S PR T
www.ereniku.net
Luan Krasniqi.com Albania-Sport.com FBK-Ks.com
Ridvan Vllasaliu.tk AlbanianSoccer.com FSHF
Azem Maskutaj.com SportiShqiptar.com.al FIFA
Kreshnik Qato.com AlbaInfo - Lajme Sporti UEFA
Elvir Muriqi Federata e Futbollit e Kosoves NBA
Tirana Feston  
  TifozatKuqeZi.com  
" NYC Athletic Club" nė New York, u zhvillua Turneu Ndėrkombėtar i Mundjes sė Lirė dhe Greko Romake, nė tė cilin ėshtė pėrfaqėsuar edhe Shqipėria me dy mundės

From: BeqirS@aol.com
Sent: Sat Nov 10 9:07
To: info@ereniku.net
Subject: 1 - speciale nga New Yorku - Mundėsit Shqiptarė valėvitėn flamurin kuqezi


- Mundėsit Shqiptarė valėvitėn flamurin kuq e zi - Ergys Mirukaj i peshės 84 kg u rendit i treti duke marrė medaljen e bronxit

NEW YORK CITY : Dje, nė New York, ka pėrfunduar Turneu Ndėrkombėtar i Mundjes sė Lirė dhe Greko Romake, nė tė cilin ėshtė pėrfaqėsuar edhe Shqipėria me dy mundės. Nė tapet duke mbrojtur ngjyrat kuqezi ka demostruar njė nivel mjaft tė mirė, dy mundėsit tanė - Meraldo Mirukaj i peshės 74 kg. dhe Ergys Ndoka i peshės 84 kg. I pari megjithėse ka pasur njė short tė vėshtirė, teksa ka qenė pėrballė dy mundėsve nga mė tė mirėt e kėtij turneu - prapėseprapė bėri njė paraqitje tė fortė, megjithėse njėrėn prej tyre e humbi, dy i fitoi dhe humbi duelin e fundit.

Diferencat e mundėsve kuqezi ndaj kundėrshtarve tė tyre, nuk kan qenė tė mėdha nė raunde - ku qė tė dy mundėsit shqiptarė arritėn sipas sistemit tė kulafikimit deri nė ēerekfinale, duke kaluar me vėshtėrsi edhe mundės shumė cilėsor nė arenėn ndėrkombėtare. Kurse Mirukaj nė peshėn deri nė 84 kg. ka qenė nė njė pėrballje mjaft tė suksesshme, teksa zuri vendin e tretė dhe u nderua me medaljen e bronxit.

Avni Hasa, anėtar i komitetit drejtues tė FSHM-sė, nė cilėsinė e shefit tė delegacionit shqiptarė janė pjesmarrėsit e Turneut Ndėrkombėtar tė Mundjes Greko Romake - zhvilluar nė palestrėn e " NYC Athletic Club" nė New York, tė premten nė 9 nėntor 2012, sė bashku me dy sportistat e dalluar tė ekipit kombėtar shqiptarė, pėrkatėsisht Meraldo Ndoka dhe Ergys Mirukaj - duke arritur dhe obekjtivin e tyre e bėrė paraqitjen mė tė mirė deri tani, nė kėtė turne nga mundėsit shqiptarė nė New York.

Turneu Ndėrkombėtar i Mundjes Greko Romake - zhvilluar nė palestrėn " NYC Athletic Club" nė New York, e premte 9 nėntor 2012 : nė vend tė parė Japonia, nė vend tė dytė SHBA dhe nė vend tė tretė Shqipėria - Ergys Mirukaj, pėr peshėn 84 kg u rendit i treti duke marrė medaljen e bronxit.

Ky aktivitet tregoj edhe njė herė njė nivel tė lart, pėr nga ana e cilėsisė pėrgatitjes sė madhe dhe konkurimit ndėrmjet shteteve, dhe u dallua nga pjesmarrja e madhe dhe mundėsve cilėsorė - Shtetet pjesmarrėse erdhėn nė New York, nė Turneun Ndėrkombėtar tė Mundjes sė Lirė dhe Greko Romake - organizuar nga Federata e SHBA tė Mundjes (United States of America Wrestling Federation), qė tė prezantoin mundėsit e tyre mė tė mirė - kampion ndėrkombėtar, Aziatik, Europian dhe Botėror,, dhe fitues tė medaljeve nė Lojrat Olimpike

Turneu i mundjes nė New York, pėr ekipin e Shqipėrisė, ėshtė shumė i rėndėsishėm, kėtė fakt e ka pohuar edhe zoti Avni Hasa, anėtar i komitetit drejtues tė FSHM-sė, i cili tha se pjesmarrja e dy mundėsve shqiptarė, nė turneun e New Yorkut, natyrisht qė sjell njė zhvillim dhe u jep mundėsi kėtyre dy sportistėve, pėr tė arritur rezultate mė tė larta, edhe nė aktivitetet e ardhėshme qė na presin nė arenėn ndėrkombėtare, siē ėshtė kampionati Europian nė mars 2013.

Zoti Hasa, i tha gazetės Bota Sot, se : "Duke parė pėrbėrjen e kėtij turneu prestigjoz qė zhvillohet pėr ēdo vjet nė qytetin e New Yorkut - Shqipėria, merr pjesė pothuajse rregullisht pėr ēdo turne kėtu nė New York,(por pėr ne, ėshtė, hera e parė me kėta dy mundės : Meraldo Ndoka, i peshės 74 kg dhe Ergys Mirukaj, i peshės 84 kg), duke u vėnė pėrball me ekipe kombėtare tė mundjes tė SHBA, Kanadas, Bullgarisė, Kazakistanit, Iranit, Japonisė, Kinės, Meksikos, Rusisė, Porto Rikos, Francės, e tė tjerė., ekipe kombėtare kėto, qė janė mjaft tė njohura nė botėn e mundjes. Sportistėt, tanė pėrballė "vėshtėrsisve", u munduan dhe luftuan nė tapet tė tregojmė vlerat mė tė bukura tė kėtij sporti burrėrorė shqiptarė, edhe nė arenėn ndėrkombėtare, pėr tė rritur konkurecėn dhe nivelin e mundjes shqiptare nė botė".

Paraqitjen e dy mundėsve shqiptarė nė kėtė turne zoti Hasa, e vlerėsojė si tė suksesshėm, megjithėse ata morėn vetėm njė medalje - Kualifkimi i tyre deri nė ēerek finale, tha zoti Hasa ishte patjetėr njė arritje e shkėlqyer dhe njė ndėr obejktivat tona pėrballė kėsaj konkurrence shumė tė vėshtirė dhe mjaft tė fortė - ku "mund tė them tha ai se edhe referet ishin "kundėr" nesh . Hasa, dallon tek dy sportitėt shqiptarė shpirtin e lart tė garės dhe krenarinė pėr tė pėrfaqėsuar sa me mė dinjitet ngjyrat kuq e zi, edhe nė kėtė aktivitet ndėrkombėtar, ku morėn pjesė mė shumė se 20 ekipe nga shtete tė ndryshme tė botės, i cili pėrkoi edhe me 100 vjetorin e shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Dhe i bėri sportistėt tanė edhe me krenar nė kėtė aktivitet teksa ata valvitėn dhe ngritėn lart flamurin e Shqipėrisė - flamurin kuq e zi

Avni Hasa, anėtar i komitetit drejtues tė FSHM-sė, theksojė se Ergys Mirukaj i peshės 84 kg. pėr vitin 2012 ashtu si edhe Ndoka kan treguar nė ēdo turne njė pėrgatitje mjaft tė mirė, duke arritur rezultate tė mira garė pas gare. Ata tė dy njėhereshti janė edhe mundėsit mė tė mirė shqiptarė nė peshat e tyre aktualisht, e kan nisur mbarė kėtė vitė - qysh nė garat nė Bullgari, ku Mirukaj mundi kampionin olimpik, mė pas kampionin e Europės, dhe pėr njė pėrqindje shumė tė vogėl pikėsh nuk arriti tė kualifikohen pėr nė Lojarat Olimpike Verore tė Londrės 2012.

Ndėrkohė me kėtė turne, me Mirukajn - shtoi ai jam shumė i kėnaqur mbasi ai arriti tė kalojė me sukses turin e parė , tė dytė dhe tė tretė - ndėrsa humbi nė ēerkfinale - pėr tė konukruar nė fund - pėr njė medalje pėr vendin e tretė, medalje tė cilėn ai e fitojė duke zėnė vendin e tretė.

Ndėrkohė, tha ai kam fjalėt mė tė mira edhe pėr mundėsin tjetėr Meraldo Ndoka i peshės 74 kg.- i cili ėshtė njė mundės i talentuar dhe mjaft i suksesshėm si nė Shqipėri dhe nė arenėn ndėrkombėtare, megjithėse, sot ishte i "pafat" mbasi nuk e kaloi turin e parė nė grup - por, ai u kualifikua nė sistemin tjetėr tė kulifikimit atė pėr nė ēerekfinale. Megjithėse nuk mori medalje ai duhet inkurajuar dhe pėrgėzuar pėr rezultatin e arritur dhe shpirtin e lart tė garės deri nė fund duke mos u "dorzuar".

Si konkluzion tha Hasa dua tė vė nė pah se qė tė dy sportistėt duke parė moshėn e tyre tė re nga 24 vjeē dhe paraqitjen e tyre tė treguar nė kėtė turne, mendojė se ata premtojnė shumė pėr tė ardhmen e sportitit tė mundjes, - Teksa, ne arritėm njė nga pikėsynimet dhe njėrin prej obejktivave tona edhe kėtu nė New York, qė tė arrinim tė merrnim tė paktėn njė medalje, dhe tė bėnim njė paraqitje mjaft tė bukur .

Pjesmarrjen tonė dhe valvitjen e flamurit kuq e zi - delegacioni i Shqipėrisė e sheh si njė dhurat tė bukur tė sportit qė ne pėrfaqėsojmė nė New York, nė Turneun Ndėrkombėtar tė Mundjes sė Lirė dhe Greko Romake, pėr ata mbėshtetėsit tanė qė na inkurajuan nė turne - por edhe pėr tė gjithė bashkėatdhetarėt tanė, nė Shtetet e Bashkuara pėr 100 Vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, deklaroi nė mbyllje tė kėtij aktiviteti Avni Hasa, anėtar i komitetit drejtues tė FSHM-sė, shefi i delegacionit shqiptarė janė pjesmarrėsit e Turneut Ndėrkombėtar tė Mundjes Greko Romake - zhvilluar nė palestrėn e " NYC Athletic Club" nė New York, tė premten nė 9 nėntor 2012.


Synoj titujt e kampionit nė WKA-K1 dhe Kick-Box

5 Prill 2009
Besim Kabashi
Intervistoi: Jeton Syla
Synoj titujt e kampionit nė WKA-K1 dhe Kick-BoxTashmė ėshtė aranzhuar njė meē spektakėl me 15 maj, ndėrsa emri i kundėrshtarit nuk mė ėshtė bėrė ende i ditur, por interesimi pėr atė natė super luftarake siē e kanė quajtur organizatori STEKO ėshtė tejet i madh, ka thėnė nė njė intervistė pėr Kosovapress Besim Kabashi, i cili nė karrierėn e tij tė deritashme nė Thai-Box dhe Kick- Box ka fituar shumė tituj, ndėr ta edhe atė tė kampionit tė botės nė peshat deri nė 95 kg - versioni WKA K-1.

Kur filluat me sportin e Thai-Box-it?

Kabashi: Unė pasi u shpėrngula nė Gjemani nė vitin 1990, fillimisht u mora me dy sporte tjera – notin dhe atletikėn. Por, nuk qėndrova gjatė nė kėto sporte, sepse isha i bindur se do t’ia dal nė sportet luftarake. Konstruksioni i trupit, aftėsitė fizike dhe talenti ishin shenja tė mjaftueshme qė tė kaloja nė sportet luftarake. Kėtė e bėra pa dijen e familjes time, sepse nuk dėshironin qė tė merrem me kėtė lloj sporti, sigurisht nga frika se mund tė pėsoj ēfarėdolloj lėndimi ndoshta edhe me pasoja fatale pėr jetėn time.
Fillimisht, karrierėn e nisa si sportist amator nė Augsburg, pėr tė kaluar disa vite mė vonė nė Munih.

Cilat janė sukseset tuaja tė para nė kėto sporte luftarake?

Kabashi: Isha mjaft i suksesshėm, sepse arrita nė kėtė periudhė nė sportin amator tė fitojė shumė tituj, ndėr to edhe titullin e kampionit tė Evropės nė vitin 1998 nė versionin WKA, kuptohet pėrveē titujve tė kampionit nė Gjermani.

Dhe kėto suksese si amator, ju hapėn rrugėn qė tė kaloni nė sportin profesional tė Thai-Box-it?

Kabashi: Po. Fillova t’i vargoj fitoret edhe nė sportin profesionist nė saje tė pėrgatitjeve profesionale nė shkollėn mė me renome gjermane STEKO nė Munih, pasi ndėrkohė kalova me vendbanim nė Munih. Kjo shkollė me mbi 3000 anėtarė tė rregullt ka dhėnė sportistė kampion bote nė shumė sporte luftarake, duke pėrfshirė edhe boksin, karatenė, pėrveē, Thai-Box-it, Kikc-Box-it dhe Full-Kontaktit. Drejtohet nga dy vėllezėr kroatė, Pavlica dhe Mlladen Steko, qė gjithashtu ishin kampionė bote nė kėto sporte. Aktualisht jam kampion botėror nė kategorinė nėn 95 kg nė WKA –K1.

Kur e fituat kėtė titull?

Kabashi: Nė dhjetor tė vitit tė kaluar kur mposhta rivalin nga Turqia Yahja Gylai me nokaut nė rundin e katėrt. Kėtė titull e mbrojta nė fillim tė muajit tė kaluar nė Munih kundėr francezit, David Dankarde me ndėrprerje nė rundin e dytė. Nė tė vėrtetė, rivali im nė pamundėsi qė tė luftoj kundėr meje zgjodhi gjyqtarin nė ring duke e sulmuar nė dy raste qė natyrisht pasoi me diskualifikimin e tij qė ishte njė dobėsi e tij e pafalshme.

Dhe tash synoni edhe titullin nė kategorinė mė tė rėndė + 95 kg?

Kabashi: Po. Unė jam 33-vjeēar dhe mendoj tė merrem aktivisht me kėtė sport edhe dy vjet. Sigurisht se kėtij qėllimi do t’ia arrija mė herėt sikur tė mos kisha bėrė njė pauzė pesėvjeēare, pasi nuk kisha tretman tė merituar nga ana e ish-trajnerit. Mirėpo, me kalimin tim nė STEKO, gjėrat ndryshuan pozitivisht dhe tashmė synoj titujt nė Thai-Box, por edhe nė Kick-Box.

Nė +95 kg kampion bote ėshtė Mitat Tahirsylaj. Mendoni se nga ai do ta merrni titullin ?

Kabashi: Tė shohim. Mitatin kur tė aftėsohet, pasi ėshtė i lėnduar e pret njė meē tejet i fort nė Sarajevė kundėr boshnjakut, Adnan Rexhoviq. Varėsisht nga epilogu i atij meēi, unė pres qė tė mė jepet rasti qė si i pari nė listė tė luftoj pėr titullin e kampionit tė botės. Ndėrsa nė Kick-Box si kampion Evrope nė +95 kg. Po ashtu, kam tė drejtė qė tė kėrkoj meēin pėr titullin e kampionit tė botės. Pra, planet e mia pėr kėta dy vjet janė titujt tė kampionit nė kėto dy versione. Vetėm atėherė mund tė them se i kam pėrmbushur apetitet e mia.

Sipas jush, mund tė kalojė njė kohė derisa tė jepet rasti pėr tė luftuar pėr titujt e kampionit. Ju sigurisht se nuk do tė rrini anash dhe do tė sfidoheni nga boksierė tjerė pėr tė mbajtur formėn stabile?

Kabashi: Po. Tashmė ėshtė aranzhuar njė meē spektakėl me 15 maj, ndėrsa emri i kundėrshtarit nuk mė ėshtė bėrė ende i ditur, por interesimi pėr atė natė super luftarake siē e kanė quajtur organizatori STEKO ėshtė tejet i madh, sepse nė ndėrkohė tė gjitha meēet e ardhshme do t’i transmetojė kanali prestigjioz gjerman i sportit - DSF. Organizatori do tė bėjė pėrpjekje qė tė mė sfidojė nga njė kundėrshtar shumė tė fort, pasi thashė interesimi pėr atė natė, “Super Fight”, ėshtė shumė i madh.
Po ashtu, shfrytėzoj rastin ta falėnderoj edhe RTK-nė, e cila tė dielėn e kaluar pėr shikuesit e vet i dha tė incizuara dy meēet e mia tė fundit. Shpresoj qė ky bashkėpunim tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen.

Keni humbur ndonjė meē nė boksin profesionist?

Kabashi: Po. Dhe atė me nokaut nga kroati Zoran Dorēiē majin e kaluar nė Slloveni. Megjithatė, tė njėjtit iu kam revanshuar katėr muaj mė vonė nė Munih kur e nokautova nė rundin e dytė. Ndodh ndonjėherė qė tė mos jesh i koncentruar sa duhet dhe kjo mė kushtoi me humbje, qė ėshtė e vetmja nė karrierėn deritashme dhe shpresoj tė jetė edhe e fundit. Nė 29 meēet e deritashme kam regjistruar 28 fitore, prej tyre 21 me nokaut.

Sa janė tė ardhurat nga ky sport, kuptohet pėr ata mė kulminantėt?

Kabashi: Ky sport nuk sjell ekstra fitime sikur boksi profesionist. Por mund tė jetosh nga tė ardhurat, sidomos ata qė kanė krijuar emėr. Tashmė edhe interesimi ėshtė gjithnjė nė rritje kurse zakonisht meēet tona i pėrcjellin deri nė 3000 shikues. Vetė fakti qė edhe televizionet prestigjioze kanė shprehur gatishmėrinė qė direkt t’i transmetojnė meēet tona tregon se ky sport ėshtė nė rritje tė popullaritetit.

Pėrveē dy titujve qė i synoni , ke edhe ndonjė dėshirė tjetėr ?

