, pėr fat tė keq Brukseli po i pėrgjigjet ftohtė dhe me procese tė stėrzgjatura.
Kosova nuk kėrkon trajtim tė privilegjuar, as procese tė pėrshpejtuara. Ne vetėm kėrkojmė trajtim tė barabartė, sikurse tė gjitha vendet e Ballkanit Perėndimor. Bashkimi Evropian nuk duhet tė toleroj vrima tė zeza nė kontinentin evropian. Parimi i lirisė dhe barazisė ėshtė vlerė mbi tė cilėn ėshtė ndėrtuar Bashkimi Evropian dhe ne nuk po kėrkojmė asgjė mė shumė e as mė pak se liri tė lėvizjes sė njerėzve, mallrave dhe ideve dhe barazi nė trajtim” – theksoi ndėr tjerash kryeministri Hashim Thaēi nė takimin me zėvendėskryeministrat, ministrat dhe sekretarėt e pėrgjithshėm. Me 7 maj nė Kosovė ka arritur Pyetėsori pėr studimin e fizibilitetit, dokument ky qė i paraprinė Marrėveshjes sė stabilizim-asociimit. Pyetėsori me 450 pyetje duhet tė plotėsohet nga tė gjitha institucionet e vendit, prandaj kryeministri Thaēi kėrkoi angazhim serioz, nė pėrmbushjen e tij. “Kėrkoj nga ju qė gjatė muajit maj dhe qershor prioritet kryesor tė jetė plotėsimi i Pyetėsorit pėr studimin e fizibilitetit dhe realizimin e sukseshėm tė misionit faktmbledhės tė Komisionit Evropian. Ju inkurajoj qė tė mbani takime tė veēanta dhe intensive me sekretarė, drejtorė dhe zyrtarė relevantė me qėllim tė pėrfshirjes personale nė plotėsimin e pyetėsorit”, tha kryeministri me kėtė rast.
Bazuar nė pėrgjigjet e institucioneve, deri me 1 qershor, Ministria e Integrimit Evropian do tė konsolidojė dokumentin final i cili duhet t’i dorėzohet Komisionit Evropian mė 8 qershor. Ndėrkaq pas dorėzimit tė pėrgjigjeve, me 18 qershor nė Kosovė arrin njė mision i gjerė faktmbledhės i Komisionit Evropian me qėllim tė verifikimit tė pėrgjigjeve.

QEVERIA FILLON KONTAKTET ME SERBĖT E VERIUT
14 maj, 2012
Qeveria e Kosovės nė kuadėr tė planit pėr veriun, ka filluar kontaktet e para me banorėt serbė nė kėtė pjesė tė Kosovės, pėrmes tė cilėve dėshiron joshjen e qytetarėve tė kėsaj ane pėr t’i pranuar institucionet e Kosovės.
Burime tė gazetės “Tribuna Shqiptare” brenda kabinetit tė kryeministrit Hashim Thaēi, bėjnė tė ditur se kohėve tė fundit ėshtė rritur numri i qytetarėve nė veri tė cilėt kanė shprehur vullnetin pėr tė bashkėpunuar me institucionet e Kosovės.
Qeveria e Kosovės ka kėrkuar nga serbėt nė veri, qė t’i zgjedhin pėrfaqėsuesit e tyre tė cilėt do tė bisedonin me institucionet e Kosovės pėr integrimin e veriut.
Por sipas kėtyre burimeve, Qeveria e Kosovės assesi nuk do tė pranojė tė bisedojė me pėrfaqėsuesė serbė tė cilėt kanė dosje nė polici dhe dyshohen pėr veprime kriminale edhe nėse qytetarėt serbė do tė insistonin nė pėrfaqėsimin e tyre, shkruan kjo gazetė.

KUĒI: ZYRTARISHT NUK KANĖ FILLUAR BISEDIMET ME SERBĖT E VERIUT
14 maj, 2012
Zėvendėskryeministri dhe ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, ka thėnė se ende zyrtarisht nuk kanė filluar bisedimet me serbėt e veriut, por sipas tij, ka pasur disa kontakte me qytetarėt e Kosovės tė asaj pjese.
Kėto deklarata Kuēi i bėri pas nėnshkrimit tė marrėveshjes nė fushėn e bashkėpunimit juridik ndėrkombėtar “Transferim tė personave tė dėnuar”, me ambasadoren e Zvicrės nė Kosovė, Krystyn Marty.
Sipas tij, Qeveria ėshtė e gatshme qė tė dialogojė me qytetarėt serb sa herė qė ėshtė nevoja. Por, dialogimi do tė jetė nė pėrputhje me Kushtetutėn e Kosovės dhe implementimin e pakos sė Ahtisaarit.
“Ne nuk kemi filluar formalisht bisedat me serbėt e veriut. Por, paraprakisht atje ka nevojė pėr rend dhe ligj, kontroll mė tė mė madh tė kufijve, forcim tė zinxhirit komandues, funksionim tė rendit dhe ligjit dhe krijimin e kushteve qė qytetarėt tė mendojnė dhe tė veprojnė lirshėm”, theksoi Kuēi.
Po ashtu, Kuēi, tha se ka nėnshkruar kėrkesėn e EULEX-it, qė Dick Marty tė dėshmojė nė rastin “Medikus”.
“Unė kėrkesėn e EULEX-it ka kohė qė e kam nėnshkruar qė ai tė vijė dhe tė dėshmojė nė Kosovė”, tha ai.
Mirėpo, ambasadorja e Zvicrės nė Kosovė Krystyn Marty, tha se nuk ėshtė nė dijeni nėse Dick Marty do tė vijė pėr tė dėshmuar nė Kosovė ose jo.
“Nuk e di, nuk kam informacione nėse ai do tė vijė tė dėshmojė nė Kosovė ose jo. Por, pėr kėtė duhet tė pritet vendimi i Kėshillit tė Evropės, sepse Dick Marty ėshtė anėtarė i kėshillit”, tha ajo. Ndėrkohė, zėvendėskryeministri Kuēi dhe ambasadorja Marty, nėnshkrimin e marrėveshjes nė fushėn e bashkėpunimit juridik ndėrkombėtar “Transferim tė personave tė dėnuar”, e vlerėsuan tė suksesshėm nė fushėn e bashkėpunimit juridik.
Me anė tė kėsaj marrėveshje tė nėnshkruar tė burgosurit e Kosovės nė Zvicėr, mund tė kėrkojnė tė kthehen nė Kosovė pėr ta vuajtur dėnimin si dhe anasjelltas.

KRASNIQI VIZITĖ NĖ PORTUGALI
14 maj, 2012
Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, fillon sot njė vizitė zyrtare nė Portugali, gjatė tė cilės do tė takohet me kryetaren e Kuvendit tė Portugalisė, Maria da Assunēao Andrade Esteves dhe personalitete tjera tė larta portugeze.

Hetuesia nė dilemė pėr Bukoshin
14 maj, 2012
Tashmė kur janė mbushur katėr muaj qė ish-sekretari i Ministrisė sė Shėndetėsisė, Ilir Tolaj po mbahet nė paraburgim, hetuesia nė kuadėr tė hetimeve ėshtė mes dilemave nėse bashkėpunėtorin e dikurshėm tė Tolajt, ish-ministrin Bujar Bukoshi ta cilėsojė si tė pandehur, apo tė njėjtin ta shpallė dėshmitar nė kėtė proces.
Bukoshi, i cili tashmė mban pozitėn e zėvendėskryeministrit nė Qeverinė e Kosovės, sipas burime tė gazetės nė hetuesi, ka shfaqur gatishmėrinė e tij qė tė jetė dėshmitar, porse prokuroria ende nuk e ka marrė vendimin.
“Prokuroria aq sa ka elemente akuzuese pėr ta akuzuar edhe Bujar Bukoshin, i cili vazhdon tė jetė i dyshuar nė rastin Tolaj, aq ka prova qė tė njėjtin ta shpallė dėshmitar nė kėtė rast, por ndonėse kanė kaluar katėr muaj nga arrestimi i Tolajt, ende nuk ėshtė marrė vendim edhe pse Bukoshi e ka shfaqur gatishmėrinė qė tė jetė dėshmitar”, ka thėnė njė zyrtar i afėrt me rastin. Ilir Tolaj, dikur sekretar nė Ministrinė e Shėndetėsisė, ėshtė arrestuar mė 12 janar tė kėtij viti, sė bashku me shefin e Zyrės sė Prokurimit, Zenel Kuēi, drejtorin e Departamentit farmaceutik, Bekim Fusha dhe Hajrullah Fejzėn, shef i divizionit tė cilėsisė sė shėrbimeve dhe arkivit nė MSH. Ata janė arrestuar nėn dyshimin pėr korrupsion, qė ndėrlidhet me shpėrdorimin e detyrės zyrtare, manipulimin me tenderė dhe lidhjen e kontratave tė dėmshme....shkruan zeri.

ISH-KRYENGRITĖSIT LIBIANĖ TRAJNOHEN NĖ KOSOVĖ

14 maj, 2012
Njė grup prej 29 personash pėr njė javė janė trajnuar nė Akademinė e Kosovės pėr Siguri Publike nė Vushtrri. Ata thonė se janė tė impresionuar me shtetin e ri tė Europės.
Mundoheshin tė mėsojnė edhe detajet mė tė vogla nga shteti mė i ri i Europės.
Njė grupi luftėtarėsh nga Libia, tė dielėn nė mesditė, u kishin mbetur edhe pak orė qė tė fluturonin nga Kosova pėr nė atdheun e tyre.
Nė fakt, 29 pjesėtarė tė ish-revolucionit tė Pranverės Arabe qė rrėzoi diktatorin Muhamer Gadafi, ka njė javė qė po qėndronin nė Kosovė.
Tė ardhur nė mėnyrė tė organizuar, ata ishin kėtu me njė qėllim.
Tė trajnohen nga kolegėt e tyre nga Kosova nė lidhje me transformimin nga jeta ushtarake nė atė civile.
Pėr ta ėshtė fascinuese se si ėshtė transformuar ish-UĒK-ja.
Nė vendlindje thanė se ktheheshin duke marrė njė pėrvojė tė jashtėzakonshme.

PE, Kukan: Vazhdoni dialogun politik, duhen rezultate tė prekshme
14 maj, 2012
Bruksel- Nė seancėn kushtuar Shqipėrisė, shefi i Delegacionit pėr Ballkanin, Eduard Kukan ka deklaruar se vetėm zbatimi i reformave mund tė sjellė progres nė proēesin e integrimit nė Bashkimin Evropian.
“Vlerėsoj dialogun dhe bashkėpunimin politik. Shqipėria po ndryshon pėr mirė nė prag tė 100-vjetorit tė Pavarėsisė. Vetėm zbatimi i reformave sjell ecjen pėrpara”, ka deklaruar Kukan. “Ėshtė mirė qė po marrim lajme tė mira nga Tirana kishte ardhur koha! Koha po ecėn shpejt. Ka nevojė pėr rezultate tė prekshme. Personalisht jam i kėnaquėr qė tani situata ka ndryshuar. Dua tė vlerėsoj punėn e komisionit. Nuk kam durim… do tė doja tė shikoja vendin tuaj tė ecė pėrpara. Vetėm kur kėto reforma tė jenė materializuar, vetėm atėherė do tė jetė e mundur pėr tė ecur pėrpara. Mesazhi im i vėrtetė ėshtė se ne jemi tė kėnaqur qė situata ėshtė duke ndryshuar pėr mirė nė shqipėri. Unė e besoj kėtė. Ne do tė ishim mė tė lumtur sikur kjo tė ishte njė trend i vazhdueshėm”, tha anėtari I Parlamentit Europian, Eduard Kukan.


- Lajmet
E premte, 11 maj, 2012

...shkurt e trup:
- Pėrvjetori i 134-tė i LSHP kremtohet nėn logon e 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė
- Opozita kundėrshtoi kėrkesėn pėr rivotim tė PDK-sė, seanca plenare u shty pėr tė martėn
- Shqipėria do tė vazhdojė ta mbėshtes FSK-nė nė procesin e ngritjes sė mėtejme. Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka vlerėsuar shumė tė rėndėsishme mbėshtetjen e plotė qė Kosova e ka nga Shqipėria nė tė gjitha fushat, e sidomos nė pėrkrahjen pėr avancimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.
- Zoran Kolić shpallet fajtor pėr krime tė luftės. Njė trup gjykues i pėrbėrė nga gjykatės tė EULEX-it dhe vendas nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė e ka shpallur Zoran Kolić-in fajtor pėr kryerjen e krimeve tė luftės kundėr tė burgosurve nė Burgun e Lipjanit nė maj tė vitit 1999 dhe e ka dėnuar atė me njė dėnim tė pėrgjithshėm prej 14 vite burgim.
- Mitingu i Poezisė 2012 vazhdon me promovime librash Dita e dytė e javės sė Mitingut tė Poezisė nė Gjakovė ka vazhduar tė premten me promovimin e pėrmbledhjes me tregime “Dritė e zezė” e autorit Muharrem Kurti, pėr tė cilėn vepėr u tha se pasqyron njė periudhė tė vėshtirė pėr shqiptarėt.
- Nėnshkruhet granti 36.5 mil. € i Bankės Botėrore i pėrqendruar nė politikat e punėsimit
- “Berza e punėsimit”, rast i volitshėm pėr tė papunėt e Gjakovės
- Bėhet ndėrrimi solemn i komandės nė Aeroportin Ushtarak tė Gjakovės
- Barazia gjinore dhe luftimi kundėr dhunės nė familje, prioritet pėr Gjakovėn
- Arrestohen dy persona pėr vrasjen nė Selac.Policia nė Mitrovicė, ka konfirmuar tė premten se ka arrestuar tė dyshuarin, si kryes i mundshėm i vrasjes qė ka ndodhur njė ditė mė parė nė fshatin
Selac tė Shalės, e bashkė me tė edhe vėllaun e tij.
- Kosova dhe Kroacia kanė nėnshkruar marrėveshje nė fushėn penale
- Qindra ankesa tė pejanėve pėr faturat e tatimit nė pronė
- Nga pėrkrahja e BE-sė pėrfitojnė 24 biznese tė vogla dhe tė mesme
- Njė delegacion i komunave tė vogla kosovare vizitoi Ulqinin


- Lajmet
E enjte, 10 maj, 2012

FOKUS : Haziri pranoi, i vozita vrasėsit e Smillkovcės deri nė vend!
Ereniku, enjte, 10 maj, 2012
E pėrditshmja maqedonase Fokus nė numrin e tė sotėm (e enjete) shkruan se Haki Haziri para gjykatėsi jo vetėm qė ka dhėnė deklaratė dhe nė detaje e ka pėrshkruar rrugėn pėrmes sė cilės kanė kaluar tė dyshuarit pėr vrasjen, por edhe ka insistuar tė flasė sepse ka thėnė se ėshtė dobėsuar 20 kg pas ngjarjes pasi e ka brejt ndėrgjegjja se ėshtė bėrė pjesė nga grupi qė e ka kryer vrasjen, pa e ditur.
“Haziri nė hetimin ka pohuar se nuk ka ditur se pėrgatitet vrasje dhe nuk ka parė qė vrasėsit tė kenė armė. Ai i ka pritur nė veturė, ndėrsa ka filluar tė dyshojė nė qėllimin e tyre kur ka parė se maskohen dhe armatosen. Pas vrasjes e kanė braktisur vendin, e kanė lėnė veturėn qė mė pas e ka gjetur policia, ndėrsa me veturė tjetėr janė drejtuar te fshatrat e Kumanovės ku xhaxhai i tij u ka ndihmuar qė nė mėnyrė ilegale tė kalojnė nė Kosovė”.
Njėri prej tyre i dyshuar se ėshtė ekzekutor direkt ėshtė kushėriri i tij, ndėrsa tjetri pėr tė cilin pohohet se u ka ndihmuar tė dyshuarve tė parė tė shkojnė nė Kosovė ėshtė xhaxhai tij. Pas arrestimit tė grupit Haziri nė procedurė policorė ka filluar tė rrėfejė ngjarjen me ēka policia ka propozuar, ndėrsa prokurori ka pranuar qė ti caktohet status tė dėshmitarit tė mbrojtur dhe pėr kėtė arsye emri i tij nuk u bė i ditur nė grupin e 20 tė arrestuarve.
Ajo qė ėshtė e ēuditshme nė gjithė kėtė ngjarje ėshtė se Haziri vetė ka parashtruar ankesė dhe ka kėrkuar qė ti hiqet statusi i dėshmitarit tė mbrojtur dhe tė mbajė pėrgjegjėsi si tė tjerėt pėr vrasjen, shtron pyetjen Fokus.
Rasti i tė arrestuarit nė aksionin Monstrum, Haki Haziri sa vjen dhe bėhet mė misterioz, sepse ai nė fillim u arrestua, mė pas mbeti mister se ku gjendet sepse MPB nuk deklarohej ku ėshtė, pėr t’u paraqitur sėrish para dy ditėve dhe atė pasi qė Gjykata penale pėrmes kumtesės dhe avokati i tij shpalosėn se ėshtė dėrguar nė Prilep. /Indeksonline/

Kufijtė e Kosovės mund tė ndryshojnė?!
Ereniku, enjte, 10 maj, 2012
Serbia mundet ta ndėrmarrė iniciativėn pėr tė gjetur zgjidhjen pėr “rrėmujėn kosovare”, pėrmes njė marrėveshjeje tė pėrbashkėt “pėr korrigjim tė kufijve”, thotė ish-ambasadori britanik nė Serbi, Ivor Roberts.
Nė njė tekst autorial pėr revistėn NIN, Roberts ka thėnė se ēelėsi i problemit ballkanik ėshtė nė duar tė fuqive tė mėdha, dhe se qėndrimi i Londrės dhe Washingtonit se nuk duhet tė ndahet Kosova, nuk do tė mbetet gjithmonė i tillė.
"Nuk ishte edhe moti kur SHBA-tė dhe Britania e Madhe janė angazhuar pėr integritetin territorial tė ish RSFJ-sė, e ndėrsa para 10 vitesh pėr integritetin e ish SRJ-sė, gjė qė ėshtė garantuar edhe me Rezolutėn e KS tė OKB-sė, e cila ėshtė ende nė fuqi. Porosia ėshtė se qėndrimet e ‘pandryshuara’ tė bashkėsisė ndėrkombėtare shpesh mund tė ndryshojnė”, vlerėson ai.
Sipas tij, mungesa e fleksibilitetit shpie deri te shpėrbėrja, prandaj “fleksibiliteti ėshtė mė i mirė qė tė mos shpartallohet gjithēka copa-copa".
Roberts ka shtuar se Serbia ka njė bazė pėr ta sfiduar pavarėsinė e Kosovės dhe tė njėjtėn kohė t’i bashkohet BE-sė, gjithmonė pėrderisa kundėrshtimet i bėnė nė mėnyrė diplomatike dhe pa dhunė.

Serbia pa rol nė ‘ofertėn’ pėr veriun
Ereniku, enjte, 10 maj, 2012
Qeveria e Kosovės nuk do tė pranojė qė Serbia tė kėtė ndonjė rol nė dialogun qė pritet tė ndodhė ndėrmjet pėrfaqėsuesve tė institucioneve tė Kosovės dhe banorėve serbė qė jetojnė nė veri tė Kosovės, ashtu siē ka kėrkuar pėrfaqėsuesi i Bashkimit Evropian Samuel Zbogar. Ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Ēitaku nė njė prononcim pėr “Tribuna Shqiptare”, ka thėnė se janė duke e pėrgatitur njė plan nėpėrmjet tė cilit synojnė joshjen e qytetarėve serbė pėr tė bashkėpunuar me institucionet e Kosovės, mirėpo kundėrshtojnė qė pjesė e bisedimeve tė jetė edhe Serbia.
Ajo ka thėnė se dialogu me Serbinė pėr veriun e Kosovės ėshtė vijė e kuqe pėr Qeverinė e Kosovės, duke kėrkuar nga Serbia qė t’i shpėrbėjė strukturat paralele qė veprojnė nė veri tė Kosovės.
Sipas ministres Ēitaku, plani i Qeverisė ėshtė i bazuar nė planin gjithėpėrfshirės tė presidentit Ahtisaari dhe se asgjė nuk do tė kėtė jashtė kėtij plani. “Ne jemi tė vetėdijshėm se duhet tė ndėrtojmė njė qasje tė re tė komunikimit me qytetarėt tanė nė veri, tė pėrgatisim njė platformė socio-ekonomike pėr integrimin e tyre dhe jemi duke punuar nė kėtė drejtim. Por, assesi nuk do ta ndryshojmė infrastrukturėn tonė ligjore. Ēdo gjė qė do ta bėjmė do tė jetė nė kuadėr tė Kushtetutės sė Kosovės dhe ligjeve nė fuqi”, ka thėnė ministrja Ēitaku, duke shtuar se Qeveria nuk do tė lejojė dhėnien e ndonjė statusi special pėr veriun.
“Ne nuk krijojmė ndonjė autonomi, nuk do tė krijojmė shtet brenda shtetit, as status special, por as nuk do tė krijojmė dy kategori serbėsh nė Kosovė, serbėt e jugut dhe ata tė veriut. Ne do tė bashkėbisedojmė me qytetarėt tanė atje, do t’i dėgjojmė brengat dhe shqetėsimet e tyre, por e tėrė kjo do tė jetė nė kuadėr tė kornizės kushtetuese aktuale”, ka thėnė Ēitaku. /burimi:Indeksonline/

Haradinaj nesėr kthehet nė Prishtinė
Ereniku, enjte, 10 maj, 2012
Ramush Haradinaj vjen sot nė Kosovė. Ai u lirua nga Tribunali i Hagės qė tė mbrohet nė liri. Vendimi pėrfundimtar nė kėtė proces gjyqėsor pritet tė merret pas disa javėsh.
Ardhja e Ramush Haradinajt, ish Kryeministėr i Kosovės dhe aktualisht kryetar i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, u konfirmua nga familjarėt e tij.
Express ka kontaktuar me njėrin nga anėtarėt e familjes Haradinaj, dhe ata konfirmojnė se tė enjten, Ramush Haradinaj do tė zbresė nga avioni nė Aeroportin Ndėrkombėtar “Adem Jashari” nė Prishtinė.
Pritet qė mbėrritja e tij tė ndodh rreth orės 11-te tė sė enjtes.
Vendimi i trupit Gjykues tė Tribunalit tė Hagės pėr lirim tė Haradinajt, nuk ėshtė kundėrshtuar as nga Prokuroria e Tribunalit.
Pas marrjes sė kėtij vendimi, prokuroria ka pasur tė drejtė ligjore qė deri tė mėrkurėn nė orėn 12 tė paraqesė ankesė ndaj vendimit pėr mbrojtje nė liri Ramush Haradinajt.
Mirėpo kėtė veprim, prokuroria nuk e ka bėrė dhe kjo do tė thotė se ish kryeministri Haradinaj, tė enjten mbėrrin nė Kosovė.
________________
Burime tė afėrta tė Indeksonline me Tribunalin e Hagės kanė bėrė me dije se Ramush Haradinaj mund tė vijė nė Kosovė, pėr tu mbrojtur nė liri, nesėr , ose mė sė largu pasnesėr.
------------------------------
Zyra pėr Informim e Tribunalit tė Hagės nuk e ka konfirmuar lajmin e lirimit tė Ramush Haradinajt deri nė aktgjykim.
„Nuk di unė ēfarė kanė shkruar mediat e juaja, vetėm mund ta konfirmoj se nga Haga nuk ka ende ndonjė vendim pėr rastin Haradinaj..“ ka thėnė pėr “Presheva Jonė” Nerma Jelacic, njė zėdhėnėse e Tribunalit tė Hagės.
_______
Indeksonline ka kontaktuar me mbrojtjen e Ramush Haradinajt, dhe avokati i tij, Michael O'Reilly tha:
"Unė e kuptoj qė ėshtė duke u folur nė Kosovė qė Ramush Haradinaj mund tė lirohet me kusht nga Tribunali i Hagės.
Mbrojtja e zotit Haradinaj nuk ėshtė nė gjendje tė komentojė pėr shkak tė njė urdhri tė gjykatės qė ēdo procedurat e tilla duhet tė jenė konfidenciale.
Nė rast se materiali sekret duhet tė vijnė nė duar tė medias, mbrojtja e Haradinunajt kėrkon qė kjo procedurė e konfidencialitetit tė respektohet”.
________
Gjykata pėr krime lufte nė ish-Jugosllavi, ka marrė vendim qė ta liroj Ramush Haradinajn, nga paraburgimi deri nė vendimin lidhur me aktakuzėn ndaj tij.
Lajmin pėr Klan Kosovėn e kanė bėrė tė ditur burime tė sigurta, sipas tė cilave prokuroria nuk ka bėrė ankesė ndaj kėtij vendimi.
Procesi i rigjykimit ndaj ish-eprorit tė UCK-sė dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj, pritet tė pėrfundoj diku kah fillimi i gushtit./burimi:indks/

SHBA-ja E SHQETĖSUAR PĖR RASTIN ”BYTYĒI”
Ereniku, enjte, 10 maj, 2012
SHBA-ja ėshtė shumė e shqetėsuar qė deri mė sot askush nuk ėshtė dėnuar pėr vrasjen e vėllezėrve Bytyēi, shtetas amerikanė, nė vitin 1999 dhe e fton qeverinė serbe qė “pa vonesė t’i vėrė pėrgjegjėsit para drejtėsisė”, i ėshtė thėnė agjencisė Beta nė Ambasadėn Amerikane nė Beograd, pas shfajėsimit tė tė pandehurve nė kėtė rast.
Ereniku, enjte, 10 maj, 2012
“Vendimi i sotėm, nė gjykimin e pėrsėritur kundėr dy tė akuzuarve se kanė dėrguar vėllezėrit Bytyēi nė njė kamp nė Serbinė Lindore, ku edhe janė vrarė, tregon se ata qė kanė ndihmuar dhe kryer kėto vrasje, ende nuk janė arrestuar dhe s’janė sjellė para drejtėsisė”, ka thėnė ambasada amerikane.
“Presim qė autoritetet serbe, pa vonesa tjera, tė sjellin para gjyqit tė gjithė indivdėt tė tė gjitha niveleve, qė janė pėrgjegjės pėr kėto vdekje. Ky mbetet prioritet i lartė nė marrėdhėniet tona dypalėshe”, citohet tė ketė thėnė Ambasada amerikane.
Kjo e fundit, ka thėnė se vėllezėrit Agron, Ylli dhe Mehmet Bytyēi nė Serbi janė kapur si robėr tė luftės, derisa kanė bėrė pėrpjekje qė t’ia shpėtojnė jetėn njė familjeje rome nga Kosova dhe, siē thuhet, “janė ekzekutuar” pa gjykimin e duhur.

Aleanca Kuq e Zi nuk qėndron pas protestave nė Maqedoni
Ereniku, enjte, 10 maj, 2012
Janė paralajmėruar protesta masive nėpėr rrjetet sociale nė tė gjitha qytetet shqiptare tė vendit. Arsyeja siē dihet ėshtė ngritja e zėrit kundėr dhunės sė policisė dhe proceseve tė montuara. Nė komentet qė figurojnė nėpėr rrjetet sociale, protestat synohen tė mbahen menjėherė pas faljes sė namazit tė xhumasė.
Nė mėnyrė masive ata paralajmėrohen tė organizohen nė Shkup, Kumanovė, Tetovė, Gostivar, por nuk pėrjashtohen edhe qytetet si Strugė, Kėrēovė e Dibėr. Edhe pse nuk dihet se kush zyrtarisht qėndron pas kėtyre protestave lajmi me gjithė ėshtė pėrhapur, ndėrsa paralajmėrohen edhe kundėr protesta, pra nga ana e palės maqedonase.
Edhe pse njė link i krijuar nė “Facebook”, nga Aleanca Kuq e Zi-Maqedoni, flet pėr kinse organizimin e protestės kjo ėshtė demantuar nga ana e tyre, pra nga vetė i pari i kėsaj Lėvizje, Kreshnik Spahiu.
“Jo nuk i kemi organizuar ne kėto protesta, ne kemi protesta nė Tiranė edhe atė pėr arrestimet serbe ne Luginėn e Preshevės, ku do tė marrė pjesė edhe Ragmi Mustafa. Kurse sa i pėrket arrestimeve nė Maqedoni, ne si Aleancė kemi pas dy apo tre reagime brenda javės, por edhe njė editorial, kėshtu qė ne shprehim keqardhje pėr arrestimet nė Maqedoni”, tha lideri i AKZ-sė, Kreshnik Spahiu pėr Zhurnal.
Nga policia e Maqedonisė pohojnė se edhe pse kėto protesta janė tė organizuara pėrmes rrjeteve sociale, ministria ėshtė duke e pėrcjellė situatėn me seriozitetin mė tė madh. Sepse siē thonė ata, “ka pasur raste qė pėrmes kėtyre rrjeteve, protestat tė eskalojnė nė dhunė”.
“Edhe pse protestat janė paralajmėruar qė tė mbahen nė mė shumė qytete, koncentrimi jonė do tė jetė i gjithanshėm dhe nė gjitha qytetet, sepse kėto protesta edhe pse organizohen pėrmes rrjeteve sociale, ato dinė tė marrin trajektore tė padėshiruar. Prandaj ne jemi duke e pėrcjellė gjendjen me seriozitetin mė tė madh tė mundshėm, qė tė mos ndodhin skenarė. MPB ėshtė nė pėrcjellje tė rrjeteve sociale “Facebook”, dhe gjuha qė pėrdoret aty ėshtė e pahijshme. Institucione pėrgjegjėse do tė ndėrmarrin gjitha masat pėr tė mbrojtur sundimin e sė drejtės. Do tė reagojmė ndaj ēdokujt qė do tė shkelė rendin dhe ligjin”, tha zėdhėnėsi i MPB Ivo Kotevski.
Kėto protesta publikisht deri tani nuk janė pėrkrahur nga asnjė prej partive qoftė shqiptare apo maqedonase.
Pėrmes rrjeteve sociale, janė paralajmėruar protesta edhe para selisė sė BDI-sė nė Tetovė, por tė njėjtin organizim tė protestave pėr vetėm njė ditė mė vonė e kanė bėrė edhe shumė tė rinj maqedonas tė cilėt kanė ftuar qytetarėt nė protesta kundėr shqiptarėve. Ky grup i maqedonasve apostrofohet si grupi “Protestė para Qeverisė”, ndėrsa si pėrkrahės janė regjistruar mbi 1000 persona, ku komentet janė kryesisht anti-shqiptare./burimi:bs/

Policia serbe liron Kastratin, e arrestuan ‘gabimisht’
Ereniku, enjte, 10 maj, 2012
Haxhi Kastrati ėshtė liruar nga burgu i Krushevcit nė Serbi, i cili ishte arrestuar mė 3 maj. Vėllai i Haxhi Kastratit, Bedri Kastrati, i ka thėnė tė mėrkurėn KTV-sė se Haxhiu ėshtė liruar tė martėn dhe i vetmi shpjegim qė i ėshtė dhėnė atij ėshtė se “ėshtė arrestuar gabimisht”. Haxhi Kastrati ishte arrestuar nga forcat policore serbe gjersa vinte nga Austria pėr nė Kosovė nėpėrmjet Serbisė. /burimi:Telegrafi/
Haliti: Prokuroria tė mė hetoj pėr akuzėn e Hotit
Ereniku, enjte, 10 maj, 2012
Deputeti nga radhėt e Partisė Demokratike tė Kosovės, Xhavit Haliti ka reaguar tė mėrkurėn lidhur me akuzat e Agim Hotit, se Haliti e ka urdhėruar atė tė kryej atentat ndaj ish –presidentit Ibrahim Rugova, duke e cilėsuar si shpifje.
Ai i ka bėrė thirrje publike Prokurorisė sė shtetit qė ta hetoj pėr akuzėn e Hotit ndaj tij. “Dėshiroj tė sqaroj opinion publik se akuza qė bėn ndaj meje qytetari i panjohur pėr mua, Agim Hoti, nė gazetėn ‘Express’ tė datės 9 maj, se gjoja unė e paskam urdhėruar atė tė kryej atentat ndaj ish –presidentit Ibrahim Rugova, ėshtė njė shpifje e radhės kundėr meje. Agim Hotin, kurrė nuk e kam takuar, kurrė nuk kam pirė qoftė edhe njė kafe me tė, e as qė ia kam dhėnė dorėn ndonjėherė. Jam i bindur se e Hoti i porositur nga dikush tjetėr, duke shpifur ndaj meje, ka pėr qėllim qė tė mė dėmtoj nė opinion”, shprehet Haliti.
Derisa po vuan dėnimin e tij nė burgun e Dubravės, pėr njė atentat tjetėr, ndaj Anton Berishės, ish-shefit tė Autoritetit Rregullativ tė Telekomunikacionit (ART), Hoti thotė se ka vendosur t’i hedhė nė shesh tė gjitha ato qė ka bėrė pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė./bs/

Azem Syla ēregjistrohet nga vendbanimi i tij nė Zvicėr
Ereniku, enjte, 10 maj, 2012
Azem Syla sot ėshtė ēregjistruar nga vendbanimi i tij zyrtar i deritashėm nė komunėn Biberist tė Kantonit tė Solothurnit, nė Zvicėr.
Me kėtė ai ka shpallur edhe kthimin pėrfundimtar nė Kosovė, duke plotėsuar detyrimin qė ka marrė nga Gjykata Administrative e Soloturnit.
Kjo e fundit i pati caktuar Sylės 15 majin 2012 si datė pėr lėshimin e Zvicrės.
“Azem Syla me bashkėshorten e tij Hysnije Sylėn janė ēregjistruar pėrfundimisht nga komuna e Biberistit”, ka thėnė kryetari i komunės Martin Blaser pėr gazetėn “Aargauer Zeitung”. Ai, vazhdon Blaser, ka biseduar personalisht me tė dhe ka kumtuar se do tė kthehet nė Kosovė. Me kėtė akt po pėrmbyllet kapitulli me lejen e qėndrimit nė Zvicėr tė deputetit kosovar, transmeton albinfo.ch. Siē ėshtė njoftuar tashmė, Azem Syla ka jetuar nė Zvicėr nga viti 1994 ndėrsa nė vitin 1999 ėshtė pajisur me lejen e pėrhershme tė qėndrimit (C). Pasi qė aktivitetet e tij politike tė kryera nė Kosovė u bėnė tė njohura pėr publikun, Zyra pėr Migracion e Solothurnit e kishte anuluar atij lejen e qėndrimit.
Shuma prej mė shumė se 400 mijė frangash pėr tė cilėn ai ngarkohet se e ka marrė pa tė drejtė nga ndihmat sociale ėshtė objekt i njė hetimi penal qė po e zhvillon Prokuroria publike e Solothurnit./burimi: bs/

BE kėrcėnon Greqinė me prerjen e borxhit
Ereniku, enjte, 10 maj, 2012
Athinė -Paralajmerimi behet nga nje prej zyrtareve me te larte te saj, Asmusen qe dikur ka qene krahu i djathte i ministrit te Financave te Gjermanise Shcauble, i cili ka lene te nenkuptohet se Greqia mund te mos marre as parate e kestit te rradhes per muajin maj.
Boshlleku politik ne Greqi vazhon te krijoje nje klime negative per euron ne tregjet financiare. Udhekryqi ku kane arritur pas zgjedhjeve te 6 Majit forcat politike cilesohet si teper i rrezikshem per te ardhmen e vendit dhe me pas per zonen e Euros.
New York Times’ ne se vazhdon ky destabilitet politik ne Greqi,pritet falimentimi i saj i sigurt ne muajin gusht dhe nje finale kaotike ne Eurozone,ndersa Gjermania dhe Franca do te demtohen me shume si arkitekte te marreveshjes se shpetimit.

Samsung Galaxy S III, telefoni zyrtar i Lojėrave Olimpike
Ereniku, enjte, 10 maj, 2012
Telefoni mė i ri i Samsung nė Android, Galaxy SIII ėshtė emėruar si telefoni zyrtar i Lojėrave Olimpike 2012, ndėrsa prodhuesi mė i madh i telefonave nė botė, Samsung ka arritur marrėveshje me Visa pėr tė ofruar pagesat e bazuara nė NFC, payWave.
Samsung dhe Visa do tė lansojnė edhe edicionin e limituar tė Samsung Galaxy S III Olympic, gjatė kohės kur mbahen lojėrat olimpike, edhe pse ky model thuhet se do tė jetė nė dispozicion vetėm pėr atletėt qė marrin pjesė nė kėtė garė botėrore.
Atletėt e olimpiadės do tė mund tė pėrdorin funksionin payWave tė mundėsuar nė Samsung Galaxy S III Olympic pėr tė bėrė pagesa, ndėrsa Visa ėshtė duke planifikuar tė ketė rreth 140 mijė pika terminali pa kontakt, anembanė Mbretėrisė sė Bashkuar.


- Lajmet
E mėrkurė, 09 maj, 2012

ZHBOGAR: QEVERIA DUHET VEPROJĖ PĖR INTEGRIMIN E VERIUT
Shefi i Zyrės sė Bashkimit Evropian nė Kosovė, Samuel Zhbogar, tha se nuk ėshtė ai qė duhet t’u tregoj institucioneve tė Kosovės, se ēfarė plani tė bėjnė pėr veriun. Ai tha se qeveria e njeh mirė situatėn atje dhe duhet tė veprojė pėr tė integruar atė pjesė.

LB: DIALOGU PĖR VERIUN ĖSHTĖ I PASHMANGSHĖM
Lėvizja pėr Bashkim konsideron se dialogu pėr veriun ėshtė i pashmangshėm, mirėpo, sipas saj, Kosova duhet tė insistojė qė tė gjitha tė drejtat qė mund tė kėrkohen pėr serbėt e veriut tė plotėsohen edhe pėr shqiptarėt e Luginės sė Preshevės.
Nė kumtesėn pėr media, Lėvizja pėr Bashkim thekson se Kosova ndodhet para njė ballafaqimi serioz nė veriun e saj.

Sllovenia: Ėshtė koha qė Shqipėria tė marrė statusin
Kryeministri slloven Janez Jansha tha se ėshtė koha qė Shqipėria tė marrė statusin e vendit kandidat si njė hap konkret pėrpara nė integrimin nė BE dhe tė vijojė me hapjen e negociatave.
“Unė sot nisem pėr Gjermani dhe do tė flas me kancelaren gjermane pėr progresin e bėrė nga ana juaj. Shpresoj edhe vendet e tjera tė BE-sė tė jenė tė njė mendimi. Shqipėria ėshtė njė vend nė NATO, me njė rol konstruktiv dhe ndikues nė rajon. Brukseli duhet tė ketė njė politikė meritė pėr ato vende qė nuk krijojnė probleme. Ne e mbėshtetėm fort lėvizjen e lirė tė shqiptarėve si njė dimension pėr njė Evropė tė hapur qė heq kufijtė pėr qytetarėt tanė”, u shpreh Jansa.

Paralajmėrohen protesta nė Maqedoni
Ereniku. 09 maj, 2012
Nė Maqedoni nga fundi i kėsaj jave janė paralajmėruar protesta tė vetėorganizuara tė ndara nga shqiptarėt dhe nė anėn tjetėr nga maqedonasit, informon INA.
Protestat po organizohen pėrmes rrjeteve sociale, ku siē paralajmėrohet tė premten do tė mbahen protesta tė shqiptarėve nė tė gjitha qytetet e Maqedonisė Veriperėndimore me moton “Stop Rasteve tė Montuara”.
Protestat qė thirren pėrmes rrjeteve sociale, sidomos nė Facebook, tashmė kanė marrė jehonėn e tyre dhe se janė publikuar edhe oraret e mbajtjes sė tyre nė Shkup, Tetovė, Gostivar, Kumanovė, Strugė, Dibėr, Kėrēovė, etj.
Ndėrkohė, thirrje pėr protesta janė bėrė edhe nga maqedonasit. Nė njė nga thirrjet qė ka marrė mbėshtetje masive ėshtė ajo e njė grupi tė ashtuquajtur “Protesta para qeverisė”, ku thirren qytetarėt pėr tė protestuar tė shtunėn para Qeverisė.
Sipas mesazheve tė bėra ky organizim do tė jetė nė formėn e kundėrprotestės kundėr shqiptarėve, ku nuk kanė shpėtuar fyerjet e rėnda antishqiptare dhe antifetare.
Ministrja e Brendshme, Gordana Jankullovska deklaroi se po ndjekė tė gjitha porositė nė internet lidhur me organizimin e protestave tė paralajmėruara.
“MPB po ndjek kėto porosi dhe gjuha qė pėrdoret nė ato portale ėshtė e pahijshme. Si institucione pėrgjegjėse do tė ndėrmarrin tė gjitha masat pėr tė mbrojtur sundimin e sė drejtės. Do tė reagojmė ndaj ēdokujt qė do tė shkelė rendin dhe ligjin”, ka theksuar ministrja Jankullovska. Protestat deri tani nuk janė mbėshtetur nga asnjė parti politike, por ato janė vetėorganizuar.

Tė izoluar, festojmė Ditėn e Evropės
Ereniku. 09 maj, 2012
Tė festosh ditėn e organizatės qė as nuk ta njeh statusin e shtetit tėnd, padyshim ėshtė njė karakteristikė qė e dallon Kosovėn nga tė gjitha vendet e tjera, qė Bashkimin Evropian e kanė njė nga opsionet.
Nė fakt, BE-ja pėr Kosovėn ėshtė alternativa e vetme, ndėrsa nuk ka tė regjistruar asnjė grup, i cili do hidhte nė dyshim kėtė gjė, pra mungon nė tėrėsi grupi i skeptikėve ndaj BE-sė. Madje njohės tė rrethanave nė Kosovė, e mendojnė se njė gjė e tillė edhe po ta dėshironte dikush, ėshtė njė luks i paarritshėm.
Nė fakt dashurinė qė Kosova dhe kosovarėt e kanė shprehur rregullisht pėr BE-nė, rrallėherė e kanė marrė nga Brukseli, kjo pak a shumė e ndikuar dhe nga mosnjohja e Kosovės si shtet nga tė gjitha vendet anėtare tė BE-sė, shkruan “Zėri”.
Bile ministrja pėr Integrime e Kosovės, Vlora Ēitaku, marrėdhėnien me BE-nė thotė se disa e quajnė edhe “platonike”.
Njė nga sqarimet pėr kėtė “marrėdhėnie platonike” ėshtė tė dashurosh pa lidhje fizike, njė marrėdhėnie spekulative apo thjesht teorike.
Kosova ende nuk ka marrėdhėnie kontraktuale me BE-nė, ndėrsa premtimet evropiane qė po i bėhen tani Kosovės, janė pėrsėritje e asaj qė i ėshtė ofruar edhe para disa vitesh. Megjithėse, nga institucionet e vendit thuhet se ėshtė ēėshtje kohe, Kosova vazhdon tė jetė i vetmi vend nė Ballkan ndaj tė cilės BE nuk ka politika afirmative (udhėrrėfyes) pėr lehtėsimin e vizave dhe si pasojė ėshtė ndėr vendet mė tė izoluara.

S’ka strategji tė re pėr veriun
Ereniku. 09 maj, 2012
Institucionet e Kosovės nuk e kanė ndėrmend tė hartojnė plan tė ri pėr veriun e vendit. Thirrjet e pėrfaqėsuesve tė Bashkimit Evropian dhe tė vendeve tė ndryshme perėndimore qė Qeveria e Kosovės duhet tė nxjerrė njė strategji apo plan konkret pėr pjesėn problematike tė vendit, nuk do tė pėrfillen nga qeveritarėt e kosovarė.
Institucionet e Kosovės nuk e kanė ndėrmend tė hartojnė plan tė ri pėr veriun e vendit. Thirrjet e pėrfaqėsuesve tė Bashkimit Evropian dhe tė vendeve tė ndryshme perėndimore qė Qeveria e Kosovės duhet tė nxjerrė njė strategji apo plan konkret pėr pjesėn problematike tė vendit, nuk do tė pėrfillen nga qeveritarėt e kosovarė.
Ata thonė se nuk e kanė ndėrmend qė tė merren me hartimin e dokumenteve tė reja pėr atė pjesė tė vendit, por do ta rishikojnė strategjinė e hartuar sė bashku me Zyrėn Civile Ndėrkombėtare. Zėvendėsministri i Punėve tė Brendshme, Ilmi Zeka, tha pėr “Zėri” se kjo strategji nuk ėshtė hedhur poshtė, ajo do tė realizohet vetėm se do tė ketė nevojė pėr rishqyrtime, nė mėnyrė qė tė gjenden forma mė tė pranueshme pėr tė arritur deri tek qytetarėt serbė nė veri.
Ndėrkaq, tė hėnėn pėrfaqėsuesi special i Bashkimin Evropian (BE) nė Kosovė, Samuel Zbogar, kėrkoi nga Qeveria e Kosovės qė tė pėrgatisė njė agjendė pėr veriun.
Zhbogar po ashtu ka kujtuar institucionet e Kosovės qė BE ėshtė duke kėrkuar njė plan veprimi qysh nė tetor tė vitit tė kaluar, kur ėshtė lėshuar Raporti i Progresit, njė plan qė do tė bėnte qė serbėt nė atė pjesė tė ndihen mė mirė dhe tė pranojnė realitetin e ri nė Kosovė.
Por, i dyti i MPB-sė ka thėnė se pavarėsisht kėrkesave tė ndėrkombėtarėve pėr strategji pėr veriun, Qeveria e ka agjendėn e vet. “Ne kuptojmė dhe respektojmė kėrkesat e ndėrkombėtarėve, por Qeveria e Kosovės e ka agjendėn e saj pėr veri, dhe ne tani do ta rishikojmė edhe njėherė planin e veprimit, nė mėnyrė qė tė gjejmė forma pėr tė arritur me hapa mė tė shpejtė nė veri tė vendit”, tha Zeka.
“Nė veri ka nevojė dhe duhet tė implementohet vetėm pakoja e Ahtisaarit, e cila ėshtė e mjaftueshme dhe paraqet kompromis”, tha nė anėn tjetėr edhe zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi.
Nė anėn tjetėr, Samuel Zbogar, pėrfaqėsuesi i BE-sė pėr Kosovė, saktėsoi pėr “Zėri” se me kėrkesėn e tij nuk ka menduar tė bėhet njė plan i ri pėr veriun, apo listė qė do tė saktėsojė gjėrat qė duhen tė ndėrmerren, por thjesht ka kėrkuar qė Qeveria tė gjejė njė rrugė me tė cilėn do tė arrijė tek qytetarėt nė veri.
“BE nuk po kėrkon njė plan tė ri dhe as pėrgatitjen e njė liste e cila do t’ i tregojė Kosovės se ēfarė tė bėjė me veriun, e as nuk po kėrkon qė t’i imponojnė Qeverisė ndonjė gjė. Ajo qė ka pėr obligim Qeveria dhe autoritetet e saj ėshtė qė tė mendojnė tė gjejnė njė rrugė e cila do t’i shpie ata deri tek qytetarėt nė veri”, u shpreh pėr “Zėri” pėrfaqėsuesi i BE-sė, Zhbogar.
Kėrkesė tė njėjtė me shefin e BE-sė kanė edhe pėrfaqėsuesit e ICO-sė. “Ashtu siē ka bėrė thirrje pėrfaqėsuesi i BE – sė, edhe pėrfaqėsuesit e tjerė ndėrkombėtarė, Qeveria e Kosovės duhet tė bėjė mė tepėr pėr t’u angazhuar qė tė fillojė njė dialog me serbėt nė Kosovė”, tha nė anėn tjetėr Christian Palme, zėdhėnės i ICO-sė nė Kosovė, zyrė kjo qė ka marrė pjesė nė pėrpilimin e strategjisė sė Kosovės pėr integrimin e veriut.
Tė pyetur se pse strategjia nuk po gjen zbatueshmėri, Palme tha se “ICO ka konstatuar se konsultimi me komunitetin ėshtė kyē pėr projekte tė qėndrueshme dhe pėr krijimin e lidhjeve mes Qeverisė sė Kosovės dhe popullatės nė veri tė Kosovės”.

FOL KĖRKON NDRYSHIMIN E NENIT 410
Ereniku. 09 maj, 2012
Lėvizja FOL ka kėkruar nga ligjvėnėsve kosovarė qė pėrveē nenit 37 dhe 38, ta rishikojnė edhe nenin 410, i cili sipas pėrkufizimit aktual, sitc thotė Fol, lė mundėsi tė ndryshme interpretimi dhe si i tillė bie ndesh me normat demokratike.
Neni 410 qė pėrkufizon “Thirrjen pėr Rezistencė, sipas Lėvizjes, krijon mundėsinė qė pushtetet e ndryshme nė Kosovė t’a keqinterpretojnė kėtė nen, ndėrkohė qė pasojat t`i bartin qytetarėt e Kosovės.
“Kushdo qė thėrret tė tjerėt pėr rezistencė apo mosbindje ndaj vendimeve apo masave tė ligjshme tė nxjerra nga organi apo zyrtari kompetent, dėnohet me burgim deri nė tre vjet. Ndėrsa, paragrafi tjetėr vazhdon: 2. Nėse vepra penale nga paragrafi 1 i kėtij neni rezulton me vėshtirėsi tė mėdha apo pamundėsi tė zbatimit tė vendimit, masės apo veprimit zyrtar tė ligjshėm, kryesi dėnohet me burgim prej gjashtė muaj deri nė pesė vjet”, thuhet nė nenin nė fjalė.
Lėvizja FOL, e shesh si tė domosdoshme rishikimin e formulimit tė kėtij neni nga ana e Komisionit pėr Legjislacion dhe Gjyqėsi, si dhe nga deputetet e Kuvendit tė Kosovės, nė mėnyrė qė tė evitohet ēfarėdo mundėsie e shkeljes sė tė drejtave tė njeriut, tė lirisė sė tubimit, tė protestimit si dhe tė demonstrimit tė vullnetit tė qytetarėve tė Kosovės, thuhet nė komunikatė.


- Lajmet
E marte, 08 maj, 2012

HOXHAJ: KUFIJTĖ NĖ BALLKAN TĖ PAPREKSHĖM
Kufijtė nė Ballkan tashmė janė vendosur dhe ata janė tė paprekshėm, ka thėnė shefi i diplomacisė kosovare, Enver Hoxhaj, nė njė intervistė pėr gazetėn gjermane “Frankfurter Allgemajne Cajtung.
Ai tha se Kosova tashmė ka bėrė pėrparime tė dukshme dhe ėshtė nė pritje tė udhėrrėfyesit pėr liberalizimin e vizave.

MURTEZAJ: ZGJIDHJA PĖR VERIUN-ASGJĖ JASHTĖ PAKOS SĖ AHTISARIT
Profesori i Diplomacisė dhe Negocimit nė Paris, dr. Valon Murtezaj, deklaroi se, ēfarėdo plani pėr veriun, duhet tė jetė nė linjė me Pakon e Ahtisarit..

NĖ KOSOVĖ U SHĖNUA DITA BOTĖRORE E ASTMĖS
Autoritetet shėndetėsore bėjnė thirrje qė qytetarėt dhe institucionet tė kujdesen pėr njė ambient mė tė pastėr.

AGPK-JA E UGK E MIRĖPRITEN VENDIMIN E PRESIDENTES
Asociacioni i Gazetarėve Profesionistė tė Kosovės mirėpret vendimin e Presidentes sė Kosovės Atifete Jahjaga qė tė kthejė Kodin e Ri Penal nė Parlamentin e Kosovės.

OSBE MIRĖPRET VENDIMIN PĖR TĖ RISHIKUAR DISPOZITAT E KODIT PENAL
Shefi i Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, ambasadori Werner Almhofer mirėpriti sot vendimin pėr tė kthyer nė rishikim nė Kuvendin e Kosovės dispozita tė caktuara tė kodit tė ri penal tė cilat kėrcėnojnė tė zvogėlojnė lirinė e mediave.