Kabashi: Qė tė organizoj bashkė me Xhavit Bajramin njė spektakėl tė vėrtetė nė Kosovė. Unė edhe pse paraqitem nė ring si sportist gjerman, keni vėrejtur edhe nga materialet e incizuara nė televizion se rekuizitat e mia janė kuq e zi dhe gjithmonė do tė jenė ashtu. Tė gjithė e dinė se jemi shqiptarė, por vetėm pengesat e natyrės administrative na kanė detyruar qė megjithatė t’i marrim nėnshtetėsitė e huaja. Kėto nėnshtetėsi nuk na bėjnė qė tė mos ndihemi shqiptarė./Intervistoi: Jeton Syla/


Dorezat” kuqezi" flakerijne ne ringun e mbreterise se boksit 
BEQIR SINA , New York
ereniku: Fri, 19 Dec 2008 08:41:22 EST
botuar: E premte 19 dhjetor 208 11:20 am
Qato, nė Washington i bindur pėr tė fituar
 
WASHINGTON D.C : Boksieri i mirėnjohur shqiptar, Kreshnik Qato, nesėr mė 20 dhjetor 2008, zhvillon ndeshjen pėr tė mbrojtur titullin e kampionit tė botės nė peshėn e mesme, nė versionin WBF. Siē dihet, mė 4 prill, Kreshnik Qato u ndesh me portugezin Vitor Sį, nė duelin pėr kurorėn e kampionit tė botės tė World Boxing Foundation, duke fituar me pikė pas njė ndeshjeje tė bukur prej plot 12 raundesh.
Dueli i 30-vjeēarit shqiptar me amerikanin e me origjinė guatemalo-meksikane, David Estrada, do tė zhvillohet nė kompleksin sportiv "Burr Arena" tė Universitetit "Howard" nė Uashington D.C. Ndeshja e Qatos ka njė vlerė tė veēantė,  gjysmė milioni dollar amerikanė, dhe pėr arsye se ky duel pėr kurorėn e WBF-sė ka dhe njė mision humanitar.
Kasandra Uajt ėshtė drejtuesja e "Babie-Girl-Production", kompanisė amerikane qė nė bashkėpunim me "Yldon" Sh.p.k kanė organizuar duelin e 20 dhjetorit, ku boksieri i mirėnjohur shqiptar, Kreshnik Qato, do tė mbrojė kurorėn e kampionit tė botės nė peshėn e mesme nė versionin WBF ndaj amerikanit David Estrada. 
"Baby-Girl-Production" ėshtė njė projekt qė, nėpėrmjet boksit synon t'i tėrheqė tė rinjtė, sidomos ata ngjyrė, nga rruga dhe jeta kriminale.
Nga kryeqyteti Amerikan Washington D.C, hoteli ku kampioni i botės, bokseri shqiptar ėshtė akomunduar prej ditėsh, agjensia e lajmeve nė gjuhėn shqipe INA  zhvilloi intervistėn e mėposhtme.
Boksieri shqiptar, ndryshe nga tė gjitha ndeshjet e tij tė mėparshme, e vlerėson faktin qė do tė debutojė nė ringun amerikan, duke pėrmbushur kėshtu njė ėndėrr tė vjetėr tė tij si boksier.
INA : Qato ju jeni i vetėmi dhe pari deri tani, boksier nga Shqipėria qė pėr herė tė parė do tė jetė nė ringun e famėshėm Amerikan. Tė cilin, breza me radhė tė dorezave kuqezi e kanė admiruar nėpėrmjet, lajmeve tė censurura at'here ose shikimit me "kanaēe" tė televizorit,. Tani pėr ju kjo nuk ėshtė mė ėndėrr ėshtė njė relitet i prekshėm, tė shtunėn mė 20 dhjetor nė nė kompleksin sportiv "Burr Arena" tė Universitetit "Howard". Si ndjeheni kėtu nė Washington para meēit ?
Kreshnik Qato : Eshte e vertete qe ringu Amerikan ka qene gjithmon ne endrrat e te gjithe boksiereve Europian dhe sigurisht qe edhe per mua kjo ishte nje enderr e madhe por qe tashme u be realitet.
Ketu ne Washington po ndjehem shume mire njerezit ketu ku ne jemi akomoduar jane shume te dashur dhe jane te interesuar per ndeshjen dhe kjo me entuziasmon. Madje sot rreth drekes kemi edhe nje pritje tek ambasada shqiptare ketu ne Washington.
INA : David Estrada; 32-vjeēari nga Chicago ėshtė njė boksier me pėrvojė nė ringun profesionist amerikan ku ka zhvilluar 22 duele, prej tė cilėve ka shėnuar 12 fitore dhe 10 humbje, shumica prej tė cilave janė pėsuar nga boksierė me emėr nė ringun profesionist amerikan. Mund tė na flisni pak pėr Estradėn, dhe, si jeni pėrgatitur pėr kėtė kundėshtar ?
Kreshnik Qato : Nga eksperienca ime ne ring kundershtari asnje here nuk duhet nenvleresuar pasi ringu ka plot surpriza te papritura. Por megjithate une jam pregatitur mjaft mire dhe me forcat e mia si dhe suportin e tifozeve shqiptar qe do te jene te pranishem une kam bindjen qe do te fitoj, pasi c'do boksier kur ngjitet ne ring ngjitet per te fituar.
INA : Kreshnik, pse u zgjodhė Kasandra Uajt, drejtuesja e "Babie-Girl-Production", promotorja pėr ndeshjen e 20 dhjetorit nė Washington D.C.?
Kreshnik Qato : Ne fakt ajo me zgjodhi mua per te qene ndeshja me e rendesishme e aktivitetit qe do te bente me 20 Dhjetor ne Washington DC. E kush boksier europian do ti rezistonte tundimit per tu ngjitur ne ringun e tokes se endrrave.
INA : Cilat emocione mendoni se do t'ju pėrshkruajnė nė ring, kur do tė shikoni se jeni i rrethuar edhe nga sportėdashės, shqiptarė tė Amerikės ?
Kreshnik Qato : Emocionet pa dyshim qe do te jene te medha, madje me kane filluar qe tani, por e di qe emocioni me i madh eshte qe do te mbaj ne tension dhe me shpresen qe une do te fitoj shume njerez qe jane bashkakombasit e mi, e ky eshte nje obligim i madh pa dyshim.
INA : A ndihet ndonjė farė ndryshimi nga njė meē, si ai qė keni i zhvilluar nė Londėr, nė Durrės apo Tiranė(Europė) me kėtė nė mbretėrinė e boksit - SHBA-sė ?
Kreshik Qato : Ne se do te jeme i rrethuar nga tifozet dhe mbeshtetesi e mi shqiptar ateher do te thoja qe nuk ka asnje ndryshim do te me duket sikur jam ne shqiperi.
INA : Nė ring kujt momenti ia besoni fitoren ?
Kreshnik Qato : Ringu eshte kutija e cudirave per mua, qe domethene asnjehere si dihet se c'fare ndodh, c'do gje e sjell momenti.
INA : Si jeni "pėrgjegjur" pėr humbjet para adhuruesve(fansave) tė tu, po pėr fitoret ?
Kreshnik Qato : Ne humbjet e para qe une kam pasur nuk kam qene i shoqeruar nga tifoze shqiptare pasi kane qene hapat e para te karrieres sime, por per fitoret e mija ne gjithmon kemi festuar se bashku. 
INA : Cilat janė "armėt" e tua mė tė sigurta nė ring ?  
Kreshnik Qato : Rezistenca, rreflekset dhe teknika. E sigurisht tifozeria te cileve u dedikoj shume prej fitoreve te mija.  
INA : Kur do t'a zhvillosh njė meē nė Kosovė. Kur dihet qė Kosova ka nxjerr boksier me famė botėrore ? 
Kreshnik Qato : Kjo eshte nje pyetje qe ja vlente qe te behej, pasi ne jemi duke e vene pothuajse ne zbatim nje ndeshje ne Kosove, madje mendoj se shume shpejt do te degjoni te reja te fresketa rreth kesaj.
INA : Boksi nė SHBA ėshtė "mbreti" i sporteve boksierėt marrin miliona dollar pėr njė meē ashtu siē do tė merrni edhe ju nė se fitoni , pra gjysmė milioni dollar amerikan. Cili ėshtė mendimi juaj nė lidhje me kėtė dhe nėse ju ka shkuar ndonjėherė ndėrmend tė jeni anėtarė i ndonjė promotori kėtu nė SHBA?
Kreshnik Qato : Kjo eshte paksa e veshtire per tu pergjigjur...., por qe te jem anetar i ndonje promotori ketu ne Amerike nuk eshte nje nder planet ose endrrat e mia pasi promotori Ylli Ndroqi qe une kam ne shqiperi i ploteson te gjitha kriteret e nevojshme qe une te mos keme deshire per tu larguar prej tij.
INA : Me ēfarė mesazhi dėshiron me anė tė gazetės Bota Sot, tju drejtohesh adhuresve shqiptarė tė boksit nė SHBA ?
Kreshnik Qato : Te gjith ju miqte e mi Shqiptar ejani te me mbeshtesni te me jepni perkrahje emocionale, pasi ja vlen te degjoni Himnin Kombetar Shqiptar live me doren mbi zemer.
Kreshnik Qato
Kategoria e peshės: E mesme
Renditja botėrore: 47 / 916
Datėlindja: 13 gusht 1978
Mosha: 30 vjeē
Kombėsia: Shqiptar
Vendlindja: Shqipėria
Vendbanimi: Uembli, Londėr - Britani e Madhe
Gjatėsia: 180 cm
Nofka: Shqiponja (The Eagle)
Bilanci: 23 ndeshje
17 fitore (2 me KO)
6 humbje (2 me KO)
0 barazime
David Estrada
Kategoria e peshės: E mesme
Renditja Amerikane: 15 / 208
Renditja Botėrore: 76 / 916
Datėlindja: 9 shtator 1976
Mosha: 32 vjeē
Vendlindja: Ēikago, Ilinois - Shtetet e Bashkuara tė Amerikės
Vendbanimi: Ēikago, Ilinois - Shtetet e Bashkuara tė Amerikės
Gjatėsia: 186 cm
Nofka: Nuselalja (The Weezel)
Bilanci: 22 ndeshje
12 fitore (9 me KO)
10 humbje (4 me KO)
0 barazime
/Intervistoi: Beqir SINA/INA /

Zele Ismail, shqiptari qė vlen 100 milionė sterlina
Ai ėshtė djali 15-vjeēar i njė familjeje shqiptare nga Maqedonia, qė pėrpara pesė viteve ka emigruar nė Angli.
E shtunė, 29 Nėntor 2008 09:30
Tashmė, specialistėt nė Mbretėrinė e Bashkuar besojnė se Zele Ismail do tė bėhet futbollisti mė i kėrkuar nė botė dhe qė do tė vlejė 100 milionė sterlina (118.3 milionė euro).
Momentalisht, sulmuesi i talentuar stėrvitet nė Akademinė e Volverhempton, skuadra qė kryeson Ēempionshipin (ligėn e dytė angleze).
Edhe pse ėshtė nė moshė fare tė re, pėr Ismailin interesohen dy prej klubeve mė tė mėdha nė Premiership, Ēelsi dhe Manēester Siti, tė cilat janė tė gatshme tė paguajnė 2.5 milionė sterlina.
Megjithatė, drejtuesit e klubit tė Volves kanė refuzuar ēdo ofertė: ata synojnė ta mbajnė nė skuadėr djaloshin, i cili vlerėsohet si futbollist me aftėsi tė jashtėzakonshme pėr moshėn e tij. Nėse vazhdon tė zhvillohet deri nė moshėn 21-vjeēare, ai do tė bėhet tepėr i ēmuar.
"Njerėzit po flasin se njė ditė Zele mund tė vlejė 100 milionė sterlina", tha trajneri i dytė i Boltonit, Kris Evans, qė nė tė kaluarėn ka punuar nė Akademinė e Volverhemptonit.
Gur i ēmuar
Kur Ismail ishte vetėm 10 vjeē, drejtuesit e Volves ishin tė sigurt se zbuluan njė "gur tė ēmuar", qė i kishte tė gjitha mundėsitė pėr t'u bėrė njė prej yjeve tė mėdhenj tė futbollit botėror.
Por, ata janė tė vetėdijshėm se lojtari mund tė shndėrrohet nė "gjah" pėr klubet mė tė mėdha dhe menaxherėt kryesorė, tė cilėt do tė duan ta transferojnė.
Klubi e mbajti "tė fshehur" Ismailin deri nė verėn e kaluar, kur lojtari me origjinė shqiptare fitoi ēmimin si futbollisti mė i mirė i turneut "Milk Cup": i njėjti turne ku janė zbuluar edhe dy yjet e Anglisė, si Devid Bekam e Xho Kol.
Talenti i Ismailit ishte pikasur nga ish-drejtori i Akademisė sė Volves, Kris Evans, qė nė tė kaluarėn ka zbuluar futbollistė si Robie Kin, Xholeon Leskot, Li Najlėr dhe Uejn Henesi. "Prej fillimit dukej qartė se Zele ishte njė lojtar i veēantė dhe talenti i tij e tejkalonte moshėn qė kishte", tha Evans pėr tabloidin anglez "Neės of the World".
"E seleksionuam kur luante me ekipin e shkollės, nė moshėn 10-vjeēare. Ai po luante me fėmijė dy vjet mė tė mėdhenj", theksoi numri 2 i Boltonit.
Ecuria
Evans tregon se Zele ishte mė i vogėl se tė tjerėt, por aftėsia e tij teknike dhe vizioni nė lojė e kanė ndihmuar t'i kalojė problemet fizike.
"Shpejt e kuptuam se duhej ta mbronim, sepse ka shumė 'skautė' tė klubeve tė mėdha", pohoi ai, duke theksuar se pėr shumė kohė Volverhempton ishte detyruar t'i largonte menaxherėt e klubeve tė tjera nga qendra stėrvitore, nė mėnyrė qė ata mos ta vėrenin lojtarin.
"Gjithsesi, me aftėsitė e tij ishte e pamundur qė tė mos binte nė sy. Ai mund tė shėnojė katėr, pesė, apo gjashtė gola nė njė ndeshje. Por, Ismail ishte i shkėlqyer nė turneun 'Milk Cup' dhe tashmė ka debutuar edhe me ekipin U-16 tė Anglisė", tha Evans.
"Ai ėshtė futbollisti mė i mirė nė vend pėr moshėn e tij. Nėse vazhdon nė kėtė rrugė, deri nė moshėn 21-vjeēare do tė bėhet tepėr i ēmuar. Njerėzit thonė se ai njė ditė mund tė vlejė 100 milionė sterlina.
Kjo ėshtė e kuptueshme, pasi sot futbolli ėshtė nė duart e miliarderėve. Nuk dua ta vė nėn presion kėtė djalosh, por nė vitet e ardhshme mund tė paguhen shuma marramendėse pėr transferimin e tij"./top-channel/

Jeton Plakaj

Jeton Plakaj fitoi medaljen e bronztė nė Ostrava
Pėrfaqėsuesja e Kosovės nė boks ka marrė pjesė nė turneun ndėrkombėtar "Grand Prix" nė Ostrava tė Ēekisė, ku nė njė konkurrencė tejet tė fortė ka arritur tė fitoi njė medalje tė bronztė.
E hėnė, 20 Tetor 2008 10:18
Ky ishte turneu i 37-tė me radhė qė u organizua nė Ostrava tė Ēekisė, njėherėsh mė i forti nė kalendarin e garave nė Evropė. Pėrkundėr konkurrencės tejet tė fortė, Jeton Plakaj (njėri nga pesė boksierėt kosovarė pjesėmarrės nė kėtė turne) arriti tė stoliset me medalje tė bronztė. Rasim Shabani pėsoi humbje nė rrethin e parė, ndėrsa Bekim Demaku (75 kg), Mahmut Gorda (60 kg) dhe Liridon Krasniqi u eliminuan nė ēerekfinale./rtk/


 


Revista e famshme amerikane "Forbes", shpalli 10 stadiumet mė tė shtrejta nė botė

Beqir Sina
BEQIR SINA, New York
derguar erenikut: Sun, 10 Aug 2008 09:17:46 EDT
botuar: E hėnė 11 gusht, 2008, 12;30 pm

Nė vend tė parė, sipas rezultateve qėndron legjenda e futbollit Anglezė, "Wembley Stadium" nė kryeqytetin e Britanisė sė Madhe, Londor. Ky stadium ka kushtuar 1.5 miliardė dollar. Kapaciteti e tij ėshtė: 90,000 dhe ėshtė Inaguruar nė vitin 2006

NEW YORK CITY : Revista e mirėnjohur amerikane "Forbes", nė njė studim statistikor tė publikuar dje nė numėrin e fundit tė sajė nxorri rezultatet tė cilat klasifikojnė sipas ēmimit qė kanė 10 stadiumet mė tė shtrejta tė Botės. Rezultati bazohet tek vlera e cila ka kushtuar stadiumi. Nė vend tė parė, sipas rezultateve qėndron legjenda e futbollit Anglezė, "Wembley Stadium" nė kryeqytetin e Britanisė sė Madhe, Londor. Ky stadium ka kushtuar 1.5 miliardė dollar. Kapaciteti e tij ėshtė: 90,000 dhe ėshtė Inaguruar nė vitin 2006 . Nė vend tė dytė ndodhet sipas revistės Forbes,"Olympic Stadium" nė Qytetin Montreal, Kanada Ky stadium ka kushtuar: 1.4 miliardė dollarė, Kapaciteti i tij ėshtė 60,000, i Inaguruar nė vitin 1976. I treti ėshtė ndėrtesa "mit", pallati i sporitit siē e quajm ne shqiptarėt stadiumin e lojrave me dorė "Madison Square Garden" . Ky stadium ėshtė ndėrtuar nė zemrėn e qytetit fantastik, metropoilit tė tė botės, New Yorkut, i njohur ndryshe edhe si qyteti i gradaēieleve (skyscrapers) i "Qiejgėrvishtėvesve".

Stadiumi i famėshėm "Madison Square Garden", ėshtė vepėr e disa artitekėve. Mes tyre shquhet dhe artitekti i njohur shqiptar, nė SHBA-sė, Skender Xhilaga, i cili sė bashku me familjen e tij u arratisėn nga Dibra, nė kohėn kur Shqipėrinė e sundonte rregjimit komunistė. Ata ikėn pėr tė realizuar ėndrren amerikane. Vetėm kėtu pinjolli i njėrės prej familjeve mė nė zė nė Dibėr, familje patriote, trime dhe bujare , do tė bėhej realizues i projekteve tė ndėrtesave me shumė famė nė Amerikė, tė tilla si:"International Design Center", "Rockfeller Center","Lincoln Center for the Performing Arts","Madison Square Garden" dhe dhjetėra tė tjera me shumė famė nėpėr botė. Projektet e tij shtrihen nė tė gjithė globin, qė nga Amerika, vendet Arabe, Malajzi, Japoni etj. Artitekti dibran Skėnder Xhilaga nė SHBA-sė, ėshtė edhe anėtarė i projektit tė Universitetit tė Rijadit nė Arabinė Saudite, me kapacitet 35 mijė studentė njė ndėr mė tė medhatė nė botė.

10. ANZ Stadium
Qyteti: Sydney, Australia
Ka kushtuar: $624 million
Kapaciteti: 83,500
Inaguruar: 2000
: ANZ, Stadium u inagurua kur pėr herė tė parė nė Australi u mbajtėn lojrat olimpike verore " Sydney's 2000 Olympics". Prej at'here ky stadium ėshtė bėrė arena e ndeshjeve tė mėdha tė futbollit australian. Nė kėtė stadium nė vitin 2002 u mbajtėn edhe garat e shpejtėsisė "Speedway Grand Prix of Australia - 2002."

9. Lucas Oil Stadium
Qyteti : Indianapolis, Indiana.
Ka kushtuar: $675 million
Kapaciteti: 63,000
Inaguruar: 2008 (Gusht. 16, 2008)
Eshtė i predispozuar pėr lojėn e Football - amerikan. Quhet ndryshe edhe "shtėpia" e skudrės sė futbollit amerikan Indianapolis Colts . Stadiumi do tė jetė mikėpritėsi i supersportit amerikan" Super Bowl " nė vitin 2012.

7. Soldier Field
Qyteti : Chicago, Illinois.
Ka kushtuar: $714 million
Kapaciteti: 66,000
Inaguruar: 1923
Edhe ky stadium ka si primare futbollin amerikan i ngjashem me regbin. Prej viti 1971 skuadra "Chicago Bears" luan nė stadiumin mė tė vjetėr amerikan . Nė kėtė stadium ėshtė mbajtur edhe gara pėrkujtimore nė kupėn "Soldier Field" kushtuar tė gjithė ushtarve amerikan qė shėrbejnė ose kanė rėnė pėr flamurin amerikan . Emri i stadiumit nuk ėshtė mė nė listėn e objektve historike kombėtare.

6. The Emirates
Qyteti Londėr, Angli
Kushtuar: $770 million
Kapaciteti: 60,000
Inaguruar: 2006
I ndėrtuar vetėm pėr lojėn e futbollit europian dhe pėr kocerte. Njihet si "shtėpia" e skuadrės sė njohur tė futbollit "Arsenal Football Club", Skuadėr e cila nga revista Forbes pėr tė tretėn herė shpallet si njė ndėr skuadrat mė tė vlefėshme nė botė.

5. Rogers Centre
Qyteti Toronto, Kanada
Kushtuar: $930 million
Kapaciteti: 50,000
Inaguruar: 1989
I ndėrtuar pėr futboll dhe bejsboll. Eshtė stadiumi ku luan skuadra e njohur amerikano -veriore "Toronto Blue Jays,". Si dhe stadiumi ku luan skuadra e futbollit "Argonauts" pjestare e Ligės sė parė tė Futbollit nė Kanada.

4. Stade de France
Qyteti: Paris, Francė
Kushtuar : $974 million
Kapaciteti: 80,000
Inaguruar: 1998
I ndėrtuar pėr futboll, regbi,dhe koncerte. Stadiumi u inagurua nė vitin 1998, kur nė Francė u zhvillua kampionati Botėror i Futbollit "1998 World Cup ". Nė finalen e luajtur po nė kėtė stadium Frana mundi "imperatorin" e futbollit Barzilin me rezultatin 3 me 0 duke u shpallur kėshtu pėr herė tė parė kampione e Botės.Ky stadium ėshtė bėrė i famėshėm gjatė kėtyre viteve edhe me ndeshjet e kupės sė botės nė Regbi "2007 Rugby World Cup."

3. Madison Square Garden
Qyteti New York. N.Y. -SHBA
Kushtuar: $1.1 miliardė
Kapaciteti: 18,200
Inaguruar: 1968
Lojrat qė luhen nė tė, janė tė shumta dhe i pėrkasin sporteve tė sallave tė mbyllura, si: Boksi,Basketbolli,Hokeji,Gjimnastika dhe sporte tė tjera. Ky ėshtė stadiumi legjendar i skuadrės sė basketbollit tė qytetit tė Nju Jorkut, skuadrės NY Knicks dhe skuadrės se hokeit mbi akull New York Rangers, Nė kėtė stadium -(pallat sporti) janė zhvilluar edhe ndeshjet historike tė boksit nga legjendat botėre tė kėtij lloj sporti. Kėngėtar nga mė tė famėshmit nė Amerikė kanė mbajtur koncerte nė kėtė stadium.

2. Olympic Stadium Qyteti: Montreal, Kanada
Kushtuar: $1.4 miliardė
Kapaciteti: 60,000
Inaguruar: 1976

Quhet stadium Olimpik, pasi jo vetėm qė u inaguruar dhe u ndėrtua pėr Lojrat Olimpike Verore tė vitit 1976, "Montreal Olympics 1976", por aty mund tė luhen tė gjitha aktivitetet olimpike. Ky stadium ėshtė edhe "shtėpia" e skuadrės kanadeze tė bejsbollit Montreal Expos , e cila tash ka lėvizur tek "Washington, D.C.," Dhe nė vitin 2004 ndrroi emėr nė "Nationals".

1. Wembley Stadium
Qyteti London, Angli
Kushtuar: $1.5 miliardė
Kapaciteti: 90,000
Inaguruar: 2006
I ndėrtuar vetėm pėr Futbollin europian, shfrytėzohet edhe pėr koncerte. Aty zhvillohen ndeshjet edhe tė ekipit kombėtar anglezė. Kombėtarja angleze aty pėr herė tė parė nė vitin 1966 fitoi edhe titullin e kampionit tė Botės, dhe e futi kėtė stadium nė historin e futbollit anglezė.


Jam krenar qe do mbaj flamurin shqiptar ne Lojerat Olimpike Mundesi i talentuar, do te mbaje flamurin shqiptar ne Pekin
Edison Myrteza-PEKIN
Friday,08 August, 2008 10:36 pm
edikorca@yahoo.com

8 Gusht 2008- Ka nisur sportin e veshtire te mundjes disa vite me pare, sport te cilin vazhdon te ushtroje me shume pasion edhe tani. Madje, as qe ka ndermend ta lere apo te nderroje ndonje lloj sporti tjeter. Eshte i beshem ne trup, ashtu sic e kerkon vete sporti i mundjes, por teper i thjeshte dhe i qeshur ne bisede me te gjithe. Sait Prizreni, sportisti dhe mundesi i njohur kosovar, pas fitores ne Azerbajxhan ne Kampionatin Boteror te Mundjes duke marre edhe medaljen e bronxit, ka vendosur te sfidoje perseri. Kete here eshte Olimpida e Pekinit ajo e pret. Jo vetem kaq, por ai eshte perzgjedhur si i pari i skuadres shqiptare duke mbajtur edhe flamurin shqiptar ne dore gjate prezantimit te vendit tone ne Pekin.
Urime Sait. Jeni perzgjedhur si mbajtesi i flamurit shqiptar ne prezantimin e Shqiperise ne Lojerat Olimpike te Pekinit. C'do te thote per ju personalisht nje gje e tille?
Faleminderit. Per mua si Sait te mbaj flamurin shqiptar ne perfaqesimin dhe kalimin e Shqiperise ne Lojerat me te rendesishme boterore sic jane ato te Pekinit, eshte nje nder i madh. Jo cdokujt mund i jepet nje mundesi e tille. Te jesh ne krye te skuadres shqiptare ne keto lojera duke mbajtur ne duar dhe valevitur flamurin shqiptar, eshte nje kenaqesi shume me e madhe nga ajo e perfaqesimit dhe marrjes pjese ne keto lojera. Shpresoj qe ta nderoj veten time ne radhe te pare, vendin dhe flamurin shqiptar te cilin do te perfaqesoj ne lojerat e Pekinit.

Merrni pjese per te disaten here ne Lojerat Olimpike. Cfare eksperience keni marre nga lojerat e meparshme dhe sa jeni pergatitur per ne Pekin?
Pervojat e meparshme me kane sherbyer shume, per te prezantuar veten time dhe vendin qe perfaqesoj. Kam marre pjese edhe ne Lojerat e Sidnejit dhe Athines qe u zhvilluan para kater vjetesh ne Greqi. Arrita rezultate te mira, pavaresisht se nuk u futa dot ne zonen e medaljeve. Ne Lojerat Olimpike marrin pjese sportistet me te mire te botes, keshtu qe edhe mundesia per te mos qene ai qe te njohin te gjithe eshte shume e madhe. Te fitosh medalje eshte kenaqesi e madhe, por mbi te gjitha pjesmarrja eshte kenaqesi qe s'ka te treguar. Per keto lojera jam pergatitur mire dhe shpresoj qe te paraqitem shume here me mire se ne lojerat e meparshme, duke synuar shume edhe tek medaljet.

 

Si ju duken ambientet ku po qendroni dhe pallatet sportive ketu ne Pekin?
Eshte bere nje pune e mrekullueshme. Kushtet e qendrimit ketu ne fshatin Olimpik jane shume te mira. Kam vezhguar nga afer disa prej stadiumeve olimpike dhe me kane pelqyer jashte mase. Kina ka bere vertet nje investim kolosal. Kjo vlen jo vetem per te, por edhe per ne sportistet, pasi edhe ne duke pasur kushte shume te mira, ndihemi me mire dhe perpiqemi te japim shume me teper.


Jeni renditur i treti ne kampionatin boteror te mundjes qe eshte zhvilluar para disa kohesh ne Azerbajxhan? A mendon se do te fitosh medalje dhe se do te kesh te njejtin rezultat si ne Azerbajxhan?
Eshte e vertete. Arrita te fitoj medaljen e Bronxit ne Kampionatin Boteror te mundjes ne Azerbajxhan. Ishte nje pune shume e madhe per ta fituar ate medalje. Ishte si te thuash nje enderr, qe e bera realitet per te gjithe. Nje fitore para nisjes se Lojerave te Pekinit. Jam stervitur mjaft per te arritur deri ne maje atje ku arrita dhe shpresoj qe te njejten gje te arrij edhe ketu ne Pekin ne lojerat qe startojne neser. Shpresoj te jem nder me te miret dhe te marr medalje, duke mos zhgenjyer veten dhe vendin qe perfaqesoj.

Ju jeni nga Kosova, tashme nje vend i njohur dhe i pavarur. Ju vjen keq qe nuk perfaqesoni Kosoven dhe te mbani flamurin e Kosoves?
Me keni bere nje pyetje shume te veshtire. Pavaresia e Kosoves ka qene enderr per te gjithe ne dhe sot jemi te lumtur qe e arritem kete dite. Me vjen keq vertet qe nuk perfaqesoj Kosoven dhe te mbaj flamurin e saj. Megjithate, une jam shqipetar dhe te perfaqesoj Shqiperine e madhe nuk e kam aspak problem. Deri para paversise, Kosova ka patur flamurin shqiptar kudo, prandaj si te perfaqesoj Kosoven dhe Shqiperine, per mua eshte i njejti vend. Ne fund te fundit shqiptare jemi te gjithe. Jane vetem problemet politike ato qe na ndajne nga disa gjera, por asgje tjeter.


Urimi dhe mesazhi yt per te gjithe per keto lojera
Uroj te gjithe shqiptaret sa me shume paqe dhe dashuri mes njeri-tjetrit. Shpresoj te perfaqesohemi denjesisht dhe kerkojme mbeshtetjen e tyre morale ne keto lojera. Thenia "Nje bote nje enderr", le te behet vertet realitet ne keto lojera. Edhe nje here faleminderit.


Beqir Sina
postuar erenikut:Sat, February 2, 2008 7:50 am
botuar:E shtunė 02 February, 2008 2:22 pm

"Telashe" te medha me emrin e kundershtarit, tre here i nderrojn rivalin
 

BEQIR SINA, New York

Bokseri Jameel Wilson i dorzohet ne raundin e katert Muriqit


Foto: Nga dueli i parmbrėmshėm nė “Paradise Theater” nė Bronks tė Nju Jorkut,!

BRONX NEW YORK : Ndeshja u zhvillua ne Utopia Paradise Theatre ne Bronx te New Yorkut kundershtari  i tij ishte Amerikani  Jameel Wilson, i cili kishte gjithsejt 28 ndeshje te zhvilluara (13 fitore prej tyre 8 me Ko,11 humje dhe 3 barazime), dhe, jo si qe lajmeruar deri ne sekondat  e fundit Willis "The Prophet" Lockett .  Elvir "Kosova Kid" Muriqi, bokseri shqiptar, nga Kosova ne SHBA-se, mbreme filloje t'a grushtoje, shpejt  e  shpejt, dhe ne menyre te furisheme, qe ne raundin e pare bokserin Jameel Wilson. Duke e vendosur, keshtu rivalin e tij ne qoshen e ringut, dhe ta detyroje ate dhe kampin e tij qe ne raundin e katert, kundershtari tij Jameel Wilson, te hedhin ne ring peshqirin e bardhe, dhe te largohet i mundur nga meēi. Gazetaret dhe komentatoret e boksit, qe ndoqen meēin Muriqi kundra Jameel Wilson, quajten kete meē, si nje duel "brutal" i grushtimemeve te forta te Muriqit, i cili  e "shtriu per toke", ne bazamentin e ringut ne raundin e katert, megjithate ai , eshte dukur si i hutuar perpara grushtave te Muriqit.. Elvir "Kosova Kid" Muriqi, tani ka rezultain Elvir Muriqi (35-4, 22 KOs).

 

       Dueli u zhvillua  ne “Paradise Theater” ne Bronks te Nju Jorkut, me 31 janar ne mbremje dhe u transemtua nga disa kanale televizive sportive, te New Yorkut. Muriqi qe para takimit, u pa te ishte shume optimist se ka per ta kaluar me sukses kete metē. 28-vjeēari shqiptar qe akoma lavderohet nga mediat amerikane per paraqitjen e tij dinjitoze perballe kampionit amerikane Antonio Tarver,  perballajen e te ejtens ai e pati si nje duel "stervitor" kundra  amerikanint me ngjyre Jameel Wilson, dhe ka ēuditur te gjithe per ndrrimin e kundershtarit.

 

      Fitorja e mbreshme  per Elvir “Kosova Kid” Muriqin, kunder Willison te enjten, thone specialistet se do ta afroje ate edhe nje hap me afer qellimit te tij, e qe eshte nje duel me idhullin e tij Roy Jones Jr. apo nje duel revanshi ndaj Antonio Tarver. Muriqi qe ka nje bilanc prej 34 fitoresh dhe 4 humbjesh ne ringun profesionist duhet qe te beje paraqitje te mire perballe Lockett, dhe shqiptari eshte mese i gatshem per ta bere nje gje te tille. Muriqi ne nje interviste per “Boxing Talk” ai para mecit pati thene fjalet e fundit para se ne ringun e “Paradise Theater” te Nju Jorkut,  do te fitonte nokaut nokautin perballe amerikanit Lockett.

Sqarim: i Stafit Muriqi

Ne momentin e fundit per arsye te panjohura kundershtari Lockett eshte nderruar,ky ndryshim nuk eshte bere nga boksieri yne ,ai vete deri ne momentin e fundit nuk e ka ditur kundershtarin,kjo eshte pune e tjerve,dhe ai nuk ka pasur ndonje strategji per kete kundershtar si dhe i eshte deshtur ta studijoj gjate kesaj ndeshje. Boksierit tone tani i duhen disa dite pushim dhe pastaj ai do ti analizoje te terat. Qellimi dhe rruga e vetme e boksierit tone eshte  fitimi i njerit nga titujt me te qmuar boteror. Boksieri yne falenderon te gjithe adhuruesit,mediat dhe te gjithe ata qe e kane ndihmuar dhe perkrahur. Falenderimet speciale nga boksieri yne shkojne ne medien per punen e tyre shume te madhe dhe te ēmuar.


UEFA.COM
EURO2008
Orare tė ndeshjeve, diskutime, mesazhe tė tifozėve, rezultate, nyje, etj

Klubet gjigante vihen pas Canės
dhjetor 2007
Lorik Cana Mesfushori kosovar fut nė lojė skuadrat mė tė mėdha evropiane
Real Madrid, Milan, Juventus, Chelsea, Manchester United, Arsenal dhe Bayern Munchen kanė shfaqur interesimin pėr kapitenin e Marseillet, Lorik Cana. Ēmimi pėr kosovarin ėshtė rritur nė 25 milionė euro.
sport:
Caktohen vendqėndrimet e pjesėmarrėsve tė Euro 2008
Caktohen vendqėndrimet e pjesėmarrėsve tė Euro 2008Vjenė, 19 dhjetor 2007
Vendet pjesėmarrėse tė evropianit 2008, qė do tė mbahet nė Austri dhe Zvicėr, kanė caktuar vendqėndrimet e tyre. Nė Austri do tė qėndrojnė Ēekia, Kroacia, Polonia, Italia, Greqia, Spanja, Rusia dhe nikoqiri.
Kombėtarja ēeke do tė vendoset nė Zefeld, nė hotelin "Sofitel", derisa  Austria do tė vendoset nė Shtegersdorf, pėrkatėsisht nė hotelin "Balans Resor".
Kroacia do tė jetė nė Bad Valtersdorf, nė hotelin "Avita Termen Velneshotel”, Polonia nė Bad Valtersdorf nė hotelin "Der Sstajerhof".
Futbollistėt italianė do tė qėndrojnė pranė Vjenės, nė hotelin "Vajkersdorf", nė tė cilin herėn e kaluar ėshtė mbajtur rrethi i bisedimeve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė pėr statusin e Kosovės.Greqia do tė jetė nė Hof am Fusēlsee, pėrkatėsisht nė hotelin "Arabela Sheraton", Spanja nė Nojshtift am Shtubajtal nė hotelin "Milderer Hof". Rusia nė Leogang, pėrkatėsisht nė hotelin "Kralerhof".
Nė Zvicėr do tė vendosen, pos nikoqirit, Portugalia, Turqia, Gjermania, Holanda, Rumania, Franca dhe Suedia.
Zvicra do tė vendoset nė Fojzisberg, nė hotelin "Panorama Resor",  Portugalia nė Neshatel, nė hotelin "Bo Rivazh".
Turqia nė Gjenevė nė hotelin "La Rezerv", Gjermania nė Askonė, nė hotelin  "Il Djardino".
Holanda ka pėrzgjedhur Lozanėn dhe hotelin "Bo Rivazh Palas", Rumania nė Sent Galen, nė hotelin "Sentispark", Franca nė Mon Pelern/Vevej, nė hotelin "Le Mirador Kempinski", ndėrsa Suedia nė Lugano, nė hotelin "Vola Sasa".

 


tiranafeston17 Lum kush e pėrjetoi kėtė gėzim.
Nga atmosfera festive e futbollit...Galeri fotosh

autoportret-Taekwondo Champion I come from a typical Albanian family.
My father is Pjetro and my mother is Ageja. I was born on October 3, 1980 ...more>


Ndeshja Shqiperi - Hollandë drejpersedrejti nga rrejti i fameshëm sportiv amerikan Fox-Sport
Takimi eliminator i 12 Shtatorit per EURO 2008 midis Shqiperise dhe Hollandes qe do te luhet ne Stadiumin Kombetar “Qemal Stafa”

BEQIR SINA, Nju jork
postuar 11 shtator 2007 
NEW YORK NY: Ndeshja e madhe dhe e shumėpritur pėr shqiptarėt nė Shqipėri, Kosovė, viset shqiptare e shqipėtarėt kudo nė botė! do tė tė transmetohet drejpėrsėdrejti nga rrjeti mė i madh televizivė amerikanė, Fox-Sport nė kanalin 629 ose 142 nė Nju Jork, e shtetet pėr rreth tij. Éshtė ky njė rastė i rrallė qė televizioni Fox-Sport, kanal televizivė qė transmeton 24 orė Futboll nga kampionatet e mėdha tė gjithė botės,  transmeton  kupat e botės, kupat e skuadrave kampione nė Futboll -  tė gjitha drejpėrsėdrejti, me kėnaqėsinė mė tė madhe po ju dhuron shqiptarėve tė amerikės edhe ndeshjen Shqipėri – Hollandė LIVE . Ēka veē rezultatit tė pritur do tė jetė njė nga suprizat mė tė mėdha edhe pėr mėrgimtarėt shqiptarė qė jetojnė nė kontinetin Amerika e Jugut dhe e Veriut.
Pėr shkak se shumė shqiptarė janė tė interesuar pėr tė parė ndeshjen pa qėnė nevoja tė paguajn nė transmetime me pagesė, nė faqet e interretit dhe tė "shkatėrrojnė" nervat e sytė me transmetime jo profesionale,  do t'u bėhet e mundur  pikėrisht me kėtė, transmetimin e ndeshjes direkt pa qėnė e nevojshme pėr regjistrime nė tjetėr kanal televizivė nė se ke tė regjistruar nė paketėn tėnde  kanalin televizive Fox- Sport 142 dhe 629. Transmetimi do tė filloje ne orėn 2:45 pm CT/2:25pm ET USA(20:45 ora e Tiranės).
Shqiperi Holland - Drejtėpėrsėdrejti - LIVE 
Ndeshja do tė transmetohet me cilėsi tė lartė, , dhe pėr kėtė kėrkohet vetėm qė tė jesh abonent i paketės sė cilės i pėrket edhe kanali Fox-Sport. Nėse keni lidhje qe ka shpejtėsine e transmetimit (Dial-up, ISDN, DSL) do tė keni mundėsi ta shihni ndeshjen drejpėrsėdrejti pa as mė tė voglin ndryshim me atė qė shihet nė Shqipėri e Kosovė. Pėr tė parė kėtė ndeshje nė kėtė ndeshje tė rėndėsishme mund edhe tė shkoni nė klubet shqiptare nė Kuins, Bronks e Brukilin.Transmetimi do tė fillojė 15 minuta para fillimit te ndeshjes. 
Takimi eliminator i 12 Shtatorit per EURO 2008 midis Shqiperise dhe Hollandes qe do te luhet ne Stadiumin Kombetar “Qemal Stafa” do te drejtohet nga nje treshe britanike: Arbiter kryesor : Michael RILEY (Ang)
Asistent Arbiter 1: Darren Cann (Ang) Asistent Arbiter 2: Mike Mullarkey (Ang) Arbiter i katert : Rob Styles (Ang)

Bushi: Vendim racist, mė dėnuan se jam shqiptar


Bushi: Vendim racist, mė dėnuan se jam shqiptar
Tiranė, 27 prill 2007
Futbollisti i njohur shqiptar Alban Bushi vendimin e djeshėm tė Komisionit Disiplinor tė Federatės sė Futbollit tė Greqisė, qė e pezulloi pėr 3 ndeshje dhe e gjobiti me 40.160 euro, e ka quajtur vendim super racist dhe se e kanė dėnuar vetėm pse ėshtė shqiptar.


29 mars 2007

Grupi G: Holanda theu rezistencėne sllovenėve nė finish

Pas barazimit tė Shqipėrisė nė Sofie (0:0), dhe fitores sė Rumanisė nė Bukuresht kundėr Luksemburgut (3:0), Holanda nė ndeshjen e fundit tė kėtij grupi eliminator pėr “Euro 2008”

Grupi F, Irlanda e Veriut i shkakton humbjen e parė Suedisė

Kombėtarja e Irlandės sė Veriut, pas fitores sė mbrėmshme kundėr Suedisė, ka marrė kryesimin nė Grupin E eliminator pėr euro 2008.

Grupi D: Fitore minimale e Irlandės

Republika e Irlandės tė mėrkurėn mbrėma ka shėnuar fitore tė vlefshme ndaj Sllovakisė (1:0) nė kuadėr tė grupi D eliminator pėr EURO 2008.

Grupi C: Turqia nė Frankfurt shpėtoi njė pikė

Nė Grupin C, nė terminin e mbrėmjes tė mėrkurėn nė Frankfurt Turqia dhe Norvegjia i ndanė pikėt (2:2).

Portugalia e pamposhtur kthehet nga Beogradi

Kombėtarja e Portugalisė ka barazuar nė Beograd kundėr Serbisė (1:1) nė kuadėr tė grupit A kualifikues pėr “Euro 2008”.

Grupi E: Fitore tė thella tė Izraelit dhe Anglisė.

Anglia nė Barcelonė, nė stadiumin e Espanjolit tė mėrkurėn mbrėma ka mposhtur Andorrėn (3:0) pas lojės mė tė mirė nė pjesėn e dytė.

Maradona dėrgohet nė spital

Buenos Aires, 29 mars 2007 - Ish-futbollisti i njohur i Argjentinės, Diego Maradona ėshtė dėrguar nė spital, por nuk janė bėrė tė ditura arsyet, njoftojnė tė enjten mediat e huaja.