FRANCA KĖRKON HAPA KONKRET NĖ VERI
Franca kėrkon hapa konkret nė veri tė Kosovės dhe plan i cili ofron mundėsinė e integrimit tė asaj pjese tė vendit
"Qeveria i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht planit pėr veriun por ende nuk kemi hapa kokret. Ne presim dhe shpresojmė nė ketė plan qė tė ofrojė mundėsi pėr integrimin e veriut. Ėshtė koha tani qė ky plan tė bėhet dhe tė gjithė e dimė se nuk ėshtė lehtė”, tha Ambasadori Zhan Fransoa Fitu, duke shtuar se plani pėr integrimin e veriut do tė duhet tė gjejė mbėshtetjen nga tė gjithė qė tė jetė gjeneroz dhe i relaizueshėm.
Ai ritheksoi mbėshtetjen e Francės pėr Kosovėn, pavarėsisht ndryshimeve qė kanė ndodhur nė kreun shtetėror, nė zgjedhjet e fundit presidenciale.
”Edhe kryetari im i porsazgjedhur do tė vazhdojė mbėshtetjen sikur edhe kryetari Sarkozi, por edhe nga ana humane ne do tė jemi afėr pėr tė vazhduar mbėshtetjen”, tha ai.
Fitu tha se Parisi zyrtar mbėshtet pėrmbylljen e mbikqyrjes sė pavarėsisė qė planifkohet tė bėhet brenda kėtij viti. Ndryshe, gjatė vizitės nė Gjilan, Fitu mbajti njė debat me qytetarė dhe ndau libra tė kulturės franceze pėr shkollat dhe bibliotekėn e qytetit.

QEVERIA DO TA RISHIKOJĖ PLANIN PĖR VERIUN
Qeveria e Kosovės edhe mė herėt ka pasur njė strategji pėr veriun, por tani do ta rishikojė atė nė mėnyrė qė tė gjendet njė opsion me i pėrshtatshėm pėr qytetarėt e veriut tė Kosovės, u shpreh zėvendėsministri i Punėve tė Brendshme, Izmi Zeka.

..informacione te hapura:
Prishtina: Strategjia pėr veriun do tė rishikohet
08 Maj, 2012
Prishtinė – Strategjia e Qeverisė pėr veriun e Kosovės, duhet tė rishikohet nė atė mėnyrė qė tė gjendet forma mė e mirė pėr integrimin e qytetarėve tė veriut, tha pėr Radio Kosovėn, zėvendėsministri i Punėve tė Brendshme Izmi Zeka. Ai i bėri kėto komente, duke u pėrgjigjur nė deklaratat qė pėrfaqėsuesi i BE-sė, Samuel Zhbogar i bėri njė ditė mė parė, ku kėrkoi nga Qeveria e Kosovės qė tė ketė njė agjendė pėr veriun, pėrmes tė cilės, serbėt e veriut do ta pranonin realitetin e krijuar nė Kosovė. Zėvendėsministri Zeka tha se Qeveria ka pasur strategji, por ajo duhet tė rishikohet.
“Qeveria e Kosovės edhe mė herėt e ka pasur njė strategji pėr veriun, por duke pasur parasysh ndryshimet edhe nė Kosovė edhe nė rajon, ne do tė shikojmė qė atė strategji qė e kemi pasur nė njė mėnyrė ta rishikojmė dhe tė gjejmė njė mėnyrė mė tė mirė dhe mė tė pėrshtatshme dhe ju pėrshtatet interesave tė qytetarėve tė Kosovės, natyrisht edhe tė pjesės veriore”
Kryetari i Komisionit parlamentar pėr punė tė brendshme dhe siguri, Ahmet Isufi, thotė se njė strategji e tillė nuk ėshtė zbatuar asnjėherė, prandaj kėrkohet njė plan i realizueshėm pėr veriun. Ai tha se duhet tė ndėrmerren masa tė shpejta, nė mėnyrė qė mos lejohet qė ēėshtja e veriut tė Kosovės, tė jetė temė nė bisedime qoftė me Serbinė apo me kėdo tjetėr. Pėrfaqėsuesi i BE-sė nė Kosovė, Samuel Zhbogar, njė ditė mė parė tha se Qeveria e Kosovės duhet tė pėrgatis njė agjendė pėr veriun, nė mėnyrė qė serbėt atje ta pranojnė realitetin e ri nė Kosovės. (LSh)

ZHBOGAR: UDHĖRRĖFYESI DERI NĖ FUND TĖ PRANVERĖS
Shefi i Zyrės sė Bashkimit Evropian nė Kosovė, Samuel Zhbogar, ka thėnė se deri nė fund tė pranverės sė kėtij viti pritet qė Brukseli tė sjellė lajme tė mira pėr Kosovėn sa i pėrket udhėrrėfyesit pėr liberalizimin e vizave.
08 maj, 2012
Zhbogar, ka thėnė se dorėzimin e udhėrrėfyesit tek institucionet e Kosovės nė pranverė tė kėtij viti e ka paralajmėruar gjatė vizitės sė saj nė Kosovė, komisarja evropiane pėr Punė tė Brendshme, Cecilia Malmstrom.
Me optimizėm pėr kėtė ēėshtje ka folur edhe Ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Ēitaku. Sipas saj, janė dhėnė shumė premtime pėr kėtė ēėshtje, megjithatė, pritet qė udhėrrėfyesi tė dorėzohet shumė shpejt nė Kosovė nga BE-ja.

PRESIDENTJA KTHEN NĖ RISHQYRTIM KODIN PENAL
Presidentja Atifete Jahjaga mori vendim qė t’ia kthejė pėr rishqyrtim kuvendit Kodin Penal tė Republikės sė Kosovės, tė miratuar nė seancėn plenare tė kuvendit mė 20 prill.
08 maj, 2012
Bazuar nė kompetencat e Presidentes sė Republikės sė Kosovės, sipas nenit 84 pika 6 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, vendimi pėr rishqyrtimin e Kodit Penal u mor pasi u vlerėsua se Neni 37 dhe Neni 38 i Kodit Penal janė nė kundėrshtim tė plotė me Nenin 40 dhe Nenin 42 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, qė rregullojnė lirinė e shprehjes dhe lirinė e medieve si dhe me Nenin 22, pika 2 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės qė obligon pėrmbushjen e Konventės Evropiane pėr mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive Themelore tė Njeriut dhe Protokollet e saj, thuhet nė njoftimin lėshuar nga Presidenca./rtk/

GJYKATA SUPREME IA KONFIRMON DĖNIMIN XHABIR ZHARKUT
Trupi gjykues i pėrzier i kryesuar nga njė gjykatės i EULEX-it nė Gjykatėn Supreme, sot nė pėrgjithėsi e vėrtetoi aktgjykimin pėr fajėsinė e Kryetarit tė Komunės sė Kaēanikut, Xhabir Zharku.
08 maj,2012
Mė 21 prill 2011, Gjykata e Qarkut nė Prishtinė e kishte shpallur Xhabir Zharkun fajtor pėr kryerjen e veprės penale tė zhvatjes dhe posedimit tė paligjshėm tė armės. Ai ishte dėnuar me tri vite burgim dhe i ishte shqiptuar gjoba prej 1,500 Euro pėr akuzėn e posedimit tė paligjshėm tė armės.
Ankesa e avokatit mbrojtės u pranua pjesėrisht, duke lejuar qė koha e kaluar nė paraburgim tė llogaritet si pjesė e kohės sė dėnimit me burgim tė shqiptuar nė formėn e prerė.
Ankesat e avokatėve mbrojtės tė paraqitura pėr tė pandehurit tjerė Arsim Klolshi, Besnik Hasani dhe Nusret Cena kundėr aktgjykimit nė fjalė u refuzuan.
Fillimisht nė kėtė rast, tre tė pandehurit tjerė Arsim Kolshi, Besnik Hasani dhe Nusret Cena ishin shpallur fajtor pėr kryerjen e veprės penale tė zhvatjes.
Arsim Kolshi ishte dėnuar me tri vite burgim dhe i ishte shqiptuar gjoba prej 1.500 Euro pėr akuzėn e posedimit tė paligjshėm tė armės.
Besnik Hasani ishte dėnuar me njė vit e dy muaj burgim dhe Nusret Cena ishte dėnuar me njė vit e dy muaj burgim.


- Lajmet
E hėnė, 07 maj, 2012

- Zgjedhjet serbe, VV: Qeveria e Kosovės shkeli Kushtetutėn
- Prishtina: Zgjedhjet serbe, sipas standardeve ndėrkombėtare


Mediat Kosovė:
Ėshtė zhdukur 20 vjeēari nga Peja
12:47 / E hėnė, 07 Maj 2012
Ėshtė zhdukur pa gjurmė tashmė pesė ditė i riu Fidan Shabi nga Peja, bėjnė tė ditur familjarėt e personit, kėrkimin e tė cilit e ka filluar edhe policia e Kosovės, e cila zhdukjen e tij, e vlerėson si rast tė rrezikshmėrisė sė lart. Fidani (23.02.1992) ėshtė i lindur dhe banor i Pejės, rruga “Fan Noli” nr.4. Fidani pėr herė tė fundit ėshtė parė mė 01.05. 2012, ndėrsa pėr zhdukjen e tij ėshtė njoftuar policia nga familjarėt mė 02.05.2012 rreth orės 20:00 nė Stacionin Policor tė Pejės.
Familja e Fidanit ėshtė katėr anėtarėshe. Ai jetonte me nėnėn, vėllain mė tė madh dhe me njė motėr mė tė vogėl, ndėrsa babai i ka vdekur kur Fidani ishte katėr vjet, nga infarkti nė zemėr, shkruan nė numrin e sotėm gazeta “Bota sot”.
Sipas tezes sė tij, Fidani, nuk ėshtė as i martuar, as i fejuar dhe pėr aq sa ėshtė nė dijeni familja, ai nuk asnjė lidhje me ndonjė femėr.
Fidani sė fundi ka punuar me dajėn e vet nė kasaphanėn “Buquki”.
Sipas tezes, besohet se policia tashmė ka arrestuar njė person nė lidhje me zhdukjen e Fidanit. “Nė Kosovė ėshtė njė i arrestuar, por policia po i vazhdon hetimet”, thotė tezja, qė jeton jashtė. Sipas tregimit tė tezes, Fidani ėshtė zhdukur pasi ka dalur nga shtėpia me taksi, tė martėn rreth orės 24.00 pas mesnate, pasi e kishte marrė njė telefonatė, qė nuk dihet nga kush ėshtė bėrė. “Tė martėn pas mesnate rreth orės 12.00, e ka marrė njė telefonat dhe ka dal nga shtėpia, ka shku me taxi. Prej, atij momenti nuk dijmė gjo pėr to”, thotė ajo.
Sipas pėrshkrimit tė tezes sė tij dhe policisė, Fidan Shabi, “ėshtė zeshkan, i gjatė 1.85 m, peshon rreth 73 kg, ngjyrėn e syve e ka kafe.
Nė momentin e largimit nga shtėpia ka pas veshur bluz me mėngė tė shkurtra, tė kuqe, pantallona tė zeza, patika bardh e zi, kapuē kaēket ngjyrė kremi, i ka pas dy telefona me veti, njėri me numėr tė Ipko-s dhe tjetrin me numėr tė Vala-s”.
Sipas tezės, Fidani ka vazhduar tė kishte qasje nė numrin e Valės, edhe pėr rreth 24 orė, por jo edhe nė Ipko. “Prej atij momenti Ipko ka qenė i ndalun, e vala ka pas qasje nė rrjet deri tė mėrkurėn nė mbrėmje.
Nė ora 22:00 kanė provuar me thirrė, i kan ēu sms, po pa sukses. Nuk osht lajmruar, qė nga e martja nuk dimė kurgjo”, thotė tezja Besarta.
Ndėrsa, policia nuk thotė nėse ka ndonjė tė arrestuar, por ajo ka shpėrndarė disa tė dhėna nėpėrmjet njė komunikate vetėm sot, pas katėr ditėsh, ndėrsa kėrkon ndihmėn e qytetarėve qė ta gjejnė Fidanin.
“Njėsitet pėrkatėse kanė ndėrmarrė tė gjitha veprimet operacionale nė vazhdim pėr gjetjen e tij, dhe ėshtė vlerėsuar si rast serioz me rrezikshmėri tė lartė. Rasti ėshtė duke u hetuar nga njėsitet e specializuara pėr Krime Serioze dhe Njėsiti pėr Persona tė Zhdukur nė bashkėpunim me Prokurorin pėrkatės tė ēėshtjes”, thuhet nė njė njoftim tė Policisė sė Kosovės.

Raporti, Ban Ki Mun: Tensione mes Prishtinės dhe Beogradit
Monday, 07 May 2012 18:30
Nju-Jork – Sekretari i pėrgjithshėm i KB-sė Ban Ki-mun paralajmėroi nė raportin e ri nė tensione dhe rreziqe qė kėrcėnohen pėr ta rrezikuar stabilitetin e Kosovės dhe vlerėsoi se hapėsira pėr dialog midis Prishtinės dhe Beogradit do tė zvogėlohet.
Tensionet dhe konfrontimet paraqesin rrezik serioz pėr stabilitetin e Kosovės dhe rajonit, theksoi Ban nė raportin tė cilin KS-ja do ta shqyrtojė mė 14 maj.
“Tensionet janė prodhim i mendimit se nuk zgjidhen ēėshtjet kyēe nė lidhje me problemet themelore tė konfliktit”, vlerėsoi Ban. Shtoi se bashkėsia ndėrkombėtare ka shpresė se pėrparimi i rrugės drejt BE-sė dhe normalizimi i marrėdhėnieve midis Prishtinės dhe Beogradit gradualisht do t’i zvogėlojnė burimet e tensioneve.
Ban vlerėson se hapėsira pėr dialog nė muajt e ardhshėm do tė zvogėlohet qė do tė mund tė rezultojė me tensione tė pėrforcuara.
“Hapėsira pėr negociata mund tė zvogėlohet veēanėrisht nėse nuk ruhet paqja ose pėrmes reagimeve jo tė nevojshme tė opinionit tė identiteteve dhe provokimeve. Arrestimet pa arsye ose deklaratat luftarake shpien drejt rritjes sė tensioneve dhe dhunės”, thekson Ban nė raportin. (burimi: LajmeShqip)

Mobilizohet diaspora shqiptaro - amerikane pėr zhvillimet nė Maqedoni
E HĖNĖ 07 MAJ 2012
Komuniteti Shqiptaro - Amerikan (KSHA) dhe shoqata tė tjerė shqiptaro -amerikane nė shtetet e Illinionist, Uiskonsit dhe shtetet pėrreth kanė pėrshėndetur dhe janė vėnė nė dispozicion tė thirrjes sė Lidhjes Qytetare Shqiptaro - Amerikane (LQSHA) tė Joe DioGuardit,
pėr unifikimin e faktorit politik shqiptar dhe zgjidhjen e ēėshtjeve tė hapura tė shqiptarėve karshi fushatės sistematike serbe dhe asaj maqedonase kundėr shqiptarėve.
Lidhja Qytetare Shqiptaro - Amerikane pritet tė riaktivizojė masivisht aktivitetin dhe punėn e saj nė drejtim tė alarmimit dhe shpalosjes sė ēėshtjes shqiptare pranė administratės amerikane. "Duke e pėrkrahur nismėn e LQSHA-sė nė Nju Jork,takimi nė Ēikago ka vėnė nė dukje se koha shqiptare nė atdhe kėrkon nė tė gjitha rrafshet shqiptaro-amerikane aktivitet tė unifikuar pėr tė dalė nė ballė tė kauzės sė kombit qė ende po pėrballet me skenarėt e shtypjes dhe tė pėrdhosjes nga ana e institucioneve shteterore nė Maqedoni. E gjithė kjo po bėnė qė jeta e popullit shqiptar nė trojet e veta tė bėhet e rėndė dhe e pasigurt u tha nė takimin e sotėm tė Ēikagos", thuhet nė njė deklaratė pas kėtij takimi.
KSHA i bėn thirrje tė gjitha shoqatave tjera shqiptaro -amerikane tė pėrkushtojnė vėmendjen dhe tė organizohen pėr zhvillimet e fundit nė Ballkan dhe nė trojet ku shqiptarėt po vijojnė tė jenė pre e diskriminimit sistematik.
KSHA-ja thekson se i bashkohet aktivitetit tė LQSHA-sė tė ish-kongresistit Joe DioGuardi dhe i bėnė thirrje tė gjitha asociacioneve politiko-kombėtare,kulturore dhe sportive tė shqiptarėve nė Amerikė dhe botė qė tė formojnė degėt e kėtij asociacioni tė rėndėsishėm qė ndėr vite ka senzibilizuar ēėshtjen shqiptare nė Ballkan dhe pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Programi kombėtar pėr ēėshtjen shqiptare tė Joe DioGuardit ėshtė projekti tashmė i njohur edhe nė qarqet e administratės amerikane ku ka gjetur pėrkrahjen nė Senat dhe Kongres nė Uashington.
"Unifikimi i aktivititit tė diasporės shqiptare nėAmerikė dhe botė u tha nė takimin e Ēikagos,do tė krijojė mundėsinė qė institucionet demokratike tė shtetit amerikan me kahet e vijave diplomatike dhe nė bashkėpunim me BE-nė tė vėnė nė shqyrtim problemin e pazgjidhur shqiptar nė Ballkan me theks tė veēantė ēėshtja shqiptare nė Maqedoni qė po nėpėrkėmbet nga institucionet shtetėrore,ku subjekti shqiptar nė tė gjitha nivelet po merrė pjesė vetėm me numėr nė ulėset paralamentare dhe te institucioneve qeveritare. Kjo po shihet kėtyre ditėve kur me gjuhėn e urrejtjes pa asnjė mbeshtetje kushtetuese, populli shqiptar ėshtė vėnė para aktit si problem kolektiv pėr shtetin e Maqedonisė dhe me gjerė,kėshtu u tha nė takimin me verpimtarėt shqiptaro-amerikan nė Ēikago", thekson komunikata.
KSHA do tė kėrkojė me ngulm nga administrata amerikane nė Uashington rivlerėsimin e Marrėveshjes se Ohrit, e cila mė shumė ka shėrbyer nė kėto vite si marketing tė ashtuquajtur,,demokratik,,nė Maqedoni karshi ēėshtjes ndėrkombėtare me pozitėn e popullit shqiptar nė konturat si nė kohėn e sistemit komunist.
(burimi: Skender Karaēica/INA)

Arrestimet nė Shkup, BDI: Paragjykime ndaj tė akuzuarve
07 May 2012 16:20
Arrestimet nė Shkup, BDI: Paragjykime ndaj tė akuzuarve
Tetovė – Kryesia e Bashkimit Demokratik pėr Integrim nė mbledhjen e kryesisė qėndrore ditėn e shtunė, e cila u thėrrit pėr tė shqyrtuar situatėn nė vend, tė krijuar pas arrestimeve tė 1 majit, nxori tre konkluzione.
Nė kėto konkluzione cilėsohet se Bashkimi Demokratik pėr Integrim pėrcjell nga afėr rrjedhėn e aksionit “Monstra” dhe ēdo detaj lidhur me tė, BDI i cilėson si tė dėmshme paragjykimet e parakohshme tė tė akuzuarve se janė kryerėsit e krimit dhe se Bashkimi Demokratik pėr Integrim kėrkon nga qytetarėt qė tė ruajnė gjakftohtėsinė dhe me urtėsi tė ndjekin zhvillimin e kėtij procesi.

rtk:
GJENDET I VDEKUR ISH USHTARI I UĒK-SĖ, DYSHOHET PĖR VETĖVRASJE
Pranė trupit tė tė ndjerit, Arsim Berisha (33), ėshtė gjetur njė armė automatike e tipit AK 47, ndėrsa dyshohet se i ndjeri ka kryer vetėvrasje. Varrimi i tė ndjerit do tė bėhet nesėr nė orėn 16:00 nė varrezat e fshatit Drenoc tė Rahovecit.
Postuar: 07:39:24 / 06.05.2012
Sipas zyrės pėr informim tė Policisė sė Kosovės nė Prizren, nė orėt e para tė datės 6 maj, nė Drenoc tė Rahovecit ėshtė gjetur i vrarė Arsim Berisha (33). Pranė trupit tė tė ndjerit ėshtė gjetur njė armė automatike e tipit AK 47, ndėrsa dyshohet se i ndjeri ka kryer vetėvrasje. Arsimi ka qenė pjesėtar i UĒK-sė dhe sipas burimeve familjare, kohėve tė fundit ėshtė pėrballur me kriza financiare, kurse qė nga paslufta ka qenė i papunė. Varrimi i tė ndjerit do tė bėhet nesėr nė orėn 16:00 nė varrezat e fshatit Drenoc. Organizata e veteranėve tė UĒK-sė nė Rahovec ka paralajmėruar ceremoni tė organizuar tė varrimit tė ish-pjesėtarit tė UĒK-sė Arsim Berisha.

THAĒI: NUK DO TĖ KETĖ KĖMBIM TERRITORESH
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka pėrsėritur qėndrimin e tij se nuk do tė ketė kėmbime tė territoreve dhe nuk do tė ketė autonomi speciale nė pjesėn veriore tė Kosovės.
Postuar: 03:41:40 / 07.05.2012
Duke folur pėr revistėn Time, ai ka thėnė se ”kohėrat e luftėrave nė Kosovė dhe nė Ballkan kanė perėnduar”.
”E tėra pėr ēka unė luftoj ėshtė tė ruajmė integritetin dhe sovranitetin e Kosovės, si njė vend i pavarur, por me kufij tė hapur dhe tė integruar plotėsisht nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO”, ka thėnė kreu i ekzekutivit, duke tėrhequr vėrejtjen se ndryshimi i kufijve do tė kishte efekte zinxhirore.
”Nėse dikush nė Bruksel ka dalė me kėtė ide pėr ndryshim tė kufijve, atėherė kjo nuk do tė ndalet vetėm nė Kosovė ose nė vendet fqinje. Do tė vazhdojė nė mbarė Ballkanin Perėndimor. Do tė prekte tė paktėn gjashtė shtete. Secili shtet nė rajon e ka nga njė Mitrovicė tė vogėl brenda”, ka thėnė mes tjerash kryeministri Thaēi.

ZHBOGAR: QEVERIA TĖ MENDOJĖ PĖR MUNDĖSINĖ E DIALOGUT ME SERBĖT E VERIUT

Pėrfaqėsuesi i BE-sė nė Kosovė, Samuel Zhbogar, ka thėnė se Qeveria e Kosovės duhet tė fillojė tė mendojė pėr mundėsinė e dialogut me serbėt e veriut.
Postuar: 06:35:57 / 07.05.2012
Ai ka deklaruar se BE-ja do tė jetė krah i qeverisė qė tė mundėsohet njė nismė e tillė, pėr t’i bindur serbėt atje ta pranojnė realitetin e ri nė Kosovė.
Sa i pėrket zgjedhjeve serbe, Zhbogar ka deklaruar se ndihet i lumtur qė ato i mundėsoi OSBE-ja, mirėpo pėrshėndeti edhe qėndrimin e Qeverisė sė Kosovės dhe tė popullit qė ishin tė qetė gjatė kėsaj kohe.

NĖ LUGINĖN E PRESHEVĖS PRINĖ PARTITĖ SHQIPTARE
Rezultatet paraprake tė zgjedhjeve nė Luginėn e Preshevės nė Serbi, nxjerrin fituese partitė shqiptare.
Postuar: 12:34:17 / 07.05.2012
Nė bazė tė tė dhėnave, partitė shqiptare kanė arritur tė dominojnė ndjeshėm ndaj subjekteve politike serbe.

..nga mediat ne Maqedoni:
Xhaferi:Me durim dhe pa eufori
E HĖNĖ 07 MAJ 2012
Pse Ministria e Brendshme u nxitua nė konstatimet e saj lidhur me operacionin “Monstra” dhe cila do tė jetė pėrgjegjėsia qė duhet tė mbajė ajo, nuk ka pėrgjigje as zėvendėskryeministri Musa Xhaferi. Sipas numrit dy tė ekzekutivit, mė prioritare ėshtė menaxhimi i situatės momentale dhe shmangia e dėmeve mė tė mėdha qė mund tė sjellin situatat euforike.
I pyetur pėr qėndrimet zyrtare qė vijnė si nga organet e rendit, ashtu edhe nga Prokuroria, klasifikimi i vrasjes nė Smillkovc si akt terrorist, ndėrkohė qė ēėshtja nuk ėshtė mbyllur nga gjykata, Xhaferi pohon se pavarėsisht se janė nė koalicion me VMRO-nė, BDI ka qėndrimet e veta tė pavarura. Sipas tij, kjo nėnkupton se pavarėsisht deklaratave tė deritanishme dhe rrjedhės sė zhvillimeve, ata nuk do tė lejojnė montimin e ngjarjeve, apo mungesėn e transparencės gjatė proceseve hetimeve.

nga: Telegrafi:
Krasniqi: Duan tė na frikėsojnė!
8:22 / 6.05.2012
Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, ka kėrkuar nga tė gjithė shqiptarėt e Ballkanit qė t’ju japin njė pėrgjigje tė pėrbashkėt politike arrestimeve tė fundit tė shqiptarėve nė Serbi dhe Maqedoni.
Kryeparlamentari Krasniqi u ka bėrė thirrje dy shteteve fqinje qė tė kenė kujdes me shqiptarėt, pasi pozita e tyre nuk ėshtė mė sikur kishte qenė nė shekujt e mėparshėm.
Nė njė intervistė pėr Express, Krasniqi shprehet se disa popuj nuk po mund tė pajtohen me pozitėn e avancuar tė shqiptarėve dhe po e mbajnė rajonin tė trazuar.
"Sigurisht se janė konfliktet e vjetra, janė ideologjitė nacionaliste dhe dominuese qė ende janė nė skenat politike nė Ballkan. Kėto ideologji dhe filozofit mitomaniste tė dominimit nuk po mund tė pajtohen me realitetin e ri qė ėshtė krijuar nė Ballkan dhe s’po mund ta pranojnė njė pozicion tė avancuar qė e ka kombi shqiptar nė Ballkan", ka thėnė Krasniqi.
Krasniqi thotė se aksionet e arrestimeve nė Maqedoni dhe nė Serbi kanė pėr qėllim frikėsimin e shqiptarėve. Ndėrsa, pėr ta tejkaluar kėtė situatė thotė se duhet t’u jepet njė pėrgjigje kombėtare dhe ndėrkombėtare vendeve fqinje.
"Konsideroj qė edhe institucionet e Shqipėrisė, edhe tė Kosovės por edhe tė BE-sė duhet tė bėjnė diēka qė ta sigurojnė dhe ta garantojnė jetėn e qytetarėve qė jetojnė nė atė pjesė tė Ballkanit”. /Telegrafi/


- Lajmet
E premte, 04 maj, 2012

Obama: Kosova, shtet i ri me tė ardhme premtuese
Ereniku, maj 04, 2012
Ambasadori Akan Ismaili, u takua me Presidentin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės Barack Obama dhe zyrtarisht ia dorėzoi Letrat Kredenciale si Ambasador i Republikės sė Kosovės nė SHBA....

Presidenti Obama i uroi Ambasadorit dhe familjes sė tij mirėseardhje dhe tha se pret qė tė punojnė sė bashku nė thellimin e marrėdhėnieve tashmė tė afėrta nė mes tė dy vendeve.
Mė tej, nė fjalėn e tij, Presidenti Obama theksoi se Kosova ėshtė shtet i ri me tė ardhme premtuese. Sipas tij, nė katėr vitet qė nga pavarėsia, Kosova ka pasur arritje tė mėdha, duke i realizuar obligimet e veta pėr krijimin e njė shteti sovran, tė pavarur dhe pėr tė ndėrtuar institucione demokratike dhe multietnike nė shėrbim dhe mbrojtje tė interesave tė tė gjithė qytetarėve.
Ai shtoi se mbetet edhe shumė punė pėr t’u bėrė, dhe se iu bėn thirrje liderėve tė Kosovės qė tė mbeten tė pėrkushtuar pėr vazhdimin e pėrparimit. Sipas Presidentit Obama, Shtetet e Bashkuara do tė mbeten pėrkrahė Kosovės nė pėrmbushjen e detyrave tė vėshtira tė domosdoshme pėr avancimin e reformave.
Ai poashtu shtoi se Shtetet e Bashkuara mbeten tė pėrkushtuara pėr sovranitetin, integritetin territorial dhe pavarėsinė e Kosovės.
Sipas tij, SHBA-tė do tė vazhdojnė tė ofrojnė mbėshtetjen e tyre pėr integrimin e plotė tė Kosovės nė institucionet rajonale dhe ndėrkombėtare, qė tė mund tė marrė vendin e saj qė i takon brenda Evropės, e tėrėsishme, e lirė dhe nė paqe.
Nė fjalėn e tij, Ambasadori Ismaili pėrcolli pėrshėndetjet e Presidentes Jahjaga dhe urimet e sinqerta tė popullit dhe tė qeverisė sė Kosovės.
Ai poashtu ritheksoi orientimin e pėrhershėm tė Kosovės qė si shtet i pavarur dhe demokratik tė vazhdojė tė zhvillojė marrėdhėnie sa mė tė afėrta me SHBA-tė, bazuar nė miqėsinė dhe respektin e pėrhershem pėr popullin amerikanė dhe SHBA-tė.
Nė ceremoninė nė Shtėpinė e Bardhė, Ismaili u shoqėrua nga bashkėshortja dhe femijėt e tij.
Qė nga arritja e tij nė kryeqytetin e SHBA-ve, Akan Ismaili tashmė i ka dorėzuar kredencialet tek zėvendės sekretarja e Departamenti tė Shtetit Wendy Sherman. Ambasadori Ismaili ėshtė Ambasadori i dytė i Kosovės nė SHBA, thuhet nė njoftimin e Ambasadės.

Jahjaga takoi zyrtarėt vendorė e ndėrkombėtar tė sigurisė

Ereniku, maj 04, 2012
Presidentja Atifete Jahjaga, nė takim me pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė dhe vendorė tė mekanizmave tė sigurisė nė Kosovė, shqyrtoi situatėn e sigurisė nė vend nė prag tė zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale tė Serbisė.
OSBE-ja ndėrkaq rikonfirmoi se do tė bėjė lehtėsimin e mbajtjes sė kėtyre zgjedhjeve, ndėrkohė qė paralajmėroi se rezervon tė drejtėn e tėrheqjes nėse njėkohėsisht mbahen edhe zgjedhjet lokale.

Me 8 maj pėrurohet Abetarja unike
Ereniku, maj 04, 2012
Nė Prizren, mė 8 maj, pėrurohet Abetarja unike pėr tė gjithė nxėnėsit shqiptarė, nė kuadėr tė shėnimit tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.
Tė pranishėm nė kėtė manifestim do tė jenė kryeministrat e tė dyja shteteve, i Kosovės Hashim Thaēi dhe i Shqipėrisė, Sali Berisha.

Tė shtėna me armė zjarri nė veri tė Mitrovicės

Ereniku, maj 04, 2012
Tė shtėna me armė zjarri tė cilat kanė shqetėsuar tej mase banorėt shqiptarė tė veriut janė dėgjuar, herė pas here, pas mesnate nė veri tė Mitrovicės, njofton Kosovapress.
Mėsohet se nuk ka tė lėnduar, ndėrsa tė shtėnat dyshohet tė kenė ndodhur ndėrmjet grupeve rivale nė veri, si dhe pėrkrahėsve tė rrymave tė ndryshme tė partive politike serbe.

Arrestime tė shqiptarėve nė Bujanoc
Ereniku, maj 04, 2012
Forca tė shumta policore tė Serbisė qė nga orėt e hershme tė mėngjesit tė sotėm kanė bėrė disa arrestime shqiptarėsh nė Bujanoc dhe fshatrat Tėrnoc dhe Breznicė.
Sipas medieve serbe, tė arrestuarit akuzohen pėr krime lufte ndaj serbėve nė jug tė Serbisė. Aksioni ėshtė duke vazhduar edhe nė kėtė kohė./burimi: KosovaPress/

Vdekje e dyshimtė nė Leposaviq
Ereniku, maj 04, 2012
Policia e Kosovės ka njoftuar pėr njė vdekje tė dyshimtė nė fshatin Jarinje tė Ultė, ndėrsa nė bazė tė raporteve preliminare tė hetuesve policor, rasti ėshtė kualifikuar si vdekje e dyshimtė, ndėrkaq familjarėt e viktimės, tė cilėt janė intervistuar nga hetuesit policor, kanė deklaruar se babai i tyre, gjatė ditės kishte konsumuar njė sasi tė shtuar tė alkoolit.
Nė bazė tė deklaratave tė siguruara nga hetuesit policor, thuhet se viktima M. Marinkoviq, 1943, ėshtė identifikuar nga familjarėt e tij, i shtrirė pėr tokė, afėr automjetit tė tij, rreth 200 metra, larg shtėpisė sė tij, ndėrsa gjurmė tė gjakut janė vėrejtur nė gojė dhe nė hundė tė viktimės, qė dyshohet se janė shkaktuar gjatė pėrplasjes sė tij pėr tokė.
Familjarėt e viktimės, tė cilėt janė intervistuar nga hetuesit policorė, kanė deklaruar se babai i tyre, gjatė ditės kishte konsumuar njė sasi tė shtuar tė alkoolit.
Mjekėt kujdestarė, tė cilėt kanė konfirmuar vdekjen e viktimės, kanė cilėsuar vdekjen si natyrale, pa ndonjė element tė veprės penale.
Prokurori Publik, i cili ėshtė informuar lidhur me rastin, ka urdhėruar kualifikimin e rastit si vdekje e dyshimtė deri nė pėrcaktimin e rrethanave tė plota tė vdekjes.

Shėrbimet serbe tė zbulimit paralajmėrojnė dhunė nė Kosovė
Ereniku, maj 04, 2012
Drejtori i Agjencisė sė Inteligjencės Ushtarake tė Serbisė, Dragan Vlladisavlevic tha se situata e tanishme nė Kosovė ėshtė e karakterizuar me tensione ndėretnike, qė mund tė rezultojė me rritje tė dhunės.
Kėsaj, sipas tij i kontribuojnė dukshėm “kėrcėnimet” e autoriteteve tė Kosovės pėr tė parandaluar me forcė mbajtjen e zgjedhjeve tė Republikės sė Serbisė dhe tė shpėrbėjnė strukturat paralele serbe.
Ai nė njė intervistė pėr gazetėn serbe “Politika”, vuri nė dukje se “nė jug tė lumit Ibėr ėshtė shėnuar njė presion i madh mbi popullsinė serbe dhe po arrestohen personat qė punojnė nė institucionet e Serbisė”.
Sipas tij, “nė zonat e pėrziera nė veri dhe rreth enklavave nė jug tė Ibrit, janė vėrejtur grupe tė shqiptarėve tė armatosur”.
“Vetėm prania e tyre ėshtė faktor frikėsimi, dhe disa grupe ekstreme publikisht kėrcėnojnė se me forcė do tė parandalojnė mbajtjen e zgjedhjeve serbe,” tha Vladisavlevic.
Ngjashėm, mė herėt, ka paralajmėruar dhunė nė Kosovė, edhe ministri i Punėve tė Brendshme tė Serbisė, Ivica Daēic.|burimi: LajmiFundit|

Shtyhet pėr shtator publikimi i rezultateve tė regjistrimit tė popullsisė

Ereniku, maj 04, 2012
Enti i Statistikave tė Kosovės, mė 21 shtator do tė bėjė publikimin e tė dhėnave zyrtare sa i pėrket regjistrimit tė popullsisė dhe tė ekonomive familjare, ka bėrė tė ditur pėr “Tribuna Shqiptare”, drejtori i zyrės pėr regjistrim tė popullsisė nė Entin e Statistikave, Sabri Zabėrgja.
Sipas tij, numri i popullsisė nuk do tė ndryshojė shumė nga tė dhėnat paraprake qė janė bėrė tė ditur nė vitin 2011.
“Pastrimi i tė dhėnave pėrfundon mė 15 maj. Kurse mė 21 shtator do tė publikojmė zyrtarisht tė gjitha tė dhėnat. Do tė mbahet me kėtė rast edhe njė konferencė e madhe ndėrkombėtare”, tha Zabėrgja.

Anketa e BE-sė: Populli mė intelegjent nė botė janė Shqiptarėt, Serbėt nė vendin e 37-tė

Ereniku, maj 04, 2012
Sipas njė sondazhi tė bėrė nga BE, ku pėrmes njė testi online qė mat intelegjencėn e njeriut, populli shqiptar ėshtė vlerėsuar me koefiēientin mė tė larėt, duke lėnė mbrapa plot 46 shtete pjesmarrėse.
Shqipėria ndodhet ne krye tė listės me njė koeficent 114.95 pikėsh, e ndjekur nga Spanja me 111.79 pikė, ndėrsa vendi i tretė mbahet nga Hong Kongu me 111.69.
Pastaj lista vazhdon me Gjermaninė, Qipron, Zvicrėn, Kanadanė, SHBA, ndėrsa nė vend tė fundit renditet Moldavia me njė koeficient inteligjence prej vetėm 63.00 pikė.
Testi i cili zhvillohet online, ka tė bėjė me zbulimin e figurave gjeometrike apo simboleve qė mungojnė. Sondazhet nė formė loje testuese, kryhen on-line, nė dy kategori tė ndryshme. E para ėshtė seksioni i inteligjencės sė lindur ku testi pėrbėhet nga ushtrime pėr tė gjetur aftėsitė tuaja tė mendimit nė mėnyrė logjike nė sferėn e simboleve gjeometrike, ka ushtrime me mbledhje dhe zbritje gjeometrike, deformim, etj.
Nė kėtė anketė deri tani kanė marrė pjes 1.183.155 persona. Duhet tė theksohet se Shqipėria deri me datėn 03.05.2012 ka qenė e para, ndėrsa pėr momentin ka rėnė nė vendin e tretė. Ja linku i faqes ku shihen qartė statistikat(http://www.iq-test.eu/stats/).
Mė nė fund edhe bota po e nnjeh Shqipėrinė siē ėshtė e jo siē e kanė pėrshkruar tė tjerėt deri tani./burimi: albtime/

OSBE: Qeveritė tė sigurojnė liri tė fjalės
Ereniku, maj 04, 2012
Nė Ditėn Botėrore tė Lirisė sė Shtypit, Organizata pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė (OSBE), kėrkon nga 56 qeveritė e shteteve anėtare, qė tė ndėrmarrin hapa realė nė sigurimin e lirisė sė fjalės.

Eshton: I papranueshėm censurimi dhe kėrcėnimi ndaj mediave

Ereniku, maj 04, 2012
Censurimi dhe kėrcėnimi i redaktorėve, shkrimtarėve, gazetarėve ose kolumnistėve ėshtė i papranueshėm, ashtu siē ėshtė edhe pėrdorimi i dhunės dhe arrestimeve tė nxitura nga shteti qė u bėhen atyre.
Kėshtu thuhet nė deklaratėn e pėrfaqėsueses sė lartė pėr politikė tė jashtme tė BE-sė, Ketrin Eshton nė ditėn botėrore tė lirisė sė shtypit. Eshton e vlerėson lartė punėn e guximshme tė gazetarėve, tė cilėt, shpesh nė kushte shumė tė rrezikshme, vazhdojnė tė japin informacione tė pavarura.

Grant prej 23 milionė eurosh pėr projektet nė Kosovė

Ereniku, maj 04, 2012
Bordi i drejtorėve ekzekutivė tė Bankės Botėrore miratoi dje njė grant prej 23 milionė eurosh pėr projektet e zhvillimit nė Kosovė, SEDPO -2.
Fondi i Bankės do tė shoqėrohet edhe me dy grante tė tjera, njėri prej 12.1 milionė eurosh nga Komisioni Evropian, Republika Ēeke, Danimarka, Estonia, Finlanda, Italia, Norvegjia, Suedia dhe Zvicra dhe tjetri prej 1.8 milionė dollarėsh nga Shtetet e Bashkura .
Nė njoftimin pėr shtyp, Banka Botėrore thonė se SEDPO mbėshtet reforma tė rėndėsishme tė politikave pėr Kosovėn, duke patur si objektiv pėrmirėsimet nė mjedisin e biznesit pėr tė nxitur invenstimet nga brenda dhe jashtė vendit, pėr forcimin e praktikės sė prokurimit dhe menaxhimin financiar pėr tė shtuar transparencėn dhe pėrgjegjshmėrinė; pėr tė forcuar institucionet e tregut tė punės pėr t’u ofruar shėrbime personave tė papunė dhe ndihmė sociale pėr ata qė kanė nevojė, duke i vėnė theksin institucioneve tė arsimit profesional dhe konsolidimit tė shėrbimit civil tė Kosovės.
SEDPO-1 pėr Kosovėn kapi shumėn e 30.9 milionė dollarėve dhe iu dha vendit mė 30 vjetor 2011. Disbursimi i fondeve u derdh nė buxhetin e Kosovės pasi ajo zbatoi me sukses reformat e pėrqendruara nė punėsimin dhe rritjen e qendrueshme ekonomike, thuhet nė njoftimin e Bankės Botėrore. /VoA/


- Lajmet
- E enjte, 03 maj, 2012

Maqedoni, publikohen emrat e tė arrestuarve
Ereniku, e enjte, 03 Maj 2012 08:42
Pak ditė pas arrestimeve tė 20 tė personave pėr vrasjen e pesėfishtė nė Smilkovc tė Shkupit, janė bėrė publikė emrat e tė dyshuarve.
Sipas Ministrisė sė Punėve tė Brendshme maqedonase autorėt kryesorė janė Halil Demiri, 27 vjeē dhe Afrim Ismailovic, 32 vjeē, sė bashku me Agim Ismailovic, 33 vjeē. Ndėrkohė qė ky i fundit ėshtė arrestuar nga policia maqedonase dy autorėt e tjerė, vėllai i tij, Afrim Ismailovic dhe Halil Demiri, ndodhen ende nėn kėrkim.
Nga burimet e para bėhet e ditur se Halil Demiri ėshtė me prejardhje nga Haracina, ndėrsa vėllezėrit Ismailovic nga Hasanbegi.
Gjithashtu forcat policore tė shtetit fqinj kanė vėnė nė pranga edhe Fejzi Azirin, 54 vjeē dhe Rami Sejdiun, 24 vjeē. Duket se kėta dy tė fundit kanė ndihmuar autorėt e vrasjes.
Nga ana tjetėr mediat maqedonase kanė publikuar edhe fotot e tė dyshuarve tė vrasjes sė pesėfishtė.

Gazetarėt bojkotojnė institucionet dhe partitė politike

Gazetarėt sot, me rastin e 3 Majit -Ditės sė lirisė sė shprehjes, do tė bojkotojnė institucionet qendrore dhe subjektet politike, pėr tė kėrkuar kthimin nė Kuvend tė Kodit tė ri penal, pasi sipas tyre, nenet 37 dhe 38 cenojnė lirinė e shprehjes....
Postuar: 08:45:45 / 03.05.2012
Bojkot, sepse liria e shtypit nuk negociohet.
Bojkot, sepse me Kodin e ri Penal, liria e shtypit fundoset.
Bojkot, sepse Kodi i ri Penal duhet tė rikthehet nė Kuvend dhe nenet 37 e 38 duhet tė hiqen.
Asociacioni i Gazetareve Profesionistė tė Kosovės, Ditėn e Lirisė sė Shtypit, do ta shėnojė mė njė sėrė aktivitetesh qė do tė mbahen nė kryeqytetin e Kosovės, nė Kinemanė ''ABC'' dhe sheshin nė qendėr tė Prishtinės.
Nė mesin e tyre ka debate, tryeza tė rrumbullakėta, aktivitete kulturore, por do tė shfaqet edhe njė film dokumentar i pėrgatitur enkas pėr kėtė ditė.
Edhe Unioni i Gazetarėve tė Kosovės, me rastin e Ditės Botėrore tė Lirisė sė Shtypit, organizon tryezė me temėn: “Sfidat e tanishme tė gazetarisė nė Kosovė”.
Kurse Freedom House edhe kėtė vit e ka vlerėsuar lirinė e shtypit nė Kosovė si pjesėrisht tė lirė, por me njė pėrparim modest duke ia dhėnė notėn 49 nga 51, sa e kishte nė vitin e kaluar.
Pėr Kosovėn ėshtė pėrmendur si pėrmirėsim rėnia e trendit tė sulmeve ndaj gazetarėve si dhe transparenca mė e madhe e pronėsisė sė mediave.
Nė tabelėn e radhitjes sė vendeve tė anketuara, Serbia sė bashku me Malin e Zi hyjnė nė vendin e 75-tė, Kroacia nė tė 83-tin, Bosnjė e Hercegovina nė tė 95-in, Kosova nė vendin e 97, Shqipėria nė vendin e 107 si dhe Maqedonia e fundit nė atė tė 115-in.

Ahmeti: Nenet 37 dhe 38 rrezikojnė punėn dhe lirinė e gazetarėve
Mediat e Kosovės sot nė Ditėn botėrore tė lirisė sė shtypit, po vazhdojnė tė bojkotojnė tė gjitha institucionet e Kosovės. Deri nė orėn 24, nuk do tė ketė asnjė raportim nga asnjė institucion....
Postuar: 10:14:14 / 03.05.2012
Kryetari i Asociacionit tė Gazetarėve Profesionistė tė Kosovės (AGPK), Arben Ahmeti tha se kjo protestė e mediave bėhet pėr shkak tė futjes nė Kodin penal tė Kosovės nenet 37 e 38, qė vlerėsohen se rrezikojnė seriozisht punėn dhe lirinė e gazetarėve nė tė ardhmen.

OSBE-ja angazhon rreth 500 veta pėr zgjedhjet serbe nė Kosovė
Misioni i OSBE-sė do tė angazhojė rreth 500 veta nė procesin e lehtėsimit pėr zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale serbe nė Kosovė. ...
Postuar: 10:30:31 / 03.05.2012
Zyrtarė tė kėtij misioni i kanė thėnė Radio Kosovės se OSBE- ja do t’u mundėsojė tė gjithė atyre qė e kanė tė drejtėn e votės nė kėto zgjedhje ta shfrytėzojnė atė. OSBE-ja ka thėnė se nuk do tė ketė votime pėr zgjedhjet lokale serbe nė Kosovė. Kurse kreu i trupave paqeruajtėse nė Kosovė, Erhard Drevs, ka theksuar se nė ditėn e zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale serbe nė Kosovė KFOR-i do tė jetė neutral, pasi nuk ėshtė as mbėshtetės e as organizues i tyre.

EULEX-i planifikon aksion pėr arrestimin e bandave kriminale tė veri
EULEX-i mėsohet se sė shpejti do tė dėrgoj njėsite speciale policore pėr arrestime masive tė kriminelėve nė pjesėn veriore tė Kosovės. ...
Postuar: 10:34:57 / 03.05.2012
Burime diplomatike tė afėrta me misionin e BE-sė nė Prishtinė bėjnė tė ditur se rreth 300 policė tė cilat i pėrkasin njėsiteve elitare do tė fillojnė aksionin pėr arrestimin e kriminelėve serb tė cilėt veprojnė nė kėtė pjesė, dhe qė pėrmes kontrabandės dhe veprave tjera penale pėrfitojnė miliona nė dėm tė shtetit tė Kosovės dhe qytetarėve tė saj.
“Nė mesin e kėtyre grupeve kriminale janė edhe shqiptarė, qė bashkėpunojnė me botėn e krimit nė veriun e Kosovės”, tha diplomati perėndimor, duke paralajmėruar se njė aksion i tillė do tė zhvillohet pas zgjedhjeve tė 6 majit nė Serbi.
Vendimi i Brukselit vjen pas protestave tė tė rinjve Mitrovicas kundėr sjelljeve tė EULEX-it nė raport me kriminelėt serb nė veriun e Kosovės.
Njė muaj mė parė dhjetėra studentė dhe nxėnės, anėtarė tė Kėshillit tė Veprimit Rinor Lokal tė Mitrovicės nė bashkėpunim me Lėvizjen “Koha”, kanė protestuar para selisė sė EULEX-it nė Mitrovicė, nė shenjė pakėnaqėsie me punėn e kėtij misioni i cili sipas tyre po i mbyll sytė para ngjarjeve makabre nė kėtė pjesė tė territorit tė Republikės sė Kosovės.(INA)

Gjermania zgjat edhe njė1 vit mandatin e trupave nė Kosovė
Thursday, 03 May 2012 07:01
Berlin – Trupave gjermane qė veprojnė nė Kosovė nė kuadėr tė misionit tė KFOR-it do tė qėndrojnė edhe pėr njė vit, sipas miratimit qė bėri dje qeveria gjermane.
Qeveria gjermane ka miratuar tė mėrkurėn njė vendim qė parashikon zgjatjen e mandatit tė trupave gjermane qė veprojnė nė Kosovė nė kuadėr tė misionit tė KFOR-it.
Vendimi nė fjalė, qė mundėson zgjatjen me njė vit tė misionit paqeruajtės, duhet tė miratohet brenda muajit nga Parlamenti gjerman.
Ushtarėt gjermanė qė shėrbejnė si pjesė e KFOR-it janė 900 nga 5.700 trupa gjithėsej, duke pėrbėrė edhe kontigjentin mė tė madh nė Kosovė.
Pak ditė mė parė qeveria gjermane, me mbėshtetjen e Bundestagut, vendosi dėrgimin e 550 trupave shtesė nė Kosovė, nga tė cilat 250 mbėrritėn mė 25 prill.
Trupat nė fjalė do tė kujdesen pėr sigurinė gjatė zgjedhjeve legjislative dhe presidenciale tė Serbisė, tė cilat do tė shtrihen edhe nė territorin e Kosovės, konkretisht nė zonat me shumicė serbe.
Autoritetet gjermane kanė parashikuar se zgjatja e misionit tė trupave do t’i kushtojė buxhetit tė shtetit tė paktėn 68 milionė euro. /burimi: LSh/

11 miliardė njerėz nė Tokė deri nė vitin 2050
Nė studimin “Njerėzit dhe planetet” tė nobelistit-biolog Xhon Salston, thuhet se civilizimi njerėzor i shekullit 21 do tė jetė nė periudhė kritike me sfidat e tė ushqyerit, pasi numri i banorėve do tė arrijė 11 miliard brenda 2050


- Lajmet
- E mėrkurė, 02 maj, 2012

BE po e ndjek operacionin "Monstėr"
Publikuar: 02.05.2012 - 12:45
Shkup, 2 maj - Bashkimi Evropian (BE) ka bėrė tė ditur sot se po vazhdon tė ndjekė nga afėr arrestimet nga operacioni "Monstėr" lidhur me vrasjen e pesėfishtė nė Smilkovc tė Shkupit.
"Jemi tė njohur se hetimet pėr vrasjen e pesėfishtė tek Liqeni i Smilkovcit mė 12 prill, ka sjellė deri tek arrestime nė kuadėr tė njė operacioni policor tė realizuar mė 1 maj. Vazhdojmė tė ndjekim nga afėr aktivitetet", thuhet nė njė komunikatė tė Delegacionit tė BE-sė nė Shkup.
Zyra e BE-sė mė tej thekson se institucionet shtetėrore kanė punėn e tyre pėr tė kryer aktivitetet e duhura, pa dallim nga pėrkatėsia etnike apo fetare e viktimave apo kryerėsve. "Mbetet qė nė qetėsi tė presim organet gjyqėsore tė sjellin vendim tė drejtė nė njė afatin e caktuar kohor", thuhet nė komunikatėn e Delegacionit tė BE-sė nė Shkup.

ARRESTRIME NE MAQEDONI. Tė arrestuarit nė aksionin policor "Monstrum" tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme sot janė dėrguar nė Gjykatėn penale tė Shkupit. Pritet t'u shqiptohet masė paraburgimi.
Pėr tė gjithė pėr tė cilėt MPB ka dėshmi se kanė qenė pjesė e vrasjes sė katėr djelmoshave dhe burrit nė moshė mesatare MPB-ja do tė ngritė padi penale pėr "terrorizėm". Janė arrestuar 20 persona nga Shkupi, pjesėtarė tė islamit radikal, pjesa mė e madhe e tyre janė shtetas tė Maqedonisė.
Nė bazė tė dėshmive materiale, nga MPB-ja pohojnė se ato janė kryerėsit e vrasjes makabre tė pesė qytetarėve tė pafajshėm. Midis 20 tė arrestuarve, ka persona tė cilėt drejtpėrdrejtė janė tė involvuar nė vrasjen nė Smillkovcė, sqaroi Jankulloska, por edhe persona pėr tė cilėt nuk ka tė dhėna se kanė qenė nė vendin e ngjarjes.
Gjatė kryerjes sė bastisjeve dje nė 26 objekte, nė njė pjesė mė tė madhe tė territorit tė Qytetit tė Shkupit dhe nė aktivitetet nė aksionin policor "monstrum", nė tė cilin morėn pjesė mbi 800 pjesėtarė tė MPB-sė (DSK dhe BSSH), ėshtė gjetur njė sasi e madhe e armėve, literaturės e cila tregon pėrkatėsinė ideologjike tė kėtyre personave dhe mjete tė tjera, tė cilat mund tė jenė ose tė shfrytėzuara gjatė kryerjes sė veprės penale. Nė vijim ėshtė ekspertiza nėse arma e gjetur ėshtė shfrytėzuar nė vrasjen e pesėfishtė njofton “ShqipMedia”.
VIDEO

shkoqitje nga komentet ne indeksonline:
Kendi i komenteve:
mendje hapuri 02.05.2012 / 16:20 Me duhet te ju them se shqiptaria dhe feja islame nuk bashkejetojne. Shqiptaret ne Maqedoni duhet me iu kthye librit e jo fese sepse shume mbrapa kane mbete me dije.Si shembull po e ilustroj se mjeket me emer jane maqedone sllave, inxhenieret po ashtu etj etj. Ec vetem pak rrugeve te Tetoves dhe do e shohesh orientimin aziatik te shqiptareve ne Maqedoni. Po ju lutem te gjithe shqipetareve te maqedonise qe te fillojne e te dalin para status se Aleksandrit te Madh ne qender te Shkupit se ai eshte i joni e jo sllav. Filloni te silleni si evropian sepse ne azi ka mjaft popullat e nuk na done asnje popull i tyre. Feja eshte mjet i arabeve per shtrirje te interesit se kush ka qene ne shtetet arabe mund te e shohe se si shfrytezohet puntori ( i po te njejtes fe -islame). Vendosni pra ku do te shkojme: Ne evrope apo azi.