E premte 01 shtator 2006
Futbollistėt e kombėtares shprehen optimistė pėr takimin e 2 shtatorit me Bjellorusinė
Kuqezinjtė, optimistė para sfidės nė Minsk
Sporti Shqiptar

Skela drejt Italisė, firmos pėr Askolin
Lajmi mė i fundit nga Hamburgu, ku po stėrvitet prej tri ditėsh kombėtarja shqiptare, ėshtė largimi nė mėnyrė shumė tė shpejtė i Ervin Skelės nė drejtim tė Italisė. Sipas informacioneve tė marra nė kampin kuqezi, Skela ka marrė lejė pranė trajnerit Bariē dhe ka marrė avionin e parė drejt Italisė. Nė fillim nuk dihej me saktėsi se cili ėshtė qėllimi vizitės sė Skelės nė Itali, por gjithsesi, burime konfidenciale pranė stafit drejtues tė kombėtares kanė pohuar se Skela ka "fluturuar" drejt Italisė pėr tė mbyllur bisedimet e nisura me Askolin, skuadrėn e Seria A. Madje, burime konfidenciale pranė vlonjatit kuqezi shtojnė se Skela ka firmosur dje pėr 2 sezone me Askolin. Kėsisoji, duket se ka marrė fund edhe "aventura" e merkatos pėr "dirigjentin" e mesfushės kuqezi, tek i cili trajneri Bariē beson shumė nė ndėrtimin e skemės sė lojės sė kombėtares sonė ndaj Bjerllorusisė dhe Rumanisė.

skuadra kombėtareKombėtarja shqiptare dhe lojtarėt e saj para ndeshjes me Bjellorusinė duken shumė optimistė. Shumė prej tyre jo vetėm qė premtojnė se do tė luajnė mirė ndeshjen e parė, por shprehen se fitorja ėshtė mė se e mundshme. Altin Lala, njė prej lojtarėve mė tė mirė kuqezinj dhe qė nė hotelin e zotit Musa ndihet si nė shtėpi, thotė se ndeshja me Bjellorusinė ėshtė shumė e rėndėsishme pėr ekipin tonė. Lala njėkohėsisht ka shkėlqyer nė seancat stėrvitore tė kėtyre ditėve dhe duket se ėshtė nė formėn e tij mė tė mirė, ndonėse vetėm ndeshjen e fundit ka luajtur si titullar me ekipin e tij, Hanoverin. "Ndihem shumė mirė. Po stėrvitemi normalisht. Nuk kemi ndonjė dėmtim. Grupi ėshtė shumė i qetė. Jam i sigurt qė ndaj Bjellorusisė do tė luajmė shumė mirė. Besoj tek fitorja pasi jemi njė skuadėr shumė kompakte," ka pėrfunduar mesfushori i kuqezinjve dhe Hanoverit. Edhe Lorik Cana ėshtė i mendimit se ekipi ynė mund tė tė fitojė nė Minsk. Sipas tij, skuadra ka potenciale pėr tė mundur bjellorusėt. "Jam mirė pas problemeve fizike. Gjithsesi, shpresoj qė ekipi ndaj Bjellorusisė mund tė marrė njė rezultat pozitiv. Madje them se do tė shėnoj edhe gol nė kėtė takim. E rėndėsishme ėshtė qė tė marrim 3 pikėt pėr ndeshjet e ardhshme, tė cilat janė po aq tė rėndėsishme se ndeshja e sė shtunės." Bekim Kastrati, sulmuesi mė i ri i kuqezinjve, nuk e fsheh gėzimin pėr grumbullimin nga ana e trajnerit Oto Bariē. Ai shton se nė fushėn e lojės do tė japė maksimumin, ndonėse ekipi kundėrshtar ėshtė shumė i fortė nė fushėn e vet. "Jam i kėnaqur qė jam me ekipin kombėtar. Shpresoj tė arrijmė njė rezultat pozitiv. Po stėrvitemi me seriozitet dhe them se nuk do tė dalim pa pikė nga Minsku. Por nga ana tjetėr nuk duhet tė harrojmė se Bjellorusia ėshtė njė skuadėr e mirė dhe qė tė luan shumė fort nė fushėn e vet. Nė fund ai qė premton se do tė shėnojė ėshtė pikėrisht sulmuesi mė i mirė kuqezi, Erjon Bogdani. Shqiptari qė luan me ekipin e Sienės ėshtė shprehur se nė takimin me Bjellorusinė do tė japė maksimumin. "Madje jo vetėm qė do tė luaj mirė, por premtoj qė do tė shėnoj gol dhe golin do t'ia dedikoj tifozerisė sė zjarrtė kuqezi," ka pėrfunduar shqiptari.

Nga Hamburgu, Gėzim Lleshi

Basketbolli i rrugeve kundra dhunes ne rruge dhe krimit ne mesin e te rinjeve
nga BEQIR SINA,
Nju Jork, gusht 10 2006

"PLISAT" nga Prishtina, basketboll ne rruget mes gradacielve te Nju Jorkut
DOWNTOWN MANHATTAN (NY) : Nga data 5 deri me 6 gusht, qyteti i Manhattanit, ishte mikepritesi i kampionatit te hapur te basketbollit, i njohur perndryshe si sporti i rrugeve, ose "Streetball". Me shume se 200 skuadra me nga tre lojtare sejcila nga te pese qytetet( NYC Five-Boroughs) dhe shtetet per rreth Nju Jorkut, treguan mjeshterine e basketbollit te hapur, te percaktuar paraprakisht si sporti i rrugeve. Gara e regjistruar ne kalendarin sportiv kombetar amerikan quhej : "Hoop It Up 3on3 National Basketball Tour" - New York - 2006. Ky turne i njohur ne SHBA-es e Kanada, ftoi kesaj rradhe per here te pare ne kete turne, edhe nje skuader nga streetball Kosova me Plista, qe te marrin pjese ne streetballin me te madh ne bote "Hoop it Up 3on3".
Grupe te ndryshme shqiptaresh me banim te perhereshem ne Nju Jork, brohoriten dhe u entuziasmuan me lojen e shkelqyer te djemeve nga Kosova. Garat u mbajten ne njeren prej rrugeve me te njohura te qytetit ne segmentin ndermjet: "Water St." dhe "Broad St. and Fulton St.", ne pjesen e poshtme te Manhattan-it . Fituesit ne kategorine e te rriturve nga Prishtina, Blend Batalli, Ylli Kumnova, Lind Islami, Milot Bektashi, me nje staf drejtues e organizativ i perbere nga Fiorent Pruthi, Pellumb Bajçinovci, Bekim Latifi, Blerim Pruthi erdhi ne New York, vendlindjen e streetball-it me ftesen e "Hoop It Up 3on3 National Basketball Tour" nga SHBA-es, te perfaqesojne basketbollin e hapur te Kosoves.

Streetball - Basketbolli i rrugeve
Basketi apo Streetball, siç njihet ne tere boten, eshte loje shume e popullarizuar e basketbollit ne nje kosh, me origjine nga rruget e Shteteteve te Bashkuara te Amerikes. Kjo loje, dhe keto turne kane reduktuar ne menyre te dukshme dhunen ne rruge dhe krimin ne mesin e te rinjeve. Loja e Streetball-it, tashme ka fituar popullaritet te madh per faktin se mund te luhet gati ne çdo fushe; e tera qe eshte e nevojshme per loje eshte nje fushe 6 x 6 m dhe konstruksioni me kosh. Skuadrat, te cilat luajne njera kunder tjetres, perbehen nga 3+1 lojtare pamvaresisht nga gjinia, femra apo meshkuj.
Loja perfundon kur nje ekip shenon i pari 21 pike, mirepo nuk mund te zgjase me gjate se 30 minuta. Shpejtesia e lojes (kohezgjatja) dhe perfaqesia e perzier gjinore (meshkuj-femra) jane arsyet te cilat lojen e Streetball-it e bejne atraktive dhe te popullarizuar ne mesin e te rinjeve. Bazuar ne suksesin ne vitet e kaluara dhe jehonen te cilen e kane keto turne, jo vetem ketu ne SHBA-es, por edhe jashte tij, edhe garat e Nju Jorkut, paten interesimin e madh nga media dhe specialistet e basketbollit. Çdo ndeshje u luajt sipas garave nderkombetare te Streetball-it, deri ne dy pjese me nga 15 minuta dhe 21 pike te shenuara apo me kohezgjatje prej 30 minutave. Çdo ndeshje mbikqyrej nga dy refer Basketbolli, ku njeri prej tyre ishte i caktuar paraprakisht si kryesori dhe mbante shenimet teknike.Pjesen me atraktive te streetball-it e permbushin 'fluturuesit' apo 'trimat e ajrit' ne streetballit ne ate qe njihet ne kete gare si ?Garat ne Ngulitje?.Pėr pamje tė smadhuar kliko mbi foto.


Flasin disa nga protgonistet e "Hoop It Up 3on3 National Basketball Tour"
Pellumb Bajçinovci, nje prej anetarve te stafit organizativ te streetball - Kosoves, i tha gazetes kombetare Bota Sot, ne SHBA-es se: "Kosova, merr pjese ne kete tur per here te pare, ne SHBA-es. Tur, ky qe organizohet nga "Hoop It Up 3on3 National Basketball Tour", organizat, sipas tij kjo qe organizon basketbollin e rruges ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes e Kanada. Perndryshe, tha ai tek ne eshte viti i shtate per Kosoven, qe organizon nje aktivitet te tille. Ne konkurimin e basketbollit ne rruge ne Kosove, kjo skuader qe mori pjese ne Nju Jork, u shperblye per vendin e pare per te marre pjese ne kete tur - njujorkas. Tur, i cila ka nje domethenje te madhe per vet basketebollistet por edhe per ne organizatoret kosovar. Pjesmarrja e Kosoves, eshte diçka e veçante.
Bajçinovci, shprehet se,"Gjate ketyre takimeve qe mbajtem ne Manhattan - qytetin e gradacielave, ka nje ndryshim te madh. Ne te gjitha kendeveshtrimet, gjithçka ketu ne Nju Jork, eshte mahnitese. Organizimi , loja e basketebollisteve, interesimi i "gjahetareve" te talenteve qe zbulohen nga ky turment, per t'i "gllaberruar" ndoshta neser edhe ne ligat superiore te Amerikes, e pse jo ? edhe ne NBA-ja. Te luash basketboll rruge, ne kete rruge - ku çdo dite vershojne me milona turiste, ne nje rruge e cila rrethohet nga te gjitha anet nga ndertesat qe "puthen" me qiellin, eshte nje sadisfaksion e i madh. Eshte nje enderr, do te thoja tha ai, e cila behet realitet vetem kur ndodhesh ne nje ambient kaq impresive. Ketu ka forma te organizmit qe te befasojne. Dje, si mysafire special streetball - Kosova -"Plisat" nga Prishtina, moren pjese ne nje darke qe shtrua per nder te ketij turi - "Hoop It Up 3on3 National Basketball Tour" - New York - 2006. Gjate kesaj darke, u shkembyen praktikat dhe ide per te ardhmen midis organizatorve amerikan dhe ne nga Kosova . Ne kete aspekt kemi arritur te rrisim menyrat e bashkepunimit mes "Hoop It Up 3on3 National Basketball Tour" dhe "StreetBall - Kosova". Djemte e Kosoves fituan nje eksperience te jashtezakoneshme.
Nepermjet basketbollit te rruges ne kemi si synim kombinimin e menyeres se si te "transferojme" talentet e zbuluara nga basketbolli i rruges, ne ate te palestres. Megjithese, kjo eshte pak e veshtrire nga menyra se si luhet, por jo e pa mundur. Ne nje kohe kur ka shume shembuj ne bote qe sportistet e rrugeve jane bere sportiste te fameshem ne bote. Kosova , sot, ka ende shume per te bere ne kete drejtim, sidomos pasi te kaloje edhe kjo faze, e cila perkon edhe me pavaresine e saj. Me pase institucionet e mirefillta mund te shfrytezojne edhe kete fenomen - basketbollin e rruges. Kur flasim per keta basketbolliste, ata kane si pikesynim shkollimin e tyre neper kolegjet. Edhe pse jo ne ndonje kolegj amerikan, me prespektive qe neser te behen edhe basketbolliste talente te kerkuara nga specialistet e huaj. Ne nje kohe qe te shihen mire kualitetet e tyre ndoshta do te "ngacmojne" edhe "epshet" e afaristeve te basketbollit amerikane.Largohemi nga Nju Jorku me nje mesazh dashamiresie, per te gjithe. Me nje ndjenje krejtesisht tjeter dhe me nje pervoje e eksperience te fituar, te cilen do te provojme t'a veme ne jete edhe ne Kosove.

5 takime 2 fitore dhe tre humbje
Gazeta jone bisedoje edhe me Fiorent Pruthi, pjese edhe ky e stafit organizativ te stretball Kosoves. I cili, thote se ky aktivitet, ishte nje pervoje e madhe si per ne(stafin) ashtu edhe per djemte e Kosoves. Pra, keta basketbollista. Ne beme nje prezantimin dinjitoz te ketij lloj sporti ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Djemte nga Kosova, kane qene shembull ne sjellje dhe shembull ne sport. Edhe pse ata e paten shume te veshtrire konkurimin ne divizionin e pare te ketij lloj sporti, ne Amerike. Ata zhvilluan 5 takime ku fituan 2 dhe humben tre , duke u eleminuar nga gara per fituesin e trofeut. Te tre takimet u humben me nje diference fare minimale, çka tregoje se djemte nga Kosova, gjithesesi launin si te barabarte ndaj kolegeve te tyre amerikane.
Ndersa, njeri prej organizatoreve te "Hoop It Up 3on3 National Basketball Tour" - New York - 2006, Wend Brand, shprehet, si ishte nje kenaqesi e madhe pjesmarrja e ketyre djemeve nga Kosova, ne kete tur. Me pare nuk e njihja Kosoven, por stafi i tyre dhe basketbollistet gjate nje darke te shtruar me kete raste na e bene te njohur histrorine e Kosoves. Jemi me te vertet te befasuar sesa sa perpara kane hecur kete sportiste. Do te mbajme lidhje te vazhdueshme me strettball Kosoven, dhe do te ftojme ne çdo aktivitet nje ekip nga Kosova neper ture te ndryshme qe mbahen ne SHBA-es. Skuadra e Kosoves, eshte nje skuader e re e cila premton shume ne te ardhmen, veçse duhet nje perkujdesje dhe nje investim pre gjetjen e talenteve te cilat do te mbushin edhe skuadrat profesioniste te basketbollit.


Muriqi sërish ngadhënjimëtar !
nga BEQIR SINA, Nju Jork
01 gusht 2006

"Kosova Kid" u kthye me sukses ne ringun profesionist
Monticello Raceway - New York : Boksieri shqiptaro - amerikanë i peshës së "Gjysëmtëlehtë" Elvir Muriqi, shpartalloi amerikanin Marlon Hayes, në ringun e kasionos "Mighty M. Gaming" në qytetin Monticello Raceway. Në meçin të ashtuquajturë "Friday Night Box" - "Nata e Premte e Boksit". Një ndeshje, e cila ka qënë e "katranosur", thanë gazetarët, kundra boksierit me ngjyrë Hayes , i cili , u pa veç të mbrohej nga grushtat të cilat vinin nga të gjitha anët prej Muriqit . "Djali i Kosovës", ose siç i thërrasin në gjuhën e tyre amerikanët "The Kosova Kid", u "derdhë i tërë" me grushta të fuqishëm - goditje të forta të cilat vinin nga të gjitha anët, në fytyrën e kundërshtarit të kësaj mbrëmje Marlon Hayes, duke marrë në fund të meçit unanimisht edhe vendimin e tre gjyqëtarëve me rezultatin 78-74, 78-73, 80-72.
Meçet e zhvilluara në garën "Nata e Premte e Boksit" të premten, më 28 korrik në "Monticello Raceway" Monticello, New York, u prezantuan nga "Joe DeGuardia’s Star Boxing" në kooperim me "Bob Duffy’s Ring Promotions". Në metçin e së premtes, Elvir “Kosova Kid” Muriqi - 27 vjeçarë, me koficientin 30 fitore -3 humbje, 19 (nokaut)KO’s, me kundështarë boksierin me ngjyrë nga Nju Xhersi(New Jersey) Marlon Hayes 35 vjeçarë me koficient 22 fitore -3 humbje, 11(nokaut) KO’s, ndezi dritën "jeshile" për të boksuar në garën e peshave "GjysëmtëLehta" (Light-Heavyweight) dhe ti kthehet ndoshta sukseseve të munguara prej një viti.
Më 10 janar, 2006 - "Joe DeGuardia’s Star Boxing, Inc." deklarojë zyrtarisht se ka nënshkruar kontratën me boksierin e peshave "GjysëmtëLehta" (Light Heavyweight) Elvir “Kosova Kid” Muriqi, me një ngritje rroge. Elvir Muriqi (29 mars 1979) ka lindur në Pejë (Kosovë), është një boksier i peshës së Gjysëmlehtë. Muriqi ka trajneruar me Teddy Atlas dhe menaxher Frank Locascio. Ai renditet i 63-i nga 559 boksier të të njëjtës kategori ne botë, dhe ka nofkën "Kosova Kid" -"Djali i Kosovës". Ka fituar në vitin 1998 titullin kampion" Dorezat e Arta" në peshën 178 lb. Mbas nënshkrimit të kontratës së re, Muriqi, u ka thënë gazetarve amerikanë se :" Jamë i lumtur që po rikthehem tek promotori i parë profesional - unë ndjehem në formë të mirë për të ardhmen, prandaj dhe Joe, beson tek unë për të hyrë në bisedime të drejpërdrejta" është shprehur ai para gazetarve amerikanë.
Muriqi ka 30 fitime (19 me nokuat KO) dhe 3 humbje gjithsejt ka zhvilluar 33 meçe, prej të cilave i fitoi 30 (19 nokaut - KO) dhe humbi 3 meçe....
Elvir Muriqi, është 27 vjeçar, vëndlindja e tij është Peja, kurse vëndbanimi është qytet lagjëja Bronks - New York. Janë bërë gati 8 - vite kur boksieri ynë kaloj në Boksin Prfesionist amerikanë. Muriqi më parë ishte një Kikboksier në Pejë, derisa u emigura në SHBA. Këtu Muriqi mori hapat e para të Boksit Profesionist dhe u bë i njohur si "The Kosova Kid", me trejnerin Teddy Atlas (ish trajner i Mike Tyson). Gjatë kësaj kohë Muriqi zhvilloj shumë meçe të suksesshme në peshën Gjysmë të Lehtë. Muriqi prej ndarjes nga trejneri Atlas, i humbi 2 nga 3 luftrat e fundit dhe kështu që ai, kaloi një vit të plot pa boksuar. Prej kur edhe vitin e kaluar në ringun e famëshëm në "Madison Square Garden" humbi me Oleksandr Garashenko, nga Ukraina Në Janar 2006 u bë e njohur se Eliviri "Kosova Kid" Muriqi rikthye tek një promotor serioz i quajtur "Starboxing". Specialistë presin që me kontratën e re me "Joe DeGuardia’s Star Boxing" në kooperim me "Bob Duffy’s Ring Promotions", Eliviri "Kosova Kid" Muriqi, të gjej sërish veten dhe suksesin e tij.

Sport: 18 gusht, 2005

 Lorik Cana nė Olympique Marseille? - Cana kėrkesėn e tij pėr tė kaluar nga Parisi nė Marsej e mbėshtet nė faktin qė kohėve tė fundit ka humbur epitetin e titullarit nė skuadėr, kurse nė anėn tjetėr marrėveshja eventuale 2 vjeēare me Marsejin i garanton atij pėr tė qenė titular i padiskutueshėm.

Disa ēaste pas perfundimit tė ndeshjes me Azerbejxhanin, futbollisti kosovar Lorik Cana, para mediave shqiptare ka deklaruar se me t’u kthyer nė Paris dėshiron tė shkėpusė kontratė me skuadrėn e tij aktuale, pas ofertės serioze qė ka marrė nga klubi tjetėr francez Olympique Marseille.

Cana kėrkesėn e tij pėr tė kaluar nga Parisi nė Marsej e mbėshtet nė faktin qė kohėve tė fundit ka humbur epitetin e titullarit nė skuadėr, kurse nė anėn tjetėr marrėveshja eventuale 2 vjeēare me Marsejin i garanton atij pėr tė qenė titular i padiskutueshėm.

Mbetet tė shihet nė ditėt e ardhshme se ēfarė do tė jetė e ardhmja e futbollistit tė kombėtares sė Shqipėrisė dhe aktualisht futbollistit tė PSG-sė, 22 vjeēarit Lorik Cana.
BOX
LUAN KRASNIQI

- LUANI MBETET LUAN i Evropes... e mbase nesėr edhe i BOTES!