Xhevati 02.05.2012 / 16:03 Kėshtu kishte ndodhur shumė mė parė kur nė APJ nė kazermen e Pozharevcit KOS-si vrau njė ushtar tė Maqedonisė, njė tė Sllovenisė, njė tė Kroacisė njė tė B e H., nė tė Serbisė njė tė Malit tė Zi dhe pėr kėtė e fajėsuan Aziz Kelmendin, shqiptarin nga Lipjani tė cilion edhe e vranė. Edhe kjo ngjarje ėshtė e ngjashme, sepse ka dalė nga kuzhina e sebo-maqedonėve. E vėrteta megjithatė do dalė nė shesh.

dreni 02.05.2012 / 15:22PROFILI I TE ARRESTUARVE QANI AZIRI 64 vjeē, Shutkė Zdrukthėtar i pensionuar FEJZI AZIRI 50 vjeē, Shutkė Bujk HAKI AZIRI 32 vjeē, Shutkė Shofer kamioni MERVAN MEMETI 32 vjeē, Seravė Pronar i njė librarie fetare RAMI XHAVITI 24 vjeē, Haraēinė Automekanik ISNI ASANI 34 vjeē, Haraēinė Taksist XHELAL ZENDELI 26 vjeēar, Gazi Babė I punėsuar nė firmė private

PALLAVRA 02.05.2012 / 15:24KJO ESHTE POLITIKE E SERBIS ,SEPSE NJEHERE THA JANKULLOVSKA SE VRASESIT JANE PROFESIONIST DHE TANI NA DOLEN PLEQ GRA ,DHE BUJQ...KETA PO MUNDOHEN QE T'IA M'VESHIN FAJIN DIKUJT SEPSE NUK PO MUNDEN QE TI FAJESOJNE SHERBIMIN SEKRET SERB PER KETE VEPER. NGRIHUNI SHQIPTAR ,KENI PERKRAHJEN TONE NGA KOSOVA E SHQIPERIA ,JU VETEM FILLONE SEPSE ATJE DO TE JEMI ME JU.

...lajmet tjera:
KFOR: S’dimė asgjė pėr kamion. Zėdhėnėsi i KFOR-it, Uwe Nowitzki, ka thėnė se ai nuk ėshtė i informuar qė nė Mitrovicė ka hyrė njė kamion rus, qė sipas medieve serbe bartte medikamente. Ai i ka bėrė kėto komente njė ditė pasi ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, ėshtė shprehur i indinjuar me KFOR-in qė ka lejuar futjen e njė kamioni nga Serbia, dėrgesė nga Rusia, gjoja se bartte barna dedikuar Spitalit tė Mitrovicės. “Nuk kam koment. Nuk jam nė dijeni pėr atė kamion. Pėrndryshe shikoni Rezolutėn 1244 dhe aty mundeni me e pa se kush ėshtė pėrgjegjės pėr kontrollimin e kamionėve. Ne kontrollojmė shumė kamionė brenda ditės, por nėse ministri Bajram Rexhepi e ka pėrmendur atė kamion, atėherė duhet tė pyesni atė, sepse unė nuk di se ka ardhur ndonjė kamion nga Rusia”, ka thėnė Nowitzki. Por sipas ministrit Rexhepi, ai kamion mund tė ketė pasur edhe armatim brenda. Ndaj Qeveria e Kosovės, ka thėnė ai, ka vendosur t’i dėrgojė njė notė proteste NATO-s pasi qė nuk po e respekton marrėveshjen e shtatorit pėr tė mbyllur rrugėt alternative nė veriun e vendit, nėpėrmjet tė cilave po zhvillohet kontrabanda.

OSBE: Nuk do tė ketė zgjedhje lokale serbe. Zėdhėnėsi i Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, Nikolla Gaon, ka mohuar kategorikisht mundėsinė e mbajtjes sė zgjedhjeve lokale serbe nė lokalitetet ku OSBE-ja organizon zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale tė Serbisė.

Fitou: Qeveria e Kosovės duhet ta propozojė planin pėr veriun mbi projektin Ahtisaari. Ambasadori francez nė Kosovė, Jean Franēois Fitou, tė mėrkurėn nė Prizren vlerėsoi si zemėrgjerėsi tė Qeverisė kosovare, qėndrimin ndaj zgjedhjeve serbe nė veri tė vendit, pėrderisa theksoi se vetė Qeveria e Kosovės apo njerėzit e kėtushėm duhet ta propozojė planin pėr veriun, ndėrsa ky projekt gjithsesi duhet mbėshtetur nė idenė e Planit tė Presidentit Ahtisaari.

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka pėrshėndetur vendimin e Gjykatės sė Qarkut tė Prishtinės pėr lirimin si tė pafajshėm tė komandantit tė UĒK-sė, deputetit tė Kuvendit tė Kosovės, Fatmir Limaj dhe bashkėluftėtarėve tė tij Naser Krasniqi, Nexhmi Krasniqi dhe Naser Shala.

Fatmir Limaj shpallet i pafajshėm. Trupi gjykues i Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinės ka shpallur tė pafajshėm tė akuzuarit e rastit “Kleēka”, deputetin e Kuvendit tė Kosovės, Fatmir Limajn dhe tre bashkėluftėtarėve tė tij, Nexhmi Krasniqi, Naser Shala dhe Naser Krasniqi.

Sot konferencė statusore pėr Haradinajn. Tribunali i Hagės sot do tė mbajė njė konferencė statusore pėr rastin e ish kreut tė UĒK sė, Haradinaj Ramush, dhe bashkėpunėtorėve tė tij, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj. Ditė mė parė, Prokuroria e Tribunalit tė Hagės njoftoi se mė 20 prill ka mbyllur ēėshtjen ndaj ish komandantit tė UĒK sė, Ramush Haradinaj, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj, sa i pėrket thirrjes sė dėshmitarėve. Me kėtė vendim Tribunali i Hagės ka ardhur nė pėrfundim tė procesit gjyqėsor ndaj ish kryeministrit tė Kosovės. Prokuroria e Tribunalit po ashtu njofton se mė 2 maj nė sallėn e gjyqit do tė jepen detaje tė tjera rreth kėtij rasti.

Dorėzohet Azem Syla braktis Zvicrėn.Azem Syla, i cili pėrmes bazės sė individualitetit ka pėrfituar mbėshtetje materiale prej 426 mijė frangash dhe krahas kėsaj ka ndėrtuar karrierė politike nė Kosovė, duhet ta braktisė Zvicrėn. Kėtė e ka vėrtetuar edhe Gjykata Federale, e cila nuk e ka marrė fare nė shqyrtim ankesėn e Sylės kundėr vendimit pėr dėbim, njofton albinfo.ch. Siē bėn tė ditur zyra e avokatėve qė pėrfaqėson Azem Sylėn, klienti i tyre do tė zbatojė vendimin e institucioneve gjegjėse. "Ai, deri mė 15 maj do tė jetė jashtė Zvicrės", i ėshtė thėnė gazetės "Solothurner Zeitung" nga kjo zyrė. Sipas gazetės, Syla aktualisht gjendet ende nė Zvicėr ku po i nėnshtrohet marrjes nė pyetje nga Prokuroria e Pėrgjithshme. Ndėrkaq, kundėr tij ėshtė duke u zhvilluar procedura pėr shkelje tė tė drejtės sė tė huajve dhe pėr abuzim me ndihmat sociale dhe ajoo do tė vazhdojė edhe pas kthimit tė Sylės nė Kosovė. Ndėrkohė qė ana juridike e ēėshtjes po kristalizohet, problemi ka shkaktuar shumė kokėēarje nė strukturat politike e institucionale tė komunės Biberist ku ka jetuar Azem Syla dhe nė Kantonin e Solothurnit. Institucionet pėrgjegjėse i hedhin fajin njėri tjetrit pėr neglizhencėn nė rastin e dhėnies, siē thuhet, pa tė drejtė tė ndihmave politikanit kosovar. Nė kėtė shkėmbim akuzash nuk mbetet i paprekur as niveli federal, i cili, sipas gazetės, duhej tė mbante nė dijeni institucionet kantonale mbi veprimtarinė politike tė Sylės jashtė vendit (nė Kosovė).

Qeveria e Gjermanisė ka marrė vendim pėr zgjatjen edhe pėr njė vit tė mandatit tė forcave tė armatosura nė Kosovė, tė cilat ndodhen nė pėrbėrje tė misionit paqeruajtės KFOR.

Avokati i Popullit i akuzon institucionet pėr “hakmarrje”. Avokati i Popullit, Sami Kurteshi, ka fajėsuar institucionet e vendit se ia kanė zvogėluar pagėn si veprim hakmarrjeje ndaj reagimeve tė fundit qė janė bėrė nė lidhje me pakėnaqėsitė rreth shumės sė pagave tė pesė zėvendėsve tė tij.

Zviceranė dhe shqiptarė nga Zvicra ndihmojnė Amsera Rekėn. Me iniciativė tė Luljeta Bislimit, e cila jeton nė Zvicėr pėr dy muaj rresht nė shtetin helvetik ėshtė organizuar njė fushatė humanitare nga e cila janė mbledh 4 005 (katėr mijė e pesė franga zvicerane). Faktet bankare pėr kėtė donacion Luljeta Bislimi ia dorėzoi gjyshit tė Amsera Rekės, i cili e falėnderoi Luljetėn pėr kėtė gjest shumė humanitar.

Njė studim i realizuar sė fundmi ka treguar se njerėzit e lumtur i marrin shumė mė shpejtė vendimet e logjikshme. Ekspertėt pranė Universitetit New Hampshire kanė realizuar njė hulumtim pėr tė vėrtetuar ‘nėse’ dhe ‘sa’ ndikon disponimi nė aftėsinė e marrjes sė vendimeve.

Grykėsi institucionale. Nėse do t’u jepeshin paratė, ēmimi i njė aparati pėr fotokopje, pėr Prokurorinė e Shtetit, do tė ishte 20 mijė euro. Pėr kabinetin e Ministrit Enver Hoxhajt janė planifikuar tė blihen 260 mijė euro mobile, pa llogaritur edhe 16 mijė tė tjera pėr kompjuterė. Kėto janė vetėm disa nga planifikimet e shpenzimeve qė nė total arrijnė 286 milionė euro, tė hartuara nga tė gjitha institucionet e vendit vetėm pėr tre muajt e parė tė kėtij viti. Rrafsh 260 mijė euro janė parashikuar nga Ministria e Punėve tė Jashtme pėr blerjen e mobileve, vetėm pėr kabinetin e ministrit Enver Hoxhaj. Pėr tre muajt e parė tė kėtij viti, nė pėrgjithėsi, pa llogaritur pagat e mėditjet e zyrtarėve tė saj, kjo ministri ka bėrė plan tė harxhojė mė shumė se 2 milionė e 200 mijė euro, por prej tė cilave nė dispozicion i ka pak mė shumė se 1 milion euro. Bazuar nė raportin zyrtar tremujor tė shpenzimit tė buxhetit tė siguruar nga Express, e tė hartuar nga Ministria e Financave, del se aq shumė pajisje teknologjike kishte planifikuar tė blejė ky dikaster, sa duket sikur dėshiron t’i bėjė konkurrencė edhe Qendrės Amerikane pėr Kėrkime nė Gjithėsi. Pėr tre muaj, pėrveē parave pėr mobile tė kabinetit Hoxhaj, sėrish pėr tė njėjtin kabinet, kjo ministri kishte parashikuar tė harxhojė edhe 16 mijė euro tė tjera nė blerjen e pajisjeve kompjuterike, prej tė cilave nė dispozicion i ka vetėm 7 mijė e 500 euro. Pėrveē tyre, MPJ-ja ka menduar sėrish tė harxhojė edhe 336 mijė e 500 euro pėr tė blerė “pajisje tė tjera teknologjike”, por pa treguar se pėr ēfarė bėhet fjalė. Paratė pėr kėtė ajo i ka tė zotuara./burimi: express/

...speciale:
Ligj special, Berisha: Prokuroria e BE-sė, hetim akuzave tė Marty-t

Ereniku, e mėrkurė, 02 Maj 2012
Tiranė – Qeveria shqiptare miratoi tė mėrkurėn njė ligj tė veēantė, qė synon tė lejojė grupin hetimor tė EULEX-it pėr tė hetuar nė Shqipėri, lidhur me akuzat e ish-senatorit Dick Marty, pėr trafik organesh nė vendin tonė.
Duke folur nė mbledhjen e sotme tė qeverisė, kryeministri Sali Berisha theksoi se ky ligj do tė bėjė tė mundur njė hetim tė plotė ndaj akuzave tė ngritura nga Marty. “Dua tė faktoj qė kėto akuza shumė tė rėnda qė bėhen pėr udhėheqjen politike tė Kosovės, por dhe pėr Shqipėrinė tė zbardhen me vėrtetėsinė mė tė madhe. Pėr kėtė, Ministria e Drejtėsisė ka bashkėpunuar me ekspertėt e EULEX dhe ligji do tė bėjė tė mundur njė hetim tė plotė, ndėrsa baza ligjore do tė japė njė mbėshtetje tė fuqishme”, theksoi Berisha.
Ndėrsa i cilėsoi tė pavėrteta akuzat e ish-senatorit Dick Marty, kryeministri nėnvizoi se akuza tė tilla nuk janė bėrė as nė kohėn e Sllobodan Millosheviēit. “Ky dokument nuk bazohet nė asnjė fakt evident. Dick Marty ka zgjedhur Fushė-Krujėn pėr qėllimet e tij, por hetimi do tė nxjerrė tė vėrtetėn”.
Ai vuri nė dukje se dokumenti dėshmon qartė qėllimet politike dhe ish-senatori Marty ėshtė i njohur pėr qėndrimet e tij antishqiptare. (burimi: LSh)

..nga bota:
Strauss Kahn pa imunitet, padi civile kundėr tij. Gjykata nė Nju York rrėzoi kėrkesėn e Strauss-Kahn duke i mohuar pretendimin e tij pėr imunitet, qė do tė thotė se ndaj tij do tė zhvillohet gjyqi pėr padinė civile qė ka ngritur njė punonjėse hoteli duke e akuzuar pėr sulm seksual .


- Lajmet
- E marte, 01 maj, 2012

Nesėr konferencė statusore pėr Haradinajn
Ereniku, 01 maj, 2012
Tribunali i Hagės nesėr do tė mbajė njė konferencė statusore pėr rastin e ish-kreut tė UĒK-sė Ramush Haradinaj dhe bashkėpunėtorėt e tij, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj. Kėshtu ka njoftuar pėr agjencinė Preshevajone.com, zėdhėnėsja e Tribunalit, Nerma Jelaēiq. Sipas saj, ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės dhe dy ish-anėtarėt e UĒK-sė, Balaj dhe Brahimaj “po zhvillohet rigjykim i parė nė historinė e gjykatės sė Hagės pėr krime kundėr njerėzimit dhe shkelje tė ligjeve ose zakoneve tė luftės nė Kosovė nė vitin 1998”.

Zgjedhjet serbe, Daēiē: Grupet shqiptare po planifikojnė sulme
Ereniku, 01 maj, 2012
Beograd -Ministri i Punėve tė Brendshme i Serbisė, Ivica Daēiē, ka deklaruar se posedon informacione, se siē i ka quajtur ai, “ ekstremistėt shqiptarė dhe formacionet paraushtarake kėrcėnojnė me aksione, qė kanė pėr qėllim pengimin e zgjedhjeve tė Serbisė mė 6 maj”.
Ai iu ka thėnė gazetarėve nė Beograd se eksiztojnė informacione tė shėrbimeve serbe dhe tė huaja se jo vetėm “Qeveria e Prishtinės, por edhe grupacione tė ndryshme ekstreme tė shqiptarėve, qė nuk janė nėn kontrollin e KFOR-it dhe EULEX-it, planfikojnė aksione tė caktuara”.
Shefi i policisė serbe, ka thėnė se kėto grupe planifikojnė “sulme fizike ndaj vendvotimeve serbe, konfiskim dhe djegie tė materialit zgjedhor, si dhe arrestime e sulme ndaj njerėzve qė marrin pjesė nė komisionet zgjedhore”.
Daēiē ka thėnė se pėr shkak tė kėtyre aksioneve, KFOR-i e ka forcuar praninė nė Kosovė. Ai ka vlerėsuar se pėr Serbinė ėshtė sukses i madh, qė zgjedhjet nė Kosovė do tė mbahen sipas ligjeve serbe dhe me ndihmėn e OSBE-sė. (ereniku,lajmeshqip,REL)

Atmosferė feste pėr 1 Maji. Nė Kosovė sot festohet Dita Ndėrkombėtare e Punės. Me kėtė rast, si edhe nė vitet e tjera, shumica e qytetarėve kėtė ditė po e kalojnė nė parkun e Gėrmisė.

Protestohet kundėr BSPK-sė. Lėvizja Studentore pėr Barazi, Studim, Kritikė dhe Veprim organizoi sot aksion simbolik, pėrmes sė cilės i bėnė thirrje BSPK-sė qė t`i mbrojė mė shumė tė drejtat e punėtorėve. Ndėrkaq, zyrtarė tė BSPK-sė thanė se punėtorėt janė ata tė cilėt duhet tė organizojnė protesta. Kemi njė porosi pėr tė gjithė qytetarėt qė kalojnė kėndej pari “shhhhhh, BSPK-ja po flenė”, kėshtu u protestua. Kjo ishte motoja e aksionit simbolik qė Lėvizja Studentore pėr Barazi, Studim, Kritikė dhe Veprim organizoi para zyrave tė Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės. Si shenjė proteste pėr mos angazhimin e kėtij institucioni pėr t`i mbrojtur tė drejtat e punėtorėve, studentėt shkruan nė murin e zyrės “BSPK-ja po flenė”, dhe vendosėn njė kolltuk para hyrjes sė zyrave.

Kodi i ri Penal, i miratuar nga Kuvendi i Kosovės mė 20 prill 2012, nė tė cilin gjenden edhe dy nene, ai 37 dhe 38, qė kriminalizojnė shpifjen dhe detyrojnė gazetarėt qė tė zbulojnė burimet e tyre tė informacionit nė raste tė procedimeve kriminale, ende nuk ka arritur nė zyrėn e presidentes sė Kosovės.

Nė Universitetin e Prishtinės, disa profesorė japin lėndė tė fushave qė nuk u takojnė. Kjo bėhet pėr arsye se ata duhet tė plotėsojnė normėn, qė ėshtė vendosur nga Universiteti, ku thuhet se njė profesorė duhet tė ketė tri lėndė nė semestrin e parė dhe tri lėndė nė semestrin e dytė. Pėr kėtė ēėshtje, Sindikata e Universitetit tė Prishtinės, ka shprehu shqetėsimin e saj, duke kėrkuar nga rektorati, qė tė bėhen ndryshime.

Regjistrohen raste tė shtuara nga pickimi i rriqrave.
01 maj, 2012
Nė Klinikėn Infektive nė Prishtinė, regjistrohen raste tė shtuara nga pickimi i rriqrave. Ndėrkohė, zyrtarė tė Institutit Kombėtar tė Shėndetit Publik tė Kosovės, thonė se janė tė pėrgatitur pėr trajtim mjekėsor tė rasteve.
Pėr Institutin Kombėtar tė Shėndetit Publik tė Kosovės, kjo stinė ėshtė serioze ku qytetaret mund tė pėsojnė nga pickimi i rriqrave, por edhe pėrgatitjet janė serioze, tha drejtori I INKSH-sė Naser Ramadani.
“Si ēdo vit tjetėr INKSH ka bėrė tė gjitha pėrgatitjet pėr tu mbrojtur nga rriqrat dhe pickimet si dhe ethet hemorragjike nė rajonin e Malishevės, Suharekės, Therandės, ku tashmė pas luftės thuajse janė zona endemike”, theksoi Ramadani. Sipas tij, diagnostifikimi i hershem pas pickimit, shpėton jetė, andaj INKSH, tani ka arritur nė kėtė aspekt.
“Ne kemi laboratorėt qe diagnostimi behet pėr njė dite dhe ēdo diagnostim i hershem ėshtė njė lehtėsi pėr shėrim”, theksoi ai.
Dr Sali Ahmeti kėshillon qytetaret, sidomos ata tė zonave mė tė rrezikuara siē janė: Rahoveci,Theranda,Prizreni dhe Klina, te jenė tė kujdesshėm dhe ne rast tė pickimit nga rriqrat paraqiten sa me par tė mjeku me i afėrt.

FH: 21 janari dhe gjykimi i Metės, Shqipėria vend me liri tė cunguar
01 maj, 2012
Tiranė-Respektimi i lirive civile dhe tė drejtave politike nė Shqipėri vazhdon tė lėrė shumė pėr tė dėshiruar. Nė raportin e kėtij viti tė Freedom House, grupit pro demokracisė me seli nė SHBA, Shqipėria ka pėsuar rėnie.
Shkak pėr kėtė ishte vrasja e katėr protestuesve nė protestat e 21 janarit, dhe paanshmėria nė gjykimin ndaj ish zėvendėskryeministrit Ilir Meta. Por edhe procesi elektoral me tė meta i zgjedhjeve tė majit ka ndikuar negativisht nė gjykimin e Shqipėrisė.

..SPORT:
Katar-Shqipėri, miqėsore me 22 maj 2012
01 maj, 2012
Kombėtarja shqiptare e futbollit do tė ketė mundėsinė tė luajė njė miqėsore nė muajin maj, pasi mė nė fund nga FSHF ėshtė konfirmuar qė ėshtė gjetur akordi pėr tė luajtur njė ndeshje.
Kuqezinjtė e drejtuar nga Xhani de Biasi do tė vihen pėrballė pėrfaqėsueses sė Katarit, nė njė takim qė ėshtė planifikuar qė tė luhet ne Madrid, me datė 22 maj. FSHF kėrkonte prej kohėsh njė kundėrshtar pėr miqėsoren por pasi kanė dėshtuar marrėveshje tė njėpasnjėshme me ekipet evropiane, sytė janė kthyer te kombėtaret e Lindjes sė Mesme, tė cilat pėrveē tė tjerave paguajnė shuma relativisht tė mėdha pėr tė luajtur me skuadra evropiane.
Si rrjedhojė, Katari, organizator i Botėrorit 2022, ka pranuar menjėherė tė luajė me pėrfaqėsuesen tonė nė njė ndeshje e cila shihet si shumė e rėndėsishme pasi trajneri i tyre i sapozgjedhur, Paulo Autuori do tė shohė gjendjen e futbollistėve tė tij.
Ndėrkohė, kjo do tė jetė njė mundėsi shumė e mirė e Xhani De Biasit pėr tė parė edhe njė herė nga afėr shumė kandidatė pėr kombėtaren shqiptare tė futbollit, pasi deri tani ka zhvilluar vetėm njė takim nė drejtimin e pėrfaqėsueses kuqezi, humbjen 2-1 nė Gjeorgji ndaj ekipit vendas.
Kombėtarja shqiptare ka nė program edhe njė tjetėr miqėsore nė muajin gusht kur do tė vihet pėrballė ekipit tė Moldavisė.


- Lajmet
- E hėnė, 30 prill, 2012

...shkurt e trup:
Fule: I zhgėnjyer pėr moszbatimin e marrėveshjes Serbi-Kosovė. Komisoneri pėr ēėshtje zgjerimi pranoi se kjo marrėveshje i mundėsoi Serbisė marrjen e statusit tė kandidatit. Mungesa e vullnetit pėr implementim tė marrėveshjes, sipas tij, do ketė vetėm pasoja negative nė aspiratat e Serbisė pėr integrime evropiane.

Rusia pėrkujdeset pėr furnizimin e spitalit nė veri tė Mitrovicės. Tė hėnėn me aparaturė dhe barna tė ndryshme nga Rusia tė cilat kanė hyrė nė Kosovė me njė kamion, vlera e tė cilave thuhet tė jetė rreth 200 mijė euro.

Serbėt nė Mal tė Zi kėrkojnė flamur tė popullit, shqiptarėt thonė se kjo nuk i pengon. Opozita serbe ka kushtėzuar pėrkrahjen e ndryshimeve dhe plotėsimeve tė Kushtetutės, me ndryshimin e simboleve shtetėrore, duke kėrkuar qė flamuri trengjyrėsh tė jetė flamur i popullit, shkurtimin e tekstit tė himnit dhe shpalljen e gjuhės serbe gjuhė zyrtare.

Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga ka mirėpritur vendimin e Bordit Ekzekutiv tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN) pėr aprovimin e Marrėveshjes sė re Stand-By me Kosovėn.

Thaēi e Rassmusen kanė biseduar pėr sigurinė nė Kosovė. Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi ka zhvilluar sot njė bisedė telefonike me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s, Anders Fogh Rasmussen. “Nė kėtė bashkėbisedim Thaēi dhe Rasmussen kanė biseduar pėr gjendjen e sigurisė nė Kosovė dhe rajon, pėr mbėshtetjen e vazhdueshme tė NATO-s pėr forcimin e sundimit tė rendit dhe ligjit nė tėrė territorin e Kosovės dhe pėr tema tjera”, njofton Qeveria.

Qeveria: Vendim i OSBE-sė ėshtė i bazuar nė parimet dhe vlerat evropiane. Qeveria e Republikės sė Kosovės mirėpret vendimin e OSBE-sė pėr lehtėsimin e votimit pėr qytetarėt serbė me shtetėsi tė dyfishtė, nė zgjedhjet e 6 majit. Gjatė kėsaj dite do tė hapen qendra mobile votimi, do tė ketė vetėm simbole tė OSBE-sė, ndėrsa numėrimi do tė bėhet jashtė territorit tė shtetit tė Kosovės, nė mungesė aktuale tė Ambasadės sė Serbisė nė Republikėn e Kosovės, dhe anasjelltas.

Nė 13-vjetorin e rėnies sė komandantit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, heroit Ilaz Kodra, nė Prekaz tė Skenderajt ėshtė bėrė inaugurimi i Kullės dhe zbulimi i bustit tė tij.

Njė grup mėrgimtarėsh nga Kosova qė jetojnė nė Zvicėr janė organizuar pėr tė mbledh ndihma pėr familjen e Selver Haradinajt tė vrarė me 8 prill nė banesėn e tij nė veri tė Mitrovicės.

Duke mos parė ndonjė shpresė nga zgjedhjet, njė bujk ferizajas nė vend tė votės, tė dielėn mbolli patate.

Njė punėtor i KEK-ut nė Skenderaj, N. Kabashi (1981), ka mbetur i vdekur nė vend pas kontaktit me energjinė elektrike, derisa po tentonte tė rregullonte njė defekt nė njė shtyllė nė fshatin Polac, ndėrsa i ndjeri nė momentin e aksidentit ndodhej jashtė detyrės sė tij zyrtare.


- Lajmet
- E dielė, 29 prill, 2012

Turqia ia dhuron 10 milion euro Serbisė
E dielė, 29 prill 2012
Turqia ia dhuroi Serbisė 10 milion euro pėr projektin e aeroportit civil nė Kraljev. Ambasadori tuk nė Beograd, Ali Riza Colak dhe ministri i Brendshėm serb, Dragan Sutanovaē kanė firmosur marrėveshjen e donacionit kėtė tė diel.
Paratė do tė pėrdoren pėr tė riparuar aeroportin e Moravės nė jug tė Serbisė.
Sutanoēak falėnderoi Turqinė pėr mbėshtetjen dhe tha se rreth dy milion do tė kenė mundėsi tė udhėtojnė nė mėnyrė moderne pas riparimit tė aeroportit.
Ambasadori Colak tha se projekti ėshtė simbol i marrėdhėnieve mes Turqisė dhe Serbisė, duke shtuar se tė tilla projekte do tė ketė edhe nė tė ardhmen ku parashikohet qė investimet turke tė rriten. /shekulli,fs/

Nju Jork: Vatra, 100 vjet nė shėrbim tė kombit
Ereniku, New York, 29 prill 2012
Nė njė nga hotelet e njohura nė Manhattan, The Helmsley Park Lane, dje mė 28 prill u zhvillua Konferenca Shkencore “Federata Pan-shqiptare e Amerikės ”VATRA, 100 vjet nė shėrbim tė Kombit”. Nė konferencė paraqitėn kumtesa studiues tė njohur tė botės akademike shqiptare, tė cilėt me analizat e tyre ritheksuan rolin e kėsaj federate qė nga arritja e saj thelbėsore, themelimi i shtetit shqiptar, deri nė kėtė 100 vjetor.

Shqiptarėt nė New York vazhdojnė festimet me rastin e 100 vjetorit tė krijimit tė federatės Vatra. Mes tyre ndodhen kėto ditė shqiptarė nga tė gjitha anėt e Amerikės por edhe nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mal i Zi e Lugina e Preshevės. Nė konferencėn shkencore dje, qė zgjati thuajse gjithė ditė, morėn pjesė ose pėrshėndetėn edhe kryeministri i Shqipėrise, Sali Berisha, nėn kryeministrja e Maqedonisė, Teuta Arifi, ministri i Kosovės pėr diasporėn Ibrahim Makolli, pėrfaqėsues tė arbėreshėve tė Italisė dhe udhėheqės nga tė katėr besimet fetare. I pranishėm ndodhej gjithashtu ambasadori amerikan nė Shqipėri, Aleksander Arvizu.

Kisha Ortodokse e Rusisė gati tė dėrgojė pėrfaqėsuesin e saj nė Kosovė
E dielė, 29 prill 2012
Kisha Ortodokse e Rusisė ėshtė gati tė dėrgojė nė Kosovė peshkopin e saj. Njė gjė tė tillė ka deklaruar kreu pėr marrėdhėniet me jashtė nė departamentin e patriarkut tė Moskės.
“Ne e mbėshtesim njė ide tė tillė dhe ashtu siē kemi thėnė edhe mė parė, jemi gati tė dėrgojmė pėrfaqėsuesin tonė nė Kosovė”, ka thėnė peshkomi Hilarion.
Sipas tij ėshtė situata nė Kosovė ėshtė e komplikuar pasi disa manastire janė nė territorin e shqiptarėve tė Kosovės, tė cilėt janė armiq tė Serbisė, popullit tė saj dhe kishės.
“Ēdo manastir ka rėndėsinė e vet sa i takon sigurisė, sepse nuk ėshtė vetėm e rėndėsishme pėr tė mbrojtur trashėgiminė kulturore por edhe pėr edhe pėr tė mbajtur murgj atje. Po bashkėpunojmė me Kishėn Ortodokse tė Serbisė, pėr tė mbrojtur prezencėn Ortodokse nė krahinėn e Kosovės dhe pėr tė mbrojtur manastiret e mrekullueshme atje”, ka shtuar peshkopi Hilarion Alfeyev. /shekulli,fs/

Terror nė Athinė, njė shqiptar tėrhiqet zvarrė ndėrsa njė tjetėr vritet me armė
E dielė, 29 prill 2012
Njė 58-vjeēar shqiptar ėshtė masakruar duke u tėrhequr zvarrė nga njė makinė me targa greke. Ngjarja ka ndodhur nė kryeqytetin Helen sot rreth orės 8 tė mėngjesit nė rrugėn “Sevastoupoleos 22″, bėjnė tė ditur pėr “Shekullin” burime nga Athina.
Sipas tė dhėnave paraprake, tė bėra publike edhe nga policia e Athinės, njė shofer ende i pa identifikuar, tėrhoqi zvarrė me makinė dhe plagosi rėndė njė 58-vjeēar shqiptar. Kjo solli irritimin e bashkėkombėsve tė tij, tė cilėt iu vėrsulėn shoferit duke u pėrleshur me tė.
Pėr t’iu shmangur turmės, shoferi largohet menjėherė, por rikthehet pėrsėri, kėtė herė me njė armė zjarri tip pistoletė, duke qėlluar drejt tė pranishmėve pa dallim.
Si rezultat i sulmit gjeti vdekjen njė 53-vjeēar nga Shqipėria dhe njė pakistanez 35-vjeē mbeti i plagosur rėndė pas njė plumbi tė marrė nė kėmbė.
Si 53-vjeēari shqiptar po ashtu dhe 35-vjeēari nga Pakistani u transferuan menjėherė pėr nė spitalin e “Evagjelismos” tė Athinės, ku dhe u vėrtetua nga mjekėt vdekja e 53-vjeēarit shqiptar, ndėrsa 35-vjeēari nga Pakistani ndodhet jashtė rrezikut pėr jetėn.
Nė vendngjarje kanė mbėrritur efektivė tė policisė, si dhe inspektorė tė kriminalistikės tė cilėt po punojnė pėr zbardhjen shkaqeve tė kėtij incidenti tė rėndė dhe pėr arrestimin e autorit. /Shekulli/ Kryeministri kanadez: Tė mėsojmė nga besa e shqiptarėve.

“Kemi shumė pėr tė mėsuar nga shembulli i shqiptarėve...BESA”
E dielė, 29 prill 2012
Stephen Harper Kryeminister i Kanadase“Kemi shumė pėr tė mėsuar nga shembulli i tyre”, kėshtu ėshtė shprehur kryeministri i Kanadasė, Stephen Harper, nė fjalėn e tij mbajtur nė njė ceremoni pėrkujtimore tė Holokaustit.
“Pas pushtimit nazist nė 1943, shqiptarėt refuzuan tė japin listėn e hebrenjve qė hynė nė kufirin e tyre. Ata u dhanė hebrenjve dokumente false, nė mėnyrė qė t’i ndihmonin pėr t’iu shmangur zbulimit. Ky vend nuk mbrojti vetėm qytetarėt e vet hebrenj; ata mirėpritėn njė numėr tė madh refugjatėsh hebrenj qė erdhėn nga vendet fqinje. Rezultati ishte, se thuajse tė gjithė ata u shpėtuan”, ėshtė shprehur Harper.
Kryeministri kanadez mė tej ka vėnė theksin se “besa” e shqiptarėve duke thėnė se ajo ėshtė kodit etik mė i lartė nė Shqipėri. Cila ėshtė arsye pėr kėtė shembull madhėshtor? Ėshtė besa, kodi i nderit, kodi mė i lartė etik nė Shqipėri. Besa germė pėr germė do tė thotė ‘tė mbash premtimin’”, ka nėnvizuar Harper.
Ceremonia e ditės pėrkujtimore ndaj Holokaustit u mbajt nė Muzeun e Luftės nė Otava, ku u prezantuar dhe njė ekspozitė kushtuar shqiptarėve myslimanė tė cilėt shpėtuar hebrenjtė gjatė pushtimit nazist.
Ndėrkohė, Kanadanė me 10 dhe 11 maj pritet ta vizitojė zv.kryeministri dhe ministri i Jashtėm, Edmond Haxhinasto, vizitė e cila do tė zhvillohet me ftesė sė homologut tė tij kanadez, John Baird. Gjatė kėtij takimi mes tyre pritet tė diskutohen ēėshtje politike. /The Canadian Jewish news/

OSBE organizon zgjedhjet serbe nė Kosovė
E dielė, 29 prill 2012
Duke anashkaluar institucionet e Kosovės, misioni ndėrkombėtar nė Kosovė, OSBE, ka bėrė marrėveshje direkte me Qeverinė e Serbisė pėr mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare serbe nė Kosovė.
Arritjen e kėsaj marrėveshjeje e kanė konfirmuar burime ndėrkombėtare tė Zėrit, sipas tė cilave burime kjo marrėveshje ėshtė bėrė nė mes tė Qeverisė sė Serbisė dhe OSBE-sė, tė shtunėn. "OSBE do tė organizojė zgjedhjet parlamentare serbe nė Kosovė. Marrėveshja ėshtė arritur tė shtunėn mes OSBE sė dhe Qeverisė sė Serbisė", tregojnė kėto burime.
Arritjen e kėsaj marrėveshjeje e ka konfirmuar edhe i ashtuquajturi ministėr pėr Kosovė nė Qeverinė e Serbisė, Goran Bogdanovic.
"Po, ėshtė e vėrtetė. Sot kemi arritur marrėveshje me OSBE-nė. Ata do tė merren me organizimin e zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale nė Kosovė. Kaq mund tė them pėr momentin", tha Bogdanovic./zeri/

Daēiq: Pėrkundėr kėrcėnimeve, zgjedhjet nė Kosovė sipas ligjeve serbe
E dielė, 29 prill 2012
Zėvendėskryeministri dhe ministri serb i Punėve tė brendshme Ivica Daēiq ka deklaruar sot se pėr Serbinė ėshtė sukses i madh qė zgjedhjet nė Kosovė do tė mbahen sipas ligjeve serbe me ndihmėn e OSBE-sė
Ai ka pėrsėritur se ka informata se ekstremistė shqiptarė dhe formacionet paraushtarake kėrcėnojnė me aksione me qėllim pengimit tė zgjedhjeve, njoftojnė medie serbe.
Daēiq konsideron se aktivitetet e ekstremistėve nuk zhvillohen pa pėrkrahje tė autoriteteve tė Kosovės, ndėrsa ka thėnė se "mbajtja e zgjedhjeve me pėrkrahjen e OSBE-sė e sipas ligjeve serbe dhe Rezolutės 1244 tė KB-sė pėr ne ėshtė njė sukses i madh, madje ndoshta arritja mė e madhe nė kėto zgjedhje kur bėhet fjalė pėr Kosovėn"./koha/

Daēiq: Janė planifikuar sulme fizike nė vendvotime nė Kosovė
E dielė, 29 prill 2012
Shėrbime serbe dhe tė jashtme tė sigurimit kanė informacione pėr pėrgatitjen e aksioneve pėr pengimin e zgjedhjeve nė Kosovė, ka deklaruar Ivca Daēiq, ministėr e Brendshėn serb, raportojnė mediat serbe.
Daēiq iu ka thėnė gazetarėve nė Beograd se janė planifikuar sulme fizike nė vendvotime nė Kosovė, konfiskim i materialit zgjedhor si dhe arrestime dhe sulme mbi njerėzit tė cilėt marrin pjesė nė kėshillat zgjedhore.
"Ekzistojnė informata tė cilat nuk janė vetėm tonat, por edhe tė shėrbimeve tė jashtme, se jo vetėm autoritetet e Prishtinės, por edhe grupacione tė ndryshme, tė cilat assesi nuk mund tė radhiten nė grupacionet tė cilat kanė ndonjė kontroll nga EULEX-i dhe KFOR-i, se po pėrgatisin aksione tė caktuara pėr pengimin e zgjedhjeve nė Kosovė”, ka thėnė Daēiq, raporton gazeta serbe “Blic”.
Ai ka theksuar se pėr kėtė arsye ėshtė me rėndėsi qė tė arrihet marrėveshja me bashkėsinė ndėrkombėtare pėr mbajtjen e zgjedhjeve nė Kosovė.
Sipas Daēiq, sulmet po i planifikojnė ekstremistėt nga Kosova, tė cilėt janė nė organizatat ekstreme politike dhe nė formacione tė ndryshme paraushtarake, tė cilat, siē tha ai, gjithnjė mbahen diku nė rezervė.
"Kjo sigurisht nuk bėhet pa dijeninė e zyrtarėve tė Prishtinės”, ka thėnė kryepolici serb./koha/

Pa koordintor pėr Veriun?
E dielė, 29 prill 2012
Qeveria e Kosovės ende nuk e ka gjetur dikė qė do ta zėvendėsojė Ylber Hysėn nė postin e koordinatorit pėr Veriun. Burime tė Expressit thonė se ka shanse qė ekzekutivi tė mos emėrojė fare koordinator tė ri.
Por zyrtarė tė Qeverisė thonė se megjithatė fjalėn e fundit pėr kėtė do ta thotė Kryeministri Thaēi. Ylber Hysa, nė fund tė shkurtit tė vitit 2010 ishte emėruar koordinator i Qeverisė sė Kosovės pėr integrimin e Veriut. Menjėherė pasi pati marrė detyrėn, ai kishte thėnė se misioni i tij mund tė ketė sukses, pėr tė zbatuar strategjinė e Qeverisė pėr Veriun.
Por dy vjet mė vonė, pjesa mbi lumin Ibėr nė Mitrovicė vazhdon tė funksionojė jashtė Kushtetutės dhe ligjeve tė Kosovės.
“Tė gjithė ata qė janė disfatistė dhe qė tash i kanė ēuar duart pėrpjetė, besoj qė nuk janė pjesė e kėsaj strategjie”, kishte thėnė Hysa, pėr Express. Por, ish-Nėnkryetari i ORA’s nuk e ēoi deri nė fund misionin qė i ishte ngarkuar - integrimin e pjesės veriore nė sistemin ligjor dhe kushtetues tė Kosovės.
Ylber Hysa, prej tė mėrkurės, ėshtė emėruar nė detyrėn e re, si ambasador i Kosovės nė Maqedoni.
Gjatė mandatit tė tij, pėrpos disa takimeve qė ka pasur dhe hartimit tė disa raporteve, puna e tij nuk ka dhėnė rezultate. Qeveria e Kosovės ende nuk ka gjetur njė zėvendėsim pėr kėtė detyrė. Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi ka thėnė se nuk e di, nėse do tė ketė koordinator tė ri, sikurse nuk e di nėse do tė ketė edhe strategji tė re pėr Veriun.
“Kryeministri vendos kėtė”, ka qenė pėrgjigjja e Hajredin Kuēit. Edhe pse kohė mė parė Kuēi kishte thėnė se njeriu qė pritet tė emėrohet nė postin e koordinatorit tė ri duhet tė jetė i pranueshėm pėr serbėt lokalė.

Presidentja: Riformulojini nenet
E dielė, 29 prill 2012
Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga ka vendosur t’ia kthejė Kuvendit nenet tė cilat kanė tė bėjnė me pėrgjegjėsinė e mediave.
Presidentja ka pėrgatitur shkresėn me tė cilėn do ta arsyetojė kthimin e Kodit Penal, duke kėrkuar riformulimin e neneve 37 dhe 38, por jo edhe heqjen e tyre.
Atifete Jahjaga e ka tė qartė se ēka do tė bėje mė Kodin Penal, nė tė cilin janė kontestuar nenet 37 dhe 38 qė kanė tė bėjnė me pėrgjegjėsinė e gazetarėve.
Sipas burimeve tė Expressit, Presidentja gjatė javės sė ardhshme do t`ia kthejė Kuvendit Kodin Penal dhe do tė kėrkojė riformulimin e dy neneve tė kontestuara. “Presidentja nuk do tė kėrkojė heqjen e tėrėsishme tė neneve 37 dhe 38. Pėrgjigjja e Jahjagės ėshtė qė ato nene tė riformulohen”, ka thėnė njė zyrtari i Presidencės, pa dashur t`i pėrmendet emri.
Ndryshe, Presidentja gjatė javės sė kaluar ka takuar pėrfaqėsuesit e gazetarėve, tė cilėt i kanė kėrkuar tė rikthejė Kodin Penal nė Kuvend.
Por, nuk janė vetėm gazetarėt qė kanė bėrė presion mbi Presidenten. Zyrtarė tė Presidencės kanė thėnė se edhe pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė nė Kosovė i kanė kėrkuar Jahjagės qė tė rikthejė Kodin nė Parlament dhe tė kėrkojė qartėsimin e neneve qė kanė tė bėjnė me mediat./express/

Kuēi; E kam seriozisht
E dielė, 29 prill 2012
Hajredin Kuēi e ka pėrnjėmend punėn e dorėheqjes nėse nenet qė cenojnė median hyjnė nė fuqi. Thotė se nuk po e bėn kėtė pėr ndonjė pėrfitim, por vetėm pėr faktin se nuk dėshiron tė mbahet nė mend si kufizues i lirisė sė gazetarėve.
Pėr paralajmėrimin qė ka bėrė, pohon se e ka edhe mbėshtetjen e Kryeministrit. Por ai beson se Presidentja nuk do t’i mbėshtesė kėto nene. Nė tė kundėrtėn, Kuēi jep dorėheqje nga Qeveria.

...extra:
Zidane i dhuron Shqipėrisė njė milion franga
Futbollisti i njohur, Zinedin ZidaneFutbollisti i njohur, Zinedin Zidane, ka vendosur t’i dhurojė Shqipėrisė njė milion franga, pasi ai e konsideron vendin tonė njė nga vendet mė tė varfra nė Europė.
Zinedin Zidane prej disa vitesh ėshtė emėruar si ambasador i parė i OKB-sė nė fushatėn kundėr varfėrisė.
“Shqipėria di qė ėshtė vendi mė i varfėr nė Europė dhe po vazhdon tė vuajė nga varfėria. Kjo ishte arsyeja jonė nė misionin pėr tė ndihmuar arsimin shqiptar dhe tė fėmijėve tė tė gjithė rajonit, si pjesė e Europės”, tha Zidane.
Gjatė njė interviste pėr gazetėn “Shqip”, ai ėshtė pyetur nėse e njeh Kosovėn dhe ja si ėshtė pėrgjigjur ambasadori i parė i OKB-sė:
“Sigurisht qė po, kush ėshtė ai qė nuk e njeh sot Kosovėn, e cila kėto vitet e fundit ishte nė epiqendėr tė mediave botėrore, pasi regjimi serb ushtronte njė terror tė paparė kundėr popullatės civile tė pambrojtur nė rajon.
Sot, falė komunitetit ndėrkombėtar, shqiptarėt e Kosovės jetojnė tė ēliruar, tė pa diskriminuar, pa dhunė, pa spastrime etnike, pa brenga. Pra nė liri, demokraci dhe nė pavarėsinė e tyre” ėshtė shprehur futbollisti francez.
Zidane ka treguar se futbollistėt shqiptarė janė teknikė dhe tė shkathėt, por nė Shqipėri nuk ka kushte pėr zhvillimin e sportit.
“Mendoj se perspektiva e njė sporti, sado qė tė jesh i aftė e i shkathėt, varet edhe nga kushtet dhe zhvillimi ekonomik e shoqėror i atij vendi. Fatkeqėsisht nė Shqipėri, kėto kushte ende mungojnė. Kjo bėn qė tė mos kemi njė sport apo futboll tė mirėfilltė, pėrkundėr talenteve dhe shkathtėsive tė tė rinjve shqiptarė si nė Shqipėri, po ashtu edhe nė Kosovė”, thotė Zidane.


- Lajmet
- E premte, 27 prill, 2012


Nė Kosovė shėnohet Dita Kombėtare e tė pagjeturėve
27 prill, 2012
Me shumė aktivitete sot nė Kosovė shėnohet 27 prilli Dita Kombėtare e tė pagjeturėve.
Me kėtė rast nė Meje tė Gjakovės, ku ėshtė kryer masakra mė e madhe e paramiltarėve serbė ndaj civilėve shqiptarė, mbahet njė akademi pėrkujtimore. Akademia mbahet nėn pėrkujdesjen e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi. Po sot do tė vendoset edhe gur-themeli i Kompleksit Memorial “27 Prill 1999

Ardian Klosi-vetvaretĖshtė gjetur i vetėvarur publicisti Ardian Klosi
27 prill, 2012
Nė orėt e para tė mėngjesit tė sotėm ėshtė gjendur i vetėvarur nė banesėn e tij nė Tiranė publicisti i njohur, Ardian Klosi. Ende nuk dihen shkaqet, ndėrkohė qė bėhet e ditur se ai kishte tentuar dhe mė parė tė vetėvritet. Klosi prej disa kohėsh kishte shfaqur shenja depresioni. Policia e Tiranės ka dalė nė nė vendgjarje pėr tė kryer procedurat dhe hetimet e nevojshme

..me hapur nga tch:
Publicisti, pėrkthyesi dhe mendimtari i njohur, Ardian Klosi, u gjet i vetvarur nė orėt e vona tė sė enjtes nė banesėn e tij nė Tiranė.

55-vjeēari alarmoi tė afėrmit duke mos u pėrgjigjur pėr disa orė me radhė nė telefon dhe pas hyrjes nė banesė, policia mundi vetėm tė konstatonte vdekjen e tij.

Klosi vuante prej disa kohėsh nga njė gjendje e rėnduar psikologjike dhe kishte tentuar tė vriste veten edhe mė parė, nėpėrmjet helmimit me ilaēe. Kjo tentativė kishte bėrė qė publicisti tė shtrohej pėr njė periudhė tė shkurtėr nė spitalin psikiatrik, ku mori njė trajtim kundėr depresionit, me sa duket pa rezultate tė frytshme.

55-vjeēari, njėkohėsisht autor i disa librave dhe pėrkthyes i literaturės gjermane nė shqip, lė pas gruan e tij gjermane, Jutta Benzenberg dhe dy fėmijė.

Topi ngushėllime familjes

Presidenti i Republikės Bamir Topi shprehu ngushėllimet pėr ndarjen nga jeta nė mėnyrė tė parakohshme tė pėrkthyesit, kritikut letrar, publicistit dhe aktivistit tė shquar, Ardian Klosi.

“Tė nderuar familjarė tė tė ndjerit Ardian Klosi! Mė lejoni tė ndaj me ju dhimbjen dhe hidhėrimin pėr ndarjen nga jeta nė mėnyrė tragjike tė Ardianit! Largimi i parakohshėm nga kjo jetė i shkrimtarit, analistit letrar, pėrkthyesit, publicistit dhe aktivistit tė njohur publik tė shoqėrisė civile, ėshtė njė humbje e madhe dhe e pazėvendėsueshme pėr ju - familjen e tė afėrmit, por edhe pėr mbarė shoqėrinė tonė, e cila sot mė tepėr se kurrė ka nevojė pėr intelektualė tė mirėfilltė dhe zėra tė pavarur e tė guximshėm qė marrin pėrsipėr tė kryejnė misione altruiste nė tė mirė tė qytetarėve shqiptarė", thuhet nė mesazhin e Presidentit.

Kush ishte Ardian Klosi?

Ardian Klosi ishte publicist, shkrimtar, pėrkthyes, aktivist i shoqėrisė civile dhe mendimtar i njohur. Klosi lindi nė vitin 1957 dhe u diplomua nė vitin 1981 nė degėn Gjuhė-Letėrsi nė Universitetin e Tiranės.

Mė pas, nė vitin 1990 mbrojti me sukses studimet doktorale. Nė vitet e para tė demokracisė, nė 1993, ai u transferua ne Gjermani ku jetoi pesė vite. Atje Klosi u njoh me fotografen Jutta Benzenberg e cila do tė bėhej edhe bashkėshortja e tij. Nga kjo martesė Klosi pati dy vajza.

Pas 1998-s, Klosi u rikthye nė atdhe, dhe nga ajo kohė u angazhua fuqishėm nė aktivitetet e shoqėrisė civile, nė botėn e letrave dhe tė mendimit. Vitet e fundit tė jetės publicisti Klosi u shfaq edhe si ambientalist. Ai dha njė mbėshtetje tė madhe kauzave tė shoqėrisė civile edhe sa i pėrket mbrojtjes sė trashėgimisė kulturore, ku vecojmė aktivizimin e zotit Klosi kundėr shembjes sė piramidės. Veprimtaria e Ardian Klosit ėshtė e lidhur vecanėrisht me librat. Krijimtaria e tij ėshtė shumė e pasur dhe midis librave tė ndryshėm, veēohen “Refleksione” , “Shqipėria, zgjim i dhunshėm”, “Quo vadis Shqipėri” dhe “Shqipėria ē’mund tė jetė”. Ai gjithashtu publikoi vepra nė gjermanisht, si “Mbijetesė Shqiptare” dhe botoi fjalorin gjermanisht-shqip, nė bashkėpunim me disa autorė tė tjerė, nė vitin 1997.

Njė kontribut tė madh Klosi ka dhėnė edhe nė fushėn e pėrkthimit. Pėr punėn e tij nė kėtė aspekt Klosi ėshtė vlerėsuar disa herė me cmime si pėrkthyesi mė i mirė. Nė vitin 2008 me pėrkthimin e veprės “Skėnderbeu” tė studiuesit Oliver Jens Schmitt, Ardian Klosi solli njė imazh tė ri tė Heroit Kombėtar dhe ngjalli shumė debate nė opinionin publik. Nė vitet e fundit, Klosi kishte formuar njė profil tė njohur si njė opinionist dhe mendimtar i temave politike dhe sociale nė vend, duke u shndėrrua nė njė figurė mediatike tė njohur pėr publikun shqiptar.


- Lajmet
- E enjte, 26 prill, 2012

Implementimi i Pakos sė Ahtisarit agjenda e vetme pėr veriun
26 prill, 2012
Implementimi i Pakos sė Ahtisarit ėshtė agjenda e vetme qė ka Qeveria e Republikės sė Kosovės pėr veriun.Kėshtu u shpreh ministri i Punėve tė Jashtė tė Kosovės Enver Hoxhaj, pas takimit qė pati mė zėvendėskryeministrin e Republikės sė Maqedonisė Musa Xhaferin. Ndėrsa, Xhaveri tha se nėse Mitrovica do tė kishte status special atėherė kostoja e sajė do tė jetė shumė e lartė.

KFOR-i nuk garanton sigurinė e zgjedhjeve serbe
26 prill, 2012
KFOR-i i ka kthyer pėrgjigje negative serbėve tė veriut lidhur me sigurimin e votimeve nė zgjedhjet e 6 majit.
Zėdhėnėsi i KFOR-it, Uve Novicki, ka thėnė se kėrkesa e serbėve tė veriut qė KFOR-i t’u mundėsojė daljen nė zgjedhje mė 6 maj, ėshtė dėrguar nė adresė tė gabuar. “Nuk ėshtė nė kompetencėn tonė tė pėrcjellim zgjedhjet. Misioni ynė ėshtė tė sigurojmė mjedis tė qetė dhe liri tė lėvizjes. Kjo ėshtė detyra jonė”, ka thėnė Novicki.

Trupat austriake nesėr zbarkojnė nė Kosovė

26 prill, 2012
Grupi i parė i ushtarėve austriak nga Forcat rezerve operative qė ka kėrkuar KFOR pėr pėrforcim nesėr do tė zbarkojė nė Kosovė.
Mihael Bauer, zėdhėnės i Ministrisė sė Mbrojtjes deklaroi se kontigjenti pėrbėhet prej 125 ushtarėve, qė do tė mbėshtesin forcat e KFOR-it.
Misioni i tyre nis nga 1 maji, ndėrsa ato do tė qėndrojė pėr rreth tetė javė, por kohėzgjatja e pranisė sė tyre do tė vlerėsohet nė tė ardhmen e afėrt, varėsisht nga situata e sigurisė.
Komandanti i KFOR, gjenerali Erhard Drevs ka kėrkuar pėrforcimet pėr shkak tė zgjedhjeve serbe dhe tensioneve tė fundit nė veriun e Kosovės.
Forcat shtesė austriake dhe ato gjermane qė mbėrritėn dje nė Kosovė do tė rrisin praninė e KFOR-it nė 6200 ushtarė nga 29 shtete tė botės.

EULEX-i tė ndihmojė, jo tė ndėrhyjė
26 prill, 2012
Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schultz, ka thėnė se EULEX-i nuk duhet tė ndėrmarrė rolin e njė policie mbi-kombėtare, duke ndėrhyrė drejtpėrdrejt nė ēėshtjet e brendshme tė Kosovės.

AI: Koha qė t’iu jepet prioritet krimeve tė luftės
26 prill, 2012
Amnesty International ka publikuar raportin e ri “Kosova: Koha qė EULEX-i t’iu japė prioritet krimeve tė luftės”. Organizata konsideron se misioni evropian pėr sundimin e ligjit nė Kosovė duhet tė adresojė nė mėnyrė efektive mosndėshkimin e vazhdueshėm tė krimeve nė shtetin e ri. Raporti thekson se kudo nė Ballkan, mosndėshkimi i krimeve tė luftės mbetet njė nga shqetėsimet mė serioze tė tė drejtave tė njeriut. Nė Kosovė, mosndėshkueshmėria vazhdon “pėr krime lufte tė kryera nga tė dyja palėt nė konfliktin e armatosur tė vitit 1999”.
“Vetėm disa policė serbė, forca militare dhe paramilitare, pėrgjegjėse pėr krime lufte kundėr shqiptarėve kosovarė, janė sjellė para drejtėsisė. Megjithatė, edhe mė pak anėtarė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėrgjegjės pėr krime lufte kundėr serbėve kosovarė, romėve dhe anėtarėve tė komuniteteve tė tjera pakicė, janė ndjekur penalisht apo janė dėnuar”, thuhet nė raportin e Amnesty International.

Njė grup i opozitės siriane premton njohjen e Kosovės
26 prill, 2012
Ministri i Jashtėm i Kosovės, Enver Hoxhaj, ka pritur nė njė takim disa pėrfaqėsues tė opozitės siriane.
Udhėheqėsi i delegacionit, Amar Abduhamid, aktivist pro demokracisė, tha se nėse opozita do tė qeverisė me Sirinė, kjo e fundit shumė shpejt do ta njohė pavarėsinė e Kosovės. Grupi sirian ka qėndruar sot nė Kosovė me ftesė tė Klubit pėr Politikė tė Jashtme.

Reforma zgjedhore, Kuvendi shtyn afatin deri mė 15 maj
26 prill, 2012
Tiranė – Kuvendi vendosi tė enjten tė shtyjė deri mė 15 maj mandatin e komisionit tė posaēėm parlamentar pėr reformėn zgjedhore.
Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, tha se me kėrkesė tė dy bashkėkryetarėve tė komisionit, Ilir Rusmali (PD) dhe Damian Gjiknuri (PS), ėshtė kėrkuar shtyrja dhe me dy javė e punės sė kėtij komisioni, i ngritur me vendim tė Kuvendit mė 17 nėntor, me qėllim amendimin e kodit zgjedhor nė bazė tė rekomandimeve tė OSBE/ODIHR.
Ky ėshtė mandati i dytė shtesė nė veprimtarinė e kėtij komisioni, i cili deri tani ka miratuar me konsensus njė sėrė amendamentesh, si ato qė lidhen me pėrfshirjen e grave nė listat zgjedhore nė masėn 30%; financimin e partive politike nė fushatat zgjedhore; ashpėrsimin e sanksioneve pėr komisionerėt qė dėmtojnė procesin, numėrimin elektronik, ndryshimet e dispozitave pėr listat e zgjedhėsve, etj.

Nga 1 maji stop importit me adresė “UNMIK/Kosovo
26 prill, 2012
Komuniteti i biznesit pajtohet me Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė pėr ndalimin e importeve UNMIK/Kosova, por kėrkon prolongim pėr stoqet e brendshme.
Emėrtimi UNMIK/Kosova akoma po aplikohet me rastin e importimit tė produkteve nga shtetet fqinje, e nė veēanti tė produkteve nga Serbia.
Kryeinspektori i Tregut, Ruzhdi Shehu, i ka informuar bizneset se MTI qė nga data 1 Maj, 2012 do tė filloj ndalimin e importimit tė produkteve tė cilat nė tiketat mbi deklaracionin e mallit bartin nė vete mbishkrimin UNMIK/Kosova, dhe se nė kėto deklaracione duhet tė vendoset emėrtimi zyrtar i shtetit-Kosova, konform dispozitave ligjore tė parapara me ligjet nė fuqi, Ligjit mbi Tregtinė e Brendshme dhe Ligjit mbi Konsumatorin.
Gjithashtu, etiketat e deklaratės sė prodhimeve duhet tė jenė tė shkruara nė gjuhėn zyrtare dhe nė to duhet tė figuroj dhe emri i importuesit apo distributorit pėr Kosovė.
Nėn organizimin e Odės Ekonomike, nė takim prezantuan pėrfaqėsues tė bizneseve si: Buēaj, Kosmonte Foods, Delfini, Migros, Passable, etj. Bizneset e kanė pėrshėndetur njė hap tė tillė, mirėpo kanė kėrkuar mirėkuptim nga ana e MTI-sė sa i pėrket produkteve tė cilat gjenden nė stoqe dhe tregun e brendshėm.
Ata kanė kėrkuar qė pėr kėto produkte tė jepet njė afat shtesė tre muaj, nė mėnyrė qė tė sigurohet vendosja e tiketave me pėrmirėsimet plotėsuese tek tė gjitha produktet qė gjenden nė qarkullimin e brendshėm.

Thaēi dhe Ahmeti nuk u paraqitėn nė gjykatė pėr dosjet
26 prill, 2012
Liderėt e dy partive shqiptare Ali Ahmeti i BDI-sė dhe Menduh Thaēi i PDSH-sė, sot nuk janė paraqitur nė gjykatėn penale tė Shkupit lidhur me rastin e dosjeve.
Kryetari i PDSH-sė vitin e kaluar ka denoncuar me kallėzim penal kreun e BDI-sė Ali Ahmeti, pas akuzave se Thaēi kishte lėshuar nė opinion dosjet e ashtuquajtura qė ngarkonin krerėt kryesor tė BDI-sė si bashkėpunėtor tė shėrbimeve sekrete tė sė kaluarės –UDB-sė, informon agjencia e lajmeve INA.
Thaēi kėrkon qė Ahmeti para gjykatės tė thekson dhe sqaron deklaratėn e tij publike qė akuzon kreun e PDSH-sė pėr dosjet e njohura me nofkat Ibri, Daja, Mama dhe Shigjetari.
Kabineti i Ahmetit ka sqaruar gjykatėn se nuk ėshtė paraqitur nė procesin gjyqėsor pėr shkak se nuk kishte pranuar me rregull ftesėn e gjykatės. Nga ana tjetėr, Thaēi pėrmes avokatit tė tij ka sqaruar se ai do tė paraqitej menjėherė nė gjykatė nė rast se do tė fillonte procesin.
Dosjet e lartėpėrmendura tė nxjerrura nė tetor tė vitit 2010 nxitėn debate midis partive politike dhe opinionit, pėr shkak tė pėrmbajtjes sė tyre qė ngarkonin ish-kreun e UĒK-sė dhe BDI si bashkėpunėtorė tė ish-shėrbimit UDB. Por, Komisioni pėr Lustrimit dosjet e tilla tė pranuar nga profesori tetovar Shpend Lushi, i hodhi poshtė si tė paligjshme dhe tė paverifikuara. Njė muaj mė vonė lidhur me kėto dosje u arrestua ish-punonjėsi i shėrbimit sekret Hisen Musliu, me akuzėn se ka falsifikuar dosjet e lartėmpėrmendura.
/...ereniku,burimi lajmeve te sotme: INA,lamjeshqip,rtk,ereniku/


- Lajmet
- E mėrkurė, 25 prill, 2012

Brunei Darussalam njohu pavarėsinė e Kosovės
25.04.2012
Flamuri shtetit Brunei DarussalamMinistri i Punėve tė Jashtme dhe i Tregtisė i Brunei Darussalam, Mohamed Bolkiah pėrmes njė letre dėrguar Ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj ka konfirmuar njohjen zyrtare tė Republikės sė Kosovės nga ky shtet
Sot, ministri Hoxhaj po ashtu ka zhvilluar njė bisedė telefonike me Ambasadorin e kėtij shteti nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara nė New York, Latif Tuha, i cili ka pėrcjell pėrshėndetjet tė pėrzemėrta tė ministrit tė jashtėm dhe i ka konfirmuar ministrit Hoxhaj njohjen e zyrtare nga Brunei Darussalam.
Me kėtė rast, Ministri Hoxhaj ėshtė ftuar nė njė vizitė zyrtare nė kėtė shtet, njofton MPJ. Brunei Darussalam, i njohur nė botė si Brunei, ėshtė shtet sovran qė shtrihet nė Azinė Juglindore.
Popullsia e Bruneit nė vitin 2011 ka qenė 401,890 banorė, ndėrsa aktualisht konsiderohet si shtet i ri i industrializuar, qė ka vendin e dytė pėr nga rritja e indeksit tė zhvillimit human nė mesin e shteteve tė Azisė Juglindore dhe klasifikohet si shtet i zhvilluar. Kryeqyteti i Bruneit ėshtė Bandar Seri Begawan, kurse ėshtė shtet anėtar i Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara qė nga 21 shtatori 1984.

250 trupa shtesė tė batalionit rezervė tė KFOR-it zbarkuan nė Kosovė
25.04.2012
250 trupa shtesė tė batalionit rezervė tė KFOR-it sot zbarkuan nė vendin tonė. Kėta trupa pėrbehen nga ushtarėt gjerman. Ndėrkaq zbarkimi i tėrėsishėm do tė bėhet deri ditėn e hėnė. Kėtė e bėri tė ditur sot Majori Marc Stumler, pas zbarkimit tė grupit tė parė nė aeroportin e Prishtinės
KFOR-i do tė pėrforcohet me 700 trupa tė batalionit rezervė, tė cilėt duhet tė vijnė nė Kosovė deri ditėn e hėnė.
Majori Marc Stumler, tha se trupat e batalionit rezervė kanė zbarkuar nė Kosovė sipas kėrkesės sė Komandanti tė KFOR-it i cili ka vlerėsuar se situata nė Kosovė ėshtė e tensionuar.
KFOR-i tash ka trupa tė mjaftueshme pėr tė ruajtur rendin dhe qetėsin shtoi Majori Stumler, por ai nuk saktėsoi se ku do tė vendosen kėta trupa.
“Ne nuk mund tė diskutojmė pėr ēėshtje operacionale. Batalioni rezervė ėshtė nėn komandėn e Komandantit tė KFOR-it dhe ai do tė vendosė se ku do tė vendosen kėta trupa”, tha ai.
Pyetjes sė gazetarėve nėse kėta trupa zbarkuan pėr shkak tė situatės sė krijuar lidhur me zgjedhjet presidenciale serbe, Stumler, tha se Komandanti i KFOR-it ka vlerėsuar se kemi situatė tė tensionuar dhe ka bėrė kėrkesė pėr shtimin e trupave tė KFOR-it.

Jahjaga takoi ambasadorėt e rinj, Ahmetin, Kallabėn e Hysen
25.04.2012
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga priti sot nė takime tė ndara tre ambasadorė tė shtetit tonė qė janė emėruar dhe qė kanė marrė letrat kredenciale pėr tė shėrbyer nė shtetet e tjera. Ambasadorėt nė kėto takime erdhėn tė pėrcjellė nga Ministri i Punėve tė Jashtme i Kosovės, Enver Hoxhaj.
Presidentja Jahjaga priti nė takim pėrcjelljes para nisjes nė detyrė ambasadoren fuqiplotė tė Republikės sė Kosovės nė Republikėn e Sllovenisė, zonjėn Mimoza Ahmetaj, tė cilėn e udhėzoi pėr detyrėn nė shėrbim tė vendit nė njė vend mik ēfarė ėshtė Republika e Sllovenisė, duke i pėrcjellė urimet dhe dėshirat mė tė mira pėr Presidentin e Republikės sė Sllovenisė, Danillo Tyrk, duke shprehur pėrkushtimin qė marrėdhėniet ndėrmjet dy vendeve tona tė zhvillohen dhe tė pėrparohen mė tej, si dhe duke falėnderuar pėr ndihmėn dhe pėrkrahjen qė po e jep shteti slloven nė rrugėn e integrimeve euroatlantike pėr Kosovėn.
Jahjaga priti nė takim pėrcjellės pėrpara nisjes pėr nė Sofje ambasadorin fuqiplotė tė Republikės sė Kosovės nė Republikėn e Bullgarisė, Shpend Kallaba, duke i pėrcjellė urimet pėr Presidentin e Republikės sė Bullgarisė Rosen Plevneliev dhe pėr tė gjithė qytetarėt e kėtij vendi, me pėrkushtimin qė marrėdhėniet e mira ndėrmjet dy vendeve tona tė zhvillohen nė tė gjitha fushat.
Ambasadorja e deritashme e Republikės sė Kosovės nė Republikėn e Bullgarisė, Ariana Zherka, ėshtė dekretuar nė detyrė tė re nė kuadėr tė shėrbimit diplomatik tė Kosovės. Jahjaga priti nė takim pėrpara marrjes sė detyrės sė re ambasadorin fuqiplotė tė Republikės sė Kosovės nė Republikėn e Maqedonisė, Ylber Hysa. Ajo i pėrcolli pėrshėndetjet pėr Presidentin e Republikės sė Maqedonisė, Gjorgji Ivanov, pėr angazhimin e forcimit tė marrėdhėnieve bilaterale, me pėrkushtimin qė kėto marrėdhėnie ndėrmjet dy shteteve fqinje tė zhvillohen e tė pėrparohen nė tė gjitha fushat nė tė mirė tė paqes, stabilitetit dhe tė prosperitetit nė rajon dhe mė gjerė. Ylber Hysa ėshtė ambasadori i parė i Republikės sė Kosovės nė Shkup, pasi deri tash pėrfaqėsia diplomatike ishte nė nivel tė tė ngarkuarit me punė.

Petroviq kundėr politikės sė barrikadave
25.04.2012
Politika e barrikadave, e bojkotit dhe e izolimit nuk ėshtė nė tė mirėn e askujt, tha ministri i Pushtetit Lokal, Sllobodan Petroviq, pas njė takimi qė zhvilloi sot me drejtorin nė Departamentin amerikan tė Shtetit pėr zhvillimin e politikave rajonale, Rafi Gregorien. “Shumica e banorėve ne veri nuk e pėrkrah kėtė politikė. Ato qė ne mund t’ju ofrojmė atyre janė alternativat pėr njė jetė mė tė mirė”, u shpreh Petroviq.
Ministri i Administrimit tė Pushtetit Lokal, Sllobodan Petroviē tha sot se pas mbajtjes sė zgjedhjeve nė Serbi mė 6 maj, situata do tė ndryshojė edhe nė veri tė Kosovės. Gjatė njė takimi me drejtorin nė Departamentin e Shtetit pėr zhvillimin e politikave rajonale nė SHBA, Raffi Gregorian, Petroviē e quajti tė parėndėsishme mbajtjen eventuale tė zgjedhjeve tė Serbisė nė Kosovė.
“Asgjė qė nuk e ka pėrkrahjen e faktorit ndėrkombėtarė nuk duhet ti jepet rėndėsi e madhe. Nė kemi pas zgjedhje nė vitin 2009 dhe ne punojmė vetėm nė kėtė drejtim. Dhe jam shumė i bindur se pas zgjedhjeve qė do tė mbahen nė Serbi, situata d tė ndryshojė nė veri ”, tha Petroviē.
Ndėrkaq lidhur me zhvillimin e ndonjė dialogu tė mundshėm pėr veriun e Kosovės, ministri Petroviē tha se ėshtė i gatshėm tė jetė pjesė e ēfarėdo dialogu qė ka tė bėjė me pėrmirėsimin e jetės sė qytetarėve serbė dhe integrimin e tyre nė shoqėrinė kosovarė. “Zbatimin e planit Ahistaari nė Kosovė, jo pse ne mendojmė se ky ėshtė plani ideal por ngase mendojmė se kjo ėshtė zgjidhja mė e mirė e mundshme pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės. Nė kėto rrethana, nė tė cilat jetojmė edhe ne nė jug, nėn tė njėjtat kushte jam nė gjendje tė bisedoj me serbėt nė veri” , tha Petroviē.
Sipas Petroviēit, prioritet i Qeverisė sė Kosovės vazhdon tė mbetet formimi i komunės sė Mitrovicės veriore, e cila mbetet komuna e vetme qė nuk ėshtė formuar deri mė tani, qė ėshtė parapa mė pakon e Ahistaarit.

Njė i vrarė dhe njė i plagosur nė Mitrovicė
25.04.2012
Njė ėshtė vrarė dhe njė ėshtė i plagosur nga tė shtėnat me armė zjarri sot nė qendėr tė qytetit tė Mitrovicės.
Zėdhėnėsi i policisė, Besim Hoti, tha se kjo tragjedi ka ndodhur kur katėr persona nga njė veturė e tipit Opel kanė sulmuar me armė zjarri njė veturė tjetėr tė tipit Mercedes, ku si pasojė ka vdekur Florim Islami, 33 vjeēar dhe njė tjetėr person ka marrė plagė tė rėnda.
Hoti tha se dyshohet se rasti ndėrlidhet me mosmarrėveshje kriminale mes grupeve. Policia ėshtė vėnė nė ndjekje tė sulmuesve, tė cilėt janė tė njohur pėr policinė.

Gjysmė milioni euro pėr rindėrtimin e shtėpive nė veri
25.04.2012
Qeveria e Kosovės ka ndarė 500 mijė euro pėr rindėrtimin e shtėpive nė pjesėn veriore tė Kosovės.
Vendimi ėshtė marrė nė mbledhjen e sotme tė ekzekutivit dhe nė kohėn kur janė rritur kritikat drejtuar institucioneve vendore e ndėrkombėtare pėr qasjen e deritashme ndaj problemeve tė qytetarėve qė jetojnė nė atė pjesė tė vendit.

Qeveria do tė mbėshtesė shqiptarėt e Luginės sė Preshevės
25.04.2012
Qeveria e Kosovės do tė mbėshtesė shqiptarėt e Luginės sė Preshevės pėr avancimin substancial tė pozitės sė tyre, ka thėnė kryeministri Hashim Thaēi gjatė takimit tė sotėm me kryetarin e Komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa.
Thaēi citohet tė ketė thėnė se institucionet e vendit do tė krijojnė lehtėsira pėr tė gjithė qytetarėt e kėsaj ane qė dėshirojnė tė studiojnė nė Kosovė, thuhet nė njė njoftim tė zyrės sė kryeministrit.

Liria e shtypit, Jahjaga do tė rishqyrtoj kodin e ri penal
25.04.2012
Prishtinė, prill 2012
Prishtinė – Pėrfaqėsues tė Asociacionit profesionist tė gazetarėve nė Kosovė dhe tė mediave kanė marrė pėrgjigjeje pozitive sot nga presidentja Atifete Jahjaga pėr tė rishqyrtuar Kodin e ri penal.
Arben Ahmeti kryetar i AGPK-sė tha se kemi praktikat mė tė mira evropiane pėr tė kundėrshtuar dy nenet qė cėnojnė punėn dhe lirinė e mediave”
Ai tha se nė shenjė pakėnaqėsie tė votimit tė kėtij projektligji nė ditėn ndėrkombėtare tė lirisė sė shtypit do tė bojkotohet puna e institucioneve tė Kosovė”
Ahmeti tha se presidentja ende nuk e ka pranuar Ligjin nė fjalė dhe sipas afatit kushtetues pas tetė dite pritet njė qėndrim zyrtar nga ana e presidentes pėr ndryshime tė kėtij Ligji

Pėrurohet pika grumbulluese pėr pemė dhe perime nė Xėrxė
25.04.2012
Rahoveci, Mamusha, Prizreni dhe Suhareka tashmė kanė njė pikė grumbulluese pėr pemė dhe perime qė u pėrurua sot nė fshatin Xėrxė. Ky projekt ka kushtuar 339 mijė euro dhe ėshtė financuar nga Zyra Ndėrlidhėse e Komisionit Evropian dhe Komuna e Rahovecit.
Kjo pikė grumbulluese ka kapacitete deri nė 300 tonė me frigoriferėt ku mund tė ruhet perimet e freskėta.
Ministri i Bujqėsisė, Blerand Stavileci ka thėnė se fermerėt pėrmes pikave grumbulluese do tė pėrfitojnė shumė.


- Lajmet
- E marte, 24 prill, 2012

Nė Prishtinė u mbajt protesta “Stop terrorizmit”
Ereniku, 24 prill, 2012
Me parullėn e vetme “Stop terrorizmit” Organizata jo qeveritare dhe qytetarėt nė heshtje protestuan sot nė Prishtinė kundėr akteve terroriste qė ndodhėn ditė mė parė nė veri tė vendit. Zef Shala nga organizata humanitare “Nėnė Tereza” protestėn e sotme e sheh si formė parandaluese ndaj akteve tjera tė mundshme terroriste. Sipas tij, institucionet e sigurisė duhet tė ndėrmarrin hapa konkret pėr tė siguruar lirinė e lėvizjes nė atė pjesė tė vendit.

Protestojnė studentėt e Fakultetit tė Arteve tė UP-sė
Ereniku, 24 prill, 2012
Me siguri larg prej muzikės qė ėshtė mėsuar ta dėgjojė, rektori i UP-sė, Mujė Rugova sot ka pasur rastin tė “shurdhohet” nga njė protestė e studentėve e Fakultetit tė Arteve.
Ata janė mbledhur tek Rekotrari dhe kanė kėrkuar kushte dhe hapėsirė tė nevojshme studimit, duke e bėrė kėtė nėn nėn tingujt e instrumenteve muzikore.
Organizatorėt e protestės kanė thėnė se neglizhenca dhe mos pėrgjegjėsia e rektoratit i ka shtyrė ata tė dalin nė rrugė
Studentėt e Fakultetit tė Arteve tė UP-sė, kanė protestuar sot, e marte, duke kėrkuar nga rektorati i UP-sė, kushte dhe hapėsirė tė nevojshme pėr studime.
Pashtu kanė bėrė tė ditur se do tė protestojnė deri nė plotėsimin e tė gjitha kushteve tė nevojshme, pasi qė kushtet nė tė cilat po i kryejnė studimet, janė mjaftė tė vėshtira. Organizatorėt e protestės kanė thėnė se neglizhenca dhe mos pėrgjegjėsia e rektoratit i ka shtyrė ata tė dalin nė rrugė.

Kurti takon pėrfaqėsuesin e BE-sė, Samuel Zhbogar
Ereniku, 24 prill, 2012
Kryetari i Lėvizjes Vetėvendosje Albin Kurti ka shprehur pakėnaqėsinė me reagimin e butė dhe joadekuat tė pėrfaqėsuesit tė Zyrės sė BE-sė nė Kosovė Samuel Zhbogar rreth vrasjes sė Selver Haradinajt nė veri tė Mitrovicės.
Gjatė njė takimi qė Kurti kishte me Zhbogar, ky i fundit ka shprehur shqetėsimet e tij pėr ēėshtjen e Mitrovicės, duke pyetur pėr mundėsitė qė sipas Vetėvendosjes do tė ndihmonin nė ndryshimin e gjendjes aktuale nė Mitrovicė.
“Fillimisht, nė kėtė takim, Kurti ngriti shqetėsimin lidhur me situatėn nė Mitrovicė, posaēėrisht pas vrasjes sė Selver Haradinajt pėrmes aktit terrorist dhe sulmeve tė vazhdueshme tė Serbisė atje. Kurti shfaqi pakėnaqėsinė e VETĖVENDOSJE!-s me reagimin e butė dhe joadekuat tė Zbogar me rastin e kėtij sulmi terrorist dhe kriminal. Zbogar shprehu shqetėsimet e tij pėr ēėshtjen e Mitrovicės duke pyetur pėr mundėsitė qė sipas Lėvizjes VETĖVENDOSJE! do tė ndihmonin nė ndryshimin e gjendjes aktuale nė Mitrovicė. Kurti tha se luftimi i strukturave ilegale shtetėrore tė Serbisė do tė duhej tė bėhej paralelisht me zhvillimin e njė plani pėr tė luftuar papunėsinė nė Mitrovicė. “, thuhet nė njė njoftim.

SHBA-ja pėrkrahė FSK-nė drejt NATO-s
Ereniku, 24 prill, 2012
Ministri i FSK-sė Agim Ēeku dhe Komandanti i FSK-sė gjenerallejtėnant Kadri Kastrati e pritėn zėvendėsdrejtorin e Zyrės pėr Evropėn Qendrore dhe Jugore nė Departamentin e Shtetit, Raffi Gregorian, i cili po qėndron nė njė vizitė pune
Krerėt e FSK-sė e njoftuan zyrtarin e lartė tė Departamentit Amerikan tė Shtetit pėr zhvillimet dhe tė arriturat e Forcės sė Sigurisė tė Kosovės, si dhe pėr objektivat e zhvillimit tė FSK-sė pėr tė ardhmen.
Ministri Ēeku e njoftoi mysafirin pėr bashkėpunimin bilateral dhe multilateral tė FSK-sė, nė pėrgjithėsi.
Ndėrsa, Raffi Gregorian shprehu gatishmėrinė e SHBA-ve qė edhe nė tė ardhmen tė ndihmojnė FSK-nė, nė pėrmbushjen e tė gjitha detyrave dhe kapaciteteve operacionale si dhe do tė kontribuojė pėr integrimin e FSK-sė nė tė gjitha organizmat e sigurisė dhe nė NATO, thuhet nė njoftimin e lėshuar nga zyra pėr informim e Ministrisė sė Forcės sė Sigurisė.

Jahjaga: Nuk do tė mbahen zgjedhjet serbe nė Kosovė
Ereniku, 24 prill, 2012
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, priti sot nė takim shefin e Zyrės Civile Ndėrkombėtare (ICO), Pieter Feith..
Presidentja Jahjaga dhe Feith diskutuan pėr situatėn e pėrgjithshme nė Kosovė, pėr pėrfundimin e fazės sė mbikėqyrjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė Kosovės dhe plotėsimin e legjislacionit, sipas Propozimit Gjithėpėrfshirės pėr Statusin e Kosovės, qė parasheh afatin kohor pėr pėrfundimin e kėsaj faze. Presidentja Jahjaga dhe Fieth diskutuan edhe pėr zgjedhjet e Republikės sė Serbisė dhe Presidentja e Republikės sė Kosovės theksoi se zgjedhjet lokale tė Republikės sė Serbisė dhe ēfarėdo zgjedhjesh tė njė shteti tjetėr, nuk mund dhe nuk do tė organizohen nė territorin e Republikės sė Kosovės, sepse ato shkelin sovranitetin e shtetit, sfidojnė fuqishėm integritetin territorial dhe provokojnė rritje tė tensioneve ndėretnike nė Kosovė. Ajo tha se Institucionet e Republikės sė Kosovės e njohin tė drejtėn e dyshtetėsisė dhe angazhohen pėr respektimin e normave dhe tė konventave ndėrkombėtare nė rastin e dyshtetėsisė.

KFOR-i do tė pėrforcohet me 700 trupa tė batalionit rezervė
Ereniku, 24 prill, 2012
700 trupa shtesė tė batalionit rezervė tė KFOR-it do tė zbarkojnė deri tė premten nė Kosovė, bėri tė ditur sot komandanti i KFOR-it Erhard Drews. Gjatė njė vizite nė Podujevė, Drevs nuk ka saktėsuar se ku do tė sistemohet ky kontingjent.

Media maqedonase: Veriu i Kosovės do tė merret me forcė
Ereniku, 24 prill, 2012
Shkup – Me titullin “Maqedonia nė kazanin kosovar”, e pėrditshmja maqedonase ‘Fokus’ e ditės sė martė shkruan se nė rajonin e Likovės dhe pėrgjatė kufirit Maqedoni – Kosovė ka grupe tė uniformuara dhe tė armatosura. Kėto grupe tė uniformuara, sipas gazetės, i kanė parė edhe policia dhe me kėtė janė tė njohur instancat mė tė larta tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme.
‘Fokus’ ka kontaktuar ish-ministrin e Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė Pavle Trajanov i cili pėr gazetėn nė fjalė ka thėnė se sipas informatave qė ka ai, pėrgatitet destabilizimi i Kosovės pasi pėrgatitet marrja me forcė tė veriut tė Mitrovicės.
“Bėhet fjalė pėr njė operacion tė gjerė qė pėrfshin nė plan edhe destabilizimin e Maqedonisė dhe Luginės sė Preshevės me tė cilėn do tė tentohet tė tėrhiqet vėmendja e ndėrkombėtarėve pėr zgjidhjen e problemit tė Kosovės. Jo rastėsisht NATO ka kėrkuar trupa shtesė nė Kosovė”, ka thėnė pėr gazetėn Trajanov.
Dje nė artikullin e tij tė pėrjavshėm gazetari i “Veēer”, Dragan Pavloviq-Latas, i cili njihet si mik i ngushtė i kryeministrit Gruevski, pėr vrasjen e 5 maqedonasve para disa javėsh nė Shkup drejtoi gishtin nga kosovarėt.

Wollfarth: Zgjedhja e presidentit nė dorė tė qytetarėve
Ereniku, 24 prill, 2012
Durrės – Ambasadori i OSBE-sė, Eugen Wollfarth, tha sot nė Durrės se, “ėshtė nė dorė tė qytetarėve shqiptarė dhe palėve politike, qė tė zgjedhin presidentitn e tyre”.

Haxhinasto: Stabiliteti i veriut tė Kosovės, sfidė pėr Naton
Ereniku, 24 prill, 2012
Tiranė – Zv.Kryeministri dhe ministri i Punėve tė Jashtme, Edmond Haxhinasto, theksoi sot nė ditėn e dytė tė Konferencės sė Asamblesė parlamentare tė NATO-s, “Mbrojtja inteligjente nė Europėn Juglindore” tė mbajtur nė Tiranė se, “njė sfidė shumė e madhe e Aleancės, e theksuar edhe gjatė Ministerialit tė fundit nė Bruksel, ėshtė dhe konsolidimi i stabilitetit nė Kosovė, nė veri tė Mitrovicės”.

Miratohet monumenti, posterat dhe logo e 100 vjetorit tė pavarėsisė
Ereniku, 24 prill, 2012
Tiranė – Nėn drejtimin e kryeministrit Berisha u zhvillua sot mbledhja e radhės sė Komitetit Ndėrministror pėr 100 vjetorin e pavarėsisė, nė tė cilėn u prezantuan veprat mė tė mira tė pėrzgjedhura nga Juria pėr Monumentin e 100 vjetorit tė pavarėsisė, si dhe posterat e 100 vjetorit qė do tė pėrdoren nė aktivitete tė ndryshme artistike, kulturore, me rastin e kėtij Jubileu. Gjithashtu nė mbledhje u miratua vendimi pėr pėrdorimin e Logos sė 100 vjetorit.

..kuriozitete nga shkenca:
Sahara “noton” mbi ujė
Ereniku, 24 prill, 2012
Londėr -Shkretėtira e Saharasė ‘noton mbi ujė’, kėshtu mund tė thuhet pas publikimit tė rezultateve tė njė studimi qė tregon se kontinenti afrikan ka nėn sipėrfaqe rreth 100 herė mė shumė ujė se sa mbi tokė. Qė ta themi ndryshe, aq ujė sa ta mbulojė Afrikėn me njė thellėsi prej 75 metrash.
Studimi ėshtė publikuar nė Environment Research Letters, shoqėruar me njė hartė tė rezervave ujore nėntokėsore tė kontinetit tė thatė ku 300 milionė njerėz nuk kanė akses tė sigurt tė ujit tė pijshėm dhe vetėm 5% e tokės sė punueshme ėshtė nėn ujitje.
Ekipi britanik qė ka kryer studimin thotė se shumė nga basenet nėntokėsore tė ujit janė krijuar qė nga koha e ndryshimeve klimaterike qė e kthyen nė shkretėtire njė pjesė tė Afrikės, domethėnė nė kėto basene ruhet ujė i grumbulluar aty para 5 mijė vjetėsh. Kėto basene janė tė varrosura nėn shtresa rėre dhe basenet mė tė mėdha ndodhen pikėrisht nė shkretėtirė, nė territoret e Libisė, Algjerisė dhe Ēadit.
Por shqetėsimi i madh qė shprehin vetė shkencėtarėt qė kanė bėrė zbulimin ėshtė si do tė jetė menaxhimi i kėtyre burimeve. Ata janė skeptikė nė lidhje me proēesin e shpimit pasi thonė se shpimet ansjėherė nuk duhet tė nisin pa e kuptuar qartė natyrėn e ēdo baseni nėntokėsor.


- Lajmet
- E hėnė, 23 prill, 2012

Gert Fylking: serbt psikopat te retarduar dhe derra te mallkuar- Aktori i njohur suedez Gert Fylking: serbet psikopate, te retarduar dhe derra te mallkuar. /Video/
- Gazetaret me protestė kėrkuan nga Presidentja e Kosovės qė tė mos e nėnshkruaj Kodin Penal pėrderisa i pėrmban nenet 37 dhe 38.

..informacione me hapur:
- Nysret Mehmeti, nga policia rajonale e Kosovės: Qė sot (e hėnė), pjesėtarėt e policisė sė Kosovės dhe ata tė EULEX-it do tė fillojnė patrullimet kėmbė nė zonat mė tė ndjeshme me popullatė tė pėrzierė nė veri tė qytetit, qė do tė bėhen nga ora 8.00 mėngjesit deri nė orėn 16.00.

- Jakup Krasniqi, kryetari i Kuvendit tė Kosovės: Unė jam i zhgėnjyer me EULEX-in nė Kosovė. EULEX-i ka bėrė mė shumė paradė nė mbrojtje tė ligjit sesa qė e ka mbrojtur ligjin. Sistemi i drejtėsisė e ndanė drejtėsinė dhe e kam thėnė edhe publikisht, nuk dua qė sistemi i drejtėsisė tė jetė i politizuar dhe drejtėsia tė luaj rolin e sulmit nė ndjekje tė shtrigave. Sistemi i drejtėsisė duhet tė funksionojė dhe tė gjithė njerėzit qė kanė rėnė ndesh me ligjin duhet tė pėrgjigjen”, ka thėnė Krasniqi, transmeton RTK.

- Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga ka vlerėsuar tė hėnėn se Turqia vazhdon tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė mbėshtetje tė sovranitetit dhe integritetit tė Kosovės si dhe nė konsolidimin ndėrkombėtar tė vendit.

- Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi ėshtė takuar me ministrin e Punėve tė Brendshme tė Turqisė, Naim Sahin, ndėrsa ky i fundit shprehu gatishmėrinė e shtetit tė tij qė t’i trajnojė pilotėt e ardhshėm tė Policisė sė Kosovės.

- Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, ėshtė takuar me pėrfaqėsuesin special tė BE-sė, Samuel Zbogar, me tė cilin ka biseduar pėr proceset integruese tė Kosovės.

- Kryeparlamentari Krasniqi viziton Turqinė Me ftesė tė kryetarit tė Kuvendit tė Madh tė Turqisė, z. Cemil Ēiēek, kryetari i Kuvendit tė Kosovės, dr. Jakup Krasniqi, nga 24 deri mė 28 prill do tė qėndrojė nė njė vizitė zyrtare nė Republikėn e Turqisė. Me kėtė rast kryeparlamentari Krasniqi do tė takohet me kryetarin e Kuvendit tė Madh tė Turqisė, z. Cemil Ēiēek, presidentin e shtetit z. Abdullah GÜL, ministrin e Punėve tė Jashtme z. Ahmet DAVUTOĞLU dhe me personalitete tjera tė larta tė Republikės sė Turqisė, njofton Zyra pėr media dhe marrėdhėnie me publikun e Kuvendit te Republikes se Kosoves.

- Ministri i Diasporės nė Qeverinė e Republikės sė Kosovės, Ibrahim Makolli, do tė qėndrojė pėr njė vizitė nė Itali. Gjatė tri ditė qėndrimit nė shtetin italian, ministri Makolli, do tė zhvillojė njė takim me Zėvendėsministren e Punės dhe Politikave Sociale, pėrgjegjėse pėr Ēėshtje tė Diasporės, Maria Cecilia Guerra. Ministri i Diasporės, Ibrahim Makolli, gjatė qėndrimit nė Itali do takojė edhe bashkatdhetarė dhe pėrfaqėsues tė shoqatave tė diasporės sonė nė qytetet Firence dhe Trieste. Nė takime do tė bisedohet pėr gjendjen e diasporės sonė nė Itali, problemet qė ata mund tė kenė, format e bashkėpunimit tė MeD me mėrgimtarėt, si dhe organizimi i mėsimit plotėsues pėr fėmijėt tanė qė jetojnė nė Itali, thuhet nė njoftimin e Ministrisė sė Diasporės

- Ka disa ditė qė 17 refugjatė nga Afganistani po qėndrojnė nė zonėn neutrale mes Kosovės e Serbisė. Ata u pėrzunė nga Serbia drejt Kosovės, por autoritetet kosovare nuk i lanė tė hyjnė pa dokumente nė Kosovė. Sipas TV Klan Kosova, zyrtarėt e policisė sė Kosovės kanė thėnė se ata qė nuk kanė dokumente nuk mund tė hyjnė nė Kosovė, ndėrsa tė trafikuarit tashmė janė tė vendosur nė zonėn e pėrgjegjėsisė sė Serbisė. Pasditen e sė dielės, njėri nga fėmijėt ka rėnė nė zjarr, duke djegur kėmbėn.

..nga bota:
- Ankara – Turqia ka vėnė veton ndaj pjesėmarrjes sė Izraelit nė takimin e kreut tė NATO-s nė Ēikago, qė do tė mbajet mė 20 dhe 21 maj, shkruan gazeta “Radikal”. Sipas gazetės “Hyriet dejli njuz”, sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen dhe pjesėmarrės tė tjerė nė kėtė takim e kritikuan moslejimin e Izraelit pėr tė marrė pjesė nė forumin nė Ēikago, pa e pėmendur konkretisht Turqinė. Disa prej ministrave paralajmėruan se nuk duhet qė problemet e ndėrsjellta tė Turqisė dhe Izraelit tė mbarten nė Aleancė. Vitin e kaluar Turqia nuk lejoi emėrimin e njė pėrfaqėsuesi diplomat izraelit nė NATO. Gazeta “Radikal” citon njė funksionar tė lartė nga MPJ e Turqisė, i cili ka theksuar se vendet tė cilat dėshirojnė qė Turqia t’i pėrmirėsojė marrėdhėniet me Izraelin, duhet ta pėrkujtojnė Tel Avivin se sė pari duhet t’i kėrkojė falje Ankarasė pėr sulmin nė anijen “Mavi Marmara”, me ē’rast u vranė nėntė punonjės humanitar turq, si dhe t’u paguhet dėmshpėrblimi familjeve tė viktimave.

...speciale:
Fylking: Serbėt janė psikopatė dhe derra tė mallkuar (Video)
Ereniku, 23 prill, 2012
Gert Fylking: serbt psikopat te retarduar dhe derra te mallkuarAktori i njohur suedez, Gert Fylking, ka barazuar popullin serb me Anders Breivikun. Moderatori i emisionit “Bota e Gertit” nė Radio 1 tė Stokholmit, i ka “qerasur” serbėt edhe me epitete si: psikopatė, tė retarduar dhe derra tė mallkuar.
Kjo ka ndodhur tė martėn e kaluar, kur nė programin e tij ka komentuar gjykimin e Breivikut nė Norvegji. Dėgjuesve tė tij, nė mesin e tė cilėve ka edhe serbė, aktori - i cili merret edhe me politikė - ka thėnė se “serbėt janė breivika”.
Nė njė moment, ai ka dhėnė komentet se "bota ėshtė plot me tė tillė", pas sė cilės ndėrpritet nga bashkėbiseduesja me konstatimin: “Sidoqoftė, kėtė Breivik e kemi zėnė”.
“I kemi kapur shumė tė tjerė, i kemi zėnė atė serbė qė sillen si derra tė mallkuar, tė cilėt kanė vrarė qindra-mijėra njerėz e qė kanė dėbuar miliona. Ata i kemi kap. A mendoni se serbėt i gjykojnė? Jo, serbėt i glorifikojnė si heronj. Kush janė atėherė psikopatėt? A ėshtė e retarduar pra pjesa mė e madhe e popullit serb? Apo janė tė retarduar vetėm ata qė kanė kryer krime?”, ka thėnė Fylking i zemėruar.
Sipas pėrfaqėsuesve tė shoqatave serbe nė Suedi, akuzat e tilla kundėr serbėve janė gjithnjė e mė tė pranishme nė mediat e Skandinavisė.
Srbislav Ilic, nga Iniciativa Ndėrkombėtare pėr monitorimin e tė ashtuquajturit “anti-serbizmit”, ka thėnė pėr Press tė Beogradit se do ta iniciojnė njė aktivitet - si mė herėt nė Spanjė - kur pėr “incidentin e njėjtė, pėrmes mjeteve juridike ėshtė kėrkuar falja nė televizionin nacional spanjoll”
“Epilogu do tė jetė kėrkimi i faljes nga Gert Fylking, nė Radio 1”, thotė ai.
Pėrndryshe, nė Suedi, sipas disa vlerėsimeve, ka mė shumė se 300 mijė banorė me prejardhje serbe.
Gert Fylking ka luajtur role nė dhjetėra filma suedezė. Pos aktrimit dhe gazetarisė, ai merret edhe me politikė. Ėshtė anėtar i Partisė sė Krishterė, e cila nė Parlamentin suedez i ka 19 deputetė. Fylking ėshtė 61 vjeē, i martuar dhe ka gjashtė fėmijė.
lexo: Fylking: Serbėt janė psikopatė dhe derra tė mallkuar

kliko dhe: degjoje ne youtubeMaltretojnė shqiptarin qė goditi serbin me veturė
23 prill, 2012
Njė shqiptar nga Mitrovica e ka goditur me makinėn e tij njė serb, i cili bashkė me serbė tė tjerė po bllokonte rrugėn e kalimit nė barrikadėn e vendosur nė fshatin Zupc.
Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės nė Mitrovicė, Besim Hoti ka konfirmuar pėr mediat serbe se mė pas serbėt e kanė maltretuar shqiptarin, tė cilit ia kanė dėmtuar makinėn.
Siapas Hotit incidenti ka ndodhur kur shoferi qė drejtonte veturėn ka kaluar nėpėr barrikadėn nė Zupc dhe mė pastaj ka provuar qė tė kthehet mbrapa nė jug tė Mitrovicės.
“Ai mė kėtė rast ka goditur njė automobil, nė tė cilin ishte njė grua shtatzėnė, por e cila nuk ėshtė lėnduar dhe poashtu ka goditur njė tė ri serb. Pas kėsaj serbėt e mbledhur nė barrikadė nė u Zupc kanė rrahur vozitėsin dhe kanė dėmtuar automjetin e tij”, ka thėnė Hoti pėr mediat serbe.
Zėdhėnėsi Hoti ka thėnė pėr mediat serbe se nė automjetin qė drejtohej nga shqiptari ishte edhe njė grua tė cilėn serbėt nuk e kanė sulmuar.
Serbi i lėnduar D.R, 25 vjeē, pas trajtimit mjekėsor, ėshtė lėshuar nė shtėpi.
Shqiptari i pėrfshirė nė incident ėshtė dėrguar pėr trajtim mjekėsor nė ambulancėn nė Zubin Potok dhe pastaj ėshtė shoqėruar pėr nė stacionin policor atje. /burimi: Telegrafi/

Gazetarėt protestuan
Me 15 minuta heshtje, pėr tė treguar se akti i deputetėve tė Kuvendit pėr ta miratuar nenin 37 dhe 38 tė Kodit tė ri Penal tė Kosovės, ėshtė i turpshėm dhe i ka lėnė pa asnjė fjalė. Mė pas 15 minuta fishkėllima pėr t’u treguar pikėrisht atyre se e kanė tė kot nėse ēdo ditė kėrcėnojnė dhe frikėsojnė me kode dhe nene qė mund t’i dėrgojnė edhe nė burg gazetarėt, ata ngritėn zėrin e tyre para Kuvendit dhe para Presidencės.
Me shpresėn se nuk do tė nėnshkruhen nga presidentja Atifete Jahjaga, e qė ka mbetur instanca e fundit qė do tė vendos, gazetarėt treguan edhe njė herė se nuk mund tė pėrdhunohet dhe nuk mund tė fundoset liria e shtypit, ngase pikėrisht kėtė e bėnė neni 37 dhe 38 i Kodit tė ri Penal tė Kosovės, transmeton Kosovapress.
Kryetari i Asociacionit tė Gazetarėve Profesionist tė Kosovės (AGPK), Arben Ahmeti ka thėnė se shpresat i kanė edhe tek ndėrkombėtarėt, duke i quajtur rrenacakė ata qė kanė premtuar se kjo nuk do tė ndodh.
Ahmeti thotė se ėshtė e papranueshme se si i kanė detyruar tė dalin nė rrugė pėr tė kėrkuar tė drejtat e tyre, dhe pėr tė kėrkuar qė kjo shoqėri tė mos ketė diktaturė.
Nė protestė ishin gazetarėt e tė gjitha mediumeve tė Kosovės, e nuk munguan as drejtuesit e tyre.
Drejtuesit e mediave thėnė se nuk do ndalen me kėtė protestė. Sipas tyre, do tė mblidhen tė gjithė pėrfaqėsuesit e mediave dhe do t’u drejtohen edhe instancave mė tė larta.
Por, u panė edhe shoqėria civile. Ata kishin dal nė pėrkrahje, ngase edhe sipas tyre, Kodi i ri Penal cenon dhe rrezikon lirinė e tė shprehurit.

...njoftoi keshtu telegraf, ndersa RTK thote:

Gazetarėt protestojnė kundėr Kodit Penal
Rreth 200 pėrfaqėsues tė mediave protestuan sot para ndėrtesės sė Qeverisė sė Kosovės, duke kundėrshtuar nenin 37 dhe 38 tė Kodit tė ri Penal tė Kosovės.
Ky ligj obligon qė gazetarėt ta zbulojnė burimin si dhe nė raste tė caktuara ndiqen penalisht pėr punėn e tyre. Gazetaret vlerėsojnė se nė Kosovė ėshtė cenuar fjala e lirė. Kryetari i AGPK-sė tha me kėtė rast se fjala e lirė po i pengon jo vetėm pozitės, por edhe opozitės.
“Kjo tregon se tė gjithė ata qė e kanė provuar pushtetin, tė gjithė ata qė kanė qenė nė pozita tė ndryshme dhe qė janė nė pushtet, kanė qenė pjesė e trajtimit tė mediave nė Kosovė, tė cilat kanė raportuar pėr keqpėrdorime tė ndryshme tė tyre dhe kjo vetėm sa na motivon se kjo tregon se mediat se kanė lėnė rehat edhe opozitėn”, tha Arben Ahmeti, kryetar i AGPK-sė.
Pėr Shkumbin Ahmetgjekaj, pėr disa arsye, miratimi i kėtij kodi nga Kuvendi i Kosovės ėshtė shokues.
“Ajo ēka mė duket shumė e ēuditshme se si ky Kuvend i Kosovės qė e ka tė miratuar planin e veprimit pėr integrime evropiane ndėrmerr njė veprim qė nuk ėshtė nė frymėn evropiane. A mund tė imagjinohet sot nė kėto kushte ēfar kanė krijuar me kodin e ri qė gazetari tė ketė njė burim nė Kosovė. Absolutisht asnjė zyrtarė nuk flet sepse e din se identiteti i tij zbulohet”, tha Ahmetgjekaj.
Ndėrsa, Avni Abazi, nga shoqėria civile tha se, vitit 2012, pėr fjalėn lirė, po i vije era komunizėm.
“Era i vie sikur se jemi nė njė regjim komunist, i cili tenton qė fjalėn e lirė dhe punėn e gazetarit ta monitoroj nė bazė tė interesave klanore”, theksoi Abazi. Jemi tradhtuar, jemi gėnjyer, sepse, para miratimit tė ligjit ka pasur premtime tjera qė shkojnė nė favor tė shprehjes se lirė, tha Ahmeti nga AGPK:
“Deri tash kam thanė se na kanė gėnjy, e tash po them se na kanė rrejt”.
AGPK, apelon tek Presidentja qė tė mos e nėnshkruajė ligjin, pėrndryshe protestat nuk do tė ndalen.