10 X WORLCHAMPION
KING OF THE RINGBoks
- Elvir Muriqi, i quajtur ndryshe nga mjeshtrit dhe media amerikane e boksit "Kosova Kid" ("Djali i Kosovės")
- Pamje nga luftėrat e Elvirit:...gjėrėsisht

- Ranglista e ndeshjeve tė Elvirit me kundėrshtarėt:...gjėrėsisht

 Lum kush e pėrjetoi kėtė gėzim.Nga atmosfera festive e futbollit...Galeri fotosh

autoportret-Taekwondo Champion I come from a typical Albanian family.My father is Pjetro and my mother is Ageja. I was born on October 3, 1980 ...moreTirana feston fitoren
Shqipėria : 2 Greqia : 1

Foto tė nxjerra nga mediumet shqiptare me rastin e kesaj fitoreje historike qė me siguri jo vetėm qė ėshtė hap i mirė drejt kampionatit botror Gjermania 2006 po mbi tė gjitha si asnjėherė bashkoi si njė trup e njė shpirt ashtu siq jemi mbarė njerzit e kombit tonė. Shqiptarėt kudo festuan si nė Tiranė, Prishtinė, Tetovė, edhe nė mbarė qytetet tjera nė tė gjitha trojet shqiptare. Ky ishte bashkimi shpirtėror i kombit tonė.
Lum kush e pėrjetoi kėtė gėzim. Galeri fotosh


Tirana, kuq e zi nė prag tė ndeshjes sė futbollit Shqipėri- Greqi
image4 shtator, 2004 - Tirana po pėrjeton sot njė atmosferė tė vėrtetė festė. Ajo ėshtė ngjyrosur nė tė kuqe, sot ndersa pritet qe pasdite tė zhvillohet ndeshja mes kombetares kuqezi dhe kombėtares greke, qė ėshtė edhe kampionia e Europės. Shume njerėz, sidomos tė rinj kanė zgjedhur tė veshin sot bluza dhe kapele tė kuqe me simbolet tona kombėtare dhe makinat e janė mbuluar me flamurė. Nėpėr Tiranė dėgjohen boritė e makinave dhe njerėzit janė tė ekzaltuar nga emocionet e ndeshjes. Festės i bashkohet besimi pėr fitoren e kuqezinjve, ne ndeshjen pėr tė cilėn kanė mbėrritur nė Shqipėri qindra emigrantė shqiptarė qė jetojnė nė greqi dhe mijėra shtetas kosovarė. 
Pėrgatitje intenzive para ndeshjes me kampionen evropiane
Kombėtarja e shqiptarėve ėshtė nė pėrgatitje pėr ndeshjen shumė tė rėndėsishme me kampionen europiane Greqinė mė 4 shtator nė Tiranė nė stadiumin kombėtar Qemal Stafa. Lojtarėt kanė shprehur thuajse njėzėri shpresėn dhe angazhimin qė kanė pėr tė marrė njė rezultat pozitiv me Greqinė. Kjo do tė jetė ndeshja e 14-tė nė historinė e dy kombėtareve, ku secila prej tyre ka 5 fitore e 5 tjetra dhe 3 janė barazime. Njė herė, nė vitin 1964, Shqipėria ėshtė kualifikuar pėr nė turin e dytė tė europianit, pasi Greiqa nuk u paraqit nė dy ndeshje pėr shkak tė ligjit tė luftės mes tė dy vendeve. Nė mėnyrė figurative kjo luftė do tė vazhdojė edhe njėherė tė shtunėn, pasi ndeshja vėrehet nga mbarė opionini si njė ballafaqim rivalėsh ballkanas dhe aty kėtu si njė qmim pėr emigrantėt shqipotarė nė Greqi. Nė skuadėr nė hotelin nė plazhin e Durrėsit, kombėtarja ėshtė 100 pėr qind e plotė me emra. Kėtu pėrjashtohet Geri Qipi i cili pėr shkak tė mosqenit nė formė kėrkoi leje nga trajneri Hans Peter Brigel pėr tė mos luajtur. Besnik Hasi, Ervin Skela, Lorik Cana, Mehmet Dragusha, Elvin Beqiri, janė ndėr tė fundit qė i janė bashkangjitur skuadrės nė stėrvitjen qė bėri sot pasdite nė stadiumin e Durrėsit, Niko Dovana. Besnik Hasi tha se kishte shpresa tė mėdha pėr tė dalė me sukses ky takim, kurse kapiteni Altin Lala u shpreh se do tė luhej kundėr grekėrve ashtu sikurse ata bėnė nė Euro 2004 kur
fituan titullin.
Rivaliteti pėr njė vend nė skuadėr dhe dėshira pėr tė qenė tė motivuar tėrėsisht ka bėrė qė secili nga lojtarėt tė mendojė pėr Shqipėrinė dhe jo pėr suksesin personal. Kėtė e dėshmoi sot Ervin Skela i Arminias
sė Bilefeldit, i cili tha:
Trajneri Brigel ka thėnė po ashtu se ndeshja do tė jetė njė sfidė e vėshtirė kundėr kampiones europiane. Tani pėr tani ėshtė shumė e rėndėsishme qė Lorik Cana dhe Skela tė arrijnė formėn mė tė mirė nė mesfushė dhe Tare nė sulm, pasi kanė qenė tė dėmtuar, shėndetlig ose me pak stėrvitje, ndėrkohė qė Lala, Hasi, Strakosha besohet se janė nė formėn e duhur.
Birgel ka veēuar se arritja e kėsja forme ėshtė themelore, pasi aktulaisht nuk ėshtė moment shumė i favorshėm pėr Shqiprinė nė aspektin e pėrgatitjes sė lojtarėve.
Kapiteni grek Zagoraqis ėshtė shprehur se ka frikė tifozerinė e shqiptarėve, ndėrsa ish-lojtari i kombėtares greke Dimitris Saravakos ka thėnė se kundėr Shqipėrisė dhe Turqisiė, pėr Greqinė janė ndeshjet mė tė rėndisshme.
Pėr fund, biletat kanė nisur tė shiten sot. 1000 sosh i ka marrė federata greke, 50 ambasada greke nė Tiranė, ndėrsa sė paku 3500 janė veēuar qė tani pėr shqiptratė nga Kosova. Por, pritet qė numri i tyre tė jetė shumė mė i madh, sepse ka grupe tė mirėorganizuara qė besohet tė gjendėn bileta kur tė mbėrrijnė kryesisht nė 3 shtator.(...nga rtk, Denino Ndrenika)

E mėrkurė, 11 gusht, 2004
Boksi tradicional i Kosovės dhe ringu i Prishtinės - fusin Kosovėn dhe emrin e bukur tė saj nė botėn e madhe tė ketij sporti burrerore 
Boksojnė pėr Kosovėn
Nga Nju Jork(SHBA) BEQIR SINA
PRISHTINE - NEW YORK : Stadiumi i Futbollit tė Prishtinės, ringu i ngritur enkas nė kėtė qytet, i cili po organizon takimin e boksit profesionist, tė vlefshėm pėr metēin ndėrkombėtar "Ring Promotions Presents Porfessional Boxing", ka pėrvilegjin tė mbledh rreth vetes jehonėn e madhe tė traditės sė brilantė, tė boksit kosovarė, nė arenėn ndėrkombėtare. Meēi i shumėpritur, Elvir Muriqi vs Tony Menefee mė 14 gusht, nė Prishtinė, patjetėr, qė do tė ketė ngjallur, interesim tė madh tek publiku i flakėt i Kosovės. Elvir Muriqi, boksier i njohur nga Kosova me banim nė SHBA-s, renditet nė pozitėn e 7-tė nė boksin profesionist amerikanė, nė kategorinė gjysmė tė rėndė. Aktualisht, dihet se jeton dhe vepron nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės si boksier profesionist nė - Bronks - New York, prej mė shumė se 8 vjetėve, njėrėn prej lagjeve tė kėtij qyteti qė i ka dhuruar botės legjenden e boksit Muhamet Ali - Kasus Klein. Dueli i boksit ;" Battle in the Prishtina", ėshtė i pari nė Kosovė nė kėtė rang. Pasi, ėshtė hera e parė qė njė boksier shqiptarė i Kosovės, bokson me njė amerikanė tė ngjyrės sė bardhė, nė ringun kosovar. Ky ēift i njohur i boksit nė Amerikė pė kategorin e tyre, ka zgjedhur tė zhvillojė kėtė meē, nė Stadiumin e Futbollit nė Prishtinė, tė vlefshėm nė luftė pėr titullin e kampionit botėror. Ky meē ėshtė paraparė tė mbahet nė Stadiumin e qytetit nė Prishtinė me 14 gusht, dhe pritet tė transmentohet edhe nga rrejtin ndėrkombėtar televizivė ESPAN, e tė ndiqet nga media e masmedia shqiptare dhe amerikane, gazetarė, ekspertė dhe specialistė tė boksit, adhuruesit e tij.
Kundėrshtari i boksierit tonė, ėshtė Toni Menfi(Tony Menefee) i  Amerikės, nga Nebraska. Boksier, ky, qė nga 77 luftėra tė zhvilluara, 40 prej tyre i ka fituar me nokaut. Tony Menefee: Pashaporta: Gjenialiteti: Mashkull. Nacionaliteti:Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. I njohur:  Tony Keith Menefee. I liēensur: Global Id  US-NE-005497 License No.  NE027198. Vendbanimi:  Lincoln, Nebraska. Divisioni ku bokson:  "Super Middleweight World" . Klasifikimi:  467. Datėlindja.  1972-09-29. Mosha  31 vjeē. Besimi fetar  Orthodoks. I lartė  5' 9½
 
Elvir Muriqi : Gjenialiteti: Mashkull. Kombėsia, shqiptare. I njohur: "The Kosova Kid". I linēensur Global Id, AL-00-017176. License No. NY059773. Banues, Bronks - New York, NY. I lindur nė, Kosovė. Divisioni ku bokson:  "Super Middleweight World". Eshtė thirrur disa herė nga gazetarėt e boksit edhe si "Kasus Klei" i Kosovės, ose mė sė shumti njihet nė Amerikė "The Kosova Kid". Ka fitur disa ndeshje nė ringun e "Mbretėrisė sė Boksit" nė SHBA-s, nė tė shumtėn e rasteve me "Knockout".  Ka pėrball nė anėn tjetėr nė "pragun e shtėpisė" sė tij, boksierin amerikanė Toni Menfi(Tony Menefee). Shqiptari Kosovės, Elvir Muriqi,  nga 29 luftėra nė boksin profesionist ka pėsuar vetėm njė humbje dhe 18 prej tyre i ka pėrfunduar me fitore para kohe.
 
 
Meēet e zhvilluara : W.L.D.- 29(17)-1-0.     D.O.B.- 29.Apr.1979
  19. Jun.1998-   w ko 1   Nicholas Robles -  Atlantic City, New Jersey
  18. Jly.1998-     w 4      Billy Desser      -       New York City
  30. Jan.1999-   wko 1   Johnny Walker   - North Carolina
  27.Feb.1999-     w 4      Tyrone Wallace  - Augusta, Georgia
  26.Mar.1999-    wko 1   Eric Rhinehart     - Cherokee, N. Carolina
  
7.Apr.1999-    wko 2   Walter David       - Yonkers, New York
  15.May.1999-    wko 1   Marvin Ladson    - Augusta, Georgia
  19.Jun.1999-    wko 2   Thomas Barker   - New York City
  29. Jly.1999-      w4      Angelo Simpson - Atlanta, Georgia
  14. Aug.1999-    wko 1   Steve Ussery      - Portsmouth, Virginia
  26.Aug.1999-    wko 2   Boyer Chew        - Atlanta, Georgia
 
14.Sep.1999-      w 6      Angelo Simpson  - Yonkers, New York
  9.Nov.1999-      w 6      Fermin Chirino      - Yonkers, New York
 24.Mar.2000-    Ldq 6    Dan Sheehan      - Philadelphia, Pennsylvania
 
20.Apr.2000-    wko 1   Adrian Miller        - Virginia
 10. Jun.2000-      w 6      Jason Dietrich   - Nebraska
  
7. Jly.2000-      w 6      Dan Sheehan   - Hyannis, Massachusetts
 22. Aug.2000-   wko 5   Gary Campbell   - Mt. Vernon, New York
 21. Nov.2000-      w 6     Ronald Boddie    - Dickson City, Pennsylvania
 27. Jan.2001-      w 8     Napoleon Pitt   - Augusta, Georgia
 1. Apr.2001-      w 8     Darren Whitley  - Jamaica, New York
 
24. Jan.2002-   wdq 5   Erin Fitchett     - New York City
 17.Mar.2002-   wko 1   Joe Harris         - Crossville, Tennessee
 23.Apr.2002-    wko 1   Mike Coker       - New York City
 
23. Jly.2002-    wko 3   Sam Ahmad    - New Rochelle, New York
 10. Jan.2003-    wko 1   Mike Coker      - Uncasville, Conneticut 
 19.Mar.2003-   wko 3   Tiwon Taylor      - The Bronx, New York 
 
27. Jun.2003-   wko 4   James Crawford - AtlanticCity, New Jersey
  
6. Dec.2003-     w-8     Thomas Reid   - New York City 
 14.Mar.2004-   w - ko 3   Charles Ward      - Tunica, Mississippi   

Boksojnė pėr Kosovėn

"The Kosovo Kid" ashtu siē i thėrrasin tranierėt dhe gazetarėt e Nju Jork-ut. Elvir Muriqi, hoqi dorė nga kickboxing - pėr t'u pėrqėndruar nė boks.  Por,  ky s'ėshtė i vetmi rast, kur njė boksier ka hequr dorė me dėshirė nga njė sport pėr t'u pėrqėndruar nė njė sport  tjetėr.  Muriqi, ka boksuar fillimisht si njė amator nė vendlidnjen e tij, por, kurrė nuk pati shans pėr t'u bėrė i njohur nė Kosovė, siē ėshtė bėrė tani nė Amerikė. Dhe kėtė mundėsi, siē e ka pohuar edhe vetė, j'a pati mohuar rregjimi brutal serbė. Njė nga  rregjimet mė anti -shqiptarė, duke mos i dhėnė atij asnjė mundėsi pėr talentin qė kishte, pėr tė luftuar nė ringje me famė. Kėshtu, i ka thėnė pasė njė meēi tė kaluar nė Nju Jork, Muriqi, gazėtės kombėtare Bota Sot, mė e madhja nė botėn shqiptare.  Muriqi, ka hyrė nė ligėn  profesionale tė boksit nė  New York, nė Qershor tė vitit 1998.  Pėr gazetėn tonė, ai ėshtė shprehur nė njė prononcim tė kaluar: se: "Si ngjarje tė veēantė gjatė gjith karijerės sė tij, ai ruanė nė kujtimet e tija, atė kur nė metēin e parė profesionistė, ai ishte inatosur. Shkas ishte bėrė njė padrejtėsi". "Padrejtėsi, siē e quante Muriqi, kur  nė uniformėn tij soprtive, dallonte njė emblemė, e cila nėn/kuptonete se Kosova ishte nėn kontrollin e Sėrbisė." Nė mėnyrė demostrative nga ringu i Nju Jork-ut, ai e grisi emblemėn, duke e hedhur pėr tokė dhe boksoi normalishtė si njė boksier - shqipėtar i Kosovės, ka thėnė Elvir Muriqi. 

 

 

 

 

 

 

Historia e familjes sė Elvir Muriqit
  Babai  dhe motra  e tij kanė luftuar kundra ushtrisė Serbe, gjatė luftės nė Kosovė, mė 1999. Elvir Muriqi, 26 vjeēar, erdhi nė Shtetet e Bashkuara, 9 vjet mė parė( 17 vjeēar ). At'here, kur familja e tij iku nga mospajtimi me  rregjimin anti-shqiptarė nė Kosove. Babai i Elvirit, Ramizi, nėna dhe dy vėllezėrit emigruan nė Amerikė, pak mė heret, mė 1994. Dhe pasi morėn miratimin e zyrtarve tė emigracionit pėr bashkim familje, fituan tė drejtėn edhe pėr Elvirin me tė motrėn e  tij, pėr tė ardhur nė New York, nė Maj 1996. Kur, Kosova u ndez nga zjarri i luftės, Elviri, thuhet se donte tė shkonte edhe ai nga Nju Jork-u nė Kosovė. Tė kthehej kėshtu nė Kosovė, pėr tė luftuar pėr Ushtrinė Ēlirimatre tė Kosovės, sėbashku me luftėtarėt e tjer dhe babanė, Ramizin, njė antarė i vjetėr i  Lidhjes Demokratike tė Kosovės, dhe motrėn e tij Elinda. Por, insitimi i familjarėve dhe specialistve tė boksit nė Amerikė, e bindėn atė, se ai mundet qė edhe me boks, ta ngrente lartė ēėshtjen kosovare dhe emrin e madh tė Kosovės, nė Amerikė. Nėpėrmjet boksit, thanė ata, ai do tė kontribonte edhe mė mirė vendtit tė tij - ēėshtjes sė Kosovės. Babai, Ramizi e filloj jetėn nė Amerikė nė biznes. Por, e patė shitur kafen e tij "Gurra" ne Bronx, disa muaj para luftės, pėr t'u kthyer nė Kosovė, pėr t'u bashkuar  me UĒK - KLA . Lidhur me kėtė, Elviri, i patė deklaruar televizionit amerikan, se " babai shkoi nė Kosovė: sepse, duhet tė shkonte".  Ai, do tė vdesi atje, dhe, nėqoftėse, unė nuk do isha i angazhuar me  boksin, do tė isha nė Kosovė" patė deklaruar, Muriqi.

 

 

 

 

 
Boksi tradicional i Kosovės dhe ringu i Prishtinės - fusin Kosovėn dhe emrin e bukur tė saj nė botėn e madhe tė kėtij sporti burrėror
Luan Krasniqi, i cili e ngriti deri nė zenit e tij ditė mė parė - traditėn e shkėlqyre tė boksit kosovarė, ka thėnė se: "Une nuk fitoj vetem per vete, por per kombin tim shqiptar. ..." Me meēin (ndeshjen) e zhvilluar nė Shtugart tė Gjermanisė mė 30 korrik 2004, ai i ka entuziasmuar jashtėzakonishtė shqiptarėt, nė Kosovė, Shqipėri, diasporė edhe tė gjitha trevat Etnike. Boksieri shqiptar nga Kosova, Luan Krasniqi, e mbrojti titullin e Kampionit tė Evropės, pėr peshat e rėnda nė ndeshjen e Shtugartit, me 35-vjeēarin Rene Mons. Kėshtu, Krasniqi i Kosovės, po kalon formėn mė tė mirė sportive duke thėnė se tani “Unė mund tė matem me ēdo njeri”, deklaron boksieri 33-vjeēar, pasi mundi tė mbrojė mė sukses titullin mė 30 korrik nėn njė atmosfer tė zjarrtė shqiptare nė Shtutgart tė Gjermanisė, kundėr Rene Monses, duke i shkaktuar njė “K.O.” teknik nė raundin e shtatė. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Boksieri tjetėr i njohur shqiptar i Kosovės, aktualishtė, ėshtė edhe Shpend Abazi, qė luan nėn ngjyrat e Danimarkės, por ėshtė shqiptarė i Kosovės. Abazi, ruajti me sukses titullin e Kampionit Evropian nė peshėn e lehtė nė Boks kėtė vitė.  Abazi, kampion evropian i boksit pėr peshat e lehta
Kopenhagė, 12 prill, 2003 - Shpend Abazi ka mposhtur dje nė Kopenhagė algjerianin me nėnshtetėsi franceze, Samir Lala, duke fituar kėshtu titullin e kampionit evroopian nė boksin pėr peshat e lehta. Ishte kjo pėrballja e 27 nė boksin profesional e Shpend Abazit.Ai edhe mė parė e ka marrė kėtė titull, duke mundur rusin Aleksandėr Jakobov nė kategorinė bantam deri nė 54 kg, mė 2001, por kėtė titull e dorėzoi vullnetarisht vitin e kaluar pasi Shpendi fitoi titullin vakant tė kampionit botėror nė versionin IBC nė kategorinė pendėl.