- Lajmet
- E premte, 20 prill, 2012

Reagime rreth miratimit tė Kodit Penal tė Kosovės
20.04.2012
Miratimi i njė pike tjetėr nė seancėn e sotme, la tė pakėnaqur deputetė tė Vetėvendosjes por edhe asociacionet qė pėrfaqėsojnė gazetarėt. Ata e cilėsuan tė dėmshėm pėr lirinė e mediave miratimin e Kodit Penal tė Kosovės.
Grupi parlamentar i “Vetėvendosjes” reagoi rreth miratimit tė Kodit Penal tė Kosovės. Deputetja Alma Lama tha se me futjen e nenit 37 dhe 38 nė kėtė ligj, ėshtė sanksionuar e drejta e lirės sė shprehjes. Sipas saj me kėtė ligj as gazetarėt nuk do tė jenė komod nė punėn e tyre.
“ Vlerėsimi im ėshtė qė me miratimin e kėtyre dy neneve sot u vulos shteti me nuanca diktatoriale sepse do ta gjatė punės suaj se nėse do tė jeni tė detyruar tė tregoni burimin e informacionit, atėherė tė gjitha burimet e informacionit nuk do t’ju besojnė mė juve dhe do tė vendosin qė tė mos flasin mė pėr mediat dhe puna juaj do tė cenohet” , tha Lama. I menjėhershėm ka qenė edhe reagimi i Asociacionit tė Gazetarėve Profesionist tė Kosovės. Kryetari i kėtij asociacioni, Arben Ahmeti, tha se nuk janė respektuar marrėveshjet e arritura me komisionin pėr legjislacion. Ai tha se deputetėt e Kuvendit tė Kosovės me votimin pro kėtij ligji, kanė fundosur lirinė e shtypit.
“ Ky kod nė formėn nė tė cilėn ėshtė votuar pėrveē qė rrezikon burgosjen e pėrditshme tė gazetarėve, madje edhe kur i teket pushtetit dhe edhe nė rastet kur gazetarėt mund tė jenė shumė profesionist, mundėson qė burgosjet tė jenė edhe tė mėtutjeshme qė pėr pėrgjegjėsi tė marrin edhe redaktorėt, kryeredaktorėt e besa edhe ata qė punojnė nėpėr shtypshkronjė” , tha Ahmeti.
Vetėvendosje dhe AGPK i kanė bėrė thirrje presidentes, Atifete Jahjaga qė tė mos e nėnshkruaj kėtė ligj.

Ambasada e SHBA-ve pėrshėndet tė arriturat legjislative tė Kosovės
20.04.2012
Ambasada e Shteteve tė Bashkuara ėshtė e kėnaqur qė Kuvendi i Kosovės sot ndėrmori veprim pėr ta lėvizur shtetin mė afėr qėllimit tė pėrfundimit tė pavarėsisė sė mbikėqyrur....
“Miratimi i katėr ligjeve tė mbetura tė kėrkuara nga Propozimi Gjithėpėrfshirės pėr Statusin (PGjS) dhe tė pranuara si obligime nga ana e Kuvendit nė kohėn e pavarėsisė, paraqet njė kthesė tė rėndėsishme. Aq mė tepėr, ligjet pėr Prizrenin, Hoēėn e Madhe, Procedurat e Admimistratės Tatimore, dhe pėr Ndryshimin dhe Plotėsimin e Ligjit pėr Ndėrmarrjet Publike janė vetvetiu tė mirė pėr Kosovėn dhe kjo ishte gjėja e duhur pėr tė bėrė”, thuhet nė njė komunikatė tė Ambasadės Amerikane nė Republikėn e Kosovės.
“Ne e urojmė Kuvendin Kombėtar dhe udhėheqjen e tij pėr angazhimin dhe diskutimin konstruktiv gjatė seancės sė sotme. Ne i drejtojmė lėvdata Qeverisė sė Kosovės pėr pėrkushtimin e saj nė propozimin e legjislacionit qė i sjellė dobi popullit tė Kosovės dhe qė i pėrmbushė zotimet ndėrkombėtare tė shtetit, dhe pėr pasjen e kurajos qė t’i realizojė tė gjitha kėto masa. Ne i shprehim mirėnjohje tė gjithė atyre qė punuan sot pėr tė vėnė interesin e Kosovės tė parin”.
“Ne poashtu i shprehim mirėnjohje Kuvendit pėr miratimin e Kodit tė ri Penal tė Kosovės. Kodi vendosė pėr Kosovėn njė drejtėsi dhe kornizė pėr zbatimin e ligjit tė shekullit tė 21-tė dhe kėshtu hapė rrugėn pėr njė sundim mė tė madh tė ligjit dhe avancimin e integrimit Euro-Atlantik tė Kosovės. Shtetet e Bashkuara zotohen tė vazhdojnė mbėshtetjen gjersa Kosova forcon institucionet kombėtare dhe punon drejt stabilitetit dhe prosperitetit tė ardhshėm pėr tė gjithė njerėzit e Kosovės”, thuhet nė komunikatė.
Kuvendi i Kosovės ka miratuar tė premten ligjin pėr Hoēėn e Madhe dhe Qendrėn e Prizrenit pas shumė kundėrshtimeve dhe pakėnaqėsive tė opozitės, por edhe tė disa deputetėve tė pozitės.

Armata: Kupa u mbush, do ta zbrazim mbi kokat e sllavo-maqedonasve dhe serbėve
Transmetuar mė 20.04.2012 02:37
Mitrovicė, 20 prill 2012
Armata pėr Ēlirimin e Trojeve tė Okupuara Shqiptare (AĒTOSH), kėrkon tė ndalet patrullimi maqedonas nė Tetovė dhe Strugė dhe lėshon paralajmėrimin: “Kupa u mbush dhe do ta zbrazim mbi kokat e sllavo-maqedonasve dhe serbėve dhe mbi kokat e tradhtarėve tė kombit tonė”.
Kjo organizatė publikisht me pamje filmike ende nuk ka dalė, por pėrmes rrugėve elektronike tė komunikimit kėmbėngul se ėshtė aktive dhe se angazhohet pėr ēėshtjen kombėtare, raporton noa.al.
Pėr Shtabin e Pėrgjithshėm tė Armatės pėr Ēlirimin e Trojeve tė Okupuara Shqiptare (AĒTOSH), ka folur sot Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm, Kushtrim Mitrovica tha sot se “sikur tė mos mjaftonin tensionet e fundit nė trojet etnike shqiptare nėn IRJM, tė shkaktuara nga Gruevski dhe banda e tij, tani u shtohet edhe patrullimi i policisė serbe nė Tetovė dhe Strugė, nė kuadėr tė „marrėveshjes” Jankullovska –Daēiē pėr bashkėpunim midis policive sllave, pėr tė shtypur sa mė egėr shqiptarėt tė pushtuar dhe tė kolonizuar nga Ilirida”.
Nė kėtė pikė siē citon agjencia noa.al, vjen thirrja nga Mitrovica: “I bėjmė thirrje kryebanditit Gruevski dhe bandės sė tij serbofilėsh tė mos bėjė kėtė hap, pra patrullimin e policėve serbė nė trojet tona arbėrore se pėrndryshe nuk do tė gjejnė veē trupa tė civilėve, por edhe tė paramilitarėve tė tyre!”.

LEXONI GJITHASHTU: Ultimatumi, Armata pėr Ēlirimin e Trojeve: 2 javė kohė, ndryshe sulmojmė serbėt, maqedonasit e grekėt
Njė tjetėr paralajmėrim, ėshtė: “Mos shkelni mbi trojet tona se na detyroni tė ndėrmarrim aksione dhe me ēdo kush do t’i largojmė sllavėt nga trojet tona etnike, pavarėsisht sa kohė mund tė marrė. I kėrkojmė popullit shqiptar tė mos i braktise tokat e veta siē ka ndodhur ditė mė parė, por tė rezistojė dhe tė jetė mė tė bashkuar se kurrė. Kupa u mbush dhe do ta zbrazim mbi kokat e sllavo-maqedonasve dhe serbėve dhe mbi kokat e tradhtarėve tė kombit tonė”.
Thirrja nga Mitrovica mbyllet kėshtu: “Ju paralajmėrojmė ende njė herė: tėrhiquni nga trojet tona etnike ose pėrballuni me pasojat e njė lufte tė dytė mė tė madhe se ajo e vitit 2001, se tani jemi mė tė bashkuar se kurrė”. /burimi: e.t/noa.al/

“Serbia synon destabilizimin e rajonit”
Botuar nga faqa Zgjohu Shqiptar !!! Diten e premte, 20 prill 2012 ora 6.54.MD
“Nuk lejuam qė Serbia tė na i prish marrėdhėniet ndėretnike. As maqedonasit e as shqiptarėt nuk duan destabilizim tė Maqedonisė. Po shihet fare mirė se kush dėshiron destabilizim tė rajonit”, ėshtė shprehur diplomati maqedonas Sllobodan Ēashule.
Ai e mbėshtet kėtė qėndrim me spekulimet e bėra nė mediet serbe lidhur me vrasjen e pesė maqedonasve nė Shkup.
Analisti ka bėrė njė deklaratė tė tillė pėr gazetėn maqedonase “Zhurnal Plus”. Sipas tij, qytetarėt arritėn tė mbajnė njė qėndrim tė unifikuar duke i bėrė secilit me dije se krimi nuk ka ngjyrė etnike.
“Shoqėria jonė tregoi pjekuri, maturi, dhe tė gjithė qytetarėt bashkė pa dallim shqiptarė, maqedonas, turq e tė tjerė qėndruam dhe e menaxhuam mirė situatėn pas vrasjes sė pesėfishtė nė Smillkovē tė Shkupit”, ka thėnė Ēashule.

Maqedonasi: Vėllanė tim nuk e kanė vrarė shqiptarėt!

Botuar nga faqa Zgjohu Shqiptar !!! Diten e premte, 20 prill 2012 ora 3.12.MD
Ne akoma kontaktojmė me ata, edhe nė varrimin e vėllait tim erdhėn shqiptarė. Kam miq nga tė gjitha nacionalitetet dhe urrejtja nuk mbizotėron tek unė. Tek unė urrejtja ėshtė vetėm ndaj vrasėsve", thote vellau i te ndjerit Borēe Stevkovski, Cvetan Stevkovski.
Cvetan Stevkovski, vėllai i Borēe Stevkovski nga Creshova, njėrit prej pesė tė vrarėve nė Smilkovc, thotė se nuk beson qė vrasėsit e vėllaut tė tij tė jenė shqiptarė. Nė njė deklaratė ekskluzive pėr “Lajm” ai thotė se familjarisht me shqiptarėt gjithmonė kanė pasur raporte tė mira.
“Nga ana jonė nuk ka urrejtje ndaj shqiptarėve. Unė kam miq shqiptar, edhe vėllai im i ndjerė kishte miq shqiptarė. Ne akoma kontaktojmė me ata, edhe nė varrimin e vėllait tim erdhėn shqiptarė. Kam miq nga tė gjitha nacionalitetet dhe urrejtja nuk mbizotėron tek unė. Tek unė urrejtja ėshtė vetėm ndaj vrasėsve", thote vellau i te ndjerit Borēe Stevkovski, Cvetan Stevkovski.

New Europe: Berisha akuzohet pėr komplot me biznesmenin serb tė energjisė

E premte, 20 prill 2012 ora 3.09.MD
Ky ėshtė artikulli i botuar nga gazeta New Europė, qė njihet edhe si Gazeta Politike Europiane. Prej 19 vitesh ajo ofron artikuj sa i pėrket politikave dhe ēėshtjeve tė BE
Lideri socialist i opozitės, Edi Rama, i bėri thirrje kryeministrit shqiptar qė tė sqarojė pse operatori shtetėror i transmetimit tė energjisė ka bllokuar tenderin pėr ndėrtimin e njė linje energjie mes Shqipėrisė dhe Kosovės.
Rama akuzoi mė 17 prill qeverinė se ka bllokuar projektin pėr tė pėrfituar tregtarėt serbė tė energjisė qė dyshohet se kanė lidhje me familjen e Berishės. Linja e transmisionit ėshtė njė projekt i konsideruar si kyē pėr Shqipėrinė e Kosovės, dy vende importuese neto tė energjisė qė paguajnė qindra miliona euro ēdo vit.
E pėrditshmja e Prishtinės, Zėri, raportoi se biri i kryeministrit shqiptar, Shkėlzen Berisha, u takua me pėrfaqėsues tė kompanive serbe tė tregtimit tė energjisė nė mėnyrė qė tė bllokohej projekti. Si kryeministri, ashtu dhe biri i tij kanė hedhur poshtė akuzat dhe e kanė quajtur raportimin e Zėrit si tė pavėrtetė.
Dy kompani u futėn nė garė pėr projektin. Dalekovod i Kroacisė ofroi 36 milion euro pėr ndėrtimin e linjės dhe boshnjakja Energo Invest 29 milion euro. Firma kroate, oferta e sė cilės ishte mė e lartė, u pėrzgjodh, por operatori shqiptar i transmetimit tė energjisė refuzoi tė nėnshkruante marrėveshjen.
Zėri raportoi se Shkėlzen Berisha arriti njė marrėveshje me mogulin tejet kontrovers tė energjisė, serbin Vuk Hamoviē, dhe me biznesmenin boshnjak, Damir Fazlliē, qė dyshohet si njė mik i familjes Berisha.
E vetmja mėnyrė pėr Kosovėn qė tė importojė energji shkon pėrmes Serbisė, duke i thėnė efektivisht operatorėve serbė tė transmetimit monopolin.

Zbulim tronditės, si torturohet njė shqiptar nė Policinė Greke

Ereniku, premte, 20 prill 2012 ora 7.22.MD
Kjo ngjarje, ėshtė denoncuar nga 35 vjeēari i cili tashmė kėrkon nga gjykata greke drejtėsi pėr atė qė i bėnė. Burime zyrtare nga Gjykata e Apelit nė Athinė (nė foto), bėjnė tė ditur pėr noa.al se kanė vendosur tė fillojnė shqyrtimin gjyqėsor nė ngarkim tė tre policėve tė drejtorisė rajonale Athinė, me akuzėn e keqtrajtimit tė kryer nė bashkėpunim, ndaj shtetasit shqiptar. Nėn proces duhet tė ishin 5 policė qė denoncoi emigranti, por vetėm tre po pėrballen me gjykatėn. Ata janė shkarkuar nga detyra dhe presin vendimin penal.
Emigranti me leje tė rregullt qėndrimi, emri i tė cilit nuk publikohet nga gjykata e Apelit tė Athinės, ishte ndaluar nėn dyshimet se kishte plagosur njė polic gjatė njė aksioni antidrogė. Por nė tė vėrtetė autor doli se ishte njė avokat grek qė mė tej u arrestua pasi po ndiqej nėn dyshimet pėr trafik droge dhe plagosi me pistoletė njė nga policėt.
Si nisi tmerri
I riu ishte shoqėruar mė 7 dhjetor 2005, me dyshimin e gabuar se ishte pėrgjegjės pėr plagosjen e njė kolegu tė tyre. Shoqėrimi i tij u bė nė sheshin “Imitu” nga policė tė skuadrės antidrogė sė Atikės (Athinė).
Pikėrisht kėtu nisėn telashet pėr shqiptarin krejtėsisht tė pambrojtur, citon noa.al. Pėrballja e parė, me tė hyrė i prangosur nė drejtorinė e Policisė sė Athinės, ishte me njė grua police e cila iu vėrsul duke e qėlluar.
Por nė vijim tė kėtij operacioni nė sheshin “Ipitu”, u arrestua edhe njė avokat grek i dyshuar pėr trafik lėndėsh narkotike. Avokati nė vijim tė hetimit, u akuzua se pėr t’i shpėtuar ndjekjes, qėlloi duke lėnė tė plagosur me pistoletė, njė nga policėt nė aksion. Por mė herėt ishte arrestuar shqiptari pėr plagosjen e policit grek, duke u pėrballur me pa tė drejtė me torturat.
Rrėfen detajet e frikshme
“Ishin pesė policė qė mė rrihnin. Njėri prej tyre, me pushkė mė qėllonte nė ēdo pjesė tė trupit dhe nė kokė. Kurse grykėn e pushkės ma fuste nė sy. Pastaj mė qėllonte nė organin gjenital duke mė shkaktuar dhimbje tė forta qė mė mekėn nga klithmat. Mė godisnin sėrish dhe mė urdhėronin tė ngrihesha nė kėmbė. Pastaj mė rrėzonin nė tokė dhe mė hapnin kėmbėt duke mė qėlluar sėrish nė organin gjenital. Mė ngrinin sėrish nė kėmbė duke mė mbajtur nga supet dhe vazhdonin tė mė qėllonin”, - tregon i riu shqiptar tmerrin qė ka pėrjetuar.
Dhe vazhdon: “Fantazia e tyre nuk kishte tė mbaruar. Mė vinin me njėrėn kėmbė dhe mė detyronin tė hidhesha si i ēalė. Kur ndaloja, mė qėllonin sa t’u hante krahu”. Rrėfimi bėhet edhe mė rrėqethės: “Nė njė moment, mbaj mend se duhet tė shkoja nė banjė. Kėrkova tė mė ēonin, mu pėrgjigjėn: “Jo mor paloshqiptar, aty ta bėsh”. Mė doli jashtėqitja dhe ata mė vunė thesin e zi nga pas”.
Gjatė gjithė kohės, mė pėrsėrisnin: “Nga kėtu nuk del mė i gjallė, *ythėmut, plehrė, paloshqiptar”. Sharjet ishin nga mė tė rėndat.
Flet vėllai i tė torturuarit
Nė gjykatė ėshtė depozituar dhe dėshmia e vėllait tė 35 vjeēarit qė thekson se vėllai i tij kishte dosje tė bardhė penale dhe kurrė nuk ishte shoqėruar nga policia: “Kam shkuar nė policinė e Athinės dhe kėrkova tė takoj tim vėlla. Arrita tė shoh se gjendej nė njė birucė tė paraburgimit. Ishte i lidhur nga duart dhe nga kėmbėt, kurse nė mes e poshtė i ishte vėnė njė qese e zezė. Syri i ishte varur poshtė dhe mu duk sikur i kishte dalė nga vendi. Mjekėsia Ligjore
Sakaq, raporti mjekoligjor pėr 35 vjeēarin, pėrcakton: “Nė kohėzgjatjen e qėndrimit nė rajonin policor tė Athinės, shtetasi 35 vjeēar paraqet dėmtime serioze nė kokė dhe nė trup. Ato janė shkaktuar nga goditje fizike dhe me mjete tė forta. konstatohen gjurmė goditjesh nė shpatulla, nė fytyrė, nė organet gjenitale, dėmtime serioze nė tė dy sytė dhe dėmtim mė tė rėndė nė njėrin prej tyre. Kėto tregojnė se mbi personin ėshtė ushtruar jo rastėsisht, por sistematikisht pėr disa orė, dhunė e vazhdueshme nė formė torturash”. Reagojnė autoritetet
Vetė drejtuesit e policisė greke, pranojnė se kjo ēėshtje e ngritur, ėshtė rast tipik kur forcat policore ushtrojnė dhunė tė egėr dhe e cilėsojnė si rastin mė tė frikshėm tė 20 viteve tė fundit nė radhėt e uniformave blu tė Greqisė. Kurse shumė policė tė marrė nė pyetje nga prokuroria e Athinės kanė shprehur habinė pėr mėnyrėn si ėshtė torturuar shqiptari nga kolegėt e tyre.

SOT ROLET KANE NDRYSHUAR:SHQIPTRET BLLOKUES E GREKET ANKUES!
Grekėt dynden nė Shqipėri pėr karburant
E premte, 20 prill 2012 ora 7.18.MD
Tension nė kufi
Kufitarėt e Kapshticės dyshojnė pėr kontrabandė dhe ndalojnė hyrjen e 50 shoferėve
Ka tension nė kufirin shqiptaro-grek, tė paktėn nė Pikėn e Kalimit Kufitar tė Kapshticės. Nuk ndodh pėr shkak tė kthimit mbrapsht nga autoritetet greke tė disa gjyqtarėve e prokurorėve tė Korēės, as pėr ndonjė ēėshtje tjetėr me karakter politik. Bėhet fjalė pėr para dhe pėr tregti dhe si asnjėherė nė kėto dy dekadat e fundit, janė kufitarėt shqiptarė ata qė nuk lėnė grekėt tė kalojnė kufirin dhe janė homologėt grekė ata qė ankohen e protestojnė.
Kriza e rėndė ekonomike qė ka pllakosur Greqinė, ka bėrė qė nė harkun kohor tė disa javėve, interesat e qytetarėve tė dy vendeve pėr tė lėvizur, tė ndryshojnė. Banorėt e fshatrave kufitare dhe qytezave tė afėrta tė Greqisė Verilindore kanė zbuluar se ėshtė me shumė leverdi tė furnizojnė makinat e tyre me karburant nė Shqipėri.
Njė distributor qė ndodhet fare pranė Pikės sė Kalimit Kufitar tė Kapshticės ėshtė duke jetuar ditė tė arta. Njerėzit nisen enkas nga shtėpitė e tyre matanė kufirit pėr tė mbushur serbatorėt plot me karburant nė kėtė pikė, pasi nė Greqi njė litėr naftė kushton rreth 2 euro, ndėrsa nė Shqipėri rreth 1,3 euro (180 lekė). Grekėt kursejnė rreth 50 euro pėr njė serbator benzinė dhe kjo nuk ėshtė pak nė kohė krize.
Por duket se jo tė gjithė e marrin rrugėn pėr nė Shqipėri pėr tė kursyer. Ka nga ata qė po bėjnė tregti, apo mė saktė kontrabandė, pasi nuk ka se si tė shpjegohet qė e njėjta makinė tė mbushė serbatorin plot ēdo ditė, apo edhe disa herė nė ditė. Oficerė tė policisė kufitare nė Kapshticė i thanė gazetės “Shqip” se ka dyshime tė forta se disa shtetas grekė po shfrytėzojnė kėtė situatė pėr tė bėrė kontrabandė nafte. Por duke qenė se autoritetet kufitare nuk kanė mundėsi ta vėrtetojnė kontrabandėn, e vetmja masė qė mund tė ndėrmarrin ėshtė ndalimi i hyrjes nė territorin shqiptar tė personave tė dyshimtė. I njėjti burim konfirmon se afro 50 shtetas grekė janė ndaluar tė hyjnė nė Shqipėri gjatė njė jave nga policia kufitare nė Kapshticė, pasi kanė rezultuar se nė mėnyrė tė pėrsėritur kanė hyrė pėr t’u furnizuar me karburant nė pikėn mė tė afėrt tė tregtimit, qė ndodhet thuajse brenda territorit tė doganės shqiptare.
Sipas kėtij burimi, janė evidentuar raste kur i njėjti person me tė njėjtėn makinė ka ardhur mė shumė se njė herė brenda 24 orėve pėr t’u furnizuar me karburant dhe i vetmi shpjegim logjik pėr kėtė ėshtė qė ai ta zbrazė karburantin nė shtėpi, ta shesė e tė kthehet pėr t’u ngarkuar prapė. Kjo ėshtė kontrabandė!
Por kufitarėt grekė nuk janė dakord. Rastet e shpeshtuara tė kthimeve nė kufi kanė bėrė qė policėt grekė tė ankohen te homologėt shqiptarė, duke e konsideruar shkelje tė tė drejtave tė njeriut ndalimin e shtetasve tė vendit tė tyre pėr tė hyrė nė Shqipėri, pėr sa kohė qė kėta shtetas janė tė pajisur me dokumentacion tė rregullt.
Pavarėsisht ankesave, situata nuk ka ndryshuar, sepse nė fund tė fundit, ashtu si grekėt, edhe kufitarėt shqiptarė e kanė tė drejtėn tė kthejnė mbrapsht persona qė u duken tė dyshimtė, pavarėsisht rregullsisė sė dokumentacionit. Kjo ėshtė njė praktikė qė grekėt e njohin shumė mirė. Megjithatė kjo e ka rritur tensionin mes palėve nė pikėn kufitare, ku tė gjithė janė mėsuar t’i presin bllokimet nga ana jugore dhe ankesat nga ajo veriore. Deri pak kohė mė parė, ishin drejtues tė mjeteve nga Shqipėria ata qė shkonin nė Greqi pėr tė furnizuar makinat me karburant, kryesisht tė njė lloji qė pėrdoret vetėm pėr mjetet bujqėsore, me ēmim mė tė lirė nė vendin fqinj. Edhe peshkatarėt, kryesisht ata tė Sarandės, kanė shfrytėzuar portet e afėrta greke tė Korfuzit dhe Igumenicės pėr t’u furnizuar me karburant mė tė lirė se nė Shqipėri.
Por sot rolet kanė ndryshuar dhe kufitarėt qė nuk bėjnė dot pėrjashtim, ėshtė dashur tė pėrshtaten gjithashtu nė rolet e reja, shqiptarėt bllokues e grekėt ankues.


- Lajmet
- E enjte, 19 prill, 2012

Serbėt, frikė nga videot me shqiptarė tė armatosur
Njė zėdhėnės i KFOR-it tha se KFOR-i nuk ka asnjė informacion nė lidhje me ekzistencėn e ndonjė grupi tė armatosur nė Kosovė.
Zėdhėnėsi Mark Stimmler tha se KFOR-i nuk ishte nė dijeni tė ndonjė dėshmie qė tregon se ka pasur individė tė armatosur nė Kosovė mė shumė se zakonisht.
Duke komentuar kėrkesėn e ministrit serb pėr Kosovė, Goran Bogdanoviq, i cili u kėrkoi pėrfaqėsuesve tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr tė hetuar nėse ka pasur ndonjė grup tė armatosur ekstremist nė veri tė Kosovės, zėdhėnėsi i KFOR-it i tha Tanjugut se nuk kishte marrė ndonjė kėrkesė pėr tė kryer ndonjė hetim eventual.
Tė mėrkurėn, Bogdanoviq i bėri thirrje komunitetit ndėrkombėtar pėr tė hetuar nėse ka pasur ndonjė grup tė armatosur ekstremist nė veri tė Kosovės dhe pėr tė ēarmatosur ata nėse gjenden atje.
Ministri tha pėr TV Most tė Zveēanit se ka qenė njė numėr i videove tė postuara nė internet qė tregojnė civilė tė armatosur me tyta tė gjata nė veri tė Kosovės dhe se rasti duhet tė hetohet.
Ai shtoi se kjo ishte njė rezultat i pėrpjekjeve tė Prishtinės pėr tė marrė pėrsipėr kontrollin e veriut pėrmes lėvizjeve tė dhunshme.
Stimmler ka cituar komandantin e KFOR Erhard DREĖS tė ketė thėnė tė mėrkurėn se situata nė veri tė Kosovės ėshtė duke u tensionuar me afrimin e zgjedhjeve serbe dhe u bėri thirrje tė gjitha palėve pėr tė ruajtur paqen.
Komandanti i KFOR-it tha se tensioni ėshtė rritur. KFOR-i ka forcuar praninė e tij nė veri pėr tė ruajtur paqen atje, shtoi ai.
KFOR ka dislokuar ushtarėt e saj nė anėn veriore.

Hetime ndaj shqiptarėve tė armatosur nė veri
19.04.2012
Nė lidhje me publikimin e disa pamjeve tė shqiptarėve me armė nė veri tė vendit nga ana e disa mediave, mėsohet se janė duke u zhvilluar hetime dhe duke u analizuar kėto pamje nga ana e Policisė sė Kosovės nė Mitrovicė.
Kėtė e ka konfirmuar tė enjten pėr Kosovapress edhe zėdhėnėsi i policisė nė Mitrovicė, Besim Hoti. Ai tha se bartja e armėve nga ana e civilėve paraqet shqetėsim.
“Jemi nė fazėn fillestare tė mbledhjes sė informacioneve, pėr tė vėrtetuar autenticitetin e xhirimeve tė publikuara, ku shihen persona tė panjohur me armė”, ka thėnė Hoti. Ai theksoi se duhet tė vėrtetohet saktė nėse xhirimet janė bėrė nė veri apo nė jug.

Situata nė veri nxitė pėrsėri debat nė Kuvend
19.04.2012
Seanca e sotme ka filluar me akuza tė kryeministrit tė vendit, Hashim Thaēi ndaj opozitės pėr takime tė fshehta me zyrtarėt serb, ndaj tė cilave kanė reaguar partitė opozitare. Por kryeministri nuk ėshtė ndalur se akuzuari partitė opozitare duke thėnė se disa nga pėrfaqėsuesit e tyre kanė deficit patriotik.
Nė kohėn e deklarimeve, jashtė rendit tė ditės, deputetėt kanė ngritur disa ēėshtje, por mė pas ka kėrkuar njė fjalė rasti edhe kryeministri, Hashim Thaēi, i cili, pėrveē kritikave ndaj opozitarėve pėr mos qėndrimin nė seancėn e djeshme, ai ka vazhduar mė pas me akuza pėr takime tė deputetėve me zyrtarė nga kabineti i Tadiqit.
Ai ka filluar me Lėvizjen Vetėvendosje, duke thėnė se kanė deficite patriotike dhe duke u thėnė atyre se shansi pėr tė luftuar nuk do t’u vie mė asnjėherė.
“Por te ne ende jetojmė kur njerėzit kanė rėnė nė gjumė patriot e janė qu tradhtarė ose e kundėrta. Flas pėr ata qė kanė deficite patriotike dhe mundohen me i fut tė gjithė nė njė thes. Sa i pėrket uniformės, komunikimi im me uniformėn nėse se dini ju tė rinjtė e Vetėvendosjes e din baballarėt tuaj… Shansėn e keni pas, e keni humbur, kurrė mė ajo shansė nuk ka me ju ardhė. Kush o tut... pengu me shku nė Preshevė e Ulqin”, ka thėnė Thaēi.
Po ashtu, ai ka thėnė se vrasja e Selver Haradinajt ka qenė kryekėput akt terrorist e kriminal, ndėrsa u ka thėnė se, disa deputetėt tė Vetėvendosjes, me broshura i vlerėsonin si akte terroriste aksionet e UĒK-sė.
Pėr mė tepėr kryeministri ka kėrkuar nga deputetėt qė kur akuzojnė pėr takime me zyrtarė tė Serbisė le tė bėhen edhe atė tė pėrgjegjshėm tė tregojnė pėr takimet me ministrat e Qeverisė sė Serbisė.
“Tė gjithė po takoheni. Nėse ju akuzoni pėr tradhti njė takim publik nė Bruksel unė ju them po deputetėt tuaj takohen nė konferenca ndėrkombėtare me ministra tė Qeverisė sė Serbisė edhe me kryetar tė komunave paralele nė veri, edhe me kėshilltar tė autoriteteve tė Serbisė, po flas edhe pėr LDK, PDK, VV edhe pėr AAK-nė”, ka thėnė ai.
Menjėherė pas kryeministrit, ka reaguar deputeti i Vetėvendosjes, Liburn Aliut, i cili ka thėnė se po mundohet me kuptuar kryeministri qė po dėshiron qė dikush nė Kuvend tė duket si akuzues i komunitetit duke shmangur strukturat e Serbisė nė veri. Ndėrsa pėr tė kaluarėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, deputeti Aliu i ka thėnė kryeministrit se ajo nuk ėshtė e tij, por e gjithė qytetarėve.
“Pėr UĒK-nė dhe tė kaluarėn UĒK-sė nuk ėshtė personale. E juaja ėshtė e qytetarėve dhe fėmijėve tanė. Prandaj e mbrojmė atė e mbrojmė nga ju se ėshtė kjo politikė sot qė e dėmton atė luftė. E ne nė mbrojtje tė vlerave kombėtare e kemi obligim me mbrojt atė. Sa i pėrket tė kaluarės do tė mund tė debatojmė me njė rast tjetėr”, ka thėnė deputeti Aliu. Nga ana tjetėr, shefi i Grupit Parlamentar tė AAK-sė, Ardian Gjini ka thėnė se, njė ditė mė parė, nuk ka mbet nė seancė pėr ta dėgjuar kryeministrin.
“Kėta tė Qeverisė po harrojnė ēka po flasin e ēka po bojnė. Zėvendėsi i tij ka thirrur me i dėrguar trupat nė veri, jo opozita. I paska djeg fort qė kena dal dhe i ka fol karrigeve. Nuk ka mbet asnjėfarė kėnaqėsia me nejt me ngu kah flet. Bon vaki as nė tė ardhmen nuk rri me iu ngu”, ka theksuar Gjini.
Ai ka thėnė se kėto takime nuk kanė qenė tė fshehta, duke shtuar se deputeti Berat Buzhala mirė paska informuar kryeministrin se edhe ai vet ka qenė.
“Po flet pėr njė konferencė edhe po akuzon e po them bukur Berat. E kisha nxit edhe kryeminsitrin me marr pjesė vet e mos me i qu veē kėshilltarėt. E keqja ėshtė me u taku tinėz, me u taku me pėrfaqėsues tė bizneseve me bo biznes tinėz”, ka thėnė ai.
Ndėrkaq deputeti i PDK-sė, Berat Buzhala ka replikuar duke thėnė se nė darkė ku ka qenė Gjini edhe Shpendi Ahmeti, ai ka munguar dhe nuk e dinė se ēka ėshtė folur aty.
Shefi i Grupit Parlamentar tė LDK-sė, Ismet Beqiri ka sugjeruar qė kur tė bėhen vlerėsimet tė pėrmend edhe emrat.
“U pėrmendėn strukturat paralele. Do tė doja me dit kush ėshtė i LDK-sė qė takohet me struktura paralele. Diēka e tillė as s’e besojmė qė ka ndodh. Ėshtė mirė me i thanė me emra konkret dhe ne as nuk jemi nė pushtet e as nuk kemi dėshirė dhe vullnet tė takohemi me struktura paralele”, ka thėnė ai.
Por kryeministri i ėshtė pėrgjigjur duke i thėnė se nė pėrgjigjja nė kėtė pyetje i takon kryetarit tė LDK-sė, Isa Mustafa.
“Ju e dini se kritika letrare dhe politika janė dy bota tė ndryshme. Kemi me tė dhėnė ndonjė ēmim pėr merita”, ka qenė pėrgjigja e Thaēi ndaj reagimit tė Sabri Hamitit.
Pas pėrfundimit tė pjesės pėr deklarime, jashtė rendit tė ditės, shefi i Grupit Parlamentar tė LDK-sė, Ismet Beqiri ka kėrkuar njė puazė, pėr shkak tė mbajtjes sė njė akademie pėr dėshmorin, Sali Ēeku, kėrkesė e cila ėshtė mbėshtetur edhe shefi i Grupit Parlamentar tė PDK-sė, Adem Grabovci, qė seanca tė vazhdojė, pasi tė kryhet akademia./ereniku-burimi: rtk/

Distancohen KFOR-i e EULEX-i
Vlerėsimet nė dhėnien apo mosdhėnien e lejes pėr hyrjen e zyrtarėve tė Serbisė nė territorin e Kosovės, bazuar nė mandatin e misionit, bėhen vetėm pėr kalimin pėrmes pikave kufitare 1 dhe 31 nė veri tė Kosovės, thanė pėrfaqėsues tė misionit tė Bashkimit Evropian pėr sundimin e ligjit.
Ata ritheksuan se njė kėrkesė pėr vizitė zyrtare duhet tė bėhet nė zyrėn e pėrfaqėsuesit special tė BE-sė nė Prishtinė pėr t’u proceduar mė pas nė EULEX. Zėdhėnėsi i kėtij misioni, Blerim Krasniqi, tha se parandalimi i hyrjes sė kujtdo nga Serbia pėrmes rrugėve alternative nė veri, nuk hyn nė kuadėr tė detyrave tė EULEX-it. “Sa u pėrket rrugėve anėsore qė nuk janė pikė-kalime zyrtare, ne nuk kemi persona qė merren kėto kalime jozyrtare”, tha Krasniqi.
Komenti i tij vjen pas qėndrimit nė veri tė Kosovės tė ish-kryeministrit serb, Vojisllav Koshtunica - vizitė qė pasoi me akuzat pėr “moskryerjen e detyrave” drejtuar KFOR-it dhe misionit evropian pėr sundimin e ligjit nga pėrfaqėsuesit e Qeverisė, tė cilėt thanė se mekanizmat nė fjalė e kanė “fuqinė dhe mandatin” pėr parandalimin e vizitave tė tilla. Nė kuadėr tė fushatės elektorale pėr zgjedhjet serbe tė 6 majit nė veri tė Mitrovicės kishin qėndruar - pa leje zyrtare, edhe krerėt e Partisė Pėrparimtare Serbe.
Vizitat e politikanėve serbė nė pjesėn veriore tė vendit, sipas autoriteteve kosovare, po i kontribuojnė pėrkeqėsimit tė situatės tashmė tė tensionuar nė atė zonė.
Tė mėrkurėn, pėrfaqėsues tė Qeverisė sė Kosovės thanė se mbyllja e tė gjitha rrugėve alternative tė vijės sė gjelbėr tė kufirit ndėrmjet Kosovės e Serbisė ėshtė “obligim i KFOR-it”.
Mirėpo, nė misionin e NATO-s nė vend thanė se nuk janė nė dijeni rreth ndonjė kėrkese tė institucioneve kosovare pėr bllokimin e rrugėve alternative nė veri tė Mitrovicės. Zėdhėnėsi i KFOR-it, Uve Novicki, i tha Radios Evropa e Lirė se KFOR-i nuk kryen procedura policore apo doganore.
“KFOR-i po e monitoron nė tėrėsi vijėn administrative kufitare - kjo ėshtė e saktė, por KFOR-i nuk ėshtė i mandatar tė zbatojė ēfarėdo procedurash apo punėsh policore e doganore. Roli ynė ėshtė tė pėrqendrohemi nė sigurimin e njė ambienti tė qetė e tė sigurt nė tėrė Kosovėn”, u shpreh Novicki.
Ekzistimi i njė ambienti tė sigurt nė veri tė Kosovės ėshtė vėnė nė pikėpyetje pas incidenteve tė fundit nė atė pjesė tė vendit, si pasojė e tė cilave vdiq njė shqiptar, ndėrsa u plagosėn disa persona tė tjerė.(rel)

Policia kufitare maqedonase kthen disa qytetarė tė Kosovės
19.04.2012
Policia kufitare maqedonase i ka kthyer sot disa qytetarė tė Kosovės, tė cilėt po shkonin nė Maqedoni. Atyre iu ėshtė kėrkuar tė aplikojnė pėr njė vizė nė ambasadėn e Maqedonisė nė Prishtinė. Ndalime tė tilla janė bėrė sot nė pikėn kufitare tė Glloboēicės.
Zyrtarė tė ministrisė sė punėve tė brendshme i kanė thėnė Radio Kosovės se studentėt nga Kosova qė studiojnė nė dy universitet e Tetovės duhet tė pajisen me leje tė qėndrimit nė ambasadėn e Republikės sė Maqedonisė nė Prishtinė. Zyrtarė kufitarė maqedonas thonė se kjo ėshtė nė inters tė studentėve, nė mėnyrė qė tė mos kenė pengesa gjatė kalimit nė kufij dhe gjatė qėndrimit nė Maqedoni.

Ka ndėrruar jetė biznesmeni i plagosur nga Peja, Sali Kastrati
19.04.2012
Biznismeni Sali Kastrati i plagosur ditė mė parė nė shtėpinė e tij nė qytetin e Pejės, ka ndėrruar jetė.
Qė nga koha e plagosjes nga shpėrthimi me mjet shpėrthyes, ka qenė nė trajtim nė QKUK-Prishtine, dhe ai sot nė mėngjes ka ndėrruar jetė”, thuhet nė komunikatėn zyrtare tė policisė nė Pejė. Siē dihet, Sali Kastrati, biznesmeni i njohur nga Peja ėshtė plagosur mė 15 mars tė kėtij viti, nė oborrin e shtėpisė sė tij, nė rrugėn “Mbreti Bardhyl“ nė Pejė, pas njė njė shpėrthimi/eksplodimi.

Nė Prishtinė organizohet konferenca ndėrkombėtare “Kosova Thėrret”
Nė Prishtinė nesėr organizohet konferencė ndėrkombėtare pėr marrėdhėniet e Kosovės me shtetet rajonale dhe tė BE-sė qė hezitojnė ta njohin pavarėsinė e Kosovės. Organizatorėt thanė se qėllimi i konferencės ėshtė tė kuptohen mė mirė pozicionet e kėtyre shteteve ndaj Kosovės dhe tė prezantohet libri – udhėrrėfyes diplomatik pėr qėndrimin e kėtyre shteteve.

Vitinė e ka marrė lumi jo uji
19.04.2012
Dje dhe sot ishin tė mbushura gazetat dhe mediat tjera me lajmin interesant pėr Vitinė: “Vitinė e mori uji”, “Vitisė i hyri uji”, “Vitia u vėrshua nga uji”!? Jo, unė si njohės mjaft i mirė i gjendjes, problemeve dhe zhvillimeve nė kėtė Komunė (qė nga themelimi i kėsaj Komune jam kėshilltar komunal, gjatė mandatit dyvjeēar tė PDK-sė kam qenė nėnkryetar i kėsaj Komune…), do tė thoja: “Vitinė e mori lumi”. Lexuesi i painformuar, sidomos jashtė kėsaj Komune, por edhe gazetarėt qė nuk jetojnė nė kėtė Komunė, mund edhe tė ēuditen me kėtė konstatim timin. Edhe lajmet qė dėgjova, edhe ato qė lexova nuk i kishin rėnė pikės, nuk e kishin kuptuar shkakun e vėrtetė tė pėrmbytjes sė qytetit. Zyrtarėt komunalė kishin gėnjyer dhe manipuluar edhe gazetarėt, edhe opinionin me “shpjegimet” dhe “arsyetimet” e tyre pėr shkaqet e kėtij vėrshimi tė paparė nė qytetin e Vitisė.

Kaq shumė ujė kishte nė rrugėt qendėrore tė qytetit, kaq e madhe ishte pėrmbytja sa shumė qytetarė nisėn tė besonin dhe tė frikėsoheshin se mos qenka ndėrtuar ajo diga (penda) e famshme e Nexhmedin Arifit dhe, vaj halli, paska shpėrthyer…!! Pėr ndėrtimin e “sigurtė” tė kėsaj pende kryetari i kėsaj Komune (N. Arifi) kishte mbajtur mbi njėzetė konferenca shtypi, “gazetarėt” (argatėt e tij) kishin bėrė dhjetėra lajme e shkrime…!! Mashtrimi se kryetari po e bėnė digėn me njė “ndėrmarrje” (firmė) fantazmė gati ishte besuar nga qytetarėt, qė vėrtetė e kuptonin dhe e dėshironin, sepse kjo do tė ishte njė vepėr kapitale pėr Vitinė… Pastaj, ky N. Arifi bėhej edhe mė bindės - manipulues kur thoshte se “fjala ime ėshtė ligj”!! Nga gjithė kjo “mbarsje” e Vitisė dhe e opinionit publik dhe megjithė paratė qė janė dhėnė pėr kėtė digė, nė fund “polli” vetėm njė MAKET, i cili njė ditė do tė vendoset nė muzeun e kėtij qyteti (kur do ta kemi muzeun) me njė shėnim: “mashtrimi i madh”! Pra, Vitinė e ka marrė lumi me N. Arifin kryetar komune. Nuk do tė zgjatem shumė te kjo qeverisje komunale ultra e keqe, e kundėrligjshme dhe me nuance tė dukshme mafioze, por po jap shpjegimet dhe shkaqet pse u pėrmbytė Vitia.

Vite mė parė, gjatė qeverisjes sė LDK-sė, me kryetar Samet Dalipin (mandati i parė dy vjeēarė pas lufte), njė pjesė e kanalit (rreth dyqindė metra) tė ujit, qė vjen nga lumi Morava dhe kalon prapa Pallatit tė kulturės, ishte mbuluar tėrėsisht me beton nė emėr tė ndėrtimit tė njė parkingu veturash! Ne, kėshilltarėt e PDK-sė, e patėm kundėrshtuar kėtė “projekt” (parking) tė pamenduar – kuturu, qė po bėhejė pėr interesin e dikujt, por jo pėr interesin publik. Ky kanal i mbyllur fillon nė krye tė Vitisė, te kisha katolike shqiptare. Gjatė qeverisjes dy vjeēare tė PDK-sė, ai kontrollohejė dhe pastrohejė rregullisht. Madje, ne kishim paraparė edhe hapjen e tij pjesė – pjesė, sepse ndryshe kushtonte shumė mirėmbajtja e tij. Ėshtė e vėrtetė, qė pėrgjatė kėtij kanali hidhen mbeturina, si kudo nė Kosovė, nga qytetarė tė pandėrgjegjshėm, por edhe pėr kėtė faji ėshtė i Komunės dhe jo i qytetarėve. Gjatė mandatit tė PDK-sė kishim propozuar miratimin e njė takse (e para nė Kosovė) pėr “mrojtjen e mjedisit dhe natyrės”, e cila do tė pėrdorej vetėm pėr grumbullimin e plehrave (mbeturinave) dhe mirėmbajtjen e njė mjedisi tė pastėr. Ajo taksė u miratua, por u harrua dhe nuk po zbatohet nga N. Arifi, i cili ka ikur nga radhėt e PDK-sė dhe ėshtė bashkuar me AAK-nė, AKR-nė (formalisht), PSDK-nė dhe LDK-nė (joformalisht), nuk zbaton politikat e PDK-sė dhe nuk i mbanė premtimet zgjedhore. Pra, uji nuk doli nga kanalizimi i ujėrave tė zeza, sepse kanalizimi ėshtė bėrė nga qeverisja e PDK-sė dhe ėshtė bėrė mirė, por nga mbyllja e kanalit (pjesa e mbuluar) tė ujėrave tė bardha pėr fajin e Komunės, e cila nuk e ka mirėmbajtur kėtė kanal tė mbuluar nga Samet Dalipi, i cili tash ėshtė kėshilltar (me pagė) i kundėrligjshėm i kryetarit me legjitimitet tė konsumuar, Nexhmedin Arifit. Kjo ėshtė e vėrteta pėr pėrmbytjen e Vitisė: Vitinė nuk e ka marrė uji, por e ka marrė lumi qysh se N. Arifi u bė ktryetar i saj, duke uzurpuar dhe trafikuar mandatet e PDK-sė dhe duke uzurpuar dhe trafikuar votėn e lirė tė qytetarit tė Vitisė dhe tė PDK-sė./Xhevat Bislimi –Kėshilltar komunal dhe pėrfaqėsues i PDK-sė nė Komunė /


- Lajmet
- E mėrkurė, 18 prill, 2012

...trup e trup
- Sabri Hamiti:Thaēi dha premtime pompoze. Herėn e kaluar na u pėrmend Molla e Kuqe e ata na erdhėn te Dardha e Kuqe.
- Tensionet nė Shkup, shqiptarėt e Manastirit tė shqetėsu
- Ndėrkombėtarėt apelojnė pėr qetėsi
- Gjyqi:Serbėt inspiruan krimet e Breivikut-vrasjen per nje dite te 77 njerezve
- Gazetari maqedonas M.Nedelkovski në Facebook: Ndaj shqiptarėve, na duhet njė Breivik
- Kosovė: Kuvendi po diskuton pėr situatėn nė veri
- Jakshiq:Fjalet e B.Rexhepit janė kėrcėnim me pushkė tė zbrazėt,nuk mund t'i pengojė zgjedhjet serb.
- Thaēi ripėrsėritė se nuk ka zgjedhje serbe nė Kosovė
- Nowitzki: KFOR-i nuk flet publikisht pėr ēėshtjet operacionale
- Qeveria e Kosovės nė dilemė pėr regjim tė vizave


...hapur:
Tensionet nė Shkup, shqiptarėt e Manastirit tė shqetėsuar
Ereniku, 18 prill, 2012, 14:15
Manastir – Shqiptarėt nė Manastir kanė shprehur shqetėsime lidhur me situatėn e krijuar dhe dhunėn e fundit nga protestuesit maqedonas, pas vrasjes sė pesėfishtė nė periferi tė Shkupit. Shqetėsimi i tyre vjen sidomos pas tensionimit tė situatės dhe protestave tė dhunshme nėpėr rrugėt e Shkupit si dhe pėr klimėn e krijuar tė pasigurisė.
Vefki Bajrami, sekretari i Shoqatės “Kongresi i Bashkimit” nė Manastir theksoi se nė mesin e manastirasve po mbretėron shqetėsimi dhe pasiguria, pėr shkak tė tensioneve tė fundit ndėretnike dhe vandalizmit dhe frymės raciste dhe antishqiptare, tė krijuar pas vrasjes nė Smilkovc tė Shkupit.
Shoqata “Kongresi i Bashkimit” apelon pėr kujdes dhe pėrgjegjėsi nga individė dhe organizata qė thirren nė armata apo ushtri ēlirimtare dhe qė mund tė dėmtojnė sidomos shqiptarėt nė trevat ku janė pakicė dhe janė pre e rreziqeve apo sulmeve pėr tu dėbuar nga shtėpitė e tyre. “Ėshtė lehtė qė armata tė tilla interneti tė dalin dhe tė kėrcėnojnė me komoditet, por realiteti ėshtė ndryshe, sepse ndryshe ėshtė tė jesh shqiptar nė Zvicėr, Gjermani, Belgjikė apo Tiranė e Prishtinė dhe ndryshe nė Manastir. Andaj apelojmė pėr kujdes dhe syēeltėsi dhe tė mos krijohet njė farsė e rrejshme romantike qė mund tė ketė pasoja”, thekson kjo shoqatė.
Banorėt shqiptarė gjithashtu shprehin shqetėsimin e tyre duke bėrė thirrje qė faktori politik shqiptar ti drejtojė sytė dhe tė shtojė pėrkujdesjen pėr shqiptarėt nė Manastir. “Apelojmė qė faktori politik shqiptar nė qeveri, por edhe klasa politike tė shtojė vėmendjen tek ne dhe tė dėrgojė mesazhe dhe praninė e tyre nė vendin tonė, me qėllim qė tė krijohet njė siguri dhe njė solidaritet”, thekson Ramiz Asllani, mėsues nga Manastiri. Shqiptarėt nė kėtė qytet theksojnė se nuk ka acarim tė klimės ndėretnike, por ekziston njė heshtje e shoqėruar me tensione qė po reflektohet nga situata e fundit nė Shkup nga vrasja e pesėfishtė. (burimi: LajmeShqip)

Ndėrkombėtarėt apelojnė pėr qetėsi
Ereniku, 18/04/2012
BE, NATO, OSBE dhe SHBA, tė mėrkurėn pėrmes njė deklarate tė pėrbashkėt kanė dėnuar vrasjen e pesėfishtė nė Smillkovc, ndėrkohė qė u kanė bėrė thirrje tė gjithė qytetarėve tė qėndrojnė tė qetė, tė pėrmbahen nga spekulimit apo pohimet e pabazuara, sikurse edhe tė tregojnė durim pėr rrjedhėn e procesit hetimor
Shkup, 18 prill, 2012
Krerėt e misioneve tė Bashkimit Evropian, NATO-s, OSBE-sė dhe SHBA-sė, tė mėrkurėn pėrmes njė deklarate tė pėrbashkėt kanė dėnuar vrasjen e pesėfishtė nė Smillkovc, ndėrkohė qė u kanė bėrė thirrje tė gjithė qytetarėve tė qėndrojnė tė qetė, tė pėrmbahen nga spekulimit apo pohimet e pabazuara, sikurse edhe tė tregojnė durim pėr rrjedhėn e procesit hetimor. "Ne dėnojmė vrasjet e tmerrshme qė ndodhėn nė afėrsi tė fshatit Smillkovė dhe shprehim ngushėllimet tona mė tė thella pėr familjet e viktimave. Jemi nė dijeni se autoritetet po hetojnė kėtė krim dhe janė nė kėrkim tė autorit apo autorėve. Ne mbėshtesim pėrpjekjet e qeverisė qė tė vazhdojė procedurat hetimore dhe juridike nė mėnyrė sa mė tė shpejtė tė mundshme dhe inkurajojmė bashkėpunimin e qytetarėve nė grumbullimin e tė gjitha informacioneve nė dispozicion lidhur me kėto vrasje. U bėjmė thirrje tė gjithė qytetarėve tė qėndrojnė tė qetė, tė pėrmbahen nga spekulimet apo pohimet e pabazuara dhe tė tregojnė durim pėr rrjedhjen e procesit hetimor. Kur qytetarėt inkuadrohen nė dhunė apo bėjnė pėrpjekje pėr tė marrė ligjin nė duart e tyre, kjo vetėm se largon policinė nga hetimi dhe e bėn mė tė vėshtirė nxjerrjen e vrasėsve para drejtėsisė“, thuhet nė deklaratėn e pėrbashkėt tė krerėve tė misioneve tė BE-sė, NATO-s, OSBE-sė dhe SHBA-sė nė Shkup. (burimi: Koha)

Gazetari maqedonas Milenko Nedelkovski në Facbook: Ndaj shqiptarėve, na duhet njė Breivik
Shkup, 18 April 2012, 12:51
Shkup- Nė ditėn kur terroristi norvegjez Anders Bering Breivik po gjykohet nė Oslo pėr vrasjen e 77 personave tė pafajshėm, gazetari maqedonas Milenko Nedelkovski, show-men nė Televizionin “Kanal 5″, ka mbėshtetur publikisht pėrmes profilit tė tij nė Facebook, idenė e njė Breiviku edhe nė Maqedoni.
Komenti i tij, qė mund tė lexohet nga fotografia e shkrepur nė profilin e tij nė rrjetin social, pason pas njė komenti tjetėr tė njėrit prej miqve, ku Breivik lartėsohet nė hero dhe thuhet se “maqedonasit kanė nevojė pėr njė tė tillė, sepse vetėm ai do tė ‘kryente punė’ me ata qė vranė katėr fėmijėt maqedonas”.
Vetėm pėr dallim nga maqedonasit tanė, nė Norvegji u gjet njė person tė reagojė kundėr kėsaj. Seriozisht tė them, pėr mua njė person i tillė nė Maqedoni do tė ishte hero! Hero i historisė bashkėkohore maqedonase.
Dhe pėr gjithė tė tjerėt MAQEDONAS dhe njerėz normalė, pėrveē kuptohet sikur disa Sashe dhe Koche….”. “Jovan, nuk ėshtė se as mua nuk mė ka shkuar mendja nė tė njėjtėn. Njė i tillė hero, nė vendin dhe nė kohėn e duhur, do tė zgjidhte shumė punė dhe shumė dilema”, – thotė nė komentin e tij Nedelkovski. “
Kjo nuk ėshtė hera e parė qė ky gazetar maqedonas shfryn publikisht tė tėrė urrejtjen patologjike qė ndjen pėr shqiptarėt”, – shkruan “Zhurnal”. (burimi:Facebook,Ereniku,LajmeShqip)

Kuvendi po diskuton pėr situatėn nė veri
Prishtinė, 18 prill, 2012
Kuvendi i Kosovės ėshtė mbledhur nė njė seancė tė jashtėzakonshme pėr situatėn nė veri. Deputetėt e opozitės kritikuan qeverinė se nuk ka ndėrmarrė veprime pėr tė integruar atė pjesė tė vendit. Ndėrkaq ministri i brendshėm Bajram Rexhepi deklaroi se nė rast se KFOR-i dhe EULEX-i nuk ndėrmerr masa pėr sigurinė e qytetarėve atėherė kėtė do ta bėjė Policia e Kosovės.
Hamiti: Ata na erdhėn te Dardha e Kuqe
Kuvendi i Kosovės ėshtė mbledhur pėr tė dhėnė tė tjera fjalė pėr veriun. Ministri Rexhepi dha njė raport me ato qė po ndodhin, por pa ndonjė propozim se cka duhet bėrė. E deputeti i LDK-sė , Sabri Hamiti i tha Rexhepit se nėse Kosova e ka kapacitetin pėr t’i mbrojtur shqiptarėt nė veri, pse nuk po e bėn njė gjė tė tillė menjėherė.
Hamiti propozoi qė me Serbinė tė ndėrpriten menjėherė cilatdo bisedimet, por e kėnaqi fakti qė Qeveria nuk dha shumė premtime. “Jam i inkurajuar edhe nga kryeministri. Nuk dha premtime pompoze. Herėn e kaluar na u pėrmend Molla e Kuqe. E ata na erdhėn te Dardha e Kuqe, na arrestuar policėt tanė”, ka thėnė Hamiti.

Jakshiq: Rexhepi nuk mund t''i pengojė zgjedhjet serbe
Mitrovicė, 18 prill, 2012
Njėri nga udhėheqėsit e tė ashtuquajturit Kuvend i komunave dhe vendbanimeve serbe, Marko Jakshiq, ka thėnė se ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi nuk do tė mund tė realizojė kėrcėnimet se nuk do tė mbahen zgjedhjet lokale nė veri tė Kosovės.
“E para, lokaliteti ėshtė i paarritshėm pėr Rexhepin. Kėshtu qė ai nuk mund tė ndalojė serbėt tė votojnė mė 6 maj”, ka thėnė ai pėr mediat serbe. “Materiali zgjedhor tashmė ekziston dhe nuk ka se si Rexhepi tė pengojė zgjedhjet. Ky ėshtė njė kėrcėnim me pushkė tė zbrazėt”, ka thėnė Jakshiq/rtk/

Thaēi ripėrsėritė se nuk ka zgjedhje serbe nė Kosovė
Prishtinė, 18 prill, 2012
Serbia me pretendimin e vet pėr tė organizuar zgjedhje nė Kosovė, nuk do t’ia arrijė qėllimit, tha sot kryeministri Hashim Thaēi. Nė mbledhjen e qeverisė ai theksoi se pėr kėtė institucionet e Kosovės kanė qėndrim tė qartė se duhet tė respektojnė tė gjitha dokumentet qė janė aprovuar nė Kuvendin e Kosovės dhe tė drejtėn e dyshtetėsisė. Ndėrkaq, zėvendėskryeministri Kuēi fajėsoi KFOR-in dhe EULEX-i pėr mosangazhimin e duhur nė veri.

Nowitzki: KFOR-i nuk flet publikisht pėr ēėshtjet operacionale
Prishtinė, 18 prill, 2012
Zėdhėnėsi i KFOR-it, Uve Nowitzki i ka thėnė Kosovapress-it se misioni i KFOR-it pas zhvillimeve tė fundit ėshtė i vendosur pėr tė siguruar njė ambient tė sigurt nė gjithė Kosovėn, madje kjo vlen edhe pėr mallrat qė pėrbejnė rrezik pėr njė ambient tė sigurt.
Megjithatė Nowitzki nuk ka treguar se a do tė ketė ndonjė operacion pėr konfiskimin e armėve nė veri. “Siē e dini, KFOR-i nuk flet publikisht pėr ēėshtjet operacionale”, ka thėnė ai.

Qeveria e Kosovės nė dilemė pėr regjim tė vizave
Prishtinė, 18 prill, 2012,
Qeveria e Kosovės me dilema nėse Kosova duhet tė aplikojė regjimin e vizave pėr shtetasit e huaj qė hyjnė nė shtetin e Kosovės.
Ministrja e integrimeve evropiane, Vlora Ēitaku tha se regjimi i vizave ėshtė rekomandim i Komisionit Evropian. Ndėrkaq ministri i jashtėm, Enver Hoxhaj tha se kjo masė do tė pengonte njohjet pėr Kosovėn.

BE do ta mbėshtes edhe mė tej sektorin e energjisė
Prishtinė, 18 pril2012
Bashkimi Evropian do ta mbėshtesė Kosovėn nė pėrmbushjen obligimeve dhe nė zbatimin e standardeve tė BE-sė qė janė pjesė e Traktatit tė Komunitetit tė Energjisė dhe si tė tilla duhen tė zbatohen edhe nė Kosovė. Kėshtu ka premtuar shefi i Zyrės sė Bashkimit Evropian Samuel Zhbogar gjatė vizitės qė bėri sot Korporatėn Energjetike tė Kosovės

...editorial i shkurter-parahyrje informacioni:
..te tillet nuk i duruan as ne vendet e akullta karpatosiberiane-duket qe qellimisht i ndoqen per tua pare sherrin jo vetem NE, Ballkani, po dhe Evropa e Bota...Shkaktar te luftes se pare dhe te dyte. Ishte, ne zgripc edhe e treta /gjate luftes ne Kosove/. Edhe tani e gjithe diten, luajne me prestigjin e njerezimit e te botes...
Mbetem i habitur si mund te lejohet nga njerezimi nje flliqesire e tille, qe vazhdon te njollos me shpifje e krime jo vetem, neve-SHQIPTAREVE, /duke trumbetuar para botes se shqiptaret jane myk i ardhur islamik qe rrezikon Evropen/, po dhe te tjeret me radhe..Kur butesisht ia vejne veshin e syrin, ja se ēka i gjene edhe ata karshi tij kurreshtar e mbeshtetes te kanibalizmit serbe. JO VETEM NE PO DHE BALLKANI EVROPA DHE BOTA PO UA SHEH SHERRIN!!!...DERI KUR PERKEDHELJE TE TILLA, NDAJ TYRE?!!!.../ereniku/
Serbėt inspiruan krimet e Breivikut
Ereniku,18/04/2012
Gjykimi i vrasėsit masiv norvegjez, Anders Breivik, ka vazhduar sot me pyetjet e prokurorėve. Breivik ka folur pėr kontaktet e tij me nacionalistėt militantė, ndėrkohė qė prokuroria u pėrpoq tė dėshmojė nėse vėrtet ekziston organizata djathtiste “Kalorėsit Tempullarė”. Breivik, i cili nė sulmin e tij tė pėrgjakshėm tė 22 korrikut tė vitit tė kaluar vrau 77 njerė, dha pėrgjigje tė shkurtra, ndėrsa nė njė moment u ndje i ofenduar nga prokurorja, nga e cila kėrkoi tė mos “tallet”. Gjykatėsi e ka paralajmėruar se ka tė drejtė tė mbetet i heshtur, por edhe se mungesa e pėrgjigjeve mund tė pėrdoret kundėr tij. "Ēdokush mund tė bėjė atė ēfarė kam bėrė unė", u tha Breivik tė mbledhurve nė sallėn e gjyqit. "Jo gjithkush ėshtė i lindur me aftėsi tė tilla, por secili mund t’i zhvillojė ato". Breivik i tha se prokurorisė se nė vitin 2001 ka shkuar pėr njė vizitė nė Liberi, ku u takua me nacionalistin serb i cili ishte njė nga themeluesit e organizatės djathtiste, “Kalorėsit Tempullarė”. Ai ka shtuar se ka udhėtuar pėr takime tė grupit nė Londėr, por nuk ka dashur tė flas pėr temat e diskutimit. Nė Angli thotė se e ka takuar mentorin tjetėr, tė cilin e ka cilėsuar si “Richard zemėrluan”, por nuk ka dashur ta pėrmend emrin e vėrtet tė tij. Prokurorisė i ka thėnė se emri i tij i koduar nė takime ishte Sigurd, sipas mbretit norvegjez tė shekullit XII. Prokurorja Svein Holden edhe njė herė i tha se qėllimi i hulumtimit tė saj ėshtė tė provojė nėse ekzistojnė vėrtet “Kalorėsit Tempullarė”, pas sė cilės Breivik reagoi dhe i tha qė tė kapet pėr fakte e tė mos tallet. Holden gjyqit ia paraqiti manifestin e Breivikut me 1.500 faqe, ku ai i ka pėrshkruar kontaktet me “konservatorėt kulturorė serbė”. Nė manifest Breivik thotė se serbėt kanė bėrė hetime shtesė pėr tė qenė tė bindur se ai ėshtė ideal pėr organizatėn e tyre. Sipas pohimeve tė tij, grupi ka synuar tė mbledhė qindra ekstremistė nė Evropė, pėr t’i trajnuar pėr qėllimet e tyre. Nė manifestin e tij, pjesė tė tė cilit janė botuar vitin e kaluar, Breivik flet edhe pėr shqiptarėt, tė cilėt i cilėson si njerėz tė pamėshirshėm dhe tė vendosur. Sipas tij, shqiptarėt drejtojnė botėn e nėndheshme nė Evropė. Ekstremisti i renditė shqiptarėt, e nė veēanti kosovarėt, si pjesė tė xhihadit islamik global, qė ka si lajtmotiv islamizimin e popujve tė Evropės. “Nė planet e dėbimit tė pastrimit tė Evropės nga islamikėt, trojet shqiptare do tė jenė njė zonė e rėndėsishme transiti pėr njė numėr tė madh tė tė larguarve”, ka shkruar ai. Nė manifestin e tij ai ka shkruar se ėshtė takuar me njė serb mė 2002, nė Monrovia tė Liberisė. Sipas mediave norvegjeze, ai mund tė jetė Milorad Ulemek Legija, ish komandat i njėsitit famėkeq paramilitar serb, tė njohur si Beretat e Kuqe. Se Legija mund tė jetė serbi “i Monrovias”, kėtė informatė e ka dhėnė televizioni NRK1, e pastaj edhe ditorja "Dagbladet". Edhe nė seancat e mėparshme Breivik nuk ka dhėnė detaje tjera, pos qė ka shtuar se “mentori i tij ishte hero lufte”. Avokati i Ulemekut, Aleksandar Zorica, ka thėnė pėr NRK se Legija nuk ėshtė takuar kurrė me Breivikun. “Kur Ulemeku pėr herė tė parė e ka dėgjuar kėtė rrėfim, ka qeshur”, demanton kėtė takim, pėr tė shtuar se nuk ka dėgjuar kurrė as pėr organizatėn “Kalorėsit Tempullarė”. Ditorja britanike "Guardian" shkruan sot se Breiviku ka thėnė se sulmet e verės sė kaluar nė Norvegji ishin tė frymėzuara nga “nacionalistėt serb”. Gjatė prezantimit tė provave, ai ėshtė pyetur pėr filozofinė prapa fushatės sė tij vrastare, si dhe tė rrjetit tė “"Kalorėsve Tempullarė" dhe anti-islamikėve. "Sa pėr identitetin (e "Kalorėsve Tempullarė”), esenca ishte te tentimi qė tė distancohet nga nacionalsocializmi. Qė ekstremi i djathtė tė mbijetojė nė Evropė, duhet distancomi nga ideologjia e shkollės sė vjetėr. Ėshtė dashur identiteti i ri”, ka thėnė Breivik. Sipas tij, identiteti “pjesėrisht ėshtė importuar nga Serbia". "Serbėt, tė cilėt luftuan dhe vdiqėn gjatė bombardimeve tė NATO-s nė Kosovė nė vitin 1999, kishin mentalitet tė kryqėzatės qė unė e doja”, shpjegon ai. (Ereniku,Koha,Telegrafi)


- Lajmet
- E marte, 17 prill, 2012

Situata e tensionuar, presidenti Topi vizitė nė Maqedoni
Tirane, 17 prill, 2012
Tiranė – Mbledhja e parashikuar pėr ditėn e nesėrme, ku do tė zgjidhej nėnkryetari i ri i KLD-sė, do tė shtyhet. Burimet brėnda presidencės bėjnė me dije se presidenti Topi do tė zhvillojė njė vizitė nė Maqedoni, e cila do tė nisė nesėr.
Pėr kėtė arsye, mbledhja do tė shtyhet, pėr t’u caktuar pas kthimit tė presidentit Topi nga Maqedonia.
Vizita e kėtij tė fundit nė Maqedoni bėhet nė njė moment delikat, pasi situata mes maqedonasve dhe shqiptarėve ėshtė tensionuar sė tepėrmi. Nė qendėr tė diskutimeve qė presidenti shqiptar do tė zhvillojė me autoritetet maqedonase, pritet tė jetė pikėrisht situata e krijuar sė fundmi.

Nesėr seancė e jashtėzakonshme pėr veriun
17 prill, 2012
Kuvendi i Kosovės nesėr do tė mbajė njė seancė tė jashtėzakonshme, e thirrur me kėrkesėn e Grupit Parlamentar tė Partisė Demokratike tė Kosovės, gjatė sė cilės do tė diskutohet pėr zhvillimet nė pjesėn veriore tė Kosovės.
“Nė kėtė javė kemi plotė seanca. Nesėr do tė jetė njė seancė e thirrur e Grupit Partisė Demokratike me nėnshkrimin e 46 deputetėve pėr seancė tė jashtėzakonshme pėr zhvillimet nė pjesėn veriore tė Kosovės. Tė enjten dhe tė premten kemi dy seanca njėrėn pas tjetrės, dy seanca tė punės dhe kėshtu po e pėrmbyllim kėtė javė me tri seanca”, ka theksuar kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, pas mbledhjes sė Kryesisė sė Kuvendit, transmeton Kosovapress.
Nė njoftimin e lėshuar nga zyra pėr Informim e Kuvendit thuhet se seanca e jashtėzakonshme thirret sipas kėrkesės sė nėnshkruar nga 46 deputetė tė Grupit Parlamentar i PDK-sė dhe deputetė tė tjerė nga radhėt e koalicionit qeverisės. Ka mbetur qė kėrkesa pėr seancė tė jashtėzakonshme tė deponohet nė Zyrėn pėr parashtresa tė Kuvendit, nė mėnyrė qė ajo tė quhet e ligjshme.

Pėr Mitrovicėn do tė protestohet nė Prishtinė
17 prill, 2012
Kuvendi i OJQ-ve tė Kosovės fton gjithė qytetarėt nga mbarė Kosova qė tė martėn me 24 prill, nga ora 11.59 - 12.59, tė protestojė qetas dhe me heshtje nė sheshin Nėnė Tereza nė Prishtinė
“Akti i fundit terrorist mbi familjen e Selver Haradinajt nė veri tė Mitrovicės tregoi se terrorizmi po troket nė dyert kosovare. Pavarėsisht pėrkatėsisė etnike, politike, sociale e kulturore tė terroristėve apo viktimave, Kosova duhet tė reagojė si njė shoqėri e pjekur dhe demokratike qė i thotė STOP kėsaj tė keqeje tė madhe”, thuhet nė njoftim.
“Protesta do ta ketė vetėm njė parullė: STOP TERRORIZMIT dhe asnjė parullė tjetėr. Nė protestė nuk do tė ketė asnjė lloj flamuri dhe askush nuk do tė mbajė fjalim”.
“Kuvendi i OJQ-ve tė Kosovės nga sot e deri njė ditė para protestės mbetet i hapur pėr tė gjitha OJQ-tė, partitė politike, institucionet, mediat, intelektualėt, veprimtarėt dhe individėt e tjerė me ndikim qė tė bėhen bashkė-organizatorė tė kėsaj proteste”, thuhet nė njoftimin e nėnshkruar nga kryetari i Kuvendit tė OJQ-ve tė Kosovės, Nexhmedin Spahiu.

Thaēi: Jo organizim tė zgjedhjeve serbe nė Kosovė
17 Prill, 2012
Kryeministri Hashim Thaēi theksoi se nė asnjė rrethanė nuk do tė lejohet mbajtja e zgjedhjeve lokale serbe edhe nė Kosovė. Ndėrsa, pėr zgjedhjet e pėrgjithshme tė Serbisė, Thaēi tha se serbėve me dy nėnshtetėsi do t’u lehtėsohet procedura e votimit nė pika mobile, por sipas tij votat tė numėrohen nė Serbi, e jo nė Kosovė. Kreu i ekzekutivit gjithashtu ka bėrė thirrje qė nė Maqedoni tė mbretėroj paqja dhe stabiliteti.
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi tha se pretendimet e Serbisė pėr tė organizuar zgjedhje lokale nė veri tė Kosovės do tė dėshtojnė, pasi sipas tij, do tė pėrdorėn tė gjitha mjetet kushtetuese dhe ligjore pėr tė penguar mbajtjen e tyre. Ndėrsa, sa i pėrket zgjedhjeve tė pėrgjithshme tė Serbisė, Thaēi u shpreh se ka biseduar me ndėrkombėtarėt nė Kosovė pėr t’iu mundėsuar serbėve me dy nėnshtetėsi qė tė votojnė nė disa pika mobile tė votimit, nė mėnyrė qė ato vota tė numėrohen nė Serbi, e jo nė Kosovė. Kryeministri Thaēi gjithashtu ka bėrė thirrje qė nė Maqedoni tė mbretėroje paqja dhe stabiliteti sepse sipas tij ēdo pėrkeqėsim i situatės atje reflektohet nė Kosovė e rajon. Kryeministri po ashtu kėrkoi qė pėrderisa tė drejtėsia tė mos e jap fjalėn e vet pėr autorėt e vrasjes askush nuk ka tė drejtė tė shprehet apo pretendojė t’i jap konotacione politike apo ndėretnike.

Zhbogar vizitoi Gjykatėn Kushtetuese
17 Prill, 2012
Kryetari i Gjykatės Kushtetuese tė Republikės sė Kosovės, Enver Hasani, ka pritur sot pėrfaqėsuesin special tė Bashkimit Evropian nė Kosovė, Samuel Zhbogar.
Kryetari Hasani e njohtoi z.Zhbogar me organizimin dhe funksionimin e Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės. Ndėrsa , nga ana e tij, Zhbogar u shpreh i impresionuar me punėn e deri tashme tė kėsaj gjykate dhe ka premtuar pėrkrahjen e BE-sė nė pėrpjekjet pėr konsolidimin e gjyqėsisė kushtetuese nė Kosovė.

Rama: Berisha tė pėrgjigjet pėr linjėn
17 Prill, 2012
Partia Socialiste e Shqipėrisė akuzoi sot qeverinė se ka bllokuar ndėrtimin e linjės sė energjisė elektrike tė interkonjeksionit me Kosovėn.
Kryetari Edi Rama tha se socialistėt do tė kėrkojnė interpelancė me kryeministrin Sali Berisha pėr arsyet e mosndėrtimit tė linjės sė interkonjeksionit qė theksoi se ėshtė me interes kombėtar pėr Kosovėn dhe pėr Shqipėrinė.

Haxhinasto priti ambasadorin Selimi
17 Prill, 2012
Zv.Kryeministri dhe Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Edmond Haxhinasto, priti sot nė njė takim Ambasadorin e Jashtėzakonshėm dhe Fuqiplotė tė Republikės sė Kosovės nė Tiranė, Sylejman Selimi, ku u shkėmbyen mendime pėr zhvillimet politike nė Kosovė, veēanėrisht ngjarjet e fundit nė veri tė Mitrovicės dhe Maqedoni.

Autokrimet Hetojnė Manipulimet me Targa
17 Prill, 2012
Afro pesė mijė serbė kanė regjistruar veturat e tyre me targa tė Kosovės. Pėr kėto vetura nuk janė paguar taksat doganore. Njėsiti i Auto Krimeve i Policisė sė Kosovės dyshon se pronarėt realė tė veturave tė regjistruara janė shqiptarėt tė cilėt nė aleancė me serbėt i kanė ikur pagesės sė taksės doganore duke dėmtuar buxhetin e Kosovės pėr miliona euro.

Kroacia mund ta ndihmoj FSK-nė
17 Prill, 2012
Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, sot e ka vlerėsuar lart angazhimin dhe kontributin e pjesėtarėve tė ushtrisė sė Kroacisė, qė shėrbejnė nė Kosovė, nė kuadėr tė KFOR-it
Kėto komente ajo i bėri gjatė takimit me shefin e shtabit tė ushtrisė sė Kroacisė, Drago Llovriq, ka njoftuar presidenca.
U tha se marrėdhėniet e mira ndėrmjet dy vendeve mund tė thellohen pėrmes ndihmės qė Kroacia mund tė ofroj nė aftėsimin dhe pėrgatitjen e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.

Kosovė, do tė themelohet Akademia e Drejtėsisė
17 Prill, 2012
Prishtinė – Ministria e Drejtėsisė, nė bashkėpunim me Shoqėrinė Gjermane pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar (GIZ), ka mbajtur njė takim konsultativ lidhur me themelimin e Akademisė sė Drejtėsisė, nė tė cilinė kanė marrė pjesė pėrfaqėsues vendorė dhe ndėrkombėtarė tė institucioneve tė drejtėsisė.
Zv/kryeministri dhe ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, tha sė nė vazhdėn e aktiviteteve pėr fuqizimin e sistemit tė drejtėsisė, Ministria e Drejtėsisė ka shfaqur idenė pėr themelimin e Akademisė sė Drejtėsisė.

Festival i Filmit nė Podujevė
17 Prill, 2012
Qyteti i Podujevės nė Kosovė do tė shndėrrohet nė njė arenė tė vėrtet argėtimi dhe kjo falė organizimit tė Festivalit Ndėrkombėtarė tė Filmit me metrazh tė shkurtėr.
Katėr ditė dhe netė pa gjumė pėr qytetarėt e Podujevės, dhe kjo falė organizatorėve tė “Llapi Film Fest”, eveniment qė mbėshtetet nga OJF-ja “Alternativa Vizionare”, e cila ka pėrgatitur njė axhendė tė detajuar tė ketij spektakli te filmit me metrazh te shkurter.
Nė kėtė festival tė filmit do tė paraqiten rreth 50 filma me metrazh tė shkurtėr dhe pjesė e repertorit, tė do tė jetė nga shtete tė ndryshme. Organizatorėt rrėfejnė dhe detajet mė pikante tė kėtij evenimenti tė rėndėsishėm tė filmit nė Ballkan dhe nė Europė. Juria qė do tė caktojė dhe ndarjen e cmimeve pėrbėhet nga specialiste nga shtete tė ndryshme. Nė kėtė eventimet tė rėndėsishėm Shqipėria pėrfaqėsohet nga regjisori dhe njėherėsh drejtori i “Festivalit Ndėrkombėtar tė Filmit tė Fierit”, Ervis Koēi, gjithashtu ne kėtė panel “gjyqtarėsh” do tė jenė dhe tre regjisore tė tjerė qė pritet tė konfirmojnė pjesėmarrjen nė ditėt nė vijm.
“Filmat e metrazhit tė shkurtėr do tė jenė nga shtetet si Kosova, Shqipėria, Amerika, Spanja, Bullgaria, Ēekia, Anglia, Argjentina etj. Duhet theksuar se do shfaqen dhe filma dokumentarė, ku shfaqja e pare e festivalit do jetė pikėrisht njė film i shkurtėr dokumentarė, i cili flet pėr jetėn dhe veprėn e Dėshmorit tė Kombit Zahir Pajaziti, pastaj ēmimi mė i lartė nė kėtė festival do jetė ēmimi qė mbanė emrin e Dėshmorit tė Kombit Zahir Pajaziti, si dhe ēmimet tjera. Juria e festivalit do pėrbėhet nga Ervis Koēi, regjisor dhe drejtor i Festivalit Ndėrkombėtarė tė Filmit tė Fierit, si dhe janė dhe katėr emra tjerė nga tė cilėt presim konfirmimin e fundit.


- Lajmet
- E hėnė, 16 prill, 2012

...shkurt e trup:
- Kreu i ushtrisė serbe Dikoviē paralajmėron policinė e Kosovės
- Sulmohet njė makinė e njė serbi, KFOR shton praninė
- Kandiq: Arrestimet kunder shqiptareve - trashėgimi e Millosheviqit
- Zėri: Berisha, me “mafinė” serbe kundėr Kosovės
- Kukės, pėrkujtohet sot eksodi i vitit 1999
- Kurti: Pėr Mitrovicėn tė reagojmė si komb
- Vlimet ne Maqedoni: Nė Shkup,natė e tensionuar

...gjeresisht:
Kreu i ushtrisė serbe Dikoviē paralajmėron policinė e Kosovės
ereniku, 16 April 2012 14:00
Beograd- Shefi i Shtatmadhorisė sė Ushtrisė sė Serbisė Lubisha Dikoviē ka deklaruar se prania e pjesėtarėve tė Policisė sė Kosovės “nė linjėn administrative paraqet rrezik pėr sigurinė”.
“Konsideroj se vetėm KFOR-i mund tė garantojė sigurinė nė Kosovė, dhe jo tė ashtuquajturat organe tė Kosovės”, ka thėnė Dikoviq pėr gazetėn “Politika”, duke komentuar arrestimin e mėhershėm tė dy pjesėtarėve tė Policisė sė Kosovės nga ana e xhandarmėrisė serbe nė rajonin e Merdares.
Dikoviē tha se “po duket qartas se Policia e Kosovės, duke rėnė ndesh me marrėveshjet dėshiron qė hap pas hapi tė imponohet si faktor nė atė rajon”.
Ai ka vėnė nė pah se nė lidhje me praninė e Policisė sė Kosovės, ushtarėt serbė lajmėrojnė KFOR-in, duke kujtuar se sipas Marrėveshjes Ushtarako-Teknike tė Kumanovės, Ushtria Serbe bashkėpunonon me trupat ndėrkombėtare tė sigurisė, nė veēanti me KFOR-in.
Duke u pėrgjigjur nė pyetjet se pėrse nuk ka reaguar mė herėt ndaj akuzės sė drejtoreshės sė Fondit pėr tė Drejtėn Humanitare, Natasha Kandiē se nuk ka tė kaluar tė pastėr tė luftės, Dikoviē ka shpjeguar se padinė e ka bėrė vetė si qytetar, ndėrsa sipas tij ka marrė kohė qė tė pėrgatitet padia.
Dikoviē ka thėnė se nuk dėshiron qė t’i japė jehonė tjetėr siē ka thėnė, “tė pavėrtetave tė Fondit”, duke shtuar se gjykata do tė thotė fjalėn e saj. Dikoviē gjatė luftės sė vitit 1999 ka qenė komandant i njėsisė sė motorizuar 37 tė Rashkės, e cila ka vepruar nė Kosovė, pėrkatėsisht nė Drenicė, bėjnė tė ditur mediat serbe.
Kandiē, e ka akuzuar Dikoviqin pėr krime tė luftės nė Kosovė gjatė luftės nė vitet 1998-99. Organizata e saj ka thėnė se shumė krime tė rėnda dhe masive ishin kryer nė pjesėn qendrore tė Kosovės, ku Dikoviē ishte pėrgjegjės si komandant brigade nė vitin 1999./burimi:Lajmeshqip/

Kukės, pėrkujtohet sot eksodi i vitit 1999
Ereniku, 16 prill 2012 12:08
Kukės-Hapja e ekspozitės prej 99 fotografive qė lidhen me prillin e 99-tės dhe shfaqja e filmit dokumentarė qė lidhet me ngjarjen janė disa nga aktivitetet qė do tė zhvillohen sot nė Kukės.
Qindra qytetarė nga Kosova kanė arritur nė Kukės tė cilėt me aktivitete tė ndryshme kulturore e artistike do tė sjellin nė kujtim eksodin e vitit 99 qė ndodhi nė qytetin e Mitrovicės .
Nėnkryetari i kėtij manifestimi tashmė tradicional, Mustafė Kryeziu i tha se fillimisht qytetarėt do tė takohen me kreun e bashkisė sė Kukėsit dhe mė pas do tė vazhdojnė me aktivitetet e planifikuara me program.
Qindra qytetarė mėngjesin e djeshėm duke u nisur Mitrovica kanė kaluar nėpėr Prishtinė nė drejtim tė Prekazit mė pas nė Pejė e Glloxhan pėr tė ndalur nė Gjakovė dhe pėr tė pėrfunduar nė Xėrxe. Nga Xėrxa sot marshuan drejt Kukėsit.
Pėr tė kujtuar kėtė ngjarje, dy vite mė parė nė Kukės u pėrurua Kulla 25 metra e gjatė. Derisa pjesa e dedikuar pėr muze e kėtij kompleksi e ndihmuar financiarisht nga Bashkia e Kukėsit ėshtė nė pėrfundim e sipėr. (burimi: lajmeShqip

Serbia ēon nė 5 numrin e kosovarėve tė arrestuar
Brenda 17 ditėsh autoritetet serbe kanė arrestuar 5 qytetarė tė Kosovės, pėrshirė kėtu edhe dy policėt qė u liruan pas 48 orėsh.

Kurti: Pėr Mitrovicėn tė reagojmė si komb
Nė njė intervistė dhėnė gazetės ‘Shekulli” lideri i Vetėvendosjes Albin Kurti, thekson se rruga e vetme pėr tė biseduar me Serbinė ėshtė aksioni mbarėkombėtar.

Bangladeshi premton njohjen e Kosovės
Ky shtet kishte premtuar disa herė njohjen pas sugjerimeve tė vazhdueshme tė ambasadorit amerikan atje. (INA

KFOR-i amerikanė zhbllokon fshatrat shqiptare tė Leposaviqit
Ushtarėt e NATO-sė, tė kontigjentit amerikanė, qė janė tė vendosur nė veriun e Kosovė, tė shtunėn rreth mesditės kanė marr njė aksion pėr tė liruar rrugėn qė shpie pėr nė tri fshatrat shqiptare tė Leposaviqit - Bistricė, Cerajė dhe Koshtovė e Vllahisė, njofton korrespondenti i “Kohės Ditore” nga Mitrovica. KFOR-i qė nga mesdita ėshtė duke i larguar barrikadat, tė cilat 48 orė mė parė i kishin vendosur grupet serbe, duke bllokuar tėrėsisht banorėt shqiptarė tė Leposaviqit.

Amnesty International kėrkon lirimin e Hasan Abazi
Amnesty International (AI) ka dėnuar sėrish arrestimin e veprimtarit sindikal kosovar, Hasan Abazi nga ana e policisė serbe mė 28 mars, 2012, derisa ai ishte duke udhėtar nė njė takim rajonal nė Kroaci. Pėrfaqėsuesja e AI-sė, Shawn Johnson ka thėnė se organizata e e saj do t’i dėrgojė njė letėr qeverisė serbe pėr lirimin e Abazit.
“AI konsideron se ai ėshtė i burgosur politik, sepse arsyeja e vetme qė ėshtė arrestuar ka tė bėjė me faktin se ai ėshtė shqiptar. Gjithēka tregon se bėhet fjalė pėr arrestim nga hakmarrja, pasi nė Kosovė janė arrestuar paraprakisht katėr serbė. Kėtė e dėshmojnė edhe deklaratat e ministrit tė Brendshėm serb, Ivica Daēiq, tė cilat janė shumė shqetėsuese”, ka thėnė Johnson pėr REL.
Lirimin e Hasan Abazit e kanė kėrkuar edhe zyrtarė tė Parlamentit Evropian.

Zėri: Berisha, me “mafinė” serbe kundėr Kosovės
Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, ka mė shumė se njė vit qė ka bllokuar projektin pėr ndėrtimin e linjės 400 kilovoltėshe tė interkonjeksionit, e cila lidh Kosovėn me Shqipėrinė, shkruan gazeta “Zėri.
Sipas shkrimit tė botuar sot nė tė pėrditshmen kosovare, bllokimi i kėtij projekti nga ana e kryeministrit Berisha, i ka siguruar shtetit tė Serbisė monopol nė importin e energjisė nė Kosovė, pasi pėr momentin, Kosova tė vetmen rrugė pėr import tė energjisė ka fqinjin verior.
Burime tė gazetės “Zėri” bėjnė tė ditur se nė mars tė vitit 2011, ėshtė hapur tenderi pėr linjėn e transmetimit tė energjisė, Shqipėri-Kosovė, me kapacitet 400 kilovoltėsh, projekt ky i cili financohet nga banka gjermane KFĖ, ku ndėrtimi i kėsaj linje midis Shqipėrisė dhe Kosovės, do t’i sillte vendit pavarėsinė nga linjat serbe.
Sipas kėtyre burimeve, biznesmeni serb, Vuk Hamoviē, njėri nga njerėzit mė tė pasur nė Ballkan, i cili operon nė kėtė biznes, nė bashkėpunim me Damir Fazlliē, janė takuar nė Vjenė tė Austrisė me djalin e kryeministrit, Shkėlzen Berisha.
“Biznesmenėt serbė kanė paguar shuma tė mėdha nė instanca tė larta shtetėrore nė Shqipėri, pėr bllokimin e ndėrtimit tė linjės”, citon burimet e saj gazeta “Zėri”.

Gjeresisht per: Vlimet ne Maqedoni:
Nata e tensionuar nė Shkup
Njė objekt i njė pronari shqiptar nė lagjen Radishan tė Shkupit ėshtė djegur mbrėmė nga grupet maqedonase, qė mbrėmė sėrish kanė bllokuar rrugėt.
16/04/2012 08:48:00
Dhjetėra tė rinj, me kapela nė kokė kanė qėndruar nė rrugėt kryesore tė Radishanit, duke kėrcėnuar dhe kėrkuar ndriēimin e vrasjes sė pesėfishtė qė ndodhi natėn e sė enjtes nė afėrsi tė fshatit Smilkovc, informon agjencia e lajmeve INA.
Banorėt shqiptarė qė janė nė dalje tė kėsaj lagje kanė kaluar natėn nėn shqetėsim dhe frikė, pėr shkak tė rrezikut nga sulmet e mundshme tė huliganėve maqedonas.
Tensione kanė mbretėruar edhe nė lagjen Butel, ku ka pasur tentim pėr eskalim tė dhunės, pėr shkak se njė grup huliganėsh dhe protestuesish ishin nisur pėr tė sulmuar shtėpi shqiptare, por ato janė ballafaquar me njėsitet policore tė ndėrhyrjes sė shpejtė.
Njė banor i lagjes Butel theksoi pėr agjencinė e lajmeve INA se situata ka qenė e tensionuar dhe se natėn e kanė kaluar pa gjumė, pėr shkak tė rrezikut nga sulmet e mundshme tė huliganėve maqedonas.
“Apelojmė qė tė ndėrpriten kėto skenare, sepse pėrndryshe rreziku mund tė jetė me pasoja tė mėdha dhe tė eskalojė situatė e pakontrolluar. Turmat e ēmendura patėn si cak qė tė sulmojnė shtėpitė tona, por u evitua konflikti dhe qėllimet e tyre”, theksoi banori i Butelit, duke theksuar se janė dėgjuar edhe tė shtėna.
Nė fshatin Luboten gjithashtu mbrėmė ka mbretėruar situatė shqetėsuese, ndėrsa protestuesit sėrish kanė vėnė barrikada nė rrugėn qė lidh fshatin me lagjen Radishan dhe Shkupin.
Nė lagjen Draēevė nė pjesėn lindore tė Shkupit sėrish ishte vendosur njė barrikadė me dhjetėra protestues maqedonas, tė cilėt kishin bllokuar rrugėn qė lidh Shkupin me fshatrat shqiptare tė Karshiakės.
Kryetari i komunės sė Studeniēanit, Fati Iseni ka konfirmuar pėr INA barrikadėn e vendosur sėrish nga banorėt maqedonas tė Draēevės, duke theksuar se me kėto skenare po pengohet lėvizja e lirė dhe po nxiten tensione tė panevojshme. Barrikaduesit nė Draēevė kanė theksuar se solidarizohen me bashkėkombasit e tyre tė Radishanit pėr tė zbardhur sa mė shpejt vrasjen e pesėfishtė.
Grupe tė tė rinjve maqedonas janė parė edhe nėpėr lagje tė tjera tė Shkupit, si Lisiēe, Kisella Vodė, nė njė pjesė tė lagjes Gazi Babė, etj.
Nėpėr rrugėt e Shkupit kanė qenė tė pranishme forca tė shumta policie, tė vendosura nėpėr disa pika kontrolli. MPB ka vazhduar tė mbajė tė bllokuara disa akse rrugore qė lidhin Radishanin dhe lagjen Butel.

Kacin: Vrasėsit kanė emėr dhe mbiemėr
Raportuesi i Parlamentit Evropian dhe nėnkryetar i delegacionit pėr Evropėn Juglindore, Jelko Kacin sot ka dėnuar vrasjen e pesė maqedonasve nė Shkup.
Ai pėrmes njė deklarate me shkrim ka shkruar se organet hetuese dhe gjyqėsore patjetėr duhet qė punėn e tyre ta kryejnė nė mėnyrė efikase dhe nė thelb.
“E domosdoshme ėshtė qė tė vėrtetohet se kush ėshtė pėrgjegjės pėr kėtė vrasje mizore, me ē`rast do tė shmanget atmosfera e pasigurisė dhe mosbesimit. Liderėt e Maqedonisė dhe organet shtetėrore patjetėr duhet tė bėjnė ēmos qė tė parandalohet shpėrthimi i pėrleshjeve etnike”, shkruan Kacin.
Sipas tij, asnjė bashkėsi etnike nuk ka lidhje me kėtė krim dhe se siē tha ai, bėhet fjalė pėr vrasės me emėr e mbiemėr. (burimi: INA)

Mediat serbe tė fokusuara me inskenime dhe burime nė Maqedoni
Mediat serbe ditėve tė fundit janė fokusuar nė ngjarjet e fundit nė Maqedoni, pas vrasjes sė pesėfishtė nė fshatin Smilkovc nė periferi tė Shkupit.
Televizioni “Srpska Prva Televizija” raporton sot duke u thirrur nė burime policore maqedonase, se ka njė dėshmitar i mbijetuar pėr vrasjen qė ndodhi natėn e sė enjtes nė periferi tė Shkupit, ku u vranė katėr tė rinj maqedonas dhe njė 45 vjeēari maqedonas nga Radishani i Shkupit, transmeton INA.
Sipas kėtij televizioni serb, identiteti i dėshmitarit mbahet sekret i jashtėzakonshėm, ndėrsa theksohet mė tej se vrasėsit kanė ikur nė drejtim tė Kosovės. Gjithashtu spekulohet se nė afėrsi tė vendkalimit Bllacė ėshtė gjetur njė makinė e tipit Jeep.
Edhe mediat e tjera serbe, si kurir.rs raporton se AKSH po pėrgadit sulme nė Maqedoni, Greqi dhe Kosovė, duke cituar njė komunikatė tė kėsaj organizate e cila kohėve tė fundit ishte deklaruar nė mėnyrė virtuale pėrmes emailit se do tė vetėmbrohet nė rastin e eskalimit tė dhunės serbe nė veriun e Kosovės.
Plasimi i kėtyre lajmeve nga vendi fqinj Serbia, po vlerėsohet si njė skenar qė po pėrgaditet nė Shkup, pėr tė implikuar dhe akuzuar shqiptarėt si vrasės tė vrasjes nė Smilkovc. Ministrja e MPB-sė, Gordana Jankullovska ka theksuar se vrasja nuk ėshtė pėr motive etnike, por hetimet e ditėve tė ardhshme do tė nxjerrin nė sipėrfaqe se kush nė tė vėrtetė qėndron pas vrasjes sė pesėfishtė. (burimi: INA)

FDBK: Nė Smilkovc nuk kanė vrarė shqiptarėt
16/04/2012 08:54:00
Fronti Demokratik pėr Bashkim Kombėtar (FDBK), njė lėvizje politike e dalur nga formacioni ushtarak AKSH ka theksuar se vrasja e pesėfishtė nė Smilkovc tė Shkupit nuk ėshtė vepėr e kryer nga shqiptarėt.
“FDBK me pėrgjegjėsinė mė tė lartė moralo-politike, deklaron se, vrasja makabėr e 5 (pesė) tė rinjėve sllavo-maqedonas nuk ėshtė vepėr e shqiptarėve, sepse shqiptaret, gjatė gjithė historisė sė luftėrave tė tyre pėr liri dhe pavarėsi kombėtare, asnjėherė nuk kanė vrarė pas shpine, siē kanė bėrė tė tjerėt ndaj tyre”, thekson kjo lėvizje politike qė drejtohet nga veprimtari Gafurr Adili nga Kėrēova.
Sipas komunikatės sė kėsaj lėvizje, kjo vrasje makabėr do tė jetė vepėr vetėm e qarqeve serbo-greke.
“Qarqe tė cilat dėshirojnė qė pėrmes skenarėve tė tillė tė realizojnė qėllimet e tyre ekspansioniste mbi krijesėn artificiale pa emėr dhe edhe pa mbiemėr (IRJM-nė), tė cilės vetėm serbo-greket, dhe asnjėherė SHQIPTARĖT, jo vetėm nėn IRJM, por as edhe Republika e Shqipėrisė dhe Republika e Kosovės, nuk ia kanė kontestuar as emrin, dhe as identitetin shtetėror e kombėtar, siē ka bėrė dhe vazhdon tė bėjė Greqia, apo Kisha Autoqefale, si Serbia”, thekson FDBK.
Kjo lėvizje kėrkon qė nė hetimet pėr zbardhjen e vrasjes tė kyēen struktura inteligjente dhe hetimore ndėrkombėtare, pasi qė siē thuhet nė organet e larta shtetėrore dhe hetimore nė Maqedoni kanė ndikim tė madh segmentet serbe. (burimi:INA)

Iseni: Barrikadat nė Draēevė izolojnė shqiptarėt e Karshiakės
Kryetari i komunės sė Studeniēanit, Fati Iseni sot ka shprehur publikisht shqetėsimet mbi situatėn e krijuar nė zonėn e Karshiakės, pėr shkak tė barrikadave tė vendosura ditėve tė fundit nga turma tė maqedonasve nė lagjen e Draēevės.
ereniku, 16/04/2012 13:04:00
“Dy netė me radhė jemi dėshmitarė tė bllokimit tė rrugės edhe ate nga ora 22.00 nga njė grup prej 50 deri 100 protestues, qė janė tė njejtit me brohoritje mė ofenduese kundėr shqiptarėve, ku jam edhe vetė dėshmitar.
Mbrėmė qėndrova nė mesin e turmės dhe i pyeta se cili ėshtė qėllimi dhe askush s`flet dhe pse fshihen. Akoma nuk janė deklaruar publikisht lidhur me kėto ngjarje funksionarėt lokal, ata qeveritar dhe deputetėt”, theksoi pėr INA, Fati Iseni.
Ai shprehu shqetėsimin se me kėto akte po bllokohen banorėt shqiptarė tė fshatrave tė komunės sė Studeniēanit, sepse bllokada ėshtė vendosur nė pikėn qė konsiderohet si udhėkryq dhe arterie qė lidh kėtė zonė me Shkupin.
“Shqetėsimi mė i madh pėr qytetarėt ėshtė dita e nesėrme kur fillon shkolla, si prindėrit ashtu edhe profesorėt qė ligjerojnė, sepse janė tė shqetėsuar se si do tė veprojnė ditėn e nesėrme. Unė jam i bindur se nuk do tė ndodhė asgjė e keqe, sepse kryesisht bllokimet ndodhin gjatė natės”, theksoi Iseni, duke ftuar banorėt shqiptarė qė tė jenė tė pėrmbajtur dhe tė mos bien pre e provokimeve.
Nė shkollėn e mesme “Braqa Milladinovci” nė lagjen Draēevė, mėsojnė mbi 250 nxėnės shqiptarė nė paralelet me mėsim nė gjuhėn shqipe.
Kryetari i komunės sė Studeniēanit, Fati Iseni ka kėrkuar takim me kryetarėt e komunave Kisella Vodė dhe Zelenikovė , pėrfaqėsues tė protestuesve, kryeshefin e policisė pėr tė biseduar lidhur me situatėn e krijuar pėr tė ulur tensioned dhe shmangur barrikadat e mėtejshme. (burimi: INA)

Rrjetet sociale paralajmėrojnė protesta nė Shkup
16/04/2012 13:13:00
Qytetarė dhe organizata maqedonase pėrmes rrjeteve sociale tė internetit kanė paralajmėruar pėr sot protesta kundėr vrasjes sė pesėfishtė nė Shkup.
Njėra nga protestat ėshtė paralajmėruar tė zhvillohet nė ora 17 para Qeverisė, mirėpo organizatorėt e saj akoma nuk janė publikuar se a pėrfaqėsojnė grupe apo lėvizje politike.
Njė protestė tjetėr ėshtė paralajmėruar nė qytetin e Velesit pas dite, ku gjithashtu ajo ėshtė bėrė e ditur dhe ėshtė thirrur pėrmes rrjeteve sociale tė internetit.
Nga ana tjetėr, ėshtė paralajmėruar edhe njė marsh paqe i organizuar nga partia VMRO-DPMNE dhe kjo ėshtė konfirmuar pėrmes disa mediave maqedonase./burimi:INA/

NYT: Vrasja po rrit tensionet ndėretnike
Gazeta amerikane “Nju Jork Tajms” ka shkruar sot se vrasja e pesėfishtė nė periferi tė Shkupit po rrit tensionet ndėretnike nė Maqedoni.
ereniku, 16/04/2012 16:52:00
“Gjatė kohės sė festės ortodokse Pashkėt, njė nga festat mė tė shenjta tė krishterėve kėtu, maqedonasit ishin nė zi, pėr shkak tė vrasjes sė pesė bashkėkombėsve tė tyre, nė njė situatė kur ka spekulime se vrasėsit janė nga etniteti shqiptar, me ē`rast janė paralajmėruar shqetėsimet pėr njė raund tė ri tė dhunės midis komuniteteve”, shkruan gazeta “Nju Jork Tajms”, duke raportuar nga Sofja pėrmes korrespodentit tė saj nė Ballkan, Metju Brunvaser nė njė shkrim me titull “Vrasjet po rrisin tensionet etnike nė Maqedoni”.
Sipas gazetės NYT, vendi ishte i pėrfshirė nė tensione gjatė fundjavės, derisa policia po kėrkon vrasėsit dhe motivet e mundshme.
“Edhe pse nuk ka dėshmi se vrasja ėshtė e lidhur me tensionet etnike apo me dy episodet e dhunės etnike gjatė kėtij viti, policia pėr tė ulur tensionet ka dalė nė terren tė premten, derisa demonstruesit e nevrikosur kanė bllokuar rrugėn, kanė thyer xhama tė makinave dhe kanė gjuajtur gurė nė drejtim tė autobusėve”, thuhet nė tekstin e gazetės.
NYT citon deklaratėn e ministres sė MPB-sė, Jankullovka pėr mungesėn e informatės pėr pėrkatėsinė etnike tė vrasėsve.
Gazeta rikujton vrasjen nė Gostivari, kur njė polic qė nuk ishte nė detyrė vrau dy shqiptarė etnik, duke shtuar se kėto vrasje shkaktuan demonstrata disaditėshe dhe rrahje midis tė rinjve me shufra hekuri, shkopinj dhe thika, duke shkaktuar edhe njė varg lėndimesh.
“Gjykata akoma nuk ėshtė deklaruar se vrasja nė Gostivar ėshtė e ndėrlidhur me pėrkatėsinė etnike tė viktimave tė vrara”, shkruan mė tej gazeta duke dhėnė njė pasqyrė mbi pozitėn dhe numrin e shqiptarėve, si dhe rikujtimin e konfliktit tė vitit 2001, ku ishin vrarė rreth 80 veta.
NYT pėrmend edhe Marrėveshjen e Ohrit, e cila siē thuhet nga nxitur shqiptarėt qė politikisht tė integrohen, por ndarja nė shoqėri edhe mė tej ekziston.
Edhe pse incidenti ka ndodhur nė prag tė Samitit tė NATO-s nė Ēikago mė 20 maj, analistėt nė Shkup theksojnė se kjo nuk do tė ketė asnjė lloj ndikimi ndaj Maqedonisė, pasi qė ata vlerėsojnė se vendi nuk do tė jetė i ftuar qė ti bashkėngjitet Aleancės, pėr shkak tė kontestit rreth emrit me Greqinė.
NYT shkruan se, pėr shumė shqiptarė nė Maqedoni, njė pjesė e autonomisė dhe integrimit tė premtuar pėrmes Marrėveshjes sė Ohrit do tė duhet tė realizohet.
“Njė numėr i madh vlerėsojnė se Qeveria ku dominojnė maqedonasit etnik asnjėherė nuk kanė pranuar nevojėn pėr rritjen e tė drejtės sė pėrdorimi tė gjuhė dhe autonomisė dhe se Qeveria nė mėnyrė formale respekton Marrėveshjen e Ohrit, pa treguar vullnet politik pėr implementimin efektiv”, shkruan gazeta amerikane.
Bekim Kadriu, profesor universitar pėr tė Drejtėn Ndėrkombėtare thekson pėr gazetėn se pėr kėto 10 vite, Qeveria vetėm shtirej se po tenton tė integroj grupet etnike, por sipas tij, ky proces po zvarritet.