Mė 14 gusht, nė ringun e Prishtinės, i vjen rradha Elvir "The Kosova Kid" Muriqi, tė mos "planifokojė" gjė tjetėr, veēse tė na jap njė fitore e tė mos na "turpėrojė". Tashmė, nuk ka"rrugė" tjetėr para adhuruesit e boksit nė Kosovė, ai duhet tė mbrojė me dinjitet titullin e tij "Kampion i Botės nė Boks" pesha:  Super Middleweight World. Edhe pse kundershtari i Muriqit, Toni Menfi(Tony Menefee) i  Amerikės, ende nuk ėshtė pėrcaktuar se si do tė jet meēi midis tyre,  Elvir "The Kosova Kid" Muriqi, ka bėrė tė paktėn deri mė 14 gusht nė Prishtinė, kur do tė njihemi me rezultatin, qė bota e boksit ti njohė mirė grushtat e fuqishėm tė shqiptarėve, si mė tė fortit e ringut, konkretisht edhe nė arenėn e boksit botėrorė. Takimin e boksit profesionist nė Prishtinė, tė vlefshėm pėr metēin ndėrkombėtar "Ring Promotions Presents Porfessional Boxing", pos njė numėri tė madhė adhuruesish, do t'a ndjekin edhe disa figura tė njohura amerikane tė boksit, specialist, analist, gazetar, tė disa mjeteve mė tė rėndėsishėme tė informimit amerikan.Sigurija: Athina 2004, do te jete 5 here me e madhe se ajo Sidney 2000
Sigurija e lojrave Olimpike Athina 2004, do tė jetė 5 herė mė e madhe se ajo e Lojrave Olimpike Sidney 2000
Nga Nju Jork (SHBA) BEQIR SINA
     ATLANTA GE : Si asnjėher tjetėr, nė historinė e lojrave Olimpike Verore, nuk ka qėnė kaq e lartė siguria, sa qė ėshtė pėrgatitur pėr lojrat Olimpike Athina 2004. Lojra Olimpike Athina 2004, tė cilat fillojnė muajin tjetėr, 3 vjet pasė sulmit terroristė mbi dy simbolet amerikane: nė Qėndrėn Tregatre Botėrore - New York, e ndėrtesėn e Pentagonit nė Washington DC.  
Rethė 70,000 roje sigurie, do tė jetė personeli i sigurimit tė atletėve, qė sipas zyratarve i bie njė policė nė ēdo shtatė sportistė. Greqia, ka thėnė se ka vėnė nė dispozicion tė sigurisė rreth 1,5 bilion dollarė amerikan. Ēka do tė thotė; se shuma e parave tė vėnė nė dispozicion tė sigurisė, do tė jetė 5 herė mė e madhe se ajo e Lojrave Olimpike Sidney 2000.
Nė kėto lojra Olimpike Verore - Athina 2004, pėr herė tė parė nė historinė e tyre ėshtė e angazhuar pėr sigurinė e lojarve, edhe Aleanca Veri Atlantike - NATO. NATO-ja, do tė kontrollojė krejt hapsirėn ajore nėpėrmjet aeropalnėve vėzhgues AWACS - deri nė ujėrat e Mesdheut, si dhe do tė dėrgojė aparatura tė zbulimit tė batalionit biochimical.
Greqia, kėrkoj ndihmėn e NATO-s disa ditė pasė sulmit terrorsitė, qė ndodhi nė Madrid -Spanjė mė 11 marsė tė kėtij viti ku humbėn jetėn rreth 191 njėrėz.
   NATO pėr here tė parė mmer pėrsipėr sigurinė e lojrave Olimpike Verore
 Pėrfshiraja e NATO-s nė sigurinė e kėtyre lojrave Olimpike - Athina 2004, megjithatė, ėshtė parė me disa shikime kontraverse, brėnda sigurisė sė lojrave Olimpike.  Athina zyrtare, ndėrsa ka kėrkuar ndihmė pėr sigurinė, ka refuzuar prezencėn ushtarake tė tė huajve nė territorin grek, pasi nuk u'a lejonė, kushtetuta greke. Disa burime zyrtare perendimore, kanė thėnė; se NATO do tė dėrgojė rreth 300 trupa, tė cilėt, do tė ruajn vetėm delegacionin e sportistėve amerikan. Delegacioni i sportitėve amerikan njė ndėr mė tė mėdhat e kėtyre lojrave, do tė udhėhiqet nga ish - presidenti i Amerikės George Helbert Bush, i ati i kėtij tė sotmit.
     300 trupat e NATO-s, do tė vendosen fillimisht nė bazėn ushtarake amerikane Elefsina, afėr Athinės. Por disa burime ushtarake, qė nuk kanė pranuar tė indetifikohen, kanė thėnė se pasė shumė polemikash midis Qeverisė greke dhe zyrtarėve tė Aleancės Veri Atltlantike - NATO, pėr dislokimin e trupave, ka shumė mundėsi qė trupat e NATO-s tė vendosen ose nė ishullin e Kretės, ose nė ndonjė vend fqinjė...!?!.
    Zyrtarėt e Qeverisė amerikane, kanė filluar negociatat me autoritetet greke, duke u kėrkuar atyre tė pranojnė pa kushte rreth 50 ekspert tė luftės kundra terrorizmit, pėr tė komanduar sigurinė e lojarave Olimpike Athina 2004.
 Ndėrkaq, momentalisht shtatė vende, pėrfshirė edhe vet vendin organizatorė Greqinė, SHBA-s, Anglia, Australia, Gjermania, Franca, Izraeli, Spanja, Italia, Rusia dhe Kina, do tė bėjnė inspektimin e shkallės sė  sigurisė sė lojrave Olimpike Athina 2004.
          Greqia vendos bashkėpunimin pėr sigurinė me vendet fqinje
      Njėkohėsiht, Greqia ka lidhur disa marrveshje bashkėpunimi nė fushėn e sigurisė me vendet kufitare, pėr tė krijuar forcat tė pėrbashkėta patrullimi nė pikat kufitare midis saj edhe vendeve fqinje, Maqedonisė, Shqipėrisė, Bullgarisė e Turqisė . Gjithashtu, ajo ka ngritur disa zyra tė sigurisė me agjensinė e policisė europiane Europol, pėr tė punuar sė bashku gjatė kėtyre lojrave Olimpike.
Kėrcėnimi i rrezikut terroristė, sipas zyrtarve grek mund tė pritet nga grupet terroriste Islamiste. Mirpo nuk persjashtohet mundėsia e njė  rreziku tė madh sipas tyre siē ėshtė  kėrcėnimi qė vjen nga vet grupet terroriste brėnda Greqisė. Grupe, tė cilat, disa her brėnda kėtyre ditėve kanė kryer shpėrthime nė disa objekte duke dhėnė shėnja si ato mund tė jenė edhe mė tė mėdha pikėrishtė gjatė lojrave Olimpike Athina 2004.
     Njė ndėr shpėrthimet mė tė frikėshme, qe ai qė ndodhi mė 5 maj, kur dy a tre shpėrthime tronditėn disa stacione policie nė Athinė, duke shkaktuar dėme serioze. Grupi terroristė i quajtur" "Revolutionary Struggle," mori pėrsipėr sulmet terroriste dhe kėrcėnojė se do tė kryej tė tjera gjatė lojrave Olimpike. Shpėrthime, nė tribunat e spektatorve e vend e publike . Ky grup terroristė "Revolutionary Struggle," ka thėnė se do tė "hakmerret" ndaj pakėnaqėsis, qė kanė me Qeverinė greke. Vet Qeveria greke, ka instaluar kamera vėzhgimi nė ēdo kend tė stadiumemeve dhe pėr rreth tyre tė vėzhgojė ēdo lėvizje terroriste, pėr tė eleminuar ēdo kėrcėnim terroristė.
     Siguria e kėtyre Lojrave Olimpike do tė filloj pa filluar lojrat
    Patrullat e policisė do tė vėzhgojnė  dhe ngrenė postė-blloqe, thuajse, nė ēdo rrugė qė tė ēonė pėr nė Athinė dhe nėpėr stacionet e trenit dhe ato tė nėndheshmet - (subway). Tre nga sektorėt me strategjik tė sigurisė do tė jenė, rrugėt olimpike tė Athinės, porti i Pierut , hotelet e sportistve dhe anija mė e madhe e udhėtarve nė botė Queen Mary 2. Vetėm aeroporti i Athinės, do tė ketė rreth njė mijė forca policie shtesė gjatė kėtij sesioni olimpikė. Tė gjitha kontrollet ajrore tė aeroplaneve tė udhėtarve, do tė jenė tė barabarta me ato tė standarteve tė sigurisė qė kanė qėnė nė lojrat Olimpike - Atlanta 1996 Games.

E marte, 27 janar. 2004

Donald Suxho volejbollisti korcar qe ka befasur amerikanet. I pari shqiptare qe luan me seleksionin e me te mireve te Amerikes ne Volejboll 

Nga Nju Jork(SHBA) BEQIR SINA
 
Manhattan Beach ( Calif. ) Shumė shpejt ndryshoi rendi historik i gjėrave nė raportin shqiptarve me botėn dhe rregjimin totalitar - socialė komunistė. Deri para 12 vjetėve nė nė politikė, nė ekonomi, nė diplomaci, nė historiografi , sportė, artė dhe muzikė, ishin vetėm udhėtimet jashtė shtetit, fatur e gėzimit pėr ata qė kishin atė pervilegje, nė vitet mė tė errta tė kombit shqiptarė - socializmit tė "lulėzuar". Sot, nė saj tė ndryshimeve tė mėdha demkratike, tė cilat, pėrfshin edhe shqiptarėt, ēdo gjė ėshtė krejt ndryshe, madje pėr disa shqiptarė duket edhe si njė ėndėrr. Pasi, qė edhe megjithse bėhej njė investim i madh propogandistik, pėrpara njė populli fukara, po ne shqiptarėt ishim qė "mposhteshim", nė politikė, nė ekonomi, nė diplomaci, nė sportė etj. Por, sot, gjėrat kanė ndryshuar, aqė dukshm, e sidomos nė kėta dhjetė vitet e fundit, sa qė nuk flitete mė pėr njė udhtim turistik tė sportisstve,artistve e inetelektualve shqoiptarė jashtė shtetit, por pėr rezultate e arritje fantastike. Éshtė koha kur shqiptarėt dhe emri i tyre nga njė ėndėrr ėshtė kthyer nė njė realitet. Flamuri Kuq e Zi, tash, po valvitet krenar e dinjitoz nė tė gjitha viset shqiptare, nė arenat e mbar botės, nė luftė, nė sportė, kulturė historigrafi, muzikė artė e tjer. Shqiptarėt nė sport, arritėn tė gjunjėzoin nė futboll totalisht, Greqinė e Rusinė .
 
     Shqipėria dhe shqiptarėt, triumfoin nė fushat e gjelbėrta, tė stadiumeve mė nė zė tė botės prej nga: Italia, Franca e Gjermania . Mrekullinė e kėtyre njerėzve tė mrekullueshem, sportistė, muzikantė, poetė, shkrimtarė, gazetarė, historian, shkencėtar, intelektual tė njohur, nė shkollat e qyterimit , nuk e bėjnė politikanėt apo ushtarakėt e korruptauar e tė papėrgjegjėshėm, tė cilėt, sot, ose janė shitur tek Greqia, ose janė hipnotizuar nga kompleksi i inferioritetit ndaj Greqisė, me pasurin pėrrallore tė vėnė nėprmjet Greqis nė Shqipėri . Mrekullinė e bėjnė tė gjithė ata shqiptarė qė janė krenar se janė shqiptarė edhe nė fund tė botės, kudo i thonė vetes se jemi shqiptarė dhe ngren lart emrin e shqiptarve nė botė. Madje, gėzimin, pėr arritjet, rezultatet dhe pėr fitoret e tyre, ėshtė ligjitim i tė gjithve ne e jo e njė pjese siē duan ata t'a pėrvetsoin. Ai ndihet fuqishėm si nė Shqipėri, si dhe pėrtej kufirit, si nė Kosovė dhe nė Kosovėn Lindore, Maqedoni e Mal tė Zi, apo edhe kudo nė botė ku ka shqiptarė . Sot, jemi deshimtar tė gjithė tė jehonės nga thirrjet "Shqipri", "Shqipri"; "Nga Kosova nė Ēamri, Shqipria ėshtė nji!".
 
Donald Suxho shqiptaro-amerikani nga Korēa ēuditė amerikanėt me traditėn e sportit shqiptar - voljebollit

E ndėrsa ndonjė far "shqiptari" nė Greqi, i friksuar nė plac nga ksefonomobia greke, mbėshtillet me flamurin grek e mohon kombin e tij, kjo gjė nuk ndodh kurr, nė Amerikė, e nė disa vende tė tjera tė Europės.Njė shėmbull qė frymėzon ēdo shqiptarė ėshtė edhe ky i sportisitit korēar shqiptaro -amerikanit, Donald Suxho. Donald Suxho korēari qė po mahnitė sportin amerikan, tė volejbollit pėr djemėt, ėshtė njė ndėr volejbollistėt e famėshėm tė USC - Universitetit tė Karolinės sė Veriut. Nė vitin e parė tė tij u aktivizua si asistent trainer me skuadrėn e djemeve tė kėtij universiteti.

Donald Suxho,( Feb. 21, 1976 ) njė i ri korēar  26 vjeēar, ka fituar disa tituj dhe medalje nderi, nė rang kombėtar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Ai ka fituar ēmimin "AVCA National Player of the Year" ," MPSF Player" "Year Honors" " Trojan senior in 2000" e tjer. Prej vitit 1999 deri 2000, duke luajtur me seleksionin e volejbollistve mė tė mirė amerikan" All-American"Suxho, theu rekordin me 164 shytime dhe nė katėr sesone qė ka qėnė shuteri mė i mirė nė Ameikė.  Ai i veshur ngjyrat e Shtetetve tė Bashkuara tė Amerikės, luan pėr pėrfaqėsuesen - seleksionin e vilejbollistve amerikan nė  "2003 - Men's World Cup"

. Gjatė vitit 2001 - 02, Suxho transferohet e luan ne Europė me skuadrėn profesiniste polake "Azs/Pzu Olstyn" duke marr me vete ēmimin "Player of the Month" njė ndėr ēmimet me tė rėndėsishme nė sportin e volejbollit nė Poloni dhe zgjidhet njė nder yjet e volebollit polak. Mė 2002 ne sesonin veror u rikthye nė ligėn e parė tė volejbollit amerikan AVP me skuadrėn "Trojan Chris Guigliano". Suxho nė Karolinėn e Jugut u bė trainer i skuadrės sė vajzave "Southern California Volleyball Club" duke marr pjes nė edicionin e 17-tė tė vlojebollit nė det nė Manhattan Beach ( Calif. ).

 Suxho njė shqiptar autokton ka filluar tė luaj voleboll nė rolin e shuterit nė Republikėn e Shqipėris me seleksionin e kėtij vendi nė periudhėn 1995-96 dhe me sleksionine tė rinjėve shqiptar nė volejboll 1991-96. Nė Shqipėri ata e thėrrisnin""Best Setter" titull i fituar ne kampionatin Ballkanik tė tė rinjėve ku ai dhe seleksioni shqiptarė ngritėn lart flamurin kuq e zi duke fituar titullin e kampionit tė Ballkanit nė volejboll. Ai gjithashtu, ka luajtur pėr skuadrėn koraēare "Skėnderbeu" nga viti 1991 deri mė 1996 kur trainer e i saj ishte babai i tij njė volebollist i njohur nė shqipėri Petraq Suxho -  ndihmės trainer i seleksionit tė rinjeve shqiptarė nė 1996 kur u shpallėn kampion tė Ballkanit.

 Donald Suxho e ka filluar pėrgatitjen e tij nė shkollėn e mesme" Koci Bako High School " nė Korēė. I pėlqen tė luaj edhe futbollin e notin. Vėllai i tij Rando luan volejboll nė Shqipėri.Donald Suxho erdhi nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe u vendos nė Massachusetts duke vijuar studimet nė kolegjin amerikan mė 1996. Ka diplomuar ne master deree nė USC nė vitin 2000. I martuar me Kim Neale-May ka njė djal dy vjeēar i quajtur Shane.

Suxho me perfaqesuesen Amerikane ne Volejboll ne Kupen e Botes 2003
 
 
 

Edmond Azemi shpallet sportist i vitit nga Ministria e sportit
Prishtinė, 31 dhjetor, 2003 - Dje nė ambientet e hotelit "Grand" Ministria e Sortit e Kosovės shpalli sporistėt mė mirė tė vitit qė po lėmė pas. Titulli sportist i vitit iu dha basketbollistit tė KB "BPB Prishtina", Edmond Azemit. Trajnerja mė e suksesshme u shpail Valbonė Zeqa Rexhepi, trajnere e KH "Kastrioti" dhe pėrzgjedhėse e Pėrfaqėsueses sė Kosovės nė hendboll pėr femra. Epiteti i gjyqtarit mė tė mirė i takoi Sadik Rrahmanit, gjyqtar i futbollit. Dy shpresa tė sportit tė Kosovės u shpallėn Kaltrinė Krasniqi, karateiste dhe Betim Mekaj, xhudist. Ministria veē mirėnjohjeve pėr tė shpėrblyerit ndau edhe para, pėr sportistin e vi-tit(2000 euro), pėr vendin e dytė 1500 euro, pėr vendine tretė 1000 euro, ndėrsa pėr tė tjerėt nga 500 euro. Po ashtu, me mirėnjohje post-mortum nderoi bilderin Miftar Bega. Ndėrkaq, pėr kontribut tė veēantė nė sport me mirėnjoje u nderuan: Akad. Esat Satvileci. Mentaz Allajabegu, Federata e Pingpongut e Kosovės dhe KB"Universiteti"(femrat).

Dhjetė sportistėt mė tė mire tė Kosovės

1. Edmond Azemi, basketbollist
2. Xhevdet Lumnica, futbollist
3. Myrvete Pervetica, atlete
4. Arben Muēolli, hendbolliste
5. Marigonė Beadini, karateiste
6. Shemsije Asllanaj, volejbolliste
7. Fatmir Salihaj, xhudist
8. Florian Miftari, basketbollist
9. Milot Makolli, pingpongist
10.Kastriot Islami, skitar


E shtunė, 22 nėntor, 2003
LAJMET

Nė Pallatin e Rinisė dhe tė Sporteve nė Prishtinė, u mbajt gjysėmfinalja e parė e turneut tė pestė tradicional nė Boks "Adem Jashari". Pjesėmarrėse ishin 6 pėrfaqėsuese nga Ballkani.  Me organizim tė KBox "Prishtina", Kuvendit Komunal Prishtinė dhe Federatės sė Boksit tė Kosovės, sot filloi turneu i pestė tradicional nė boks "Adem Jashari".
Me pjesėmarrjen e tyre, pėrveē Kosovės, kėtė turne e nderuan kombėtaret e Shqipėrisė, Bosnjės, Kroacisė, Sllovenisė dhe Bullgarisė.
Fjalėn e hapjes e mori drejtori i sapoemėruar i Departamentit tė Sportit, z.Ismail Kasumi, i cili i shpalli tė hapura garat e kėtij turneu duke iu uruar pjesėmarrėsve mirėseardhje dhe suksese.
Nė gjysėmfinalen e parė tė kėtij turneu, tė mbajtur nė Prishtinė, boskierwt nga kosova dhe Shqipėria treguan perfomansė tė lartė, duke dalur fitues nė shumė prej dueleve.
Luftėrat nė 11 meēet, sa zhvilluan nė kėtė gjysėmfinale, ishin mjaft interesante, duke sjellur atraktivitet dhe cilėsi, para njė numri tė madh shikuesish, tė cilėt kishin ardhur pėr t'a pėrcjellur mė pėr sė afėrmi kėtė aktivitet sportiv.
Njė nga duelet mė intersante tė kėsaj nate, ishte ai ndėrmjet Besim Brahimit tė Kosovės dhe Ante Qepos tė Bosnjės, e vlefshme pėr kategorinė 75 kg.
Gjysėmfinalja e dytė ėshtė zhvilluar nė Pallatin e Sporteve "Minatori" nė Mitrovicė.
Edhe nė kėtė gjysėmfinale u zhvilluan 11 meēe.
Tė dielėn me fillim nė ora 18:00, nė Pallatin e Rinisė dhe Sporteve nė Prishtinė, do tė zhvillohen 11 meēet finale, nė kategoritė nga 51 deri nė 91 kg.

E premte, 1 gusht, 2003

Nga 2930 tė anketuar: 1902 veta mendojn se  Liga 1 e Kosovės, duhet tė integrohet nė atė tė Shqipėrisė

BEQIR SINA - Nju Jork

BENSONHURST NY :
Njė faqe elektronike shqiptare nė interenet realizuar me njė teknik bashkėkohore, nė adresėn(domain) : www.sportalbania.com - ka shtruar njė pyetje mjaft interesante. Pyetje e cila, deri tani, ka ngritur  vėmėndjen, e njė numėri tė konsiderueshėm apasionuesish, tė  kėsaj faqe elektronike(web-site) por edhe tė vizitorve tė cilėt, kan pas rastin tė ndjekin atė. Vet numėri i madh i tė anketurave, tregon se ka njė interesim tė madh ky anketim.

Pyetja e kėtij anketimi ėshtė e formuluar nė mėnyrė tė till : ku i kėrkohet ēdo njerit me anė tė njė klikimi,  tė pėrgjigjet nė atė se : A mund tė integrohet Liga 1 e Kosovės, nė atė tė Shqipėrisė?. Sipas kėsaj faqe; anketimi(sondazhi) ka arrirė  rezultatet dhe komentet e kėnaqeshem tė kėtij anketimi. Tė cilat, nė shikim tė parė duken tepėr dinjitoze dhe lėnė shpresėn se nė tė ardhmen rezultatet e tij pėrfundimatare, mund tė vihen  nė jetė, duke i bashkuar zyrtarishtė dy ligat e futbollit e pėrfshirė ato nė njė ligė tė pėrbashkėt tė futbollit shqiptarė. Ky lloj organizimi ka arsye dhe mund tė marr shėmbull konkret nga liga amerikano - veriore e disa sporteve.Nė kėto dy vende ka pėrfshirje tė dy ligave kanadeso - amerikane, si tė  pėrbashkėta; nė basketboll , bejsboll, hokej mbi akull, e sporte tė tjera mė tė vogla.