MPB publikon makinėn e dyshuar pėr vrasjen e pesėfishtė
Ministria e Punėve tė Brendshme (MPB) ka publikuar sot fotot e makinės sė gjetur tė tipit “Opel Omega”, e cila ishte shfrytėzuar nga vrasėsit e vrasjes sė pesėfishtė nė Smilkovc tė Shkupit.
16/04/2012 16:33:00
Ministrja e MPB-sė, Gordana Jankullovska theksoi se makina ėshtė gjetur 10 kilometra nga vendi ku ishte kryer ekzekutimi dhe se ajo konfirmoi se kjo makinė ishte shfrytėzuar nga vrasėsit gjatė kryerjes sė vrasjes nė natėn e sė enjtes.
“Makina ėshtė me targa tė vjedhura, qė njė kohė i takonin njė makine Mercedes, e cila nuk ėshtė nė qarkullim. Kjo makinė qė kemi informuar ėshtė sjellė nga jashtė, ajo nuk ishte e regjistruar nė Maqedoni dhe nuk ishte nė qarkullim tė rregullt”, ka theksuar ministrja Jankullovska, duke apeluar qė qytetarėt qė e kanė tė njohur kėtė makinė apo qė e kanė hasur mė parė, tė lajmėrojnė MPB-nė nė numrin 199 pėr informacionet.
Ajo shtoi se hetimet po shkojnė nė drejtim tė duhur dhe se njė pjesė e vogėl e tė dhėnave ėshtė pėrpunuar, ndėrsa pėr pėrpunim tė hollėsishėm nevojiten edhe disa ditė tė tjera.
Ministrja Jankullovska e pyetur rreth informatave tė mediave serbe pėr gjoja ekzistimin e njė dėshmitari tė ngjarjes, ajo nėnvizoi se “Dėshiroj tė bėjė thirrje tek tė gjitha mediat qė tė pėrmbahen nga spekulimet, pėr shkak se nuk pėrjashtohet qė nė kėtė periudhė, derisa hetimet po vijojnė tė ketė spekulime tė ndryshme, qė jo gjithėherė janė tė dobishme dhe do tė ketė lloj-lloj provokime pėr tė nxjerrė detaje nė opinion dhe qė mund tė dėmtojnė hetimet”. (burimi: INA)


- Lajmet
- E premte, 13 prill, 2012

...shkurt e trup:
- New York: Nė prag tė 100 vjetorit tė VATRES, Zbulohen uniformat e “Trupi Vullnetar”apo “Garda Civile”/speciale ne fund te lajmeve te sotme/
- New York: Shqiptari pranon fajėsinė pėr terrorizėm
- Policia e Kosovės mohon ndalimin e ROSU-t nga EULEX dhe KFOR
- Komisioni pėr siguri diskutoi pėr veriun
- Tė rinjtė nė Mitrovicė protestojnė kundėr EULEX-it
- Thaēi: Serbia asnjėherė nuk do tė mbajė zgjedhje nė Kosovė
- Thaēi kėrkon koordinim pėr tė vendosur rend nė veri
- Kėtė muaj shpallet fituesi i tenderit tė distribucionit tė KEK-ut
- Liderėt partiak serbė pėrplasen pėr Kosovėn

...informacione pak me te hapura:
Shqiptari pranon fajėsinė pėr terrorizėm
Ereniku, New York, 13.04.2012
Terroristi shqiptar Agron Hasbajrami ne York 13 prill 2012Agron Hasbajrami, njė qytetar shqiptar 27 vjeēar me banim nė Bruklin tė Nju Jorkut, pranoi fajėsinė nė njė gjykatė tė Nju Jorkut pėr tentativė mbėshtetjeje tė grupeve terroriste. Hasbajrami pėrballet deri me 15 vjet burgim. Si kusht pėr deklarimin e fajėsisė, Hasbajrami ka rėnė dakord qė tė deportohet nga Shtetet e Bashkuara. Njoftimi u bė i ditur nga prokuroria e Nju Jorkut. Sipas dokumenteve tė gjykatės. Hasbajrami ishte pėrpjekur tė shkonte nė rajonet fisnore tė Pakistanit pėr t''''u bėrė pjesė e njė grupi radikal xhihadist. Mė 5 shtator 2011, Hasbajrami bleu njė biletė pa kthim pėr nė Turqi dhe nga komunikimet e tij me email rezultonte se ai do tė shkonte nė zonat fisnore kufitare tė Pakistanit. Tė nesėrmen ai u arrestua nė aeroportin Xhon Kenedi nė Nju Jork. Pas arrestimit nė banesėn e tij u gjet mes tė tjerash njė shėnim ku thuhej ”mos prit pėr pushtimin, ėshtė koha pėr martirizim”.

Policia e Kosovės mohon ndalimin e ROSU-t nga EULEX dhe KFOR
Ereniku, e premte, 13 prill 2012 14:45
Portali lajmeshqip njofton se;Policia e Kosovės mohon tė ketė pasur ndonjė ndėrhyrje tė KFOR-it nė bazėn e njėsive speciale tė policisė sė Kosovės (ROSU) nė Mitrovicė.
Situata e pėrgjithshme nė Mitrovicė pas ngjarjeve tė fundit paraqitet e qetė dhe nuk janė shėnuar incidente qė do tė rrezikonin sigurinė e pėrgjithshme tė qytetarėve. Kėshtu bėri tė ditur zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės pėr rajonin e Mitrovicės Besim Hoti. Ndėrkaq sa i pėrket informacioneve qė KFOR-i edhe EULEX-I ka kontrolluar bazėn e njėsive tė specializuara tė Policisė sė Kosovės Hoti tha se kjo nuk ka ndodhur.
Informacionet e ndryshme tė cilat qarkullojnė nėpėr portale tė ndryshme dhe agjenci tė ndryshme tė lajmeve bėjnė tė ditur forcat e KFOR-it dhe Eulex-it kanė ndėrhyrė pėr bastisje dhe kontrolla nė bazėn e njėsive tė specializuara tė PK-sė. Mendohet se sipas njė informacioni KFOR dhe EULEX dinin pėr pėrgatitjet e ROSU pėr tė kryer arrestimin e disa serbėve nė veri, pėr sulmin ndaj pikės statike tė Policisė sė Kosovės tė vendosur nė Mitrovicė.
Ndėrkaq, zėdhėnėsi i KFOR-it Uve Novicki tha se nuk ishte nė dijeni nėse forcat paqeruajtėse kanė penguar njė aksion tė mundshėm tė forcave speciale tė policisė sė Kosovės ROSU.

Komisioni pėr siguri diskutoi pėr veriun
Komisioni parlamentar pėr punė tė brendshme dhe siguri i kėrkoi qeverisė dhe policisė qė tė veprojė me tė gjitha mjetet kushtetuese dhe ligjore pėr tė vendosur rendin dhe ligjin nė veri.

Tė rinjtė nė Mitrovicė protestojnė kundėr EULEX-it
Dhjetėra studentė dhe nxėnės, anėtarė tė Kėshillit tė Veprimit Rinor Lokal tė Mitrovicės nė bashkėpunim me Lėvizjen “Koha”, kanė protestuar sot para selisė sė EULEX-it nė Mitrovicė, nė shenjė pakėnaqėsie me punėn e kėtij misioni. Ata kanė shprehur revoltėn e tė rinjve mitrovicas ndaj EULEX-it dhe sjelljeve tė kėtij misioni nė raport me kriminelėt serbė nė veri.

Thaēi: Serbia asnjėherė nuk do tė mbajė zgjedhje nė Kosovė
Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi vrasjen e qytetarit shqiptar ne veri tė vendit e quan akt terrorist. Ai kėrkon nga drejtėsia qė akterėt e vrasjes tė dalin para gjyqit. Kryeministri Thaēi pas kthimit nga SHBA-tė edhe njė herė ka thėnė se nuk do tė ketė zgjedhje tė Serbisė nė Kosovė.

Thaēi kėrkon koordinim pėr tė vendosur rend nė veri
Kryeministri Hashim Thaēi, ka takuar komandantin e KFOR-it, gjeneralin Erhard Drews, zėvendės shefin e EULEX-it, Andy Sparkes, pėrfaqėsuesin special tė BE-sė, njėkohėsisht shef i Zyrės sė BE-sė nė Kosovė, Samuel Zhbogar, si dhe zėvendėsambasadorin e SHBA-sė nė Kosovė, Michael Marfy, me tė cilėt ka diskutuar pėr zhvillimet e fundit nė veri tė Kosovės.

Kėtė muaj shpallet fituesi i tenderit tė distribucionit tė KEK-ut
Deri nė fund tė prillit do tė shpallet fituesi i tenderit pėr privatizimin e distribucionit, ka thėnė sot ministri i Zhvillimit Ekonomik Besim Beqaj, pas takimit me anėtarė tė Odės Ekonomike Amerikane.

Liderėt partiak serbė pėrplasen pėr Kosovėn
Pėr Kosovėn pėrplasėn edhe liderėt partiakė nė Serbi tė cilėt po mbajnė fushatė parazgjedhore. Deklarata e liderit tė Partisė Pėrparimtare Serbe, Tomisllav Nikoliq, se marrėveshjet qė Serbia i ka arritur me Prishtinėn nuk e obligojnė atė nėse bėhet president, pėr Qeverinė e Serbisė ėshtė skajmėrisht e papėrgjegjshme dhe e rrezikshme pėr shtetin, ka thėnė Mihajlo Mihajloviq, drejtor i Zyrės pėr media nė qeverinė e Serbisė. Sipas tij Qeveria e Serbisė me dialog dhe me rrugė paqėsore i zgjidh problemet nė Kosovė dhe mbron interesat kombėtare si dhe mbetjen e popullsisė serbe nė Kosovė.

...speciale:
UNIFORMA E NJĖ LUFTĖTARI TĖ “TRUPIT VULLNETAR” APO TĖ “GARDĖS CIVILE”
Ereniku, New York: E premte,04/13/2012
...nga: Beqir Sina: nergut-ekskluzive per ereniku.net

Pjese e uniformes te Trupave Vullnetare te Vatres e restauruar
Nė prag tė 100 vjetorit tė VATRES, Zbulohen uniformat e “Trupi Vullnetar”apo “Garda Civile”, sic u quajt zyrtarisht mė vonė, qė nė fillim tė vitit 1920, erdhi nė Shqipėri sė bashku me Bandėn “Vatra”! “Garda Civile”, metamorfozė e “Regjimentit Shqipėtar” i ideuar qė nė vitin 1918 nga Mehmet Bej Konica dhe i ftuar nė 1920 nga kryeministri shqiptar i asaj kohe, Sulejman Delvina!

Nga Frederik Stamati
Po marr pėrsipėr tė shkruaj historinė e njė uniforme ushtarake tė vitit 1920, pa pretenduar se do tė jetė e plotė, por duke u munduar ta shoqėroj me tė gjitha kuriozitetet e mundėshme. Gjithashtu dua tė shtoj, se gjetja e saj ishte frut i punės sė katėr vetave, ku ve? meje morėn pjesė edhe Arjola Prifti, shefja e Fondit etnografik tė Qendrė sė Studimeve Albanologjike, Vilma Nallbani dhe Violeta Maloku, tė dyja punonjėse tė kėtij fondi. Nga i gjithė ky grup asnjė nuk ishte i parė.
***
Stendali thotė se rasti ėshtė gjeneral. Pėr ne rasti ėshtė treguar njė fisnik bujar, zemėrgjerėsia e tė cilit ledhatoi si rrallė herė sedrėn muzeale tė shtetit shqiptar. Ja, ndonja dy muaj mė parė, tek rrėnonim plot emocione pėr relike tė harruara tė Bandės “Vatra”, gjetėm nė njė grumbull objektesh, qė nuk dihej se ?farė ishin, njė uniformė tė vjetėr ushtarake. Ishte e palosur pa kujdes, gjithė rrudha, me sa dukej nuk i hynte askujt nė punė, madje as qė e tėrhiqte, as sa pėr kuriozitet. Ė hė, as sa pėr kuriozitet! Mirėpo kurioziteti ėshtė kapri?ioz, ėshtė syth i fshehtėsisė, apo lidhet me di?ka tė rrallė, tė cilėn e di, e kėrkon dhe nuk e gjen dot. E shpalosėm xhaketėn. Nė tė dyja anėt e jakės simboli kombėtar, shiriti kuq e zi dhe dy germa tė mėdha prej bronzi T dhe V. O Zot! “Trupi Vullnetar”! “Trupi Vullnetar”apo “Garda Civile”, si? u quajt zyrtarisht mė vonė, qė nė fillim tė vitit 1920, erdhi nė Shqipėri sė bashku me Bandėn “Vatra”! “Garda Civile”, metamorfozė e “Regjimentit Shqipėtar” i ideuar qė nė vitin 1918 nga Mehmet Bej Konica dhe i ftuar nė 1920 nga kryeministri shqiptar i asaj kohe, Sulejman Delvina!(Te plote ne botimin special te Gazetes Dielli me rastin e 100 vjetorit te VATRES, me 100 faqe)


- Lajmet
- E enjte, 12 prill, 2012

...shkurt e trup:
- Kosovė, situata nė veri vazhdon e tensionuar
- Thaēi: Koha qė Bosnja tė njohė Kosovėn
- Sparks: Zgjidhja pėr veriun duhet tė bėhet me mjete politike
- Kosovė: Garda Kombėtare e IOWA-s do tė ndihmojė FSK-nė
- Jahjaga: Korrupsioni po rrezikon shumė Kosovėn
- Krasniqi: Bllokimi i punės sė Kuvendit, “terrorizėm politik”
- Ka dhėnė dorėheqje ambasadori i Kosovės nė Ēeki
- Amnesty International do tė kėrkoj lirimin e Hasan Abazit

....info.-hapur:
Kosovė, situata nė veri vazhdon e tensionuar
Ereniku, 10 prill 2012 /Kosove,ora:17:08 /
Prishtinė-Situata nė veri tė Mitrovicės mbetet e tensionuar pasi banorėt shqiptarė atje ndjehen tė pasigurt pėr jetėn e tyre dhe tė familjarėve. Zonat e banuara me shqiptarė nė disa lagje tė veriut i vizitoi kryetari i komunės Avni Kastrati, i cili i inkurajoi ata tė mos lėshojnė shtėpitė pėrderisa iu bėri thirrje pėr vetėmbrojtje.
“Jemi marrė vesh se nė situata tė tilla nėse vjen deri te sulmi eventual nėpėr shtėpi secili tė mbrojė pragun e shtėpisė se mėnyra tjera pėr momentin nuk ka”-tha ai.
Kryetari Kastrati tha se pėr momentin nuk ka informacione se qytetarėve shqiptarė po u bėhet presion pėr tė lėshuar shtėpitė. Ndėrsa ka shtuar gjithashtu se, nuk kishte informacione nėse njė pjesė e tyre i kanė vėnė nė shitje pronat. Vizitės sė tij i parapriu njė takim me banorėt shqiptarė tė pjesės veriore tė cilėt kėrkuan mė shumė siguri nga organet e rendit pėr jetėn e tyre.
Nė anėn tjetėr, shefi i policisė rajonale Nehat Thaēi tha se policia po mundohet tė ofrojė siguri nė atė pjesė tė vendit, mirėpo nuk bėri tė ditura plane konkrete pėr kėtė. Ai nuk qartėsoi nėse do tė vendosen sėrish pikat statike tė policisė tė cilat dje u demoluan nga bandat kriminale serbe. Ai tha se policėt e Kosovės janė tė pranishėm nė atė pjesė dhe se nė bashkėpunim edhe me EULEX-in dhe KFOR-in po shikohen mundėsinė pėr forcimin e sigurisė nė veri...njoftoi portali lajmeshqip.

Amnesty International /AI/ do tė kėrkojė lirimin e Hasan Abazit
Organizata pėr tė drejtat e njeriut, Amnesty International (AI), ka dėnuar sėrish arrestimin e kosovarit Hasan Abazi nga ana e autoriteteve serbe mė 28 mars.
Pėrfaqėsuesja e organizatės, Shon Xhons, ka thėnė se Amnesty International do t’i dėrgojė letėr Qeverisė sė Serbisė pėr tė kėrkuar lirimin e Abazit, transmeton Rel.
“AI konsideron se ai ėshtė i burgosur politik, sepse arsyeja e vetme qė ėshtė arrestuar ka tė bėjė me faktin se ai ėshtė shqiptar. Gjithēka tregon se bėhet fjalė pėr arrestim nga hakmarrja, pasi nė Kosovė janė arrestuar paraprakisht katėr serbė. Kėtė e dėshmojnė edhe deklaratat e ministrit tė Brendshėm serb, Ivica Daēiq, tė cilat janė shumė shqetėsuese”, ka thėnė Xhons pėr Radion Evropa e Lirė.
Policia e Kosovės, muajin e kaluar, ka arrestuar 4 pjesėtarė tė komunitetit serb, tė cilėt bartnin material zgjedhor tė Serbisė. Ivica Daēiq ka thėnė se vendi i tij do tė hakmerret ndaj arrestimeve qė u ka bėrė policia kosovare katėr zyrtarėve serbė tė Kosovės.
Sindikalisti kosovar, Hasan Abazi, ishte nė rrugė pėr njė konferencė ndėrkombėtare nė Kroaci, kur ėshtė kapur nė Konēul tė Bujanocit, bazuar nė njė urdhėr-arrest tė lėshuar nė vitin 1995, pėr, siē thuhet, “krime kundėr kushtetutės dhe sigurisė sė Republikės sė Serbisė”.
Lirimin e tij e kanė kėrkuar edhe zyrtarė tė Parlamentit Evropian.

Sparks: Zgjidhja pėr veriun duhet tė bėhet me mjete politike
Zėvendėsshefi i EULEX-it, Andi Sparks i tha Radio Kosovės se zgjidhja e problemit tė veriut duhet tė bėhet me mjete politike. Nė njė intervistė pėr Radio Kosovėn, ai thotė se zgjidhja e statusit tė veriut ėshtė brenda pakos sė Ahisarit.

Kosovė: Garda Kombėtare e IOWA-s do tė ndihmojė FSK-nė
Ereniku,12 prill 2012
Prishtinė – Shefi i Shtabit tė Gardės Kombėtare tė IOWA-s, po qėndron nė Kosovė, me njė ekip nga IOWA dhe EUCOM-i, pėr caktimin e fushave tė bashkėpunimit bilateral, pėr vitin 2013.
Koloneli Gary Freese, ka premtuar qė edhe nė tė ardhmen, Garda Kombėtare e IOWA-s, do ta ndihmojė FSK-nė nė tė gjitha drejtimet, bėn tė ditur ministria kosovare nė njė komunikatė pėr media.
Ministri i Forcės sė Sigurisė tė Kosovės, Agim Ēeku dhe komandanti gjeneral lejtnant Kadri Kastrati kanė pritur sot shefin e Shtabit tė Gardės Kombėtare tė IOWA-s, kolonelin Gary Freese, nė takime tė ndara.
Kjo vizitė realizohet nė kuadėr tė thellimit tė bashkėpunimit pas nėnshkrimit tė partneritetit shtetėror pėr bashkėpunimin mes FSK-sė dhe Gardės Kombėtare tė IOWA-s. Ministri Ēeku dhe gjeneral lejtnant Kastrati kanė falėnderuar SHBA-nė dhe Gardėn Kombėtare tė IOWA-s pėr ndihmėn qė po japin pėr FSK-nė.
Ministri dhe Komandanti i FSK-sė, gjithashtu e kanė njoftuar Shefin e Shtabit tė Gardės Kombėtare tė IOWA-s, kolonelin Freese pėr zhvillimet dhe arritjet e Forcės sė Sigurisė tė Kosovės, si dhe pėr objektivat e zhvillimit tė FSK-sė, pėr tė ardhmen....njofton portali lajmeshqip

Jahjaga: Korrupsioni po rrezikon shumė Kosovėn
Korrupsioni ėshtė njė e keqe qė po e kėrcėnon shoqėrinė dhe institucionet tona. Kjo dukuri po rrezikon shumė procese madje edhe sigurimin e njohjeve nga shtetet e tjera. Kėshtu tha sot presidentja e vendit Atifete Jahjaga, nė takimin e Kėshilli Kombėtarė Kundėr Korrupsionit.

Thaēi: Koha qė Bosnja tė njohė Kosovėn
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka thėnė se ėshtė koha qė Bosnjė e Hercegovina tė njohė Kosovėn, duke thėnė se pavarėsia e saj nuk ėshtė e drejtuar kundėr askujt.
Familjarėt kėrkuan pėrshpejtim tė zbardhjes sė fatit tė tė pagjeturve
Mbledhja e Komisionit Qeveritar pėr persona tė zhdukur sot u mbajt nėn tensione, pėr shkak se familjarėt kėrkuan pėrshpejtim tė zbardhjes sė fatit tė tė pagjeturve.Ata akuzuan EULEX-in dhe Qeverinė e Kosovės qė sipas tyre nuk po bėjnė sa duhet
Nė prag tė 27 prillit, Ditės sė tė zhdukurve, familjarėt e tė pagjeturve kritikuan edhe njėherė qeverinė dhe institucionet ndėrkombėtare qė nuk po bėjnė sa duhet pėr zbradhjen e fatit tė tė pagjeturve. Nė mbledhjen e sotme tė Komisionit Qeveritar pėr persona tė zhdukur, kryetari Preng Gjetaj tha se ky komision ka kompetenca dhe detyra pėr gjetjen e mbetjeve mortore ndėrkaq pėrgjegjėsia pėr zbardhjen e fatit tė tė zhdukurve u takon organeve tjera shtetėrore vendore dhe ndėrkombėtare.
Muharrem Pajaziti nga shoqata “27 Prilli” duke paraqitur disa dėshmi tė Masakres sė Burgut tė Dubravės, tha se ēdo i burgosur qė i ka mbijetuar asaj masakreje ka dhėnė nga 10 herė dėshmi nė UNMIK dhe nė EULEX.
Ndėrkaq Bajram Qerkini, i cili ėshtė edhe anėtar i komisionit ngriti ēėshtjen e mbi 50 trupave tė gjetur nė kazermėn Meto Bajraktari nė Mitrovicė. Ai tha se nėse kėta trupa nuk identifikohen atėherė do t’i sjellė para ndėrtesės sė qeverisė. Ndėrkaq pėr kėtė vit ėshtė paraparė tė bėhen gėrmime nė 36 lokacione.

Krasniqi: Bllokimi i punės sė Kuvendit, “terrorizėm politik”
Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi bllokimin e punės sė kuvendit e quajti “terrorizėm politik”.
Kryeparlamentari Krasniqi ua sqaroi Vetėvendosjes se mbledhje tė jashtėzakonshme tė Kuvendit mund tė thėrras presidenti-ja, kryeministri, ose cilido grup parlamentar, qė siguron nėnshkrimin e kėrkesės me 40 nėnshkrime. Kurse LDK-ja ishte pro seancės sė jashtėzakonshme por vetėm kur tė jetė prezent edhe kryeministri, Hashim Thaēi.

Ka dhėnė dorėheqje ambasadori i Kosovės nė Ēeki
I ngarkuari me punė nė Ambasadėn e Republikės sė Kosovės nė Ēeki, Hilmi Zogiani, ka dhėnė dorėheqjen e parevokueshme nga posti i tij.
Zogiani i ka drejtuar njė letėr Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Kosovės, nė Prishtinė, pėrmes sė cilės ai njofton institucionet e Kosovės pėr dorėheqjen, ka konfirmuar Artan Behrami, kėshilltar politik i ministrit Enver Hoxhaj.
“Ėshtė e vėrtetė qė Ministria e ka pranuar letrėn e Zogianit, pėrmes sė cilės ai ofron dorėheqjen nga posti i shefit tė misionit diplomatik nė Ambasadėn e Ēekisė”, ėshtė shprehur Behrami.
Behrami, i cili njėkohėsisht ėshtė edhe zėdhėnės nė Ministrinė e Jashtme, ka pohuar se arsyet pėr kėtė dorėheqje, sipas letrės qė ka dėrguar Zogiani, janė tė natyrės private. Sipas tij, Zogiani do tė vazhdojė tė mbėshtesė Ministrinė e Punėve tė Jashtme dhe diplomacinė e Kosovės nė forma tė ndryshme.


- Lajmet
- E mėrkurė, 11 prill, 2012

...trup e trup:
- Mitrovicė, Komiteti i Sigurisė sė qytetarėve tė veriut thirrje pėr ndėrhyrje urgjente
- Nikoliq: Kosovėn do ta bėjė Serbi
- Lauka porositė Daēiqin: Mos luajė me kufij
- Jahjaga po zhvillon takime me strukturat e sigurisė
- OVL e UĒK-sė: Do tė vihemi nė ballė tė organizimit popullor
- JO dialog pėr ēėshtje tė brendshme
- “Vetėvendosje”, i kėrkon Rasmussenit qė KFOR-i tė veprojė nė veri
- Tė njėjtat tė drejta edhe pėr Luginėn
- Thaēi falenderon Ban Ki Moon pėr refuzimin e organizimit tė zgjedhjeve Serbe nė Kosovė
- S’ka seancė tė jashtėzakonshme
- Jahjaga nga fonfi i Zyres se Presidentes ka ndarė 5 000 euro pėr familjen Haradinaj
- U mbajt akademi pėrkujtimore pėr heroin Agim Ramadani
- Fundi i prillit, afati pėr reformėn zgjedhore nė Shqipėri
- Thaēi falenderon Ban Ki Moon pėr refuzimin e organizimit tė zgjedhjeve Serbe nė Kosovė
- Rona Nishliu promovon kėngėn  e Florent Boshnjakut “Suus” para Eurovizionit.

..hapur:
Mitrovicė, Komiteti i Sigurisė sė qytetarėve tė veriut thirrje pėr ndėrhyrje urgjente
Qytetarėt e veriut tė Mitrovicės kėrkojnė veprim urgjent
Qytetarėt shqiptarė dhe ata tė komuniteteve joserbe tė veriut tė Mitrovicės, kėrkojnė veprime urgjente tė strukturave tė sigurisė nė mėnyrė qė tė parandalohet pėrshkallėzimi i situatės.
Ata kėrkojnė veprime konkrete dhe tė shpejta, meqė situata ėshtė nė pikėn kritike pas vrasjes sė Selver Haradinajt nė banesėn e tij.

Lauka porositė Daēiqin: Mos luajė me kufij
Ambasadori i Republikė sė Shqipėrisė nė Prishtinė, Islam Lauka ka porositur ministrin e Brendshėm serb, Ivica Daēiqit, qė kufijtė janė tė pa prekshėm, tė pa lėvizshėm, tė pa tundshėm dhe mos tė tentojė tė luajė me ta, pasi qė Shqipėria e ka njohur dhe e njeh kufirin e vendosur nė Koshare, ashtu siē njeh nė Jarinjė dhe Bernjak.

Nikoliq: Kosovėn do ta bėjė Serbi
Kryetari i Partisė Pėrparimtare serbe (SNS) Tomisllav Nikoliq, pasi ka hyr ilegalisht nė Kosovė, ka premtuar para qytetarėve serbė tė veriut se nė rast tė fitores sė tij nė zgjedhjet e 6 majit, do tė respektojė kushtetutėn serbe nė tė cilėn precizohet se Kosova ėshtė pjesė pėrbėrėse e Serbisė.
Nikoliq ka akuzuar presidentin serb, Boris Tadiq pėr tė cilin ka thėnė se pėrmes Borisllav Stefanoviqit ka arritur nė Bruksel marrėveshje shumė tė dėmshme pėr serbėt e Kosovės.

Jahjaga po zhvillon takime me strukturat e sigurisė
Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga po zhvillon sot takime me drejtues tė strukturave tė sigurisė mė qėllim tė koordinimit tė veprimeve institucionale pas zhvillimeve tė fundit nė veri tė vendit ku mbeti i vrarė 38 vjeēari Selver Haradinaj.
Kėshilltari pėr media i presidentes, Arbėr Vllahiu tha se presidentja po i zhvillon kėto takime nė kuadėr tė pėrgjegjėsive kushtetuese dhe ligjore nė pėrpjekje pėr tė bashkėrendurar veprimet institucionale. Presidentja Jahjaga ka takuar sot ministrin e brendshėm, Bajram Rexhepin, drejtorin e Agjensisė sė Intelegjnecės, Bashkim Smakajn, ndėrkaq nė orėt e pasdites ajo do tė takohet edhe me zyrtarė tė EULEX-it.

OVL e UĒK-sė: Do tė vihemi nė ballė tė organizimit popullor
Prishtinė, 11.04.2012
Organizatat e dala nga lufta e UĒK-ja nėpėrmjet njė letre tė hapur drejtuar organeve pėrgjegjėse pėr sigurinė nė Kosovė kanė kėrkuar qė tė sigurohet popullata shqiptare nė veri
Nė kėtė letėr tė hapur thuhet:
Kaluan mė shumė se 12 vite qė nga largimi i forcave okupuese e ne ende kemi njė situatė okupimi nė veri tė Kosovės. Strukturat e Serbisė, nė asnjė moment nuk pushuan sė vepruari. UNMIK dhe KFOR, ishin nė dijeni tė plotė tė situatės dhe me mosveprimet e tyre, lejuan funksionimin normal tė kėtyre strukturave, tė cilat vazhduan traditėn kriminale dhe gjenocidale tė Millosheviqit.
Nė kohėn kur Kosova kontrollohej ashpėr nga UNMIK-u dhe KFOR-i dhe kur nuk kishte asnjė organ ekzekutiv vendor, natėn nė mes 3 dhe 4 shkurtit 2000, mbi 1500 familje shqiptare me rreth 12 mijė banor u deportuan me dhunė nga shtėpitė e tyre nė veri tė Kosovės, me ē’rast u vranė 10 persona dhe u plagosėn shumė tė tjerė.
Qė nga ajo kohė, organet pėrgjegjėse tė sigurisė ndėrkombėtare dhe vendore, kanė dėshtuar tė sigurojnė popullatėn shqiptare nė atė pjesė, e dėbimet vazhduan dhe po vazhdojnė edhe mė tutje me metoda nga mė tė ndryshmet, tanimė edhe nė sytė e EULEX-it, i cili nė vend se tė kryejė detyrėn e vet, vetėm se po e pengon shtetin e ri tė Kosovės, qė tė marrė masat e duhura pėr tė siguruar jetėt e qytetarėve.
Pėrderisa faktori shqiptar ka qenė i heshtur dhe i durueshėm, duke besuar nė organet pėrgjegjėse tė sigurisė, tani pas ngjarjeve tė fundit, qė argumentuan dėshtimin total tė kėtyre organeve, ne kėrkojmė aktivitet e presion tė shtuar nga Qeveria e Kosovės, unitet tė tė gjitha forcave politike shqiptare rreth situatės sė krijuar.
Organeve tė sigurisė iu apelojmė qė urgjentisht:
- Tė merren masat pėr kthimin e menjėhershėm tė banorėve shqiptar nė pronat e veta - Tė shuhen strukturat e Serbisė dhe tė arrestohen pjesėtarėt e tyre
Kėto masa, sipas OVL e UĒK-sė, janė parakusht i ruajtjes sė sigurisė nė Kosovė dhe do krijojnė kushtet pėr jetė tė lirė e tė qetė, pėr organizimin e pushtetit lokal legjitim dhe pėr mirėqenien ekonomiko-sociale tė banorėve nė atė pjesė.
“Nėse KFOR-i, EULEX-i dhe Qeveria e Kosovės, do tė rrinė edhe mė tutje duarkryq, Organizatat e dala nga Lufta e UĒK-sė, do tė jenė nė ballė tė organizimit popullor.
Pėrgjegjės tė kėsaj situate do tė jenė vet organet e sigurisė, qė me mosveprimin e tyre shkaktuan tėrė kėtė situatė”, thuhet nė fund tė letrėn e hapur.

Jo dialog pėr ēėshtje tė brendshme
Zėvendėskryeministri i Republikės sė Kosovės, Hajredin Kuēi, ka hedhur poshtė mundėsin e dialogut ndėrmjet Kosovės dhe Beogradin pėr ēėshtje tė brendshme tė Kosovės. Sipas tij, nė veri tė Mitrovicės mbizotėron njė gjendje e rėnd e cila ėshtė trashėguar qė 13 vite dhe se pėr tejkalimin e saj nevojitet njė angazhim i tė gjitha forcave politike, e posaēėrisht njė ndikim direkt i Uashingtonit dhe i Brukselit mbi qeverinė e Beogradit.
“Unė e kam dhėnė njė sqarim tė duhur dhe po e pėrsėris prapė se qeveria e Kosovė ka shprehė gatishmėri dhe ėshtė e gatshme qė tė dialogoj me qytetarėt e vet tė cilėt kanė njė breng. Por ajo nėnkupton se do tė kemi njė qasje, pėr zbatimin e pakos sė Ahtisarit, tė kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, por jo dialog mes Kosovės dhe Serbisė pėr ēėshtjet tė brendshme tė Kosovės”, ka thėnė Kuēi.

“Vetėvendosje”, i kėrkon Rasmussenit qė KFOR-i tė veprojė nė veri
Prishtinė,11.04.2012
Lėvizja “Vetėvendosje”, i ka dėrguar letėr Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė NATO-s, Anders Fogh Rasmussen dhe Komandantit tė Pėrgjithshėm tė KFOR-it, Erhard Drews.
VV-ja, thotė se gjatė javėve tė fundit, Serbia ka arrestuar arbitrarisht pėrfaqėsues tė sindikatės sė pavarur tė metalurgėve tė Kosovės, ka ekstraduar njė ish-ushtar tė UĒK-sė nga Zvicra, dhe javėn e kaluar xhandarmėria serbe ka kidnapuar dhe poshtėruar dy policė tė Kosovės, brenda kufirit tonė. Policėt u liruan – pasi qė u lanė dy ditė pa ushqim dhe pasi armėt e tyre dhe shenjat identifikuese tė Policisė sė Kosovės u ishin hequr.
Nė letėr VV-ja, thekson se populli i Kosovės ėshtė shumė i shqetėsuar nga pėrkeqėsimi drastik i situatės sė sigurisė. Nga ne kėrkohet tė qėndrojmė ”tė qetė”, por ne nuk mund tė jemi tė qetė, duke qenė nė dijeni tė cėnueshmėrisė sė skajshme tė shqiptarėve qė jetojnė nė veri tė Mitrovicės.
“Ata janė pa mbrojtje institucionale dhe nėn mėshirėn e strukturave ilegale tė Beogradit, tė cilat vazhdojnė tė pėrdorin forcėn pėr tė frikėsuar shqiptarėt qė t’i braktisin shtėpitė e tyre. Shumica e tyre janė larguar qė nga viti 1999, ndėrkaq pas sulmit tė fundit terrorist shumė nga ata qė kanė mbetur janė duke menduar pėr ta bėrė njė gjė tė tillė. Strategjia e strukturave ilegale tė Serbisė e cila ka filluar qė nga periudha e luftės, ėshtė pėr tė ndryshuar pėrbėrjen e popullsisė qė jeton nė veri tė Mitrovicės, duke krijuar njė realitet tė ri nė terren. Prandaj incidentet ka gjasa tė vazhdojnė, pėr tė ndėrtuar njė de-facto situatė atje, para fillimit tė bisedimeve tė paralajmėruara pėr veriun e Kosovės”, thuhet nė letėr. Strategjia e hapur e strukturave kriminale e tė paligjshme pėr tė spastruar veriun nga popullsia joserbe vetėm sa ėshtė inkurajuar nga heshtja dhe mosveprimi i institucioneve pėrgjegjėse tė sigurisė nė Republikėn e Kosovės.
KFOR-i ėshtė ende pėrgjegjės pėr ofrimin e njė mjedisi tė sigurtė pėr tė gjithė popullin e Kosovės. Prandaj me anė tė kėsaj letre ju kėrkoj qė tė merrni masa tė menjėhershme pėr t’i vendosur forcat e KFOR-it pėr tė parandaluar incidentet e mėtutjeshme qė mund tė ndodhin. Ėshtė jetike tė veprohet tani, pėr tė ofruar siguri pėr tė gjithė, dhe pėr tė bėrė tė mundur qė Kosova tė jetė njė shtet i sė drejtės.
Strukturat ilegale dhe kriminale tė Serbisė nuk duhet tė lejohen qė tė lėnė akoma jetimė nė Mitrovicė apo kudo tjetėr nė Kosovė, thuhet nė letrėn e “Vetėvendosjes” , e nėnshkruar nga lideri i saj, Albin Kurti.

Tė njėjtat tė drejta edhe pėr Luginėn
Zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi, tė mėrkurėn ka pritur nė njė takim kryetarin e Komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa dhe nėnkryetarin e Komunės sė Bujanocit, Nagip Arifi. Me kėtė rast, Kuēi i ka siguruar kėta tė fundit se tė gjitha tė ato tė drejta qė i ka etniteti serbė nė Kosovė, do tė kėrkohet qė t’i kenė edhe shqiptarėt e Luginės sė Preshevės.
“Biseduam edhe pėr ēėshtjen e arsimit dhe ne, qeverinė e Kosovės gjithmonė e kemi falėnderuar pėr punėn tė cilėn ėshtė duke e bėrė pėr regjistrimin studentėve, marrėveshjen me palėn serbe nė Bruksel pėr pranimin e diplomave dhe morėm njė garanci nga zv.kryeministri Kuēi qė tė gjitha tė drejtat qė i kanė serbėt nė Kosovės do tė kėrkohen tė t’i kenė edhe qytetarėt e Luginės sė Preshevės”, ka thėnė nėnkryetari i Komunės sė Bujanocit, Nagip Arifi.

S’ka seancė tė jashtėzakonshme
Kėrkesa e Lėvizjes Vetėvendosje pėr seancė tė jashtėzakonshme nuk ėshtė pėrkrahur nga partitė opozitare kėshtu qė edhe janė ulur gjasat pėr sigurimin e 40 nėnshkrimeve tė deputetėve, tė nevojshme pėr thirrje tė saj. Lėvizja Vetėvendosje konsideron se pas ngjarjeve tė fundit dhe sulmeve ndaj shqiptarėve qė po ndodhin nė atė pjesė, duhet tė ketė seancė tė jashtėzakonshme. Ndėrkohė, ende nuk dihet se a do tė qėndroj opozita nė seancė kur do tė votohet Ligji pėr bankar dhe institucionet mikrofinanciare.
“Ne konsiderojmė qė nuk ka asnjė rezon qė tė bisedohet nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės pa qenė nė njė mėnyrė kryeprotagonisti ose mė mirė me thėnė kryeministri i Kosovės i cili ėshtė krye pėrgjegjėsi nė kėtė situatė dhe unė nuk di se ēfarė dialogu do tė ketė aty kur nuk ėshtė ai qė duhet me qenė”, ka thėnė shefi i Grupit Parlamentar tė LDK-sė, Ismet Beqiri.

5 000 euro pėr familjen Haradinaj
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga ka ndarė 5 000 euro nga fondi i Zyrės sė Presidentes pėr tė ndihmuar familjen Haradinaj nga Mitrovica, e cila humbi kryefamiljarin e saj, Selver Haradinaj.
Kjo familje shqiptare ėshtė sulmuar me njė mjet shpėrthyes, nė banesėn e tij private, nė lagjen e Tre Rrokaqiejve nė Mitrovicė, nė orėt e para tė sė dielės, sulm ky nga i cili e pėsoi me jetė Selver Haradinaj, ndėrsa me plagosje fėmijėt dhe gruaja e tij.

U mbajt akademi pėrkujtimore pėr heroin Agim Ramadani
11.04.2012
Nė Prishtinė u mbajt akademi pėrkujtimore pėr heroin e kombit, Agim Ramadani.
Me kėtė rast, Ministri i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, Agim Ēeku, ka deklaruar se duke nderuar jetėn, kontributin dhe sakrificėn e Agim Ramadanit, nderohen tė gjithė luftėtarėt e Brigadės 138, tė rėnėt, por edhe tė gjallėt.
“Nderojmė ata qė me luftėn e tyre, e bėjnė tė pa vdekshme njė betejė tė lavdishme tė UĒK-sė, siē ishte Beteja e Kosharės”, ka theksuar ai.
Ēeku ka deklaruar se heroi i Kosovės, Agim Ramadani, ka pasur njė rol kyē nė krijimin e unitetit, por edhe nė planifikimin, zbatimin dhe udhėheqjen e operacionit pėr thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar.
“Ky unifikim qė mban vulėn e emirit dhe gjakut tė Agim Ramadanit, pa dyshim qė pėrfaqėson njė nga sukseset mė tė mėdha tė luftės tonė pėr liri, prandaj ēdo pėrpjekje pėr tė ndarė betejėn e lavdishme tė Kosharės, nga lufta e lavdishme e UĒK-sė, ēdo pėrpjekje pėr tė ndarė heronjtė, e saj ėshtė antikombėtare dhe antihistorike”, ka thėnė Ēeku. Akademi qė u mbajt nėn pėrkujdesjen e kryeministrit, Hashim Thaēi.

Fundi i prillit, afati pėr reformėn zgjedhore nė Shqipėri
Ambasadori i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Tiranė, Aleksandėr Arvizu, ka takuar sot liderin e opozitės Edi Rama. Temė e diskutimit tė tyre, siē raportojnė media shqiptare, ka qenė reforma zgjedhore.
"Unė theksova se ne mbėshtesim plotėsisht agjendėn e reformave qė ėshtė e rėndėsishme pėr tė vėnė nė veprim reformat, qė tė dyja procedurat parlamentare, por veēanėrisht reformėn zgjedhore, janė ekstremisht tė rėndėsishme nga pikėpamje e SHBA. Tė dyja palėt duhet tė punojnė pėr kėtė, por koha po ecen me shpejtėsi. Fundi i prillit ishte afati i fundit qė tė dy palėt kishin rėnė dakord qė tė takoheshin, shpresoj qė tė dy palėt do bėjnė gjithēka tė mundur pėr t’u takuar pėr kėtė afat”, ka thėnė ambasadori Arvizu.

...speciale:
Thaēi falenderon Ban Ki Moon pėr refuzimin e organizimit tė zgjedhjeve Serbe nė Kosovė
11 April 2012 08:00
Prishtinė – Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, nė vazhdim tė vizitės sė tij nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, dje u prit nė selinė e Kombeve tė Bashkuara nga Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki Moon.
Nė njė komunikatė nga zyra e shtypit e qeverisė sė Kosovės bėhet e ditur se temė kryesore e diskutimit ishin zhvillimet e fundit nė Republikėn e Kosovės. Me kėtė rast, kryeministri Thaēi e informoi Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė edhe pėr tensionimin e situatės sė fundit nė Mitrovicė.
Nė takim, Kryeministri Thaēi falenderoi Sekretarin Ban Ki Moon pėr pėrkrahjen e tij personale dhe refuzimin qė Kombet e Bashkuara tė organizojnė zgjedhjet e Serbisė nė territorin e Republikės sė Kosovės, e cila jo vetėm qė ėshtė nė kundėrshtim me Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės, por edhe me Rezolutėn 1244.
Nė takim, veē tė tjerash, u bisedua edhe pėr dialogun teknik nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, zhvillimet dhe reformat e fundit, legjislative, politike, si dhe ekonomike nė Republikėn e Kosovės.
Kryeministri Thaēi gjatė takimit theksoi rėndėsinė e pėrkrahjes sė Kosovės dhe ritheksoi se vizioni i tij dhe qeverisė sė Kosovės ėshtė integrimi i Kosovės dhe i gjithė rajonit nė BE dhe nė NATO , si dhe nė njė tė ardhme jo tė largėt Kosova tė jetė edhe anėtare nė OKB.
Kryeministri Hashim Thaēi nė takim ka kėrkuar mbėshtetjen personale tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm qė t’i mundėsohet edhe Kosovės tė marrė pjesė nė Lojėrat Olimpike./ereniku.net, lajmeshqip/

Rona Nishliu promovon “Suus” para Eurovizionit
11 prill 2012
Tiranė – Rona Nishliu, kėngėtarja qė do tė pėrfaqėsojė Shqipėrinė nė garėn mė tė madhe tė kėngės evropiane, do tė promovojė pėrmes njė turi kėngėn e saj “Suus”.

SUUS
Promovimi i kėngės sė shkruar nga vetė Nishliu dhe e kompozuar nga Florent Boshnjaku, ka nisur me prezantimin e Nishliut nė disa emisione televizive pėr kanalet e Radiotelevizionit tė Malit tė Zi dhe do tė zgjasė deri nė ditėt e para tė majit.
Promovimi do tė bėhet nė shtetet e tjera qė konkurrojnė nė Eurovizion, ndėrkohė qė Nishliu ka realizuar edhe videoklipin e kėngės sė saj, e cila ėshtė hedhur tashmė nė faqen zyrtare tė festivalit europian.
Kėngėtarja nga Kosova, Rona Nishliu, do tė kėndojė shqip nė skenėn e “Eurovizionit” nė Baku tė Azerbajxhanit dhe do tė paraqitet nė gjysmėfinalen e parė, mė 22 maj, ku do tė kėndojė e pesta nė rradhė.
Nishliu udhėtoi sėbashku me ekipin e saj drejt SHBA-sė, pėr tė realizuar versionin final tė kėngės “Suus”. Versioni i ri i kėngės duhet t’i pėrmbahej rregullave tė “Eurovizionit”, ndaj u pėrpunua dhe incizua nė disa studio prestigjioze nė Los Angeles.
Kėtė vit nė Eurovizion do tė konkurrojnė 37 kėngė nė dy netė gjysmė finale, 22 dhe 24 maj, ndėrsa finalja e madhe do tė jetė mbrėmjen e 26 majit. Shqipėria do tė garojė natėn e parė sėbashku me shtetet si Rumania, Greqia, Rusia, Belgjika, Hungaria, etj.


- Lajmet
- E marte, 10 prill, 2012

...trup e trup:
- EULEX-i krijon spektakėl nė jug tė Mitrovicės
- Tubohen dhjetėra qytetarė nė jug tė Mitrovicės, policia pozicionohet mbi urėn e Ibrit
- Vetėvendosje! kėrkon shpalljen e gjendjes sė jashtėzakonshme nė Mitrovicė
- Vetėvendosje” pret seancė tė jashtėzakonshme pėr veriun
- Shoqata e intelektualėve “Jakova” reagon ndaj dhunės serbe nė Mitrovicė
- Pas incindenteve tė fundit, Mitrovica kaloi njė natė relativisht tė qetė
- Thaēi: Roli i SHBA ishte dhe mbetet vendimtar pėr paqen e lirinė e Kosovės
- Zv. ministri i PJ i Republikės sė Kosovės, Ibrahim Gashi, zhvilloi vizita zyrtare nė Arabinė Saudite dhe Egjipt.
- Podgorica i kėrkon Tiranės ta pyes rreth ndėrtimit tė Elektranėbėrthamores
- Policia malazeze prangos tetė peshkatarė tė jashtėligjshėm shqiptarė
- Rahoveci bėn pėrpjekje ta pėrmirėsojė furnizimin me ujė tė pijshėm
- Ndėrtohet rrjeti i ujėrave tė zeza pėr disa fshatra tė Gjakovės
- Komuna e Skenderajt shpenzon 42 mijė euro pėr dreka zyrtare
- Me gjithė situatėn relativisht tė qetė, disa familje shqiptare kanė braktisur veriun e Mitrovicės
- Shqipėria dhe Kosova duhet tė shikohen si tregje komplementare dhe jo konkurruese
- Zviceranėt i dhurojnė Gjilanit njė autocisternė tė zjarrfikėsve
- Arrestohet kosovari i dyshuar pėr falsifikim tė dokumenteve tė udhėtimit

..pak me hapur:
"Vetėvendosje” pret seancė tė jashtėzakonshme pėr veriun
10.04.2012
Grupi parlamentar i Lėvizjes ”Vetėvendosje” po pret pėrgjigjen e grupeve tjera parlamentare pėr tė thirrur njė seancė tė jashtėzakonshme tė Kuvendit tė Kosovės pėr tė diskutuar rreth situatės nė veri. Deputeti Liburn Aliu tha se tė gjitha subjekte politike do tė duhej t’i brengoste situata nė veri. Ai thotė se seanca do tė duhej tė thirret shumė shpejt. Ndėrkaq, deputeti tjetėr i ”Vetėvendosjes”, Glauk Konjfuca jep disa rekomandime se si duhet tė veprohet me veriun, duke nisur nga shuarja e strukturave paralele dhe kriminale e deri te njė strategji sociale dhe ekonomike pėr integrimin edhe tė asaj pjese.
Sipas Konjufcės Kosova ka potencial tė vendos rendin dhe ligjin edhe nė veri.
Zyrtarė tė ”Vetėvendosjes” thonė se tensionet nė veri janė presion i drejtpėrdrejt i Serbisė pėr ta shtyrė Kosovėn qė tė nisė dialog edhe pėr veriun.
Prandaj ata e theksojnė tė domosdoshme njė seancė nė Kuvendin e Kosovės, ku do tė diskutoheshin kėto ēėshtje.

Thaēi: Roli i SHBA ishte dhe mbetet vendimtar pėr paqen e lirinė e Kosovės
10.04.2012
Mbėshtetja amerikane dhe udhėheqjes sė saj ėshtė e domosdoshme pėr tė siguruar tolerancėn, drejtėsinė dhe demokracinė, vlera kėto qė pėr tė gjithė kosovarėt pa dallim, pėrjetohen si parimet kryesore tė vlerave amerikane, theksoi kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nė ligjėratėn e tij nė Universitetin e Denverit nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Ibrahim Gashi, mė 7 dhe 8 prill zhvilloi njė vizitė zyrtare nė Arabinė Saudite.
10.04.2012
Gjatė vizitės, Zėvendėsministri Gashi vizitoi Institutin Diplomatik tė MPJ-sė sė Arabisė Saudite me ē’rast u nėnshkrua njė Memorandum Bashkėpunimi midis kėtij instituti dhe Akademisė Diplomatike tė MPJ-sė sė Republikės sė Kosovės, e cila sapo ėshtė themeluar.
Gashi mė kėtė rast mbajti edhe njė ligjėratė me diplomatė, akademikė dhe biznesmenė e bashkėpunėtorė tė Institutit Diplomatik nė Riad.
Gjatė ditės, Zėvendėsministri Gashi takoi edhe pėrfaqėsuesin saudit pranė Organizatės sė Konferencės Islamike (OKI) dhe pėrfaqėsues tė Bankės Islamike.
Zėvendėsministri Gashi, i shoqėruar nga Ambasadori i RKS-sė nė Riad, Rexhep Boja dhe Sekretari i Pėrgjithshėm i MPJ-sė, Nagip Skenderi, shtruan njė darkė punė pėr 15 ambasadorė tė shteteve qė nuk e kanė njohur Kosovėn.
Tė hėnėn, delegacioni i MPJ-sė i kryesuar nga Zėvendėsministri Gashi udhėtoi pėr Kajro, ku do tė pritet nga homologu i tij egjiptian. Ai do tė takojė edhe Drejtorin e Institutit Diplomatik pranė MPJ-sė sė Egjiptit.
Temė qendrore e bisedės do tė jetė shqyrtimi i mundėsisė pėr arritjen sa mė tė shpejtė tė njohjes pėr Republikėn e Kosovės nga ana e Egjiptit dhe shteteve qė mund tė influencohen nga ai, si dhe fillimin e bashkėpunimit midis kėtij Instituti me Akademinė Diplomatike tė MPJ-sė sė Republikės sė Kosovės.

Arrestohet kosovari i dyshuar pėr falsifikim tė dokumenteve tė udhėtimit
Tivar 10.04.2012
Policia kufitare e Tivarit ka njoftuar ditėn e martė se nė portin e kėtij qyteti ka arrestuar shtetasin kosovar me inicialet F.K. (44), pėr shkak tė dyshimit se ka falsifikuar dokumentet e udhėtimit.

EULEX-i krijon spektakėl nė jug tė Mitrovicės
Postuar: 06:51:34 / 10.04.2012
Njė debat i nxehtė dhe i pazakontė qė ka zgjatur rreth 3-4 minuta ėshtė zhvilluar tė martėn pasdite afėr urės kryesore mbi lumin Ibėr nė Mitrovicė, mes komandantit tė Policisė sė Kosovės pėr rajonin e Mitrovicės, Nehat Thaēi dhe komandantit tė njėsisė speciale tė EULEX-it.