Sipas anketimit tė "www.sportalbania.com" deri tani kanė votuar gjithėsej 2930 apasionues, tė interenetit dhe sportit shqiptarė. Ndėr ta 1902 veta i kanė thėnė : Po! pyetjes, ē'ka do tė thotė sipas kėtij rezultatit 64.91 % e tė pyetureve, mendojnė se kjo duhet tė bėhet dhe se nuk ka anjė penges per t'a kokretizuar realizmin e bashkimit tė dy ligave tė futbollit. Ndėrsa, pėr "Jo" duket se mendojnė mė pak se gjysma e tė pyeturve pra 28.77 %  ose 843 veta. Tė pasigurt me pėrgjigjen "Nuk e di" 2.59 % ose 76 veta. Njė "Po" tjetėr nė kėtė anketim ka qėnė ajo e mendimit tė  3.72 %  ose 109 tė cilėt thonė Po, por kėsaj ideje duhet qė sė parit t'i paraprijė proēesit politik.


Sonte, nė Gjenevė, Shqipėria zhvillon takimin vendimtar kundėr Zvicres
Prishtinė, 11 qershor 2003 – Sonte, nė Gjenevė, nė kuadėr tė grupit 10 eliminator EURO 2004, zhvillohet takimi Shqipėria – Zvicra.
Pas humbjes nė Dublin nga Republika e Irlandės (1:2), pikėrisht nga ky takim varet se a do tė mbeten ende shpresat e Shqipėrisė pėr kualifikim nė Kampionatin Evropian “Portugalia 2004”. Kėshtu Kombėtarja e Shqipėrisė nė ndeshjen e sontme do tė jetė me ngarkesė psikike mė tė madhe se vendėsit, por me gjasė, do tė jetė e dėmtuar edhe me disa futbollistė. Mbrojtėsi Geri Ēipi pėr shkak tė dy kartonave tė verdhė nuk ka tė drejtė loje nė kėtė takim, pastaj, pas lėndimit nė takim kundėr Irlandės, gjasat qė nė portėn e Shqipėrisė tė jetė Strakosha janė shumė tė vogla. Edhe sulmuesi Igli Tare, ankohet nė njė lėndim, kėshtu qė edhe paraqitja e tij ėshtė e dyshimtė. Megjithatė, nė ndeshjen e sotme futbollistėt e Shqipėrisė pritet tė kenė njė pėrkrahje tė madhe nga mijėra bashkėatdhetarė, tė cilėt kanė paralajmėuar shkuarjen e tyre nė Gjenevė nga shumė shtete tė Evropės perėndimore.
Takimi fillon nė ora 20.00 dhe RTK (rrjeti tokėsor) do tė bėjė transmetimin e drejpėrdrejtė.
Republika e Irlandės – Shqipėria 2:1
Dublin, 7 qershor 2003 – Kombėtarja e Shqipėrsiė humbi nė Dublin nga Republika e Irlandės me rezultat minimal 2:1. Edhepse rezultati njė minut para pėrfundimit tė ndeshjes ishte 1:1, ajo nuk arriti qė deri nė fund tė ndeshjes tė mbaj kėtė rezultat. Nė minutėn e 89 tė ndeshjes, pas krosimit tė irlandezėve nga krahu i majtė para portės sė portierit tė Kombėtraes sė Shqipėrisė, Beqaj, i cili pak mė heret zėvendėsoj Strakoshėn e lėnduar, topin e godet futbollisti me numėr 11 Aliaj dhe nė tentim qė ta dėrgoj jashtė portės sė vet, topi shkon nė drej nė portė dhe kėshtu shėnon autogol.
Ky ishte edhe rtezultati pėrfundimar, pasiqė mė nuk kishte kohė qė kombėtarja shqiptare tė organizoj ndonjė aksion nė mėnyrė qė eventualisht tė barazonte edhe njė here rezaultatin.
Golin e parė parė Republikėn e Irlandės e shėnoj futbollisti mė i mirė i saj Robi Kin nė minutėn e 6 tė ndeshjes ndėrkaq vetėm dy minuta mė vonė pas njė krosim tė Altin Rraklit nga ana e djathtė, Altin Skela shėnon golin e barazimit 1:1.
Me kėtė humbje Shiqipėria kalon nė pozitėn e katėrtė me 5 pikė ndėrkaq Republika e Irlandės pas fitores sė sotme, kalon nė pozitėn e dytė (pas Zvicres) me 7 pikė tė fituara.
Takimin e ardhshėm Shqipėria e zhvillon tė mėrkurėn mė 11 qershor kundėr Zvicrės.
Ky takim zhvillohet nė Gjenevė dhe fillon nė ora 20.


Peshengritje : Ymer Pampuri Pesha 60 kg
Rezultati Medalje Ari ne stilin e forces,127.5kg
Trajner Zydi Mazreku

Ymer Pampuri World Champion (2001)
(in Italian language on Albanian journal printed in Italy "Bota Shqiptare")


The first European Champion of Albanian Sport (September 28th, 1979)


Shqipėria nė Olimpiadat e Shahut tė Bledit 2002 Mjestri i Madh Erald Dervishi gjithnjė fitimtar! (2003)

Shqipėria nė Olimpiadat e Shahut tė Bledit 2002
Mjestri i Madh Erald Dervishi gjithnjė fitimtar!
nga Dr. Giovanni Armillotta

“Bota Shqiptare” , Roma, V (2003), n. 78, 12-25 Shkurt, p. 15.Para sė gjithash, duhet nėnvizuar loja e mrekullueshme e Mjeshtrit tė Madh, Erald Dervishi! Asnjė humbje nė 11 ndeshje: 6 fitore dhe 5 barazime, 77,3% tė pikėve, aq sa nė fund tė Olimpiadės ka fituar Tavolinėn nr. 1 (ajo e mė tė mirėve tė botės), vendin e shtatė (tė tretin mes europianeve, pas Alberto Deivid dhe kampionit tė botės, Geri Gasparov): njė tjetėr ndėrmarrje e paharrueshme e gjeniut tė ri shqiptar, lindur nė Durrės mė 10 nėntor 1979, Mjeshtėr i Madh qė prej moshės 19-vjeēare. E shkėlqyer edhe prova e Mjeshtrit FIDE, Ilir Karkanaqe: 13 takime, 6 fitore, 5 barazime dhe 2 humbje..
Gjėrėsisht...fakte mbi rezultatet e sportistėve shqiptarė nėpėr botė
do mėsoni edhe nė faqėn e Geovani Armillotės kliko

INFORMACION MBI KOMITETIN OLIMPIK KOMBETAR SHQIPTAR

Komiteti Olimpik Kombetar Shqiptar eshte krijuar ne vitin 1958 dhe eshte njohur nga Komiteti Olimpik Nderkombetar ne vitin 1959. Inicialet e tij shkurt jane K.O.K.SH.

Pak histori

Komiteti Olimpik Kombetar Shqiptar gjate viteve 1958 - 1989 ka funksionuar nen emrin Komiteti i Keshillit te Pergjithshem te BFSSH ( Bashkimi i Fiskulturisteve dhe Sportisteve te Shqiperise), i cili permblidhte ne vetevete te gjitha Federatat Kombetare Sportive.Vetem ne arenen nderkombetare ai vepronte si Komitet Olimpik Shqiptar.Me ndryshimet e thella politike dhe nderrimin e sistemit politik ne Shqiperi, pas vitit 1989, u krijuan dy struktura sportive : Ministria e Kultures, Rinise e Sporteve dhe Komiteti Olimpik Shqiptar.
Ky ndryshim u sanksionua me vendim te Qeverise Shqiptare ne vitin 1992.
Tashme e tere Levizja Olimpike ne Shqiperi drejtohet dhe menaxhohet nga KOKSH.

Roli i Keshillit te Pergjitheshem te BFSSH

Keshilli i Pergjithshem i BFSSH ka patur per mision te beje tere masen e popullsise te merret me aktivitete te ndryshme sportive dhe ta beje sportin sa me popullor qe te mundet.KP i BFSSH ushtronte ndikimin e tij ne zhvillimin e sportit masiv, ne sigurimin e nje perfaqesimi dinjitoz kombetar ne takime sportive nderkombetare dhe ne forcimin e lidhjeve te ngushta me CIO, FN dhe KOK te vendeve te tjera.

Krijimi i KP te BFSSH

Qe me krijimin e tij, Keshilli i Pergjithshem i BFSSH kerkoi te marre njohjen nga ana e Komitetit Olimpik Nderkombetar. Per kete qellim, kryesia e Kultures Fizike dhe Sporteve te Shqiperise vendosi te dergoje nje delegacion te perbere nga 2 perfaqesues per te asistuar me cilesine e statusit te vezhguesit, ne Lojrat e XVI Olimpike ne Melburn (Australi) ne 1956. Me kete rast, kontaktet e para ishin me personat pergjegjes te CIOs. Shqiperia paraqiti nje kerkese zyrtare per njohjen e KOK te tij ne Nentor te vitit 1958. Kjo kerkese ishte objekti i nje studimi te hollesishem.. Ishte perfusndimisht ne 25 Maj 1959, ne Sesionin e tyre vjetor, qe ne ate vit u mbajt ne Munih, ku CIO pranoi zyrtarisht Shqiperine ne gjirin e levizjes Olimpike Nderkombetare.

Terrenet sportive ne Shqiperi

Sipas statistikave te meposhtme, ato numerojne :

- terrene sportive 3713
- pishina ne ambjent te ahpur (50m) 10
- pishina te mbyllura (25m) 2
- pallate sporti 6
- salla sportive 172
- poligone qitjeje 23
- stadiume 20
- qendra ose komplekse sportive 1156

Sportet qe terheqin me shume spektatore

Futbolli, Basketbolli, Volejbolli, Peshengritja, Mundja, Atletika, Gjimnastika, Qitja.

Sportet me te zhvilluara nder vite

Futbolli, Peshengritja, Qitja, Mundja, Volejbolli, Basketbolli, Atletika,.

SPORT


E mėrkurė, 2 prill, 2003

Kuqezinjtė e kombėtares sė futbollit pas fitores me Rusinė, barazojnė 0 me 0 me Irlandėn

TIRANE, 2 prill - Kombėtarja e futbollit tė Shqipėrisė ka barazuar sot me Republikėn e Irlandės me rezultatin 0 me 0. Shqipėria pati mjaft raste tė pastra pėr tė shėnuar dhe luajti shumė mė bindshėm sesa kundėrshtari. Kėtė e tregoi edhe posedimi i topit gjatė tė dy pjesėve tė lojės si dhe rastet e shumta pėrballė portės irlandeze. Kane shenuar irlandezet ne minuten e 82-te, por gjyqtari ka anuluar golin, per shkak te pozites jashte loje. Kuqezinjte ne kete ndeshje nuk kane pasur fat. Skela ka dale, Bushi ka hyre ne loje. Lala harkon ne zone, para Tares nderhyne Given, por topi shkon deri te Duro, i cili gjuan por pran portes. Bellai ka zevendesuar Muratin, Myrtaj ka zevendesuar Rrakllin. Nderkohe Robi Kin ka dale nga loja; ka hyre Doherti. Edhe ne minutat e para te pjeselojes se dyte nuk kane munguar rastet e shenimit. Vlen te veēohet gjuajtja e Altin Rrakllit nga 20 metra, por Given e ka debuar topin me veshtiresi ne korner. Atmosfera ne stadiumin kombetar ka qene madheshtore dhe gjithēka ka qene kuqezi. Tė gjithė shiptarėt sot kanė qenė me sytė nga Kombėtarja. Nė fakt, festa ka nisur qė pas fitores sė Shkodrės dhe ka mbaruar sonte nė mbrėmje, megjithėse me njė farė zhgėnjimi qė kombėtarja e Shqipėrisė nuk shėnoi. Ndeshja ėshtė luajtur nė stadiumin kombėtar "Qemal Stafa" nė orėn 18.00. Kombėtarja ka vazhduar normalisht pėrgatitjet edhe nė ditėn e fundit. Kėshtu dje paradite kuqezinjtė kanė bėrė pėrsėri njė shėtitje nė bregdetin e Durrėsit qė nga hotel Dyrrahu deri te hotel Iliria. Shėtitja ėshtė shoqėruar me bisedat rreth ndeshjes, ku Brigeli ka folur mė shumė pėr anėn psikologjike. Dje pasdite lojtarėt e Kombėtares kanė zhvilluar seancėn stėrvitore nė stadiumin "Qemal Stafa", menjėherė pas stėrvitjes sė irlandezėve. Trajneri i Kombėtares shqiptare, Hans Peter Brigel, nuk e ka shpallur ende formacionin bazė, por mėsohet se do tė jenė po ata lojtarė qė kanė luajtur kundėr Rusisė. Alban Bushi do tė jetė i gatshėm kundėr Irlandės, por ai do tė jetė nė stolin e rezervave dhe mund tė luajė nė pjesėn e dytė. Bushi nuk luajti nė takimin e parė kundėr Rusisė pėr shkak tė dėmtimit me skuadrėn e tij nė kampionatin turk.
Futboll: Shqipėria - Rusia 3:1

Prishtinė, 29 mars - Sonte nė Shkodėr nė stadiumin "Loro Boriqi" reprezentacioni i Shqipėrisė, me golat e Altin Rraklit, Lalės dhe Igli Tarės, mposhti reprezentacionin e Rusisė me rezultat 3:1.
Kjo ndeshje u luajt nė kuadėr tė kualifikimeve pėr kampionatin evropian tė futbollit qė do tė mbahet nė Portugali nė vitin 2004.

 

 

 


Boks: Muriqi arrin edhe fitore tjetėr - mposht Tejlorin

Nju Jork, 24 mars - Elvir Muriqi, i quajtur ndryshe nga mjeshtrit dhe media amerikane e boksit "Kosova Kid" ("Djali i Kosovės"), e deklasoi fare boksierin amerikan Tajuon Tejlor. Meēi ėshtė zhvilluar nė Villa Barone Manor, nė Nju Jork. Elvir Muriqi (25-1) vs. Tajuon Tejlor (21-7-1) nė garėn e boksierėve profesionistė pėr peshėn gjysmė tė lehėt sipas revistės amerikane tė boksit "Vegas-Sports-Betting" pati vetėm njė protogonist. Por duke iu referuar gjithmonė kėsaj reviste me famė pėr boksin, thuhet se bokseri shqiptar Muriqi ka arritur kohėt e fundit rezultate fantastike me ndeshejet nga tė cilat ai klasifikohet nė shkallėn e rezultateve 26 (fitore) 1 (humbje), 16 KB.Grushtimet e Muriqi e shtrinė nė ring gjatė meēit disa herė boksierin amerikan Tejlor, derisa nė raundin e tretė, pa qenė nevoja e grushtave u desh ndėrhyrja e gjyqtarit tė ndalonte meēin, para "super" grushtave tė papėrmbajtshėm tė Muriqit.

 

 

 


Zoran Ivezaj


Autobiography. - I come from a typical Albanian family. My father is Pjetro and my mother is Ageja. I was born on October 3, 1980. I lived in a village called Sukruq which is located close to the capital of Montenegro, Podgorica. I finished high school in the Albanian language in 1999 in Tuz. In October of 1999 I registered for economics in Podgorica. After I finished my first year, I took a so called TOEFL test and passed it in order to come and study in an American college. Now, I am studying at OCC. My majors are computer science and acting. My favorite sport is Taekwondo. I started training in 1990. Since 1996 I have fought a lot of competitors. Here is a list of my achievements:
- May 1996 3rd place in the Republic of Montenegro (junior, weight - 64 Kg).
- May 1997 3rd place in Kragujevac (Yugoslavian Championship, weight - 72 Kg).
- April of 1998 1st place in Montenegro (weight - 76 Kg).
- May 1998 2nd place in Budapest (Open European Tournament, weight - 78 Kg).
- December of 1998 1st place in Vlasenica (Open Bosnian Tournament, weight - 78 Kg).
- July 1999 1st place in Yugoslavia (weight - 84 Kg).
- October 2nd of 1999 1st place in Vlasenica (Open Bosnian Tournament, weight + 80 Kg).
- October 23 - 24 of 1999 2nd place in Prague (Open European Tournament, weight - 84 Kg).
- February 9, 2002, 1st place in Redford, MI. (Open Michigan Championship, weight + 80 Kg).
I earned the 1st degree black belt on September 5th, 1998.

I was lucky to have contacts with well known sportsmen such as, Pjeter Malota Lulgjuraj who taught me a lot and promised me a great future following in his footsteps. In the future I hope to earn a degree in computer science and continue to pursue my acting career.

I diskualifikuar ne finale

Turnamenti i hapur i taekwondose i mbajtur ne Grand Rapids me 26 tetor 2002 ishte hera e dyte gjate ketij viti per zgjedhjen e kandidateve te rinje te cilet do te marrin pjese ne US-open ne Nevada, Las Vegas, 19-24 shkurt te vitit 2003. Vete fakti qe kampioni i Michiganit, Zorani Ivezaj kesaj here kthehet me medalje tė argjendte e jo te arte si zakonisht tregon se vendimet e refereve ishin teper te gabuara.  Ne pyetjen :Si ndiheni pas diskualifikimit te pare ne karijeren tende? Zorani Ivezaj u pergjigj: Vertete eshte veshtire qe te pranosh padrejtesine. Kesaj here edhe kjo ndodhi. Mbas kater luftave te fituara shkoj ne finale. Ishte lufta e fundit e asaj mbremje sepse ishte kategorija me e rende. Mbasi qe ishte lufta e fundit, kjo u percijell me shume duartrokitje e zhurme tejet te madhe. Kjo gje rezultoi shume negativisht per mua. Duke dominuar krejt luftes dhe me udheheqje 4:1 une diskualifikohem. Me deshire qe te bej knock-out ne luften e fundit nisem ne akcion. Arsyeja e diskualifikimit sipas refereve ishte vazhdimi i akcionit pas signalit te referit per te ndaluar. Zhurma e madhe nuk me lejoj te ndigjoj signalin per te ndale dhe duke vazhduar akcionin lendoj kundershtarin ne kembe a pastaj edhe ne koke. Sipas meje ky vendim ishte teper joreal. E drejte do te ishte te me japin minus poen e jo diskualifikim. "Njeriu kur ballafaqohet me te padrejten meson dicka te re" ishte fjala te cilen me tha nje grandmaster korean i cili poashtu u mundua te me perkrahin dhe qe te mos me diskualifikojne. Sidoqofte, te drejten per te marre pjese ne turnamentin ne Nevada vec e kam pas fituar ne turnamentin ne Lansing kur mora medaljen e arte. Kesaj here shkova vetem me qellim qe te testoj vehten dhe te fitoj eksperience te re. Shfrytezoj rastin te pershendes klubin e taekwondose "KWON" nga Tuzi ku edhe i mesova hapat e pare te ketij sporti.
Pershendetje sportive per te gjithe vizituesit e ketij sajti.kliko: zoran ivezaj


Kėrcimet nga Ura e Fshejtė:

Tradita afro dyzetvjeēare e kėrcimeve nė ujė mbi lumin Dri, do tė vazhdojė tė dielėn, mė 11 gusht, ku pritet tė marrin pjesė emra tė rinj dhe tė vjetėr tė kėrcimeve anembanė Kosovės, dhe pritet numėr rekord i spektatorėve
Gazmend Doli
Gjakovė, 7 gusht 2002- E tėra kishte filluar rastėsisht dhe nė mynyrė tė paorganizuar nė vitet 60, kur njė grup shokėsh provonin shkėmbinjtė e ndryshėm nė lumin Erenik dhe nė Dri tė Bardhė. Tashti, kėrcimet nga Ura e Fshejtė janė njė garė me traditė shumėvjeēare qė ka historinė dhe heronjtė e vet. Ishin, atėherė djemtė e rinj Mehdi Kryeziu, Hilmi Musa, Ali Podrimja (Italiani), Mazllom Brahushi, Shefqet Vokshi, Hysen Nagavci, Nysret Hoxha, Mexhid Yvejsi, ata qė filluan traditėn e kėrcimeve nga ura.

Nė mesin e tyre dallohej Ali Podrimja - Italiani, poeti kosovar, i cili veēohej me guxim dhe ngritje tė standardit tė lartėsisė prej tė cilės tė rinjtė si dallėndyshe zhyteshin nė ujė, pas rėnies sė lirė prej 18 e mė shumė metrave. Njė ditė Ali Italiani, e ndal autobusin Prizren-Gjakovė nė mes tė Urės sė Fshejtė dhe ngjitet mbi tė dhe kėrcen prej aty, pasi 18- metėrshi nuk i kishte mjaftuar. Aliu, nofkėn Italiani e ka marrė nga shkėmbi mė i lartė buzė Drinit ku gjatė Luftės sė Dytė Botėrore ishin vendosur italianėt. Aliu kishte kėrcyer nga ajo lartėsi qė vlerėsohet tė jetė 12 metra mė e lartė se ura, shpjegon Hysen Nagavci, tashti nė moshėn 56-vjeēare. Aliu me shokėt kishin filluar tė kėcenin nga pikat, tė cilat tė gjitha kishin emra, sikur kishte edhe maja e italianit qė mė vonė u bė nofkė e Aliut. Brigjet e Erenikut kishin emrat: gjiri i "Zajmit", "Lajthisė", "Bunarit", "Jahocit" etj, ndėrsa nė Drinin e Bardhė pionierėt e kėrcimeve karrierėn e kishin filluar nė pikat e quajtura "Kauēi", "Karrigia", "Maja e Skėnderbeut", e qė nė fund tė mposhtet edhe ura dhe maja e italianit.

Pionierėt lanė guximtarė tė tjerė

Kėshtu kishte filluar historia e gjatė mbi njėzet vjet e kėrcimeve nga Ura e Fshejtė, historia e njerėzve me talent e mbi tė gjitha me guxim tė madh. Guximi i tyre nė vitin 1968 u shndėrrua nė garė tradicionale. Sivjet do tė shėnohet edhe gara e tretė e pasluftės. Pas Ali Italianit erdhėn Isuf Vokshi, Nesret Kulluku (Leti), pastaj vazhdoi Kujtim Gorani, pėr disa i paarritshėm, kampion i shumėfishtė i Kosovės dhe ish-Jugosllavisė, nė atė kohė ishte bėrė i idhull i tė gjithė tė rinjve e sidomos i atyre qė ishin ithtarė tė kėrcimeve nė ujė. Sipas ish-kryetarit tė klubit tė notit Vėllaznimi, Kujtim Shala. Sipas fjalėve tė Gjakovės, Kujtim Gorani kishte pasur njė ofertė pėr film nga njė producent italian pasi pa talentin por dhe bukurinė e kėrcimeve tė tij. Mark Lasku, Sokol Hoti, Afrim Idrizi, Jusuf Vokshi, Nexhdet Kulluku, Lulzim Zhubi, Avdyl Osmani, ishin emra tė tjerė tė traditės sė kėrcimeve, pastaj erdhi gjenerata mė e re Blerim Nagavci, Arben dhe Atdhe Lota, e vėllezėrve Besim, Blerim dhe Lulzim Mulliqi. Testi i kėrcyesve nga Ura e Fshejtė ishte Mostari, ura e vjetėr qė tash ėshtė e fundosur nė lumin Neretva, pasi ishte minuar gjatė luftės sė pėrgjakshme nė Bosnjė. Gjakovarėt, e kanė zbardhur fytyrėn e Kosovės nė kėto gara, Kujtim Gorani me vendin e parė dhe Besim Mulliqi, me dy vende tė dyta. Por, ana tragjike e kėtyre kėrcimeve lidhet me vetė emrin e Mulliqit, i cili pas njė lėndimi tė rrėndė nė Mostar, vendoset nė spitalin e Lubjanės ku edhe ndėrron jetė. Ishte katėr gushti i vitit 1988. Mulliqi vendosi qė pėr herė tė tretė tė marrė pjesė nė kėtė garė pasi nė dy tė parat zuri vendet e dyta. "Unė e sygjerova tė mos shkoi pėr shkak se ishin tė kota kėrcimet e bukura dhe atraktive tė tij, por ishte nė pyetje pėrkatėsia etnike qė kishte ndikuar qė Besimi edhe nė dy vitet e mėparshme tė mos fitoi" kujton pėr atė kohė vėllai i tij mė i vogėl Lulzimi poashtu kėrcues i njohur, madje pesė herė kampion i Kosovės nė konkurrencėn e juniorėve." Kėsaj radhe do tė shkoi pėr t'i treguar popullit se ne jemi mė tė mirėt kishte thėnė Besimi nė atė kohė, kujton i vėllai. Edhe pse i lėnduar pas kėrcimit tė parė ai ishte i vendosur ta vazhdojė garėn. Mulliqi ka treguar se ishte mė i miri. "Komentatori nė radio tregoi se kėrcimi i Mulliqit ishte pėr dhjetėshe dhe lėvdėroi ate. Por, pastaj zėri i komentatorit ndryshoi, pasi Mulliqi u vonua tė dalė nga uji", tregon Dardan Vokshi, prishtinas qė nė atė verė ishte duke kryer shėrbimin ushtarak nė Mostar. Pas vdekjes tragjike vėllėzėrit Mulliqi pėr hir tė prindėrve nuk ishin marrė me kėtė sport.

Gonxhe Xhiha, femra e parė qė kėrceu nga ura

Historia e re e kėrcimeve nė ujė njeh edhe shumė talente tė tjerė e nė mesin e shumė talenteve pėr kėtė sport pėr tė cilin duhej guximi i madh. Nė kėtė vend nė skenė doli edhe femra e parė nė historinė e kėrcimeve nė ujė nė tė gjitha hapėsirat shqiptare dhe mė gjėrė, Gonxhe Xhiha, e cila vetėm si 13-vjeēare kishte befasuar tė pranishmit me kėrcimet nga Ura e Fshejtė mbi Lumin Dri tė lartė 18 metra. Kurse nė moshėn 17-vjeēare pati guximin tė provojė edhe Urėn e Mostarit, por nė atė kohė nuk ishte lejuar nga organizatori kinse pėr moshėn e re por sipas Gonxhes sepse "ishte femra e vetme shqiptare". Kėtė e realizoi me plot sukses pas njė viti kėsaj here pasi organizatori mori pėlqimin e prindit dhe Lidhjes sė Notit tė Kosovės, dhe ishte femra e parė qė kishte kėrcyer nga njė lartėsi kaq e madhe. Gara e sivjeme do tė mbahet tė dielėn, mė 11 gusht me fillim nė ora 11, organizuar nga Drejtoria pėr Kulturė, Rini dhe Sport gjegjėsisht nga sektori i sportit tė Komunės sė Gjakovės nė bashkėpunim mė klubin e noti Vėllaznimi e ku pritet tė marrin pjesė kėrcyes nga mbarė Kosova.


Kupa Botėrore e Futbollit - FIFA 2002
Grupi A - Kore  (Tabela)
Franca
Franca
Senegali
Senegali
Uruguaji
Uruguaji
Danimarka
Danimarka
Nr. Data Koha Ndeshja Rez. Vendi
1 31 maj 13:30 Franca Senegali 0:1 Seoul
3 01 qershor 11:00 Uruguaji Danimarka 1:2 Ulsan
18 06 qershor 13:30 Franca Uruguaji 0:0 Busan
20 06 qershor 8:30 Danimarka Senegali 1:1 Daegu
33 11 qershor 8:30 Danimarka Franca 2:0 Incheon
34 11 qershor 8:30 Senegali Uruguaji 3:3 Suwon


Grupi B - Kore  (Tabela)
Spanja
Spanja
Sllovenia
Sllovenia
Paraguaji
Paraguaji
Afrika e Jugut
Afrika e Jugut
Nr. Data Koha Ndeshja Rez. Vendi
6 02 qershor 16:30 Paraguaji Afrika Jugut 2:2 Busan
8 02 qershor 13:30 Spanja Sllovenia 3:1 Gwangju
22 07 qershor 11:00 Spanja Paraguaji 3:1 Jeonju
24 08 qershor 8:30 Afrika Jugut Sllovenia 1:0 Daegu
39 12 qershor 13:30 Afrika Jugut Spanja 2:3 Daejeon
40 12 qershor 13:30 Sllovenia Paraguaji 1:3 Seogwipo


Grupi C - Kore  (Tabela)
Brazili
Brazili
Turqia
Turqia
Kina
Kina

Kosta Rika
Kosta Rika

Nr. Data Koha Ndeshja Rez. Vendi
10 03 qershor 11:00 Brazili Turqia 2:1 Ulsan
12 04 qershor 8:30 Kina Kosta Rika 0:2 Gwangju
26 08 qershor 13:30 Brazili Kina 4:0 Seogwipo
28 09 qershor 11:00 Kosta Rika Turqia 1:1 Incheon
41 13 qershor 8:30 Kosta Rika Brazili 2:5 Suwon
42 13 qershor 8:30 Turqia Kina 3:0 Seoul


Grupi D - Kore  (Tabela)
Republika e Koresė
Korea
Polonia
Polonia
SHBA
SHBA

Portugalia
Portugalia

Nr. Data Koha Ndeshja Rez. Vendi
14 04 qershor 13:30 Korea Polonia 2:0 Busan
16 05 qershor 11:00 SHBA Portugalia 3:2 Suwon
30 10 qershor 8:30 Korea SHBA 1:1 Daegu
32 10 qershor 13:30 Portugalia Polonia 4:0 Jeonju
47 14 qershor 13:30 Portugalia Korea 0:1 Incheon
48 14 qershor 13:30 Polonia SHBA 3:1 Daejeon


Grupi E - Japoni  (Tabela)
Gjermania
Gjermania
Arabia Saudite
Arabia Saudite
Republika e Irėlandės
Republika e Irlandės

Kameruni
Kameruni

Nr. Data Koha Ndeshja Rez. Vendi
2 01 qershor 8:30 Irlanda Kameruni 1:1 Niigata
4 01 qershor 13:30 Gjermania Arabia Saudite 8:0 Saporo
17 05 qershor 13:30 Gjermania Irlanda 1:1 Ibaraki
19 06 qershor 11:00 Kameruni Arabia Saudite 1:0 Saitama
35 11 qershor 13:30 Kameruni Gjermania 0:2 Shizuoka
36 11 qershor 13:30 Arabia Saudite Irlanda 0:2 Yokohama


Grupi F - Japoni  (Tabela)
Argjentina
Argjentina
Nigeria
Nigeria
Anglia
Anglia

Suedia
Suedia

Nr. Data Koha Ndeshja Rez. Vendi
5 02 qershor 11:30 Anglia Suedia 1:1 Saitama
7 02 qershor 7:30 Argjentina Nigeria 1:0 Ibaraki
21 07 qershor 8:30 Suedia Nigeria 2:1 Kobe
23 07 qershor 13:30 Argjentina Anglia 0:1 Saporo
37 12 qershor 8:30 Suedia Argjentina 1:1 Miyagi
38 12 qershor 8:30 Nigeria Anglia 0:0 Osaka


Grupi G - Japoni  (Tabela)
Italia
Italia
Ekuadori
Ekuadori
Kroacia
Kroacia

Meksika
Meksika

Nr. Data Koha Ndeshja Rez. Vendi
9 03 qershor 8:30 Kroacia Meksika 0:1 Niigata
11 03 qershor 13:30 Italia Ekuadori 2:0 Saporo
25 08 qershor 11:00 Italia Kroacia 1:2 Ibaraki
27 09 qershor 8:30 Meksika Ekuadori 2:1 Miyagi
43 13 qershor 13:30 Meksika Italia 1:1 Oita
44 13 qershor 13:30 Ekuadori Kroacia 1:0 Yokohama


Grupi H - Japoni  (Tabela)

Japonia
Japonia

Belgjika
Belgjika
Rusia
Rusia

Tunizia
Tunizia

Nr. Data Koha Ndeshja Rez. Vendi
13 04 qershor 11:00 Japonia Belgjika 2:2 Saitama
15 05 qershor 8:30 Rusia Tunizia 2:0 Kobe
29 09 qershor 13:00 Japonia Rusia 1:0 Yokohama
31 10 qershor 11:00 Tunizia Belgjika 1:1 Oita
45 14 qershor 8:30 Tunizia Japonia 0:2 Osaka
46 14 qershor 8:30 Belgjika Rusia 3:2 Shizuoko


1/16
Nr. Data Koha Ndeshja Rez. Vendi
49 15 qershor 8:30 Gjermania Paraguaji 1:0 Seogwipo
50 15 qershor 13:30 Danimarka Anglia 0:3 Niigata
51 16 qershor 8:30 Suedia  Senegali 1:2 (1:1) Oita
52 16 qershor 13:30 Spanja Irlanda 4:3(1:1)(P) Suwon
53 17 qershor 8:30 Meksika SHBA 0:2 Jeonju
54 17 qershor 13:30 Brazili Belgjika 2:0 Kobe
55 18 qershor 8:30 Japonia Turqia 0:1 Miyagi
56 18 qershor 13:30 Korea Italia 2:1(1:1) Daejeon


1/4 - Ēerekfinalet
Nr. Data Koha Ndeshja Rez. Vendi
57 21 qershor 8:30 Anglia Brazili 1:2 Shizuoko
58 21 qershor 13:30 Gjermania SHBA 1:0 Ulsan
59 22 qershor 8:30 Spanja Korea 3:5(0:0)P Gwangju
60 22 qershor 13:30 Senegali Turqia 0:1(0:0) Osaka


1/2 - Gjysmėfinalet
Nr. Data Koha Ndeshja Rez. Vendi
61 25 qershor 13:30 Gjermania Korea 1:0 Seul
62 26 qershor 13:30 Brazili Turqia 1:0 Saitama


Vendi i tretė
Nr. Data Koha Ndeshja Rez. Vendi
63 29 qershor 13:00 Korea Turqia 2:3 Daegu


Finalja
Nr. Data Koha Ndeshja Rez. Vendi
64 30 qershor 13:00 Gjermania Brazili 0:2 Yokohama

E premte 25 janar 2002
Shqipėria do tė pėrballet me Irlandėn e Veriut, Rusinė, Zvicrėn dhe Gjeorgjinė nė grupin e 10-tė kualifikues pėr kampionatin evropian tė futbollit nė vitin 2004 bėnė te ditur BBC.
Shorti pėr Euro 2004 u hodh tė premten nė qytetin portugez tė Portos.
Fituesit e ēdo grupi kualifikohen drejtpėrdrejt pėr nė finale, qė do tė zhvillohet nė Portugali.
Ekipet e dhjetė vendeve tė dyta do tė ndeshen sipas njė shorti nė ndeshje vajtje-ardhje pėr tė zėnė pesė vendet e tjera nė turin final.
Portugalia kualifikohet automatikisht si vendi organizator.
Grupi 1
Franca
Sllovenia
Izraeli
Qipro
Malta
Grupi 2 Rumania
Danimarka
Norvegjia
Bosnje-Hercegovina
Luksemburgu
Grupi 3
Republika Ēeke
Hollanda
Austria
Bjellorusia
Moldavia
Grupi 4
Suedia

Polonia
Hungaria
Letonia
San Marino
Grupi 5
Gjermania
Skocia
Islanda
Lituania
Ishujt Faroe

Luan Krasniqi fiton titullin e Kampionit evropian nė boksin profesionist

Junikasi Kampion i Evropės Magdeburg(Gjermani), 7 janar 2002 Boksieri shqiptar, 30 vjeēari nga Juniku i Deēanit, Luan Krasniqi, ka fituar titullin e kampionit evropian nė boksin profesionist nė kategorinė e rėndė. Para 5600 shikuesve nė sallėn e “Magdeburg Bordelandhalle” nė Magdeburg tė Gjermanisė, Luan Krasniqi ka fituar meēin kundėr gjermanit Rene Monse. I veshur kuq e zi, Krasniqi doli nė ring i pėrcjellur nga brohoritjet dhe fishkėllimat e tifozėve tė tij shqiptarė qė kishin ardhur nga gjithė Evropa pėr ta pėrkrahur idolin e tyre. Dymbėdhjetė runde iu ka rezistuar Rene Morse goditjeve tė Luan Krasniqit, ndėrkohė qė vetėm nė rundin e dytė ka arritur qė qė boksierin gjermano-kosovar ta shpėrblejė me njė nokdaun. Luan Krasniqi ishte shumė mė i pėrgatitur fizikisht sesa kundėrshtari i tij, Monse. Andaj edhe ka aplikuar njė luftė tė mirė nė duel mė tė. Fitorja e Luan Krasniqit, tė shtunėn mbrėma ka shėnuar fitoren e parė tė njė gjermani pėr titull evropian, qė nga koha kur Jurgen Blin nga Hamburgu kishte mposhtur spanjollin Jose Urtain, mė 9 qershor tė vitit 1972. “Kampionati evropian ėshtė njė sfidė e madhe pėr mua,- ka thėnė Krasniqi para meēit,- por ėndėrra ime e vetme ėshtė ta sjell titullin e kampionit tė botės nė kategorinė e rėndė nė Gjermani, sa ėshtė gjallė Max Schmeling”. Max Schmeling ėshtė gjermani i vetėm qė ka qenė kampion botėror nė vitet 1930-1932.

Shqipėria fitoi bindshėm ndaj Greqisė (2:0)

Tiranė, 12 tetor/00- Kombėtarja e Shqipėrisė mundi, dje, nė Tiranė, Greqinė me rezultat 2:0 (0:0), nė kuadėr tė mėnjanuesve pėr Botėrorin e futbollit 2002. Ndeshja u zhvillua nė stadiumin kombėtar "Qemal Stafa" nė Tiranė, nė prani tė mbi 15 mijė shikuesve. Golashėnues: Alban Bushi, nė minutėn e 50 dhe Ervin Fakaj, nė atė tė 90. Gjykuan: R. Petersen (kryesor), T. Aland dhe S. Holvik (anėsorė), tė tre tė Norvegjisė. Kartonat e verdhė: F. Vata, Xhumba e Basha, tė Shqipėrisė dhe Bazina e Uzunitis, tė Greqisė. Shqipėria: Strakosha, Muka, Ēipi, Xhumba (Fakaj), R. Vata, Skela, Haxhi, Bushi, Kola, F. Vata (Basha) dhe Tare (Bogdani). Greqia: Nikopolitis, Bazina, Venetidis (Ipasis), Pasaxogllu, Uzunidis, Zagorakis (Ustajidis), Jegraidis, Liberopullos, Kutos, Karagunis dhe Zikos (Llakis). Fitorja e kombėtares sė Shqipėrisė ėshtė plotėsisht e merituar, me tė cilėn gėzuan, pa masė, mbarė sportdashėsit shqiptarė anekėnd botės

Haradinaj pėrgėzoi karateistėt tanė pėr sukseset nė kampionatin botėror

Shqipe Zogiani kampione botėrore

Prishtinė, 1 shtator/00- Nė takimin e organizuar nė Prishtinė, pėr nder tė suksesit tė katrateistėve tanė, nė kampionatin botėror tė karatesė nė Tokio tė Japonisė, mori pjesė edhe kryetari i AAK-sė, Ramush Haradinaj. Ai i pėrgėzoi sportistėt tanė, tė cilėt, me aq dinjitet e vetmohim, mbrojtėn ngjyrat tona kombėtare nė kėtė kampionat. Ai, nė mėnyrė tė veēantė, e pėrgėzoi kampionen botėrore, Shqipe Zogianin, e cila nga Japonia e largėt u kthye e stolisur me medalen e artė, kurse tė gjithėve u uroi suksese edhe mė tė mėdha, nė afirmimin e tyre personal dhe tė sportit tonė kombėtar, thuhet nė informatėn e Zyrės sė informimit tė AAK-sė.(nga kosovapress)

"Kosova" kampione e "Kupės botėrore" nė futboll, qė mbahet nė Kanada

Toronto, 29 maj 2000
- Nė kampionatin futbollistik "Kupa boterore", qė mbahet pėr ēdo vjet nė Toronto tė Kanadasė, sivjet morėn pjesė 36 shtete, si Brazili, Italia, Anglia, Franca, Holanda, Nigeria, Uruguaji, Kroacia, Jugosllavia e vetėshpallur e tė tjera, njofton bashkėpunėtori ynė nga Toronto Agim Hadri. Katėr prej kėtyre ekipeve arritėn nė gjysmėfinale: Portugalia, Turqia, Italia dhe Kosova. Nė gjysmėfinale "Kosova" e mundi "Turqinė", me rezultat 4:3, kurse "Portugalia" e mundi "Italinė" me rezultat 2:1. Nė ndeshjen finale tė kėtij kampionati "Kosova" u takua me "Portugalinė" dhe e mundi me rezultat 1:0, me golin qė e shėnoi Gentian Buzalli, nė minuten e fundit, i cili u shpall edhe lojtari mė i mirė i kampionatit. Kėshtu, nė njė konkurencė shumė tė fortė, "Kosova" e fitoi kupėn botėrore dhe shpėrblimin prej 10 mijė dollarėsh, qė ishte dedikuar pėr kampionin.
Home
Kthehu