“Pse keni ardhur kėtu, kush ju ka ftuar, a po e shihni se jeni duke e tensionuar situatėn me gjithė kėtė zhurmė e alarmime dhe pėr shkak tuajin ėshtė mbledhur kėtu e gjithė kjo masė e njerėzve kureshtarė”, ishin fjalėt e Nehat Thaēit, drejtorit tė policisė pėr rajonin e Mitrovicės, drejtuar komndantit tė njėsisė speciale tė EULEX-it, derisa ky i dyti tentonte tė mėnjanonte mediat pėr tė mos dėgjuar diskutimin e tyre.
Komandanti i EULEX-it, tha se kishte informatėn pėr njė protestė masovike qė do tė mbahej nga ana e shqiptarėve nė ora 15:00, derisa Thaēi i shpjegonte atij se informata ėshtė e gabuar dhe se nuk do tė ketė kurrfarė proteste, andaj i sugjeroi mė mirė tė shkojnė. Nė fakt pak para orės 15:00 njė numėr i madh i forcave tė EULEX-it me sirena tė aktivizuara duke parakaluar nėpėr pjesėn jugore tė qytetit tė Mitrovicės, kanė arritur tek ura kryesore mbi lumin Ibėr ku edhe janė stacionuar.
Po ashtu forca tė mėdha tė EULEX-it me autoblinda janė stacionuar edhe afėr urės perėndimore tek “Tre rrokaqiejt”, gjė qė ka zgjuar kureshtjen e rreth 100 qytetarėve tė rastit qė ndodheshin nė atė kohė aty.
Mėsohet se nė disa raste ka pasur edhe debate tė nxehta edhe mes qytetarėve tė tubuar dhe pjesėtarėve tė policisė.
Ndėrkaq, nė lidhje me situatėn e krijuar ka reaguar edhe kryetari i KMDLNJ-sė nė Mitrovicė, Halit Barani, i cili tha se EULEX-i kėtu sot ka ardhur pėr tė bėrė spektakėl dhe xhiruar film.
“Kjo ēka po bėnė EULEX-i ka vetėm njė qėllim, qė tė nxisin trazira dhe tė provokojnė qytetarėt, sepse nuk kishte asnjė nevojė pėr prezencėn e pjesėtarėve tė tyre sot kėtu”, ka thėnė Barani.
Ai akuzoi EULEX-in duke cituar fjalėt e drejtorit Rajonal tė Policisė nė Mitrovicė se “nė ditėn kritike kur ka ndodhur sulmi terrorist nė banesėn e Selver Haradinjat dhe tė hėnėn kur grupet kriminale serbe thyen kontejnerin e policisė, EULEX-i ėshtė ftuar pėr ndihmė, por nuk ka ardhur.
“Nuk ka kurrfarė proteste nė Mitrovicė dhe askush nga organizatat nė Mitrovicė nuk ka bėrė thirrje pėr protestė”, u shpreh i revoltuar Barani.
Vlen tė theksohet se menjėherė pasi pjesėtarėt e EULEX-it u larguan nga ura e Ibrit, qytetarėt e tubuar janė shpėrndarė.
Situata e sigurisė nė Mitrovicė ėshtė e qetė, por nėn tension, ndėrsa vėrehet prezencė mė e shtuar e pjesėtarėve tė policisė sė Kosovės nėpėr rrugėt e qytetit, duke biseduar me qytetarė dhe duke kėrkuar nga ta qetėsi e maturi./burimi: RTK,Kosovapress/


- Lajmet
- E hėnė, 09 prill, 2012

...trup e trup:
- Edhe dy shpėrthime tė fuqishme nė Mitrovicė.
- Serbėt nė veri, demolojnė objektin e vendosur nga policia e Kosoves.
- Dell; Per Veriun Qeveria e Kosovės do ta ketė edhe mbėshtetjen e bashkėsisė ndėrkombėtare, nė radhė tė parė tė SHBA.
- Policia dhe Doganat e Kosovės mbesin sėrish nėn mbikėqyrje tė EULEX-it.
- JAHJAGA: Kushtetutshmėria dhe ligjshmėria duhet tė shtrihen nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės.
- Shėnohet 13 vjetori i Betejės sė Kosharės. Nė “Ditėt e shqipes” nis ndėrtimi i Kompleksit Memorial nė Koshare.
- Borxhi ndaj KEK-ut rrezikon banorėt e Hasit tė Gjakovės tė mbesin pa ujė tė pijes.
- Shqipėria i shkurton Gucisė rrugėn me Shkodrėn e Podgoricėn.
- Kėnga “Suus”e Florent Boshnjakut, kenduar nga Rona Nishliu, pėr mė pak se 3 javė, merr mbi 200 mijė klikime.

...pak me hapur:
- Shpėrthime tė fuqishme gjatė natės nė veri . Dy shpėrthime tė fuqishme qė kanė ndodhur nė veri tė Mitrovicės, njėra rreth mesnatės dhe tjetra nė orėt e hershme tė mėngjesit tė sotėm, njoftojne mediat ne Kosove.

- Serbėt nė veri, demolojnė objektin e vendosur nga policiaQindra serbė janė tubuar nė zonėn e Tre Rrokaqiejve nė veri tė Mitrovicės rreth orės 13:00, duke demoluar kontejnerin e policisė, tė vendosur pesė minuta me herėt nga ana e Policisė sė Kosovės. Nė fakt pak pas orės 13:00, pjesėtarėt e Policisė sė Kosovės kanė vendosur nė zonėn e Tre Rrokaqiejve njė postbllok statik, ndėrsa menjėherė ėshtė dėgjuar alarmi, ku pas pesė minutash janė tubuar qindra serbė nė kėtė zonė, duke pėrndjekur dy pjesėtarėt e Policisė sė Kosovės dhe duke rrotulluar kontejnerin. Derisa gjendja ėshtė e tensionuar nė kėtė zonė, banorėt shqiptarė janė tė shqetėsuar pėr sigurinė e tyre edhe pse vėrehen forca tė shtuara ndėrkombėtare duke qarkulluar nė kėtė vend. Forca tė shtuara tė Policisė sė EULEX-it ka edhe nė urėn kryesore nė lumin Ibėr. Vendosja e pikės satatike tė policisė nė lagjen e Tre Rrokaqiejve ishte vendosur pas paralajmėrimit tė dhėnė dje nga ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi.

- Dell nuk pėrjashton mundėsinė qė kėtė vit tė fillojė dialogu pėr veriun. Ambasadori amerikan Christopher Dell nuk ka pėrjashtuar mundėsinė qė kėtė vit tė fillojė dialogu pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė veriut. Ai i ka thėnė RTK-sė se njė vėshtrim mė serioz i situatės nė veri gjithsesi do tė ndodhė para se zgjedhjet e reja tė ndodhin edhe nė Kosovės. Por kjo sipas tij, varet edhe nga ajo se ēfarė qeverie do tė ketė nė Serbi. Dell megjithatė ka pėrjashtuar mundėsinė e zgjidhjes sė problemit pėrmes ndonjė statusi special, apo ndonjė lloj tjetėr autonomie. Qeveria e Kosovės, por edhe Shtetet e Bashkuara nuk mbėshtesin zgjidhje tė tilla. E tėra ēfarė mund tė bėhet ėshtė fillimi i njė dialogu midis Qeverisė sė Kosovės dhe qytetarėve serbė qė jetojnė nė veri pėr kushtet e tyre tė jetė nė mėnyrė qė ata ta ndijėn vetėm sa mė mirė nė Republikė e Kosovės. Ky dialog nuk ėshtė mbajtur pėr 13 vjet me radhė, sepse kėtė nuk e kanė dashur elementet kriminale qė janė nė veri. Dell ka deklaruar se nė kėtė drejtim Qeveria e Kosovės do ta ketė edhe mbėshtetjen e bashkėsisė ndėrkombėtare, nė radhė tė parė tė Shteteve tė Bashkuara

- Policia dhe Doganat e Kosovės mbesin sėrish nėn mbikėqyrje tė EULEX-it. Policia dhe Doganat e Kosovės do tė mbesin sėrish nėn mbikėqyrje tė EULEX-it ndonėse jo nė pėrmasėn qė ka ekzistuar deri mė tani. Rreth 470 policė mėsohet se do tė largohen nga misioni nė Kosovė si rezultat i rikonfigurimit. Ndėrsa komponenti i doganave do tė reduktohet nė njė pėrmasė mė tė vogėl prej 15-20 personave pėr shkak tė standardeve ende tė pa pėrmbushura nė menaxhimin e integruar tė kufijve.

- PRESIDENTJA E KOSOVES JAHJAGA: Kushtetutshmėria dhe ligjshmėria duhet tė shtrihen nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės, pėrfshirė edhe tri komunat nė veri tė vendit, dhe qytetarėt e shtetit tonė, pavarėsisht pėrkatėsive tė tyre, duhet tė ndjehen tė barabartė dhe tė mbrojtur me Kushtetutė”, ka deklaruar presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, duke uruar Ditėn e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės.

- Shėnohet 13 vjetori i Betejės sė Kosharės Po shenohet njėra nga ditėt mė domethėnėse tė luftės ēlirimtare tė Kosovės, dita kur para 13 vjetėsh nė Koshare u shemb kufiri qė ndante shqiptarėt.

- Nė “Ditėt e shqipes” nis ndėrtimi i Kompleksit Memorial nė Koshare. Me njė tubim tė madh pėrkujtimor nė Koshare nė tė cilin u bė edhe ceremonia e vėnies sė gurit tė themelit tė Kompleksit Memorial tė Koshares, kanė filluar aktivitetet nė kuadėr tė manifestimit “Ditėt e shqipes”, i cili organizohet ēdo vit nė shėnimin e Betejės sė lavdishme tė Kosharės, e cila njihet si beteja mė e lavdishme e UĒK-sė nė thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar.

- - Borxhi ndaj KEK-ut rrezikon banorėt e Hasit tė Gjakovės tė mbesin pa ujė tė pijes. Nėse nuk paguhet fatura e rrymės sė shpenzuar nė vlerė prej 27.300 euro pėr pompat e ujit, banorėt e disa fshatrave tė Hasit tė Gjakovės, rrezikojnė tė mbesin pa furnizim me ujė tė pijshėm, ndėrkohė qė banorėt thonė se komuna duhet ta heq kėtė shpenzim, ndėrsa komuna thotė se Kompania “Radoniqi” duhet tė gjejė gjuhė tė pėrbashkėt me banorėt e zonės.

- Shqipėria i shkurton Gucisė rrugėn me Shkodrėn e Podgoricėn. Nė saje tė pėrmirėsimit tė kushteve klimatike, ditėn e hėnė kanė vazhduar punimet nė rikonstruktimin e aksit rrugor Guci - pika kufitare e Vėrmoshit nėpėr territorin e Shqipėrisė pėr nė Podgoricė, qė lidhet edhe me Shkodrėn. Rruga ka njė gjatėsi prej 5.5 km dhe gjerėsi 6.6 m.

- Kėnga “Suus” e Rona Nishliut merr mbi 200 mijė klikime pėr mė pak se 3 javė. Versioni zyrtar dhe videoklipi i kėngės “Suus” sė Rona Nishliut ka marrė mbi 200.000 klikime nė adresėn zyrtare tė eurovision.tv nė youtube pėr mė pak se 3 javė, prej kohės sė lansimit, bėn tė ditur pėr media ekipi promovues i kėngės “Suus”.


- Lajmet
- E premte, 06 prill, 2012

...trup e trup:

Tė hėnėn dhe tė martėn nuk do tė ketė mėsim
Prishtinė, 06.04.2012
Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė ka njoftuar mėsimdhėnėsit dhe nxėnėsit e tė gjitha niveleve parauniversitare, se nuk do tė ketė mėsim tė hėnėn, mė 9 prill 2012, pėr nder tė Pashkėve katolike dhe tė martėn, mė 10 prill 2012, pėr nder tė Ditės sė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės.

- Jahjaga uron gjithė besimtarėt katolikė pėr Festėn e Pashkėve. Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga i ka uruar Ipeshkvin e Ipeshkvisė sė Kosovės Imzot Dodė Gjergjin dhe gjithė besimtarėt katolikė, me rastin e Festės sė Pashkėve me dėshirat mė tė mira qė kėtė festė ta kalojnė nė gėzime e nė begati tė gjithė sė bashku me mė tė afėrmit dhe me mė tė dashurit.

- Komandanti i KFOR-it pėr veriun e Kosovės kolonel Adolf Konrad ka njoftuar tė premten edhe zyrtarisht pėrfaqėsuesit e serbėve tė veriut pėr urdhrin e krahut jugor tė NATO-s, me seli nė Napoli, me tė cilin kėrkohet qė KFOR-i t’i mbyll tė gjitha rrugėt alternative nė veri tė Kosovės.

- Pantiē: Serbėt nuk do lejojnė mbylljen e rrugėve alternative. Lajmėrimet e pėrfaqėsuesve tė KFOR-it qė me urdhėr tė komandės sė NATO-sė qė tė mbyllė rrugėt alternative nė veri tė Kosovės, pėrfaqėsuesit ilegalė serbė tė veriut i konsiderojnė shumė tė kėqija. Kryetari i Komunės ilegale, tė Mitrovicės Krstimir Pantiē ka deklaruar se paralajmėrimet e tilla, tė KFOR-it nuk ndikojnė nė stabilizimin e situatės, duke theksuar se kjo mund ta provokojė rėndė situatėn nė veri tė Kosovės. Sipas tij, serbėt nuk do tė pranojnė mbylljen e kėtyre rrugėve alternative.

- Kryeministri u takua u takua me Elizabeth L. Littlefield, Presidente e Korporatės pėr Investime Private tė Jashtme (OPIC), institucion financiar i Qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Nė takim ėshtė diskutuar lidhur me mėnyrat se si OPIC do tė mund tė ndihmonte nxitjen e investimeve private tė kompanive amerikane nė Republikėn e Kosovės, me fokus tė veēantė nė zėvendėsimin e importit.
Gjatė kėtij takimi, Kryeministri Hashim Thaēi falenderoi Littlefiedin pėr ndihmėn qė OPIC i ka dhėnė Kosovės nė sektorin e energjetikės dhe nė atė tė institucioneve mikrofinanciare.

- Kryetari i Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, dhe Shpend Ahmeti, nėnkryetari i parė, kanė qėndruar nė njė vizitė dyditore nė Berlin. Ata janė takuar me zyrtarė tė dy partive politike mė tė mėdha nė vend CDU dhe SPD, zyrtarė tė shtetit gjerman.

- Mbahet manifestimi “Ditėt e Shqipes”. Nėn pėrkujdesjen e Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, Shoqata e veteranėve tė luftės sė Koshares “Brigada 138″ tė UĒK-sė organizon manifestimin “Ditėt e Shqipes” pėr nder tė Betejes sė Koshares, njofton zyra pėr informim e Kryeministrit.
Mė 9 prill, nė Koshare pėrkujtohet Dita e Luftės sė Koshares, heqjes me luftė e kufirit nė mes tė Shqipėrisė dhe Kosovės nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės . Mė 11 prill, me njė akademi nė hotelin “Emerald”, shėnohet Dita e Dėshmorėve t`UĒK-sė tė Luftės sė Koshares, qė ėshtė dita e rėnies sė Heroit tė Kosovės, Agim Ramadani. Mė 19 prill, nė hotelin “Emerald”, shėnohet, Dita e Veteranėve t`UĒK-sė tė Luftės sė Koshares, qė ėshtė dita e rėnies sė Heroit tė Kosovės, Sali Ēekaj.

- Varroset me nderime Afrim Beka zyrtari i Ministrisė sė FSK-sė. U varros sot me nderime nė vendlindjen e tij nė Radishevė tė Skenderaj, Afrim Beka, Zyrtar i Lartė i Logjistikės nė Ministrinė pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės(MFSK), i cili pas njė sėmundje tė rėndė ndėrroi jetė nė moshėn 48 vjeēare

- Tre tdyshuar pėr 187.000 euro tė tretura donacione pėr Katedralen e Prishtinės . Pas hetimeve disa mujore, tė premten nėn autorizimin e Prokurorisė Publike tė Qarkut nė Prishtinė, Drejtoria pėr hetimin e krimeve ekonomike dhe korrupsion, ka arrestuar tre persona ish-zyrtarė tė Bankės Kreditore-Filiali nė Prizren.

- Haxhinasto i vlerėson shembull nė rajon raportet Shqipėri - Mali i Zi. Ministri i Jashtėm shqiptar, Edmond Haxhinasto, i cili ndodhet nė njė vizitė zyrtare nė Mal tė Zi, ka vlerėsuar ditėn e premte se raportet midis dy vendeve fqinje janė shembull i fqinjėsisė sė mirė nė rajon.


- Lajmet
- E enjte, 05 prill, 2012

...trup e trup:
- Shtėpia e Bardhė ka njoftuar se nėnpresidenti amerikan Joseph Biden do tė takojė sot kryeministrin e Kosovės Hashim Thaēi. Takimi, sipas komunikatės pėr media tė Shtėpisė sė Bardhė, mbahet nė orėn 11 e 30, sipas kohės lokale tė Washingtonit. Njė ditė mė parė, ai u takua me sekretaren amerikane tė shtetit, Hilary Clinton, nga e cila mori mbėshtetjen amerikane pėr integritetin territorial dhe sovranitetin e Kosovės, si dhe pėr aspiratat euro-atlantike tė Kosovės.

- Takohet grupi trepalėsh pėr zbatimin e marrėveshjes pėr kthimin e dokumenteve kadastrale

- Opozita e pakėnaqur me transparencėn e kryetarit

- Nė Prizren konfiskohen dy kamionė qė eksploatonin rėrė ilegalisht

- Nxėnėsit dhe mėsuesit shqiptarė tė Suedisė nė Gjakovė

- Nė 13-vjetorin e masakrės sė Rezallės nuk dihet vendndodhja e eshtrave tė 42 viktimave

- Banka Botėrore nga mbėshtetja po kalon nė partneritet me Kosovėn

- KKZ i Ferizajt pret deri tė dielėn verifikimet ose ndėrrimet e vendvotimeve

- Inkurajon interesimi i Belgjikės pėr bashkėpunim ekonomik me Kosovėn

- Boshnjakėt nuk kolonizojnė Malėsinė, trojet i kanė blerė nga shqiptarėt

- Kosova dhe Hungaria angazhohen pėr bashkėpunim tė shtuar nė luftimin e krimit

- “Care International” i dhuron njė veturė Qendrės sė Biznesit nė Gjilan

- Mbrėmė hetuesit rajonalė tė Prishtinės kanė arrestuar tre persona, tė cilėt dyshohet me bazė tė jenė tė pėrfshirė nė njė rast tė grabitjes sė armatosur . Tre personat e dyshuar meshkuj: B. Halimi (24 vjeē), M. Uka (26 vjeē) dhe N. Curri (26 vjeē), shtetas tė Kosovės, janė dėrguar nė qendrėn rajonale tė paraburgimit nė Prishtinė, ku aktualisht hetuesit po kryejnė tė gjitha veprimet e nevojshme hetimore e procedurale lidhur me rastin nė fjalė para se rasti t’i kaloj gjykatės.

...nga astronomia:
- Nė 40% tė orbitave tė yjeve tė kuqėrremtė xhuxhė nė Rrugėn e Qumėshtit, ėshtė gjetur nga njė planet i njohur me emrin Super Tokė. Astronautėt evropianė kanė bėrė studime rreth ekzistencės sė planetėve tė pėrshtatshėm pėr jetesė dhe nė bazė tė kėtyre studimeve ato mendojnė se vetėm nė galaktikėn e Rrugės sė Qumėshtit ndodhen dhjetėra miliarda planetė tė ngjashėm me Tokėn.


- Lajmet
- E mėrkurė, 04 prill, 2012

Kėrkohet lirimi i sindikalistit Abazi
Prishtinė 04.04.2012
Sindikata e Pavarur e Metalistėve tė Kosovės sė bashku me 12 federatat sindikale kanė kėrkuar nga zyrat diplomatike qė veprojnė nė Kosovė si dhe nga shefja e Politikės sė Jashtme tė BE-sė, Catherine Ashton qė tė bėjnė ē’ėshtė e mundur pėr lirimin e sindikalistit, Hasan Abazi.
Po ashtu kanė kėrkuar nga instancat vendore mė tė larta tė mos tė rrinė duarkryq, pasi sipas tyre janė tė zgjedhur nga vota e popullit.
“Tė respektuar diplomat tė tė gjitha vendeve qė veproni nė Republikėn e Kosovės. Ne pėrfaqėsuesit e Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės u drejtohemi me kėrkesėn pėr reagim dhe ndihmė nė lirim tė z.Hasan Abazi, kryetar i Sindikatės tė Pavarur tė Metalistėve tė Kosovės i arrestuar nė kufirin me Serbinė. I njėjti akuzohet pėr spiunazh-dhėnie tė informacioneve NATOS”, thuhet nė kumtesė.
Nė njoftimin thuhet se Abazi ėshtė viktimė e marrėveshjeve tė arritura nė mes tė Republikės tė Kosovės dhe Republikės tė Serbisė me ndėrmjetėsimin e BE pėr “qarkullim tė lirė” dhe “menaxhim tė integruar tė kufijve”.Sipas tyre, deklarimi i ministrit tė Punėve tė Brendshme tė Serbisė, Ivica Dacic se arrestimi ėshtė bėrė nė shenjė hakmarrjeje nuk do koment pėr kėtė ēėshtje.
SPMK ka njoftuar se Abazi po mbahet nė burgun e Vranjės nė njė dhomė tė vogėl pa kushte elementare pėr jetė.

Dik Marti thirret tė dėshmojė nė rastin “Medicus”
Prishtinė 04.04.2012
Gjyqtarėt nė procesin gjyqėsor ”Medicus” nė Prishtinė thonė se do ta ftojnė raportuesin e Kėshillit tė Evropės, Dik Marti, si dėshmitar.
Njė panel i dominuar nga gjyqtarėt e Bashkimit Evropian nė kėtė proces, tha se “do tė lejojė deklaratė” tė Dik Martit, raportues i Kėshillit tė Evropės pėr dyshime pėr trafikim tė organeve, gjatė luftės nė vitet 1998-''99 nė Kosovė.
Rasti ''Medicus” ka tė bėjė me akuza tė ngritura pėr shtatė persona, nėn dyshimet pėr trafikim organesh dhe transplantim tė paligjshėm.
Nė mesin e tė akuzuarve janė Lutfi Dervishi, Driton Jilta, Sokol Hajdini, dhe Ilir Rrecaj, tė cilėt janė akuzuar pėr kryerje tė veprės mjekėsore tė jashtėligjshme, si dhe keqpėrdorim tė pozitės zyrtare dhe autorizimeve.
“Dik Marti pretendon e se ai ka disa informata tė rėndėsishme pėr kėtė ēėshtje, prandaj ne do tė kėrkojmė nga ai tė tregoj se ēfarė lloj tė informacioneve ka dhe cilat janė burimet e kėtyre informacioneve”, ka thėnė gjyqtari kryesues, Arkadiush Sedek nga Polonia. Nė raportin e tij, Dik Marti pati akuzuar pjesėtarėt e ish UĒK-sė, pėrfshirė edhe kryeministrin aktual tė Kosovės, Hashim Thaēi, pėr involvim nė krim tė organizuar dhe trafikim tė organeve gjatė dhe pas luftės.
Kosova dhe Shqipėria nė mėnyrė tė fuqishme i kanė kundėrshtuar akuzat dhe e kanė hedhur poshtė raportin e Dik Martit.
Prokurori special i Bashkimit Evropian, Xhonatan Ratel, nė seancėn e 23 marsit, pati kėrkuar qė nė cilėsinė e dėshmitarit, tė thirret Dik Marti, raportues i Kėshillit tė Evropės. ​​“Unė i kam tė gjitha arsyet tė besoj se ai (Dik Marti) mban nė posedim evidencėn pėr kėtė rast”, ka thėnė prokurori Ratel.
Ndaj propozimit tė prokurorit Ratel, kishte reaguar mbrojtja, duke thėnė se nėse Dik Marti ftohet tė dėshmojė lidhur me kėtė rast penal, atėherė gjykimi do ta humbė esencėn e penales dhe do tė shndėrrohet nė politike.
Kohė mė parė, pėrfaqėsues tė misionit evropian pėr sundimin e ligjit, EULEX, kanė deklaruar pėr Radion Evropa e Lirė se rasti ”Medicus'' dhe “krimet e luftės, tė kryera nė Shtėpinė e Verdhė” - ēėshtje kjo qė ka ngritur Marti nė raportin e tij dhe qė prek pėrfaqėsues tė Qeverisė sė Kosovės - janė raste tė ndara./REL/

Thaēi sot nis takimet me zyrtarėt amerikan
SHBA, 04.04.2012
Kryeministri Hashim Thaēi, ka shkuar pėr vizitė nė SHBA, me ē’rast pritet tė takojė sekretaren e Shtetit, Hillary Clinton dhe zv.presidentin Joseph Biden. Kurse takimi me presidentin Barack Obama pritet tė mbahet tė premten.Nė New York, kryeministri Thaēi, do tė takojė shefin e OKB-sė, Ban Ki-moon.
Analistėt politikė nė Kosovė, vizitėn e kryeministrit nė SHBA e shohin si mesazh tė fuqishėm nė moment tė rėndėsishėm pėr Kosovėn.

Krasniqi: Mosnjohja e pesė vende tė BE-sė, pengesė nė rrugėn e Kosovės pėr integrim
Prishtinė 04.04.2012
Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Jakup Krasniqi, kėrkoi tė mėrkurėn mbėshtetjen hungareze nė institucionet euro-atlantike, nė mėnyrė qė procesi i integrimit tė Kosovės tė pėrshpejtohet.

Sanino: Nuk ka negociata me Serbinė pa pėrmirėsimin e raporteve me Kosovėn
04.04.2012
“Janė tė nevojshme pėrpjekje tė mėtejshme kah pėrmirėsimi i dukshėm dhe i qėndrueshėm i marrėdhėnieve me Kosovėn”, ka thėnė Sanino.
Zyrtari i Komisionit Evropian, Stefano Sanino, ka deklaruar sot nė Beograd, se pėr hapjen e negociatave pėr pranim nė Bashkimin Evropian, Serbia e ka tė domosdoshme qė t’i vazhdoj reformat dhe t’i avancoj raportet me Kosovėn. “Janė tė nevojshme pėrpjekje tė mėtejshme kah pėrmirėsimi i dukshėm dhe i qėndrueshėm i marrėdhėnieve me Kosovėn”, ka thėnė Sanino.

Jep dorėheqje Presidenti i Serbisė, Boris Tadiē
04.04.2012
Jep dorėheqje Presidenti i Serbisė, Boris Tadiē. Lajmin e konfirmon kabineti i Presidentit. Nė tė thuhet se deri tek dorėheqja erdhi pas vendimi qė zgjedhjet mund tė mbahen ne Serbi mė 6 maj, pėrderisa Tadiē do tė pėrballet me njė kandidat shumė serioz, Tomislav Nikoliē.
Nė njė letėr dėrguar gjatė ditės Kryetares sė Parlamentit, Slavica Djukiē Dejanoviē, Tadiē thotė se ka vendosur ta shkurtoj mandatin presidencial.
”Nė pėrputhje me Kushtetutėn, kam vendosur ta shkurtoj mandatin tim presidencial. Ėshtė e drejt e imja ligjore tė bėj kėtė pėr t’i dhėnė mundėsi qytetarėve tė votojnė. Nuk ka qenė e lehtė pėr t''i hapur rrugėn Serbisė drejt BE-sė dhe ēėshtjės sė Kosovės. Por, ne nuk jemi dorėzuar. Jam i bindur se kjo politikė do tė marrė mbėshtetjen e mėtejshme tė qytetarėve tė Serbisė” ka thėnė Tadiē.
Por ditėve tė fundit ėshtė pėrfolur shumė dorėheqja e tij, pasi i kėrkohej nga ndėrkombėtarėt, ndėrsa edhe ēėshtja e Kosovės ka luajtur njė rol tė rėndėsishme nė ofrimin e dorėheqjes sė tij tė parakohshme.

Zbogar: Kosova dhe Serbia tė jetojnė nė fqinjėsi tė mirė
Prishtinė 04.04.2012
Zėvendėskryeministri, njėherėsh ministėr i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, ėshtė takuar me shefin e Zyrės sė Bashkimit Evropian nė Kosovė, Samuel Zbogar, ndėrsa u theksua nevoja qė ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė tė ketė raporte fqinjėsore.

Topalli: Kosova stabilizoi Ballkanin
Shkup, 04.04.2012
Kryeparlamentarja e Shqipėrisė, Jozefina Topalli deklaroi sot nė Shkup se me krijimin e shtetit tė Kosovės i gjithė rajoni ka pėrparuar, ndėrsa Ballkanit i ėshtė ndalur gjenocidi dhe dhuna .
Topalli kėto komente i bėri gjatė fjalimit tė saj nė Parlamentin e Maqedonisė.
Nė kuadėr tė vizitės dyditore nė kėtė vend, Topalli takoi kreun shtetėror maqedonas dhe drejtuesit e partive politike shqiptare.

KMDLNJ: I palejueshėm linēimi publik i tė arrestuarve
Prishtinė 04.04.2012
KMDLNJ shpreh shqetėsimin lidhur me mėnyrėn e arrestimit tė shefit tė Taski-Forcės antikorrupsion, Nazmi Mustafi dhe trajtimin e tė ndaluarve pėr ”krime tė profilit tė lartė”. Sipas KMDLNJ-sė, kjo ėshtė nė kundėrshtim me tė gjitha dokumentet relevante pėr tė drejtat e njeriut.
”Thuaja tė gjitha arrestimet e personave qė janė konsideruar si ''peshq tė mėdhenj'' tė korrupsionit dhe tė krimit tė organizuar janė bėrė nė mėnyrė spektakolare dhe janė pėrcjellė me ndėrhyrje joprofesionale tė mediave, kryesisht elektronike tė cilat kanė qėlluar ''rastėsisht'' nė vendin e arrestimit”, konstaton pėrmes njė reagimi KMDLNJ, duke shtuar se ”arrestimet e tilla kanė dėmtuar rėndė dinjitetin e tė ndaluarit, shumica e tė cilėve pas procesit gjyqėsor janė liruar si tė pafajshėm, tė familjes sė tyre duke i komprometuar profesionalisht dhe politikisht”.
Mė tej nė reagim theksohet se arrestimet e tilla janė komentuar nė medie duke intervistuar persona qė kanė tė bėjnė me rastin dhe tė cilėt edhe vet kanė qenė tė pėrfshirė nė aktivitete kriminale.
”Linēimi publik medial, pa pėrfundimin e hetimeve dhe njė vendimi gjyqėsor pėr fajėsinė apo pafajėsinė e tė dyshuarit ėshtė shkelje e rėndė e tė drejtave tė njeriut dhe paraqet presion nė gjykata sepse paragjykon fajėsinė e tė akuzuarit”, thuhet nė kėtė reagim, duke i akuzuar mediet se marrin rolin e gjykatės.
KMDLNJ kėrkon pėrgjegjėsi nė tė gjitha rastet kur u cenohet dinjiteti i personave tė ndaluar, si rezultat i njė informimi paragjykues dhe diskreditues!

Suspendohet prokurori Nazmi Mustafi
Prishtinė 04.04.2012
Komisioni disiplinor i Kėshillit Prokurorial tė Kosovės, nė njė takim tė mėrkurėn, mori vendim pėr suspendim pa pagesė tė prokurorit, Nazmi Mustafi prokuror nė Prokurorinė Speciale tė Republikės sė Kosovės, pėr arsye se prokurori ėshtė paraburgosur.
Komisioni vendimin e mori nė bazė tė Ligjit pėr Kėshillin Prokurorial tė Kosovės, neni 24, paragrafi 2, si dhe bazuar nė Rregulloren pėr punė tė Kėshillit Prokurorial, neni 23, paragrafi 9.

Tabelat nė gjuhėn shqipe tė vendbanimeve nė Mal tė Zi “i merr era”
Ulqin 04.04.2012
Nė rrugėt lokale dhe rajonale, e sidomos nė ato ndėrkombėtare nė viset etnike shqiptare nė Malin e Zi, mungojnė mbishkrimet, tabelat orientuese dhe njoftimet nė gjuhėn e popullates shumicė ose janė tė shkruara gabimisht.

...speciale:
Pėrkujtohen 87 civilėt e vrarė nė Kralan tė Gjakovės
04.04.2012
Nė Prishtinė sot u mbajt njė akademi pėrkujtimore pėr 87 civilėt tė vrarė nė Kralan tė komunės sė Gjakovės 13 vjet mė parė. Familjarėt shprehėn indinjatė qė edhe pas 13 vjetėsh, ende askush nuk ėshtė gjykuar apo dėnuar pėr kėtė masakėr.
Edhe pas trembėdhjetė vjetėsh, ende askush nuk ėshtė dėnuar apo gjykuar pėr masakrėn e Kralanit. Ndėrkaq, familjarėt presin nga institucionet vendore dhe ndėrkombėtare qė t`i nxjerrin para drejtėsisė ata qė kryen krime lufte. Kėshtu u tha nė akademinė pėrkujtimore e cila u organizua me rastin e trembėdhjetė vjetorit tė vrasjes dhe masakrimit tė 87 civilėve nė Kralan tė Gjakovės.
Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi, tha se masakra e Kralanit ėshtė njė prej sakrificave dhe humbjeve, por edhe gurthemel pėr shtetin e Kosovės.
“Ne kemi pasur njė okupator qė nuk ka kursyer as popullatėn civile, por edhe njė okupator qė ka paguar ēmimin pėrballė botės demokratike me sulmet e NATO-s.
Mbi tė gjitha ne e kemi njė statisfaksion qė si rezultat i atij gjaku dhe asaj lufte, atyre njerėzve dhe asaj pune, ne e kemi ndėrtuar shtetin dhe po e ndėrtojmė”, tha zėvendėskryeministri Kuēi.
Kryetari i Komisionit pėr tė Pagjetur, Prenk Gjetaj, kėrkoi qė tė bėhet trysni mė e madhe ndaj Beogradit, nė mėnyrė qė tė hapen dosjet nė Serbi.
“Niveli i bisedimeve duhet tė ngritėt nė mėnyrė qė tė bėhet trysni mė e madhe, sepse ende nuk janė hapur arkivat dhe nuk kanė tregu se ku gjenden varrezat masive qė ne dyshojmė se janė nė Serbi. Po ashtu Serbia ende nuk ka kėrkuar falje dhe vazhdon me njė politike e cila dyshojmė se mund tė jetė e demokratizuar Serbia”, tha Gjetaj.
Me kėtė rast u promovua edhe libri me titull “Masakra e Kralanit” tė autorėve, Ramė Manaj dhe Jusuf Osmani. Mė katėr prill tė vitit 1999, nė Kralan u vranė dhe u masakruan 87 civilė nga komuna e Klinės dhe Malishevės. Mbetjet mortore tė kėtyre martirėve janė gjetur nėpėr varrezat masive nė Serbi, ndėrsa ende nuk dihet edhe pėr fatin e 51 tė tjerėve.

Ndėrroi jetė Ramadan Rexha
04.04.2012
Ka ndėrruar jetė Ramadan Rexha, njėri nga ata qė luftuan pėr ēlirimin e Kosovės nga tė huajt dhe qė pėr kėtė arsye vuajti shumė vite burgim.
I lindur mė 1921 nė Mitrovicė, ku mbaroi filloren, kurse medresenė nė Shkup, Ramadan Rexha nga fillimi u radhit nė anėn e forcave tė koalicionit antifashist.
Ishte komisar i Batalionit IV tė Brigadės sė Drenicės. Pėr idealet e bashkimit kombėtar, nė burgun famėkeq tė Mitrovicės sė Sremit vuajti 15 vjet (nga viti 1945 deri mė 1961). Historinė e qėndresės e tė idealit ai rrėfeu nė librin “Kujtimet e mia”, tė publikuar nė kohėn kur s’mund tė penalizohej pėr mendimet e shfaqura.
Njihet si themeluesi i shtypshkronjės sė parė private, fillimisht nė Mitrovicė e pastaj nė Prishtinė, nė tė cilėn u shtypen libra e dokumente tė ndaluara pėr kohėn.
Varrimi i te ndjerit bėhet sot nė varrezat e fshatit Koshtovė tė Mitrovicės nė orėn 16:00.

...mjeksi:
Pėrfundon me sukses njė ndėrhyrje kirurgjike e komplikuar nė QKUK
Nė Repartin e Kirurgjisė Torakale tė Qendrės Klinike Universitare tė Kosovės(QKUK), pėr herė tė parė, me sukses tė plotė ėshtė kryer njė ndėrhyrje kirurgjike e komplikuar te njė pacient me karcinomė tė mushkėrisė.
Operacioni ka zgjatur mė shumė se 4 orė dhe ėshtė kryer nga Safet Beqiri, Shef i Repartit tė Kirurgjisė Torakale – Onkologjike nė Klinikėn ''Kerckhoff'', tė Gjermanisė me asistimin e specialistėve tė Kirurgjisė Torakale nė QKUK.
Pacienti i operuar ėshtė i moshės 54 vjeēare dhe pas operacionit ai ka gjendje stabile shėndetėsore. Beqiri nė emėr tė ''Kerckhoff'' Klinikės, tha se ndjehet i lumtur qė pati fatin qė tė jetėsojė nė praktikė marrėveshjen e bashkėpunimit qė ishte lidhur me 4 janar tė kėtij viti ndėrmjet Ministrisė sė Shėndetėsisė, Qendrės Klinike Universitare dhe ''Kerckhoff'' Klinikės nga Gjermania.
“Operacioni i tillė nė Klinikėn ku unė punojė nė Gjermani kushton mbi 20 mijė euro dhe pacienti nuk ka pasur mundėsi tė paguaj, andaj falė marrėveshjes sė arritur mė parė kjo ndėrhyrje ėshtė kryer me sukses nė QKUK dhe gjithēka ka shkuar mirė dhe pėrgatitjet kanė qenė nė nivel tė duhur”.
Nijazi Gashi, Drejtor Ekzekutiv nė QKUK tha se ky ėshtė fillim i mirė i realizimit konkret tė bashkėpunimit ndėrmjet dy Qendrave Klinike Universitare.


- Lajmet
- E marte, 03 prill, 2012

Indinjatė pėr mos organizimin e manifestimit pėr “Kosharen”
03.04.2012
Ish ushtaret e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, tė cilėt 13 vjet mė parė nėn komandėn e Agim Ramadanit, e thyen kufirin ndėrmjet shqiptarėve, sot ndihen tė indinjuar dhe tė zhgėnjyer nga vendimi i presidentes, Atifete Jahjaga, pėr tė mos organizuar manifestimin tradicional “Ditėt e Shqipes”.
Nė njė konferencė pėr medie, Shoqata e Veteranėve tė Luftės tė “Brigadės 138 Agim Ramadani”, konsiderojnė se Jahjaga me vendimin pėr tė mos organizuar manifestimin pėr “Kosharen”, ka dėmtuar imazhin e saj si presidente.

Thaēi nesėr fillon vizitėn disaditėshe nė SHBA, prishi agjendėn e Tadiqit
03.04.2012
Kryeministri Hashim Thaēi, nesėr fillon njė vizitė disaditėshe nė SHBA, me ē’rast pritet tė takojė zyrtarė tė lartė tė Administatės amerikane dhe tė OKB-sė.
Tashmė janė konfirmuar takimet nė Washington, tė mėrkurėn me Sekretaren amerikane tė Shtetit, Hillary Clinton, ndėrkaq tė enjten me zv/presidentin Joseph Biden, kurse, takimi me presidentin Barack Obama ende nuk ėshtė konfirmuar.
Pėrveē takimeve me zvendėspresidentin dhe shefen e diplomacisė amerikane, Thaēi do tė takojė edhe udhėheqės tė departmenteve tė Mbrojtjes, tė Tregtisė, tė Agjencisė Amerikane pėr Zhvillim ndėrkombėtar, (USAID) si dhe me anėtarė tė Kongresit Amerikan, senatorė dhe kongresistė.
Nė kėtė vizitė kryeministri shoqėrohet edhe nga Ministri i Jashtėm, Enver Hoxhaj dhe Ministrja e Integrimeve, Vlora Ēitaku. Ai do tė ketė edhe njė vizitė nė Denver tė Colorado-sė ku do tė mbajė dy ligjėrata nė dy universitete.
Nė vizitėn nė New York, ndėrkaq ėshtė njoftuar se Kryeministri i Kosovės do tė takojė edhe shefin e Kombeve tė Bashkuara, Sekretarin e Pėrgjithshėm, Ban Ki-moon, si dhe pėrfaqėsues tė vendeve anėtare nė organizatėn botėrore.
Kurse mediat serbe raportojnė se vizita e tij i ka prishur agjendėn presidentit serb, Boris Tadiq, i cili kėto ditė gjithashtu pritej tė qėndrojė pėr vizitė nė Washington.
Analisti politik serb Obrad Kesiq, ka deklaruar pėr B92, se edhe Tadiq kėtė javė duhej tė vizitonte presidentin Obama, por ajo nuk ka ndodhur sipas tij, sepse delegacioni serb nuk ka dashur qė vizita e tij tė jetė e pėrafėrt me atė tė kryeministrit Thaēi nė Washington.
Sipas tij, kjo vizitė ka rėndėsinė e saj pėr Kryeministrin Thaēi, pas arritjes sė marrėveshjes midis Kosovės dhe Serbisė nė Bruksel.

Analistėt mendime tė ndryshme pėr vizitėn e Thaēit nė SHBA
Vizita e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, nga analistėt politikė nė Kosovė shihet si njė mesazh i fuqishėm nė njė moment tė rėndėsishėm pėr Kosovėn, sidomos pas problemeve tė fundit me tė cilat ėshtė pėrballur vendi.

Banka Botėrore vazhdon mbėshtetjen pėr Kosovėn
Banka Botėrore vazhdon mbėshtetjen pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės. Drejtues tė kėtij institucioni, thanė sot se kanė hartuar njė strategji tė re partneriteti me Kosovėn, e cila fokusohet nė dy shtylla: nė zhvillim e punėsim, por edhe nė menaxhimin mjedisor. Gjatė vizitės nė Prishtinė, grupi i Bankės Botėrore u takua me ministrin e zhvillimit ekonomik Besim Beqaj, dhe presidenten e vendit, Atifete Jahjaga.

Opozita nuk kthehet nė Kuvend
Partitė opozitare nuk do tė kthehen nė Kuvend. Kjo ėshtė bėrė e ditur nė mbledhjen e Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės me nėnkryetarėt dhe shefat e grupeve parlamentare. ...Shefat e grupeve parlamentare tė opozitės kanė deklaruar se nuk do tė kthehen nė seancė, pėrderisa nuk hiqet nga rendi i ditės Projektligji pėr bankat dhe institucionet mikrofinanciare. Seanca e radhės mund tė mbahet mė 5 prill, ku ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi do ta informojė, lidhur me arrestimin e dy policėve tė Kosovės nga xhandarmėria serbe.


- Lajmet
- E hėnė, 02 prill, 2012

Presidenti i Hungarisė, Pal Schmitt ka dhėnė dorėheqjen sot pasi u kap me plagjiaturė nė tezėn e doktoraturės. / per me shume lexo ne fund te lajmeve te sotme/

Policėt e arrestuar nėpėrmjet EULEX-it kthehen nė Kosovė
Prishtinė 02.04.2012
Dy policėt kosovarė, Shukri Binaku dhe Sami Beqiri, tė cilėt u arrestuan tė shtunėn nga xhandarmeria serbe nė zonėn nė afėrsi tė pikės kufitare nė Merdar i janė dorėzuar Misionit evropian pėr sundimin e ligjit nė Kosovė – EULEX dhe tashmė janė kthyer nė Kosovė. /kosovalive/

rtk:
Policėt e liruar arrijnė nė Kosovė
Prishtinė, 02.04.2012
Serbia ka liruar sot dy policėt kosovarė tė rrėmbyer tė shtunėn nė brezin kufitar nga xhandarmėria serbe. Lajmi ėshtė konfirmuar nga ministri i Punėve tė Brendshme Bajram Rexhepi dhe EULEX-i. Ndėrkohė qė misioni i Bashkimit Evropian pėr sundim tė ligjit dhe KFOR-it kanė deklaruar se po vazhdojnė hetimet rreth kėtij incidenti.
Autoritet serbe kanė liruar sot dy policėt kosovarė tė rrėmbyer tė shtunėn nė brezin kufitar me Serbinė nė Dumnicė.
Policėt janė liruar pas skadimit tė masės sė ndalimit prej 48 orėve qė u ishte shqiptuar nga autoritet serbe dhe i janė dorėzuar misionit tė Bashkimit Evropian pėr sundim tė ligjit. Zėdhėnėsja e EULEX-it Irina Guduljeviq konfirmon se policėt janė kthyer nė Kosovė. “ Unė mund tė konfirmoj vetėm lirimin dy policėve. EULEX e ka lehtėsuar kėtė proces tė dorėzimit tė tyre. Gjithashtu rrethanat e kėtij incidenti po vazhdojnė tė hetohen”, ka thėnė Guduljeviq.
Policėt e departamentit tė kufirit ishin mbajtur nė Kurshumli me arsyetimin se kanė shkelur vijėn e gjelbėr kufitare.
Ndėrkohė qė mėsohet se edhe hetimi i bėrė nga KFOR-i konstaton se policėt janė rrėmbyer nė hapėsirėn brenda territorit tė Kosovės.
Zėdhėnėsi i KFOR-it Den Harvey, nuk ka dhėnė sqarime rreth kėsaj. Ai vetėm ka shprehur shqetėsimin e KFOR-it rreth incidentit.
“KFOR ėshtė interpretuesi kryesor nė lidhje me vijėn administrative kufitare dhe KFOR do tė mbaje lidhje pėr kėtė ēėshtje“, ka thėnė Harvey pėr Radio Kosovėn .
Ndėrsa eksperti pėr ēėshtje tė sigurisė Agim Musliu thotė se BE-ja duhet tė ashpėrsoj sjelljen ndaj Serbisė e cila me kėtė rast ka bėrė agresion ndaj njė shteti.
“Bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė jetė shumė mė agresive nė bisedime me Serbinė dhe njėherė e pėrgjithmonė tė ia bėjė me dije se nuk mund tė shkoj pėrpara pa i dhėnė fund kėtyre veprimeve tė saj. Sa pėr ēėshtjen e veprimit tė policėve kufitarė dhe policisė sė Kosovės nė tėrėsi nė kėtė rast mendoj se ėshtė bėrė veprimi i duhur sepse rasti mund tė kishte pėrfunduar me mė shumė pasoja”,ka thėnė Musliu.
Rrembimi i policėve tė kufirit Sami Beqiri dhe Shukri Bunjaku pėrbėn incidentin mė tė rėndė kufitar deri mė tani, qė kur KFOR-i ka filluar tė transferoj pėrgjegjėsitė pėr vijėn e gjelbėr tek autoritetet vendore.

Rasmusen: NATO e shqetėsuar pėr zhvillimin e fundit midis Kosoves e Serbise
02.04.2012
Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen, tha se aleanca nuk e ka tė qartė se ēka ka ndodhur nė kufirin Kosovė – Serbi, ku ishin arrestuar dy policė tė Kosovės nga policia e Serbisė.
“Aktualisht, ne nuk kemi fotografi tė plotė tė asaj se ēka ka ndodhur. Qartazi, NATO-ja ėshtė e shqetėsuar pėr zhvillimin e fundit, por ne jemi tė sigurt se palėt pėrgjegjėse do tė jenė nė gjendje ta zgjidhin ēėshtjen”, tha zoti Rasmusen sot nė Bruksel, duke u pėrgjigjur nė pyetjen e gazetarėve lidhur me arrestimin e dy policėve tė Kosovės nga policėt e Serbisė, nė brezin kufitar nė Merdare, transmeton Rel.
Tashmė, ėshtė konfirmuar se policėt Shukri Bunjaku dhe Sami Beqiri, i janė dorėzuar misionit EULEX dhe janė kthyer nė Kosovė.

Krasniqi: Arrestimi i policėve ėshtė sulm i Serbisė nė hapėsirėn e Kosovės
Arrestimi i policėve tė Kosovės nga xhandarmeria serbe ishte njė akt i cili tregon edhe njėherė se politikat e regjimit tė Beogradit nuk kanė ndryshu, ka thėnė Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Jakup Krasniqi pas takimit tė Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės. Krasniqi tha se gjithashtu se arrestimi ėshtė sulm i shtetit serb nė hapėsirėn e Kosovės, prandaj MPB-ja duhet qė tė informoj Kuvendit nė mėnyrė tė detajuar pėr kėtė ngjarje.
Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Jakup Krasniqi, ka kėrkuar njė raportim tė detajuar nga Ministria e Punėve tė Brendshme lidhur mė arrestimin e dy policėve tė Kosovės nga policia serbe. Krasniqi tha se ky problem i tejkalon pėrmasat e institucioneve tė Kosovės. “Ministria e Punėve tė Brendshme dhe Policia e Kosovės duhet studiuar kėtė ngjarje dhe tė informoj kuvendin nė mėnyrė tė detajuar”, tha Krasniqi.
Ndėrkaq sa i pėrket ekzekutivit duhet tė ketė informacion tė plotė dhe t’i merr detyrat e reja konform situatės sė krijuar.

Rexhepi inkurajon kufitarėt tė ruajnė territorin e Kosovės
Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, i shoqėruar nga drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Kosovės, Shpend Maxhuni, vizituan drejtorinė rajonale tė Policisė Kufitare nė Luzhan tė Podujevės.
Ata, siē bėhet e ditur pėrmes njė njoftimi pėr medie, biseduan me zyrtarėt e Policisė Kufitare pėr zhvillimet e fundit dhe u interesuan pėr kushtet e punės sė tyre, patrullimet nė kėtė pikė kufitare dhe shqetėsimet qė kanė gjatė kryerjes sė detyrave.
Me kėtė rast, ministri i Punėve tė Brendshme inkurajoi zyrtarėt e Policisė Kufitare qė tė kryejnė punėn e tyre sipas mandatit qė kanė, nė ruajtje tė rendit dhe ligjit dhe nė respektim tė tėrėsisė territoriale, sipas Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės.
Ministri Rexhepi dhe drejtori Maxhuni gjatė kėsaj vizite kanė qėndruar edhe nė pikėn kufitare nė Merdare, pėr tė parė aty nga afėr punėn qė po zhvillohet. Ministri Rexhepi pa nga afėr kolonat e gjata tė qytetarėve tė Kosovės qė po pritnin nė anėn serbe tė kufirit.
“Kėrkojmė nga Bashkimi Evropian qė tė bėjė presion mbi palėn serbe qė tė kryejė obligimet karshi marrėveshjes pėr lėvizje tė lirė tė arritur nė Bruksel. Ėshtė e patolerueshme qė qytetarėt tanė, qė vijnė nga Perėndimi tė mbahen me orė tė tėra nė kufi, pėr shkak tė neglizhencės sė qėllimshme tė zyrtarėve serbė. Kėrkojmė qė ky maltretim i qytetarėve tanė tė marrė fund”, - citon njoftimi tė ketė thėnė ministri Rexhepi.

nga bota:
Britani, Argjentinė: 30 vite nga Lufta nė ishujt Falkland
Londėr, e hėnė, 02 prill, 2012
Britania dhe Argjentina po e shėnojnė 30 vjetorin e Luftės nė Falkland, qė janė ishuj nėn qeverisjen britanike nė jug tė Oqeanit Atlantik.
Invadimi argjentinas nė kėto ujėdhesa mė 2 prill tė vitit 1982, shkaktoi njė luftė 74 ditėshe.
Pėrfundimisht forcat britanike mbizotėruan nė konflikt, duke e detyruar Argjentinėn qė tė tėrhiqet nė qershor tė vitit 1982. Nga kjo luftė patėn vdekur afro 650 ushtarė argjentinas, 255 ushtarė britanikė dhe tre banorė tė ujėdhesave.
Nė shėnim tė pėrvjetorit, kryeministri britanik, Dejvid Kamerun, e ka riafirmuar pėrkushtimin e qeverisė sė tij pėr tė drejtėn e banorėve tė Falklandit, qė ta pėrcaktojnė tė ardhmen e tyre. Presidentja e Argjentinės, Kristina Kirēner, e ka dėnuar pushtetin britanik nė ujėdhesa duke e vlerėsuar si “anakronizėm”.

Skandal i plagjiaturės, jep dorėheqje presidenti i Hungarisė
17:47 / E hėnė, 02 Prill 2012
Presidenti i Hungarisė, Pal Schmitt ka dhėnė dorėheqjen sot pasi u kap me plagjiaturė nė tezėn e doktoraturės.
Dorėheqja erdhi pasi mė parė kishte deklaruar se nuk do tė largohej nga posti qė mbante. Nė njė intervistė tė transmetuar tė premten nė televizionin publik M1, Schmitt tha se e ka “tė pastėr ndėrgjegjen”.
“E kam shkruar tezėn me njohuritė mė tė mirė qė kisha nė atė kohė dhe kurrė nuk kam pasur ndėrmend tė bėj plagjiaturė. Gjithsesi, do tė pranoj vendimin e universiteti pėr tė mė hequr doktoraturėn. Por kjo nuk ka tė bėjmė me tė qenit president”, u shpreh ai. Schmitt, ish-kampion olimpik, e kishte shkruar tezėn e doktoraturės nė vitin 1992. Nė janar tė kėtij vitit e pėrjavshmja hungareze “HVG” raportojė se pjesa mė e madhe e saj ishte e kopjuar. Mė pas kjo u vėrtetua nga njė hetim i kryer nga universiteti.
Schmitt ishte zgjedhur president pėr njė mandate 5-vjeēar nė vitin 2010. Ministri i Brendshėm i Gjermanisė vitin e kaluar dha dorėheqjen pėr shkak tė njė skandali tė njėjtė.
P.S. Ereniku pas mė shumė se dhjetė vjetėsh, ndėrpret lajmet (e zgjeruara-tė hapura) tė shkruara, meqė nga ajo date, nė kėtė faqe do te plasohen, vetėm, shkurt e trup, informacionet e ditės...
pėr mė shumė shko nė ekran dhe kliko nė: ON-DEMAND.
Ju falėnderojme tė gjithė juve, qė ishit me ne. Ftesa jonė e re: RRINI ME NE:
ereniku.net - kanali televiziv: TV ERENIKU.
* * * *
Arkivi: lajmeve